Jonna Tilgner

Född: 18 november 1984

Ålder: 37 år 19 dagar

Förening:
 Linköpings GIF
 15.11.2019–

Tidigare förening(ar):
IK Nocout.se 17.8.2012–14.11.2019

Tidigare nationalitet: GER -> 18 mar 2018

  • OS-sexa 4x400 m 2008


Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

800 m (1)
2:20.07
SB  NorrköpingNorrköping29.5.21
400 m häck (2)
1:01.91
SB  NorrköpingNorrköping29.5.21
1:02.82
  FinspångFinspång19.6.21

2020

60 m (2)
8.43i
SB  MotalaMotala9.2.20
8.36i
SB  MotalaMotala9.2.20
200 m (2)
26.90i
SB  NorrköpingNorrköping6.1.20
26.48i
SB  IVSMMalmö/AIVSM, Malmö/A1.3.20
400 m (3)
58.50i
SB  IVSMMalmö/AIVSM, Malmö/A29.2.20
58.25
SB  LinköpingLinköping17.6.20
57.86
SB  Göteborg/SGöteborg/S25.7.20
800 m (4)
2:21.1mi
WL SB  LinköpingLinköping22.11.19
2:18.44i
SB  NorrköpingNorrköping6.1.20
2:22.76i
  MotalaMotala9.2.20
2:18.93i
  IVSMMalmö/AIVSM, Malmö/A1.3.20
1000 m (1)
2:59.9m mxi
PB  LinköpingLinköping30.1.20
3000 m (1)
10:27.66i
PB  IVSMMalmö/AIVSM, Malmö/A28.2.20
400 m häck (5)
1:01.68
SB  NorrköpingNorrköping14.6.20
1:01.41
SB  VäxjöVäxjö8.7.20
1:00.43
SB  Göteborg/SGöteborg/S25.7.20
1:00.02
SB  SMUppsalaSM, Uppsala15.8.20
59.96
SR35 SB  SMUppsalaSM, Uppsala16.8.20
4x800 m (1)
9:05.25mxi
PB  ÖrebroÖrebro28.3.20
 Sweden
Rebecca Högberg, Sara Liljegren
Annika Faager, Jonna Tilgner

2019

100 m (1)
13.37
PB  Huddinge/JHuddinge/J16.8.19+1.9
400 m (1)
1:00.09
SB  NorrköpingNorrköping19.6.19
800 m (2)
Ej sanktionerad tävling:
2:19.5mi
  LinköpingLinköping21.11.18
2:18.69
SB  Huddinge/JHuddinge/J16.8.19
1500 m (2)
4:55.7mi
PB  LinköpingLinköping7.2.19
Ej sanktionerad tävling:
4:48.6mi
  LinköpingLinköping13.2.19
3000 m (1)
Ej sanktionerad tävling:
11:02.7mi
  LinköpingLinköping27.3.19
5000 m (2)
18:22.9mi
PB  LinköpingLinköping21.2.19
Ej sanktionerad tävling:
18:25.6m
  LinköpingLinköping29.5.19
10 000 m (1)
38:33.0m
SB  LinköpingLinköping12.9.19
400 m häck (1)
1:04.70
SB  (24)Huddinge/JHuddinge/J16.8.19

2018

800 m (2)
2:25.9mi
SB  LinköpingLinköping22.11.17
2:20.7m mx
SB  LinköpingLinköping22.2.18
1500 m (1)
4:51.1m mx
PB  LinköpingLinköping7.2.18
5000 m (1)
18:03.6m mx
PB  LinköpingLinköping11.4.18
10 000 m (1)
38:28.1m mx
PB  LinköpingLinköping12.9.18

2017

1500 m (1)
5:03.8m
PB  LinköpingLinköping4.10.17
10 000 m (1)
39:42.0m
PB  LinköpingLinköping13.9.17

2012

200 m (1)
26.26
SB  NorrköpingNorrköping19.6.12-2.2
400 m (1)
57.38i
SB  (8)SätraSätra11.2.12
800 m (1)
2:17.58
SB  NorrköpingNorrköping2.6.12
400 m häck (4)
1:00.72
SB  (7)SAYOSollentunaSAYO, Sollentuna9.6.12
1:00.72
=SB  UppsalaUppsala1.7.12
1:00.91
  SMStockholm/SSM, Stockholm/S24.8.12
1:01.85
  SMStockholm/SSM, Stockholm/S25.8.12
4x400 m (1)
3:55.42
PB  SMSödertäljeSM, Södertälje9.9.12
 IF Tjalve
Sara Bley, Emelie Bley
Sofia Renbjörk-Edlund, Jonna Tilgner

2010

400 m (4)
54.75i
SB  ErdgasLeipzig, GERErdgas, Leipzig, GER13.2.10
54.34i
SB  NCKarlsruhe, GERNC, Karlsruhe, GER27.2.10
54.34i
=SB  NCKarlsruhe, GERNC, Karlsruhe, GER28.2.10
54.84
SB  SparkassenRegensburg, GERSparkassen, Regensburg, GER5.6.10
800 m (1)
2:10.33
SB  SparkassenSondershausen, GERSparkassen, Sondershausen, GER4.8.10
400 m häck (6)
57.31
SB  PfingstRehlingen, GERPfingst, Rehlingen, GER24.5.10
57.79
  Run for HelpBremen, GERRun for Help, Bremen, GER29.5.10
57.91
  AskinaBaunatal, GERAskina, Baunatal, GER2.6.10
57.58
  Norddeut ChBerlin, GERNorddeut Ch, Berlin, GER3.7.10
57.24
SB  NCBraunschweig, GERNC, Braunschweig, GER17.7.10
56.82
SB (68) NCBraunschweig, GERNC, Braunschweig, GER18.7.10

2009

200 m (2)
24.63i
SB  Norddeutsch ChBerlin, GERNorddeutsch Ch, Berlin, GER8.2.09
24.36i
SB  Norddeutsch ChBerlin, GERNorddeutsch Ch, Berlin, GER8.2.09
400 m (6)
53.65i
SB  ErdgasLeipzig, GERErdgas, Leipzig, GER1.2.09
53.85i
  BW-BankKarlsruhe, GERBW-Bank, Karlsruhe, GER15.2.09
54.41i
  NCLeipzig, GERNC, Leipzig, GER21.2.09
53.21i
PB (30) NCLeipzig, GERNC, Leipzig, GER22.2.09
53.60
SB  PfingstRehlingen, GERPfingst, Rehlingen, GER1.6.09
53.88
  DAKWattenscheid, GERDAK, Wattenscheid, GER2.8.09
600 m (1)
1:29.79i
PB (14) PSD BankDüsseldorf, GERPSD Bank, Düsseldorf, GER13.2.09
800 m (1)
2:06.44i
PB (96) Berlin-Brand ChBerlin, GERBerlin-Brand Ch, Berlin, GER24.1.09
300 m häck (2)
40.4m
  Pliezhausen, GERPliezhausen, GER17.5.09
40.0m
  Pliezhausen, GERPliezhausen, GER17.5.09
400 m häck (10)
57.57
SB  CAARabat, MARCAA, Rabat, MAR23.5.09
56.47
SB  Forbach, FRAForbach, FRA31.5.09
57.05
  WeltklasseBaunatal, GERWeltklasse, Baunatal, GER5.6.09
56.45
SB  Lag-EM Super LLeiria, PORLag-EM Super L, Leiria, POR20.6.09
56.58
  NCUlm, GERNC, Ulm, GER4.7.09
55.71
PB (26) NCUlm, GERNC, Ulm, GER5.7.09
56.41
  WUGBeograd, SRBWUG, Beograd, SRB7.7.09
56.02
  WUGBeograd, SRBWUG, Beograd, SRB9.7.09
56.73
  VMBerlin, GERVM, Berlin, GER17.8.09
57.11
  VMBerlin, GERVM, Berlin, GER18.8.09
4x400 m (1)
3:29.31
SB  Lag-EM Super LLeiria, PORLag-EM Super L, Leiria, POR21.6.09
 Germany
Sorina Nwachukwu, Claudia Hoffmann
Jonna Tilgner, Florence Ekpo-Umoh

2008

200 m (1)
24.16
PB  Bremen, GERBremen, GER30.5.080.0
400 m (9)
54.42i
SB  Hannover, GERHannover, GER26.1.08
53.54i
SB (73) SparkassenStuttgart, GERSparkassen, Stuttgart, GER2.2.08
53.73i
  BW-BankKarlsruhe, GERBW-Bank, Karlsruhe, GER10.2.08
53.87i
  ECupMoskva, RUSECup, Moskva, RUS16.2.08
54.69i
  NCSindelfingen, GERNC, Sindelfingen, GER23.2.08
53.89i
  NCSindelfingen, GERNC, Sindelfingen, GER24.2.08
51.90
PB (83) SparkassenRegensburg, GERSparkassen, Regensburg, GER8.6.08
53.34
  DAKWattenscheid, GERDAK, Wattenscheid, GER1.8.08
53.47
  DécaNationParis, FRADécaNation, Paris, FRA6.9.08
400 m häck (8)
56.39
SB  SparkassenJena, GERSparkassen, Jena, GER24.5.08
56.29
SB  AskinaKassel, GERAskina, Kassel, GER6.6.08
56.12
SB  SparkassenRegensburg, GERSparkassen, Regensburg, GER8.6.08
55.92
PB  GSpikeOstrava, CZEGSpike, Ostrava, CZE12.6.08
56.15
  ECupAnnecy, FRAECup, Annecy, FRA21.6.08
56.33
  NCNürnberg, GERNC, Nürnberg, GER5.7.08
55.73
PB (27) NCNürnberg, GERNC, Nürnberg, GER6.7.08
57.77
  AvivaGateshead, GBRAviva, Gateshead, GBR31.8.08
4x400 m (3)
3:27.31
SB  ECupAnnecy, FRAECup, Annecy, FRA22.6.08
 Germany
Jonna Tilgner, Sorina Nwachukwu
Florence Ekpo-Umoh, Claudia Hoffmann
3:25.55
SB  OSBeijing, CHNOS, Beijing, CHN22.8.08
 Germany
Jonna Tilgner, Sorina Nwachukwu
Florence Ekpo-Umoh, Claudia Hoffmann
3:28.45
  OSBeijing, CHNOS, Beijing, CHN23.8.08
 Germany
Jonna Tilgner, Sorina Nwachukwu
Florence Ekpo-Umoh, Claudia Hoffmann
Relay (1)
4:56.93i
PB  ECupMoskva, RUSECup, Moskva, RUS16.2.08
 Germany

2007

60 m (2)
7.82i
PB  NC-jSpała, POLNC-j, Spała, POL27.1.07
7.84i
  Hannover, GERHannover, GER27.1.07
200 m (6)
24.51i
PB  Hannover, GERHannover, GER28.1.07
24.83i
  Hannover, GERHannover, GER28.1.07
24.51i
=PB  Hannover, GERHannover, GER28.1.07
24.26i
PB  Univ ChKarlsruhe, GERUniv Ch, Karlsruhe, GER7.2.07
24.32
PB  Univ ChKöln, GERUniv Ch, Köln, GER17.6.07+1.2
24.23w
  Univ ChKöln, GERUniv Ch, Köln, GER17.6.07+2.5
400 m (5)
54.31i
PB  NorddeutschBerlin, GERNorddeutsch, Berlin, GER3.2.07
53.26i
PB (50) SparkassenLeipzig, GERSparkassen, Leipzig, GER9.2.07
54.30i
  NCLeipzig, GERNC, Leipzig, GER17.2.07
53.35i
  NCLeipzig, GERNC, Leipzig, GER18.2.07
53.44
PB  Biberach, GERBiberach, GER16.6.07
800 m (2)
2:07.11i
PB  Dortmund, GERDortmund, GER7.1.07
2:10.24
PB  Wilhelmshaven, GERWilhelmshaven, GER25.8.07
400 m häck (9)
56.78
PB  AskinaKassel, GERAskina, Kassel, GER6.6.07
56.32
PB  DomspitzmilchRegensburg, GERDomspitzmilch, Regensburg, GER9.6.07
58.07
  NLV/BLV ChBraunschweig, GERNLV/BLV Ch, Braunschweig, GER30.6.07
57.46
  Erfurt, GERErfurt, GER8.7.07
55.96
PB (39) EWECuxhaven, GEREWE, Cuxhaven, GER14.7.07
57.66
  NCErfurt, GERNC, Erfurt, GER21.7.07
56.96
  NCErfurt, GERNC, Erfurt, GER22.7.07
56.98
  WUGBangkok, THAWUG, Bangkok, THA11.8.07
56.27
  WUGBangkok, THAWUG, Bangkok, THA13.8.07
4x400 m (2)
3:32.46i
SB  IEMBirmingham, GBRIEM, Birmingham, GBR4.3.07
 Germany
Claudia Hoffmann, Jana Neubert
Anja Pollmächer, Jonna Tilgner
3:29.52
SB  ECupMünchen, GERECup, München, GER24.6.07
 Germany
Claudia Hoffmann, Korinna Fink
Jonna Tilgner, Ulrike Urbansky

2006

400 m (4)
56.09i
PB  Hannover, GERHannover, GER28.1.06
55.77i
PB  Neubrandenburg, GERNeubrandenburg, GER4.2.06
55.80i
  NCKarlsruhe, GERNC, Karlsruhe, GER25.2.06
56.43
PB  Stade, GERStade, GER25.5.06
400 m häck (8)
59.38
PB  PfingstZeven, GERPfingst, Zeven, GER4.6.06
58.87
PB  AskinaKassel, GERAskina, Kassel, GER8.6.06
58.29
PB  POLvGERSzczecin, POLPOLvGER, Szczecin, POL24.6.06
58.58
  EWECuxhaven, GEREWE, Cuxhaven, GER7.7.06
58.66
  NCUlm, GERNC, Ulm, GER15.7.06
57.57
PB  NCUlm, GERNC, Ulm, GER16.7.06
57.92
  NC-jBautzen, GERNC-j, Bautzen, GER26.8.06
58.41
  NC-jBautzen, GERNC-j, Bautzen, GER26.8.06
4x400 m (1)
3:36.32
SB  POLvGERSzczecin, POLPOLvGER, Szczecin, POL24.6.06
 Germany
Diana Webert, Jonna Tilgner
Christin Zoladkiewicz, Julia-Kristin Kunz

2005

400 m häck (2)
1:00.78
SB  DLVMannheim, GERDLV, Mannheim, GER18.6.05
1:01.29
  NCWattenscheid, GERNC, Wattenscheid, GER2.7.05

2004

400 m häck (2)
1:00.31
PB  NC-jHeilbronn, GERNC-j, Heilbronn, GER31.7.04
59.46
PB  NC-jHeilbronn, GERNC-j, Heilbronn, GER1.8.04

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat32236.Eventname AS Eventeng, alltwat32236.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat32236.Date),'.',MONTH(alltwat32236.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat32236.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb.alltwat32236 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat32236.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat32236.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat32236.Ord=referenceswew.enumber AND referenceswew.Age=99 AND alltwat32236.Ind=referenceswew.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat32236.Eventname AS Eventeng, alltwat32236.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat32236.Date),'.',MONTH(alltwat32236.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat32236.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb.alltwat32236 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat32236.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat32236.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat32236.Ord=referenceswew.enumber AND referenceswew.enumber IN (SELECT DISTINCT enumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age<23) AND referenceswew.enumber NOT IN (SELECT enumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age=99) AND alltwat32236.Ind=referenceswew.Ind AND referenceswew.Age<23 AND alltwat32236.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat32236.Eventname AS Eventeng, alltwat32236.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat32236.Date),'.',MONTH(alltwat32236.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat32236.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb.alltwat32236 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat32236.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat32236.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat32236.Ord=referenceswew.enumber AND referenceswew.enumber IN (SELECT DISTINCT enumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswew.enumber NOT IN (SELECT enumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age=99) AND alltwat32236.Ind=referenceswew.Ind AND referenceswew.Age>34 AND alltwat32236.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

60 m
Inne
7.82
Spała, POL27.1.07
100 m
Ute
13.37
Huddinge/J16.8.19+1.9
200 m
Ute
24.16
Bremen, GER30.5.080.0
Inne
24.26
Karlsruhe, GER7.2.07
400 m
Ute
51.90
Regensburg, GER8.6.08
Inne
53.21
Leipzig, GER22.2.09
600 m
Inne
1:29.79
Düsseldorf, GER13.2.09
800 m
Ute
2:10.24
Wilhelmshaven, GER25.8.07
Inne
2:06.44
Berlin, GER24.1.09
1000 m
Inne
2:59.9m mx
Linköping30.1.20
1500 m
Ute
4:51.1m mx
Linköping7.2.18
Inne
4:55.7m
Linköping7.2.19
3000 m
Inne
10:27.66
Malmö/A28.2.20
5000 m
Ute
18:03.6m mx
Linköping11.4.18
Inne
18:22.9m
Linköping21.2.19
10 000 m
Ute
38:28.1m mx
Linköping12.9.18
400 m häck
Ute
55.71
Ulm, GER5.7.09
200 m
24.16
-
Bremen, GER30.5.080.0
24.26i
1
r2
Univ ChKarlsruhe, GER7.2.07
24.32
2
h1
Univ ChKöln, GER17.6.07+1.2
24.36i
2
Norddeutsch ChBerlin, GER8.2.09
24.51i
2
B
Hannover, GER28.1.07
24.51i
2
h2
Hannover, GER28.1.07
24.63i
1
h2
Norddeutsch ChBerlin, GER8.2.09
24.83i
2
h5
Hannover, GER28.1.07
26.26
3
Norrköping19.6.12-2.2
26.48i
1
35
VSMMalmö/A1.3.20
Visa/dölj alla resultat
26.90i
1
h2
Norrköping6.1.20
10-bästasnitt: 24.832
400 m
51.90
1
r1
SparkassenRegensburg, GER8.6.08
53.21i
2
NCLeipzig, GER22.2.09
53.26i
1
B
SparkassenLeipzig, GER9.2.07
53.34
6
DAKWattenscheid, GER1.8.08
53.35i
1
B
NCLeipzig, GER18.2.07
53.44
1
r1
Biberach, GER16.6.07
53.47
5
DécaNationParis, FRA6.9.08
53.54i
2
r1
SparkassenStuttgart, GER2.2.08
53.60
5
PfingstRehlingen, GER1.6.09
53.65i
1
r2
ErdgasLeipzig, GER1.2.09
Visa/dölj alla resultat
53.73i
3
r2
BW-BankKarlsruhe, GER10.2.08
53.85i
2
r1
BW-BankKarlsruhe, GER15.2.09
53.87i
1
r2
ECupMoskva, RUS16.2.08
53.88
8
DAKWattenscheid, GER2.8.09
53.89i
1
r1
NCSindelfingen, GER24.2.08
54.30i
1
h2
NCLeipzig, GER17.2.07
54.31i
1
r4
NorddeutschBerlin, GER3.2.07
54.34i
1
h1
NCKarlsruhe, GER27.2.10
54.34i
2
NCKarlsruhe, GER28.2.10
54.41i
1
h1
NCLeipzig, GER21.2.09
54.42i
1
Hannover, GER26.1.08
54.69i
1
h6
NCSindelfingen, GER23.2.08
54.75i
2
B
ErdgasLeipzig, GER13.2.10
54.84
6
B
SparkassenRegensburg, GER5.6.10
55.77i
1
r1
Neubrandenburg, GER4.2.06
55.80i
1
h6
NCKarlsruhe, GER25.2.06
56.09i
1
Hannover, GER28.1.06
56.43
-
Stade, GER25.5.06
57.38i
1
B
Sätra11.2.12
57.86
2
B
Göteborg/S25.7.20
58.25
1
Linköping17.6.20
58.50i
1
35
VSMMalmö/A29.2.20
1:00.09
2
Norrköping19.6.19
10-bästasnitt: 53.276
800 m
2:06.44i
2
Berlin-Brand ChBerlin, GER24.1.09
2:07.11i
1
Dortmund, GER7.1.07
2:10.24
-
Wilhelmshaven, GER25.8.07
2:10.33
7
SparkassenSondershausen, GER4.8.10
2:17.58
1
Norrköping2.6.12
2:18.44i
1
h2
Norrköping6.1.20
2:18.69
1
Huddinge/J16.8.19
2:18.93i
1
35
VSMMalmö/A1.3.20
2:20.07
3
Norrköping29.5.21
2:21.1mi
1
r4
Linköping22.11.19
Visa/dölj alla resultat
2:22.76i
1
Motala9.2.20
2:25.9mi
2
B
Linköping22.11.17
10-bästasnitt: 2:14.893
400 m häck
55.71
1
NCUlm, GER5.7.09
55.73
1
NCNürnberg, GER6.7.08
55.92
5
GSpikeOstrava, CZE12.6.08
55.96
1
EWECuxhaven, GER14.7.07
56.02
2
WUGBeograd, SRB9.7.09
56.12
1
SparkassenRegensburg, GER8.6.08
56.15
3
ECupAnnecy, FRA21.6.08
56.27
3
WUGBangkok, THA13.8.07
56.29
1
AskinaKassel, GER6.6.08
56.32
2
DomspitzmilchRegensburg, GER9.6.07
Visa/dölj alla resultat
56.33
1
h2
NCNürnberg, GER5.7.08
56.39
1
SparkassenJena, GER24.5.08
56.41
1
h3
WUGBeograd, SRB7.7.09
56.45
1
r1
Lag-EM Super LLeiria, POR20.6.09
56.47
1
Forbach, FRA31.5.09
56.58
1
h3
NCUlm, GER4.7.09
56.73
5
h5
VMBerlin, GER17.8.09
56.78
4
r1
AskinaKassel, GER6.6.07
56.82
3
NCBraunschweig, GER18.7.10
56.96
3
NCErfurt, GER22.7.07
56.98
2
h3
WUGBangkok, THA11.8.07
57.05
2
WeltklasseBaunatal, GER5.6.09
57.11
8
s3
VMBerlin, GER18.8.09
57.24
3
h1
NCBraunschweig, GER17.7.10
57.31
3
PfingstRehlingen, GER24.5.10
57.46
2
Erfurt, GER8.7.07
57.57
4
NCUlm, GER16.7.06
57.57
3
CAARabat, MAR23.5.09
57.58
2
Norddeut ChBerlin, GER3.7.10
57.66
1
h2
NCErfurt, GER21.7.07
57.77
7
AvivaGateshead, GBR31.8.08
57.79
1
Run for HelpBremen, GER29.5.10
57.91
3
AskinaBaunatal, GER2.6.10
57.92
1
22
h4
NC-jBautzen, GER26.8.06
58.07
1
NLV/BLV ChBraunschweig, GER30.6.07
58.29
1
22
POLvGERSzczecin, POL24.6.06
58.41
1
22
NC-jBautzen, GER26.8.06
58.58
3
r2
EWECuxhaven, GER7.7.06
58.66
2
h2
NCUlm, GER15.7.06
58.87
4
r1
AskinaKassel, GER8.6.06
59.38
1
PfingstZeven, GER4.6.06
59.46
4
22
NC-jHeilbronn, GER1.8.04
59.96
5
SMUppsala16.8.20
1:00.02
2
h1
SMUppsala15.8.20
1:00.31
2
22
h2
NC-jHeilbronn, GER31.7.04
1:00.43
5
Göteborg/S25.7.20
1:00.72
1
SAYOSollentuna9.6.12
1:00.72
1
Uppsala1.7.12
1:00.78
3
22
DLVMannheim, GER18.6.05
1:00.91
3
h1
SMStockholm/S24.8.12
1:01.29
4
h2
NCWattenscheid, GER2.7.05
1:01.41
2
Växjö8.7.20
1:01.68
2
Norrköping14.6.20
1:01.85
6
SMStockholm/S25.8.12
1:01.91
3
Norrköping29.5.21
1:02.82
1
Finspång19.6.21
1:04.70
1
Huddinge/J16.8.19
10-bästasnitt: 56.049

Total results in database: 147
By event:
60 m:4
100 m:1
200 m:12
400 m:33
600 m:1
800 m:14
1000 m:1
1500 m:4
3000 m:2
5000 m:3
10 000 m:3
300 m häck:2
400 m häck:57
4x400 m:8
4x800 m:1
Relay:1
60 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2007
7.82
3h2
Spała, POL
27.1
 
7.84
6
Hannover, GER
27.1
 
2020
8.36
 3
Motala
9.2
 
8.43
3h1
Motala
9.2
 
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
13.37
335
Huddinge/J
16.8
 +1.9
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2007
24.32
 2h1
Köln, GER
17.6
 +1.2
24.23w
 2r1
Köln, GER
17.6
 +2.5
2008
24.16
Bremen, GER
30.5
 0.0
2012
26.26
 3
Norrköping
19.6
-2.2
Inne Visa/dölj alla resultat
2007
24.26
1r2
Karlsruhe, GER
7.2
 
24.51
2h2
Hannover, GER
28.1
 
24.51
2rB
Hannover, GER
28.1
 
24.83
2h5
Hannover, GER
28.1
 
2009
24.36
 2
Berlin, GER
8.2
 
24.63
1h2
Berlin, GER
8.2
 
2020
26.48
 1-35
Malmö/A
1.3
 
26.90
1h2
Norrköping
6.1
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2006
56.43
 
Stade, GER
25.5
 
2007
53.44
 1r1
Biberach, GER
16.6
 
2008
51.90
1r1
Regensburg, GER
8.6
 
53.34
6
Wattenscheid, GER
1.8
 
53.47
5
Paris, FRA
6.9
 
2009
53.60
 5
Rehlingen, GER
1.6
 
53.88
8
Wattenscheid, GER
2.8
 
2010
54.84
 6rB
Regensburg, GER
5.6
 
2019
1:00.09
 2
Norrköping
19.6
 
2020
57.86
 2rB
Göteborg/S
25.7
 
58.25
1
Linköping
17.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2006
55.77
 1r1
Neubrandenburg, GER
4.2
 
55.80
1h6
Karlsruhe, GER
25.2
 
56.09
1
Hannover, GER
28.1
 
2007
53.26
 1rB
Leipzig, GER
9.2
 
53.35
1rB
Leipzig, GER
18.2
 
54.30
1h2
Leipzig, GER
17.2
 
54.31
1r4
Berlin, GER
3.2
 
2008
53.54
 2r1
Stuttgart, GER
2.2
 
53.73
3r2
Karlsruhe, GER
10.2
 
53.87
1r2
Moskva, RUS
16.2
 
53.89
1r1
Sindelfingen, GER
24.2
 
54.42
1
Hannover, GER
26.1
 
54.69
1h6
Sindelfingen, GER
23.2
 
2009
53.21
2
Leipzig, GER
22.2
 
53.65
1r2
Leipzig, GER
1.2
 
53.85
2r1
Karlsruhe, GER
15.2
 
54.41
1h1
Leipzig, GER
21.2
 
2010
54.34
 1h1
Karlsruhe, GER
27.2
 
54.34
2
Karlsruhe, GER
28.2
 
54.75
2rB
Leipzig, GER
13.2
 
2012
57.38
 1rB
Sätra
11.2
 
2020
58.50
 1-35
Malmö/A
29.2
 
600 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2009
1:29.79
3rB
Düsseldorf, GER
13.2
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2007
2:10.24
Wilhelmshaven, GER
25.8
 
2010
2:10.33
 7
Sondershausen, GER
4.8
 
2012
2:17.58
 1
Norrköping
2.6
 
2019
2:18.69
 135
Huddinge/J
16.8
 
2021
2:20.07
 3
Norrköping
29.5
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2007
2:07.11
 1
Dortmund, GER
7.1
 
2009
2:06.44
2
Berlin, GER
24.1
 
2018
2:25.9m
 2rB
Linköping
22.11
 
2020
2:18.44
 1h2
Norrköping
6.1
 
2:18.93
1-35
Malmö/A
1.3
 
2:21.1m
1r4
Linköping
22.11
 
2:22.76
1
Motala
9.2
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
5:03.8m
1
Linköping
4.10
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
4:55.7m
1rB
Linköping
7.2
 
3000 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
10:27.66
1-35
Malmö/A
28.2
 
5000 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
18:22.9m
1rB
Linköping
21.2
 
10 000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
39:42.0m
 2rB
Linköping
13.9
 
2019
38:33.0m
1rB
Linköping
12.9
 
400 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2004
59.46
 4-22
Heilbronn, GER
1.8
 
1:00.31
2h2-22
Heilbronn, GER
31.7
 
2005
1:00.78
 3-22
Mannheim, GER
18.6
 
1:01.29
4h2
Wattenscheid, GER
2.7
 
2006
57.57
 4
Ulm, GER
16.7
 
57.92
1h4-22
Bautzen, GER
26.8
 
58.29
1-22
Szczecin, POL
24.6
 
58.41
1-22
Bautzen, GER
26.8
 
58.58
3r2
Cuxhaven, GER
7.7
 
58.66
2h2
Ulm, GER
15.7
 
58.87
4r1
Kassel, GER
8.6
 
59.38
1
Zeven, GER
4.6
 
2007
55.96
 1
Cuxhaven, GER
14.7
 
56.27
3
Bangkok, THA
13.8
 
56.32
2
Regensburg, GER
9.6
 
56.78
4r1
Kassel, GER
6.6
 
56.96
3
Erfurt, GER
22.7
 
56.98
2h3
Bangkok, THA
11.8
 
57.46
2
Erfurt, GER
8.7
 
57.66
1h2
Erfurt, GER
21.7
 
58.07
1
Braunschweig, GER
30.6
 
2008
55.73
 1
Nürnberg, GER
6.7
 
55.92
5
Ostrava, CZE
12.6
 
56.12
1
Regensburg, GER
8.6
 
56.15
3
Annecy, FRA
21.6
 
56.29
1
Kassel, GER
6.6
 
56.33
1h2
Nürnberg, GER
5.7
 
56.39
1
Jena, GER
24.5
 
57.77
7
Gateshead, GBR
31.8
 
2009
55.71
1
Ulm, GER
5.7
 
56.02
2
Beograd, SRB
9.7
 
56.41
1h3
Beograd, SRB
7.7
 
56.45
1r1
Leiria, POR
20.6
 
56.47
1
Forbach, FRA
31.5
 
56.58
1h3
Ulm, GER
4.7
 
56.73
5h5
Berlin, GER
17.8
 
57.05
2
Baunatal, GER
5.6
 
57.11
8s3
Berlin, GER
18.8
 
57.57
3
Rabat, MAR
23.5
 
2010
56.82
 3
Braunschweig, GER
18.7
 
57.24
3h1
Braunschweig, GER
17.7
 
57.31
3
Rehlingen, GER
24.5
 
57.58
2
Berlin, GER
3.7
 
57.79
1
Bremen, GER
29.5
 
57.91
3
Baunatal, GER
2.6
 
2012
1:00.72
 1
Sollentuna
9.6
 
1:00.72
1
Uppsala
1.7
 
1:00.91
3h1
Stockholm/S
24.8
 
1:01.85
6
Stockholm/S
25.8
 
2019
1:04.70
 135
Huddinge/J
16.8
 
2020
59.96
 5
Uppsala
16.8
 
1:00.02
2h1
Uppsala
15.8
 
1:00.43
5
Göteborg/S
25.7
 
1:01.41
2
Växjö
8.7
 
1:01.68
2
Norrköping
14.6
 
2021
1:01.91
 3
Norrköping
29.5
 
1:02.82
1
Finspång
19.6
 

Ute
400 m häck
SM 2012 6
1:01.85
3
h1
1:00.91
SM 2020 5
59.96
2
h1
1:00.02
4x400 m
SM 2012 5
3:55.42
Ute
400 m häck
VM 2009 21
8
s3
57.11
5
h5
56.73
4x400 m
OS 2008 6
3:28.45
3
h1
3:25.55
Inne
4x400 m
IEM 2007 5
3:32.46

Lag-EM och Europacupen
400 m häck
ECup 2008 3
56.15
Super L 2009 5
56.45
4x400 m
ECup 2007 5
3:29.52
ECup 2008 6
3:27.31
Super L 2009 3
3:29.31
400 m
ECup 2008 1
r2
53.87
Relay
ECup 2008 7
4:56.93