19.6
3.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
8.6
17.6
16.6
18.6
11.6
20.6
20.6
20.6
20.6
15.6
10.6
19‐20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
19‐20.6
19.6
19‐20.6
19.6
20.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
15.6
15.6
16.6
12.6
11‐13.6
17.6
17.6
17.6
16.6
17.6
16.6
17.6
12.6
15.6
16.6
16.6
16.6
15.6
30.5
16.6
16.6
11.6
1.6
13.6
11.6
7.6
5.6
2.6
5.6
13.6
16.6
13.6
16.6
12.6
14.6
15.6
8.6
8.6
6.6
15.6
3.6
11.6
13.6
13.6
13.6
13.6
12.6
13.6
14.6
13.6
13.6
13.6
13.6
12.6
10.6
10.6
8.6
13.6
13.6
13.6
8.6
Tävlande: 94 (40+54)   Starter: 103 (46+57)
Men
Men 100m     

Wind: -1.6

Final A

Final

Wind: -1.6
1Odain Rose
Odain Rose 92, IFK Umeå
10.91
IFK Umeå
10.91
  
Men 200m     

Wind: -0.6

Final A

Final

Wind: -0.6
4Daniel Andersson
Daniel Andersson 91, KFUM Örebro
22.96
KFUM Örebro
22.96
SB
  
Men 400m     


Final A

Final

1Joni Jaako
Joni Jaako 86, Hammarby
49.34
Hammarby IF
49.34
SB
  
2Carl Sjöstedt
49.41
IF Göta Karlstad
49.41
SB
  
3Robin Rohlén
49.54
IFK Umeå
49.54
SB
  
4Patric Hjort
Patric Hjort 93, Västerås
52.22
Västerås FK
52.22
PB
  
6Joar Husmark
52.57
Falu IK
52.57
PB
  
Men 5000m     


Final A

Final

1Andreas Fahlén
15:37.00
IFK Umeå
15:37.00
SB
  
2Niklas Jonsson
15:39.47
Hammarby IF
15:39.47
SB
  
3Martin Regborn
Martin Regborn 92, KFUM Örebro
15:40.52
KFUM Örebro
15:40.52
SB
  
4André Rangelind
16:04.72
IF Göta Karlstad
16:04.72
SB
  
Men 3000m Steeplechase     


Final A

Final

1Albin Olausson
Albin Olausson 92, KFUM Örebro
9:42.07
KFUM Örebro
9:42.07
SB
  
2Jan Westerberg
9:49.30
IFK Umeå
9:49.30
SB
  
4Samuel Lundell Vakkuri
10:08.54
Hammarby IF
10:08.54
SB
  
5Anton Nilsson
10:12.24
IF Göta Karlstad
10:12.24
PB
  
Men 110m Hurdles     

Wind: -1.3

Final A

Final

Wind: -1.3
3Viktor Warg
16.68
IF Göta Karlstad
16.68
PB
  
5Anton Johansson
Anton Johansson 96, KFUM Örebro
19.72
KFUM Örebro
19.72
PB
  
Men 400m Hurdles     


Final A

Final

2Mathieu Nilsson
56.58
IF Göta Karlstad
56.58
PB
  
3Henrik Astfors
59.16
Västerås FK
59.16
SB
  
4Jonathan Waern
Jonathan Waern 86, KFUM Örebro
1:01.61
KFUM Örebro
1:01.61
SB
  
Men High Jump     


Final A

Final

1Mehdi Alkhatib
2.06
Hammarby IF
2.06
SB
  
6Felix Siljebäck LarsenVästerås FK
1.87
SB
  
Men Pole Vault     


Final A

Final

1Björn Johansson
5.01
Västerås FK
5.01
SB
  
4Andreas GustafssonFalu IK
4.46
PB
  
Men Long Jump     


Final A

Final

1Simon Karlén
7.22w
IF Göta Karlstad
7.22w
+2.6
  
2Filip HjorthFalu IK
6.89
+1.9 SB
  
4Erik Ehrlin
6.77
Hammarby IF
6.77
+1.8 SB
  
5Rasmus Carlsson
Rasmus Carlsson 88, KFUM Örebro
6.41w
KFUM Örebro
6.41w
+4.2
  
Men Triple Jump     


Final A

Final

1Simon Karlén
15.81w
IF Göta Karlstad
15.81w
+3.8
  
2Erik Ehrlin
15.60w
Hammarby IF
15.60w
+3.3
  
3Fredrik Konradsson
13.57w
IFK Umeå
13.57w
+3.7
  
4Ronald Kibirige
12.66
Västerås FK
12.66
+1.3 SB
  
5Gustav Karlsson
Gustav Karlsson 00, KFUM Örebro
12.03
KFUM Örebro
12.03
–0.4 PB
  
6Samuel IngvarssonFalu IK
11.21
–1.5 SB
  
Men Shot Put     


Final A

Final

1Ulf Ankarling
16.58
IF Göta Karlstad
16.58
SB
  
3Thomas Hammarsten
14.10
IFK Umeå
14.10
SB
  
6David Sundström
12.32
Hammarby IF
12.32
PB
  
Men Discus Throw     


Final A

Final

1Ulf Ankarling
55.20
IF Göta Karlstad
55.20
  
2Andreas Grahn
Andreas Grahn 92, Västerås
46.04
Västerås FK
46.04
PB
  
6David Sundström
35.77
Hammarby IF
35.77
PB
  
Men Hammer Throw     


Final A

Final

1Markus Johansson
73.40
IF Göta Karlstad
73.40
  
3Daniel Ragnvaldsson
48.99
IFK Umeå
48.99
SB
  
5Theodor Thor
Theodor Thor 93, KFUM Örebro
31.98
KFUM Örebro
31.98
SB
  
Men Javelin Throw     


Final A

Final

1Daniel Ragnvaldsson
64.56
IFK Umeå
64.56
SB
  
5Esbjörn Backlund
48.29
Hammarby IF
48.29
SB
  
6Anton Johansson
Anton Johansson 96, KFUM Örebro
46.98
KFUM Örebro
46.98
PB
  
Women
Women 100m     

Wind: -2.0

Final A

Final

Wind: -2.0
1Caroline Sandsjoe
12.24
IF Göta Karlstad
12.24
SB
  
2Fatima Dedrickson
12.33
Hammarby IF
12.33
SB
  
5Johanna NorbergTäby IS
13.40
SB
  
Women 200m     

Wind: +0.5

Final A

Final

Wind: +0.5
1Maria Gustafsson
24.66
IFK Lidingö
24.66
SB
  
2Tove Ågren
24.70
Falu IK
24.70
PB
  
3Stine Meland Tomb
24.80
Hammarby IF
24.80
SB
  
3Stine Meland Tomb
24.80
Hammarby IF
24.80
=SB
  
Women 400m     


Final A

Final

2Charlotte Kane JohansonIFK Lidingö
1:00.23
SB
  
5Evelina LandstedtFalu IK
1:02.74
SB
  
Women 800m     


Final A

Final

1Ida Holm
2:08.42
Täby IS
2:08.42
PB
  
2Charlotte Schönbeck
2:09.88
IFK Lidingö
2:09.88
SB
  
3Hanna Lindholm
2:19.02
Hammarby IF
2:19.02
SB
  
4Sharon López
Sharon López 97, Västerås
2:21.69
Västerås FK
2:21.69
SB
  
Women 1500m     


Final A

Final

4Josefine MalmborgTäby IS
5:00.23
SB
  
Women 5000m     


Final A

Final

1Hanna Lindholm
17:43.84
Hammarby IF
17:43.84
SB
  
2Helena Wallin
18:35.04
IF Linnéa
18:35.04
SB
  
3Hanna Jansson
18:37.58
IF Hagen
18:37.58
PB
  
4Joanna Bertlin
18:42.77
18:42.77
PB
  
5Linda Take
Linda Take 73, IF Göta
19:22.86
IF Göta Karlstad
19:22.86
SB
  
Women 1500m Steeplechase     


Final A

Final

1Moa Rothman
Moa Rothman 96, Västerås
4:58.67
Västerås FK
4:58.67
PB
  
2Julia Forsmark
5:18.64
Falu IK
5:18.64
SB
  
4Olivia Weslien
5:25.66
IF Göta Karlstad
5:25.66
PB
  
6Moa Larsson
6:51.34
Högby IF
6:51.34
SB
  
Women 100m Hurdles     

Wind: -1.9

Final A

Final

Wind: -1.9
1Maja Rogemyr
14.03
IF Göta Karlstad
14.03
PB
  
2Madeleine ErikssonIFK Lidingö
14.11
PB
  
3Daniela Karlsson
14.36
Västerås FK
14.36
SB
  
6Emma Jansson
15.44
Falu IK
15.44
PB
  
Women 400m Hurdles     


Final A

Final

1Ewa Marcinkiewicz
1:00.88
Västerås FK
1:00.88
SB
  
2Sofia Hellberg-JonsénHammarby IF
1:01.06
SB
  
5Malin Svärdling
1:07.73
Täby IS
1:07.73
PB
  
6Sara Ulin
1:08.37
Falu IK
1:08.37
SB
  
Women High Jump     


Final A

Final

1Sofie Skoog
1.74
IF Göta Karlstad
1.74
SB
  
3Madeleine SerenhovIFK Lidingö
1.67
SB
  
Women Pole Vault     


Final A

Final

4Amanda Bjersér
2.60
IFK Lidingö
2.60
PB
  
Women Long Jump     


Final A

Final

1Malin Olsson
6.26
IFK Lidingö
6.26
+1.1 PB
  
2Malin Marmbrandt
6.09
Västerås FK
6.09
+1.5 SB
  
3Ida Hansen
Ida Hansen 93, IF Göta
6.01w
IF Göta Karlstad
6.01w
+3.5
  
4Emma JanssonFalu IK
5.69
+1.7 PB
  
6Ellinor PerssonTäby IS
5.38
+1.3 SB
  
Women Triple Jump     


Final A

Final

1Jasmin Sabir
12.66
Hammarby IF
12.66
–0.8 SB
  
2Emma Stenlöf
Emma Stenlöf 96, Västerås
12.23w
Västerås FK
12.23w
+3.1
  
4Victoria DronsfieldIF Göta Karlstad
11.83
+1.8 PB
  
5Maria SödergrenTäby IS
11.46w
+4.2
  
Women Shot Put     


Final A

Final

1Agnes Larsson
13.87
IF Göta Karlstad
13.87
  
2Jenny Davidsson
12.42
Hammarby IF
12.42
SB
  
3Nadja Casadei
11.95
IFK Lidingö
11.95
SB
  
4Matilda Gunnarsson
11.84
Västerås FK
11.84
SB
  
5Bianca SalmingTäby IS
11.61
PB
  
Women Discus Throw     


Final A

Final

5Marie Nordahl
36.98
Falu IK
36.98
SB
  
Women Hammer Throw     


Final A

Final

1Josefin Berg
61.69
IF Göta Karlstad
61.69
SB
  
2Amanda Rydberg
57.00
Västerås FK
57.00
  
3Amanda ErikssonFalu IK
53.61
  
4Madelene FahlstedtIFK Lidingö
49.42
SB
  
6Heidi Schmidt
40.72
Täby IS
40.72
PB
  
Women Javelin Throw     


Final A

Final

1Sofi Flink
Sofi Flink 95, Västerås
54.67
Västerås FK
54.67
  
3Lovisa Linde
36.51
Täby IS
36.51
PB
  
5Sandra HöckerstrandHammarby IF
33.88
SB