21.9
5.10
2.10
15.9
1.10
1.10
5.10
25.9
10.9
1.10
17.9
6.8
1.10
4.10
9.7
28.9
17.6
23‐24.9
1.10
25.9
25.9
25.9
18.9
21.9
17.9
2.10
3.10
3.10
2.10
2.10
2.10
2.10
2.10
2.10
29.9
26.9
25.9
18.9
13.8
2.10
2.10
24.9
1.10
28.9
1.10
2.10
25.9
18.9
8.9
2.10
2.10
2.10
1.10
1.10
1.10
1.10
24.9
18.9
5.9
30.7
29.9
3.9
3.9
6.9
27.9
28.9
11.9
12.9
22.9
26.9
20.9
13.9
24.9
26.9
25.9
6.9
24.9
21.9
18.9
24.9
24.9
22.9
25.9
24.9
28.9
28.9
22.9
24.9
10.9
7.9
25.9
24.9
24.9
21.9
17.9
26.9
25.9
25.9
25.9
17.9
Arena: Uppsala Friidrottsarena   Arrangör: Upsala IF
Tävlande: 516 (247+269)   Starter: 1128 (521+607)

Män
M 100 m     
14 aug
Vind: +1.4

Final A

Final
14 aug
Vind: +1.4
1Emil Johansson
10.81
Turebergs FK
10.81
SB
  
2Simon Sharapo
Simon Sharapo 01, KFUM Örebro
10.92
KFUM Örebro
10.92
  
3Simon Plesse
11.00
Upsala IF
11.00
  
4Oskar Motta
Oskar Motta 98, Upsala IF
11.02
Upsala IF
11.02
=SB
  
5Tim Singmandeewised
11.46
Västerås FK
11.46
  
Final B
14 aug Vind: +1.8
14 augVind: +1.8
1Mårten Skogman
12.02
Spårvägens FK
12.02
PB
  
2Marcus Lehto
12.66
Boden FI
12.66
SB
  
3Olov Åslund
14.39
Upsala IF
14.39
  
4Claes Mossberg
15.29
Tjalve FIF
15.29
PB
  
M 200 m     
13 aug
Vind: +1.2

Final A

Final
13 aug
Vind: +1.2
1Eemeli Peura
23.33
Upsala IF
23.33
  
Final B
13 aug Vind: +1.7
13 augVind: +1.7
1Mattias Sunneborn
24.14
Spårvägens FK
24.14
SB
  
2Marcus Lehto
26.17
Boden FI
26.17
SB
  
3Olov Åslund
29.74
Upsala IF
29.74
PB
  
4Claes Mossberg
32.25
Tjalve FIF
32.25
PB
  
Anders Toll
Anders Toll 61, Uppsala LK
DNF
Uppsala LK
DNF
  
M 400 m     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Viktor Skoglund
49.38
Danderyds SK
49.38
PB
  
2Markus Brodin
49.74
Danderyds SK
49.74
  
3Erik Skoglund
49.87
Danderyds SK
49.87
SB
  
4Robin Isaksson
50.37
Turebergs FK
50.37
SB
  
5Christopher HalldénTurebergs FK
50.63
PB
  
Final B
14 aug
14 aug
1Simon Sandkvist
52.14
Spårvägens FK
52.14
PB
  
2Fredrik Lindgren
1:01.31
Spårvägens FK
1:01.31
PB
  
3Claes Mossberg
1:14.07
Tjalve FIF
1:14.07
PB
  
M 800 m     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Jimmy Öhman
1:54.64
Gefle IF
1:54.64
  
2Markus Brodin
1:56.21
Danderyds SK
1:56.21
  
3Erik Nederheim
1:57.92
Täby IS
1:57.92
PB
  
4David Rindetoft
David Rindetoft 03, Västerås FK
2:00.30
Västerås FK
2:00.30
PB
  
5Samuel Berhane
2:02.50
Hässelby SK
2:02.50
  
6Theodor Broms
Theodor Broms 02, Löparnas vänner
2:02.88
Löparnas vänner IF
2:02.88
PB
  
7Bahran Mikael
2:12.22
Turebergs FK
2:12.22
  
8Svante Lenke
2:16.10
Upsala IF
2:16.10
PB
  
9Fredrik Eckerström
2:16.76
Spårvägens FK
2:16.76
  
10Daniel Förberg
2:21.14
Fredrikshofs FIF
2:21.14
  
Erik Skoglund
DNF
Danderyds SK
DNF
  
M 1500 m     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Bahran Mikael
4:42.86
Turebergs FK
4:42.86
PB
  
2Daniel Förberg
4:51.36
Fredrikshofs FIF
4:51.36
PB
  
3Björn Kjellgren
5:04.03
Uppsala LK
5:04.03
SB
  
M 3000 m hinder     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Johan Lindberg
10:49.01
Upsala IF
10:49.01
SB
  
M 110 m häck     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1David Adrian
15.66
Huddinge AIS
15.66
  
M 400 m häck     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Viktor Hedlund
1:00.88
Falu IK
1:00.88
  
M Höjd     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Oliver Ericsson-SottermanUpsala IF
2.11
PB
  
2Henrik Larsson
1.41
F Bålsta IK
1.41
PB
  
1.21
2.07
1.26
2.09
1.31
2.11
1.36
2.13
1.41
1.46
1.91
1.94
1.97
2.01
2.04
Ericsson-Sotterman-
xxo
-
o
-
xo
-
xxx
-
-
o
o
o
o
xo
Larssono
o
o
o
o
xxx





M Stav     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Jonas Asplund
4.50
Turebergs FK
4.50
  
4.404.504.65
Asplundoxoxxx
M Längd     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Krikor Krekorian
4.88w
Upsala IF
4.88w
+2.2
  
2Mats Nordal
Mats Nordal 77, Uppsala LK
4.57w
Uppsala LK
4.57w
+3.3
  
3Henrik Larsson
4.54w
F Bålsta IK
4.54w
+3.2
  
Krekorianxxx4.88w
+2.2
xx
+2.2
Nordalx4.41
+0.8
xx4.57w
+3.3
x
Larsson4.11
+1.6
x4.54w
+3.2
4.38
+1.0
x
M Tresteg     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Eric Hallquist
Eric Hallquist 96, Östersunds GIF
14.05
Östersunds GIF
14.05
+1.6 SB
  
2Anton Roslund
12.83
Hammarby IF
12.83
+1.6 PB
  
3Simon Ek Linterius
11.83w
Hammarby IF
11.83w
+2.2
  
Hallquist13.41w
+3.4
13.64w
+2.6
x
+1.7
13.75
+1.4
13.86
+1.1
14.05
+1.6
Roslund12.57w
+2.6
12.56w
+2.8
12.83
+1.6
12.61
+1.8
11.91
0.0
x
+2.1
Ek Linterius11.41
+1.0
11.30w
+2.4

0.0
11.69w
+3.7
11.34
+1.3
11.83w
+2.2
M Kula     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Henrik Larsson
10.73
F Bålsta IK
10.73
SB
  
2Juhan Nöps
Juhan Nöps 78, Upsala IF
10.34
Upsala IF
10.34
PB
  
3Christos SaltsidisIFK Märsta
8.76
PB
  
Larsson10.45x10.3010.5310.7310.73
Nöps9.459.8310.34x9.49x
Saltsidis8.388.767.768.068.27
M Diskus     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Robert AlnerothGefle IF
42.12
SB
  
2Tony Karlsson
37.65
Huddinge AIS
37.65
  
3Andreas Winborg
35.23
Vallentuna FK
35.23
  
4Daniel HedströmValbo AIF
33.16
  
5Juhan Nöps
Juhan Nöps 78, Upsala IF
28.23
Upsala IF
28.23
SB
  
6Daniel Nilsson
28.16
Sundbybergs IK
28.16
PB
  
7Henrik Larsson
25.30
F Bålsta IK
25.30
SB
  
Alneroth37.1840.19x42.12xx
Karlsson36.0037.65x37.1436.4536.80
Winborg34.1035.2334.87x34.3434.62
Hedström30.7631.88xx32.8333.16
Nöps27.3127.6328.23x27.94x
Nilssonx28.16xx27.14x
Larsson24.1525.30
M Slägga     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Robert AlnerothGefle IF
53.13
SB
  
2Stefan AlnerothGefle IF
41.90
  
3Daniel HedströmValbo AIF
34.99
  
4Tony Karlsson
34.33
Huddinge AIS
34.33
  
5Daniel Nilsson
29.94
Sundbybergs IK
29.94
PB
  
Alneroth52.1653.1352.7652.80xx
Alneroth40.77x41.90xxx
Hedström32.1334.99xxxx
Karlsson33.6034.01xx34.33x
Nilssonx26.0428.66xx29.94
M Spjut     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Juhan Nöps
Juhan Nöps 78, Upsala IF
32.24
Upsala IF
32.24
SB
  
2Christos SaltsidisIFK Märsta
26.54
  
Nöps32.24x28.57x29.11x
Saltsidis22.3124.4719.34x26.54x
M22 100 m     
14 aug
Vind: +0.8

Final A

Final
14 aug
Vind: +0.8
1William Larsson SvenssonGefle IF
11.53
=SB
  
2Gustaf Vennerholm
11.90
Spårvägens FK
11.90
  
M22 200 m     
13 aug
Vind: +1.2

Final A

Final
13 aug
Vind: +1.2
1Gustaf Vennerholm
23.49
Spårvägens FK
23.49
  
M22 110 m häck     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Gustaf Vennerholm
15.71
Spårvägens FK
15.71
PB
  
M22 Höjd     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Erik Dahlberg
1.94
Turebergs FK
1.94
  
1.861.911.941.97
Dahlbergooxoxxx
M22 Längd     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Gustaf Vennerholm
6.58
Spårvägens FK
6.58
+1.7 PB
  
2Adrian Möllerström AhoIFK Märsta
5.75w
+2.9
  
3William Larsson SvenssonGefle IF
5.58w
+2.1
  
Vennerholm3.33
+1.3
5.94
0.0
x6.58
+1.7
6.16
+1.3
6.47
+1.6
Möllerström Aho4.05
+1.7
4.53
+0.8
5.75w
+2.9
xxx
Larsson Svensson3.11w
+2.1
5.40
+0.3
5.58w
+2.1
x
M22 Diskus     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Alfons Haals
Alfons Haals 02, Västerås FK
41.59
Västerås FK
41.59
  
Haals36.8738.2539.9040.6941.5940.46
M22 Slägga     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Alfons Haals
Alfons Haals 02, Västerås FK
63.07
Västerås FK
63.07
PB
  
Haals59.4261.3360.55x62.1963.07
M22 Spjut     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Adrian Möllerström AhoIFK Märsta
43.34
PB
  
Möllerström Aho43.34x38.89x40.5240.40
P19 100 m     
14 aug
Vind: +0.8

Final A

Final
14 aug
Vind: +0.8
1Kristoffer AnderssonFalu IK
11.09
  
2David Axelsson
11.13
Upsala IF
11.13
PB
  
3Casper Gustafsson
11.33
Hanvikens SK
11.33
SB
  
3Josef Malsher
11.33
Upsala IF
11.33
  
5Kenan Kuru
Kenan Kuru 04, Tullinge FI
11.89
Tullinge FI
11.89
  
6Matic Tumaini
12.31
F Bålsta IK
12.31
PB
  
P19 200 m     
13 aug
Vind: +1.2

Final A

Final
13 aug
Vind: +1.2
1Josef Malsher
22.62
Upsala IF
22.62
PB
  
2Oscar Niklasson
23.39
Hanvikens SK
23.39
  
Final B
13 aug Vind: +1.7
13 augVind: +1.7
1Malte Edwardsson
24.67
Bollnäs FIK
24.67
SB
  
P19 400 m     
1Kenan Kuru
Kenan Kuru 04, Tullinge FI
53.72
Tullinge FI
53.72
  
2Matic Tumaini
55.16
F Bålsta IK
55.16
PB
  
P19 110 m häck (99.1 cm)     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Malte Fuchs EdbergBromma IF
14.60
  
P19 Höjd     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Viktor Lundqvist
1.84
Upsala IF
1.84
=SB
  
1.721.751.781.811.841.87
Lundqvistoooxxooxxx
P19 Stav     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Viktor Rydåker
4.50
Upsala IF
4.50
  
4.304.504.60
Rydåkerxooxxx
P19 Längd     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Linus Jonsson
7.18
Hässelby SK
7.18
+1.6 PB
  
2Oscar Niklasson
7.08
Hanvikens SK
7.08
+1.9
  
3David Axelsson
6.69
Upsala IF
6.69
+1.4
  
4Malte Fuchs EdbergBromma IF
6.62w
+2.3
  
5Josef Malsher
6.47
Upsala IF
6.47
+1.5
  
6Joel Borrman
6.25
Huddinge AIS
6.25
+1.2 SB
  
7Lukas Forss
Lukas Forss 04, Upsala IF
6.25
Upsala IF
6.25
+0.1 PB
  
Jonssonxx6.81
+1.0
6.71
+0.8
x7.18
+1.6
Niklasson6.68
+0.5
6.81
+0.9
xx7.08
+1.9
Axelsson6.60
+1.0
6.69
+1.4
xxx
Fuchs Edberg6.43
+1.4
x6.62w
+2.3
6.41
+1.7
6.59
+1.4
6.23
+1.0
Malsherx6.23
-0.2
x6.47
+1.5
x
Borrman6.18w
+2.5
xx6.25
+1.2
xx
Forss6.25
+0.1
4.54
+1.2
x6.05
+1.3
5.57w
+2.2
x
P19 Tresteg     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Josef Malsher
13.67w
Upsala IF
13.67w
+2.4
  
Malsherx
+1.9
12.97w
+2.6
x
+1.7
12.92
+0.3
13.41
0.0
13.67w
+2.4
P19 Kula (6.0 kg)     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Oscar Niklasson
14.94
Hanvikens SK
14.94
  
2Viggo Berlin
12.34
Gefle IF
12.34
PB
  
Niklassonxx14.2814.19x14.94
Berlinx11.9012.0912.0612.3412.23
P19 Diskus (1.75 kg)     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Adam Hellbom
47.24
Falu IK
47.24
  
2Malte Fuchs EdbergBromma IF
41.39
  
Hellbom44.0547.24xxx46.16
Fuchs Edberg33.2141.39x40.53xx
P19 Slägga (6.0 kg)     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Adam Hellbom
58.79
Falu IK
58.79
  
2Ludvig Wallén
52.92
Bromma IF
52.92
  
3Mille Edwardsson
42.96
Bollnäs FIK
42.96
  
Hellbom58.7958.76x57.8557.49x
Wallén52.92xx50.98xx
Edwardsson42.5642.08xx41.7442.96
P17 100 m     
14 aug
Vind: +1.1

Final A

Final
14 aug
Vind: +1.1
1Viktor Rahm
Viktor Rahm 05, Västerås FK
11.06
Västerås FK
11.06
PB
  
2Måns Cyrén
11.31
Gefle IF
11.31
PB
  
3Oscar Heaton
11.61
Huddinge AIS
11.61
PB
  
4Elliot Hultell
11.74
Hässelby SK
11.74
PB
  
5Ethan Chalon
11.79
Upsala IF
11.79
  
6Edvin Unger
11.83
Bromma IF
11.83
  
7William Lindgren
11.96
Rånäs 4H
11.96
PB
  
Final B
14 aug Vind: +0.4
14 augVind: +0.4
1Edvin Tögenmark
12.15
Upsala IF
12.15
PB
  
2David Svanberg
David Svanberg 06, Tullinge FI
12.28
Tullinge FI
12.28
PB
  
3David Hedrén
12.47
LK Roslagen
12.47
PB
  
4Hugo Engkvist
12.50
Upsala IF
12.50
PB
  
5Lucas Vesterlund
12.95
Rånäs 4H
12.95
  
6Christ Rafi KrekorianUpsala IF
13.13
  
P17 200 m     
13 aug
Vind: +1.8

Final A

Final
13 aug
Vind: +1.8
1Henning Ehn
Henning Ehn 05, Sundsvall
22.11
Sundsvalls FI
22.11
PB
  
2Babu Badjie
22.84
Bromma IF
22.84
PB
  
3Alfred Berglind
23.68
Hammarby IF
23.68
PB
  
4Edvin Unger
23.93
Bromma IF
23.93
PB
  
5Elliot Hultell
24.14
Hässelby SK
24.14
PB
  
6Victor Johnson
24.45
Bromma IF
24.45
PB
  
7Christ Rafi KrekorianUpsala IF
26.72
PB
  
P17 400 m     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Benjamin Cefo
Benjamin Cefo 05, Västerås FK
53.12
Västerås FK
53.12
PB
  
2Linus Fondin
53.56
Hanvikens SK
53.56
PB
  
3Victor Johnson
54.82
Bromma IF
54.82
PB
  
4Robin Göransson
55.78
Turebergs FK
55.78
PB
  
5David Hedrén
57.75
LK Roslagen
57.75
SB
  
P17 800 m     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Benjamin Cefo
Benjamin Cefo 05, Västerås FK
2:00.64
Västerås FK
2:00.64
PB
  
2Anton Petersson
2:01.55
Hässelby SK
2:01.55
PB
  
3Alexander Hägg
2:01.82
Hässelby SK
2:01.82
  
4Simon Bratt
Simon Bratt 05, Triangeln
2:02.83
IF Triangeln
2:02.83
PB
  
5John Bäck
John Bäck 06, Tureberg
2:08.51
Turebergs FK
2:08.51
  
6Anton Sallnäs
2:09.30
Hammarby IF
2:09.30
  
7Michael Negasi
Michael Negasi 06, Löparnas vänner
2:12.98
Löparnas vänner IF
2:12.98
  
8Elis Bergendahl HanssonUpsala IF
2:15.35
  
9Edvin Tögenmark
2:17.10
Upsala IF
2:17.10
SB
  
10Erik Alteskog
2:29.01
Hammarby IF
2:29.01
  
P17 1500 m     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Erik Nederheim
4:09.77
Täby IS
4:09.77
  
2Anton Petersson
4:10.58
Hässelby SK
4:10.58
PB
  
3Albert Söderqvist
4:15.59
Tullinge FI
4:15.59
  
4Vilhelm Lood Falgén
4:18.88
Turebergs FK
4:18.88
  
5Michael Negasi
Michael Negasi 06, Löparnas vänner
4:20.16
Löparnas vänner IF
4:20.16
PB
  
6Lowe Fuxe Barkwall
4:21.05
Turebergs FK
4:21.05
  
7Leonardo Garavini
4:24.23
IFK Lidingö
4:24.23
PB
  
8Jakob Bergström
4:25.71
Turebergs FK
4:25.71
  
9Elton Hedberg
4:38.97
Hammarby IF
4:38.97
  
10Elis Bergendahl HanssonUpsala IF
4:43.12
PB
  
11Petter Sandberg
5:11.80
Upsala IF
5:11.80
PB
  
P17 2000 m hinder (83.8 cm)     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Samuel Berhane
6:08.16
Hässelby SK
6:08.16
  
2Simon Bratt
Simon Bratt 05, Triangeln
6:30.73
IF Triangeln
6:30.73
PB
  
3Albert Ziegler
6:43.76
Turebergs FK
6:43.76
PB
  
4Petter Sandberg
7:31.28
Upsala IF
7:31.28
PB
  
5Truls Linhäll
8:37.11
Upsala IF
8:37.11
PB
  
P17 110 m häck (91.4 cm, 8.9 m)     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Erik Larripa Taxell
14.97
Hässelby SK
14.97
  
2Albin Gyhlenius
Albin Gyhlenius 05, KFUM Örebro
14.98
KFUM Örebro
14.98
PB
  
3Emil Klockar
15.14
Huddinge AIS
15.14
PB
  
4Leo Wickert
Leo Wickert 05, Hässelby
16.39
Hässelby SK
16.39
PB
  
Ethan Chalon
DNF
Upsala IF
DNF
  
P17 300 m häck (83.8 cm)     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Babu Badjie
38.62
Bromma IF
38.62
PB
  
2Sigge Bergentz
Sigge Bergentz 06, KFUM Örebro
38.63
KFUM Örebro
38.63
PB
  
3Emil Klockar
40.67
Huddinge AIS
40.67
PB
  
4John Bäck
John Bäck 06, Tureberg
40.79
Turebergs FK
40.79
PB
  
5Leo Wickert
Leo Wickert 05, Hässelby
43.33
Hässelby SK
43.33
  
P17 Höjd     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Erik Larripa TaxellHässelby SK
1.87
  
2Simon JohannessonIFK Lidingö
1.78
  
3Ruben Frisk
Ruben Frisk 06, Hässelby
1.75
Hässelby SK
1.75
  
4Alex Eriksson
1.66
Upsala IF
1.66
  
1.661.691.721.751.781.811.841.871.91
Larripa Taxell---o-xoxoxoxxx
Johannesson-ooxxoxxoxxx
Frisk--xoo-xxx
Erikssonoxxx
P17 Stav     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Alexander Heaton
4.20
Huddinge AIS
4.20
PB
  
2Oscar Heaton
3.65
Huddinge AIS
3.65
PB
  
3Leo Marcus
Leo Marcus 06, Huddinge
3.25
Huddinge AIS
3.25
PB
  
2.853.003.153.253.353.453.653.954.104.204.30
Heaton-------xoxoxxoxxx
Heaton-----xxoxxo
Marcusooxooxxx
P17 Längd     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1William Brändeborn
7.08
Råby-Rekarne FIF
7.08
+1.1 PB
  
2Elis Gemzell
6.54w
Tierps IF
6.54w
+2.2
  
3Ruben Frisk
Ruben Frisk 06, Hässelby
6.38
Hässelby SK
6.38
+0.2 PB
  
4Enrico Parodi
Enrico Parodi 06, ITA
6.15
06ITA
6.15
+1.5 PB
  
5Oscar Heaton
6.10
Huddinge AIS
6.10
+1.9 PB
  
6Elliot Hultell
5.69
Hässelby SK
5.69
+1.2 PB
  
7William StrandbergHanvikens SK
5.49
+0.5
  
8Viktor Norrby
5.36w
Upsala IF
5.36w
+2.5
  
9Thirachai Schröder
4.58
Spårvägens FK
4.58
+0.9 SB
  
10Albin Gyhlenius
Albin Gyhlenius 05, KFUM Örebro
4.38
KFUM Örebro
4.38
+0.6
  
Brändebornx6.79
+0.8
xx6.87
+1.1
7.08
+1.1
Gemzellxx5.63
+0.7
x6.38
+0.1
6.54w
+2.2
Frisk6.28
+1.7
x6.38
+0.2
x6.37
+0.6
6.35w
+2.3
Parodix6.05
+1.9
5.92
+1.8
6.15
+1.5
6.10
+1.2
6.08
-1.0
Heaton4.34
+0.2
x6.10
+1.9
5.92w
+2.3
5.89w
+2.3
x
Hultell5.60w
+2.6
5.65
+0.6
5.61w
+2.3
5.68
+1.0
4.99
+1.1
5.69
+1.2
Strandbergx4.72
+1.6
5.00
+0.4
5.25
+1.5
5.20
+1.5
5.49
+0.5
Norrby5.36w
+2.5
x5.31
+0.8
5.30
+1.3
xx
Schröderx4.58
+0.9
x
Gyhleniusx4.38
+0.6
x
P17 Tresteg     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Kim Wingren
13.68
Bromma IF
13.68
+1.8 PB
  
2Teodor Nyman
13.28
Hanvikens SK
13.28
+1.1 PB
  
3Elis Gemzell
12.74w
Tierps IF
12.74w
+2.2
  
4Gustav Almén
11.70w
Upsala IF
11.70w
+2.4
  
5Viktor Norrby
11.50
Upsala IF
11.50
+1.7 PB
  
Wingren13.08
+1.7
x
+4.2
13.27w
+2.7
13.57w
+3.1
13.68
+1.8
x
+1.2
Nyman12.45w
+4.4
12.69
+1.9
12.83w
+2.8
12.96
+1.8
12.50w
+2.2
13.28
+1.1
Gemzell12.67
+1.8
12.47w
+2.3
12.74w
+2.2
12.50
+1.2
x
+1.4
x
+2.0
Almén11.20
+1.6
11.70w
+2.4
10.89
+1.7
11.52
+1.3
11.49
+1.0
11.66
+1.9
Norrby11.25
+0.7
11.44
+1.6
11.50
+1.7
x
+2.3
11.22
0.0
11.27w
+2.6
P17 Kula (5.0 kg)     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Gustav Rydåker
17.64
Upsala IF
17.64
  
2Viktor Lögdahl
Viktor Lögdahl 05, Råby-Rekarne
16.64
Råby-Rekarne FIF
16.64
  
3Ludvig Fredman
15.81
IFK Märsta
15.81
PB
  
4Bo Rydstrand
13.95
Rånäs 4H
13.95
PB
  
5Melvin Dahlén
Melvin Dahlén 06, Västerås FK
11.93
Västerås FK
11.93
  
6Gabriel Mattsson
11.43
Rånäs 4H
11.43
  
7Edvin Tögenmark
9.31
Upsala IF
9.31
PB
  
8Lucas VesterlundRånäs 4H
8.82
  
Rydåker17.2417.6417.16xxx
Lögdahl16.63xx15.8116.5916.64
Fredman15.43x14.57x15.8115.81
Rydstrand12.7212.85xxx13.95
Dahlénx11.9311.90xxx
Mattsson10.31xxx11.43x
Tögenmarkxxxx9.31x
Vesterlund8.558.688.238.428.458.82
P17 Diskus (1.5 kg)     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Gustav Rydåker
56.08
Upsala IF
56.08
PB
  
2Ludvig Fredman
49.34
IFK Märsta
49.34
  
3Bo Rydstrand
40.55
Rånäs 4H
40.55
PB
  
4Joel Wikström
36.18
Huddinge AIS
36.18
PB
  
5Gabriel Mattsson
34.66
Rånäs 4H
34.66
PB
  
6Adam Söder
33.90
Gefle IF
33.90
  
7Edvin Tögenmark
33.81
Upsala IF
33.81
PB
  
8Viktor Norrby
27.11
Upsala IF
27.11
PB
  
9Neo Jansson
Neo Jansson 06, Råby-Rekarne
25.65
Råby-Rekarne FIF
25.65
  
Rydåker45.8849.6852.5649.2252.0056.08
Fredman46.5649.3448.0047.42xx
Rydstrand37.5036.3038.49xx40.55
Wikström36.18xx30.09xx
Mattsson29.3034.6633.92xxx
Söder29.4133.90x31.67x33.82
Tögenmarkx26.41x33.8131.7431.67
Norrbyx26.2627.11x26.13x
Janssonxx25.65
P17 Slägga (5.0 kg)     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Gustav Rydåker
62.65
Upsala IF
62.65
  
2Ludvig Fredman
57.03
IFK Märsta
57.03
  
3Neo Jansson
Neo Jansson 06, Råby-Rekarne
47.32
Råby-Rekarne FIF
47.32
  
4Bo Rydstrand
44.54
Rånäs 4H
44.54
  
5Edvin Tögenmark
41.65
Upsala IF
41.65
  
6Viktor Norrby
32.35
Upsala IF
32.35
  
Rydåkerx61.0356.9558.7862.65x
Fredmanxx51.0357.0353.2654.49
Janssonxxx47.32xx
Rydstrand40.15xx44.5440.7842.98
Tögenmark41.6539.1039.29x39.09x
Norrby31.02x32.35xxx
P17 Spjut (700 g)     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Gustav Rydåker
44.84
Upsala IF
44.84
  
2Edvin Tögenmark
35.65
Upsala IF
35.65
  
3Enrico Parodi
Enrico Parodi 06, ITA
34.98
06ITA
34.98
  
4Lucas Vesterlund
33.72
Rånäs 4H
33.72
PB
  
5Viktor Norrby
31.71
Upsala IF
31.71
  
Rydåker39.99x44.84xxx
Tögenmark33.9431.7032.0035.6531.7232.73
Parodi34.3434.98x34.81xx
Vesterlund24.60x26.0830.1528.8933.72
Norrby30.5227.6927.8928.2629.7331.71
P15 80 m     
14 aug
Vind: +1.0

Final A

Final
14 aug
Vind: +1.0
1Hugo Nowak
9.27
Gefle IF
9.27
PB
  
2Adrian KylingtonAIK
9.53
PB
  
3Oskar Tennhed
Oskar Tennhed 07, Råby-Rekarne
9.57
Råby-Rekarne FIF
9.57
  
4Jonas Gällstedt
9.68
Upsala IF
9.68
PB
  
5Joar Eriksson
9.72
Turebergs FK
9.72
=PB
  
6Ishak Mekrami
9.87
Upsala IF
9.87
PB
  
7Andreas Linder
9.90
Upsala IF
9.90
  
Final B
14 aug Vind: +1.6
14 augVind: +1.6
1Oskar NisserGefle IF
9.81
PB
  
2Linus MattssonTäby IS
10.12
PB
  
3Karl Bothelius
10.15
Upsala IF
10.15
PB
  
4Elias Karén
10.36
Upsala IF
10.36
PB
  
5Oskar GrönlundSäters IF
10.45
PB
  
6Sven Noreland
10.47
Upsala IF
10.47
PB
  
7Julius Noreland
10.51
Upsala IF
10.51
PB
  
8Albin Lifvergren
10.60
Rånäs 4H
10.60
PB
  
Final C
14 aug Vind: +0.3
14 augVind: +0.3
1Elliot NeuhausGefle IF
9.82
PB
  
2James Berglund
10.18
F Bålsta IK
10.18
PB
  
3Filip Olsson
10.60
Rånäs 4H
10.60
PB
  
4Sebastiano Sartirio
Sebastiano Sartirio 08, ITA
10.62
08ITA
10.62
PB
  
5Felix Okende
10.83
Upsala IF
10.83
=PB
  
6Walter Hedblom GreenGefle IF
10.87
  
7Alpha Bill Badjie
11.61
Upsala IF
11.61
  
P15 300 m     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Jakob Lennermark
38.46
Turebergs FK
38.46
PB
  
2Elliot NeuhausGefle IF
39.12
  
3Oskar Nisser
40.09
Gefle IF
40.09
PB
  
4Edvin AnderssonGefle IF
40.29
  
5Sven Noreland
42.61
Upsala IF
42.61
PB
  
6Felix Okende
43.60
Upsala IF
43.60
PB
  
7Julius Noreland
43.63
Upsala IF
43.63
PB
  
8Vidar Bergström
43.76
Enköpings AI
43.76
  
P15 800 m     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Noa Steiner
Noa Steiner 07, Upsala IF
2:00.62
Upsala IF
2:00.62
PB
  
2Vilhelm Lood Falgén
2:08.31
Turebergs FK
2:08.31
  
3Emil Kellgren
2:12.44
Upsala IF
2:12.44
PB
  
4Ludvig Höglund
2:13.75
Upsala IF
2:13.75
PB
  
5Iker Garcia LundströmTurebergs FK
2:20.71
  
6Love Hedrén
2:22.54
LK Roslagen
2:22.54
  
7Simon Berhane
2:23.11
Hässelby SK
2:23.11
  
Final B
13 aug
13 aug
1Albin Lifvergren
2:20.48
Rånäs 4H
2:20.48
PB
  
2Oscar Norberg
2:21.42
Gefle IF
2:21.42
PB
  
3Sven Noreland
2:33.51
Upsala IF
2:33.51
PB
  
4Julius Noreland
2:33.57
Upsala IF
2:33.57
PB
  
5Edvin Sundvall
2:34.71
Gefle IF
2:34.71
PB
  
6Melker Nyman
2:37.56
Upsala IF
2:37.56
PB
  
P15 1500 m hinder (76.2 cm)     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Noa Steiner
Noa Steiner 07, Upsala IF
4:24.67
Upsala IF
4:24.67
PB
  
2Isak Steiner
Isak Steiner 08, Västerås LK
5:02.30
Västerås LK
5:02.30
  
3Iker Garcia LundströmTurebergs FK
5:21.19
  
4Albin Lifvergren
5:23.23
Rånäs 4H
5:23.23
PB
  
5Simon Berhane
5:34.05
Hässelby SK
5:34.05
PB
  
6Love Hedrén
5:38.66
LK Roslagen
5:38.66
PB
  
7Melker Nyman
6:10.65
Upsala IF
6:10.65
PB
  
P15 80 m häck (83.8 cm)     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1David BerglundAIK
11.18
  
2Jakob Lennermark
11.46
Turebergs FK
11.46
PB
  
3Henrik Deresiewicz
11.74
Sundbybergs IK
11.74
PB
  
4Levi Back
Levi Back 08, Tureberg
12.27
Turebergs FK
12.27
  
5Pavel Hoffman
13.10
Upsala IF
13.10
  
Final B
13 aug
13 aug
1Edvin Våhlin
12.96
Upsala IF
12.96
PB
  
2Axel Almlén
13.19
Upsala IF
13.19
PB
  
3Walter Hedblom GreenGefle IF
13.41
  
4Ishak Mekrami
15.63
Upsala IF
15.63
PB
  
Vidar Lundin
DNF
Upsala IF
DNF
  
P15 300 m häck (76.2 cm)     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Jakob Lennermark
39.90
Turebergs FK
39.90
PB
  
2Henrik Deresiewicz
42.74
Sundbybergs IK
42.74
PB
  
3Ivan Nilsson
42.83
F Bålsta IK
42.83
PB
  
4Max Wiman
45.39
F Bålsta IK
45.39
PB
  
5Vidar Bergström
47.21
Enköpings AI
47.21
PB
  
6Benjamin WilkinsonHammarby IF
47.86
PB
  
P15 Höjd     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Elvin Rahm
1.69
Gefle IF
1.69
  
2Theodor Öhman
1.66
Enköpings AI
1.66
=PB
  
3Andreas Linder
1.63
Upsala IF
1.63
PB
  
4Pavel Hoffman
1.63
Upsala IF
1.63
  
5Albin LifvergrenRånäs 4H
1.60
PB
  
6Levi Back
Levi Back 08, Tureberg
1.51
Turebergs FK
1.51
  
7Edvin Våhlin
1.51
Upsala IF
1.51
  
8Sven Noreland
1.46
Upsala IF
1.46
PB
  
9Oscar Juhlén
1.46
Upsala IF
1.46
PB
  
10Felix Okende
1.46
Upsala IF
1.46
=PB
  
11Melker Nyman
1.21
Upsala IF
1.21
  
1.16
1.63
1.21
1.66
1.26
1.69
1.31
1.73
1.36
1.41
1.46
1.51
1.54
1.57
1.60
Rahm-
-
-
o
-
xxo
-
xxx
-
-
-
-
-
-
xo
Öhman-
xxo
-
xxo
-
xxx
-
-
-
-
-
-
o
o
Linder-
o
-
xxx
-
-
-
o
o
o
o
o
o
Hoffman-
xo
-
xxx
-
-
-
-
xo
xo
xxo
xxo
xxo
Lifvergren-
xxx
-
-
-
o
o
o
o
xo
o
o
Back-
-
-
-
-
-
-
o
-
xxx

Våhlin-
-
-
-
-
o
o
xo
xxx


Norelando
o
o
o
o
o
o
xxx



Juhlén-
-
-
o
-
xo
o
xxx



Okendeo
o
o
o
xo
xo
o
xxx



Nymanxo
o
xxx








P15 Stav     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1David BerglundAIK
3.80
  
2Simon Lindström
3.70
Turebergs FK
3.70
  
3Ivan Nilsson
3.65
F Bålsta IK
3.65
  
4Benjamin WilkinsonHammarby IF
3.45
PB
  
5Levi Back
Levi Back 08, Tureberg
3.45
Turebergs FK
3.45
  
6Theodor Öhman
3.25
Enköpings AI
3.25
PB
  
7Erik WallnäsAIK
3.15
=PB
  
8Elias Ohlis
3.15
Huddinge AIS
3.15
PB
  
9Max Wiman
3.05
F Bålsta IK
3.05
PB
  
10Theodor HåkanssonHammarby IF
2.95
  
11Gustav Karlén
Gustav Karlén 07, Västerås FK
2.85
Västerås FK
2.85
  
2.75
3.65
2.85
3.70
2.95
3.75
3.05
3.80
3.15
4.05
3.25
3.35
3.45
3.50
3.55
3.60
Berglund-
-
-
-
-
-
-
xo
-
xxx
-
-
-
-
-
o
Lindström-
-
-
xo
-
-
-
xxx
-
-
-
-
-
-
xxo
Nilsson-
xo
-
-
-
xxx
-
-
xo
o
xo
-
o
-
Wilkinson-
-
-
o
o
xxo
o
o
xxx


Back-
xxx
-
-
-
-
o
-
xxo
-
-
-
Öhman-
-
o
o
o
xo
xxx




Wallnäs-
-
-
o
xo
xxx





Ohlis-
o
-
o
xxo
xxx





Wimano
-
o
xxo
xxx






Håkanssono
o
o
xxx







Karlén-
xo
-
xxx







P15 Längd     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Elias Karén
5.77
Upsala IF
5.77
+1.2 PB
  
2Edvin AnderssonGefle IF
5.62
+1.0
  
3Linus MattssonTäby IS
5.61
+0.3 PB
  
4Levi Back
Levi Back 08, Tureberg
5.52
Turebergs FK
5.52
+1.3 PB
  
5Joar Eriksson
5.49
Turebergs FK
5.49
+1.0 SB
  
6James Berglund
5.29
F Bålsta IK
5.29
+0.7
  
7Sebastiano Sartirio
Sebastiano Sartirio 08, ITA
4.99w
08ITA
4.99w
+2.3
  
8Felix Okende
4.96
Upsala IF
4.96
+1.9
  
9Filip Olsson
4.88
Rånäs 4H
4.88
+1.2 PB
  
10Ishak Mekrami
4.79
Upsala IF
4.79
+1.0 PB
  
11Julius Noreland
4.61
Upsala IF
4.61
+1.9
  
12Emil Henriksnäs
4.61
Upsala IF
4.61
+0.3 PB
  
13Sven Noreland
4.46
Upsala IF
4.46
+0.7
  
14Alpha Bill Badjie
4.31
Upsala IF
4.31
+0.5
  
15Jonathan DanielssonSäters IF
4.28w
+2.8
  
Karén5.48
+1.0
x5.65
+1.2
x5.77
+1.2
5.74
+0.3
Anderssonx5.37
+0.7
5.51
+0.6
x5.33
+2.0
5.62
+1.0
Mattsson5.22
+1.0
x5.61
+0.3
xxx
Back5.16
+0.9
5.09
+1.2
5.17w
+2.4
5.52
+1.3
5.41
+1.3
x
Eriksson5.34
+1.4
5.30
+2.0
5.42
+0.2
5.45
+1.0
5.49
+1.0
Berglund5.10
+1.8
5.25
+1.5
5.15
+1.2
5.29
+1.0
5.03
+1.1
5.29
+0.7
Sartiriox4.99w
+2.3
4.95
+0.9
x4.87w
+2.2
x
Okende4.91
+1.7
4.80
+1.7
x4.96
+1.9
4.82
+1.1
4.90w
+2.2
Olsson4.38
+1.1
4.36
+0.9
4.88
+1.2
Mekramixx4.79
+1.0
Noreland4.61
+1.9
4.52w
+2.5
x
Henriksnäsxx4.61
+0.3
Noreland3.72
+0.9
4.19
+0.8
4.46
+0.7
Badjie3.82
+1.7
x4.31
+0.5
Danielsson4.28w
+2.8
x4.07
+1.3
P15 Tresteg     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Elias Karén
12.47
Upsala IF
12.47
+1.6 PB
  
2Elvin Rahm
12.21w
Gefle IF
12.21w
+2.1
  
3Erik Håkansson
11.69
Turebergs FK
11.69
+1.8 PB
  
4Elias Häggkvist
11.35
Huddinge AIS
11.35
+1.3 PB
  
5Filip Olsson
11.27
Rånäs 4H
11.27
+1.0 PB
  
6Emil Henriksnäs
10.93w
Upsala IF
10.93w
+2.3
  
7Edvin Våhlin
10.80
Upsala IF
10.80
0.0 PB
  
Karénx
0.0
11.62w
+2.1
x
+2.1
12.47
+1.6
x
+2.2
12.05w
+2.3
Rahm12.00
+0.3
12.17w
+2.8
11.46
+0.3
11.76w
+2.9
12.21w
+2.1
12.17w
+2.2
Håkansson10.59
+0.5
11.59
+1.4
x
+1.4
11.69
+1.8
Häggkvist11.22
+1.4
11.35
+1.3
x
+2.2
Olsson11.09
0.0
11.03
+1.0
x
+1.6
11.19
+1.5
11.27
+1.0
10.82w
+2.6
Henriksnäs10.28
+1.9
10.11w
+2.1
10.48
+1.9
10.85
+2.0
10.93w
+2.3
10.71
+1.4
Våhlinx
+0.6
x
+0.9
x
+2.5
x
+1.4
10.80
0.0
x
+2.8
P15 Kula (4.0 kg)     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Ludvig Ellgren
16.96
Turebergs FK
16.96
PB
  
2Lowe Wängelin
14.45
Upsala IF
14.45
  
3Elliot NeuhausGefle IF
14.22
  
4Marcus Beckman
13.13
Hässelby SK
13.13
PB
  
5Ludwig Engde
12.82
Turebergs FK
12.82
  
6Oscar Juhlén
12.80
Upsala IF
12.80
PB
  
7Irving Lind
Irving Lind 07, Hässelby
12.66
Hässelby SK
12.66
  
8Jonas Gällstedt
11.91
Upsala IF
11.91
  
9Anton Halkonen
10.36
Ludvika FFI
10.36
PB
  
10Oskar GrönlundSäters IF
10.21
  
11Dario Perelli
Dario Perelli 08, ITA
8.92
08ITA
8.92
PB
  
12James Berglund
8.55
F Bålsta IK
8.55
  
13Matteo Zaino
Matteo Zaino 08, ITA
7.96
08ITA
7.96
  
14Felix Okende
7.04
Upsala IF
7.04
PB
  
15Albin Björngard
6.62
Upsala IF
6.62
  
16Taim Jawhar
6.42
IFK Märsta
6.42
PB
  
Ellgren16.8716.96x15.50xx
Wängelinx13.6514.2914.4513.2814.08
Neuhausx14.1814.2214.1813.9013.57
Beckman12.8411.6611.97x12.0413.13
Engde12.82x12.66x12.76x
Juhlén12.8011.9810.8911.05x12.50
Lind12.6612.4511.59x12.6612.26
Gällstedt11.6311.9111.4011.3710.9111.52
Halkonen10.369.639.76
Grönlund8.8510.219.26
Perelli8.92x8.00
Berglund8.478.558.11
Zainox7.967.50
Okendex7.046.76
Björngardx6.316.62
Jawhar4.746.426.15
P15 Diskus (1.0 kg)     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Ludvig Ellgren
57.92
Turebergs FK
57.92
PB
  
2Lowe Wängelin
49.18
Upsala IF
49.18
PB
  
3Ivan Nilsson
45.38
F Bålsta IK
45.38
  
4David BerglundAIK
40.76
  
5Marcus Beckman
39.28
Hässelby SK
39.28
PB
  
6Erik WallnäsAIK
39.10
PB
  
7Simon Lindström
36.92
Turebergs FK
36.92
PB
  
8Oscar Juhlén
36.87
Upsala IF
36.87
PB
  
9Walter Hedblom GreenGefle IF
36.09
PB
  
10Milton WiklundGefle IF
35.93
PB
  
11Levi Back
Levi Back 08, Tureberg
35.42
Turebergs FK
35.42
PB
  
12Axel Almlén
32.68
Upsala IF
32.68
  
13Anton Halkonen
29.18
Ludvika FFI
29.18
PB
  
14Dario Perelli
Dario Perelli 08, ITA
25.74
08ITA
25.74
PB
  
15Irving Lind
Irving Lind 07, Hässelby
25.36
Hässelby SK
25.36
SB
  
16Albin Björngard
23.41
Upsala IF
23.41
  
17Taim Jawhar
19.58
IFK Märsta
19.58
PB
  
18Leander Nygaard
18.10
Upsala IF
18.10
PB
  
19Matteo Zaino
Matteo Zaino 08, ITA
16.47
08ITA
16.47
PB
  
Ellgren49.19x46.5453.4654.8757.92
Wängelin42.6547.2745.9847.0348.8249.18
Nilsson45.38xxx34.81x
Berglundx40.7640.43x39.4540.28
Beckmanxx39.28xxx
Wallnäs34.7935.9237.6039.10xx
Lindström36.9231.2736.34xxx
Juhlén36.8731.32xx34.9234.74
Hedblom Greenx36.0934.52
Wiklundx35.9333.90
Back30.8334.7435.42
Almlén32.68x24.28
Halkonen24.5226.0229.18
Perellix21.8425.74
Lindxx25.36
Björngard23.41xx
Jawhar17.0715.3119.58
Nygaard17.51x18.10
Zainox16.4713.25
P15 Slägga (4.0 kg)     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Lowe Wängelin
61.42
Upsala IF
61.42
  
2Ludvig Ellgren
54.78
Turebergs FK
54.78
  
3Milton WiklundGefle IF
52.17
PB
  
4Ivan Nilsson
44.16
F Bålsta IK
44.16
PB
  
5Oscar Juhlén
44.07
Upsala IF
44.07
PB
  
6Albin Björngard
24.42
Upsala IF
24.42
PB
  
7Taim Jawhar
15.63
IFK Märsta
15.63
PB
  
Wängelin54.4659.7259.4361.4161.3561.42
Ellgren54.78xx54.70xx
Wiklund47.9448.2649.5051.7350.8352.17
Nilssonxx43.07x43.6144.16
Juhlénxx41.1041.4644.0742.99
Björngardxxx24.42x23.90
Jawharxx15.63x13.9014.91
P15 Spjut (600 g)     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Walter Hedblom GreenGefle IF
48.80
PB
  
2Irving Lind
Irving Lind 07, Hässelby
47.09
Hässelby SK
47.09
  
3Levi Back
Levi Back 08, Tureberg
44.14
Turebergs FK
44.14
  
4Ivan Nilsson
43.89
F Bålsta IK
43.89
  
5Erik WallnäsAIK
39.83
  
6Oscar Juhlén
37.45
Upsala IF
37.45
  
7Benjamin WilkinsonHammarby IF
36.70
PB
  
8Joar Eriksson
34.28
Turebergs FK
34.28
  
9Emil Henriksnäs
32.57
Upsala IF
32.57
PB
  
10Vilmer Dahlqvist
31.76
Upsala IF
31.76
  
11Dario Perelli
Dario Perelli 08, ITA
31.02
08ITA
31.02
  
12Linus MattssonTäby IS
30.93
  
13Theodor HåkanssonHammarby IF
30.68
PB
  
14James Berglund
29.08
F Bålsta IK
29.08
PB
  
15Jonathan DanielssonSäters IF
27.19
PB
  
16Oskar Nisser
26.30
Gefle IF
26.30
  
17Leander Nygaard
25.56
Upsala IF
25.56
PB
  
18Oskar GrönlundSäters IF
23.32
  
19Matteo Zaino
Matteo Zaino 08, ITA
20.75
08ITA
20.75
  
20Taim Jawhar
19.56
IFK Märsta
19.56
PB
  
Hedblom Green43.5943.6248.8044.8346.8946.39
Lind42.9541.5347.0545.80x47.09
Backx36.1044.1438.3743.05x
Nilsson41.9843.06x40.8340.9343.89
Wallnäs33.4039.2739.83xxx
Juhlén32.6834.4137.4531.14xx
Wilkinson30.0726.8136.70xxx
Eriksson34.2834.0931.37xxx
Henriksnäs32.57x27.85
Dahlqvist29.1730.7131.76
Perelli31.0229.7830.60
Mattsson30.93xx
Håkansson26.7829.5730.68
Berglund24.6524.7529.08
Danielsson27.1627.1925.80
Nisser25.6025.4926.30
Nygaard25.5622.11x
Grönlund23.32xx
Zaino18.0919.9720.75
Jawhar14.6515.2719.56
P13 60 m     
14 aug
Vind: +1.0

Final A

Final
14 aug
Vind: +1.0
1Ivar Olsson
7.81
Bromma IF
7.81
  
2Milo EnanderTierps IF
8.33
PB
  
3Lukas LifvergrenRånäs 4H
8.59
PB
  
4Jonatan Borg
8.66
Hammarby IF
8.66
=SB
  
5Arvid Kvarnback
Arvid Kvarnback 09, Leksands FIK
8.81
Leksands FIK
8.81
  
6Timothy TrillonF Bålsta IK
8.89
SB
  
Final B
14 aug Vind: +1.2
14 augVind: +1.2
1Anton Hedin
Anton Hedin 09, Upsala IF
8.69
Upsala IF
8.69
PB
  
2Max Linell
9.22
F Bålsta IK
9.22
  
3Elias Åman
Elias Åman 09, Leksands FIK
9.31
Leksands FIK
9.31
  
4Max Benetyté BirgisdóttirUpsala IF
9.48
PB
  
5Herman LenanderRånäs 4H
9.59
PB
  
P13 200 m     
13 aug
Vind: +1.3

Final A

Final
13 aug
Vind: +1.3
1Carl Grindange
26.86
Turebergs FK
26.86
PB
  
2Jamie Kinane
27.13
Hässelby SK
27.13
PB
  
3Jonatan Borg
27.28
Hammarby IF
27.28
PB
  
4Arvid Kvarnback
Arvid Kvarnback 09, Leksands FIK
27.53
Leksands FIK
27.53
  
5Anton Hedin
Anton Hedin 09, Upsala IF
28.38
Upsala IF
28.38
PB
  
6Timothy Trillon
29.20
F Bålsta IK
29.20
PB
  
Final B
13 aug
13 aug
1Eskil Lärkner
27.60
Upsala IF
27.60
PB
  
2Lukas Lifvergren
28.39
Rånäs 4H
28.39
PB
  
3Valter WallnerGefle IF
29.37
PB
  
4Max Linell
29.96
F Bålsta IK
29.96
PB
  
5Elias Åman
Elias Åman 09, Leksands FIK
30.90
Leksands FIK
30.90
=PB
  
6Lukas HaraldssonAlunda SK
31.91
PB
  
P13 600 m     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1William Edlund Tura
1:47.33
IFK Märsta
1:47.33
  
2Wilmer Hägg
1:50.75
Hässelby SK
1:50.75
  
3Anton Lundin
1:59.65
Upsala IF
1:59.65
PB
  
4Lukas Haraldsson
2:01.59
Alunda SK
2:01.59
PB
  
P13 1500 m     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1William Edlund Tura
5:14.58
IFK Märsta
5:14.58
PB
  
2Wilmer Hägg
5:16.29
Hässelby SK
5:16.29
  
3Lukas Haraldsson
5:43.74
Alunda SK
5:43.74
PB
  
P13 60 m häck (76.2 cm, 7.65 m)     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Carl Grindange
9.89
Turebergs FK
9.89
  
2Valter WallnerGefle IF
10.35
PB
  
3Max Linell
10.59
F Bålsta IK
10.59
PB
  
4Anton Hedin
Anton Hedin 09, Upsala IF
10.60
Upsala IF
10.60
PB
  
5Herman Lenander
13.31
Rånäs 4H
13.31
  
P13 200m Hurdles (76.2cm)     
14 aug
Vind: +2.6

Final A

Final
14 aug
Vind: +2.6
1Elias Åman
Elias Åman 09, Leksands FIK
34.46w
Leksands FIK
34.46w
  
P13 Höjd     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Alexander Brändeborn
1.63
Råby-Rekarne FIF
1.63
PB
  
2Lukas LifvergrenRånäs 4H
1.54
PB
  
3Milo EnanderTierps IF
1.54
PB
  
4Valter WallnerGefle IF
1.51
PB
  
5Carl Berggren
1.31
F Bålsta IK
1.31
  
6Fergus HagströmSäters IF
1.31
  
7Max Linell
1.31
F Bålsta IK
1.31
PB
  
1.16
1.57
1.21
1.60
1.26
1.63
1.31
1.65
1.36
1.39
1.42
1.45
1.48
1.51
1.54
Brändeborn-
xxo
-
o
-
o
-
xxx
-
-
-
o
o
o
o
Lifvergren-
xxx
-
-
o
o
o
xo
o
xo
o
xxo
Enander-
xxx
-
-
o
xo
o
o
xxo
xxo
xxo
xxo
Wallner-
-
-
o
o
-
xo
xo
o
o
xxx
Berggreno
o
xo
o
xxx






Hagströmo
o
o
xo
xxx






Linello
xo
o
xxo
xxx






P13 Längd (zon)     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Milo EnanderTierps IF
5.25
+1.7 PB
  
2Kalle Löf
5.07
Gefle IF
5.07
+2.0 PB
  
3Eskil Lärkner
5.00
Upsala IF
5.00
+1.9 PB
  
4Timothy Trillon
4.67w
F Bålsta IK
4.67w
+2.4
  
5Lukas LifvergrenRånäs 4H
4.62
+1.1 PB
  
6Valter WallnerGefle IF
4.61w
+2.3
  
7Elias Åman
Elias Åman 09, Leksands FIK
4.43
Leksands FIK
4.43
+1.2
  
8Jim Ogden
Jim Ogden 09, Upsala IF
4.42
Upsala IF
4.42
+1.0
  
9Max Linell
4.27
F Bålsta IK
4.27
+0.8 PB
  
10Arvid Kvarnback
Arvid Kvarnback 09, Leksands FIK
4.13
Leksands FIK
4.13
0.0
  
11Anton Lundin
4.09
Upsala IF
4.09
+1.0 PB
  
12Max Benetyté BirgisdóttirUpsala IF
4.00
0.0 =PB
  
13Lukas HaraldssonAlunda SK
3.90
+1.5
  
14Herman LenanderRånäs 4H
3.83
+1.5 PB
  
Enander5.12
+1.7
5.25
+1.7
4.98
+0.9
4.97
+0.6
5.23
+1.7
Löf4.89w
+2.4
5.07
+2.0
4.65
+1.2
4.73
+0.3
4.77
+0.9
4.86w
+2.6
Lärkner5.00
+1.9
4.88
+0.9
x4.65
+0.2
4.76w
+2.1
4.88w
+2.2
Trillon4.30
+1.1
4.35
+1.6
4.28w
+2.9
4.44w
+2.1
4.03
+0.5
4.67w
+2.4
Lifvergren4.19
+1.2
4.58w
+3.2
4.62
+1.1
3.60
+0.9
4.09w
+2.5
4.12w
+2.8
Wallner4.61w
+2.3
4.52
+0.3
4.10
+0.9
4.39
+0.8
Åman4.41w
+2.1
4.33w
+2.8
4.31
+1.2
4.32
+1.8
4.33w
+2.1
4.43
+1.2
Ogden4.34w
+2.7
4.16
+1.0
4.25w
+2.4
4.11
+0.9
x4.42
+1.0
Linell4.14w
+4.1
4.12
0.0
4.27
+0.8
Kvarnbackx4.13
0.0
x
Lundin4.09
+1.0
3.98w
+3.0
x
Benetyté Birgisdóttir4.00
0.0
3.79
+1.3
2.23
+1.1
Haraldsson3.85
+1.9
3.76w
+2.6
3.90
+1.5
Lenander3.83
+1.5
3.59
+1.2
3.43
+1.2
P13 Tresteg (zon)     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Milo Enander
10.45
Tierps IF
10.45
–1.6
  
2Valter WallnerGefle IF
10.14
–1.7
  
3Jim Ogden
Jim Ogden 09, Upsala IF
9.39
Upsala IF
9.39
–1.6
  
4Elias Åman
Elias Åman 09, Leksands FIK
9.36
Leksands FIK
9.36
–0.2
  
5Anton Lundin
8.70
Upsala IF
8.70
–2.1 PB
  
6Lukas HaraldssonAlunda SK
7.63
–0.7
  
Enander10.30
-1.8
10.29
-1.6
10.45
-1.6
10.01
-0.2
x
Wallner10.14
-1.7
10.10
0.0
9.56
-2.1
9.85
-0.5
9.48
-1.8
9.54
-1.1
Ogdenx9.39
-1.6
9.27
-1.6
9.04
-0.3
9.12
-1.1
8.98
-1.3
Åman9.09
-1.7
x8.97
-1.3
8.95
-0.9
8.75
-2.0
9.36
-0.2
Lundin8.70
-2.1
8.55
-1.7
8.55
-1.2
Haraldsson7.63
-0.7
xx7.55
-2.0
7.30
-2.0
7.50
-0.9
P13 Kula (3.0 kg)     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Arvid Kvarnback
Arvid Kvarnback 09, Leksands FIK
10.85
Leksands FIK
10.85
  
2Carl Berggren
8.50
F Bålsta IK
8.50
  
3Max Benetyté BirgisdóttirUpsala IF
7.42
PB
  
Kvarnback10.8510.339.9410.41x
Berggren7.848.14x8.508.458.06
Benetyté Birgisdóttir7.257.067.427.256.826.43
P13 Diskus (0.6 kg)     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Wilmer Hägg
27.50
Hässelby SK
27.50
SB
  
2Carl Berggren
26.88
F Bålsta IK
26.88
PB
  
3Jonatan Borg
25.36
Hammarby IF
25.36
PB
  
4Rufus Butler
20.82
Upsala IF
20.82
  
5Theodore Butler
20.18
Upsala IF
20.18
PB
  
6Timothy Trillon
19.39
F Bålsta IK
19.39
  
Hägg25.48x27.50x26.6925.17
Berggrenx26.8826.84xxx
Borg25.3621.1420.90x20.4320.54
Butler20.1119.50x18.3920.6720.82
Butlerx20.1819.11x16.41x
Trillon19.39xx14.9416.69x
P13 Slägga (3.0 kg)     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Carl Berggren
22.25
F Bålsta IK
22.25
PB
  
2Timothy Trillon
20.59
F Bålsta IK
20.59
PB
  
3Wilmer Hägg
20.27
Hässelby SK
20.27
PB
  
Berggren22.2519.1920.1518.97x18.36
Trillon15.5314.9715.64x14.9620.59
Hägg18.6817.1820.27xxx
P13 Spjut (400 g)     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Alexander Brändeborn
35.56
Råby-Rekarne FIF
35.56
PB
  
2Arvid Kvarnback
Arvid Kvarnback 09, Leksands FIK
32.91
Leksands FIK
32.91
  
3Theodore Butler
28.81
Upsala IF
28.81
PB
  
4Rufus Butler
28.58
Upsala IF
28.58
PB
  
5Wilmer Hägg
28.56
Hässelby SK
28.56
  
Brändeborn33.9630.8135.5633.2234.45
Kvarnback30.16x32.9128.8424.01
Butler25.8727.7128.8126.6924.4028.70
Butler24.56x22.5425.90x28.58
Hägg28.5626.5024.4221.1226.0025.93
P12 60 m     
14 aug
Vind: 0.0

Final A

Final
14 aug
Vind: 0.0
1Aleksandar AvramovVäsby IK
8.73
PB
  
2Mio Eriksson
8.91
Upsala IF
8.91
PB
  
3Jean Näsberg
9.02
F Bålsta IK
9.02
PB
  
4Jakob BonnevierTäby IS
9.54
  
5Anton GruszczynskiAlunda SK
9.70
PB
  
P12 200 m     
13 aug
Vind: +1.0

Final A

Final
13 aug
Vind: +1.0
1Max Unger
28.21
IF Linnéa
28.21
PB
  
2Ivar Lundstedt
29.35
Rånäs 4H
29.35
PB
  
3Milton Aspgren WallinTierps IF
29.50
PB
  
4Aleksandar AvramovVäsby IK
30.45
  
5Emil Stenberg
31.30
Rånäs 4H
31.30
PB
  
6David BonnevierTäby IS
31.45
PB
  
7Jakob BonnevierTäby IS
33.26
  
P12 600 m     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Alvar Engström
1:46.25
Turebergs FK
1:46.25
  
2Ivar Lundstedt
1:47.39
Rånäs 4H
1:47.39
  
3Emil Stenberg
1:56.98
Rånäs 4H
1:56.98
  
4Benjamin Karlsson
2:00.43
Huddinge AIS
2:00.43
  
5Tristan Back
2:09.33
Turebergs FK
2:09.33
  
P12 1500 m     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Alvar Engström
5:22.08
Turebergs FK
5:22.08
PB
  
P12 60 m häck (76.2 cm, 7.65 m)     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Jakob BonnevierTäby IS
11.66
PB
  
2Tristan Back
12.01
Turebergs FK
12.01
  
P12 200m Hurdles (76.2cm)     
14 aug
Vind: +2.6

Final A

Final
14 aug
Vind: +2.6
1Tage Lood Falgén
33.82w
Turebergs FK
33.82w
  
2Tristan Back
35.33w
Turebergs FK
35.33w
  
3Jakob BonnevierTäby IS
36.52w
  
P12 Höjd     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Tage Lood FalgénTurebergs FK
1.48
  
1.311.361.391.421.451.481.51
Lood Falgénxooxooxoxoxxx
P12 Stav     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Tristan Back
2.31
Turebergs FK
2.31
  
2Elis Forséll
2.06
Enköpings AI
2.06
PB
  
3David BonnevierTäby IS
1.71
PB
  
4Anton GruszczynskiAlunda SK
1.61
PB
  
5Jakob BonnevierTäby IS
1.31
PB
  
1.11
2.11
1.21
2.31
1.31
2.51
1.41
1.51
1.61
1.71
1.81
1.91
2.01
2.06
Back-
-
-
o
-
xxx
-
-
-
-
-
-
xo
-
Forséll-
xxx
-
-
-
xo
-
o
-
xo
xo
o
Bonneviero
o
o
xo
xo
xxo
xxo
xxx



Gruszczynskio
o
o
o
xo
xo
xxx




Bonneviero
o
xo
xxx







P12 Längd (zon)     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Ivar Lundstedt
4.54w
Rånäs 4H
4.54w
+2.7
  
2Milton Aspgren WallinTierps IF
4.14w
+2.2
  
3Tristan Back
4.07
Turebergs FK
4.07
+1.6
  
4Jakob BonnevierTäby IS
4.01
+1.6 PB
  
5Emil Stenberg
3.96
Rånäs 4H
3.96
+0.6
  
6David BonnevierTäby IS
3.87
+1.9 PB
  
Lundstedt4.54w
+2.7
4.31
+1.9
4.25
+1.7
4.22
+1.8
4.29w
+2.6
4.12
+1.5
Aspgren Wallin3.82
+0.4
3.66
+0.3
3.52
+1.5
3.96
+1.6
3.80
+1.6
4.14w
+2.2
Back4.05w
+3.7
3.97w
+2.5
4.02w
+2.6
4.03w
+2.4
4.07
+1.6
4.04
0.0
Bonnevier3.88
+1.8
3.79
+0.7
3.84w
+2.7
3.61
+0.4
3.98
0.0
4.01
+1.6
Stenbergx3.96
+1.6
3.96
+0.6
3.67
+0.6
3.81
+1.1
3.72
+0.7
Bonnevierxx3.48
+0.7
3.58
+1.6
3.56
+1.9
3.87
+1.9
P12 Tresteg (zon)     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Emil Stenberg
8.27
Rånäs 4H
8.27
0.0 PB
  
Stenberg8.21
-1.3
8.27
0.0
8.05
-1.6
8.18
-1.0
7.86
-0.6
7.91
-2.8
P12 Kula (3.0 kg)     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1David BonnevierTäby IS
9.50
  
2Jakob BonnevierTäby IS
8.73
PB
  
3Tristan Back
8.21
Turebergs FK
8.21
PB
  
4Benjamin KarlssonHuddinge AIS
7.79
PB
  
5Anton GruszczynskiAlunda SK
6.71
PB
  
Bonnevierx9.50x9.509.278.81
Bonnevier8.308.408.158.358.588.73
Back7.427.48x8.217.90x
Karlsson7.79x7.76x7.377.61
Gruszczynski6.716.396.685.866.386.05
P12 Diskus (0.6 kg)     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1David BonnevierTäby IS
38.50
PB
  
2Jakob BonnevierTäby IS
27.15
PB
  
3Benjamin Karlsson
25.96
Huddinge AIS
25.96
PB
  
4Anton GruszczynskiAlunda SK
19.94
PB
  
5Tristan Back
19.81
Turebergs FK
19.81
PB
  
Bonnevier33.0238.50xxx31.15
Bonnevier24.76x23.95xx27.15
Karlssonxx25.9624.11xx
Gruszczynski17.78x19.94xxx
Back16.58x18.00x19.8118.56
P12 Slägga (3.0 kg)     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Anton GruszczynskiAlunda SK
22.84
PB
  
2Benjamin Karlsson
22.77
Huddinge AIS
22.77
PB
  
3David BonnevierTäby IS
21.54
PB
  
4Jakob BonnevierTäby IS
21.10
PB
  
Gruszczynski18.5120.36x18.9222.8422.65
Karlsson22.77x21.29xxx
Bonnevier16.0016.7319.9821.54x21.34
Bonnevierx16.1512.14x21.10x
P12 Spjut (400 g)     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Jakob BonnevierTäby IS
30.01
=PB
  
2Emil Stenberg
22.77
Rånäs 4H
22.77
  
Bonnevier30.0129.87xxx29.14
Stenberg22.77xx20.9418.8020.54
Kvinnor
K 100 m     
14 aug
Vind: +1.4

Final A

Final
14 aug
Vind: +1.4
1Klara Helander
12.20
Upsala IF
12.20
PB
  
1Thea Ädling Ring
12.98
IFK Mora
12.98
SB
  
2Marie Ebbestad
12.70
Upsala IF
12.70
SB
  
2Filippa Rydensjö
Filippa Rydensjö 04, Eskilstuna FI
13.14
Eskilstuna FI
13.14
PB
  
3Freja Avebäck
12.81
Malmö AI
12.81
PB
  
3Emma Nilsson
13.15
Gefle IF
13.15
=SB
  
4Hannah StenbeckTäby IS
12.98
=PB
  
4Emma Häggblom
13.26
Upsala IF
13.26
PB
  
5Johanna Hedberg
13.75
Söderhamns IF
13.75
=PB
  
6Emma Sidwall
13.97
Danderyds SK
13.97
  
Final B
14 aug Vind: +0.6
14 augVind: +0.6
1Hanna Blombäck
14.92
Iggesunds SK
14.92
=SB
  
2Lina Hedberg
15.07
Bollnäs FIK
15.07
  
3Linda Cato
Linda Cato 80, Upsala IF
15.17
Upsala IF
15.17
PB
  
4Åsa Knutsson
15.19
Upsala IF
15.19
PB
  
5Kerstin Sjöqvist
18.21
Uppsala LK
18.21
PB
  
K 200 m     
13 aug
Vind: +1.6

Final A

Final
13 aug
Vind: +1.6
1Klara Helander
24.55
Upsala IF
24.55
PB
  
1Thea Ädling Ring
26.50w
IFK Mora
26.50w
  
2Hilma Wide
Hilma Wide 04, Upsala IF
24.76
Upsala IF
24.76
SB
  
2Matilda Junkrans
Matilda Junkrans 03, Västerås FK
30.43w
Västerås FK
30.43w
  
3Freja Avebäck
26.54
Malmö AI
26.54
PB
  
Final B
13 aug Vind: +3.5
13 augVind: +3.5
1Marie Ebbestad
26.24w
Upsala IF
26.24w
  
2Felicia Lindberg
27.20w
Hammarby IF
27.20w
  
3Anni Nylund
Anni Nylund 02, Upsala IF
27.48w
Upsala IF
27.48w
  
4Kerstin Sjöqvist
37.27w
Uppsala LK
37.27w
  
K 400 m     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Linnéa Frobe
54.53
Täby IS
54.53
  
2Greta GrazianiTäby IS
58.91
SB
  
3Lovisa Bivstedt
1:00.26
Hässelby SK
1:00.26
SB
  
4Kerstin Sjöqvist
1:22.63
Uppsala LK
1:22.63
PB
  
K 800 m     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Matilda Borg
2:16.72
Hammarby IF
2:16.72
SB
  
2Julia Wändin
2:17.48
Hammarby IF
2:17.48
SB
  
3Alva Malmsten Nilsson
2:17.76
Upsala IF
2:17.76
PB
  
4Filippa Hägglund
2:18.70
Upsala IF
2:18.70
  
5Felicia Jansson
2:19.31
Upsala IF
2:19.31
  
6Ida Ekroth
Ida Ekroth 96, Upsala IF
2:20.08
Upsala IF
2:20.08
SB
  
7Julia Meijer
2:27.63
Turebergs FK
2:27.63
  
Lowa Branth
Lowa Branth 05, Upsala IF
DNF
Upsala IF
DNF
  
K 1500 m     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Alva Malmsten Nilsson
4:36.93
Upsala IF
4:36.93
SB
  
2Filippa Hägglund
4:42.33
Upsala IF
4:42.33
SB
  
3Fanny Szalkai
Fanny Szalkai 08, Spårvägen
4:42.66
Spårvägens FK
4:42.66
  
4Julia Wändin
4:43.65
Hammarby IF
4:43.65
PB
  
5Felicia Jansson
4:43.77
Upsala IF
4:43.77
SB
  
6Ebba Broms
4:44.19
Brevens IF
4:44.19
PB
  
7Melissa Bentayeb
4:50.72
Täby IS
4:50.72
PB
  
8Veronika Nordahl
5:15.04
Uppsala LK
5:15.04
SB
  
K 100 m häck     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Maria SödergrenTäby IS
14.09
=PB
  
K 400 m häck     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Maja Sund
1:02.60
Täby IS
1:02.60
PB
  
2Maria Södergren
1:04.44
Täby IS
1:04.44
  
K Höjd     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Linda Skantze
1.68
IFK Lidingö
1.68
  
2Elsa Hårrskog
1.56
IFK Mora
1.56
  
3Felicia Lindberg
1.51
Hammarby IF
1.51
  
1.411.461.511.561.591.681.71
Skantze-----oxxx
Hårrskog-ooxxoxxx
Lindbergoxooxxx
K Stav     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Malin Forséll
3.25
Enköpings AI
3.25
SB
  
2Carin Thornander
2.30
Turebergs FK
2.30
SB
  
2.002.152.302.452.853.053.253.35
Forséll----oooxxx
Thornanderoxxooxxx
K Längd     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Emelie EklundTäby IS
6.01
+1.4 PB
  
2Sandra Törnros
5.89w
Spårvägens FK
5.89w
+2.4
  
3Kajsa Lindqvist
5.68
Upsala IF
5.68
+0.8 PB
  
4Johanna Pihl
5.54
Hässelby SK
5.54
+1.7
  
5Lina Ånstad
5.53
Motala AIF
5.53
+1.0 PB
  
6Johanna Hedberg
5.39
Söderhamns IF
5.39
+1.1 =PB
  
7Ophelia ViirmanBromma IF
5.30
+1.4 PB
  
8Annie Grindange
5.29
Turebergs FK
5.29
+1.5
  
9Felicia Lindberg
5.04
Hammarby IF
5.04
+0.6
  
10Tuva Wennergren
4.80
Hässelby SK
4.80
+2.0
  
11Hanna Blombäck
3.97
Iggesunds SK
3.97
+1.5
  
12Linda Cato
Linda Cato 80, Upsala IF
3.58
Upsala IF
3.58
+0.9 PB
  
13Sara Engkvist
3.45
Upsala IF
3.45
+1.6 PB
  
14Pia Liljedahl
3.31
Upsala IF
3.31
+1.5 PB
  
15Lina Hedberg
2.70
Bollnäs FIK
2.70
0.0
  
Eklund5.92
+1.1
xxxx6.01
+1.4
Törnros5.89w
+2.4
xxxxx
Lindqvist5.47
+1.6
5.68
+0.8
5.66
+1.6
5.24
+1.7
5.58
+0.7
x
Pihlx5.16
+1.0
5.54
+1.7
5.33
-0.3
xx
Ånstadx5.17
+1.0
5.53
+1.0
x5.47
+0.6
x
Hedberg5.39
+1.1
5.16
+1.4
x5.08
0.0
xx
Viirman5.30
+1.4
4.91
+1.2
4.95
+1.1
4.76
+0.9
x5.01
+1.3
Grindange5.29
+1.5
5.06w
+3.0
5.17
+0.7
xx5.17w
+2.1
Lindbergxx5.04
+0.6
Wennergren4.80
+2.0
4.58
+0.9
x
Blombäck3.97
+1.5
xx
Cato3.58
+0.9
3.29
+1.0
3.43
+0.8
Engkvist3.45
+1.6
3.42w
+2.4
3.36
0.0
Liljedahl3.31
+1.5
3.29
+1.4
3.23
+0.8
Hedberg2.38
+1.4
x2.70
0.0
K Kula     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Felicia Lindberg
11.81
Hammarby IF
11.81
  
2Rebecca Edberg
Rebecca Edberg 98, KFUM Örebro
9.11
KFUM Örebro
9.11
  
3Carina Lindblom
8.33
Bollnäs FIK
8.33
PB
  
Lindberg11.7411.81xxxx
Edberg8.56x8.45x9.11x
Lindblom7.918.118.267.958.338.23
K Diskus     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Mathilda ErikssonMalmö AI
53.49
  
2Ellen Pettersson
50.06
Upsala IF
50.06
  
3Rebecca Edberg
Rebecca Edberg 98, KFUM Örebro
27.59
KFUM Örebro
27.59
  
4Vera Koponen
24.46
Upsala IF
24.46
PB
  
5Carina Lindblom
22.12
Bollnäs FIK
22.12
  
Eriksson53.4952.4152.5653.05xx
Pettersson46.3050.0649.8048.5647.0947.50
Edberg22.28xx27.59xx
Koponen18.9124.46x18.68x22.84
Lindblomx21.9221.8921.0322.12x
K Slägga     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Kajsa Wennberg
65.35
Upsala IF
65.35
  
2Rebecka Hallerth
63.14
Spårvägens FK
63.14
  
3Caroline Wallin
46.66
Spårvägens FK
46.66
  
4Carina Lindblom
26.79
Bollnäs FIK
26.79
PB
  
Wennberg65.35xx63.27xx
Hallerth61.4363.14xx58.90x
Wallinx43.5146.6644.3845.67x
Lindblom24.6223.9225.0126.79x25.40
K Spjut     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Felicia Lindberg
34.13
Hammarby IF
34.13
SB
  
2Vera Koponen
25.25
Upsala IF
25.25
PB
  
Lindberg29.78x31.9230.8431.2434.13
Koponen25.2523.4623.5124.4721.71x
K22 100 m     
14 aug
Vind: 0.0

Final A

Final
14 aug
Vind: 0.0
1Elise Legzdins
Elise Legzdins 02, Mälarhöjden
12.53
Mälarhöjdens IK
12.53
  
2Josefin Wikfeldt
Josefin Wikfeldt 02, Mälarhöjden
12.57
Mälarhöjdens IK
12.57
  
K22 200 m     
13 aug
Vind: +1.6

Final A

Final
13 aug
Vind: +1.6
1Elise Legzdins
Elise Legzdins 02, Mälarhöjden
26.05
Mälarhöjdens IK
26.05
  
2Josefin Wikfeldt
Josefin Wikfeldt 02, Mälarhöjden
26.18
Mälarhöjdens IK
26.18
  
K22 Längd     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Izabella Ripsweden
5.46
Råby-Rekarne FIF
5.46
+1.1
  
2Amanda Möller
5.28
Hässelby SK
5.28
+1.1
  
Ripsweden5.04w
+2.4
5.46
+1.1
x5.41
+2.0
2.83
+1.4
x
Möller5.28
+1.1
5.10
+1.1
5.07
+2.0
5.23w
+2.7
4.80
+0.4
5.12
+0.9
K22 Tresteg     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Lisa Weyhenmeyer
11.72
Upsala IF
11.72
+1.8 SB
  
Weyhenmeyerx
+2.1
11.40w
+2.7
x
+2.6
11.19
0.0
x
+4.5
11.72
+1.8
K22 Slägga     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Emma Holmgren Löf
55.66
Upsala IF
55.66
  
2Wilja Wickert
47.61
Hässelby SK
47.61
  
Holmgren Löf54.4355.0055.6654.6355.0054.10
Wickert46.09x47.61x46.0440.12
K22 Spjut     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Linnea WesterbergF Bålsta IK
32.48
  
Westerbergx32.3232.48x31.0631.04
F19 100 m     
14 aug
Vind: 0.0

Final A

Final
14 aug
Vind: 0.0
1Hilma Wide
Hilma Wide 04, Upsala IF
12.41
Upsala IF
12.41
SB
  
2Tindra Frykholm
12.80
Glanshammars IF
12.80
  
3Klara Frykholm
Klara Frykholm 03, Glanshammar
12.85
Glanshammars IF
12.85
PB
  
F19 200 m     
13 aug
Vind: +1.6

Final A

Final
13 aug
Vind: +1.6
1Lisen Rignell
26.70
Bromma IF
26.70
  
F19 400 m     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Lisen Rignell
59.55
Bromma IF
59.55
  
2Elsa Lennartsson
1:02.10
Täby IS
1:02.10
PB
  
3Ylva Garvén
1:06.12
Visby IF Gute
1:06.12
  
F19 800 m     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Elsa Lennartsson
2:21.89
Täby IS
2:21.89
PB
  
F19 100 m häck     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Karin Bengtsson
15.02
Hanvikens SK
15.02
PB
  
2Julia Håkansson
15.25
Hässelby SK
15.25
SB
  
3Filippa Rydensjö
Filippa Rydensjö 04, Eskilstuna FI
15.55
Eskilstuna FI
15.55
  
4Thea Ädling Ring
15.60
IFK Mora
15.60
SB
  
5Emma Häggblom
16.66
Upsala IF
16.66
PB
  
Hedda FolkhageTurebergs FK
DQ
  
F19 400 m häck     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Ylva Garvén
1:11.59
Visby IF Gute
1:11.59
=PB
  
F19 Höjd     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Klara Frykholm
Klara Frykholm 03, Glanshammar
1.71
Glanshammars IF
1.71
  
2Emma Häggblom
1.68
Upsala IF
1.68
  
3Edda Flink
Edda Flink 03, Upsala IF
1.59
Upsala IF
1.59
SB
  
4Emma Walfridsson
1.56
Hanvikens SK
1.56
  
5Elvira Jonsson
Elvira Jonsson 03, Västerås FK
1.56
Västerås FK
1.56
  
6Maja Björk
1.51
Huddinge AIS
1.51
SB
  
7Kharma SarenbrantBromma IF
1.51
  
1.411.461.511.561.591.621.651.681.711.74
Frykholm-----xooooxxx
Häggblom----xooooxxx
Flink--xooxoxxx
Walfridsson-ooxoxxx
Jonsson-oxoxoxxx
Björk--oxxx
Sarenbrantooxoxxx
F19 Stav     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Ellen Lundberg Hedman
2.45
Djurmo Sifferbo IF
2.45
  
2.152.452.60
Lundberg Hedmanooxxx
F19 Längd     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Thea Ädling RingIFK Mora
5.15
+1.4
  
2Ellen Lundberg Hedman
4.25
Djurmo Sifferbo IF
4.25
+1.9
  
Ädling Ring5.14
0.0
5.15
+1.4
x3.61w
+2.4
x4.73
+1.1
Lundberg Hedman4.25
+1.5
4.10
+1.9
4.25
+1.9
4.21w
+2.1
F19 Tresteg     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Klara Frykholm
Klara Frykholm 03, Glanshammar
12.03
Glanshammars IF
12.03
0.0
  
2Tindra Frykholm
10.84
Glanshammars IF
10.84
+1.7
  
3Ida Palmqvist
Ida Palmqvist 03, Västerås FK
10.33
Västerås FK
10.33
+1.7 PB
  
4Ellen Lundberg Hedman
9.13w
Djurmo Sifferbo IF
9.13w
+2.2
  
Frykholmx
+3.3
x
+2.1
12.02
+1.4
12.03
0.0
11.64
+1.2
x
+2.5
Frykholmx
+1.3
x
+2.2
x
+3.2

0.0
10.84
+1.7
x
+0.7
Palmqvistx
+1.9
9.97
+0.7
x
+1.4
10.21
0.0
x
0.0
10.33
+1.7
Lundberg Hedman9.13w
+2.2
9.04
+0.5
8.84w
+2.5
8.90
0.0
x
+1.4

0.0
F19 Slägga     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Vilma Damberg
48.56
Turebergs FK
48.56
  
2Caitlin Wennberg
47.87
Upsala IF
47.87
  
3Linda Hedlund
47.68
Boden FI
47.68
  
4Sofie Moroni
Sofie Moroni 04, Råby-Rekarne
42.32
Råby-Rekarne FIF
42.32
  
5Simone Adolfsson
40.95
Huddinge AIS
40.95
PB
  
6Ella Nilsson
38.77
Hanvikens SK
38.77
  
Damberg48.44x48.56xxx
Wennbergxx43.7344.3947.87x
Hedlund46.5145.6042.9743.2647.6844.60
Moroni38.4538.50x39.1839.3942.32
Adolfsson38.7240.9540.5038.0138.1038.63
Nilsson37.2835.6338.1936.6638.7735.80
F19 Spjut     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Matilda Eriksson
Matilda Eriksson 04, Västerås FK
39.65
Västerås FK
39.65
PB
  
Eriksson37.60x39.65x38.39x
F17 100 m     
14 aug
Vind: +2.6

Final A

Final
14 aug
Vind: +2.6
1Emma Carlsson
12.46w
Turebergs FK
12.46w
  
2Ebba Hållén
Ebba Hållén 06, Eskilstuna FI
12.63w
Eskilstuna FI
12.63w
  
3Maya Bergström-WeekesUpsala IF
12.64w
  
4Linn von Hofsten
12.75w
Glanshammars IF
12.75w
  
5Clara Knutsson
13.10w
Upsala IF
13.10w
  
6Linnea VillskogGefle IF
13.37w
  
7Emilia Nielsen
13.42w
Turebergs FK
13.42w
  
Final B
14 aug Vind: +0.4
14 augVind: +0.4
1Ida Chrifi
Ida Chrifi 06, Tureberg
12.92
Turebergs FK
12.92
  
2Alicia Nordmark-Niska
13.55
Tullinge FI
13.55
PB
  
3Emma Sjöblom
13.77
Rånäs 4H
13.77
  
4Edith Hillman
13.89
Gefle IF
13.89
  
5Alva Levin
13.91
Bromma IF
13.91
  
6Pritha Routh
Pritha Routh 06, Tullinge FI
14.06
Tullinge FI
14.06
SB
  
7Ida Larsson
Ida Larsson 06, KFUM Örebro
14.32
KFUM Örebro
14.32
  
F17 200 m     
13 aug
Vind: +0.4

Final A

Final
13 aug
Vind: +0.4
1Lina Ånstad
25.45
Motala AIF
25.45
SB
  
2Emma Carlsson
25.91
Turebergs FK
25.91
  
3Johanna Pihl
26.00
Hässelby SK
26.00
  
4Clara Knutsson
26.40
Upsala IF
26.40
PB
  
5Ida Chrifi
Ida Chrifi 06, Tureberg
26.52
Turebergs FK
26.52
  
6Ophelia ViirmanBromma IF
27.49
  
Final B
13 aug Vind: +1.1
13 augVind: +1.1
1Emilia Nielsen
27.24
Turebergs FK
27.24
PB
  
2Alva Levin
28.63
Bromma IF
28.63
  
3Felicia Renman
28.79
Hanvikens SK
28.79
PB
  
4Linnea Sandström
30.31
Turebergs FK
30.31
  
F17 400 m     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Evelina Hamos
59.57
Täby IS
59.57
PB
  
2Maja Simonsson
1:00.11
Hammarby IF
1:00.11
  
3Elsa Kagevik
1:00.63
Turebergs FK
1:00.63
  
4Emelie Melin
1:01.74
Tierps IF
1:01.74
  
Final B
14 aug
14 aug
1Elin Freed
Elin Freed 06, KFUM Örebro
1:02.59
KFUM Örebro
1:02.59
  
2Wilma Högberg
Wilma Högberg 06, Kvarnsveden
1:03.37
Kvarnsvedens GoIF
1:03.37
  
3Emilia HermanssonTäby IS
1:05.21
  
4Emma Hagman
Emma Hagman 06, Hässelby
1:12.89
Hässelby SK
1:12.89
PB
  
F17 800 m     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Elin Freed
Elin Freed 06, KFUM Örebro
2:22.80
KFUM Örebro
2:22.80
SB
  
2Lisa Bäckdén
2:26.86
Huddinge AIS
2:26.86
PB
  
F17 1500 m     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Elsa Sundqvist
4:44.40
Upsala IF
4:44.40
PB
  
F17 1500 m hinder     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Lowa Branth
Lowa Branth 05, Upsala IF
5:08.07
Upsala IF
5:08.07
SB
  
F17 100 m häck (76.2 cm, 8.5 m)     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Alva Back
Alva Back 06, Tureberg
14.43
Turebergs FK
14.43
  
2Maya Bergström-WeekesUpsala IF
14.63
SB
  
3Kajsa Cabanas AnderssonTurebergs FK
14.90
  
4Olivia Sipos
Olivia Sipos 05, Linköpings GIF
15.44
Linköpings GIF
15.44
  
5Annie Grindange
15.53
Turebergs FK
15.53
  
Final B
13 aug
13 aug
1Clara Knutsson
15.27
Upsala IF
15.27
=PB
  
2Livia Klaesson
15.61
Hässelby SK
15.61
  
3Ebba SjöströmTäby IS
16.31
  
4Nellie Tällberg
18.20
Bollnäs FIK
18.20
  
F17 300 m häck     
14 aug

Final A

Final
14 aug
1Alva Back
Alva Back 06, Tureberg
44.92
Turebergs FK
44.92
PB
  
2Clara Knutsson
46.13
Upsala IF
46.13
  
3Emelie Melin
46.67
Tierps IF
46.67
  
4Clara Unnerud WallhagenHuddinge AIS
50.97
  
5Emma Jäderberg
51.37
Hanvikens SK
51.37
  
F17 Höjd     
13 aug

Final A

Final
13 aug
1Alva Åkesson
1.66
Sundsvalls FI
1.66
  
2Alvah Lind
Alvah Lind 05, Tureberg
1.66
Turebergs FK
1.66
PB
  
4