Alexander Pilgrim

Född: 10 juli 2003

Ålder: 19 år 31 dagar

Förening:
Hammarby IF
2.4.2021–
Tidigare förening(ar):

Mölndals AIK –1.4.2021
Förening:
 Hammarby IF
 2.4.2021–

Tidigare förening(ar):
Mölndals AIK –1.4.2021



Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2022

100 m (5)
11.18
SB  SkaraSkara6.6.22+0.8
11.06
PB  SkaraSkara6.6.22+0.3
11.06
=PB  HallsbergHallsberg10.7.220.0
11.05
PB  HallsbergHallsberg10.7.220.0
Okända vindförhållanden:
10.92
  HuddingeHuddinge1.8.22
200 m (8)
23.66
SB  TäbyTäby14.5.22+1.0
22.19
SB  SkaraSkara6.6.22+1.6
22.03w
  SollentunaSollentuna11.6.22+2.8
21.96
SB  Göteborg/UGöteborg/U19.6.22-0.4
21.72
=PB  HalmstadHalmstad3.7.22+1.8
21.72
PB  HalmstadHalmstad3.7.22+1.9
22.13
  HuddingeHuddinge1.8.22+0.2
21.94
  SMNorrköpingSM, Norrköping6.8.22+2.0
400 m (7)
50.25
SB  TäbyTäby21.5.22
49.16
SB  SollentunaSollentuna10.6.22
49.11
SB  Göteborg/UGöteborg/U18.6.22
48.50
PB  ÅkersbergaÅkersberga29.6.22
48.75
  HallsbergHallsberg10.7.22
48.82
  NordicCMalmö/SNordicC, Malmö/S16.7.22
48.70
  SMNorrköpingSM, Norrköping5.8.22
400 m häck (1)
1:00.36
PB  TäbyTäby21.5.22
4x100 m (4)
42.81
SB  TäbyTäby21.5.22
 Hammarby IF
41.99
SB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S29.5.22
 Hammarby IF
Arvid Wändesjö, Alexander Pilgrim
Jonatan Borg, Viktor Wall
41.48
SB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S29.5.22
 Hammarby IF
Arvid Wändesjö, Alexander Pilgrim
Jonatan Borg, Viktor Wall
40.86
SB  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S30.6.22
Arvid Wändesjö, Alexander Pilgrim
Isak Holgersson, Viktor Wall
4x400 m (1)
3:17.39
  NordicCMalmö/SNordicC, Malmö/S17.7.22
Alexander Pilgrim, Olle Billgren
Markus Brodin, Noah Bucht Wesslén
1000 m stafett (2)
1:58.58
SB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S28.5.22
 Hammarby IF
Alexander Pilgrim, Jonatan Borg
Markus Moberg, Noah Bucht Wesslén
1:56.93
SB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S28.5.22
 Hammarby IF
Jonatan Borg, Niklas Wall
Markus Moberg, Alexander Pilgrim

2021

100 m (3)
11.24
PB  EnskedeEnskede29.5.21+1.5
11.21
PB  EnskedeEnskede5.6.21-0.3
11.10
PB  DanderydDanderyd20.6.21-0.6
200 m (6)
22.26
PB  EnskedeEnskede3.7.21-3.4
22.07
PB  SollentunaSollentuna8.8.21+1.5
22.07
=PB  HuddingeHuddinge10.8.21+0.4
21.86
PB  JSMLinköpingJSM, Linköping21.8.21+0.3
22.04
  JSMLinköpingJSM, Linköping22.8.21-1.3
21.75
PB  SMBoråsSM, Borås29.8.21+0.3
400 m (7)
50.14
PB  EnskedeEnskede5.6.21
49.99
PB  MölndalMölndal10.6.21
49.66
PB  TäbyTäby16.6.21
49.60
PB  Lag-SMHalmstadLag-SM, Halmstad29.6.21
49.56
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U10.7.21
49.94
  JSMLinköpingJSM, Linköping20.8.21
48.53
PB  JSMLinköpingJSM, Linköping21.8.21
4x100 m (4)
43.32
SB  DanderydDanderyd19.6.21
 Hammarby IF
Sabiti Nahimana, Niklas Wall
Noah Bucht Wesslén, Alexander Pilgrim
41.43
SB  Lag-SMHalmstadLag-SM, Halmstad29.6.21
 Hammarby IF
David Thid, Alexander Pilgrim
Jonatan Borg, Viktor Wall
41.40
SB  JSMHuddingeJSM, Huddinge1.8.21
 Hammarby IF
David Thid, Alexander Pilgrim
Jonatan Borg, Viktor Wall
40.81
SJR SB  JSMHuddingeJSM, Huddinge1.8.21
 Hammarby IF
David Thid, Alexander Pilgrim
Jonatan Borg, Viktor Wall
1000 m stafett (2)
2:01.96
SB  JSMHuddingeJSM, Huddinge31.7.21
 Hammarby IF
Mikael Agge, Alexander Pilgrim
Niklas Wall, Noah Bucht Wesslén
1:57.78
  JSMHuddingeJSM, Huddinge31.7.21
 Hammarby IF
Mikael Agge, Niklas Wall
Noah Bucht Wesslén, Alexander Pilgrim

2020

60 m (3)
7.31i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH14.12.19
7.24i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH14.12.19
7.22i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH8.2.20
200 m (3)
23.56i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH11.1.20
23.03i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH22.2.20
DNF
  MölndalMölndal14.6.20+2.6
400 m (7)
52.45i
PB  VäxjöVäxjö18.1.20
53.74i
  Göteborg/FHGöteborg/FH1.2.20
51.74i
PB  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH29.2.20
51.07i
PB  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH1.3.20
51.66
PB  Göteborg/SGöteborg/S25.7.20
50.35
PB  MölndalMölndal8.8.20
50.96
  USMLinköpingUSM, Linköping22.8.20
4x100 m (2)
DNF
  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S12.9.20
 Mölndals AIK
Tarley Allison, Filip Schwartz
Oskar Weidenholm, Alexander Pilgrim
43.25
SB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S13.9.20
 Mölndals AIK
David Ulstein, Marcus Blixt
Oskar Weidenholm, Alexander Pilgrim

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

60 m
Inne
7.22
Göteborg/FH8.2.20
100 m
Ute
11.05
Hallsberg10.7.220.0
200 m
Ute
21.72
Halmstad3.7.22+1.9
Inne
23.03
Göteborg/FH22.2.20
400 m
Ute
48.50
Åkersberga29.6.22
Inne
51.07
Göteborg/FH1.3.20
400 m häck
Ute
1:00.36
Täby21.5.22
200 m
21.72
2
Halmstad3.7.22+1.8
21.72
5
Halmstad3.7.22+1.9
21.75
5
h3
SMBorås29.8.21+0.3
21.86
3
19
h2
JSMLinköping21.8.21+0.3
21.94
4
h1
SMNorrköping6.8.22+2.0
21.96
3
19
Göteborg/U19.6.22-0.4
22.04
4
19
JSMLinköping22.8.21-1.3
22.07
2
19
Sollentuna8.8.21+1.5
22.07
1
Huddinge10.8.21+0.4
22.13
1
Huddinge1.8.22+0.2
Visa/dölj alla resultat
22.19
4
Skara6.6.22+1.6
22.26
2
Enskede3.7.21-3.4
23.03i
1
15
E
Göteborg/FH22.2.20
23.56i
3
Göteborg/FH11.1.20
23.66
2
A
Täby14.5.22+1.0
10-bästasnitt: 21.926
400 m
48.50
1
Åkersberga29.6.22
48.53
3
19
JSMLinköping21.8.21
48.70
5
h1
SMNorrköping5.8.22
48.75
2
Hallsberg10.7.22
48.82
3
19
NordicCMalmö/S16.7.22
49.11
1
19
Göteborg/U18.6.22
49.16
4
Sollentuna10.6.22
49.56
4
VUSGöteborg/U10.7.21
49.60
6
Halmstad29.6.21
49.66
1
Täby16.6.21
Visa/dölj alla resultat
49.94
2
19
h1
JSMLinköping20.8.21
49.99
2
Mölndal10.6.21
50.14
3
Enskede5.6.21
50.25
1
Täby21.5.22
50.35
3
Mölndal8.8.20
50.96
2
17
USMLinköping22.8.20
51.07i
3
17
IUSMGöteborg/FH1.3.20
51.66
1
B
Göteborg/S25.7.20
51.74i
1
17
h1
IUSMGöteborg/FH29.2.20
52.45i
4
17
Växjö18.1.20
53.74i
1
17
Göteborg/FH1.2.20
10-bästasnitt: 49.039

Total results in database: 65
By event:
60 m:3
100 m:8
200 m:17
400 m:21
400 m häck:1
4x100 m:10
4x400 m:1
1000 m stafett:4
60 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
7.22
5rB
Göteborg/FH
8.2
 
7.24
1-17
Göteborg/FH
14.12
 
7.31
1h2-17
Göteborg/FH
14.12
 
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
11.10
 1rB
Danderyd
20.6
-0.6
11.21
2
Enskede
5.6
-0.3
11.24
2
Enskede
29.5
 +1.5
2022
11.05
3
Hallsberg
10.7
 0.0
11.06
1rF
Skara
6.6
 +0.3
11.06
2h1
Hallsberg
10.7
 0.0
11.18
5h6
Skara
6.6
 +0.8
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
21.75
 5h3
Borås
29.8
 +0.3
21.86
3h2-19
Linköping
21.8
 +0.3
22.04
4-19
Linköping
22.8
-1.3
22.07
2-19
Sollentuna
8.8
 +1.5
22.07
1
Huddinge
10.8
 +0.4
22.26
2
Enskede
3.7
-3.4
2022
21.72
5
Halmstad
3.7
 +1.9
21.72
2
Halmstad
3.7
 +1.8
21.94
4h1
Norrköping
6.8
 +2.0
21.96
3-19
Göteborg/U
19.6
-0.4
22.13
1
Huddinge
1.8
 +0.2
22.19
4
Skara
6.6
 +1.6
23.66
2rA
Täby
14.5
 +1.0
22.03w
 3
Sollentuna
11.6
 +2.8
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
23.03
1rE-15
Göteborg/FH
22.2
 
23.56
3
Göteborg/FH
11.1
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
50.35
 3
Mölndal
8.8
 
50.96
2-17
Linköping
22.8
 
51.66
1rB
Göteborg/S
25.7
 
2021
48.53
 3-19
Linköping
21.8
 
49.56
4
Göteborg/U
10.7
 
49.60
6
Halmstad
29.6
 
49.66
1
Täby
16.6
 
49.94
2h1-19
Linköping
20.8
 
49.99
2
Mölndal
10.6
 
50.14
3
Enskede
5.6
 
2022
48.50
1
Åkersberga
29.6
 
48.70
5h1
Norrköping
5.8
 
48.75
2
Hallsberg
10.7
 
48.82
3-19
Malmö/S
16.7
 
49.11
1-19
Göteborg/U
18.6
 
49.16
4
Sollentuna
10.6
 
50.25
1
Täby
21.5
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
51.07
3-17
Göteborg/FH
1.3
 
51.74
1h1-17
Göteborg/FH
29.2
 
52.45
4-17
Växjö
18.1
 
53.74
1-17
Göteborg/FH
1.2
 
400 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2022
1:00.36
3
Täby
21.5
 

Ute
200 m
SM 2021
5
h3
21.75
SM 2022
4
h1
21.94
400 m
SM 2022
5
h1
48.70
4x100 m
SM 2020
DNF

Junior-ungdom
200 m
JSM 2021 4
19
22.04
400 m
USM 2020 2
17
50.96
JSM 2021 3
19
48.53
4x100 m
JSM 2020 4
19
43.25
JSM 2021 1
19
40.81
JSM 2022 1
19
41.48
1000 m stafett
JSM 2021 2
19
1:57.78
JSM 2022 2
19
1:56.93
Inne
400 m
IUSM 2020 3
17
51.07
Ute
200 m
JSM 2021
3
19
h2
21.86
400 m
JSM 2021
2
19
h1
49.94
4x100 m
JSM 2021
1
19
h1
41.40
JSM 2022
2
19
h2
41.99
1000 m stafett
JSM 2021
2
19
h1
2:01.96
JSM 2022
2
19
h2
1:58.58
Inne
400 m
IUSM 2020
1
17
h1
51.74