Simon Sundström

Född: 4 februari 1998

Ålder: 23 år 302 dagar

Förening:
 IFK Lidingö
 

  •  3 SM‐guld, 1 SM‐silver


Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

3000 m (3)
8:09.28i
SB  Mondeville, FRAMondeville, FRA30.1.21
7:52.75i
PB (70) SollentunaSollentuna13.2.21
5000 m (1)
14:05.13i
PB (62) SollentunaSollentuna12.3.21
3000 m hinder (7)
8:33.36
SB  Andújar, ESPAndújar, ESP22.5.21
8:25.55
SB  Oordegem, BELOordegem, BEL29.5.21
8:21.50
PB (49) Huelva, ESPHuelva, ESP3.6.21
DNF
  PNGTurku, FINPNG, Turku, FIN8.6.21
8:29.84
  OSTokyo, JPNOS, Tokyo, JPN30.7.21
8:45.35
  SMBoråsSM, Borås28.8.21
8:48.35
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S5.9.21

2020

1500 m (4)
3:44.72
SB  SollentunaSollentuna28.6.20
3:45.08
  FGPKarlstadFGP, Karlstad8.7.20
3:42.11
PB  HuddingeHuddinge11.7.20
3:47.76
  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S23.8.20
3000 m (3)
7:59.86i
PB  (4)SollentunaSollentuna1.2.20
8:01.07i
  v3NatHelsinki, FINv3Nat, Helsinki, FIN9.2.20
5000 m (1)
14:02.73
SB  SollentunaSollentuna14.6.20
10 000 m (1)
DNF
  Stockholm/SStockholm/S23.6.20
3000 m hinder (5)
8:44.05
SB  Göteborg/SGöteborg/S16.7.20
8:48.33
  SMUppsalaSM, Uppsala15.8.20
8:25.35
PB (21) Décines-Charpieu, FRADécines-Charpieu, FRA29.8.20
8:47.30
  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN6.9.20
DNF
  DanderydDanderyd11.9.20
8 km terräng (1)
26:02
  JSMVällingbyJSM, Vällingby25.10.20

2019

1500 m (1)
3:44.06
PB  (7)FGPSollentunaFGP, Sollentuna18.6.19
3000 m (4)
8:16.94i
PB  HuddingeHuddinge25.1.19
8:11.89i
PB  FGPSätraFGP, Sätra4.2.19
8:11.16i
PB  (5)v3NatBærum, NORv3Nat, Bærum, NOR10.2.19
5000 m (3)
14:00.82
PB  MSRTorrance, CAMSR, Torrance, CA19.4.19
13:52.80
PB  (4)Heusden, BELHeusden, BEL20.7.19
14:03.94
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S24.8.19
2000 m hinder (1)
5:41.93
SB (14) JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S9.8.19
3000 m hinder (7)
8:42.43
PB  JordanStanford, CAJordan, Stanford, CA2.5.19
DNF
  Oordegem, BELOordegem, BEL25.5.19
8:50.96
  BMCWatford, GBRBMC, Watford, GBR29.6.19
8:54.19
  JEM22GävleJEM22, Gävle12.7.19
8:45.82
  JEM22GävleJEM22, Gävle14.7.19
8:41.39
PB  (3)Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S16.8.19
8:46.59
  SMKarlstadSM, Karlstad31.8.19
4 km terräng (1)
12:01
  SMUmeåSM, Umeå12.10.19
8 km terräng (1)
25:28
  JSMUmeåJSM, Umeå13.10.19
8.3 km terräng (1)
26:07
  EMLisboa, POREM, Lisboa, POR8.12.19
9 km terräng (1)
27:55
  NordicCHeinola, FINNordicC, Heinola, FIN10.11.19
15 km terräng (1)
48:09
  LidingöloppetLidingöLidingöloppet, Lidingö28.9.19

2018

800 m (1)
1:53.33
PB  (24)VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U1.7.18
1500 m (2)
3:48.33
PB  BMCLoughborough, GBRBMC, Loughborough, GBR23.6.18
3:46.42
PB  (6)FGPSollentunaFGP, Sollentuna28.6.18
3000 m (4)
8:22.41i
PB  (15)ISMGävleISM, Gävle17.2.18
8:15.11
PB  SollentunaSollentuna1.6.18
8:18.37
  Oulu, FINOulu, FIN19.6.18
8:09.61
PB  Göteborg/SGöteborg/S18.8.18
5000 m (1)
14:18.27
PB  (6)JSMHuddingeJSM, Huddinge5.8.18
2000 m hinder (1)
5:40.87
PB (8) JSMHuddingeJSM, Huddinge3.8.18
3000 m hinder (5)
9:02.22
SB  KarlstadKarlstad19.5.18
8:50.95
PB  (5)IFAMOordegem, BELIFAM, Oordegem, BEL26.5.18
8:56.01
  NMGävleNM, Gävle11.8.18
8:51.23
  SMEskilstunaSM, Eskilstuna25.8.18
8:54.29
  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN31.8.18
8 km terräng (1)
25:51
  JSMEkerumJSM, Ekerum28.10.18
8.3 km terräng (1)
25:16
  EMTilburg, NEDEM, Tilburg, NED9.12.18

2017

800 m (1)
1:55.74
SB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U2.7.17
1500 m (2)
3:51.42
PB  BMCWatford, GBRBMC, Watford, GBR24.6.17
3:51.20
PB  (22)VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U1.7.17
3000 m (3)
8:26.96i
PB  (39) (16)SMCGöteborg/FHSMC, Göteborg/FH21.1.17
8:27.86
PB  DanderydDanderyd14.5.17
8:17.77
PB  (57) Göteborg/SGöteborg/S11.7.17
5000 m (1)
14:43.84
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna29.6.17
3000 m hinder (4)
9:05.77
SB  SätraSätra25.5.17
8:57.74
PB  (44) (7)IFAMOordegem, BELIFAM, Oordegem, BEL27.5.17
9:15.07
  JEM19Grosseto, ITAJEM19, Grosseto, ITA21.7.17
9:04.69
  JEM19Grosseto, ITAJEM19, Grosseto, ITA23.7.17

2016

800 m (2)
1:55.39
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U3.7.16
1:54.56
PB  BMCOxford, GBRBMC, Oxford, GBR23.7.16
1500 m (6)
3:55.94i
PB  Raka SpåretSätraRaka Spåret, Sätra6.2.16
3:55.77i
PB  (11)GlobenStockholm/GGloben, Stockholm/G17.2.16
3:53.04
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna28.6.16
3:53.54
  BMCSolihull, GBRBMC, Solihull, GBR9.7.16
4:07.62
  JSMHässleholmJSM, Hässleholm5.8.16
4:14.15
  JSMHässleholmJSM, Hässleholm6.8.16
3000 m (2)
8:29.16
PB  SAYOSollentunaSAYO, Sollentuna3.6.16
8:32.94
  Göteborg/SGöteborg/S15.7.16
5000 m (1)
14:55.65
PB  HuddingeHuddinge22.5.16
2000 m hinder (1)
5:58.87
=SB (93) (40) JSMHässleholmJSM, Hässleholm7.8.16
3000 m hinder (4)
9:22.28
PB  HuddingeHuddinge20.5.16
9:03.01
PB  (71) (6)Folksam GPUmeåFolksam GP, Umeå21.6.16
9:29.67
  NordicCHafnarfjördur, ISLNordicC, Hafnarfjördur, ISL14.8.16
9:10.68
  SMSollentunaSM, Sollentuna27.8.16
3x800 m (1)
5:57.65
PB  JSMStockholm/SJSM, Stockholm/S29.5.16
 IFK Lidingö
4 km terräng (1)
12:43
  SMVästeråsSM, Västerås22.10.16
6 km terräng (1)
21:03
  NordicCKristiansand, NORNordicC, Kristiansand, NOR12.11.16

2015

12:34
  USMUddevallaUSM, Uddevalla24.10.15
800 m (2)
1:57.32
PB  VUGGöteborg/UVUG, Göteborg/U5.7.15
1:56.14
PB  Stockholm/SStockholm/S25.8.15
1000 m (1)
2:30.22
PB  (31) (7) Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S5.9.15
1500 m (5)
3:58.82i
PB  (17)Stockholm/GStockholm/G19.2.15
4:00.26
SB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna25.6.15
4:00.13
SB  SMSöderhamnSM, Söderhamn7.8.15
3:59.46
SB  Göteborg/SGöteborg/S14.8.15
4:01.86
  USMKalmarUSM, Kalmar22.8.15
1 mile (1)
4:23.84
PB  VisbyVisby14.6.15
3000 m (2)
8:45.28
SB  USMKalmarUSM, Kalmar23.8.15
8:51.24
  Lag-USMEnskedeLag-USM, Enskede29.8.15
5000 m (1)
15:16.72
PB  SMSöderhamnSM, Söderhamn9.8.15
2000 m hinder (83.8 cm) (2)
6:07.04
SB  USMKalmarUSM, Kalmar21.8.15
6:05.40
SB  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S12.9.15
2000 m hinder (2)
5:53.68
PB (61) (42) (30) SAYOSollentunaSAYO, Sollentuna5.6.15
6:17.18
  UVMCali, COLUVM, Cali, COL17.7.15
3000 m hinder (1)
DNF
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna25.6.15
4x100 m (1)
48.30
  Lag-USMEnskedeLag-USM, Enskede29.8.15
 IFK Lidingö
Axel Alness-Borg, Ernesto Turro Herrera
Albin Andersson, Simon Sundström
3x800 m (1)
6:10.44
SB  USMSollentunaUSM, Sollentuna17.5.15
 IFK Lidingö

2014

13:02
  USMEskilstunaUSM, Eskilstuna18.10.14
400 m (1)
55.79i
PB  ÖrebroÖrebro12.1.14
800 m (1)
1:58.17
PB  GävleGävle20.7.14
1000 m (1)
2:33.35
PB  (14) (3) HalmstadHalmstad13.7.14
1500 m (3)
4:18.70i
PB  IUSMVäxjöIUSM, Växjö8.3.14
4:05.19i
PB  IUSMVäxjöIUSM, Växjö9.3.14
3:59.09
PB  HuddingeHuddinge25.7.14
3000 m (2)
8:43.76
PB  (96) VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.14
9:03.40
  USMSöderhamnUSM, Söderhamn8.8.14
2000 m hinder (83.8 cm) (2)
6:04.18
PB  GävleGävle18.7.14
6:15.22
  USMSöderhamnUSM, Söderhamn10.8.14
2000 m hinder (1)
6:01.76
PB  (71) (38) vFINHelsinki, FINvFIN, Helsinki, FIN30.8.14
3x800 m (1)
6:05.48
PB  USMKilUSM, Kil25.5.14
 IFK Lidingö

2013

13:31
  USMFalunUSM, Falun26.10.13
800 m (2)
2:00.58
PB  UppsalaUppsala7.7.13
2:00.71
  FGPKarlstadFGP, Karlstad23.7.13
1000 m (1)
2:39.35
PB  HalmstadHalmstad14.7.13
1500 m (1)
4:06.70
PB  UppsalaUppsala6.7.13
2000 m (1)
5:43.39
PB  USMEskilstunaUSM, Eskilstuna11.8.13
1500 m hinder (76.2 cm) (2)
4:22.70
PB  Göteborg/UGöteborg/U28.6.13
4:27.90
  USMEskilstunaUSM, Eskilstuna9.8.13
3x800 m (1)
6:31.11
SB  USMHuddingeUSM, Huddinge25.5.13
 IFK Lidingö

2012

800 m (1)
2:05.85
PB  Göteborg/UGöteborg/U7.7.12
2000 m (1)
5:53.73
PB  Göteborg/UGöteborg/U8.7.12
1500 m hinder (76.2 cm) (1)
4:32.12
PB  GävleGävle20.7.12

2011

800 m (1)
2:13.51
PB  Stockholm/SStockholm/S6.9.11
1500 m (1)
4:21.84
PB  KöpingKöping18.9.11
2000 m (1)
6:05.29
PB  Stockholm/SStockholm/S31.7.11

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat148488.Eventname AS Eventeng, alltat148488.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltat148488.Date),'.',MONTH(alltat148488.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat148488.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat148488 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat148488.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat148488.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat148488.Ord=referenceswe.enumber AND referenceswe.Age=99 AND alltat148488.Ind=referenceswe.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat148488.Eventname AS Eventeng, alltat148488.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltat148488.Date),'.',MONTH(alltat148488.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat148488.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat148488 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat148488.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat148488.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat148488.Ord=referenceswe.enumber AND referenceswe.enumber IN (SELECT DISTINCT enumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age<23) AND referenceswe.enumber NOT IN (SELECT enumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat148488.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age<23 AND alltat148488.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat148488.Eventname AS Eventeng, alltat148488.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltat148488.Date),'.',MONTH(alltat148488.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat148488.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat148488 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat148488.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat148488.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat148488.Ord=referenceswe.enumber AND referenceswe.enumber IN (SELECT DISTINCT enumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswe.enumber NOT IN (SELECT enumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat148488.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age>34 AND alltat148488.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

400 m
Inne
55.79
Örebro12.1.14
800 m
Ute
1:53.33
Göteborg/U1.7.18
1000 m
Ute
2:30.22
Göteborg/S5.9.15
Inne
2:39.97+
Sollentuna13.2.21
1500 m
Ute
3:42.11
Huddinge11.7.20
Inne
3:55.77
Stockholm/G17.2.16
1 mile
Ute
4:23.84
Visby14.6.15
2000 m
Ute
5:35.7m+
Stockholm/S24.8.19
Inne
5:16.96+
Sollentuna13.2.21
3000 m
Ute
8:09.61
Göteborg/S18.8.18
Inne
7:52.75
Sollentuna13.2.219
5000 m
Ute
13:52.80
Heusden, BEL20.7.1944
Inne
14:05.13
Sollentuna12.3.21
2000 m hinder
Ute
5:40.87
Huddinge3.8.18
3000 m hinder
Ute
8:21.50
Huelva, ESP3.6.216

Junior-ungdom
2000 m hinder (83.8 cm)
Ute
6:04.18
Gävle18.7.14
1500 m hinder (76.2 cm)
Ute
4:22.70
Göteborg/U28.6.13
800 m
1:53.33
3
VUSGöteborg/U1.7.18
1:54.56
1
E
BMCOxford, GBR23.7.16
1:55.39
4
C
VUSGöteborg/U3.7.16
1:55.74
5
VUSGöteborg/U2.7.17
1:56.14
3
Stockholm/S25.8.15
1:57.32
2
E
VUGGöteborg/U5.7.15
1:58.17
1
17
Gävle20.7.14
2:00.58
6
Uppsala7.7.13
2:00.71
4
F
Folksam GPKarlstad23.7.13
2:05.85
3
Göteborg/U7.7.12
Visa/dölj alla resultat
2:13.51
8
Stockholm/S6.9.11
10-bästasnitt: 1:57.779
1500 m
3:42.11
2
Huddinge11.7.20
3:44.06
10
Folksam GPSollentuna18.6.19
3:44.72
2
Sollentuna28.6.20
3:45.08
4
Karlstad8.7.20
3:46.42
9
B
Sollentuna28.6.18
3:47.76
12
BauhausStockholm/S23.8.20
3:48.33
4
C
BMCLoughborough, GBR23.6.18
3:51.20
5
VUSGöteborg/U1.7.17
3:51.42
4
D
BMCWatford, GBR24.6.17
3:53.04
8
B
Folksam GPSollentuna28.6.16
Visa/dölj alla resultat
3:53.54
8
D
BMCSolihull, GBR9.7.16
3:55.77i
6
GlobenStockholm/G17.2.16
3:55.94i
4
Raka SpåretSätra6.2.16
3:58.82i
6
B
Stockholm/G19.2.15
3:59.09
12
Huddinge25.7.14
3:59.46
4
C
Göteborg/S14.8.15
4:00.13
8
h2
SMSöderhamn7.8.15
4:00.26
12
B
Folksam GPSollentuna25.6.15
4:01.86
4
17
USMKalmar22.8.15
4:05.19i
3
16
NC-yVäxjö9.3.14
4:06.70
1
Uppsala6.7.13
4:07.62
3
19
h1
JSMHässleholm5.8.16
4:14.15
4
19
JSMHässleholm6.8.16
4:18.70i
1
16
h1
NC-yVäxjö8.3.14
4:21.84
2
13
Köping18.9.11
10-bästasnitt: 3:47.414
3000 m
7:52.75i
2
Sollentuna13.2.21
7:59.86i
1
Sollentuna1.2.20
8:01.07i
1
v3NatHelsinki, FIN9.2.20
8:09.28i
8
Mondeville, FRA30.1.21
8:09.61
1
B
Göteborg/S18.8.18
8:11.16i
5
v3NatBærum, NOR10.2.19
8:11.89i
8
Folksam GPSätra4.2.19
8:15.11
1
Sollentuna1.6.18
8:16.94i
1
Huddinge25.1.19
8:17.77
4
B
Göteborg/S11.7.17
Visa/dölj alla resultat
8:18.37
2
Oulu, FIN19.6.18
8:20.32+i
-
Sollentuna12.3.21
8:22.41i
8
ISMGävle17.2.18
8:24.76+
4
Sollentuna14.6.20
8:26.96i
5
SMCGöteborg/FH21.1.17
8:27.86
1
Danderyd14.5.17
8:27.97+
1
Stockholm/S24.8.19
8:29.16
7
SAYOSollentuna3.6.16
8:32.94
12
Göteborg/S15.7.16
8:43.76
6
17
VUSGöteborg/U29.6.14
8:45.28
3
17
USMKalmar23.8.15
8:51.24
2
17
teamNCEnskede29.8.15
9:03.40
3
16
NC-ySöderhamn8.8.14
10-bästasnitt: 8:08.544
3000 m hinder
8:21.50
4
Huelva, ESP3.6.21
8:25.35
4
Décines-Charpieu, FRA29.8.20
8:25.55
6
Oordegem, BEL29.5.21
8:29.84
11
h3
OSTokyo, JPN30.7.21
8:33.36
4
Andújar, ESP22.5.21
8:41.39
1
Folksam GPGöteborg/S16.8.19
8:42.43
3
B
JordanStanford, CA2.5.19
8:44.05
1
Göteborg/S16.7.20
8:45.35
1
SMBorås28.8.21
8:45.82
3
22
JEM22Gävle14.7.19
Visa/dölj alla resultat
8:46.59
1
SMKarlstad31.8.19
8:47.30
1
vFINTampere, FIN6.9.20
8:48.33
1
SMUppsala15.8.20
8:48.35
4
vFINStockholm/S5.9.21
8:50.95
1
B
IFAMOordegem, BEL26.5.18
8:50.96
7
BMCWatford, GBR29.6.19
8:51.23
2
SMEskilstuna25.8.18
8:54.19
1
22
h1
JEM22Gävle12.7.19
8:54.29
2
vFINTampere, FIN31.8.18
8:56.01
1
22
NMGävle11.8.18
8:57.74
10
B
IFAMOordegem, BEL27.5.17
9:02.22
1
Karlstad19.5.18
9:03.01
1
Folksam GPUmeå21.6.16
9:04.69
6
19
JEM19Grosseto, ITA23.7.17
9:05.77
2
Sätra25.5.17
9:10.68
7
SMSollentuna27.8.16
9:15.07
6
19
h2
JEM19Grosseto, ITA21.7.17
9:22.28
1
Huddinge20.5.16
9:29.67
2
19
NordicCHafnarfjördur, ISL14.8.16
10-bästasnitt: 8:35.464
km terräng
12:01
5
SMUmeå12.10.19
12:34
4
17
USMUddevalla24.10.15
12:43
25
SMVästerås22.10.16
13:02
7
17
USMEskilstuna18.10.14
13:31
1
15
USMFalun26.10.13
21:03
8
19
NordicCKristiansand, NOR12.11.16
25:16
50
22
EMTilburg, NED9.12.18
25:28
3
22
JSMUmeå13.10.19
25:51
2
22
JSMEkerum28.10.18
26:02
5
22
JSMVällingby25.10.20
Visa/dölj alla resultat
26:07
51
22
EMLisboa, POR8.12.19
27:55
10
NordicCHeinola, FIN10.11.19
48:09
4
LidingöloppetLidingö28.9.19
10-bästasnitt: 4.63
10-bästasnitt: 18:45.1

Total results in database: 147
By event:
400 m:1
800 m:11
1000 m:4
1500 m:25
1 mile:1
2000 m:7
3000 m:23
5000 m:9
10 000 m:1
2000 m hinder (83.8 cm):4
1500 m hinder (76.2 cm):3
2000 m hinder:6
3000 m hinder:33
4x100 m:1
3x800 m:4
Terräng lagresultat:1
km terräng:13
400 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2014
55.79
3rB
Örebro
12.1
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2011
2:13.51
 8
Stockholm/S
6.9
 
2012
2:05.85
 3
Göteborg/U
7.7
 
2013
2:00.58
 6
Uppsala
7.7
 
2:00.71
4rF
Karlstad
23.7
 
2014
1:58.17
 1-17
Gävle
20.7
 
2015
1:56.14
 3
Stockholm/S
25.8
 
1:57.32
2rE
Göteborg/U
5.7
 
2016
1:54.56
 1rE
Oxford, GBR
23.7
 
1:55.39
4rC
Göteborg/U
3.7
 
2017
1:55.74
 5
Göteborg/U
2.7
 
2018
1:53.33
3
Göteborg/U
1.7
 
1000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2013
2:39.35
 4
Halmstad
14.7
 
2014
2:33.35
 2
Halmstad
13.7
 
2015
2:30.22
5rB
Göteborg/S
5.9
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2021
2:39.97+
Sollentuna
13.2
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2011
4:21.84
 2-13
Köping
18.9
 
2013
4:06.70
 1
Uppsala
6.7
 
2014
3:59.09
 12
Huddinge
25.7
 
2015
3:59.46
 4rC
Göteborg/S
14.8
 
4:00.13
8 h2
Söderhamn
7.8
 
4:00.26
12rB
Sollentuna
25.6
 
4:01.86
4-17
Kalmar
22.8
 
2016
3:53.04
 8rB
Sollentuna
28.6
 
3:53.54
8rD
Solihull, GBR
9.7
 
4:07.62
3h1-19
Hässleholm
5.8
 
4:14.15
4-19
Hässleholm
6.8
 
2017
3:51.20
 5
Göteborg/U
1.7
 
3:51.42
4rD
Watford, GBR
24.6
 
2018
3:46.42
 9rB
Sollentuna
28.6
 
3:48.33
4rC
Loughborough, GBR
23.6
 
2019
3:44.06
 10
Sollentuna
18.6
 
2020
3:42.11
2
Huddinge
11.7
 
3:44.72
2
Sollentuna
28.6
 
3:45.08
4
Karlstad
8.7
 
3:47.76
12
Stockholm/S
23.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2014
4:05.19
 3-16
Växjö
9.3
 
4:18.70
1h1-16
Växjö
8.3
 
2015
3:58.82
 6rB
Stockholm/G
19.2
 
2016
3:55.77
6
Stockholm/G
17.2
 
3:55.94
4
Sätra
6.2
 
1 mile
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
4:23.84
1
Visby
14.6
 
2000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2011
6:05.29
 2-13
Stockholm/S
31.7
 
2012
5:53.73
 4
Göteborg/U
8.7
 
2013
5:43.39
 2-15
Eskilstuna
11.8
 
2019
5:35.7m+
1
Stockholm/S
24.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
5:27.15+
 9
Sätra
4.2
 
2021
5:16.96+
Sollentuna
13.2
 
5:34.14+
Sollentuna
12.3
 
3000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2014
8:43.76
 6-17
Göteborg/U
29.6
 
9:03.40
3-16
Söderhamn
8.8
 
2015
8:45.28
 3-17
Kalmar
23.8
 
8:51.24
2 -17
Enskede
29.8
 
2016
8:29.16
 7
Sollentuna
3.6
 
8:32.94
12
Göteborg/S
15.7
 
2017
8:17.77
 4rB
Göteborg/S
11.7
 
8:27.86
1
Danderyd
14.5
 
2018
8:09.61
1rB
Göteborg/S
18.8
 
8:15.11
1
Sollentuna
1.6
 
8:18.37
2
Oulu, FIN
19.6
 
2019
8:27.97+
 1
Stockholm/S
24.8
 
2020
8:24.76+
 4
Sollentuna
14.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
8:26.96
 5
Göteborg/FH
21.1
 
2018
8:22.41
 8
Gävle
17.2
 
2019
8:11.16
 5
Bærum, NOR
10.2
 
8:11.89
8
Sätra
4.2
 
8:16.94
1
Huddinge
25.1
 
2020
7:59.86
 1
Sollentuna
1.2
 
8:01.07
1
Helsinki, FIN
9.2
 
2021
7:52.75
2
Sollentuna
13.2
 
8:09.28
8
Mondeville, FRA
30.1
 
8:20.32+
Sollentuna
12.3
 
5000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
15:16.72
 18
Söderhamn
9.8
 
2016
14:55.65
 1
Huddinge
22.5
 
2017
14:43.84
 14
Sollentuna
29.6
 
2018
14:18.27
 1-22
Huddinge
5.8
 
2019
13:52.80
5rC
Heusden, BEL
20.7
 
14:00.82
1rB
Torrance, CA
19.4
 
14:03.94
2
Stockholm/S
24.8
 
2020
14:02.73
 2
Sollentuna
14.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2021
14:05.13
5
Sollentuna
12.3
 
2000 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2014
6:01.76
 1-17
Helsinki, FIN
30.8
 
2015
5:53.68
 2
Sollentuna
5.6
 
6:17.18
12h2-17
Cali, COL
17.7
 
2016
5:58.87
 1-19
Hässleholm
7.8
 
2018
5:40.87
1-22
Huddinge
3.8
 
2019
5:41.93
 1 -22
Göteborg/S
9.8
 
3000 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
9:03.01
 1
Umeå
21.6
 
9:10.68
7
Sollentuna
27.8
 
9:22.28
1
Huddinge
20.5
 
9:29.67
2-19
Hafnarfjördur, ISL
14.8
 
2017
8:57.74
 10rB
Oordegem, BEL
27.5
 
9:04.69
6-19
Grosseto, ITA
23.7
 
9:05.77
2
Sätra
25.5
 
9:15.07
6h2-19
Grosseto, ITA
21.7
 
2018
8:50.95
 1rB
Oordegem, BEL
26.5
 
8:51.23
2
Eskilstuna
25.8
 
8:54.29
2
Tampere, FIN
31.8
 
8:56.01
1-22
Gävle
11.8
 
9:02.22
1
Karlstad
19.5
 
2019
8:41.39
 1
Göteborg/S
16.8
 
8:42.43
3rB
Stanford, CA
2.5
 
8:45.82
3-22
Gävle
14.7
 
8:46.59
1
Karlstad
31.8
 
8:50.96
7
Watford, GBR
29.6
 
8:54.19
1h1-22
Gävle
12.7
 
2020
8:25.35
 4
Décines-Charpieu, FRA
29.8
 
8:44.05
1
Göteborg/S
16.7
 
8:47.30
1
Tampere, FIN
6.9
 
8:48.33
1
Uppsala
15.8
 
2021
8:21.50
4
Huelva, ESP
3.6
 
8:25.55
6
Oordegem, BEL
29.5
 
8:29.84
11h3
Tokyo, JPN
30.7
 
8:33.36
4
Andújar, ESP
22.5
 
8:45.35
1
Borås
28.8
 
8:48.35
4
Stockholm/S
5.9
 

Junior-ungdom
1500 m hinder (76.2 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2012
4:32.12
 1-15
Gävle
20.7
 
2013
4:22.70
1
Göteborg/U
28.6
 
4:27.90
1-15
Eskilstuna
9.8
 
2000 m hinder (83.8 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2014
6:04.18
1-17
Gävle
18.7
 
6:15.22
2-16
Söderhamn
10.8
 
2015
6:05.40
 1-17
Stockholm/S
12.9
 
6:07.04
2-17
Kalmar
21.8
 

Ute
1500 m
SM 2015
8
h2
4:00.13
5000 m
SM 2015 18
15:16.72
3000 m hinder
SM 2016 7
9:10.68
SM 2018 2
8:51.23
SM 2019 1
8:46.59
SM 2020 1
8:48.33
SM 2021 1
8:45.35
4 km terräng
SM 2016 25
12:43
SM 2019 5
12:01
Inne
3000 m
ISM 2018 8
8:22.41

Junior-ungdom
Ute
1500 m
USM 2015 4
17
4:01.86
JSM 2016 4
19
4:14.15
3
19
h1
4:07.62
3000 m
USM 2015 3
17
8:45.28
5000 m
JSM 2018 1
22
14:18.27
2000 m hinder (83.8 cm)
USM 2015 2
17
6:07.04
2000 m hinder
JSM 2016 1
19
5:58.87
JSM 2018 1
22
5:40.87
JSM 2019 1
22
5:41.93
3x800 m
USM 2013 2
15
6:31.11
USM 2014 3
17
6:05.48
USM 2015 4
17
6:10.44
JSM 2016 4
19
5:57.65
Terräng lagresultat
JSM 2020 2
22
4 km terräng
USM 2013 1
15
13:31
USM 2014 7
17
13:02
USM 2015 4
17
12:34
8 km terräng
JSM 2018 2
22
25:51
JSM 2019 3
22
25:28
JSM 2020 5
22
26:02
Ute
3000 m hinder
OS 2021
11
h3
8:29.84

Junior-ungdom
2000 m hinder
UVM 2015 28
12
17
h2
6:17.18
3000 m hinder
JEM19 2017 6
19
9:04.69
6
19
h2
9:15.07
JEM22 2019 3
22
8:45.82
1
22
h1
8:54.19
km terräng
EM 2018 50
22
25:16
EM 2019 51
22
26:07