0

5.11
27‐29.1
28.1
28‐29.1
29.1
29.1
28‐29.1
28‐29.1
28.1
28.1
27‐29.1
26.1
23.1
3.12
24.1
24.1
24.1
23.1
21‐22.1
14‐15.1
17.1
22.1
21.1
21‐22.1
21‐22.1
20‐22.1
18.1
9.1
9.1
16.1
8.10
14‐15.1
15.1
15.1
31.12
14.1
15.1
14.1
14‐15.1
14‐15.1
13‐15.1
15.1
14.1
14.1
7.1
29.12
20.12
29.11
31.12
12.1
11.1
8.1
7‐8.1
31.12
27.12
7‐8.1
10.12
8.1
31.12
31.12
6.1
8.1
8.1
6.1
7.1
7‐8.1
7.1
6.1
4.1
19.12
31.12
31.12
29.12
28.12
26.12
26.12
28.12
27.12
27.12
28.12
20.11
20.12
4.12
17.12
19.12
19.12
17.12
19.12
19.12
10.12
11.12
26.11
16.10
17.12
10.12
18.12
18.12
17.12
17.12
15.12
Arena: Aspenhallen   Arrangör: Haparanda SKT
Tävlande: 63 (23+40)   Starter: 169 (57+112)

Män
M 60 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Abdihamiid Nur
Abdihamiid Nur 04, HaparandaTornio
7.82
HaparandaTornio TFC
7.82
SB
  
M 1500 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Martin Engkvist
Martin Engkvist 82, Lulekamraterna
4:42.61
Lulekamraternas MLK
4:42.61
PB
  
2Abdale Omar
Abdale Omar 02, Haparanda SKT
4:44.26
Haparanda SKT
4:44.26
SB
  
3Mats Olsson
4:44.30
Morjärvs SK
4:44.30
SB
  
4Eddie Ljungwe
4:56.99
Piteå IF
4:56.99
PB
  
M Stav     
Inne

Final A

Final
Inne
1Abdale Omar
Abdale Omar 02, Haparanda SKT
3.14
Haparanda SKT
3.14
SB
  
M Kula     
Inne

Final A

Final
Inne
1Andreas Larsson
Andreas Larsson 75, Gällivare SK
12.72
Gällivare SK
12.72
=PB
  
2Martin Sundström
Martin Sundström 73, Gällivare SK
7.02
Gällivare SK
7.02
  
Larsson11.7511.8012.6512.7212.2912.36
Sundströmxx7.02xxx
P17 60 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Hugo Hakeberg
8.27
Luleå FIF
8.27
PB
  
P17 Stav     
Inne

Final A

Final
Inne
1Hugo Hakeberg
2.94
Luleå FIF
2.94
PB
  
P15 60 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Carl Eriksson
7.76
Luleå FIF
7.76
  
2Melker TuvemyrKalix FI
8.21
PB
  
P15 200 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Carl Eriksson
25.16
Luleå FIF
25.16
  
Melker TuvemyrKalix FI
DQ
  
P15 Höjd     
Inne

Final A

Final
Inne
1Melker TuvemyrKalix FI
1.39
SB
  
P13 60 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Ludvig Ekman
8.66
Luleå FIF
8.66
PB
  
2Kaapo Heikkilä
Kaapo Heikkilä 09, FIN
8.66
09FIN
8.66
PB
  
3Nuutti Säily
Nuutti Säily 09, FIN
8.95
09FIN
8.95
  
4Niilo Höynälänmaa
Niilo Höynälänmaa 09, FIN
9.08
09FIN
9.08
PB
  
5Sixten Lundqvist
9.49
Piteå IF
9.49
  
Heat 1
1Kaapo Heikkilä
Kaapo Heikkilä 09, FIN
8.83
09FIN
8.83
PB
q
  
2Niilo Höynälänmaa
Niilo Höynälänmaa 09, FIN
9.17
09FIN
9.17
PB
q
  
3Sixten Lundqvist
9.30
Piteå IF
9.30
PB
q
  
4Olle Nordström
9.60
Boden FI
9.60
PB
  
5Laara-Issat Fjellgren
11.74
Gällivare SK
11.74
  
Heat 2
1Ludvig Ekman
8.71
Luleå FIF
8.71
PB
q
  
2Nuutti Säily
Nuutti Säily 09, FIN
8.84
09FIN
8.84
PB
q
  
3Arvid WennbergLuleå FIF
9.19
q
  
4Axel Rehnmark
Axel Rehnmark 10, Haparanda SKT
9.89
Haparanda SKT
9.89
PB
  
5Olle Fjellgren
Olle Fjellgren 10, Gällivare SK
10.53
Gällivare SK
10.53
  
6Gustav Lindmark
Gustav Lindmark 10, Gällivare SK
11.25
Gällivare SK
11.25
  
P13 800 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Arvid Lundblom
2:45.17
Kalix FI
2:45.17
PB
  
1Gustav Lindmark
Gustav Lindmark 10, Gällivare SK
3:10.46
Gällivare SK
3:10.46
  
2Elias Hellström
Elias Hellström 09, Tväråselet
2:45.69
Tväråselets AIF
2:45.69
PB
  
P13 60 m häck (76.2 cm, 7.65 m)     
Inne

Final A

Final
Inne
1Arvid Wennberg
11.27
Luleå FIF
11.27
  
2Elias Hellström
Elias Hellström 09, Tväråselet
11.31
Tväråselets AIF
11.31
PB
  
3Sixten Lundqvist
11.69
Piteå IF
11.69
PB
  
P13 Höjd     
Inne

Final A

Final
Inne
1Sixten Lundqvist
1.34
Piteå IF
1.34
SB
  
2Olle Nordström
1.29
Boden FI
1.29
  
3Gustav Lindmark
Gustav Lindmark 10, Gällivare SK
1.09
Gällivare SK
1.09
  
4Olle Fjellgren
Olle Fjellgren 10, Gällivare SK
1.09
Gällivare SK
1.09
  
P13 Stav     
Inne

Final A

Final
Inne
1Kaapo Heikkilä
Kaapo Heikkilä 09, FIN
2.84
09FIN
2.84
PB
  
2Niilo Höynälänmaa
Niilo Höynälänmaa 09, FIN
2.84
09FIN
2.84
PB
  
3Sixten Lundqvist
1.94
Piteå IF
1.94
SB
  
P13 Längd (zon)     
Inne

Final A

Final
Inne
1Kaapo Heikkilä
Kaapo Heikkilä 09, FIN
4.73
09FIN
4.73
PB
  
2Nuutti Säily
Nuutti Säily 09, FIN
4.34
09FIN
4.34
PB
  
3Arvid WennbergLuleå FIF
4.28
  
4Elias Hellström
Elias Hellström 09, Tväråselet
4.19
Tväråselets AIF
4.19
PB
  
5Sixten Lundqvist
4.03
Piteå IF
4.03
PB
  
6Olle Nordström
3.94
Boden FI
3.94
PB
  
7Axel Rehnmark
Axel Rehnmark 10, Haparanda SKT
3.44
Haparanda SKT
3.44
PB
  
8Olle Fjellgren
Olle Fjellgren 10, Gällivare SK
3.39
Gällivare SK
3.39
PB
  
9Gustav Lindmark
Gustav Lindmark 10, Gällivare SK
2.97
Gällivare SK
2.97
  
10Laara-Issat Fjellgren
2.85
Gällivare SK
2.85
PB
  
Heikkilä4.734.664.594.49
Säily4.264.274.153.934.174.34
Wennberg4.254.28
Hellström4.004.004.193.944.084.19
Lundqvist4.033.863.893.893.983.98
Nordström3.843.943.943.773.893.85
Rehnmark3.063.033.173.173.133.44
Fjellgren3.153.183.193.223.393.18
Lindmark2.902.972.86
Fjellgren2.852.112.69
P13 Kula (3.0 kg)     
Inne

Final A

Final
Inne
1Laara-Issat Fjellgren
9.84
Gällivare SK
9.84
PB
  
2Ludvig Ekman
9.35
Luleå FIF
9.35
PB
  
3Olle Fjellgren
Olle Fjellgren 10, Gällivare SK
6.36
Gällivare SK
6.36
PB
  
Fjellgren9.519.038.859.069.219.84
Ekman9.039.359.309.278.678.74
Fjellgren6.366.366.355.986.21x
Kvinnor
F17 60 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Lotta Pudas
Lotta Pudas 06, FIN
8.53
06FIN
8.53
PB
  
2Felicia IsakssonRiviera FI
9.10
  
F17 200 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Elise Eneris
Elise Eneris 06, Gällivare SK
30.84
Gällivare SK
30.84
PB
  
F17 Stav     
Inne

Final A

Final
Inne
1Elise Eneris
Elise Eneris 06, Gällivare SK
2.40
Gällivare SK
2.40
PB
  
2Julia Kanto
Julia Kanto 05, Haparanda SKT
2.24
Haparanda SKT
2.24
SB
  
F17 Längd     
Inne

Final A

Final
Inne
1Lotta Pudas
Lotta Pudas 06, FIN
4.45
06FIN
4.45
SB
  
2Felicia IsakssonRiviera FI
4.29
  
3Elise Eneris
Elise Eneris 06, Gällivare SK
4.03
Gällivare SK
4.03
  
Pudasxx4.452.944.263.10
Isaksson4.294.26xx4.024.24
Enerisx3.90x2.50x4.03
F17 Kula (3.0 kg)     
Inne

Final A

Final
Inne
1Evelina Wall
8.74
Riviera FI
8.74
PB
  
2Elise Eneris
Elise Eneris 06, Gällivare SK
7.81
Gällivare SK
7.81
PB
  
Wall7.926.977.488.318.748.48
Enerisx7.547.347.417.817.42
F15 60 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Anniina Piipponen
Anniina Piipponen 07, FIN
8.01
07FIN
8.01
PB
  
2Elvira Stark
8.54
Riviera FI
8.54
  
3Alice RidderstrålePiteå IF
8.64
  
4Wilma Lundbäck
Wilma Lundbäck 07, Haparanda SKT
8.81
Haparanda SKT
8.81
  
5Mia Kestilä Seiloo
10.34
Haparanda SKT
10.34
PB
  
6Maya Jakobsson
Maya Jakobsson 08, Gällivare SK
10.45
Gällivare SK
10.45
PB
  
F15 200 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Alice Ridderstråle
28.60
Piteå IF
28.60
  
2Elvira Stark
28.91
Riviera FI
28.91
  
3Lova Grimborg
Lova Grimborg 09, Gällivare SK
29.33
Gällivare SK
29.33
  
Final B
1Lotta Saloniemi
Lotta Saloniemi 10, FIN
30.43
10FIN
30.43
  
2Asta StrömbergLuleå FIF
31.49
  
Final C
1Nova FagerqvistLuleå FIF
31.34
PB
  
F15 1000 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Wilma Lundbäck
Wilma Lundbäck 07, Haparanda SKT
4:00.64
Haparanda SKT
4:00.64
SB
  
2Felicia Bojang
Felicia Bojang 08, Haparanda SKT
4:08.74
Haparanda SKT
4:08.74
PB
  
F15 60 m häck (76.2 cm, 8 m)     
Inne

Final A

Final
Inne
1Alice RidderstrålePiteå IF
9.53
PB
  
2Mia Kestilä Seiloo
13.52
Haparanda SKT
13.52
PB
  
Elvira Stark
DNF
Riviera FI
DNF
  
F15 Höjd     
Inne

Final A

Final
Inne
1Felicia Bojang
Felicia Bojang 08, Haparanda SKT
1.49
Haparanda SKT
1.49
SB
  
2Elina NyströmLuleå FIF
1.39
PB
  
Mia Kestilä Seiloo
NH
Haparanda SKT
NH
  
F15 Stav     
Inne

Final A

Final
Inne
1Alva Haara
Alva Haara 07, Haparanda SKT
2.54
Haparanda SKT
2.54
PB
  
2Agnes Hotti
Agnes Hotti 07, Haparanda SKT
2.34
Haparanda SKT
2.34
SB
  
3Wilma Lundbäck
Wilma Lundbäck 07, Haparanda SKT
1.84
Haparanda SKT
1.84
  
F15 Längd     
Inne

Final A

Final
Inne
1Anniina Piipponen
Anniina Piipponen 07, FIN
4.94
07FIN
4.94
PB
  
2Felicia Bojang
Felicia Bojang 08, Haparanda SKT
4.77
Haparanda SKT
4.77
PB
  
3Wilma Lundbäck
Wilma Lundbäck 07, Haparanda SKT
4.63
Haparanda SKT
4.63
PB
  
4Elvira Stark
4.32
Riviera FI
4.32
  
5Elina NyströmLuleå FIF
4.10
  
6Thea Täikkö
Thea Täikkö 08, Haparanda SKT
3.16
Haparanda SKT
3.16
PB
  
7Maya Jakobsson
Maya Jakobsson 08, Gällivare SK
3.11
Gällivare SK
3.11
PB
  
8Mia Kestilä Seiloo
3.02
Haparanda SKT
3.02
PB
  
Piipponen4.524.94xx4.794.86
Bojang4.50x4.65x4.774.61
Lundbäckxxxx4.564.63
Starkx4.324.28x4.00x
Nyström4.053.373.954.103.834.04
Täikkö3.153.012.973.163.14x
Jakobsson2.833.11xxx2.70
Kestilä Seiloox2.952.862.953.013.02
F15 Kula (3.0 kg)     
Inne

Final A

Final
Inne
1Felicia Bojang
Felicia Bojang 08, Haparanda SKT
10.17
Haparanda SKT
10.17
PB
  
2Ebba Wieslander
Ebba Wieslander 07, Gällivare SK
8.73
Gällivare SK
8.73
  
3Alexandra Mattsin
Alexandra Mattsin 08, Gällivare SK
8.10
Gällivare SK
8.10
  
4Maya Jakobsson
Maya Jakobsson 08, Gällivare SK
6.98
Gällivare SK
6.98
  
5Thea Täikkö
Thea Täikkö 08, Haparanda SKT
5.08
Haparanda SKT
5.08
PB
  
Bojang9.1210.179.979.739.929.86
Wieslander8.218.668.338.268.738.17
Mattsin7.25xx8.108.007.96
Jakobsson6.356.086.985.785.916.45
Täikköx4.485.08x5.074.81
F13 60 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Tyra Alldén
Tyra Alldén 09, Gällivare SK
8.61
Gällivare SK
8.61
  
2Signe Pettersson
Signe Pettersson 09, Skellefteå AIK
8.67
Skellefteå AIK
8.67
PB
  
3Nea Perttula
Nea Perttula 09, Haparanda SKT
8.80
Haparanda SKT
8.80
PB
  
4Lotta Saloniemi
Lotta Saloniemi 10, FIN
8.85
10FIN
8.85
  
5Elvira Brännström
8.93
Haparanda SKT
8.93
  
6Nova FagerqvistLuleå FIF
9.14
  
Heat 1
1Tyra Alldén
Tyra Alldén 09, Gällivare SK
8.72
Gällivare SK
8.72
q
  
2Nova FagerqvistLuleå FIF
9.04
q
  
3Fanny Barchéus
9.94
Boden FI
9.94
PB
  
4Ida-Felicia Koski
Ida-Felicia Koski 09, Haparanda SKT
10.21
Haparanda SKT
10.21
PB
  
Heat 2
1Lotta Saloniemi
Lotta Saloniemi 10, FIN
8.81
10FIN
8.81
q
  
2Elvira Brännström
8.95
Haparanda SKT
8.95
q
  
3Maya Salmi
Maya Salmi 09, Haparanda SKT
9.77
Haparanda SKT
9.77
  
4Minnah Lindvall
Minnah Lindvall 10, Gällivare SK
10.10
Gällivare SK
10.10
PB
  
5Vanessa Granberg
Vanessa Granberg 10, Gällivare SK
10.14
Gällivare SK
10.14
PB
  
6Agnes Niskala Blick
10.25
Haparanda SKT
10.25
PB
  
Heat 3
1Signe Pettersson
Signe Pettersson 09, Skellefteå AIK
8.78
Skellefteå AIK
8.78
q
  
2Nea Perttula
Nea Perttula 09, Haparanda SKT
8.94
Haparanda SKT
8.94
SB
q
  
3Setayesh Rahimi
Setayesh Rahimi 09, Haparanda SKT
11.17
Haparanda SKT
11.17
=SB
  
4Alma Isaksson
Alma Isaksson 10, Haparanda SKT
11.34
Haparanda SKT
11.34
PB
  
F13 800 m     
Inne

Final A

Final
Inne
1Lova Grimborg
Lova Grimborg 09, Gällivare SK
2:51.15
Gällivare SK
2:51.15
PB
  
2Tova Segerlund
Tova Segerlund 09, Gällivare SK
2:53.34
Gällivare SK
2:53.34
PB
  
3Adina Aidanpää
3:01.78
Luleå FIF
3:01.78
SB
  
F13 60 m häck (68.6 cm, 7.65 m)     
Inne

Final A

Final
Inne
1Tyra Alldén
Tyra Alldén 09, Gällivare SK
11.55
Gällivare SK
11.55
PB
  
2Maya Salmi
Maya Salmi 09, Haparanda SKT
12.07
Haparanda SKT
12.07
SB
  
3Fanny Barchéus
13.11
Boden FI
13.11
  
4Minnah Lindvall
Minnah Lindvall 10, Gällivare SK
13.31
Gällivare SK
13.31
  
Heat 1
1Maya Salmi
Maya Salmi 09, Haparanda SKT
12.09
Haparanda SKT
12.09
SB
q
  
2Fanny Barchéus
12.71
Boden FI
12.71
PB
q
  
Heat 2
1Tyra Alldén
Tyra Alldén 09, Gällivare SK
11.61
Gällivare SK
11.61
PB
q
  
2Minnah Lindvall
Minnah Lindvall 10, Gällivare SK
13.00
Gällivare SK
13.00
PB
q
  
F13 Höjd     
Inne

Final A

Final
Inne
1Tyra Alldén
Tyra Alldén 09, Gällivare SK
1.40
Gällivare SK
1.40
PB
  
2Mira Åberg
1.37
Luleå FIF
1.37
PB
  
3Adina AidanpääLuleå FIF
1.34
  
3Eira Keränen
Eira Keränen 09, Gällivare SK
1.34
Gällivare SK
1.34
PB
  
5Tova Segerlund
Tova Segerlund 09, Gällivare SK
1.34
Gällivare SK
1.34
PB
  
6Ida-Felicia Koski
Ida-Felicia Koski 09, Haparanda SKT
1.14
Haparanda SKT
1.14
  
7Agnes Niskala Blick
1.14
Haparanda SKT
1.14
  
8Elvira Brännström
1.14
Haparanda SKT
1.14
PB
  
9Minnah Lindvall
Minnah Lindvall 10, Gällivare SK
1.14
Gällivare SK
1.14
PB
  
10Vanessa Granberg
Vanessa Granberg 10, Gällivare SK
1.09
Gällivare SK
1.09
PB
  
F13 Stav     
Inne

Final A

Final
Inne
1Adina AidanpääLuleå FIF
2.04
PB
  
2Maya Salmi
Maya Salmi 09, Haparanda SKT
1.74
Haparanda SKT
1.74
PB
  
3Nelli Kumpula
Nelli Kumpula 09, Haparanda SKT
1.54
Haparanda SKT
1.54
  
F13 Längd (zon)     
Inne

Final A

Final
Inne
1Signe Pettersson
Signe Pettersson 09, Skellefteå AIK
4.84
Skellefteå AIK
4.84
PB
  
2Lova Grimborg
Lova Grimborg 09, Gällivare SK
4.72
Gällivare SK
4.72
PB
  
3Nea Perttula
Nea Perttula 09, Haparanda SKT
4.57
Haparanda SKT
4.57
PB
  
4Nova FagerqvistLuleå FIF
4.47
PB
  
5Eira Keränen
Eira Keränen 09, Gällivare SK
4.24
Gällivare SK
4.24
PB
  
6Mira Åberg
4.17
Luleå FIF
4.17
PB
  
7Adina AidanpääLuleå FIF
4.15
SB
  
8Asta StrömbergLuleå FIF
4.12
PB
  
9Tova Segerlund
Tova Segerlund 09, Gällivare SK
3.99
Gällivare SK
3.99
PB
  
10Elvira Brännström
3.83
Haparanda SKT
3.83
  
11Agnes Niskala Blick
3.80
Haparanda SKT
3.80
PB
  
12Ida-Felicia Koski
Ida-Felicia Koski 09, Haparanda SKT
3.76
Haparanda SKT
3.76
PB
  
13Minnah Lindvall
Minnah Lindvall 10, Gällivare SK
3.43
Gällivare SK
3.43
PB
  
14Filippa Mattsin
Filippa Mattsin 10, Gällivare SK
3.21
Gällivare SK
3.21
  
15Setayesh Rahimi
Setayesh Rahimi 09, Haparanda SKT
3.04
Haparanda SKT
3.04
PB
  
Pettersson4.544.614.794.574.444.84
Grimborg4.534.554.724.544.574.56
Perttula3.784.574.404.314.364.34
Fagerqvist4.094.224.294.314.264.47
Keränen4.24x3.813.994.063.93
Åberg4.174.003.993.933.924.10
Aidanpää3.794.134.153.964.123.81
Strömberg4.044.114.124.124.084.11
Segerlund3.903.993.92
Brännström3.831.613.82
Niskala Blick3.663.633.80
Koski3.763.723.63
Lindvall3.353.433.34
Mattsin3.202.913.21
Rahimi2.822.663.04
F13 Kula (2.0 kg)     
Inne

Final A

Final
Inne
1Asta StrömbergLuleå FIF
10.34
PB
  
2Mira Åberg
8.32
Luleå FIF
8.32
SB
  
3Nea Perttula
Nea Perttula 09, Haparanda SKT
7.95
Haparanda SKT
7.95
SB
  
4Ida-Felicia Koski
Ida-Felicia Koski 09, Haparanda SKT
7.71
Haparanda SKT
7.71
PB
  
5Elvira Brännström
7.04
Haparanda SKT
7.04
  
6Filippa Mattsin
Filippa Mattsin 10, Gällivare SK
6.50
Gällivare SK
6.50
PB
  
7Setayesh Rahimi
Setayesh Rahimi 09, Haparanda SKT
5.69
Haparanda SKT
5.69
PB
  
Strömberg8.4710.349.519.427.949.57
Åberg8.327.938.28x8.097.71
Perttula7.957.82xx7.777.93
Koski6.406.827.717.216.917.46
Brännström6.886.366.807.046.666.87
Mattsin5.445.796.505.855.986.46
Rahimix5.295.675.695.67x

© 2023 Friidrottsstatistik