0

26.9
6.9
6.9
6.9
31.8
15.7
9.9
1.7
19.9
25.9
24.9
23.9
24.9
14.9
12.9
24.9
20.9
24.9
24.9
24.9
26.8
30.7
16.9
17.9
17.9
24.9
24.9
24.9
24.9
23.9
23.9
17.9
12.9
8.9
18.9
23.9
24.9
23.9
23.9
24.9
24.9
23.9
23.9
23.9
23.9
21.9
20.9
24.9
24.9
24.9
24.9
23.9
24.9
24.9
24.9
24.9
24.9
23.9
23.9
23.9
21.9
17.9
16.9
9.9
4.9
21.9
21.9
16.9
16.9
3.9
19.9
19.9
20.9
18.9
19.9
18.9
10.9
3.9
9.9
17.9
18.9
3.9
3.9
17.9
13.9
9.9
18.9
17.9
17.9
17.9
17.9
17.9
16.9
16.9
16.9
16.9
15.9
15.9
15.9
16.9
Arena: Ekängens Friidrottsarena   Arrangör: Råby-Rekarne FIF
Tävlande: 172 (83+89)   Starter: 203 (94+109)

Män
M 200 m     

Vind: +1.2

Final A

Final

Vind: +1.2
1Simon Sharapo
Simon Sharapo 01, KFUM Örebro
21.84
KFUM Örebro
21.84
  
2Viktor Wall
21.95
Hammarby IF
21.95
SB
  
3Ludvig Molinder
Ludvig Molinder 03, KFUM Örebro
22.07
KFUM Örebro
22.07
  
4Grigorios Kyriakoudis
22.16
Spårvägens FK
22.16
SB
  
5Tim Jansson
Tim Jansson 05, Alingsås
22.37
Alingsås IF
22.37
  
6David Mattiasson
22.67
Turebergs FK
22.67
SB
  
Final B
Vind: +1.3
Vind: +1.3
1August Kallin
August Kallin 02, Västerås FK
22.79
Västerås FK
22.79
PB
  
2Felix Ekman
Felix Ekman 01, Sundbyberg
23.21
Sundbybergs IK
23.21
SB
  
3Evan Laing
Evan Laing 04, Västerås FK
23.29
Västerås FK
23.29
  
4Preeda Tantimethakun
23.34
Eskilstuna FI
23.34
PB
  
5Kassim Rashid MohamedSundbybergs IK
23.38
  
Final C
Vind: +2.3
Vind: +2.3
1Oskar Dahlén
Oskar Dahlén 06, Västerås FK
23.55w
Västerås FK
23.55w
  
2Oskar Tennhed
Oskar Tennhed 07, Råby-Rekarne
23.58w
Råby-Rekarne FIF
23.58w
  
3Michel Muhindo
Michel Muhindo 06, Eskilstuna FI
24.12w
Eskilstuna FI
24.12w
  
4Tim Singmandeewised
24.33w
Västerås FK
24.33w
  
5Jonatan Borg
25.00w
Hammarby IF
25.00w
  
6Andreas Daun
Andreas Daun 80, Katrineholm
25.03w
Katrineholms SK
25.03w
  
Final D
Vind: +1.2
Vind: +1.2
1Walid Oussalah
Walid Oussalah 95, Spårvägen
24.36
Spårvägens FK
24.36
PB
  
2Ebbe Abrahamsson
Ebbe Abrahamsson 06, Eskilstuna FI
24.61
Eskilstuna FI
24.61
PB
  
3Vidar Bergström
25.68
Enköpings AI
25.68
PB
  
4Arturs Steinbergs
29.16
Huddinge AIS
29.16
PB
  
M 300 m     


Final A

Final

1Dennis Elms JanssonHuddinge AIS
36.94
SB
  
2Walid Oussalah
Walid Oussalah 95, Spårvägen
37.41
Spårvägens FK
37.41
PB
  
3Henrik Deresiewicz
37.98
Sundbybergs IK
37.98
PB
  
4Viggo Olsson
Viggo Olsson 06, KFUM Örebro
38.36
KFUM Örebro
38.36
SB
  
5Andreas Daun
Andreas Daun 80, Katrineholm
39.41
Katrineholms SK
39.41
SB
  
6Vidar Bergström
41.25
Enköpings AI
41.25
PB
  
M 800 m     


Final A

Final

1Jimmy Öhman
1:55.19
Gefle IF
1:55.19
  
2Aleksej Pirgholizadeh
1:56.72
Eskilstuna FI
1:56.72
  
3Simon Sandkvist
1:57.34
Spårvägens FK
1:57.34
  
4Kalab Alemsegek TesfayTurebergs FK
2:00.18
  
5Theodor Broms
Theodor Broms 02, Löparnas vänner
2:03.15
Löparnas vänner IF
2:03.15
  
6August Hannerstål
2:07.97
Sundbybergs IK
2:07.97
  
Bienvenue Musore
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Yared Kidane
Yared Kidane 99, Eskilstuna FI
DNF
Eskilstuna FI
DNF
  
Final B
1Joakim Rosendal
2:05.44
Ärla SK
2:05.44
PB
  
2Hector Bergström
2:06.50
Tjalve FIF
2:06.50
PB
  
3Jakob Tapani
Jakob Tapani 01, Kiruna Skidor
2:09.62
Kiruna Skidor
2:09.62
SB
  
4Arvid Åberg
Arvid Åberg 07, Tjalve FIF
2:09.64
Tjalve FIF
2:09.64
PB
  
5Emil Ellervik
Emil Ellervik 02, Tjalve FIF
2:09.92
Tjalve FIF
2:09.92
PB
  
6Niclas PetterssonIK Akele
2:14.88
  
7Anders Klockar
2:15.48
Huddinge AIS
2:15.48
  
8Sebastian Svedhammer
2:24.71
Spårvägens FK
2:24.71
  
Final C
1Robin Questy
2:07.85
Ärla SK
2:07.85
PB
  
2Johan Karlsson
Johan Karlsson 99, IFK Växjö
2:10.19
IFK Växjö
2:10.19
PB
  
3Christian Smedberg
2:10.89
FK Studenterna
2:10.89
PB
  
4Pär Johansson
Pär Johansson 74, Örebro AIK
2:15.65
Örebro AIK
2:15.65
SB
  
5Fredrik Nybäck
2:20.93
Spårvägens FK
2:20.93
  
6Love Ahlepil
2:26.48
Turebergs FK
2:26.48
PB
  
7Viktor Berg
2:33.28
Turebergs FK
2:33.28
  
8On Ha
On Ha 91, Ärla SK
2:49.03
Ärla SK
2:49.03
PB
  
M 110 m häck     

Vind: +1.4

Final A

Final

Vind: +1.4
1Sidrak Afework
Sidrak Afework 01, Spårvägen
14.32
Spårvägens FK
14.32
PB
  
2Arvid Wändesjö
14.58
Hammarby IF
14.58
  
3Staffan Risberg
14.67
Turebergs FK
14.67
SB
  
M 400 m häck     


Final A

Final

Fredrik KihlblomHuddinge AIS
DNF
  
M Längd     


Final A

Final

1Joakim Hellbratt
7.27w
Huddinge AIS
7.27w
+2.2
  
2Tibyasa Matovu
Tibyasa Matovu 04, Spårvägen
7.12
Spårvägens FK
7.12
0.0
  
3Marko Pestić
Marko Pestić 94, Spårvägen
7.08
Spårvägens FK
7.08
0.0
  
4Rickard WillmanTäby IS
7.05
0.0
  
5Niklas Wall
7.03
Hammarby IF
7.03
+1.7
  
6Oliwer Danielsson
6.95
Spårvägens FK
6.95
+0.3
  
7Linus Jonsson
6.90
Hässelby SK
6.90
+2.0
  
8Simon Björnstedt
6.79
Upsala IF
6.79
+0.4
  
Hellbrattx
+1.6
7.27w
+2.2
x
+0.8
6.96
0.0
x
0.0
7.17
+0.2
Matovu7.03
+1.0
7.02
+0.7
7.03
0.0
x
+0.1
x
+0.3
7.12
0.0
Pestić7.05
+1.3
6.92
+1.3
x
+0.2
7.08
0.0
6.96
0.0
6.82
+1.4
Willmanx
+0.8
x
+1.5
7.05
0.0
6.75
0.0
6.67
0.0
x
0.0
Wall7.03
+1.7
7.01
+1.9
x
0.0
x
0.0
6.97
0.0
6.61
+0.9
Danielssonx
+1.3
x
+0.9
6.95
+0.3
x
0.0
x
0.0
x
+0.1
Jonsson6.90
+2.0
5.70
+1.6
6.73
0.0
x
0.0
6.67
0.0
6.75
+0.3
Björnstedt6.46
+1.4
6.72
+1.2
6.79
+0.4
4.95
0.0
6.58
0.0
x
0.0
Final B
1Arvid Wändesjö
6.96
Hammarby IF
6.96
+1.7 SB
  
2Hugo Olsson
6.95
Turebergs FK
6.95
+1.1 PB
  
3Gabriel Dag
Gabriel Dag 05, Västerås FK
6.88
Västerås FK
6.88
+1.1 PB
  
4Josh Routh
Josh Routh 02, Huddinge
6.74
Huddinge AIS
6.74
+1.9
  
5Saviola Mbugua WaithiraTurebergs FK
6.30
+1.7
  
6Wilhelm Eidenstedt
6.27w
Hässelby SK
6.27w
+2.4
  
7Oscar Setthammar
Oscar Setthammar 06, Västerås FK
6.11
Västerås FK
6.11
+0.1 PB
  
8Joel Borrman
5.81
Huddinge AIS
5.81
+1.7
  
9Yngve Findin
Yngve Findin 08, Råby-Rekarne
5.78
Råby-Rekarne FIF
5.78
+0.3
  
10Anthony Treacher
3.31
IFK Lidingö
3.31
+0.3 SB
  
Karl Setthammar
Karl Setthammar 08, Västerås FK
NM
Västerås FK
NM
  
Wändesjö6.59
+1.1
6.84
+1.1
x
+2.8
6.96
+1.7
6.32w
+2.3
Olssonx
+1.4
6.95
+1.1
x
+2.1
6.74
+1.1
Dagx
0.0
6.88
+1.1
x
+0.3
x
+2.0
6.76
+1.3
x
+1.9
Routh5.26
+0.9
6.74
+1.9
2.07
+1.1
Waithira6.27
+0.1
6.30
+1.7
x
+2.2
5.85w
+2.4
Eidenstedt5.99
+0.3
6.27w
+2.4
x
+2.8
6.20w
+2.5
6.06
+1.1
6.24
+1.4
Setthammarx
+0.7
6.11
+0.1
5.61
+1.9
5.72
+0.7
Borrmanx
+1.3
x
+1.3
x
+2.1
x
+1.9
5.81
+1.7
x
+1.2
Findin5.78
+0.3
5.76
+0.8
5.69
+1.3
3.75w
+2.1
5.54
+1.9
5.40
+0.1
Treacher3.31
+0.3
3.12
+0.8
3.13w
+2.3
2.97w
+2.2
2.93
+1.9
2.95
+1.7
Setthammarx
+1.1
x
+2.8
M Slägga     


Final A

Final

1Henrik Arnerdal
Henrik Arnerdal 74, Råby-Rekarne
38.18
Råby-Rekarne FIF
38.18
  
Arnerdal35.51x36.8537.7838.1837.87
P19 110 m häck (99.1 cm)     

Vind: +0.7

Final A

Final

Vind: +0.7
1Vilhelm Krüger
Vilhelm Krüger 04, DEN
14.19
04DEN
14.19
PB
  
2Joel Enander
14.51
Täby IS
14.51
PB
  
P17 110 m häck (91.4 cm, 8.9 m)     

Vind: +3.3

Final A

Final

Vind: +3.3
1Emil Klockar
14.34w
Huddinge AIS
14.34w
  
2Emil Kågström TyboniHanvikens SK
14.55w
  
3Jakob Lennermark
15.33w
Turebergs FK
15.33w
  
4Henrik Deresiewicz
15.67w
Sundbybergs IK
15.67w
  
P17 Kula (5.0 kg)     


Final A

Final

1Melvin Dahlén
Melvin Dahlén 06, Västerås FK
15.37
Västerås FK
15.37
  
2Oscar Setthammar
Oscar Setthammar 06, Västerås FK
12.98
Västerås FK
12.98
PB
  
Dahlénxx14.84xx15.37
Setthammarx12.41xx12.98x
P17 Slägga (5.0 kg)     


Final A

Final

1Alexander GottnerssonTurebergs FK
28.91
PB
  
Gottnersson22.72x25.98x25.1728.91
P15 80 m häck (83.8 cm)     

Vind: +2.5

Final A

Final

Vind: +2.5
1Alessandro MancinellaHammarby IF
12.26w
  
2Karl Setthammar
Karl Setthammar 08, Västerås FK
12.60w
Västerås FK
12.60w
  
P15 Kula (4.0 kg)     


Final A

Final

1Karl Setthammar
Karl Setthammar 08, Västerås FK
12.44
Västerås FK
12.44
  
Setthammar12.44xxxxx
P15 Slägga (4.0 kg)     


Final A

Final

1Isak Olsson
Isak Olsson 08, Glanshammar
44.03
Glanshammars IF
44.03
  
Olsson44.03xxxxx
P13 Längd (zon)     


Final A

Final

1William Franck
3.62w
IFK Umeå
3.62w
+2.1
  
Franckx
+2.8
x
+1.8
3.62w
+2.1
3.33
+2.0
P13 Kula (3.0 kg)     


Final A

Final

1Ivar Steinbergs
9.09
Huddinge AIS
9.09
  
2William Franck
8.07
IFK Umeå
8.07
  
Steinbergs9.098.69
Franck7.257.297.488.07
P13 Slägga (3.0 kg)     


Final A

Final

1William Franck
20.62
IFK Umeå
20.62
  
Franckxx20.62x
M85 Kula (3.0 kg)     


Final A

Final

1Ingvar Lindqvist
7.41
IFK Lidingö
7.41
  
Lindqvist7.417.317.097.317.137.40
M85 Slägga (3.0 kg)     


Final A

Final

1Ingvar Lindqvist
21.40
IFK Lidingö
21.40
SB
  
Lindqvist21.1820.0521.2421.4016.4820.65
Kvinnor
K 200 m     

Vind: +1.5

Final A

Final

Vind: +1.5
1Jonna Claesson
Jonna Claesson 00, Spårvägen
24.71
Spårvägens FK
24.71
  
2Evelina OlssonIFK Sunne
25.08
  
3Virva Rylander
Virva Rylander 00, Västerås FK
25.42
Västerås FK
25.42
SB
  
4Amanda Isaksson
25.53
Boden FI
25.53
PB
  
5Lathifa Afrah
25.79
IF Göta Karlstad
25.79
SB
  
6Hanna Enlund
Hanna Enlund 01, Spårvägen
26.16
Spårvägens FK
26.16
SB
  
7Ebba Hållén
Ebba Hållén 06, Eskilstuna FI
26.24
Eskilstuna FI
26.24
  
8Charlotte Andersson
27.36
Hässelby SK
27.36
  
Final B
Vind: +1.1
Vind: +1.1
1Ida Chrifi
Ida Chrifi 06, Tureberg
26.28
Turebergs FK
26.28
SB
  
2Wilda Runeborg
Wilda Runeborg 07, Råby-Rekarne
26.39
Råby-Rekarne FIF
26.39
  
3Malva Lönn
26.66
Hammarby IF
26.66
SB
  
4Ida Kristiansson
27.29
IF Göta Karlstad
27.29
SB
  
5Johanna Fernberg
Johanna Fernberg 06, Västerås FK
27.92
Västerås FK
27.92
PB
  
6Emilia Stenström
28.83
Huddinge AIS
28.83
  
7Jenny Karlsson Rydensjö
29.11
Eskilstuna FI
29.11
  
Final C
Vind: +1.4
Vind: +1.4
1Ellen Falkerby
27.93
Tjalve FIF
27.93
PB
  
2Freja Kagevik
29.01
Turebergs FK
29.01
PB
  
3Annika Nilsson
Annika Nilsson 82, Spårvägen
29.44
Spårvägens FK
29.44
SB
  
4Matilda Junkrans
Matilda Junkrans 03, Västerås FK
30.24
Västerås FK
30.24
  
5Ida Larsson
Ida Larsson 06, KFUM Örebro
30.63
KFUM Örebro
30.63
SB
  
6Camilla Larson
30.99
Tjalve FIF
30.99
SB
  
7Sarah Kiden
Sarah Kiden 06, Eskilstuna FI
31.10
Eskilstuna FI
31.10
PB
  
Nyankuan  Kang Gai
DQ
Eskilstuna FI
DQ
  
K 300 m     


Final A

Final

1Matilda Borg
40.70
Hammarby IF
40.70
SB
  
2Ebba Jernmark BurrowsTäby IS
42.31
SB
  
3Tuva Frih
43.58
Åsbro GoIF
43.58
SB
  
4Maja Simonsson
43.95
Hammarby IF
43.95
SB
  
5Ellinor Wendel Haak
43.99
Sundbybergs IK
43.99
  
6Helen Hermundstad
45.27
Spårvägens FK
45.27
SB
  
Final B
1Emilia HermanssonTäby IS
42.52
PB
  
2Jonna Tilgner
Jonna Tilgner 84, Linköpings GIF
43.05
Linköpings GIF
43.05
PB
  
3Elin Freed
Elin Freed 06, KFUM Örebro
44.15
KFUM Örebro
44.15
SB
  
4Camilla Larson
49.71
Tjalve FIF
49.71
PB
  
5Lovisa NederheimTäby IS
51.97
PB
  
K 800 m     


Final A

Final

1Stella Diaz Stenlund
2:21.52
Sundbybergs IK
2:21.52
  
2Alice Berg
Alice Berg 02, Tureberg
2:24.41
Turebergs FK
2:24.41
SB
  
3Freja Ahlepil
2:25.66
Turebergs FK
2:25.66
  
4Linn Tapani
Linn Tapani 01, Kiruna Skidor
2:28.24
Kiruna Skidor
2:28.24
SB
  
5Eleonore StellansdotterÄrla SK
2:29.79
  
6Liva Gustavsson
2:29.91
Spårvägens FK
2:29.91
SB
  
7Victoria Pettersson
2:42.12
Turebergs FK
2:42.12
PB
  
8Agnes Olsson
2:43.26
Turebergs FK
2:43.26
  
9Erica Smedberg
Erica Smedberg 87, Studenterna
2:49.04
FK Studenterna
2:49.04
  
K 100 m häck     

Vind: +0.5

Final A

Final

Vind: +0.5
1Julia Håkansson
13.97
Hässelby SK
13.97
PB
  
2Alva von Gerber
14.00
Huddinge AIS
14.00
  
3Tiffanie Magnusson
14.59
Upsala IF
14.59
  
4Emilia Stenström
17.80
Huddinge AIS
17.80
  
Hedda Folkhage
DNF
Turebergs FK
DNF
  
K Längd     


Final A

Final

1Emilia Kjellberg
6.06
IF Göta Karlstad
6.06
+0.6
  
2Tiffanie MagnussonUpsala IF
5.93
+0.2 PB
  
3Ayla Hallberg HossainTurebergs FK
5.85
0.0
  
4Klara Rådbo
5.76
Hässelby SK
5.76
+0.1
  
5Katharina Gråman
5.63
Spårvägens FK
5.63
+0.1
  
6Ida Palmqvist
Ida Palmqvist 03, Västerås FK
5.03w
Västerås FK
5.03w
+2.5
  
7Bilge Kaya
4.95
Hellas FK
4.95
+0.2
  
Kjellberg5.93
+1.5
5.62
+1.3
x
0.0
5.94
0.0
6.02
0.0
6.06
+0.6
Magnussonx
+2.4
5.61
+0.7
5.60
+0.2
5.32
0.0
5.75
0.0
5.93
+0.2
Hallberg Hossain1.77w
+2.5
5.43
+1.5
5.57
+0.3
5.85
0.0
x
0.0
2.08
+0.8
Rådbo5.30
+1.0
5.68
+1.8
5.76
+0.1
x
+0.6
x
0.0
5.67
0.0
Gråman5.55w
+2.1
5.57
+1.5
5.63
+0.1
5.63
0.0
Palmqvist5.03w
+2.5
4.93
+1.0
5.00
+0.8
3.15
0.0
4.85
0.0
4.94
0.0
Kaya4.71
+0.5
4.70w
+2.5
4.82
+0.8
4.91
+0.1
4.77
0.0
4.95
+0.2
Final B
1Evelina OlssonIFK Sunne
5.62
+1.2
  
2Agnes Jansson
5.24
Hammarby IF
5.24
+1.5 SB
  
3Wilda Runeborg
Wilda Runeborg 07, Råby-Rekarne
5.24
Råby-Rekarne FIF
5.24
+1.5
  
4Victoria DavidssonTyresö FK
4.77
+1.5
  
5Vilma StolpenTäby IS
4.76
+0.7
  
6Emilia StenströmHuddinge AIS
4.61
+0.2
  
7Elvira IvarssonTäby IS
4.55
+0.8
  
8Stina Östholm
Stina Östholm 09, Eskilstuna FI
4.55
Eskilstuna FI
4.55
+1.9
  
Olsson5.62
+1.2
5.49
+0.8
5.52
+1.5
5.34
+1.1
x
+0.2
5.25
+0.8
Jansson5.24
+1.5
5.22
+1.1
3.54
+1.4
4.69
+0.4
4.92
+0.4
1.97
+0.8
Runeborg5.24
+1.5
5.18
+0.4
5.01
+0.1
2.11
+1.5
5.11
+0.1
5.15
+1.2
Davidsson4.44
+1.9
4.77
+1.5
x
+2.3
4.47
+0.1
3.29
+0.3
4.46
+1.4
Stolpenx
+1.5
x
+1.7
4.74w
+2.4
4.76
+0.7
x
+0.7
x
+1.5
Stenströmx
+0.1
4.61
+0.2
3.21w
+2.1
Ivarsson4.45
+1.9
4.55
+0.8
4.54
+1.3
4.42
+0.3
x
+0.3
x
+0.4
Östholmx
+1.0
x
+0.6
4.55
+1.9
x
+0.7
2.15
0.0
2.69
+0.1
Final C
1Johanna Sundén
Johanna Sundén 08, Västerås FK
5.01w
Västerås FK
5.01w
+2.3
  
2Elvira Larsson
4.71
Upsala IF
4.71
+1.9
  
3Stella Stenman
Stella Stenman 04, KFUM Örebro
4.68
KFUM Örebro
4.68
+0.1 PB
  
4Natalie JohanssonHuddinge AIS
4.63
+2.0 PB
  
5Stina Värnebjörk
4.53w
Upsala IF
4.53w
+2.9
  
6Felicia Persson
4.51
Katrineholms SK
4.51
+1.9
  
7Elvira Elenäs
4.51
Upsala IF
4.51
+1.7 PB
  
8Julia Eriksson
Julia Eriksson 09, KFUM Örebro
4.24w
KFUM Örebro
4.24w
+2.8
  
9Rashel Yousef
Rashel Yousef 06, Eskilstuna FI
3.98
Eskilstuna FI
3.98
+2.0 PB
  
10Linn Wickman
Linn Wickman 09, Västerås FK
3.37
Västerås FK
3.37
+1.7 PB
  
Sundén5.01w
+2.3
4.18w
+2.5
3.79
+2.0
4.71
+2.0
x
+2.4
x
+1.7
Larsson4.67w
+2.1
4.71
+1.9
x
+0.4
x
+2.3
4.31w
+2.7
x
+1.5
Stenman4.37
+1.3
3.32w
+2.2
4.44w
+2.6
4.53w
+2.7
4.68
+0.1
4.38
+0.1
Johansson4.63
+2.0
4.49
+1.8
4.26w
+3.2
4.36
+1.1
4.37w
+2.1
x
+2.6
Värnebjörk4.53w
+2.9
4.43w
+2.8
4.44
+1.9
x
+1.7
4.37
+1.4
x
+0.2
Persson4.46
+1.9
4.51
+1.9
4.50w
+3.7
4.33w
+2.4
4.44w
+2.3
4.35
+0.9
Elenäsx
+0.3
4.45
+0.4
4.38
+0.8
x
+2.4
4.51
+1.7
x
+1.4
Erikssonx
+1.5
4.16w
+2.1
4.15
+1.5
4.24w
+2.8
4.12w
+2.8
4.00
+0.7
Yousef3.98
+2.0
3.79w
+2.4
x
+2.3
x
+0.7
3.70
+1.3
x
+1.3
Wickman3.37
+1.7
3.10w
+2.8
2.94w
+2.2
3.18w
+2.7
x
+1.8
3.34
+1.5
K Kula     


Final A

Final

1Klara Rådbo
12.36
Hässelby SK
12.36
SB
  
2Norah Lind
Norah Lind 05, Tureberg
12.18
Turebergs FK
12.18
  
3Valentina Murillo
Valentina Murillo 04, Eskilstuna FI
9.90
Eskilstuna FI
9.90
  
4Ella Nilsson
8.82
Hanvikens SK
8.82
  
Rådbox12.2012.35x12.1412.36
Lindx11.53x12.1811.97x
Murilloxxxx9.90x
Nilsson8.828.248.32x8.34x
K Slägga     


Final A

Final

1Kristina Andersson
54.44
Råby-Rekarne FIF
54.44
  
2Norah Lind
Norah Lind 05, Tureberg
53.39
Turebergs FK
53.39
  
3Ilva Gunnarsson
Ilva Gunnarsson 05, KFUM Örebro
46.34
KFUM Örebro
46.34
  
4Joanna Ek
Joanna Ek 05, Helsingborg
45.47
IFK Helsingborg
45.47
PB
  
5Ella Asplund
Ella Asplund 00, KFUM Örebro
42.77
KFUM Örebro
42.77
  
6Ella Nilsson
42.06
Hanvikens SK
42.06
  
7Rebecka Essman
Rebecka Essman 03, Råby-Rekarne
40.05
Råby-Rekarne FIF
40.05
  
Andersson54.44x52.6252.88x54.20
Lind51.38xx52.85x53.39
Gunnarsson46.3446.27xxxx
Ekxx45.47xxx
Asplund34.9542.7740.33xxx
Nilsson39.7736.3242.0641.9739.83x
Essman39.1338.4236.9440.0539.63x
F17 100 m häck (76.2 cm, 8.5 m)     

Vind: +0.5

Final A

Final

Vind: +0.5
1Lii Jabbour
14.72
Hammarby IF
14.72
  
F17 Kula (3.0 kg)     


Final A

Final

1Ellen Forsell
13.18
Hammarby IF
13.18
  
2Felicia Persson
10.60
Katrineholms SK
10.60
PB
  
3Linnea SandströmTurebergs FK
8.86
  
4Filippa Kopparhed
8.73
Hässelby SK
8.73
  
Forsell12.9012.92x13.0313.18x
Perssonx10.609.69x9.60x
Sandström8.608.728.868.688.448.79
Kopparhed8.598.738.07xxx
F17 Slägga (3.0 kg)     


Final A

Final

1Ellen Forsell
53.84
Hammarby IF
53.84
  
2Desiree Essman
Desiree Essman 06, Råby-Rekarne
45.82
Råby-Rekarne FIF
45.82
  
3Altea Mellberg
Altea Mellberg 06, Västerås FK
36.75
Västerås FK
36.75
  
4Linnea Sandström
36.50
Turebergs FK
36.50
  
5Maja Simonsson
35.95
Hammarby IF
35.95
SB
  
Forsell51.8552.46x52.3253.84x
Essman44.2745.8245.3842.87
Mellbergxx34.8734.5536.75x
Sandström36.1135.11x32.7136.2336.50
Simonssonx34.3034.9435.95xx
F15 80 m häck (76.2 cm, 8 m)     

Vind: +1.5

Final A

Final

Vind: +1.5
1Malin Forséll
11.84
Enköpings AI
11.84
PB NR40
  
2Malva Lönn
12.08
Hammarby IF
12.08
PB
  
3Stina Östholm
Stina Östholm 09, Eskilstuna FI
12.86
Eskilstuna FI
12.86
PB
  
4Elvira Larsson
13.53
Upsala IF
13.53
  
Malva Våhlin
DNF
Upsala IF
DNF
  
F15 Kula (3.0 kg)     


Final A

Final

1Molly Eriksson
Molly Eriksson 09, Västerås FK
11.29
Västerås FK
11.29
PB
  
2Livia Sandström
8.61
Turebergs FK
8.61
PB
  
3Emelie Lundqvist
7.36
Hässelby SK
7.36
  
4Linn Wickman
Linn Wickman 09, Västerås FK
6.90
Västerås FK
6.90
  
Erikssonx10.7411.2910.9410.59x
Sandström7.998.61x8.218.208.19
Lundqvistx7.177.197.367.267.01
Wickmanx6.426.526.905.95x
F15 Slägga (3.0 kg)     


Final A

Final

1Molly Eriksson
Molly Eriksson 09, Västerås FK
37.50
Västerås FK
37.50
  
Erikssonx35.4135.6937.50x36.34
F13 Längd (zon)     


Final A

Final

1Ebba Hellberg
Ebba Hellberg 10, Södertälje IF
3.88
Södertälje IF
3.88
+1.9 PB
  
2Ella Noreland
Ella Noreland 10, Södertälje IF
3.67
Södertälje IF
3.67
+0.9 PB
  
Hellberg3.85
+1.2
3.78w
+2.2
3.88
+1.9
3.74w
+2.3
Noreland3.67
+0.9
3.56
+1.8
3.53w
+2.4
3.53w
+2.1
F13 Kula (2.0 kg)     


Final A

Final

1Moa Ekblad Haarala
9.84
IK Westmannia
9.84
  
Ekblad Haarala9.089.849.53x
F13 Slägga (2.0 kg)     


Final A

Final

1Ebba Hellberg
Ebba Hellberg 10, Södertälje IF
20.07
Södertälje IF
20.07
PB
  
2Ella Noreland
Ella Noreland 10, Södertälje IF
18.91
Södertälje IF
18.91
PB
  
Hellbergx20.0718.73x
Noreland16.8216.2918.9116.92

© 2023 Friidrottsstatistik