0

27.2
14.2
24.2
27.2
27.2
25.2
25.2
24‐25.2
24.2
24‐25.2
21.2
22.2
22.2
21.2
16.2
19.2
19.2
18.2
18.2
13.2
18.2
18.2
18.2
18.2
18.2
17‐18.2
16‐18.2
17.2
17.2
17.2
17.2
10.2
14.2
14.2
14.2
12.2
13.2
12.2
10.2
7.2
12.2
11.2
10‐11.2
10‐11.2
10‐11.2
9‐11.2
11.2
10‐11.2
10.2
8.2
10.2
8.2
4.1
7.2
6.2
6.2
6.2
6.2
6.2
6.2
27.1
1.2
5.2
5.2
1.2
5.2
3.2
2‐4.2
4.2
4.2
3.2
4.2
3.2
3.2
3.2
3‐4.2
3.2
2‐4.2
29.1
18.12
22.1
18.12
31.1
31.1
30.1
29.1
26‐28.1
27.1
28.1
27.1
27‐28.1
27‐28.1
27‐28.1
27‐28.1
26‐28.1
27.1
25.1
24.1
24.1
24.1
Arena: Sollentuna Friidrottshall   Arrangör: FK Studenterna
Tävlande: 146 (118+28)   Starter: 153 (124+29)

Män
M 3000 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Jonatan Gustafsson
7:58.92
KFUM Örebro
7:58.92
PB
  
2Tim Robertson
Tim Robertson 95, Tjalve FIF
8:01.80
Tjalve FIF
8:01.80
PB
  
3Olle Ahlberg
8:01.81
Hälle IF
8:01.81
PB
  
4Jonatan Fridolfsson
8:02.17
Sävedalens AIK
8:02.17
SB
  
5Kristoffer Sagli
Kristoffer Sagli 02, NOR
8:03.89
02NOR
8:03.89
PB
  
6Mathias Flak
Mathias Flak 99, NOR
8:04.40
99NOR
8:04.40
PB
  
7Alexander Nilsson
8:05.87
Mölndals AIK
8:05.87
PB
  
8Otto Kingstedt
8:08.59
Hässelby SK
8:08.59
PB
  
9Halvor Nymoen Winberg
Halvor Nymoen Winberg 99, NOR
8:10.81
99NOR
8:10.81
PB
  
10Kilian Schreiner
Kilian Schreiner 93, GER
8:21.32
93GER
8:21.32
SB
  
Joakim Andersson
DNF
Spårvägens FK
DNF
  pace
Sondre Rishøi
Sondre Rishøi 00, NOR
DNF
00NOR
DNF
  
Final B
1Axel Granqvist
8:11.36
OK Ravinen
8:11.36
PB
  
2Oskar Spets StorhovOK Linné
8:23.95
PB
  
3Tord Franke Ulset
Tord Franke Ulset 03, NOR
8:30.19
03NOR
8:30.19
PB
  
4Hugo Setthagen
Hugo Setthagen 01, Spårvägen
8:30.60
Spårvägens FK
8:30.60
PB
  
5Isak Hellström
8:34.09
FK Studenterna
8:34.09
PB
  
6Carl-Fredrik Tohver
8:38.24
Spårvägens FK
8:38.24
PB
  
7Albin Gezelius
Albin Gezelius 03, IFK Mora FIK
8:42.00
IFK Mora FIK
8:42.00
PB
  
8Vegard Warnes
Vegard Warnes 03, NOR
8:42.05
03NOR
8:42.05
SB
  
Samuel Berhane
DNF
Hässelby SK
DNF
  
Estifanos Faid AskedSpårvägens FK
DNF
  
Amaury Gouverneur
DNF
Spårvägens FK
DNF
  pace
Final C
1Albin Sjöblom
8:35.26
PB
  
2Jimmy Öhman
8:43.29
Gefle IF
8:43.29
PB
  
3Kim Andersson
8:51.52
Umara SC
8:51.52
PB
  
4Vladislav Shchukin
8:51.67
FK Studenterna
8:51.67
PB
  
5Niels Christian Hellerud
Niels Christian Hellerud 00, NOR
8:52.16
00NOR
8:52.16
PB
  
6Marcus Hallbäck
8:54.56
PB
  
7Einar Johansson
9:01.51
Ärla SK
9:01.51
PB
  
8Albert Ziegler
9:07.79
Turebergs FK
9:07.79
PB
  
9Elias Rapp
Elias Rapp 99, Västerås FK
9:11.88
Västerås FK
9:11.88
SB
  
Daniel Norberg
Daniel Norberg 78, Spårvägen
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Tom Honig
DNF
Keep Up RC
DNF
  Pace
Fred Grönwall
Fred Grönwall 81, Studenterna
DNF
FK Studenterna
DNF
  Pace
Final D
1Andreas Lundegård
8:52.16
FK Studenterna
8:52.16
PB
  
2Louis Riant
Louis Riant 00, Spårvägen
8:54.08
Spårvägens FK
8:54.08
PB
  
3Viktor Hedlöf Kanje
8:54.63
LK Roslagen
8:54.63
SB
  
4Patrik Jennings
8:56.88
Umara SC
8:56.88
PB
  
5Dennis Olsson
Dennis Olsson 97, Spårvägen
8:57.03
Spårvägens FK
8:57.03
SB
  
6Linus Jansson
8:57.52
Hässelby SK
8:57.52
PB
  
7Mattias Jonsson
8:59.74
F Bålsta IK
8:59.74
PB
  
8Jens Ljunggren
8:59.89
PB
  
9Edvin KarlströmRehns BK
9:04.38
PB
  
10Fredrik Billström
9:10.44
FK Studenterna
9:10.44
SB
  
11Tage Häggmark
9:11.38
Ärla SK
9:11.38
PB
  
12Sylvain Glos
Sylvain Glos 87, Studenterna
9:16.86
FK Studenterna
9:16.86
PB
  
13Markus MunkhammarUmara SC
9:17.74
PB
  
Tom Honig
DNF
Keep Up RC
DNF
  Pace
Martin Jarbeck
Martin Jarbeck 87, Studenterna
DNF
FK Studenterna
DNF
  
Final E
1Anders Wibaeus
9:02.49
Turebergs FK
9:02.49
PB
  
2Joel Engström
Joel Engström 90, Studenterna
9:06.61
FK Studenterna
9:06.61
SB
  
3Oskar Lund
Oskar Lund 84, Fredrikshof
9:09.11
Fredrikshofs FIF
9:09.11
PB
  
4Philip Seweling
9:11.66
Fredrikshofs FIF
9:11.66
PB
  
5Mika Sällinen
9:17.27
Ununge IF
9:17.27
SB
  
6Christian Smedberg
9:18.40
FK Studenterna
9:18.40
PB
  
7Eskil Persson
9:20.02
Hammarby IF
9:20.02
SB
  
8Emil Ellervik
Emil Ellervik 02, Tjalve FIF
9:28.41
Tjalve FIF
9:28.41
SB
  
9Philip Arvidson
9:28.94
Fredrikshofs FIF
9:28.94
PB
  
10Markus Smed
Markus Smed 88, Fredrikshof
9:30.99
Fredrikshofs FIF
9:30.99
PB
  
11Kim Rørvik
Kim Rørvik 84, Studenterna
9:34.24
FK Studenterna
9:34.24
PB
  
12Patrik Persson
9:38.33
PB
  
Fred Grönwall
Fred Grönwall 81, Studenterna
DNF
FK Studenterna
DNF
  Pace
Final F
1Stefan Ritte
Stefan Ritte 92, GER
9:12.34
92GER
9:12.34
PB
  
2Joel Lundblad
Joel Lundblad 88, Fredrikshof
9:28.15
Fredrikshofs FIF
9:28.15
PB
  
3Mikael Tisjö
9:32.93
F Bålsta IK
9:32.93
PB
  
4Simon Rowland
9:36.78
Hammarby IF
9:36.78
PB
  
5Bert Pohlak
Bert Pohlak 80, Vallentuna
9:38.25
Vallentuna FK
9:38.25
PB
  
6Simon Gustafsson
9:38.84
Turebergs FK
9:38.84
PB
  
7Fredrik Nybäck
9:41.03
Spårvägens FK
9:41.03
SB
  
8Anton Karlsson
9:46.69
PB
  
9Ulf Petersén
Ulf Petersén 80, Fredrikshof
9:47.72
Fredrikshofs FIF
9:47.72
PB
  
10Marcus Brandt
Marcus Brandt 80, Mantra Sport
9:50.88
IF Mantra Sport
9:50.88
PB
  
11Martin Törnqvist
10:02.56
Turebergs FK
10:02.56
SB
  
Nils Spetz
Nils Spetz 91, Spårvägen
DNF
Spårvägens FK
DNF
  pace
Final G
1Fredrik Grimborg
9:34.92
IF Linden
9:34.92
PB
  
2André Hermansson
9:35.73
Fredrikshofs FiF
9:35.73
PB
  
3Jacob Lapidus
Jacob Lapidus 79, Fredrikshof
9:43.48
Fredrikshofs FIF
9:43.48
PB
  
4Felix Davidsson-BerndtssonHammarby IF
9:45.81
PB
  
5Petter More
Petter More 84, Studenterna
9:47.21
FK Studenterna
9:47.21
PB
  
6Tommy Guldstrand
9:56.63
PB
  
7Louise Wiker
10:05.25
Hässelby SK
10:05.25
SB
  
K 1
8Pierre Lourdais
Pierre Lourdais 90, FRA
10:05.87
90FRA
10:05.87
PB
  
9Per Ola Fagerström
10:06.19
Fredrikshofs FIF
10:06.19
PB
  
10Fredrick Lee-Ohlsson
10:13.66
FK Studenterna
10:13.66
SB
  
Daniel Adams-Ray
DNF
  
Fred Grönwall
Fred Grönwall 81, Studenterna
DNF
FK Studenterna
DNF
  Pace
Filippa RambergHammarby IF
DNF
  
K
Final H
1David Axelsson
9:49.48
Mölndals AIK
9:49.48
PB
  
2Håkan Eriksson
Håkan Eriksson 61, Malungs SoFK
9:52.52
Malungs SoFK
9:52.52
SB
  
3Ulf Eriksson
9:54.78
Huddinge AIS
9:54.78
SB
  
4Andreas Åkesson
9:54.83
SB
  
5Axel Bojrup
Axel Bojrup 93, Studenterna
9:55.25
FK Studenterna
9:55.25
PB
  
6Joakim Svederman
9:56.43
Hässelby SK
9:56.43
PB
  Pace
7Kevin McCloy
Kevin McCloy 86, Studenterna
9:58.15
FK Studenterna
9:58.15
PB
  
8Edith Blomqvist
Edith Blomqvist 94, Västerås FK
9:58.47
Västerås FK
9:58.47
PB
  
K 1
9Svante Lenke
10:07.57
Upsala IF
10:07.57
PB
  
10Andreas Huss
Andreas Huss 74, Studenterna
10:09.79
FK Studenterna
10:09.79
SB
  
11Weronika Brzuchalska
10:15.28
FK Studenterna
10:15.28
PB
  
K 2
12Rickard Andersson
10:15.44
IF Linnéa
10:15.44
PB
  
Final I
1Etienne Grangereau
Etienne Grangereau 00, FRA
9:55.02
00FRA
9:55.02
PB
  
2Filipa Rodrigues
10:10.52
FK Studenterna
10:10.52
PB
  
K 1
3Erik Graffner
Erik Graffner 86, Terrible Tuesday
10:12.26
Terrible Tuesdays AC
10:12.26
PB
  
4Joakim Svederman
10:12.47
Hässelby SK
10:12.47
  Pace
5Sixten Boutz-Laneborg
10:14.22
PB
  
6Liam Tannlund
10:17.33
Täby IS
10:17.33
PB
  
7Anders Nordlander
10:19.49
Fredrikshofs FIF
10:19.49
PB
  
8Emma Hedbäck
Emma Hedbäck 95, Studenterna
10:19.73
FK Studenterna
10:19.73
PB
  
K 2
9Melissa Bentayeb
10:20.35
Täby IS
10:20.35
PB
  
K 3
10Moa Gustafsson
Moa Gustafsson 92, Studenterna
10:24.19
FK Studenterna
10:24.19
PB
  
K 4
11Erik Adeler
Erik Adeler 79, NOR
10:24.90
79NOR
10:24.90
PB
  
12Mose Grafström
10:30.00
PB
  
13Carl Lernberg
Carl Lernberg 76, Runacademy
10:38.48
Runacademy IF
10:38.48
PB
  
Daniel Förberg
DNF
Fredrikshofs FIF
DNF
  
Final J
1Ragnar Fahlin Strömberg
10:14.67
FK Studenterna
10:14.67
PB
  
2Sabina Korpela
Sabina Korpela 82, Studenterna
10:14.84
FK Studenterna
10:14.84
PB
  
K 1
3Jimmy Mårdell
Jimmy Mårdell 78, Fredrikshof
10:22.73
Fredrikshofs FIF
10:22.73
PB
  
4Joakim Svederman
10:24.27
Hässelby SK
10:24.27
  Pace
5Veronica Paterlini
Veronica Paterlini 85, ITA
10:25.46
85ITA
10:25.46
  
K 2
6Andreas Bylund
Andreas Bylund 77, Studenterna
10:32.00
FK Studenterna
10:32.00
PB
  
7Hjalmar Hylén
10:40.43
SB
  
8Martin Omberg
Martin Omberg 05, Löparnas vänner
10:47.53
Löparnas vänner IF
10:47.53
PB
  
9Anders Hjertén
10:47.80
Vallentuna FK
10:47.80
PB
  
10Jesper Dahlquist
10:49.04
PB
  
11Jonas Hellström
10:56.55
Fredrikshofs FIF
10:56.55
SB
  
12Amanda Granqvist
10:58.52
OK Ravinen
10:58.52
PB
  
K 3
Final K
1Mostafa Payvandi
10:54.85
Fredrikshofs FIF
10:54.85
PB
  
2Christian Smedberg
10:58.37
FK Studenterna
10:58.37
  Pace
3Thoralf Lindström
Thoralf Lindström 72, GER
10:58.48
72GER
10:58.48
PB
  
4Julia Rennermalm
11:04.54
Fredrikshofs FIF
11:04.54
PB
  
K 1
5Johan Ström
Johan Ström 96, Fredrikshof
11:08.73
Fredrikshofs FIF
11:08.73
PB
  
6Paul Collyer
Paul Collyer 69, Studenterna
11:23.46
FK Studenterna
11:23.46
PB
  
7Joao Caldas
11:23.84
PB
  
8Jakob Ringblom
Jakob Ringblom 79, Fredrikshof
11:24.69
Fredrikshofs FIF
11:24.69
PB
  
9Anna Forsberg
Anna Forsberg 94, Studenterna
11:47.34
FK Studenterna
11:47.34
PB
  
K 2
10Weronika Brzuchalska
11:50.40
FK Studenterna
11:50.40
  Pace
K 3
11Sarah-Jane Barrable
11:50.73
FK Studenterna
11:50.73
SB
  
K 4
12Jakob Lagerdahl
11:57.20
Bromma IF
11:57.20
SB
  
13Camilla Rosén
Camilla Rosén 88, Studenterna
12:28.46
FK Studenterna
12:28.46
PB
  
K 5
14Lars Olsson
13:11.94
IF Hagen
13:11.94
SB
  
Diane Sadik
Diane Sadik 88, Studenterna
DNF
FK Studenterna
DNF
  
K
Kvinnor
K 3000 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Tilda Månsson
Tilda Månsson 04, Fredrikshof
9:08.85
Fredrikshofs FIF
9:08.85
PB NU20R
  
1 SWE F19 AT
2Elin Brink
Elin Brink 97, Mölndal
9:17.60
Mölndals AIK
9:17.60
PB
  
3Leonie Balter
Leonie Balter 91, Studenterna
9:28.81
FK Studenterna
9:28.81
PB
  
4Ebba Broms
Ebba Broms 05, Spårvägen
9:36.37
Spårvägens FK
9:36.37
PB
  
5My Rundgren
My Rundgren 03, Upsala IF
9:39.30
Upsala IF
9:39.30
PB
  
6Alva Malmsten Nilsson
9:45.02
Upsala IF
9:45.02
PB
  
7Tilda Östberg
Tilda Östberg 01, Borlänge LK
9:47.12
Borlänge LK
9:47.12
PB
  
8Anna Jonsson
Anna Jonsson 86, Studenterna
9:54.83
FK Studenterna
9:54.83
PB
  
9Ida Knutsson
9:58.04
Upsala IF
9:58.04
SB
  
10Fanny Szalkai
Fanny Szalkai 08, Spårvägen
10:22.35
Spårvägens FK
10:22.35
PB
  
Vilma Jonsson
Vilma Jonsson 99, Spårvägen
DNF
Spårvägens FK
DNF
  pace
Sanna Mustonen
DNF
Hässelby SK
DNF
  pace