Elvira Tanderud

Född: 25 mars 2004

Ålder: 18 år 187 dagar

Förening:
Ullevi FK
15.11.2020–
Tidigare förening(ar):

Trollhättan FIK –14.11.2020
Förening:
 Ullevi FK
 15.11.2020–

Tidigare förening(ar):
Trollhättan FIK –14.11.2020

  •  1 SM‐guld, 1 SM‐silver
  •  1 ISM‐brons


Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2022

60 m (6)
7.55i
SB  Göteborg/FHGöteborg/FH15.1.22
7.51i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH15.1.22
7.62i
  VäxjöVäxjö22.1.22
7.57i
  VäxjöVäxjö22.1.22
7.46i
PB  (45) IJSMSkellefteåIJSM, Skellefteå5.3.22
7.49i
  IJSMSkellefteåIJSM, Skellefteå5.3.22
100 m (10)
11.68
SB  SkaraSkara6.6.22+1.2
11.63
SB  (94) SkaraSkara6.6.22+1.8
11.74
  Genève, SUIGenève, SUI11.6.22+0.1
11.65w
  NordicCMalmö/SNordicC, Malmö/S16.7.22+4.2
11.88
  Göteborg/SGöteborg/S23.7.22+0.6
11.69
  JVMCali, COLJVM, Cali, COL2.8.22+0.1
11.74
  JVMCali, COLJVM, Cali, COL3.8.22-0.1
11.70
  JSMSollentunaJSM, Sollentuna26.8.22+0.5
11.83
  JSMSollentunaJSM, Sollentuna26.8.22+0.3
11.85
  vFINHelsinki, FINvFIN, Helsinki, FIN3.9.22-0.6
200 m (13)
24.06i
PB  VäxjöVäxjö21.1.22
23.98i
PB  VäxjöVäxjö5.2.22
24.06i
  v3NatUppsalav3Nat, Uppsala13.2.22
23.75i
PB  (16) ISMVäxjöISM, Växjö26.2.22
23.93i
  ISMVäxjöISM, Växjö27.2.22
24.02
SB  CoAGKøbenhavn, DENCoAG, København, DEN16.6.22-0.2
23.88
SB  Göteborg/UGöteborg/U19.6.22-0.6
23.68w
  NordicCMalmö/SNordicC, Malmö/S17.7.22+2.9
23.89
  JVMCali, COLJVM, Cali, COL4.8.22-0.3
23.44
SB  (37) JVMCali, COLJVM, Cali, COL4.8.22+0.2
24.22
  JSMSollentunaJSM, Sollentuna27.8.22+1.2
24.02
  JSMSollentunaJSM, Sollentuna28.8.22-1.8
23.66
  vFINHelsinki, FINvFIN, Helsinki, FIN4.9.22-0.7
4x100 m (4)
46.00
SB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S28.5.22
 Ullevi FK
Alice Svantesson, Elvira Tanderud
Matilda Hellqvist, Ebba Magnusson
45.76
SB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S28.5.22
 Ullevi FK
Alice Svantesson, Elvira Tanderud
Matilda Hellqvist, Ebba Magnusson
44.83
SB  Genève, SUIGenève, SUI11.6.22
 Sweden
Emilia Franzén, Elvira Tanderud
Julia Henriksson, Nora Lindahl
44.10
  EMMünchen, GEREM, München, GER19.8.22
 Sweden
Julia Henriksson, Daniella Busk
Filippa Sivnert, Elvira Tanderud

2021

60 m (5)
7.58i
  Göteborg/FHGöteborg/FH10.1.21
7.56i
SB  (73) (12) Göteborg/FHGöteborg/FH10.1.21
7.73i
  Göteborg/FHGöteborg/FH17.1.21
7.57i
  Göteborg/FHGöteborg/FH6.2.21
7.59i
  Göteborg/FHGöteborg/FH6.2.21
100 m (10)
11.69
SB  SkaraSkara6.6.21-0.1
11.68
SB  SkaraSkara6.6.21-0.2
11.55
SB  (46) (11) SkaraSkara19.6.21+2.0
11.73
  MölndalMölndal7.8.210.0
11.64
  MölndalMölndal7.8.210.0
11.62
  USMNorrköpingUSM, Norrköping13.8.21+0.8
11.64
  USMNorrköpingUSM, Norrköping13.8.21+0.7
11.75
  SMBoråsSM, Borås27.8.21+0.1
11.60
  SMBoråsSM, Borås27.8.21-0.2
11.55
=SB  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S4.9.21+0.8
150 m (2)
17.54
PB  Göteborg/SGöteborg/S29.5.21+0.2
17.38
PB (1) (1) (1) Göteborg/SGöteborg/S29.5.21+0.4
200 m (16)
24.22i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH17.1.21
24.20i
PB  (30) (8) VäxjöVäxjö24.1.21
24.21i
  VäxjöVäxjö14.2.21
24.64i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A20.2.21
24.75i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A21.2.21
24.21
SB  MölndalMölndal10.6.210.0
23.55
PB  SkaraSkara19.6.21+0.8
23.87
  FGPKarlstadFGP, Karlstad22.6.21-0.8
23.82w
  JEM19Tallinn, ESTJEM19, Tallinn, EST16.7.21+2.3
23.79
  JEM19Tallinn, ESTJEM19, Tallinn, EST17.7.21-0.4
23.82
  JEM19Tallinn, ESTJEM19, Tallinn, EST17.7.21+0.1
23.32
PB  (20) (7) USMNorrköpingUSM, Norrköping14.8.21+1.6
23.00w
  USMNorrköpingUSM, Norrköping15.8.21+6.8
23.63
  SMBoråsSM, Borås29.8.21-0.1
23.56
  SMBoråsSM, Borås29.8.21-0.2
23.65
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S5.9.21
Kula (1)
6.20
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K22.9.21
Diskus (1)
15.55
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K22.9.21
Slägga (1)
13.37
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K22.9.21
Spjut (1)
14.08
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K22.9.21
Castorama (1)
996
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K22.9.21
6.20   14.08   15.55   13.37
4x100 m (7)
45.16
SB  Lag-SMHalmstadLag-SM, Halmstad29.6.21
 Ullevi FK
Ebba Magnusson, Lisa Lilja
Matilda Hellqvist, Elvira Tanderud
45.33
  JEM19Tallinn, ESTJEM19, Tallinn, EST18.7.21
 Sweden
Katharina Gråman, Nikki Anderberg
Elvira Tanderud, Emilia Franzén
DNF
  JEM19Tallinn, ESTJEM19, Tallinn, EST18.7.21
 Sweden
Katharina Gråman, Nikki Anderberg
Elvira Tanderud, Emilia Franzén
45.27
  SMHuddingeSM, Huddinge31.7.21
 Ullevi FK
Ebba Magnusson, Lisa Lilja
Matilda Hellqvist, Elvira Tanderud
48.37
  JSMHuddingeJSM, Huddinge1.8.21
 Ullevi FK
Elvira Tanderud, Elin Hallbjörner
Kajsa Karila, Elin Pettersson
48.39
  JSMHuddingeJSM, Huddinge1.8.21
 Ullevi FK
Elvira Tanderud, Elin Hallbjörner
Kajsa Karila, Elin Pettersson
43.64
SB  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S4.9.21
 Sweden
Elvira Tanderud, Wilma Rosenquist
Daniella Busk, Julia Henriksson

2020

60 m (12)
7.71i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH1.12.19
7.66i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH1.12.19
7.63i
PB  Bærum, NORBærum, NOR11.1.20
7.63i
=PB  Bærum, NORBærum, NOR11.1.20
7.68i
  VäxjöVäxjö18.1.20
7.62i
PB  VäxjöVäxjö18.1.20
7.56i
PB  (10)Göteborg/FHGöteborg/FH8.2.20
7.65i
  Göteborg/FHGöteborg/FH22.2.20
7.58i
  Göteborg/FHGöteborg/FH22.2.20
7.64i
  IUSMÖrebroIUSM, Örebro8.3.20
7.56i
=PB  IUSMÖrebroIUSM, Örebro8.3.20
7.53i
PB  (96) (27) IUSMÖrebroIUSM, Örebro8.3.20
100 m (10)
12.05
SB  TrollhättanTrollhättan6.6.20-1.7
11.57
PB  MölndalMölndal14.6.20+1.9
11.58w
  MölndalMölndal14.6.20+2.1
11.75
  Göteborg/UGöteborg/U27.6.20+0.8
11.60
  Göteborg/SGöteborg/S4.7.20+2.0
11.52
PB  (18) (6) SkaraSkara11.7.20+2.0
11.57w
  SkaraSkara11.7.20+2.9
11.54
  SkaraSkara15.8.20+1.8
11.95
  USMNorrköpingUSM, Norrköping30.8.20+0.9
11.86
  USMNorrköpingUSM, Norrköping30.8.200.0
200 m (13)
24.79i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH15.12.19
24.82i
  Bærum, NORBærum, NOR11.1.20
24.82i
  Bærum, NORBærum, NOR11.1.20
24.97i
  VäxjöVäxjö17.1.20
24.72i
PB  (35) (14)Göteborg/FHGöteborg/FH8.2.20
24.85
PB  TrollhättanTrollhättan18.5.20-1.8
23.81
PB  Göteborg/UGöteborg/U27.6.20+1.9
23.62
PB  (18) (7) Göteborg/SGöteborg/S4.7.20+1.9
24.22
  SöderhamnSöderhamn8.8.20-2.3
23.69
  SkaraSkara15.8.20+1.1
25.53
  USMNorrköpingUSM, Norrköping29.8.20-1.6
24.72
  USMNorrköpingUSM, Norrköping29.8.20-1.2
24.28
  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN6.9.20-1.3
Kula (1)
5.38
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K21.9.20
Diskus (1)
11.38
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K21.9.20
Slägga (1)
9.21
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K21.9.20
Spjut (1)
12.06
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K21.9.20
Castorama (1)
618
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K21.9.20
5.38   12.06   11.38   9.21

2019

60 m (7)
7.92i
SB  UddevallaUddevalla12.1.19
7.89i
SB  UddevallaUddevalla12.1.19
7.78i
PB  VäxjöVäxjö19.1.19
7.75i
PB  VäxjöVäxjö19.1.19
7.92i
  IUSMVästeråsIUSM, Västerås9.3.19
7.90i
  IUSMVästeråsIUSM, Västerås9.3.19
7.79i
  IUSMVästeråsIUSM, Västerås9.3.19
80 m (5)
10.00
SB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19+0.8
10.01
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19-0.4
9.84
PB  USMTrollhättanUSM, Trollhättan9.8.19-0.3
10.01
  USMTrollhättanUSM, Trollhättan9.8.19-1.9
10.06
  USMTrollhättanUSM, Trollhättan9.8.19-1.6
100 m (6)
11.98w
  SkaraSkara6.6.19+2.3
11.98w
  SkaraSkara6.6.19+3.3
12.20
PB  FGPVarbergFGP, Varberg15.7.19+1.0
12.21
  FGPVarbergFGP, Varberg15.7.19-0.2
11.90
PB  (15)SkaraSkara24.8.19+1.9
11.85w
  SkaraSkara24.8.19+2.1
200 m (6)
25.31i
PB  (14)Göteborg/FHGöteborg/FH24.2.19
25.42i
  IUSMVästeråsIUSM, Västerås9.3.19
25.49i
  IUSMVästeråsIUSM, Västerås9.3.19
25.31
PB  KristianstadKristianstad30.5.190.0
25.34
  SkaraSkara6.6.19+1.1
24.35w
  SkaraSkara24.8.19+2.7
300 m (3)
40.20
SB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.19
40.75
  USMTrollhättanUSM, Trollhättan10.8.19
40.85
  USMTrollhättanUSM, Trollhättan10.8.19
400 m (1)
59.18
PB  KristianstadKristianstad30.5.19

2018

60 m (7)
7.96i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH16.12.17
7.83i
PB  UddevallaUddevalla6.1.18
7.87i
  UddevallaUddevalla13.1.18
8.00i
  VäxjöVäxjö20.1.18
7.91i
  VäxjöVäxjö20.1.18
7.96i
  Göteborg/FHGöteborg/FH24.2.18
7.91i
  Göteborg/FHGöteborg/FH24.2.18
80 m (2)
9.99
PB  TrollhättanTrollhättan27.5.18+2.0
9.81w
  HelsingborgHelsingborg8.7.18+3.3
100 m (1)
12.32
PB  HaboHabo2.6.18+0.6
200 m (4)
25.99i
PB  UddevallaUddevalla13.1.18
25.79i
PB  VäxjöVäxjö21.1.18
24.9mw
  TrollhättanTrollhättan27.5.18+2.3
25.85
PB  MölndalMölndal11.8.18-1.6
300 m (1)
39.82
PB  Göteborg/SGöteborg/S3.6.18
400 m (1)
59.81
PB  HaboHabo18.8.18
Längd (1)
5.33
PB  HaboHabo2.6.180.0

2017

60 m (2)
7.89w
  HelsingborgHelsingborg9.7.17+2.4
7.90
PB  UddevallaUddevalla9.9.17+0.4
80 m (1)
10.61
PB  KarlstadKarlstad23.7.17-1.3
100 m (1)
12.87
PB  NösnäsvallenNösnäsvallen13.5.17+0.9
200 m (1)
26.06
PB  UddevallaUddevalla10.9.17+0.9
300 m (1)
43.30
PB  TrollhättanTrollhättan2.8.17

2016

80 m (1)
10.71w
  KilKil4.6.16+2.4
200 m (1)
27.33
PB  SkaraSkara3.9.16+0.9

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

60 m
Ute
7.90
Uddevalla9.9.17+0.4
Inne
7.46
Skellefteå5.3.22
100 m
Ute
11.52
Skara11.7.20+2.012
150 m
Ute
17.38
Göteborg/S29.5.21+0.4
200 m
Ute
23.32
Norrköping14.8.21+1.610
Inne
23.75
Växjö26.2.22
300 m
Ute
39.82
Göteborg/S3.6.18
400 m
Ute
59.18
Kristianstad30.5.19
Längd
Ute
5.33
Habo2.6.180.0
Kula
Ute
6.20
Göteborg/S-K22.9.21
Diskus
Ute
15.55
Göteborg/S-K22.9.21
Slägga
Ute
13.37
Göteborg/S-K22.9.21
Spjut
Ute
14.08
Göteborg/S-K22.9.21
Castorama
Ute
996
Göteborg/S-K22.9.21

Junior-ungdom
80 m
Ute
9.84
Trollhättan9.8.19-0.3
60 m
7.46i
1
19
h2
IJSMSkellefteå5.3.22
7.49i
1
19
IJSMSkellefteå5.3.22
7.51i
1
Göteborg/FH15.1.22
7.53i
1
16
IUSMÖrebro8.3.20
7.55i
1
h2
Göteborg/FH15.1.22
7.56i
1
Göteborg/FH8.2.20
7.56i
1
16
s1
IUSMÖrebro8.3.20
7.56i
1
Göteborg/FH10.1.21
7.57i
4
Göteborg/FH6.2.21
7.57i
7
Växjö22.1.22
Visa/dölj alla resultat
7.58i
1
17
Göteborg/FH22.2.20
7.58i
1
Göteborg/FH10.1.21
7.59i
4
Göteborg/FH6.2.21
7.62i
1
17
Växjö18.1.20
7.62i
2
h4
Växjö22.1.22
7.63i
1
17
r2
Bærum, NOR11.1.20
7.63i
1
17
Bærum, NOR11.1.20
7.64i
1
16
h2
IUSMÖrebro8.3.20
7.65i
1
17
h1
Göteborg/FH22.2.20
7.66i
1
16
Göteborg/FH1.12.19
7.68i
1
17
h1
Växjö18.1.20
7.71i
1
16
h4
Göteborg/FH1.12.19
7.73i
5
Göteborg/FH17.1.21
7.75i
1
15
Växjö19.1.19
7.78i
1
15
h5
Växjö19.1.19
7.79i
1
15
IUSMVästerås9.3.19
7.83i
1
Uddevalla6.1.18
7.87i
1
15
Uddevalla13.1.18
7.89i
1
15
Uddevalla12.1.19
7.90
1
13
Uddevalla9.9.17+0.4
7.90i
1
15
s2
IUSMVästerås9.3.19
7.91i
1
14
Växjö20.1.18
7.91i
1
15
Göteborg/FH24.2.18
7.92i
1
15
h1
Uddevalla12.1.19
7.92i
1
15
h2
IUSMVästerås9.3.19
7.96i
1
14
Göteborg/FH16.12.17
7.96i
1
15
h1
Göteborg/FH24.2.18
8.00i
1
14
h2
Växjö20.1.18
10-bästasnitt: 7.536
100 m
11.52
2
Skara11.7.20+2.0
11.54
1
17
Skara15.8.20+1.8
11.55
1
Skara19.6.21+2.0
11.55
1
17
vFINStockholm/S4.9.21+0.8
11.57
1
Mölndal14.6.20+1.9
11.60
2
Göteborg/S4.7.20+2.0
11.60
2
SMBorås27.8.21-0.2
11.62
1
17
h3
USMNorrköping13.8.21+0.8
11.63
3
Skara6.6.22+1.8
11.64
2
Mölndal7.8.210.0
Visa/dölj alla resultat
11.64
1
17
USMNorrköping13.8.21+0.7
11.68
2
A
Skara6.6.21-0.2
11.68
3
h8
Skara6.6.22+1.2
11.69
2
h2
Skara6.6.21-0.1
11.69
3
19
h4
JVMCali, COL2.8.22+0.1
11.70
1
19
h2
JSMSollentuna26.8.22+0.5
11.73
2
Mölndal7.8.210.0
11.74
5
E
Genève, SUI11.6.22+0.1
11.74
7
19
s2
JVMCali, COL3.8.22-0.1
11.75
2
Göteborg/U27.6.20+0.8
11.75
1
h2
SMBorås27.8.21+0.1
11.83
3
19
JSMSollentuna26.8.22+0.3
11.85
5
vFINHelsinki, FIN3.9.22-0.6
11.86
1
16
USMNorrköping30.8.200.0
11.88
2
Göteborg/S23.7.22+0.6
11.90
2
h2
Skara24.8.19+1.9
11.95
1
16
h2
USMNorrköping30.8.20+0.9
12.05
1
17
Trollhättan6.6.20-1.7
12.20
1
B
Folksam GPVarberg15.7.19+1.0
12.21
5
Folksam GPVarberg15.7.19-0.2
12.32
1
Habo2.6.18+0.6
12.87
1
17
Nösnäsvallen13.5.17+0.9
10-bästasnitt: 11.582
200 m
23.32
1
17
h1
USMNorrköping14.8.21+1.6
23.44
4
19
s2
JVMCali, COL4.8.22+0.2
23.55
1
Skara19.6.21+0.8
23.56
1
SMBorås29.8.21-0.2
23.62
1
Göteborg/S4.7.20+1.9
23.63
1
h3
SMBorås29.8.21-0.1
23.65
4
vFINStockholm/S5.9.21
23.66
3
vFINHelsinki, FIN4.9.22-0.7
23.69
1
17
Skara15.8.20+1.1
23.75i
2
h1
ISMVäxjö26.2.22
Visa/dölj alla resultat
23.79
3
19
s2
JEM19Tallinn, EST17.7.21-0.4
23.81
2
Göteborg/U27.6.20+1.9
23.82
5
19
JEM19Tallinn, EST17.7.21+0.1
23.87
2
Karlstad22.6.21-0.8
23.88
1
19
Göteborg/U19.6.22-0.6
23.89
2
19
h2
JVMCali, COL4.8.22-0.3
23.93i
3
ISMVäxjö27.2.22
23.98i
3
Växjö5.2.22
24.02
4
CoAGKøbenhavn, DEN16.6.22-0.2
24.02
1
19
JSMSollentuna28.8.22-1.8
24.06i
3
Växjö21.1.22
24.06i
2
B
v3NatUppsala13.2.22
24.20i
3
Växjö24.1.21
24.21i
3
Växjö14.2.21
24.21
3
Mölndal10.6.210.0
24.22
1
22
Söderhamn8.8.20-2.3
24.22i
1
Göteborg/FH17.1.21
24.22
1
19
h2
JSMSollentuna27.8.22+1.2
24.28
4
vFINTampere, FIN6.9.20-1.3
24.64i
2
h1
ISMMalmö/A20.2.21
24.72i
2
Göteborg/FH8.2.20
24.72
1
16
USMNorrköping29.8.20-1.2
24.75i
2
B
ISMMalmö/A21.2.21
24.79i
1
17
Göteborg/FH15.12.19
24.82i
1
17
r1
Bærum, NOR11.1.20
24.82i
1
17
Bærum, NOR11.1.20
24.85
2
17
Trollhättan18.5.20-1.8
24.97i
4
Växjö17.1.20
25.31i
1
Göteborg/FH24.2.19
25.31
1
Kristianstad30.5.190.0
25.34
2
C
Skara6.6.19+1.1
25.42i
1
15
h12
IUSMVästerås9.3.19
25.49i
1
15
r2
IUSMVästerås9.3.19
25.53
1
16
h2
USMNorrköping29.8.20-1.6
25.79i
1
14
Växjö21.1.18
25.85
2
Mölndal11.8.18-1.6
25.99i
1
15
Uddevalla13.1.18
26.06
1
13
h1
Uddevalla10.9.17+0.9
27.33
2
Skara3.9.16+0.9
10-bästasnitt: 23.587
4x100 m
43.64
1
vFINStockholm/S4.9.21
44.10
5
h1
EMMünchen, GER19.8.22
44.83
1
r1
Genève, SUI11.6.22
45.16
1
Halmstad29.6.21
45.27
2
SMHuddinge31.7.21
45.33
4
19
h1
JEM19Tallinn, EST18.7.21
45.76
3
SMGöteborg/S28.5.22
46.00
1
h2
SMGöteborg/S28.5.22
48.37
1
19
h2
JSMHuddinge1.8.21
48.39
2
19
JSMHuddinge1.8.21
10-bästasnitt: 45.685

Total results in database: 171
By event:
60 m:39
80 m:9
100 m:38
150 m:2
200 m:54
300 m:5
400 m:2
Längd:1
Kula:2
Diskus:2
Slägga:2
Spjut:2
Castorama:2
4x100 m:11
60 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
7.90
1-13
Uddevalla
9.9
 +0.4
7.89w
 1
Helsingborg
9.7
 +2.4
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
7.83
 1
Uddevalla
6.1
 
7.87
1-15
Uddevalla
13.1
 
7.91
1-14
Växjö
20.1
 
7.91
1-15
Göteborg/FH
24.2
 
7.96
1-14
Göteborg/FH
16.12
 
7.96
1h1-15
Göteborg/FH
24.2
 
8.00
1h2-14
Växjö
20.1
 
2019
7.75
 1-15
Växjö
19.1
 
7.78
1h5-15
Växjö
19.1
 
7.79
1-15
Västerås
9.3
 
7.89
1-15
Uddevalla
12.1
 
7.90
1s2-15
Västerås
9.3
 
7.92
1h1-15
Uddevalla
12.1
 
7.92
1h2-15
Västerås
9.3
 
2020
7.53
 1-16
Örebro
8.3
 
7.56
1
Göteborg/FH
8.2
 
7.56
1s1-16
Örebro
8.3
 
7.58
1-17
Göteborg/FH
22.2
 
7.62
1-17
Växjö
18.1
 
7.63
1-17
Bærum, NOR
11.1
 
7.63
1r2-17
Bærum, NOR
11.1
 
7.64
1h2-16
Örebro
8.3
 
7.65
1h1-17
Göteborg/FH
22.2
 
7.66
1-16
Göteborg/FH
1.12
 
7.68
1h1-17
Växjö
18.1
 
7.71
1h4-16
Göteborg/FH
1.12
 
2021
7.56
 1
Göteborg/FH
10.1
 
7.57
4
Göteborg/FH
6.2
 
7.58
1
Göteborg/FH
10.1
 
7.59
4
Göteborg/FH
6.2
 
7.73
5
Göteborg/FH
17.1
 
2022
7.46
1h2-19
Skellefteå
5.3
 
7.49
1-19
Skellefteå
5.3
 
7.51
1
Göteborg/FH
15.1
 
7.55
1h2
Göteborg/FH
15.1
 
7.57
7
Växjö
22.1
 
7.62
2h4
Växjö
22.1
 
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
12.87
 1-17
Nösnäsvallen
13.5
 +0.9
2018
12.32
 1
Habo
2.6
 +0.6
2019
11.90
 2h2
Skara
24.8
 +1.9
12.20
1rB
Varberg
15.7
 +1.0
12.21
5
Varberg
15.7
-0.2
11.85w
 2
Skara
24.8
 +2.1
11.98w
 2rD
Skara
6.6
 +3.3
11.98w
 2h3
Skara
6.6
 +2.3
2020
11.52
2
Skara
11.7
 +2.0
11.54
1-17
Skara
15.8
 +1.8
11.57
1
Mölndal
14.6
 +1.9
11.60
2
Göteborg/S
4.7
 +2.0
11.75
2
Göteborg/U
27.6
 +0.8
11.86
1-16
Norrköping
30.8
 0.0
11.95
1h2-16
Norrköping
30.8
 +0.9
12.05
1-17
Trollhättan
6.6
-1.7
11.57w
 2
Skara
11.7
 +2.9
11.58w
 2
Mölndal
14.6
 +2.1
2021
11.55
 1
Skara
19.6
 +2.0
11.55
1-17
Stockholm/S
4.9
 +0.8
11.60
2
Borås
27.8
-0.2
11.62
1h3-17
Norrköping
13.8
 +0.8
11.64
2
Mölndal
7.8
 0.0
11.64
1-17
Norrköping
13.8
 +0.7
11.68
2rA
Skara
6.6
-0.2
11.69
2h2
Skara
6.6
-0.1
11.73
2
Mölndal
7.8
 0.0
11.75
1h2
Borås
27.8
 +0.1
2022
11.63
 3
Skara
6.6
 +1.8
11.68
3h8
Skara
6.6
 +1.2
11.69
3h4-19
Cali, COL
2.8
 +0.1
11.70
1h2-19
Sollentuna
26.8
 +0.5
11.74
5rE
Genève, SUI
11.6
 +0.1
11.74
7s2-19
Cali, COL
3.8
-0.1
11.83
3-19
Sollentuna
26.8
 +0.3
11.85
5
Helsinki, FIN
3.9
-0.6
11.88
2
Göteborg/S
23.7
 +0.6
11.65w
 3-19
Malmö/S
16.7
 +4.2
150 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
17.38
1
Göteborg/S
29.5
 +0.4
17.54
2rA
Göteborg/S
29.5
 +0.2
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
27.33
 2
Skara
3.9
 +0.9
2017
26.06
 1h1-13
Uddevalla
10.9
 +0.9
2018
25.85
 2
Mölndal
11.8
-1.6
2019
25.31
 1
Kristianstad
30.5
 0.0
25.34
2rC
Skara
6.6
 +1.1
24.35w
 1
Skara
24.8
 +2.7
2020
23.62
 1
Göteborg/S
4.7
 +1.9
23.69
1-17
Skara
15.8
 +1.1
23.81
2
Göteborg/U
27.6
 +1.9
24.22
1-22
Söderhamn
8.8
-2.3
24.28
4
Tampere, FIN
6.9
-1.3
24.72
1-16
Norrköping
29.8
-1.2
24.85
2-17
Trollhättan
18.5
-1.8
25.53
1h2-16
Norrköping
29.8
-1.6
2021
23.32
1h1-17
Norrköping
14.8
 +1.6
23.55
1
Skara
19.6
 +0.8
23.56
1
Borås
29.8
-0.2
23.63
1h3
Borås
29.8
-0.1
23.65
4
Stockholm/S
5.9
 
23.79
3s2-19
Tallinn, EST
17.7
-0.4
23.82
5-19
Tallinn, EST
17.7
 +0.1
23.87
2
Karlstad
22.6
-0.8
24.21
3
Mölndal
10.6
 0.0
23.00w
 1-17
Norrköping
15.8
 +6.8
23.82w
 2h1-19
Tallinn, EST
16.7
 +2.3
2022
23.44
 4s2-19
Cali, COL
4.8
 +0.2
23.66
3
Helsinki, FIN
4.9
-0.7
23.88
1-19
Göteborg/U
19.6
-0.6
23.89
2h2-19
Cali, COL
4.8
-0.3
24.02
4
København, DEN
16.6
-0.2
24.02
1-19
Sollentuna
28.8
-1.8
24.22
1h2-19
Sollentuna
27.8
 +1.2
23.68w
 4-19
Malmö/S
17.7
 +2.9
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
25.79
 1-14
Växjö
21.1
 
25.99
1-15
Uddevalla
13.1
 
2019
25.31
 1
Göteborg/FH
24.2
 
25.42
1h12-15
Västerås
9.3
 
25.49
1r2-15
Västerås
9.3
 
2020
24.72
 2
Göteborg/FH
8.2
 
24.79
1-17
Göteborg/FH
15.12
 
24.82
1r1-17
Bærum, NOR
11.1
 
24.82
1-17
Bærum, NOR
11.1
 
24.97
4
Växjö
17.1
 
2021
24.20
 3
Växjö
24.1
 
24.21
3
Växjö
14.2
 
24.22
1
Göteborg/FH
17.1
 
24.64
2h1
Malmö/A
20.2
 
24.75
2rB
Malmö/A
21.2
 
2022
23.75
2h1
Växjö
26.2
 
23.93
3
Växjö
27.2
 
23.98
3
Växjö
5.2
 
24.06
3
Växjö
21.1
 
24.06
2rB
Uppsala
13.2
 
300 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
43.30
 1
Trollhättan
2.8
 
2018
39.82
1-14
Göteborg/S
3.6
 
2019
40.20
 3-15
Göteborg/U
30.6
 
40.75
1h3-15
Trollhättan
10.8
 
40.85
3-15
Trollhättan
10.8
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
59.81
 1
Habo
18.8
 
2019
59.18
1
Kristianstad
30.5
 
Längd
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
5.33
3
Habo
2.6
 0.0
Kula
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
5.38
 Com
Göteborg/S-K
21.9
 
2021
6.20
Com
Göteborg/S-K
22.9
 
Diskus
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
11.38
 Com
Göteborg/S-K
21.9
 
2021
15.55
Com
Göteborg/S-K
22.9
 
Slägga
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
9.21
 Com
Göteborg/S-K
21.9
 
2021
13.37
Com
Göteborg/S-K
22.9
 
Spjut
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
12.06
 Com
Göteborg/S-K
21.9
 
2021
14.08
Com
Göteborg/S-K
22.9
 
Castorama
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
618
 7
Göteborg/S-K
21.9
 
2021
996
5
Göteborg/S-K
22.9
 

Junior-ungdom
80 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
10.71w
 1-12
Kil
4.6
 +2.4
2017
10.61
 2-15
Karlstad
23.7
-1.3
2018
9.99
 1
Trollhättan
27.5
 +2.0
9.81w
 1
Helsingborg
8.7
 +3.3
2019
9.84
1h4-15
Trollhättan
9.8
-0.3
10.00
1h1-15
Göteborg/U
29.6
 +0.8
10.01
1-15
Göteborg/U
29.6
-0.4
10.01
1s3-15
Trollhättan
9.8
-1.9
10.06
1-15
Trollhättan
9.8
-1.6

Ute
100 m
SM 2021 2
11.60
1
h2
11.75
200 m
SM 2021 1
23.56
1
h3
23.63
4x100 m
SM 2021 2
45.27
SM 2022 3
45.76
1
h2
46.00
Inne
200 m
ISM 2021 2
B
24.75
2
h1
24.64
ISM 2022 3
23.93
2
h1
23.75

Junior-ungdom
Ute
80 m
USM 2019 1
15
10.06
1
15
s3
10.01
1
15
h4
9.84
100 m
USM 2020 1
16
11.86
1
16
h2
11.95
USM 2021 1
17
11.64
1
17
h3
11.62
JSM 2022 3
19
11.83
1
19
h2
11.70
200 m
USM 2020 1
16
24.72
1
16
h2
25.53
USM 2021 1
17
23.00w
1
17
h1
23.32
JSM 2022 1
19
24.02
1
19
h2
24.22
300 m
USM 2019 3
15
40.85
1
15
h3
40.75
4x100 m
JSM 2021 2
19
48.39
1
19
h2
48.37
Inne
60 m
IUSM 2019 1
15
7.79
1
15
s2
7.90
1
15
h2
7.92
IUSM 2020 1
16
7.53
1
16
s1
7.56
1
16
h2
7.64
IJSM 2022 1
19
7.49
1
19
h2
7.46
200 m
IUSM 2019 1
15
r2
25.49
1
15
h12
25.42
Ute
4x100 m
EM 2022 9
5
h1
44.10

Junior-ungdom
100 m
JVM 2022 22
7
19
s2
11.74
3
19
h4
11.69
200 m
JEM19 2021 5
19
23.82
3
19
s2
23.79
2
19
h1
23.82w
JVM 2022 9
4
19
s2
23.44
2
19
h2
23.89
4x100 m
JEM19 2021 -
19
DNF
4
19
h1
45.33