Alexander Oliver

Född: 14 januari 2005

Ålder: 17 år 266 dagar

Förening:
IF Göta Karlstad
Förening:
 IF Göta Karlstad
 



Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2022

60 m (13)
7.17i
PB  ÖrebroÖrebro16.1.22
7.17i
=PB  ÖrebroÖrebro16.1.22
7.09i
PB  VäxjöVäxjö23.1.22
7.10i
  VäxjöVäxjö23.1.22
7.13i
  KarlstadKarlstad29.1.22
7.11i
  KarlstadKarlstad29.1.22
7.14i
  KarlstadKarlstad12.2.22
7.10i
  SätraSätra19.2.22
7.12i
  SätraSätra19.2.22
7.17i
  KarlstadKarlstad27.2.22
7.18i
  IUSMSkellefteåIUSM, Skellefteå6.3.22
7.08i
PB  IUSMSkellefteåIUSM, Skellefteå6.3.22
7.15i
  SollentunaSollentuna27.3.22
100 m (18)
11.31
SB  JönköpingJönköping15.5.22-0.7
11.24
SB  KilKil5.6.22+0.7
11.21
SB  KarlstadKarlstad8.6.22+1.3
11.17
SB  SollentunaSollentuna11.6.22+1.8
11.07w
  SollentunaSollentuna11.6.22+3.1
11.20
  Göteborg/UGöteborg/U18.6.22+0.1
11.12
SB  Göteborg/UGöteborg/U18.6.22-0.4
10.84w
  EskilstunaEskilstuna26.6.22+2.8
NTw
  EskilstunaEskilstuna26.6.22+2.4
11.17
  FGPKarlstadFGP, Karlstad3.7.22+0.1
11.14
  EskilstunaEskilstuna21.7.22+0.5
11.06w
  VästeråsVästerås31.7.22+2.8
10.86w
  VästeråsVästerås31.7.22+2.4
11.17
  KilKil13.8.22-1.3
11.00
SB  KarlstadKarlstad21.8.22-0.4
10.98
SB  USMSollentunaUSM, Sollentuna26.8.22+0.5
10.86
PB  USMSollentunaUSM, Sollentuna26.8.22-1.2
11.00
  vFINHelsinki, FINvFIN, Helsinki, FIN3.9.22-0.3
200 m (17)
22.90i
PB  ÖrebroÖrebro15.1.22
22.66i
PB  KarlstadKarlstad29.1.22
22.73i
  KarlstadKarlstad12.2.22
22.49i
PB  SollentunaSollentuna19.2.22
22.97
SB  JönköpingJönköping15.5.22-1.1
22.55
SB  SollentunaSollentuna11.6.22+0.8
22.34w
  SollentunaSollentuna12.6.22+2.2
22.43
SB  Göteborg/UGöteborg/U19.6.22+1.0
22.30w
  EskilstunaEskilstuna26.6.22+2.1
22.34
SB  EskilstunaEskilstuna21.7.22-0.5
22.23w
  VästeråsVästerås30.7.22+2.2
22.28
PB  VästeråsVästerås30.7.22+1.4
22.00w
  SMNorrköpingSM, Norrköping6.8.22+2.9
22.32
  KarlstadKarlstad21.8.22+1.6
22.29
  USMSollentunaUSM, Sollentuna27.8.22-0.9
22.24
PB  USMSollentunaUSM, Sollentuna28.8.22-1.4
22.34
  Lag-USMHuddingeLag-USM, Huddinge11.9.22-0.5
800 m (1)
2:22.10i
PB  SollentunaSollentuna27.3.22
Höjd (1)
1.65i
PB  SollentunaSollentuna27.3.22
 
1.45
O
1.49
O
1.53
O
1.57
O
1.61
XO
1.65
XO
1.69
XXX
 
Längd (10)
6.57i
PB  ÖrebroÖrebro16.1.22
 
6.125.826.01X6.146.57
6.44i
  VäxjöVäxjö23.1.22
 
6.44XXX2.295.77
6.35i
  KarlstadKarlstad28.1.22
 
XX5.826.355.895.83
6.77i
PB  IUSMSkellefteåIUSM, Skellefteå5.3.22
 
6.26X6.216.77X5.80
6.40i
  SollentunaSollentuna27.3.22
 
6.406.286.28
5.97
PB  KilKil5.6.22-1.3
 
5.37
+0.5
5.68
-2.8
5.97
-1.3
5.92
0.0
5.76
-1.4
6.19
PB  Göteborg/UGöteborg/U17.6.22-0.4
 
X
+0.2
5.90
+1.4
6.19
-0.4
6.33
PB  KilKil13.8.220.0
 
6.19
+1.6
6.09
-0.9
6.27
+0.1
XX6.33
0.0
5.75
  KarlstadKarlstad21.8.22+0.7
5.91w
  KarlstadKarlstad21.8.22+2.5
 
5.75
+0.7
5.91
+2.5
X
+3.1
X
+2.8
6.38
PB  Lag-USMHuddingeLag-USM, Huddinge11.9.22+0.7
 
6.34
+0.5
6.07
+0.7
6.38
+0.7
6.34
+0.6
Kula (5.0 kg) (1)
7.79i
PB  SollentunaSollentuna27.3.22
 
X7.79X
Kula (1)
7.40
PB  Karlstad/MKarlstad/M18.9.22
Diskus (1)
19.42
PB  Karlstad/MKarlstad/M18.9.22
Slägga (1)
14.81
PB  Karlstad/MKarlstad/M18.9.22
Spjut (1)
19.96
PB  Karlstad/MKarlstad/M18.9.22
Castorama (1)
768
PB  Karlstad/MKarlstad/M18.9.22
7.40   19.96   19.42   14.81
4x100 m (4)
43.90
SB  JönköpingJönköping15.5.22
 IF Göta Karlstad
Emil Nilsson, Alexander Oliver
Markus Ögren, Oskar Erixon
45.04
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S29.5.22
 IF Göta Karlstad
Leo Blomberg, Alexander Oliver
Jacob Åhman, Ali Dawood
44.91
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S29.5.22
 IF Göta Karlstad
Leo Blomberg, Alexander Oliver
Jacob Åhman, Ali Dawood
47.04
  Lag-USMHuddingeLag-USM, Huddinge11.9.22
 IF Göta Karlstad
Isak Holmgård, Alexander Oliver
Jacob Åhman, Ali Dawood
1000 m stafett (2)
2:03.90
SB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S28.5.22
 IF Göta Karlstad
Leo Blomberg, Alexander Oliver
Ali Dawood, Jacob Åhman
2:03.65
SB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S28.5.22
 IF Göta Karlstad
Leo Blomberg, Alexander Oliver
Ali Dawood, Jacob Åhman

2021

100 m (8)
11.64
PB  KarlstadKarlstad20.6.21+1.7
11.38
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U11.7.21+0.8
11.47
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U11.7.21-0.1
11.24
PB  ArvikaArvika24.7.210.0
11.22w
  KilKil7.8.21+3.1
11.03w
  USMNorrköpingUSM, Norrköping13.8.21+2.4
11.09
PB  USMNorrköpingUSM, Norrköping13.8.21+0.4
10.95
PB  Lag-USMGävleLag-USM, Gävle12.9.21+1.5
200 m (6)
23.84w
  KarlstadKarlstad29.5.21+2.1
23.03
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U10.7.21+0.4
22.83
PB  ArvikaArvika25.7.210.0
23.16
  KilKil7.8.210.0
22.30
PB  USMNorrköpingUSM, Norrköping14.8.21+1.5
22.18w
  USMNorrköpingUSM, Norrköping15.8.21+2.7
400 m (2)
DNFi
  KarlstadKarlstad11.2.21
57.23
PB  KarlstadKarlstad20.6.21
Tresteg (1)
12.48
PB  Lag-USMGävleLag-USM, Gävle12.9.21+0.7
 
12.34
+0.7
11.69
+2.0
11.49
+1.6
12.48
+0.7
4x100 m (1)
46.29
SB  Lag-USMGävleLag-USM, Gävle12.9.21
 IF Göta Karlstad
Nils Erixsson, Alexander Oliver
Daniel Moberg, Jakob Hallgren
1000 m stafett (1)
2:11.34
SB  USMHuddingeUSM, Huddinge31.7.21
 IF Göta Karlstad
Isak Holmgård, Alexander Oliver
Nils Erixsson, Jakob Hallgren

2020

80 m (3)
9.97
PB  KilKil8.8.20-1.5
9.60
PB  KarlstadKarlstad21.8.20-0.1
9.63
  USMNorrköpingUSM, Norrköping30.8.200.0

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

60 m
Inne
7.08
Skellefteå6.3.22
80 m
Ute
9.60
Karlstad21.8.20-0.1
100 m
Ute
10.86
Sollentuna26.8.22-1.2
200 m
Ute
22.24
Sollentuna28.8.22-1.4
Inne
22.49
Sollentuna19.2.22
400 m
Ute
57.23
Karlstad20.6.21
800 m
Inne
2:22.10
Sollentuna27.3.22
Höjd
Inne
1.65
Sollentuna27.3.22
Längd
Ute
6.38
Huddinge11.9.22+0.7
Inne
6.77
Skellefteå5.3.22
Tresteg
Ute
12.48
Gävle12.9.21+0.7
Kula
Ute
7.40
Karlstad/M18.9.22
Diskus
Ute
19.42
Karlstad/M18.9.22
Slägga
Ute
14.81
Karlstad/M18.9.22
Spjut
Ute
19.96
Karlstad/M18.9.22
Castorama
Ute
768
Karlstad/M18.9.22

Junior-ungdom
Kula (5.0 kg)
Inne
7.79
Sollentuna27.3.22
60 m
7.08i
4
17
IUSMSkellefteå6.3.22
7.09i
1
17
h2
Växjö23.1.22
7.10i
2
17
Växjö23.1.22
7.10i
3
h2
Sätra19.2.22
7.11i
4
Karlstad29.1.22
7.12i
8
Sätra19.2.22
7.13i
1
h1
Karlstad29.1.22
7.14i
1
Karlstad12.2.22
7.15i
3
17
Sollentuna27.3.22
7.17i
3
h1
Örebro16.1.22
Visa/dölj alla resultat
7.17i
7
Örebro16.1.22
7.17i
1
Karlstad27.2.22
7.18i
2
17
h2
IUSMSkellefteå6.3.22
10-bästasnitt: 7.119
100 m
10.86
2
17
USMSollentuna26.8.22-1.2
10.95
1
17
Lag-SMGävle12.9.21+1.5
10.98
2
17
h2
USMSollentuna26.8.22+0.5
11.00
1
Karlstad21.8.22-0.4
11.00
2
17
vFINHelsinki, FIN3.9.22-0.3
11.09
3
16
USMNorrköping13.8.21+0.4
11.12
4
17
Göteborg/U18.6.22-0.4
11.14
6
Eskilstuna21.7.22+0.5
11.17
2
17
h2
Sollentuna11.6.22+1.8
11.17
2
B
Karlstad3.7.22+0.1
Visa/dölj alla resultat
11.17
1
17
Kil13.8.22-1.3
11.20
2
17
h5
Göteborg/U18.6.22+0.1
11.21
1
Karlstad8.6.22+1.3
11.24
1
Arvika24.7.210.0
11.24
1
Kil5.6.22+0.7
11.31
3
Jönköping15.5.22-0.7
11.38
4
17
h3
VUSGöteborg/U11.7.21+0.8
11.47
2
17
B
VUSGöteborg/U11.7.21-0.1
11.64
1
Karlstad20.6.21+1.7
10-bästasnitt: 11.048
200 m
22.24
3
17
USMSollentuna28.8.22-1.4
22.28
1
Västerås30.7.22+1.4
22.29
2
17
h3
USMSollentuna27.8.22-0.9
22.30
2
16
h2
USMNorrköping14.8.21+1.5
22.32
1
Karlstad21.8.22+1.6
22.34
3
Eskilstuna21.7.22-0.5
22.34
1
17
B
Club CHHuddinge11.9.22-0.5
22.43
7
17
Göteborg/U19.6.22+1.0
22.49i
1
Sollentuna19.2.22
22.55
2
B
Sollentuna11.6.22+0.8
Visa/dölj alla resultat
22.66i
1
Karlstad29.1.22
22.73i
1
B
Karlstad12.2.22
22.83
2
Arvika25.7.210.0
22.90i
2
Örebro15.1.22
22.97
2
Jönköping15.5.22-1.1
23.03
1
17
C
VUSGöteborg/U10.7.21+0.4
23.16
1
19
Kil7.8.210.0
10-bästasnitt: 22.358
Längd
6.77i
2
17
IUSMSkellefteå5.3.22
6.57i
1
17
Örebro16.1.22
6.44i
3
17
Växjö23.1.22
6.40i
2
17
Sollentuna27.3.22
6.38
5
17
Club CHHuddinge11.9.22+0.7
6.35i
2
Karlstad28.1.22
6.33
1
17
Kil13.8.220.0
6.19
15
17
Göteborg/U17.6.22-0.4
5.97
3
Kil5.6.22-1.3
5.75
+
Karlstad21.8.22+0.7
10-bästasnitt: 6.315

Total results in database: 95
By event:
60 m:13
80 m:3
100 m:26
200 m:23
400 m:2
800 m:1
Höjd:1
Längd:11
Tresteg:1
Kula (5.0 kg):1
Kula:1
Diskus:1
Slägga:1
Spjut:1
Castorama:1
4x100 m:5
1000 m stafett:3
60 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2022
7.08
4-17
Skellefteå
6.3
 
7.09
1h2-17
Växjö
23.1
 
7.10
2-17
Växjö
23.1
 
7.10
3h2
Sätra
19.2
 
7.11
4
Karlstad
29.1
 
7.12
8
Sätra
19.2
 
7.13
1h1
Karlstad
29.1
 
7.14
1
Karlstad
12.2
 
7.15
3-17
Sollentuna
27.3
 
7.17
3h1
Örebro
16.1
 
7.17
7
Örebro
16.1
 
7.17
1
Karlstad
27.2
 
7.18
2h2-17
Skellefteå
6.3
 
80 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
9.60
1-16
Karlstad
21.8
-0.1
9.63
4h1-15
Norrköping
30.8
 0.0
9.97
1-15
Kil
8.8
-1.5
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
10.95
 1-17
Gävle
12.9
 +1.5
11.09
3-16
Norrköping
13.8
 +0.4
11.24
1
Arvika
24.7
 0.0
11.38
4h3-17
Göteborg/U
11.7
 +0.8
11.47
2rB-17
Göteborg/U
11.7
-0.1
11.64
1
Karlstad
20.6
 +1.7
11.03w
 2h2-16
Norrköping
13.8
 +2.4
11.22w
 2-19
Kil
7.8
 +3.1
2022
10.86
2-17
Sollentuna
26.8
-1.2
10.98
2h2-17
Sollentuna
26.8
 +0.5
11.00
1
Karlstad
21.8
-0.4
11.00
2-17
Helsinki, FIN
3.9
-0.3
11.12
4-17
Göteborg/U
18.6
-0.4
11.14
6
Eskilstuna
21.7
 +0.5
11.17
2h2-17
Sollentuna
11.6
 +1.8
11.17
2rB
Karlstad
3.7
 +0.1
11.17
1-17
Kil
13.8
-1.3
11.20
2h5-17
Göteborg/U
18.6
 +0.1
11.21
1
Karlstad
8.6
 +1.3
11.24
1
Kil
5.6
 +0.7
11.31
3
Jönköping
15.5
-0.7
10.84w
 2h2
Eskilstuna
26.6
 +2.8
10.86w
 2-17
Västerås
31.7
 +2.4
11.06w
 2h3-17
Västerås
31.7
 +2.8
11.07w
 3-17
Sollentuna
11.6
 +3.1
NTw
 3
Eskilstuna
26.6
 +2.4
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
22.30
 2h2-16
Norrköping
14.8
 +1.5
22.83
2
Arvika
25.7
 0.0
23.03
1rC-17
Göteborg/U
10.7
 +0.4
23.16
1-19
Kil
7.8
 0.0
22.18w
 6-16
Norrköping
15.8
 +2.7
23.84w
 1-16
Karlstad
29.5
 +2.1
2022
22.24
3-17
Sollentuna
28.8
-1.4
22.28
1
Västerås
30.7
 +1.4
22.29
2h3-17
Sollentuna
27.8
-0.9
22.32
1
Karlstad
21.8
 +1.6
22.34
3
Eskilstuna
21.7
-0.5
22.34
1rB-17
Huddinge
11.9
-0.5
22.43
7-17
Göteborg/U
19.6
 +1.0
22.55
2rB
Sollentuna
11.6
 +0.8
22.97
2
Jönköping
15.5
-1.1
22.00w
 5h3
Norrköping
6.8
 +2.9
22.23w
 1h1
Västerås
30.7
 +2.2
22.30w
 3
Eskilstuna
26.6
 +2.1
22.34w
 1-17
Sollentuna
12.6
 +2.2
Inne Visa/dölj alla resultat
2022
22.49
1
Sollentuna
19.2
 
22.66
1
Karlstad
29.1
 
22.73
1rB
Karlstad
12.2
 
22.90
2
Örebro
15.1
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
57.23
2
Karlstad
20.6
 
800 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2022
2:22.10
2rD-17
Sollentuna
27.3
 
Höjd
Inne Visa/dölj alla resultat
2022
1.65
15-17
Sollentuna
27.3
 
Längd
Ute Visa/dölj alla resultat
2022
6.38
5-17
Huddinge
11.9
 +0.7
6.33
1-17
Kil
13.8
 0.0
6.19
15-17
Göteborg/U
17.6
-0.4
5.97
3
Kil
5.6
-1.3
5.75
-
Karlstad
21.8
 +0.7
5.91w
 3
Karlstad
21.8
 +2.5
Inne Visa/dölj alla resultat
2022
6.77
2-17
Skellefteå
5.3
 
6.57
1-17
Örebro
16.1
 
6.44
3-17
Växjö
23.1
 
6.40
2-17
Sollentuna
27.3
 
6.35
2
Karlstad
28.1
 
Tresteg
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
12.48
5-17
Gävle
12.9
 +0.7
Kula
Ute Visa/dölj alla resultat
2022
7.40
Com
Karlstad/M
18.9
 
Diskus
Ute Visa/dölj alla resultat
2022
19.42
Com
Karlstad/M
18.9
 
Slägga
Ute Visa/dölj alla resultat
2022
14.81
Com
Karlstad/M
18.9
 
Spjut
Ute Visa/dölj alla resultat
2022
19.96
Com
Karlstad/M
18.9
 
Castorama
Ute Visa/dölj alla resultat
2022
768
3
Karlstad/M
18.9
 

Junior-ungdom
Kula (5.0 kg)
Inne Visa/dölj alla resultat
2022
7.79
30-17
Sollentuna
27.3
 

Ute
200 m
SM 2022
5
h3
22.00w

Junior-ungdom
80 m
USM 2020
4
15
h1
9.63
100 m
USM 2021 3
16
11.09
2
16
h2
11.03w
USM 2022 2
17
10.86
2
17
h2
10.98
200 m
USM 2021 6
16
22.18w
2
16
h2
22.30
USM 2022 3
17
22.24
2
17
h3
22.29
4x100 m
USM 2022 7
17
44.91
4
17
h1
45.04
1000 m stafett
USM 2021
6
17
h2
2:11.34
USM 2022 5
17
2:03.65
2
17
h2
2:03.90
Inne
60 m
IUSM 2022 4
17
7.08
2
17
h2
7.18
Längd
IUSM 2022 2
17
6.77