0
Född: 24 april 2002
Ålder: 21 år 339 dagar
Nationalitet: ERI
Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.
3000 m (1) | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
8:18.23i | PB | 6 | ISM | Karlstad | ISM, Karlstad | 16.2.24 | |
9.13 km terräng (1) | |||||||
29:46 | 39 | Albufeira, POR | Albufeira, POR | 25.2.24 | |||
800 m (5) | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1:51.87 | PB | 1 A | Lidingö | Lidingö | 28.5.23 | ||
1:51.40 | PB | 3 | Lag-SM | Sollentuna | Lag-SM, Sollentuna | 8.7.23 | |
1:52.28 | 5 h3 | SM | Söderhamn | SM, Söderhamn | 29.7.23 | ||
1:55.42 | 2 22 h2 | JSM | Helsingborg | JSM, Helsingborg | 12.8.23 | ||
1:51.53 | 3 22 | JSM | Helsingborg | JSM, Helsingborg | 13.8.23 | ||
1500 m (9) | |||||||
3:46.19i | PB | 8 A | FGP | Sätra | FGP, Sätra | 29.1.23 | |
3:49.13i | 3 h1 | ISM | Malmö/A | ISM, Malmö/A | 18.2.23 | ||
3:44.93i | PB | 4 | ISM | Malmö/A | ISM, Malmö/A | 19.2.23 | |
3:55.56i | 1 22 | IJSM | Karlstad | IJSM, Karlstad | 26.2.23 | ||
3:43.40 | PB | 8 A | København, DEN | København, DEN | 7.6.23 | ||
3:42.24 | PB | 12 A | FGP | Sollentuna | FGP, Sollentuna | 11.6.23 | |
3:50.05 | 2 h1 | SM | Söderhamn | SM, Söderhamn | 28.7.23 | ||
3:46.73 | 5 | SM | Söderhamn | SM, Söderhamn | 29.7.23 | ||
3:48.11 | 2 22 | JSM | Helsingborg | JSM, Helsingborg | 11.8.23 | ||
5000 m (3) | |||||||
14:01.68 | PB | 12 A | Stockholm/S | Stockholm/S | 18.5.23 | ||
DNF | - | FGP | Göteborg/S | FGP, Göteborg/S | 18.6.23 | ||
14:37.25 | 2 22 | JSM | Helsingborg | JSM, Helsingborg | 13.8.23 | ||
5 km väg (1) | |||||||
17:28 | SB | 2 | Vallentuna | Vallentuna | 31.12.23 | ||
10 km väg (3) | |||||||
30:17 | PB | 5 | Stockholm | Stockholm | 25.3.23 | ||
29:11 | PB | 4 | SM | Ystad | SM, Ystad | 23.4.23 | |
30:34 | 3 | Hässelby | Hässelby | 1.10.23 | |||
2000 m hinder (1) | |||||||
5:56.22 | PB | 2 22 | JSM | Helsingborg | JSM, Helsingborg | 11.8.23 | |
4x800 m (1) | |||||||
7:53.43 | SB | 4 | SM | Södertälje | SM, Södertälje | 9.9.23 | |
Hässelby SK | |||||||
Samuel Berhane, Erik Djurberg Emil Blomberg, Yohannes Kiflay | |||||||
4x1500 m (1) | |||||||
16:41.72 | SB | 2 | SM | Södertälje | SM, Södertälje | 10.9.23 | |
Hässelby SK | |||||||
Erik Djurberg, Emil Blomberg Miguel Palm, Yohannes Kiflay | |||||||
4 km terräng (2) | |||||||
13:01 | 1 | Stockholm | Stockholm | 14.10.23 | |||
12:05 | 10 | SM | Halmstad | SM, Halmstad | 21.10.23 | ||
8.7 km terräng (1) | |||||||
25:48 | 32 | ECCC | Oropesa del Mar, ESP | ECCC, Oropesa del Mar, ESP | 5.2.23 | ||
10 km terräng (1) | |||||||
31:33 | 6 | SM | Halmstad | SM, Halmstad | 22.10.23 | ||
800 m (1) | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1:57.04i | PB | 1 A | Västerås | Västerås | 26.2.22 | ||
1500 m (4) | |||||||
4:06.81i | PB | 2 22 | IJSM | Skellefteå | IJSM, Skellefteå | 6.3.22 | |
3:49.77 | PB | 5 B | FGP | Sollentuna | FGP, Sollentuna | 12.6.22 | |
3:47.56 | PB | 2 B | FGP | Söderhamn | FGP, Söderhamn | 26.7.22 | |
3:51.29 | 1 22 | JSM | Sollentuna | JSM, Sollentuna | 27.8.22 | ||
3000 m (1) | |||||||
8:16.67 | PB | 7 | FGP | Karlstad | FGP, Karlstad | 3.7.22 | |
5000 m (2) | |||||||
14:31.78 | PB | 12 | SM | Norrköping | SM, Norrköping | 7.8.22 | |
14:51.92 | 2 22 | JSM | Sollentuna | JSM, Sollentuna | 28.8.22 | ||
10 km väg (2) | |||||||
32:23 | SB | 15 | Stockholm | Stockholm | 26.3.22 | ||
30:30 | PB | 12 | SM | Stockholm | SM, Stockholm | 16.6.22 | |
3x800 m (1) | |||||||
6:02.71 | SB | 2 22 | JSM | Göteborg/S | JSM, Göteborg/S | 29.5.22 | |
Hässelby SK | |||||||
10 km terräng (1) | |||||||
30:56 | 10 | SM | Vällingby | SM, Vällingby | 23.10.22 | ||
15 km terräng (1) | |||||||
48:35 | 1 22 | Lidingö | Lidingö | 24.9.22 | |||
1500 m (2) | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
3:58.60 | PB | 1 A | Trollbäcken | Trollbäcken | 5.6.21 | ||
3:54.06 | PB | 3 C | FGP | Sollentuna | FGP, Sollentuna | 13.6.21 | |
3000 m (3) | |||||||
8:32.96 | PB | 1 B | Stockholm/S | Stockholm/S | 22.5.21 | ||
8:46.03 | 2 A | Hässelby | Hässelby | 29.5.21 | |||
8:27.23 | PB | 13 | FGP | Karlstad | FGP, Karlstad | 22.6.21 | |
5000 m (2) | |||||||
14:45.84 | PB | 4 B | Hallsberg | Hallsberg | 7.8.21 | ||
14:52.5m | 1 A | Kärrtorp | Kärrtorp | 1.9.21 | |||
5 km väg (4) | |||||||
17:17 | 2 | Vallentuna | Vallentuna | 31.12.21 | |||
10 km väg (3) | |||||||
31:43 | PB | 1 | Stockholm | Stockholm | 19.8.21 | ||
32:53+ | - | Stockholm | Stockholm | 11.9.21 | |||
31:16 | PB (67) | 9 | Hässelby | Hässelby | 3.10.21 | ||
Halvmaraton (1) | |||||||
1:09:43 | PB (96) | 2 | Stockholm | Stockholm | 11.9.21 | ||
5.9 km terräng (1) | |||||||
18:42 | 2 19 | JSM | Höganäs | JSM, Höganäs | 24.10.21 | ||
6 km terräng (1) | |||||||
20:27 | 7 19 | NordicC | Tullinge | NordicC, Tullinge | 7.11.21 | ||
4 km (1) | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
13:43 | 2 19 | Sollentuna | Sollentuna | 10.10.20 | |||
15 km terräng (1) | |||||||
34:00 | 7 19 | Lidingö | Lidingö | 26.9.20 | |||
Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken
800 m | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Ute | 1:51.40 | Sollentuna | 8.7.23 | |||
Inne | 1:57.04 | Västerås | 26.2.22 | |||
1500 m | ||||||
Ute | 3:42.24 | Sollentuna | 11.6.23 | |||
Inne | 3:44.93 | Malmö/A | 19.2.23 | |||
3000 m | ||||||
Ute | 8:16.67 | Karlstad | 3.7.22 | |||
Inne | 8:18.23 | Karlstad | 16.2.24 | |||
5000 m | ||||||
Ute | 14:01.68 | Stockholm/S | 18.5.23 | |||
5 km väg | ||||||
Ute | 15:41+ | Hässelby | 3.10.21 | |||
10 km väg | ||||||
Ute | 29:11 | Ystad | 23.4.23 | |||
Halvmaraton | ||||||
Ute | 1:09:43 | Stockholm | 11.9.21 | |||
2000 m hinder | ||||||
Ute | 5:56.22 | Helsingborg | 11.8.23 |
1500 m | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
3:42.24 | 12 | Sollentuna | 11.6.23 | ||||
3:43.40 | 8 | København, DEN | 7.6.23 | ||||
3:44.93i | 4 | ISM | Malmö/A | 19.2.23 | |||
3:46.19i | 8 | Sätra | 29.1.23 | ||||
3:46.73 | 5 | SM | Söderhamn | 29.7.23 | |||
3:47.56 | 2 | B | Söderhamn | 26.7.22 | |||
3:48.11 | 2 | 22 | JSM | Helsingborg | 11.8.23 | ||
3:49.13i | 3 | h1 | ISM | Malmö/A | 18.2.23 | ||
3:49.77 | 5 | B | Sollentuna | 12.6.22 | |||
3:50.05 | 2 | h1 | SM | Söderhamn | 28.7.23 | ||
Visa/dölj alla resultat | |||||||
3:51.29 | 1 | 22 | JSM | Sollentuna | 27.8.22 | ||
3:54.06 | 3 | C | Sollentuna | 13.6.21 | |||
3:55.56i | 1 | 22 | IJSM | Karlstad | 26.2.23 | ||
3:58.60 | 1 | A | Trollbäcken | 5.6.21 | |||
4:06.81i | 2 | 22 | IJSM | Skellefteå | 6.3.22 | ||
10-bästasnitt: 3:46.811 |
800 m: | 6 |
1500 m: | 15 |
3000 m: | 5 |
5000 m: | 7 |
5 km väg: | 6 |
10 km väg: | 8 |
15 km: | 1 |
20 km: | 1 |
Halvmaraton: | 1 |
Väg: | 1 |
2000 m hinder: | 1 |
4x800 m: | 1 |
3x800 m: | 1 |
4x1500 m: | 1 |
Terräng lag: | 1 |
Terräng lång lag: | 3 |
terräng: | 10 |
800 m | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Ute Visa/dölj alla resultat | |||||||
2023 | 1:51.40 | 3 | Sollentuna 8.7 | ||||
2023 | 1:51.53 | 3-22 | Helsingborg 13.8 | ||||
2023 | 1:51.87 | 1 | Lidingö 28.5 | ||||
2023 | 1:52.28 | 5h3 | Söderhamn 29.7 | ||||
2023 | 1:55.42 | 2h2-22 | Helsingborg 12.8 | ||||
Inne Visa/dölj alla resultat | |||||||
2022 | 1:57.04 | 1 | Västerås 26.2 | ||||
1500 m | |||||||
Ute Visa/dölj alla resultat | |||||||
2021 | 3:54.06 | 3rC | Sollentuna 13.6 | ||||
2021 | 3:58.60 | 1rA | Trollbäcken 5.6 | ||||
2022 | 3:47.56 | 2rB | Söderhamn 26.7 | ||||
2022 | 3:49.77 | 5rB | Sollentuna 12.6 | ||||
2022 | 3:51.29 | 1-22 | Sollentuna 27.8 | ||||
2023 | 3:42.24 | 12 | Sollentuna 11.6 | ||||
2023 | 3:43.40 | 8 | København, DEN 7.6 | ||||
2023 | 3:46.73 | 5 | Söderhamn 29.7 | ||||
2023 | 3:48.11 | 2-22 | Helsingborg 11.8 | ||||
2023 | 3:50.05 | 2h1 | Söderhamn 28.7 | ||||
Inne Visa/dölj alla resultat | |||||||
2022 | 4:06.81 | 2-22 | Skellefteå 6.3 | ||||
2023 | 3:44.93 | 4 | Malmö/A 19.2 | ||||
2023 | 3:46.19 | 8 | Sätra 29.1 | ||||
2023 | 3:49.13 | 3h1 | Malmö/A 18.2 | ||||
2023 | 3:55.56 | 1-22 | Karlstad 26.2 | ||||
3000 m | |||||||
Ute Visa/dölj alla resultat | |||||||
2021 | 8:27.23 | 13 | Karlstad 22.6 | ||||
2021 | 8:32.96 | 1rB | Stockholm/S 22.5 | ||||
2021 | 8:46.03 | 2rA | Hässelby 29.5 | ||||
2022 | 8:16.67 | 7 | Karlstad 3.7 | ||||
Inne Visa/dölj alla resultat | |||||||
2024 | 8:18.23 | 6 | Karlstad 16.2 | ||||
5000 m | |||||||
Ute Visa/dölj alla resultat | |||||||
2021 | 14:45.84 | 4rB | Hallsberg 7.8 | ||||
2021 | 14:52.5m | 1 | Kärrtorp 1.9 | ||||
2022 | 14:31.78 | 12 | Norrköping 7.8 | ||||
2022 | 14:51.92 | 2-22 | Sollentuna 28.8 | ||||
2023 | 14:01.68 | 12 | Stockholm/S 18.5 | ||||
2023 | 14:37.25 | 2-22 | Helsingborg 13.8 | ||||
5 km väg | |||||||
Ute Visa/dölj alla resultat | |||||||
2021 | 15:41+ | Hässelby 3.10 | |||||
2021 | 15:58+ | Stockholm 19.8 | |||||
2021 | 16:11+ | Stockholm 11.9 | |||||
2021 | 17:17 | 2 | Vallentuna 31.12 | ||||
2022 | 15:50+ | Stockholm 26.3 | |||||
2023 | 17:28 | 2 | Vallentuna 31.12 | ||||
10 km väg | |||||||
Ute Visa/dölj alla resultat | |||||||
2021 | 31:16 | 9 | Hässelby 3.10 | ||||
2021 | 31:43 | 1 | Stockholm 19.8 | ||||
2021 | 32:53+ | Stockholm 11.9 | |||||
2022 | 30:30 | 12 | Stockholm 16.6 | ||||
2022 | 32:23 | 15 | Stockholm 26.3 | ||||
2023 | 29:11 | 4 | Ystad 23.4 | ||||
2023 | 30:17 | 5 | Stockholm 25.3 | ||||
2023 | 30:34 | 3 | Hässelby 1.10 | ||||
Halvmaraton | |||||||
Ute Visa/dölj alla resultat | |||||||
2021 | 1:09:43 | 2 | Stockholm 11.9 | ||||
2000 m hinder | |||||||
Ute Visa/dölj alla resultat | |||||||
2023 | 5:56.22 | 2-22 | Helsingborg 11.8 |
Ute | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
800 m | |||||||
SM | 2023 | 5 | h3 | 1:52.28 |
|||
1500 m | |||||||
SM | 2023 | 5 | 3:46.73 |
2 | h1 | 3:50.05 |
|
5000 m | |||||||
SM | 2022 | 12 | 14:31.78 |
||||
10 km väg | |||||||
SM | 2022 | 12 | 30:30 |
||||
4x800 m | |||||||
SM | 2023 | 4 | 7:53.43 |
||||
4x1500 m | |||||||
SM | 2023 | 2 | 16:41.72 |
||||
4 km terräng | |||||||
SM | 2023 | 10 | 12:05 |
||||
10 km terräng | |||||||
SM | 2022 | 10 | 30:56 |
||||
SM | 2023 | 6 | 31:33 |
||||
Terräng lag | |||||||
SM | 2023 | 2 | 19 |
||||
Terräng lång lag | |||||||
SM | 2022 | 2 | |||||
SM | 2023 | 1 | 11 |
||||
Inne | |||||||
1500 m | |||||||
ISM | 2023 | 4 | 3:44.93 |
3 | h1 | 3:49.13 |
|
3000 m | |||||||
ISM | 2024 | 6 | 8:18.23 |
||||
Junior-ungdom | |||||||
Ute | |||||||
800 m | |||||||
JSM | 2023 | 3 | 22 | 1:51.53 |
2 | 22 h2 | 1:55.42 |
1500 m | |||||||
JSM | 2022 | 1 | 22 | 3:51.29 |
|||
JSM | 2023 | 2 | 22 | 3:48.11 |
|||
5000 m | |||||||
JSM | 2022 | 2 | 22 | 14:51.92 |
|||
JSM | 2023 | 2 | 22 | 14:37.25 |
|||
10 km väg | |||||||
JSM | 2023 | 1 | 22 | 29:11 |
|||
2000 m hinder | |||||||
JSM | 2023 | 2 | 22 | 5:56.22 |
|||
3x800 m | |||||||
JSM | 2022 | 2 | 22 | 6:02.71 |
|||
5.9 km terräng | |||||||
JSM | 2021 | 2 | 19 | 18:42 |
|||
10 km terräng | |||||||
JSM | 2022 | 1 | 22 | 30:56 |
|||
JSM | 2023 | 1 | 22 | 31:33 |
|||
Terräng lång lag | |||||||
JSM | 2021 | 3 | 19 | 55.00 |
|||
Inne | |||||||
1500 m | |||||||
IJSM | 2022 | 2 | 22 | 4:06.81 |
|||
IJSM | 2023 | 1 | 22 | 3:55.56 |