Anna Silvander

Född: 22 juni 1993

Ålder: 28 år 89 dagar

Förening:
 Hässelby SK
 15.11.2019–

Tidigare förening(ar):
IFK Lidingö 15.11.2013–14.11.2019
Danderyds SK –14.11.2013

  •  3 SM‐guld, 1 SM‐silver, 2 SM‐brons
  •  3 ISM‐guld, 3 ISM‐silver

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

800 m (3)
2:12.51i
SB  SollentunaSollentuna30.1.21
2:13.56i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A19.2.21
2:17.91
SB  Lag-SMHalmstadLag-SM, Halmstad29.6.21
1500 m (8)
4:27.27i
SB  SätraSätra6.2.21
4:30.16i
  SollentunaSollentuna13.2.21
4:24.58i
SB  ISMMalmö/AISM, Malmö/A21.2.21
4:23.05
SB  Manchester, GBRManchester, GBR27.5.21
4:19.82
SB  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S2.6.21
4:20.80
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna13.6.21
4:26.22
  FGPKarlstadFGP, Karlstad22.6.21
DNF
  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S4.7.21
4x800 m (1)
9:06.07
SB  SMHuddingeSM, Huddinge31.7.21
 Hässelby SK
Amanda Holmberg, Anna Silvander
Wilma Marcusson, Lovisa Bivstedt
3x1500 m (1)
14:21.24
SB  SMHuddingeSM, Huddinge1.8.21
 Hässelby SK

2019

800 m (2)
2:13.55i
SB  ISMNorrköpingISM, Norrköping16.2.19
2:11.51i
SB  (8)ISMNorrköpingISM, Norrköping17.2.19
1500 m (3)
4:15.72i
PB  FGPSätraFGP, Sätra4.2.19
4:13.80i
PB  Athlone, IRLAthlone, IRL13.2.19
4:11.01i
PB (28) (2)IEMGlasgow, GBRIEM, Glasgow, GBR1.3.19

2018

600 m (1)
1:32.92i
PB  Manchester, GBRManchester, GBR17.12.17
800 m (15)
2:09.87i
SB  BMCSheffield, GBRBMC, Sheffield, GBR7.1.18
2:10.80i
  Sheffield, GBRSheffield, GBR14.1.18
2:12.38i
  Sheffield, GBRSheffield, GBR14.1.18
2:10.71mxi
  BMCSheffield, GBRBMC, Sheffield, GBR6.2.18
2:10.63i
  ISMGävleISM, Gävle17.2.18
2:05.81i
SB  (4)ISMGävleISM, Gävle18.2.18
2:05.23
SB  BMCWatford, GBRBMC, Watford, GBR26.5.18
2:06.92
  BMCStretford, GBRBMC, Stretford, GBR12.6.18
2:05.70
  BMCLoughborough, GBRBMC, Loughborough, GBR23.6.18
2:06.51
  Belfast, GBRBelfast, GBR26.6.18
2:05.92
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna28.6.18
2:14.26
  Lag-SMHelsingborgLag-SM, Helsingborg6.7.18
2:04.97
SB  (5)Göteborg/SGöteborg/S18.8.18
2:14.05
  SMEskilstunaSM, Eskilstuna25.8.18
2:07.05
  SMEskilstunaSM, Eskilstuna26.8.18
1500 m (10)
4:24.22i
PB  BMCSheffield, GBRBMC, Sheffield, GBR7.1.18
4:22.83i
PB  (5)ISMGävleISM, Gävle18.2.18
4:16.93
SB  BMCManchester, GBRBMC, Manchester, GBR12.5.18
4:38.38
  Lag-SMHelsingborgLag-SM, Helsingborg6.7.18
4:13.55
PB  MortonDublin, IRLMorton, Dublin, IRL19.7.18
4:11.23
PB  (4)RasschaertNinove, BELRasschaert, Ninove, BEL28.7.18
4:12.61
  EMBerlin, GEREM, Berlin, GER10.8.18
DNF
  Göteborg/SGöteborg/S18.8.18
4:15.53
  SMEskilstunaSM, Eskilstuna25.8.18
4:49.48
  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN31.8.18
Mile väg (1)
4:44
PB  Gateshead, GBRGateshead, GBR8.9.18

2017

400 m (1)
1:00.1m+
  Eagle Rock, CAEagle Rock, CA18.5.17
800 m (12)
2:03.94mxi
SB  Boston, MABoston, MA18.12.16
2:02.54i
PB (33) (2)Boston, MABoston, MA27.1.17
2:04.17i
  RIGReykjavik, ISLRIG, Reykjavik, ISL4.2.17
Överlång bana - odoserad:
2:05.11i
  v3NatTampere, FINv3Nat, Tampere, FIN11.2.17
2:13.83i
  ISMVäxjöISM, Växjö25.2.17
2:04.62i
  ISMVäxjöISM, Växjö26.2.17
2:05.63i
  IEMBeograd, SRBIEM, Beograd, SRB3.3.17
2:07.18
SB  Eagle Rock, CAEagle Rock, CA18.5.17
2:03.25
SB  (3)MartinezConcord, MAMartinez, Concord, MA1.6.17
2:05.24
  PNGTurku, FINPNG, Turku, FIN13.6.17
2:05.87
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna29.6.17
2:08.49
  Lag-SMBoråsLag-SM, Borås7.7.17
1000 m (1)
2:45.65
SB (21) Göteborg/SGöteborg/S11.7.17
1500 m (1)
4:16.99
SB  (7)Princeton, NJPrinceton, NJ21.4.17
Distance Medley (1)
10:49.39i
PB  New BalanceBoston, MANew Balance, Boston, MA28.1.17
 New Balance Europe
Anna Silvander, Lisanne de Witte
Esther Guerrero, Sarah McDonald

2016

400 m (1)
56.85
SB  (18)Sollentuna/ESollentuna/E5.6.16
800 m (16)
2:06.34i
SB  SMCGöteborg/FHSMC, Göteborg/FH30.1.16
2:07.20i
  Raka SpåretSätraRaka Spåret, Sätra6.2.16
2:05.06i
SB  (2)v3NatVäxjöv3Nat, Växjö13.2.16
2:13.30i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A27.2.16
2:05.96i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A28.2.16
2:05.76
SB  Waltham, MAWaltham, MA14.5.16
2:05.70
SB  Lowell, MALowell, MA21.5.16
2:02.60
SB  BislettOslo, NORBislett, Oslo, NOR9.6.16
2:03.43
  GSpikeLeiden, NEDGSpike, Leiden, NED11.6.16
2:03.97
  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S16.6.16
2:02.64
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna28.6.16
2:03.95
  EMAmsterdam, NEDEM, Amsterdam, NED6.7.16
2:03.37
  EMAmsterdam, NEDEM, Amsterdam, NED7.7.16
2:14.16
  SMSollentunaSM, Sollentuna27.8.16
2:02.57
SB  SMSollentunaSM, Sollentuna28.8.16
2:04.95
  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN4.9.16
1000 m (1)
2:37.78
PB (12) Göteborg/SGöteborg/S15.7.16
1500 m (4)
5:00.72
SB  Lag-SMNorrköpingLag-SM, Norrköping13.7.16
4:16.62
SB  (8)FGPKarlstadFGP, Karlstad27.7.16
4:25.27
  SMSollentunaSM, Sollentuna27.8.16
4:18.62
  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN3.9.16
1 mile (1)
DNFi
  GlobenStockholm/GGloben, Stockholm/G17.2.16
4x800 m (1)
8:44.08
PB  SMStockholm/SSM, Stockholm/S28.5.16
 IFK Lidingö
Vilma Jonsson, Charlotte Schönbeck
Sofia Öberg, Anna Silvander
3x1500 m (1)
13:36.09
PB  SMStockholm/SSM, Stockholm/S29.5.16
 IFK Lidingö

2015

400 m (3)
54.81
PB  Lag-SMSundsvallLag-SM, Sundsvall1.7.15
56.63
  JSMKalmarJSM, Kalmar21.8.15
56.36
  JSMKalmarJSM, Kalmar22.8.15
800 m (15)
2:04.97i
PB  Raka SpåretSätraRaka Spåret, Sätra31.1.15
2:04.07i
PB  v4NatBærum, NORv4Nat, Bærum, NOR14.2.15
2:12.74i
  ISMSätraISM, Sätra21.2.15
2:03.36i
PB (37) ISMSätraISM, Sätra22.2.15
2:04.28i
  IEMPraha, CZEIEM, Praha, CZE6.3.15
2:04.24i
  IEMPraha, CZEIEM, Praha, CZE7.3.15
2:04.34
PB  Folksam GPUppsalaFolksam GP, Uppsala7.6.15
2:03.40
PB  BislettOslo, NORBislett, Oslo, NOR11.6.15
2:03.47
  JEM22Tallinn, ESTJEM22, Tallinn, EST9.7.15
2:02.53
PB  (3)JEM22Tallinn, ESTJEM22, Tallinn, EST11.7.15
2:03.00
  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S30.7.15
2:13.83
  SMSöderhamnSM, Söderhamn8.8.15
2:04.86
  SMSöderhamnSM, Söderhamn9.8.15
2:08.81
  JSMKalmarJSM, Kalmar23.8.15
2:06.72
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S12.9.15
1000 m (2)
3:06.2m+i
SB  HuddingeHuddinge18.1.15
2:42.84
PB (25) Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S5.9.15
1500 m (6)
4:27.81i
PB  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH1.3.15
4:18.85
PB  Lag-EM Super LCheboksary, RUSLag-EM Super L, Cheboksary, RUS21.6.15
4:22.09
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna25.6.15
4:15.37
PB  SMSöderhamnSM, Söderhamn8.8.15
4:32.55
  JSMKalmarJSM, Kalmar22.8.15
4:18.93
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S13.9.15
4x100 m (1)
48.03
SB  Lag-SMSundsvallLag-SM, Sundsvall1.7.15
 IFK Lidingö
Madeleine Eriksson, Isabelle Eriksson
Malin Olsson, Anna Silvander
4x800 m (1)
9:01.44
SB  SMSollentunaSM, Sollentuna16.5.15
 IFK Lidingö
Isabelle Eriksson, Vilma Jonsson
Sofia Öberg, Anna Silvander
3x1500 m (1)
13:47.19
PB  SMSollentunaSM, Sollentuna17.5.15
 IFK Lidingö

2014

14:49
  SMEskilstunaSM, Eskilstuna18.10.14
400 m (2)
57.54
PB  (24)HuddingeHuddinge14.6.14
57.79
  Lag-SMBoråsLag-SM, Borås5.7.14
800 m (9)
2:09.77i
PB  Raka SpåretSätraRaka Spåret, Sätra1.2.14
Överlång bana - odoserad:
2:07.56i
  (1)v3NatTampere, FINv3Nat, Tampere, FIN8.2.14
2:11.73i
  ISMGöteborg/FHISM, Göteborg/FH22.2.14
2:08.34i
PB  ISMGöteborg/FHISM, Göteborg/FH23.2.14
2:11.21
SB  NMKøbenhavn, DENNM, København, DEN27.7.14
2:08.55
PB  SMUmeåSM, Umeå3.8.14
2:08.07
PB  JSMGävleJSM, Gävle10.8.14
2:06.35
PB  (4)Folksam GPUppsalaFolksam GP, Uppsala23.8.14
2:08.34
  vFINHelsinki, FINvFIN, Helsinki, FIN30.8.14
1500 m (4)
4:35.78i
PB  IJSMSätraIJSM, Sätra16.2.14
4:47.29
SB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna26.6.14
4:36.15
SB  JSMGävleJSM, Gävle9.8.14
DNF
  DN GalanStockholm/SDN Galan, Stockholm/S21.8.14
4x400 m (1)
3:48.29
  NMKøbenhavn, DENNM, København, DEN27.7.14
 Sweden
Sofia Johnsson, Anna Silvander
Jessica Bloodworth, Matilda Hellqvist
4x800 m (1)
9:00.66
SB  SMKilSM, Kil24.5.14
 IFK Lidingö
Isabelle Eriksson, Charlotte Kane Johanson
Rebecka Öberg, Anna Silvander
3x1500 m (1)
14:02.73
SB  SMKilSM, Kil25.5.14
 IFK Lidingö

2013

400 m (1)
57.84
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna27.6.13
800 m (5)
2:12.13i
PB  ISMNorrköpingISM, Norrköping17.2.13
2:13.29
SB  JSMVästeråsJSM, Västerås11.8.13
2:12.96
SB  DN GalanStockholm/SDN Galan, Stockholm/S22.8.13
2:11.67
PB  SMBoråsSM, Borås31.8.13
2:10.82
PB  SMBoråsSM, Borås1.9.13
1000 m (1)
3:04.7m+i
PB  HuddingeHuddinge20.1.13
1500 m (3)
4:39.80i
PB  IJSMUddevallaIJSM, Uddevalla24.2.13
DNF
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna27.6.13
4:33.20
PB  (19)FGPKarlstadFGP, Karlstad23.7.13
4x800 m (1)
9:46.45
PB  SMHuddingeSM, Huddinge25.5.13
 Danderyds SK
Vilma Jonsson, Josefin Edwall
Lova Rehle, Anna Silvander
3x800 m (1)
7:32.15
SB  JSMHuddingeJSM, Huddinge26.5.13
 Danderyds SK

2012

16:08
  JSMLinköpingJSM, Linköping29.4.12
100 m (1)
13.49
PB  KalmarKalmar11.7.12+2.0
200 m (3)
27.40i
PB  EskilstunaEskilstuna6.1.12
27.42
PB  DanderydDanderyd13.5.12-2.3
26.30w
  HögbyHögby13.7.12+4.2
400 m (1)
59.45
PB  KalmarKalmar11.7.12
800 m (4)
2:19.67i
PB  ISMÖrebroISM, Örebro18.2.12
2:12.33
PB  (16)Göteborg/UGöteborg/U8.7.12
2:13.15
  JSMSollentunaJSM, Sollentuna12.8.12
2:13.57
  SMStockholm/SSM, Stockholm/S26.8.12
1500 m (3)
4:50.65i
PB  IJSMBollnäsIJSM, Bollnäs26.2.12
4:42.58
PB  SollentunaSollentuna10.6.12
4:46.65
  JSMSollentunaJSM, Sollentuna10.8.12
4x100 m (1)
50.85
PB  JSMSödertäljeJSM, Södertälje9.9.12
 Danderyds SK
Ellen Stjerngren, Ylva Engdahl
Malin Trollsås, Anna Silvander
3x800 m (1)
7:07.80
PB  JSMSödertäljeJSM, Södertälje9.9.12
 Danderyds SK
1000 m stafett (1)
2:21.55
SB  JSMSödertäljeJSM, Södertälje8.9.12
 Danderyds SK
Ellen Stjerngren, Ylva Engdahl
Anna Silvander, Malin Trollsås

2011

400 m (1)
1:03.08i
PB  HuddingeHuddinge14.1.11
800 m (3)
2:21.03
PB  Stockholm/SStockholm/S7.6.11
2:26.14
  JSMVellingeJSM, Vellinge27.8.11
2:27.90
  JSMVellingeJSM, Vellinge28.8.11
1500 m (3)
4:59.38i
PB  IJSMSätraIJSM, Sätra19.2.11
5:01.43
PB  Göteborg/UGöteborg/U9.7.11
5:07.30
  JSMVellingeJSM, Vellinge27.8.11
4x100 m (1)
DQ
  JSMVäxjöJSM, Växjö3.6.11
 Danderyds SK
3x800 m (1)
7:13.61
  JSMVäxjöJSM, Växjö3.6.11
 Danderyds SK
1000 m stafett (2)
2:25.00
SB  JSMVäxjöJSM, Växjö2.6.11
 Danderyds SK
2:23.03
SB  JSMVäxjöJSM, Växjö2.6.11
 Danderyds SK

2010

4x100 m (1)
51.92
PB  USMNorrtäljeUSM, Norrtälje30.5.10
 Danderyds SK
Malin Trollsås, Ellen Stjerngren
Kristin Brändström, Anna Silvander
1000 m stafett (1)
2:25.70
PB  USMNorrtäljeUSM, Norrtälje29.5.10
 Danderyds SK
Kristin Brändström, Ellen Stjerngren
Anna Silvander, Malin Trollsås

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat125860.Eventname AS Eventeng, alltwat125860.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat125860.Date),'.',MONTH(alltwat125860.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat125860.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb2.alltwat125860 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat125860.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat125860.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat125860.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.Age=99 AND alltwat125860.Ind=referenceswew.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat125860.Eventname AS Eventeng, alltwat125860.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat125860.Date),'.',MONTH(alltwat125860.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat125860.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb2.alltwat125860 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat125860.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat125860.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat125860.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age<23) AND referenceswew.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age=99) AND alltwat125860.Ind=referenceswew.Ind AND referenceswew.Age<23 AND alltwat125860.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat125860.Eventname AS Eventeng, alltwat125860.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat125860.Date),'.',MONTH(alltwat125860.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat125860.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb2.alltwat125860 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat125860.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat125860.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat125860.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswew.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age=99) AND alltwat125860.Ind=referenceswew.Ind AND referenceswew.Age>34 AND alltwat125860.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

100 m
Ute
13.49
Kalmar11.7.12+2.0
200 m
Ute
27.42
Danderyd13.5.12-2.3
Inne
27.40
Eskilstuna6.1.12
400 m
Ute
54.81
Sundsvall1.7.15
Inne
1:03.08
Huddinge14.1.11
600 m
Inne
1:32.92
Manchester, GBR17.12.17
800 m
Ute
2:02.53
Tallinn, EST11.7.1515
Inne
2:02.54
Boston, MA27.1.174
1000 m
Ute
2:37.78
Göteborg/S15.7.16
Inne
3:04.7m+
Huddinge20.1.13
1500 m
Ute
4:11.23
Ninove, BEL28.7.1818
Inne
4:11.01
Glasgow, GBR1.3.198
800 m
2:02.53
5
22
JEM22Tallinn, EST11.7.15
2:02.54i
4
Boston, MA27.1.17
2:02.57
2
SMSollentuna28.8.16
2:02.60
6
BislettOslo, NOR9.6.16
2:02.64
3
Folksam GPSollentuna28.6.16
2:03.00
9
BauhausStockholm/S30.7.15
2:03.25
8
MartinezConcord, MA1.6.17
2:03.36i
1
ISMSätra22.2.15
2:03.37
8
s1
EMAmsterdam, NED7.7.16
2:03.40
2
BislettOslo, NOR11.6.15
Visa/dölj alla resultat
2:03.43
6
GSpikeLeiden, NED11.6.16
2:03.47
3
22
h1
JEM22Tallinn, EST9.7.15
2:03.95
4
h3
EMAmsterdam, NED6.7.16
2:03.97
7
BauhausStockholm/S16.6.16
2:04.07i
1
v4NatBærum, NOR14.2.15
2:04.17i
4
RIGReykjavik, ISL4.2.17
2:04.24i
3
s1
IEMPraha, CZE7.3.15
2:04.28i
4
h2
IEMPraha, CZE6.3.15
2:04.34
2
Folksam GPUppsala7.6.15
2:04.62i
2
ISMVäxjö26.2.17
2:04.86
1
SMSöderhamn9.8.15
2:04.95
4
vFINTampere, FIN4.9.16
2:04.97i
1
Raka SpåretSätra31.1.15
2:04.97
9
Göteborg/S18.8.18
2:05.06i
5
v3NatVäxjö13.2.16
2:05.23
5
BMCWatford, GBR26.5.18
2:05.24
7
PNGTurku, FIN13.6.17
2:05.63i
4
h3
IEMBeograd, SRB3.3.17
2:05.70
1
Lowell, MA21.5.16
2:05.70
5
BMCLoughborough, GBR23.6.18
2:05.76
5
Waltham, MA14.5.16
2:05.81i
4
ISMGävle18.2.18
2:05.87
5
Folksam GPSollentuna29.6.17
2:05.92
8
Sollentuna28.6.18
2:05.96i
1
ISMMalmö/A28.2.16
2:06.34i
3
SMCGöteborg/FH30.1.16
2:06.35
2
Folksam GPUppsala23.8.14
2:06.51
9
Belfast, GBR26.6.18
2:06.72
3
vFINStockholm/S12.9.15
2:06.92
4
BMCStretford, GBR12.6.18
2:07.05
3
SMEskilstuna26.8.18
2:07.18
8
B
Eagle Rock, CA18.5.17
2:07.20i
1
Raka SpåretSätra6.2.16
2:08.07
1
22
JSMGävle10.8.14
2:08.34i
2
ISMGöteborg/FH23.2.14
2:08.34
1
vFINHelsinki, FIN30.8.14
2:08.49
1
Borås7.7.17
2:08.55
5
SMUmeå3.8.14
2:08.81
1
22
JSMKalmar23.8.15
2:09.77i
1
Raka SpåretSätra1.2.14
2:09.87i
2
BMCSheffield, GBR7.1.18
2:10.63i
2
h2
ISMGävle17.2.18
2:10.80i
2
h1
Sheffield, GBR14.1.18
2:10.82
5
SMBorås1.9.13
2:11.21
3
22
NMKøbenhavn, DEN27.7.14
2:11.51i
2
ISMNorrköping17.2.19
2:11.67
2
h1
SMBorås31.8.13
2:11.73i
1
h1
ISMGöteborg/FH22.2.14
2:12.13i
6
ISMNorrköping17.2.13
2:12.33
3
Göteborg/U8.7.12
2:12.38i
1
Sheffield, GBR14.1.18
2:12.51i
5
Sollentuna30.1.21
2:12.74i
1
h1
ISMSätra21.2.15
2:12.96
4
DN GalanStockholm/S22.8.13
2:13.15
3
22
JSMSollentuna12.8.12
2:13.29
3
22
JSMVästerås11.8.13
2:13.30i
1
h2
ISMMalmö/A27.2.16
2:13.55i
1
h1
ISMNorrköping16.2.19
2:13.56i
5
h2
ISMMalmö/A19.2.21
2:13.57
6
SMStockholm/S26.8.12
2:13.83
3
h2
SMSöderhamn8.8.15
2:13.83i
1
h2
ISMVäxjö25.2.17
2:14.05
2
h2
SMEskilstuna25.8.18
2:14.16
3
h1
SMSollentuna27.8.16
2:14.26
1
Lag-SMHelsingborg6.7.18
2:17.91
1
Halmstad29.6.21
2:19.67i
5
h1
ISMÖrebro18.2.12
2:21.03
4
B
Stockholm/S7.6.11
2:26.14
4
19
h2
JSMVellinge27.8.11
2:27.90
8
19
JSMVellinge28.8.11
10-bästasnitt: 2:02.926
1500 m
4:11.01i
5
h2
IEMGlasgow, GBR1.3.19
4:11.23
5
RasschaertNinove, BEL28.7.18
4:12.61
11
h1
EMBerlin, GER10.8.18
4:13.55
8
MortonDublin, IRL19.7.18
4:13.80i
3
Athlone, IRL13.2.19
4:15.37
1
SMSöderhamn8.8.15
4:15.53
3
SMEskilstuna25.8.18
4:15.72i
4
Folksam GPSätra4.2.19
4:16.62
5
Folksam GPKarlstad27.7.16
4:16.93
2
BMCManchester, GBR12.5.18
Visa/dölj alla resultat
4:16.99
2
Princeton, NJ21.4.17
4:18.62
2
vFINTampere, FIN3.9.16
4:18.85
8
Lag-EM Super LCheboksary, RUS21.6.15
4:18.93
5
vFINStockholm/S13.9.15
4:19.82
6
Göteborg/S2.6.21
4:20.80
13
Sollentuna13.6.21
4:22.09
9
Folksam GPSollentuna25.6.15
4:22.83i
1
ISMGävle18.2.18
4:23.05
6
Manchester, GBR27.5.21
4:24.22i
3
BMCSheffield, GBR7.1.18
4:24.58i
8
ISMMalmö/A21.2.21
4:25.27
1
SMSollentuna27.8.16
4:26.22
10
Karlstad22.6.21
4:27.27i
5
Sätra6.2.21
4:27.81i
1
22
IJSMGöteborg/FH1.3.15
4:30.16i
3
Sollentuna13.2.21
4:32.55
1
22
JSMKalmar22.8.15
4:33.20
2
B
Folksam GPKarlstad23.7.13
4:35.78i
1
22
IJSMSätra16.2.14
4:36.15
1
22
JSMGävle9.8.14
4:38.38
2
Lag-SMHelsingborg6.7.18
4:39.80i
3
22
IJSMUddevalla24.2.13
4:42.58
1
19
Sollentuna10.6.12
4:46.65
4
19
JSMSollentuna10.8.12
4:47.29
7
B
Folksam GPSollentuna26.6.14
4:49.48
3
vFINTampere, FIN31.8.18
4:50.65i
4
19
IJSMBollnäs26.2.12
4:59.38i
7
19
h1
IJSMSätra19.2.11
5:00.72
2
teamNCNorrköping13.7.16
5:01.43
1
19
Göteborg/U9.7.11
5:07.30
9
19
JSMVellinge27.8.11
10-bästasnitt: 4:14.237

Total results in database: 176
By event:
100 m:1
200 m:3
400 m:10
600 m:1
800 m:84
1000 m:5
1500 m:45
1 mile:1
Mile väg:1
4x100 m:4
4x400 m:1
4x800 m:5
3x800 m:3
3x1500 m:4
Distance Medley:1
Mixed Relay:1
1000 m stafett:4
km terräng:2
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2012
13.49
4h2
Kalmar
11.7
 +2.0
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2012
27.42
1rB
Danderyd
13.5
-2.3
26.30w
 3
Högby
13.7
 +4.2
Inne Visa/dölj alla resultat
2012
27.40
1D
Eskilstuna
6.1
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2012
59.45
 3
Kalmar
11.7
 
2013
57.84
 5
Sollentuna
27.6
 
2014
57.54
 1
Huddinge
14.6
 
57.79
4
Borås
5.7
 
2015
54.81
1
Sundsvall
1.7
 
56.36
2-22
Kalmar
22.8
 
56.63
1h2-22
Kalmar
21.8
 
2016
56.85
 1
Sollentuna/E
5.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2011
1:03.08
2rB
Huddinge
14.1
 
600 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
1:32.92
1rC
Manchester, GBR
17.12
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2011
2:21.03
 4rB
Stockholm/S
7.6
 
2:26.14
4h2-19
Vellinge
27.8
 
2:27.90
8-19
Vellinge
28.8
 
2012
2:12.33
 3
Göteborg/U
8.7
 
2:13.15
3-22
Sollentuna
12.8
 
2:13.57
6
Stockholm/S
26.8
 
2013
2:10.82
 5
Borås
1.9
 
2:11.67
2 h1
Borås
31.8
 
2:12.96
4
Stockholm/S
22.8
 
2:13.29
3-22
Västerås
11.8
 
2014
2:06.35
 2
Uppsala
23.8
 
2:08.07
1-22
Gävle
10.8
 
2:08.34
1
Helsinki, FIN
30.8
 
2:08.55
5
Umeå
3.8
 
2:11.21
3-22
København, DEN
27.7
 
2015
2:02.53
5-22
Tallinn, EST
11.7
 
2:03.00
9
Stockholm/S
30.7
 
2:03.40
2
Oslo, NOR
11.6
 
2:03.47
3h1-22
Tallinn, EST
9.7
 
2:04.34
2
Uppsala
7.6
 
2:04.86
1
Söderhamn
9.8
 
2:06.72
3
Stockholm/S
12.9
 
2:08.81
1-22
Kalmar
23.8
 
2:13.83
3 h2
Söderhamn
8.8
 
2016
2:02.57
 2
Sollentuna
28.8
 
2:02.60
6
Oslo, NOR
9.6
 
2:02.64
3
Sollentuna
28.6
 
2:03.37
8s1
Amsterdam, NED
7.7
 
2:03.43
6
Leiden, NED
11.6
 
2:03.95
4h3
Amsterdam, NED
6.7
 
2:03.97
7
Stockholm/S
16.6
 
2:04.95
4
Tampere, FIN
4.9
 
2:05.70
1
Lowell, MA
21.5
 
2:05.76
5
Waltham, MA
14.5
 
2:14.16
3h1
Sollentuna
27.8
 
2017
2:03.25
 8
Concord, MA
1.6
 
2:05.24
7
Turku, FIN
13.6
 
2:05.87
5
Sollentuna
29.6
 
2:07.18
8rB
Eagle Rock, CA
18.5
 
2:08.49
1
Borås
7.7
 
2018
2:04.97
 9
Göteborg/S
18.8
 
2:05.23
5
Watford, GBR
26.5
 
2:05.70
5
Loughborough, GBR
23.6
 
2:05.92
8
Sollentuna
28.6
 
2:06.51
9
Belfast, GBR
26.6
 
2:06.92
4
Stretford, GBR
12.6
 
2:07.05
3
Eskilstuna
26.8
 
2:14.05
2h2
Eskilstuna
25.8
 
2:14.26
1
Helsingborg
6.7
 
2021
2:17.91
 1
Halmstad
29.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2012
2:19.67
 5 h1
Örebro
18.2
 
2013
2:12.13
 6
Norrköping
17.2
 
2014
2:08.34
 2
Göteborg/FH
23.2
 
2:09.77
1
Sätra
1.2
 
2:11.73
1h1
Göteborg/FH
22.2
 
2015
2:03.36
 1
Sätra
22.2
 
2:04.07
1
Bærum, NOR
14.2
 
2:04.24
3s1
Praha, CZE
7.3
 
2:04.28
4h2
Praha, CZE
6.3
 
2:04.97
1
Sätra
31.1
 
2:12.74
1h1
Sätra
21.2
 
2016
2:05.06
 5
Växjö
13.2
 
2:05.96
1
Malmö/A
28.2
 
2:06.34
3
Göteborg/FH
30.1
 
2:07.20
1
Sätra
6.2
 
2:13.30
1h2
Malmö/A
27.2
 
2017
2:02.54
4
Boston, MA
27.1
 
2:04.17
4
Reykjavik, ISL
4.2
 
2:04.62
2
Växjö
26.2
 
2:05.63
4h3
Beograd, SRB
3.3
 
2:13.83
1h2
Växjö
25.2
 
2018
2:05.81
 4
Gävle
18.2
 
2:09.87
2
Sheffield, GBR
7.1
 
2:10.63
2h2
Gävle
17.2
 
2:10.80
2h1
Sheffield, GBR
14.1
 
2:12.38
1
Sheffield, GBR
14.1
 
2019
2:11.51
 2
Norrköping
17.2
 
2:13.55
1h1
Norrköping
16.2
 
2021
2:12.51
 5
Sollentuna
30.1
 
2:13.56
5h2
Malmö/A
19.2
 
1000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
2:42.84
 6
Göteborg/S
5.9
 
2016
2:37.78
2
Göteborg/S
15.7
 
2017
2:45.65
 4
Göteborg/S
11.7
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2013
3:04.7m+
4
Huddinge
20.1
 
2015
3:06.2m+
 1
Huddinge
18.1
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2011
5:01.43
 1-19
Göteborg/U
9.7
 
5:07.30
9-19
Vellinge
27.8
 
2012
4:42.58
 1-19
Sollentuna
10.6
 
4:46.65
4-19
Sollentuna
10.8
 
2013
4:33.20
 2rB
Karlstad
23.7
 
2014
4:36.15
 1-22
Gävle
9.8
 
4:47.29
7rB
Sollentuna
26.6
 
2015
4:15.37
 1
Söderhamn
8.8
 
4:18.85
8
Cheboksary, RUS
21.6
 
4:18.93
5
Stockholm/S
13.9
 
4:22.09
9
Sollentuna
25.6
 
4:32.55
1-22
Kalmar
22.8
 
2016
4:16.62
 5
Karlstad
27.7
 
4:18.62
2
Tampere, FIN
3.9
 
4:25.27
1
Sollentuna
27.8
 
5:00.72
2
Norrköping
13.7
 
2017
4:16.99
 2
Princeton, NJ
21.4
 
2018
4:11.23
5
Ninove, BEL
28.7
 
4:12.61
11h1
Berlin, GER
10.8
 
4:13.55
8
Dublin, IRL
19.7
 
4:15.53
3
Eskilstuna
25.8
 
4:16.93
2
Manchester, GBR
12.5
 
4:38.38
2
Helsingborg
6.7
 
4:49.48
3
Tampere, FIN
31.8
 
2021
4:19.82
 6
Göteborg/S
2.6
 
4:20.80
13
Sollentuna
13.6
 
4:23.05
6
Manchester, GBR
27.5
 
4:26.22
10
Karlstad
22.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2011
4:59.38
 7h1-19
Sätra
19.2
 
2012
4:50.65
 4-19
Bollnäs
26.2
 
2013
4:39.80
 3-22
Uddevalla
24.2
 
2014
4:35.78
 1-22
Sätra
16.2
 
2015
4:27.81
 1 -22
Göteborg/FH
1.3
 
2018
4:22.83
 1
Gävle
18.2
 
4:24.22
3
Sheffield, GBR
7.1
 
2019
4:11.01
5h2
Glasgow, GBR
1.3
 
4:13.80
3
Athlone, IRL
13.2
 
4:15.72
4
Sätra
4.2
 
2021
4:24.58
 8
Malmö/A
21.2
 
4:27.27
5
Sätra
6.2
 
4:30.16
3
Sollentuna
13.2
 

Ute
800 m
SM 2012 6
2:13.57
SM 2013 5
2:10.82
2
h1
2:11.67
SM 2014 5
2:08.55
SM 2015 1
2:04.86
3
h2
2:13.83
SM 2016 2
2:02.57
3
h1
2:14.16
SM 2018 3
2:07.05
2
h2
2:14.05
1500 m
SM 2015 1
4:15.37
SM 2016 1
4:25.27
SM 2018 3
4:15.53
4x800 m
SM 2013 6
9:46.45
SM 2014 2
9:00.66
SM 2015 2
9:01.44
SM 2016 1
8:44.08
SM 2021 5
9:06.07
3x1500 m
SM 2014 3
14:02.73
SM 2015 1
13:47.19
SM 2016 1
13:36.09
SM 2021 3
14:21.24
4 km terräng
SM 2014 13
14:49
Inne
800 m
ISM 2012
5
h1
2:19.67
ISM 2013 6
2:12.13
ISM 2014 2
2:08.34
1
h1
2:11.73
ISM 2015 1
2:03.36
1
h1
2:12.74
ISM 2016 1
2:05.96
1
h2
2:13.30
ISM 2017 2
2:04.62
1
h2
2:13.83
ISM 2018 4
2:05.81
2
h2
2:10.63
ISM 2019 2
2:11.51
1
h1
2:13.55
ISM 2021
5
h2
2:13.56
1500 m
ISM 2018 1
4:22.83
ISM 2021 8
4:24.58

Junior-ungdom
Ute
400 m
JSM 2015 2
22
56.36
1
22
h2
56.63
800 m
JSM 2011 8
19
2:27.90
4
19
h2
2:26.14
JSM 2012 3
22
2:13.15
JSM 2013 3
22
2:13.29
JSM 2014 1
22
2:08.07
JSM 2015 1
22
2:08.81
1500 m
JSM 2011 9
19
5:07.30
JSM 2012 4
19
4:46.65
JSM 2014 1
22
4:36.15
JSM 2015 1
22
4:32.55
4x100 m
USM 2010
4
17
h4
51.92
JSM 2011
19
DQ
JSM 2012 3
19
50.85
1000 m stafett
USM 2010
3
17
h3
2:25.70
JSM 2011 5
19
2:23.03
2
19
h2
2:25.00
JSM 2012 3
19
2:21.55
3x800 m
JSM 2011 2
19
7:13.61
JSM 2012 1
19
7:07.80
JSM 2013 2
22
7:32.15
4 km terräng
JSM 2012 9
19
16:08
Inne
1500 m
IJSM 2011
7
19
h1
4:59.38
IJSM 2012 4
19
4:50.65
IJSM 2013 3
22
4:39.80
IJSM 2014 1
22
4:35.78
IJSM 2015 1
22
4:27.81
Ute
800 m
EM 2016 22
8
s1
2:03.37
4
h3
2:03.95
1500 m
EM 2018 20
11
h1
4:12.61
Inne
800 m
IEM 2015 6
3
s1
2:04.24
4
h2
2:04.28
IEM 2017 14
4
h3
2:05.63
1500 m
IEM 2019 11
5
h2
4:11.01

Lag-EM och Europacupen
1500 m
Super L 2015 8
4:18.85

Junior-ungdom
800 m
JEM22 2015 5
22
2:02.53
3
22
h1
2:03.47