Alexander Pilgrim

Född: 10 juli 2003

Ålder: 18 år 80 dagar

Förening:
 Hammarby IF
 2.4.2021–

Tidigare förening(ar):
Mölndals AIK –1.4.2021

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

100 m (3)
11.24
PB  EnskedeEnskede29.5.21+1.5
11.21
PB  EnskedeEnskede5.6.21-0.3
11.10
PB  DanderydDanderyd20.6.21-0.6
200 m (6)
22.26
PB  EnskedeEnskede3.7.21-3.4
22.07
PB  SollentunaSollentuna8.8.21+1.5
22.07
=PB  HuddingeHuddinge10.8.21+0.4
21.86
PB  JSMLinköpingJSM, Linköping21.8.21+0.3
22.04
  JSMLinköpingJSM, Linköping22.8.21-1.3
21.75
PB  SMBoråsSM, Borås29.8.21+0.3
400 m (7)
50.14
PB  EnskedeEnskede5.6.21
49.99
PB  MölndalMölndal10.6.21
49.66
PB  TäbyTäby16.6.21
49.60
PB  Lag-SMHalmstadLag-SM, Halmstad29.6.21
49.56
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U10.7.21
49.94
  JSMLinköpingJSM, Linköping20.8.21
48.53
PB  JSMLinköpingJSM, Linköping21.8.21
4x100 m (4)
43.32
SB  DanderydDanderyd19.6.21
 Hammarby IF
Sabiti Nahimana, Niklas Wall
Noah Bucht Wesslén, Alexander Pilgrim
41.43
SB  Lag-SMHalmstadLag-SM, Halmstad29.6.21
 Hammarby IF
David Thid, Alexander Pilgrim
Jonatan Borg, Viktor Wall
41.40
SB  JSMHuddingeJSM, Huddinge1.8.21
 Hammarby IF
David Thid, Alexander Pilgrim
Jonatan Borg, Viktor Wall
40.81
SJR SB  JSMHuddingeJSM, Huddinge1.8.21
 Hammarby IF
David Thid, Alexander Pilgrim
Jonatan Borg, Viktor Wall
1000 m stafett (2)
2:01.96
SB  JSMHuddingeJSM, Huddinge31.7.21
 Hammarby IF
Mikael Agge, Alexander Pilgrim
Niklas Wall, Noah Bucht Wesslén
1:57.78
  JSMHuddingeJSM, Huddinge31.7.21
 Hammarby IF
Mikael Agge, Niklas Wall
Noah Bucht Wesslén, Alexander Pilgrim

2020

60 m (3)
7.31i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH14.12.19
7.24i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH14.12.19
7.22i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH8.2.20
200 m (3)
23.56i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH11.1.20
23.03i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH22.2.20
DNF
  MölndalMölndal14.6.20+2.6
400 m (7)
52.45i
PB  VäxjöVäxjö18.1.20
53.74i
  Göteborg/FHGöteborg/FH1.2.20
51.74i
PB  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH29.2.20
51.07i
PB  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH1.3.20
51.66
PB  Göteborg/SGöteborg/S25.7.20
50.35
PB  MölndalMölndal8.8.20
50.96
  USMLinköpingUSM, Linköping22.8.20
4x100 m (2)
DNF
  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S12.9.20
 Mölndals AIK
Tarley Allison, Filip Schwartz
Oskar Weidenholm, Alexander Pilgrim
43.25
SB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S13.9.20
 Mölndals AIK
David Ulstein, Marcus Blixt
Oskar Weidenholm, Alexander Pilgrim

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat524895.Eventname AS Eventeng, alltat524895.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltat524895.Date),'.',MONTH(alltat524895.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat524895.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat524895 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat524895.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat524895.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat524895.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.Age=99 AND alltat524895.Ind=referenceswe.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat524895.Eventname AS Eventeng, alltat524895.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltat524895.Date),'.',MONTH(alltat524895.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat524895.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat524895 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat524895.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat524895.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat524895.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age<23) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat524895.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age<23 AND alltat524895.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat524895.Eventname AS Eventeng, alltat524895.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltat524895.Date),'.',MONTH(alltat524895.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat524895.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat524895 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat524895.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat524895.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat524895.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat524895.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age>34 AND alltat524895.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

60 m
Inne
7.22
Göteborg/FH8.2.20
100 m
Ute
11.10
Danderyd20.6.21-0.6
200 m
Ute
21.75
Borås29.8.21+0.3
Inne
23.03
Göteborg/FH22.2.20
400 m
Ute
48.53
Linköping21.8.21
Inne
51.07
Göteborg/FH1.3.20
400 m
48.53
3
19
JSMLinköping21.8.21
49.56
4
VUSGöteborg/U10.7.21
49.60
6
Halmstad29.6.21
49.66
1
Täby16.6.21
49.94
2
19
h1
JSMLinköping20.8.21
49.99
2
Mölndal10.6.21
50.14
3
Enskede5.6.21
50.35
3
Mölndal8.8.20
50.96
2
17
USMLinköping22.8.20
51.07i
3
17
IUSMGöteborg/FH1.3.20
Visa/dölj alla resultat
51.66
1
B
Göteborg/S25.7.20
51.74i
1
17
h1
IUSMGöteborg/FH29.2.20
52.45i
4
17
Växjö18.1.20
53.74i
1
17
Göteborg/FH1.2.20
10-bästasnitt: 49.98

Total results in database: 37
By event:
60 m:3
100 m:3
200 m:9
400 m:14
4x100 m:6
1000 m stafett:2
60 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
7.22
5rB
Göteborg/FH
8.2
 
7.24
1-17
Göteborg/FH
14.12
 
7.31
1h2-17
Göteborg/FH
14.12
 
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
11.10
1rB
Danderyd
20.6
-0.6
11.21
2
Enskede
5.6
-0.3
11.24
2
Enskede
29.5
 +1.5
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
21.75
5h3
Borås
29.8
 +0.3
21.86
3h2-19
Linköping
21.8
 +0.3
22.04
4-19
Linköping
22.8
-1.3
22.07
2-19
Sollentuna
8.8
 +1.5
22.07
1
Huddinge
10.8
 +0.4
22.26
2
Enskede
3.7
-3.4
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
23.03
1rE-15
Göteborg/FH
22.2
 
23.56
3
Göteborg/FH
11.1
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
50.35
 3
Mölndal
8.8
 
50.96
2-17
Linköping
22.8
 
51.66
1rB
Göteborg/S
25.7
 
2021
48.53
3-19
Linköping
21.8
 
49.56
4
Göteborg/U
10.7
 
49.60
6
Halmstad
29.6
 
49.66
1
Täby
16.6
 
49.94
2h1-19
Linköping
20.8
 
49.99
2
Mölndal
10.6
 
50.14
3
Enskede
5.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
51.07
3-17
Göteborg/FH
1.3
 
51.74
1h1-17
Göteborg/FH
29.2
 
52.45
4-17
Växjö
18.1
 
53.74
1-17
Göteborg/FH
1.2
 

Ute
200 m
SM 2021
5
h3
21.75
4x100 m
SM 2020
DNF

Junior-ungdom
200 m
JSM 2021 4
19
22.04
3
19
h2
21.86
400 m
USM 2020 2
17
50.96
JSM 2021 3
19
48.53
2
19
h1
49.94
4x100 m
JSM 2020 4
19
43.25
JSM 2021 1
19
40.81
1
19
h1
41.40
1000 m stafett
JSM 2021 2
19
1:57.78
2
19
h1
2:01.96
Inne
400 m
IUSM 2020 3
17
51.07
1
17
h1
51.74