Miguel Palm

Född: 23 oktober 1998

Ålder: 23 år 37 dagar

Förening:
 Mölndals AIK
 13.4.2015–

Tidigare förening(ar):
Lidköpings IS –12.4.2015

  •  1 SM‐brons


Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

1500 m (4)
3:48.95i
PB  SätraSätra6.2.21
3:52.96i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A20.2.21
3:50.53
PB  VästeråsVästerås24.7.21
3:53.15
  Göteborg/SGöteborg/S15.8.21
5000 m (1)
14:06.66
PB  HallsbergHallsberg7.8.21
3000 m hinder (1)
8:53.39
PB  SMBoråsSM, Borås28.8.21
4x1500 m (1)
16:11.37
PB  SMHuddingeSM, Huddinge1.8.21
 Mölndals AIK
Miguel Palm, Sebastian Nilsson
Alexander Nilsson, Simon Wallenlind

2020

800 m (1)
1:55.03
SB  HallsbergHallsberg1.8.20
1500 m (3)
3:59.40i
PB  NC-jBraga, PORNC-j, Braga, POR7.3.20
3:50.93
PB  Göteborg/SGöteborg/S9.7.20
5000 m (2)
14:29.85
PB  Göteborg/SGöteborg/S27.6.20
15:10.63
  JSMLinköpingJSM, Linköping23.8.20
2000 m hinder (2)
5:58.20
SB (71) SöderhamnSöderhamn8.8.20
6:03.15
  JSMLinköpingJSM, Linköping22.8.20
3000 m hinder (2)
8:53.57
PB  Göteborg/SGöteborg/S16.7.20
9:02.19
  SMUppsalaSM, Uppsala15.8.20
8 km terräng (1)
25:47
  JSMVällingbyJSM, Vällingby25.10.20

2019

1500 m (3)
3:58.03
SB  BMCLoughborough, GBRBMC, Loughborough, GBR29.5.19
3:55.32
SB  BMCLoughborough, GBRBMC, Loughborough, GBR15.6.19
4:01.40
  KarlstadKarlstad3.7.19
3000 m (2)
8:48.52
SB  Loughborough, GBRLoughborough, GBR27.4.19
5000 m (2)
14:46.69
PB  MölndalMölndal3.8.19
14:54.61
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S11.8.19
2000 m hinder (1)
5:51.50
PB (38) JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S9.8.19
3000 m hinder (3)
9:28.67
SB  Bedford, GBRBedford, GBR6.5.19
9:14.33
SB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.19
9:04.87
PB  (10)SMKarlstadSM, Karlstad31.8.19
8 km terräng (1)
26:24
  JSMUmeåJSM, Umeå13.10.19

2018

800 m (3)
1:54.57
PB  Göteborg/SGöteborg/S2.6.18
1:57.78
  JSMHuddingeJSM, Huddinge4.8.18
1:55.10
  JSMHuddingeJSM, Huddinge5.8.18
1500 m (4)
4:00.95i
PB  (21)IJSMUppsalaIJSM, Uppsala25.2.18
3:56.96
PB  Göteborg/SGöteborg/S9.6.18
NT
  JSMHuddingeJSM, Huddinge5.8.18
3:53.95
PB  Göteborg/SGöteborg/S18.8.18
3000 m (3)
8:43.10i
PB  SätraSätra3.2.18
8:42.11
PB  FGPKarlstadFGP, Karlstad25.7.18
2000 m hinder (1)
5:55.89
PB (66) JSMHuddingeJSM, Huddinge3.8.18
3000 m hinder (4)
9:15.89
SB  LinköpingLinköping6.6.18
9:06.15
PB  NCLeiria, PORNC, Leiria, POR8.7.18
9:04.95
PB  (7)NMGävleNM, Gävle11.8.18
4x800 m (1)
7:46.18
PB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S26.5.18
 Mölndals AIK
Johan Lamm, Miguel Palm
Sebastian Nilsson, Alexander Nilsson
3x800 m (1)
5:58.53
SB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S27.5.18
 Mölndals AIK

2017

800 m (2)
1:58.14i
SB  (18)Göteborg/FHGöteborg/FH2.2.17
1:59.04
SB  Göteborg/SGöteborg/S11.5.17
1500 m (3)
4:11.03i
SB  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH18.2.17
4:12.61i
  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH19.2.17
4:00.18
PB  Göteborg/SGöteborg/S3.6.17
5000 m (2)
15:22.22
PB  NMUmeåNM, Umeå19.8.17
10 000 m (1)
31:43.21
PB  Göteborg/SGöteborg/S1.5.17
2000 m hinder (1)
6:04.81
PB  JSMGävleJSM, Gävle11.8.17
3000 m hinder (3)
9:25.82
PB  LinköpingLinköping25.5.17
9:09.69
PB  (88) (10)Göteborg/SGöteborg/S10.6.17
10:07.10
  JEM19Grosseto, ITAJEM19, Grosseto, ITA21.7.17
4x800 m (1)
7:48.90
PB  SMMalmö/SSM, Malmö/S27.5.17
 Mölndals AIK
Filip Wadman, Miguel Palm
Johan Lamm, Alexander Nilsson
4x1500 m (1)
16:19.53
PB  SMMalmö/SSM, Malmö/S28.5.17
 Mölndals AIK
Gabriel Steffensen, Miguel Palm
Alexander Nilsson, Mekonn Kulua
6 km terräng (2)
20:34
  JSMFlemingsbergJSM, Flemingsberg29.10.17
19:01
  NordicCMiddelfart, DENNordicC, Middelfart, DEN11.11.17
6.28 km terräng (1)
19:41
  EMŠamorín, SVKEM, Šamorín, SVK10.12.17

2016

800 m (2)
1:57.70i
PB  (19)Göteborg/FHGöteborg/FH27.2.16
1:59.01
PB  Göteborg/SGöteborg/S9.6.16
1500 m (2)
4:08.71i
PB  IJSMVäxjöIJSM, Växjö20.2.16
4:09.05i
  IJSMVäxjöIJSM, Växjö21.2.16
5000 m (1)
15:25.15
PB  Göteborg/SGöteborg/S12.6.16
2000 m hinder (2)
6:24.32
=PB  JSMHässleholmJSM, Hässleholm7.8.16
6:24.32
PB  JSMHässleholmJSM, Hässleholm7.8.16
4x1500 m (1)
16:43.62
PB  SMStockholm/SSM, Stockholm/S29.5.16
 Mölndals AIK
Miguel Palm, Sebastian Nilsson
Jonathan Weichbrodt, Alexander Nilsson
6 km terräng (1)
20:27
  JSMVästeråsJSM, Västerås23.10.16

2015

13:06
  USMUddevallaUSM, Uddevalla24.10.15
800 m (1)
2:00.75
PB  BoråsBorås13.6.15
1500 m (4)
4:26.59i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH6.12.14
4:19.22i
PB  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH28.2.15
4:15.47i
PB  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH1.3.15
4:05.74
PB  Göteborg/SGöteborg/S14.8.15
3000 m (3)
9:20.41
PB  FGPKarlstadFGP, Karlstad22.7.15
9:00.73
PB  USMKalmarUSM, Kalmar23.8.15
9:08.18
  Lag-USMEnskedeLag-USM, Enskede29.8.15
2000 m hinder (83.8 cm) (2)
6:15.67
PB  USMKalmarUSM, Kalmar21.8.15
6:16.60
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S12.9.15
3x800 m (1)
6:07.55
  USMSollentunaUSM, Sollentuna17.5.15
 Mölndals AIK

2014

14:20
  USMEskilstunaUSM, Eskilstuna18.10.14
800 m (1)
2:09.72
PB  SkaraSkara23.8.14

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat181814.Eventname AS Eventeng, alltat181814.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltat181814.Date),'.',MONTH(alltat181814.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat181814.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat181814 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat181814.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat181814.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat181814.Ord=referenceswe.enumber AND referenceswe.Age=99 AND alltat181814.Ind=referenceswe.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat181814.Eventname AS Eventeng, alltat181814.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltat181814.Date),'.',MONTH(alltat181814.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat181814.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat181814 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat181814.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat181814.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat181814.Ord=referenceswe.enumber AND referenceswe.enumber IN (SELECT DISTINCT enumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age<23) AND referenceswe.enumber NOT IN (SELECT enumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat181814.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age<23 AND alltat181814.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat181814.Eventname AS Eventeng, alltat181814.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltat181814.Date),'.',MONTH(alltat181814.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat181814.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat181814 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat181814.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat181814.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat181814.Ord=referenceswe.enumber AND referenceswe.enumber IN (SELECT DISTINCT enumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswe.enumber NOT IN (SELECT enumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat181814.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age>34 AND alltat181814.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

800 m
Ute
1:54.57
Göteborg/S2.6.18
Inne
1:57.70
Göteborg/FH27.2.16
1500 m
Ute
3:50.53
Västerås24.7.21
Inne
3:48.95
Sätra6.2.21
3000 m
Ute
8:42.11
Karlstad25.7.18
Inne
8:43.10
Sätra3.2.18
5000 m
Ute
14:06.66
Hallsberg7.8.21
10 000 m
Ute
31:43.21
Göteborg/S1.5.17
2000 m hinder
Ute
5:51.50
Göteborg/S9.8.19
3000 m hinder
Ute
8:53.39
Borås28.8.21

Junior-ungdom
2000 m hinder (83.8 cm)
Ute
6:15.67
Kalmar21.8.15
800 m
1:54.57
3
Göteborg/S2.6.18
1:55.03
1
B
Hallsberg1.8.20
1:55.10
4
22
JSMHuddinge5.8.18
1:57.70i
3
Göteborg/FH27.2.16
1:57.78
4
22
h1
JSMHuddinge4.8.18
1:58.14i
1
C
Göteborg/FH2.2.17
1:59.01
9
Göteborg/S9.6.16
1:59.04
5
Göteborg/S11.5.17
2:00.75
4
Borås13.6.15
2:09.72
1
17
Skara23.8.14
10-bästasnitt: 1:58.684
1500 m
3:48.95i
3
B
Sätra6.2.21
3:50.53
6
Västerås24.7.21
3:50.93
1
Göteborg/S9.7.20
3:52.96i
8
h2
ISMMalmö/A20.2.21
3:53.15
4
Göteborg/S15.8.21
3:53.95
2
Göteborg/S18.8.18
3:55.32
4
D
BMCLoughborough, GBR15.6.19
3:56.96
1
Göteborg/S9.6.18
3:58.03
9
BMCLoughborough, GBR29.5.19
3:59.40i
7
22
B
NC-jBraga, POR7.3.20
Visa/dölj alla resultat
4:00.18
3
Göteborg/S3.6.17
4:00.95i
2
22
IJSMUppsala25.2.18
4:01.40
11
B
Karlstad3.7.19
4:05.74
7
C
Göteborg/S14.8.15
4:08.71i
3
19
h2
IJSMVäxjö20.2.16
4:09.05i
8
19
IJSMVäxjö21.2.16
4:11.03i
2
19
h1
IJSMGöteborg/FH18.2.17
4:12.61i
2
19
IJSMGöteborg/FH19.2.17
4:15.47i
4
17
IUSMGöteborg/FH1.3.15
4:19.22i
2
17
h1
IUSMGöteborg/FH28.2.15
4:26.59i
1
17
Göteborg/FH6.12.14
10-bästasnitt: 3:54.018
3000 m hinder
8:53.39
3
SMBorås28.8.21
8:53.57
2
Göteborg/S16.7.20
9:02.19
4
SMUppsala15.8.20
9:04.87
6
SMKarlstad31.8.19
9:04.95
2
22
NMGävle11.8.18
9:06.15
4
NCLeiria, POR8.7.18
9:09.69
11
Göteborg/S10.6.17
9:14.33
4
VUSGöteborg/U28.6.19
9:15.89
1
Linköping6.6.18
9:25.82
1
Linköping25.5.17
Visa/dölj alla resultat
9:28.67
4
Bedford, GBR6.5.19
10:07.10
11
19
h1
JEM19Grosseto, ITA21.7.17
10-bästasnitt: 9:07.085

Total results in database: 88
By event:
800 m:10
1500 m:23
3000 m:9
5000 m:8
10 000 m:1
2000 m hinder (83.8 cm):2
2000 m hinder:7
3000 m hinder:13
4x800 m:2
3x800 m:2
4x1500 m:3
km terräng:8
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2014
2:09.72
 1-17
Skara
23.8
 
2015
2:00.75
 4
Borås
13.6
 
2016
1:59.01
 9
Göteborg/S
9.6
 
2017
1:59.04
 5
Göteborg/S
11.5
 
2018
1:54.57
3
Göteborg/S
2.6
 
1:55.10
4-22
Huddinge
5.8
 
1:57.78
4 h1-22
Huddinge
4.8
 
2020
1:55.03
 1rB
Hallsberg
1.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2016
1:57.70
3
Göteborg/FH
27.2
 
2017
1:58.14
 1rC
Göteborg/FH
2.2
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
4:05.74
 7rC
Göteborg/S
14.8
 
2017
4:00.18
 3
Göteborg/S
3.6
 
2018
3:53.95
 2
Göteborg/S
18.8
 
3:56.96
1
Göteborg/S
9.6
 
NT
4 -22
Huddinge
5.8
 
2019
3:55.32
 4rD
Loughborough, GBR
15.6
 
3:58.03
9
Loughborough, GBR
29.5
 
4:01.40
11rB
Karlstad
3.7
 
2020
3:50.93
 1
Göteborg/S
9.7
 
2021
3:50.53
6
Västerås
24.7
 
3:53.15
4
Göteborg/S
15.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2015
4:15.47
 4 -17
Göteborg/FH
1.3
 
4:19.22
2 h1-17
Göteborg/FH
28.2
 
4:26.59
1-17
Göteborg/FH
6.12
 
2016
4:08.71
 3h2-19
Växjö
20.2
 
4:09.05
8-19
Växjö
21.2
 
2017
4:11.03
 2h1-19
Göteborg/FH
18.2
 
4:12.61
2-19
Göteborg/FH
19.2
 
2018
4:00.95
 2-22
Uppsala
25.2
 
2020
3:59.40
 7rB-22
Braga, POR
7.3
 
2021
3:48.95
3 rB
Sätra
6.2
 
3:52.96
8h2
Malmö/A
20.2
 
3000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
9:00.73
 4-17
Kalmar
23.8
 
9:08.18
4 -17
Enskede
29.8
 
9:20.41
12rB
Karlstad
22.7
 
2016
9:16.16+
 4
Göteborg/S
12.6
 
2018
8:42.11
6rB
Karlstad
25.7
 
2019
8:46.95+
 6
Mölndal
3.8
 
8:48.52
8
Loughborough, GBR
27.4
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
8:43.10
11
Sätra
3.2
 
5000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
15:25.15
 3
Göteborg/S
12.6
 
2017
15:22.22
 4-19
Umeå
19.8
 
2019
14:46.69
 5
Mölndal
3.8
 
14:54.61
2 -22
Göteborg/S
11.8
 
2020
14:29.85
 8
Göteborg/S
27.6
 
15:10.63
1-22
Linköping
23.8
 
2021
14:06.66
4
Hallsberg
7.8
 
10 000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
31:43.21
5
Göteborg/S
1.5
 
2000 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
6:24.32
 5-19
Hässleholm
7.8
 
6:24.32
5-19
Hässleholm
7.8
 
2017
6:04.81
 3-19
Gävle
11.8
 
2018
5:55.89
 2-22
Huddinge
3.8
 
2019
5:51.50
3 -22
Göteborg/S
9.8
 
2020
5:58.20
 1-22
Söderhamn
8.8
 
6:03.15
3-22
Linköping
22.8
 
3000 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
9:09.69
 11
Göteborg/S
10.6
 
9:25.82
1
Linköping
25.5
 
10:07.10
11h1-19
Grosseto, ITA
21.7
 
2018
9:04.95
 2-22
Gävle
11.8
 
9:06.15
4
Leiria, POR
8.7
 
9:15.89
1
Linköping
6.6
 
2019
9:04.87
 6
Karlstad
31.8
 
9:14.33
4
Göteborg/U
28.6
 
9:28.67
4
Bedford, GBR
6.5
 
2020
8:53.57
 2
Göteborg/S
16.7
 
9:02.19
4
Uppsala
15.8
 
2021
8:53.39
3
Borås
28.8
 

Junior-ungdom
2000 m hinder (83.8 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
6:15.67
3-17
Kalmar
21.8
 
6:16.60
3-17
Stockholm/S
12.9
 

Ute
3000 m hinder
SM 2018
DNF
SM 2019 6
9:04.87
SM 2020 4
9:02.19
SM 2021 3
8:53.39
4x800 m
SM 2017 5
7:48.90
SM 2018 3
7:46.18
4x1500 m
SM 2016 5
16:43.62
SM 2017 5
16:19.53
SM 2021 4
16:11.37
Inne
1500 m
ISM 2021
8
h2
3:52.96

Junior-ungdom
Ute
800 m
JSM 2018 4
22
1:55.10
4
22
h1
1:57.78
1500 m
JSM 2018 4
22
NT
3000 m
USM 2015 4
17
9:00.73
5000 m
JSM 2017
19
DNF
JSM 2019 2
22
14:54.61
JSM 2020 1
22
15:10.63
2000 m hinder (83.8 cm)
USM 2015 3
17
6:15.67
2000 m hinder
JSM 2016 5
19
6:24.32
5
19
6:24.32
JSM 2017 3
19
6:04.81
JSM 2018 2
22
5:55.89
JSM 2019 3
22
5:51.50
JSM 2020 3
22
6:03.15
3x800 m
USM 2015 3
17
6:07.55
JSM 2018 1
22
5:58.53
km terräng
JSM 2017 6
19
20:34
4 km terräng
USM 2014 38
17
14:20
USM 2015 9
17
13:06
6 km terräng
JSM 2016 14
19
20:27
8 km terräng
JSM 2019 9
22
26:24
JSM 2020 3
22
25:47
Inne
1500 m
IUSM 2015 4
17
4:15.47
2
17
h1
4:19.22
IJSM 2016 8
19
4:09.05
3
19
h2
4:08.71
IJSM 2017 2
19
4:12.61
2
19
h1
4:11.03
IJSM 2018 2
22
4:00.95

Junior-ungdom
Ute
3000 m hinder
JEM19 2017 22
11
19
h1
10:07.10
km terräng
EM 2017 47
19
19:41