Samuel Pihlström

Född: 8 mars 2001

Ålder: 21 år 205 dagar

Förening:
Hälle IF
22.5.2020–
Tidigare förening(ar):

OK Landehof –21.5.2020
Förening:
 Hälle IF
 22.5.2020–

Tidigare förening(ar):
OK Landehof –21.5.2020

  •  1 SM‐guld, 2 SM‐brons
  •  1 ISM‐brons


Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2022

800 m (1)
1:49.32
PB  FGPKarlstadFGP, Karlstad3.7.22
1500 m (16)
3:41.92i
PB (99) Göteborg/FHGöteborg/FH5.2.22
3:43.75i
  v3NatUppsalav3Nat, Uppsala13.2.22
3:51.02i
  ISMVäxjöISM, Växjö26.2.22
3:45.85i
  ISMVäxjöISM, Växjö27.2.22
3:39.85
PB  AnhaltDessau, GERAnhalt, Dessau, GER25.5.22
3:41.61
  Jessheim, NORJessheim, NOR2.6.22
3:39.80
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna12.6.22
3:38.46
PB  Kuortane, FINKuortane, FIN18.6.22
3:37.23
PB  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S30.6.22
3:45.47
  FGPSöderhamnFGP, Söderhamn26.7.22
3:51.60
  SMNorrköpingSM, Norrköping5.8.22
3:47.24
  SMNorrköpingSM, Norrköping6.8.22
3:40.70
  EMMünchen, GEREM, München, GER15.8.22
3:41.66
  Lappeenranta, FINLappeenranta, FIN24.8.22
3:39.58
  BMCLoughborough, GBRBMC, Loughborough, GBR27.8.22
3:42.49
  vFINHelsinki, FINvFIN, Helsinki, FIN4.9.22
3000 m (2)
8:06.8mi
PB  UddevallaUddevalla27.12.21
8:08.70i
  SollentunaSollentuna29.1.22
10 km väg (1)
29:52
PB  Valencia, ESPValencia, ESP9.1.22
4x800 m (1)
7:36.85
SB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S28.5.22
 Hälle IF
Jonas Magnusson, Olle Ahlberg
Benjamin Åberg, Samuel Pihlström
4x1500 m (1)
15:43.35
PB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S29.5.22
 Hälle IF
Anders Grahl, Sharmarke Ahmed
Olle Ahlberg, Samuel Pihlström

2021

800 m (4)
1:51.46
PB  FGPKarlstadFGP, Karlstad22.6.21
1:50.44
PB  Göteborg/SGöteborg/S27.6.21
1:52.70
  SMBoråsSM, Borås28.8.21
1:51.42
  SMBoråsSM, Borås29.8.21
1500 m (16)
3:47.24i
PB  SätraSätra6.2.21
3:45.7mi
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH13.2.21
3:48.76i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A20.2.21
3:51.87i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A21.2.21
3:44.15i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH24.2.21
3:47.66i
  IEMToruń, POLIEM, Toruń, POL4.3.21
3:42.70
PB  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S2.6.21
3:41.85
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna13.6.21
3:42.56
  Lag-EM Div 1Cluj-Napoca, ROULag-EM Div 1, Cluj-Napoca, ROU19.6.21
3:45.32
  JEM22Tallinn, ESTJEM22, Tallinn, EST8.7.21
3:44.39
  JEM22Tallinn, ESTJEM22, Tallinn, EST10.7.21
3:41.47
PB  Ninove, BELNinove, BEL17.7.21
3:46.77
  Schifflange, LUXSchifflange, LUX22.8.21
3:48.92
  SMBoråsSM, Borås27.8.21
3:54.39
  SMBoråsSM, Borås28.8.21
3:45.74
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S5.9.21
3000 m (2)
8:09.2mi
PB  UddevallaUddevalla30.1.21
7:59.02
PB  Jessheim, NORJessheim, NOR6.8.21
5 km väg (1)
14:35
PB  MölnlyckeMölnlycke17.4.21
4x800 m (1)
7:31.20
PB  SMHuddingeSM, Huddinge31.7.21
 Hälle IF
Sharmarke Ahmed, Olle Ahlberg
Benjamin Åberg, Samuel Pihlström
4x1500 m (1)
15:59.80
SB  SMHuddingeSM, Huddinge1.8.21
 Hälle IF
Anders Grahl, Sharmarke Ahmed
Olle Ahlberg, Samuel Pihlström

2020

1500 m (10)
4:07.72i
PB  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH29.2.20
3:57.22i
PB  (20)IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH1.3.20
3:52.58
PB  Göteborg/SGöteborg/S23.6.20
3:44.65
PB  HuddingeHuddinge11.7.20
3:51.18
  SMUppsalaSM, Uppsala14.8.20
3:54.84
  SMUppsalaSM, Uppsala15.8.20
3:54.30
  JSMLinköpingJSM, Linköping22.8.20
3:47.75
  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S29.8.20
3:44.27
PB  (14) Pfungstadt, GERPfungstadt, GER2.9.20
3:48.94
  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN5.9.20
3000 m (2)
8:44.55i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH1.2.20
8:20.28
PB  (40) HallsbergHallsberg1.8.20
5000 m (1)
14:06.65
PB  (84) Göteborg/SGöteborg/S25.7.20

2019

3000 m (1)
9:00.75i
PB  ÖrebroÖrebro13.3.19
10 km väg (1)
32:37
PB  GöteborgGöteborg24.8.19
4 km terräng (1)
12:56
  SMUmeåSM, Umeå12.10.19
6 km terräng (1)
20:21
  JSMUmeåJSM, Umeå13.10.19

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

800 m
Ute
1:49.32
Karlstad3.7.22
1500 m
Ute
3:37.23
Stockholm/S30.6.227
Inne
3:41.92
Göteborg/FH5.2.229
3000 m
Ute
7:59.02
Jessheim, NOR6.8.21
Inne
8:06.8m
Uddevalla27.12.21
5000 m
Ute
14:06.65
Göteborg/S25.7.20
5 km väg
Ute
14:35
Mölnlycke17.4.21
10 km väg
Ute
29:52
Valencia, ESP9.1.22
1500 m
3:37.23
5
BauhausStockholm/S30.6.22
3:38.46
1
Kuortane, FIN18.6.22
3:39.58
2
BMCLoughborough, GBR27.8.22
3:39.80
9
Sollentuna12.6.22
3:39.85
5
AnhaltDessau, GER25.5.22
3:40.70
8
h1
EMMünchen, GER15.8.22
3:41.47
9
Ninove, BEL17.7.21
3:41.61
8
Jessheim, NOR2.6.22
3:41.66
3
Lappeenranta, FIN24.8.22
3:41.85
8
Sollentuna13.6.21
Visa/dölj alla resultat
3:41.92i
2
Göteborg/FH5.2.22
3:42.49
4
vFINHelsinki, FIN4.9.22
3:42.56
8
Lag-EM Div 1Cluj-Napoca, ROU19.6.21
3:42.70
1
Göteborg/S2.6.21
3:43.75i
2
v3NatUppsala13.2.22
3:44.15i
1
Göteborg/FH24.2.21
3:44.27
3
Pfungstadt, GER2.9.20
3:44.39
14
22
JEM22Tallinn, EST10.7.21
3:44.65
5
Huddinge11.7.20
3:45.32
4
22
h1
JEM22Tallinn, EST8.7.21
3:45.47
8
Söderhamn26.7.22
3:45.7mi
3
Göteborg/FH13.2.21
3:45.74
3
vFINStockholm/S5.9.21
3:45.85i
4
ISMVäxjö27.2.22
3:46.77
8
B
Schifflange, LUX22.8.21
3:47.24i
4
Sätra6.2.21
3:47.24
1
SMNorrköping6.8.22
3:47.66i
12
h3
IEMToruń, POL4.3.21
3:47.75
1
Göteborg/S29.8.20
3:48.76i
5
h2
ISMMalmö/A20.2.21
3:48.92
4
h2
SMBorås27.8.21
3:48.94
3
vFINTampere, FIN5.9.20
3:51.02i
1
h1
ISMVäxjö26.2.22
3:51.18
2
h1
SMUppsala14.8.20
3:51.60
3
h1
SMNorrköping5.8.22
3:51.87i
3
ISMMalmö/A21.2.21
3:52.58
7
Göteborg/S23.6.20
3:54.30
1
19
JSMLinköping22.8.20
3:54.39
3
SMBorås28.8.21
3:54.84
3
SMUppsala15.8.20
3:57.22i
3
19
IJSMGöteborg/FH1.3.20
4:07.72i
1
19
h1
IJSMGöteborg/FH29.2.20
10-bästasnitt: 3:40.221

Total results in database: 64
By event:
800 m:5
1500 m:42
3000 m:7
5000 m:1
5 km väg:1
10 km väg:2
4x800 m:2
4x1500 m:2
terräng:2
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
1:50.44
 1
Göteborg/S
27.6
 
1:51.42
8
Borås
29.8
 
1:51.46
2rB
Karlstad
22.6
 
1:52.70
4h1
Borås
28.8
 
2022
1:49.32
5
Karlstad
3.7
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
3:44.27
 3
Pfungstadt, GER
2.9
 
3:44.65
5
Huddinge
11.7
 
3:47.75
1
Göteborg/S
29.8
 
3:48.94
3
Tampere, FIN
5.9
 
3:51.18
2h1
Uppsala
14.8
 
3:52.58
7
Göteborg/S
23.6
 
3:54.30
1-19
Linköping
22.8
 
3:54.84
3
Uppsala
15.8
 
2021
3:41.47
 9
Ninove, BEL
17.7
 
3:41.85
8
Sollentuna
13.6
 
3:42.56
8
Cluj-Napoca, ROU
19.6
 
3:42.70
1
Göteborg/S
2.6
 
3:44.39
14-22
Tallinn, EST
10.7
 
3:45.32
4h1-22
Tallinn, EST
8.7
 
3:45.74
3
Stockholm/S
5.9
 
3:46.77
8rB
Schifflange, LUX
22.8
 
3:48.92
4h2
Borås
27.8
 
3:54.39
3
Borås
28.8
 
2022
3:37.23
5
Stockholm/S
30.6
 
3:38.46
1
Kuortane, FIN
18.6
 
3:39.58
2
Loughborough, GBR
27.8
 
3:39.80
9
Sollentuna
12.6
 
3:39.85
5
Dessau, GER
25.5
 
3:40.70
8h1
München, GER
15.8
 
3:41.61
8
Jessheim, NOR
2.6
 
3:41.66
3
Lappeenranta, FIN
24.8
 
3:42.49
4
Helsinki, FIN
4.9
 
3:45.47
8
Söderhamn
26.7
 
3:47.24
1
Norrköping
6.8
 
3:51.60
3h1
Norrköping
5.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
3:57.22
 3-19
Göteborg/FH
1.3
 
4:07.72
1h1-19
Göteborg/FH
29.2
 
2021
3:44.15
 1
Göteborg/FH
24.2
 
3:45.7m
3
Göteborg/FH
13.2
 
3:47.24
4
Sätra
6.2
 
3:47.66
12h3
Toruń, POL
4.3
 
3:48.76
5h2
Malmö/A
20.2
 
3:51.87
3
Malmö/A
21.2
 
2022
3:41.92
2
Göteborg/FH
5.2
 
3:43.75
2
Uppsala
13.2
 
3:45.85
4
Växjö
27.2
 
3:51.02
1h1
Växjö
26.2
 
3000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
8:20.28
 14
Hallsberg
1.8
 
2021
7:59.02
12
Jessheim, NOR
6.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
9:00.75
 3
Örebro
13.3
 
2020
8:44.55
 1rB
Göteborg/FH
1.2
 
2021
8:09.2m
 1
Uddevalla
30.1
 
2022
8:06.8m
2
Uddevalla
27.12
 
8:08.70
6rA
Sollentuna
29.1
 
5000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
14:06.65
7
Göteborg/S
25.7
 
5 km väg
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
14:35
6rA
Mölnlycke
17.4
 
10 km väg
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
32:37
 4
Göteborg
24.8
 
2022
29:52
81
Valencia, ESP
9.1
 

Ute
800 m
SM 2021 8
1:51.42
4
h1
1:52.70
1500 m
SM 2020 3
3:54.84
2
h1
3:51.18
SM 2021 3
3:54.39
4
h2
3:48.92
SM 2022 1
3:47.24
3
h1
3:51.60
4x800 m
SM 2021 2
7:31.20
SM 2022 2
7:36.85
4x1500 m
SM 2021 2
15:59.80
SM 2022 2
15:43.35
4 km terräng
SM 2019 27
12:56
Inne
1500 m
ISM 2021 3
3:51.87
5
h2
3:48.76
ISM 2022 4
3:45.85
1
h1
3:51.02

Junior-ungdom
Ute
1500 m
JSM 2020 1
19
3:54.30
6 km terräng
JSM 2019 9
19
20:21
Inne
1500 m
IJSM 2020 3
19
3:57.22
1
19
h1
4:07.72
Ute
1500 m
EM 2022 17
8
h1
3:40.70
Inne
1500 m
IEM 2021 44
12
h3
3:47.66

Lag-EM och Europacupen
1500 m
Div 1 2021 8
3:42.56

Junior-ungdom
1500 m
JEM22 2021 14
22
3:44.39
4
22
h1
3:45.32