0



Leon Bodén

Född: 30 april 2005

Ålder: 18 år 359 dagar

Förening:
 KFUM Örebro
30.8.2020–
Tidigare förening(ar):

 Motala AIF –29.8.2020
Förening:
 KFUM Örebro
 30.8.2020–

Tidigare förening(ar):
Motala AIF –29.8.2020



Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2024

Spjut (1)
63.68i
PB (3) (1) Växjö/TiVäxjö/Ti3.2.24
 
63.6858.7058.7460.89

2023

Kula (1)
11.71
PB  FalunFalun6.9.23
 
11.3011.0211.7111.38
Diskus (1)
31.38
PB  FalunFalun6.9.23
 
31.38X29.4331.12
Slägga (1)
24.34
PB  FalunFalun6.9.23
 
XX20.7524.34
Spjut (15)
60.17i
PB (4) Växjö/TiVäxjö/Ti4.3.23
 
59.2360.1759.2659.8858.3659.65
62.57
PB  SollentunaSollentuna6.5.23
 
62.1262.4360.4761.5961.7762.57
64.63
PB  BålstaBålsta13.5.23
 
64.6363.6363.9256.7761.2464.42
64.23
  MotalaMotala14.5.23
 
56.9464.23
65.73
PB  SollentunaSollentuna18.5.23
 
64.24X62.9063.2160.9165.73
62.67
  SödertäljeSödertälje6.6.23
 
X59.69X5.1362.67X
64.51
  SollentunaSollentuna10.6.23
 
61.9464.1662.37XX64.51
62.52
  Göteborg/SGöteborg/S30.6.23
 
62.05X62.5261.1961.3361.64
64.23
  FGPKarlstadFGP, Karlstad5.7.23
 
X64.2357.69XX60.96
69.95
PB  (31) BottnarydBottnaryd16.7.23
 
60.95X64.60X65.6469.95
63.73
  v3NatOslo, NORv3Nat, Oslo, NOR22.7.23
 
62.9161.6863.73X58.9963.63
61.78
  SMSöderhamnSM, Söderhamn28.7.23
 
61.78XX
61.43
  JEM19Jerusalem, ISRJEM19, Jerusalem, ISR7.8.23
 
61.43X60.07
61.42
  JSMTäbyJSM, Täby20.8.23
 
58.5059.85X61.42X59.14
55.44
  FalunFalun6.9.23
 
55.44XXX
Castorama (1)
2.170
PB  FalunFalun6.9.23
11.71   55.44   31.38   24.34

2022

400 m (1)
1:02.08
SB  NorrköpingNorrköping5.6.22
Kula (5.0 kg) (1)
12.83
PB  NorrköpingNorrköping5.6.22
 
12.35X12.0012.8312.6712.48
Spjut (700 g) (9)
60.50i
PB  Växjö/TiVäxjö/Ti12.2.22
 
58.3054.6053.0256.49X60.50
63.23
PB  BålstaBålsta15.5.22
 
XXX63.23XX
65.83
PB  TrollhättanTrollhättan29.5.22
 
56.96X60.0054.7759.4965.83
64.60
  BoråsBorås4.6.22
 
64.6061.93XXX60.12
61.16
  NorrköpingNorrköping5.6.22
 
59.92XXX55.9361.16
61.40
  SollentunaSollentuna11.6.22
 
61.40XXX55.90X
56.57
  Göteborg/UGöteborg/U17.6.22
 
XX56.03X56.5756.15
67.97
PB  (31) (29) USMSollentunaUSM, Sollentuna27.8.22
 
60.0463.6459.6764.1557.1367.97
64.62
  vFINHelsinki, FINvFIN, Helsinki, FIN3.9.22
 
63.4959.7264.1161.6964.5764.62
Spjut (2)
60.22
PB  TäbyTäby21.5.22
 
56.78X49.8659.5360.2260.02
54.41
  SMNorrköpingSM, Norrköping5.8.22
 
54.4152.32X

2021

Spjut (700 g) (11)
57.20
PB  ÖrebroÖrebro24.5.21
 
53.99XX57.2056.91X
57.05
  ÖrebroÖrebro1.6.21
 
56.5557.05XX46.62X
58.20
PB  HallsbergHallsberg21.6.21
60.46
PB  JönköpingJönköping23.6.21
 
58.6858.3656.8760.4657.6657.03
62.08
PB  (79) EskilstunaEskilstuna27.6.21
 
XX59.3359.0462.0858.70
59.39
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U10.7.21
53.22
  Sollentuna/ESollentuna/E6.8.21
 
XX51.9453.22XX
55.12
  VästeråsVästerås8.8.21
 
53.08X52.8455.1254.9154.98
55.02
  USMNorrköpingUSM, Norrköping15.8.21
 
X52.19XX55.02X
55.27
  KarlskogaKarlskoga5.9.21
 
XX52.58XX55.27
56.46
  Stockholm/SStockholm/S12.9.21
 
53.1151.91XX56.46X
Spjut (2)
48.48
PB  ÖrebroÖrebro24.5.21
 
47.03X48.48XXX
49.82
PB  HuddingeHuddinge29.5.21
 
X48.3044.3849.8248.9947.55

2020

200 m (2)
27.91i
PB  ÖrebroÖrebro11.1.20
27.59i
PB  VästeråsVästerås19.1.20
400 m (4)
1:03.13i
PB  VästeråsVästerås19.1.20
1:02.69i
PB  UppsalaUppsala7.2.20
1:00.58i
PB  MotalaMotala9.2.20
59.47
PB  NorrköpingNorrköping27.7.20
Kula (4.0 kg) (6)
11.67i
PB  ÖrebroÖrebro11.1.20
12.50i
PB  Växjö/TiVäxjö/Ti1.2.20
 
12.4212.5012.29
12.38i
  UppsalaUppsala8.2.20
12.16i
  MotalaMotala9.2.20
 
11.94X12.1611.60
12.44i
  SätraSätra16.2.20
13.35i
PB  IUSMÖrebroIUSM, Örebro7.3.20
 
12.3913.3512.42X12.82X
Diskus (1.0 kg) (1)
23.54i
SB  Växjö/TiVäxjö/Ti1.2.20
 
23.54
Spjut (600 g) (11)
45.92i
PB  Växjö/TiVäxjö/Ti1.2.20
 
45.44X45.92
54.77
PB  MotalaMotala21.5.20
 
54.7753.3150.6549.2854.2852.83
56.16
PB  NorrköpingNorrköping14.6.20
 
55.4453.0148.84X51.3656.16
54.50
  MotalaMotala23.6.20
55.32
  EskilstunaEskilstuna28.6.20
 
55.3249.3353.6253.0053.0353.56
55.69
  MölndalMölndal4.7.20
 
55.53X55.69X50.0752.57
54.00
  SollentunaSollentuna7.8.20
 
54.0050.3649.4052.04X52.93
59.55
PB  NorrköpingNorrköping8.8.20
 
57.15X53.4957.89X59.55
59.83
PB  USMNorrköpingUSM, Norrköping21.8.20
 
59.8354.88X56.57X55.80
61.05
PB  Stockholm/SStockholm/S6.9.20
 
58.0961.0559.1058.01XX
59.09
  MärstaMärsta20.9.20
 
59.0956.07X53.52
Spjut (700 g) (1)
55.57
PB  MärstaMärsta20.9.20
 
55.57XXX
4 km terräng (1)
18:15
  MotalaMotala18.4.20

2019

Diskus (1.0 kg) (1)
25.16i
PB  Växjö/TiVäxjö/Ti3.2.19
Spjut (600 g) (2)
46.18
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19
49.78
PB  VästeråsVästerås4.8.19

2018

60 m (1)
9.82i
PB  ÖrebroÖrebro14.1.18
200 m (1)
31.35i
PB  ÖrebroÖrebro13.1.18
600 m (1)
1:49.73i
PB  ÖrebroÖrebro14.1.18
Höjd (1)
1.20i
PB  ÖrebroÖrebro13.1.18
Kula (3.0 kg) (1)
9.26i
PB  ÖrebroÖrebro14.1.18
Spjut (600 g) (1)
38.44
PB  TranåsTranås30.9.18

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

60 m
Inne
9.82
Örebro14.1.18
200 m
Inne
27.59
Västerås19.1.20
400 m
Ute
59.47
Norrköping27.7.20
Inne
1:00.58
Motala9.2.20
600 m
Inne
1:49.73
Örebro14.1.18
Höjd
Inne
1.20
Örebro13.1.18
Kula
Ute
11.71
Falun6.9.23
Diskus
Ute
31.38
Falun6.9.23
Slägga
Ute
24.34
Falun6.9.23
Spjut
Ute
69.95
Bottnaryd16.7.23
Inne
63.68
Växjö/Ti3.2.24
Castorama
Ute
2.170
Falun6.9.23

Junior-ungdom
Kula (4.0 kg)
Inne
13.35
Örebro7.3.20
Kula (3.0 kg)
Inne
9.26
Örebro14.1.18
Kula (5.0 kg)
Ute
12.83
Norrköping5.6.22
Diskus (1.0 kg)
Inne
25.16
Växjö/Ti3.2.19
Spjut (600 g)
Ute
61.05
Stockholm/S6.9.20
Inne
45.92
Växjö/Ti1.2.20
Spjut (700 g)
Ute
67.97
Sollentuna27.8.22
Inne
60.50
Växjö/Ti12.2.22
Spjut
69.95
2
Bottnaryd16.7.23
65.73
1
Sollentuna18.5.23
64.63
6
Bålsta13.5.23
64.51
1
19
Sollentuna10.6.23
64.23
1
Motala14.5.23
64.23
2
Karlstad5.7.23
63.73
2
19
v3NatOslo, NOR22.7.23
63.68i
1
19
Växjö/Ti3.2.24
62.67
8
Södertälje6.6.23
62.57
7
Sollentuna6.5.23
Visa/dölj alla resultat
62.52
1
19
Göteborg/S30.6.23
61.78
10
SMSöderhamn28.7.23
61.43
20
19
Q
JEM19Jerusalem, ISR7.8.23
61.42
2
19
JSMTäby20.8.23
60.22
1
Täby21.5.22
60.17i
4
19
Växjö/Ti4.3.23
55.44
com
Falun6.9.23
54.41
10
SMNorrköping5.8.22
49.82
3
Huddinge29.5.21
48.48
1
B
Örebro24.5.21
10-bästasnitt: 64.593

Spjut (600 g)
61.05
1
15
Stockholm/S6.9.20
59.83
1
15
USMNorrköping21.8.20
59.55
1
15
Norrköping8.8.20
59.09
1
15
Märsta20.9.20
56.16
1
15
Norrköping14.6.20
55.69
1
15
Mölndal4.7.20
55.32
1
15
Eskilstuna28.6.20
54.77
1
15
Motala21.5.20
54.50
1
15
Motala23.6.20
54.00
1
15
Sollentuna7.8.20
Visa/dölj alla resultat
49.78
2
15
Västerås4.8.19
46.18
1
14
VUSGöteborg/U29.6.19
45.92i
1
15
Växjö/Ti1.2.20
38.44
4
15
Tranås30.9.18
10-bästasnitt: 56.996
Spjut (700 g)
67.97
1
17
USMSollentuna27.8.22
65.83
1
17
Trollhättan29.5.22
64.62
3
17
vFINHelsinki, FIN3.9.22
64.60
1
17
Borås4.6.22
63.23
1
17
Bålsta15.5.22
62.08
1
17
Eskilstuna27.6.21
61.40
2
17
Sollentuna11.6.22
61.16
1
17
Norrköping5.6.22
60.50i
1
17
Växjö/Ti12.2.22
60.46
1
17
Jönköping23.6.21
Visa/dölj alla resultat
59.39
1
17
VUSGöteborg/U10.7.21
58.20
1
16
Hallsberg21.6.21
57.20
1
16
Örebro24.5.21
57.05
1
16
Örebro1.6.21
56.57
3
17
Göteborg/U17.6.22
56.46
1
17
Stockholm/S12.9.21
55.57
1
17
Märsta20.9.20
55.27
1
17
Karlskoga5.9.21
55.12
1
17
Västerås8.8.21
55.02
2
16
USMNorrköping15.8.21
53.22
4
17
Sollentuna/E6.8.21
10-bästasnitt: 63.185

Total results in database: 81
By event:
60 m:1
200 m:3
400 m:5
600 m:1
Höjd:1
Kula (4.0 kg):6
Kula (3.0 kg):1
Kula (5.0 kg):1
Kula:1
Diskus (1.0 kg):2
Diskus:1
Slägga:1
Spjut (600 g):14
Spjut (700 g):21
Spjut:20
Castorama:1
terräng:1
60 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
9.82
7h2-13
Örebro
14.1
 
200 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
31.35
 3rC-13
Örebro
13.1
 
2020
27.59
1rB-15
Västerås
19.1
 
27.91
2rD-15
Örebro
11.1
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
59.47
5
Norrköping
27.7
 
2022
1:02.08
 6
Norrköping
5.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
1:00.58
2h1
Motala
9.2
 
1:02.69
4rD-17
Uppsala
7.2
 
1:03.13
3rB-19
Västerås
19.1
 
600 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
1:49.73
4-13
Örebro
14.1
 
Höjd
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
1.20
9-13
Örebro
13.1
 
Kula
Ute Visa/dölj alla resultat
2023
11.71
Com
Falun
6.9
 
Diskus
Ute Visa/dölj alla resultat
2023
31.38
Com
Falun
6.9
 
Slägga
Ute Visa/dölj alla resultat
2023
24.34
Com
Falun
6.9
 
Spjut
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
49.82
 3
Huddinge
29.5
 
48.48
1rB
Örebro
24.5
 
2022
60.22
 1
Täby
21.5
 
54.41
10
Norrköping
5.8
 
2023
69.95
2
Bottnaryd
16.7
 
65.73
1
Sollentuna
18.5
 
64.63
6
Bålsta
13.5
 
64.51
1-19
Sollentuna
10.6
 
64.23
1
Motala
14.5
 
64.23
2
Karlstad
5.7
 
63.73
2-19
Oslo, NOR
22.7
 
62.67
8
Södertälje
6.6
 
62.57
7
Sollentuna
6.5
 
62.52
1-19
Göteborg/S
30.6
 
61.78
10
Söderhamn
28.7
 
61.43
20q-19
Jerusalem, ISR
7.8
 
61.42
2-19
Täby
20.8
 
55.44
Com
Falun
6.9
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2023
60.17
 4-19
Växjö/Ti
4.3
 
2024
63.68
1-19
Växjö/Ti
3.2
 
Castorama
Ute Visa/dölj alla resultat
2023
2.170
5
Falun
6.9
 

Junior-ungdom
Kula (3.0 kg)
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
9.26
3-13
Örebro
14.1
 
Kula (4.0 kg)
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
13.35
7-15
Örebro
7.3
 
12.50
1-15
Växjö/Ti
1.2
 
12.44
5-15
Sätra
16.2
 
12.38
2-15
Uppsala
8.2
 
12.16
1-15
Motala
9.2
 
11.67
3-15
Örebro
11.1
 
Kula (5.0 kg)
Ute Visa/dölj alla resultat
2022
12.83
1-17
Norrköping
5.6
 
Diskus (1.0 kg)
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
25.16
6-15
Växjö/Ti
3.2
 
2020
23.54
 9-15
Växjö/Ti
1.2
 
Spjut (600 g)
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
38.44
 4-15
Tranås
30.9
 
2019
49.78
 2-15
Västerås
4.8
 
46.18
1-14
Göteborg/U
29.6
 
2020
61.05
1-15
Stockholm/S
6.9
 
59.83
1-15
Norrköping
21.8
 
59.55
1-15
Norrköping
8.8
 
59.09
1-15
Märsta
20.9
 
56.16
1-15
Norrköping
14.6
 
55.69
1-15
Mölndal
4.7
 
55.32
1-15
Eskilstuna
28.6
 
54.77
1-15
Motala
21.5
 
54.50
1-15
Motala
23.6
 
54.00
1-15
Sollentuna
7.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
45.92
1-15
Växjö/Ti
1.2
 
Spjut (700 g)
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
55.57
 1-17
Märsta
20.9
 
2021
62.08
 1-17
Eskilstuna
27.6
 
60.46
1-17
Jönköping
23.6
 
59.39
1-17
Göteborg/U
10.7
 
58.20
1-16
Hallsberg
21.6
 
57.20
1-16
Örebro
24.5
 
57.05
1-16
Örebro
1.6
 
56.46
1-17
Stockholm/S
12.9
 
55.27
1-17
Karlskoga
5.9
 
55.12
1-17
Västerås
8.8
 
55.02
2-16
Norrköping
15.8
 
53.22
4-17
Sollentuna/E
6.8
 
2022
67.97
1-17
Sollentuna
27.8
 
65.83
1-17
Trollhättan
29.5
 
64.62
3-17
Helsinki, FIN
3.9
 
64.60
1-17
Borås
4.6
 
63.23
1-17
Bålsta
15.5
 
61.40
2-17
Sollentuna
11.6
 
61.16
1-17
Norrköping
5.6
 
56.57
3-17
Göteborg/U
17.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2022
60.50
1-17
Växjö/Ti
12.2
 

Ute
Spjut
SM 2022 10
54.41
SM 2023 10
61.78

Junior-ungdom
Spjut (600 g)
USM 2020 1
15
59.83
Spjut (700 g)
USM 2021 2
16
55.02
USM 2022 1
17
67.97
Spjut
JSM 2023 2
19
61.42
Inne
Kula (4.0 kg)
IUSM 2020 7
15
13.35

Junior-ungdom
Ute
Spjut
JEM19 2023 20
20
19
Q
61.43