Svenska rekord








Mästerskapsrekord



Finnkampsrekord





Svenska rekord
 
# = Ännu inte officiellt godkänt rekord.
% = Stipulationstid. Första bättre godkända tid blir det första svenska rekordet i grenen.
Män
100 m
100 m
10.18
Peter Karlsson, Alingsås IF 70Alingsås IF
Cottbus, GER
9.6.96
200 m
200 m
20.30
Johan Wissman, IFK Helsingborg 82IFK Helsingborg
Stuttgart, GER
23.9.07
400 m
400 m
44.56
Johan Wissman, IFK Helsingborg 82IFK Helsingborg
Osaka, JPN
29.8.07
800 m
800 m
1:44.47
Andreas Kramer, Ullevi97Ullevi FK
Ostrava, CZE
8.9.20
1000 m
1000 m
2:17.67
Johan Rogestedt, Stenungsunds FI93F Stenungsunds FI
Göteborg/S
15.7.16
1500 m
1500 m
3:33.70
Kalle Berglund, Spårvägen96Spårvägens FK
Doha, QAT
6.10.19
1 mile
1 mile
3:53.83
Kalle Berglund, Spårvägen96Spårvägens FK
Oslo, NOR
13.6.19
2000 m
2000 m
4:59.71
Kalle Berglund, Spårvägen96Spårvägens FK
Sollentuna
10.8.20
3000 m
3000 m
7:42.24
Dan Glans, IFK Helsingborg 47IFK Helsingborg
Oslo, NOR
5.7.79
 
# 7:41.72
Andreas Almgren, Tureberg95Turebergs FK
Lahti, FIN
19.8.21
5000 m
5000 m
13:17.59
Anders Gärderud, Mälarhöjdens IK 46Mälarhöjdens IK
Stockholm/S
5.7.76
10 000 m
10 000 m
27:55.74
Jonny Danielson, Kvarnsveden64Kvarnsvedens GoIF
Södertälje
7.6.89
1 timme
1 timme
20.128
Emil Millán de la Oliva, Eskilstuna01Eskilstuna FI
Bruxelles, BEL
4.9.20
5 km
5 km
13:42
David Nilsson, Högby87Högby IF
Nijmegen, NED
19.7.20
10 km
10 km
28:09
Jonas Glans, Malmö91Malmö AI
Dresden, GER
8.11.20
Halvmaraton
H-maraton
1:01:17
Napoleon Solomon, Tureberg94Turebergs FK
Barcelona, ESP
10.2.19
Maraton
Maraton
2:10:03
Mustafa Mohamed, Hälle79Hälle IF
Sevilla, ESP
23.2.20
100 km
100 km
6:22:44
Jonas Buud, IFK Mora74IFK Mora
Winschoten, NED
12.9.15
3000 m hinder
3000 m H
8:05.75
Mustafa Mohamed, Hälle79Hälle IF
Heusden, BEL
28.7.07
110 m häck
110 m häck
13.35
Robert Kronberg, Kville76IF Kville
Lausanne, SUI
4.7.01
400 m häck
400 m häck
47.98
Sven Nylander, Malmö62Malmö AI
Atlanta, GA
1.8.96
Höjd
Höjd
2.42
Patrik Sjöberg, Örgryte65Örgryte IS
Stockholm/S
30.6.87
Stav
Stav
6.15
Armand Duplantis, Upsala99Upsala IF
Roma, ITA
17.9.20
Längd
Längd
8.44
Michel Tornéus, Hammarby86Hammarby IF
Sierra Nevada, ESP
10.7.16
Tresteg
Tresteg
17.79
Christian Olsson, Örgryte80Örgryte IS
Athína, GRE
22.8.04
Kula
Kula
21.33
Hans Höglund, Mölndals AIK 52Mölndals AIK
Provo, UT
6.6.75
Diskus
Diskus
71.86
Daniel Ståhl, Spårvägen92Spårvägens FK
Bottnaryd
29.6.19
Slägga
Slägga
80.14
Tore Gustafsson, Mölndal62Mölndals AIK
Lappeenranta, FIN
4.7.89
Spjut
Spjut
89.10
Patrik Bodén, IF Göta 67IF Göta
Austin, TX
24.3.90
Tiokamp
Tiokamp
8.406
Nicklas Wiberg, Kalmarsund85FI Kalmarsund
Berlin, GER
20.8.09
 10.96/-0.4  7.25/-0.4  14.99  2.05  48.73  
14.75/+0.3  42.28  4.50  75.02  4:17.05
4x100 m
4x100 m
38.63
Landslag
Atlanta, GA
2.8.96
  Peter Karlsson 70,
Torbjörn Mårtensson 72,
Lars Hedner 67,
Patrik Strenius 72
 
39.35
Malmö AI
Uddevalla
18.6.94
  Mikael Wennolf 71,
Matias Ghansah 74,
Lars Hedner 67,
Thomas Leandersson 66
4x200 m
4x200 m
1:26.43
Malmö AI
Walnut, CA
24.4.88
  Lars Sjölin 58,
Tomas Avebäck 60,
Ulf Söderman 63,
Lars Hedner 67
4x400 m
4x400 m
3:02.57
Landslag
München, FRG
10.9.72
  Erik Carlgren 46,
Anders Faager 47,
Kenth Öhman 50,
Ulf Rönner 46
 
3:06.67
Malmö AI
Västerås
14.6.98
  Mikael Wennolf 71,
Rikard Rasmusson 74,
Niklas Eriksson 69,
Jimisola Laursen 77
4x800 m
4x800 m
7:19.44
Malmö AI
Huddinge
8.6.96
  Joel Johansson 72,
Torbjörn Johansson 70,
Jörgen Zaki 72
4x1500 m
4x1500 m
15:09.3m
Mälarhöjdens IK
Värnamo
12.6.83
  Jan Persson 61,
Lars Ericsson 57,
Antero Rinne 59,
Juha Moilanen 61
 
Resultat som ej kan bli aktuellt för officiellt rekordgodkännande
4x200 m
4x200 m
1:25.33
Malmö AI
Rennes, FRA
12.9.98
  Mathias Sundin 74,
Magnus Hansson 72,
Jimisola Laursen 77,
Niklas Eriksson 69
Kvinnor
100 m
100 m
11.16
Linda Haglund, Hanviken56Hanvikens SK
Moskva, URS
26.7.80
200 m
200 m
22.82
Linda Haglund, Hanviken56Hanvikens SK
Sittard, NED
1.7.79
400 m
400 m
51.13
Moa Hjelmer, Spårvägen90Spårvägens FK
Helsinki, FIN
29.6.12
800 m
800 m
1:58.77
Lovisa Lindh, Ullevi91Ullevi FK
Lausanne, SUI
6.7.17
1000 m
1000 m
2:35.15
Lovisa Lindh, Ullevi91Ullevi FK
Göteborg/S
11.7.17
1500 m
1500 m
3:56.60
Abeba Aregawi, Hammarby90Hammarby IF
Doha, QAT
10.5.13
1 mile
1 mile
4:23.07
Abeba Aregawi, Hammarby90Hammarby IF
Bruxelles, BEL
11.9.15
2000 m
2000 m
5:52.22
Sara Wedlund, Hässelby75Hässelby SK
Stockholm
2.9.95
 
# 5:47.17
Meraf Bahta, Hälle89Hälle IF
Zagreb, CRO
14.9.21
3000 m
3000 m
8:37.50
Meraf Bahta, Hälle89Hälle IF
Monaco, MON
21.7.17
5000 m
5000 m
14:49.95
Meraf Bahta, Hälle89Hälle IF
Rabat, MAR
22.5.16
10 000 m
10 000 m
31:13.06
Meraf Bahta, Hälle89Hälle IF
Palo Alto, CA
5.5.17
 
# 31:08.05
Meraf Bahta, Hälle89Hälle IF
Stockholm/S
4.5.21
1 timme
1 timme
17.955
Sarah Lahti, Hässelby95Hässelby SK
Bruxelles, BEL
4.9.20
5 km
5 km
15:31
Meraf Bahta, Hälle89Hälle IF
Mölnlycke
19.12.20
 
# 15:22
Sarah Lahti, Hässelby95Hässelby SK
Morton, FRA
24.4.21
10 km
10 km
31:44
Meraf Bahta, Hälle89Hälle IF
Røyse, NOR
21.10.17
Halvmaraton
H-maraton
1:09:53
Sarah Lahti, Hässelby95Hässelby SK
Dresden, GER
8.11.20
Maraton
Maraton
2:23:41
Isabellah Andersson, Hässelby80Hässelby SK
Dubai, UAE
21.1.11
100 km
100 km
7:20:48
Kajsa Berg, Huddinge AIS 79Huddinge AIS
Winschoten, NED
12.9.15
3000 m hinder
3000 m H
9:23.96
Charlotta Fougberg, Ullevi85Ullevi FK
Glasgow, GBR
12.7.14
100 m häck
100 m häck
12.47
Ludmila Engquist, Lidingö64IFK Lidingö
Atlanta, GA
29.7.96
 
12.47
Ludmila Engquist, Lidingö64IFK Lidingö
Sevilla, ESP
28.8.99
400 m häck
400 m häck
54.15
Ann-Louise Skoglund, IF Göta62IF Göta Karlstad
Stuttgart, FRG
30.8.86
Höjd
Höjd
2.06
Kajsa Bergqvist, Tureberg76Turebergs FK
Eberstadt, GER
26.7.03
Stav
Stav
4.83
Michaela Meijer, Örgryte93Örgryte IS
Norrköping
1.8.20
Längd
Längd
6.99
Erica Johansson, Mölndal74Mölndals AIK
Lausanne, SUI
5.7.00
Tresteg
Tresteg
14.29
Carolina Klüft, Växjö83IFK Växjö
Växjö
8.6.08
Kula
Kula
19.06
Fanny Roos, Athletics 24Seven95Athletics 24Seven SK
Minsk, BLR
10.9.19
 
# 19.34
Fanny Roos, Malmö95Malmö AI
Kladno, CZE
15.6.21
 
# 19.33
Fanny Roos, Malmö95Malmö AI
Sollentuna
13.6.21
 
# 19.30
Fanny Roos, Malmö95Malmö AI
Växjö/A
29.5.21
Diskus
Diskus
64.54
Anna Söderberg, Ullevi73Ullevi FK
Aremark, NOR
31.7.99
Slägga
Slägga
71.52
Ida Storm, Malmö91Malmö AI
Fränkisch-Crumbach, GER
4.6.17
Spjut
Spjut
61.96
Sofi Flink, Västerås FK 95Västerås FK
Moskva, RUS
16.8.13
Sjukamp
Sjukamp
7.032
Carolina Klüft, Växjö83IFK Växjö
Osaka, JPN
26.8.07
 13.15/+0.1  1.95  14.81  23.38/+0.3  
6.85/+1.0  47.98  2:12.56
4x100 m
4x100 m
43.61
Landslag
Göteborg/U
27.8.05
  Emma Rienas 82,
Carolina Klüft 83,
Jenny Kallur 81,
Susanna Kallur 81
 
44.44
Malmö AI
Kil
24.5.14
  Irene Ekelund 97,
Linnea Killander 93,
Daniella Busk 93,
Pernilla Nilsson 92
4x200 m
4x200 m
1:36.11
Malmö AI
Malmö
13.6.82
  Kristine Tånnander 55,
Helena Johnsson 63,
Lena Wallin 58,
Lena Möller 57
4x400 m
4x400 m
3:31.28
Landslag
Gävle
19.6.05
  Emma Björkman 86,
Carolina Klüft 83,
Ellinor Stuhrmann 77,
Lena Aruhn 70
 
3:38.92
IFK Växjö
Huddinge
3.6.07
  Emma Magnusson 99,
Ulrika Johansson 80,
Stina Smibacker 83,
Carolina Klüft 83
 
# 3:38.22
Ullevi FK
Huddinge
1.8.21
  Alice Svantesson 97,
Lovisa Lindh 91,
Lisa Lilja 96,
Matilda Hellqvist 93
4x800 m
4x800 m
8:30.51
Täby IS
Antony, FRA
1.7.00
  Cilla Pettersson 75,
Lena Nilsson 80,
Linda Olsson 72,
Monica Lundgren 73
 
Resultat som ej kan bli aktuellt för officiellt rekordgodkännande
2000 m
2000 m
5:37.12
Meraf Bahta, Hälle89Hälle IF
Montreuil, FRA
19.6.18
 
5:46.7m+
Meraf Bahta, Hälle89Hälle IF
Rabat, MAR
22.5.16
 
5:47.1m+
Meraf Bahta, Hälle89Hälle IF
Doha, QAT
6.5.16
 
5:47.76
Maria Akraka, Rånäs66Rånäs 4H
Sheffield, GBR
4.9.94
10 km
10 km
31:09
Meraf Bahta, Hälle89Hälle IF
Schoorl, NED
10.2.19
 
31:26
Meraf Bahta, Hälle89Hälle IF
Casablanca, MAR
6.3.16
 
31:38
Meraf Bahta, Hälle89Hälle IF
Røyse, NOR
20.10.18
Män inne
50 m
50 m
5.83
Stefan Nilsson, KA 2 IF 54KA 2 IF
Grenoble, FRA
21.2.81
60 m
60 m
6.58
Peter Karlsson, Alingsås IF 70Alingsås IF
Gent, BEL
7.2.96
 
6.58
Patrik Lövgren, Heleneholms IF 75Heleneholms IF
Paris, FRA
7.3.97
 
6.58
Patrik Lövgren, Heleneholm75Heleneholms IF
Paris, FRA
7.3.97
200 m
200 m
20.65
Johan Wissman, Helsingborg82IFK Helsingborg
Liévin, FRA
28.2.04
400 m
400 m
45.59
Jimisola Laursen, Malmö77Malmö AI
Wien, AUT
3.3.02
800 m
800 m
1:45.91
Martin Enholm, Lidingö65IFK Lidingö
Birmingham, GBR
22.2.92
 
# 1:45.09
Andreas Kramer, Ullevi97Ullevi FK
Toruń, POL
17.2.21
1000 m
1000 m
2:20.56
Torbjörn Johansson, Malmö70Malmö AI
Stockholm/G
25.2.96
1500 m
1500 m
3:36.63
Kalle Berglund, Spårvägens FK 96Spårvägens FK
Toruń, POL
6.2.19
1 mile
1 mile
3:58.11
Johan Rogestedt, F Stenungsunds FI 93F Stenungsunds FI
Athlone, IRL
15.2.17
3000 m
3000 m
7:48.34
Andreas Almgren, Tureberg95Turebergs FK
Växjö
22.2.20
 
# 7:41.6m
Andreas Almgren, Tureberg95Turebergs FK
Sollentuna
30.1.21
5000 m
5000 m
13:39.71
Mustafa Mohamed, Hälle79Hälle IF
Stockholm/G
2.2.06
50 m häck
50 m häck
6.46
Robert Kronberg, IF Kville 76IF Kville
Sindelfingen, GER
4.3.01
60 m häck
60 m häck
7.54
Robert Kronberg, IF Kville 76IF Kville
Lisboa, POR
9.3.01
Höjd
Höjd
2.41
Patrik Sjöberg, Örgryte IS 65Örgryte IS
Pireás, GRE
1.2.87
Stav
Stav
6.18
Armand Duplantis, Upsala99Upsala IF
Glasgow, GBR
15.2.20
Längd
Längd
8.30
Michel Tornéus, Hammarby IF 86Hammarby IF
Praha, CZE
6.3.15
 
# 8.31
Thobias Montler, Malmö96Malmö AI
Toruń, POL
5.3.21
Tresteg
Tresteg
17.83
Christian Olsson, Örgryte80Örgryte IS
Budapest, HUN
7.3.04
Kula
Kula
21.24
Sören Tallhem, UIF Matteuspojkarna64UIF Matteuspojkarna
Syracuse, NY
9.3.85
Sjukamp
Sjukamp
6.142
Henrik Dagård, Hässelby69Hässelby SK
Barcelona, ESP
12.3.95
 6.84  7.32  15.27  1.98  
7.87  4.80  2:41.60
4x200 m
4x200 m
1:25.26
Landslag
Glasgow, GBR
29.1.05
  Johan Wissman 82,
Johan Engberg 81,
Alexander Ljunggren 81,
Andreas Mokdasi 84
 
1:26.10
IF Göta
Göteborg/FH
25.2.07
  Johan Engberg 81,
Simon Johansson 87,
Fredrik Johansson 86,
Christian Sjöberg 84
4x400 m
4x400 m
3:07.10
Landslag
Moskva, RUS
12.3.06
  Joni Jaako 86,
Johan Wissman 82,
Andreas Mokdasi 84,
Mattias Claesson 86
 
Resultat som ej kan bli aktuellt för officiellt rekordgodkännande
60 m häck
60 m häck
7.54
Robert Kronberg, IF Kville 76IF Kville
Glasgow, GBR
18.3.01
4x200 m
4x200 m
1:25.10
Landslag
Umeå
24.2.01
  Jimisola Laursen 77,
Mattias Sunneborn 70,
Johan Wissman 82,
Christofer Sandin 79
Kvinnor inne
50 m
50 m
6.17
Linda Haglund, Hanvikens SK 56Hanvikens SK
Grenoble, FRA
22.2.81
 
6.17
Linda Haglund, Hanvikens SK 56Hanvikens SK
Grenoble, FRA
22.2.81
60 m
60 m
7.13
Linda Haglund, Hanvikens SK 56Hanvikens SK
Milano, ITA
12.3.78
 
7.13
Linda Haglund, Hanvikens SK 56Hanvikens SK
Turku, FIN
31.1.81
200 m
200 m
23.15
Irene Ekelund, Kil97Kils AIK
Norrköping
17.2.13
400 m
400 m
52.04
Moa Hjelmer, Spårvägens FK 90Spårvägens FK
Göteborg/Sc
3.3.13
800 m
800 m
2:00.01
Maria Akraka, Rånäs66Rånäs 4H
Stockholm/G
19.2.98
1000 m
1000 m
2:38.11
Malin Ewerlöf, Spårvägen72Spårvägens FK
Stockholm/G
25.2.99
1500 m
1500 m
3:57.91
Abeba Aregawi, Hammarby IF 90Hammarby IF
Stockholm/G
6.2.14
1 mile
1 mile
4:28.30
Yolanda Ngarambe, Turebergs FK 91Turebergs FK
Boston, MA
26.1.19
3000 m
3000 m
8:42.46
Meraf Bahta, Hälle89Hälle IF
Madrid, ESP
8.2.18
5000 m
5000 m
15:06.49
Sara Wedlund, Hässelby SK 75Hässelby SK
Stockholm/G
25.2.96
50 m häck
50 m häck
6.67+
Susanna Kallur, Falu IK 81Falu IK
Stockholm/G
21.2.08
60 m häck
60 m häck
7.68
Susanna Kallur, Falu IK 81Falu IK
Karlsruhe, GER
10.2.08
Höjd
Höjd
2.08
Kajsa Bergqvist, Tureberg76Turebergs FK
Arnstadt, GER
4.2.06
Stav
Stav
4.81
Angelica Bengtsson, Hässelby93Hässelby SK
Clermont-Ferrand, FRA
24.2.19
Längd
Längd
6.92
Carolina Klüft, Växjö83IFK Växjö
Budapest, HUN
7.3.04
 
6.92
Carolina Klüft, Växjö83IFK Växjö
Budapest, HUN
7.3.04
 
6.92
Khaddi Sagnia, Ullevi94Ullevi FK
Glasgow, GBR
25.2.18
Tresteg
Tresteg
14.12
Camilla Johansson, Växjö76IFK Växjö
Gent, BEL
26.2.00
Kula
Kula
18.61
Fanny Roos, Athletics 24Seven SK 95Athletics 24Seven SK
Norrköping
17.2.19
 
# 19.29
Fanny Roos, Malmö95Malmö AI
Toruń, POL
5.3.21
 
# 18.85
Fanny Roos, Malmö95Malmö AI
Växjö
25.2.21
 
# 18.66
Fanny Roos, Malmö95Malmö AI
Sätra
6.2.21
 
# 18.64
Fanny Roos, Malmö95Malmö AI
Karlsruhe, GER
29.1.21
Femkamp
Femkamp
4.948
Carolina Klüft, Växjö83IFK Växjö
Madrid, ESP
4.3.05
 8.19  1.93  13.29  6.65  2:13.47
4x200 m
4x200 m
1:36.86
Landslag
Växjö
13.2.16
  Pernilla Nilsson 92,
Moa Hjelmer 90,
Isabelle Eurenius 89,
Josefin Magnusson 89
 
1:37.77
Malmö AI
Malmö
16.1.94
  Gunilla Ascard 66,
Jessica Larsson 75,
Helena Fernström 69,
Maria Staafgård 69
4x400 m
4x400 m
3:34.71
Landslag
Budapest, HUN
7.3.04
  Beatrice Dahlgren 79,
Ellinor Stuhrmann 77,
Erica Mårtensson 79,
Louise Gundert 80
 
Resultat som ej kan bli aktuellt för officiellt rekordgodkännande
4x200 m
4x200 m
1:36.36
Landslag
Umeå
24.2.01
  Annika Amundin 77,
Helene Nordquist 80,
Jenny Ljunggren 84,
Linda Hansson 75
Manliga juniorer (-19 år)
100 m
100 m
10.22
Henrik Larsson, IF Göta99IF Göta Karlstad
Tampere, FIN
11.7.18
200 m
200 m
20.75
Johan Engberg, Finspångs AIK 81Finspångs AIK
Malmö/S
7.8.00
400 m
400 m
# 46.07
Rikard Rasmusson, 74
Seoul, KOR
18.9.92
800 m
800 m
1:45.65
Andreas Almgren, Tureberg95Turebergs FK
Eugene, OR
27.7.14
1000 m
1000 m
2:20.63
Kalle Berglund, Spårvägen96Spårvägens FK
Göteborg/S
5.9.15
1500 m
1500 m
3:41.92
Kalle Berglund, Spårvägen96Spårvägens FK
Göteborg/S
14.8.15
1 mile
1 mile
4:01.9m
Anders Gärderud, Lidingö46IFK Lidingö
Västerås
8.8.65
3000 m
3000 m
7:57.22
Morgan Tollofsén, Dorotea70Dorotea IF
Umeå
14.6.88
5000 m
5000 m
13:29.59
Emil Millán de la Oliva, Eskilstuna01Eskilstuna FI
Göteborg/S
29.8.20
10 000 m
10 000 m
28:23.21
Emil Millán de la Oliva, Eskilstuna01Eskilstuna FI
Leiden, NED
19.9.20
3000 m hinder
3000 m H
8:34.84
Anders Carlson, IK Orient 59IK Orient
Stockholm/S
5.8.78
110 m häck (99.1)
110 m h (99.1)
13.39
Philip Nossmy, Malmö82Malmö AI
Stockholm/S
16.9.00
400 m häck
400 m häck
50.15
Oskar Edlund, Täby02Täby IS
Uppsala
16.8.20
Höjd
Höjd
2.33
Patrik Sjöberg, Örgryte65Örgryte IS
Oslo, NOR
9.7.83
 
2.33
Patrik Sjöberg, Örgryte65Örgryte IS
Eberstadt, FRG
10.6.84
 
2.33
Patrik Sjöberg, Örgryte65Örgryte IS
Los Angeles, CA
11.8.84
Längd
Längd
7.95
Matias Ghansah, Malmö74Malmö AI
Belfast, GBR
21.6.91
Tresteg
Tresteg
16.30
Christian Olsson, Örgryte80Örgryte IS
Espoo, FIN
29.8.99
 
# 16.43
Gabriel Wallmark, Örgryte02Örgryte IS
Nairobi, KEN
22.8.21
 
# 16.39
Gabriel Wallmark, Örgryte02Örgryte IS
Tallinn, EST
18.7.21
Kula (6.0)
Kula (6.0)
21.11
Magnus Lohse, Mölndal84Mölndals AIK
Lerum
19.6.03
Diskus (1.75)
Diskus (1.75)
62.58
Jakob Gardenkrans, Malmö97Malmö AI
Bottnaryd
18.6.16
Slägga (6.0)
Slägga (6.0)
77.62
Ragnar Carlsson, Falun00Falu IK
Tampere, FIN
13.7.18
Spjut
Spjut
78.73
Simon Litzell, Hässelby97Hässelby SK
Bålsta
23.5.15
Tiokamp (P19)
Tiokamp (P19)
7.763
Petter Olson, Malmö91Malmö AI
Huddinge
5.9.10
 11.39/-0.4  6.89/+0.1  14.02  1.99  49.21  
14.62/0.0  41.04  4.82  49.05  4:20.14
4x100 m
4x100 m
39.73
Landslag
Eskilstuna
19.7.15
  Emil von Barth 96,
Austin Hamilton 97,
Thobias Nilsson Montler 96,
Gustav Kjell 96
 
41.30
Ullevi FK
Göteborg/S
13.9.20
  Rafael Tejada De Leon 02,
Erik Johansson 01,
Oliwer Danielsson 01,
Lucas Bolin 01
 
# 40.81
Hammarby IF
Huddinge
1.8.21
  David Thid 03,
Alexander Pilgrim 03,
Jonatan Borg 03,
Viktor Wall 03
4x400 m
4x400 m
3:09.76
Landslag
Skien, NOR
22.8.93
  Tobias Karlsson 74,
David Bergdahl 74,
Mathias Sundin 74,
Rikard Rasmusson 74
 
3:18.15
Malmö AI
Göteborg
24.5.08
  Viktor Ekelund 89,
Martin Nilson 89,
Dennis Karanda 89,
Robin Rohlén 90
 
Resultat som ej kan bli aktuellt för officiellt rekordgodkännande
Diskus (1.75)
Diskus (1.75)
63.71
Niklas Arrhenius, Spårvägen82Spårvägens FK
Provo, UT
28.10.00
Kvinnliga juniorer (-19 år)
100 m
100 m
11.35
Linda Haglund, Hanviken56Hanvikens SK
Sofia, BUL
12.7.75
 
11.35
Irene Ekelund, Kil97Kils AIK
Kil
8.6.13
200 m
200 m
22.92
Irene Ekelund, Kil97Kils AIK
Donetsk, UKR
14.7.13
400 m
400 m
52.23
Ann-Louise Skoglund, IF Göta62IF Göta
Malmö/S
13.8.81
800 m
800 m
2:03.9m
Lena Nilsson, Vallentuna FK 80Vallentuna FK
Imperia, ITA
26.6.98
1000 m
1000 m
2:48.09
Malin Ewerlöf, Södertälje IF72Södertälje IF
Västerås
29.6.90
1500 m
1500 m
4:07.47
Inger Knutsson, Nynäshamns IF 55Nynäshamns IF
Duisburg, FRG
26.8.73
1 mile
1 mile
4:45.98
Alice Magnell Millán, Eskilstuna05Eskilstuna FI
Göteborg/S
25.7.20
3000 m
3000 m
8:58.36
Inger Knutsson, Nynäshamns IF 55Nynäshamns IF
Stockholm/S
1.9.73
5000 m
5000 m
15:51.17
Jessica Carlberg, Oskarshamn79Oskarshamns SK
Annecy, FRA
2.8.98
10 000 m
10 000 m
35:05.30
Charlotte Sinclair, IS Göta88IS Göta
Eskilstuna
10.8.07
3000 m hinder
3000 m H
9:56.50
Maria Larsson, Örgryte94Örgryte IS
Manchester, GBR
1.6.13
100 m häck
100 m häck
13.02
Susanna Kallur, Falun81Falu IK
Santiago de Chile, CHI
19.10.00
400 m häck
400 m häck
56.00
Ann-Louise Skoglund, IF Göta62IF Göta Karlstad
Göteborg/S
11.8.81
Höjd
Höjd
1.92
Carolina Klüft, Växjö83IFK Växjö
Kingston, JAM
19.7.02
Stav
Stav
4.60
Lisa Gunnarsson, Hässelby99Hässelby SK
Austin, TX
31.3.18
Längd
Längd
6.73
Tilde Johansson, Varberg01Varbergs GIF
Karlstad
3.7.19
Tresteg
Tresteg
13.65
Khaddi Sagnia, Ullevi94Ullevi FK
Vellinge
27.8.11
 
# 14.05
Maja Åskag, Råby-Rekarne02Råby-Rekarne FIF
Tallinn, EST
16.7.21
 
# 13.91
Maja Åskag, Råby-Rekarne02Råby-Rekarne FIF
Tallinn, EST
16.7.21
Kula
Kula
16.29
Fanny Roos, Ljungby95Ljungby FIK
Eugene, OR
25.7.14
Diskus
Diskus
55.98
Caisa-Marie Lindfors, Upsala00Upsala IF
Karlstad
31.8.19
Slägga
Slägga
66.19
Eleni Larsson, Huddinge93Huddinge AIS
Växjö
19.8.12
Spjut
Spjut
61.96
Sofi Flink, Västerås95Västerås FK
Moskva, RUS
16.8.13
Sjukamp
Sjukamp
6.542
Carolina Klüft, Växjö83IFK Växjö
München, GER
10.8.02
 13.33/-0.3  1.89  13.16  23.71/-0.3  
6.36/+1.1  47.61  2:17.99
4x100 m
4x100 m
44.78
Landslag
Santiago de Chile, CHI
22.10.00
  Emma Rienas 82,
Jenny Kallur 81,
Susanna Kallur 81,
Linda Fernström 81
 
45.83
Malmö AI
Göteborg/S
13.9.20
  Filippa Sivnert 01,
Nikki Anderberg 02,
Freja Andersdotter 01,
Wilma Rosenquist 01
4x400 m
4x400 m
3:39.77
Landslag
Kaunas, LTU
24.7.05
  Louise Martin 87,
Emma Björkman 86,
Jenny Holmroos 86,
Sofie Persson 87
 
3:47.9m
Göteborgs KIK
Helsingborg
7.7.73
  Ewa Carlsson 58,
Angelicka Blomquist 55,
Ann Larsson 55
Manliga juniorer (-19 år) inne
60 m
60 m
6.71
Patrik Lövgren, Heleneholm75Heleneholms IF
Växjö
6.3.94
200 m
200 m
21.26
Johan Engberg, Finspång81Finspångs AIK
Malmö/A
30.1.00
400 m
400 m
47.17
Carl Bengtström, Örgryte00Örgryte IS
Bærum, NOR
10.2.19
800 m
800 m
1:47.85
Andreas Kramer, Sävedalen97Sävedalens AIK
Stockholm/G
17.2.16
1500 m
1500 m
3:47.23
Olle Walleräng, Råby-Rekarne FI85Råby-Rekarne FI
Göteborg/FH
7.2.04
3000 m
3000 m
8:05.61
Suldan Hassan, Ullevi98Ullevi FK
Sätra
4.2.17
60 m häck (99.1)
60 m h (99.1)
7.64
Max Hrelja, Linköpings GIF98Linköpings GIF
Göteborg/FH
18.2.17
Höjd
Höjd
2.27
Patrik Sjöberg, Örgryte65Örgryte IS
Berlin, FRG
24.2.84
Stav
Stav
5.88
Armand Duplantis, Upsala99Upsala IF
Clermont-Ferrand, FRA
25.2.18
Längd
Längd
7.78
Matias Ghansah, Malmö74Malmö AI
Stockholm/G
9.2.93
Tresteg
Tresteg
16.22
Claes Rahm, Gefle64Gefle IF
Malmö
18.2.83
Kula (6.0)
Kula (6.0)
20.47
Wictor Petersson, Malmö98Malmö AI
Växjö
3.3.17
Sjukamp (P19)
Sjukamp (P19)
5.788
Fredrick Ekholm, Huddinge94Huddinge AIS
Växjö
10.2.13
 7.13  6.94  14.35  2.09  
7.95  4.62  2:53.88
Kvinnliga juniorer (-19 år) inne
60 m
60 m
7.26
Irene Ekelund, Kil97Kils AIK
Sätra
21.2.15
200 m
200 m
23.15
Irene Ekelund, Malmö97Malmö AI
Norrköping
17.2.13
400 m
400 m
54.19
Moa Hjelmer, Spårvägen90Spårvägens FK
Stockholm/G
18.2.09
800 m
800 m
2:05.43
Gaël De Coninck, Sävedalen01Sävedalens AIK
Gävle
18.2.18
1500 m
1500 m
4:11.70
Malin Ewerlöf, Södertälje IF72Södertälje IF
Den Haag, NED
19.2.89
3000 m
3000 m
9:10.78
Annika Lewin, Hässelby66Hässelby SK
Solna
19.2.84
60 m häck
60 m häck
8.10
Susanna Kallur, Falun81Falu IK
Gent, BEL
26.2.00
Höjd
Höjd
1.92
Kajsa Bergqvist, Turebergs IF76Turebergs IF
Malmö/A
25.2.95
Stav
Stav
4.63
Angelica Bengtsson, Hässelby93Hässelby SK
Stockholm/G
22.2.11
Längd
Längd
6.78
Erica Johansson, Mölndal74Mölndals AIK
Malmö/A
21.2.93
Tresteg
Tresteg
13.57
Khaddi Sagnia, Ullevi94Ullevi FK
Steinkjer, NOR
11.2.12
 
# 13.67
Maja Åskag, Råby-Rekarne02Råby-Rekarne FIF
Malmö/A
21.2.21
Kula
Kula
15.87
Fanny Roos, Ljungby95Ljungby FIK
Sätra
15.2.14
Femkamp
Femkamp
4.535
Carolina Klüft, Växjö83IFK Växjö
Wien, AUT
1.3.02
 8.49  1.81  12.71  6.24  2:14.95
SM-rekord
 
Män
100 m
100 m
10.26
Henrik Larsson, IF Göta99IF Göta Karlstad
Karlstad
30.8.19
 
w 10.14
Henrik Larsson, IF Göta99IF Göta Karlstad
Eskilstuna
24.8.18
200 m
200 m
20.54
Johan Wissman, Helsingborg82IFK Helsingborg
Sollentuna
16.7.06
400 m
400 m
45.68
Jimisola Laursen, Malmö77Malmö AI
Uppsala
19.8.00
800 m
800 m
1:45.53
Andreas Kramer, Sävedalen97Sävedalens AIK
Uppsala
16.8.20
1500 m
1500 m
3:40.93
Kalle Berglund, Spårvägen96Spårvägens FK
Karlstad
31.8.19
5000 m
5000 m
13:34.05
Jonny Danielson, Kvarnsveden64Kvarnsvedens GoIF
Gävle
2.8.87
10 000 m
10 000 m
28:40.37
Mats Erixon, Mölndal58Mölndals AIK
Stockholm/S
29.9.84
10 km
10 km
28:31
Samuel Tsegay, Hälle88Hälle IF
Anderstorp
10.10.20
Halvmaraton
H-maraton
1:02:03
Samuel Tsegay, Hälle88Hälle IF
Göteborg
11.9.21
Maraton
Maraton
2:12:33
Kjell-Erik Ståhl, Enhörna46Enhörna IF
Stockholm
7.6.86
100 km
100 km
6:38:44
Elov Olsson, Ockelbo89Ockelbo SK
Ljungskile
6.7.19
24 timmar
24 timmar
222.482
Bill Öster, Karlshamn SK95Karlshamn SK
Skövde
24.7.21
3000 m hinder
3000 m H
8:22.33
Dan Glans, Helsingborg47IFK Helsingborg
Skellefteå
20.8.77
110 m häck
110 m häck
13.45
Robert Kronberg, Kville76IF Kville
Växjö
24.8.01
400 m häck
400 m häck
49.26
Sven Nylander, IF Göta62IF Göta
Gävle
31.12.87
Höjd
Höjd
2.32
Stefan Holm, Kil76Kils AIK
Gävle
18.8.02
 
2.32
Stefan Holm, Kil76Kils AIK
Västerås
2.8.08
Stav
Stav
5.80
Patrik Kristiansson, KA 2 IF77KA 2 IF
Norrtälje
3.8.03
Längd
Längd
8.15
Thobias Montler, Malmö96Malmö AI
Uppsala
16.8.20
 
w 8.18
Mattias Sunneborn, Lidingö70IFK Lidingö
Sundsvall
19.7.97
Tresteg
Tresteg
17.54
Christian Olsson, Örgryte80Örgryte IS
Norrtälje
1.8.03
Kula
Kula
20.60
Wictor Petersson, Malmö98Malmö AI
Uppsala
16.8.20
Diskus
Diskus
69.72
Daniel Ståhl, Spårvägen92Spårvägens FK
Eskilstuna
26.8.18
Slägga
Slägga
78.70
Tore Gustafsson, Mölndal62Mölndals AIK
Borås
30.7.89
Spjut
Spjut
86.24
Patrik Bodén, IF Göta67IF Göta
Göteborg/U
30.7.94
Tiokamp
Tiokamp
8.246
Sten Ekberg, Heleneholm64Heleneholms IF
Värnamo
5.7.92
 11.07/-0.9  7.18/+1.2  14.46  2.09  49.27  
14.80/+0.6  49.76  4.60  61.64  4:27.86
4x100 m
4x100 m
39.35
Malmö AI
Uddevalla
18.6.94
  Mikael Wennolf 71,
Matias Ghansah 74,
Lars Hedner 67,
Thomas Leandersson 66
4x400 m
4x400 m
3:06.67
Malmö AI
Västerås
14.6.98
  Mikael Wennolf 71,
Rikard Rasmusson 74,
Niklas Eriksson 69,
Jimisola Laursen 77
4x800 m
4x800 m
7:19.44
Malmö AI
Huddinge
8.6.96
  Joel Johansson 72,
Torbjörn Johansson 70,
Jörgen Zaki 72
4x1500 m
4x1500 m
15:09.3m
Mälarhöjdens IK
Värnamo
12.6.83
  Jan Persson 61,
Lars Ericsson 57,
Antero Rinne 59,
Juha Moilanen 61
Kvinnor
100 m
100 m
11.24
Linda Haglund, Hanviken56Hanvikens SK
Skövde
7.8.81
200 m
200 m
23.11
Linda Haglund, Hanviken56Hanvikens SK
Malmö/S
13.8.79
400 m
400 m
51.58
Moa Hjelmer, Spårvägen90Spårvägens FK
Gävle
13.8.11
800 m
800 m
2:00.68
Malin Ewerlöf, Spårvägen72Spårvägens FK
Malmö/He
7.8.99
1500 m
1500 m
4:09.65
Malin Ewerlöf, Spårvägen72Spårvägens FK
Stockholm/S
26.7.98
5000 m
5000 m
15:32.46
Sarah Lahti, Hässelby95Hässelby SK
Sollentuna
28.8.16
10 000 m
10 000 m
32:45.26
Midde Hamrin, IK Vikingen57IK Vikingen
Karlstad
5.8.90
10 km
10 km
32:02
Meraf Bahta, Hälle89Hälle IF
Anderstorp
10.10.20
Halvmaraton
H-maraton
1:10:30
Isabellah Andersson, Hässelby80Hässelby SK
Göteborg
12.5.12
Maraton
Maraton
2:31:28
Marie Söderström-Lundberg, Hässelby60Hässelby SK
Stockholm
9.6.01
100 km
100 km
7:40:51
Kajsa Berg, Huddinge79Huddinge AIS
Stockholm
4.8.13
24 timmar
24 timmar
210.051
Elin Hartelius, Kville82IF Kville
Skövde
24.7.21
3000 m hinder
3000 m H
9:42.14
Charlotta Fougberg, Ullevi85Ullevi FK
Eskilstuna
25.8.18
100 m häck
100 m häck
12.68
Ludmila Engquist, Lidingö64IFK Lidingö
Karlskrona
10.8.96
 
w 12.52
Ludmila Engquist, Lidingö64IFK Lidingö
Karlskrona
10.8.96
400 m häck
400 m häck
55.45
Monica Westén, IF Göta66IF Göta
Karlstad
5.8.90
Höjd
Höjd
2.04
Kajsa Bergqvist, Tureberg76Turebergs FK
Sollentuna
16.7.06
Stav
Stav
4.71
Angelica Bengtsson, Hässelby93Hässelby SK
Uppsala
15.8.20
Längd
Längd
6.93
Khaddi Sagnia, Ullevi94Ullevi FK
Borås
28.8.21
Tresteg
Tresteg
14.14
Camilla Johansson, Växjö76IFK Växjö
Uppsala
19.8.00
Kula
Kula
18.59
Fanny Roos, Malmö95Malmö AI
Uppsala
14.8.20
Diskus
Diskus
61.79
Anna Söderberg, Ullevi73Ullevi FK
Stockholm/S
26.7.98
Slägga
Slägga
69.22
Marinda Petersson, Malmö95Malmö AI
Sollentuna
26.8.16
Spjut
Spjut
58.88
Sofi Flink, Västerås95Västerås FK
Eskilstuna
24.8.18
Sjukamp
Sjukamp
6.101
Bianca Salming, Tureberg98Turebergs FK
Ljungby
8.8.21
 14.35w/+2.3  1.85  14.13  26.35/-0.6  
5.67/+0.9  50.11  2:11.08
4x100 m
4x100 m
44.44
Malmö AI
Kil
24.5.14
  Irene Ekelund 97,
Linnea Killander 93,
Daniella Busk 93,
Pernilla Nilsson 92
4x400 m
4x400 m
3:38.22
Ullevi FK
Huddinge
1.8.21
  Alice Svantesson 97,
Lovisa Lindh 91,
Lisa Lilja 96,
Matilda Hellqvist 93
4x800 m
4x800 m
8:33.69
Turebergs FK
Stockholm/S
25.5.19
  Hanna Hermansson 89,
Bianca Salming 98,
Yolanda Ngarambe 91,
Andrea Claeson 98
 
8:33.69
Turebergs Fk
Stockholm/S
25.5.19
  Hanna Hermansson 89,
Bianca Salming 98,
Yolanda Ngarambe 91,
Andrea Claeson 98
3x1500 m
3x1500 m
13:18.16
Hälle IF
Kil
25.5.14
  Lisa Öhberg 88,
Linn Nilsson 90,
Meraf Bahta 89
 
13:18.16
Hälle IF
Kil
25.5.14
  Lisa Öhberg 88,
Linn Nilsson 90,
Meraf Bahta 89
ISM-rekord
 
Män
60 m
60 m
6.60
Henrik Larsson, IF Göta99IF Göta Karlstad
Norrköping
16.2.19
200 m
200 m
20.66
Johan Wissman, Helsingborg82IFK Helsingborg
Göteborg/FH
22.2.04
400 m
400 m
46.59
Carl Bengtström, Örgryte00Örgryte IS
Malmö/A
21.2.21
800 m
800 m
1:47.61
Andreas Kramer, Sävedalen97Sävedalens AIK
Växjö
26.2.17
1500 m
1500 m
3:43.60
Kalle Berglund, Spårvägen96Spårvägens FK
Gävle
18.2.18
3000 m
3000 m
7:48.34
Andreas Almgren, Tureberg95Turebergs FK
Växjö
22.2.20
60 m häck
60 m häck
7.59
Robert Kronberg, Kville76IF Kville
Göteborg/FH
25.2.07
Höjd
Höjd
2.38
Stefan Holm, Kil76Kils AIK
Göteborg/FH
25.2.07
 
2.38
Linus Thörnblad, Malmö85Malmö AI
Göteborg/FH
25.2.07
Stav
Stav
5.70
Alhaji Jeng, Örgryte81Örgryte IS
Malmö/A
23.2.08
 
$ 5.72
Martin Voss, DEN67DEN
Malmö/A
25.2.95
Längd
Längd
8.22
Thobias Montler, Malmö96Malmö AI
Växjö
23.2.20
Tresteg
Tresteg
17.60
Christian Olsson, Örgryte80Örgryte IS
Malmö/A
16.2.02
Kula
Kula
21.13
Wictor Petersson, Malmö98Malmö AI
Malmö/A
19.2.21
Vikt
Vikt
23.24
Ragnar Carlsson, Hässelby00Hässelby SK
Malmö/A
20.2.21
Sjukamp
Sjukamp
6.018
Fredrik Samuelsson, Hässelby95Hässelby SK
Uppsala
3.2.19
 7.14  7.43  14.42  2.07  8.16  4.85  2:43.19
4x200 m
4x200 m
1:26.10
IF Göta
Göteborg/FH
25.2.07
  Johan Engberg 81,
Simon Johansson 87,
Fredrik Johansson 86,
Christian Sjöberg 84
Kvinnor
60 m
60 m
7.17
Linda Haglund, Hanviken56Hanvikens SK
Falun
11.2.78
200 m
200 m
23.15
Irene Ekelund, Kil97Kils AIK
Norrköping
17.2.13
400 m
400 m
53.02
Moa Hjelmer, Spårvägen90Spårvägens FK
Örebro
19.2.12
800 m
800 m
2:03.36
Anna Silvander, Lidingö93IFK Lidingö
Sätra
22.2.15
1500 m
1500 m
4:10.86
Malin Ewerlöf, Spårvägen72Spårvägens FK
Eskilstuna
15.2.98
3000 m
3000 m
9:00.94
Sara Wedlund, Hässelby75Hässelby SK
Borlänge
16.2.96
60 m häck
60 m häck
7.96
Susanna Kallur, Falun81Falu IK
Göteborg/FH
22.2.04
Höjd
Höjd
2.00
Kajsa Bergqvist, Tureberg76Turebergs FK
Sätra
2.3.03
Stav
Stav
4.74
Angelica Bengtsson, Hässelby93Hässelby SK
Växjö
22.2.20
Längd
Längd
6.85
Khaddi Sagnia, Ullevi94Ullevi FK
Gävle
17.2.18
Tresteg
Tresteg
13.95
Camilla Johansson, Växjö76IFK Växjö
Göteborg/FH
22.2.04
Kula
Kula
18.61
Fanny Roos, Athletics 24Seven95Athletics 24Seven SK
Norrköping
17.2.19
Vikt
Vikt
23.72
Ida Storm, Malmö91Malmö AI
Gävle
18.2.18
Femkamp
Femkamp
4.476
Jessica Samuelsson, Hässelby85Hässelby SK
Sätra
7.3.10
 8.61  1.71  14.77  6.05  2:14.04
4x200 m
4x200 m
1:37.99
Malmö AI
Malmö/A
28.2.16
  Pernilla Nilsson 92,
Pernilla Tornemark 85,
Linnea Killander 93,
Josefin Magnusson 89
Lag-SM-rekord
 
Män
100 m
100 m
10.34
Dennis Otieno, Hammarby91Hammarby IF
Halmstad
29.6.21
200 m
200 m
20.87
Johan Wissman, Hässelby82Hässelby SK
Sundsvall
1.7.15
400 m
400 m
46.43
Johan Wissman, Helsingborg82IFK Helsingborg
Växjö
4.7.02
800 m
800 m
1:47.34
Rizak Dirshe, Hälle72Hälle IF
Göteborg/S
26.7.00
1500 m
1500 m
3:43.97
Gustav Berlin, Hässelby95Hässelby SK
Halmstad
29.6.21
5000 m
5000 m
14:03.61
Kari Niemelä, Västerås62Västerås FK
Sollentuna
11.7.90
3000 m hinder
3000 m H
8:38.86
Henrik Skoog, Spårvägen79Spårvägens FK
Huddinge
16.8.01
110 m häck
110 m häck
13.73
Claes Albihn, Spårvägen71Spårvägens FK
Stockholm
15.8.95
400 m häck
400 m häck
50.66
Carl Bengtström, Örgryte00Örgryte IS
Halmstad
29.6.21
Höjd
Höjd
2.25
Staffan Strand, Hässelby76Hässelby SK
Sollentuna
2.7.97
Stav
Stav
5.51
Oscar Janson, Ullevi75Ullevi FK
Stockholm/S
31.8.10
 
5.51
Armand Duplantis, Upsala99Upsala IF
Norrköping
13.7.16
Längd
Längd
8.07
Thobias Montler, Malmö96Malmö AI
Halmstad
29.6.21
Tresteg
Tresteg
16.37
Jesper Hellström, Hässelby95Hässelby SK
Göteborg/S
6.8.20
Kula
Kula
20.93
Wictor Petersson, Malmö98Malmö AI
Halmstad
29.6.21
Diskus
Diskus
69.89
Daniel Ståhl, Spårvägen92Spårvägens FK
Helsingborg
26.6.19
Slägga
Slägga
73.97
Mattias Jons, Hässelby82Hässelby SK
Göteborg/S
20.6.12
Spjut
Spjut
85.15
Patrik Bodén, IF Göta67IF Göta
Karlstad
15.7.98
4x100 m
4x100 m
39.99
Ullevi Fk
Sundsvall
1.7.15
  Emil von Barth 96,
Sulayman Bah 86,
David Sennung 91,
Patrik Andersson 91
Kvinnor
100 m
100 m
11.53
Annika Amundin, Ullevi77Ullevi FK
Huddinge
16.8.01
 
w 11.50
Irene Ekelund, Spårvägen97Spårvägens FK
Helsingborg
6.7.18
200 m
200 m
23.28
Carolina Klüft, Växjö83IFK Växjö
Karlstad
22.6.05
400 m
400 m
53.34
Moa Hjelmer, Spårvägen90Spårvägens FK
Sollentuna
22.6.11
800 m
800 m
2:04.51
Monica Lundgren, Täby73Täby IS
Karlstad
15.7.98
1500 m
1500 m
4:19.47
Lisa Haglund, Hässelby81Hässelby SK
Stockholm/S
14.6.07
5000 m
5000 m
16:15.25
Malin Öhrn, Växjö69IFK Växjö
Växjö
4.7.02
3000 m hinder
3000 m H
10:27.65
Emilia Lillemo, Täby00Täby IS
Huddinge
29.5.21
100 m häck
100 m häck
13.24
Susanna Kallur, Falun81Falu IK
Göteborg/S
26.7.00
 
w 13.22
Elin Westerlund, Spårvägen90Spårvägens FK
Helsingborg
6.7.18
400 m häck
400 m häck
56.62
Monica Westén, IF Göta66IF Göta
Karlstad
7.7.94
Höjd
Höjd
1.96
Maja Nilsson, Örgryte99Örgryte IS
Halmstad
29.6.21
Stav
Stav
4.70
Angelica Bengtsson, Hässelby93Hässelby SK
Göteborg/S
6.8.20
Längd
Längd
6.71
Khaddi Sagnia, Ullevi94Ullevi FK
Sundsvall
1.7.15
Tresteg
Tresteg
13.78
Camilla Johansson, Växjö76IFK Växjö
Västerås
10.7.03
Kula
Kula
17.92
Axelina Johansson, Hässelby00Hässelby SK
Halmstad
29.6.21
Diskus
Diskus
64.30
Anna Söderberg, Ullevi73Ullevi FK
Gävle
14.7.99
Slägga
Slägga
68.07
Tracey Andersson, Ullevi84Ullevi FK
Borås
5.7.14
Spjut
Spjut
58.14
Ásdís Hjálmsdóttir Annerud, Spårvägen85Spårvägens FK
Göteborg/S
6.8.20
4x100 m
4x100 m
45.16
Ullevi FK
Halmstad
29.6.21
  Ebba Magnusson 01,
Lisa Lilja 96,
Matilda Hellqvist 93,
Elvira Tanderud 04
GÅNG
 
Svenska rekord
Män
5000 m
5000 m
18:32.56
Perseus Karlström, Eskilstuna90Eskilstuna FI
Melbourne, AUS
8.3.19
10 000 m
10 000 m
38:03.95
Perseus Karlström, Eskilstuna90Eskilstuna FI
Stockholm/S
24.8.19
20 000 m
20 000 m
1:18:35.2m
Stefan Johansson, Krogsereds IK67Krogsereds IK
Fana, NOR
15.5.92
50 000 m
50 000 m
3:54:59.7m
Bo Gustafsson, IFK Göteborg54IFK Göteborg
Fana, NOR
26.5.90
20 km
20 km
1:18:07
Perseus Karlström, Eskilstuna90Eskilstuna FI
La Coruña, ESP
8.6.19
50 km
50 km
3:44:49
Bo Gustafsson, IFK Göteborg54IFK Göteborg
Seoul, KOR
30.9.88
 
Resultat som ej kan bli aktuellt för officiellt rekordgodkännande
50 km
50 km
3:44:35
Perseus Karlström, Eskilstuna90Eskilstuna FI
Melbourne, AUS
17.12.17
Män inne
5000 m
5000 m
18:27.95
Stefan Johansson, Krogsereds IK67Krogsereds IK
Genova, ITA
28.2.92
Manliga juniorer (-19 år)
5000 m
5000 m
20:00.2m
Tobias Persson, Brunflo75Brunflo IF
Strömstad
18.7.93
10 000 m
10 000 m
41:12.6m
Stefan Johansson, Krogsereds IK67Krogsereds IK
Brunflo
8.1.86
20 000 m
20 000 m
1:27:17.9m
Stefan Johansson, Krogsereds IK67Krogsereds IK
Fana, NOR
26.4.86
Manliga juniorer (-19 år) inne
5000 m
5000 m
21:30.7m
Anders Hansson, Svängen92SK Svängen
Borås
19.11.11
Kvinnor
3000 m
3000 m
12:25.1m
Madelein Svensson, Forsmo IF69Forsmo IF
Strömstad
18.7.93
5000 m
5000 m
21:09.26
Madelein Svensson, Forsmo IF69Forsmo IF
København, DEN
25.8.92
10 000 m
10 000 m
42:13.70
Madelein Svensson, Forsmo IF69Forsmo IF
Fana, NOR
15.5.92
20 km
20 km
1:33:37
Monica Svensson, Växjö AIS78Växjö AIS
København, DEN
9.10.04
 
Resultat som ej kan bli aktuellt för officiellt rekordgodkännande
20 km
20 km
1:31:20
Monica Svensson, Växjö AIS78Växjö AIS
Vallensbæk, DEN
5.5.07
 
1:32:51
Monica Svensson, Växjö AIS78Växjö AIS
Malungfors
15.7.06
50 km
50 km
4:10:59
Monica Svensson, Växjö AIS78Växjö AIS
Scanzorosciate, ITA
21.10.07
 
4:14:38
Monica Svensson, Växjö AIS78Växjö AIS
Scanzorosciate, ITA
18.10.09
 
4:17:29
Monica Svensson, Växjö AIS78Växjö AIS
Scanzorosciate, ITA
15.10.06
 
4:22:20
Monica Svensson, Växjö AIS78Växjö AIS
Scanzorosciate, ITA
19.10.08
Kvinnor inne
3000 m
3000 m
12:14.01
Madelein Svensson, Forsmo IF69Forsmo IF
Liévin, FRA
25.1.92
Kvinnliga juniorer (-19 år)
5000 m
5000 m
23:01.1m
Monica Gunnarsson, Svängen65SK Svängen
Borås
27.9.84
10 000 m
10 000 m
47:58.0m
Monica Gunnarsson, Svängen65SK Svängen
Norrköping
28.4.84
Kvinnliga juniorer (-19 år) inne
3000 m
3000 m
14:06.8m
Jessica Franzén, Svängen76SK Svängen
Solna
11.2.95

© 2021 Friidrottsstatistik