Napoleon Solomon

Född: 14 februari 1994

Ålder: 27 år 254 dagar

Födelseort: Keren ERI

Tidigare namn: Asmerom

Förening:
 Turebergs FK
 2.8.2016–

Tidigare förening(ar):
Fredrikshofs FIF –1.8.2016

Tidigare nationalitet: ERI -> 5 jun 2014

  •  8 SM‐guld, 4 SM‐silver, 1 SM‐brons

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

3000 m (1)
8:39.9m+
SB  Stockholm/SStockholm/S4.5.21
5000 m (2)
14:35.3m+
SB  Stockholm/SStockholm/S4.5.21
13:55.09
SB  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S2.6.21
10 000 m (1)
DNF
  Stockholm/SStockholm/S4.5.21
5 km (1)
15:03+
PB  Djibouti, DJIDjibouti, DJI5.3.21
10 km (1)
29:02
SB  Morton, FRAMorton, FRA24.4.21
15 km (1)
46:56+
PB  Djibouti, DJIDjibouti, DJI5.3.21
Halvmaraton (1)
1:06:33
SB  Djibouti, DJIDjibouti, DJI5.3.21
3000 m hinder (1)
8:48.17
SB  Rehlingen, GERRehlingen, GER23.5.21
3.64 km terräng (1)
10:27
  SMHöganäsSM, Höganäs23.10.21
9.1 km terräng (1)
29:54
  SMHöganäsSM, Höganäs24.10.21

2020

10 km (1)
29:31
SB  SMAnderstorpSM, Anderstorp10.10.20
Halvmaraton (2)
1:03:15
SB  (2)Mitja Marató de BarcelonaBarcelona, ESPMitja Marató de Barcelona, Barcelona, ESP16.2.20
DNF
  VMGdynia, POLVM, Gdynia, POL17.10.20
4 km terräng (1)
12:19
  SMVällingbySM, Vällingby24.10.20
15 km terräng (1)
46:14
  LidingöLidingö26.9.20

2019

3000 m (3)
8:17.90i
PB  (9)ISMNorrköpingISM, Norrköping16.2.19
8:12.59
PB  Bergen, NORBergen, NOR22.5.19
8:23.5m+
  London, GBRLondon, GBR6.7.19
5000 m (3)
14:20.2m+
SB  Stockholm/SStockholm/S30.5.19
14:07.6m
SB  (9)London, GBRLondon, GBR6.7.19
DNF
  Heusden, BELHeusden, BEL20.7.19
10 000 m (2)
DNF
  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S30.5.19
DNF
  ECupLondon, GBRECup, London, GBR6.7.19
10 Miles (1)
48:46
PB (98) Zaandam, NEDZaandam, NED22.9.19
10 km (1)
30:31
SB  SMStockholmSM, Stockholm13.6.19
Halvmaraton (1)
1:01:17
SR PB  (1)Barcelona, ESPBarcelona, ESP10.2.19
3000 m hinder (5)
8:38.42
SB  PNGTurku, FINPNG, Turku, FIN11.6.19
8:35.63
SB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna18.6.19
8:32.36
SB (97) (2)Naimette-Xhovémont, BELNaimette-Xhovémont, BEL17.7.19
DNF
  Lag-EM Super LBydgoszcz, POLLag-EM Super L, Bydgoszcz, POL11.8.19
8:59.44
  SMKarlstadSM, Karlstad31.8.19
4 km terräng (1)
12:05
  SMUmeåSM, Umeå12.10.19
8 km terräng (1)
23:48
  Stirling, GBRStirling, GBR12.1.19
10 km terräng (2)
30:55
  SMUmeåSM, Umeå13.10.19
30:05
  WarandeloopTilburg, NEDWarandeloop, Tilburg, NED24.11.19
10.24 km terräng (1)
33:49
  VMAarhus, DENVM, Aarhus, DEN30.3.19
10.3 km terräng (1)
DNF
  EMLisboa, POREM, Lisboa, POR8.12.19
30 km terräng (1)
1:38:46
  LidingöloppetLidingöLidingöloppet, Lidingö28.9.19

2018

5000 m (1)
13:52.45
PB  (1)QuerciaRovereto, ITAQuercia, Rovereto, ITA23.8.18
10 000 m (1)
28:33.33
PB  (1)ECupLondon, GBRECup, London, GBR19.5.18
10 km (2)
28:56
PB  StockholmStockholm5.5.18
29:40
  SMStockholmSM, Stockholm14.6.18
3000 m hinder (8)
8:30.61
SB  IFAMOordegem, BELIFAM, Oordegem, BEL26.5.18
8:23.54
PB (36) (1)GGalaRoma, ITAGGala, Roma, ITA31.5.18
8:26.38
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna28.6.18
8:32.63
  HercMonaco, MONHerc, Monaco, MON20.7.18
8:29.10
  EMBerlin, GEREM, Berlin, GER7.8.18
8:43.66
  EMBerlin, GEREM, Berlin, GER9.8.18
DQ
  MüllerBirmingham, GBRMüller, Birmingham, GBR18.8.18
8:43.29
  SMEskilstunaSM, Eskilstuna25.8.18
4 km terräng (1)
11:54
  SMEkerumSM, Ekerum27.10.18
12 km terräng (1)
37:12
  SMEkerumSM, Ekerum28.10.18
10.4 km terräng (1)
34:15
  Soest, GERSoest, GER31.12.18
10.3 km terräng (2)
29:32
  WarandeloopTilburg, NEDWarandeloop, Tilburg, NED25.11.18
29:12
  EMTilburg, NEDEM, Tilburg, NED9.12.18
30 km terräng (1)
1:37:42
  LidingöloppetLidingöLidingöloppet, Lidingö29.9.18

2017

3000 m (1)
8:34.13+
SB  HelsingborgHelsingborg27.8.17
5000 m (2)
DQ
  SMHelsingborgSM, Helsingborg27.8.17
14:10.53
PB  (6)QuerciaRovereto, ITAQuercia, Rovereto, ITA29.8.17
10 000 m (1)
29:07.04
PB  (2)SMHelsingborgSM, Helsingborg25.8.17
8 km (1)
23:43
PB  Apeldoorn, NEDApeldoorn, NED5.2.17
10 km (2)
29:50
PB  Brunssum, NEDBrunssum, NED2.4.17
29:34
PB  BirellPraha, CZEBirell, Praha, CZE9.9.17
3000 m hinder (9)
9:01.49
SB  SätraSätra25.5.17
8:36.82
PB  IFAMOordegem, BELIFAM, Oordegem, BEL27.5.17
8:37.01
  EAFBydgoszcz, POLEAF, Bydgoszcz, POL2.6.17
8:37.21
  Leiden, NEDLeiden, NED17.6.17
8:38.96
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna29.6.17
8:28.86
PB (68) (1)Kortrijk, BELKortrijk, BEL8.7.17
8:35.95
  VMLondon, GBRVM, London, GBR6.8.17
8:40.47
  SMHelsingborgSM, Helsingborg26.8.17
8:44.99
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S2.9.17
4x1500 m (1)
DQ
  SMMalmö/SSM, Malmö/S28.5.17
 Turebergs FK
Amanuel Gergis, Napoleon Solomon
Andreas Almgren, Daniel Lundgren
8 km terräng (1)
25:22
  Edinburgh, GBREdinburgh, GBR7.1.17
9 km terräng (1)
28:52
  NordicCMiddelfart, DENNordicC, Middelfart, DEN11.11.17
10 km terräng (1)
31:40
  Tilburg, NEDTilburg, NED26.11.17
4 km terräng (1)
12:14
  SMFlemingsbergSM, Flemingsberg28.10.17
12 km terräng (1)
39:11
  SMFlemingsbergSM, Flemingsberg29.10.17
30 km terräng (1)
1:38:47
  LidingöloppetLidingöLidingöloppet, Lidingö23.9.17
10.18 km terräng (1)
30:47
  EMŠamorín, SVKEM, Šamorín, SVK10.12.17

2016

800 m (1)
1:56.88
SB  HuddingeHuddinge11.6.16
1500 m (1)
3:54.46
SB  SAYOSollentuna/ESAYO, Sollentuna/E5.6.16
3000 m (1)
8:28.36+
SB  SollentunaSollentuna28.6.16
5000 m (2)
14:24.74
PB  (8)FGPSollentunaFGP, Sollentuna28.6.16
14:30.24
  JSMHässleholmJSM, Hässleholm5.8.16
10 km (1)
30:33
PB  StockholmStockholm13.8.16
2000 m hinder (1)
5:45.22
PB  JSMHässleholmJSM, Hässleholm7.8.16
3000 m hinder (3)
8:43.76
SB  IFAMOordegem, BELIFAM, Oordegem, BEL28.5.16
8:41.23
PB  (3)CoAGKøbenhavn, DENCoAG, København, DEN18.6.16
8:59.07
  SMSollentunaSM, Sollentuna27.8.16
10 km terräng (1)
30:01
  WarandecrossTilburg, NEDWarandecross, Tilburg, NED27.11.16
7.97 km terräng (1)
23.03
  EMChia, ITAEM, Chia, ITA11.12.16

2015

11:49
  SMUddevallaSM, Uddevalla24.10.15
25:29
  JSMUddevallaJSM, Uddevalla25.10.15
800 m (1)
1:56.36
SB  GävleGävle25.7.15
1500 m (1)
3:57.26
SB  GävleGävle26.7.15
3000 m (1)
8:42.56
SB  FGPKarlstadFGP, Karlstad22.7.15
3000 m hinder (2)
9:00.96
SB  OdložilPraha, CZEOdložil, Praha, CZE8.6.15
8:56.37
SB  (4)FGPSollentunaFGP, Sollentuna25.6.15
4 km terräng (1)
11:49
  SMUddevallaSM, Uddevalla24.10.15
9 km terräng (1)
27:23
  NordicCGöteborgNordicC, Göteborg7.11.15
8.087 km terräng (1)
23:49
  EMHyères, FRAEM, Hyères, FRA13.12.15

2014

11:50
  SMEskilstunaSM, Eskilstuna18.10.14
25:43
  JSMEskilstunaJSM, Eskilstuna19.10.14
800 m (1)
1:55.50
PB  UppsalaUppsala6.7.14
1500 m (4)
4:02.06i
PB  IJSMSätraIJSM, Sätra15.2.14
3:58.80i
PB  IJSMSätraIJSM, Sätra16.2.14
3:51.33
PB  (18)UppsalaUppsala5.7.14
3:58.20
  JSMGävleJSM, Gävle9.8.14
3000 m (1)
8:28.01i
SB  ISMGöteborg/FHISM, Göteborg/FH22.2.14
5000 m (2)
14:35.70
PB  SMUmeåSM, Umeå3.8.14
14:40.79
  JSMGävleJSM, Gävle8.8.14
Halvmaraton (1)
1:19:58
SB  StockholmStockholm13.9.14
2000 m hinder (76.2 cm) (1)
5:51.49
PB  JSMGävleJSM, Gävle10.8.14
3000 m hinder (6)
8:51.13
PB  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S13.6.14
8:48.24
PB  PNGTurku, FINPNG, Turku, FIN25.6.14
8:42.89
PB  (2)GuldenspKortrijk, BELGuldensp, Kortrijk, BEL12.7.14
8:50.75
  FGPKarlstadFGP, Karlstad16.7.14
8:56.70
  SMUmeåSM, Umeå2.8.14
8:55.03
  vFINHelsinki, FINvFIN, Helsinki, FIN31.8.14
9 km terräng (1)
26:04
  NordicCVantaa, FINNordicC, Vantaa, FIN8.11.14
15 km terräng (1)
47:10
  LidingöLidingö27.9.14
7.782 km terräng (1)
26.09
  EMSamokov, BULEM, Samokov, BUL14.12.14

2013

12:21
  SMFalunSM, Falun26.10.13
19:35
  JSMFalunJSM, Falun27.10.13
800 m (1)
1:59.55i
PB  (14)SätraSätra10.2.13
1500 m (4)
4:08.13i
PB  IJSMUddevallaIJSM, Uddevalla23.2.13
DQi
  IJSMUddevallaIJSM, Uddevalla24.2.13
3:56.04
PB  JSMVästeråsJSM, Västerås10.8.13
3:53.66
PB  (20)Stockholm/SStockholm/S22.8.13
2000 m (1)
5:38.1m+i
PB  SätraSätra26.1.13
3000 m (2)
8:26.06i
PB  ISMNorrköpingISM, Norrköping16.2.13
8:22.82
PB  SollentunaSollentuna7.6.13
5000 m (2)
14:41.23
PB  (13)Stockholm/SStockholm/S6.8.13
15:16.64
  JSMVästeråsJSM, Västerås9.8.13
10 000 m (1)
30:16.49
PB  (9)Stockholm/SStockholm/S21.9.13
Halvmaraton (1)
1:08:13
PB  (14)StockholmStockholm14.9.13
2000 m hinder (1)
5:55.05
PB  JSMVästeråsJSM, Västerås11.8.13
3000 m hinder (2)
9:02.70
PB  Folksam GPUppsalaFolksam GP, Uppsala16.6.13
8:57.36
PB  SMBoråsSM, Borås31.8.13
3x800 m (1)
6:07.44
PB  JSMHuddingeJSM, Huddinge26.5.13
 Fredrikshofs FIF
4 km terräng (1)
12:21
  SMFalunSM, Falun26.10.13
12 km terräng (1)
DNF
  SMFalunSM, Falun27.10.13

2012

1500 m (1)
4:01.64
PB  Stockholm/SStockholm/S4.9.12
3000 m (1)
8:53.69
SB  SollentunaSollentuna8.6.12
5000 m (1)
15:05.06
PB  JSMSollentunaJSM, Sollentuna10.8.12
10 000 m (1)
30:50.39
PB  (19)Stockholm/SStockholm/S22.9.12
2000 m hinder (1)
6:08.98
SB  JSMSollentunaJSM, Sollentuna12.8.12
3000 m hinder (2)
9:20.50
PB  Stockholm/SStockholm/S7.8.12
9:14.28
PB  SMStockholm/SSM, Stockholm/S25.8.12
6.2 km terräng (1)
19:37
  WarandeloopTilburg, NEDWarandeloop, Tilburg, NED25.11.12
4 km terräng (1)
12:25
  JSMLinköpingJSM, Linköping29.4.12

2011

12:16
  USMUppsalaUSM, Uppsala16.4.11
39:49
  SMUppsalaSM, Uppsala17.4.11
800 m (1)
2:01.33
PB  SollentunaSollentuna22.5.11
1500 m (3)
4:12.48i
PB  IUSMSätraIUSM, Sätra19.2.11
4:08.43i
PB  IUSMSätraIUSM, Sätra20.2.11
4:02.19
SB  Stockholm/SStockholm/S6.9.11
2000 m (1)
5:39.1m
PB  Stockholm/SStockholm/S23.8.11
3000 m (2)
8:32.22
PB  SollentunaSollentuna20.5.11
8:51.02
  USMVellingeUSM, Vellinge28.8.11
2000 m hinder (83.8 cm) (1)
6:11.50
SB  USMVellingeUSM, Vellinge26.8.11
2000 m hinder (1)
6:02.94
PB  HuddingeHuddinge10.6.11
3x800 m (1)
6:05.45
  USMVäxjöUSM, Växjö3.6.11
 Fredrikshofs FIF

2010

12:47
  USMBoråsUSM, Borås24.4.10
800 m (1)
2:04.04
PB  TrollbäckenTrollbäcken30.5.10
1000 m (1)
4:10.51i
PB  NorrköpingNorrköping28.2.10
1500 m (3)
4:21.32i
PB  NorrköpingNorrköping27.2.10
4:01.67
PB  Stockholm/SStockholm/S23.7.10
4:09.11
  USMKilUSM, Kil14.8.10
3000 m (2)
8:45.63
PB  USMKilUSM, Kil13.8.10
8:40.31
PB  Espoo, FINEspoo, FIN28.8.10
5000 m (1)
15:05.76
PB  Stockholm/SStockholm/S1.9.10
10 000 m (1)
31:23.43
PB  (16)Stockholm/KStockholm/K4.10.10
2000 m hinder (83.8 cm) (1)
6:10.00
PB  USMKilUSM, Kil15.8.10
6.2 km terräng (1)
19:43
  WarandecrossTilburg, NEDWarandecross, Tilburg, NED28.11.10
6.07 km terräng (1)
DNF
  EMAlbufeira, POREM, Albufeira, POR12.12.10

2009

12:52
  USMStockholmUSM, Stockholm25.4.09
800 m (1)
2:09.16
PB  SätraSätra31.5.09
2000 m (2)
6:03.49
PB  USMVäxjöUSM, Växjö16.8.09
5:54.76
PB  VästeråsVästerås13.9.09
3000 m (1)
9:12.07
PB  Huddinge/JHuddinge/J27.8.09
5000 m (1)
16:18.22
PB  Stockholm/SStockholm/S9.9.09
10 000 m (1)
34:04.64
PB  Stockholm/SStockholm/S20.9.09
1500 m hinder (76.2 cm) (1)
4:41.03
PB  USMVäxjöUSM, Växjö14.8.09

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat127374.Eventname AS Eventeng, alltat127374.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltat127374.Date),'.',MONTH(alltat127374.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat127374.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat127374 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat127374.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat127374.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat127374.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.Age=99 AND alltat127374.Ind=referenceswe.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat127374.Eventname AS Eventeng, alltat127374.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltat127374.Date),'.',MONTH(alltat127374.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat127374.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat127374 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat127374.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat127374.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat127374.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age<23) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat127374.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age<23 AND alltat127374.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat127374.Eventname AS Eventeng, alltat127374.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltat127374.Date),'.',MONTH(alltat127374.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat127374.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat127374 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat127374.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat127374.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat127374.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat127374.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age>34 AND alltat127374.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

800 m
Ute
1:55.50
Uppsala6.7.14
Inne
1:59.55
Sätra10.2.13
1000 m
Inne
4:10.51
Norrköping28.2.10
1500 m
Ute
3:51.33
Uppsala5.7.14
Inne
3:58.80
Sätra16.2.14
2000 m
Ute
5:39.1m
Stockholm/S23.8.11
Inne
5:38.1m+
Sätra26.1.13
3000 m
Ute
8:12.59
Bergen, NOR22.5.19
Inne
8:17.90
Norrköping16.2.19
5000 m
Ute
13:52.45
Rovereto, ITA23.8.1843
10 000 m
Ute
28:33.33
London, GBR19.5.1814
5 km
Ute
15:03+
Djibouti, DJI5.3.21
10 km
Ute
28:56
Stockholm5.5.18
Halvmaraton
Ute
1:01:17
SRBarcelona, ESP10.2.19
2000 m hinder
Ute
5:45.22
Hässleholm7.8.16
3000 m hinder
Ute
8:23.54
Roma, ITA31.5.187

Junior-ungdom
2000 m hinder (83.8 cm)
Ute
6:10.00
Kil15.8.10
1500 m hinder (76.2 cm)
Ute
4:41.03
Växjö14.8.09
1500 m
3:51.33
1
Uppsala5.7.14
3:53.66
5
C
Stockholm/S22.8.13
3:54.46
2
SAYOSollentuna/E5.6.16
3:56.04
2
19
JSMVästerås10.8.13
3:57.26
4
Gävle26.7.15
3:58.20
3
22
JSMGävle9.8.14
3:58.80i
3
22
IJSMSätra16.2.14
4:01.64
1
Stockholm/S4.9.12
4:01.67
5
Stockholm/S23.7.10
4:02.06i
1
22
h2
IJSMSätra15.2.14
Visa/dölj alla resultat
4:02.19
1
Stockholm/S6.9.11
4:08.13i
1
19
h1
IJSMUddevalla23.2.13
4:08.43i
3
17
IUSMSätra20.2.11
4:09.11
1
16
NC-yKil14.8.10
4:12.48i
1
17
h1
IUSMSätra19.2.11
4:21.32i
3
16
h2
Norrköping27.2.10
10-bästasnitt: 3:57.512
3000 m
8:12.59
9
Bergen, NOR22.5.19
8:17.90i
4
ISMNorrköping16.2.19
8:22.82
3
Sollentuna7.6.13
8:23.5m+
-
London, GBR6.7.19
8:26.06i
7
ISMNorrköping16.2.13
8:28.01i
8
ISMGöteborg/FH22.2.14
8:28.36+
6
Sollentuna28.6.16
8:32.22
3
Sollentuna20.5.11
8:34.13+
4
Helsingborg27.8.17
8:39.9m+
-
Stockholm/S4.5.21
Visa/dölj alla resultat
8:40.31
2
17
Espoo, FIN28.8.10
8:42.56
15
Folksam GPKarlstad22.7.15
8:45.63
1
16
NC-yKil13.8.10
8:51.02
2
17
USMVellinge28.8.11
8:53.69
5
Sollentuna8.6.12
9:12.07
3
Huddinge/J27.8.09
10-bästasnitt: 8:26.549
5000 m
13:52.45
10
QuerciaRovereto, ITA23.8.18
13:55.09
13
Göteborg/S2.6.21
14:07.6m
-
London, GBR6.7.19
14:10.53
12
QuerciaRovereto, ITA29.8.17
14:20.2m+
-
Stockholm/S30.5.19
14:24.74
7
Folksam GPSollentuna28.6.16
14:30.24
2
22
JSMHässleholm5.8.16
14:35.3m+
-
Stockholm/S4.5.21
14:35.70
5
SMUmeå3.8.14
14:40.79
2
22
JSMGävle8.8.14
Visa/dölj alla resultat
14:41.23
1
Stockholm/S6.8.13
15:05.06
1
19
JSMSollentuna10.8.12
15:05.76
4
Stockholm/S1.9.10
15:16.64
1
19
JSMVästerås9.8.13
16:18.22
1
Stockholm/S9.9.09
10-bästasnitt: 14:19.264
3000 m hinder
8:23.54
11
GGalaRoma, ITA31.5.18
8:26.38
3
Sollentuna28.6.18
8:28.86
3
Kortrijk, BEL8.7.17
8:29.10
6
h2
EMBerlin, GER7.8.18
8:30.61
4
IFAMOordegem, BEL26.5.18
8:32.36
8
Naimette-Xhovémont, BEL17.7.19
8:32.63
13
HercMonaco, MON20.7.18
8:35.63
4
Folksam GPSollentuna18.6.19
8:35.95
9
h3
VMLondon, GBR6.8.17
8:36.82
12
IFAMOordegem, BEL27.5.17
Visa/dölj alla resultat
8:37.01
2
EAFBydgoszcz, POL2.6.17
8:37.21
4
Leiden, NED17.6.17
8:38.42
9
PNGTurku, FIN11.6.19
8:38.96
1
Folksam GPSollentuna29.6.17
8:40.47
1
SMHelsingborg26.8.17
8:41.23
6
CoAGKøbenhavn, DEN18.6.16
8:42.89
4
GuldenspKortrijk, BEL12.7.14
8:43.29
1
SMEskilstuna25.8.18
8:43.66
12
EMBerlin, GER9.8.18
8:43.76
17
IFAMOordegem, BEL28.5.16
8:44.99
2
vFINStockholm/S2.9.17
8:48.17
7
Rehlingen, GER23.5.21
8:48.24
3
PNGTurku, FIN25.6.14
8:50.75
7
Folksam GPKarlstad16.7.14
8:51.13
2
Folksam GPGöteborg/S13.6.14
8:55.03
4
vFINHelsinki, FIN31.8.14
8:56.37
12
Folksam GPSollentuna25.6.15
8:56.70
2
SMUmeå2.8.14
8:57.36
1
SMBorås31.8.13
8:59.07
3
SMSollentuna27.8.16
8:59.44
5
SMKarlstad31.8.19
9:00.96
15
OdložilPraha, CZE8.6.15
9:01.49
1
Sätra25.5.17
9:02.70
3
Folksam GPUppsala16.6.13
9:14.28
4
SMStockholm/S25.8.12
9:20.50
2
Stockholm/S7.8.12
10-bästasnitt: 8:31.188
km terräng
10:27
15
SMHöganäs23.10.21
11:49
7
SMUddevalla24.10.15
11:50
4
SMEskilstuna18.10.14
12:14
1
SMFlemingsberg28.10.17
12:16
1
17
USMUppsala16.4.11
12:21
2
SMFalun26.10.13
12:25
3
19
JSMLinköping29.4.12
12:47
1
16
USMBorås24.4.10
12:52
1
15
USMStockholm25.4.09
19:35
1
19
JSMFalun27.10.13
Visa/dölj alla resultat
25:29
1
22
JSMUddevalla25.10.15
25:43
1
22
JSMEskilstuna19.10.14
29:54
11
SMHöganäs24.10.21
39:11
1
SMFlemingsberg29.10.17
39:49
11
SMUppsala17.4.11
10-bästasnitt: 1.164
10-bästasnitt: 12:51.6

Total results in database: 187
By event:
800 m:7
1000 m:1
1500 m:17
2000 m:4
3000 m:16
5000 m:17
10 000 m:9
10 Miles:1
8 km:1
5 km:1
10 km:8
15 km:1
Halvmaraton:6
2000 m hinder (83.8 cm):2
1500 m hinder (76.2 cm):1
2000 m hinder:4
2000 m hinder (76.2 cm):1
3000 m hinder:38
3x800 m:2
4x1500 m:1
Terräng lagresultat:1
4 km terräng:5
6.2 km terräng:2
8 km terräng:2
9 km terräng:3
10 km terräng:4
12 km terräng:2
10.4 km terräng:1
km terräng:15
10.24 km terräng:1
10.3 km terräng:3
30 km terräng:3
6.07 km terräng:1
15 km terräng:2
7.782 km terräng:1
8.087 km terräng:1
7.97 km terräng:1
10.18 km terräng:1
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2009
2:09.16
 1-15
Sätra
31.5
 
2010
2:04.04
 2-17
Trollbäcken
30.5
 
2011
2:01.33
 2
Sollentuna
22.5
 
2014
1:55.50
3
Uppsala
6.7
 
2015
1:56.36
 2
Gävle
25.7
 
2016
1:56.88
 3
Huddinge
11.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2013
1:59.55
1rB
Sätra
10.2
 
1000 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2010
4:10.51
3-16
Norrköping
28.2
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2010
4:01.67
 5
Stockholm/S
23.7
 
4:09.11
1-16
Kil
14.8
 
2011
4:02.19
 1
Stockholm/S
6.9
 
2012
4:01.64
 1
Stockholm/S
4.9
 
2013
3:53.66
 5rC
Stockholm/S
22.8
 
3:56.04
2-19
Västerås
10.8
 
2014
3:51.33
1
Uppsala
5.7
 
3:58.20
3-22
Gävle
9.8
 
2015
3:57.26
 4
Gävle
26.7
 
2016
3:54.46
 2
Sollentuna/E
5.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2010
4:21.32
 3h2-16
Norrköping
27.2
 
2011
4:08.43
 3-17
Sätra
20.2
 
4:12.48
1h1-17
Sätra
19.2
 
2013
4:08.13
 1h1-19
Uddevalla
23.2
 
2014
3:58.80
3-22
Sätra
16.2
 
4:02.06
1h2-22
Sätra
15.2
 
2000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2009
5:54.76
 2-15
Västerås
13.9
 
6:03.49
3-15
Växjö
16.8
 
2011
5:39.1m
2
Stockholm/S
23.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2013
5:38.1m+
1
Sätra
26.1
 
3000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2009
9:12.07
 3
Huddinge/J
27.8
 
2010
8:40.31
 2-17
Espoo, FIN
28.8
 
8:45.63
1-16
Kil
13.8
 
2011
8:32.22
 3
Sollentuna
20.5
 
8:51.02
2-17
Vellinge
28.8
 
2012
8:53.69
 5
Sollentuna
8.6
 
2013
8:22.82
 3
Sollentuna
7.6
 
2015
8:42.56
 15
Karlstad
22.7
 
2016
8:28.36+
 6
Sollentuna
28.6
 
2017
8:34.13+
 4
Helsingborg
27.8
 
2019
8:12.59
9
Bergen, NOR
22.5
 
8:23.5m+
London, GBR
6.7
 
2021
8:39.9m+
 
Stockholm/S
4.5
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2013
8:26.06
 7
Norrköping
16.2
 
2014
8:28.01
 8
Göteborg/FH
22.2
 
2019
8:17.90
4
Norrköping
16.2
 
5000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2009
16:18.22
 1
Stockholm/S
9.9
 
2010
15:05.76
 4
Stockholm/S
1.9
 
2012
15:05.06
 1-19
Sollentuna
10.8
 
2013
14:41.23
 1
Stockholm/S
6.8
 
15:16.64
1-19
Västerås
9.8
 
2014
14:35.70
 5
Umeå
3.8
 
14:40.79
2-22
Gävle
8.8
 
2016
14:24.74
 7
Sollentuna
28.6
 
14:30.24
2-22
Hässleholm
5.8
 
2017
14:10.53
 12
Rovereto, ITA
29.8
 
2018
13:52.45
10
Rovereto, ITA
23.8
 
2019
14:07.6m
 
London, GBR
6.7
 
14:20.2m+
Stockholm/S
30.5
 
2021
13:55.09
 13
Göteborg/S
2.6
 
14:35.3m+
Stockholm/S
4.5
 
10 000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2009
34:04.64
 1rB
Stockholm/S
20.9
 
2010
31:23.43
 3
Stockholm/K
4.10
 
2012
30:50.39
 2
Stockholm/S
22.9
 
2013
30:16.49
 2
Stockholm/S
21.9
 
2017
29:07.04
 1
Helsingborg
25.8
 
2018
28:33.33
14
London, GBR
19.5
 
5 km
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
15:03+
Djibouti, DJI
5.3
 
10 km
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
30:33
 5
Stockholm
13.8
 
2017
29:34
 21
Praha, CZE
9.9
 
29:50
11
Brunssum, NED
2.4
 
2018
28:56
2
Stockholm
5.5
 
29:40
1
Stockholm
14.6
 
2019
30:31
 4
Stockholm
13.6
 
2020
29:31
 8
Anderstorp
10.10
 
2021
29:02
 8
Morton, FRA
24.4
 
Halvmaraton
Ute Visa/dölj alla resultat
2013
1:08:13
 3
Stockholm
14.9
 
2014
1:19:58
 120
Stockholm
13.9
 
2019
1:01:17
5
Barcelona, ESP
10.2
 
2020
1:03:15
 24
Barcelona, ESP
16.2
 
2021
1:06:33
 14
Djibouti, DJI
5.3
 
2000 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2011
6:02.94
 2-19
Huddinge
10.6
 
2012
6:08.98
 1-19
Sollentuna
12.8
 
2013
5:55.05
 1-19
Västerås
11.8
 
2016
5:45.22
1-22
Hässleholm
7.8
 
3000 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2012
9:14.28
 4
Stockholm/S
25.8
 
9:20.50
2
Stockholm/S
7.8
 
2013
8:57.36
 1
Borås
31.8
 
9:02.70
3
Uppsala
16.6
 
2014
8:42.89
 4
Kortrijk, BEL
12.7
 
8:48.24
3
Turku, FIN
25.6
 
8:50.75
7
Karlstad
16.7
 
8:51.13
2
Göteborg/S
13.6
 
8:55.03
4
Helsinki, FIN
31.8
 
8:56.70
2
Umeå
2.8
 
2015
8:56.37
 12
Sollentuna
25.6
 
9:00.96
15
Praha, CZE
8.6
 
2016
8:41.23
 6
København, DEN
18.6
 
8:43.76
17
Oordegem, BEL
28.5
 
8:59.07
3
Sollentuna
27.8
 
2017
8:28.86
 3
Kortrijk, BEL
8.7
 
8:35.95
9h3
London, GBR
6.8
 
8:36.82
12
Oordegem, BEL
27.5
 
8:37.01
2
Bydgoszcz, POL
2.6
 
8:37.21
4
Leiden, NED
17.6
 
8:38.96
1
Sollentuna
29.6
 
8:40.47
1
Helsingborg
26.8
 
8:44.99
2
Stockholm/S
2.9
 
9:01.49
1
Sätra
25.5
 
2018
8:23.54
11
Roma, ITA
31.5
 
8:26.38
3
Sollentuna
28.6
 
8:29.10
6h2
Berlin, GER
7.8
 
8:30.61
4
Oordegem, BEL
26.5
 
8:32.63
13
Monaco, MON
20.7
 
8:43.29
1
Eskilstuna
25.8
 
8:43.66
12
Berlin, GER
9.8
 
2019
8:32.36
 8
Naimette-Xhovémont, BEL
17.7
 
8:35.63
4
Sollentuna
18.6
 
8:38.42
9
Turku, FIN
11.6
 
8:59.44
5
Karlstad
31.8
 
2021
8:48.17
 7
Rehlingen, GER
23.5
 

Junior-ungdom
1500 m hinder (76.2 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2009
4:41.03
4-15
Växjö
14.8
 
2000 m hinder (83.8 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2010
6:10.00
1-16
Kil
15.8
 
2011
6:11.50
 1-17
Vellinge
26.8
 

Ute
5000 m
SM 2014 5
14:35.70
SM 2017
DQ
10 000 m
SM 2017 1
29:07.04
10 km
SM 2018 1
29:40
SM 2019 4
30:31
SM 2020 8
29:31
Halvmaraton
SM 2014 44
1:19:58
3000 m hinder
SM 2012 4
9:14.28
SM 2013 1
8:57.36
SM 2014 2
8:56.70
SM 2016 3
8:59.07
SM 2017 1
8:40.47
SM 2018 1
8:43.29
SM 2019 5
8:59.44
4x1500 m
SM 2017
DQ
Terräng lagresultat
SM 2020 7
km terräng
SM 2017 1
12:14
1
39:11
SM 2021 15
10:27
11
29:54
4 km terräng
SM 2013 2
12:21
2
12:21
SM 2014 4
11:50
SM 2015 7
11:49
7
11:49
SM 2018 1
11:54
SM 2019 8
12:05
SM 2020 15
12:19
10 km terräng
SM 2019 2
30:55
12 km terräng
SM 2011 11
39:49
SM 2013
DNF
SM 2018 1
37:12
Inne
3000 m
ISM 2013 7
8:26.06
ISM 2014 9
8:28.01
ISM 2019 4
8:17.90

Junior-ungdom
Ute
1500 m
JSM 2013 2
19
3:56.04
JSM 2014 3
22
3:58.20
2000 m
USM 2009 3
15
6:03.49
3000 m
USM 2011 2
17
8:51.02
5000 m
JSM 2012 1
19
15:05.06
JSM 2013 1
19
15:16.64
JSM 2014 2
22
14:40.79
JSM 2016 2
22
14:30.24
1500 m hinder (76.2 cm)
USM 2009 4
15
4:41.03
2000 m hinder (76.2 cm)
JSM 2014 1
22
5:51.49
2000 m hinder (83.8 cm)
USM 2011 1
17
6:11.50
2000 m hinder
JSM 2012 1
19
6:08.98
JSM 2013 1
19
5:55.05
JSM 2016 1
22
5:45.22
3x800 m
USM 2011 2
17
6:05.45
JSM 2013 2
19
6:07.44
4 km terräng
USM 2009 1
15
12:52
USM 2010 1
16
12:47
USM 2011 1
17
12:16
JSM 2012 3
19
12:25
6 km terräng
JSM 2013 1
19
19:35
8 km terräng
JSM 2014 1
22
25:43
JSM 2015 1
22
25:29
Inne
1500 m
IUSM 2011 3
17
4:08.43
1
17
h1
4:12.48
IJSM 2013
1
19
h1
4:08.13
19
DQ
IJSM 2014 3
22
3:58.80
1
22
h2
4:02.06
Ute
Halvmaraton
VM 2020 -
DNF
3000 m hinder
VM 2017 29
9
h3
8:35.95
EM 2018 12
8:43.66
6
h2
8:29.10
10.24 km terräng
VM 2019 35
33:49
10.3 km terräng
EM 2018 5
29:12
EM 2019 -
DNF
10.18 km terräng
EM 2017 23
30:47

Lag-EM och Europacupen
10 000 m
ECup 2018 12
28:33.33
ECup 2019 -
DNF
3000 m hinder
Super L 2019 -
DNF

Junior-ungdom
6.07 km terräng
EM 2010 -
19
DNF
7.782 km terräng
EM 2014 13
22
26.09
8.087 km terräng
EM 2015 8
22
23:49
7.97 km terräng
EM 2016 6
22
23.03