28.6
19.7
26.7
25.7
24.7
21.7
21.7
24.7
24‐25.7
25.7
24‐25.7
21.7
21.7
24‐25.7
25.7
25.7
25.7
24.7
24.7
23.7
22.7
24.7
24.7
24.7
24.7
22.7
20.7
17.7
24.6
24.7
22.7
22.7
19.7
22.7
21.7
20.7
16.7
21.7
21.7
20.7
17.7
10.7
3.7
20.7
17.7
14.7
17‐18.7
20.7
20.7
19.7
19.7
19.7
20.7
18.7
3.7
17‐18.7
19.7
18.7
18.7
18.7
18.7
17.7
17.7
17.7
17.7
17.7
17.7
16.7
15.7
15.7
15.7
13.7
13.7
12.7
8.7
8.7
7.7
6.7
4.7
3.7
16.7
14.7
14.7
15.7
13.7
13.7
14.7
14.7
14.7
13.7
13.7
13.7
13.7
12.7
12.7
12.7
7.7
6.7
3.7
14.7
Tävlande: 726 (393+333)   Starter: 1374 (751+623)

Män
M22 100 m     
10 aug
Vind: -0.1

Final A

Final
10 aug
Vind: -0.1
1Odain Rose
Odain Rose 92, IFK Umeå
10.57
IFK Umeå
10.57
  
2Mathias DufournierIF Göta Karlstad
10.79
  
3Patrik AnderssonIF Kville
10.86
  
4André Drummond
10.94
Spårvägens FK
10.94
  
5Emmanuel Amoh
10.96
Malmö AI
10.96
  
6Jesper Lang
10.99
Öresund FK
10.99
  
7Benjamin Olsson
11.11
IFK Helsingborg
11.11
  
Andreas EngwallHammarby IF
DNS
  
Heat 1
10 aug Vind: +0.8
10 augVind: +0.8
1Benjamin Olsson
10.75
IFK Helsingborg
10.75
  
2Mathias DufournierIF Göta Karlstad
10.77
SB
  
3Erik NilssonIFK Lund
11.08
  
4Alexander HåkanssonUmedalens IF
11.13
=PB
  
5Oscar Johansson
11.17
Spårvägens FK
11.17
  
6Filip Nilsson
11.20
Kalmar SK
11.20
PB
  
7Tobias CarlssonIF Kville
11.31
  
Heat 2
10 aug Vind: -0.2
10 augVind: -0.2
1Odain Rose
Odain Rose 92, IFK Umeå
10.71
IFK Umeå
10.71
  
2Andreas Engwall
10.89
Hammarby IF
10.89
SB
  
3Jesper Lang
10.93
Öresund FK
10.93
PB
  
4Niklas JohanssonUllevi FK
11.03
PB
  
5Andreas Andersson
11.10
Öresund FK
11.10
  
6Simon Ekström
11.45
Hovslätts IK
11.45
  
7David Eriksson
12.05
Estuna IF
12.05
PB
  
Heat 3
10 aug Vind: +0.1
10 augVind: +0.1
1André Drummond
10.86
Spårvägens FK
10.86
SB
  
2Emmanuel Amoh
10.93
Malmö AI
10.93
PB
  
3Patrik AnderssonIF Kville
10.95
  
4Mattias Abulu
11.21
Ullevi FK
11.21
SB
  
5Cedric UllbergIK Ymer
11.26
  
6Christoffer GustafssonKA 2 IF
11.50
PB
  
M22 200 m     
12 aug
Vind: +2.2

Final A

Final
12 aug
Vind: +2.2
1Alexander BrorssonIFK Växjö
20.97w
  
2Patrik Andersson
21.55w
IF Kville
21.55w
  
3Alexander Nordkvist
21.61w
Huddinge AIS
21.61w
  
4Mathias Dufournier
21.62w
IF Göta Karlstad
21.62w
  
5Joel Groth
Joel Groth 91, Bollnäs
21.69w
Bollnäs FIK
21.69w
  
6Jesper Lang
21.89w
Öresund FK
21.89w
  
Odain Rose
Odain Rose 92, IFK Umeå
DNS
IFK Umeå
DNS
  
Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
DNS
  
Heat 1
11 aug Vind: -0.2
11 augVind: -0.2
1Alexander BrorssonIFK Växjö
21.29
PB
  
2Odain Rose
Odain Rose 92, IFK Umeå
22.06
IFK Umeå
22.06
  
3Patrik Sjöö
22.39
Hässelby SK
22.39
  
4Anton Levin
Anton Levin 92, Helsingborg
22.77
IFK Helsingborg
22.77
  
5Simon Ekström
23.20
Hovslätts IK
23.20
  
6David Eriksson
24.40
Estuna IF
24.40
PB
  
Heat 2
11 aug Vind: +1.2
11 augVind: +1.2
1Alexander NordkvistHuddinge AIS
21.37
SB
  
2Patrik AnderssonIF Kville
21.53
  
3Mathias DufournierIF Göta Karlstad
21.55
SB
  
4Viktor Jönsson
Viktor Jönsson 92, Råby-Rekarne
22.22
Råby-Rekarne FIF
22.22
=PB
  
5Niklas JohanssonUllevi FK
22.53
PB
  
6Cedric UllbergIK Ymer
22.57
SB
  
7Hannes Skugghall
22.70
Hammarby IF
22.70
SB
  
Heat 3
11 aug Vind: +1.4
11 augVind: +1.4
1Joel Groth
Joel Groth 91, Bollnäs
21.80
Bollnäs FIK
21.80
SB
  
2Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
21.85
  
3Jesper Lang
21.96
Öresund FK
21.96
PB
  
4Emmanuel Amoh
22.00
Malmö AI
22.00
PB
  
5Fabian Rosenquist
22.50
GoIF Tjalve
22.50
PB
  
6Tobias CarlssonIF Kville
22.99
  
M22 400 m     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Felix Francois
47.65
Örgryte IS
47.65
=PB
  
2Axel Bergrahm
Axel Bergrahm 92, Spårvägen
48.06
Spårvägens FK
48.06
  
3Patrik Sjöö
49.01
Hässelby SK
49.01
PB
  
4Desmond Manu
Desmond Manu 92, Sävedalen
49.27
Sävedalens AIK
49.27
PB
  
5Markus Johansson
49.46
IFK Umeå
49.46
  
6Hannes Skugghall
50.61
Hammarby IF
50.61
SB
  
7Tomas Hultgren
Tomas Hultgren 91, KFUM Örebro
51.90
KFUM Örebro
51.90
  
Filip Nilsson
DNS
Kalmar SK
DNS
  
Heat 1
10 aug
10 aug
1Felix Francois
49.07
Örgryte IS
49.07
  
2Desmond Manu
Desmond Manu 92, Sävedalen
49.36
Sävedalens AIK
49.36
PB
  
3Markus Johansson
49.61
IFK Umeå
49.61
  
4Tomas Hultgren
Tomas Hultgren 91, KFUM Örebro
51.20
KFUM Örebro
51.20
SB
  
5Carl Hedén
Carl Hedén 92, Spårvägen
55.27
Spårvägens FK
55.27
PB
  
Heat 2
10 aug
10 aug
1Axel Bergrahm
Axel Bergrahm 92, Spårvägen
48.43
Spårvägens FK
48.43
  
2Patrik Sjöö
49.55
Hässelby SK
49.55
  
3Filip Nilsson
50.13
Kalmar SK
50.13
  
4Hannes Skugghall
51.30
Hammarby IF
51.30
SB
  
5Filip EssbrantÅhus FIK
51.70
  
M22 800 m     
12 aug

Final A

Final
12 aug
1Anton Asplund
1:53.76
Turebergs FK
1:53.76
  
2Elmar Engholm
1:54.42
Hässelby SK
1:54.42
  
3Rickard Gunnarsson
1:54.45
Hässelby SK
1:54.45
  
4Staffan Ek
Staffan Ek 91, Björnstorp
1:54.61
Björnstorps IF
1:54.61
  
5Klas Persson
1:55.48
Turebergs FK
1:55.48
  
6Desmond Manu
Desmond Manu 92, Sävedalen
1:55.85
Sävedalens AIK
1:55.85
  
7Erik Smedhs
1:56.33
IFK Mora
1:56.33
  
8Marcus Waerme
1:56.94
Ullevi FK
1:56.94
PB
  
9Ahmed Tahir
1:58.28
Falu IK
1:58.28
  
Heat 1
11 aug
11 aug
1Staffan Ek
Staffan Ek 91, Björnstorp
1:55.68
Björnstorps IF
1:55.68
  
2Rickard Gunnarsson
1:55.79
Hässelby SK
1:55.79
  
3Erik Smedhs
1:55.90
IFK Mora
1:55.90
  
4Ahmed Tahir
1:56.46
Falu IK
1:56.46
  
5Marcus Waerme
1:57.61
Ullevi FK
1:57.61
PB
  
6Viktor Stenberg
1:59.47
Ullevi FK
1:59.47
SB
  
7Emil Mårtensson
2:03.43
Hässelby SK
2:03.43
  
8Filip Essbrant
2:05.09
Åhus FIK
2:05.09
  
Heat 2
11 aug
11 aug
1Anton Asplund
1:54.93
Turebergs FK
1:54.93
  
2Elmar Engholm
1:55.46
Hässelby SK
1:55.46
  
3Desmond Manu
Desmond Manu 92, Sävedalen
1:55.68
Sävedalens AIK
1:55.68
  
4Klas Persson
1:55.90
Turebergs FK
1:55.90
  
5Patrik Pettersson
1:58.76
Rånäs 4H
1:58.76
  
6Joakim Eriksson
2:00.87
Estuna IF
2:00.87
  
7Sirak Amanuel BelayÅhus FIK
2:02.77
  
8Håkan Carlberg
2:02.98
Malmö AI
2:02.98
  
M22 1500 m     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Rickard Gunnarsson
4:02.57
Hässelby SK
4:02.57
  
2Elmar Engholm
4:02.62
Hässelby SK
4:02.62
  
3Staffan Ek
Staffan Ek 91, Björnstorp
4:04.52
Björnstorps IF
4:04.52
  
4Joakim Eriksson
4:13.08
Estuna IF
4:13.08
  
5Aleksander Liss
4:14.85
Turebergs FK
4:14.85
  
6Alexander Holm
Alexander Holm 92, GoIF Tjalve
4:18.04
GoIF Tjalve
4:18.04
  
7Emil Mårtensson
4:20.57
Hässelby SK
4:20.57
  
8Mohamed Hassan MohamedIK Akele
4:43.98
SB
  
Joakim Frisk
Joakim Frisk 90, Västerås
DNF
Västerås FK
DNF
  
M22 5000 m     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Robin Lindgren
14:34.04
Örgryte IS
14:34.04
PB
  
2Anton Danielson
14:34.59
GoIF Tjalve
14:34.59
  
3Filip Johansson
14:41.11
Sävedalens AIK
14:41.11
PB
  
4Olle Kalered
Olle Kalered 90, GoIF Tjalve
14:54.07
GoIF Tjalve
14:54.07
  
5Albin Olausson
Albin Olausson 92, KFUM Örebro
14:57.15
KFUM Örebro
14:57.15
PB
  
6John Kingstedt
14:58.41
Hammarby IF
14:58.41
PB
  
7John Foitzik
15:16.89
Ludvika FFI
15:16.89
PB
  
8André Rangelind
15:18.47
IF Göta Karlstad
15:18.47
PB
  
9Marcus Carlsson
15:22.09
SLK Oxelösund
15:22.09
PB
  
10Mikael Lundqvist
15:23.88
Ärla IF
15:23.88
  
11Gustav Milesson
15:26.88
Högby IF
15:26.88
SB
  
12Björn Hammar
Björn Hammar 92, Sävedalen
15:31.17
Sävedalens AIK
15:31.17
  
13Filip Segerberg
15:35.48
Hammarby IF
15:35.48
PB
  
14Jonatan Alvaeus
15:40.02
Upsala IF
15:40.02
  
15Michele Alemayoh
15:46.07
Hammarby IF
15:46.07
PB
  
16Andreas Åkesson
16:05.94
Örgryte IS
16:05.94
  
17Erik Cederquist
16:16.70
IS Göta
16:16.70
PB
  
18Pontus Karlström
17:22.45
Kongahälla AIK
17:22.45
PB
  
19Niclas Woodbridge
17:25.62
Örgryte IS
17:25.62
SB
  
M22 2000 m hinder     
12 aug

Final A

Final
12 aug
1Robin Lindgren
5:42.82
Örgryte IS
5:42.82
PB
  
2Emil Blomberg
5:51.35
Hässelby SK
5:51.35
PB
  
3Albin Olausson
Albin Olausson 92, KFUM Örebro
6:01.72
KFUM Örebro
6:01.72
SB
  
4Muntadhar Saleh
6:12.17
Heleneholms IF
6:12.17
PB
  
5Niklas Jonsson
6:13.49
Hammarby IF
6:13.49
SB
  
6Aleksander Liss
6:18.92
Turebergs FK
6:18.92
SB
  
7Björn Hammar
Björn Hammar 92, Sävedalen
6:20.34
Sävedalens AIK
6:20.34
  
8André Rangelind
6:27.89
IF Göta Karlstad
6:27.89
PB
  
9Sirak Amanuel BelayÅhus FIK
6:38.86
PB
  
Mohamed Hassan MohamedIK Akele
DNS
  
M22 110 m häck     
11 aug
Vind: -2.8

Final A

Final
11 aug
Vind: -2.8
1Alexander BrorssonIFK Växjö
14.29
  
2Marvin Tay
Marvin Tay 90, Spårvägen
14.53
Spårvägens FK
14.53
  
3Anton Levin
Anton Levin 92, Helsingborg
14.79
IFK Helsingborg
14.79
  
4Petter Olson
15.24
Malmö AI
15.24
  
5Anders LeifssonIK Orient
15.40
  
6Anton Forsberg
15.85
Turebergs FK
15.85
  
M22 400 m häck     
12 aug

Final A

Final
12 aug
1Petter Olson
51.88
Malmö AI
51.88
PB
  
2Anton Nilsson
53.35
Huddinge AIS
53.35
PB
  
3Erik Lindahl
54.40
Ullevi FK
54.40
  
4Oliwer ÅstrandIK Ymer
54.49
  
5Markus Johansson
55.62
IFK Umeå
55.62
  
6Arvid Berglund
55.74
Tranås AIF
55.74
  
7Tobias Nilsson
55.89
Alvesta FI
55.89
  
8Adam Björling
Adam Björling 90, GoIF Tjalve
1:00.79
GoIF Tjalve
1:00.79
  
Heat 1
12 aug
12 aug
1Anton Nilsson
53.85
Huddinge AIS
53.85
  
2Petter Olson
54.79
Malmö AI
54.79
SB
  
3Tobias Nilsson
55.84
Alvesta FI
55.84
  
4Arvid Berglund
55.86
Tranås AIF
55.86
  
5Alexander Rahm JohanssonIK Orient
1:02.24
  
Heat 2
12 aug
12 aug
1Erik Lindahl
54.77
Ullevi FK
54.77
  
2Oliwer ÅstrandIK Ymer
55.14
  
3Adam Björling
Adam Björling 90, GoIF Tjalve
55.44
GoIF Tjalve
55.44
PB
  
4Markus Johansson
56.41
IFK Umeå
56.41
  
Nuraldin EljammalRiviera FI
DNF
  
M22 Höjd     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Fredrik SangbergIF Kville
2.09
PB
  
2Arlind Shaluni
Arlind Shaluni 92, IK Norrköping FI
2.07
IK Norrköping FI
2.07
PB
  
3Adam Chiguer
2.05
Huddinge AIS
2.05
SB
  
4Yuan-Zhong Wu
2.00
IFK Växjö
2.00
SB
  
5Alexander HåkanssonUmedalens IF
1.97
  
6Olov Bylund
1.97
Falu IK
1.97
  
7Viktor HusmarkFalu IK
1.89
  
M22 Stav     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Arvid Lindahl
5.03
KA 2 IF
5.03
PB
  
2Simon AssarssonIFK Växjö
4.93
PB
  
3Per Drageryd
Per Drageryd 91, KFUM Örebro
4.87
KFUM Örebro
4.87
  
4Dennis Fransson BergetoftKFUM Örebro
4.81
PB
  
5Jonathan Jansson
4.81
Östhammar FI
4.81
PB
  
6Philip Eliasson
4.65
Huddinge AIS
4.65
=SB
  
7Björn AnderssonF Bålsta IK
4.41
  
8Love Fältström
4.41
Hammarby IF
4.41
PB
  
Simon GyllenstenIF Kville
NH
  
M22 Längd     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Alexander WittlockHanvikens SK
7.61
+0.5 PB
  
2Fabian Rosenquist
7.50
GoIF Tjalve
7.50
+1.9 PB
  
3Ritchie MobaIFK Tumba
7.18
+0.7 PB
  
4Mattias Abulu
7.12
Ullevi FK
7.12
–0.5 SB
  
5Adam Chiguer
7.09
Huddinge AIS
7.09
+1.3
  
6Andreas AnderssonBollnäs FIK
6.99
+0.4
  
7Milan Jovanovic
6.97
Huddinge AIS
6.97
+1.3 SB
  
8Hugo Jansson
Hugo Jansson 92, Glanshammar
6.93
Glanshammars IF
6.93
+1.4 SB
  
9Oumar Thiam
6.62
Turebergs FK
6.62
+1.2 PB
  
10Adam Björling
Adam Björling 90, GoIF Tjalve
6.62
GoIF Tjalve
6.62
0.0
  
11Erik Ehrlin
6.47
Ärla IF
6.47
–1.7
  
12Richard Berg
6.02
IFK Halmstad
6.02
+0.3
  
M22 Tresteg     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Moteba Mohamed
15.22
Alingsås IF
15.22
+0.3
  
2Dastid SelmaniIFK Lund
14.87
+1.5 PB
  
3Erik Ehrlin
14.85
Ärla IF
14.85
+1.4
  
4Adam Chiguer
14.16
Huddinge AIS
14.16
+1.6 PB
  
5Sadeeh Mbye
14.11w
Ullevi FK
14.11w
+2.1
  
6Milan Jovanovic
13.84
Huddinge AIS
13.84
+1.8 PB
  
7Richard Berg
12.67
IFK Halmstad
12.67
+1.5
  
M22 Kula     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Jonas Meyer
16.73
IK Orient
16.73
PB
  
2Arwid Koskinen
16.30
Huddinge AIS
16.30
  
3Pontus Rabe
15.22
F Bålsta IK
15.22
  
4Micael Ljungberg
14.41
Nyköpings BIS
14.41
PB
  
5Martin JönssonUllevi FK
13.16
  
M22 Diskus     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Micael Ljungberg
50.57
Nyköpings BIS
50.57
  
2Andreas Grahn
Andreas Grahn 92, Västerås
43.84
Västerås FK
43.84
  
3Pontus Rabe
43.64
F Bålsta IK
43.64
PB
  
4Arwid Koskinen
43.22
Huddinge AIS
43.22
  
5Robin Hägg
Robin Hägg 90, Eslövs AI
39.77
Eslövs AI
39.77
PB
  
6David HammarlingUpsala IF
38.13
  
7John Selberg
36.42
IFK Umeå
36.42
  
M22 Slägga     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Mattias Lindberg
61.19
Skellefteå AIK
61.19
  
2Tommy LarssonSK Bore
57.79
  
3Mikael LarssonSK Bore
56.24
  
4Erik Romberg
55.34
Högby IF
55.34
  
5Johan BjörnstadUllevi FK
52.08
  
6Emil Olars
Emil Olars 91, Södertälje IF
49.94
Södertälje IF
49.94
  
7Christian Hansson-BergénHuddinge AIS
48.02
SB
  
8Fredric Andersson
43.80
Bollnäs FIK
43.80
SB
  
9David JohanssonÅhus FIK
42.83
  
M22 Spjut     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Pontus Bjärkvik
69.29
Hovslätts IK
69.29
  
2Henrik SjöstrandIF Castor
61.10
  
3David JohanssonÅhus FIK
58.11
  
4Niklas Stjerndorff
56.67
Eslövs IF
56.67
  
5Jaakko Laakkonen
Jaakko Laakkonen 91, Haparanda SKT
55.23
Haparanda SKT
55.23
  
6Björn Brink
50.62
Hanvikens SK
50.62
  
7Adam Björling
Adam Björling 90, GoIF Tjalve
50.21
GoIF Tjalve
50.21
SB
  
8Johan CarlqvistFalu IK
50.04
  
P19 100 m     
10 aug
Vind: +0.9

Final A

Final
10 aug
Vind: +0.9
1Jan Wocalewski
10.59
Huddinge AIS
10.59
PB
  
2Sunday Ojuri
10.74
Hammarby IF
10.74
PB
  
3Robin Nordkvist
10.97
Huddinge AIS
10.97
  
4Hannes Kvist WirdmoIFK Växjö
10.98
  
5David Andersson
11.06
Skellefteå AIK
11.06
  
6Erik Annerfalk
Erik Annerfalk 94, Mariestads AIF
11.21
Mariestads AIF
11.21
  
7Truls AxelsonIFK Lund
11.27
  
Adam DenguirLomma FIK
DNS
  
Semi 1
10 aug Vind: +0.6
10 augVind: +0.6
1Adam Denguir
10.94
Lomma FIK
10.94
PB
  
2Robin Nordkvist
10.94
Huddinge AIS
10.94
PB
  
3Erik Annerfalk
Erik Annerfalk 94, Mariestads AIF
11.09
Mariestads AIF
11.09
SB
  
4Truls AxelsonIFK Lund
11.17
  
5Martin Astner
11.18
Ullevi FK
11.18
  
6Joakim Djuvfeldt
11.24
IF Göta Karlstad
11.24
SB
  
7Eric Larsson
Eric Larsson 93, Hakarpspojkarna
11.42
IK Hakarpspojkarna
11.42
PB
  
8Trolle Olson
Trolle Olson 94, Spårvägen
11.43
Spårvägens FK
11.43
  
Semi 2
10 aug Vind: +0.2
10 augVind: +0.2
1Sunday Ojuri
10.77
Hammarby IF
10.77
PB
  
2Jan Wocalewski
10.88
Huddinge AIS
10.88
  
3Hannes Kvist WirdmoIFK Växjö
11.01
  
4David Andersson
11.03
Skellefteå AIK
11.03
PB
  
5Daniel Nordmark
11.17
Västerås FK
11.17
PB
  
6Viktor Elvung-NilssonFIF Gnistan
11.30
  
7Alexander Andersson
Alexander Andersson 94, Hakarpspojkarna
11.37
IK Hakarpspojkarna
11.37
PB
  
8Philip Green
11.37
Hammarby IF
11.37
  
Heat 1
10 aug Vind: -1.9
10 augVind: -1.9
1Martin Astner
11.25
Ullevi FK
11.25
  
2Truls AxelsonIFK Lund
11.30
  
3Trolle Olson
Trolle Olson 94, Spårvägen
11.63
Spårvägens FK
11.63
  
4Robin SkärströmTanums IF
11.77
SB
  
5Christopher SentellTurebergs FK
11.95
  
6Max Oscarsson
12.01
Tanums IF
12.01
  
Jonathan WulffHammarby IF
DQ
  
Heat 2
10 aug Vind: 0.0
10 augVind: 0.0
1Robin Nordkvist
11.16
Huddinge AIS
11.16
  
2Adam Denguir
11.20
Lomma FIK
11.20
SB
  
3Erik Annerfalk
Erik Annerfalk 94, Mariestads AIF
11.20
Mariestads AIF
11.20
SB
  
4Joakim Djuvfeldt
11.27
IF Göta Karlstad
11.27
SB
  
5Philip Green
11.42
Hammarby IF
11.42
  
6Eric Larsson
Eric Larsson 93, Hakarpspojkarna
11.50
IK Hakarpspojkarna
11.50
PB
  
7Mattias Qvarfordt
11.55
Hammarby IF
11.55
PB
  
8Jesper Lundberg
11.73
IFK Växjö
11.73
  
Heat 3
10 aug Vind: -1.7
10 augVind: -1.7
1Sunday Ojuri
11.18
Hammarby IF
11.18
SB
  
2Hannes Kvist WirdmoIFK Växjö
11.27
  
3Daniel Nordmark
11.38
Västerås FK
11.38
SB
  
4Samuel Johansson
11.67
Rånäs 4H
11.67
  
5Carl Sjöstedt
11.77
IF Göta Karlstad
11.77
SB
  
6Mattias HåkanssonIK Orient
11.77
SB
  
7Adam Axelsson
11.82
Finspångs AIK
11.82
  
8Niklas NilssonSkeninge IK
12.15
SB
  
Heat 4
10 aug Vind: -1.5
10 augVind: -1.5
1David Andersson
11.23
Skellefteå AIK
11.23
SB
  
2Jan Wocalewski
11.25
Huddinge AIS
11.25
  
3Viktor Elvung-NilssonFIF Gnistan
11.34
  
4Alexander Andersson
Alexander Andersson 94, Hakarpspojkarna
11.45
IK Hakarpspojkarna
11.45
PB
  
5Marcus Backman
11.55
Eskilstuna FI
11.55
  
6Fredrick Gustavsson
11.60
Spårvägens FK
11.60
  
7Martin WaesterbergTäby IS
12.15
SB
  
8Joel Ekelöf
12.31
Turebergs FK
12.31
  
P19 200 m     
12 aug
Vind: +2.4

Final A

Final
12 aug
Vind: +2.4
1Sunday Ojuri
21.80w
Hammarby IF
21.80w
  
2Jonathan Wulff
21.97w
Hammarby IF
21.97w
  
3Joakim Djuvfeldt
22.12w
IF Göta Karlstad
22.12w
  
4Robin Nordkvist
22.23w
Huddinge AIS
22.23w
  
5Erik Annerfalk
Erik Annerfalk 94, Mariestads AIF
22.25w
Mariestads AIF
22.25w
  
6Martin Astner
22.37w
Ullevi FK
22.37w
  
7Truls Axelson
22.57w
IFK Lund
22.57w
  
8Jan Wocalewski
46.20w
Huddinge AIS
46.20w
  
Semi 1
12 aug Vind: +0.5
12 augVind: +0.5
1Sunday Ojuri
22.09
Hammarby IF
22.09
  
2Joakim Djuvfeldt
22.22
IF Göta Karlstad
22.22
SB
  
3Truls AxelsonIFK Lund
22.52
PB
  
4Martin Astner
22.59
Ullevi FK
22.59
  
5Eric Larsson
Eric Larsson 93, Hakarpspojkarna
22.70
IK Hakarpspojkarna
22.70
=PB
  
6Patric Hjort
Patric Hjort 93, Västerås
22.76
Västerås FK
22.76
  
7Samuel Johansson
23.04
Rånäs 4H
23.04
  
8Hector Falk
Hector Falk 93, Nyköping
23.09
Nyköpings BIS
23.09
  
Semi 2
12 aug Vind: +1.1
12 augVind: +1.1
1Jan Wocalewski
22.01
Huddinge AIS
22.01
PB
  
2Erik Annerfalk
Erik Annerfalk 94, Mariestads AIF
22.23
Mariestads AIF
22.23
PB
  
3Robin Nordkvist
22.24
Huddinge AIS
22.24
  
4Jonathan Wulff
22.28
Hammarby IF
22.28
  
5Viktor Elvung-NilssonFIF Gnistan
22.67
SB
  
6Nils Thornberg
22.84
Bollnäs FIK
22.84
  
7Marcus Backman
22.93
Eskilstuna FI
22.93
SB
  
Daniel Nordmark
DNS
Västerås FK
DNS
  
Heat 1
11 aug Vind: -0.7
11 augVind: -0.7
1Joakim Djuvfeldt
22.27
IF Göta Karlstad
22.27
SB
  
2Erik Annerfalk
Erik Annerfalk 94, Mariestads AIF
22.32
Mariestads AIF
22.32
SB
  
3Jan Wocalewski
22.62
Huddinge AIS
22.62
  
4Hector Falk
Hector Falk 93, Nyköping
22.82
Nyköpings BIS
22.82
SB
  
5Christopher SentellTurebergs FK
23.82
PB
  
6Michael LuxemburgTäby IS
23.91
PB
  
Heat 2
11 aug Vind: +0.5
11 augVind: +0.5
1Sunday Ojuri
22.04
Hammarby IF
22.04
  
2Viktor Elvung-NilssonFIF Gnistan
22.79
SB
  
3Truls AxelsonIFK Lund
22.91
PB
  
4Jacob Rhan
Jacob Rhan 94, Glanshammar
23.21
Glanshammars IF
23.21
SB
  
5Robin SkärströmTanums IF
23.53
SB
  
6Erik Holmberg
23.56
Rånäs 4H
23.56
  
7Alexander Grip
27.60
Brunflo IF
27.60
PB
  
Heat 3
11 aug Vind: +0.1
11 augVind: +0.1
1Jonathan Wulff
22.04
Hammarby IF
22.04
  
2Eric Larsson
Eric Larsson 93, Hakarpspojkarna
22.70
IK Hakarpspojkarna
22.70
PB
  
3Marcus Backman
22.95
Eskilstuna FI
22.95
SB
  
4Samuel Johansson
22.98
Rånäs 4H
22.98
PB
  
5Daniel Nordmark
23.14
Västerås FK
23.14
  
6Dennis Wikström-Roos
23.76
Skellefteå AIK
23.76
  
7Christoffer AnderssonIK Akele
23.96
PB
  
Heat 4
11 aug Vind: -0.2
11 augVind: -0.2
1Robin Nordkvist
22.66
Huddinge AIS
22.66
  
2Patric Hjort
Patric Hjort 93, Västerås
22.74
Västerås FK
22.74
PB
  
3Martin Astner
22.80
Ullevi FK
22.80
  
4Nils Thornberg
22.82
Bollnäs FIK
22.82
PB
  
5Adam Axelsson
23.50
Finspångs AIK
23.50
SB
  
6Niklas NilssonSkeninge IK
24.01
SB
  
P19 400 m     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Johan Rogestedt
Johan Rogestedt 93, Stenungsunds FI
48.24
F Stenungsunds FI
48.24
PB
  
2Edwin Råsberg
49.43
Hässelby SK
49.43
PB
  
3Truls AxelsonIFK Lund
49.98
PB
  
4Alexander LesserUllevi FK
50.42
  
5Christoffer OhlssonUmedalens IF
50.79
SB
  
6Fredrik Finstad
50.90
Ekshärad FI
50.90
PB
  
7Ken Braesch-AndersenHammarby IF
51.16
  
8Dennis Wikström-Roos
51.61
Skellefteå AIK
51.61
  
Heat 1
10 aug
10 aug
1Edwin Råsberg
50.73
Hässelby SK
50.73
SB
  
2Alexander LesserUllevi FK
50.90
  
3Fredrik Finstad
51.04
Ekshärad FI
51.04
PB
  
4Truls AxelsonIFK Lund
51.73
PB
  
5Dejen Kahsay
52.80
Järvsö IF
52.80
  
6Gustav Schölin
53.95
Finspångs AIK
53.95
  
Heat 2
10 aug
10 aug
1Johan Rogestedt
Johan Rogestedt 93, Stenungsunds FI
49.43
F Stenungsunds FI
49.43
  
2Christoffer OhlssonUmedalens IF
51.10
SB
  
3Ken Braesch-AndersenHammarby IF
51.42
  
4Dennis Wikström-Roos
51.85
Skellefteå AIK
51.85
  
5Marcus Hawkins
51.99
Rånäs 4H
51.99
  
6Gabriel ErikssonUllevi FK
53.26
  
Noah Berhane
Noah Berhane 94, Fredrikshof
DNF
Fredrikshofs FIF
DNF
  
P19 800 m     
12 aug

Final A

Final
12 aug
1Johan Rogestedt
Johan Rogestedt 93, Stenungsunds FI
1:49.05
F Stenungsunds FI
1:49.05
  
2Alexander Holmblad
1:54.08
Spårvägens FK
1:54.08
  
3Christoffer Ohlsson
1:54.26
Umedalens IF
1:54.26
  
4Alex Torgersson
1:56.42
Hammarby IF
1:56.42
PB
  
5Mattias Ohlsson
1:57.09
Öresund FK
1:57.09
PB
  
6Dejen Kahsay
1:58.72
Järvsö IF
1:58.72
  
7Benjamin Ahlbäck
2:00.15
IF Göta Karlstad
2:00.15
  
8Henrik Petersson
2:02.28
Malmö AI
2:02.28
  
Fredrik Finstad
DNF
Ekshärad FI
DNF
  
Heat 1
11 aug
11 aug
1Johan Rogestedt
Johan Rogestedt 93, Stenungsunds FI
1:57.38
F Stenungsunds FI
1:57.38
  
2Mattias Ohlsson
1:58.35
Öresund FK
1:58.35
PB
  
3Fredrik Finstad
1:58.67
Ekshärad FI
1:58.67
SB
  
4Benjamin Ahlbäck
1:58.68
IF Göta Karlstad
1:58.68
  
5Henrik Petersson
2:00.81
Malmö AI
2:00.81
PB
  
6Hampus Börjesson
2:01.20
Ullevi FK
2:01.20
  
7Niklas Könberg
2:01.85
Spårvägens FK
2:01.85
  
8Matan Mohamed
2:05.79
IK Akele
2:05.79
PB
  
9Sven Visser
2:25.10
SK Bore
2:25.10
SB
  
Heat 2
11 aug
11 aug
1Alexander Holmblad
1:59.73
Spårvägens FK
1:59.73
  
2Dejen Kahsay
1:59.86
Järvsö IF
1:59.86
  
3Christoffer Ohlsson
1:59.93
Umedalens IF
1:59.93
  
4Alex Torgersson
1:59.97
Hammarby IF
1:59.97
SB
  
5Adam Lindström
2:02.22
Hässelby SK
2:02.22
  
6August Nilsson
2:03.96
Brunflo IF
2:03.96
PB
  
7Lucas Grönborg
2:05.35
Hellas FK
2:05.35
  
8Simon Spencer
Simon Spencer 94, Strömstad LK
2:08.07
Strömstad LK
2:08.07
SB
  
9Jonathan JärveläIK Akele
2:09.15
PB
  
Erik Laggren
DNS
Alingsås IF
DNS
  
P19 1500 m     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Alexander Holmblad
3:58.06
Spårvägens FK
3:58.06
  
2Adam Lindström
4:01.95
Hässelby SK
4:01.95
PB
  
3Mattias Ohlsson
4:01.98
Öresund FK
4:01.98
PB
  
4Oliver Lämber
4:02.08
Hälle IF
4:02.08
  
5Henrik Petersson
4:04.25
Malmö AI
4:04.25
PB
  
6Benjamin Ahlbäck
4:04.56
IF Göta Karlstad
4:04.56
SB
  
7Hampus Börjesson
4:06.36
Ullevi FK
4:06.36
PB
  
8Albin Sjöblom
4:08.01
Rånäs 4H
4:08.01
SB
  
9Niklas Könberg
4:08.33
Spårvägens FK
4:08.33
PB
  
10Erik Tholén
4:14.21
Ununge IF
4:14.21
  
11Gustav SandströmIF Udd
4:15.99
  
12August Nilsson
4:16.34
Brunflo IF
4:16.34
PB
  
13Adam Bills
Adam Bills 93, Hässelby
4:25.84
Hässelby SK
4:25.84
  
14Philip Örnborg
4:34.68
Danderyds SK
4:34.68
SB
  
P19 5000 m     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Napoleon Solomon
15:05.06
Fredrikshofs FIF
15:05.06
PB
  
2Alexander Palm
Alexander Palm 93, IK Norrköping FI
15:23.18
IK Norrköping FI
15:23.18
  
3Oliver Lämber
15:26.93
Hälle IF
15:26.93
PB
  
4Carl Senorski
15:36.07
Örgryte IS
15:36.07
SB
  
5Linus Wirén
15:46.06
IK Ymer
15:46.06
  
6Jonathan Weichbrodt
15:50.81
Mölndals AIK
15:50.81
  
7Otto Kingstedt
16:24.25
Huddinge AIS
16:24.25
  
8August Nilsson
16:37.67
Brunflo IF
16:37.67
PB
  
P19 2000 m hinder     
12 aug

Final A

Final
12 aug
1Napoleon Solomon
6:08.98
Fredrikshofs FIF
6:08.98
SB
  
2Carl Senorski
6:15.75
Örgryte IS
6:15.75
PB
  
3Erik Norrbom
6:22.02
Turebergs FK
6:22.02
  
4Gustav SandströmIF Udd
6:32.54
SB
  
Erik TholénUnunge IF
DNF
  
P19 110 m häck (99.1 cm)     
11 aug
Vind: -1.3

Final A

Final
11 aug
Vind: -1.3
1Fredrick Ekholm
14.23
Huddinge AIS
14.23
PB
  
2Hampus Widlund
14.74
IFK Växjö
14.74
SB
  
3Dennis Eriksson
14.96
Sundsvalls FI
14.96
SB
  
4Jesper Lundberg
15.13
IFK Växjö
15.13
PB
  
5Fredrick Gustavsson
15.39
Spårvägens FK
15.39
  
6Ayad Shaker Anid
Ayad Shaker Anid 94, Råby-Rekarne
15.42
Råby-Rekarne FIF
15.42
  
7Rickard Willman
16.99
Västerås FK
16.99
  
Lucas Persson
DNF
Mölndals AIK
DNF
  
Heat 1
11 aug Vind: +0.1
11 augVind: +0.1
1Fredrick Ekholm
14.29
Huddinge AIS
14.29
PB
  
2Fredrick Gustavsson
14.95
Spårvägens FK
14.95
PB
  
3Dennis Eriksson
15.16
Sundsvalls FI
15.16
SB
  
4Ayad Shaker Anid
Ayad Shaker Anid 94, Råby-Rekarne
15.26
Råby-Rekarne FIF
15.26
PB
  
5Magnus Almegius
17.39
Brattås CK
17.39
  
Heat 2
11 aug Vind: -0.9
11 augVind: -0.9
1Hampus Widlund
14.95
IFK Växjö
14.95
SB
  
2Jesper Lundberg
15.32
IFK Växjö
15.32
PB
  
3Rickard Willman
15.54
Västerås FK
15.54
  
4Lucas Persson
15.67
Mölndals AIK
15.67
PB
  
P19 300 m häck     
12 aug

Final A

Final
12 aug
1Philip Green
37.97
Hammarby IF
37.97
PB
  
2Carl Sjöstedt
38.80
IF Göta Karlstad
38.80
PB
  
3Gunnar Odenman
39.68
Hammarby IF
39.68
PB
  
4Fredrik ÅströmTäby IS
40.27
  
5Dennis Eriksson
40.33
Sundsvalls FI
40.33
SB
  
6Trolle Olson
Trolle Olson 94, Spårvägen
40.61
Spårvägens FK
40.61
PB
  
7Gustav Schölin
40.71
Finspångs AIK
40.71
  
Kevin Perera
Kevin Perera 93, Helsingborg
DNF
IFK Helsingborg
DNF
  
Heat 1
12 aug
12 aug
1Philip Green
39.48
Hammarby IF
39.48
SB
  
2Dennis Eriksson
40.68
Sundsvalls FI
40.68
SB
  
3Gunnar Odenman
40.94
Hammarby IF
40.94
SB
  
4Kevin Perera
Kevin Perera 93, Helsingborg
41.05
IFK Helsingborg
41.05
PB
  
5Erik Mårtensson
41.62
Sundsvalls FI
41.62
  
6Filip Rubin
Filip Rubin 93, Hovslätt
42.54
Hovslätts IK
42.54
  
7Andreas JohanssonRiviera FI
44.18
PB
  
8Khalid Salman
Khalid Salman 94, Råby-Rekarne
44.34
Råby-Rekarne FIF
44.34
PB
  
Heat 2
12 aug
12 aug
1Carl Sjöstedt
40.31
IF Göta Karlstad
40.31
PB
  
2Fredrik ÅströmTäby IS
40.42
  
3Gustav Schölin
40.90
Finspångs AIK
40.90
  
4Trolle Olson
Trolle Olson 94, Spårvägen
41.12
Spårvägens FK
41.12
PB
  
5Jesper Stark
Jesper Stark 93, Hakarpspojkarna
42.85
IK Hakarpspojkarna
42.85
PB
  
6Ayad Shaker Anid
Ayad Shaker Anid 94, Råby-Rekarne
43.48
Råby-Rekarne FIF
43.48
  
Anton Öberg
DNF
Hammarby IF
DNF
  
P19 Höjd     
12 aug

Final A

Final
12 aug
1Fredrik KonradssonIFK Umeå
2.11
PB
  
2Erik Liberg
2.07
Ullevi FK
2.07
=PB
  
3Fredrik LöfgrenIFK Lund
2.05
PB
  
4Filip PerssonIFK Lund
2.01
  
5Nils Carlsson
2.01
Riviera FI
2.01
=PB
  
6Jesper Borg
1.98
IK Lerum FI
1.98
PB
  
7Jonas NilssonHabo FIF-04
1.95
PB
  
8Jonathan Holm
1.91
Strands IF
1.91
  
9Adam Lindhe
1.87
IFK Lidingö
1.87
PB
  
9Edvin Heggemann
Edvin Heggemann 94, KFUM Örebro
1.87
KFUM Örebro
1.87
=SB
  
11Mattias JällrudRånäs 4H
1.87
  
12Martin Sundgren
1.87
Finspångs AIK
1.87
PB
  
P19 Stav     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Micael Fagö
4.32
Kalmar SK
4.32
  
2Filip HjorthGefle IF
4.32
  
3Rasmus ElfgaardHabo FIF-04
4.02
PB
  
Melker Svärd JacobssonMalmö AI
NH
  
Viktor MoenIF Kville
NH
  
P19 Längd     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Johan Talèus
Johan Talèus 94, Eskilstuna
7.10
Eskilstuna FI
7.10
+0.8
  
2Patric Hjort
Patric Hjort 93, Västerås
7.03
Västerås FK
7.03
+1.4 PB
  
3Rickard Willman
6.93
Västerås FK
6.93
+0.1
  
4Adam DenguirLomma FIK
6.92
+0.4
  
5Gunnar Odenman
6.88
Hammarby IF
6.88
–0.4
  
6Filip HjorthGefle IF
6.63
–0.2
  
7Karl Teiffel
6.58
Mölndals AIK
6.58
–0.1
  
8Melker Svärd JacobssonMalmö AI
6.27
–0.3 PB
  
9Oscar Wahlqvist
6.26
Örgryte IS
6.26
–0.3 PB
  
10Samuel Grip
6.13
IK Orient
6.13
+0.6
  
11Björn Bamane
Björn Bamane 93, Spårvägen
5.80
Spårvägens FK
5.80
+0.8
  
12Nils AnderssonSK Bore
5.75
+0.2
  
13Fredrik Uggla StrahlHellas FK
5.70
–0.6
  
14Daniel Karlsson LönnöMälarö SOK
5.50
–0.8 PB
  
15Gustav Fridh
4.85
Huddinge AIS
4.85
–0.9
  
16Jonas Arbinge
4.48
Hellas FK
4.48
–0.7 SB
  
Joel ValdemarssonIF Göta Karlstad
DNS
  
P19 Tresteg     
12 aug

Final A

Final
12 aug
1Adam Denguir
14.38
Lomma FIK
14.38
–1.6 PB
  
2Fredrik LöfgrenIFK Lund
14.01
+0.1 PB
  
3Viktor Warg
13.88
KFUM Arvika
13.88
–0.8
  
4Samuel Grip
13.27
IK Orient
13.27
–0.5 =PB
  
5Martin Ström
12.92
Strands IF
12.92
–0.2
  
6Fabrel Kibondzi
12.69
Filipstads IF
12.69
–0.9
  
7Jonas Arbinge
12.59
Hellas FK
12.59
–0.7
  
8Oscar Wahlqvist
12.59
Örgryte IS
12.59
–0.5 SB
  
9Jonas NilssonHabo FIF-04
12.06
–0.7
  
10Gustav Nyberg
11.19
Strands IF
11.19
–1.5
  
P19 Kula (6.0 kg)     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Niklas Lindstedt
17.71
Hässelby SK
17.71
SB
  
2Simon Pettersson
15.98
Örbyhus IF
15.98
PB
  
3Tim Wunger
Tim Wunger 94, Enköping
15.84
Enköpings AI
15.84
  
4Alexander LarssonUpsala IF
15.04
  
5Anton Larsson
14.84
Järvsö IF
14.84
SB
  
6Johan Berggren
14.70
Eslövs AI
14.70
  
7Andreas ErikssonIK Heros
13.71
=PB
  
8Marcus JohanssonTanums IF
10.50
PB
  
P19 Diskus (1.75 kg)     
12 aug

Final A

Final
12 aug
1Jussi Kiviniemi
Jussi Kiviniemi 93, Södertälje IF
52.22
Södertälje IF
52.22
  
2Simon Pettersson
50.41
Örbyhus IF
50.41
  
3Tim Wunger
Tim Wunger 94, Enköping
50.41
Enköpings AI
50.41
PB
  
4Anton Larsson
48.45
Järvsö IF
48.45
PB
  
5Anders PetterssonSäffle FIK
47.49
  
6Alfred Rahm
46.57
Habo FIF-04
46.57
PB
  
7Niklas Lindstedt
45.78
Hässelby SK
45.78
SB
  
8Anders Eriksson
44.72
Hovslätts IK
44.72
  
9Edwin Råsberg
38.80
Hässelby SK
38.80
  
10Andreas ErikssonIK Heros
36.50
  
11Filip Hjorth
36.06
Gefle IF
36.06
  
P19 Slägga (6.0 kg)     
12 aug

Final A

Final
12 aug
1Anders Eriksson
69.85
Hovslätts IK
69.85
  
2Alexander LarssonUpsala IF
65.99
  
3Andreas MagnussonFIF Gnistan
48.51
  
Mattias GrundströmÄngelholms IF
NM
  
P19 Spjut     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Sebastian ThörngrenSK Bore
63.14
  
2Johannes HenrikssonIF Göta Karlstad
62.82
  
3Axel Lönegren
62.04
Upsala IF
62.04
  
4Emil Sjödin
53.95
Hässelby SK
53.95
  
5Albin Olsson
51.25
Ullevi FK
51.25
  
6Lucas Kvist
Lucas Kvist 94, Helsingborg
47.97
IFK Helsingborg
47.97
SB
  
7Fredrik Andersson
Fredrik Andersson 93, Södertälje IF
47.55
Södertälje IF
47.55
PB
  
8Fredrik LundgrenGefle IF
45.54
  
9Rasmus ElfgaardHabo FIF-04
44.10
PB
  
10Markus Saarela
Markus Saarela 94, Trollhättan FIK
43.33
Trollhättan FIK
43.33
  
11Marcus JohanssonTanums IF
40.85
PB
  
P17 100 m     
10 aug
Vind: 0.0

Final A

Final
10 aug
Vind: 0.0
1Jean-Christian ZirignonPiteå IF
10.97
PB
  
2Filip SjövallLomma FIK
11.00
PB
  
3Jacob Ewertzh
11.23
Hammarby IF
11.23
  
4Oscar StaafgårdMalmö AI
11.25
  
5Eddy MeyerdierksUllevi FK
11.27
PB
  
6Jakob Lindbom
11.43
KA 2 IF
11.43
  
7Martin AnderssonIK Ymer
11.46
  
Fabian RevillaRånäs 4H
DNS
  
Heat 1
10 aug Vind: +0.3
10 augVind: +0.3
1Filip SjövallLomma FIK
11.06
PB
  
2Jacob Ewertzh
11.20
Hammarby IF
11.20
  
3Jakob Lindbom
11.39
KA 2 IF
11.39
PB
  
4Jonathan Kruse
11.45
Upsala IF
11.45
PB
  
5Felix Ericsson
Felix Ericsson 95, Helsingborg
11.79
IFK Helsingborg
11.79
  
6Anton Losev
12.14
Istrums SK
12.14
PB
  
7Sebastian EliassonIK Lerum FI
12.15
  
Heat 2
10 aug Vind: +0.7
10 augVind: +0.7
1Eddy MeyerdierksUllevi FK
11.28
PB
  
2Fabian Revilla
11.46
Rånäs 4H
11.46
SB
  
3Philip MonienIFK Lund
11.63
=PB
  
4Marcus Holmqvist
11.70
Hammarby IF
11.70
PB
  
5Johan Stenvall
11.87
Boden FI
11.87
PB
  
6Bashar AbdulahadIK Akele
12.04
  
Erik HagbergUpsala IF
DNS
  
Heat 3
10 aug Vind: -1.1
10 augVind: -1.1
1Jean-Christian ZirignonPiteå IF
11.14
SB
  
2Oscar StaafgårdMalmö AI
11.22
  
3Martin AnderssonIK Ymer
11.42
PB
  
4Ali Abdulkadir
Ali Abdulkadir 95, Råby-Rekarne
11.54
Råby-Rekarne FIF
11.54
SB
  
5Amadou Sussoho
11.80
Huddinge AIS
11.80
  
6Kevin Fankl
11.83
Ullevi FK
11.83
  
7Jacob Öman
11.86
Danderyds SK
11.86
  
8Martin JonssonSK Bore
12.24
PB
  
P17 200 m     
12 aug
Vind: +0.8

Final A

Final
12 aug
Vind: +0.8
1Filip SjövallLomma FIK
22.19
  
2Oscar StaafgårdMalmö AI
22.35
PB
  
3Jean-Christian ZirignonPiteå IF
22.38
PB
  
4Jakob Lindbom
22.48
KA 2 IF
22.48
  
5Jacob Ewertzh
22.57
Hammarby IF
22.57
=PB
  
6Eddy MeyerdierksUllevi FK
22.65
PB
  
7Martin AnderssonIK Ymer
23.02
  
8Abdiaziz Warsame Abdulle
23.10
Råby-Rekarne FIF
23.10
  
Heat 1
11 aug Vind: +0.1
11 augVind: +0.1
1Oscar StaafgårdMalmö AI
22.78
PB
  
2Jacob Ewertzh
22.88
Hammarby IF
22.88
  
3Amadou Sussoho
23.30
Huddinge AIS
23.30
  
4Adrian Almqvist
Adrian Almqvist 95, Hakarpspojkarna
23.64
IK Hakarpspojkarna
23.64
  
5Per GöranssonTäby IS
23.91
PB
  
6Sebastian Knutsson
Sebastian Knutsson 95, Mariestads AIF
24.50
Mariestads AIF
24.50
PB
  
7Sebastian EliassonIK Lerum FI
24.75
PB
  
Heat 2
11 aug Vind: +1.4
11 augVind: +1.4
1Jean-Christian ZirignonPiteå IF
22.64
SB
  
2Jakob Lindbom
22.84
KA 2 IF
22.84
  
3Martin AnderssonIK Ymer
22.89
PB
  
4Carl Dath
23.06
Täby IS
23.06
PB
  
5Jacob Öman
23.34
Danderyds SK
23.34
PB
  
6Martin Löfblom
24.02
Hanvikens SK
24.02
SB
  
7Andreas DavidssonIFK Växjö
26.54
PB
  
Heat 3
11 aug Vind: +1.3
11 augVind: +1.3
1Filip SjövallLomma FIK
22.20
  
2Eddy MeyerdierksUllevi FK
22.73
PB
  
3Abdiaziz Warsame Abdulle
23.05
Råby-Rekarne FIF
23.05
  
4Marcus Holmqvist
23.59
Hammarby IF
23.59
PB
  
5Niklas Alsing
Niklas Alsing 95, Östersunds GIF
23.98
Östersunds GIF
23.98
  
6Anton Losev
24.22
Istrums SK
24.22
PB
  
Johan SvärdlingTäby IS
DNS
  
P17 400 m     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Rasmus LennartssonIK Orient
50.62
PB
  
2Abdiaziz Warsame Abdulle
50.94
Råby-Rekarne FIF
50.94
PB
  
3Marcus MårtenssonIFK Lidingö
51.22
SB
  
4Dennis Elms JanssonHuddinge AIS
51.33
PB
  
5Joakim Rosenqvist
52.23
Sävedalens AIK
52.23
  
6Adrian Almqvist
Adrian Almqvist 95, Hakarpspojkarna
52.46
IK Hakarpspojkarna
52.46
SB
  
7Eskil Grahn
52.99
Tranås AIF
52.99
PB
  
Henrik MalmbergHuddinge AIS
DNF
  
Heat 1
10 aug
10 aug
1Henrik Malmberg
51.16
Huddinge AIS
51.16
SB
  
2Joakim Rosenqvist
51.51
Sävedalens AIK
51.51
PB
  
3Adrian Almqvist
Adrian Almqvist 95, Hakarpspojkarna
53.00
IK Hakarpspojkarna
53.00
SB
  
4Abdiaziz Warsame Abdulle
53.05
Råby-Rekarne FIF
53.05
SB
  
5Anton Losev
53.76
Istrums SK
53.76
  
6Andreas DavidssonIFK Växjö
59.90
PB
  
Heat 2
10 aug
10 aug
1Marcus MårtenssonIFK Lidingö
51.32
SB
  
2Rasmus LennartssonIK Orient
51.60
PB
  
3Dennis Elms JanssonHuddinge AIS
51.84
PB
  
4Eskil Grahn
53.25
Tranås AIF
53.25
PB
  
5Jacob Öman
53.70
Danderyds SK
53.70
PB
  
P17 800 m     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Andreas Almgren
1:53.54
Turebergs FK
1:53.54
  
2Johan Sandsten
1:58.59
Oskarshamns SK
1:58.59
PB
  
3Martin Hammar
1:59.14
Rånäs 4H
1:59.14
  
4Ken Slättengren
1:59.57
Högby IF
1:59.57
PB
  
5Kevin Hermansson
Kevin Hermansson 95, Trollhättan FIK
2:00.18
Trollhättan FIK
2:00.18
PB
  
6Nigusu Solomon
2:03.08
Huddinge AIS
2:03.08
  
7Fredrik Orrsveden
2:07.54
Sundbybergs IK
2:07.54
  
8Jesper Olsson
Jesper Olsson 95, Leksands FIK
2:11.03
Leksands FIK
2:11.03
PB
  
Joakim Rosenqvist
DNF
Sävedalens AIK
DNF
  
P17 1500 m     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Johan Sandsten
4:12.23
Oskarshamns SK
4:12.23
  
2Alexander Nilsson
4:12.34
Mölndals AIK
4:12.34
  
3Samuel Lundell VakkuriEnhörna IF
4:14.38
PB
  
4Martin Hammar
4:15.14
Rånäs 4H
4:15.14
PB
  
5Gustaf Lidfelt
4:19.98
Hammarby IF
4:19.98
  
6Nigusu Solomon
4:21.60
Huddinge AIS
4:21.60
  
7Oliver LangseliusGefle IF
4:28.96
  
8Ludvig Danielson
Ludvig Danielson 95, IK Norrköping FI
4:33.46
IK Norrköping FI
4:33.46
  
Yahan Faarax
Yahan Faarax 95, Fredrikshof
DNS
Fredrikshofs FIF
DNS
  
P17 3000 m     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Alexander Nilsson
8:47.90
Mölndals AIK
8:47.90
  
2Samuel Lundell VakkuriEnhörna IF
8:54.14
PB
  
3Johan Sandsten
9:01.67
Oskarshamns SK
9:01.67
PB
  
4Hugo Lindell
9:17.16
Rånäs 4H
9:17.16
PB
  
5Ludvig Danielson
Ludvig Danielson 95, IK Norrköping FI
9:21.64
IK Norrköping FI
9:21.64
PB
  
6Filip Andersson
Filip Andersson 95, Skillingaryd
9:22.75
Skillingaryds FK
9:22.75
PB
  
7Fredrik Regborn
9:23.82
Glanshammars IF
9:23.82
PB
  
Daniel StrandbergMalmö AI
DNF
  
P17 2000 m hinder (83.8 cm)     
12 aug

Final A

Final
12 aug
1Ken Slättengren
6:14.25
Högby IF
6:14.25
PB
  
2Gustaf Lidfelt
6:19.25
Hammarby IF
6:19.25
PB
  
3Samuel Lundell VakkuriEnhörna IF
6:23.29
PB
  
4Nigusu Solomon
6:24.73
Huddinge AIS
6:24.73
PB
  
5Hugo Lindell
6:40.27
Rånäs 4H
6:40.27
PB
  
Oliver LangseliusGefle IF
DQ
  
P17 110 m häck (91.4 cm, 8.9 m)     
11 aug
Vind: -2.2

Final A

Final
11 aug
Vind: -2.2
1Gustav MagnussonIK Orient
14.45
  
2Johan Lilja
Johan Lilja 95, Sundsvall
14.49
Sundsvalls FI
14.49
PB
  
3Andreas Almlöf
14.69
Hammarby IF
14.69
  
4Linus Otto BoyerUpsala IF
14.77
SB
  
5Philip Ngwe
15.31
Mölndals AIK
15.31
  
6Kevin Fankl
15.67
Ullevi FK
15.67
  
7Felix Norén
Felix Norén 95, Katrineholm
15.69
Katrineholms SK
15.69
PB
  
8Oskar Greilert
15.78
Hanvikens SK
15.78
  
Heat 1
11 aug Vind: -1.9
11 augVind: -1.9
1Gustav MagnussonIK Orient
14.81
  
2Linus Otto BoyerUpsala IF
14.89
SB
  
3Kevin Fankl
15.65
Ullevi FK
15.65
  
4Felix Norén
Felix Norén 95, Katrineholm
15.72
Katrineholms SK
15.72
PB
  
5Ludwig Sjödin
Ludwig Sjödin 95, Skellefteå
15.93
Skellefteå AIK
15.93
PB
  
Heat 2
11 aug Vind: +0.5
11 augVind: +0.5
1Johan Lilja
Johan Lilja 95, Sundsvall
14.64
Sundsvalls FI
14.64
PB
  
2Andreas Almlöf
14.66
Hammarby IF
14.66
PB
  
3Philip Ngwe
15.04
Mölndals AIK
15.04
PB
  
4Oskar Greilert
15.52
Hanvikens SK
15.52
PB
  
5Johan Knutsson
16.46
Malmö AI
16.46
  
P17 300 m häck (83.8 cm)     
12 aug

Final A

Final
12 aug
1Johan Lilja
Johan Lilja 95, Sundsvall
37.86
Sundsvalls FI
37.86
PB
  
2Fredrik Samuelsson
38.76
Hässelby SK
38.76
  
3Gustav MagnussonIK Orient
39.54
  
4Andreas Almlöf
39.74
Hammarby IF
39.74
  
5Oskar Greilert
40.16
Hanvikens SK
40.16
  
6Eskil Grahn
40.23
Tranås AIF
40.23
  
7Dennis Elms JanssonHuddinge AIS
42.52
  
8Linus Otto BoyerUpsala IF
42.73
  
Heat 1
12 aug
12 aug
1Johan Lilja
Johan Lilja 95, Sundsvall
39.48
Sundsvalls FI
39.48
PB
  
2Andreas Almlöf
39.65
Hammarby IF
39.65
PB
  
3Oskar Greilert
40.33
Hanvikens SK
40.33
  
4Linus Otto BoyerUpsala IF
40.70
SB
  
5Dennis Elms JanssonHuddinge AIS
40.79
PB
  
6Kevin Fankl
41.02
Ullevi FK
41.02
SB
  
7Ludwig Sjödin
Ludwig Sjödin 95, Skellefteå
41.68
Skellefteå AIK
41.68
PB
  
Heat 2
12 aug
12 aug
1Gustav MagnussonIK Orient
39.86
  
2Fredrik Samuelsson
40.07
Hässelby SK
40.07
  
3Eskil Grahn
40.13
Tranås AIF
40.13
PB
  
4Sami Gassan
Sami Gassan 95, Råby-Rekarne
42.74
Råby-Rekarne FIF
42.74
  
5Niclas SvärdlingTäby IS
43.35
SB
  
6Emil Carlsson
43.71
Hanvikens SK
43.71
PB
  
P17 Höjd     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Andreas CarlssonIK Ymer
2.05
  
2Jonathan KruseUpsala IF
2.03
PB
  
3Filip DanielssonIFK Växjö
2.01
  
4Erik BryngelssonIK Orient
1.87
  
4Max AnderssonTierps IF
1.87
  
6Philip AnderssonSOK Träff
1.81
  
6Staffan Åkesson
1.81
Hammarby IF
1.81
  
8Carl Lindman
1.75
IF Castor
1.75
  
Henning RydströmHässelby SK
DNS
  
P17 Stav     
12 aug

Final A

Final
12 aug
1Magnus Jomyr
4.62
Örgryte IS
4.62
  
2Andreas CarlssonIK Ymer
4.52
PB
  
3Harry Pihl
Harry Pihl 95, Piteå IF
4.12
Piteå IF
4.12
PB
  
4Anton EvertssonHabo FIF-04
4.12
  
Emil Quick
Emil Quick 95, Kalmar SK
NH
Kalmar SK
NH
  
David KappelinÖrgryte IS
NH
  
P17 Längd     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Andreas CarlssonIK Ymer
7.19w
+2.4
  
2Max AnderssonTierps IF
6.97
–0.7 PB
  
3Fredrik Samuelsson
6.92w
Hässelby SK
6.92w
+3.9
  
4Jesper Hellström
6.70w
Hässelby SK
6.70w
+3.0
  
5Christopher SwenningMalmö AI
6.66w
+2.1
  
6Johan MeckbachTäby IS
6.52
–0.1
  
7Henning Rydström
6.35
Hässelby SK
6.35
+2.0 PB
  
8Staffan Åkesson
6.28
Hammarby IF
6.28
+1.7 PB
  
9Oskar Greilert
6.18
Hanvikens SK
6.18
+1.2 PB
  
10Ludwig Sjödin
Ludwig Sjödin 95, Skellefteå
6.18
Skellefteå AIK
6.18
+1.4
  
11Erik BryngelssonIK Orient
6.14
+1.5 PB
  
12Linus Otto BoyerUpsala IF
6.11
+0.9
  
13Fabian Revilla
6.10
Rånäs 4H
6.10
+1.8 SB
  
14Sebastian Knutsson
Sebastian Knutsson 95, Mariestads AIF
5.95
Mariestads AIF
5.95
+0.7
  
15Niklas Alsing
Niklas Alsing 95, Östersunds GIF
5.92
Östersunds GIF
5.92
–0.2
  
16Oscar Holst
5.76
IFK Halmstad
5.76
+1.4 PB
  
17Carl Lindman
5.76
IF Castor
5.76
+0.5 PB
  
18Felix Ericsson
Felix Ericsson 95, Helsingborg
5.72
IFK Helsingborg
5.72
+0.1
  
19Martin JonssonSK Bore
5.33w
+2.1
  
20Martin Löfblom
5.17
Hanvikens SK
5.17
+1.1 SB
  
Martin SelinUllevi FK
NM
  
P17 Tresteg     
12 aug

Final A

Final
12 aug
1Fredrik Samuelsson
14.22
Hässelby SK
14.22
+1.1 PB
  
2Andreas CarlssonIK Ymer
14.05
–0.1 PB
  
3Jesper Hellström
13.78
Hässelby SK
13.78
+0.5
  
4Martin Selin
13.44
Ullevi FK
13.44
–0.8
  
5Oscar Holst
12.21
IFK Halmstad
12.21
+0.1
  
6Ludwig Sjödin
Ludwig Sjödin 95, Skellefteå
11.96
Skellefteå AIK
11.96
+0.2
  
Emil Quick
Emil Quick 95, Kalmar SK
DNS
Kalmar SK
DNS
  
P17 Kula (5.0 kg)     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Viktor GardenkransMalmö AI
19.63
  
2Gabriel Heen
17.32
Huddinge AIS
17.32
PB
  
3Gustav Liberg
17.17
Ullevi FK
17.17
PB
  
4Alexander Persson
16.13
Huddinge AIS
16.13
PB
  
5Tim Söderqvist
15.04
Dals Södra FFI
15.04
  
6Tor Lindberg
13.40
IFK Umeå
13.40
PB
  
7Ali Alsaadi
Ali Alsaadi 95, Råby-Rekarne
12.10
Råby-Rekarne FIF
12.10
  
P17 Diskus (1.5 kg)     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Viktor GardenkransMalmö AI
57.03
  
2Johan Lilja
Johan Lilja 95, Sundsvall
47.26
Sundsvalls FI
47.26
PB
  
3Fredrik Samuelsson
46.20
Hässelby SK
46.20
PB
  
4Gustav Liberg
44.75
Ullevi FK
44.75
  
5Alexander Persson
43.36
Huddinge AIS
43.36
PB
  
6Gabriel Heen
40.49
Huddinge AIS
40.49
PB
  
7Michael Shirafkan NejadIF Göta Karlstad
38.99
PB
  
8Viktor Hagren
38.25
Turebergs FK
38.25
  
9Tim Söderqvist
36.79
Dals Södra FFI
36.79
  
10Martin Löfblom
35.59
Hanvikens SK
35.59
  
11Andreas Vinghed
33.33
Sundbybergs IK
33.33
  
P17 Slägga (5.0 kg)     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Simon Persson
Simon Persson 95, Västerås
60.07
Västerås FK
60.07
PB
  
2Johan Green PetterssonIK Orient
53.73
PB
  
3Alexander Persson
49.12
Huddinge AIS
49.12
  
4Christoffer HagrenTurebergs FK
47.69
  
5Tim Söderqvist
41.31
Dals Södra FFI
41.31
SB
  
6Andreas RingstamGefle IF
37.73
  
P17 Spjut (700 g)     
12 aug

Final A

Final
12 aug
1Jacob LarssonIFK Lund
59.65
PB
  
2Quincy Andersson
58.43
Eslövs AI
58.43
  
3Fredrik Samuelsson
56.21
Hässelby SK
56.21
PB
  
4Mikael JokinivaIK Ymer
53.33
PB
  
5Tim Söderqvist
52.55
Dals Södra FFI
52.55
SB
  
6Andreas Vinghed
51.24
Sundbybergs IK
51.24
  
7Samuel Olsson LundhKA 2 IF
50.19
  
8Marcus Birath
49.72
SOK Träff
49.72
  
9Gabriel Heen
48.39
Huddinge AIS
48.39
SB
  
10Martin Löfblom
47.65
Hanvikens SK
47.65
  
11Philip AnderssonSOK Träff
44.81
PB
  
12Oskar Greilert
42.98
Hanvikens SK
42.98
  
Kvinnor
K22 100 m     
10 aug
Vind: +0.8

Final A

Final
10 aug
Vind: +0.8
1Freja Jernstig
11.80
IF Göta Karlstad
11.80
  
2Elin Östlund
Elin Östlund 91, KFUM Örebro
11.92
KFUM Örebro
11.92
=PB
  
3Evelin Hindrikes
12.12
Kvarnsvedens GoIF
12.12
PB
  
4Mary Ann AndreassonIF Göta Karlstad
12.24
=PB
  
5Sara Svensson
12.27
Åhus FIK
12.27
PB
  
6Hanna Adriansson
12.41
IFK Lidingö
12.41
  
7Sandra Knezevic
12.41
Hammarby IF
12.41
  
8Lisa Skagersten
12.41
Varbergs GIF
12.41
  
Heat 1
10 aug Vind: +0.1
10 augVind: +0.1
1Elin Östlund
Elin Östlund 91, KFUM Örebro
12.11
KFUM Örebro
12.11
  
1Elin Moraiti
56.08
Falu IK
56.08
SB
  
2Mary Ann AndreassonIF Göta Karlstad
12.33
SB
  
2Lynette Morgan
57.28
Hammarby IF
57.28
  
3Hanna Adriansson
12.40
IFK Lidingö
12.40
  
3Lovisa Lindh
57.32
Ullevi FK
57.32
SB
  
4Sandra Knezevic
12.49
Hammarby IF
12.49
  
4Linnéa Harrysson
1:00.09
Ullevi FK
1:00.09
SB
  
5Gabriella NykvistTranås AIF
12.79
  
5Malin Lignell
Malin Lignell 92, Stocksäter
1:00.95
Stocksäters IF
1:00.95
SB
  
6Erica Graveley
13.57
Hässelby SK
13.57
SB
  
6Camilla Bergqvist
1:02.55
Turebergs FK
1:02.55
  
Caroline AnderssonIF Göta Karlstad
DNF
  
Heat 2
10 aug Vind: 0.0
10 augVind: 0.0
1Freja Jernstig
12.17
IF Göta Karlstad
12.17
  
1Sara Bley
Sara Bley 91, GoIF Tjalve
57.34
GoIF Tjalve
57.34
  
2Evelin Hindrikes
12.33
Kvarnsvedens GoIF
12.33
PB
  
2Vendela Mindelöf
57.69
Hässelby SK
57.69
PB
  
3Lisa Skagersten
12.49
Varbergs GIF
12.49
  
3Emma Ulfberg
Emma Ulfberg 90, Hakarpspojkarna
58.58
IK Hakarpspojkarna
58.58
SB
  
4Sara Svensson
12.62
Åhus FIK
12.62
SB
  
4Johanna Enqvist
59.59
Eslövs AI
59.59
PB
  
5Maj Johansson
Maj Johansson 91, Östersunds GIF
12.71
Östersunds GIF
12.71
  
5Josefine Gabrielsson
59.93
Oskarshamns SK
59.93
  
6Caroline Tegel
13.09
IF Göta Karlstad
13.09
  
6Estelle Montler
Estelle Montler 91, Göteborgs KIK
1:00.99
Göteborgs KIK
1:00.99
PB
  
K22 200 m     
12 aug
Vind: +1.5

Final A

Final
12 aug
Vind: +1.5
1Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
23.44
Spårvägens FK
23.44
  
1Angelica KarlssonTanums IF
24.33
PB
  
2Pernilla Nilsson
24.39
IFK Trelleborg