0

Elna Wester

Född: 30 november 2005

Ålder: 16 år 362 dagar

Förening:
Örgryte IS
Förening:
 Örgryte IS
 



Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2022

60 m (1)
8.18i
  Göteborg/FHGöteborg/FH18.12.21
100 m (1)
12.58
PB  MölndalMölndal13.8.22+0.3
200 m (4)
25.95i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH5.2.22
25.40
PB  Göteborg/SGöteborg/S12.6.22-1.6
25.25
PB  USMSollentunaUSM, Sollentuna27.8.22+0.1
25.62
  USMSollentunaUSM, Sollentuna28.8.22-2.8
400 m (11)
58.27i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH15.1.22
57.70i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH12.2.22
59.30i
  IUSMSkellefteåIUSM, Skellefteå5.3.22
56.96i
PB  (40) IUSMSkellefteåIUSM, Skellefteå6.3.22
55.63
PB  (97) BoråsBorås4.6.22
56.15
  Göteborg/UGöteborg/U18.6.22
55.83
  Lag-SMUppsalaLag-SM, Uppsala21.6.22
56.06
  UEMJerusalem, ISRUEM, Jerusalem, ISR4.7.22
56.35
  UEMJerusalem, ISRUEM, Jerusalem, ISR5.7.22
56.19
  USMSollentunaUSM, Sollentuna27.8.22
55.97
  vFINHelsinki, FINvFIN, Helsinki, FIN3.9.22
800 m (2)
2:15.17i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH21.2.22
2:15.26
PB  Göteborg/SGöteborg/S17.8.22
4x100 m (3)
50.42
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S29.5.22
 Örgryte IS
Clara Weetom, Ellen Hansson
Elna Wester, Ester Mägi Theorin
49.61
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S29.5.22
 Örgryte IS
Clara Weetom, Ellen Hansson
Elna Wester, Ester Mägi Theorin
47.30
PB  Lag-SMUppsalaLag-SM, Uppsala21.6.22
 Örgryte IS
4x200 m (1)
1:50.50i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH18.12.21
 Örgryte IS
Elna Wester, Ester Mägi Theorin
Engla Nilsson, Moa Cornéer
4x400 m (1)
3:46.59
  vFINHelsinki, FINvFIN, Helsinki, FIN4.9.22
 Sweden
Elna Wester, Elin Pihlström
Lathifa Afrah, Elenie Carlsson
3x800 m (1)
8:18.23
SB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S29.5.22
 Örgryte IS
1000 m stafett (2)
2:22.90
SB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S28.5.22
 Örgryte IS
Ebba Francois, Ellen Hansson
Ester Mägi Theorin, Elna Wester
2:18.21
PB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S28.5.22
 Örgryte IS
Clara Weetom, Ellen Hansson
Ester Mägi Theorin, Elna Wester

2021

60 m (1)
8.14i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH13.2.21
200 m (4)
26.02i
SB  Göteborg/FHGöteborg/FH13.2.21
25.82
PB  Göteborg/SGöteborg/S6.6.21-0.5
25.92
  USMNorrköpingUSM, Norrköping14.8.21+1.4
25.55
PB  USMNorrköpingUSM, Norrköping15.8.21+0.5
400 m (2)
58.88
PB  NorrköpingNorrköping29.5.21
59.98
  USMNorrköpingUSM, Norrköping14.8.21
800 m (3)
DNFi
  Göteborg/FHGöteborg/FH28.1.21
DNFi
  Göteborg/FHGöteborg/FH6.2.21
DNFi
  Göteborg/FHGöteborg/FH11.2.21
4x100 m (2)
48.89
SB  NorrköpingNorrköping29.5.21
 Örgryte IS
Cajsa Augustsson, Jenny Lestander
Elna Wester, Ellen Hansson
51.64
  USMHuddingeUSM, Huddinge1.8.21
 Örgryte IS
Alicia Jisbrant, Ellen Hansson
Elna Wester, Moa Cornéer
1000 m stafett (2)
2:22.81
SB  USMHuddingeUSM, Huddinge31.7.21
 Örgryte IS
Alicia Jisbrant, Ellen Hansson
Moa Cornéer, Elna Wester
2:22.40
SB  USMHuddingeUSM, Huddinge31.7.21
 Örgryte IS
Alicia Jisbrant, Ellen Hansson
Moa Cornéer, Elna Wester
2.5 km terräng (1)
10:15
  RuddalenRuddalen13.11.21

2020

200 m (8)
26.60i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH15.12.19
27.14i
  Göteborg/FHGöteborg/FH11.1.20
25.99i
PB  VäxjöVäxjö19.1.20
26.30i
  Göteborg/FHGöteborg/FH2.2.20
26.04i
  Göteborg/FHGöteborg/FH8.2.20
26.18i
  Göteborg/FHGöteborg/FH23.2.20
26.19i
  IUSMÖrebroIUSM, Örebro7.3.20
26.08i
  IUSMÖrebroIUSM, Örebro8.3.20
300 m (4)
41.3m
  Göteborg/SGöteborg/S21.6.20
42.11
PB  Göteborg/SGöteborg/S10.7.20
41.80
PB  Göteborg/SGöteborg/S2.8.20
40.47
PB  USMNorrköpingUSM, Norrköping30.8.20
400 m (1)
58.97i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH1.2.20
800 m (4)
2:22.64
SB  Göteborg/SGöteborg/S14.6.20
2:20.20
PB  Göteborg/SGöteborg/S25.7.20
2:18.06mx
PB  Göteborg/SGöteborg/S20.8.20
2:24.68
  Göteborg/SGöteborg/S5.9.20
1000 m (3)
3:12.06i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH1.12.19
3:06.73i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH11.1.20
3:08.92i
  VäxjöVäxjö18.1.20
Längd (6)
4.72i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH14.12.19
4.53i
  Göteborg/FHGöteborg/FH2.2.20
 
4.53
4.95
PB  Göteborg/SGöteborg/S14.6.20+0.9
5.01w
  Göteborg/SGöteborg/S14.6.20+2.5
4.90
  Göteborg/SGöteborg/S21.6.20+0.6
 
4.90
+0.6
4.67
0.0
4.62
0.0
4.73
+1.4
4.71
+1.9
4.70
-1.9
5.08
PB  Göteborg/SGöteborg/S2.8.20+0.1
 
4.92
0.0
5.08
+0.1
5.03
0.0
XX4.81
0.0
4.91
  Göteborg/SGöteborg/S5.9.20+1.5
Spjut (500 g) (1)
10.87
PB  Göteborg/SGöteborg/S14.6.20
Medley relay (2)
2:19.98
PB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S12.9.20
 Örgryte IS
Inez Jakobsson Yngve, Ellen Hansson
Alicia Jisbrant, Elna Wester
2:19.70
PB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S12.9.20
 Örgryte IS
Inez Jakobsson Yngve, Ellen Hansson
Alicia Jisbrant, Elna Wester

2019

200 m (1)
27.32i
PB  VäxjöVäxjö17.3.19
300 m (2)
42.21
PB  Göteborg/SGöteborg/S9.6.19
42.92
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.19
800 m (2)
2:21.68
PB  Göteborg/SGöteborg/S11.5.19
2:26.50
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.19
4x80 m (1)
40.56
SB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S25.5.19
 Örgryte IS
Liv Backman, Inez Jakobsson Yngve
Elna Wester, Ellen Hansson
3x800 m (1)
7:30.12
SB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S26.5.19
 Örgryte IS

2018

200 m (1)
30.26i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH3.2.18
800 m (3)
2:34.32i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH2.12.17
2:36.23i
  Göteborg/FHGöteborg/FH13.1.18
2:33.25i
PB  VarbergVarberg10.3.18
1500 m (1)
5:33.97
SB  KungsbackaKungsbacka26.8.18
Längd (zon) (2)
3.69i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH13.1.18
3.99i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH4.2.18
Tresteg (zon) (1)
8.00i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH3.2.18

2017

1500 m (1)
5:23.36
PB  KungsbackaKungsbacka27.8.17

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

60 m
Inne
8.14
Göteborg/FH13.2.21
100 m
Ute
12.58
Mölndal13.8.22+0.3
200 m
Ute
25.25
Sollentuna27.8.22+0.1
Inne
25.95
Göteborg/FH5.2.22
300 m
Ute
40.47
Norrköping30.8.20
400 m
Ute
55.63
Borås4.6.22
Inne
56.96
Skellefteå6.3.22
800 m
Ute
2:15.26
Göteborg/S17.8.22
Inne
2:15.17
Göteborg/FH21.2.22
1000 m
Inne
3:06.73
Göteborg/FH11.1.20
1500 m
Ute
5:23.36
Kungsbacka27.8.17
Längd
Ute
5.08
Göteborg/S2.8.20+0.1
Inne
4.72
Göteborg/FH14.12.19

Junior-ungdom
Längd (zon)
Inne
3.69
Göteborg/FH13.1.18
Tresteg (zon)
Inne
8.00
Göteborg/FH3.2.18
Spjut (500 g)
Ute
10.87
Göteborg/S14.6.20
200 m
25.25
1
17
h2
USMSollentuna27.8.22+0.1
25.40
1
17
Göteborg/S12.6.22-1.6
25.55
3
16
USMNorrköping15.8.21+0.5
25.62
3
17
USMSollentuna28.8.22-2.8
25.82
1
17
Göteborg/S6.6.21-0.5
25.92
2
16
h2
USMNorrköping14.8.21+1.4
25.95i
1
17
Göteborg/FH5.2.22
25.99i
1
15
B
Växjö19.1.20
26.02i
1
16
Göteborg/FH13.2.21
26.04i
2
B
Göteborg/FH8.2.20
Visa/dölj alla resultat
26.08i
1
15
IUSMÖrebro8.3.20
26.18i
2
15
Göteborg/FH23.2.20
26.19i
1
15
h5
IUSMÖrebro7.3.20
26.30i
1
17
Göteborg/FH2.2.20
26.60i
1
15
C
Göteborg/FH15.12.19
27.14i
1
15
Göteborg/FH11.1.20
27.32i
4
14
B
Växjö17.3.19
30.26i
3
13
F
Göteborg/FH3.2.18
10-bästasnitt: 25.756
400 m
55.63
1
17
Borås4.6.22
55.83
5
Club ChUppsala21.6.22
55.97
1
17
vFINHelsinki, FIN3.9.22
56.06
4
17
h3
UEMJerusalem, ISR4.7.22
56.15
1
17
Göteborg/U18.6.22
56.19
1
17
USMSollentuna27.8.22
56.35
7
17
s2
UEMJerusalem, ISR5.7.22
56.96i
1
17
IUSMSkellefteå6.3.22
57.70i
1
Göteborg/FH12.2.22
58.27i
1
Göteborg/FH15.1.22
Visa/dölj alla resultat
58.88
2
Norrköping29.5.21
58.97i
1
16
Göteborg/FH1.2.20
59.30i
1
17
h1
IUSMSkellefteå5.3.22
59.98
2
16
USMNorrköping14.8.21
10-bästasnitt: 56.511
800 m
2:15.17i
1
Göteborg/FH21.2.22
2:15.26
1
17
Göteborg/S17.8.22
2:20.20
1
D
Göteborg/S25.7.20
2:21.68
1
14
Göteborg/S11.5.19
2:22.64
1
15
Göteborg/S14.6.20
2:24.68
1
15
B
Göteborg/S5.9.20
2:26.50
9
14
VUSGöteborg/U28.6.19
2:33.25i
2
h4
Varberg10.3.18
2:34.32i
5
Göteborg/FH2.12.17
2:36.23i
5
13
Göteborg/FH13.1.18
10-bästasnitt: 2:24.993

Total results in database: 88
By event:
60 m:2
100 m:1
200 m:18
300 m:6
400 m:14
800 m:14
1000 m:3
1500 m:2
Längd:7
Längd (zon):2
Tresteg (zon):1
Spjut (500 g):1
4x100 m:5
4x80 m:1
4x200 m:1
4x400 m:1
3x800 m:2
Medley relay:2
1000 m stafett:4
terräng:1
60 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2021
8.14
1-16
Göteborg/FH
13.2
 
2022
8.18
 2-17
Göteborg/FH
18.12
 
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2022
12.58
3rC
Mölndal
13.8
 +0.3
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
25.55
 3-16
Norrköping
15.8
 +0.5
25.82
1-17
Göteborg/S
6.6
-0.5
25.92
2h2-16
Norrköping
14.8
 +1.4
2022
25.25
1h2-17
Sollentuna
27.8
 +0.1
25.40
1-17
Göteborg/S
12.6
-1.6
25.62
3-17
Sollentuna
28.8
-2.8
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
30.26
 3rF-13
Göteborg/FH
3.2
 
2019
27.32
 4rB-14
Växjö
17.3
 
2020
25.99
 1rB-15
Växjö
19.1
 
26.04
2rB
Göteborg/FH
8.2
 
26.08
1-15
Örebro
8.3
 
26.18
2-15
Göteborg/FH
23.2
 
26.19
1h5-15
Örebro
7.3
 
26.30
1-17
Göteborg/FH
2.2
 
26.60
1rC-15
Göteborg/FH
15.12
 
27.14
1-15
Göteborg/FH
11.1
 
2021
26.02
 1-16
Göteborg/FH
13.2
 
2022
25.95
1-17
Göteborg/FH
5.2
 
300 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
42.21
 1
Göteborg/S
9.6
 
42.92
6-14
Göteborg/U
30.6
 
2020
40.47
2-15
Norrköping
30.8
 
41.80
1-17
Göteborg/S
2.8
 
42.11
1
Göteborg/S
10.7
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
58.88
 2
Norrköping
29.5
 
59.98
2-16
Norrköping
14.8
 
2022
55.63
1-17
Borås
4.6
 
55.83
5
Uppsala
21.6
 
55.97
1-17
Helsinki, FIN
3.9
 
56.06
4h3-17
Jerusalem, ISR
4.7
 
56.15
1-17
Göteborg/U
18.6
 
56.19
1-17
Sollentuna
27.8
 
56.35
7s2-17
Jerusalem, ISR
5.7
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
58.97
 1-16
Göteborg/FH
1.2
 
2022
56.96
1-17
Skellefteå
6.3
 
57.70
1
Göteborg/FH
12.2
 
58.27
1
Göteborg/FH
15.1
 
59.30
1h1-17
Skellefteå
5.3
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
2:21.68
 1-14
Göteborg/S
11.5
 
2:26.50
9-14
Göteborg/U
28.6
 
2020
2:20.20
 1rD
Göteborg/S
25.7
 
2:22.64
1-15
Göteborg/S
14.6
 
2:24.68
1rB-15
Göteborg/S
5.9
 
2022
2:15.26
1-17
Göteborg/S
17.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
2:33.25
 2h4
Varberg
10.3
 
2:34.32
5
Göteborg/FH
2.12
 
2:36.23
5-13
Göteborg/FH
13.1
 
2022
2:15.17
1
Göteborg/FH
21.2
 
1000 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
3:06.73
3-15
Göteborg/FH
11.1
 
3:08.92
4-15
Växjö
18.1
 
3:12.06
6-15
Göteborg/FH
1.12
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
5:23.36
2-12
Kungsbacka
27.8
 
2018
5:33.97
 4
Kungsbacka
26.8
 
Längd
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
5.08
3-17
Göteborg/S
2.8
 +0.1
4.95
--15
Göteborg/S
14.6
 +0.9
4.91
4-15
Göteborg/S
5.9
 +1.5
4.90
2-17
Göteborg/S
21.6
 +0.6
5.01w
 2-15
Göteborg/S
14.6
 +2.5
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
4.72
6-15
Göteborg/FH
14.12
 
4.53
7-15
Göteborg/FH
2.2
 

Junior-ungdom
Längd (zon)
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
3.99
21-13
Göteborg/FH
4.2
 
3.69
16-13
Göteborg/FH
13.1
 
Tresteg (zon)
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
8.00
11-13
Göteborg/FH
3.2
 
Spjut (500 g)
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
10.87
12-15
Göteborg/S
14.6
 

Ute
200 m
USM 2021 3
16
25.55
2
16
h2
25.92
USM 2022 3
17
25.62
1
17
h2
25.25
300 m
USM 2020 2
15
40.47
400 m
USM 2021 2
16
59.98
USM 2022 1
17
56.19
4x80 m
USM 2019
4
15
h1
40.56
4x100 m
USM 2021
3
17
h3
51.64
JSM 2022 4
19
49.61
3
19
h1
50.42
Medley relay
USM 2020 6
17
2:19.70
3
17
h1
2:19.98
1000 m stafett
USM 2021 4
17
2:22.40
2
17
h1
2:22.81
JSM 2022 3
19
2:18.21
2
19
h2
2:22.90
3x800 m
USM 2019 4
15
7:30.12
JSM 2022 5
19
8:18.23
Inne
200 m
IUSM 2020 1
15
26.08
1
15
h5
26.19
400 m
IUSM 2022 1
17
56.96
1
17
h1
59.30

Junior-ungdom
Ute
400 m
UEM 2022 14
7
17
s2
56.35
4
17
h3
56.06