Jonathan Grahn

Född: 30 december 2004

Ålder: 16 år 262 dagar

Förening:
 Mölndals AIK
 

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

400 m (1)
51.69
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U11.7.21
800 m (4)
1:54.82i
PB  (23) Göteborg/FHGöteborg/FH6.2.21
1:54.55
PB  UddevallaUddevalla6.7.21
2:04.40
  USMNorrköpingUSM, Norrköping14.8.21
1:56.08
  USMNorrköpingUSM, Norrköping15.8.21
1500 m (11)
3:54.50i
PB  (30) (4) Göteborg/FHGöteborg/FH28.1.21
DNFi
  Göteborg/FHGöteborg/FH6.2.21
3:56.50i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A20.2.21
DNFi
  Göteborg/FHGöteborg/FH24.2.21
3:53.72
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna13.6.21
3:51.52
PB  Göteborg/SGöteborg/S27.6.21
3:51.59
  MölndalMölndal7.8.21
4:06.06
  USMNorrköpingUSM, Norrköping14.8.21
3:51.03
PB  (24) SMBoråsSM, Borås27.8.21
3:55.53
  SMBoråsSM, Borås28.8.21
3:57.46
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S5.9.21
3000 m (3)
8:25.10
PB  FGPKarlstadFGP, Karlstad22.6.21
9:02.11
  USMNorrköpingUSM, Norrköping15.8.21
8:24.73
PB  (30) vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S4.9.21
5 km (1)
14:54
PB  MölnlyckeMölnlycke17.4.21
4x800 m (1)
7:32.76
PB  SMHuddingeSM, Huddinge31.7.21
 Mölndals AIK
Jonathan Grahn, Simon Wallenlind
Alexander Nilsson, Victor Wahlgren
3x800 m (1)
5:44.83
PB  JSMHuddingeJSM, Huddinge1.8.21
 Mölndals AIK

2020

800 m (4)
2:02.56
SB  MölndalMölndal30.5.20
1:56.58
PB  Göteborg/SGöteborg/S27.6.20
1:56.20
PB  Göteborg/SGöteborg/S18.7.20
1:56.85
  USMNorrköpingUSM, Norrköping29.8.20
1500 m (11)
4:24.69i
WU18L WU20L PB  Göteborg/FHGöteborg/FH30.11.19
4:15.15i
PB  VäxjöVäxjö18.1.20
4:20.82i
  Göteborg/FHGöteborg/FH2.2.20
4:11.31i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH23.2.20
4:24.21i
  IUSMÖrebroIUSM, Örebro7.3.20
4:06.00i
PB  IUSMÖrebroIUSM, Örebro8.3.20
4:11.71
SB  MölndalMölndal6.6.20
3:59.13
PB  Göteborg/SGöteborg/S23.6.20
3:59.48
  Göteborg/SGöteborg/S25.7.20
4:02.42
  SöderhamnSöderhamn8.8.20
4:08.59
  USMNorrköpingUSM, Norrköping30.8.20
3000 m (3)
8:53.73
PB  Göteborg/SGöteborg/S13.6.20
8:31.54
PB  (25) HallsbergHallsberg1.8.20
9:11.32
  USMNorrköpingUSM, Norrköping29.8.20
Kula (1)
6.67
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K21.9.20
Diskus (1)
15.88
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K21.9.20
Slägga (1)
10.90
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K21.9.20
Spjut (1)
21.60
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K21.9.20
Castorama (1)
525
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K21.9.20
6.67   21.60   15.88   10.90
4x800 m (1)
7:58.82
SB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S12.9.20
 Mölndals AIK
Jonathan Grahn, Simon Wikell
Victor Wahlgren, Alexander Nilsson
3x800 m (1)
6:00.27
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S13.9.20
 Mölndals AIK
4 km terräng (1)
12:49
  USMVällingbyUSM, Vällingby24.10.20

2019

80 m (1)
10.18w
  KungälvKungälv23.6.19+2.2
300 m (1)
39.86
PB  KungälvKungälv23.6.19
400 m (1)
55.92
PB  UddevallaUddevalla26.7.19
800 m (5)
2:04.67
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19
2:04.20
PB  FGPVarbergFGP, Varberg15.7.19
2:06.43
  USMTrollhättanUSM, Trollhättan9.8.19
2:01.44
PB  USMTrollhättanUSM, Trollhättan9.8.19
2:00.34
PB  KungsbackaKungsbacka25.8.19
1000 m (2)
2:50.28i
PB  IUSMVästeråsIUSM, Västerås9.3.19
2:47.28i
PB  (94) (22) IUSMVästeråsIUSM, Västerås9.3.19
1500 m (1)
4:09.38
PB  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S16.8.19
2000 m (2)
6:06.62
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.19
6:00.64
PB  (7) USMTrollhättanUSM, Trollhättan9.8.19
4x80 m (1)
38.70
SB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S25.5.19
 Mölndals AIK
Viggo Henriksson, Adrihan Alsér Pryce
Taysir Abu Al Chay, Jonathan Grahn
3x800 m (1)
6:44.61
  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S26.5.19
 Mölndals AIK
4 km terräng (1)
13:37
  USMUmeåUSM, Umeå12.10.19

2018

200 m (1)
27.65i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH3.2.18
300 m (1)
41.83
PB  KungälvKungälv24.6.18
800 m (1)
2:10.97
PB  EslövEslöv15.9.18
1000 m (2)
2:54.53i
PB  (55) Göteborg/FHGöteborg/FH13.1.18
2:56.90i
  Göteborg/FHGöteborg/FH4.2.18
2000 m (1)
6:15.72
PB  (13) EslövEslöv16.9.18

2017

1500 m (1)
4:39.97
PB  UddevallaUddevalla10.9.17

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat292934.Eventname AS Eventeng, alltat292934.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltat292934.Date),'.',MONTH(alltat292934.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat292934.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat292934 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat292934.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat292934.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat292934.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.Age=99 AND alltat292934.Ind=referenceswe.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat292934.Eventname AS Eventeng, alltat292934.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltat292934.Date),'.',MONTH(alltat292934.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat292934.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat292934 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat292934.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat292934.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat292934.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age<23) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat292934.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age<23 AND alltat292934.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat292934.Eventname AS Eventeng, alltat292934.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltat292934.Date),'.',MONTH(alltat292934.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat292934.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat292934 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat292934.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat292934.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat292934.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat292934.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age>34 AND alltat292934.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

200 m
Inne
27.65
Göteborg/FH3.2.18
300 m
Ute
39.86
Kungälv23.6.19
400 m
Ute
51.69
Göteborg/U11.7.21
800 m
Ute
1:54.55
Uddevalla6.7.21
Inne
1:54.82
Göteborg/FH6.2.21
1000 m
Inne
2:47.28
Västerås9.3.19
1500 m
Ute
3:51.03
Borås27.8.21
Inne
3:54.50
Göteborg/FH28.1.21
2000 m
Ute
6:00.64
Trollhättan9.8.19
3000 m
Ute
8:24.73
Stockholm/S4.9.21
5 km
Ute
14:54
Mölnlycke17.4.21
Kula
Ute
6.67
Göteborg/S-K21.9.20
Diskus
Ute
15.88
Göteborg/S-K21.9.20
Slägga
Ute
10.90
Göteborg/S-K21.9.20
Spjut
Ute
21.60
Göteborg/S-K21.9.20
Castorama
Ute
525
Göteborg/S-K21.9.20
800 m
1:54.55
4
Uddevalla6.7.21
1:54.82i
2
B
Göteborg/FH6.2.21
1:56.08
1
17
USMNorrköping15.8.21
1:56.20
1
B
Göteborg/S18.7.20
1:56.58
6
Göteborg/S27.6.20
1:56.85
1
16
USMNorrköping29.8.20
2:00.34
1
17
Kungsbacka25.8.19
2:01.44
1
15
USMTrollhättan9.8.19
2:02.56
3
18
Mölndal30.5.20
2:04.20
1
15
Folksam GPVarberg15.7.19
Visa/dölj alla resultat
2:04.40
3
17
h2
USMNorrköping14.8.21
2:04.67
6
15
VUSGöteborg/U29.6.19
2:06.43
1
15
h2
USMTrollhättan9.8.19
2:10.97
4
14
Eslöv15.9.18
10-bästasnitt: 1:58.362
1500 m
3:51.03
1
h1
SMBorås27.8.21
3:51.52
6
Göteborg/S27.6.21
3:51.59
1
Mölndal7.8.21
3:53.72
2
C
Sollentuna13.6.21
3:54.50i
2
Göteborg/FH28.1.21
3:55.53
5
SMBorås28.8.21
3:56.50i
7
h1
ISMMalmö/A20.2.21
3:57.46
1
17
vFINStockholm/S5.9.21
3:59.13
1
B
Göteborg/S23.6.20
3:59.48
2
B
Göteborg/S25.7.20
Visa/dölj alla resultat
4:02.42
4
22
Söderhamn8.8.20
4:06.00i
1
16
IUSMÖrebro8.3.20
4:06.06
1
17
USMNorrköping14.8.21
4:08.59
1
16
USMNorrköping30.8.20
4:09.38
4
D
Folksam GPGöteborg/S16.8.19
4:11.31i
2
17
Göteborg/FH23.2.20
4:11.71
1
18
Mölndal6.6.20
4:15.15i
1
17
Växjö18.1.20
4:20.82i
1
16
Göteborg/FH2.2.20
4:24.21i
1
16
h1
IUSMÖrebro7.3.20
4:24.69i
1
16
Göteborg/FH30.11.19
4:39.97
2
13
Uddevalla10.9.17
10-bästasnitt: 3:55.046

Total results in database: 72
By event:
80 m:1
200 m:1
300 m:2
400 m:2
800 m:14
1000 m:4
1500 m:24
2000 m:3
3000 m:6
5 km:1
Kula:1
Diskus:1
Slägga:1
Spjut:1
Castorama:1
4x80 m:1
4x800 m:2
3x800 m:3
Terräng lagresultat:1
4 km terräng:2
80 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
10.18w
 3-15
Kungälv
23.6
 +2.2
200 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
27.65
1rC-14
Göteborg/FH
3.2
 
300 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
41.83
 2-15
Kungälv
24.6
 
2019
39.86
1-15
Kungälv
23.6
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
55.92
 3rB
Uddevalla
26.7
 
2021
51.69
1rB-17
Göteborg/U
11.7
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
2:10.97
 4-14
Eslöv
15.9
 
2019
2:00.34
 1-17
Kungsbacka
25.8
 
2:01.44
1-15
Trollhättan
9.8
 
2:04.20
1-15
Varberg
15.7
 
2:04.67
6-15
Göteborg/U
29.6
 
2:06.43
1h2-15
Trollhättan
9.8
 
2020
1:56.20
 1rB
Göteborg/S
18.7
 
1:56.58
6
Göteborg/S
27.6
 
1:56.85
1-16
Norrköping
29.8
 
2:02.56
3-18
Mölndal
30.5
 
2021
1:54.55
4
Uddevalla
6.7
 
1:56.08
1-17
Norrköping
15.8
 
2:04.40
3h2-17
Norrköping
14.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2021
1:54.82
2rB
Göteborg/FH
6.2
 
1000 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
2:54.53
 2-14
Göteborg/FH
13.1
 
2:56.90
6-15
Göteborg/FH
4.2
 
2019
2:47.28
4-15
Västerås
9.3
 
2:50.28
2h1-15
Västerås
9.3
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
4:39.97
 2-13
Uddevalla
10.9
 
2019
4:09.38
 4rD
Göteborg/S
16.8
 
2020
3:59.13
 1rB
Göteborg/S
23.6
 
3:59.48
2rB
Göteborg/S
25.7
 
4:02.42
4-22
Söderhamn
8.8
 
4:08.59
1-16
Norrköping
30.8
 
4:11.71
1-18
Mölndal
6.6
 
2021
3:51.03
1h1
Borås
27.8
 
3:51.52
6
Göteborg/S
27.6
 
3:51.59
1
Mölndal
7.8
 
3:53.72
2rC
Sollentuna
13.6
 
3:55.53
5
Borås
28.8
 
3:57.46
1-17
Stockholm/S
5.9
 
4:06.06
1-17
Norrköping
14.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
4:06.00
 1-16
Örebro
8.3
 
4:11.31
2-17
Göteborg/FH
23.2
 
4:15.15
1-17
Växjö
18.1
 
4:20.82
1-16
Göteborg/FH
2.2
 
4:24.21
1h1-16
Örebro
7.3
 
4:24.69
1-16
Göteborg/FH
30.11
 
2021
3:54.50
2-
Göteborg/FH
28.1
 
3:56.50
7h1
Malmö/A
20.2
 
2000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
6:15.72
 1-14
Eslöv
16.9
 
2019
6:00.64
1-15
Trollhättan
9.8
 
6:06.62
10-15
Göteborg/U
30.6
 
3000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
8:31.54
 9rB
Hallsberg
1.8
 
8:53.73
1-18
Göteborg/S
13.6
 
9:11.32
1-16
Norrköping
29.8
 
2021
8:24.73
1-17
Stockholm/S
4.9
 
8:25.10
10
Karlstad
22.6
 
9:02.11
1-17
Norrköping
15.8
 
5 km
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
14:54
2rB
Mölnlycke
17.4
 
Kula
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
6.67
Com
Göteborg/S-K
21.9
 
Diskus
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
15.88
Com
Göteborg/S-K
21.9
 
Slägga
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
10.90
Com
Göteborg/S-K
21.9
 
Spjut
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
21.60
Com
Göteborg/S-K
21.9
 
Castorama
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
525
4
Göteborg/S-K
21.9
 

Ute
1500 m
SM 2021 5
3:55.53
1
h1
3:51.03
4x800 m
SM 2020 3
7:58.82
SM 2021 3
7:32.76
Inne
1500 m
ISM 2021
7
h1
3:56.50

Junior-ungdom
Ute
800 m
USM 2019 1
15
2:01.44
1
15
h2
2:06.43
USM 2020 1
16
1:56.85
USM 2021 1
17
1:56.08
3
17
h2
2:04.40
1500 m
USM 2020 1
16
4:08.59
USM 2021 1
17
4:06.06
2000 m
USM 2019 1
15
6:00.64
3000 m
USM 2020 1
16
9:11.32
USM 2021 1
17
9:02.11
4x80 m
USM 2019
5
15
h1
38.70
3x800 m
USM 2019 4
15
6:44.61
USM 2020 1
17
6:00.27
JSM 2021 1
19
5:44.83
Terräng lagresultat
USM 2020 1
17
4 km terräng
USM 2019 1
15
13:37
USM 2020 1
16
12:49
Inne
1000 m
IUSM 2019 4
15
2:47.28
2
15
h1
2:50.28
1500 m
IUSM 2020 1
16
4:06.00
1
16
h1
4:24.21