Yared Kidane

Född: 5 oktober 1999

Ålder: 21 år 255 dagar

Förening:
 Eskilstuna FI
 15.11.2019–

Tidigare förening(ar):
Ärla IF 15.11.2018–14.11.2019
Eskilstuna FI –14.11.2018

Nationalitet: ERI

  •  1 SM‐silver, 1 SM‐brons

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

400 m (2)
54.46+i
SB  SollentunaSollentuna30.1.21
54.17+i
SB  SollentunaSollentuna13.2.21
800 m (4)
1:52.31i
SB  SollentunaSollentuna30.1.21
1:51.54i
SB  Göteborg/FHGöteborg/FH6.2.21
1:50.96i
PB  SollentunaSollentuna13.2.21
1:51.23i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A19.2.21

2020

400 m (1)
DQi
  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH29.2.20
800 m (9)
1:53.76i
SB  ISMVäxjöISM, Växjö22.2.20
1:51.11i
PB  (5)ISMVäxjöISM, Växjö23.2.20
1:50.08
SB  SollentunaSollentuna28.6.20
1:51.33
  Göteborg/SGöteborg/S25.7.20
DNF
  HallsbergHallsberg1.8.20
1:50.53
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna10.8.20
1:50.85
  SMUppsalaSM, Uppsala15.8.20
1:54.09
  SMUppsalaSM, Uppsala16.8.20
1:53.58
  JSMLinköpingJSM, Linköping23.8.20
3000 m (1)
DNF
  HallsbergHallsberg1.8.20
10 000 m (1)
34:09.73
PB  Stockholm/SStockholm/S19.9.20
4 km terräng (1)
12:55
  SMVällingbySM, Vällingby24.10.20

2019

400 m (3)
48.83
SB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19
49.15
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S9.8.19
48.50
PB  (9)JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S10.8.19
800 m (14)
1:51.32i
PB  (4)FGPSätraFGP, Sätra4.2.19
1:53.56i
  ISMNorrköpingISM, Norrköping16.2.19
1:53.21i
  ISMNorrköpingISM, Norrköping17.2.19
1:51.48
SB  Karlsruhe, GERKarlsruhe, GER18.5.19
1:50.91
SB  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S30.5.19
1:51.76
  LudvikaLudvika6.6.19
1:52.93
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna18.6.19
1:54.77
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.19
1:49.17
PB  FGPVarbergFGP, Varberg15.7.19
1:59.68
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S10.8.19
1:50.13
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S11.8.19
1:49.47
  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S16.8.19
1:51.82
  SMKarlstadSM, Karlstad31.8.19
1:48.80
PB  (5)SMKarlstadSM, Karlstad1.9.19
1500 m (3)
3:58.36i
PB  (17)IJSMVäxjöIJSM, Växjö23.2.19
3:56.11
SB  SollentunaSollentuna8.6.19
3:53.37
SB  Stockholm/SStockholm/S20.8.19
3x400 m (1)
2:36.46
PB  JSMStockholm/SJSM, Stockholm/S25.5.19
 Ärla IF
3x800 m (1)
6:06.74
SB  JSMStockholm/SJSM, Stockholm/S26.5.19
 Ärla IF
8 km terräng (1)
28:18
  JSMUmeåJSM, Umeå13.10.19

2018

400 m (1)
48.71
PB  (15)VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.18
800 m (15)
1:55.61i
PB  ÖrebroÖrebro13.1.18
1:53.09i
PB  (66) (10)SätraSätra3.2.18
1:53.70i
  ISMGävleISM, Gävle17.2.18
1:54.04i
  ISMGävleISM, Gävle18.2.18
1:50.95
PB  Sollentuna/ESollentuna/E2.6.18
DNF
  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S10.6.18
1:52.28
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna28.6.18
1:51.01
  FGPKarlstadFGP, Karlstad25.7.18
1:54.03
  VästeråsVästerås28.7.18
1:57.95
  JSMHuddingeJSM, Huddinge4.8.18
1:53.51
  JSMHuddingeJSM, Huddinge5.8.18
1:51.94
  Göteborg/SGöteborg/S18.8.18
1:51.30
  SMEskilstunaSM, Eskilstuna25.8.18
1:49.94
PB  (76) (8)SMEskilstunaSM, Eskilstuna26.8.18
1:53.51
  JSMHuddingeJSM, Huddinge5.9.18
1500 m (5)
4:03.31i
PB  ÖrebroÖrebro14.1.18
4:04.08i
  IJSMUppsalaIJSM, Uppsala24.2.18
4:05.50i
  IJSMUppsalaIJSM, Uppsala25.2.18
4:07.76
SB  JSMHuddingeJSM, Huddinge3.8.18
3:52.88
PB  (23)JSMHuddingeJSM, Huddinge4.8.18
4 km terräng (1)
13:20
  SMEkerumSM, Ekerum27.10.18

2017

200 m (1)
23.9mi
  EskilstunaEskilstuna10.12.16
400 m (3)
50.80i
PB  (24)IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH18.2.17
51.94i
  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH19.2.17
51.48
PB  VästeråsVästerås6.8.17
800 m (9)
1:54.84
PB  HuddingeHuddinge20.5.17
1:54.13
PB  EskilstunaEskilstuna25.5.17
1:55.09
  Sollentuna/ESollentuna/E10.6.17
1:56.07
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna29.6.17
1:55.00
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U2.7.17
1:52.94
PB  (18)FGPKarlstadFGP, Karlstad25.7.17
1:53.06
  VästeråsVästerås5.8.17
1:58.80
  JSMGävleJSM, Gävle12.8.17
1:55.03
  JSMGävleJSM, Gävle13.8.17
1500 m (3)
3:55.02
PB  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S18.6.17
4:04.41
  JSMGävleJSM, Gävle11.8.17
3:58.61
  JSMGävleJSM, Gävle12.8.17
2000 m (1)
5:36.67i
PB  ÖrebroÖrebro14.2.17

2016

400 m (1)
52.79
PB  GävleGävle17.7.16
800 m (1)
1:59.91
PB  Stockholm/SStockholm/S19.6.16
1500 m (2)
4:13.62
PB  Stockholm/SStockholm/S17.6.16
4:16.51
  USMHässleholmUSM, Hässleholm6.8.16
3000 m (1)
9:26.53
PB  USMHässleholmUSM, Hässleholm7.8.16
3x800 m (1)
6:11.99
PB  JSMStockholm/SJSM, Stockholm/S29.5.16
 Eskilstuna FI
4 km terräng (1)
13:36
  USMVästeråsUSM, Västerås22.10.16

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat274126.Eventname AS Eventeng, alltat274126.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltat274126.Date),'.',MONTH(alltat274126.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat274126.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat274126 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat274126.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat274126.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat274126.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.Age=99 AND alltat274126.Ind=referenceswe.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat274126.Eventname AS Eventeng, alltat274126.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltat274126.Date),'.',MONTH(alltat274126.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat274126.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat274126 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat274126.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat274126.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat274126.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age<23) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat274126.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age<23 AND alltat274126.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat274126.Eventname AS Eventeng, alltat274126.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltat274126.Date),'.',MONTH(alltat274126.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat274126.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat274126 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat274126.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat274126.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat274126.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat274126.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age>34 AND alltat274126.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

400 m
Ute
48.50
Göteborg/S10.8.19
Inne
50.80
Göteborg/FH18.2.17
800 m
Ute
1:48.80
Karlstad1.9.19
Inne
1:50.96
Sollentuna13.2.21
1500 m
Ute
3:52.88
Huddinge4.8.18
Inne
3:58.36
Växjö23.2.19
2000 m
Inne
5:36.67
Örebro14.2.17
3000 m
Ute
9:26.53
Hässleholm7.8.16
10 000 m
Ute
34:09.73
Stockholm/S19.9.20
400 m
48.50
1
22
JSMGöteborg/S10.8.19
48.71
4
19
VUSGöteborg/U30.6.18
48.83
6
VUSGöteborg/U29.6.19
49.15
1
22
h2
JSMGöteborg/S9.8.19
50.80i
1
19
h5
IJSMGöteborg/FH18.2.17
51.48
5
Västerås6.8.17
51.94i
3
19
IJSMGöteborg/FH19.2.17
52.79
2
17
Gävle17.7.16
54.17+i
-
Sollentuna13.2.21
54.46+i
-
Sollentuna30.1.21
10-bästasnitt: 51.083
800 m
1:48.80
3
SMKarlstad1.9.19
1:49.17
1
Folksam GPVarberg15.7.19
1:49.47
1
B
Folksam GPGöteborg/S16.8.19
1:49.94
2
SMEskilstuna26.8.18
1:50.08
2
Sollentuna28.6.20
1:50.13
1
22
JSMGöteborg/S11.8.19
1:50.53
1
B
Sollentuna10.8.20
1:50.85
3
h1
SMUppsala15.8.20
1:50.91
4
B
BauhausStockholm/S30.5.19
1:50.95
1
Sollentuna/E2.6.18
Visa/dölj alla resultat
1:50.96i
2
Sollentuna13.2.21
1:51.01
1
C
Karlstad25.7.18
1:51.11i
4
ISMVäxjö23.2.20
1:51.23i
4
ISMMalmö/A19.2.21
1:51.30
2
h2
SMEskilstuna25.8.18
1:51.32i
5
Folksam GPSätra4.2.19
1:51.33
6
Göteborg/S25.7.20
1:51.48
4
B
Karlsruhe, GER18.5.19
1:51.54i
4
Göteborg/FH6.2.21
1:51.76
8
Ludvika6.6.19
1:51.82
2
h2
SMKarlstad31.8.19
1:51.94
6
B
Göteborg/S18.8.18
1:52.28
2
B
Sollentuna28.6.18
1:52.31i
2
Sollentuna30.1.21
1:52.93
8
B
Folksam GPSollentuna18.6.19
1:52.94
1
D
Karlstad25.7.17
1:53.06
1
Västerås5.8.17
1:53.09i
5
Sätra3.2.18
1:53.21i
4
ISMNorrköping17.2.19
1:53.51
2
19
JSMHuddinge5.8.18
1:53.51
2
19
JSMHuddinge5.9.18
1:53.56i
1
h1
ISMNorrköping16.2.19
1:53.58
1
22
JSMLinköping23.8.20
1:53.70i
3
h2
ISMGävle17.2.18
1:53.76i
2
h3
ISMVäxjö22.2.20
1:54.03
2
Västerås28.7.18
1:54.04i
5
ISMGävle18.2.18
1:54.09
7
SMUppsala16.8.20
1:54.13
2
Eskilstuna25.5.17
1:54.77
1
VUSGöteborg/U30.6.19
1:54.84
1
B
Huddinge20.5.17
1:55.00
1
19
VUSGöteborg/U2.7.17
1:55.03
2
19
JSMGävle13.8.17
1:55.09
4
Sollentuna/E10.6.17
1:55.61i
1
Örebro13.1.18
1:56.07
3
C
Folksam GPSollentuna29.6.17
1:57.95
1
19
h1
JSMHuddinge4.8.18
1:58.80
2
19
h2
JSMGävle12.8.17
1:59.68
2
22
h2
JSMGöteborg/S10.8.19
1:59.91
5
Stockholm/S19.6.16
10-bästasnitt: 1:50.083
1500 m
3:52.88
2
19
JSMHuddinge4.8.18
3:53.37
1
Stockholm/S20.8.19
3:55.02
1
B
BauhausStockholm/S18.6.17
3:56.11
1
Sollentuna8.6.19
3:58.36i
2
22
IJSMVäxjö23.2.19
3:58.61
3
19
JSMGävle12.8.17
4:03.31i
1
Örebro14.1.18
4:04.08i
1
19
h3
IJSMUppsala24.2.18
4:04.41
2
19
h2
JSMGävle11.8.17
4:05.50i
2
19
IJSMUppsala25.2.18
Visa/dölj alla resultat
4:07.76
2
19
h2
JSMHuddinge3.8.18
4:13.62
1
17
Stockholm/S17.6.16
4:16.51
6
17
USMHässleholm6.8.16
10-bästasnitt: 3:59.165

Total results in database: 89
By event:
200 m:1
400 m:11
800 m:52
1500 m:13
2000 m:1
3000 m:2
10 000 m:1
3x400 m:1
3x800 m:2
Terräng lagresultat:1
4 km terräng:2
8 km terräng:1
km terräng:1
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
52.79
 2-17
Gävle
17.7
 
2017
51.48
 5
Västerås
6.8
 
2018
48.71
 4-19
Göteborg/U
30.6
 
2019
48.50
1 -22
Göteborg/S
10.8
 
48.83
6
Göteborg/U
29.6
 
49.15
1 h2-22
Göteborg/S
9.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
50.80
1h5-19
Göteborg/FH
18.2
 
51.94
3-19
Göteborg/FH
19.2
 
2021
54.17+
 
Sollentuna
13.2
 
54.46+
Sollentuna
30.1
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
1:59.91
 5
Stockholm/S
19.6
 
2017
1:52.94
 1rD
Karlstad
25.7
 
1:53.06
1
Västerås
5.8
 
1:54.13
2
Eskilstuna
25.5
 
1:54.84
1rB
Huddinge
20.5
 
1:55.00
1-19
Göteborg/U
2.7
 
1:55.03
2-19
Gävle
13.8
 
1:55.09
4
Sollentuna/E
10.6
 
1:56.07
3rC
Sollentuna
29.6
 
1:58.80
2h2-19
Gävle
12.8
 
2018
1:49.94
 2
Eskilstuna
26.8
 
1:50.95
1
Sollentuna/E
2.6
 
1:51.01
1rC
Karlstad
25.7
 
1:51.30
2h2
Eskilstuna
25.8
 
1:51.94
6rB
Göteborg/S
18.8
 
1:52.28
2rB
Sollentuna
28.6
 
1:53.51
2-19
Huddinge
5.8
 
1:53.51
2 -19
Huddinge
5.9
 
1:54.03
2
Västerås
28.7
 
1:57.95
1 h1-19
Huddinge
4.8
 
2019
1:48.80
3
Karlstad
1.9
 
1:49.17
1
Varberg
15.7
 
1:49.47
1rB
Göteborg/S
16.8
 
1:50.13
1 -22
Göteborg/S
11.8
 
1:50.91
4rB
Stockholm/S
30.5
 
1:51.48
4rB
Karlsruhe, GER
18.5
 
1:51.76
8
Ludvika
6.6
 
1:51.82
2h2
Karlstad
31.8
 
1:52.93
8rB
Sollentuna
18.6
 
1:54.77
1
Göteborg/U
30.6
 
1:59.68
2 h2-22
Göteborg/S
10.8
 
2020
1:50.08
 2
Sollentuna
28.6
 
1:50.53
1rB
Sollentuna
10.8
 
1:50.85
3h1
Uppsala
15.8
 
1:51.33
6
Göteborg/S
25.7
 
1:53.58
1-22
Linköping
23.8
 
1:54.09
7
Uppsala
16.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
1:53.09
 5
Sätra
3.2
 
1:53.70
3h2
Gävle
17.2
 
1:54.04
5
Gävle
18.2
 
1:55.61
1
Örebro
13.1
 
2019
1:51.32
 5
Sätra
4.2
 
1:53.21
4
Norrköping
17.2
 
1:53.56
1h1
Norrköping
16.2
 
2020
1:51.11
 4
Växjö
23.2
 
1:53.76
2h3
Växjö
22.2
 
2021
1:50.96
2
Sollentuna
13.2
 
1:51.23
4
Malmö/A
19.2
 
1:51.54
4
Göteborg/FH
6.2
 
1:52.31
2
Sollentuna
30.1
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
4:13.62
 1-17
Stockholm/S
17.6
 
4:16.51
6-17
Hässleholm
6.8
 
2017
3:55.02
 1rB
Stockholm/S
18.6
 
3:58.61
3-19
Gävle
12.8
 
4:04.41
2h2-19
Gävle
11.8
 
2018
3:52.88
2-19
Huddinge
4.8
 
4:07.76
2 h2-19
Huddinge
3.8
 
2019
3:53.37
 1
Stockholm/S
20.8
 
3:56.11
1
Sollentuna
8.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
4:03.31
 1
Örebro
14.1
 
4:04.08
1h3-19
Uppsala
24.2
 
4:05.50
2-19
Uppsala
25.2
 
2019
3:58.36
2-22
Växjö
23.2
 
2000 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
5:36.67
2
Örebro
14.2
 
3000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
9:26.53
5-17
Hässleholm
7.8
 
10 000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
34:09.73
16
Stockholm/S
19.9
 
Ute
800 m
SM 2018 2
1:49.94
2
h2
1:51.30
SM 2019 3
1:48.80
2
h2
1:51.82
SM 2020 7
1:54.09
3
h1
1:50.85
Terräng lagresultat
SM 2020 3
4 km terräng
SM 2018 43
13:20
SM 2020 34
12:55
Inne
800 m
ISM 2018 5
1:54.04
3
h2
1:53.70
ISM 2019 4
1:53.21
1
h1
1:53.56
ISM 2020 4
1:51.11
2
h3
1:53.76
ISM 2021 4
1:51.23

Junior-ungdom
Ute
400 m
JSM 2019 1
22
48.50
1
22
h2
49.15
800 m
JSM 2017 2
19
1:55.03
2
19
h2
1:58.80
JSM 2018 2
19
1:53.51
2
19
1:53.51
1
19
h1
1:57.95
JSM 2019 1
22
1:50.13
2
22
h2
1:59.68
JSM 2020 1
22
1:53.58
1500 m
USM 2016 6
17
4:16.51
JSM 2017 3
19
3:58.61
2
19
h2
4:04.41
JSM 2018 2
19
3:52.88
2
19
h2
4:07.76
3000 m
USM 2016 5
17
9:26.53
3x400 m
JSM 2019 4
22
2:36.46
3x800 m
JSM 2016 7
19
6:11.99
JSM 2019 3
22
6:06.74
4 km terräng
USM 2016 13
17
13:36
8 km terräng
JSM 2019 24
22
28:18
Inne
400 m
IJSM 2017 5
19
51.94
1
19
h5
50.80
IJSM 2020
22
h1
DQ
1500 m
IJSM 2018 2
19
4:05.50
1
19
h3
4:04.08
IJSM 2019 2
22
3:58.36