0

10.4
27.3
7.4
6.4
9.4
7.4
1.4
6.4
7.4
6.4
28.3
23.3
16.3
4.2
16.3
29.3
29.3
23.3
26.3
21.3
19.3
23‐24.3
23‐24.3
23‐24.3
23.3
22.3
23.3
23.3
23.3
23.3
23‐24.3
19‐21.3
15‐16.3
15‐16.3
21.3
19.3
17.3
10.3
3.3
16.3
9.3
9.3
17.3
16‐17.3
16‐17.3
16.3
16.3
9.3
2.3
14.3
9.3
24.2
27.2
5.3
10.3
9‐10.3
9.3
9.3
9.3
9.3
3.3
21.2
5.3
2.3
2‐3.3
3.3
2‐3.3
2‐3.3
1‐3.3
2.3
29.2
27.2
29.2
27.2
14.2
27.2
27.2
25.2
25.2
24‐25.2
24.2
24‐25.2
21.2
22.2
22.2
21.2
16.2
19.2
19.2
18.2
18.2
13.2
18.2
18.2
18.2
18.2
18.2
17‐18.2
16‐18.2
17.2
Arena: Sätra Friidrottshall   Arrangör: Hässelby SK och Spårvägens FK
Tävlande: 162 (98+64)   Starter: 193 (109+84)

Män
M 60 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Henrik Larsson
6.56
IF Göta Karlstad
6.56
PB NR
  
2Oliwer Wdowik
Oliwer Wdowik 02, POL
6.65
02POL
6.65
  
3Samuli Samuelsson
Samuli Samuelsson 95, FIN
6.66
95FIN
6.66
SB
  
4Aleksa Kijanović
Aleksa Kijanović 97, SRB
6.68
97SRB
6.68
  
5Filippo Tortu
Filippo Tortu 98, ITA
6.75
98ITA
6.75
SB
  
6Marek Zakrzewski
Marek Zakrzewski 05, POL
6.78
05POL
6.78
  
7William Thor
6.80
Strands IF
6.80
  
8Rasmus Thornbjerg Klausen
Rasmus Thornbjerg Klausen 00, DEN
6.87
00DEN
6.87
  
Final B
1Edvard Hansson
7.07
Örgryte IS
7.07
PB
  
2Mattia Cella
Mattia Cella 92, ITA
7.29
92ITA
7.29
PB
  
3Ibrahim AbakarTäby IS
7.50
SB
  
4Lasse Ohtamaa
7.88
Strands IF
7.88
SB
  
5Adam Mittjas
7.97
Strands IF
7.97
  
Emmanuel Eneh
Emmanuel Eneh 08, Mälarhöjden
DNS
Mälarhöjdens IK
DNS
  
Heat 1
1Samuli Samuelsson
Samuli Samuelsson 95, FIN
6.72
95FIN
6.72
Q
  
2Filippo Tortu
Filippo Tortu 98, ITA
6.81
98ITA
6.81
SB
Q
  
3Thomas Jones
Thomas Jones 01, IFK Växjö
6.88
IFK Växjö
6.88
SB
  
4Frederik Schou-Nielsen
Frederik Schou-Nielsen 96, DEN
6.89
96DEN
6.89
  
5Salum Ageze Kashafali
Salum Ageze Kashafali 93, NOR
6.91
93NOR
6.91
  
6Jean-Christian ZirignonMalmö AI
6.93
  
7Viktor Thor
7.04
Strands IF
7.04
  
8Kidus Yohannes GetahunMalmö AI
7.39
SB
  
Heat 2
1Henrik Larsson
6.62
IF Göta Karlstad
6.62
=SB
Q
  
2Marek Zakrzewski
Marek Zakrzewski 05, POL
6.78
05POL
6.78
Q
  
3Rasmus Thornbjerg Klausen
Rasmus Thornbjerg Klausen 00, DEN
6.86
00DEN
6.86
SB
q
  
4Emmanuel DawlsonMalmö AI
6.86
SB
  
5Desmond Rogo
6.86
Upsala IF
6.86
  
6Rinalds Valts Zarins
Rinalds Valts Zarins 00, LAT
6.96
00LAT
6.96
  
7Fritz Ekane
Fritz Ekane 90, Spårvägen
7.11
Spårvägens FK
7.11
PB
  
8Murteza Ghoraishi
Murteza Ghoraishi 02, Oskarshamns SK
7.11
Oskarshamns SK
7.11
PB
  
Heat 3
1Oliwer Wdowik
Oliwer Wdowik 02, POL
6.67
02POL
6.67
Q
  
2Aleksa Kijanović
Aleksa Kijanović 97, SRB
6.74
97SRB
6.74
Q
  
3William Thor
6.84
Strands IF
6.84
q
  
4Milo WahlgrenTäby IS
6.99
SB
  
5Marvin Tay
Marvin Tay 90, Spårvägen
7.03
Spårvägens FK
7.03
PB
  
6Simon Sharapo
Simon Sharapo 01, KFUM Örebro
7.03
KFUM Örebro
7.03
  
M 400 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Gustav Lundholm Nielsen
Gustav Lundholm Nielsen 98, DEN
47.17
98DEN
47.17
  
2Bastian Elnan Aurstad
Bastian Elnan Aurstad 05, NOR
47.39
05NOR
47.39
  
3Emil Johansson
47.78
Turebergs FK
47.78
SB
  
Kasper KadestålMalmö AI
DNF
  
Final B
1Alexander NyströmRehns BK
48.61
=PB
  
Gustav Gahne
DNF
Hässelby SK
DNF
  
Rabah Yousif
Rabah Yousif 86, GBR
DNF
86GBR
DNF
  
Viljami Kaasalainen
Viljami Kaasalainen 95, FIN
DQ
95FIN
DQ
  
Final C
1Markus Brodin
49.39
Danderyds SK
49.39
  
2Gabriele Scarrone
Gabriele Scarrone 97, ITA
50.20
97ITA
50.20
  
3August Kallin
August Kallin 02, Västerås FK
50.45
Västerås FK
50.45
  
M 800 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Andreas Kramer
1:45.90
Ullevi FK
1:45.90
SB
  
2Mark English
Mark English 93, IRL
1:47.62
93IRL
1:47.62
SB
  
3Nicholas Kebenei
Nicholas Kebenei 95, KEN
1:48.52
95KEN
1:48.52
PB
  
4Felix Francois
1:48.79
Örgryte IS
1:48.79
SB
  
5Mikuto Kaneko
Mikuto Kaneko 01, JPN
1:48.97
01JPN
1:48.97
PB
  
Erik Sowinski
Erik Sowinski 89, USA
DNF
89USA
DNF
  
Final B
1Habtom Asgede
1:51.23
Turebergs FK
1:51.23
PB
  
2Benjamin Åberg
1:52.17
Hälle IF
1:52.17
SB
  
3Axel Alness Borg
1:53.61
IFK Lidingö
1:53.61
PB
  
4Björn Seifert
1:53.80
Upsala IF
1:53.80
SB
  
5Viktor Skoglund
1:55.24
Danderyds SK
1:55.24
SB
  
6Nick Jensen
Nick Jensen 91, DEN
1:59.42
91DEN
1:59.42
  
Valter KjellbergTurebergs FK
DNF
  
Final C
1Jimmy Öhman
1:55.61
Gefle IF
1:55.61
PB
  
2Aleksej Pirgholizadeh
1:55.85
Eskilstuna FI
1:55.85
SB
  
3Walid Oussalah
Walid Oussalah 95, Spårvägen
1:56.92
Spårvägens FK
1:56.92
PB
  
4Simon Sandkvist
1:59.61
Spårvägens FK
1:59.61
PB
  
Samuel Berhane
DNF
Hässelby SK
DNF
  
M 1500 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Azeddine Habz
Azeddine Habz 93, FRA
3:38.93
93FRA
3:38.93
PB
  
2Vincent Keter
Vincent Keter 02, KEN
3:39.66
02KEN
3:39.66
SB
  
3Jonathan Grahn
3:40.55
Mölndals AIK
3:40.55
PB NU20R
  
1 SWE P19 AT
4Boaz Kiprugut
Boaz Kiprugut 98, KEN
3:40.60
98KEN
3:40.60
SB
  
5Maximilian Feist
Maximilian Feist 99, GER
3:41.87
99GER
3:41.87
PB
  
6Andrzej Kowalczyk
Andrzej Kowalczyk 98, POL
3:44.39
98POL
3:44.39
SB
  
7Kazuki Kawamura
Kazuki Kawamura 97, JPN
3:44.78
97JPN
3:44.78
PB
  
8Yohannes Kiflay
3:46.19
Hässelby SK
3:46.19
PB
  
9Olof Silvander
3:50.39
IFK Lidingö
3:50.39
SB
  
Adam Czerwiński
Adam Czerwiński 88, POL
DNF
88POL
DNF
  
Final B
1Erik Nederheim
3:59.75
Täby IS
3:59.75
PB
  
2Daniel Gleimar
Daniel Gleimar 92, Spårvägen
4:02.62
Spårvägens FK
4:02.62
SB
  
Samuel Berhane
DNF
Hässelby SK
DNF
  
M 60 m häck     
Inne

Final A

Final
Inne
1Anton Levin
7.97
Malmö AI
7.97
SB
  
2Marvin Tay
Marvin Tay 90, Spårvägen
8.12
Spårvägens FK
8.12
  
3Arvid Wändesjö
8.30
Hammarby IF
8.30
  
4Staffan Risberg
8.35
Turebergs FK
8.35
  
5Ludvig All
8.38
Täby IS
8.38
PB
  
6Malte Fuchs EdbergBromma IF
8.52
PB
  
M Höjd     
Inne

Final A

Final
Inne
1Andrii Protsenko
Andrii Protsenko 88, UKR
2.20
88UKR
2.20
SB
  
2Fabian DelrydTäby IS
2.17
SB
  
3Melwin Lycke HolmKils AIK
2.14
SB
  
4Jonas Wagner
Jonas Wagner 97, GER
2.10
97GER
2.10
  
5Oliver Ericsson-SottermanUpsala IF
2.05
  
6Mads Moos Larsen
Mads Moos Larsen 95, DEN
2.00
95DEN
2.00
  
1.90
2.25
1.95
2.00
2.05
2.10
2.14
2.17
2.20
Protsenko-
xxx
-
-
o
o
o
o
o
Delryd-
-
-
o
o
o
o
xxx
Lycke Holmo
-
o
o
o
xo
xxx

Wagner-
-
-
-
o
xxx


Ericsson-Sottermano
o
xo
xo
xxx



Larseno
o
xo
xxx




M Längd     
Inne

Final A

Final
Inne
1Thobias MontlerUllevi FK
8.19
SB
  
2Mattia Furlani
Mattia Furlani 05, ITA
7.99
05ITA
7.99
PB
  
3Jaime Guerra
Jaime Guerra 99, ESP
7.68
99ESP
7.68
  
4Radek Juška
Radek Juška 93, CZE
7.67
93CZE
7.67
  
5Maximilian Entholzner
Maximilian Entholzner 94, GER
7.65
94GER
7.65
SB
  
6Abraham Seaneke
Abraham Seaneke 96, GHA
7.49
96GHA
7.49
SB
  
7Strahinja Jovančević
Strahinja Jovančević 93, SRB
7.37
93SRB
7.37
  
8Oliwer Danielsson
7.09
Spårvägens FK
7.09
SB
  
9Erik JohanssonUllevi FK
7.07
SB
  
10Joakim Hellbratt
7.04
Huddinge AIS
7.04
  
Montler8.11xx8.158.19x
Furlani7.847.35x7.757.697.99
Guerra7.437.507.687.527.647.58
Juška7.37x7.627.607.677.67
Entholzner7.257.25x7.647.657.25
Seaneke7.307.267.467.497.497.17
Jovančević7.277.237.257.157.307.37
Danielsson6.98x7.096.967.017.05
Johansson6.907.076.85
Hellbratt7.04xx
Final B
1Melwin Lycke HolmKils AIK
7.45
PB
  
7 SWE P19 AT
2Linus Jonsson
7.02
Hässelby SK
7.02
PB
  
3Rickard WillmanTäby IS
6.83
SB
  
4Alexander Nyman
6.73
Hässelby SK
6.73
SB
  
Lycke Holm7.15x7.337.307.457.42
Jonssonxxx6.636.947.02
Willmanx4.796.836.674.82
Nyman6.49xx6.546.506.73
M Vikt     
Inne

Final A

Final
Inne
1Karl Ludvik
18.66
Turebergs FK
18.66
  
2Leo Bystedt
Leo Bystedt 03, Västerås FK
17.62
Västerås FK
17.62
  
3Alfons Haals
Alfons Haals 02, Västerås FK
16.80
Västerås FK
16.80
  
4Elias Lind
Elias Lind 03, Hässelby
16.70
Hässelby SK
16.70
PB
  
5Johannes Nilsson
Johannes Nilsson 98, Västerås FK
16.12
Västerås FK
16.12
  
Ludvik18.66x18.15x17.93x
Bystedtx17.0817.4417.6217.5917.13
Haals16.19x16.3616.06x16.80
Lind15.8315.6716.70xxx
Nilsson15.2215.56x15.9716.1215.99
Kvinnor
K 60 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Salomé Kora
Salomé Kora 94, SUI
7.27
94SUI
7.27
SB
  
2Julia HenrikssonMalmö AI
7.32
PB
  
3Helene Rønningen
Helene Rønningen 98, NOR
7.38
98NOR
7.38
SB
  
4Filippa SivnertMalmö AI
7.42
SB
  
5Nikola Bendová
Nikola Bendová 99, CZE
7.45
99CZE
7.45
SB
  
6Vilde Humstad Aasmo
Vilde Humstad Aasmo 98, NOR
7.48
98NOR
7.48
PB
  
7Sara Wiss
Sara Wiss 87, Upsala IF
7.49
Upsala IF
7.49
PB
  
8Viktoriya Ratnikova
Viktoriya Ratnikova 99, UKR
7.52
99UKR
7.52
  
Heat 1
1Helene Rønningen
Helene Rønningen 98, NOR
7.40
98NOR
7.40
SB
Q
  
2Viktoriya Ratnikova
Viktoriya Ratnikova 99, UKR
7.43
99UKR
7.43
Q
  
3Filippa SivnertMalmö AI
7.50
SB
Q
  
4Nikola Bendová
Nikola Bendová 99, CZE
7.54
99CZE
7.54
q
  
5Nora Lindahl
7.56
Hässelby SK
7.56
PB
  
6Elise Legzdins
Elise Legzdins 02, Mälarhöjden
7.91
Mälarhöjdens IK
7.91
  
Heat 2
1Julia HenrikssonMalmö AI
7.34
PB
Q
  
2Salomé Kora
Salomé Kora 94, SUI
7.36
94SUI
7.36
Q
  
3Vilde Humstad Aasmo
Vilde Humstad Aasmo 98, NOR
7.55
98NOR
7.55
Q
  
4Sara Wiss
Sara Wiss 87, Upsala IF
7.55
Upsala IF
7.55
PB
q
  
5Josefin Nilsson
7.61
Kalmar SK
7.61
  
6Josefin Wikfeldt
Josefin Wikfeldt 02, Mälarhöjden
7.95
Mälarhöjdens IK
7.95
  
K 400 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Gunta Vaičule
Gunta Vaičule 95, LAT
53.20
95LAT
53.20
SB
  
2Moa Granat
Moa Granat 04, Vallentuna
54.51
Vallentuna FK
54.51
PB
  
3Linnéa Frobe
54.64
Täby IS
54.64
SB
  
4Nelly Elned
56.45
Hälle IF
56.45
  
Final B
1Hanne Claes
Hanne Claes 91, BEL
53.69
91BEL
53.69
SB
  
2Marie Kimumba
Marie Kimumba 95, Spårvägen
55.62
Spårvägens FK
55.62
  
3Jeanine Nygård
Jeanine Nygård 91, FIN
56.25
91FIN
56.25
  
4Anna Øbakke Lange
Anna Øbakke Lange 99, DEN
56.48
99DEN
56.48
PB
  
K 800 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Vivian Chebet
Vivian Chebet 96, KEN
2:03.85
96KEN
2:03.85
PB
  
2Gabriela Gajanová
Gabriela Gajanová 99, SVK
2:04.02
99SVK
2:04.02
PB
  
3Eveliina Määttänen
Eveliina Määttänen 95, FIN
2:04.36
95FIN
2:04.36
PB
  
4Maria Freij
2:05.14
Malmö AI
2:05.14
PB
  
5Malin Nyfors
Malin Nyfors 97, NOR
2:05.38
97NOR
2:05.38
PB
  
6Ayano Shiomi
Ayano Shiomi 99, JPN
2:07.12
99JPN
2:07.12
PB
  
7Anna Silvander
2:12.32
Hässelby SK
2:12.32
SB
  
Aneta Lemiesz
Aneta Lemiesz 81, POL
DNF
81POL
DNF
  
Final B
1Nadja Rugland
Nadja Rugland 01, Åtvidaberg
2:07.96
Åtvidabergs IF
2:07.96
PB
  
2Lovisa Bivstedt
2:10.99
Hässelby SK
2:10.99
SB
  
3Linn Adolfsson
2:12.20
Hässelby SK
2:12.20
PB
  
4Carmen Cernjul
Carmen Cernjul 07, Spårvägen
2:12.30
Spårvägens FK
2:12.30
  
5Josefin Heier
Josefin Heier 96, Spårvägen
2:13.15
Spårvägens FK
2:13.15
PB
  
6Greta Graziani
2:15.06
Täby IS
2:15.06
SB
  
7Wilma Marcusson
2:17.70
Hässelby SK
2:17.70
  
Maja Sund
DNF
Täby IS
DNF
  
K 60 m häck     
Inne

Final A

Final
Inne
1Annimari Korte
Annimari Korte 88, FIN
8.10
88FIN
8.10
  
2Hanna Palmqvist
8.20
Mölndals AIK
8.20
PB
  
10 SWE AT
3Mathilde Heltbech
Mathilde Heltbech 95, DEN
8.24
95DEN
8.24
=SB
  
4Klaudia Wojtunik
Klaudia Wojtunik 99, POL
8.29
99POL
8.29
  
5Jessica Kähärä
Jessica Kähärä 01, FIN
8.36
01FIN
8.36
PB
  
6Elin Lindeblad
8.39
Kalmar SK
8.39
  
7Julia Håkansson
8.85
Hässelby SK
8.85
=PB
  
8Jonna Lindéen
14.15
Kalmar SK
14.15
  
Heat 1
1Hanna Palmqvist
8.26
Mölndals AIK
8.26
Q
  
2Jonna Lindéen
8.64
Kalmar SK
8.64
Q
  
3Julia Håkansson
8.85
Hässelby SK
8.85
PB
Q
  
Johanna CarlssonMalmö AI
DNF
  
Annimari Korte
Annimari Korte 88, FIN
DNF
88FIN
DNF
  
Heat 2
1Annimari Korte
Annimari Korte 88, FIN
8.19
88FIN
8.19
Q
  
2Klaudia Wojtunik
Klaudia Wojtunik 99, POL
8.22
99POL
8.22
SB
Q
  
3Mathilde Heltbech
Mathilde Heltbech 95, DEN
8.29
95DEN
8.29
Q
  
4Elin Lindeblad
8.36
Kalmar SK
8.36
q
  
5Jessica Kähärä
Jessica Kähärä 01, FIN
8.51
01FIN
8.51
SB
q
  
6Maria SödergrenTäby IS
8.63
=PB
  
7Karin Bengtsson
8.98
Hanvikens SK
8.98
  
Johanna CarlssonMalmö AI
DNF
  
K Längd     
Inne

Final A

Final
Inne
1Tilde Johansson
6.63
Falkenbergs IK
6.63
PB
  
5 SWE AT
2Maja Åskag
Maja Åskag 02, Råby-Rekarne
6.33
Råby-Rekarne FIF
6.33
PB
  
3Nikola Horowska
Nikola Horowska 01, POL
6.16
01POL
6.16
  
4Jessica Kähärä
Jessica Kähärä 01, FIN
6.13
01FIN
6.13
SB
  
5Karolina Svensson
6.13
Upsala IF
6.13
SB
  
6Katharina Gråman
6.01
Spårvägens FK
6.01
SB
  
7Malin Otterling MarmbrandtVästerås FK
5.97
SB
  
Johanssonx6.47xx6.63x
Åskag6.09x6.316.286.336.24
Horowska6.155.95x6.16x6.11
Kähäräx6.13x6.066.066.00
Svenssonx6.135.835.895.865.85
Gråmanxx6.01x5.74x
Otterling Marmbrandtxx5.975.795.83x
Final B
1Madeleine SöderqvistHuddinge AIS
5.81
PB
  
Söderqvistx5.695.81x5.725.53
K Kula     
Inne

Final A

Final
Inne
1Danniel Thomas-Dodd
Danniel Thomas-Dodd 92, JAM
18.62
92JAM
18.62
  
2Jessica Inchude
Jessica Inchude 96, POR
18.34
96POR
18.34
PB
  
3Fanny Roos
17.90
Malmö AI
17.90
  
4Yemisi Ogunleye
Yemisi Ogunleye 98, GER
17.86
98GER
17.86
  
5Sara Lennman
Sara Lennman 96, Spårvägen
17.31
Spårvägens FK
17.31
  
6Benthe König
Benthe König 98, NED
17.04
98NED
17.04
SB
  
7Senja Mäkitörmä
Senja Mäkitörmä 94, FIN
16.66
94FIN
16.66
  
8Vanessa Kamga
14.52
Hässelby SK
14.52
  
Thomas-Doddx18.19x18.4018.3018.62
Inchude17.6118.3418.1318.20x18.31
Roos17.6617.75x17.90x17.69
Ogunleye16.6917.2216.95xx17.86
Lennman16.8816.90xx17.1917.31
König17.0416.86xx16.9516.90
Mäkitörmä16.57x16.66xxx
Kamga13.63x14.1513.8714.5214.35
K Vikt     
Inne

Final A

Final
Inne
1Vanessa Kamga
21.31
Hässelby SK
21.31
  
2Grete Ahlberg
21.14
Hammarby IF
21.14
SB
  
3Rebecka Hallerth
18.78
Spårvägens FK
18.78
  
Kamgax20.2920.8020.7821.31x
Ahlbergxx20.8020.4320.7321.14
Hallerth17.50x18.0517.7618.7818.69