16.10
16.10
16.10
3.10
17.10
14.10
9.10
3.10
10.10
17.10
17.10
16.10
16.10
3.10
26.9
13.10
7.10
14.10
9.10
28.8
6.10
9.10
13.10
9.10
9.10
9.10
12.10
9.10
19.9
12.10
10.10
10.10
9.10
10.10
3.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
9.10
9.10
3.10
30.9
10.10
25.9
13.9
27.9
19.9
9.10
3.10
26.9
9.10
7.10
7.10
6.10
10.10
9.10
9.10
9.10
7.10
7.10
30.9
9.10
9.10
2.10
2.10
26.9
26.9
5.10
2.10
2.10
3.10
2.10
26.9
29.9
27.9
22.9
20.9
15.9
3.10
26.9
2.10
2.10
2.10
2.10
21.9
14.9
29.8
3.10
26.9
3.10
2.10
26.9
26.9
3.10
Arena: Tingvalla IP   Arrangör: IF Göta Karlstad
Tävlande: 95 (56+39)   Starter: 99 (58+41)

Män
M 100 m     

Vind: +2.5

Final A

Final

Vind: +2.5
1Henrik Larsson
10.41w
IF Göta Karlstad
10.41w
  
2Desmond RogoAIK
10.72w
  
3Anders Pihlblad
Anders Pihlblad 98, KFUM Örebro
10.88w
KFUM Örebro
10.88w
  
4Oliver Ellström
10.99w
IF Göta Karlstad
10.99w
  
5Emil Nilsson
11.46w
IF Göta Karlstad
11.46w
  
Final B
Vind: +1.0
Vind: +1.0
1Desmond RogoAIK
10.89
  
2Oliver Ellström
11.21
IF Göta Karlstad
11.21
  
3Jakob Mast LarssonIF Göta Karlstad
11.48
SB
  
M 400 m     


Final A

Final

1Carl Bengtström
46.91
Örgryte IS
46.91
  
2Benjamin Lobo Vedel
Benjamin Lobo Vedel 97, DEN
47.78
97DEN
47.78
SB
  
3Emil Johansson
48.01
Turebergs FK
48.01
SB
  
4Karl WållgrenIK Lerum FI
49.72
  
5Samuel Wiik
50.34
Örgryte IS
50.34
  
M 800 m     


Final A

Final

1Andreas Kramer
1:46.95
Sävedalens AIK
1:46.95
SB
  
2Joakim Andersson
1:47.55
Spårvägens FK
1:47.55
PB
  
3Felix Francois
1:48.37
Örgryte IS
1:48.37
PB
  
4Johan Eriksson
1:51.75
Turebergs FK
1:51.75
SB
  
5Anton Persson
1:54.43
Hässelby SK
1:54.43
  
Nasredine Khatir
Nasredine Khatir 95, FRA
DNF
95FRA
DNF
  pace
M 1500 m     


Final A

Final

1Suldan Hassan
3:40.12
Ullevi FK
3:40.12
SB
  
2Emil Danielsson
3:40.74
Spårvägens FK
3:40.74
PB
  
3Andreas Almgren
3:41.01
Turebergs FK
3:41.01
  
4Simon Sundström
3:45.08
IFK Lidingö
3:45.08
  
5Jonatan Fridolfsson
3:47.01
Sävedalens AIK
3:47.01
PB
  
6Alexander Nilsson
3:48.60
Mölndals AIK
3:48.60
SB
  
7Johan Rogestedt
Johan Rogestedt 93, Stenungsunds FI
3:49.13
F Stenungsunds FI
3:49.13
  
8Anders Grahl
3:50.29
Hälle IF
3:50.29
PB
  
9Vidar Johansson
3:54.62
Sävedalens AIK
3:54.62
SB
  
10Gustav Berlin
4:01.33
Hässelby SK
4:01.33
  
Emil Blomberg
DNF
Hässelby SK
DNF
  pace
M 110 m häck     

Vind: -0.2

Final A

Final

Vind: -0.2
1Jonathan Holm
14.01
Hammarby IF
14.01
  
2Fredrik Samuelsson
14.50
Hässelby SK
14.50
SB
  
3Staffan Risberg
14.97
Turebergs FK
14.97
  
M Höjd     


Final A

Final

1Fabian DelrydTäby IS
2.09
  
2Melwin Lycke HolmKils AIK
2.09
  
3Oskar Lundqvist
2.05
Upsala IF
2.05
SB
  
4Oliver Ericsson-SottermanUpsala IF
2.01
  
1.962.012.052.092.12
Delryd-o-o
Lycke Holm-oxoxoxxx
Lundqvistoooxxx
Ericsson-Sottermanoxoxxx
M Stav     


Final A

Final

1Armand Duplantis
5.72
Upsala IF
5.72
  
2Ben Broeders
Ben Broeders 95, BEL
5.62
95BEL
5.62
SB
  
3Piotr Lisek
Piotr Lisek 92, POL
5.62
92POL
5.62
SB
  
4Pål Haugen Lillefosse
Pål Haugen Lillefosse 01, NOR
5.52
01NOR
5.52
  
5Melker Svärd JacobssonÖrgryte IS
5.22
  
5.225.375.525.625.725.81
Duplantis--xxo-xxor
Broeders-oooxxx
Lisek-oxoxxoxxx
Lillefosse-ooxxx
Svärd Jacobssonxxoxxx
M Längd     


Final A

Final

1Thobias MontlerMalmö AI
8.02
+0.9
  
2Andreas CarlssonIK Ymer
7.62
–1.6 SB
  
3Andreas OtterlingIFK Lidingö
7.46
+1.5
  
Montler7.59
-0.4
7.65
+0.4
7.53
-1.1
7.93
-1.2
8.02
+0.9
7.97
+1.3
Carlsson7.53
-0.7
x
-0.3
7.62
-1.6
x
-0.2
7.38
+1.6
7.41
+0.9
Otterling7.31
-0.3
7.43
-0.2
5.79
-1.4
7.34
-1.4
x
+1.1
7.46
+1.5
M Kula     


Final A

Final

1Marcus Thomsen
Marcus Thomsen 98, NOR
20.34
98NOR
20.34
  
2Wictor PeterssonMalmö AI
19.76
  
3Viktor Gardenkrans
Viktor Gardenkrans 95, Athletics 24Seven
18.52
Athletics 24Seven SK
18.52
  
4John Kelly
John Kelly 96, IRL
18.35
96IRL
18.35
SB
  
Thomsenx20.15x20.3420.25x
Peterssonx19.76x19.3819.4119.47
Gardenkrans18.2017.6218.4118.52xx
Kellyx17.8018.3518.02xx
M Diskus     


Final A

Final

1Daniel Ståhl
Daniel Ståhl 92, Spårvägen
68.10
Spårvägens FK
68.10
  
2Simon Pettersson
66.90
Hässelby SK
66.90
  
3Ola Stunes Isene
Ola Stunes Isene 95, NOR
60.27
95NOR
60.27
  
4Sven Martin Skagestad
Sven Martin Skagestad 95, NOR
58.86
95NOR
58.86
  
5Jakob Gardenkrans
Jakob Gardenkrans 97, Athletics 24Seven
55.56
Athletics 24Seven SK
55.56
  
Ståhl68.1063.5065.9566.07x64.45
Pettersson61.14x63.1064.3066.8066.90
Isene60.27xxxx60.25
Skagestadx58.86xxxx
Gardenkransx54.59xx53.8355.56
M Spjut     


Final A

Final

1Kim Amb
Kim Amb 90, Bålsta
81.48
F Bålsta IK
81.48
  
2Timothy Herman
Timothy Herman 90, BEL
78.75
90BEL
78.75
SB
  
3Sebastian Thörngren
70.55
IFK Växjö
70.55
  
4Esa Hiltunen
67.02
Ullevi FK
67.02
  
Ambx79.69x81.4881.2078.70
Hermanx77.9278.7576.49xx
Thörngren65.6165.53x70.5565.7168.10
Hiltunenx64.0467.0264.90x62.58
Kvinnor
K 200 m     

Vind: +1.2

Final A

Final

Vind: +1.2
1Lisa Lilja
23.64
Ullevi FK
23.64
SB
  
2Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
23.85
Spårvägens FK
23.85
=SB
  
3Daniella Busk
24.18
Malmö AI
24.18
SB
  
4Hanna Karlsson
25.18
IF Göta Karlstad
25.18
PB
  
K 400 m     


Final A

Final

1Lova Perman
54.84
IF Göta Karlstad
54.84
PB
  
2Lathifa Afrah
58.20
IF Göta Karlstad
58.20
  
3Tyra Landin
Tyra Landin 02, Västerås
59.22
Västerås FK
59.22
  
4Lovisa Ellström
59.33
IF Göta Karlstad
59.33
  
5Filippa Dedorsson
1:06.15
IFK Kristinehamn
1:06.15
  
K 800 m     


Final A

Final

1Hedda Hynne
Hedda Hynne 90, NOR
2:03.71
90NOR
2:03.71
  
2Sara Kuivisto
Sara Kuivisto 91, FIN
2:03.99
91FIN
2:03.99
  
3Renée Eykens
Renée Eykens 96, BEL
2:05.02
96BEL
2:05.02
SB
  
4Hanna Hermansson
2:05.92
Turebergs FK
2:05.92
SB
  
5Lovisa Lindh
2:07.14
Ullevi FK
2:07.14
SB
  
6Rebecca Högberg
Rebecca Högberg 84, KFUM Örebro
2:10.45
KFUM Örebro
2:10.45
  
K 3000 m     


Final A

Final

1Linn Nilsson
9:05.59
Hälle IF
9:05.59
SB
  
2Linn Söderholm
9:16.12
Sävedalens AIK
9:16.12
PB
  
Olivia Weslien
DNF
IF Göta Karlstad
DNF
  pace
K 100 m häck     

Vind: +2.0

Final A

Final

Vind: +2.0
1Tilde Johansson
13.70
Falkenbergs IK
13.70
SB
  
2Lovisa KarlssonHögby IF
13.72
=PB
  
3Julia WennerstenIK Ymer
13.75
  
4Mari Klaup-McCollUllevi FK
13.89
  
5Amanda Holmberg
Amanda Holmberg 98, Lidköpings IS
14.13
Lidköpings IS
14.13
SB
  
6Maja MaunsbachIFK Lund
14.49
  
K Höjd     


Final A

Final

1Sofie Skoog
1.85
IF Göta Karlstad
1.85
  
2Bianca Salming
1.79
Turebergs FK
1.79
SB
  
3Maja Nilsson
1.72
Örgryte IS
1.72
  
4Evelina ErlandssonIF Göta Karlstad
1.68
  
1.681.721.761.791.821.851.88
Skoog--oooxxoxxx
Salmingoxoxoxxoxxx
Nilsson-oxxx
Erlandssonxoxxx
K Längd     


Final A

Final

1Khaddi Sagnia
6.76
Ullevi FK
6.76
–0.3
  
2Tilde Johansson
6.24
Falkenbergs IK
6.24
–0.6
  
3Erica Jarder
6.18
IF Göta Karlstad
6.18
–0.5
  
4Kaiza Karlén
6.11
IF Göta Karlstad
6.11
+0.1
  
5Emilia Kjellberg
5.90
IF Göta Karlstad
5.90
–1.0 SB
  
Sagnia6.39
-1.2
6.76
-0.3
4.50
-0.7
x
-0.6
6.48
+0.2
6.63
+1.5
Johansson6.24
-0.6
6.16
-1.3
x
-1.8
x
+0.4
5.83
-0.6
x
+2.7
Jarder5.70
-0.1
6.18
-0.5
6.07
-0.7
6.12
-0.2

+0.6
Karlénx
-0.6
5.88
-0.7
5.98
-1.4
6.11
+0.1
6.01
-0.1
3.72
+1.6
Kjellberg5.90
-1.0
5.59
-2.0
5.89
-1.6
x
+0.4
x
-0.3
x
+2.2
K Kula     


Final A

Final

1Fanny Roos
Fanny Roos 95, Athletics 24Seven
18.41
Athletics 24Seven SK
18.41
  
2Frida Åkerström
16.86
Hässelby SK
16.86
  
3Ásdís Hjálmsdóttir AnnerudSpårvägens FK
15.21
SB
  
4Caisa-Marie LindforsUpsala IF
14.70
  
Roos18.04xx18.4118.34x
Åkerström16.86xxx16.2716.72
Hjálmsdóttir Annerud14.29x15.2015.21xx
Lindfors14.51xxx14.70x
K Spjut     


Final A

Final

1Ásdís Hjálmsdóttir AnnerudSpårvägens FK
59.44
  
2Matilda Elfgaard
Matilda Elfgaard 92, Athletics 24Seven
51.19
Athletics 24Seven SK
51.19
  
3Elisabeth Lithell
50.20
KFUM Örebro
50.20
SB
  
4Carolin Näslund
48.75
IF Göta Karlstad
48.75
SB
  
Hjálmsdóttir Annerud59.4458.66x54.86xx
Elfgaard47.8549.6851.1950.6350.3148.29
Lithell47.9250.20x47.0047.8948.91
Näslundx48.7546.01xxx