17.10
26.8
21‐22.9
24.10
24.10
9.10
19.10
3.10
23.10
4.9
16.10
17.10
24.10
24.10
24.10
21.10
23.10
23‐24.10
9.9
17.10
16.10
23.10
23.10
22.10
21.10
10.10
9.10
10.10
27.9
3.10
9.10
18.9
2.10
17.10
2.10
18.9
16.10
10.10
14.10
30.9
30.9
16.10
16.10
16.10
3.10
17.10
14.10
9.10
3.10
10.10
17.10
17.10
16.10
16.10
3.10
26.9
13.10
7.10
14.10
9.10
28.8
6.10
9.10
13.10
9.10
9.10
9.10
12.10
9.10
19.9
12.10
10.10
10.10
9.10
10.10
3.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
9.10
9.10
3.10
30.9
10.10
25.9
13.9
27.9
19.9
9.10
3.10
26.9
9.10
7.10
7.10

Svenska veteranrekord






Män 35
100 m
100 m
10.61
Stefan Tärnhuvud, Sundsvall85Sundsvalls FI
Sundsvall
26.7.20
 
10.61
Stefan Tärnhuvud, Sundsvall85Sundsvalls FI
Uppsala
14.8.20
200 m
200 m
21.70
Johan Wissman, Hässelby82Hässelby SK
Sollentuna
29.6.17
300 m
300 m
34.30
Mattias Sunneborn, Spårvägen70Spårvägens FK
Visby
21.7.07
400 m
400 m
47.86
Mattias Sunneborn, Spårvägen70Spårvägens FK
Stockholm/S
25.7.06
600 m
600 m
1:22.03
Daniel Norberg, Spårvägen78Spårvägens FK
Sollentuna
5.8.13
800 m
800 m
1:49.79
Rizak Dirshe, Malmö72Malmö AI
Doha, QAT
14.5.10
1000 m
1000 m
2:18.92
Rizak Dirshe, Malmö72Malmö AI
Stockholm/S
7.8.07
1500 m
1500 m
3:39.30
Rizak Dirshe, Malmö72Malmö AI
Heusden, BEL
28.7.07
1 mile
1 mile
4:13.6m
Gunnar Ekman, Mälarhöjden43Mälarhöjdens IK
Norrköping
4.9.78
2000 m
2000 m
5:18.2m
Dan Glans, Tyringe47SK-69 Tyringe
Hvidovre, DEN
27.7.82
3000 m
3000 m
8:00.18
Dan Glans, Tyringe47SK-69 Tyringe
Göteborg/S
16.8.83
2 miles
2 miles
9:48.0m
Ulf Andersson, Järla44Järla IF
Hallunda
7.9.79
5000 m
5000 m
13:25.37
Erik Sjöqvist, Enhörna72Enhörna IF
Heusden, BEL
28.7.07
10 000 m
10 000 m
28:53.18
Adil Bouafif, Hässelby78Hässelby SK
Lisboa, POR
29.3.14
1 timme
1 timme
18.980
Stig Jönsson, Malmö28Malmö AI
Malmö
3.10.64
5 km
5 km
14:20
Daniel Lundgren, Tureberg85Turebergs FK
Stockholm
2.7.20
10 km
10 km
29:28
Daniel Lundgren, Tureberg85Turebergs FK
Stockholm
4.4.20
Halvmaraton
H-maraton
1:03:32
Göran Högberg, Enhörna48Enhörna IF
Göteborg
12.5.84
Maraton
Maraton
2:10:38
Kjell-Erik Ståhl, Enhörna46Enhörna IF
Helsinki, FIN
14.8.83
100 km
100 km
6:28:57
Jonas Buud, IFK Mora74IFK Mora
Seregno, ITA
15.4.12
3000 m hinder
3000 m H
9:01.64
Dan Glans, Malmö47Malmö AI
Södertälje
4.6.84
110 m häck (99.1)
110 m h (99.1)
13.38
Robert Kronberg, Kville76IF Kville
Lerum
23.8.11
400 m häck
400 m häck
49.75
Sven Nylander, Malmö62Malmö AI
Luzern, SUI
24.6.97
Höjd
Höjd
2.16
Stefan Karlsson, Solna FK58Solna FK
Björknäs
20.6.93
Stav
Stav
5.51
Oscar Janson, Ullevi75Ullevi FK
Stockholm/S
31.8.10
Längd
Längd
7.51
Mattias Sunneborn, Spårvägen70Spårvägens FK
Karlstad
28.7.08
Tresteg
Tresteg
16.28
Arne Holm, Ullevi61Ullevi FK
Gävle
2.7.96
Kula
Kula
19.57
Sören Tallhem, Spårvägen64Spårvägens FK
Väddö
1.9.01
Diskus
Diskus
71.26
Rickard Bruch, Malmö46Malmö AI
Malmö/S-K
15.11.84
Slägga
Slägga
71.68
Juha Packalén, Rånäs59Rånäs 4H
Rimbo
13.7.94
Spjut
Spjut
82.81
Gabriel Wallin, Södertälje IF81Södertälje IF
Saarijärvi, FIN
26.6.16
Vikt
Vikt
17.64
Robert Alneroth, Gefle84Gefle IF
Högby
20.8.21
Kastfemkamp
Kastfemkamp
3.627
Håkan Öberg, Nyköping61Nyköpings BIS
Nyköping/T
10.9.00
Femkamp M35-45
Femkamp M35-45
3.836
Lennart Hedmark, Solna FK44Solna FK
Spånga
5.8.79
Tiokamp
Tiokamp
7.570
Lennart Hedmark, Solna FK44Solna FK
Stockholm/S
8.8.82
 11.58/+1.6  6.62/-0.4  14.38  1.80  52.62  
15.33/-0.8  42.76  4.25  76.94  5:09.85
4x100 m
4x100 m
42.82
Landslag
Huddinge
13.6.15
  Robert Kronberg 76,
Lion Martinez 78,
Lasse Ohtamaa 80,
Mattias Sunneborn 70
 
45.15
Spårvägens FK
Eskilstuna
17.6.17
  Thomas Jönsson 65,
Mårten Skogman 67,
Mattias Sunneborn 70,
Lion Martinez 78
4x400 m
4x400 m
3:28.29
Landslag
Trollhättan
20.9.15
  Lasse Ohtamaa 80,
Johan Jonsson 78,
Mattias Sunneborn 70,
Patrik Hägg 72
 
3:35.41
Spårvägens FK
Västerås
28.7.18
  Emanuel Widmark 80,
Hjalmar Didrikson 74,
Klas Skarin 77,
Mattias Sunneborn 70
3x800 m
3x800 m
6:21.22
Hälle IF
Göteborg/S
27.5.18
  Mikael Gren 80,
Daniel Lund 83,
Karl Borgö 80
1000 m stafett
1000 m stafett
2:00.05
Landslag
Huddinge
13.6.15
  Robert Kronberg 76,
Lion Martinez 78,
Lasse Ohtamaa 80,
Mattias Sunneborn 70
 
2:05.91
Spårvägens FK
Nynäshamn
2.9.18
  Emanuel Widmark 80,
Magnus Nilsson 72,
Klas Skarin 77,
Mattias Sunneborn 70
Män 40
100 m
100 m
10.78
Lion Martinez, Spårvägen78Spårvägens FK
Stockholm/S
30.5.19
200 m
200 m
21.84
Mattias Sunneborn, Spårvägen70Spårvägens FK
Trollbäcken
6.6.13
300 m
300 m
34.39
Mattias Sunneborn, Spårvägen70Spårvägens FK
Göteborg/S
14.6.13
400 m
400 m
48.77
Mattias Sunneborn, Spårvägen70Spårvägens FK
Göteborg/S
15.6.13
600 m
600 m
1:22.99
Mattias Sunneborn, Spårvägen70Spårvägens FK
Sollentuna
9.6.13
800 m
800 m
1:53.94
Birger Ohlsson, Råby-Rekarne68Råby-Rekarne FIF
Waltham, MA
7.6.08
1000 m
1000 m
2:33.4m
Karl-Erik Nygren, Södertälje IF18Södertälje IF
Nyköping
13.9.58
1500 m
1500 m
3:58.77
Birger Ohlsson, Råby-Rekarne68Råby-Rekarne FIF
Princeton, NJ
4.4.08
1 mile
1 mile
4:19.57
Martin Öhman, Hässelby81Hässelby SK
Hallsberg
18.9.21
2000 m
2000 m
5:52.6m
Karl Dannestam, Björnstorp80Björnstorps IF
Lund
13.8.20
3000 m
3000 m
8:33.83
Gert-Inge Nilsson, Enhörna51Enhörna IF
Hässleholm
4.5.93
2 miles
2 miles
9:57.95
Johan Norberg, Gefle61Gefle IF
Gävle
18.9.02
5000 m
5000 m
14:16.44
Adhanom Abraha, Eskilstuna77Eskilstuna FI
Västerås
18.7.20
10 000 m
10 000 m
28:38.05
Mustafa Mohamed, Hälle79Hälle IF
Stockholm/S
23.6.20
1 timme
1 timme
17.754
Erik Larsson, IFK Norrköping07IFK Norrköping
Norrköping
18.8.48
5 km
5 km
14:21+
Adhanom Abraha, Eskilstuna77Eskilstuna FI
Gdynia, POL
17.10.20
10 km
10 km
29:09+
Adhanom Abraha, Eskilstuna77Eskilstuna FI
Gdynia, POL
17.10.20
Halvmaraton
H-maraton
1:02:34+
Adhanom Abraha, Eskilstuna77Eskilstuna FI
Sevilla, ESP
23.2.20
Maraton
Maraton
2:10:03
Mustafa Mohamed, Hälle79Hälle IF
Sevilla, ESP
23.2.20
100 km
100 km
6:22:44
Jonas Buud, IFK Mora74IFK Mora
Winschoten, NED
12.9.15
3000 m hinder
3000 m H
9:38.27
Jan-Erik Karlsson, Heros39IK Heros
Göteborg/S
22.6.82
110 m häck (99.1)
110 m h (99.1)
14.32
Robert Kronberg, Kville76IF Kville
Lerum
17.7.16
400 m häck
400 m häck
53.36
Mattias Sunneborn, Spårvägen70Spårvägens FK
Gävle
23.7.11
Höjd
Höjd
2.06
Stefan Holm, Kil76Kils AIK
Torremolinos, ESP
25.5.16
Stav
Stav
5.31
Oscar Janson, Ullevi75Ullevi FK
Stockholm/S
18.6.17
Längd
Längd
7.55
Mattias Sunneborn, Spårvägen70Spårvägens FK
Falun
21.8.10
Tresteg
Tresteg
15.14
Mattias Sunneborn, Spårvägen70Spårvägens FK
Göteborg/U
8.7.12
Kula
Kula
18.92
Stefan Blomqvist, Örgryte65Örgryte IS
San Antonio, TX
17.7.06
Diskus
Diskus
62.02
Rickard Bruch, Malmö46Malmö AI
Lund
5.6.86
Slägga
Slägga
66.43
Tore Gustafsson, Rånäs62Rånäs 4H
La Jolla, CA
17.6.04
Spjut
Spjut
69.52
Risto Polvi, Västerås54Västerås FK
Eskilstuna
4.6.95
Vikt
Vikt
16.60
Daniel Korhonen, Kville76IF Kville
Stavanger, NOR
1.7.20
Kastfemkamp
Kastfemkamp
3.782
Håkan Öberg, Nyköping61Nyköpings BIS
Nyköping
16.6.01
Femkamp M35-45
Femkamp M35-45
3.937
Mattias Sunneborn, Spårvägen70Spårvägens FK
Sätra
15.6.11
Tiokamp M35-45
Tiokamp M35-45
7.404
Mattias Sunneborn, Spårvägen70Spårvägens FK
Lignano Sabbiadoro, ITA
11.9.11
4x100 m
4x100 m
43.84
Landslag
Sätra
20.5.18
  Lion Martinez 78,
Klas Skarin 77,
Magnus Nilsson 72,
Mattias Sunneborn 70
 
43.84
Spårvägens FK
Sätra
20.5.18
  Lion Martinez 78,
Klas Skarin 77,
Magnus Nilsson 72,
Mattias Sunneborn 70
4x400 m
4x400 m
3:27.20
Landslag
Lyon, FRA
16.8.15
  Magnus Nilsson 72,
Jan Erlandsson 72,
Peter Wallin 71,
Mattias Sunneborn 70
 
3:34.10
Spårvägens FK
Huddinge
16.8.18
  Magnus Nilsson 72,
Mats Holmberg 73,
Mattias Sunneborn 70,
Hjalmar Didrikson 74
3x800 m
3x800 m
6:19.64
Spårvägens FK
Göteborg/S
27.5.18
  Mattias Sunneborn 70,
Hjalmar Didrikson 74,
Daniel Norberg 78
1000 m stafett
1000 m stafett
2:01.82
Landslag
Västerås
2.8.15
  Robert Kronberg 76,
Lion Martinez 78,
Mattias Sunneborn 70,
Anders Logg 76
 
2:05.19
Spårvägens FK
Sätra
13.5.17
  Thomas Jönsson 65,
Mårten Skogman 67,
Klas Skarin 77,
Mattias Sunneborn 70
Män 45
100 m
100 m
11.16
Mattias Sunneborn, Spårvägen70Spårvägens FK
Sollentuna
5.6.15
200 m
200 m
22.58
Mattias Sunneborn, Spårvägen70Spårvägens FK
Uddevalla
25.7.15
300 m
300 m
35.48
Anders Logg, Hälle76Hälle IF
Uddevalla
9.8.21
400 m
400 m
49.34
Mattias Sunneborn, Spårvägen70Spårvägens FK
Lyon, FRA
15.8.15
600 m
600 m
1:23.10
Anders Logg, Hälle76Hälle IF
Tanumshede
24.7.21
800 m
800 m
1:59.61
Sören Persson, IF Göta65IF Göta Karlstad
Karlstad
19.7.12
1000 m
1000 m
2:38.87
Gunnar Durén, Hässelby63Hässelby SK
Stockholm/S
14.7.11
1500 m
1500 m
4:05.0m
Kristian Algers, Skogspojkarna75Skogspojkarnas OK
Linköping
18.8.20
1 mile
1 mile
4:35.36
Gunnar Durén, Hässelby63Hässelby SK
Huddinge
16.6.12
2000 m
2000 m
5:55.39
Gunnar Durén, Hässelby63Hässelby SK
Stockholm/S
9.8.12
3000 m
3000 m
8:47.2m
Kristian Algers, Skogspojkarna75Skogspojkarnas OK
Linköping
27.8.20
2 miles
2 miles
10:07.91
Erik Framme, Hälle73Hälle IF
Uddevalla
9.8.21
5000 m
5000 m
15:08.47
Lars Axelsson, Brittatorp58Brittatorps TK
Jönköping
18.6.03
10 000 m
10 000 m
31:21.62
Kjell-Erik Ståhl, Enhörna46Enhörna IF
Göteborg/S
1.7.95
1 timme
1 timme
17.402
Johan Alfvén, Björnstorp74Björnstorps IF
Helsingborg
31.10.20
5 km
5 km
15:37
Kristian Algers, Skogspojkarna75Skogspojkarnas OK
Söderköping
18.8.21
10 km
10 km
32:15
Kristian Algers, Skogspojkarna75Skogspojkarnas OK
Stockholm
14.8.21
Halvmaraton
H-maraton
1:05:49
Kjell-Erik Ståhl, Enhörna46Enhörna IF
Den Haag, NED
23.3.91
Maraton
Maraton
2:15:51
Kjell-Erik Ståhl, Enhörna46Enhörna IF
Berlin, GER
29.9.91
100 km
100 km
7:24:53
Johan Eriksson, Kopparberg68Kopparbergs IF
Stockholm
9.8.14
3000 m hinder
3000 m H
9:57.03
Björn-Erik Franzén, Tjelvar47IK Tjelvar
Norrtälje
9.8.92
110 m häck (99.1)
110 m h (99.1)
15.27
Mattias Sunneborn, Spårvägen70Spårvägens FK
Sollentuna
5.6.15
400 m häck
400 m häck
55.00
Mattias Sunneborn, Spårvägen70Spårvägens FK
St. Clement, GBR
29.6.15
Höjd
Höjd
1.94
Ola Carlsson, Örgryte75Örgryte IS
Bohus
16.8.20
Stav
Stav
4.96
Oscar Janson, Ullevi75Ullevi FK
Uppsala
16.8.20
Längd
Längd
6.63
Mattias Sunneborn, Spårvägen70Spårvägens FK
Perth, AUS
27.10.16
Tresteg
Tresteg
14.20
Mattias Sunneborn, Spårvägen70Spårvägens FK
Sätra
9.5.15
Kula
Kula
15.72
Bengt Petersson, Huddinge61Huddinge AIS
Huddinge/J
8.8.09
Diskus
Diskus
51.16
Henrik Wennberg, Upsala IF66Upsala IF
Uppsala
24.8.13
Slägga
Slägga
60.34
Per-Olow Petersson, Nyköping33Nyköpings BIS
Huddinge
7.10.78
Spjut
Spjut
64.54
Stellan Back, Tureberg75Turebergs FK
Danderyd
20.6.21
Vikt
Vikt
15.62
Christer Hagberg, Ullevi74Ullevi FK
Derby, GBR
22.8.21
Kastfemkamp M45
Kastfemkamp M45
3.800
Stellan Back, Tureberg75Turebergs FK
Huddinge
12.9.21
Femkamp M35-45
Femkamp M35-45
3.661
Mattias Sunneborn, Spårvägen70Spårvägens FK
Trollbäcken
6.6.15
Tiokamp M35-45
Tiokamp M35-45
7.508
Mattias Sunneborn, Spårvägen70Spårvägens FK
Perth, AUS
29.10.16
4x100 m
4x100 m
44.51
Landslag
Eskilstuna
17.6.17
  Christian Albing Gröndin 72,
Magnus Nilsson 72,
Mattias Sunneborn 70,
Angel Ramirez 72
 
46.80
Spårvägens FK
Visby
6.8.18
  Magnus Nilsson 72,
Henrik Tegnér 70,
Mattias Sunneborn 70,
Mats Holmberg 73
 
46.80
Spårvägens FK
Stockholm/S
25.5.19
  Magnus Nilsson 72,
Henrik Tegnér 70,
Mattias Sunneborn 70,
Mats Holmberg 73
4x400 m
4x400 m
3:30.56
Landslag
Århus, DEN
5.8.17
  Magnus Nilsson 72,
Jan Erlandsson 72,
Peter Wallin 71,
Mattias Sunneborn 70
 
3:37.76
Spårvägens FK
Sätra
13.5.18
  Magnus Nilsson 72,
Henrik Tegnér 70,
Mattias Sunneborn 70,
Mats Holmberg 73
3x800 m
3x800 m
6:38.32
Hälle IF
Göteborg/S
27.5.18
  Erik Framme 73,
Patrik Hägg 72,
Martin Burrows 73
1000 m stafett
1000 m stafett
2:04.87
Landslag
Nynäshamn
24.8.15
  Tomas Fanta 68,
Hunter S Mabon 69,
Mårten Skogman 67,
Mattias Sunneborn 70
 
2:08.09
Spårvägens FK
Norrtälje
29.8.18
  Mårten Skogman 67,
Magnus Nilsson 72,
Mats Holmberg 73,
Mattias Sunneborn 70
Män 50
100 m
100 m
11.56
Mattias Sunneborn, Spårvägen70Spårvägens FK
Skara
19.6.21
200 m
200 m
23.33
Mattias Sunneborn, Spårvägen70Spårvägens FK
Huelva, ESP
8.5.21
300 m
300 m
37.48
Mattias Sunneborn, Spårvägen70Spårvägens FK
Visby
22.6.20
400 m
400 m
51.51
Mattias Sunneborn, Spårvägen70Spårvägens FK
Granada, ESP
15.5.21
600 m
600 m
1:29.12
Mattias Sunneborn, Spårvägen70Spårvägens FK
Stockholm/S
29.8.20
800 m
800 m
2:01.06
Gunnar Durén, Hässelby63Hässelby SK
Sollentuna/E
6.6.14
1000 m
1000 m
2:40.47
William Krohn, Huddinge58Huddinge AIS
Stockholm/S
22.6.10
1500 m
1500 m
4:12.0m
Harry Lindell, Trollhättans IF34Trollhättans IF
Brighton, GBR
25.8.84
1 mile
1 mile
4:34.32
Gunnar Durén, Hässelby63Hässelby SK
Oxford, GBR
19.7.14
2000 m
2000 m
5:54.31
Gunnar Durén, Hässelby63Hässelby SK
Stockholm/S
18.6.13
3000 m
3000 m
9:06.13
Gunnar Durén, Hässelby63Hässelby SK
London, GBR
3.7.13
2 miles
2 miles
10:37.3m
Urban Bengtson, Jalles45Jalles TC
Umeå
11.6.95
5000 m
5000 m
15:20.10
Anders Dahl, Högbo AIK64Högbo AIK
Gävle
2.9.14
10 000 m
10 000 m
31:42.61
Kjell-Erik Ståhl, Enhörna46Enhörna IF
Karlskrona
9.8.96
1 timme
1 timme
17.267
Göran Jonsson, IFK Umeå69IFK Umeå
Lycksele
16.9.21
5 km
5 km
15:53
Göran Jonsson, IFK Umeå69IFK Umeå
Umeå
21.9.21
10 km
10 km
32:25
Göran Jonsson, IFK Umeå69IFK Umeå
Umeå
5.9.21
Halvmaraton
H-maraton
1:11:29
Kjell-Erik Ståhl, Enhörna46Enhörna IF
Malmö
12.6.00
Maraton
Maraton
2:24:26
Kjell-Erik Ståhl, Enhörna46Enhörna IF
Stockholm
1.6.96
100 km
100 km
8:21:57
Roger Kjellsson, T Blekinge69Team Blekinge LF
Ljungskile
6.7.19
3000 m hinder
3000 m H
10:23.60
Stig Jonsson, Kisa43Kisa SK
Huddinge
3.7.93
100 m häck (91.4)
100 m h (91.4)
14.14
Mattias Sunneborn, Spårvägen70Spårvägens FK
Täby
16.6.21
400 m häck (83.8)
400 m h (83.8)
56.35
Mattias Sunneborn, Spårvägen70Spårvägens FK
Sollentuna
13.6.21
Höjd
Höjd
1.78
Peter Höglund, Kristinehamn59IFK Kristinehamn
Kil
4.8.12
 
1.78
Mats Kollbrink, Hässelby70Hässelby SK
Högby
20.8.21
Stav
Stav
4.40
Hans Lagerqvist, Duvbo40Duvbo IK
Budapest, HUN
5.7.90
Längd
Längd
6.37
Mattias Sunneborn, Spårvägen70Spårvägens FK
Visby
16.7.21
Tresteg
Tresteg
13.51
Mattias Sunneborn, Spårvägen70Spårvägens FK
Göteborg/S
6.8.20
Kula (6.0)
Kula (6.0)
17.82
Yngve Wahlander, Falköpings AIK58Falköpings AIK
Lilla Edet
2.8.09
Diskus (1.5)
Diskus (1.5)
54.24
Anders Larsson, Gefle66Gefle IF
Högby
10.8.18
Slägga (6.0)
Slägga (6.0)
57.43
Fred Schumacher, Västerås61Västerås FK
Västerås
12.5.12
Spjut (700)
Spjut (700)
59.16
Bengt Loo, Contact62UF Contact
Gävle
18.8.13
Vikt (11.34)
Vikt (11.34)
19.09
Mikael Leindahl, GoIF Tjalve65GoIF Tjalve
Tranås
27.6.15
Kastfemkamp M50-55
Kastfemkamp M50-55
3.741
Kenneth Jansson, Klippan49Klippans FK
Nyköping
10.9.00
Femkamp M50-55
Femkamp M50-55
3.951
Mattias Sunneborn, Spårvägen70Spårvägens FK
Visby
16.7.21
Tiokamp M50-55
Tiokamp M50-55
8.247
Mattias Sunneborn, Spårvägen70Spårvägens FK
København, DEN
22.8.21
4x100 m
4x100 m
46.21
Landslag
Kristianstad
11.7.20
  Jörgen Åberg 62,
Mårten Skogman 67,
Mattias Sunneborn 70,
Peter Johansson 69
 
46.64
Spårvägens FK
Sätra
28.6.20
  Anssi Lehtevä 66,
Mårten Skogman 67,
Mattias Sunneborn 70,
Peter Johansson 69
4x400 m
4x400 m
3:44.45
Landslag
Sätra
29.6.20
  Peter Johansson 69,
Mårten Skogman 67,
Mattias Sunneborn 70,
Henrik Tegnér 70
 
3:44.45
Spårvägens FK
Sätra
29.6.20
  Peter Johansson 69,
Mårten Skogman 67,
Mattias Sunneborn 70,
Henrik Tegnér 70
3x800 m
3x800 m
7:06.24
Spårvägens FK
Huddinge
1.8.21
  Roger Reinhold 61,
Fredrik Nybäck 70,
Fredrik Eckerström 70
1000 m stafett
1000 m stafett
2:07.68
Landslag
Greve, DEN
22.8.20
  Tomas Fanta 68,
Jörgen Åberg 62,
Mårten Skogman 67,
Mattias Sunneborn 70
 
2:10.02
Spårvägens FK
Sätra
28.6.20
  Anssi Lehtevä 66,
Peter Johansson 69,
Mårten Skogman 67,
Mattias Sunneborn 70
Män 55
100 m
100 m
12.01
Dennis Reece, IFK Västerås28IFK Västerås
Västerås
15.5.83
 
12.01
Jörgen Åberg, Halmstad62IFK Halmstad
Huddinge
16.8.19
200 m
200 m
24.65
Jörgen Åberg, Halmstad62IFK Halmstad
Högby
21.8.21
300 m
300 m
40.23
Ricky Nilsson, Märsta63IFK Märsta
Märsta
26.8.18
400 m
400 m
57.25
Tor Trondset, Södertörns FF35Södertörns FF
Miyazaki, JPN
16.10.93
600 m
600 m
1:34.26
Mats Olsson, Morjärv65Morjärv SK
Tornio, FIN
17.6.20
800 m
800 m
2:11.39
Johan Engholm, Hässelby62Hässelby SK
Aarhus, DEN
5.8.17
1000 m
1000 m
2:52.65
William Krohn, Huddinge58Huddinge AIS
Stockholm/S
6.8.13
1500 m
1500 m
4:26.63
Håkan Eriksson, Malungs SoFK61Malungs SoFK
Täby
5.8.20
1 mile
1 mile
4:50.8m
Håkan Eriksson, Malungs SoFK61Malungs SoFK
Torsby
18.9.20
2000 m
2000 m
6:12.14
William Krohn, Huddinge58Huddinge AIS
Stockholm/S
18.6.13
3000 m
3000 m
9:20.42
Håkan Eriksson, Malungs SFK61Malungs SFK
Huddinge
27.8.19
2 miles
2 miles
12:28.04
Kjell Björk, Hemlingby46Hemlingby LK
Gävle
18.9.02
5000 m
5000 m
16:09.89
Håkan Eriksson, Malungs SoFK61Malungs SoFK
Stockholm/S
7.8.18
10 000 m
10 000 m
33:34.7m
Anders Dahl, Högbo AIK64Högbo AIK
Gävle
16.9.21
1 timme
1 timme
16.223
Lorenzo Nesi, Studenterna65FK Studenterna
Stockholm/S
5.4.20
5 km
5 km
17:36
Bo-Göran Nilensjö, IS Göta63IS Göta
Genarp
14.8.21
10 km
10 km
33:41
Håkan Eriksson, Malungs SoFK61Malungs SoFK
Karlstad
16.6.18
Halvmaraton
H-maraton
1:13:09
Anders Dahl, Högbo AIK64Högbo AIK
Gävle
4.5.19
Maraton
Maraton
2:41:32
Alan O'Donell, Fredrikshofs IF29Fredrikshofs IF
Stockholm
10.11.84
100 km
100 km
8:25:27
Sören Forsberg, Örebro AIK63Örebro AIK
Ljungskile
6.7.19
3000 m hinder
3000 m H
10:57.91
Svenn Eriksen, Högsbo34Högsbo AIK
Huddinge
3.7.93
100 m häck (91.4)
100 m h (91.4)
15.98
Lars Lindhe, Vretstorp36Vretstorps IF
Turku, FIN
21.7.91
400 m häck (83.8)
400 m h (83.8)
1:03.19
Tor Trondset, Södertörns FF35Södertörns FF
Miyazaki, JPN
13.10.93
Höjd
Höjd
1.76
Olle Johansson, Örgryte39Örgryte IS
Malmö/S
22.7.96
Stav
Stav
4.26
Hans Lagerqvist, Duvbo40Duvbo IK
Visby
25.8.96
Längd
Längd
5.93
Anders Olsson, Huddinge56Huddinge AIS
Ljubljana, SLO
1.10.11
Tresteg
Tresteg
11.51
Vaclav Bartl, Örgryte26Örgryte IS
Helsingborg
4.8.85
Kula (6.0)
Kula (6.0)
15.41
Bengt Pettersson, Huddinge61Huddinge AIS
Austin, TX
11.6.16
Diskus (1.5)
Diskus (1.5)
52.24
Bertil Tallberg, Hedemora32IFK Hedemora
Karlstad
26.9.87
Slägga (6.0)
Slägga (6.0)
58.54
Eugén Waltercrantz, Helsingborg39IFK Helsingborg
Helsingborg
11.9.94
Spjut (700)
Spjut (700)
57.90
Jan-Olof Damgren, IK Hakarpspojkarna51IK Hakarpspojkarna
Riccione, ITA
12.9.07
Vikt (11.34)
Vikt (11.34)
18.26
Kenneth Jansson, Helsingborg49IFK Helsingborg
Malmö/S-K
2.7.06
Kastfemkamp M50-55
Kastfemkamp M50-55
4.197
Peter Hackenschmidt, IK Hakarpspojkarna43IK Hakarpspojkarna
Jyväskylä, FIN
14.7.00
Femkamp M50-55
Femkamp M50-55
3.738
Alf Sjökvist, Valö43Valö IK
Nyköping
20.6.99
Tiokamp M50-55
Tiokamp M50-55
6.536
Tor Trondset, Södertörns FF35Södertörns FF
Miyazaki, JPN
8.10.93
4x100 m
4x100 m
51.19
Landslag
Huddinge
13.6.15
  Benny Carlsson 59,
Ingemar Ztorm 60,
Hans Krylander 59,
Mats Röhr 60
 
52.75
IF Kville
Lerum
1.8.19
  Jan Erlandsson 58,
Eric Persson 63,
Håkan Harrysson 63,
Bo Larsson 61
4x400 m
4x400 m
4:13.84
Landslag
Nynäshamn
24.8.15
  Ingemar Ztorm 60,
Benny Carlsson 59,
Mats Nagle 60,
Hans Krylander 59
 
4:20.77
Turebergs FK
Stockholm/S
25.5.19
  Bobbie Baars 58,
Joakim Petersson 62,
Ingemar Ztorm 60,
Hans Säll 61
3x800 m
3x800 m
7:58.63
Turebergs FK
Stockholm/S
26.5.19
  Joakim Petersson 62,
Hans Säll 61,
Bobbie Baars 58
1000 m stafett
1000 m stafett
2:20.59
Landslag
Eskilstuna
18.8.01
  Göte Hinders 46,
Lennart Andersson 42,
Uno Niklasson 44,
Kennet Ivehag 43
 
2:35.31
Spårvägens FK
Huddinge
17.8.19
  Michael Cocke 57,
Robert Ejemark 64,
Hans Tove 57,
Roger Reinhold 61
Män 60
100 m
100 m
12.52
Jan Erlandsson, Kville58IF Kville
Huddinge
16.8.19
200 m
200 m
25.97
Uno Niklasson, Trångsviken44Trångsvikens IF
Aarhus, DEN
31.7.04
300 m
300 m
41.42
Tor Trondset, Södertörns FF35Södertörns FF
Nyköping
8.9.96
400 m
400 m
58.50
Tor Trondset, Södertörns FF35Södertörns FF
Visby
25.8.96
800 m
800 m
2:14.11
Håkan Eriksson, Malungs SoFK61Malungs SoFK
Bollnäs
11.9.21
600 m
600 m
1:43.26
Nils Nestor, Hässelby52Hässelby SK
Trollbäcken
15.9.12
1500 m
1500 m
4:27.24
Håkan Eriksson, Malung SOFK61Malung SOFK
Nittedal, NOR
21.8.21
1000 m
1000 m
3:09.04
Lars-Erik Sellberg, Stångenäs49Stångenäs AIS
Uddevalla
13.6.09
1 mile
1 mile
4:47.69
Håkan Eriksson, Malungs SoFK61Malungs SoFK
Östersund
28.8.21
2000 m
2000 m
6:47.29
Esbjörn Wiberg, Sundsvall36Sundsvalls FI
Sundsvall
22.6.98
3000 m
3000 m
9:38.59
Håkan Eriksson, Malungs SoFK61Malungs SoFK
Västerås
16.6.21
2 miles
2 miles
12:40.7m
Folke Lindkvist, Eksjö Södra47Eksjö Södra IK
Växjö
7.8.08
5000 m
5000 m
16:38.44
Håkan Eriksson, Malungs SoFK61Malungs SoFK
Hallsberg
30.6.21
10 000 m
10 000 m
34:43.8m
Lars Strand, Linköpings GIF30Linköpings GIF
Mjölby
20.8.91
1 timme
1 timme
15.444
Svenn Eriksen, Högsbo34Högsbo AIK
Göteborg/S
23.10.94
5 km
5 km
19:12
Anders Olsson, Trelleborg60IFK Trelleborg
Genarp
14.8.21
10 km
10 km
34:52
Tore Axelsson, Bore57SK Bore
Karlstad
16.6.18
Halvmaraton
H-maraton
1:15:18
Lars Strand, Linköpings GIF30Linköpings GIF
Stockholm
24.8.91
Maraton
Maraton
2:44:54
Erik Östbye, Solvikingarna21Solvikingarna
Kil
26.9.82
2000 m hinder (76.2)
2000 m H (76.2)
7:29.99
Svenn Eriksen, Högsbo34Högsbo AIK
Stockholm/K
7.8.94
100 m häck (83.8)
100 m h (83.8)
16.14
Jan Söderström, Bromma42Bromma IF
Söderhamn
19.8.06
300 m häck (76.2)
300 m h (76.2)
45.70
Tor Trondset, Södertörns FF35Södertörns FF
Malmö/S
20.7.96
Höjd
Höjd
1.65
Olle Johansson, Örgryte39Örgryte IS
Gateshead, GBR
7.8.99
Stav
Stav
3.70
Hans Lagerqvist, Duvbo40Duvbo IK
Jyväskylä, FIN
13.7.00
Längd
Längd
5.60
Anders Olsson, Huddinge56Huddinge AIS
Perth, AUS
1.10.16
Tresteg
Tresteg
11.49
Vaclav Bartl, Örgryte26Örgryte IS
Nyköping
22.8.87
Kula (5.0)
Kula (5.0)
15.60
Torsten von Wachenfeldt, Malmö27Malmö AI
Lund
30.8.90
Diskus (1.0)
Diskus (1.0)
54.66
Bertil Tallberg, Hedemora32IFK Hedemora
Kristiansand, NOR
1.7.92
Slägga (5.0)
Slägga (5.0)
61.70
Eugén Waltercrantz, Helsingborg39IFK Helsingborg
Helsingborg
25.9.99
Spjut (600)
Spjut (600)
57.95
Jan-Olof Damgren, IK Hakarpspojkarna51IK Hakarpspojkarna
Malmö/S
10.9.11
Vikt (9.08)
Vikt (9.08)
21.10
Eugén Waltercrantz, Helsingborg39IFK Helsingborg
Helsingborg
25.9.99
Kastfemkamp M60-65
Kastfemkamp M60-65
4.306
Peter Hackenschmidt, IK Hakarpspojkarna43IK Hakarpspojkarna
Århus, DEN
22.7.04
Femkamp M60-65
Femkamp M60-65
3.794
Alf Sjökvist, Valö43Valö IK
Östhammar
6.9.03
Tiokamp M60-65
Tiokamp M60-65
6.864
Tor Trondset, Södertörns FF35Södertörns FF
Frederiksberg, DEN
29.6.96
4x100 m
4x100 m
52.31
Landslag
Malmö/S
27.7.96
  Rolf Norman 30,
Lars Wennblom 34,
Curt Carlsson 32,
Tor Trondset 35
 
62.57
IFK Lund
Helsingborg
28.8.97
  Börje Persson 31,
Kjell Lindh 36,
Börje Rudklint 35,
Axel Magnusson 21
4x400 m
4x400 m
4:11.50
Landslag
Malmö/S
2.8.86
  Bertil Unnelid 25,
Jens Erlandsson 00,
Nils Roupé 20,
Arne Pettersson 23
 
5:07.37
Turebergs FK
Huddinge
31.7.21
  Roland Jonsson 56,
Karl-Gunnar Karnebäck 55,
Hans Säll 61,
Nils Nestor 52
3x800 m
3x800 m
8:03.96
Spårvägens FK
Sätra
26.6.20
  Jan Sjölund 56,
Hans Tove 57,
Michael Cocke 57
1000 m stafett
1000 m stafett
2:25.57
Landslag
Lillehammer, NOR
16.8.97
  Curt Carlsson 32,
Lars Wennblom 34,
Karl-Gustav Holmgren 36,
Tor Trondset 35
Män 65
100 m
100 m
13.07
Christer Christophersson, Spårvägen51Spårvägens FK
Huddinge
16.8.19
200 m
200 m
27.18
Göte Lindblad, Lund23IFK Lund
Glostrup, DEN
28.6.91
300 m
300 m
44.66
Göte Lindblad, Lund23IFK Lund
Nyköping
14.9.91
400 m
400 m
1:01.15
Arne Pettersson, Fredrikshofs IF23Fredrikshofs IF
Göteborg/S
3.9.88
600 m
600 m
1:52.2m
Esbjörn Wiberg, Sundsvall36Sundsvalls FI
Sundsvall
17.7.02
800 m
800 m
2:21.63
Rune Bergman, Wärnamo24Wärnamo SK
Malmö/Hä
20.8.89
1000 m
1000 m
3:22.0m
Torgny Karlsson, Solvikingarna49Solvikingarna
Göteborg/S
7.5.15
1500 m
1500 m
4:45.83
Rune Bergman, Wärnamo24Wärnamo SK
Jönköping
5.9.90
1 mile
1 mile
5:46.56
Miles Fleetwood, Uppsala LK41Uppsala LK
Huddinge
11.6.06
2000 m
2000 m
7:17.00
Miles Fleetwood, Uppsala LK41Uppsala LK
Sätra
15.8.06
3000 m
3000 m
10:31.01
Leif Larsson, Genarp56Genarps IF
Ystad
16.6.21
2 miles
2 miles
12:38.3m
Esbjörn Wiberg, Sundsvall36Sundsvalls FI
Sundsvall
23.7.03
5000 m
5000 m
17:13.8m
Rune Bergman, Wärnamo SK24Wärnamo SK
Högby
25.8.90
10 000 m
10 000 m
36:04.6m
Theodor Jensen, Uppsala OK07Uppsala OK
Bensberg, FRG
16.9.72
1 timme
1 timme
14.321
Hans Eriksson, Eksjö Södra48Eksjö Södra IK
Eksjö
1.11.16
5 km
5 km
18:40
Leif Larsson, Genarp56Genarps IF
Genarp
14.8.21
10 km
10 km
38:07
Nils-Rune Andersson, Kopparberg38Kopparbergs IF
Örebro
5.4.03
Halvmaraton
H-maraton
1:20:26
Lars Strand, IFK Linköping30IFK Linköping
Stockholm
7.9.96
Maraton
Maraton
2:54:00
Erik Östbye, Solvikingarna21Solvikingarna
Östhammar
13.9.86
2000 m hinder (76.2)
2000 m H (76.2)
7:52.32
Tommy Karlsson, Hässleh Freeflow52Hässleholm Freeflow AC
Málaga, ESP
7.9.18
100 m häck (83.8)
100 m h (83.8)
15.82
Jan Söderström, Bromma42Bromma IF
Ljubljana, SLO
1.8.08
300 m häck (76.2)
300 m h (76.2)
47.82
Arne Pettersson, Fredrikshofs IF23Fredrikshofs IF
Verona, ITA
27.6.88
Höjd
Höjd
1.61
Carl-Erik Särndal, Lund37IFK Lund
Aarhus, DEN
26.7.04
Stav
Stav
3.35
Bernt Jonsson, Lund28IFK Lund
Värnamo
7.8.93
Längd
Längd
5.10
Lars Wennblom, Hässelby34Hässelby SK
Gateshead, GBR
29.7.99
Tresteg
Tresteg
10.95
Vaclav Bartl, Örgryte26Örgryte IS
Glostrup, DEN
30.6.91
Kula (5.0)
Kula (5.0)
14.84
Torsten von Wachenfeldt, Malmö27Malmö AI
Lund
30.5.92
Diskus (1.0)
Diskus (1.0)
49.58
Krister Wittbom, Pallas38IK Pallas
Malmö/S
11.10.03
Slägga (5.0)
Slägga (5.0)
55.70
Eugén Waltercrantz, Helsingborg39IFK Helsingborg
Helsingborg
11.8.05
Spjut (600)
Spjut (600)
47.03
Per-Eric Smiding, KA250KA 2 IF
Karlskrona
19.8.17
Vikt (9.08)
Vikt (9.08)
18.61
Kenneth Jansson, Helsingborg49IFK Helsingborg
Perth, AUS
27.10.16
Kastfemkamp M60-65
Kastfemkamp M60-65
4.629
Peter Hackenschmidt, IK Hakarpspojkarna43IK Hakarpspojkarna
Bottnaryd
16.8.08
Femkamp M60-65
Femkamp M60-65
3.670
Rolf Gustavsson, Manhem17GIF Manhem
San Juan, PUR
29.9.83
Tiokamp M60-65
Tiokamp M60-65
7.080
Lars Wennblom, Hässelby34Hässelby SK
Gateshead, GBR
30.7.99
4x100 m
4x100 m
59.01
Landslag
Durban, RSA
27.7.97
  Rolf Norman 30,
Ingemar Månsson 29,
Roland Johansson 27,
Ingemar Berg 26
4x400 m
4x400 m
4:37.71
Landslag
Miyazaki, JPN
17.10.93
  Gert Ekman 25,
Gösta Paulsson 21,
Roland Johansson 27,
Alpo Yli-Luopa 23
1000 m stafett
1000 m stafett
2:34.27
Landslag
Eskilstuna
18.8.01
  Lars Wennblom 34,
Lars-Åke Hedlund 33,
Karl-Gustav Holmgren 36,
Tor Trondset 35
 
3:13.92
Järvsö IF
Huddinge
17.8.19
  Gösta Blank 39,
Bo Larsson 31,
Ove Larsson 53,
Torvald Pääjärvi 48
Män 70
100 m
100 m
13.69
Göte Lindblad, Högsbo23Högsbo AIK
Huddinge
3.7.93
200 m
200 m
27.78
Göte Lindblad, Högsbo23Högsbo AIK
Huddinge
2.7.93
300 m
300 m
48.44
Ingemar Berg, Spårvägen26Spårvägens FK
Nyköping
7.9.97
400 m
400 m
1:03.09
Göte Lindblad, Högsbo23Högsbo AIK
Huddinge
4.7.93
600 m
600 m
2:05.77
Torgny Karlsson, Solvikingarna49Solvikingarna
Uddevalla
9.8.21
800 m
800 m
2:32.10
Rune Bergman, Wärnamo24Wärnamo SK
Stockholm/K
7.8.94
1000 m
1000 m
3:41.45
Lars-Erik Sellberg, Stångenäs49Stångenäs AIS
Uddevalla
18.6.19
1500 m
1500 m
5:05.74
Rune Bergman, Wärnamo24Wärnamo SK
Stockholm/K
6.8.94
1 mile
1 mile
6:28.73
Arne Håkansson, Högby41Högby IF
Huddinge
16.6.12
2000 m
2000 m
7:35.5m
Miles Fleetwood, Uppsala LK41Uppsala LK
Stockholm/S
23.8.11
3000 m
3000 m
11:00.0m
Rune Bergman, Wärnamo24Wärnamo SK
Göteborg/S
27.10.94
2 miles
2 miles
14:31.73
Torgny Karlsson, Solvikingarna49Solvikingarna
Uddevalla
9.8.21
5000 m
5000 m
18:36.0m
Rune Bergman, Wärnamo SK24Wärnamo SK
Göteborg/S
3.9.94
10 000 m
10 000 m
39:38.21
Anders Hansson, Vilsta44Vilsta IK
Södertälje
2.7.14
1 timme
1 timme
13.262
Hans Eriksson, Eksjö Södra48Eksjö Södra IK
Eksjö
14.10.18
5 km
5 km
22:34
Christer Wernersson, Snapphanarna50FK Snapphanarna
Genarp
14.8.21
10 km
10 km
40:45
Anders Hansson, Vilsta44Vilsta IK
Örebro
28.3.15
Halvmaraton
H-maraton
1:29:15
Rune Svensson, Solvikingarna37Solvikingarna
Göteborg
12.5.07
Maraton
Maraton
3:15:57
Erik Östbye, Solvikingarna21Solvikingarna
Eslöv
8.9.91
100 km
100 km
13:04:08
Bo Pelander, Enhörna43Enhörna IF
Stockholm
8.8.15
2000 m hinder (76.2)
2000 m H (76.2)
8:34.93
Arne Håkansson, Högby41Högby IF
Zgorzelec, POL
20.8.12
80 m häck (76.2)
80 m h (76.2)
13.23
Jan Söderström, Bromma42Bromma IF
Zittau, GER
23.8.12
300 m häck (68.6)
300 m h (68.6)
50.07
Tor Trondset, Heros35IK Heros
Riccione, ITA
9.9.07
Höjd
Höjd
1.59
Carl-Erik Särndal, Lund37IFK Lund
Värnamo
18.8.07
Stav
Stav
3.20
Hans Lagerqvist, Duvbo40Duvbo IK
Örebro
29.5.11
Längd
Längd
4.82
Olle Borg, Arvika47KFUM Arvika
Arvika
24.7.21
Tresteg
Tresteg
10.41
Vaclav Bartl, Högsbo26Högsbo AIK
Malmö/S
24.7.96
Kula (4.0)
Kula (4.0)
14.87
Kenneth Arvidsson, Malmö41Malmö AI
Malmö/S
18.5.13
Diskus (1.0)
Diskus (1.0)
45.30
Östen Edlund, Ragunda34Ragunda IF
Riccione, ITA
7.9.07
Slägga (4.0)
Slägga (4.0)
52.83
Kenneth Jansson, Helsingborg49IFK Helsingborg
Eslöv
19.5.19
Spjut (500)
Spjut (500)
48.34
Härje Noreborn, Westermalm26Westermalms IF
Gateshead, GBR
4.8.99
Vikt (7.26)
Vikt (7.26)
19.79
Peter Hackenschmidt, IK Hakarpspojkarna43IK Hakarpspojkarna
Huddinge/J
25.7.14
Kastfemkamp M70-75
Kastfemkamp M70-75
4.363
Kenneth Arvidsson, Malmö41Malmö AI
Malmö/S-K
30.7.11
Femkamp M70-75
Femkamp M70-75
3.739
Lars Wennblom, Hässelby34Hässelby SK
Mora
18.9.05
Tiokamp M70-75
Tiokamp M70-75
7.419
Lars Wennblom, Hässelby34Hässelby SK
Poznań, POL
21.7.06
4x100 m
4x100 m
59.00
Landslag
Athína, GRE
11.6.94
  Alpo Yli-Luopa 23,
Axel Magnusson 21,
Gösta Paulsson 21,
Göte Lindblad 23
4x400 m
4x400 m
4:48.71
Landslag
Riccione, ITA
15.9.07
  Åke Holm 36,
Hans Bruno 36,
Karl-Gustav Holmgren 36,
Tor Trondset 35
1000 m stafett
1000 m stafett
2:40.06
Landslag
Huddinge
4.7.93
  Herbert Liedtke 16,
Erik Blomqvist 00,
Alpo Yli-Luopa 23,
Göte Lindblad 23
Män 75
100 m
100 m
14.07
Tage Isaksson, Ymer44IK Ymer
Huddinge
16.8.19
200 m
200 m
29.44
Tage Isaksson, Ymer44IK Ymer
Jesolo, ITA
12.9.19
300 m
300 m
53.70
Tage Isaksson, Ymer44IK Ymer
Färgelanda
12.6.21
400 m
400 m
1:08.36
Tage Isaksson, Ymer44IK Ymer
Jesolo, ITA
9.9.19
600 m
600 m
2:20.51
Sture Bodare, Glanshammar44Glanshammars IF
Hallsberg
24.7.19
800 m
800 m
2:40.57
Rune Bergman, Wärnamo24Wärnamo SK
Högby
4.7.99
1000 m
1000 m
3:43.7m
Paul Simonsson, Simrishamn43Simrishamns AIF
Helsingborg
26.9.19
1500 m
1500 m
5:24.42
Rune Bergman, Wärnamo24Wärnamo SK
Nässjö
11.7.99
1 mile
1 mile
6:30.2m
Paul Simonsson, Simrishamn43Simrishamns AIF
Helsingborg
17.5.18
2000 m
2000 m
8:36.5m
Gunnar Nilsson, Heleneholm33Heleneholms IF
Malmö/S
16.8.10
3000 m
3000 m
11:56.11
Anders Hansson, Vilsta44Vilsta IK
Huddinge
28.8.19
2 miles
2 miles
14:38.24
Gunnar Nilsson, Heleneholm33Heleneholms IF
Ystad
22.9.09
5000 m
5000 m
19:56.2m
Anders Hansson, Vilsta44Vilsta IK
Eskilstuna
19.9.19
10 000 m
10 000 m
42:21.48
Anders Hansson, Vilsta44Vilsta IK
Huddinge
18.8.19
1 timme
1 timme
12.258
Leif Brandstedt, Björkhults IF43Björkhults IF
Eksjö
14.10.18
5 km
5 km
22:58
Dan Vinblad, Esplanad46Team Esplanad
Umeå
21.9.21
10 km
10 km
42:40
Anders Hansson, Vilsta44Vilsta IK
Stockholm
13.6.19
Halvmaraton
H-maraton
1:34:13
Anders Hansson, Vilsta44Vilsta IK
Stockholm
7.9.19
Maraton
Maraton
3:28:12
Anders Hansson, Vilsta44Vilsta IK
Växjö
19.10.19
2000 m hinder (76.2)
2000 m H (76.2)
10:13.94
Åke Jonson, Heleneholm42Heleneholms IF
Jesolo, ITA
12.9.19
80 m häck (76.2)
80 m h (76.2)
14.32
Jan Söderström, Bromma42Bromma IF
Nynäshamn
2.9.17
300 m häck (68.6)
300 m h (68.6)
56.18
Lars-Åke Hedlund, Stål33IK Stål
Lahti, FIN
2.8.09
Höjd
Höjd
1.52
Carl-Erik Särndal, Lund37IFK Lund
Karlshamn
6.5.12
Stav
Stav
2.83
Hans Lagerqvist, Duvbo40Duvbo IK
Perth, AUS
1.10.16
Längd
Längd
4.16
Rolf Gustavsson, Manhem17GIF Manhem
Kristiansand, NOR
26.6.92
Tresteg
Tresteg
9.04
Rolf Gustavsson, Manhem17GIF Manhem
Kristiansand, NOR
1.7.92
Kula (4.0)
Kula (4.0)
13.56
Bernhard Karlsson, Valö33Valö IK
Valö
15.9.08
Diskus (1.0)
Diskus (1.0)
43.90
Rolf Gustavsson, Manhem17GIF Manhem
Norrtälje
8.8.92
Slägga (4.0)
Slägga (4.0)
42.67
Östen Edlund, Ragunda34Ragunda IF
Gent, BEL
20.3.11
Spjut (500)
Spjut (500)
42.22
Kenneth Arvidsson, Malmö41Malmö AI
Karlskrona
19.8.17
Vikt (7.26)
Vikt (7.26)
17.67
Peter Hackenschmidt, IK Hakarpspojkarna43IK Hakarpspojkarna
Madrid, ESP
23.3.18
Femkamp M70-75
Femkamp M70-75
3.627
Tor Trondset, Nynäshamns FK35Nynäshamns FK
Mora
18.9.10
Tiokamp M70-75
Tiokamp M70-75
5.985
Nils Bäck, Lund43IFK Lund
Málaga, ESP
7.9.18
4x100 m
4x100 m
66.05
Landslag
Sätra
23.5.15
  Lars Wennblom 34,
Ingvar Lindqvist 38,
Hans Bruno 36,
Gustaf Genetzius 35
4x400 m
4x400 m
5:42.83
Landslag
Cesenatico, ITA
19.9.98
  Rudolf Blixt 22,
Torsten Ståle 17,
Günther Lindgren 23,
Gösta Paulsson 21
1000 m stafett
1000 m stafett
3:24.61
Landslag
Lahti, FIN
14.6.03
  Bertil Unnelid 25,
Roland Johansson 27,
Axel Fernaeus 28,
Sten Medelius 28
Män 80
100 m
100 m
15.08
Lars Wennblom, Hässelby34Hässelby SK
Uddevalla
24.7.15
200 m
200 m
31.45
Lars Wennblom, Hässelby34Hässelby SK
Huddinge
5.9.15
300 m
300 m
55.45
Herbert Liedtke, Fredrikshofs IF16Fredrikshofs IF
Nyköping
14.9.97
400 m
400 m
1:12.69
Göte Lindblad, Högsbo23Högsbo AIK
Lahti, FIN
15.6.03
600 m
600 m
3:02.80
Erik-Åke Tranberg, Sälen41Sälens IF
Falun
19.6.21
800 m
800 m
3:08.03
Holger Josefsson, Uppsala LK18Uppsala LK
Högby
9.8.98
1000 m
1000 m
4:18.4m
Gunnar Nilsson, Heleneholm33Heleneholms IF
Helsingborg
17.7.14
1500 m
1500 m
6:19.03
Holger Josefsson, Uppsala LK18Uppsala LK
Högby
8.8.98
1 mile
1 mile
7:08.83
Torsten Ståle, Fredrikshofs IF17Fredrikshofs IF
Norrtälje
17.9.97
2000 m
2000 m
9:39.8m
Gunnar Nilsson, Heleneholm33Heleneholms IF
Malmö/S
19.8.13
3000 m
3000 m
13:35.7m
Gunnar Nilsson, Heleneholm33Heleneholms IF
Lund
1.5.13
2 miles
2 miles
18:39.47
Runar Waller, Hemlingby22Hemlingby LK
Gävle
28.5.03
5000 m
5000 m
23:33.4m
Torsten Ståle, Fredrikshofs IF17Fredrikshofs IF
Hallunda
27.5.97
10 000 m
10 000 m
49:02.2m
Greger Ahnlund, Heleneholm39Heleneholms IF
Lund
30.5.19
1 timme
1 timme
10.534
Tord Johansson, Mariestads AIF36Mariestads AIF
Tibro
14.6.16
5 km
5 km
29:21
Ingvar Olausson, Björnstorp40Björnstorps IF
Genarp
14.8.21
10 km
10 km
50:11
Gunnar Nilsson, Heleneholm33Heleneholms IF
Ystad
27.4.14
Halvmaraton
H-maraton
1:48:42
Torsten Ståle, Fredrikshofs IF17Fredrikshofs IF
Täby
20.9.97
Maraton
Maraton
4:30:02
Erik Bergman, Lidingö06IFK Lidingö
Stockholm
7.6.86
80 m häck (68.6)
80 m h (68.6)
18.36
Sten Medelius, Högby28Högby IF
Ljubljana, SLO
1.8.08
200 m häck (68.6)
200 m h (68.6)
41.39
Lars-Åke Hedlund, Stål33IK Stål
Huddinge
25.7.14
Höjd
Höjd
1.38
Carl-Erik Särndal, Lund37IFK Lund
Karlskrona
20.8.17
Stav
Stav
2.60
Lars Wennblom, Hässelby34Hässelby SK
Lyon, FRA
6.8.15
Längd
Längd
3.92
Lars Wennblom, Hässelby34Hässelby SK
Huddinge
5.9.15
Tresteg
Tresteg
8.11
Lars Wennblom, Hässelby34Hässelby SK
Huddinge
27.7.14
Kula (3.0)
Kula (3.0)
13.57
Östen Edlund, Ragunda34Ragunda IF
Huddinge
26.7.14
Diskus (1.0)
Diskus (1.0)
41.45
Östen Edlund, Ragunda34Ragunda IF
Budapest, HUN
29.3.14
Slägga (3.0)
Slägga (3.0)
48.13
Östen Edlund, Ragunda34Ragunda IF
Huddinge/J
8.6.14
Spjut (400)
Spjut (400)
32.58
Tord Johansson, Järfälla SK25Järfälla SK
Visby
4.8.05
Vikt (5.45)
Vikt (5.45)
18.04
Östen Edlund, Ragunda34Ragunda IF
Ancona, ITA
29.3.16
Femkamp M80-
Femkamp M80-
3.414
Lars Wennblom, Hässelby34Hässelby SK
Hallsberg
7.9.14
Tiokamp M80-
Tiokamp M80-
7.012
Lars Wennblom, Hässelby34Hässelby SK
Lyon, FRA
6.8.15
Män 85
100 m
100 m
17.01
Herbert Liedtke, Fredrikshof16Fredrikshofs FIF
Huddinge
4.8.01
200 m
200 m
37.68
Herbert Liedtke, Fredrikshof16Fredrikshofs FIF
Potsdam, GER
24.8.02
400 m
400 m
1:27.11
Herbert Liedtke, Fredrikshof16Fredrikshofs FIF
Eskilstuna
19.8.01
800 m
800 m
3:20.82
Rune Bergman, Wärnamo24Wärnamo SK
Högby
6.8.10
1500 m
1500 m
6:59.58
Rune Bergman, Wärnamo24Wärnamo SK
Högby
7.8.10
1 mile
1 mile
8:20.2m
Gunnar Nilsson, Heleneholm33Heleneholms IF
Helsingborg
17.5.18
2000 m
2000 m
10:35.2m
Gunnar Nilsson, Heleneholm33Heleneholms IF
Malmö/S
28.5.18
3000 m
3000 m
15:54.50
Gunnar Nilsson, Heleneholm33Heleneholms IF
Ystad
13.6.18
5000 m
5000 m
27:32.1m
Gunnar Nilsson, Heleneholm33Heleneholms IF
Malmö/He
28.5.18
10 000 m
10 000 m
56:47.2m
Gunnar Nilsson, Heleneholm33Heleneholms IF
Lund
10.5.18
1 timme
1 timme
10.370
Gunnar Nilsson, Heleneholm33Heleneholms IF
Helsingborg
3.11.18
10 km
10 km
56:42
Gunnar Nilsson, Heleneholm33Heleneholms IF
Ystad
15.4.18
Halvmaraton
H-maraton
2:21:11
Erik Bergman, Lidingö06IFK Lidingö
Stockholm
24.8.91
Maraton
Maraton
5:50:49
Ingvar Nyqvist, Växjö AIS31Växjö AIS
Stockholm
4.6.16
80 m häck (68.6)
80 m h (68.6)
20.87
Jalmar Katk, SKF FK27SKF FK
Torino, ITA
4.8.13
Höjd
Höjd
1.18
Nils-Bertil Nevrup, Elmhuts SC26Elmhuts SC
Skellefteå
7.8.11
 
1.18
Nils-Bertil Nevrup, Elmhuts SC26Elmhuts SC
Kil
5.8.12
Stav
Stav
2.01
Olaf Johansson, Manhem26GIF Manhem
Lerum
21.8.11
Längd
Längd
3.38
Axel Magnusson, Lund21IFK Lund
Poznań, POL
23.7.06
Tresteg
Tresteg
6.07
Bertil Larsson, Trollhättans IF24Trollhättans IF
Högby
8.8.10
Kula (3.0)
Kula (3.0)
12.15
Östen Edlund, Ragunda34Ragunda IF
Sätra
18.5.19
Diskus (1.0)
Diskus (1.0)
37.44
Östen Edlund, Ragunda34Ragunda IF
Toruń, POL
30.3.19
Slägga (3.0)
Slägga (3.0)
40.12
Östen Edlund, Ragunda34Ragunda IF
Huddinge/J
1.5.19
Spjut (400)
Spjut (400)
26.58
Östen Edlund, Ragunda34Ragunda IF
Huddinge
1.5.19
Vikt (5.45)
Vikt (5.45)
15.81
Östen Edlund, Ragunda34Ragunda IF
Sätra
19.5.19
Kastfemkamp M80-
Kastfemkamp M80-
5.460
Östen Edlund, Ragunda34Ragunda IF
Sollentuna/E
19.9.20
Femkamp M80-
Femkamp M80-
2.301
Axel Magnusson, Lund21IFK Lund
Poznań, POL
26.7.06
Tiokamp M80-
Tiokamp M80-
4.051
Jalmar Katk, SKF FK27SKF FK
Torino, ITA
5.8.13
Män 90
100 m
100 m
18.43
Herbert Liedtke, Fredrikshof16Fredrikshofs FIF
Söderhamn
18.8.06
200 m
200 m
39.82
Herbert Liedtke, Fredrikshof16Fredrikshofs FIF
Söderhamn
9.7.01
400 m
400 m
1:39.77
Herbert Liedtke, Fredrikshof16Fredrikshofs FIF
Söderhamn
19.8.06
800 m
800 m
4:04.85
Holger Josefsson, Uppsala LK18Uppsala LK
Lahti, FIN
2.8.09
1500 m
1500 m
8:07.17
Holger Josefsson, Uppsala LK18Uppsala LK
Lahti, FIN
6.8.09
Halvmaraton
H-maraton
3:21:27
Viktor Burgren, SKF FK12SKF FK
Göteborg
25.5.02
Höjd
Höjd
0.98
Herbert Liedtke, Fredrikshof16Fredrikshofs FIF
Söderhamn
18.8.06
 
0.98
Axel Magnusson, Lund21IFK Lund
Lappeenranta, FIN
2.7.11
 
0.98
Axel Magnusson, Lund21IFK Lund
Eslöv
31.8.11
Längd
Längd
2.68
Axel Magnusson, Lund21IFK Lund
Helsingborg
16.6.11
Tresteg
Tresteg
4.19
Axel Fernaeus, Järvsö28Järvsö IF
Högby
11.8.18
Kula (3.0)
Kula (3.0)
8.53
Gunnar Kulleskog, Huddinge23Huddinge AIS
Huddinge
25.6.13
Diskus (1.0)
Diskus (1.0)
21.62
Gunnar Kulleskog, Huddinge23Huddinge AIS
Huddinge
13.8.13
Slägga (3.0)
Slägga (3.0)
18.70
Idolf Sandahl, Stensjön20Stensjöns IF
Skellefteå
7.8.11
Spjut (400)
Spjut (400)
16.97
Axel Magnusson, Lund21IFK Lund
Lappeenranta, FIN
1.7.11
Vikt (5.45)
Vikt (5.45)
8.95
Axel Magnusson, Lund21IFK Lund
Malmö
10.9.11
Män 95
Kula (3.0)
Kula (3.0)
6.19
Gunnar Kulleskog, Huddinge23Huddinge AIS
Huddinge
21.4.18
Diskus (1.0)
Diskus (1.0)
13.42
Gunnar Kulleskog, Huddinge23Huddinge AIS
Huddinge
21.4.18
Slägga (3.0)
Slägga (3.0)
13.31
Gunnar Kulleskog, Huddinge23Huddinge AIS
Huddinge/J
21.4.18
Vikt (5.45)
Vikt (5.45)
6.93
Gunnar Kulleskog, Huddinge23Huddinge AIS
Sätra
13.5.18
Kvinnor 35
100 m
100 m
11.53
Susanna Kallur, Falun81Falu IK
Sollentuna
26.8.16
 
11.53
Susanna Kallur, Falun81Falu IK
Tampere, FIN
3.9.16
200 m
200 m
23.47
Lena Aruhn, Ume IF70Ume IF
Donnas, ITA
13.7.05
300 m
300 m
42.89
Görel Manners, Fredrikshof63Fredrikshofs FIF
Stockholm/S
13.5.00
400 m
400 m
52.40
Lena Aruhn, Ume IF70Ume IF
Gävle
18.6.05
600 m
600 m
1:29.85mx
Rebecca Högberg, KFUM Örebro84KFUM Örebro
Stockholm/S
29.8.20
800 m
800 m
2:05.63mx
Rebecca Högberg, KFUM Örebro84KFUM Örebro
Hallsberg
1.8.20
1000 m
1000 m
2:53.9m mx
Sara Liljegren, IS Göta81IS Göta
Helsingborg
2.8.18
1500 m
1500 m
4:20.23
Birgit Bringslid, Skellefteå AIK45Skellefteå AIK
Skövde
9.8.81
1 mile
1 mile
4:46.06
Birgit Bringslid, Skellefteå AIK45Skellefteå AIK
Stockholm/S
8.7.81
2000 m
2000 m
6:21.9m+
Annette Fischer, Örgryte56Örgryte IS
Kvarnsveden
23.7.93
3000 m
3000 m
9:05.71
Birgit Bringslid, Skellefteå AIK45Skellefteå AIK
Oslo, NOR
26.6.81
2 miles
2 miles
11:53.2m
Ulrika Bjur, Jalles56Jalles TC
Umeå
11.6.95
5000 m
5000 m
16:10.29
Marie Söderström-Lundberg, Hässelby60Hässelby SK
Stockholm/S
26.7.98
10 000 m
10 000 m
33:15.52
Midde Hamrin, Mölndal57Mölndals AIK
Helsinki, FIN
30.6.92
1 timme
1 timme
16.860
Midde Hamrin, Mölndal57Mölndals AIK
Göteborg/S
23.10.94
10 km
10 km
32:34
Isabellah Andersson, Hässelby80Hässelby SK
Malmö
18.4.15
Halvmaraton
H-maraton
1:10:19
Charlotta Fougberg, Ullevi85Ullevi FK
Gdynia, POL
17.10.20
Maraton
Maraton
2:28:12
Charlotta Fougberg, Ullevi85Ullevi FK
Milano, ITA
16.5.21
100 km
100 km
7:20:48
Kajsa Berg, Huddinge79Huddinge AIS
Winschoten, NED
12.9.15
2000 m hinder
2000 m H
7:08.75
Malin Liljestedt, Spårvägen80Spårvägens FK
Borås
7.7.17
100 m häck
100 m häck
12.47
Ludmila Engquist, Lidingö64IFK Lidingö
Sevilla, ESP
28.8.99
400 m häck
400 m häck
59.96
Jonna Tilgner, Linköpings GIF84Linköpings GIF
Uppsala
16.8.20
Höjd
Höjd
1.67
Carina Madsen, Finish57IK Finish
Staffanstorp
16.6.96
Stav
Stav
3.51
Maria Mossberg, Malmö71Malmö AI
Malmö/He
2.9.08
Längd
Längd
6.44
Malin Otterling Marmbrandt, Västerås85Västerås FK
Estepona, ESP
26.5.21
Tresteg
Tresteg
13.08
Malin Otterling Marmbrandt, Västerås85Västerås FK
Stockholm/S
5.9.21
Kula
Kula
17.82
Helena Engman, Riviera76Riviera FI
Sävedalen
12.6.11
Diskus
Diskus
63.21
Anna Söderberg, Ullevi73Ullevi FK
Helsingborg
6.9.08
Slägga
Slägga
68.93
Tracey Andersson, Ullevi84Ullevi FK
Göteborg/S-K
28.6.21
Spjut
Spjut
52.18
Elisabet Wahlander, Alingsås60Alingsås IF
Göteborg/U
4.9.99
Vikt
Vikt
12.85
Ida-Maria Rigoll, Kyrhults SK82Kyrhults SK
Olofström
2.9.18
Kastfemkamp
Kastfemkamp
3.053
Pernilla Hagberg-Axelsson, Ängelholm69Ängelholms IF
Eksjö
28.7.07
Femkamp K35
Femkamp K35
3.306
Paulina Orell Sahlberg, Lerum81IK Lerum FI
Västerås
13.9.20
Sjukamp
Sjukamp
4.244
Linda Holmström, Nyköping79Nyköpings BIS
Stendal, GER
28.5.17
 17.03  17.03/-1.2  1.44  9.24  
9.24  28.48  4.98  4.98/+1.5  29.32  29.32  2:29.28  2:29.32
4x100 m
4x100 m
49.94
Landslag
Göteborg/S
26.5.18
  Sandra Elfast 83,
Lena Axelson 72,
Jenny Åkervall 72,
Anna Björkstedt 78
 
49.91
Spårvägens FK
Göteborg/S
26.5.18
  Sandra Elfast 83,
Lena Axelson 72,
Jenny Åkervall 72,
Anna Björkstedt 78
4x400 m
4x400 m
4:18.19
Landslag
Nynäshamn
24.8.15
  Caroline Nylén 79,
Anna Skarin 77,
Frida Skarin 80,
Lina Engren 77
 
4:15.24
Spårvägens FK
Huddinge
16.8.18
  Lena Axelson 72,
Anna Björkstedt 78,
Jenny Åkervall 72,
Eleonore Gåvsten 79
1000 m stafett
1000 m stafett
2:22.71
Landslag
Huddinge
13.6.15
  Hanna Tegner 74,
Mikaela Kellner 77,
Lena Aruhn 70,
Jenny Åkervall 72
 
2:30.06
Spårvägens FK
Norrtälje
29.8.18
  Linda Pimmeshofer 78,
Ulrika Evjen 74,
Anna Björkstedt 78,
Eleonore Gåvsten 79
Kvinnor 40
100 m
100 m
12.80
Anna Sunneborn, Spårvägen70Spårvägens FK
Gävle
16.8.13
200 m
200 m
26.22
Carina Palmquist, Villstad62Villstad GIF
Aarhus, DEN
29.7.04
 
26.22
Paulina Orell Sahlberg, Lerum81IK Lerum FI
Tanumshede
24.7.21
300 m
300 m
41.12
Paulina Orell Sahlberg, Lerum81IK Lerum FI
Uddevalla
9.8.21
400 m
400 m
58.79
Sara Liljegren, IS Göta81IS Göta
Högby
22.8.21
600 m
600 m
1:42.96
Malin Kemi, Runacademy75Runacademy IF
Enskede
17.8.16
800 m
800 m
2:11.07
Sara Liljegren, IS Göta81IS Göta
Borås
28.8.21
1500 m
1500 m
4:32.08
Hanna Lindholm, Huddinge79Huddinge AIS
Huddinge
29.5.21
1000 m
1000 m
2:47.2m mx
Sara Liljegren, IS Göta81IS Göta
Helsingborg
9.9.21
1 mile
1 mile
5:08.0m mx
Sara Liljegren, IS Göta81IS Göta
Helsingborg
29.7.21
2000 m
2000 m
6:20.1m
Annika Faager, Björnstorp76Björnstorps IF
Lund
5.9.19
3000 m
3000 m
9:22.47
Evy Palm, Mölndal42Mölndals AIK
Göteborg/S
31.5.86
2 miles
2 miles
11:21.96
Julie Leonard, Högbo GIF59Högbo GIF
Gävle
28.5.03
5000 m
5000 m
16:02.88
Evy Palm, Mölndal42Mölndals AIK
Oslo, NOR
17.7.85
10 000 m
10 000 m
32:47.25
Evy Palm, Mölndal42Mölndals AIK
Oslo, NOR
5.7.86
1 timme
1 timme
17.075
Johanna Salminen, Studenterna78FK Studenterna
Stockholm/S
5.4.20
5 km
5 km
16:27+
Hanna Lindholm, Huddinge79Huddinge AIS
Stockholm
14.8.21
10 km
10 km
32:54
Hanna Lindholm, Huddinge79Huddinge AIS
Bålsta
1.5.21
Halvmaraton
H-maraton
1:11:47
Hanna Lindholm, Huddinge79Huddinge AIS
Gdynia, POL
17.10.20
Maraton
Maraton
2:28:59
Hanna Lindholm, Huddinge79Huddinge AIS
Sevilla, ESP
23.2.20
100 km
100 km
7:38:15
Stina Svensson, Fredrikshof73Fredrikshofs FIF
Winschoten, NED
12.9.15
2000 m hinder
2000 m H
7:30.13
Marlin Brown, Spårvägen75Spårvägens FK
Sundsvall
1.7.15
80 m häck (76.2)
80 m h (76.2)
12.10
Anita Norr-Ericson, GoIF Tjalve60GoIF Tjalve
Aarhus, DEN
30.7.04
400 m häck
400 m häck
1:03.52
Katarina Wikander, Helsingborg67IFK Helsingborg
Helsingborg
26.5.07
Höjd
Höjd
1.59
Anna-Ewa Thörnhammar, Visby55Visby IF Gute
Södertälje
25.5.95
Stav
Stav
3.30
Malin Forséll, Enköping80Enköpings AI
Täby
18.7.20
Längd
Längd
5.60
Carina Palmquist, Villstad62Villstad GIF
Villstad
11.5.03
Tresteg
Tresteg
11.61
Angelica Ström, Spårvägen81Spårvägens FK
Tierp
20.7.21
Kula
Kula
14.50
Ingrid Wehmonen, Bellevue41Bellevue IK
Stockholm/S
11.6.85
Diskus
Diskus
48.78
Anna Söderberg, Ullevi73Ullevi FK
Göteborg/S-K
20.7.14
Slägga
Slägga
44.57
Camilla Mattson, Kil73Kils AIK
Kil
3.6.17
Spjut
Spjut
53.02
Elisabet Wahlander, Alingsås60Alingsås IF
Uppsala
19.8.00
Vikt
Vikt
13.87
Camilla Mattson, Kil73Kils AIK
Huddinge
25.7.14
Kastfemkamp
Kastfemkamp
3.478
Camilla Mattson, Kil73Kils AIK
Bottnaryd
10.9.19
Femkamp K40-45
Femkamp K40-45
3.474
Anita Norr-Ericson, GoIF Tjalve60GoIF Tjalve
Jyväskylä, FIN
7.7.00
Sjukamp K40-45
Sjukamp K40-45
4.850
Linda Holmström, Nyköping79Nyköpings BIS
Caorle, ITA
8.9.19
4x100 m
4x100 m
50.59
Landslag
Málaga, ESP
16.9.18
  Jenny Rosén 72,
Anna Björkstedt 78,
Jenny Åkervall 72,
Lena Axelson 72
 
50.81
Spårvägens FK
Nynäshamn
2.9.18
  Ulrika Evjen 74,
Lena Axelson 72,
Anna Björkstedt 78,
Jenny Åkervall 72
4x400 m
4x400 m
4:11.46
Landslag
Málaga, ESP
16.9.18
  Anna Björkstedt 78,
Jenny Rosén 72,
Lena Axelson 72,
Jenny Åkervall 72
 
4:39.01
IFK Tumba
Huddinge
21.8.04
  Gunnel Tolfes 58,
Ulla Karnebäck 53,
Kristina Carlsson 40,
Lena Sundberg 61
3x800 m
3x800 m
8:15.65
Spårvägens Fk
Stockholm/S
26.5.19
  Rebecca Ringström 77,
Linda Pimmeshofer 78,
Anna Björkstedt 78
1000 m stafett
1000 m stafett
2:25.69
Landslag
Nynäshamn
2.9.18
  Ulrika Evjen 74,
Lena Axelson 72,
Anna Björkstedt 78,
Jenny Åkervall 72
 
2:25.69
Spårvägens FK
Nynäshamn
2.9.18
  Ulrika Evjen 74,
Lena Axelson 72,
Anna Björkstedt 78,
Jenny Åkervall 72
Kvinnor 45
100 m
100 m
12.72
Lena Aruhn, Tureberg70Turebergs FK
Uddevalla
24.7.15
200 m
200 m
26.26
Lena Aruhn, Tureberg70Turebergs FK
Lyon, FRA
10.8.15
300 m
300 m
42.40
Jenny Åkervall, Spårvägen72Spårvägens FK
Uddevalla
9.8.21
400 m
400 m
59.38
Elizabeth Helger, Nyköping60Nyköpings BIS
Ljubljana, SLO
30.7.08
600 m
600 m
1:43.72mx
Jenny Åkervall, Spårvägen72Spårvägens FK
Stockholm/S
29.8.20
800 m
800 m
2:14.62
Karin Wåhlstedt, Järvsö60Järvsö IF
Stockholm/S
7.8.07
1000 m
1000 m
2:55.5m mx
Annika Faager, Björnstorp76Björnstorps IF
Höganäs
10.7.21
1500 m
1500 m
4:34.93
Jutta Pedersen, Enhörna46Enhörna IF
Gävle
17.7.92
1 mile
1 mile
5:10.9m mx
Annika Faager, Björnstorp76Björnstorps IF
Helsingborg
29.7.21
2000 m
2000 m
6:23.9m+
Jutta Pedersen, Enhörna46Enhörna IF
Stockholm/S
13.8.91
3000 m
3000 m
9:31.38
Evy Palm, Mölndal42Mölndals AIK
Malmö/S
7.7.87
2 miles
2 miles
14:08.27
Carina Lloyd, Ystad64Ystads IF
Ystad
22.9.09
5000 m
5000 m
16:17.5m+
Evy Palm, Mölndal42Mölndals AIK
Oslo, NOR
4.7.87
1 timme
1 timme
15.606
Camilla Lindholm-Borg, Björnstorp74Björnstorps IF
Helsingborg
31.10.20
5 km
5 km
17:16
Annika Faager, Björnstorp76Björnstorps IF
Genarp
14.8.21
10 km
10 km
37:10
Jessica Gunnarsson, 76
Jessheim, NOR
2.10.21
Halvmaraton
H-maraton
1:11:18
Evy Palm, Mölndal42Mölndals AIK
Östnor
16.7.88
Maraton
Maraton
2:31:05
Evy Palm, Mölndal42Mölndals AIK
London, GBR
23.4.89
100 km
100 km
9:29:51
Kajsa Friström, Fredrikshof65Fredrikshofs FIF
Stockholm
4.8.13
2000 m hinder
2000 m H
7:16.90
Julie Leonard, Högbo GIF59Högbo GIF
Århus, DEN
1.8.04
80 m häck (76.2)
80 m h (76.2)
12.46
Anita Norr-Ericson, GoIF Tjalve60GoIF Tjalve
Västerås
29.7.05
400 m häck
400 m häck
1:10.39
Gunnel Tolfes, Tumba58IFK Tumba
Riccione, ITA
9.9.07
Höjd
Höjd
1.52
Catrine Eriksson, Linköpings GIF73Linköpings GIF
Katrineholm
25.8.18
Stav
Stav
3.40
Malin Weiland, Piteå IF74Piteå IF
Umeå
13.6.21
Längd
Längd
5.33
Carina Palmquist, Villstad62Villstad GIF
Ljubljana, SLO
28.7.08
Tresteg
Tresteg
9.92
Desirée Lindén, Ullevi76Ullevi FK
Uddevalla
13.9.21
Kula
Kula
14.91
Ingrid Wehmonen, Bellevue41Bellevue IK
Malmö/S
2.6.86
Diskus
Diskus
48.06
Ingrid Wehmonen, Bellevue41Bellevue IK
Lidingö
5.6.90
Slägga
Slägga
44.01
Camilla Mattson, Kil73Kils AIK
Huddinge/J
16.8.19
Spjut
Spjut
50.47
Elisabet Wahlander, Alingsås60Alingsås IF
Helsingborg
21.8.05
Vikt
Vikt
13.46
Camilla Mattson, Kil73Kils AIK
Borås
6.7.18
Kastfemkamp
Kastfemkamp
3.665
Camilla Mattson, Kil73Kils AIK
Huddinge
20.9.20
Femkamp K40-45
Femkamp K40-45
3.828
Catrine Eriksson, IFK Linköping73IFK Linköping
Katrineholm
25.8.18
Sjukamp K40-45
Sjukamp K40-45
5.235
Linda Åkerman, Halmstad71IFK Halmstad
Sätra
15.5.16
4x100 m
4x100 m
54.37
Landslag
Sätra
23.5.15
  Annette Rylander 69,
Anneli Virenius Bergsjö 69,
Tina Trensmar 66,
Christina Zuhr 68
 
51.81mx
Spårvägens FK
Göteborg/S
12.9.20
  Helen Hermundstad 73,
Ulrika Evjen 74,
Jenny Åkervall 72,
Lena Axelson 72
4x400 m
4x400 m
4:16.74
Landslag
Göteborg/S
13.5.18
  Lena Axelson 72,
Anna Björkstedt 78,
Eleonore Gåvsten 79,
Jenny Åkervall 72
 
4:29.92
Spårvägens FK
Söderhamn
19.8.06
  Jenny Åkervall 72,
Helen Hermundstad 73,
Annika Sigfrid 74
3x800 m
3x800 m
8:28.05
Majornas IK
Göteborg/S
12.9.20
  Johanna Michaëlsson 71,
Maria Talja 75,
Ulrika Grönérus 72
1000 m stafett
1000 m stafett
2:28.33
Landslag
Norrtälje
29.8.18
  Annette Rylander 69,
Lena Axelson 72,
Helen Hermundstad 73,
Jenny Åkervall 72
 
2:28.33
Spårvägens FK
Norrtälje
29.8.18
  Annette Rylander 69,
Lena Axelson 72,
Helen Hermundstad 73,
Jenny Åkervall 72
Kvinnor 50
100 m
100 m
13.70
Carina Palmquist, Villstad62Villstad GIF
Linköping
20.5.12
200 m
200 m
27.95
Elizabeth Helger, Nyköping60Nyköpings BIS
Stockholm/S
7.6.11
300 m
300 m
46.99
Lilly Wizén, Gotländsk FI55F Gotländsk FI
Visby
21.7.07
400 m
400 m
1:02.66
Elizabeth Helger, Nyköping60Nyköpings BIS
Townsville, AUS
13.6.10
600 m
600 m
1:50.45
Lilly Wizén, Gotländsk FI55F Gotländsk FI
Visby
22.7.07
800 m
800 m
2:21.84
Jutta Pedersen, Enhörna46Enhörna IF
Krokom
29.6.97
1000 m
1000 m
3:15.5m+
Jutta Pedersen, Enhörna46Enhörna IF
Kvarnsveden
16.9.97
1500 m
1500 m
4:38.53
Jutta Pedersen, Enhörna46Enhörna IF
Malmö/S
19.7.96
1 mile
1 mile
5:32.72
Karin Schön, Kville62IF Kville
Lerum
7.9.14
2000 m
2000 m
6:49.0m+
Jutta Pedersen, Enhörna46Enhörna IF
Enskede
27.5.97
3000 m
3000 m
9:56.81
Jutta Pedersen, Enhörna46Enhörna IF
Hässleholm
28.7.96
2 miles
2 miles
13:32.47
Eva Lönnqvist, Ystad56Ystads IF
Ystad
22.9.09
5000 m
5000 m
17:17.02
Jutta Pedersen, Enhörna46Enhörna IF
Enskede
27.5.97
10 000 m
10 000 m
35:55.11
Jutta Pedersen, Enhörna46Enhörna IF
Malmö/S
21.7.96
1 timme
1 timme
14.938
Åsa Nylander, Studenterna67FK Studenterna
Stockholm/S
5.4.20
5 km
5 km
19:01
Mia Havinder, Björnstorp69Björnstorps IF
Genarp
14.8.21
10 km
10 km
36:30
Evy Palm, Mölndal42Mölndals AIK
Stockholm
23.8.92
Halvmaraton
H-maraton
1:18:45
Jutta Pedersen, Enhörna46Enhörna IF
Kungsbacka
8.5.97
Maraton
Maraton
2:57:22
Karin Schön, Kville62IF Kville
New York, NY
2.11.14
100 km
100 km
9:31:55
Kajsa Friström, Fredrikshof65Fredrikshofs FIF
Stockholm
8.8.15
2000 m hinder
2000 m H
8:04.14
Julie Leonard, Högbo GIF59Högbo GIF
Lahti, FIN
8.8.09
80 m häck (76.2)
80 m h (76.2)
13.02
Anita Norr-Ericson, GoIF Tjalve60GoIF Tjalve
Högby
8.8.10
300 m häck
300 m häck
52.93
Anita Norr-Ericson, GoIF Tjalve60GoIF Tjalve
Högby
6.8.10
Höjd
Höjd
1.48
Kristina Ponton, Trelleborg63IFK Trelleborg
Izmir, TUR
25.8.14
Stav
Stav
2.92
Anita Norr-Ericson, GoIF Tjalve60GoIF Tjalve
Karlshamn
19.6.10
Längd
Längd
4.85
Inga Stenbrink, Åsbro39Åsbro GoIF
Örebro
20.6.89
Tresteg
Tresteg
10.06
Annica Sandström, Lidingö68IFK Lidingö
Caorle, ITA
6.9.19
Kula (3.0)
Kula (3.0)
14.47
Ingrid Wehmonen, Bellevue41Bellevue IK
Huddinge
4.7.93
Diskus
Diskus
47.44
Ingrid Wehmonen, Bellevue41Bellevue IK
Sollentuna
3.6.91
Slägga (3.0)
Slägga (3.0)
42.34
Annelie Schöldström, Tureberg67Turebergs FK
Sollentuna
9.8.17
Spjut (500)
Spjut (500)
35.12
Lena Borg Oké, Spårvägen69Spårvägens FK
Caorle, ITA
11.9.19
Vikt (7.26)
Vikt (7.26)
14.25
Ann-Britt Jakobsson, Gotländsk FI64F Gotländsk FI
Huddinge/J
7.6.15
Kastfemkamp K50-55
Kastfemkamp K50-55
3.959
Ingrid Wehmonen, Bellevue41Bellevue IK
Göteborg/S
6.7.92
Femkamp K50-55
Femkamp K50-55
3.372
Annica Sandström, Lidingö68IFK Lidingö
Västerås
13.9.20
Sjukamp K50-55
Sjukamp K50-55
3.728
Lou Falk, Lund39IFK Lund
Turku, FIN
26.7.92
4x100 m
4x100 m
56.25
Landslag
Göteborg/S
26.5.18
  Charlotta Kimby 65,
Marjo Jokela 67,
Christina Tillman 68,
Görel Manners 63
 
56.25
Spårvägens FK
Göteborg/S
26.5.18
  Charlotta Kimby 65,
Christina Tillman 68,
Görel Manners 63,
Marjo Jokela 67
4x400 m
4x400 m
4:32.97
Landslag
San Sebastián, ESP
3.9.05
  Ann-Britt Eriksson 49,
Ulla Karnebäck 53,
Ewa Wahlberg 55,
Lilly Wizén 55
 
4:54.77
Spårvägens FK
Sätra
13.5.18
  Marjo Jokela 67,
Ann Linder Magnusson 68,
Charlotta Kimby 65,
Tina Trensmar 66
3x800 m
3x800 m
8:56.44
IF Kville
Göteborg/S
27.5.18
  Paula Wass 68,
Eleonor Öström 59,
Karin Schön 62
1000 m stafett
1000 m stafett
2:41.19
Landslag
Brumunddal, NOR
2.7.05
  Ann-Britt Eriksson 49,
Ulla Littenheim 47,
Ulla Karnebäck 53,
Lilly Wizén 55
 
2:50.93
Spårvägens FK
Huddinge
17.8.19
  Christina Zuhr 68,
Annette Rylander 69,
Marjo Jokela 67,
Charlotta Häggström 68
Kvinnor 55
100 m
100 m
14.05
Görel Manners, Spårvägen63Spårvägens FK
Borås
6.7.18
200 m
200 m
29.40
Görel Manners, Spårvägen63Spårvägens FK
Högby
21.8.21
300 m
300 m
48.24
Ulla Littenheim, Uddevalla IS47Uddevalla IS
Arvika
27.7.03
400 m
400 m
1:06.33
Görel Manners, Spårvägen63Spårvägens FK
Borås
8.7.18
600 m
600 m
1:56.00
Lilly Wizén, Gotländsk FI55F Gotländsk FI
Uppsala
5.7.14
800 m
800 m
2:31.58
Karin Wåhlstedt, Järvsö60Järvsö IF
Uddevalla
24.7.15
1000 m
1000 m
3:27.0m mx
Karin Schön, Kville62IF Kville
Göteborg/S
14.9.20
1500 m
1500 m
5:00.68
Karin Wåhlstedt, Järvsö60Järvsö IF
Lyon, FRA
14.8.15
1 mile
1 mile
5:54.05mx
Karin Schön, Kville62IF Kville
Göteborg/S
19.8.20
2000 m
2000 m
7:01.6m
Jutta Pedersen, Enhörna46Enhörna IF
Kvarnsveden
4.9.01
3000 m
3000 m
10:26.42
Jutta Pedersen, Enhörna46Enhörna IF
Sollentuna
2.6.01
5000 m
5000 m
18:26.14
Jutta Pedersen, Enhörna46Enhörna IF
Huddinge
3.8.01
10 000 m
10 000 m
38:38.25
Karin Schön, Kville62IF Kville
Göteborg/S
1.5.17
1 timme
1 timme
13.364
Maibritt Nilsson, Falkenbergs Allstars LK64Falkenbergs Allstars LK
Helsingborg
2.11.19
5 km
5 km
20:32
Marie Olsson, Björnstorp63Björnstorps IF
Genarp
14.8.21
10 km
10 km
39:19
Jutta Pedersen, Enhörna46Enhörna IF
Örebro
5.4.03
Halvmaraton
H-maraton
1:23:27
Karin Schön, Kville62IF Kville
Göteborg
20.5.17
Maraton
Maraton
3:03:04
Karin Schön, Kville62IF Kville
Göteborg
14.10.17
100 km
100 km
9:56:28
Kerstin Ekdahl, Akele57IK Akele
Adak
30.6.12
2000 m hinder
2000 m H
9:12.09
Gunnel Tolfes, Studenterna58FK Studenterna
Huddinge
12.6.15
80 m häck (76.2)
80 m h (76.2)
14.25
Asta Larsson, Lund31IFK Lund
Lund
3.6.89
300 m häck
300 m häck
54.05
Gudrun Kinger, Göteborgs KIK42Göteborgs KIK
Högby
7.8.98
Höjd
Höjd
1.46
Kristina Ponton, Trelleborg63IFK Trelleborg
Málaga, ESP
10.9.18
Stav
Stav
2.50
Carin Thornander, Upsala IF63Upsala IF
Sollentuna
4.8.19
Längd
Längd
4.53
Carina Palmquist, Villstad62Villstad GIF
Aarhus, DEN
31.7.17
Tresteg
Tresteg
8.69
Kerstin Henmyr, Contact36UF Contact
Olofström
3.9.91
Kula (3.0)
Kula (3.0)
13.02
Ingrid Wehmonen, Järvsö41Järvsö IF
Gateshead, GBR
1.8.99
Diskus
Diskus
38.96
Ingrid Wehmonen, Tureberg41Turebergs FK
Malmö/S
21.7.96
Slägga (3.0)
Slägga (3.0)
39.01
Gunnevi Magnusson, Varberg57Varbergs GIF
Zittau, GER
19.8.12
Spjut (500)
Spjut (500)
27.85
Anne-Marie El Baba, Lund47IFK Lund
Lund
8.6.02
Vikt (7.26)
Vikt (7.26)
12.75
Ann-Britt Jakobsson, Tjelvar64IK Tjelvar
Tingstäde
10.8.19
Kastfemkamp K50-55
Kastfemkamp K50-55
3.792
Gunnevi Magnusson, Varberg57Varbergs GIF
Bottnaryd
15.9.12
Femkamp K50-55
Femkamp K50-55
3.529
Asta Larsson, Lund31IFK Lund
Ängelholm
9.9.89
Sjukamp K50-55
Sjukamp K50-55
4.720
Asta Larsson, Lund31IFK Lund
København, DEN
5.6.88
4x100 m
4x100 m
63.36
Landslag
Potsdam, GER
25.8.02
  Ulla Littenheim 47,
Gudrun Kinger 42,
Kerstin Nilsson 42,
Kristina Carlsson 40
4x400 m
4x400 m
4:59.46
Landslag
Potsdam, GER
25.8.02
  Ulla Littenheim 47,
Gerd Eriksson 43,
Kristina Carlsson 40,
Jutta Pedersen 46
3x800 m
3x800 m
9:10.29
IF Kville
Göteborg/S
12.9.20
  Christina Johansson 62,
Eleonor Öström 59,
Karin Schön 62
1000 m stafett
1000 m stafett
2:55.26
Landslag
Eskilstuna
18.8.01
  Ene Säinas 42,
Kerstin Nilsson 42,
Ulla Bodén 42,
Jutta Pedersen 46
 
3:33.17
Uppsala LK
Huddinge
17.8.19
  Ewa Wahlberg 55,
Kerstin Sjöqvist 56,
Karin Artursson 64,
Lotta Frenander 61
Kvinnor 60
100 m
100 m
14.97
Kerstin Henmyr, Contact36UF Contact
Lund
7.6.97
200 m
200 m
30.15
Ulla Littenheim, Uddevalla IS47Uddevalla IS
Ljubljana, SLO
2.8.08
300 m
300 m
49.10
Ulla Littenheim, Uddevalla IS47Uddevalla IS
Alingsås
24.8.08
400 m
400 m
1:08.73
Ulla Littenheim, Uddevalla IS47Uddevalla IS
Riccione, ITA
14.9.07
600 m
600 m
1:55.83
Lilly Wizén, Gotländsk FI55F Gotländsk FI
Oskarshamn
14.5.15
800 m
800 m
2:45.74
Lilly Wizén, Gotländsk FI55F Gotländsk FI
Uddevalla
24.7.15
1000 m
1000 m
3:52.89
Ulla Littenheim, Uddevalla IS47Uddevalla IS
Uddevalla
18.6.11
1500 m
1500 m
5:42.02
Birgitta Eklund, Skellefteå AIK38Skellefteå AIK
Gateshead, GBR
7.8.99
1 mile
1 mile
6:21.79
Lilly Wizén, Gotländsk FI55F Gotländsk FI
Visby
14.6.15
2000 m
2000 m
8:30.13
Gudrun Fleetwood, Uppsala LK43Uppsala LK
Sätra
25.8.06
3000 m
3000 m
12:07.76
Birgitta Eklund, Skellefteå AIK38Skellefteå AIK
Skellefteå
12.8.98
2 miles
2 miles
16:25.3m
Måd Thorsell, Växjö LK45Växjö LK
Växjö
7.8.08
5000 m
5000 m
20:28.93
Gudrun Fleetwood, Uppsala LK43Uppsala LK
Söderhamn
18.8.06
10 000 m
10 000 m
43:29.22
Birgitta Eklund, Skellefteå AIK38Skellefteå AIK
Högby
9.8.98
1 timme
1 timme
12.812
Lubov Pospeshina, IFK Skövde53IFK Skövde
Tibro
16.6.15
5 km
5 km
23:03
Catarina Petersson, IS Göta58IS Göta
Genarp
14.8.21
10 km
10 km
44:21
Gudrun Fleetwood, Upsala IF43Upsala IF
Örebro
3.4.04
Halvmaraton
H-maraton
1:34:01
Ulla Johansson, Knallen33SOK Knallen
Borås
28.8.93
Maraton
Maraton
3:11:08
Ingrid Björk, Linnéa59IF Linnéa
Stockholm
9.10.21
80 m häck (68.6)
80 m h (68.6)
14.36
Asta Larsson, Lund31IFK Lund
Lund
18.8.92
300 m häck (68.6)
300 m h (68.6)
55.23
Gunnel Tolfes, Tureberg58Turebergs FK
Jesolo, ITA
7.9.19
Höjd
Höjd
1.27
Elsa Enarsson, Udd30IF Udd
Turku, FIN
23.7.91
Stav
Stav
2.30
Lubov Pospeshina, IFK Skövde53IFK Skövde
Lahti, FIN
14.6.03
Längd
Längd
4.08
Elsa Enarsson, Udd30IF Udd
Miyazaki, JPN
9.10.93
 
4.08
Asta Larsson, Lund31IFK Lund
Athína, GRE
4.6.94
Tresteg
Tresteg
8.25
Elsa Enarsson, Udd30IF Udd
Miyazaki, JPN
13.10.93
Kula (3.0)
Kula (3.0)
11.90
Ingrid Wehmonen, Järvsö41Järvsö IF
Baton Rouge, LA
28.7.01
Diskus
Diskus
34.90
Ingrid Wehmonen, Järvsö41Järvsö IF
Baton Rouge, LA
28.7.01
Slägga (3.0)
Slägga (3.0)
33.27
Gunnevi Magnusson, Varberg57Varbergs GIF
Aarhus, DEN
3.8.17
Spjut (500)
Spjut (500)
23.30
Elisabet Ekborg, Rånäs52Rånäs 4H
Huddinge
25.7.14
Vikt (5.45)
Vikt (5.45)
13.20
Rose-Marie Persson, Lund37IFK Lund
Malmö/S
17.9.00
Kastfemkamp K60-70
Kastfemkamp K60-70
3.999
Ingrid Wehmonen, Järvsö41Järvsö IF
Aarhus, DEN
30.7.04
Femkamp K60-70
Femkamp K60-70
3.769
Asta Larsson, Lund31IFK Lund
Athína, GRE
4.6.94
Sjukamp K60-70
Sjukamp K60-70
4.825
Asta Larsson, Lund31IFK Lund
Miyazaki, JPN
8.10.93
4x100 m
4x100 m
61.21
Landslag
Stockholm/S
25.8.19
  Kerstin Grape 58,
Ulla Karnebäck 53,
Gunnel Tolfes 58,
Barbro Bobäck 44
4x400 m
4x400 m
5:14.26
Landslag
Riccione, ITA
15.9.07
  Ulla Littenheim 47,
Gun Eriksson 43,
Gerd Eriksson 43,
Kristina Carlsson 40
3x800 m
3x800 m
9:57.37
Turebergs FK
Stockholm/S
26.5.19
  Gunnel Tolfes 58,
Ulla Karnebäck 53,
Maria Björkman 52
1000 m stafett
1000 m stafett
3:01.4m
Landslag
Lahti, FIN
14.6.03
  Kerstin Nilsson 42,
Gudrun Kinger 42,
Ulla Bodén 42,
Kristina Carlsson 40
Kvinnor 65
100 m
100 m
15.20
Asta Larsson, Lund31IFK Lund
Malmö/S
21.7.96
200 m
200 m
31.30
Ulla Littenheim, Uddevalla IS47Uddevalla IS
Skara
25.8.12
300 m
300 m
51.62
Ulla Littenheim, Uddevalla IS47Uddevalla IS
Kungälv
24.6.12
400 m
400 m
1:13.66
Ulla Karnebäck, Tureberg53Turebergs FK
Málaga, ESP
14.9.18
600 m
600 m
2:04.16mx
Ulla Karnebäck, Tureberg53Turebergs FK
Stockholm/S
29.8.20
800 m
800 m
2:53.52
Birgitta Eklund, Skellefteå AIK38Skellefteå AIK
Carolina, PUR
8.7.03
1000 m
1000 m
4:12.9m
Bibbi Lind, Solvikingarna44Solvikingarna
Göteborg/S
16.6.09
1500 m
1500 m
5:59.73
Birgitta Eklund, Skellefteå AIK38Skellefteå AIK
Carolina, PUR
12.7.03
1 mile
1 mile
6:50.3m
Ulla Littenheim, Uddevalla IS47Uddevalla IS
Uddevalla
12.7.14
2000 m
2000 m
8:50.28
Ulla Littenheim, Uddevalla IS47Uddevalla IS
Kungälv
22.6.14
3000 m
3000 m
12:34.63mx
Ann-Katrin Lundqvist, Sisu54IK Sisu
Oskarshamn
14.7.20
5000 m
5000 m
21:52.99
Ann-Katrin Lundqvist, Sisu54IK Sisu
Huddinge
16.8.19
10 000 m
10 000 m
45:17.02
Ruth Svensson, Nora35IFK Nora
Garphyttan
7.8.02
1 timme
1 timme
12.950
Ann-Katrin Lundqvist, Sisu54IK Sisu
Eksjö
10.11.19
5 km
5 km
23:41
Kajsa Hansson, Snapphanarna56FK Snapphanarna
Genarp
14.8.21
10 km
10 km
44:53
Bibbi Lind, Solvikingarna44Solvikingarna
Karlstad
13.6.09
Halvmaraton
H-maraton
1:38:02
Bibbi Lind, Solvikingarna44Solvikingarna
Kungsbacka
21.4.12
Maraton
Maraton
3:29:59
Bibbi Lind, Solvikingarna44Solvikingarna
New York, NY
1.11.09
2000 m hinder
2000 m H
11:56.57
Ulla Seger, IS Göta30IS Göta
Durban, RSA
27.7.97
80 m häck (68.6)
80 m h (68.6)
14.92
Asta Larsson, Lund31IFK Lund
Lund
20.8.96
300 m häck (68.6)
300 m h (68.6)
58.64
Ulla Karnebäck, Tureberg53Turebergs FK
Sollentuna
29.8.18
Höjd
Höjd
1.25
Elsa Enarsson, Udd30IF Udd
Göteborg/S
9.9.95
Stav
Stav
1.70
Birgitta Uppgården, Oskarshamn48Oskarshamns SK
Tranås
27.6.15
 
1.70
Birgitta Uppgården, Oskarshamn48Oskarshamns SK
Högby
9.7.16
 
1.70
Birgitta Uppgården, Oskarshamn48Oskarshamns SK
Söderhamn
22.7.16
 
1.70
Birgitta Uppgården, Oskarshamn48Oskarshamns SK
Perth, AUS
1.11.16
Längd
Längd
4.11
Asta Larsson, Lund31IFK Lund
Malmö/S
22.7.96
Tresteg
Tresteg
7.92
Elsa Enarsson, Udd30IF Udd
Visby
25.8.96
Kula (3.0)
Kula (3.0)
10.03
Rose-Marie Persson, Lund37IFK Lund
Malmö/S
24.8.02
Diskus
Diskus
28.15
Ingrid Wehmonen, Järvsö41Järvsö IF
Värnamo
18.8.07
Slägga (3.0)
Slägga (3.0)
30.33
Rose-Marie Persson, Lund37IFK Lund
Malmö/S
14.6.03
Spjut (500)
Spjut (500)
21.36
Elisabet Ekborg, Rånäs52Rånäs 4H
Malmö/S-K
20.5.17
Vikt (5.45)
Vikt (5.45)
13.00
Rose-Marie Persson, Lund37IFK Lund
Söderhamn
19.8.06
Kastfemkamp K60-70
Kastfemkamp K60-70
3.843
Rose-Marie Persson, Lund37IFK Lund
Nyköping
16.6.02
Femkamp K60-70
Femkamp K60-70
3.801
Ulla Karnebäck, Tureberg53Turebergs FK
Katrineholm
25.8.18
Sjukamp K60-70
Sjukamp K60-70
5.112
Ulla Karnebäck, Tureberg53Turebergs FK
Málaga, ESP
6.9.18
4x100 m
4x100 m
69.65
Landslag
Ljubljana, SLO
3.8.08
  Astrid Nilsson 36,
Sonja Nilsson 39,
Kristina Carlsson 40,
Kerstin Nilsson 42
1000 m stafett
1000 m stafett
3:13.0m
Landslag
Lahti, FIN
14.6.03
  Eva Söderman 36,
Aino Holm 38,
Astrid Nilsson 36,
Birgitta Eklund 38
Kvinnor 70
100 m
100 m
15.68
Barbro Bobäck, Säter44Säters IF
Lyon, FRA
7.8.15
200 m
200 m
32.82
Barbro Bobäck, Säter44Säters IF
Lyon, FRA
10.8.15
300 m
300 m
56.88
Ulla Littenheim, Uddevalla IS47Uddevalla IS
Kungälv
25.6.17
400 m
400 m
1:19.16
Ulla Littenheim, Uddevalla IS47Uddevalla IS
Aarhus, DEN
2.8.17
600 m
600 m
2:18.18
Ulla Littenheim, Uddevalla IS47Uddevalla IS
Kungsbacka
26.8.17
800 m
800 m
3:12.62
Ann-Magret Friberg, Björnstorp48Björnstorps IF
Malmö/He
22.8.19
1000 m
1000 m
4:22.0m
Bibbi Lind, Solvikingarna44Solvikingarna
Göteborg/S
12.5.16
1500 m
1500 m
6:29.0m
Ann-Magret Friberg, Björnstorp48Björnstorps IF
Helsingborg
1.8.19
1 mile
1 mile
8:09.97
Eva Eriksson, Fredrikshofs IF17Fredrikshofs IF
Melbourne, AUS
1.12.87
2000 m
2000 m
8:54.5m
Ann-Magret Friberg, Björnstorp48Björnstorps IF
Helsingborg
5.9.19
3000 m
3000 m
13:22.28
Monica Lorentzon Peters, Gagnef45Gagnefs IF
Kvarnsveden
8.6.15
5000 m
5000 m
23:24.74
Monica Lorentzon Peters, Gagnef45Gagnefs IF
Söderhamn
22.7.16
10 000 m
10 000 m
46:30.9m
Bibbi Lind, Solvikingarna44Solvikingarna
Göteborg/S
8.5.14
1 timme
1 timme
11.843
Bibbi Lind, Solvikingarna44Solvikingarna
Tibro
14.6.16
10 km
10 km
47:18
Bibbi Lind, Solvikingarna44Solvikingarna
Stockholm
30.3.14
Halvmaraton
H-maraton
1:40:29
Bibbi Lind, Solvikingarna44Solvikingarna
Kungsbacka
26.4.14
Maraton
Maraton
3:36:10
Bibbi Lind, Solvikingarna44Solvikingarna
Växjö
18.10.14
80 m häck (68.6)
80 m h (68.6)
15.33
Asta Larsson, Lund31IFK Lund
Lund
14.8.01
200 m häck (68.6)
200 m h (68.6)
45.76
Kerstin Nilsson, Lund42IFK Lund
Lyon, FRA
10.8.15
Höjd
Höjd
1.19
Elsa Enarsson, Udd30IF Udd
Brisbane, AUS
6.7.01
Stav
Stav
1.80
Marianne Sullivan, Solvikingarna43Solvikingarna
Moss, NOR
28.6.13
 
1.80
Marianne Sullivan, Solvikingarna43Solvikingarna
Huddinge
26.7.14
Längd
Längd
3.52
Asta Larsson, Lund31IFK Lund
Huddinge
4.8.01
Tresteg
Tresteg
7.61
Asta Larsson, Lund31IFK Lund
Eskilstuna
19.8.01
Kula (3.0)
Kula (3.0)
9.45
Rose-Marie Persson, Lund37IFK Lund
Malmö/S-K
30.6.07
Diskus
Diskus
22.56
Rose-Marie Persson, Lund37IFK Lund
Malmö/S
30.6.07
Slägga (3.0)
Slägga (3.0)
27.14
Rose-Marie Persson, Lund37IFK Lund
Eksjö
28.7.07
Spjut (500)
Spjut (500)
17.54
Birgitta Uppgården, Oskarshamn48Oskarshamns SK
Huddinge
16.8.19
Vikt (5.45)
Vikt (5.45)
12.33
Rose-Marie Persson, Lund37IFK Lund
Malmö/S
14.7.07
Kastfemkamp K60-70
Kastfemkamp K60-70
3.997
Rose-Marie Persson, Lund37IFK Lund
Eksjö
28.7.07
Femkamp K60-70
Femkamp K60-70
2.770
Kerstin Nilsson, Lund42IFK Lund
Huddinge
5.9.15
Sjukamp K60-70
Sjukamp K60-70
3.570
Birgitta Uppgården, Oskarshamn48Oskarshamns SK
Málaga, ESP
6.9.18
4x100 m
4x100 m
76.10
Landslag
Lyon, FRA
16.8.15
  Astrid Nilsson 36,
Sonja Nilsson 39,
Kerstin Nilsson 42,
Kristina Carlsson 40
4x400 m
4x400 m
7:00.45
Landslag
Málaga, ESP
16.9.18
  Kristina Carlsson 40,
Gun Eriksson 43,
Gerd Eriksson 43,
Eva Widelund 45
Kvinnor 75
100 m
100 m
15.87
Barbro Bobäck, Säter44Säters IF
Huddinge
16.8.19
200 m
200 m
34.50
Barbro Bobäck, Säter44Säters IF
Huddinge
17.8.19
400 m
400 m
1:31.55
Kristina Carlsson, Studenterna40FK Studenterna
Lyon, FRA
15.8.15
600 m
600 m
2:46.83
Monica Lorentzon Peters, Gagnef45Gagnefs IF
Falun
19.6.21
800 m
800 m
3:38.83
Viveka Rüffel, Nyköping39Nyköpings BIS
Söderhamn
22.7.16
1500 m
1500 m
7:30.76
Britta Tibbling, IFK Västerås18IFK Västerås
Miyazaki, JPN
16.10.93
5000 m
5000 m
25:34.20
Bibbi Lind, Solvikingarna44Solvikingarna
Lerum
19.6.19
10 000 m
10 000 m
50:50.45
Bibbi Lind, Solvikingarna44Solvikingarna
Göteborg/S
1.5.19
1 timme
1 timme
11.222
Bibbi Lind, Solvikingarna44Solvikingarna
Karlstad
24.9.19
5 km
5 km
30:30
Britt-Marie Lind, GF Idrott42GF Idrott
Genarp
14.8.21
10 km
10 km
54:01
Bibbi Lind, Solvikingarna44Solvikingarna
Karlstad
8.6.19
Halvmaraton
H-maraton
1:52:44
Bibbi Lind, Solvikingarna44Solvikingarna
Kungsbacka
27.4.19
Maraton
Maraton
4:11:03
Bibbi Lind, Solvikingarna44Solvikingarna
Växjö
19.10.19
80 m häck (68.6)
80 m h (68.6)
19.76
Asta Larsson, Lund31IFK Lund
Riccione, ITA
14.9.07
200 m häck (68.6)
200 m h (68.6)
49.69
Kerstin Nilsson, Lund42IFK Lund
Málaga, ESP
7.9.18
Höjd
Höjd
1.12
Barbro Gadle, Upsala IF42Upsala IF
Huddinge
18.8.19
Längd
Längd
3.27
Asta Larsson, Lund31IFK Lund
Poznań, POL
24.7.06
Tresteg
Tresteg
7.13
Elsa Enarsson, Udd30IF Udd
San Sebastián, ESP
1.9.05
Kula (2.0)
Kula (2.0)
8.61
Kerstin Henmyr, Contact36UF Contact
Kil
5.8.12
Diskus (0.75)
Diskus (0.75)
23.04
Ingrid Wehmonen, Järvsö41Järvsö IF
Huddinge
17.8.19
Slägga (2.0)
Slägga (2.0)
27.87
Rose-Marie Persson, Lund37IFK Lund
Kil
3.8.12
Spjut (400)
Spjut (400)
25.70
Kerstin Henmyr, Contact36UF Contact
Kil
3.8.12
Vikt (4.0)
Vikt (4.0)
12.19
Rose-Marie Persson, Lund37IFK Lund
Malmö
26.4.12
Kastfemkamp K75-
Kastfemkamp K75-
3.759
Rose-Marie Persson, Lund37IFK Lund
Malmö/S-K
9.6.12
Kvinnor 80
100 m
100 m
19.41
Nora Wedemo, Fredrikshofs IF13Fredrikshofs IF
Miyazaki, JPN
15.10.93
200 m
200 m
41.85
Astrid Nilsson, Lund36IFK Lund
Söderhamn
23.7.16
400 m
400 m
1:42.49
Kristina Carlsson, Tureberg40Turebergs FK
Högby
22.8.21
800 m
800 m
4:04.03
Viveka Rüffel, Nyköping39Nyköpings BIS
Huddinge
16.8.19
1500 m
1500 m
8:00.05
Viveka Rüffel, LK Nyköping39LK Nyköpings Runners
Huddinge
16.8.19
10 000 m
10 000 m
1:05:18.7m
Viveka Rüffel, LK Nyköping39LK Nyköpings Runners
Nyköping
31.8.19
Höjd
Höjd
1.06
Elsa Enarsson, Udd30IF Udd
Högby
8.8.18
Längd
Längd
2.67
Elsa Enarsson, Udd30IF Udd
Högby
7.8.10
Tresteg
Tresteg
6.55
Elsa Enarsson, Udd30IF Udd
Olofström
11.9.10
Kula (2.0)
Kula (2.0)
8.97
Kerstin Henmyr, Contact36UF Contact
Olofström
15.5.16
Diskus (0.75)
Diskus (0.75)
20.50 * 1kg
Birgit Nyhed, Lidingö11IFK Lidingö
Kristiansand, NOR
29.6.92
Slägga (2.0)
Slägga (2.0)
21.38
Anna-Lisa Lind, Udd36IF Udd
Ancona, ITA
1.4.16
Spjut (400)
Spjut (400)
21.78
Kerstin Henmyr, Contact36UF Contact
Olofström
15.5.16
Vikt (4.0)
Vikt (4.0)
9.59
Anna-Lisa Lind, Lund36IFK Lund
Malmö
3.9.16
Kastfemkamp K75-
Kastfemkamp K75-
3.392
Anna-Lisa Lind, Lund36IFK Lund
Malmö/S-K
13.8.16
Kvinnor 85
100 m
100 m
21.18
Nora Wedemo, Fredrikshof13Fredrikshofs FIF
Norrtälje
21.8.99
200 m
200 m
49.83
Nora Wedemo, Fredrikshof13Fredrikshofs FIF
Norrtälje
22.8.99
800 m
800 m
10:48.48
Gertrud Mandorf, Bålsta34F Bålsta IK
Bålsta
23.8.21
10 km
10 km
1:53:04
Cécile Ossbahr Stenbock, Fredrikshof20Fredrikshofs FIF
Stockholm
28.8.05
Höjd
Höjd
0.87
Elsa Enarsson, Udd30IF Udd
Olofström
30.8.15
Längd
Längd
2.14
Astrid Nilsson, Lund36IFK Lund
Lund
23.6.21
Kula (2.0)
Kula (2.0)
7.31
Kerstin Henmyr, Contact36UF Contact
Olofström
28.8.21
Diskus (0.75)
Diskus (0.75)
17.26
Kerstin Henmyr, Contact36UF Contact
Olofström
14.7.21
Slägga (2.0)
Slägga (2.0)
18.21
Kerstin Henmyr, Contact36UF Contact
Olofström
30.6.21
Spjut (400)
Spjut (400)
17.84
Kerstin Henmyr, Contact36UF Contact
Olofström
28.8.21
Vikt (4.0)
Vikt (4.0)
6.54
Anna-Lisa Lind, Lund36IFK Lund
Malmö
25.9.21
Kvinnor 90
100 m
100 m
23.18
Nora Wedemo, Fredrikshof13Fredrikshofs FIF
Eksjö
9.8.03
Kula (2.0)
Kula (2.0)
4.11
Nora Wedemo, Fredrikshof13Fredrikshofs FIF
Lahti, FIN
15.6.03
Diskus (0.75)
Diskus (0.75)
9.16 * 1kg
Nora Wedemo, Fredrikshof13Fredrikshofs FIF
Eksjö
10.8.03

© 2021 Friidrottsstatistik