0

17.4
17.4
21.4
1.4
14.4
17.3
7.4
16.3
29.3
7.4
7.4
14.4
13.4
10.4
27.3
7.4
6.4
9.4
7.4
1.4
6.4
7.4
6.4
28.3
23.3
16.3
4.2
16.3
29.3
29.3
23.3
26.3
21.3
19.3
23‐24.3
23‐24.3
23‐24.3
23.3
22.3
23.3
23.3
23.3
23.3
23‐24.3
19‐21.3
15‐16.3
15‐16.3
21.3
19.3
17.3
10.3
3.3
16.3
9.3
9.3
17.3
16‐17.3
16‐17.3
16.3
16.3
9.3
2.3
14.3
9.3
24.2
27.2
5.3
10.3
9‐10.3
9.3
9.3
9.3
9.3
3.3
21.2
5.3
2.3
2‐3.3
3.3
2‐3.3
2‐3.3
1‐3.3
2.3
29.2
27.2
29.2
27.2
14.2
27.2
27.2
25.2
25.2
24‐25.2
24.2
24‐25.2
21.2
22.2
22.2
21.2
16.2
Arena: Hällåsen Arena   Arrangör: Söderhamns IF
Tävlande: 478 (253+225)   Starter: 759 (408+351)

Män
M 100 m     
28 jul
Vind: +0.8

Final A

Final
28 jul
Vind: +0.8
1Henrik Larsson
10.20
IF Göta Karlstad
10.20
  
2Simon Plesse
10.30
Upsala IF
10.30
  
3Isak Hughes
Isak Hughes 05, IFK Växjö
10.44
IFK Växjö
10.44
  
3Desmond Rogo
10.44
Upsala IF
10.44
PB
  
37 SWE AT
5Johan SjölanderTäby IS
10.45
  
6Linus Pihl
10.48
IK Lerum FI
10.48
  
7Thomas Jones
Thomas Jones 01, IFK Växjö
10.69
IFK Växjö
10.69
  
8Joel Groth
Joel Groth 91, Spårvägen
12.63
Spårvägens FK
12.63
  
Semi 1
28 jul Vind: +1.6
28 julVind: +1.6
1Isak Hughes
Isak Hughes 05, IFK Växjö
10.24
IFK Växjö
10.24
PB
Q
  
5 SWE AT, 2 SWE P19 AT
2Simon Plesse
10.27
Upsala IF
10.27
PB
Q
  
9 SWE AT
3Johan SjölanderTäby IS
10.36
PB
Q
  
21 SWE AT
4Thomas Jones
Thomas Jones 01, IFK Växjö
10.42
IFK Växjö
10.42
PB
q
  
31 SWE AT
5Joel Groth
Joel Groth 91, Spårvägen
10.44
Spårvägens FK
10.44
SB
q
  
6Lion Martinez
10.74
Upsala IF
10.74
=SB =NR45
  
7Imran Lernebo
10.80
Turebergs FK
10.80
PB
  
8Omar Chaaban
10.83
Malmö AI
10.83
  
Semi 2
28 jul Vind: +0.9
28 julVind: +0.9
1Henrik Larsson
10.13
IF Göta Karlstad
10.13
CR PB NR
Q
  
1 SWE AT
2Linus Pihl
10.43
IK Lerum FI
10.43
PB
Q
  
36 SWE AT
3Desmond Rogo
10.45
Upsala IF
10.45
=PB
Q
  
4Jean-Christian ZirignonMalmö AI
10.55
PB
  
5Milo Wahlgren
10.64
Täby IS
10.64
  
6Rafael Tejada De LeonUllevi FK
10.65
PB
  
7William Thor
10.74
Strands IF
10.74
  
8Noah Karlberg
10.80
Malmö AI
10.80
  
Heat 1
28 jul Vind: +1.6
28 julVind: +1.6
1Isak Hughes
Isak Hughes 05, IFK Växjö
10.43
IFK Växjö
10.43
SB
Q
  
2Simon Plesse
10.48
Upsala IF
10.48
PB
Q
  
3Johan SjölanderTäby IS
10.57
PB
Q
  
4Lion Martinez
10.79
Upsala IF
10.79
q
  
5Murteza Ghoraishi
Murteza Ghoraishi 02, Oskarshamns SK
11.09
Oskarshamns SK
11.09
PB
  
Alexander PilgrimHammarby IF
DNF
  
Heat 2
28 jul Vind: +1.3
28 julVind: +1.3
1Henrik Larsson
10.51
IF Göta Karlstad
10.51
Q
  
2Jean-Christian ZirignonMalmö AI
10.59
PB
Q
  
3Milo Wahlgren
10.67
Täby IS
10.67
Q
  
4Noah Karlberg
10.80
Malmö AI
10.80
q
  
5Simon Sharapo
Simon Sharapo 01, KFUM Örebro
10.91
KFUM Örebro
10.91
  
6Henning Ehn
Henning Ehn 05, Sundsvall
11.15
Sundsvalls FI
11.15
PB
  
7Vilmer Vännman
11.38
IFK Umeå
11.38
=SB
  
Heat 3
28 jul Vind: +1.2
28 julVind: +1.2
1Desmond Rogo
10.48
Upsala IF
10.48
Q
  
2Linus Pihl
10.54
IK Lerum FI
10.54
PB
Q
  
3Imran Lernebo
10.86
Turebergs FK
10.86
Q
  
4Omar Chaaban
10.90
Malmö AI
10.90
q
  
Stefan Franzén
Stefan Franzén 03, KFUM Örebro
DQ
KFUM Örebro
DQ
  
Viktor Thor
DNF
Strands IF
DNF
  
Heat 4
28 jul Vind: +0.5
28 julVind: +0.5
1Thomas Jones
Thomas Jones 01, IFK Växjö
10.62
IFK Växjö
10.62
Q
  
2Joel Groth
Joel Groth 91, Spårvägen
10.63
Spårvägens FK
10.63
SB
Q
  
3Rafael Tejada De LeonUllevi FK
10.75
Q
  
4William Thor
10.84
Strands IF
10.84
q
  
5Alex Apelgrim
10.93
Örgryte IS
10.93
  
6Gabriel Dag
Gabriel Dag 05, Västerås FK
11.09
Västerås FK
11.09
  
M 200 m     
30 jul
Vind: -0.3

Final A

Final
30 jul
Vind: -0.3
1Henrik Larsson
20.74
IF Göta Karlstad
20.74
  
2Linus Pihl
21.19
IK Lerum FI
21.19
  
3Emil Johansson
21.22
Turebergs FK
21.22
  
4William TrulssonMalmö AI
21.27
SB
  
5Rafael Tejada De LeonUllevi FK
21.49
PB
  
6Desmond Rogo
21.60
Upsala IF
21.60
  
7Viktor Thor
21.94
Strands IF
21.94
  
8Viktor Wall
22.04
Hammarby IF
22.04
  
Heat 1
29 jul Vind: -0.3
29 julVind: -0.3
1William TrulssonMalmö AI
21.39
Q
  
2Linus Pihl
21.47
IK Lerum FI
21.47
Q
  
3Viktor Thor
21.86
Strands IF
21.86
SB
q
  
4Viktor Wall
21.87
Hammarby IF
21.87
SB
q
  
5Imran Lernebo
22.36
Turebergs FK
22.36
PB
  
6Henning Ehn
Henning Ehn 05, Sundsvall
22.71
Sundsvalls FI
22.71
  
Heat 2
29 jul Vind: -1.4
29 julVind: -1.4
1Henrik Larsson
21.46
IF Göta Karlstad
21.46
Q
  
2Rafael Tejada De LeonUllevi FK
21.54
PB
Q
  
3Martin Selin
21.99
Ullevi FK
21.99
  
4Simon Sharapo
Simon Sharapo 01, KFUM Örebro
22.08
KFUM Örebro
22.08
  
5Omar Chaaban
22.50
Malmö AI
22.50
  
6Arvid Gustafsson
22.72
Mölndals AIK
22.72
  
Vilmer Vännman
DNS
IFK Umeå
DNS
  
Heat 3
29 jul Vind: -3.9
29 julVind: -3.9
1Desmond Rogo
21.73
Upsala IF
21.73
Q
  
2Emil Johansson
21.95
Turebergs FK
21.95
Q
  
3Nils Thornberg
22.67
Ullevi FK
22.67
  
4Lion Martinez
22.68
Upsala IF
22.68
  
5Stefan Franzén
Stefan Franzén 03, KFUM Örebro
23.18
KFUM Örebro
23.18
  
6Murteza Ghoraishi
Murteza Ghoraishi 02, Oskarshamns SK
23.36
Oskarshamns SK
23.36
  
M 400 m     
29 jul

Final A

Final
29 jul
1Carl Bengtström
45.97
Örgryte IS
45.97
  
2Emil Johansson
46.43
Turebergs FK
46.43
PB
  
16 SWE AT
3Kasper KadestålMalmö AI
46.74
SB
  
4Marcus Tornée
47.16
Örgryte IS
47.16
PB
  
5Mattias Waernulf
Mattias Waernulf 02, Västerås FK
47.32
Västerås FK
47.32
SB
  
6Nick Ekelund-ArenanderMalmö AI
48.57
  
7Gustav Gahne
48.68
Hässelby SK
48.68
  
8Samuel Wiik
49.26
Örgryte IS
49.26
  
Heat 1
28 jul
28 jul
1Carl Bengtström
47.53
Örgryte IS
47.53
Q
  
2Gustav Gahne
48.55
Hässelby SK
48.55
Q
  
3Nick Ekelund-ArenanderMalmö AI
49.09
q
  
4Martin Selin
49.25
Ullevi FK
49.25
SB
  
5Robin Isaksson
49.71
Turebergs FK
49.71
  
6Simon Vikström
50.43
Sundsvalls FI
50.43
SB
  
Heat 2
28 jul
28 jul
1Emil Johansson
48.05
Turebergs FK
48.05
Q
  
2Mattias Waernulf
Mattias Waernulf 02, Västerås FK
48.07
Västerås FK
48.07
Q
  
3Samuel Wiik
49.00
Örgryte IS
49.00
q
  
4Ludvig Molinder
Ludvig Molinder 03, KFUM Örebro
49.62
KFUM Örebro
49.62
  
5Alexander Pilgrim
50.22
Hammarby IF
50.22
  
6David Mattiasson
50.40
Turebergs FK
50.40
PB
  
Heat 3
28 jul
28 jul
1Kasper KadestålMalmö AI
48.51
Q
  
2Marcus Tornée
49.01
Örgryte IS
49.01
Q
  
3Edvin Hagberg
49.56
Turebergs FK
49.56
SB
  
4August Kallin
August Kallin 02, Västerås FK
49.87
Västerås FK
49.87
PB
  
5Maximilian Arzt-JonesIFK Lund
50.12
  
6Leon Ölmerud KjellmanSundsvalls FI
50.66
  
M 800 m     
30 jul

Final A

Final
30 jul
1Andreas Kramer
1:47.74
Ullevi FK
1:47.74
  
2Samuel Pihlström
1:48.98
Hälle IF
1:48.98
  
3Yared Kidane
Yared Kidane 99, Eskilstuna FI
1:49.75
Eskilstuna FI
1:49.75
SB
  
4Alexander LundskogUllevi FK
1:49.79
  
5Henrik Franzén
Henrik Franzén 03, KFUM Örebro
1:51.20
KFUM Örebro
1:51.20
PB
  
6Benjamin Åberg
1:51.21
Hälle IF
1:51.21
  
7Victor Wahlgren
1:51.33
Mölndals AIK
1:51.33
  
8Habtom Asgede
1:51.67
Turebergs FK
1:51.67
  
9Alexander NyströmRehns BK
1:52.49
  
Heat 1
29 jul
29 jul
1Andreas Kramer
1:51.27
Ullevi FK
1:51.27
Q
  
2Alexander NyströmRehns BK
1:52.02
Q
  
3Victor Wahlgren
1:52.04
Mölndals AIK
1:52.04
q
  
4Walid Oussalah
Walid Oussalah 95, Spårvägen
1:52.69
Spårvägens FK
1:52.69
PB
  
5Chris Gray
Chris Gray 92, Örgryte
1:54.25
Örgryte IS
1:54.25
  
6Valter Kjellberg
1:54.39
Turebergs FK
1:54.39
  
7Joakim Ståhl
Joakim Ståhl 97, Idrottsmottagningen
1:58.81
Idrottsmottagningen SC
1:58.81
PB
  
8Adrian Mehic
Adrian Mehic 94, Heleneholm
2:00.79
Heleneholms IF
2:00.79
  
9Björn Seifert
2:01.99
Upsala IF
2:01.99
  
Heat 2
29 jul
29 jul
1Alexander LundskogUllevi FK
1:51.68
Q
  
2Benjamin Åberg
1:51.80
Hälle IF
1:51.80
Q
  
3Henrik Franzén
Henrik Franzén 03, KFUM Örebro
1:52.14
KFUM Örebro
1:52.14
q
  
4Kevin Bodén
Kevin Bodén 02, KFUM Örebro
1:52.22
KFUM Örebro
1:52.22
  
5Jimmy Öhman
1:52.24
Gefle IF
1:52.24
PB
  
6Tobias Eknor
Tobias Eknor 00, Spårvägen
1:52.40
Spårvägens FK
1:52.40
PB
  
7Michael Hansson
1:52.81
IS Göta
1:52.81
PB
  
8Erik Nederheim
1:56.43
Täby IS
1:56.43
  
Heat 3
29 jul
29 jul
1Yared Kidane
Yared Kidane 99, Eskilstuna FI
1:51.13
Eskilstuna FI
1:51.13
Q
  
2Samuel Pihlström
1:51.29
Hälle IF
1:51.29
Q
  
3Habtom Asgede
1:51.37
Turebergs FK
1:51.37
SB
q
  
4Axel Alness Borg
1:52.27
IFK Lidingö
1:52.27
PB
  
5Yohannes Kiflay
1:52.28
Hässelby SK
1:52.28
  
6Edvin Hagberg
1:52.96
Turebergs FK
1:52.96
SB
  
7Erik Skoglund
1:55.23
Danderyds SK
1:55.23
  
8Jonas Magnusson
1:55.82
Hälle IF
1:55.82
SB
  
M 1500 m     
29 jul

Final A

Final
29 jul
1Andreas Almgren
3:34.55
Turebergs FK
3:34.55
CR
  
2Emil Danielsson
3:35.23
Spårvägens FK
3:35.23
PB
  
3Jonathan Grahn
3:37.06
Mölndals AIK
3:37.06
PB NU20R
  
10 SWE AT, 1 SWE P19 AT
4Samuel Pihlström
3:45.56
Hälle IF
3:45.56
  
5Yohannes Kiflay
3:46.73
Hässelby SK
3:46.73
  
6Alexander Nilsson
3:46.96
Mölndals AIK
3:46.96
  
7Karl Ottfalk
3:49.37
IFK Lidingö
3:49.37
  
8Sharmarke Ahmed
3:49.87
Hälle IF
3:49.87
SB
  
9Abdelfath Yassin
3:55.74
Spårvägens FK
3:55.74
  
Yared Kidane
Yared Kidane 99, Eskilstuna FI
DNF
Eskilstuna FI
DNF
  
Heat 1
28 jul
28 jul
1Emil Danielsson
3:49.14
Spårvägens FK
3:49.14
Q
  
2Yohannes Kiflay
3:50.05
Hässelby SK
3:50.05
Q
  
3Alexander Nilsson
3:50.57
Mölndals AIK
3:50.57
Q
  
4Yared Kidane
Yared Kidane 99, Eskilstuna FI
3:51.09
Eskilstuna FI
3:51.09
SB
Q
  
5Abdelfath Yassin
3:51.85
Spårvägens FK
3:51.85
SB
q
  
6Chris Gray
Chris Gray 92, Örgryte
3:52.53
Örgryte IS
3:52.53
  
7Jonas Magnusson
4:09.24
Hälle IF
4:09.24
  
Habtom Asgede
DNF
Turebergs FK
DNF
  
Heat 2
28 jul
28 jul
1Andreas Almgren
3:49.83
Turebergs FK
3:49.83
Q
  
2Jonathan Grahn
3:50.71
Mölndals AIK
3:50.71
Q
  
3Samuel Pihlström
3:51.11
Hälle IF
3:51.11
Q
  
4Karl Ottfalk
3:51.30
IFK Lidingö
3:51.30
Q
  
5Sharmarke Ahmed
3:51.41
Hälle IF
3:51.41
SB
q
  
6Estifanos Faid Asked
3:55.25
Spårvägens FK
3:55.25
SB
  
7Daniel Gleimar
Daniel Gleimar 92, Spårvägen
3:55.90
Spårvägens FK
3:55.90
  
8Andreas Jansson
3:58.61
Hässelby SK
3:58.61
SB
  
9Erik Djurberg
4:08.27
Hässelby SK
4:08.27
  
M 5000 m     
30 jul

Final A

Final
30 jul
1Emil Danielsson
13:30.13
Spårvägens FK
13:30.13
CR
  
2Mohammadreza AbootorabiKeep Up RC
13:47.39
  
3Oliver Löfqvist
14:00.69
Spårvägens FK
14:00.69
  
4Miguel Palm
Miguel Palm 98, Hässelby
14:22.20
Hässelby SK
14:22.20
SB
  
5Axel Djurberg
14:24.73
Hässelby SK
14:24.73
  
6Johan Fagerberg
14:28.84
Spårvägens FK
14:28.84
  
7Rickard Emilsson
14:33.15
IK Akele
14:33.15
SB
  
8Andreas Jansson
14:36.60
Hässelby SK
14:36.60
  
9John Foitzik
John Foitzik 91, Spårvägen
14:43.55
Spårvägens FK
14:43.55
SB
  
10Hampus Börjesson
14:44.45
Ullevi FK
14:44.45
SB
  
11Petter Svensson
14:56.40
Hälle IF
14:56.40
  
12Archibald Casteel
15:10.38
Spårvägens FK
15:10.38
SB
  
13Gabriel Claesson
Gabriel Claesson 04, IKHP Huskvarna
15:14.20
IKHP Huskvarna
15:14.20
PB
  
14Benjamin Claesson
Benjamin Claesson 02, IKHP Huskvarna
16:01.90
IKHP Huskvarna
16:01.90
  
Markus Andersson
Markus Andersson 05, Västerås FK
DNF
Västerås FK
DNF
  
Estifanos Faid AskedSpårvägens FK
DNF
  
Suldan HassanUllevi FK
DNF
  
Simon SundströmIFK Lidingö
DNF
  
M 10 000 m     
28 jul

Final A

Final
28 jul
1Jonas Glans
28:25.92
Malmö AI
28:25.92
CR PB
  
10 SWE AT
2Mohammadreza AbootorabiKeep Up RC
28:45.72
SB
  
3Emil Millán de la Oliva
28:50.53
Eskilstuna FI
28:50.53
SB
  
4Oliver Löfqvist
28:58.44
Spårvägens FK
28:58.44
PB
  
5Mustafa Mohamed
29:09.50
Hälle IF
29:09.50
SB
  
6Archibald Casteel
29:56.02
Spårvägens FK
29:56.02
SB
  
7Efrem Brhane
Efrem Brhane 94, Västerås FK
30:09.06
Västerås FK
30:09.06
PB
  
8Ebba Tulu Chala
30:16.60
Keep Up RC
30:16.60
SB
  
9Heshlu Andemariam
30:38.47
Keep Up RC
30:38.47
  
10Rickard Emilsson
30:55.81
IK Akele
30:55.81
SB
  
11Petter Svensson
31:16.17
Hälle IF
31:16.17
SB
  
12Jack Karlsson
Jack Karlsson 99, KFUM Örebro
31:51.08
KFUM Örebro
31:51.08
SB
  
13Ludvig Johansson
31:51.31
IFK Lidingö
31:51.31
SB
  
14Karl Normelli
31:54.67
Keep Up RC
31:54.67
  
15Gabriel Claesson
Gabriel Claesson 04, IKHP Huskvarna
34:16.20
IKHP Huskvarna
34:16.20
PB
  
16Benjamin Claesson
Benjamin Claesson 02, IKHP Huskvarna
34:27.22
IKHP Huskvarna
34:27.22
SB
  
Arvid Öhrn
DNF
Hälle IF
DNF
  
Hannes BjernhagenPiteå IF
DNF
  
Viktor ZackrissonEnhörna IF
DNF
  
Amaury Gouverneur
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
M 3000 m hinder     
28 jul

Final A

Final
28 jul
1Simon Sundström
8:22.73
IFK Lidingö
8:22.73
SB
  
2Vidar Johansson
8:27.08
Ullevi FK
8:27.08
  
3Axel Djurberg
8:54.78
Hässelby SK
8:54.78
  
4Miguel Palm
Miguel Palm 98, Hässelby
9:06.10
Hässelby SK
9:06.10
  
5Samuel Berhane
9:22.00
Hässelby SK
9:22.00
  
6Fredrik JohanssonIK Akele
9:25.14
SB
  
7Nils Huhtakangas
9:26.43
Karlskoga FIF
9:26.43
SB
  
8Daniel Gleimar
Daniel Gleimar 92, Spårvägen
9:32.63
Spårvägens FK
9:32.63
PB
  
Emil Blomberg
DNF
Hässelby SK
DNF
  
Olof Silvander
DNF
IFK Lidingö
DNF
  
M 110 m häck     
29 jul
Vind: -0.1

Final A

Final
29 jul
Vind: -0.1
1Max Hrelja
13.58
Malmö AI
13.58
  
2Joel Bengtsson
13.60
Malmö AI
13.60
SB
  
3Sidrak Afework
Sidrak Afework 01, Spårvägen
14.24
Spårvägens FK
14.24
PB
  
4Staffan Risberg
14.41
Turebergs FK
14.41
  
5Arvid Wändesjö
14.43
Hammarby IF
14.43
PB
  
6Elias Martinsson
14.49
Mölndals AIK
14.49
SB
  
7Ludvig All
14.57
Täby IS
14.57
  
8Linus Otto Boyer
14.95
Upsala IF
14.95
  
Heat 1
29 jul Vind: 0.0
29 julVind: 0.0
1Max Hrelja
13.95
Malmö AI
13.95
Q
  
2Staffan Risberg
14.31
Turebergs FK
14.31
PB
Q
  
40 SWE AT
3Arvid Wändesjö
14.49
Hammarby IF
14.49
PB
q
  
4Ludvig All
14.54
Täby IS
14.54
q
  
James GaudielloMalmö AI
DQ
  
Heat 2
29 jul Vind: -1.0
29 julVind: -1.0
1Joel Bengtsson
14.35
Malmö AI
14.35
Q
  
2Sidrak Afework
Sidrak Afework 01, Spårvägen
14.49
Spårvägens FK
14.49
Q
  
3Elias Martinsson
14.64
Mölndals AIK
14.64
q
  
4Linus Otto Boyer
15.00
Upsala IF
15.00
q
  
5Max Rosquist-LarssonMalmö AI
15.07
  
M 400 m häck     
30 jul

Final A

Final
30 jul
1Karl Wållgren
50.30
Örgryte IS
50.30
  
2David Thid
David Thid 03, Spårvägen
50.45
Spårvägens FK
50.45
PB
  
17 SWE AT
3Viktor BondessonMalmö AI
50.93
PB
  
28 SWE AT
4Johan Claeson
Johan Claeson 01, IFK Växjö
51.36
IFK Växjö
51.36
  
5Samuel Wiik
52.41
Örgryte IS
52.41
PB
  
6Anton Bertilsson
52.45
IFK Växjö
52.45
SB
  
7Gustav Karlsson
53.05
Örgryte IS
53.05
SB
  
8Isak Andersson
53.15
Upsala IF
53.15
  
Heat 1
29 jul
29 jul
1David Thid
David Thid 03, Spårvägen
52.23
Spårvägens FK
52.23
Q
  
2Johan Claeson
Johan Claeson 01, IFK Växjö
52.64
IFK Växjö
52.64
Q
  
3Anton Bertilsson
52.93
IFK Växjö
52.93
q
  
4Markus Moberg
54.53
Hammarby IF
54.53
  
5Isak Stieberth SiljedahlTurebergs FK
55.59
  
6Jesper RilegårdTäby IS
58.18
  
7Dennis Elms JanssonHuddinge AIS
59.11
  
Babu Badjie
DNF
Bromma IF
DNF
  
Heat 2
29 jul
29 jul
1Karl Wållgren
52.15
Örgryte IS
52.15
Q
  
2Viktor BondessonMalmö AI
52.78
Q
  
3Samuel Wiik
53.31
Örgryte IS
53.31
q
  
4Isak Andersson
53.39
Upsala IF
53.39
q
  
5Gustav Karlsson
53.84
Örgryte IS
53.84
q
  
6Fredrik Kihlblom
54.27
Huddinge AIS
54.27
SB
  
7Oskar Greilert
56.57
Ullevi FK
56.57
  
M Höjd     
29 jul

Final A

Final
29 jul
1Melwin Lycke HolmKils AIK
2.16
  
2Fabian DelrydTäby IS
2.14
  
3Joakim Wadstein
2.05
Mölndals AIK
2.05
  
4Albin Eriksson
2.02
Tyresö FK
2.02
  
5Fabian Steene
2.02
IF Kville
2.02
=PB
  
6Philip Bayer
1.98
Mölndals AIK
1.98
  
7Fredrik Sangberg
1.94
Örgryte IS
1.94
  
8Jesper Unander
1.88
Sundsvalls FI
1.88
  
8Arvid Ryberg
1.88
IF Göta Karlstad
1.88
  
10Elias Sahlin
1.88
IFK Lidingö
1.88
  
1.82
2.12
1.88
2.14
1.94
2.16
1.98
2.20
2.02
2.05
2.08
2.10
Lycke Holm-
o
-
o
-
o
-
xxx
o
-
o
o
Delryd-
xxo
-
xo
-
xxx
-
o
-
xxo
-
Wadstein-
o
o
xo
xxo
xxo
xxx

Eriksson-
-
o
o
o
xxx


Steene-
o
xo
xxo
o
xxx


Bayero
o
o
xo
xxx



Sangbergo
o
o
xxx




Unandero
o
xxx





Rybergo
o
xxx





Sahlin-
xo
xxp
r




M Stav     
30 jul

Final A

Final
30 jul
1William Asker
5.24
Örgryte IS
5.24
  
2Robin JacobssonUllevi FK
5.19
SB
  
3Linus Jönsson
5.19
Tjalve FIF
5.19
  
4Viktor Rahm
Viktor Rahm 05, Västerås FK
4.95
Västerås FK
4.95
  
5Felix Nyberg
4.85
Bromma IF
4.85
PB
  
5Rasmus Carlsson
Rasmus Carlsson 88, KFUM Örebro
4.85
KFUM Örebro
4.85
  
7William Nestor
William Nestor 03, Linköpings GIF
4.85
Linköpings GIF
4.85
  
8Harald GemmelTäby IS
4.85
=PB
  
8Teodor Borgius
4.85
Hammarby IF
4.85
  
10Oliver Sandberg
4.55
Huddinge AIS
4.55
  
4.55
5.29
4.70
5.42
4.85
4.95
5.05
5.12
5.19
5.24
Asker-
-
-
xxx
-
o
-
o
-
o
Jacobsson-
-
o
-
o
-
o
xxx
Jönsson-
xx
-
o
-
xo
-
o
xp
Rahm-
o
-
o
xxx



Nyberg-
o
o
xxx




Carlsson-
-
o
xxx




Nestor-
xxo
o
xxx




Gemmel-
o
xxo
xxx




Borgius-
-
xxo
-
xxx



Sandbergo
xxx






Kval
29 jul
29 jul
1Viktor Rahm
Viktor Rahm 05, Västerås FK
4.75
Västerås FK
4.75
q
  
1Robin JacobssonUllevi FK
4.75
q
  
1Harald GemmelTäby IS
4.75
q
  
1Linus Jönsson
4.75
Tjalve FIF
4.75
q
  
1Rasmus Carlsson
Rasmus Carlsson 88, KFUM Örebro
4.75
KFUM Örebro
4.75
q
  
1Teodor Borgius
4.75
Hammarby IF
4.75
q
  
7Oliver Sandberg
4.75
Huddinge AIS
4.75
=PB
q
  
8William Asker
4.75
Örgryte IS
4.75
q
  
9Felix Nyberg
4.75
Bromma IF
4.75
q
  
10William Nestor
William Nestor 03, Linköpings GIF
4.75
Linköpings GIF
4.75
q
  
11Carl Sténson
4.60
Hellas FK
4.60
SB
  
12Carl af Forselles
4.60
Hässelby SK
4.60
  
Carl-Einar Söderström EskonniemiHellas FK
NH
  
Rikard Throgen-HedinIF Göta Karlstad
NH
  
4.404.604.75
Rahm--o
Jacobsson--o
Gemmel-oo
Jönsson--o
Carlsson--o
Borgius--o
Sandbergxooo
Asker--xo
Nyberg-oxxo
Nestor-xoxxo
Sténson-oxxx
af Forselles-xoxxx
Söderström Eskonniemixxx
Throgen-Hedinxxx
M Längd     
29 jul

Final A

Final
29 jul
1Thobias MontlerUllevi FK
7.76
+1.4
  
2Joakim Hellbratt
7.70w
Huddinge AIS
7.70w
+2.9
  
3Carl af Forselles
7.59w
Hässelby SK
7.59w
+2.3
  
4Marko Pestić
Marko Pestić 94, Spårvägen
7.47
Spårvägens FK
7.47
+0.9 SB
  
5Erik Johansson
7.46w
Ullevi FK
7.46w
+3.3
  
6Jesper Hellström
7.44w
Hässelby SK
7.44w
+2.7
  
7Kristoffer AnderssonFalu IK
7.27 nwi
  
8Niklas Wall
7.26
Hammarby IF
7.26
+1.2 PB
  
9Rickard WillmanTäby IS
7.05
+1.9
  
10Gustav Tartu
7.05
Ullevi FK
7.05
+1.9 SB
  
Montlerx
+2.1
x
+2.3
7.67
+1.7
7.76
+1.4

+0.1
7.74
+0.8
Hellbratt5.93
+1.0
x
+1.2
7.70w
+2.9
x
+1.1
x
+0.1
7.61
+1.2
af Forselles7.46
+0.5
7.59w
+2.3
7.22
+1.3
Pestićx
+1.0
7.47
+0.9
x
+0.8
x
+2.1
r
Johansson7.26
+1.1
7.46w
+3.3
5.19
+1.8
7.05
+1.5
7.40
+0.7
x
+1.3
Hellströmx
+0.3
7.44w
+2.7
x
+2.7
x
+1.3
7.08
+1.7
Andersson6.99
+1.2
7.27x
+1.9
x
+1.4
x
+1.8
7.23w
+3.1
Wallx
+1.1
6.89
+1.9
7.26
+1.2
x
+1.5
6.82
+1.8
6.85
+1.9
Willman5.12
+1.8
6.95
+1.6
7.05
+1.9
Tartu6.64
+0.5
7.05
+1.9
x
+2.0
Kval 1
28 jul
28 jul
1Thobias MontlerUllevi FK
7.44
–0.1
Q
  
2Niklas Wall
7.16
Hammarby IF
7.16
–0.4 SB
q
  
3Erik JohanssonUllevi FK
7.14
+0.7
q
  
4Rickard WillmanTäby IS
7.10
+0.1
q
  
5Kristoffer AnderssonFalu IK
7.05
–0.5
q
  
6Oliver Ericsson
6.91
Spårvägens FK
6.91
–0.5
  
7Josh Routh
Josh Routh 02, Huddinge
6.83
Huddinge AIS
6.83
–0.9
  
8Karl-William EinarsonIF Göta Karlstad
6.53
+0.7 SB
  
9Alexander Nyman
6.32
Hässelby SK
6.32
+0.4
  
10Wilhelm EidenstedtHässelby SK
6.30
+0.1
  
11Gabriel Dag
Gabriel Dag 05, Västerås FK
5.27
Västerås FK
5.27
0.0
  
Tibyasa Matovu
Tibyasa Matovu 04, Spårvägen
NM
Spårvägens FK
NM
  
Montlerx
-0.1
7.44
-0.1
Wall7.08
+0.2
7.16
-0.4
7.08
-0.5
Johansson6.75
+0.5
7.05
0.0
7.14
+0.7
Willman7.01
0.0
6.88
-0.6
7.10
+0.1
Andersson6.74
+0.6
7.05
-0.5
6.97
-0.4
Ericsson6.73
+0.2
6.83
0.0
6.91
-0.5
Routh6.54
+0.6
6.77
-0.1
6.83
-0.9
Einarson6.23
-0.4
6.53
+0.7
6.32
-0.7
Nymanx
+0.1
x
0.0
6.32
+0.4
Eidenstedtx
+0.3
6.30
+0.1
x
-0.7
Dag5.27
0.0
5.04
-0.2
2.30
-0.8
Matovux
+0.9
x
-0.2
x
+0.2
Kval 2
28 jul
28 jul
1Joakim Hellbratt
7.53
Huddinge AIS
7.53
+0.2 PB
Q
  
2Carl af Forselles
7.25
Hässelby SK
7.25
+0.5
Q
  
3Marko Pestić
Marko Pestić 94, Spårvägen
7.23
Spårvägens FK
7.23
–0.5
Q
  
4Jesper Hellström
7.13
Hässelby SK
7.13
+0.3 SB
q
  
5Gustav Tartu
7.00
Ullevi FK
7.00
–0.3 SB
q
  
6Gustav Magnusson
Gustav Magnusson 00, Linköpings GIF
6.91
Linköpings GIF
6.91
–0.2 SB
  
7Samuel Ekelund
6.87
Eslövs AI
6.87
0.0
  
8Tobias Carlryd
6.80
Örgryte IS
6.80
+0.1 SB
  
9Linus Jonsson
6.75
Hässelby SK
6.75
–0.4
  
10Noa Skomorowski
6.72
Kvarnsvedens GoIF
6.72
–0.2
  
11Melker GustavssonIF Göta Karlstad
6.58
–0.4
  
12Anton Hellstrand HellebergIFK Lidingö
6.04
0.0
  
Oliwer Danielsson
NM
Spårvägens FK
NM
  
Hellbratt7.53
+0.2
af Forselles7.25
+0.5
Pestić7.00
+0.2
x
+0.1
7.23
-0.5
Hellström7.13
+0.3
x
-0.5
Tartu6.70
+0.4
7.00
-0.3
x
-1.3
Magnusson6.73
+0.4
x
-0.3
6.91
-0.2
Ekelund4.97
-0.2
x
-0.1
6.87
0.0
Carlryd6.60
0.0
6.69
-0.4
6.80
+0.1
Jonssonx
+0.4
6.75
-0.4
x
+0.1
Skomorowski6.72
-0.2
x
+0.5
x
+0.1
Gustavsson6.50
-0.2
6.52
+0.7
6.58
-0.4
Hellstrand Hellebergx
+0.4
6.04
0.0
x
-0.3
Danielssonx
+0.5
x
+0.1
x
-0.4
M Tresteg     
30 jul

Final A

Final
30 jul
1Gabriel Wallmark
15.98
Örgryte IS
15.98
+0.3
  
2Jesper Hellström
15.69
Hässelby SK
15.69
–0.9 SB
  
3Lukas Edqvist
15.37
Örgryte IS
15.37
+0.2 SB
  
4Erik Ehrlin
15.20
Hammarby IF
15.20
+0.3 SB
  
5Oskar Weidenholm
15.06
Mölndals AIK
15.06
–1.6 SB
  
6Melker Manne
15.04
Ullevi FK
15.04
+1.3 SB
  
7Gustav Tartu
14.87
Ullevi FK
14.87
–1.4 SB
  
8Markus LundborgUllevi FK
14.70
–0.1 SB
  
9Oden Grahm Goles
Oden Grahm Goles 04, IFK Göteborg
14.49
IFK Göteborg
14.49
0.0 SB
  
10Rasmus Berg
14.13
Gefle IF
14.13
+0.5
  
Tim Svantesson
NM
Upsala IF
NM
  
Wallmark15.60
-1.5
15.64
+1.2
x
+1.8
15.98
+0.3
15.73
+0.2
Hellström15.69
-0.9
x
+0.8
15.45
+0.6
15.25
+0.3
Edqvist13.96
+1.7
x
+0.9
14.79
-0.2
15.07
-0.4
15.37
+0.2
x
+0.5
Ehrlin14.47
-2.0
14.56
-2.0
14.58
+0.1
x
+0.3
14.83
+0.3
15.20
+0.3
Weidenholm15.06
-1.6
x
+1.7
14.96
+1.3
13.12
+1.3
x
+0.2
14.50
+0.3
Manne15.04
+1.3
x
-0.6
14.94
+0.7
x
+0.5
14.84
+0.6
x
+0.3
Tartu14.19
-1.0
14.87
-1.4
14.29
-0.7
14.26
0.0
14.66
+0.4
Lundborgx
-1.5
14.41
+0.1
14.70
-0.1
x
0.0
x
-0.4
x
+0.7
Grahm Goles14.18
-0.4
13.34
+0.2
14.49
0.0
Bergx
+1.0
13.83
0.0
14.13
+0.5
Svantessonx
+0.5
x
-1.5
x
+0.5
M Kula     
30 jul

Final A

Final
30 jul
1Wictor PeterssonMalmö AI
19.42
  
2Jesper Arbinge
Jesper Arbinge 97, Spårvägen
18.92
Spårvägens FK
18.92
SB
  
3Jesper Ahlin
17.13
Turebergs FK
17.13
  
4Niklas Arrhenius
16.91
Spårvägens FK
16.91
SB
  
5Patrik Lindstedt
16.75
Hässelby SK
16.75
  
6Leo Zikovic
16.72
Örgryte IS
16.72
  
7Gabriel Heen
16.59
Hässelby SK
16.59
  
8Arvid Mägi TheorinMalmö AI
16.14
  
9Andreas ErikssonIK Heros
15.60
  
10Sebastian Löschner
15.50
Spårvägens FK
15.50
  
11Leo Frid Göransson
14.65
Sävedalens AIK
14.65
  
12Elias Lind
Elias Lind 03, Hässelby
14.60
Hässelby SK
14.60
  
Petersson19.4219.14x19.0718.48x
Arbinge18.6918.3918.9218.52x17.39
Ahlin16.62x16.47x17.13x
Arrhenius16.6916.91x16.75x16.54
Lindstedt16.4216.7516.7416.5716.44x
Zikovic16.1016.2616.4816.3116.72x
Heen15.95x15.8515.9316.5915.93
Mägi Theorinxx15.6115.9416.14x
Eriksson15.2115.5315.60
Löschnerx14.8515.50
Frid Göransson14.65xx
Lind14.2414.60x
M Diskus     
29 jul

Final A

Final
29 jul
1Daniel Ståhl
Daniel Ståhl 92, Spårvägen
67.61
Spårvägens FK
67.61
  
2Simon Pettersson
60.23
Hässelby SK
60.23
  
3Jesper Ahlin
58.82
Turebergs FK
58.82
PB
  
31 SWE AT
4Niklas Arrhenius
55.92
Spårvägens FK
55.92
  
5Sebastian Löschner
49.82
Spårvägens FK
49.82
  
6Oskar Antonsson
Oskar Antonsson 98, Trångsviken
49.54
Trångsvikens IF
49.54
  
7Johannes Lilius
48.21
Huddinge AIS
48.21
  
8Matt Brown
Matt Brown 80, Hammarby
46.70
Hammarby IF
46.70
  
9Rikard Throgen-HedinIF Göta Karlstad
45.85
  
10Måns Roos
Måns Roos 02, Mölndal
44.96
Mölndals AIK
44.96
  
Ståhl67.6167.10xx66.84x
Pettersson59.74x57.0060.23xx
Ahlin54.0658.82x55.42x49.09
Arrhenius55.9255.11x54.1355.1455.66
Löschner44.7445.7849.1648.7947.9149.82
Antonssonx49.53x49.5447.5049.50
Lilius46.4245.6948.2146.7146.11x
Brown46.7045.5445.61x
Throgen-Hedinxx45.85
Roos39.6944.96x
Kval
28 jul
28 jul
1Daniel Ståhl
Daniel Ståhl 92, Spårvägen
64.67
Spårvägens FK
64.67
Q
  
2Simon Pettersson
60.97
Hässelby SK
60.97
Q
  
3Jesper Ahlin
56.23
Turebergs FK
56.23
PB
Q
  
4Niklas Arrhenius
53.41
Spårvägens FK
53.41
Q
  
5Oskar Antonsson
Oskar Antonsson 98, Trångsviken
50.66
Trångsvikens IF
50.66
Q
  
6Sebastian Löschner
49.87
Spårvägens FK
49.87
q
  
7Måns Roos
Måns Roos 02, Mölndal
49.23
Mölndals AIK
49.23
q
  
8Rikard Throgen-HedinIF Göta Karlstad
47.27
q
  
9Johannes Lilius
46.84
Huddinge AIS
46.84
q
  
10Matt Brown
Matt Brown 80, Hammarby
45.81
Hammarby IF
45.81
q
  
11Elias Lind
Elias Lind 03, Hässelby
45.36
Hässelby SK
45.36
PB
  
12Teo Paganus
44.96
Turebergs FK
44.96
  
13Gabriel Heen
44.75
Hässelby SK
44.75
  
14Emil Holm
Emil Holm 01, Tureberg
44.15
Turebergs FK
44.15
  
15Adam Hellbom
44.00
Falu IK
44.00
SB
  
Ståhl64.67
Pettersson60.97
Ahlinxx56.23
Arrhenius53.41
Antonsson48.8449.0650.66
Löschner49.8747.96x
Roos49.23xx
Throgen-Hedinx47.2744.78
Liliusx45.6846.84
Brown43.7445.8142.26
Lindx42.1045.36
Paganus44.63x44.96
Heen44.75x42.95
Holmx43.6744.15
Hellbom43.2742.6344.00
M Slägga     
30 jul

Final A

Final
30 jul
1Ragnar Carlsson
71.08
Hässelby SK
71.08
  
2Ivar Moisander
Ivar Moisander 00, Spårvägen
63.72
Spårvägens FK
63.72
  
3Alfons Haals
Alfons Haals 02, Västerås FK
62.15
Västerås FK
62.15
  
4Karl Ludvik
61.04
Turebergs FK
61.04
  
5Leo Bystedt
Leo Bystedt 03, Västerås FK
60.20
Västerås FK
60.20
  
6Albin Silén
59.05
Strands IF
59.05
  
7Adam Hellbom
58.32
Falu IK
58.32
PB
  
8Johannes Nilsson
Johannes Nilsson 98, Västerås FK
57.13
Västerås FK
57.13
SB
  
9Elias Lind
Elias Lind 03, Hässelby
55.62
Hässelby SK
55.62
PB
  
10Hampus Wallin
51.52
Hovslätts IK
51.52
  
Carlsson67.5471.08x70.9069.38x
Moisander61.5262.0161.1963.7261.5062.18
Haals61.4958.7361.0962.1562.11x
Ludvik58.97x60.07x59.0561.04
Bystedt59.29x60.2057.2859.5659.42
Silén56.9059.0557.5057.8656.9952.77
Hellbom55.8756.7858.3256.3158.28x
Nilsson53.6855.8555.4754.4756.3757.13
Lind54.2352.0255.62
Wallinx51.52x
M Spjut     
28 jul

Final A

Final
28 jul
1Jakob Samuelsson
79.42
Hässelby SK
79.42
  
2Jakob Rahm
Jakob Rahm 02, Sävedalen
71.12
Sävedalens AIK
71.12
  
3Esa Hiltunen
70.83
Ullevi FK
70.83
SB
  
4Jakob Eriksson
68.87
IF Göta Karlstad
68.87
  
5Theodor Thor
Theodor Thor 93, Eskilstuna FI
68.80
Eskilstuna FI
68.80
  
6Olle Hübert
Olle Hübert 03, Spårvägen
68.60
Spårvägens FK
68.60
  
7Joni Kaartinen
66.21
Örgryte IS
66.21
  
8Sebastian Thörngren
65.05
IFK Växjö
65.05
SB
  
9Otto Sundell
Otto Sundell 00, Söderhamn
63.51
Söderhamns IF
63.51
SB
  
10Leon Bodén
Leon Bodén 05, KFUM Örebro
61.78
KFUM Örebro
61.78
  
11Stellan Back
60.76
Turebergs FK
60.76
  
12Filip Sundin
60.76
IF Göta Karlstad
60.76
PB
  
13Albert Ottander
56.08
IFK Umeå
56.08
  
Samuelsson79.42
Rahm71.12xx69.1766.73
Hiltunen70.83x67.9567.0168.2067.14
Eriksson68.5667.5163.9668.8766.3267.30
Thor67.3168.8068.2965.9564.6664.96
Hübert60.87x68.60x66.81x
Kaartinen66.21xx64.8165.3564.79
Thörngren61.7465.0560.0158.07x60.47
Sundell63.5162.8759.87
Bodén61.78xx
Back57.2660.1260.76
Sundin57.9158.7060.76
Ottander56.08xx
M Tiokamp     
28 - 29 jul

Final A

Final
28 - 29 jul
1Emil Uhlin
7.494
Falu IK
7.494
  
2Andreas Gustafsson
7.207
Upsala IF
7.207
SB
  
3Vincent Arousell
6.900
Hässelby SK
6.900
PB
  
4Emil Nilsson
6.601
IF Göta Karlstad
6.601
PB
  
5Malte Fuchs EdbergBromma IF
6.528
  
6Philip Stömne
Philip Stömne 00, Spårvägen
6.305
Spårvägens FK
6.305
  
7Kevin Duvert
5.989
Hässelby SK
5.989
  
8Theodor Duvert
5.920
Hässelby SK
5.920
  
Simon Thor
Simon Thor 00, Hässelby
DNF
Hässelby SK
DNF
  
Oliver Nilsson
Oliver Nilsson 03, Linköpings GIF
DNF
Linköpings GIF
DNF
  
Jonathan Carbe
DNF
Örgryte IS
DNF
  
Fredrik SamuelssonHässelby SK
DNF
  
Uhlin11.19/+0.66.51/+1.512.572.0149.2815.19/-1.642.314.7650.144:35.96
Gustafsson11.36/-0.17.00/+1.612.491.8351.4015.15/-1.637.644.6653.044:39.74
Arousell11.15/+0.66.80w/+2.912.291.9549.5716.35/-2.236.454.3639.954:46.13
Nilsson11.33/+0.66.75/+1.013.071.7453.3515.85/-1.634.054.5649.915:14.19
Fuchs Edberg11.70/-0.16.76w/+2.211.031.8952.0615.40/-1.630.614.0646.154:46.34
Stömne11.51/-0.16.07w/+2.211.471.8050.8816.65/-1.633.874.3640.544:51.98
Duvert11.72/-0.15.96/+1.810.511.8351.5816.70/-2.232.853.6639.514:44.05
Duvert11.77/-0.16.01/+0.511.661.8354.0816.48/-2.230.423.8640.244:56.28
Thor12.45/-0.16.25w/+2.113.111.9257.61NM/-2.2
Nilsson12.05/+0.66.11/+0.210.951.7754.4618.11/-2.2NMNH
Carbe11.36/+0.66.68w/+3.012.181.83NM
Samuelsson11.08/+0.67.43w/+2.5NM
M Gång 5000 m     
30 jul

Final A

Final
30 jul
1Anatole Alm Ibáñez
21:04.88
Eskilstuna FI
21:04.88
SB
  
2Mustafa Aenenboyr
Mustafa Aenenboyr 91, Eskilstuna FI
24:20.57
Eskilstuna FI
24:20.57
PB
  
3Birger Fält
Birger Fält 68, Mälarhöjden
24:46.19
Mälarhöjdens IK
24:46.19
SB
  
4Christer Svensson
27:54.94
Växjö AIS
27:54.94
SB
  
M 100 m tiokamp    
Heat 1
28 jul Vind: +0.6
28 julVind: +0.6
1Fredrik Samuelsson
11.08
Hässelby SK
11.08
  
2Vincent Arousell
11.15
Hässelby SK
11.15
SB
  
3Emil Uhlin
11.19
Falu IK
11.19
PB
  
4Emil Nilsson
11.33
IF Göta Karlstad
11.33
SB
  
5Jonathan Carbe
11.36
Örgryte IS
11.36
SB
  
6Oliver Nilsson
Oliver Nilsson 03, Linköpings GIF
12.05
Linköpings GIF
12.05
  
Heat 2
28 jul Vind: -0.1
28 julVind: -0.1
1Andreas Gustafsson
11.36
Upsala IF
11.36
SB
  
2Philip Stömne
Philip Stömne 00, Spårvägen
11.51
Spårvägens FK
11.51
SB
  
3Malte Fuchs EdbergBromma IF
11.70
SB
  
4Kevin Duvert
11.72
Hässelby SK
11.72
SB
  
5Theodor Duvert
11.77
Hässelby SK
11.77
PB
  
6Simon Thor
Simon Thor 00, Hässelby
12.45
Hässelby SK
12.45
  
M Längd tiokamp    
28 jul

Final A

Final
28 jul
1Fredrik Samuelsson
7.43w
Hässelby SK
7.43w
+2.5
  
2Andreas GustafssonUpsala IF
7.00
+1.6 SB
  
3Vincent Arousell
6.80w
Hässelby SK
6.80w
+2.9
  
4Malte Fuchs EdbergBromma IF
6.76w
+2.2
  
5Emil Nilsson
6.75
IF Göta Karlstad
6.75
+1.0 PB
  
6Jonathan Carbe
6.68w
Örgryte IS
6.68w
+3.0
  
7Emil Uhlin
6.51
Falu IK
6.51
+1.5
  
8Simon Thor
Simon Thor 00, Hässelby
6.25w
Hässelby SK
6.25w
+2.1
  
9Oliver Nilsson
Oliver Nilsson 03, Linköpings GIF
6.11
Linköpings GIF
6.11
+0.2
  
10Philip Stömne
Philip Stömne 00, Spårvägen
6.07w
Spårvägens FK
6.07w
+2.2
  
11Theodor Duvert
6.01
Hässelby SK
6.01
+0.5
  
12Kevin Duvert
5.96
Hässelby SK
5.96
+1.8
  
Samuelsson7.43w
+2.5
x
+1.7
Gustafsson6.66
+1.7
6.90
+1.4
7.00
+1.6
Arousell6.67w
+2.4
6.72
+1.6
6.80w
+2.9
Fuchs Edberg6.76w
+2.2
6.45
+0.6
x
+1.1
Nilsson6.57
+1.2
6.75
+1.0
6.45
+1.2
Carbe6.55w
+2.2
6.68w
+3.0
6.62
0.0
Uhlinx
+1.4
6.17
+0.6
6.51
+1.5
Thor6.25w
+2.1
x
+0.7
x
+1.2
Nilssonx
+1.3
6.11
+0.2
6.10
+1.5
Stömne5.87w
+3.5
6.07w
+2.2
x
+1.8
Duvert5.71
+1.9
5.99
+1.7
6.01
+0.5
Duvert5.92
+1.5
5.96
+1.8
5.83
+0.4
M Kula tiokamp    
28 jul

Final A

Final
28 jul
1Simon Thor
Simon Thor 00, Hässelby
13.11
Hässelby SK
13.11
  
2Emil Nilsson
13.07
IF Göta Karlstad
13.07
SB
  
3Emil Uhlin
12.57
Falu IK
12.57
  
4Andreas Gustafsson
12.49
Upsala IF
12.49
SB
  
5Vincent Arousell
12.29
Hässelby SK
12.29
PB
  
6Jonathan Carbe
12.18
Örgryte IS
12.18
  
7Theodor Duvert
11.66
Hässelby SK
11.66
PB
  
8Philip Stömne
Philip Stömne 00, Spårvägen
11.47
Spårvägens FK
11.47
PB
  
9Malte Fuchs EdbergBromma IF
11.03
  
10Oliver Nilsson
Oliver Nilsson 03, Linköpings GIF
10.95
Linköpings GIF
10.95
  
11Kevin Duvert
10.51
Hässelby SK
10.51
  
Fredrik SamuelssonHässelby SK
NM
  
Thor13.0712.9613.11
Nilsson12.2813.07x
Uhlin11.7111.6512.57
Gustafsson11.8912.4912.27
Arousell11.87x12.29
Carbe11.6912.18x
Duvert11.2711.6611.06
Stömne11.3111.4711.19
Fuchs Edberg10.7210.8711.03
Nilsson10.5510.9510.31
Duvert8.7710.3510.51
Samuelsson
M Höjd tiokamp    
28 jul

Final A

Final
28 jul
1Emil Uhlin
2.01
Falu IK
2.01
  
2Vincent Arousell
1.95
Hässelby SK
1.95
SB
  
3Simon Thor
Simon Thor 00, Hässelby
1.92
Hässelby SK
1.92
  
4Malte Fuchs EdbergBromma IF
1.89
  
5Andreas GustafssonUpsala IF
1.83
  
6Theodor Duvert
1.83
Hässelby SK
1.83
=SB
  
7Jonathan Carbe
1.83
Örgryte IS
1.83
SB
  
8Kevin Duvert
1.83
Hässelby SK
1.83
=SB
  
9Philip Stömne
Philip Stömne 00, Spårvägen
1.80
Spårvägens FK
1.80
SB
  
10Oliver Nilsson
Oliver Nilsson 03, Linköpings GIF
1.77
Linköpings GIF
1.77
  
11Emil Nilsson
1.74
IF Göta Karlstad
1.74
SB
  
1.62
1.86
1.65
1.89
1.68
1.92
1.71
1.95
1.74
1.98
1.77
2.01
1.80
2.04
1.83
Uhlin-
-
-
o
-
-
-
o
-
o
-
xxo
-
xxx
-
Arousell-
-
-
o
-
-
-
xo
-
xxx
o
-
o
Thor-
o
-
-
-
xxo
-
xxr
-
-
o
-
Fuchs Edberg-
o
-
o
-
xxx
-
-
o
o
o
Gustafsson-
xxx
-
-
-
-
-
o
o
Duvert-
xxx
-
-
-
o
o
xo
o
Carbe-
xp
-
r
-
o
-
o
o
xo
Duvert-
xxx
-
-
o
-
o
o
xxo
Stömne-
-
-
o
o
xo
xxo
xxx
Nilsson-
-
-
o
-
xxo
xxx

Nilssono
o
xxo
xo
o
xxx


M 400 m tiokamp    
Heat 1
28 jul
28 jul
1Emil Uhlin
49.28
Falu IK
49.28
  
2Vincent Arousell
49.57
Hässelby SK
49.57
PB
  
3Andreas Gustafsson
51.40
Upsala IF
51.40
SB
  
4Kevin Duvert
51.58
Hässelby SK
51.58
SB
  
5Malte Fuchs EdbergBromma IF
52.06
=SB
  
Jonathan Carbe
DNS
Örgryte IS
DNS
  
Heat 2
28 jul
28 jul
1Philip Stömne
Philip Stömne 00, Spårvägen
50.88
Spårvägens FK
50.88
SB
  
2Emil Nilsson
53.35
IF Göta Karlstad
53.35
SB
  
3Theodor Duvert
54.08
Hässelby SK
54.08
PB
  
4Oliver Nilsson
Oliver Nilsson 03, Linköpings GIF
54.46
Linköpings GIF
54.46
  
5Simon Thor
Simon Thor 00, Hässelby
57.61
Hässelby SK
57.61
  
M 110 m häck tiokamp    
Heat 1
29 jul Vind: -1.6
29 julVind: -1.6
1Andreas Gustafsson
15.15
Upsala IF
15.15
SB
  
2Emil Uhlin
15.19
Falu IK
15.19
  
3Malte Fuchs EdbergBromma IF
15.40
  
4Emil Nilsson
15.85
IF Göta Karlstad
15.85
  
5Philip Stömne
Philip Stömne 00, Spårvägen
16.65
Spårvägens FK
16.65
  
Heat 2
29 jul Vind: -2.2
29 julVind: -2.2
1Vincent Arousell
16.35
Hässelby SK
16.35
PB
  
2Theodor Duvert
16.48
Hässelby SK
16.48
SB
  
3Kevin Duvert
16.70
Hässelby SK
16.70
SB
  
4Oliver Nilsson
Oliver Nilsson 03, Linköpings GIF
18.11
Linköpings GIF
18.11
  
Simon Thor
Simon Thor 00, Hässelby
DNS
Hässelby SK
DNS
  
M Diskus tiokamp    
29 jul

Final A

Final
29 jul
1Emil Uhlin
42.31
Falu IK
42.31
  
2Andreas Gustafsson
37.64
Upsala IF
37.64
SB
  
3Vincent Arousell
36.45
Hässelby SK
36.45
PB
  
4Emil Nilsson
34.05
IF Göta Karlstad
34.05
SB
  
5Philip Stömne
Philip Stömne 00, Spårvägen
33.87
Spårvägens FK
33.87
  
6Kevin Duvert
32.85
Hässelby SK
32.85
  
7Malte Fuchs EdbergBromma IF
30.61
  
8Theodor Duvert
30.42
Hässelby SK
30.42
  
Oliver Nilsson
Oliver Nilsson 03, Linköpings GIF
NM
Linköpings GIF
NM
  
Uhlinx41.8942.31
Gustafsson37.6435.61x
Arousell32.9336.45x
Nilssonxx34.05
Stömne33.87xx
Duvert30.7432.5232.85
Fuchs Edbergx30.61x
Duvert30.4230.31x
Nilssonxxx
M Stav tiokamp    
29 jul

Final A

Final
29 jul
1Emil Uhlin
4.76
Falu IK
4.76
=SB
  
2Andreas GustafssonUpsala IF
4.66
PB
  
3Emil Nilsson
4.56
IF Göta Karlstad
4.56
PB
  
4Vincent Arousell
4.36
Hässelby SK
4.36
PB
  
5Philip Stömne
Philip Stömne 00, Spårvägen
4.36
Spårvägens FK
4.36
SB
  
6Malte Fuchs EdbergBromma IF
4.06
  
7Theodor Duvert
3.86
Hässelby SK
3.86
SB
  
8Kevin Duvert
3.66
Hässelby SK
3.66
  
Oliver Nilsson
Oliver Nilsson 03, Linköpings GIF
NH
Linköpings GIF
NH
  
3.36
4.16
3.46
4.26
3.56
4.36
3.66
4.46
3.76
4.56
3.86
4.66
3.96
4.76
4.06
4.96
Uhlin-
-
-
-
-
-
-
-
-
o
-
-
-
xo
-
xxx
Gustafsson-
o
-
xo
-
xo
-
xxo
-
o
-
o
-
xxx
-
Nilsson-
o
-
-
-
o
-
o
-
o
-
xxx
-
-
Arousell-
o
-
o
-
o
-
xxx
-
o
-
xo
Stömne-
xxo
-
xo
-
xxo
-
xxx
-
xo
-
xo
Fuchs Edberg-
xxx
-
-
-
-
-
xxo
xo
Duvert-
xo
o
o
o
o
xxx

Duverto
o
o
xo
xxx



Nilssonr







M Spjut tiokamp    
29 jul

Final A

Final
29 jul
1Andreas Gustafsson
53.04
Upsala IF
53.04
  
2Emil Uhlin
50.14
Falu IK
50.14
  
3Emil Nilsson
49.91
IF Göta Karlstad
49.91
  
4Malte Fuchs EdbergBromma IF
46.15
PB
  
5Philip Stömne
Philip Stömne 00, Spårvägen
40.54
Spårvägens FK
40.54
  
6Theodor Duvert
40.24
Hässelby SK
40.24
  
7Vincent Arousell
39.95
Hässelby SK
39.95
  
8Kevin Duvert
39.51
Hässelby SK
39.51
  
Gustafsson51.9853.0451.54
Uhlin43.9350.1450.07
Nilsson47.88x49.91
Fuchs Edberg46.1544.26x
Stömne40.5439.62x
Duvert38.4939.1040.24
Arousell37.36x39.95
Duvert39.5136.6736.17
M 1500 m tiokamp    
29 jul

Final A

Final
29 jul
1Emil Uhlin
4:35.96
Falu IK
4:35.96
  
2Andreas Gustafsson
4:39.74
Upsala IF
4:39.74
  
3Kevin Duvert
4:44.05
Hässelby SK
4:44.05
  
4Vincent Arousell
4:46.13
Hässelby SK
4:46.13
SB
  
5Malte Fuchs EdbergBromma IF
4:46.34
PB
  
6Philip Stömne
Philip Stömne 00, Spårvägen
4:51.98
Spårvägens FK
4:51.98
  
7Theodor Duvert
4:56.28
Hässelby SK
4:56.28
  
8Emil Nilsson
5:14.19
IF Göta Karlstad
5:14.19
PB
  
Kvinnor
K 100 m     
28 jul
Vind: +0.2

Final A

Final
28 jul
Vind: +0.2
1Julia HenrikssonMalmö AI
11.43
=SB
  
2Filippa SivnertMalmö AI
11.55
  
3Ida Staafgård
11.73
Malmö AI
11.73
  
4Wilma Svenson
Wilma Svenson 03, IFK Växjö
11.74
IFK Växjö
11.74
  
5Josefin Nilsson
11.77
Kalmar SK
11.77
  
6Ayla Hallberg HossainTurebergs FK
11.78
PB
  
7Nikki AnderbergMalmö AI
11.84
  
8Michelle De Silva
11.88
Mölndals AIK
11.88
  
Heat 1
28 jul Vind: +2.0
28 julVind: +2.0
1Filippa SivnertMalmö AI
11.53
PB
Q
  
14 SWE AT
2Wilma Svenson
Wilma Svenson 03, IFK Växjö
11.63
IFK Växjö
11.63
PB
Q
  
27 SWE AT
3Josefin Nilsson
11.67
Kalmar SK
11.67
PB
q
  
35 SWE AT
4Ida Staafgård
11.69
Malmö AI
11.69
PB
q
  
43 SWE AT
5Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
11.93
Spårvägens FK
11.93
SB
  
6Sofia BjörkmanIF Kville
12.01
PB
  
Heat 2
28 jul Vind: -0.1
28 julVind: -0.1
1Ayla Hallberg HossainTurebergs FK
11.86
Q
  
2Michelle De Silva
11.92
Mölndals AIK
11.92
Q
  
3Esther Sahlqvist
11.93
Hammarby IF
11.93
  
4Emilia Franzén
12.03
IFK Växjö
12.03
  
5Elise Legzdins
Elise Legzdins 02, Mälarhöjden
12.28
Mälarhöjdens IK
12.28
  
6Josefin Wikfeldt
Josefin Wikfeldt 02, Mälarhöjden
12.38
Mälarhöjdens IK
12.38
  
Heat 3
28 jul Vind: -0.6
28 julVind: -0.6
1Julia HenrikssonMalmö AI
11.68
Q
  
2Nikki AnderbergMalmö AI
11.82
Q
  
3Sara Wiss
Sara Wiss 87, Upsala IF
11.95
Upsala IF
11.95
  
4Julia BjörkmanIF Kville
12.30
  
5Emelie RantzowIK Ymer
12.32
  
6Lina Ånstad
12.36
Turebergs FK
12.36
  
K 200 m     
30 jul
Vind: -0.6

Final A

Final
30 jul
Vind: -0.6
1Julia HenrikssonMalmö AI
23.50
  
2Nora Lindahl
23.86
Hässelby SK
23.86
  
3Lisa Lilja
Lisa Lilja 96, Örgryte
24.04
Örgryte IS
24.04
  
4Josefin Nilsson
24.15
Kalmar SK
24.15
PB
  
5Wilma Svenson
Wilma Svenson 03, IFK Växjö
24.25
IFK Växjö
24.25
  
6Helmi HjortbäckUllevi FK
24.60
  
7Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
24.62
Spårvägens FK
24.62
SB
  
8Emilia Franzén
25.00
IFK Växjö
25.00
  
Heat 1
29 jul Vind: -2.3
29 julVind: -2.3
1Lisa Lilja
Lisa Lilja 96, Örgryte
24.06
Örgryte IS
24.06
Q
  
2Nora Lindahl
24.74
Hässelby SK
24.74
Q
  
3Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
24.83
Spårvägens FK
24.83
SB
q
  
4Ida Staafgård
24.93
Malmö AI
24.93
  
5Julia BjörkmanIF Kville
25.51
  
6Emelie RantzowIK Ymer
25.54
  
7Josefin Wikfeldt
Josefin Wikfeldt 02, Mälarhöjden
26.21
Mälarhöjdens IK
26.21
  
8Virva Rylander
Virva Rylander 00, Västerås FK
26.26
Västerås FK
26.26
  
Heat 2
29 jul Vind: -0.1
29 julVind: -0.1
1Julia HenrikssonMalmö AI
23.90
Q
  
2Josefin Nilsson
24.22
Kalmar SK
24.22
Q
  
3Wilma Svenson
Wilma Svenson 03, IFK Växjö
24.29
IFK Växjö
24.29
q
  
4Helmi HjortbäckUllevi FK
24.79
q
  
5Emilia Franzén
24.88
IFK Växjö
24.88
q
  
6Filippa SivnertMalmö AI
24.98
PB
  
7Elise Legzdins
Elise Legzdins 02, Mälarhöjden
25.44
Mälarhöjdens IK
25.44
  
K 400 m     
29 jul

Final A

Final
29 jul
1Lisa Lilja
Lisa Lilja 96, Örgryte
52.73
Örgryte IS
52.73
PB
  
8 SWE AT
2Jonna Claesson
Jonna Claesson 00, Spårvägen
54.23
Spårvägens FK
54.23
PB
  
3Linnéa Frobe
54.23
Täby IS
54.23
SB
  
4Klara Helander
54.37
Upsala IF
54.37
SB
  
5Josephine Risberg ThoorMalmö AI
55.63
  
6Ebba Gustafsson
55.82
Mölndals AIK
55.82
SB
  
7Lovisa Ellström
55.97
IF Göta Karlstad
55.97
  
8Matilda Borg
56.13
Hammarby IF
56.13
  
Heat 1
28 jul
28 jul
1Lisa Lilja
Lisa Lilja 96, Örgryte
54.35
Örgryte IS
54.35
Q
  
2Josephine Risberg ThoorMalmö AI
55.00
Q
  
3Jonna Claesson
Jonna Claesson 00, Spårvägen
55.51
Spårvägens FK
55.51
q
  
4Lovisa Ellström
56.12
IF Göta Karlstad
56.12
q
  
5Virva Rylander
Virva Rylander 00, Västerås FK
57.16
Västerås FK
57.16
  
Heat 2
28 jul
28 jul
1Linnéa Frobe
55.43
Täby IS
55.43
Q
  
2Klara Helander
55.94
Upsala IF
55.94
Q
  
3Matilda Borg
56.47
Hammarby IF
56.47
q
  
4Ebba Gustafsson
56.85
Mölndals AIK
56.85
q
  
5Alice SvantessonUllevi FK
57.06
  
K 800 m     
30 jul

Final A

Final
30 jul
1Hanna Hermansson
2:03.29
Turebergs FK
2:03.29
  
2Wilma Nielsen
2:03.58
Örgryte IS
2:03.58
  
3Julia Nielsen
2:03.84
Örgryte IS
2:03.84
PB
  
4Maria Freij
2:05.01
Malmö AI
2:05.01
  
5Josefin Heier
Josefin Heier 96, Spårvägen
2:08.59
Spårvägens FK
2:08.59
  
6Lova Perman
2:09.43
IF Göta Karlstad
2:09.43
  
7Nadja Rugland
Nadja Rugland 01, Åtvidaberg
2:09.48
Åtvidabergs IF
2:09.48
  
8Linn Adolfsson
2:10.08
Hässelby SK
2:10.08
  
9Caroline Högardh
2:10.78
Hässelby SK
2:10.78
  
10Madeleine Björlin-Delmar
2:12.77
IFK Göteborg
2:12.77
  
11Wilma Marcusson
2:13.41
Hässelby SK
2:13.41
SB
  
12Anna Lindgren
Anna Lindgren 88, Lulekamraterna
2:37.25
Lulekamraternas MLK
2:37.25
PB
  
K 1500 m     
29 jul

Final A

Final
29 jul
1Hanna Hermansson
4:10.80
Turebergs FK
4:10.80
  
2Yolanda Ngarambe
4:11.52
Turebergs FK
4:11.52
SB
  
3Wilma Nielsen
4:12.51
Örgryte IS
4:12.51
  
4Caroline Högardh
4:16.40
Hässelby SK
4:16.40
SB
  
5Olivia Weslien
4:16.45
IF Göta Karlstad
4:16.45
PB
  
44 SWE AT
6Julia Nielsen
4:16.98
Örgryte IS
4:16.98
PB
  
7Lovisa Lindh
4:18.95
Ullevi FK
4:18.95
SB
  
8Carolina Wikström
4:19.84
Upsala IF
4:19.84
PB
  
9Saga Provci
Saga Provci 04, IFK Göteborg
4:20.40
IFK Göteborg
4:20.40
PB
  
10Elsa Wallenius
Elsa Wallenius 01, Västerås FK
4:37.05
Västerås FK
4:37.05
  
11Edith Blomqvist
Edith Blomqvist 94, Västerås FK
4:38.59
Västerås FK
4:38.59
PB
  
12Alicia Nilsson
4:38.84
Ullevi FK
4:38.84
  
13Elin Hagelin
4:39.94
Mölndals AIK
4:39.94
  
K 5000 m     
30 jul

Final A

Final
30 jul
1Sarah Lahti
Sarah Lahti 95, Hässelby
15:32.34
Hässelby SK
15:32.34
CR
  
2Carolina Wikström
16:04.33
Upsala IF
16:04.33
SB
  
3Emilia Lillemo
16:14.17
Täby IS
16:14.17
PB
  
38 SWE AT
4Vera Sjöberg
16:19.06
Täby IS
16:19.06
  
5Johanna Larsson
16:28.78
Örgryte IS
16:28.78
PB
  
6Julia Samuelsson
16:30.48
Högby IF
16:30.48
PB
  
7Olivia Weslien
16:43.46
IF Göta Karlstad
16:43.46
  
8Lovisa Modig
17:07.41
Torsby LK
17:07.41
SB
  
9Angelica Strandberg
17:12.66
Spårvägens FK
17:12.66
SB
  
10Tova Eurén Magnusson
17:14.05
Göteborgs KIK
17:14.05
SB
  
11Louise Wiker
17:19.66
Hässelby SK
17:19.66
SB
  
12Elin Brink
Elin Brink 97, Mölndal
17:21.75
Mölndals AIK
17:21.75
  
13Paulina Hultberg
17:26.94
Mölndals AIK
17:26.94
  
14Pernilla Elmgren
17:31.60
Ärla SK
17:31.60
SB
  
15Amanda Håkansson
17:31.94
Högby IF
17:31.94
PB
  
16Sara Trané
Sara Trané 85, Fredrikshof
17:43.15
Fredrikshofs FIF
17:43.15
  
17Liduina van Sitteren
17:49.67
Örebro AIK
17:49.67
  
18Edith Blomqvist
Edith Blomqvist 94, Västerås FK
17:52.13
Västerås FK
17:52.13
  
19Alicia Nilsson
17:52.63
Ullevi FK
17:52.63
PB
  
20Elsa Wallenius
Elsa Wallenius 01, Västerås FK
18:06.81
Västerås FK
18:06.81
  
21Weronika Brzuchalska
18:07.05
FK Studenterna
18:07.05
  
22Malin Österman
18:23.74
LK Roslagen
18:23.74
SB
  
23Anna Lindgren
Anna Lindgren 88, Lulekamraterna
19:25.36
Lulekamraternas MLK
19:25.36
PB
  
Sara ChristianssonSävedalens AIK
DNF
  
Annelie BlomquistIS Göta
DNF
  
K 10 000 m     
28 jul

Final A

Final
28 jul
1Johanna Larsson
34:04.68
Örgryte IS
34:04.68
PB
  
32 SWE AT
2Carolina Johnson
Carolina Johnson 96, Linköpings GIF
34:10.61
Linköpings GIF
34:10.61
PB
  
38 SWE AT
3Hanna Lindholm
34:42.86
Högby IF
34:42.86
SB
  
4Lovisa Modig
34:54.93
Torsby LK
34:54.93
SB
  
5Emy Thorén
35:13.68
Hälle IF
35:13.68
PB
  
6Nina Hagman
Nina Hagman 81, Team Minos
35:32.32
T Minos SC
35:32.32
PB
  
7Johanna Anvell
35:37.44
Mölndals AIK
35:37.44
SB
  
8Alva Malmsten Nilsson
36:27.16
Upsala IF
36:27.16
PB
  
9Towa Nilsson
36:27.65
Högby IF
36:27.65
PB
  
10My Rundgren
My Rundgren 03, Upsala IF
36:33.06
Upsala IF
36:33.06
PB
  
11Malin Österman
36:37.92
LK Roslagen
36:37.92
PB
  
12Liduina van Sitteren
36:40.23
Örebro AIK
36:40.23
SB
  
13Pernilla Elmgren
36:51.47
Ärla SK
36:51.47
SB
  
14Annika Andersson
37:26.67
Keep Up RC
37:26.67
PB
  
15Anna Lindgren
Anna Lindgren 88, Lulekamraterna
39:20.26
Lulekamraternas MLK
39:20.26
PB
  
Louise Wiker
DNF
Hässelby SK
DNF
  
K 3000 m hinder     
28 jul

Final A

Final
28 jul
1Emilia Lillemo
9:44.29
Täby IS
9:44.29
PB
  
2Julia Samuelsson
9:55.79
Högby IF
9:55.79
SB
  
3Linn Söderholm
9:59.41
Sävedalens AIK
9:59.41
  
4Amélie Svensson
10:04.65
Sävedalens AIK
10:04.65
  
5Emma Dahl
Emma Dahl 91, Örgryte
10:26.94
Örgryte IS
10:26.94
SB
  
6Tova Eurén Magnusson
10:33.88
Göteborgs KIK
10:33.88
SB
  
7Angelica Strandberg
10:36.82
Spårvägens FK
10:36.82
SB
  
K 100 m häck     
29 jul
Vind: +0.5

Final A

Final
29 jul
Vind: +0.5
1Johanna CarlssonMalmö AI
13.57
PB
  
26 SWE AT
2Elin Lindeblad
Elin Lindeblad 95, IFK Växjö
13.58
IFK Växjö
13.58
SB
  
3Jonna Lindéen
13.81
Kalmar SK
13.81
  
4Hanna Palmqvist
13.82
Mölndals AIK
13.82
SB
  
5Alva von Gerber
14.01
Huddinge AIS
14.01
  
6Linnéa SvanhallHögby IF
14.06
  
7Izabella OlofssonKA 2 IF
14.30
  
8Maria SödergrenTäby IS
14.33
  
Heat 1
29 jul Vind: -3.7
29 julVind: -3.7
1Hanna Palmqvist
13.95
Mölndals AIK
13.95
SB
Q
  
2Linnéa SvanhallHögby IF
14.29
Q
  
3Alva von Gerber
14.41
Huddinge AIS
14.41
q
  
4Maria SödergrenTäby IS
14.59
q
  
5Julia Håkansson
14.60
Hässelby SK
14.60
  
6Sydney Karström
Sydney Karström 04, Kristianstad
14.72
KFUM Kristianstad
14.72
  
Heat 2
29 jul Vind: -0.4
29 julVind: -0.4
1Elin Lindeblad
Elin Lindeblad 95, IFK Växjö
13.77
IFK Växjö
13.77
Q
  
2Johanna CarlssonMalmö AI
13.79
PB
Q
  
3Jonna Lindéen
13.96
Kalmar SK
13.96
q
  
4Izabella OlofssonKA 2 IF
14.57
q
  
5Ebba Magnusson
14.60
Ullevi FK
14.60
  
6Klara Rådbo
14.70
Hässelby SK
14.70
  
Anna Back NilssonIF Göta Karlstad
DNF
  
K 400 m häck     
30 jul

Final A

Final
30 jul
1Moa Granat
Moa Granat 04, Vallentuna
56.61
Vallentuna FK
56.61
  
2Hanna Karlsson
58.09
IF Göta Karlstad
58.09
  
3Ebba Svantesson
59.32
Upsala IF
59.32
  
4Tyra Landin
Tyra Landin 02, Upsala IF
59.99
Upsala IF
59.99
PB
  
5Elenie Carlsson
1:00.52
IFK Växjö
1:00.52
  
6Matilda Hellqvist
1:00.58
Ullevi FK
1:00.58
PB
  
7Tilde Bjerager
1:00.96
Höörs IS
1:00.96
  
8Maja Sund
1:02.01
Täby IS
1:02.01
  
Heat 1
29 jul
29 jul
1Hanna Karlsson
59.93
IF Göta Karlstad
59.93
Q
  
2Ebba Svantesson
59.96
Upsala IF
59.96
Q
  
3Tilde Bjerager
1:00.97
Höörs IS
1:00.97
q
  
4Maja Sund
1:01.98
Täby IS
1:01.98
q
  
5Ebba Jernmark BurrowsTäby IS
1:02.00
PB
  
6Lia Cederberg
1:03.50
Täby IS
1:03.50
  
Heat 2
29 jul
29 jul
1Moa Granat
Moa Granat 04, Vallentuna
58.54
Vallentuna FK
58.54
Q
  
2Elenie Carlsson
1:00.76
IFK Växjö
1:00.76
Q
  
3Matilda Hellqvist
1:01.60
Ullevi FK
1:01.60
PB
q
  
4Tyra Landin
Tyra Landin 02, Upsala IF
1:01.66
Upsala IF
1:01.66
q
  
5Elin Joabsson
Elin Joabsson 04, IFK Växjö
1:02.41
IFK Växjö
1:02.41
SB
  
6Paulina Orell Sahlberg
1:03.32
IFK Växjö
1:03.32
  
7Felicia Ascard
1:06.05
Malmö AI
1:06.05
  
K Höjd     
30 jul

Final A

Final
30 jul
1Ellen Ekholm
1.86
Ullevi FK
1.86
PB
  
19 SWE AT
2Louise EkmanGefle IF
1.83
SB
  
3Engla Nilsson
1.83
Örgryte IS
1.83
PB
  
4Alvah Lind
Alvah Lind 05, Tureberg
1.80
Turebergs FK
1.80
=PB
  
5Emma Häggblom
1.76
Upsala IF
1.76
  
6Emma Sandin
Emma Sandin 05, IKHP Huskvarna
1.76
IKHP Huskvarna
1.76
PB
  
7Linda Skantze
1.72
IFK Lidingö
1.72
  
8Lina Bjerkestam
1.72
Huddinge AIS
1.72
  
8Ingrid RongeIF Rigor
1.72
  
10Lina LöfqvistUllevi FK
1.67
=SB
  
10Bianca Salming
1.67
Turebergs FK
1.67
  
12Karin Boestad
1.62
IFK Lidingö
1.62
SB
  
1.56
1.90
1.62
1.67
1.72
1.76
1.80
1.83
1.86
Ekholm-
xxx
-
-
o
o
o
o
xxo
Ekman-
-
-
o
o
xo
o
xxx
Nilsson-
-
o
o
o
o
xxo
xxx
Lind-
-
o
o
o
xo
xxx

Häggblom-
-
o
o
o
xxx


Sandin-
-
o
xxo
o
xxx


Skantze-
-
o
o
xxx



Bjerkestam-
o
o
xo
xxx



Ronge-
-
o
xo
xxx



Löfqvisto
o
o
xxx




Salming-
-
o
xxx




Boestado
o
xxx





K Stav     
28 jul

Final A

Final
28 jul
1Michaela Meijer
4.50
Örgryte IS
4.50
SB
  
2Hanna Jansson
Hanna Jansson 95, IFK Göteborg
4.13
IFK Göteborg
4.13
SB
  
3Sara WinbergTäby IS
4.08
SB
  
4Kajsa Roth
Kajsa Roth 06, IFK Göteborg
3.92
IFK Göteborg
3.92
  
5Linnea Jönsson
3.92
IFK Helsingborg
3.92
SB
  
5Clara Billing
3.92
Turebergs FK
3.92
  
7Sandra Alvero
Sandra Alvero 01, IFK Växjö
3.84
IFK Växjö
3.84
SB
  
7Gabriella Jönsson
3.84
IFK Helsingborg
3.84
  
9Ella Uddenäs
3.84
Malmö AI
3.84
  
10Petra Olsen
Petra Olsen 90, KFUM Örebro
3.70
KFUM Örebro
3.70
  
11Beate Pott
Beate Pott 07, Tureberg
3.56
Turebergs FK
3.56
  
12Myra Eriksson
Myra Eriksson 03, Stocksäter
3.56
Stocksäters IF
3.56
  
13Leonie Mörstam
3.56
IFK Växjö
3.56
  
14Malin Forséll
3.33
Enköpings AI
3.33
SB
  
14Emelie Beckman
3.33
Hässelby SK
3.33
  
Annika Jönsson
NH
Spårvägens FK
NH
  
3.10
4.13
3.33
4.18
3.56
4.30
3.70
4.41
3.84
4.50
3.92
4.62
4.00
4.08
Meijer-
-
-
o
-
o
-
xo
-
o
-
xxp
-
o
Jansson-
xo
-
xxx
-
-
o
xo
-
o
Winberg-
xxx
-
-
-
o
-
o
o
Roth-
-
-
o
o
o
xxx

Jönsson-
-
-
o
xo
xo
xxx

Billing-
-
-
o
xo
xo
xxx

Alvero-
-
o
o
o
xxx


Jönsson-
-
-
o
o
xxx


Uddenäs-
o
o
o
xo
xxx


Olsen-
-
-
xo
xxx



Pott-
o
o
xxx




Eriksson-
xo
xo
xxx




Mörstam-
o
xxo
xxx




Forséllo
o
xxx





Beckman-
o
xxx





Jönsson-
xxx






K Längd     
30 jul

Final A

Final
30 jul
1Maja Åskag
Maja Åskag 02, Råby-Rekarne
6.58
Råby-Rekarne FIF
6.58
+0.1
  
2Tilde Johansson
6.53
Falkenbergs IK
6.53
0.0
  
3Kaiza Karlén
6.26
IF Göta Karlstad
6.26
0.0
  
4Malin Otterling MarmbrandtVästerås FK
6.23
–0.1 SB
  
5Emilia Kjellberg
6.21
IF Göta Karlstad
6.21
–0.8
  
6Katharina Gråman
6.09
Spårvägens FK
6.09
+0.5
  
7Ayla Hallberg HossainTurebergs FK
6.06
–2.4
  
8Karolina Svensson
6.05
Upsala IF
6.05
–2.6
  
9Jenny Lestander
6.00
Örgryte IS
6.00
–0.6
  
10Emilia HammarströmÖrgryte IS
5.81
–0.3
  
Åskag6.35
-1.7
6.35
-1.8
6.37
-0.9
2.41
-1.5
4.37
-1.8
6.58
+0.1
Johansson6.34
-0.6
6.53
0.0
x
-0.7
6.47
-1.7
x
-0.5
x
-1.4
Karlén6.04
-1.8
6.14
-1.0
6.13
-1.5
x
-2.1
6.12
+0.1
6.26
0.0
Otterling Marmbrandt6.05
-1.2
x
-1.3
x
-0.6
6.23
-0.1
x
-2.7
6.08
-2.9
Kjellberg5.78
-1.4
5.98
-1.6
6.12
-1.5
x
-0.7
x
-1.0
6.21
-0.8
Gråman5.68
-1.5
6.09
+0.5
x
-0.4
5.93
+0.7
5.65
-1.2
5.58
-4.0
Hallberg Hossain5.69
-1.2
6.04
-1.8
x
-1.3
5.92
-0.9
5.73
-2.6
6.06
-2.4
Svensson5.63
-1.4
6.01
-1.2
6.04
-1.6
6.01
-0.1
x
-2.0
6.05
-2.6
Lestander6.00
-0.6
x
-0.2
x
-0.4
Hammarström5.80
-2.0
5.81
-0.3
x
-0.4
Kval 1
29 jul
29 jul
1Maja Åskag
Maja Åskag 02, Råby-Rekarne
6.53
Råby-Rekarne FIF
6.53
+0.6
Q
  
2Jenny Lestander
6.25
Örgryte IS
6.25
+2.0
Q
  
3Ayla Hallberg HossainTurebergs FK
6.14
+1.6
q
  
4Katharina Gråman
6.06w
Spårvägens FK
6.06w
+2.3
q
  
5Karolina Svensson
5.99w
Upsala IF
5.99w
+2.8
q
  
6Cajsa Augustsson
5.97w
Örgryte IS
5.97w
+2.9
  
7Sydney Karström
Sydney Karström 04, Kristianstad
5.82w
KFUM Kristianstad
5.82w
+3.3
  
8Annina Stens
Annina Stens 99, Spårvägen
5.40
Spårvägens FK
5.40
+1.0
  
9Emelie Eklund
5.29w
Täby IS
5.29w
+2.3
  
10Johanna Hedberg
4.76w
Söderhamns IF
4.76w
+2.1
  
Åskag6.53
+0.6
Lestander6.05
+1.2
6.25
+2.0
Hallberg Hossainx
+3.7
6.13
+0.9
6.14
+1.6
Gråman5.70w
+2.4
5.97
+1.6
6.06w
+2.3
Svensson5.61w
+4.4
5.79
+1.8
5.99w
+2.8
Augustsson5.94w
+3.8
x
+2.4
5.97w
+2.9
Karström5.44
+1.6
5.82w
+3.3
5.74w
+2.2
Stensx
+1.3
x
+2.4
5.40
+1.0
Eklund3.66w
+2.3
5.29w
+2.3
5.27
+1.9
Hedberg4.75
+2.0
4.76w
+2.1
4.50
+0.3
Kval 2
29 jul
29 jul
1Tilde Johansson
6.30w
Falkenbergs IK
6.30w
+2.5
Q
  
2Malin Otterling MarmbrandtVästerås FK
6.23w
+2.2
Q
  
3Emilia Kjellberg
6.20
IF Göta Karlstad
6.20
+1.5
Q
  
4Emilia HammarströmÖrgryte IS
6.06w
+2.2
q
  
5Kaiza Karlén
6.05w
IF Göta Karlstad
6.05w
+2.1
q
  
6Klara Rådbo
5.99
Hässelby SK
5.99
+1.5 SB
  
7Lina Ånstad
5.92w
Turebergs FK
5.92w
+2.1
  
8Ida Nilsson
5.70
Mölndals AIK
5.70
+1.2
  
9Clara Augustsson
Clara Augustsson 00, Göteborgs KIK
5.49w
Göteborgs KIK
5.49w
+3.4
  
10Linnéa SvanhallHögby IF
5.40w
+2.3
  
Johansson6.30w
+2.5
Otterling Marmbrandtx
+1.0
x
+1.8
6.23w
+2.2
Kjellbergx
+1.9
x
+3.2
6.20
+1.5
Hammarström5.78
+1.5
6.06w
+2.2
5.95w
+2.2
Karlén5.83
+2.0
6.05w
+2.1
6.00
+0.6
Rådbo5.99
+1.5
x
+1.6
x
+2.6
Ånstadx
+2.7
5.88
+1.2
5.92w
+2.1
Nilsson5.64
+1.6
5.70
+1.2
5.69
+0.5
Augustsson5.06
+1.8
5.49w
+3.4
5.05
+1.8
Svanhallx
+2.5
x
+3.1
5.40w
+2.3
K Tresteg     
29 jul

Final A

Final
29 jul
1Maja Åskag
Maja Åskag 02, Råby-Rekarne
13.99
Råby-Rekarne FIF
13.99
0.0
  
2Emelie Nyman Wänseth
13.61
Östersunds GIF
13.61
+0.6 PB
  
8 SWE AT
3Rebecka AbrahamssonÖrgryte IS
13.43
+0.7 SB
  
4Fatima Koné
12.87
Mölndals AIK
12.87
0.0 SB
  
5Malin Otterling MarmbrandtVästerås FK
12.86
+1.0 SB
  
6Madeleine NilssonGefle IF
12.50
+1.3 SB
  
7Cornelia Nilsson
Cornelia Nilsson 01, Skellefteå AIK
12.48
Skellefteå AIK
12.48
+0.9 PB
  
8Katharina Gråman
12.34
Spårvägens FK
12.34
+0.8
  
9Kajsa Lindqvist
12.28
Upsala IF
12.28
+0.2
  
10Judith Wagersten
11.67
Örgryte IS
11.67
+0.1 SB
  
11Victoria JacobssonUllevi FK
11.50
+0.3
  
Annina Stens
Annina Stens 99, Spårvägen
NM
Spårvägens FK
NM
  
Åskag13.69
+0.5
x
+1.1
x
+0.6
13.45
+0.4
13.99
0.0
13.81
+0.1
Nyman Wänseth13.60
+2.0
13.30
+0.3
13.47
+0.3
13.61
+0.6
13.55
+0.4
13.30
Abrahamsson13.43
+0.7
x
+0.3
x
+0.6
13.17
+0.5
13.26
+0.2
x
+0.5
Koné12.43
+1.0
12.37
+0.3
x
+0.3
12.58
+0.5
12.81
+0.3
12.87
0.0
Otterling Marmbrandtx
+0.6
12.53
+0.1
x
-0.1
12.86
+1.0
x
+0.3
x
+1.0
Nilsson12.50
+1.3
x
+0.3
12.33
0.0
12.33
+0.1
x
+0.3
x
+0.1
Nilsson12.48
+0.9
x
+0.2
x
+0.7
11.85
+0.3
11.49
+0.4
x
+0.6
Gråman12.34
+0.8
11.85
+0.5
r
Lindqvistx
+1.3
12.15
+0.2
12.28
+0.2
Wagerstenx
+0.2
x
+0.8
11.67
+0.1
Jacobssonx
+0.9
11.50
+0.3
11.50
+0.3
Stensx
+0.3
x
+0.6
x
0.0
K Kula     
30 jul

Final A

Final
30 jul
1Fanny Roos
19.00
Malmö AI
19.00
CR
  
2Sara Lennman
Sara Lennman 96, Spårvägen
17.55
Spårvägens FK