0

27.2
14.2
24.2
27.2
27.2
25.2
25.2
24‐25.2
24.2
24‐25.2
21.2
22.2
22.2
21.2
16.2
19.2
19.2
18.2
18.2
13.2
18.2
18.2
18.2
18.2
18.2
17‐18.2
16‐18.2
17.2
17.2
17.2
17.2
10.2
14.2
14.2
14.2
12.2
13.2
12.2
10.2
7.2
12.2
11.2
10‐11.2
10‐11.2
10‐11.2
9‐11.2
11.2
10‐11.2
10.2
8.2
10.2
8.2
4.1
7.2
6.2
6.2
6.2
6.2
6.2
6.2
27.1
1.2
5.2
5.2
1.2
5.2
3.2
2‐4.2
4.2
4.2
3.2
4.2
3.2
3.2
3.2
3‐4.2
3.2
2‐4.2
29.1
18.12
22.1
18.12
31.1
31.1
30.1
29.1
26‐28.1
27.1
28.1
27.1
27‐28.1
27‐28.1
27‐28.1
27‐28.1
26‐28.1
27.1
25.1
24.1
24.1
24.1
Arena: Sola Arena (stav i Inre hamn 4.7)   Arrangör: IF Göta Karlstad
Tävlande: 220 (123+97)   Starter: 224 (123+101)

Män
M 200 m     
5 jul
Vind: +0.8

Final A

Final
5 jul
Vind: +0.8
1Jerome Blake
Jerome Blake 95, CAN
20.42
95CAN
20.42
  
2Erik ErlandssonIFK Lund
20.86
PB
  
12 SWE AT, 4 SWE P19 AT
3Felix Svensson
21.05
Mölndals AIK
21.05
  
4William TrulssonMalmö AI
21.29
SB
  
5Alexander Oliver
21.74
IF Göta Karlstad
21.74
  
Jake Doran
Jake Doran 00, AUS
DNF
00AUS
DNF
  
Final B
5 jul Vind: +2.0
5 julVind: +2.0
1Omar Chaaban
22.22
Malmö AI
22.22
SB
  
2Jacob Helsing
22.49
IK Orient
22.49
SB
  
3Ali Dawood
Ali Dawood 06, IF Göta
23.12
IF Göta Karlstad
23.12
SB
  
M 400 m     
5 jul

Final A

Final
5 jul
1Iñaki Cañal
Iñaki Cañal 97, ESP
46.01
97ESP
46.01
  
2Patrik Šorm
Patrik Šorm 93, CZE
46.26
93CZE
46.26
  
3Alex Beck
Alex Beck 92, AUS
46.33
92AUS
46.33
  
4Christopher O'Donnell
Christopher O'Donnell 98, IRL
46.36
98IRL
46.36
SB
  
5Mattias Waernulf
Mattias Waernulf 02, Västerås FK
47.91
Västerås FK
47.91
  
6Rabah Yousif
Rabah Yousif 86, GBR
47.97
86GBR
47.97
  
7Lucas Törnström
48.19
Danderyds SK
48.19
  
M 800 m     
5 jul

Final A

Final
5 jul
1James Preston
James Preston 97, NZL
1:46.27
97NZL
1:46.27
  
2Balázs Vindics
Balázs Vindics 94, HUN
1:47.02
94HUN
1:47.02
  
3Jan Vukovič
Jan Vukovič 00, SLO
1:47.48
00SLO
1:47.48
  
4Alexander LundskogUllevi FK
1:47.99
SB
  
5Yared Kidane
Yared Kidane 99, Eskilstuna FI
1:49.89
Eskilstuna FI
1:49.89
SB
  
6Benjamin Åberg
1:50.48
Hälle IF
1:50.48
SB
  
7Alexander NyströmRehns BK
1:50.54
PB
  
8Victor Wahlgren
1:50.92
Mölndals AIK
1:50.92
PB
  
9Kevin Bodén
Kevin Bodén 02, KFUM Örebro
1:51.89
KFUM Örebro
1:51.89
PB
  
10Björn Seifert
1:55.78
Upsala IF
1:55.78
  
Ryszard Piasecki
Ryszard Piasecki 01, POL
DNF
01POL
DNF
  
Final B
5 jul
5 jul
1Jimmy Öhman
1:53.13
Gefle IF
1:53.13
SB
  
2Erik Skoglund
1:53.16
Danderyds SK
1:53.16
PB
  
3Walid Oussalah
Walid Oussalah 95, Spårvägen
1:53.89
Spårvägens FK
1:53.89
  
4Henrik Franzén
Henrik Franzén 03, KFUM Örebro
1:54.49
KFUM Örebro
1:54.49
SB
  
5Tobias Eknor
Tobias Eknor 00, Spårvägen
1:54.70
Spårvägens FK
1:54.70
  
6Jacob Åhman
1:55.69
IF Göta Karlstad
1:55.69
PB
  
7Aleksej Pirgholizadeh
1:56.41
Eskilstuna FI
1:56.41
  
8Albin Freiholtz
Albin Freiholtz 06, Trollhättan FIK
1:57.04
Trollhättan FIK
1:57.04
  
9Daniel Gleimar
Daniel Gleimar 92, Spårvägen
1:57.46
Spårvägens FK
1:57.46
  
10Muwafaq Al-Gadi
Muwafaq Al-Gadi 06, QAT
1:57.73
06QAT
1:57.73
  
11Ibrahim Haydar Abdullah
Ibrahim Haydar Abdullah 06, QAT
2:00.03
06QAT
2:00.03
  
Alvin Reinebo
Alvin Reinebo 04, KFUM Örebro
DNF
KFUM Örebro
DNF
  
Final C
5 jul
5 jul
1Jacob Klinth
1:55.32
IFK Lidingö
1:55.32
PB
  
2Fjölnir Brynjarsson
Fjölnir Brynjarsson 97, ISL
1:55.59
97ISL
1:55.59
PB
  
3Erik Nederheim
1:56.15
Täby IS
1:56.15
PB
  
4Simon Sandkvist
1:56.37
Spårvägens FK
1:56.37
SB
  
5Badreldin Haydar Abdallah
Badreldin Haydar Abdallah 04, QAT
1:57.40
04QAT
1:57.40
  
6Achraf Hidare
Achraf Hidare 06, QAT
1:58.37
06QAT
1:58.37
PB
  
7Nils Erixon
1:59.41
IF Göta Karlstad
1:59.41
PB
  
8David Rindetoft
David Rindetoft 03, Västerås FK
1:59.47
Västerås FK
1:59.47
  
9Alwin Andrée
Alwin Andrée 06, Trollhättan FIK
2:00.92
Trollhättan FIK
2:00.92
  
Anton Axelsson
DNF
Hässelby SK
DNF
  
Final D
5 jul
5 jul
1Abdulsalam Alawi
Abdulsalam Alawi 07, QAT
2:03.28
07QAT
2:03.28
PB
  
2Theodor Broms
Theodor Broms 02, Löparnas vänner
2:03.47
Löparnas vänner IF
2:03.47
  
3Abdalla Salih Idris Adam
Abdalla Salih Idris Adam 07, QAT
2:07.43
07QAT
2:07.43
  
4Lucas Björfelt
2:09.78
IF Göta Karlstad
2:09.78
  
5Ahmed Idris Ahmed Ibrahim
Ahmed Idris Ahmed Ibrahim 08, QAT
2:09.93
08QAT
2:09.93
  
6Arafat Fahad Obadi Qasem
Arafat Fahad Obadi Qasem 08, QAT
2:10.06
08QAT
2:10.06
PB
  
7Khafab Adam
Khafab Adam 07, QAT
2:10.69
07QAT
2:10.69
PB
  
8Fredrik Førland WelanderIF Göta Karlstad
2:16.04
  
Vincent Almqvist
Vincent Almqvist 08, Trollhättan FIK
DNF
Trollhättan FIK
DNF
  
M 1500 m     
5 jul

Final A

Final
5 jul
1Samuel Pihlström
3:38.63
Hälle IF
3:38.63
SB
  
2Noah Baltus
Noah Baltus 02, NED
3:38.65
02NED
3:38.65
  
3Jonathan Grahn
3:39.06
Mölndals AIK
3:39.06
PB NU20R
  
4Viktor Idhammar
3:39.28
Hälle IF
3:39.28
PB
  
21 SWE AT
5Leo Magnusson
Leo Magnusson 98, Sävedalen
3:39.65
Sävedalens AIK
3:39.65
PB
  
25 SWE AT
6James Heneghan
James Heneghan 99, GBR
3:40.54
99GBR
3:40.54
PB
  
7Arvid Öhrn
3:41.76
Hälle IF
3:41.76
PB
  
8Alexander Nilsson
3:42.27
Mölndals AIK
3:42.27
PB
  
9Andreas Holst Lindgreen
Andreas Holst Lindgreen 98, DEN
3:42.77
98DEN
3:42.77
  
10Karl Ottfalk
3:44.57
IFK Lidingö
3:44.57
PB
  
9 SWE P19 AT
11Axel Djurberg
3:45.41
Hässelby SK
3:45.41
PB
  
12Oliver Löfqvist
3:45.99
Spårvägens FK
3:45.99
PB
  
13Jonathan Shields
Jonathan Shields 98, GBR
3:47.49
98GBR
3:47.49
  
Shane Streich
Shane Streich 96, USA
DNF
96USA
DNF
  
M 3000 m     
5 jul

Final A

Final
5 jul
1Erik Djurberg
8:16.67
Hässelby SK
8:16.67
PB
  
2Jonathan Edman
8:17.89
IFK Umeå
8:17.89
PB
  
3Jack Karlsson
Jack Karlsson 99, KFUM Örebro
8:21.35
KFUM Örebro
8:21.35
PB
  
4Benjamin Claesson
Benjamin Claesson 02, IKHP Huskvarna
8:23.23
IKHP Huskvarna
8:23.23
PB
  
5Amaury Gouverneur
8:25.45
Spårvägens FK
8:25.45
SB
  
6Markus Andersson
Markus Andersson 05, Västerås FK
8:28.65
Västerås FK
8:28.65
PB
  
7Fredrik JohanssonIK Akele
8:30.49
  
8Rickard Emilsson
8:32.03
IK Akele
8:32.03
SB
  
9Estifanos Faid Asked
8:34.52
Spårvägens FK
8:34.52
SB
  
10Albin Gezelius
Albin Gezelius 03, IFK Mora FIK
8:35.03
IFK Mora FIK
8:35.03
PB
  
11Samuel Berhane
8:35.77
Hässelby SK
8:35.77
  
12Gabriel Claesson
Gabriel Claesson 04, IKHP Huskvarna
8:40.59
IKHP Huskvarna
8:40.59
  
13Conrad Lind
Conrad Lind 01, DEN
8:54.39
01DEN
8:54.39
SB
  
14Wilmer Grahn
8:54.79
Mölndals AIK
8:54.79
PB
  
15Bienvenue Musore
8:57.20
Spårvägens FK
8:57.20
SB
  
16Christoffer Skantz
9:12.57
IF Göta Karlstad
9:12.57
PB
  
17Ludvig Hasler
Ludvig Hasler 05, Västerås FK
9:14.88
Västerås FK
9:14.88
  
18Christian Smedberg
9:15.23
FK Studenterna
9:15.23
PB
  
19Albert Ziegler
9:24.13
Turebergs FK
9:24.13
  
20Isak Steiner
Isak Steiner 08, Västerås FK
9:44.68
Västerås FK
9:44.68
PB
  
Sharmarke AhmedHälle IF
DNF
  
M Höjd     
5 jul

Final A

Final
5 jul
1Eugenio Meloni
Eugenio Meloni 94, ITA
2.18
94ITA
2.18
=SB
  
2Melwin Lycke HolmKils AIK
2.18
=PB
  
3Nathan Ismar
Nathan Ismar 99, FRA
2.16
99FRA
2.16
  
4Vadym Kravchuk
Vadym Kravchuk 96, UKR
2.09
96UKR
2.09
  
5Bogdan Bondarenko
Bogdan Bondarenko 89, UKR
2.09
89UKR
2.09
  
6Joakim Wadstein
2.00
Mölndals AIK
2.00
SB
  
7Arvid Ryberg
1.95
IF Göta Karlstad
1.95
  
1.90
2.20
1.95
2.00
2.05
2.09
2.13
2.16
2.18
Meloni-
xxx
-
-
o
o
o
o
xxo
Lycke Holm-
xxx
-
-
o
o
xo
o
xxo
Ismar-
-
-
o
o
o
o
xxx
Kravchuk-
-
xo
xo
o
xxx


Bondarenko-
-
-
o
xxo
xxx


Wadsteino
o
o
xxx




Rybergo
xxo
xxx





M Längd     
5 jul

Final A

Final
5 jul
1Thobias MontlerUllevi FK
7.95
+0.8
  
2Héctor Santos
Héctor Santos 98, ESP
7.94
98ESP
7.94
+1.0
  
3Henry Frayne
Henry Frayne 90, AUS
7.92
90AUS
7.92
+0.1 SB
  
4Shay Veitch
Shay Veitch 00, NZL
7.54
00NZL
7.54
+0.4
  
5Joakim Hellbratt
7.51
Huddinge AIS
7.51
+1.3 PB
  
6Marko Pestić
Marko Pestić 94, Spårvägen
7.31
Spårvägens FK
7.31
+0.8 SB
  
Henrik Silva Skoog
NM
Västerås FK
NM
  
Yuki Hashioka
Yuki Hashioka 99, JPN
NM
99JPN
NM
  
Montler7.81
+0.7
7.95
+0.8
x
+1.5
7.91
+0.4
7.93
+1.1
7.84
+0.2
Santos7.61
+0.7
7.94
+1.0
7.73
+0.4
7.72
+0.1
x
+1.1
x
+1.8
Frayne7.92
+0.1
x
+1.3
x
+0.6
7.90
+0.5
x
+1.8
x
+2.3
Veitch7.43
0.0
7.30
+0.6
7.52
+1.0
7.54
+0.4
7.42
+1.2
7.19w
+2.4
Hellbrattx
+0.4
x
+1.1
x
+2.4
7.51
+1.3
x
+0.7
x
+1.5
Pestićx
0.0
7.12
+0.5
7.23
+0.2
7.31
+0.8
x
+0.9
x
+1.2
Silva Skoogx
+0.6
x
+0.9
Hashiokax
+0.1
x
+1.8
Final B
5 jul
5 jul
1Samuel Ekelund
7.19w
Eslövs AI
7.19w
+2.4
  
2Kristoffer AnderssonFalu IK
7.13
+1.3
  
3Noa Skomorowski
7.06w
Kvarnsvedens GoIF
7.06w
+2.2
  
Ekelund6.03w
+3.7
6.75
+1.4
6.07w
+3.2
7.19w
+2.4
x
+3.2
x
+2.9
Anderssonx
+1.6
6.85w
+2.3
6.73
+1.9
6.98
+1.9
7.13
+1.3
x
+1.4
Skomorowski6.85
+2.0
7.06w
+2.2
x
+2.1
x
+4.2
x
+2.5
6.96
+1.1
M Diskus     
5 jul

Final A

Final
5 jul
1Daniel Ståhl
Daniel Ståhl 92, Spårvägen
70.25
Spårvägens FK
70.25
  
2Matt Denny
Matt Denny 96, AUS
66.01
96AUS
66.01
  
3Lukas Weißhaidinger
Lukas Weißhaidinger 92, AUT
65.26
92AUT
65.26
  
4Alessio Mannucci
Alessio Mannucci 98, ITA
62.50
98ITA
62.50
  
5Gudni Valur Guðnason
Gudni Valur Guðnason 95, ISL
62.07
95ISL
62.07
  
6Simon Pettersson
60.37
Hässelby SK
60.37
  
7Masateru Yugami
Masateru Yugami 93, JPN
58.13
93JPN
58.13
  
8Gian Vetterli
Gian Vetterli 00, SUI
56.11
00SUI
56.11
  
Ståhl67.3666.8870.25xxx
Denny63.8363.7564.71xx66.01
Weißhaidingerx59.8361.92x65.2662.96
Mannuccix59.7662.5060.12x61.88
Guðnason61.94xx62.0262.0762.06
Petterssonxx60.37x60.25x
Yugami56.5354.87x55.08x58.13
Vetterli56.11
M Spjut     
5 jul

Final A

Final
5 jul
1Jakob Eriksson
69.89
IF Göta Karlstad
69.89
SB
  
2Leon Bodén
Leon Bodén 05, KFUM Örebro
64.23
KFUM Örebro
64.23
  
3Theodor Thor
Theodor Thor 93, Eskilstuna FI
60.70
Eskilstuna FI
60.70
  
4Filip Sundin
57.26
IF Göta Karlstad
57.26
  
Eriksson66.8569.8966.8665.4866.08x
Bodénx64.2357.69xx60.96
Thor59.0658.6360.70xx
Sundin56.5351.3651.1555.7255.5557.26
Kvinnor
K 200 m     
5 jul
Vind: +0.9

Final A

Final
5 jul
Vind: +0.9
1Julia HenrikssonMalmö AI
23.31
  
2Alessia Pavese
Alessia Pavese 98, ITA
23.50
98ITA
23.50
  
3Nora Lindahl
23.62
Hässelby SK
23.62
PB
  
4Rhodah Njobvu
Rhodah Njobvu 94, ZAM
23.74
94ZAM
23.74
  
5Wilma Svenson
Wilma Svenson 03, IFK Växjö
24.12
IFK Växjö
24.12
  
6Ayla Hallberg HossainTurebergs FK
24.36
SB
  
7Jonna Claesson
Jonna Claesson 00, Spårvägen
24.56
Spårvägens FK
24.56
  
8Emilia Franzén
24.56
IFK Växjö
24.56
  
Final B
5 jul Vind: +1.4
5 julVind: +1.4
1Denise Eriksson
24.56
Örgryte IS
24.56
SB
  
2Evelina OlssonIFK Sunne
24.61
PB
  
3Charlotte Andersson
26.94
Hässelby SK
26.94
SB
  
K 800 m     
5 jul

Final A

Final
5 jul
1Annemarie Nissen
Annemarie Nissen 94, DEN
2:02.38
94DEN
2:02.38
  
2Hanna Hermansson
2:02.67
Turebergs FK
2:02.67
SB
  
3Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka
Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka 94, POL
2:03.11
94POL
2:03.11
PB
  
4Maria Freij
2:03.79
Malmö AI
2:03.79
PB
  
22 SWE AT
5Caroline Högardh
2:08.36
Hässelby SK
2:08.36
  
6Lova Perman
2:08.50
IF Göta Karlstad
2:08.50
SB
  
7Nadja Rugland
Nadja Rugland 01, Åtvidaberg
2:09.75
Åtvidabergs IF
2:09.75
  
Aneta Lemiesz
Aneta Lemiesz 81, POL
DNF
81POL
DNF
  
Final B
5 jul
5 jul
1Lovisa Ellström
2:12.70
IF Göta Karlstad
2:12.70
SB
  
2Elín Sóley Sigurbjörnsdóttir
Elín Sóley Sigurbjörnsdóttir 95, ISL
2:12.97
95ISL
2:12.97
PB
  
3Wilma Marcusson
2:15.23
Hässelby SK
2:15.23
SB
  
4Ebba Wahlberg
2:17.89
Malmö AI
2:17.89
SB
  
5Astrid Wallenius
Astrid Wallenius 08, Västerås FK
2:19.29
Västerås FK
2:19.29
PB
  
6Clara Jansson
Clara Jansson 06, Västerås FK
2:19.64
Västerås FK
2:19.64
PB
  
7Ella Holmqvist
2:20.09
IF Göta Karlstad
2:20.09
  
8Tilda Knauer
2:20.50
Hälle IF
2:20.50
  
Tyra Landin
Tyra Landin 02, Upsala IF
DNF
Upsala IF
DNF
  
K 1500 m     
5 jul

Final A

Final
5 jul
1Vera Sjöberg
4:16.22
Täby IS
4:16.22
PB
  
41 SWE AT
2Ebba Cronholm
4:24.10
Ljungby FIK
4:24.10
PB
  
3Saga Provci
Saga Provci 04, IFK Göteborg
4:24.46
IFK Göteborg
4:24.46
  
4Ebba Broms
Ebba Broms 05, Spårvägen
4:26.75
Spårvägens FK
4:26.75
PB
  
5Elin Brink
Elin Brink 97, Mölndal
4:34.11
Mölndals AIK
4:34.11
  
6Embla Margrét Hreimsdóttir
Embla Margrét Hreimsdóttir 05, ISL
4:40.00
05ISL
4:40.00
PB
  
7Elsa Wallenius
Elsa Wallenius 01, Västerås FK
4:40.93
Västerås FK
4:40.93
  
8Edith Blomqvist
Edith Blomqvist 94, Västerås FK
4:41.09
Västerås FK
4:41.09
PB
  
9Melissa Bentayeb
4:42.29
Täby IS
4:42.29
PB
  
10Meija Peterson
4:45.29
IF Göta Karlstad
4:45.29
SB
  
11Leira Sandvall
Leira Sandvall 09, Västerås FK
4:47.76
Västerås FK
4:47.76
PB
  
Olivia Weslien
DNF
IF Göta Karlstad
DNF
  
Aneta Lemiesz
Aneta Lemiesz 81, POL
DNF
81POL
DNF
  
K 100 m häck     
5 jul
Vind: +2.1

Final A

Final
5 jul
Vind: +2.1
1Alva von Gerber
13.67w
Huddinge AIS
13.67w
  
2Johanna Carlsson
13.87w
Malmö AI
13.87w
  
3Klara Rådbo
14.32w
Hässelby SK
14.32w
  
K 400 m häck     
5 jul

Final A

Final
5 jul
1Alice Muraro
Alice Muraro 00, ITA
55.61
00ITA
55.61
PB
  
2Moa Granat
Moa Granat 04, Vallentuna
56.43
Vallentuna FK
56.43
PB
  
3Hilla Uusimäki
Hilla Uusimäki 96, FIN
57.12
96FIN
57.12
SB
  
4Kristiina Halonen
Kristiina Halonen 97, FIN
57.32
97FIN
57.32
SB
  
5Hanna Karlsson
58.71
IF Göta Karlstad
58.71
SB
  
6Marielle Kleemeier
Marielle Kleemeier 96, EST
59.13
96EST
59.13
  
7Ebba Åhman
1:00.05
IK Ymer
1:00.05
  
8Ebba Svantesson
1:00.94
Upsala IF
1:00.94
  
Final B
5 jul
5 jul
1Lathifa Afrah
1:05.59
IF Göta Karlstad
1:05.59
  
2Frida Hansson
Frida Hansson 97, Färgelanda
1:10.30
Färgelanda IF
1:10.30
  
K Stav     
4 jul

Final A

Final
4 jul
1Holly Bradshaw
Holly Bradshaw 91, GBR
4.46
91GBR
4.46
  
2Kitty Augusta Friele Faye
Kitty Augusta Friele Faye 02, NOR
4.36
02NOR
4.36
PB
  
3Michaela Meijer
4.36
Örgryte IS
4.36
  
4Imogen Ayris
Imogen Ayris 00, NZL
4.36
00NZL
4.36
  
5Caroline Bonde Holm
Caroline Bonde Holm 90, DEN
4.26
90DEN
4.26
  
6Hanna Jansson
Hanna Jansson 95, IFK Göteborg
4.05
IFK Göteborg
4.05
  
6Silja Andersson
Silja Andersson 03, FIN
4.05
03FIN
4.05
  
8Sara WinbergTäby IS
3.90
  
9Kajsa Roth
Kajsa Roth 06, IFK Göteborg
3.90
IFK Göteborg
3.90
  
Saga Andersson
Saga Andersson 00, FIN
NH
00FIN
NH
  
3.70
4.61
3.90
4.05
4.16
4.26
4.36
4.41
4.46
Bradshaw-
xxx
-
-
-
xo
xo
-
xxo
Faye-
-
o
xxo
o
o
xxx

Meijer-
-
-
o
-
xxo
-
xxx
Ayris-
-
-
xo
xo
xxo
-
xxx
Holm-
-
o
-
o
-
xxx

Jansson-
o
xo
xxx




Andersson-
-
xo
xxx




Winbergxxo
o
xxx





Rotho
xo
xxx





Andersson-
-
-
xxx




K Längd     
5 jul

Final A

Final
5 jul
1Milica Gardašević
Milica Gardašević 98, SRB
6.82
98SRB
6.82
+0.5 =SB
  
2Maja Åskag
Maja Åskag 02, Råby-Rekarne
6.75
Råby-Rekarne FIF
6.75
+0.4 PB
  
4 SWE AT
3Fatima Diame
Fatima Diame 96, ESP
6.69
96ESP
6.69
+1.4
  
4Kaiza Karlén
6.24
IF Göta Karlstad
6.24
+0.5
  
5Emilia Kjellberg
6.23
IF Göta Karlstad
6.23
+1.4
  
6Liz Hedding
Liz Hedding 96, AUS
6.16
96AUS
6.16
+0.8
  
7Ayla Hallberg HossainTurebergs FK
6.12
+0.2
  
8Betty Marie Ramsgaard Jensen
Betty Marie Ramsgaard Jensen 04, DEN
6.00w
04DEN
6.00w
+2.1
  
9Alice Lunardon
Alice Lunardon 98, ITA
5.93
98ITA
5.93
+0.9
  
Gardašević6.73
+1.9
x
+0.1
6.57
+1.4
6.82
+0.5
x
+1.8
6.76
+1.2
Åskag6.56
+0.9
6.60
+0.9
6.54
+1.4
x
+0.7
6.75
+0.4
5.21
+0.8
Diame6.49
+1.5
x
+1.9
x
+1.3
6.69
+1.4
6.53
+0.8
x
+0.7
Karlénx
+1.6
6.12
+1.6
5.95
+0.2
6.24
+0.5
6.14
+1.0
6.21
+0.7
Kjellbergx
+1.8
x
+2.8
6.23
+1.4
6.15
+1.5
x
+1.4
6.20
+1.8
Hedding5.95
+1.3
5.91
+1.2
6.16
+0.8
5.95
+0.5
6.05w
+2.2
6.00
+1.1
Hallberg Hossain5.87
+0.5
x
+2.8
6.12
+0.2
x
+0.1
Ramsgaard Jensen5.99
+1.6
6.00w
+2.1
5.63
+0.6
5.98
+0.2
5.75
+0.6
x
+0.6
Lunardon5.91
+2.0
x
+1.9
5.93
+0.9
Final B
5 jul
5 jul
1Cajsa Augustsson
6.01w
Örgryte IS
6.01w
+3.7
  
2Evelina OlssonIFK Sunne
5.85w
+2.1
  
3Klara Rådbo
5.71
Hässelby SK
5.71
+0.2
  
4Moa Gustafsson
Moa Gustafsson 04, Råby-Rekarne
5.67w
Råby-Rekarne FIF
5.67w
+4.0
  
5Irma Jonhed
5.26
IF Göta Karlstad
5.26
+0.2
  
6Sophie SäweKils AIK
4.97w
+2.8
  
Ida Jexe Ek
NM
IFK Halmstad
NM
  
Augustsson4.32w
+3.3
x
+2.8
x
+1.9
x
+1.8
5.74w
+2.9
6.01w
+3.7
Olsson5.82w
+3.6
5.49w
+3.1
x
+3.1
5.67
+2.0
x
+3.7
5.85w
+2.1
Rådbo5.66
+0.6
x
+1.1
5.71
+0.2
x
+2.0
x
+1.5
x
+2.3
Gustafssonx
+1.5
4.40w
+3.4
5.67w
+4.0
x
+3.0
x
+2.1
4.61
+1.9
Jonhedx
+1.0
x
+2.6
x
+2.6
5.26
+0.2
5.19w
+3.6
x
+1.6
Säwex
+1.2
4.95w
+3.1
4.97w
+2.8
4.91
+0.7
x
+1.1
x
+3.4
Jexe Ekx
+1.4
x
+2.2
x
+1.7
x
+1.1
x
+0.8
x
+3.5
K Kula     
5 jul

Final A

Final
5 jul
1Fanny Roos
18.62
Malmö AI
18.62
  
2Benthe König
Benthe König 98, NED
17.55
98NED
17.55
SB
  
3Sara Lennman
Sara Lennman 96, Spårvägen
17.18
Spårvägens FK
17.18
  
4Jolien Boumkwo
Jolien Boumkwo 93, BEL
16.63
93BEL
16.63
  
5Erna Sóley Gunnarsdóttir
Erna Sóley Gunnarsdóttir 00, ISL
16.61
00ISL
16.61
  
6Emilia Malmehed
14.76
IF Göta Karlstad
14.76
  
Roos17.7318.06x18.4818.6218.44
König16.9917.55xxx16.85
Lennman17.18xx17.0716.96x
Boumkwox15.52xxx16.63
Gunnarsdóttir16.2416.5216.61xx16.28
Malmehed13.3113.3713.52xx14.76
K Slägga     
5 jul

Final A

Final
5 jul
1Grete Ahlberg
68.12
Hammarby IF
68.12
  
2Aleksandra Śmiech
Aleksandra Śmiech 97, POL
67.85
97POL
67.85
  
3Vanessa Sterckendries
Vanessa Sterckendries 95, BEL
67.03
95BEL
67.03
  
4Katarzyna Furmanek
Katarzyna Furmanek 96, POL
66.98
96POL
66.98
  
5Rebecka Hallerth
65.48
Spårvägens FK
65.48
  
6Thea Löfman
64.99
Malmö AI
64.99
  
7Liv Winther
Liv Winther 02, DEN
63.79
02DEN
63.79
PB DUR-21
  
8Sara Forssell
62.43
IF Göta Karlstad
62.43
  
9Emma Palmgren
58.29
IF Göta Karlstad
58.29
SB
  
Ahlberg67.6767.6668.12xxx
Śmiech66.1667.2167.29x67.85x
Sterckendries59.4364.1666.2067.0366.2966.29
Furmanek65.9565.35x66.98x63.83
Hallerth62.81x64.9565.4864.8862.96
Löfman61.6662.5764.3264.9064.9963.02
Winther58.5163.7962.1860.99x63.37
Forssell61.84xx61.8962.1662.43
Palmgren58.2955.0256.51
K Spjut     
5 jul

Final A

Final
5 jul
1Matilda Elfgaard
52.21
IFK Växjö
52.21
SB
  
2Amanda Olsson
49.93
Säffle FIK
49.93
PB
  
3Carolin Näslund
47.12
IF Göta Karlstad
47.12
SB
  
4Caroline Bredsten HenriksenIFK Lidingö
44.76
PB
  
5Eunice Karlsson
Eunice Karlsson 98, Eskilstuna FI
44.19
Eskilstuna FI
44.19
  
6Emelie Olsson
44.11
Säffle FIK
44.11
  
Elfgaard50.5549.2747.2150.3852.2148.37
Olssonx47.4848.2445.70x49.93
Näslund46.7047.12x46.4846.81x
Henriksenx38.65xx44.7643.50
Karlsson34.53x42.81xx44.19
Olsson44.1142.6343.9544.0342.3440.14