0

10.4
27.3
7.4
6.4
9.4
7.4
1.4
6.4
7.4
6.4
28.3
23.3
16.3
4.2
16.3
29.3
29.3
23.3
26.3
21.3
19.3
23‐24.3
23‐24.3
23‐24.3
23.3
22.3
23.3
23.3
23.3
23.3
23‐24.3
19‐21.3
15‐16.3
15‐16.3
21.3
19.3
17.3
10.3
3.3
16.3
9.3
9.3
17.3
16‐17.3
16‐17.3
16.3
16.3
9.3
2.3
14.3
9.3
24.2
27.2
5.3
10.3
9‐10.3
9.3
9.3
9.3
9.3
3.3
21.2
5.3
2.3
2‐3.3
3.3
2‐3.3
2‐3.3
1‐3.3
2.3
29.2
27.2
29.2
27.2
14.2
27.2
27.2
25.2
25.2
24‐25.2
24.2
24‐25.2
21.2
22.2
22.2
21.2
16.2
19.2
19.2
18.2
18.2
13.2
18.2
18.2
18.2
18.2
18.2
17‐18.2
16‐18.2
17.2
Arena: Sollentunavallen och Edsbergs sportfält   Arrangör: Turebergs FK
Tävlande: 923 (454+469)   Starter: 2072 (963+1109)

Män
M 100 m     
10 jun
Vind: +1.0

Final A

Final
10 jun
Vind: +1.0
1Desmond Rogo
10.47
Upsala IF
10.47
  
2Johan SjölanderTäby IS
10.65
PB
  
3Milo Wahlgren
10.79
Täby IS
10.79
  
4Lion Martinez
10.79
Upsala IF
10.79
=SB =NR45
  
5Alexander Pilgrim
10.86
Hammarby IF
10.86
  
Simon Plesse
DNS
Upsala IF
DNS
  
Isak Hughes
Isak Hughes 05, IFK Växjö
DNS
IFK Växjö
DNS
  
Dennis Otieno
DNS
Hammarby IF
DNS
  
Heat 1
10 jun Vind: 0.0
10 junVind: 0.0
1Simon Plesse
10.69
Upsala IF
10.69
q
  
2Milo Wahlgren
10.87
Täby IS
10.87
q
  
3Fritz Ekane
Fritz Ekane 90, Spårvägen
11.23
Spårvägens FK
11.23
SB
  
4Felix Ekman
Felix Ekman 01, Sundbyberg
11.32
Sundbybergs IK
11.32
PB
  
5Vilmer Vännman
11.45
IFK Umeå
11.45
SB
  
6Lucas Grönvall
11.75
Tjalve FIF
11.75
PB
  
7Mårten Skogman
12.22
Spårvägens FK
12.22
  
8Bobbie Baars
14.11
Turebergs FK
14.11
  
Heat 2
10 jun Vind: +2.7
10 junVind: +2.7
1Dennis Otieno
10.31w
Hammarby IF
10.31w
q
  
2Isak Hughes
Isak Hughes 05, IFK Växjö
10.46w
IFK Växjö
10.46w
q
  
3Johan SjölanderTäby IS
10.59w
q
  
4Michael LuxemburgTäby IS
10.89w
  
5Murteza Ghoraishi
Murteza Ghoraishi 02, Oskarshamns SK
11.19w
Oskarshamns SK
11.19w
  
6Gabriel Stengård
11.75w
Värmdö IF
11.75w
  
7John Svanström
12.07w
Spårvägens FK
12.07w
  
8Christian Josefsson
13.00w
Turebergs FK
13.00w
  
Heat 3
10 jun Vind: +2.0
10 junVind: +2.0
1Desmond Rogo
10.45
Upsala IF
10.45
PB
q
  
2Lion Martinez
10.79
Upsala IF
10.79
SB NR45
q
  
3Alexander Pilgrim
10.84
Hammarby IF
10.84
SB
q
  
4Preeda Tantimethakun
11.38
Eskilstuna FI
11.38
PB
  
5Kassim Rashid MohamedSundbybergs IK
11.39
PB
  
6Ibrahim AbakarTäby IS
11.79
SB
  
7Simon Björnstedt
12.71
Upsala IF
12.71
  
M 200 m     
10 jun
Vind: +0.8

Final A

Final
10 jun
Vind: +0.8
1Mattias Waernulf
Mattias Waernulf 02, Västerås FK
21.83
Västerås FK
21.83
SB
  
2Alexander Oliver
21.95
IF Göta Karlstad
21.95
PB
  
3Gabriel Vikic
22.37
Visby IF Gute
22.37
PB
  
4Lion Martinez
22.42
Upsala IF
22.42
SB NR45
  
5Arvid Gustafsson
22.79
Mölndals AIK
22.79
  
6Felix Ekman
Felix Ekman 01, Sundbyberg
23.27
Sundbybergs IK
23.27
SB
  
7Vilmer Vännman
23.89
IFK Umeå
23.89
SB
  
Final B
10 jun Vind: +2.0
10 junVind: +2.0
1Preeda Tantimethakun
23.64
Eskilstuna FI
23.64
PB
  
2Kassim Rashid MohamedSundbybergs IK
23.84
PB
  
3Ibrahim AbakarTäby IS
24.71
SB
  
4Mårten Skogman
24.78
Spårvägens FK
24.78
SB
  
5Christian JosefssonTurebergs FK
27.17
SB
  
6Johan Bergman
Johan Bergman 66, Sundbyberg
27.48
Sundbybergs IK
27.48
SB
  
7Bobbie Baars
28.88
Turebergs FK
28.88
SB
  
M 400 m     
11 jun

Final A

Final
11 jun
1Mattias Waernulf
Mattias Waernulf 02, Västerås FK
47.60
Västerås FK
47.60
SB
  
2Jeroen PerssonIFK Lund
47.88
PB
  
3Lucas Törnström
48.04
Danderyds SK
48.04
PB
  
4Markus Brodin
48.35
Danderyds SK
48.35
PB
  
5Gabriel Vikic
49.08
Visby IF Gute
49.08
PB
  
6Felix Ridderstråle
49.37
Piteå IF
49.37
  
7Alexander Davidsson ErikssonDanderyds SK
49.91
PB
  
Viktor HedlundFalu IK
DNF
  
Final B
11 jun
11 jun
1Nikolaos PathiakisHammarby IF
52.19
  
2Vidar Arvidsson
54.63
Upsala IF
54.63
PB
  
3Per Sandell
57.72
Turebergs FK
57.72
SB
  
4Hans Säll
Hans Säll 61, Tureberg
1:01.42
Turebergs FK
1:01.42
  
5Bobbie Baars
1:02.74
Turebergs FK
1:02.74
  
M 800 m     
10 jun

Final A

Final
10 jun
1Yared Kidane
Yared Kidane 99, Eskilstuna FI
1:52.93
Eskilstuna FI
1:52.93
SB
  
2Markus Brodin
1:54.07
Danderyds SK
1:54.07
PB
  
3Aleksej Pirgholizadeh
1:55.92
Eskilstuna FI
1:55.92
SB
  
4Jonathan Edman
1:58.88
IFK Umeå
1:58.88
  
5Nils Erixon
2:00.79
IF Göta Karlstad
2:00.79
  
6Axel Strinning
2:00.99
Bromma IF
2:00.99
PB
  
7Theodor Broms
Theodor Broms 02, Löparnas vänner
2:02.48
Löparnas vänner IF
2:02.48
  
8Daniel Musirim
2:03.58
Sundbybergs IK
2:03.58
PB
  
9Max Ulvan
2:04.20
Motala AIF
2:04.20
PB
  
10Kalab Alemsegek TesfayTurebergs FK
2:04.36
  
11Bahran Mikael
2:07.23
Turebergs FK
2:07.23
PB
  
12Axel Månsson
2:07.38
Hanvikens SK
2:07.38
SB
  
13Alexander Björklund
2:10.41
Hässelby SK
2:10.41
  
14Daniel Förberg
2:22.44
Fredrikshofs FIF
2:22.44
  
M 3000 m     
9 jun

Final A

Final
9 jun
1Milian Hentschke
8:53.32
Tullinge FI
8:53.32
PB
  
2Ludvig Hasler
Ludvig Hasler 05, Västerås FK
8:58.24
Västerås FK
8:58.24
PB
  
3Dennis Olsson
Dennis Olsson 97, Spårvägen
8:58.39
Spårvägens FK
8:58.39
SB
  
4Markus Andersson
Markus Andersson 06, Västerås FK
9:11.30
Västerås FK
9:11.30
PB
  
5Noah Svedberg
Noah Svedberg 07, Sävedalen
9:11.86
Sävedalens AIK
9:11.86
PB
  
6Joel Engström
Joel Engström 90, Studenterna
9:13.52
FK Studenterna
9:13.52
PB
  
7Leonardo Garavini
9:25.55
IFK Lidingö
9:25.55
PB
  
8Lowe Fuxe Barkvall
9:38.94
Turebergs FK
9:38.94
SB
  
9Esaias Backlund
9:43.21
Spårvägens FK
9:43.21
PB
  
10Petter Sandberg
9:48.13
Upsala IF
9:48.13
PB
  
11Svante Lenke
10:07.32
Upsala IF
10:07.32
SB
  
12Martin Törnqvist
10:08.42
Turebergs FK
10:08.42
SB
  
13Ulf Eriksson
10:11.45
Huddinge AIS
10:11.45
SB
  
Sylvain Glos
Sylvain Glos 87, Studenterna
DNF
FK Studenterna
DNF
  
M 3000 m hinder     
10 jun

Final A

Final
10 jun
1Markus Andersson
Markus Andersson 05, Västerås FK
9:22.91
Västerås FK
9:22.91
PB
  
2Stefan Ritte
9:38.61
IFK Tumba
9:38.61
PB
  
Samuel Berhane
DNF
Hässelby SK
DNF
  
M 110 m häck     
9 jun
Vind: +1.8

Final A

Final
9 jun
Vind: +1.8
1Ludvig All
14.54
Täby IS
14.54
PB
  
2Arvid Wändesjö
15.04
Hammarby IF
15.04
PB
  
M 110 m häck extra     
9 jun
Vind: +0.4

Final A

Final
9 jun
Vind: +0.4
1Ludvig All
14.69
Täby IS
14.69
SB
  
2Arvid Wändesjö
15.05
Hammarby IF
15.05
SB
  
M 400 m häck     
10 jun

Final A

Final
10 jun
1Johan Claeson
Johan Claeson 01, IFK Växjö
52.71
IFK Växjö
52.71
SB
  
2Henning Ehn
Henning Ehn 05, Sundsvall
57.03
Sundsvalls FI
57.03
SB
  
3Dennis Elms JanssonHuddinge AIS
58.04
  
4Felix Ridderstråle
58.13
Piteå IF
58.13
PB
  
5Viktor Hedlund
1:00.24
Falu IK
1:00.24
SB
  
6Emil Sörqvist
1:02.08
Huddinge AIS
1:02.08
SB
  
7David Thid
David Thid 03, Spårvägen
1:46.74
Spårvägens FK
1:46.74
  
Oliver Smidskog
Oliver Smidskog 02, Västerås FK
DNF
Västerås FK
DNF
  
M Höjd     
9 jun

Final A

Final
9 jun
1Erik Dahlberg
1.91
Turebergs FK
1.91
SB
  
1.831.911.96
Dahlbergoxoxxx
M Stav     
10 jun

Final A

Final
10 jun
1Viktor Rahm
Viktor Rahm 05, Västerås FK
4.95
Västerås FK
4.95
  
1Teodor Borgius
4.95
Hammarby IF
4.95
  
3Rasmus Carlsson
Rasmus Carlsson 88, KFUM Örebro
4.75
KFUM Örebro
4.75
SB
  
Carl-Einar Söderström EskonniemiHellas FK
NH
  
Karl Zuber
Karl Zuber 98, Hässelby
NH
Hässelby SK
NH
  
Fredrick EkholmIFK Lidingö
NH
  
Harald GemmelTäby IS
NH
  
4.454.654.754.854.955.05
Rahm--o-xoxxx
Borgius--o-xoxxx
Carlsson--xoxxx
Söderström Eskonniemi-xxx
Zuberxxx
Ekholmxxx
Gemmel-xxx
Final B
11 jun
11 jun
1Quincy Hackett
4.05
Hammarby IF
4.05
  
2Simon Lindström
4.05
Turebergs FK
4.05
  
3Carl Bergmark
3.95
Hammarby IF
3.95
PB
  
4Nils GrufmanTäby IS
3.75
  
5Jacob Semb-JosefsonTurebergs FK
3.75
SB
  
6Levi Back
Levi Back 08, Tureberg
3.65
Turebergs FK
3.65
  
7Benjamin WilkinsonHammarby IF
3.65
PB
  
8Jakob Höglund
3.55
Upsala IF
3.55
PB
  
9Theodor Öhman
3.55
Enköpings AI
3.55
PB
  
3.45
4.35
3.55
3.65
3.75
3.85
3.95
4.05
4.15
Hackett-
xxx
-
-
-
-
-
o
-
Lindström-
-
-
-
xo
-
xo
xxx
Bergmark-
-
-
-
-
xo
xxx

Grufman-
xp
o
o
xxx



Semb-Josefson-
-
-
xxo
xxx



Back-
-
xo
-
xxx



Wilkinsono
xo
xo
xxx




Höglund-
xo
-
-
xxx



Öhman-
xxo
xxx





Final C
10 jun
10 jun
1Viktor Melén
Viktor Melén 08, Mälarhöjden
3.45
Mälarhöjdens IK
3.45
PB
  
2Edwin Larripa TaxellHässelby SK
3.25
SB
  
3Malte Vejbrink
Malte Vejbrink 08, Mälarhöjden
3.25
Mälarhöjdens IK
3.25
PB
  
4Hugo Wiklund
3.25
Hanvikens SK
3.25
PB
  
5Albin Wolgast
2.95
Hammarby IF
2.95
PB
  
6Jakob Melén
Jakob Melén 08, Mälarhöjden
2.95
Mälarhöjdens IK
2.95
PB
  
7Jumanne Hackett
2.85
Hammarby IF
2.85
SB
  
8Samuel Härkegård WulffMälarhöjdens IK
2.85
PB
  
2.65
3.45
2.75
3.55
2.85
2.95
3.05
3.15
3.25
3.35
Melén-
xo
-
xxx
-
-
o
o
xxo
xxo
Larripa Taxell-
-
-
-
-
xo
o
xxx
Vejbrink-
o
o
xxo
o
o
xo
xxx
Wiklund-
xxo
xo
o
o
o
xxo
xxx
Wolgast-
o
o
o
xxx



Melén-
o
o
xo
xxx



Hackett-
-
o
xxx




Härkegård Wulffo
o
xo
xxx




Final D
11 jun
11 jun
1Filip Wincent
Filip Wincent 09, Sundbyberg
2.95
Sundbybergs IK
2.95
PB
  
2Tristan Back
2.75
Turebergs FK
2.75
PB
  
3Melker Nyman
2.75
Upsala IF
2.75
PB
  
4Jakob LindbergHellas FK
2.65
PB
  
5Oskar LybergTäby IS
2.55
PB
  
6Love Lindberg
1.95
Hellas FK
1.95
PB
  
Alex Ejendal
NH
IFK Lidingö
NH
  
1.85
2.65
1.95
2.75
2.05
2.85
2.15
2.95
2.25
3.05
2.35
2.45
2.55
Wincent-
o
-
-
-
o
-
o
-
xxx
-
o
-
Back-
o
-
o
-
xxx
-
-
-
o
o
Nyman-
xo
-
xo
-
xxx
-
-
-
o
o
Lindberg-
xo
-
xxx
-
o
o
o
o
o
Lyberg-
xxx
-
o
o
o
o
o
xo
Lindbergo
o
xxx





Ejendal-
-
xxx





M Längd     
10 jun

Final A

Final
10 jun
1Niklas Wall
6.90
Hammarby IF
6.90
+0.2 SB
  
2Josh Routh
Josh Routh 02, Huddinge
6.72
Huddinge AIS
6.72
+0.8 SB
  
3Vincent Arousell
6.33
Hässelby SK
6.33
+0.8 SB
  
4Karl-William EinarsonIF Göta Karlstad
6.20
–0.4
  
5Emil Lavett
Emil Lavett 01, Spårvägen
6.12
Spårvägens FK
6.12
–1.1
  
6Felix Prins
Felix Prins 00, Spårvägen
6.04
Spårvägens FK
6.04
–1.9
  
7Emil Quick
Emil Quick 95, Lidingö
5.41
IFK Lidingö
5.41
–0.8 SB
  
Rickard WillmanTäby IS
NM
  
Wallx
-1.7
6.85
-0.6
3.86
-0.6
6.80
-1.1
6.62
-2.0
6.90
+0.2
Routhx
+1.0
x
-0.9
6.72
+0.8
6.48
-1.2
6.12
-0.9
4.65
-0.4
Arousell5.95
+0.4
x
-1.2
6.33
+0.8
6.17
-1.3
6.05
-1.7
x
-1.5
Einarson6.20
-0.4
6.13
-1.2
6.19
-1.6
5.67
-2.8
5.51
-0.7
x
-1.0
Lavett4.26
+0.4
6.12
-1.1
x
-0.5
5.89
-1.7
x
+0.1
x
0.0
Prinsx
+0.3
x
0.0
6.04
-1.9
x
-1.0
x
-0.3
x
+0.3
Quick5.41
-0.8
5.26
-0.3
5.39
-2.3
x
-0.6
x
-1.1
5.24
-1.0
Willmanx
+0.3
x
-1.1
x
-2.6
x
-0.1
M Tresteg     
9 jun

Final A

Final
9 jun
1Tim Svantesson
13.81
Upsala IF
13.81
+1.1 SB
  
2Alexander Nyman
13.77
Hässelby SK
13.77
+0.2 SB
  
3Rickard WillmanTäby IS
13.68
+1.6
  
4Jacob Tysén HolmbergHässelby SK
13.10
+0.7 SB
  
5Karl-William EinarsonIF Göta Karlstad
12.50
+0.8
  
6Edvin Livak
11.44
Bromma IF
11.44
+0.5 SB
  
Svantessonx
0.0
13.36
+1.1
x
+0.6
13.81
+1.1
x
+0.7
x
+1.1
Nymanx
+0.6
x
+1.2
13.73
+0.2
x
+1.7
x
+0.8
13.77
+0.2
Willmanx
+0.8
13.31
+0.1
x
0.0
13.31
+0.9
13.68
+1.6
13.39
+1.5
Tysén Holmberg12.84
0.0
12.71
+0.1
13.10
+0.7

+0.8
Einarson12.45
0.0
12.50
+0.8
12.47
+0.8
x
+0.9
Livak11.44
+0.5
x
+1.2
11.31
+0.6
x
+0.9
11.39
+0.8
10.82
+1.4
M Kula     
11 jun

Final A

Final
11 jun
1Patrik Lindstedt
16.59
Hässelby SK
16.59
  
2Elias Lind
Elias Lind 03, Hässelby
14.89
Hässelby SK
14.89
PB
  
3Rikard Throgen-HedinIF Göta Karlstad
12.83
PB
  
4Tony Karlsson
9.98
Huddinge AIS
9.98
  
Lindstedt16.4416.59x
Lind14.1214.45xx14.8914.46
Throgen-Hedin11.8211.83x11.9812.8311.94
Karlssonx9.98x9.55x9.41
M Diskus     
11 jun

Final A

Final
11 jun
1Emil Holm
Emil Holm 01, Tureberg
45.01
Turebergs FK
45.01
  
2Teo Paganus
44.77
Turebergs FK
44.77
  
3Rikard Throgen-HedinIF Göta Karlstad
44.32
  
4Martin Sundberg
42.60
Hammarby IF
42.60
  
5Tony Karlsson
35.69
Huddinge AIS
35.69
SB
  
6Vincent Arousell
35.49
Hässelby SK
35.49
  
Holm43.17x40.32x45.0144.49
Paganus41.6843.5143.3443.8244.7744.66
Throgen-Hedin40.9442.7144.3242.1941.9543.36
Sundberg41.89xx40.7442.60x
Karlssonx35.69xx33.7034.67
Arousell35.49xxxxx
M Slägga     
9 jun

Final A

Final
9 jun
1Karl Ludvik
61.44
Turebergs FK
61.44
  
2Leo Bystedt
Leo Bystedt 03, Västerås FK
60.70
Västerås FK
60.70
  
3Albin Silén
60.15
Strands IF
60.15
PB
  
4Johannes Nilsson
Johannes Nilsson 98, Västerås FK
51.31
Västerås FK
51.31
  
Ludvik57.7157.8661.4459.68xx
Bystedt59.1657.8158.2059.6860.70x
Silénxx56.7760.1559.1757.06
Nilsson50.8651.0150.2651.31x51.13
M Spjut     
10 jun

Final A

Final
10 jun
1Vincent Arousell
43.56
Hässelby SK
43.56
PB
  
Arousell43.5640.73x40.4236.7940.61
P19 100 m     
10 jun
Vind: +1.3

Final A

Final
10 jun
Vind: +1.3
1Gabriel Dag
Gabriel Dag 05, Västerås FK
10.98
Västerås FK
10.98
PB
  
2Isak Stieberth SiljedahlTurebergs FK
11.43
PB
  
3Måns Cyrén
11.45
Gefle IF
11.45
SB
  
4Anton Hellstrand HellebergIFK Lidingö
11.62
PB
  
5Rafael Vikic
11.67
Visby IF Gute
11.67
PB
  
6Mindor Bergler
11.75
Hässelby SK
11.75
PB
  
7Hampus Wiborg
Hampus Wiborg 05, KFUM Örebro
11.96
KFUM Örebro
11.96
PB
  
8Christ Rafi KrekorianUpsala IF
13.37
SB
  
P19 200 m     
10 jun
Vind: +1.6

Final A

Final
10 jun
Vind: +1.6
1Isak Stieberth SiljedahlTurebergs FK
22.76
PB
  
2David Axelsson
23.16
Upsala IF
23.16
SB
  
3Måns Cyrén
23.24
Gefle IF
23.24
PB
  
4Julius Holmberg
Julius Holmberg 07, FIN
23.58
07FIN
23.58
PB
  
5Hampus Wiborg
Hampus Wiborg 05, KFUM Örebro
23.93
KFUM Örebro
23.93
PB
  
6Rafael Vikic
24.03
Visby IF Gute
24.03
  
7Felix ÖsterbergBoo IF
24.67
PB
  
P19 400 m     
11 jun

Final A

Final
11 jun
1Konrad Sundbom KopparbergSpårvägens FK
52.52
PB
  
2Edvin Unger
52.77
Bromma IF
52.77
PB
  
3Kenan Kuru
Kenan Kuru 04, Tullinge FI
52.90
Tullinge FI
52.90
SB
  
4Robin Göransson
53.11
Turebergs FK
53.11
  
5Linus Fondin
53.12
Hanvikens SK
53.12
  
6Kalab Alemsegek TesfayTurebergs FK
53.30
PB
  
7Felix ÖsterbergBoo IF
55.03
PB
  
P19 3000 m     
9 jun

Final A

Final
9 jun
1Liam Tannlund
10:11.04
Täby IS
10:11.04
PB
  
2Otto Wendle Lindestam
10:16.23
Spårvägens FK
10:16.23
PB
  
P19 110 m häck (99.1 cm)     
9 jun
Vind: +2.1

Final A

Final
9 jun
Vind: +2.1
1Linus Jonsson
14.51w
Hässelby SK
14.51w
  
2Henning Ehn
Henning Ehn 05, Sundsvall
15.01w
Sundsvalls FI
15.01w
  
3Viggo Stridh
15.34w
Täby IS
15.34w
  
P19 Höjd     
9 jun

Final A

Final
9 jun
1Felix RidderstrålePiteå IF
1.88
SB
  
1.731.781.831.881.91
Ridderstråleoooxoxxx
P19 Längd     
10 jun

Final A

Final
10 jun
1Kristoffer AnderssonFalu IK
7.12
+0.3
  
2Gabriel Dag
Gabriel Dag 05, Västerås FK
6.80
Västerås FK
6.80
+1.8 PB
  
3William Brändeborn
6.65w
Råby-Rekarne FIF
6.65w
+3.5
  
4David Axelsson
6.40
Upsala IF
6.40
–0.6 SB
  
5Anton Hellstrand HellebergIFK Lidingö
6.22
+1.2 SB
  
6Mindor Bergler
6.05
Hässelby SK
6.05
+1.7
  
7Teodor Nyman
5.87
Hässelby SK
5.87
+1.4
  
8Joel Borrman
5.74
Huddinge AIS
5.74
+0.9
  
Andersson6.46
+0.7
5.07
+0.7
6.32
+0.7
6.81
+0.4
6.91
+1.9
7.12
+0.3
Dag6.62
+2.0
6.73w
+2.4
6.69
+0.9
6.21
+0.6
6.60
+1.0
6.80
+1.8
Brändeborn6.65w
+3.5
6.46
+1.5
6.26
+1.5
x
-0.4
x
+1.6
x
+2.3
Axelssonx
+1.9
x
+1.2
x
+1.0
6.40
-0.6
3.49
+1.5
3.90
-0.2
Hellstrand Helleberg6.22
+1.2
x
+0.3
x
+0.3
x
0.0
x
+0.8
6.13
+0.6
Bergler5.06
+0.9
6.05
+1.7
6.02
+1.8
6.03
+0.6
5.56
+0.9
5.96
+1.1
Nymanx
+0.9
x
+1.7
x
+1.4
5.63
-0.1
5.87
+1.4
x
+1.7
Borrmanx
+1.4
x
+1.7
x
+1.0
5.74
+0.9
x
+2.0
x
0.0
P19 Tresteg     
11 jun

Final A

Final
11 jun
1Marcus Eklund
14.36
Täby IS
14.36
+0.2 PB
  
2Rasmus Berg
13.99
Gefle IF
13.99
+0.6 SB
  
3Thirachai Schröder
13.97
Spårvägens FK
13.97
+0.2 PB
  
4Josef Malsher
13.93
Upsala IF
13.93
+1.1 PB
  
5Teodor Nyman
13.24w
Hässelby SK
13.24w
+3.1
  
Joel Borrman
NM
Huddinge AIS
NM
  
Eklund14.36
+0.2
x
+1.9
13.13
-0.2
x
+2.1
Berg13.81
+1.0
x
+2.2
13.96
+0.3
x
+0.8
13.75
+0.5
13.99
+0.6
Schröder13.79
+1.5
13.97
+0.2
13.69
+0.3
x
+5.9
12.46
+1.5
13.78
+1.1
Malsher13.07
0.0
13.55
+0.8
13.46
+0.7
13.60
+1.6
13.93
+1.1
13.48
-0.2
Nyman12.51
+1.7
12.04w
+2.7
12.30
+1.7
13.24w
+3.1
12.78
+0.6
12.84
+0.8
Borrmanx
+0.8
x
+1.2
x
0.0
x
+1.6
x
+1.6
x
+2.2
P19 Kula (6.0 kg)     
11 jun

Final A

Final
11 jun
1Jesper Lindqvist
15.47
Boden FI
15.47
  
2Gustav Rydåker
15.13
Upsala IF
15.13
  
3Jacob Nilsson
Jacob Nilsson 05, Spårvägen
15.04
Spårvägens FK
15.04
PB
  
Lindqvist14.8915.47xx14.8415.34
Rydåkerxx15.1315.09xx
Nilssonxx12.5513.5515.04x
P19 Diskus (1.75 kg)     
11 jun

Final A

Final
11 jun
1Gustav Rydåker
50.67
Upsala IF
50.67
PB
  
2Jesper Lindqvist
47.53
Boden FI
47.53
  
3Adam Hellbom
41.36
Falu IK
41.36
  
4Jacob Nilsson
Jacob Nilsson 05, Spårvägen
40.26
Spårvägens FK
40.26
  
5Adam TorbjörnssonHammarby IF
35.52
  
Rydåker44.3847.86x50.4250.67x
Lindqvist43.9844.8541.1947.4046.8547.53
Hellbom41.36xxxxx
Nilssonxx34.3240.2638.99x
Torbjörnssonx32.6434.7033.8735.52x
P19 Slägga (6.0 kg)     
10 jun

Final A

Final
10 jun
1Gustav Rydåker
63.53
Upsala IF
63.53
  
2Ludvig Wallén
54.80
Bromma IF
54.80
SB
  
Rydåker63.53x63.31xx59.05
Wallénxx46.49x54.8048.89
P19 Spjut     
10 jun

Final A

Final
10 jun
1Leon Bodén
Leon Bodén 05, KFUM Örebro
64.51
KFUM Örebro
64.51
  
Filip EkströmBromma IF
NM
  
Bodén61.9464.1662.37xx64.51
Ekströmr
P17 100 m     
10 jun
Vind: +1.1

Final A

Final
10 jun
Vind: +1.1
1Hugo Kündig
Hugo Kündig 06, IFK Göteborg
10.80
IFK Göteborg
10.80
PB
  
2Albin Edin
Albin Edin 06, IFK Göteborg
10.98
IFK Göteborg
10.98
PB
  
3Saviola Mbugua WaithiraTurebergs FK
11.14
PB
  
4Andrei Popa
Andrei Popa 06, Mariestads AIF
11.28
Mariestads AIF
11.28
SB
  
5Melvin Nilsson
11.48
Turebergs FK
11.48
  
6Hilding Hanberg
Hilding Hanberg 06, Västerås FK
11.60
Västerås FK
11.60
PB
  
7Jacob Norsell
11.67
Täby IS
11.67
PB
  
Albin Örnborg
Albin Örnborg 06, IFK Göteborg
DNS
IFK Göteborg
DNS
  
Heat 1
10 jun Vind: +0.2
10 junVind: +0.2
1Hilding Hanberg
Hilding Hanberg 06, Västerås FK
11.61
Västerås FK
11.61
PB
q
  
2Andreas Linder
11.71
Upsala IF
11.71
PB
  
3Cedric Boateng
11.83
Hammarby IF
11.83
PB
  
4Karl Thilers
11.87
Turebergs FK
11.87
PB
  
5Olof Egnell
12.14
IFK Lidingö
12.14
PB
  
6Paavo Lahti
Paavo Lahti 07, FIN
12.41
07FIN
12.41
PB
  
7Oskar Arrhén
12.72
Turebergs FK
12.72
PB
  
8Lucas Ohlsson
Lucas Ohlsson 07, Västerås FK
13.00
Västerås FK
13.00
PB
  
Heat 2
10 jun Vind: 0.0
10 junVind: 0.0
1Andrei Popa
Andrei Popa 06, Mariestads AIF
11.30
Mariestads AIF
11.30
SB
q
  
2Saviola Mbugua WaithiraTurebergs FK
11.42
q
  
3Joakim Rosengren
11.87
Värmdö IF
11.87
PB
  
4Michel Muhindo
Michel Muhindo 06, Eskilstuna FI
11.94
Eskilstuna FI
11.94
PB
  
5Victor Lidén
12.38
Turebergs FK
12.38
PB
  
6Vincent LindqvistBromma IF
12.45
  
7Leevi Ortju
Leevi Ortju 07, FIN
13.06
07FIN
13.06
  
Lucas Grönvall
DQ
Tjalve FIF
DQ
  
Heat 3
10 jun Vind: +1.4
10 junVind: +1.4
1Julius Holmberg
Julius Holmberg 07, FIN
11.64
07FIN
11.64
PB
  
2Simon Lindström
11.75
Turebergs FK
11.75
  
3William Freifelt
11.89
Hammarby IF
11.89
PB
  
4Tinh Lundström
Tinh Lundström 06, Leksands FIK
11.99
Leksands FIK
11.99
  
5Binayak Shrivas
12.16
Turebergs FK
12.16
PB
  
6Edwin Bergh
Edwin Bergh 06, Skellefteå AIK
12.28
Skellefteå AIK
12.28
PB
  
7David Svanberg
David Svanberg 06, Tullinge FI
12.46
Tullinge FI
12.46
  
8Samuel Duka
Samuel Duka 06, Eskilstuna FI
12.62
Eskilstuna FI
12.62
PB
  
Heat 4
10 jun Vind: 0.0
10 junVind: 0.0
1Albin Edin
Albin Edin 06, IFK Göteborg
11.10
IFK Göteborg
11.10
SB
q
  
2Melvin Nilsson
11.47
Turebergs FK
11.47
PB
q
  
3Albin Örnborg
Albin Örnborg 06, IFK Göteborg
11.59
IFK Göteborg
11.59
PB
q
  
4Ruben Frisk
Ruben Frisk 06, Hässelby
11.70
Hässelby SK
11.70
PB
  
5Ivar Sundberg
11.87
Upsala IF
11.87
PB
  
6Vili Lahtinen
Vili Lahtinen 06, FIN
12.22
06FIN
12.22
PB
  
7Gustav Karlén
Gustav Karlén 07, Västerås FK
12.83
Västerås FK
12.83
PB
  
Heat 5
10 jun Vind: +3.2
10 junVind: +3.2
1Hugo Kündig
Hugo Kündig 06, IFK Göteborg
11.02w
IFK Göteborg
11.02w
q
  
2Jacob Norsell
11.62w
Täby IS
11.62w
q
  
3Jacob Rune
Jacob Rune 07, Tureberg
11.69w
Turebergs FK
11.69w
  
4Oskar Dahlén
Oskar Dahlén 06, Västerås FK
11.78w
Västerås FK
11.78w
  
5Gustav Johansson
11.85w
IFK Växjö
11.85w
  
6Hannes Sjöblom
Hannes Sjöblom 06, FIN
12.01w
06FIN
12.01w
  
7Ivan Nilsson
12.30w
F Bålsta IK
12.30w
  
8Erik Håkansson
12.40w
Turebergs FK
12.40w
  
P17 200 m     
11 jun
Vind: +2.7

Final A

Final
11 jun
Vind: +2.7
1Bram Persson
22.58w
IFK Lund
22.58w
  
2Leon Ölmerud KjellmanSundsvalls FI
22.80w
  
3Leo Bergman
22.81w
Hälle IF
22.81w
  
4Karl Thilers
23.66w
Turebergs FK
23.66w
  
5Ludwig Persson
23.80w
IF Vingarna
23.80w
  
6Jacob Rune
Jacob Rune 07, Tureberg
23.83w
Turebergs FK
23.83w
  
7David Svanberg
David Svanberg 06, Tullinge FI
25.60w
Tullinge FI
25.60w
  
Final B
11 jun Vind: +2.2
11 junVind: +2.2
1Melvin Nilsson
23.66w
Turebergs FK
23.66w
  
2David BerglundAIK
23.73w
  
3Oskar Dahlén
Oskar Dahlén 06, Västerås FK
24.09w
Västerås FK
24.09w
  
4Gustav Johansson
24.60w
IFK Växjö
24.60w
  
5Erik Håkansson
25.18w
Turebergs FK
25.18w
  
6Vincent LindqvistBromma IF
25.85w
  
Final C
11 jun Vind: +2.5
11 junVind: +2.5
1Andreas Linder
23.39w
Upsala IF
23.39w
  
2Jakob Lennermark
23.48w
Turebergs FK
23.48w
  
3Ruben Frisk
Ruben Frisk 06, Hässelby
24.19w
Hässelby SK
24.19w
  
4Binayak Shrivas
24.72w
Turebergs FK
24.72w
  
5Oskar Arrhén
26.02w
Turebergs FK
26.02w
  
P17 400 m     
9 jun

Final A

Final
9 jun
1Leon Ölmerud KjellmanSundsvalls FI
50.02
PB
  
2Leo Bergman
50.42
Hälle IF
50.42
PB
  
3Vilmer Karlsson
50.88
Hammarby IF
50.88
PB
  
4Andreas Linder
52.39
Upsala IF
52.39
  
5Ludwig Persson
52.87
IF Vingarna
52.87
SB
  
6Tobias BackeströmUmedalens IF
54.12
  
Final B
9 jun
9 jun
1Tor Agnvall
56.41
Turebergs FK
56.41
  
2Walter Herulf
Walter Herulf 06, Löparnas vänner
56.53
Löparnas vänner IF
56.53
PB
  
3Hannes Sjöblom
Hannes Sjöblom 06, FIN
56.97
06FIN
56.97
SB
  
4Edwin Bergh
Edwin Bergh 06, Skellefteå AIK
57.36
Skellefteå AIK
57.36
PB
  
5August Hannerstål
57.77
Sundbybergs IK
57.77
PB
  
6Erik Alteskog
1:04.80
Hammarby IF
1:04.80
PB
  
P17 800 m     
10 jun

Final A

Final
10 jun
1Elliot Jannert
1:56.86
Tjalve FIF
1:56.86
PB
  
2Leon Ölmerud Kjellman
1:57.52
Sundsvalls FI
1:57.52
PB
  
3Noa Steiner
Noa Steiner 07, Upsala IF
1:59.20
Upsala IF
1:59.20
  
4Mikel Månsson
2:00.83
Åhus FIK
2:00.83
PB
  
5Tobias Backeström
2:02.34
Umedalens IF
2:02.34
PB
  
6Alexander Hägg
2:02.70
Hässelby SK
2:02.70
SB
  
7Neo Hall
Neo Hall 06, Hammarby
2:03.10
Hammarby IF
2:03.10
SB
  
8Anton Petersson
2:07.25
Hässelby SK
2:07.25
  
9Albert Ziegler
2:09.05
Turebergs FK
2:09.05
  
Final B
10 jun
10 jun
1Arvid AhlstrandBoo IF
2:07.61
=PB
  
2Jakob Engdahl
2:10.89
Boo IF
2:10.89
  
3Tor Agnvall
2:11.46
Turebergs FK
2:11.46
PB
  
4John Bäck
John Bäck 06, Tureberg
2:13.22
Turebergs FK
2:13.22
SB
  
5Anton Sallnäs
2:14.36
Hammarby IF
2:14.36
SB
  
6Jakob Håkansson
2:15.03
Hässelby SK
2:15.03
PB
  
7Hugo Sundström
2:15.26
Hammarby IF
2:15.26
PB
  
8Simon Berhane
2:23.69
Hässelby SK
2:23.69
SB
  
P17 1500 m     
11 jun

Final A

Final
11 jun
1Noa Steiner
Noa Steiner 07, Upsala IF
4:08.22
Upsala IF
4:08.22
PB
  
2Jakob Bergström
4:08.92
Turebergs FK
4:08.92
PB
  
3Noah Svedberg
Noah Svedberg 07, Sävedalen
4:13.78
Sävedalens AIK
4:13.78
PB
  
4Sebastian Thysell
4:14.25
Ärla SK
4:14.25
SB
  
5Anton Petersson
4:20.54
Hässelby SK
4:20.54
SB
  
6Lowe Fuxe Barkvall
4:22.35
Turebergs FK
4:22.35
SB
  
7Tobias Backeström
4:25.36
Umedalens IF
4:25.36
PB
  
8Arvid AhlstrandBoo IF
4:32.36
PB
  
9August Hannerstål
4:32.42
Sundbybergs IK
4:32.42
PB
  
10Christoffer Bélec
4:45.44
Hammarby IF
4:45.44
PB
  
11Liam Tannlund
4:46.04
Täby IS
4:46.04
PB
  
12Allan Herulf
Allan Herulf 06, Löparnas vänner
4:55.92
Löparnas vänner IF
4:55.92
PB
  
Alexander Hägg
DNF
Hässelby SK
DNF
  
P17 2000 m hinder (83.8 cm)     
9 jun

Final A

Final
9 jun
1Noa Steiner
Noa Steiner 07, Upsala IF
6:04.61
Upsala IF
6:04.61
PB
  
2Filip Jonsson
6:08.38
Hälle IF
6:08.38
PB
  
3Mikel Månsson
6:43.28
Åhus FIK
6:43.28
PB
  
P17 110 m häck (91.4 cm, 8.9 m)     
9 jun
Vind: +0.5

Final A

Final
9 jun
Vind: +0.5
1Jacob Norsell
15.01
Täby IS
15.01
PB
  
2Simon Lindström
15.10
Turebergs FK
15.10
  
3David BerglundAIK
15.11
  
4Tim Henriksson
Tim Henriksson 07, Västerås FK
15.62
Västerås FK
15.62
PB
  
5Hannes Johansson
15.64
Hammarby IF
15.64
  
6Erik WallnäsAIK
15.68
PB
  
7Oskar Sterner
15.86
Täby IS
15.86
PB
  
8Oskar Arrhén
18.63
Turebergs FK
18.63
  
P17 110 m häck (91.4 cm)     
9 jun
Vind: -0.1

Final A

Final
9 jun
Vind: -0.1
1Albin Edin
Albin Edin 06, IFK Göteborg
14.44
IFK Göteborg
14.44
PB
  
2Albin Örnborg
Albin Örnborg 06, IFK Göteborg
14.49
IFK Göteborg
14.49
PB
  
3Emil Klockar
15.13
Huddinge AIS
15.13
PB
  
4Emil Kågström TyboniHanvikens SK
15.43
PB
  
5Jakob Lennermark
16.03
Turebergs FK
16.03
PB
  
6Leevi Ortju
Leevi Ortju 07, FIN
17.78
07FIN
17.78
PB
  
P17 110 m häck (91.4 cm) extra     
9 jun
Vind: +2.4

Final A

Final
9 jun
Vind: +2.4
1Albin Edin
Albin Edin 06, IFK Göteborg
14.18w
IFK Göteborg
14.18w
  
2Emil Klockar
14.55w
Huddinge AIS
14.55w
  
3Albin Örnborg
Albin Örnborg 06, IFK Göteborg
14.74w
IFK Göteborg
14.74w
  
4Leevi Ortju
Leevi Ortju 07, FIN
17.73w
07FIN
17.73w
  
Jakob LennermarkTurebergs FK
DNS
  
Emil Kågström TyboniHanvikens SK
DNS
  
P17 400 m häck (83.8 cm)     
10 jun

Final A

Final
10 jun
1Sigge Bergentz
Sigge Bergentz 06, KFUM Örebro
53.92
KFUM Örebro
53.92
PB
  
2Vilmer Karlsson
55.63
Hammarby IF
55.63
PB
  
3Jakob Lennermark
55.73
Turebergs FK
55.73
PB
  
4Filip Herre
58.25
Hammarby IF
58.25
PB
  
P17 Höjd     
10 jun

Final A

Final
10 jun
1Gustav KällströmTurebergs FK
1.97
PB
  
2Jonathan Edberg
1.91
Turebergs FK
1.91
PB
  
3Andrei Popa
Andrei Popa 06, Mariestads AIF
1.83
Mariestads AIF
1.83
  
4Anton Roslund
1.83
Hammarby IF
1.83
PB
  
5Samuel Wiklund
Samuel Wiklund 07, Västerås FK
1.78
Västerås FK
1.78
=PB
  
6Andreas Linder
1.73
Upsala IF
1.73
PB
  
7Filip WallnäsAIK
1.73
  
7Theodor Öhman
1.73
Enköpings AI
1.73
=PB
  
9William Freifelt
1.68
Hammarby IF
1.68
PB
  
10Aaro Hartikainen
Aaro Hartikainen 07, FIN
1.68
07FIN
1.68
  
11Pavel Hoffman
1.68
Upsala IF
1.68
SB
  
12Ivan Nilsson
1.58
F Bålsta IK
1.58
  
1.58
1.94
1.63
1.97
1.68
2.00
1.73
1.78
1.83
1.88
1.91
Källström-
o
-
xo
-
xxx
-
-
o
o
o
Edberg-
xxx
-
-
o
o
o
xo
xxo
Popa-
-
-
o
o
o
xxx

Roslund-
-
o
o
xxo
xxo
xxx

Wiklund-
-
o
o
xo
xxx


Lindero
o
o
o
xxx



Wallnäs-
o
o
xo
xxx



Öhman-
o
o
xo
xxx



Freifelto
o
o
xxx




Hartikaineno
xo
xxo
xxx




Hoffmano
xxo
xxo
xxx




Nilssono
xxx






P17 Längd     
9 jun

Final A

Final
9 jun
1Oliver Ericsson
6.92
Spårvägens FK
6.92
+0.2 PB
  
2Edvin Persson
6.41
Högby IF
6.41
–1.7
  
3Saviola Mbugua WaithiraTurebergs FK
6.36
–3.3 SB
  
4Alexander MickelsonTurebergs FK
6.15
–1.5
  
5Teodor KlereforsBoo IF
5.98
–1.7
  
6Jacob Rune
Jacob Rune 07, Tureberg
5.95
Turebergs FK
5.95
+1.8
  
7Tim Henriksson
Tim Henriksson 07, Västerås FK
5.82
Västerås FK
5.82
–2.2 SB
  
8Hannes Furberg
Hannes Furberg 06, Skellefteå AIK
5.54
Skellefteå AIK
5.54
+0.6 PB
  
9Paavo Lahti
Paavo Lahti 07, FIN
5.37
07FIN
5.37
–1.7 PB
  
10Vili Lahtinen
Vili Lahtinen 06, FIN
5.28
06FIN
5.28
–0.1 PB
  
11Karl Thilers
4.82
Turebergs FK
4.82
+0.6 PB
  
Ericsson6.68
+1.2
6.81
-0.6
6.92
+0.2
6.57
-1.8
6.62
-1.1
6.70
-2.3
Persson6.29
-0.2
6.34
-1.0
6.31
-1.3
6.34
-0.4
6.31
-2.3
6.41
-1.7
Waithira5.61
-0.4
6.10
+0.2
6.20
-1.7
6.23
-0.9
6.36
-3.3
6.11
-2.5
Mickelson5.77
+0.7
4.24
-1.3
5.82
-1.6
6.04
-0.5
5.96
-0.8
6.15
-1.5
Klereforsx
+0.3
5.71
+1.3
5.84
-1.3
5.72
-1.2
x
-2.1
5.98
-1.7
Runex
+1.3
5.95
+1.8
4.69
-1.3
5.53
-1.4
5.71
-1.4
x
-2.4
Henriksson5.82
-2.2
x
+0.9
x
-0.9
x
-1.3
4.36
-1.5
x
-0.6
Furberg5.39
+0.2
x
0.0
5.54
+0.6
x
-1.2
5.15
-1.8
5.38
-1.7
Lahti5.28
-1.0
5.37
-1.7
5.15
-0.4
Lahtinen4.45
-0.4
5.15
+1.2
5.28
-0.1
Thilers4.50
-0.6
4.25
-1.4
4.82
+0.6
P17 Tresteg     
11 jun

Final A

Final
11 jun
1Oliver Ericsson
14.27w
Spårvägens FK
14.27w
+2.2
  
2Kim Wingren
13.66
Bromma IF
13.66
+1.5 SB
  
3Tim Henriksson
Tim Henriksson 07, Västerås FK
13.03
Västerås FK
13.03
+0.3 PB
  
4Anton Roslund
13.01
Hammarby IF
13.01
+0.8 PB
  
5Tom Emfel
Tom Emfel 06, Hammarby
12.56
Hammarby IF
12.56
+0.6
  
6Linus MattssonTäby IS
12.53
+1.1 PB
  
7Samuel Wiklund
Samuel Wiklund 07, Västerås FK
12.26w
Västerås FK
12.26w
+2.8
  
8Viktor Norrby
12.13
Upsala IF
12.13
+0.1 PB
  
9Leevi Ortju
Leevi Ortju 07, FIN
12.03w
07FIN
12.03w
+2.7
  
10Vidar Lundin
11.99
Upsala IF
11.99
+1.9 PB
  
11Anton Ringdahl
11.41
Marieby GIF
11.41
+0.9
  
Sam Rondung
Sam Rondung 07, Östersunds GIF
NM
Östersunds GIF
NM
  
Ericssonx
+2.1
13.96
+1.6
13.75
+1.1
14.16
+0.9
x
0.0
14.27w
+2.2
Wingren13.02
+1.9
13.19
+1.7
12.69
+0.4
x
+0.5
13.66
+1.5
13.60
+1.1
Henrikssonx
+2.5
12.06
+0.3
12.60
+0.4
12.50w
+2.1
13.03
+0.3
x
+0.6
Roslund12.38
+1.9
12.40
+1.7
12.88
+0.8
12.82
+1.1
x
-0.2
13.01
+0.8
Emfelx
+0.8
12.23
+1.9
12.56
+0.6
x
+1.8
x
0.0
10.62
+1.0
Mattsson12.39
+0.8
11.61
+0.8
12.53
+1.1
12.46w
+2.4
x
+1.0
11.42
+0.6
Wiklund11.85w
+3.3
11.84
+1.9
12.26w
+2.8
x
+1.6
11.95
-0.5
x
+1.0
Norrbyx
+1.3
11.94
+0.8
12.13
+0.1
11.69
+0.9
x
+0.6
11.81w
+2.8
Ortju11.90w
+3.2
12.03w
+2.7
11.74
+1.5
Lundin11.99
+1.9
11.54
+0.3
11.12
+0.6
Ringdahl11.41
+0.9
x
+1.7
x
+0.6
Rondungx
+2.2
x
+0.4
x
-0.5
P17 Kula (5.0 kg)     
10 jun

Final A

Final
10 jun
1Ludvig Fredman
16.76
IFK Märsta
16.76
  
2Otto Ejderstedt
Otto Ejderstedt 07, Färjestaden
15.66
FIK Färjestaden
15.66
  
3Ludvig Ellgren
15.63
Turebergs FK
15.63
  
4Lowe Wängelin
15.36
Upsala IF
15.36
PB
  
5Melvin Dahlén
Melvin Dahlén 06, Västerås FK
14.56
Västerås FK
14.56
  
6Christoffer BélecHammarby IF
11.95
PB
  
7Weijun Wang
11.84
Hellas FK
11.84
PB
  
8Vili Lahtinen
Vili Lahtinen 06, FIN
11.25
06FIN
11.25
PB
  
9Gustav Karlén
Gustav Karlén 07, Västerås FK
11.06
Västerås FK
11.06
PB
  
10Emil EdlundBoo IF
10.89
  
Fredman15.5516.76xxx16.60
Ejderstedt13.9813.8415.6314.6415.6614.91
Ellgrenx15.45xx15.63x
Wängelin15.2914.5915.3614.7615.3315.09
Dahlén13.4414.56xxxx
Bélec11.9511.64xxxx
Wang11.6511.84xx11.4811.71
Lahtinenxx11.25
Karlén10.9111.06x
Edlund10.7810.3510.89
P17 Diskus (1.5 kg)     
11 jun

Final A

Final
11 jun
1Ludvig Fredman
52.66
IFK Märsta
52.66
  
2Ludvig Ellgren
49.33
Turebergs FK
49.33
  
3Lowe Wängelin
41.41
Upsala IF
41.41
  
4Christoffer BélecHammarby IF
40.94
  
5Marcus Beckman
35.35
Hässelby SK
35.35
PB
  
6Alfred Berglind
35.13
Hammarby IF
35.13
SB
  
7Aaro Hartikainen
Aaro Hartikainen 07, FIN
34.04
07FIN
34.04
PB
  
8Oscar Setthammar
Oscar Setthammar 06, Västerås FK
32.79
Västerås FK
32.79
  
Fredman47.1551.2752.66xx51.65
Ellgren48.31xx49.33xx
Wängelin37.9241.4139.72xx40.43
Bélec40.9438.6138.4532.8335.67x
Beckmanxx18.1334.8334.4135.35
Berglind23.0634.8532.9835.13xx
Hartikainen34.04x31.94xxx
Setthammar32.1232.79xxxx
P17 Slägga (5.0 kg)     
10 jun

Final A

Final
10 jun
1Anton StrömbergLuleå FIF
65.42
  
2Ludvig Fredman
62.90
IFK Märsta
62.90
  
3Ossian Nyroos
Ossian Nyroos 06, Skellefteå AIK
44.41
Skellefteå AIK
44.41
  
4Aaro Hartikainen
Aaro Hartikainen 07, FIN
43.18
07FIN
43.18
  
5Alfred Berglind
42.90
Hammarby IF
42.90
SB
  
6Jacob Nilsson Diehl
39.50
Vallentuna FK
39.50
  
7Oscar Setthammar
Oscar Setthammar 06, Västerås FK
36.99
Västerås FK
36.99
  
Lowe Wängelin
NM
Upsala IF
NM
  
Christoffer BélecHammarby IF
NM
  
Ludvig EllgrenTurebergs FK
NM
  
Strömberg54.0063.5064.7563.5462.0565.42
Fredman58.1761.37x62.90xx
Nyroosxx35.19x38.0744.41
Hartikainenx42.87xxx43.18
Berglind42.8142.90x41.37xx
Nilsson Diehl35.77xx39.50xx
Setthammarxx36.99xxx
Wängelinxxx
Bélecxxx
Ellgrenxxx
P17 Spjut (700 g)     
10 jun

Final A

Final
10 jun
1Benjamin Bodin
58.01
Säters IF
58.01
  
2Hannes Johansson
51.61
Hammarby IF
51.61
PB
  
3Christian JosefssonTurebergs FK
49.88
  
4Irving Lind
Irving Lind 07, Hässelby
49.09
Hässelby SK
49.09
PB
  
5Ivan Nilsson
46.80
F Bålsta IK
46.80
  
6Christoffer BélecHammarby IF
46.50
PB
  
7Erik WallnäsAIK
44.25
PB
  
8Paavo Lahti
Paavo Lahti 07, FIN
43.21
07FIN
43.21
PB
  
9Simon Lindström
42.42
Turebergs FK
42.42
PB
  
10Hannes ErlingssonF Bålsta IK
41.71
PB
  
11Anton Ringdahl
41.35
Marieby GIF
41.35
  
12Jacob Nilsson Diehl
38.06
Vallentuna FK
38.06
PB
  
13Oscar Setthammar
Oscar Setthammar 06, Västerås FK
35.89
Västerås FK
35.89
PB
  
14Ossian Nyroos
Ossian Nyroos 06, Skellefteå AIK
34.43
Skellefteå AIK
34.43
  
Linus MattssonTäby IS
NM
  
Bodin46.8649.5958.0152.0852.07x
Johansson49.71x51.6147.47x42.00
Josefsson46.4543.0148.1349.8845.2948.00
Lind42.7842.0843.9644.74x49.09
Nilsson46.3743.5940.3746.8044.9541.86
Bélecx46.5043.1239.8243.14x
Wallnäs44.2539.4740.59xx35.06
Lahti40.3539.1943.2138.6542.3339.36
Lindström42.42x37.84
Erlingsson40.2941.7138.11
Ringdahlx40.8141.35
Nilsson Diehl32.3238.0633.33
Setthammarx35.89x
Nyroosx32.8834.43
Mattssonxxx
P15 80 m     
10 jun
Vind: -0.2

Final A

Final
10 jun
Vind: -0.2
1Evert Östlind
9.58
Turebergs FK
9.58
  
2Jordan Benitez
9.58
Turebergs FK
9.58
PB
  
3William BlomquistTurebergs FK
9.73
PB
  
4Tim Franc
Tim Franc 09, Sundbyberg
9.82
Sundbybergs IK
9.82
  
5Hugo Jansson
10.15
IFK Lidingö
10.15
  
6Filip Wincent
Filip Wincent 09, Sundbyberg
10.20
Sundbybergs IK
10.20
PB
  
7Simon Elmstedt
10.22
Hellas FK
10.22
PB
  
Terence Mayunga NdongoBromma IF
DNS
  
Heat 1
10 jun Vind: +1.1
10 junVind: +1.1
1Tim Franc
Tim Franc 09, Sundbyberg
9.71
Sundbybergs IK
9.71
PB
q
  
2Gabriel Melander
10.26
Turebergs FK
10.26
PB
  
3Oliver Carlsson
10.46
Turebergs FK
10.46
PB
  
4Karl Enarsson
10.48
Sundsvalls FI
10.48
PB
  
5Karl Pell
Karl Pell 09, Hässelby
10.60
Hässelby SK
10.60
PB
  
6Lennart Persson
10.80
IF Vingarna
10.80
PB
  
7Oskar Ahlstrand
10.81
Turebergs FK
10.81
PB
  
Heat 2
10 jun Vind: +2.4
10 junVind: +2.4
1Terence Mayunga NdongoBromma IF
10.05w
q
  
2Nils Johansson
Nils Johansson 09, Östersunds GIF
10.11w
Östersunds GIF
10.11w
  
3Nicholas Chang
10.25w
Hammarby IF
10.25w
  
4Théodore Lagroix Kronlund
10.28w
Östersunds GIF
10.28w
  
5Alexander Hulthén GylleredIF Linnéa
10.47w
  
6Hugo Back Nilsson
10.86w
Hässelby SK
10.86w
  
7Albin Berglund
11.49w
Hässelby SK
11.49w
  
Heat 3
10 jun Vind: +2.8
10 junVind: +2.8
1Jordan Benitez
9.26w
Turebergs FK
9.26w
q
  
2William Blomquist
9.43w
Turebergs FK
9.43w
q
  
3Filip Wincent
Filip Wincent 09, Sundbyberg
9.98w
Sundbybergs IK
9.98w
q
  
4Simon Elmstedt
10.05w
Hellas FK
10.05w
q
  
5Felix Camarstrand
10.48w
Hammarby IF
10.48w
  
6Albin Rydling
10.97w
Bromma IF
10.97w
  
7Lukas Goodband
11.30w
Hellas FK
11.30w
  
8Åke Grönnesby
11.86w
Hässelby SK
11.86w
  
Heat 4
10 jun Vind: +1.2
10 junVind: +1.2
1Evert Östlind
9.51
Turebergs FK
9.51
PB
q
  
2Hugo Jansson
10.02
IFK Lidingö
10.02
PB
q
  
3Erland Wärn
10.52
Bromma IF
10.52
PB
  
4Karl Setthammar
Karl Setthammar 08, Västerås FK
10.52
Västerås FK
10.52
PB
  
5Oskar Källström
10.55
Turebergs FK
10.55
PB
  
6Leo Wäppling
10.75
Turebergs FK
10.75
PB
  
7Jonathan StålgrenHellas FK
11.46
PB
  
P15 300 m     
11 jun

Final A

Final
11 jun
1Evert Östlind
37.24
Turebergs FK
37.24
  
2Jordan Benitez
37.46
Turebergs FK
37.46
PB
  
3William Blomquist
37.72
Turebergs FK
37.72
PB
  
4Hannes Lundmark
Hannes Lundmark 08, Mälarhöjden
38.29
Mälarhöjdens IK
38.29
PB
  
5Tim Franc
Tim Franc 09, Sundbyberg
38.75
Sundbybergs IK
38.75
PB
  
6Samuel Oliveira
42.42
Hanvikens SK
42.42
  
Final B
11 jun
11 jun
1Lucas Linder
40.03
Höörs IS
40.03
PB
  
2Leo Gutepil
41.91
Visby IF Gute
41.91
PB
  
3Carl Grindange
42.59
Turebergs FK
42.59
PB
  
4Alexander Hulthén GylleredIF Linnéa
42.92
PB
  
5Thomas Moussay
43.76
Sundbybergs IK
43.76
PB
  
6Omar Mohamed
Omar Mohamed 08, Spårvägen
48.42
Spårvägens FK
48.42
PB
  
7Lukas Goodband
49.25
Hellas FK
49.25
PB
  
Final C
11 jun
11 jun
1David Ahlberg
40.20
Bromma IF
40.20
PB
  
2Jonathan Dalid
41.39
Turebergs FK
41.39
PB
  
3Karl Pell
Karl Pell 09, Hässelby
42.48
Hässelby SK
42.48
PB
  
4Oskar Ahlstrand
42.65
Turebergs FK
42.65
PB
  
5Elliot Åkerberg
46.03
Hässelby SK
46.03
PB
  
6Madi Gassama
Madi Gassama 10, Spårvägen
57.59
Spårvägens FK
57.59
PB
  
P15 400 m     
9 jun

Final A

Final
9 jun
1Hannes Lundmark
Hannes Lundmark 08, Mälarhöjden
53.43
Mälarhöjdens IK
53.43
PB
  
2Levi Back
Levi Back 08, Tureberg
58.03
Turebergs FK
58.03
  
3Leo Wäppling
59.90
Turebergs FK
59.90
PB
  
4Alfred Söreskog Pero
Alfred Söreskog Pero 08, FIN
1:02.05
08FIN
1:02.05
PB
  
5Oskar Ahlstrand
1:04.87
Turebergs FK
1:04.87
PB
  
P15 800 m     
10 jun

Final A

Final
10 jun
1David Wallén
David Wallén 08, Västerås FK
2:05.85
Västerås FK
2:05.85
PB
  
2David Ahlberg
2:07.69
Bromma IF
2:07.69
PB
  
3Lucas Björfelt
2:08.20
IF Göta Karlstad
2:08.20
PB
  
4Erik Jansson
Erik Jansson 09, Västerås FK
2:10.56
Västerås FK
2:10.56
PB
  
5Lucas Linder
2:11.95
Höörs IS
2:11.95
PB
  
6Hannes Lundmark
Hannes Lundmark 08, Mälarhöjden
2:12.05
Mälarhöjdens IK
2:12.05
  
7Leo Gutepil
2:13.86
Visby IF Gute
2:13.86
  
8Samuel Oliveira
2:15.84
Hanvikens SK
2:15.84
  
9Karl Pell
Karl Pell 09, Hässelby
2:15.97
Hässelby SK
2:15.97
  
10William Clason
2:16.26
Täby IS
2:16.26
  
Final B
10 jun
10 jun
1Viggo Rostmark
2:11.41
Hanvikens SK
2:11.41
SB
  
2Elliot Sjöberg
2:12.94
Huddinge AIS
2:12.94
PB
  
3William Edlund Tura
2:15.86
IFK Märsta
2:15.86
PB
  
4Ludvig Burenius
2:17.58
Sundbybergs IK
2:17.58
  
5Anton Drufva
Anton Drufva 09, Mälarhöjden
2:19.94
Mälarhöjdens IK
2:19.94
PB
  
6Thomas Moussay
2:20.19
Sundbybergs IK
2:20.19
  
7Elis Rosenström
2:48.42
Hellas FK
2:48.42
PB
  
P15 2000 m     
9 jun

Final A

Final
9 jun
1Sebastian Lörstad
5:38.84
IFK Lidingö
5:38.84
PB
  
2Emil Corlevi
6:08.21
IFK Lidingö
6:08.21
PB
  
3Rasmus Berglund
6:08.62
Huddinge AIS
6:08.62
PB
  
4Isak Steiner
Isak Steiner 08, Västerås FK
6:09.09
Västerås FK
6:09.09
PB
  
5Luca Garavini
6:16.84
IFK Lidingö
6:16.84
PB
  
6William Edlund Tura
6:22.38
IFK Märsta
6:22.38
PB
  
7Ludvig Burenius
6:23.88
Sundbybergs IK
6:23.88
PB
  
8Anton Drufva
Anton Drufva 09, Mälarhöjden
6:30.36
Mälarhöjdens IK
6:30.36
PB
  
9William Clason
6:31.07
Täby IS
6:31.07
PB
  
10Oskar Bonnevier
6:31.18
IFK Lidingö
6:31.18
PB
  
11Samuel Oliveira
6:31.52
Hanvikens SK
6:31.52
PB
  
12Love Willén HolgerssonIFK Lidingö
6:41.69
PB
  
13Alvar Engström
6:44.58
Turebergs FK
6:44.58
PB
  
P15 80 m häck (83.8 cm)     
11 jun
Vind: +1.5

Final A

Final
11 jun
Vind: +1.5
1Edwin Larripa TaxellHässelby SK
11.24
PB
  
2Benjamin WilkinsonHammarby IF
11.48
PB
  
3Levi Back
Levi Back 08, Tureberg
11.61
Turebergs FK
11.61
PB
  
4Nils Grufman
11.73
Täby IS
11.73
PB
  
5Philip Antivilo LindsjööHässelby SK
11.75
  
6Nils Johansson
Nils Johansson 09, Östersunds GIF
12.56
Östersunds GIF
12.56
  
7Karl Setthammar
Karl Setthammar 08, Västerås FK
12.63
Västerås FK
12.63
  
8William Blomqvist
12.97
Turebergs FK
12.97
PB
  
Heat 1
11 jun Vind: +0.7
11 junVind: +0.7
1Edwin Larripa TaxellHässelby SK
11.27
PB
q
  
2Levi Back
Levi Back 08, Tureberg
11.97
Turebergs FK
11.97
q
  
3Nils Johansson
Nils Johansson 09, Östersunds GIF
12.52
Östersunds GIF
12.52
PB
q
  
4Oskar Ahlstrand
13.32
Turebergs FK
13.32
  
Heat 2
11 jun Vind: +1.0
11 junVind: +1.0
1Benjamin WilkinsonHammarby IF
11.63
q
  
2Philip Antivilo LindsjööHässelby SK
11.74
PB
q
  
3Nils Grufman
11.75
Täby IS
11.75
PB
q
  
4Karl Setthammar
Karl Setthammar 08, Västerås FK
12.50
Västerås FK
12.50
q
  
5William Blomqvist
13.18
Turebergs FK
13.18
PB
q
  
P15 Höjd     
10 jun

Final A

Final
10 jun
1Elvin Rahm
1.85
Gefle IF
1.85
  
2Nemanja Opacic
1.76
Huddinge AIS
1.76
  
3Erik Rosenquist
1.68
Vallentuna FK
1.68
PB
  
4David Wallén
David Wallén 08, Västerås FK
1.64
Västerås FK
1.64
  
5Levi Back
Levi Back 08, Tureberg
1.60
Turebergs FK
1.60
  
5Oliver Carlsson
1.60
Turebergs FK
1.60
  
7Karl Setthammar
Karl Setthammar 08, Västerås FK
1.60
Västerås FK
1.60
=PB
  
8Filip Wincent
Filip Wincent 09, Sundbyberg
1.60
Sundbybergs IK
1.60
  
9Hugo Wiklund
1.56
Hanvikens SK
1.56
  
1.40
1.72
1.44
1.76
1.48
1.80
1.52
1.85
1.56
1.90
1.60
1.64
1.68
Rahm-
o
-
o
-
o
-
o
-
xxx
-
-
-
Opacic-
o
-
o
-
xxx
-
-
-
o
o
Rosenquist-
xxx
-
-
-
-
-
o
o
Wallén-
-
-
o
o
o
xo
xxx
Back-
-
-
xo
o
o
xxx

Carlsson-
o
o
o
xo
o
xxx

Setthammar-
-
o
o
o
xxo
xxx

Wincento
o
o
o
xo
xxo
xxx

Wiklund-
-
-
-
xo
xr


P15 Längd     
9 jun

Final A

Final
9 jun
1Levi Back
Levi Back 08, Tureberg
5.90
Turebergs FK
5.90
–1.7 PB
  
2Erik Rosenquist
5.74
Vallentuna FK
5.74
–0.6 PB
  
3Erik Pikkuniemi
5.72
Hässelby SK
5.72
–1.8
  
4Théodore Lagroix Kronlund
5.64
Östersunds GIF
5.64
+0.1 PB
  
5Evert Östlind
5.55
Turebergs FK
5.55
–0.9 PB
  
6Nemanja Opacic
5.50
Huddinge AIS
5.50
–0.5
  
7Edwin Larripa TaxellHässelby SK
5.39
0.0
  
8Nils Johansson
Nils Johansson 09, Östersunds GIF
5.38
Östersunds GIF
5.38
–1.1 PB
  
9Benjamin WilkinsonHammarby IF
5.18
–3.4
  
10Filip Wincent
Filip Wincent 09, Sundbyberg
5.10
Sundbybergs IK
5.10
–1.2
  
11Alj Lewis
Alj Lewis 08, Spårvägen
4.98
Spårvägens FK
4.98
–1.7 PB
  
12Oskar Ahlstrand
4.93
Turebergs FK
4.93
–0.3 PB
  
13Karl Enarsson
4.93
Sundsvalls FI
4.93
–0.2 PB
  
14Jonathan Dalid
4.86
Turebergs FK
4.86
–2.5
  
15Leo Wäppling
4.54
Turebergs FK
4.54
+0.2 PB
  
16Albin Berglund
4.20
Hässelby SK
4.20
–0.1 PB
  
17Samuel Oliveira
3.91
Hanvikens SK
3.91
–1.5
  
Back5.45
+0.6
5.50
+1.1
x
-2.5
5.79
-1.8
5.90
-1.7
5.77
-1.0
Rosenquist5.53
-1.4
3.47
-1.8
5.42
-1.0
5.74
-0.6
5.38
-0.4
5.67
0.0
Pikkuniemix
-1.0
5.59
-2.6
x
-1.0
5.72
-1.8
5.60
-0.4
5.60
-2.0
Lagroix Kronlund5.42
-3.5
5.64
+0.1
5.55
-1.9
x
-2.6
5.50
-1.1
5.61
-0.5
Östlind5.18
-1.9
x
-1.3
5.36
-1.4
5.20
-2.6
5.44
-1.7
5.55
-0.9
Opacic5.18
-1.6
5.50
-0.5
x
-0.9
5.30
-1.5
5.48
-0.5
5.42
-1.1
Larripa Taxell5.12
+0.4
5.28
+0.6
5.39
0.0
5.24
+0.4
5.26
-1.7
r
Johanssonx
-1.6
5.00
-1.3
5.38
-1.1
5.28
+0.4
5.14
-1.0
5.34
-1.4
Wilkinson5.18
-3.4
5.13
-0.7
5.13
-1.5
Wincent5.10
-1.2
5.02
-2.0
5.04
-1.9
Lewis4.98
-1.7
4.74
-0.8
x
-2.3
Ahlstrand4.16
-1.2
4.93
-0.3
4.66
-0.5
Enarsson4.93
-0.2
4.63
-2.2
4.52
-0.6
Dalid4.55
-1.6
3.04
-1.8
4.86
-2.5
Wäppling4.54
+0.2
4.38
-0.5
4.50
-0.6
Berglund4.20
-0.1
3.66
-2.3
3.93
-0.5
Oliveira3.40
-2.0
3.49
+0.3
3.91
-1.5
P15 Tresteg     
10 jun

Final A

Final
10 jun
1Elvin Rahm
13.35
Gefle IF
13.35
–0.1 PB
  
2Vilgot DidriksonBromma IF
12.09
–0.9 PB
  
3Felix Camarstrand
11.55
Hammarby IF
11.55
+0.1 PB
  
4Karl Setthammar
Karl Setthammar 08, Västerås FK
11.35
Västerås FK
11.35
–0.9 PB
  
5Axel Mathiesen
11.16
Huddinge AIS
11.16
–0.7 PB
  
6David Ahlberg
11.09
Bromma IF
11.09
–1.7 PB
  
7Nicholas Chang
10.91
Hammarby IF
10.91
+1.3 PB
  
8Nils Johansson
Nils Johansson 09, Östersunds GIF
10.83
Östersunds GIF
10.83
–1.4 PB
  
9Hugo Back Nilsson
10.63
Hässelby SK
10.63
+0.6 PB
  
10Karl Enarsson
10.37
Sundsvalls FI
10.37
+0.3
  
11Samuel Oliveira
10.23
Hanvikens SK
10.23
–0.8 PB
  
12Oskar Ahlstrand
10.12
Turebergs FK
10.12
–0.8 PB
  
13Hugo Jansson
10.07
IFK Lidingö
10.07
–0.9 SB
  
14Albin Berglund
8.93
Hässelby SK
8.93
+1.1 PB
  
Erland WärnBromma IF
NM
  
Rahm13.33
+0.7
13.35
-0.1
x
-0.7
x
+0.3
13.34
-1.0
x
-1.3
Didriksonx
-0.9
x
+2.5
10.67
+0.1
12.09
-0.9
x
-1.2
Camarstrandx
-0.6
10.92
-0.7
11.55
+0.1
x
-0.7
11.34
0.0
11.30
-1.1
Setthammar10.73
-1.6
11.20
0.0
11.35
-0.9
x
+0.9
9.88
-1.2
x
-1.5
Mathiesen11.09
-0.2
10.85
-0.6
10.56
+0.4
10.83
+1.5
11.16
-0.7
10.92
-1.4
Ahlberg10.58
-2.1
10.74
-1.0
10.90
+1.0
10.70
0.0
10.78
+0.4
11.09
-1.7
Chang10.83
-0.6
x
-1.2
10.91
+1.3
10.51
-0.7
x
-1.6
10.64
-0.9
Johansson10.07
-1.1
10.73
-0.9
10.78
+0.4
10.69
+0.2
10.83
-1.4
Back Nilssonx
-1.3
10.11
-1.4
10.63
+0.6
Enarsson10.25
-0.2
10.37
+0.3
10.37
+0.8
Oliveira9.94
0.0
10.23
-0.8
10.01
+0.8
Ahlstrand9.93
+1.1
9.85
-0.7
10.12
-0.8
Jansson10.06
-1.0
10.07
-0.9
Berglund8.90
-1.3
7.87
-1.2
8.93
+1.1
Wärnx
+0.4
x
-1.6
x
-1.0
P15 Kula (4.0 kg)     
10 jun

Final A

Final
10 jun
1Oscar Juhlén
15.22
Upsala IF
15.22
  
2Ludwig Engde
13.87
Turebergs FK
13.87
  
3William StrömbergTurebergs FK
13.65
  
4Levi Back
Levi Back 08, Tureberg
13.27
Turebergs FK
13.27
PB
  
5Karl Setthammar
Karl Setthammar 08, Västerås FK
13.25
Västerås FK
13.25
  
6Gabriel Melander
11.90
Turebergs FK
11.90
  
7Albin Wolgast
10.96
Hammarby IF
10.96
  
8Jumanne Hackett
9.73
Hammarby IF
9.73
  
9Leo Carls
Leo Carls 09, Huddinge
8.64
Huddinge AIS
8.64
PB
  
10Hugo Back Nilsson
8.58
Hässelby SK
8.58
PB
  
11Theo Wikström
8.24
Huddinge AIS
8.24
PB
  
12Lukas GoodbandHellas FK
7.39
PB
  
13Elis RosenströmHellas FK
5.89
PB
  
14Albin Rydling
5.84
Bromma IF
5.84
PB
  
Juhlén14.9614.59x15.2214.98x
Engde13.8713.5713.4213.1313.3713.37
Strömbergxx13.19x13.4213.65
Back12.4211.9213.27x13.00x
Setthammar13.2513.0213.18x12.9412.68
Melanderxx9.2011.5211.7411.90
Wolgast10.2810.4410.96
Hackett9.73
Carls8.648.398.07
Back Nilsson8.587.638.25
Wikström7.918.248.12
Goodband6.976.897.39
Rosenström5.405.335.89
Rydling5.745.815.84
P15 Diskus (1.0 kg)     
11 jun

Final A

Final
11 jun
1Oscar Juhlén
48.13
Upsala IF
48.13
  
2Karl Setthammar
Karl Setthammar 08, Västerås FK
46.40
Västerås FK
46.40
PB
  
3Ludwig Engde
40.11
Turebergs FK
40.11
PB
  
4Emil Kennbäck MilbrinkUpsala IF
39.38
  
5William StrömbergTurebergs FK
35.60
  
6Love Willén HolgerssonIFK Lidingö
34.84
PB
  
7Gabriel Melander
32.73
Turebergs FK
32.73
PB
  
8Alfred Eriksson
32.11
Bollnäs FIK
32.11
  
9Jumanne Hackett
31.20
Hammarby IF
31.20
PB
  
10Albin Wolgast
30.47
Hammarby IF
30.47
SB
  
11Theo Wikström
29.84
Huddinge AIS
29.84
PB
  
12Karl Enarsson
26.83
Sundsvalls FI
26.83
  
13Leo Carls
Leo Carls 09, Huddinge
16.83
Huddinge AIS
16.83
PB
  
Juhlén42.2942.1546.72x48.1346.73
Setthammar42.4042.3141.16x41.4046.40
Engde39.2440.1139.7739.1438.4437.93
Kennbäck Milbrinkxx34.6739.38xx
Strömbergx35.6035.28xxx
Willén Holgerssonx27.8231.5732.82x34.84
Melander32.7326.12xxx
Eriksson31.50xx26.44x32.11
Hackett24.7826.5431.20
Wolgastx30.47x
Wikström25.3329.8427.94
Enarsson26.83xx
Carlsx16.83x
P15 Slägga (4.0 kg)     
10 jun

Final A

Final
10 jun
1Oscar Juhlén
54.89
Upsala IF
54.89
  
2Alfred Eriksson
40.57
Bollnäs FIK
40.57
  
3Albin Wolgast
40.17
Hammarby IF
40.17
PB
  
4Gabriel Melander
36.18
Turebergs FK
36.18
  
5Theo Wikström
29.18
Huddinge AIS
29.18
  
6Leo Carls
Leo Carls 09, Huddinge
26.60
Huddinge AIS
26.60
PB
  
7Oskar Källström
22.79
Turebergs FK
22.79
  
8Leo Wäppling
20.06
Turebergs FK
20.06
PB
  
Erland WärnBromma IF
NM
  
Juhlén54.8952.6254.88xx53.18
Erikssonxx40.57xxx
Wolgast40.17xx34.9836.23x
Melander34.42x36.1836.00xx
Wikström28.17x29.18x27.55x
Carls24.8024.1725.6925.99x26.60
Källström22.71xx22.79xx
Wäppling18.5217.8018.4118.4518.3020.06
Wärnxxx
P15 Spjut (600 g)     
10 jun

Final A

Final
10 jun
1Levi Back
Levi Back 08, Tureberg
50.07
Turebergs FK
50.07
  
2Nils Grufman
42.49
Täby IS
42.49
PB
  
3Vilmer Dahlqvist
42.25
Upsala IF
42.25
PB
  
4Hugo Ahnén
37.85
Turebergs FK
37.85
  
5Hugo Edin
Hugo Edin 08, IFK Göteborg
36.73
IFK Göteborg
36.73
  
6Jumanne Hackett
35.65
Hammarby IF
35.65
PB
  
7Karl Setthammar
Karl Setthammar 08, Västerås FK
34.87
Västerås FK
34.87
PB
  
8Hugo Back Nilsson
33.99
Hässelby SK
33.99
PB
  
9Vilhelm Borssén
32.76
IFK Umeå
32.76
  
10Jeppe Karlsson
32.37
IFK Lidingö
32.37
  
11Samuel Härkegård Wulff
30.97
Mälarhöjdens IK
30.97
  
12Felix Camarstrand
27.14
Hammarby IF
27.14
PB
  
13Viktor Melén
Viktor Melén 08, Mälarhöjden
27.07
Mälarhöjdens IK
27.07
  
14Jonathan StålgrenHellas FK
25.54
PB
  
15Lukas Goodband
24.82
Hellas FK
24.82
PB
  
16Erland Wärn
24.46
Bromma IF
24.46
SB
  
17Theo Wikström
24.32
Huddinge AIS
24.32
PB
  
18Åke Grönnesby
22.53
Hässelby SK
22.53
PB
  
19Elis RosenströmHellas FK
22.17
PB
  
Jakob Melén
Jakob Melén 08, Mälarhöjden
NM
Mälarhöjdens IK
NM
  
Nicholas ChangHammarby IF
NM
  
Back40.0348.9448.2048.5450.07x
Grufman38.8039.7437.4437.8139.9642.49
Dahlqvist38.0237.4340.2839.1442.25x
Ahnén37.8536.5434.2435.1636.5436.73
Edin36.7331.44xxxx
Hackett29.6934.97x30.6935.0635.65
Setthammar34.87xx28.61xx
Back Nilsson33.9931.9128.90
Borssén31.0632.7627.70
Karlsson27.0529.0232.37
Härkegård Wulff28.75x30.97
Camarstrand27.1422.7824.35
Melén25.2427.07x
Stålgren20.7324.9425.54
Goodband23.0021.9924.82
Wärn24.4619.30x
Wikström24.32x22.95
Grönnesby22.5318.8721.48
Rosenström22.1718.31x
Melénxxx
Changxxx
P13 60 m     
10 jun
Vind: +0.9

Final A

Final
10 jun
Vind: +0.9
1Hanwen Dong
7.71
Turebergs FK
7.71
PB
  
2Lukas EinarssonIK Akele
7.79
PB
  
3Malte Nyqvist
Malte Nyqvist 10, Västerås FK
7.87
Västerås FK
7.87
PB
  
4Max Unger
8.08
IF Linnéa
8.08
  
5Emil Ribacke
8.24
Turebergs FK
8.24
  
6Fritiof Wärn
8.42
Bromma IF
8.42
PB
  
7Filip Enhörning EdholmTurebergs FK
8.43
PB
  
8Jakob LindbergHellas FK
8.48
  
Heat 1
10 jun Vind: +1.3
10 junVind: +1.3
1Malte Nyqvist
Malte Nyqvist 10, Västerås FK
7.88
Västerås FK
7.88
PB
q
  
2Emil Ribacke
8.18
Turebergs FK
8.18
PB
q
  
3Oskar LybergTäby IS
8.50
PB
  
4Kelian Rocque BergIFK Märsta
8.78
PB
  
5Bror-Erik PerssonIFK Märsta
8.90
PB
  
6Tristan Back
9.33
Turebergs FK
9.33
  
7Alex Forsberg
9.90
Turebergs FK
9.90
PB
  
Heat 2
10 jun Vind: +1.3
10 junVind: +1.3
1Hanwen Dong
7.94
Turebergs FK
7.94
PB
q
  
2Malte Sandén
8.47
Turebergs FK
8.47
PB
  
3William Thilers
8.60
Turebergs FK
8.60
PB
  
4Elias Eskola
Elias Eskola 10, FIN
8.61
10FIN
8.61
PB
  
5Vincent LundvallHellas FK
8.66
PB
  
6Maximilian Van Der MeijdenTäby IS
8.68
  
7Nils Moberg
9.08
IF Castor
9.08
PB
  
Heat 3
10 jun Vind: +1.4
10 junVind: +1.4
1Lukas EinarssonIK Akele
7.82
PB
q
  
2Max Unger
8.00
IF Linnéa
8.00
q
  
3Eliah Hallberg HossainTurebergs FK
8.41
SB
  
4Geronimo Hultén
8.77
IF Triangeln
8.77
PB
  
5Anton Elmqvist
8.78
Turebergs FK
8.78
PB
  
6Charlie Svahn LundqvistTurebergs FK
8.86
PB
  
7Love Lindberg
8.90
Turebergs FK
8.90
  
Heat 4
10 jun Vind: +2.8
10 junVind: +2.8
1Filip Enhörning EdholmTurebergs FK
8.20w
q
  
2Jakob Lindberg
8.21w
Hellas FK
8.21w
q
  
3Fritiof Wärn
8.23w
Bromma IF
8.23w
q
  
4Axel Lindén
8.49w
Upsala IF
8.49w
  
5Robin Duwig
8.68w
Täby IS
8.68w
  
6Lucas Bergman
9.61w
Huddinge AIS
9.61w
  
7Niilo Kujansuu
Niilo Kujansuu 10, FIN
9.63w
10FIN
9.63w
  
8Madi Gassama
Madi Gassama 10, Spårvägen
9.84w
Spårvägens FK
9.84w
  
P13 600 m     
10 jun

Final A

Final
10 jun
1Lukas Einarsson
1:43.84
IK Akele
1:43.84
PB
  
2Kelian Rocque Berg
1:45.74
IFK Märsta
1:45.74
PB
  
3Benjamin Karlsson
1:46.96
Huddinge AIS
1:46.96
PB
  
4Bobo Sewall Bärnarp
1:51.56
Spårvägens FK
1:51.56
PB
  
5Gustaf Malm
1:55.27
Täby IS
1:55.27
PB
  
6Fritiof Wärn
2:00.59
Bromma IF
2:00.59
PB
  
7Joel Köhn
Joel Köhn 10, Sundbyberg
2:02.46
Sundbybergs IK
2:02.46
  
8Lucas Bergman
2:16.38
Huddinge AIS
2:16.38
SB
  
Final B
10 jun
10 jun
1Ivar Janson
1:37.36
Hammarby IF
1:37.36
PB
  
2William Davidsson ErikssonDanderyds SK
1:39.31
PB
  
3Alvar Engström
1:40.37
Turebergs FK
1:40.37
PB
  
4Oliver Kjellin
1:41.39
Hässelby SK
1:41.39
PB
  
5Lauri Haverinen
Lauri Haverinen 10, FIN
1:49.77
10FIN
1:49.77
PB
  
6Malte Sandén
1:52.35
Turebergs FK
1:52.35
PB
  
7Charlie Svahn LundqvistTurebergs FK
1:57.64
PB
  
8Alex Forsberg
2:01.12
Turebergs FK
2:01.12
PB
  
9Robin Duwig
2:02.30
Täby IS
2:02.30
PB
  
10Vilhelm Askehed
2:07.70
Täby IS
2:07.70
PB
  
11Vide Tapper
2:24.70
Hellas FK
2:24.70
PB
  
P13 60 m häck (76.2 cm, 7.65 m)     
11 jun
Vind: +1.2

Final A

Final
11 jun
Vind: +1.2
1Hanwen Dong
9.56
Turebergs FK
9.56
PB
  
2Elias Eskola
Elias Eskola 10, FIN
9.82
10FIN
9.82
PB
  
3Filip Enhörning EdholmTurebergs FK
9.85
PB
  
4Emil Ribacke
10.13
Turebergs FK
10.13
  
5Tage Lood Falgén
10.23
Turebergs FK
10.23
PB
  
6Ryan Röör
Ryan Röör 10, FIN
10.26
10FIN
10.26
  
7Maximilian Van Der MeijdenTäby IS
10.52
PB
  
8Vincent LundvallHellas FK
10.76
  
Heat 1
11 jun Vind: +1.1
11 junVind: +1.1
1Emil Ribacke
9.72
Turebergs FK
9.72
PB
q
  
2Tage Lood Falgén
10.28
Turebergs FK
10.28
PB
q
  
3Vincent LundvallHellas FK
10.71
PB
q
  
4Elias Eskola
Elias Eskola 10, FIN
10.84
10FIN
10.84
PB
q
  
5Benjamin Karlsson
11.35
Huddinge AIS
11.35
PB
  
6Love Lindberg
11.87
Turebergs FK
11.87
PB
  
7Gustaf Klein
16.46
Hellas FK
16.46
SB
  
Heat 2
11 jun Vind: +2.0
11 junVind: +2.0
1Ryan Röör
Ryan Röör 10, FIN
10.10
10FIN
10.10
PB
q
  
2Filip Enhörning EdholmTurebergs FK
10.14
PB
q
  
3Anton Elmqvist
11.27
Turebergs FK
11.27
PB
  
4Love Lindberg
11.53
Hellas FK
11.53
PB
  
5Jonatan TorssellBromma IF
11.70
PB
  
6Joel Köhn
Joel Köhn 10, Sundbyberg
12.02
Sundbybergs IK
12.02
SB
  
7Madi Gassama
Madi Gassama 10, Spårvägen
14.71
Spårvägens FK
14.71
PB
  
Heat 3
11 jun Vind: +2.1
11 junVind: +2.1
1Hanwen Dong
9.43w
Turebergs FK
9.43w
q
  
2Maximilian Van Der MeijdenTäby IS
10.63w
q
  
3Victor Herge
11.05w
Bromma IF
11.05w
  
4Robin Duwig
12.57w
Täby IS
12.57w
  
5Nils Moberg
12.93w
IF Castor
12.93w
  
6William Lindelöf
13.24w
Sundbybergs IK
13.24w
  
7Lucas Bergman
16.06w
Huddinge AIS
16.06w
  
P13 Höjd     
11 jun

Final A

Final
11 jun
1Emil Ribacke
1.62
Turebergs FK
1.62
PB
  
2Elias Eskola
Elias Eskola 10, FIN
1.56
10FIN
1.56
PB
  
3Oskar LybergTäby IS
1.56
=PB
  
4Tage Lood FalgénTurebergs FK
1.48
  
4Jakob LindbergHellas FK
1.48
  
6Jonatan TorssellBromma IF
1.44
PB
  
7Vincent LundvallHellas FK
1.40
=PB
  
8Anton Elmqvist
1.40
Turebergs FK
1.40
=PB
  
8Tristan Back
1.40
Turebergs FK
1.40
=PB
  
10Maximilian Van Der MeijdenTäby IS
1.36
  
10Filip Enhörning EdholmTurebergs FK
1.36
  
12Nils Moberg
1.36
IF Castor
1.36
PB
  
13Benjamin KarlssonHuddinge AIS
1.36
=PB
  
14Victor Herge
1.36
Bromma IF
1.36
=PB
  
15Ruben Bos
Ruben Bos 10, Tureberg
1.32
Turebergs FK
1.32
  
16Nils Risérus
1.32
Hellas FK
1.32
  
17Ryan Röör
Ryan Röör 10, FIN
1.28
10FIN
1.28
PB
  
18Madi Gassama
Madi Gassama 10, Spårvägen
1.28
Spårvägens FK
1.28
PB
  
19Joel Köhn
Joel Köhn 10, Sundbyberg
1.28
Sundbybergs IK
1.28
  
19Niilo Kujansuu
Niilo Kujansuu 10, FIN
1.28
10FIN
1.28
SB
  
21William Lindelöf
1.28
Sundbybergs IK
1.28
  
21Love Lindberg
1.28
Turebergs FK
1.28
PB
  
21Robin Duwig
1.28
Täby IS
1.28
PB
  
24Olof Schäfer
1.28
IF Castor
1.28
  
Bror-Erik PerssonIFK Märsta
NH
  
Vide TapperHellas FK
NH
  
1.16
1.48
1.20
1.52
1.24
1.56
1.28
1.60
1.32
1.62
1.36
1.64
1.40
1.44
Ribacke-
o
-
xo
-
o
-
o
-
o
-
xxx
o
o
Eskola-
o
-
o
-
o
-
xxx
-
o
o
o
Lyberg-
o
-
xxo
-
xxo
-
xxx
-
-
-
o
Lood Falgén-
xo
-
xxx
-
-
-
-
o
o
Lindberg-
xo
-
xxx
-
-
-
-
-
o
Torssell-
xxx
-
-
-
o
o
o
xxo
Lundvall-
-
-
o
o
o
o
xxx
Elmqvist-
-
o
o
o
xxo
xo
xxx
Back-
-
-
o
o
xxo
xo
xxx
Van Der Meijden-
-
-
o
o
o
r

Enhörning Edholm-
-
-
-
o
o
xxx

Moberg-
o
o
o
xo
o
xxx

Karlsson-
-
o
o
o
xxo
xxx

Herge-
o
-
xo
o
xxo
xxx

Bos-
-
o
o
o
xxx


Risérus-
-
o
xo
xxo
xxx


Rööro
o
o
o
xxx



Gassama-
o
xxp
o
xxx



Köhn-
xo
o
xo
xxx



Kujansuuo
o
xo
xo
xxx



Lindelöf-
xo
o
xxo
xxx



Lindbergo
o
xo
xxo
xxx



Duwig-
xo
o
xxo
xxx



Schäfer-
xo
xo
xxo
xxx



Perssonxxx







Tapperxxx







P13 Längd (zon)     
10 jun

Final A

Final
10 jun
1Hanwen Dong
5.94
Turebergs FK
5.94
+1.3 PB
  
2Axel Lindén
5.34
Upsala IF
5.34
+0.8 PB
  
3Eliah Hallberg HossainTurebergs FK
5.12
+0.1 PB
  
4Oskar LybergTäby IS
4.90
+0.2 PB
  
5Maximilian Van Der MeijdenTäby IS
4.83
+0.9 PB
  
6Fritiof Wärn
4.83
Bromma IF
4.83
+0.5 PB
  
7Vincent LundvallHellas FK
4.80
–1.0 PB
  
8Bobo Sewall Bärnarp
4.79
Spårvägens FK
4.79
–0.1 PB
  
9Emil Ribacke
4.