9.8
6.8
9.8
9.8
21.7
3.8
6.8
9.8
9.8
6.8
4.8
23.7
19.7
6.8
30.7
27.7
7.8
7.8
6.8
6.8
6.8
2.8
5.8
5‐7.8
27.7
2.8
3.8
2.7
23.7
6.7
18.6
22.7
23.7
30.6
30.6
2.8
1.8
31.7
23‐24.7
30.7
1.8
29‐31.7
31.7
31.7
31.7
26.7
1.8
28.7
30‐31.7
28.7
31.7
31.7
30.7
30.7
26.7
30.7
30‐31.7
30.7
13.7
28.7
27.7
23.7
12.7
9.7
18.7
25.7
18.7
26.7
26.7
25‐26.7
26.7
23‐24.7
24.7
16.7
23.6
24.7
20.7
23.7
23.7
21.7
21.7
22.6
21.7
21.7
23‐24.7
7.7
23.7
23‐24.7
24.7
23‐24.7
23‐24.7
23.7
21.7
20.7
20.7
20.7
19.7
21.7
21.7
21.7
Arena: Norrköpings Friidrottsarena   Arrangör: Tjalve FIF
Tävlande: 421 (233+188)   Starter: 659 (340+319)

Män
M 100 m     
5 aug
Vind: +0.4

Final A

Final
5 aug
Vind: +0.4
1Henrik Larsson
10.30
IF Göta Karlstad
10.30
  
2Dennis Otieno
10.47
Hammarby IF
10.47
  
3Viktor Thor
10.61
Strands IF
10.61
  
4Isak Hughes
Isak Hughes 05, IFK Växjö
10.65
IFK Växjö
10.65
  
5Jean-Christian ZirignonMalmö AI
10.79
  
6Milo Wahlgren
10.88
Täby IS
10.88
  
7Viktor Wall
10.95
Hammarby IF
10.95
  
William ThorStrands IF
DNF
  
Heat 1
5 aug Vind: +1.4
5 augVind: +1.4
1Henrik Larsson
10.33
IF Göta Karlstad
10.33
Q
  
2Viktor Thor
10.57
Strands IF
10.57
Q
  
3William Thor
10.65
Strands IF
10.65
q
  
4Viktor Wall
10.85
Hammarby IF
10.85
q
  
5Carl Narup
Carl Narup 98, IFK Göteborg
10.92
IFK Göteborg
10.92
  
6Simon Sharapo
Simon Sharapo 01, KFUM Örebro
10.93
KFUM Örebro
10.93
  
7Lion Martinez
10.99
Upsala IF
10.99
  
8Murteza Ghoraishi
11.38
Oskarshamns SK
11.38
SB
  
Heat 2
5 aug Vind: -0.1
5 augVind: -0.1
1Dennis Otieno
10.55
Hammarby IF
10.55
Q
  
2Isak Hughes
Isak Hughes 05, IFK Växjö
10.74
IFK Växjö
10.74
Q
  
3Jean-Christian ZirignonMalmö AI
10.80
q
  
4Milo Wahlgren
10.91
Täby IS
10.91
q
  
5Tarley Allison
10.99
Mölndals AIK
10.99
  
6Omar Chaaban
Omar Chaaban 00, Helsingborg
11.00
IFK Helsingborg
11.00
  
7Grigorios Kyriakoudis
11.01
Spårvägens FK
11.01
  
8Zacharias ParmatowMalmö AI
11.18
  
M 200 m     
7 aug
Vind: +0.7

Final A

Final
7 aug
Vind: +0.7
1William TrulssonMalmö AI
20.95
  
2Zion Eriksson
21.08
Falu IK
21.08
PB
  
31 SWE AT
3Desmond Rogo
21.24
Upsala IF
21.24
  
4Filip Schwartz
21.51
Mölndals AIK
21.51
  
5Alvin Reinebo
Alvin Reinebo 04, KFUM Örebro
21.60
KFUM Örebro
21.60
  
6Martin Selin
21.77
Ullevi FK
21.77
  
7Isak Gamst
21.80
IFK Lund
21.80
PB
  
8Grigorios Kyriakoudis
21.83
Spårvägens FK
21.83
  
Heat 1
6 aug Vind: +2.0
6 augVind: +2.0
1William TrulssonMalmö AI
21.26
Q
  
2Alvin Reinebo
Alvin Reinebo 04, KFUM Örebro
21.44
KFUM Örebro
21.44
PB
Q
  
3Grigorios Kyriakoudis
21.51
Spårvägens FK
21.51
PB
q
  
4Alexander Pilgrim
21.94
Hammarby IF
21.94
  
5Isak HolgerssonIFK Lund
22.10
  
6Carl Narup
Carl Narup 98, IFK Göteborg
22.11
IFK Göteborg
22.11
PB
  
7Marcus Berggren
22.19
Spårvägens FK
22.19
PB
  
Heat 2
6 aug Vind: +1.7
6 augVind: +1.7
1Desmond Rogo
21.35
Upsala IF
21.35
Q
  
2Martin Selin
21.90
Ullevi FK
21.90
Q
  
3Viktor Thor
22.04
Strands IF
22.04
  
4Simon Sharapo
Simon Sharapo 01, KFUM Örebro
22.09
KFUM Örebro
22.09
SB
  
4Gustav Gahne
22.09
Hässelby SK
22.09
  
6Tarley Allison
22.70
Mölndals AIK
22.70
SB
  
7Zacharias ParmatowMalmö AI
22.82
  
8Murteza Ghoraishi
23.17
Oskarshamns SK
23.17
SB
  
Heat 3
6 aug Vind: +2.9
6 augVind: +2.9
1Zion Eriksson
21.24w
Falu IK
21.24w
Q
  
2Filip Schwartz
21.42w
Mölndals AIK
21.42w
Q
  
3Isak Gamst
21.68w
IFK Lund
21.68w
q
  
4Emil Johansson
21.74w
Turebergs FK
21.74w
  
5Alexander Oliver
22.00w
IF Göta Karlstad
22.00w
  
6Omar Chaaban
Omar Chaaban 00, Helsingborg
22.07w
IFK Helsingborg
22.07w
  
7Oliver Ellström
22.08w
IF Göta Karlstad
22.08w
  
M 400 m     
6 aug

Final A

Final
6 aug
1Carl Bengtström
46.06
Örgryte IS
46.06
SB
  
2Kasper KadestålMalmö AI
46.78
  
3Alexander NyströmRehns BK
47.06
  
4Mattias Waernulf
Mattias Waernulf 02, Västerås FK
47.08
Västerås FK
47.08
PB
  
37 SWE AT
5Marcus Tornée
Marcus Tornée 98, Helsingborg
47.42
IFK Helsingborg
47.42
PB
  
6Nick Ekelund-ArenanderMalmö AI
47.71
  
7Emil Johansson
48.19
Turebergs FK
48.19
  
8Martin Selin
49.90
Ullevi FK
49.90
  
Heat 1
5 aug
5 aug
1Carl Bengtström
46.65
Örgryte IS
46.65
Q
  
2Nick Ekelund-ArenanderMalmö AI
47.42
Q
  
3Marcus Tornée
Marcus Tornée 98, Helsingborg
48.10
IFK Helsingborg
48.10
q
  
4Samuel Wiik
48.69
Örgryte IS
48.69
PB
  
5Alexander Pilgrim
48.70
Hammarby IF
48.70
  
6Lucas Törnström
49.21
Danderyds SK
49.21
  
7Jacob Helsing
49.93
IK Orient
49.93
SB
  
Heat 2
5 aug
5 aug
1Kasper KadestålMalmö AI
47.35
Q
  
2Alexander NyströmRehns BK
47.46
Q
  
3Mattias Waernulf
Mattias Waernulf 02, Västerås FK
47.62
Västerås FK
47.62
PB
q
  
4Emil Johansson
48.19
Turebergs FK
48.19
q
  
5Martin Selin
48.54
Ullevi FK
48.54
PB
q
  
6Gustav Gahne
48.86
Hässelby SK
48.86
  
7Douglas HellbrattMalmö AI
50.32
  
M 800 m     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Andreas Kramer
1:47.79
Ullevi FK
1:47.79
  
2Felix Francois
1:49.85
Örgryte IS
1:49.85
  
3Habtom Asgede
Habtom Asgede 95, Löparnas vänner
1:50.89
Löparnas vänner IF
1:50.89
  
4Joakim Andersson
1:51.92
Spårvägens FK
1:51.92
  
5Benjamin Åberg
1:53.69
Hälle IF
1:53.69
  
6Simon Wallenlind
1:54.49
Mölndals AIK
1:54.49
  
7Victor Wahlgren
1:54.91
Mölndals AIK
1:54.91
  
Heat 1
6 aug
6 aug
1Joakim Andersson
1:54.31
Spårvägens FK
1:54.31
Q
  
2Felix Francois
1:54.56
Örgryte IS
1:54.56
Q
  
3Tim Yngesjö
Tim Yngesjö 97, Linköpings GIF
1:55.07
Linköpings GIF
1:55.07
Q
  
4Victor Wahlgren
1:55.14
Mölndals AIK
1:55.14
q
  
5Jimmy Öhman
1:55.15
Gefle IF
1:55.15
  
6Axel Alness-Borg
1:55.48
IFK Lidingö
1:55.48
  
7Jacob Klinth
1:57.20
IFK Lidingö
1:57.20
PB
  
8Bienvenue Musore
1:58.63
Spårvägens FK
1:58.63
  
Heat 2
6 aug
6 aug
1Andreas Kramer
1:52.92
Ullevi FK
1:52.92
Q
  
2Habtom Asgede
Habtom Asgede 95, Löparnas vänner
1:53.66
Löparnas vänner IF
1:53.66
Q
  
3Benjamin Åberg
1:53.89
Hälle IF
1:53.89
Q
  
4Simon Wallenlind
1:54.08
Mölndals AIK
1:54.08
q
  
5Valter Kjellberg
1:55.30
Turebergs FK
1:55.30
  
6Walid Oussalah
Walid Oussalah 95, Spårvägen
1:55.94
Spårvägens FK
1:55.94
  
7Michael Hansson
1:59.26
IS Göta
1:59.26
  
8Albert Söderqvist
2:00.18
Tullinge FI
2:00.18
  
M 1500 m     
6 aug

Final A

Final
6 aug
1Samuel Pihlström
3:47.24
Hälle IF
3:47.24
  
2Kalle Berglund
Kalle Berglund 96, Spårvägen
3:47.92
Spårvägens FK
3:47.92
  
3Emil Danielsson
3:48.62
Spårvägens FK
3:48.62
  
4Gustav Berlin
3:49.40
Hässelby SK
3:49.40
  
5Abdelfath Yassin
3:49.84
Spårvägens FK
3:49.84
  
6Olof Silvander
3:51.40
IFK Lidingö
3:51.40
  
7Karl Ottfalk
3:52.43
IFK Lidingö
3:52.43
  
8Hampus Börjesson
3:53.65
Ullevi FK
3:53.65
  
9Ali Laaroubi
3:54.86
Malmö AI
3:54.86
  
10August Mollén
4:07.33
Tjalve FIF
4:07.33
  
Heat 1
5 aug
5 aug
1Gustav Berlin
3:51.33
Hässelby SK
3:51.33
Q
  
2Karl Ottfalk
3:51.57
IFK Lidingö
3:51.57
Q
  
3Samuel Pihlström
3:51.60
Hälle IF
3:51.60
Q
  
4August Mollén
3:51.66
Tjalve FIF
3:51.66
SB
Q
  
5Ali Laaroubi
3:52.16
Malmö AI
3:52.16
SB
q
  
6Alexander Nilsson
3:52.18
Mölndals AIK
3:52.18
  
7Eric Källman
3:53.08
IK Ymer
3:53.08
  
8Tim Yngesjö
Tim Yngesjö 97, Linköpings GIF
3:54.42
Linköpings GIF
3:54.42
PB
  
9Erik Djurberg
4:08.22
Hässelby SK
4:08.22
  
Heat 2
5 aug
5 aug
1Abdelfath Yassin
3:49.31
Spårvägens FK
3:49.31
Q
  
2Kalle Berglund
Kalle Berglund 96, Spårvägen
3:49.40
Spårvägens FK
3:49.40
Q
  
3Olof Silvander
3:49.63
IFK Lidingö
3:49.63
Q
  
4Emil Danielsson
3:49.69
Spårvägens FK
3:49.69
Q
  
5Hampus Börjesson
3:50.22
Ullevi FK
3:50.22
SB
q
  
6Daniel Gleimar
Daniel Gleimar 92, Spårvägen
3:53.41
Spårvägens FK
3:53.41
SB
  
7Axel Alness-Borg
3:54.92
IFK Lidingö
3:54.92
PB
  
8Mohamed Nuur
3:57.66
Örgryte IS
3:57.66
SB
  
9Habtom Asgede
Habtom Asgede 95, Löparnas vänner
3:59.77
Löparnas vänner IF
3:59.77
PB
  
10Sebastian ThysellÄrla IF
4:21.40
  
M 5000 m     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Andreas Almgren
13:54.38
Turebergs FK
13:54.38
SB
  
2Emil Danielsson
13:56.22
Spårvägens FK
13:56.22
  
3Samuel Russom
13:58.23
Hässelby SK
13:58.23
PB
  
4Olle Ahlberg
14:02.19
Hälle IF
14:02.19
  
5Emil Millán de la Oliva
14:09.85
Eskilstuna FI
14:09.85
SB
  
6Miguel Palm
14:12.52
Mölndals AIK
14:12.52
  
7Daniel Lundgren
14:14.41
Turebergs FK
14:14.41
  
8Johan Fagerberg
14:16.62
Spårvägens FK
14:16.62
  
9Oliver Löfqvist
14:23.88
Spårvägens FK
14:23.88
SB
  
10Archibald Casteel
14:27.53
Spårvägens FK
14:27.53
SB
  
11Arvid Öhrn
14:31.50
Hälle IF
14:31.50
  
12Yohannes Kiflay
14:31.78
Hässelby SK
14:31.78
PB
  
13Alexander Nilsson
14:39.32
Mölndals AIK
14:39.32
  
14Niklas Jonsson
14:40.49
Hammarby IF
14:40.49
PB
  
15Axel Djurberg
14:51.78
Hässelby SK
14:51.78
SB
  
16Mohamed Nuur
14:53.27
Örgryte IS
14:53.27
PB
  
17Rickard Emilsson
15:05.57
IK Akele
15:05.57
SB
  
18Daniel Gleimar
Daniel Gleimar 92, Spårvägen
15:16.73
Spårvägens FK
15:16.73
  
19Einar Johansson
15:26.75
Ärla IF
15:26.75
PB
  
Amaury Gouverneur
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
M 10 000 m     
5 aug

Final A

Final
5 aug
1Simon Sundström
28:41.40
IFK Lidingö
28:41.40
PB
  
17 SWE AT
2Samuel Russom
28:41.48
Hässelby SK
28:41.48
PB
  
3Emil Millán de la Oliva
28:42.62
Eskilstuna FI
28:42.62
SB
  
4Mohammadreza AbootorabiKeep Up RC
28:53.47
  
21 SWE AT
5Daniel Lundgren
29:02.34
Turebergs FK
29:02.34
  
6Olle Ahlberg
29:05.33
Hälle IF
29:05.33
PB
  
38 SWE AT
7Oliver Löfqvist
29:05.64
Spårvägens FK
29:05.64
PB
  
39 SWE AT
8Archibald Casteel
29:06.75
Spårvägens FK
29:06.75
SB
  
9John Kingstedt
29:14.39
Hässelby SK
29:14.39
PB
  
10Samuel Fitsumbrhan
29:39.70
Hälle IF
29:39.70
PB
  
11Jonatan Fridolfsson
29:59.58
Sävedalens AIK
29:59.58
  
12Arvid Öhrn
30:11.12
Hälle IF
30:11.12
SB
  
13Adhanom Abraha
Adhanom Abraha 77, Eskilstuna FI
30:11.74
Eskilstuna FI
30:11.74
SB NR45
  
14Rickard Emilsson
30:40.29
IK Akele
30:40.29
SB
  
15Sharmarke Ahmed
30:48.28
Hälle IF
30:48.28
PB
  
15Petter Svensson
30:48.28
Hälle IF
30:48.28
  
17Anders Grahl
31:07.52
Hälle IF
31:07.52
SB
  
18Kristofer Låås
31:12.77
Keep Up RC
31:12.77
SB
  
19Joel Kronborg
31:12.92
Hässelby SK
31:12.92
  
20Dag Blandkjenn
31:17.32
Hälle IF
31:17.32
SB
  
21Erik Linnér
31:18.70
IFK Umeå
31:18.70
PB
  
22Ludvig Johansson
31:29.54
IFK Lidingö
31:29.54
  
23Jack Karlsson
Jack Karlsson 99, KFUM Örebro
31:55.81
KFUM Örebro
31:55.81
SB
  
24Marcus Åberg
Marcus Åberg 88, Tjalve FIF
32:23.80
Tjalve FIF
32:23.80
SB
  
Andreas Jansson
DNF
Hässelby SK
DNF
  
Gabriel SteffensenUllevi FK
DNF
  
M 3000 m hinder     
5 aug

Final A

Final
5 aug
1Emil Blomberg
8:55.57
Hässelby SK
8:55.57
  
2Vidar Johansson
8:57.80
Ullevi FK
8:57.80
  
3Miguel Palm
9:00.59
Mölndals AIK
9:00.59
  
4Axel Djurberg
9:03.85
Hässelby SK
9:03.85
  
5Fredrik JohanssonIK Akele
9:23.37
SB
  
M 110 m häck     
6 aug
Vind: +5.4

Final A

Final
6 aug
Vind: +5.4
1Joel Bengtsson
Joel Bengtsson 99, Helsingborg
13.52w
IFK Helsingborg
13.52w
  
2Max Hrelja
13.59w
Malmö AI
13.59w
  
3Anton Levin
13.76w
Malmö AI
13.76w
  
4Elias Martinsson
13.93w
Mölndals AIK
13.93w
  
5Linus Boyer
Linus Boyer 95, Upsala IF
14.21w
Upsala IF
14.21w
  
6Sidrak Afework
Sidrak Afework 01, Spårvägen
14.23w
Spårvägens FK
14.23w
  
7Petter Gustafsson
14.24w
Örgryte IS
14.24w
  
Marvin Tay
Marvin Tay 90, Spårvägen
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Heat 1
6 aug Vind: +2.8
6 augVind: +2.8
1Max Hrelja
13.73w
Malmö AI
13.73w
Q
  
2Anton Levin
13.81w
Malmö AI
13.81w
Q
  
3Sidrak Afework
Sidrak Afework 01, Spårvägen
14.48w
Spårvägens FK
14.48w
q
  
4Amir Shaker
Amir Shaker 89, Eskilstuna FI
14.79w
Eskilstuna FI
14.79w
  
5Oscar Hjerm
14.89w
Ullevi FK
14.89w
  
6Ludvig All
15.31w
Täby IS
15.31w
  
Heat 2
6 aug Vind: +1.9
6 augVind: +1.9
1Joel Bengtsson
Joel Bengtsson 99, Helsingborg
14.18
IFK Helsingborg
14.18
Q
  
2Elias Martinsson
14.19
Mölndals AIK
14.19
Q
  
3Marvin Tay
Marvin Tay 90, Spårvägen
14.20
Spårvägens FK
14.20
SB
q
  
4Petter Gustafsson
14.38
Örgryte IS
14.38
SB
q
  
5Linus Boyer
Linus Boyer 95, Upsala IF
14.42
Upsala IF
14.42
PB
q
  
6Max Rosquist-LarssonMalmö AI
15.02
PB
  
7David Adrian
15.73
Huddinge AIS
15.73
  
M 400 m häck     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Isak Andersson
50.71
Upsala IF
50.71
SB
  
2Karl Wållgren
50.96
Örgryte IS
50.96
  
3Anton Bertilsson
51.46
IFK Växjö
51.46
  
4Viktor BondessonMalmö AI
52.14
=SB
  
5Johan Claeson
Johan Claeson 01, IFK Växjö
52.99
IFK Växjö
52.99
  
6Gustav Karlsson
53.11
Örgryte IS
53.11
  
7Ludvig HillenfjärdHuddinge AIS
53.12
  
8Samuel Wiik
53.42
Örgryte IS
53.42
  
Heat 1
6 aug
6 aug
1Isak Andersson
53.11
Upsala IF
53.11
Q
  
2Johan Claeson
Johan Claeson 01, IFK Växjö
53.37
IFK Växjö
53.37
Q
  
3Ludvig HillenfjärdHuddinge AIS
53.57
q
  
4Samuel Wiik
53.58
Örgryte IS
53.58
q
  
5Fredrik Kihlblom
56.24
Huddinge AIS
56.24
  
6Oskar Greilert
56.82
Ullevi FK
56.82
  
7Emil Sörqvist
58.02
Huddinge AIS
58.02
  
Heat 2
6 aug
6 aug
1Karl Wållgren
52.10
Örgryte IS
52.10
Q
  
2Viktor BondessonMalmö AI
52.14
SB
Q
  
3Anton Bertilsson
52.21
IFK Växjö
52.21
q
  
4Gustav Karlsson
54.22
Örgryte IS
54.22
q
  
5Olle Billgren
55.19
Hellas FK
55.19
  
6Jesper RilegårdTäby IS
56.12
SB
  
7Dennis Elms JanssonHuddinge AIS
56.41
  
M Höjd     
5 aug

Final A

Final
5 aug
1Melwin Lycke HolmKils AIK
2.18
PB
  
26 SWE AT, 10 SWE P19 AT
2Simon Wiklund
2.06
Mölndals AIK
2.06
  
2Oliver Ericsson-SottermanUpsala IF
2.06
  
2Emil Uhlin
2.06
Falu IK
2.06
  
5Albin Eriksson
2.06
Tyresö FK
2.06
PB
  
6Joakim Wadstein
1.99
Tjalve FIF
1.99
SB
  
7Adam Svensson
1.95
Malmö AI
1.95
  
8Hampus Carlens
1.95
IFK Lidingö
1.95
  
9Agustin HilmerssonIK Orient
1.95
  
10Philip Bayer
1.89
Mölndals AIK
1.89
  
11Elias Sahlin
1.89
IFK Lidingö
1.89
  
12Erik Dahlberg
1.89
Turebergs FK
1.89
  
1.831.891.951.992.032.062.092.142.182.20
Lycke Holm--ooooooxxoxxx
Wiklund-oooxooxxx
Ericsson-Sotterman-oxooooxxx
Uhlin---xoooxxx
Eriksson-xooooxxoxxx
Wadsteinooooxxx
Svensson-oxoxxx
Carlens-oxxoxxx
Hilmersson-xoxxoxxx
Bayerooxxx
Sahlinoxoxxx
Dahlberg-xxoxxx
M Stav     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Robin JacobssonUllevi FK
5.27
PB
  
28 SWE AT
2Simon Thor
Simon Thor 00, Hässelby
5.22
Hässelby SK
5.22
PB
  
34 SWE AT
3Marcus NilssonHögby IF
5.17
PB
  
48 SWE AT
4Rasmus Carlsson
Rasmus Carlsson 88, KFUM Örebro
5.02
KFUM Örebro
5.02
SB
  
5Linus Jönsson
4.90
Tjalve FIF
4.90
  
6Viktor Rahm
Viktor Rahm 05, Västerås FK
4.90
Västerås FK
4.90
  
7Felix Steene
4.80
Ullevi FK
4.80
=PB
  
8Oscar Janson
4.80
Ullevi FK
4.80
SB
  
9William Nestor
William Nestor 03, Linköpings GIF
4.80
Linköpings GIF
4.80
PB
  
10Dennis Fransson BergetoftKFUM Örebro
4.65
  
10Teodor Borgius
4.65
Hammarby IF
4.65
  
12Micael Fagö
Micael Fagö 94, IFK Växjö
4.65
IFK Växjö
4.65
SB
  
13Jonas Asplund
4.45
Turebergs FK
4.45
  
13Jacob Semb-JosefsonTurebergs FK
4.45
  
15Fredrick Ekholm
4.45
IFK Lidingö
4.45
  
15Carl af Forselles
4.45
Hässelby SK
4.45
  
17Karl Zuber
Karl Zuber 98, Hässelby
4.45
Hässelby SK
4.45
  
17Viktor Rydåker
4.45
Upsala IF
4.45
  
Carl-Einar Söderström EskonniemiHellas FK
NH
  
Emil Carlsson
Emil Carlsson 02, IFK Växjö
NH
IFK Växjö
NH
  
Tom Johansson
Tom Johansson 99, KFUM Örebro
NH
KFUM Örebro
NH
  
4.45
5.32
4.65
4.80
4.90
4.97
5.02
5.07
5.12
5.17
5.22
5.27
Jacobsson-
xxx
-
o
-
-
o
-
o
-
o
o
Thor-
xx
o
o
-
o
-
x
o
x
xo
x
Nilsson-
-
xo
o
o
-
o
x
o
x
xx
Carlsson-
-
xo
-
xo
o
xxx




Jönsson-
-
o
o
-
xxx





Rahm-
o
xxo
xxo
xxx






Steeneo
xo
o
xxx







Janson-
o
xxo
xxx







Nestorxxo
o
xxo
xxx







Fransson Bergetoft-
o
xxx








Borgius-
o
xxx








Fagöxo
o
xxx








Asplundo
xxx









Semb-Josefsono
xxx









Ekholmxo
xxx









af Forsellesxo
-
xxx








Zuberxxo
xxx









Rydåkerxxo
xxx









Söderström Eskonniemi-
xxx









Carlsson-
-
xxx








Johansson-
xxx









M Längd     
6 aug

Final A

Final
6 aug
1Thobias MontlerUllevi FK
7.87
+1.4
  
2Jesper Hellström
7.60w
Hässelby SK
7.60w
+3.0
  
3Carl af Forselles
7.57w
Hässelby SK
7.57w
+2.5
  
4Jonatan Hirsh
7.28w
Örgryte IS
7.28w
+3.7
  
5Samuel Ekelund
7.20w
Eslövs AI
7.20w
+4.0
  
6Niklas Wall
7.18w
Hammarby IF
7.18w
+2.9
  
7Arvid Wändesjö
7.13
Hammarby IF
7.13
+2.0 PB
  
8Erik Gustafsson
Erik Gustafsson 03, Linköpings GIF
7.12
Linköpings GIF
7.12
+1.7
  
9Erik Johansson
7.08w
Ullevi FK
7.08w
+3.5
  
10Josh Routh
Josh Routh 02, Huddinge
7.01
Huddinge AIS
7.01
+1.6 PB
  
11Victor TörnströmDanderyds SK
6.97w
+3.3
  
12Tobias Carlryd
6.92
Örgryte IS
6.92
+1.0
  
Montler7.76
+1.9
x
+1.9
7.87
+1.4
7.79
+2.0
7.76
+0.7
x
+3.3
Hellström7.44w
+3.6
7.60w
+3.0
x
+1.2
af Forsellesx
+2.0
7.28w
+3.2
7.57w
+2.5
7.21w
+2.2
Hirshx
+4.2
7.21w
+3.8
7.28w
+3.7
x
+0.5
x
+1.5
x
+2.0
Ekelund6.18w
+4.0
6.62
-0.7
7.15w
+2.1
7.20w
+4.0
5.57w
+2.2
7.12
+0.7
Wall6.09w
+7.1
7.16
+0.5
6.70w
+3.7
x
+2.9
3.80
+0.4
7.18w
+2.9
Wändesjö7.12w
+2.9
7.13w
+4.0
x
+0.6
x
+3.8
6.72w
+3.1
7.13
+2.0
Gustafsson7.12
+1.7
x
+2.6
6.77w
+3.0
x
+3.0
5.85w
+3.4
x
+3.3
Johansson7.08w
+3.5
6.85w
+2.8
6.75
+0.7
Routh7.01
+1.6
x
+1.2
x
+1.6
Törnström6.92
+0.4
6.97w
+3.3
6.75
+1.6
Carlrydx
+0.6
x
+0.7
6.92
+1.0
Kval A
5 aug
5 aug
1Thobias MontlerUllevi FK
7.58
+1.1
Q
  
2Carl af Forselles
7.26
Hässelby SK
7.26
+1.4 SB
Q
  
3Samuel Ekelund
7.15
Eslövs AI
7.15
+1.1 SB
q
  
4Erik JohanssonUllevi FK
6.91
+0.2
q
  
5Tobias Carlryd
6.87
Örgryte IS
6.87
+0.4
q
  
6Victor TörnströmDanderyds SK
6.84
+0.9
q
  
7Alexander Nyman
6.77
Hässelby SK
6.77
–0.1
  
8Oliver Ellström
6.71
IF Göta Karlstad
6.71
+0.8
  
9Linus Jonsson
6.69
Hässelby SK
6.69
+0.1
  
10Andreas CarlssonIK Ymer
6.60
+1.5
  
11Wilhelm EidenstedtHässelby SK
6.45
+0.6
  
12Anton Hellstrand HellebergIFK Lidingö
6.15
+0.7
  
Montler7.58
+1.1
af Forselles7.26
+1.4
Ekelund7.15
+1.1
5.18
-0.1
6.99
-0.4
Johanssonx
+1.0
3.39
+0.1
6.91
+0.2
Carlrydx
+0.6
6.87
+0.4
Törnström6.84
+0.9
x
0.0
x
-0.4
Nymanx
+1.1
6.46
-0.3
6.77
-0.1
Ellström6.71
+0.8
5.28
-0.2
6.56
-0.4
Jonsson6.45
+0.9
x
-0.4
6.69
+0.1
Carlsson6.60
+1.5
6.59
+0.5
6.50
-0.2
Eidenstedt6.45
+0.6
6.30
+0.1
6.26
0.0
Hellstrand Helleberg5.47
+0.8
5.71
+0.3
6.15
+0.7
Kval B
5 aug
5 aug
1Jesper Hellström
7.41
Hässelby SK
7.41
0.0
Q
  
2Erik Gustafsson
Erik Gustafsson 03, Linköpings GIF
7.24
Linköpings GIF
7.24
+0.8 PB
Q
  
3Niklas Wall
7.04
Hammarby IF
7.04
0.0
q
  
4Josh Routh
Josh Routh 02, Huddinge
6.94
Huddinge AIS
6.94
0.0 PB
q
  
5Arvid Wändesjö
6.87
Hammarby IF
6.87
+0.5
q
  
6Jonatan Hirsh
6.82
Örgryte IS
6.82
0.0
q
  
7Noa Skomorowski
6.68
Kvarnsvedens GoIF
6.68
+0.1
  
8Tobias JonssonIK Orient
6.39
0.0
  
9Oskar Erixon
6.38
IF Göta Karlstad
6.38
+0.5
  
10Melker GustavssonIF Göta Karlstad
6.36
0.0
  
Albin Gyhlenius
Albin Gyhlenius 05, KFUM Örebro
NM
KFUM Örebro
NM
  
Hellström7.41
0.0
Gustafsson7.24
+0.8
Wall6.99
+0.1
x
0.0
7.04
0.0
Routhx
+0.8
x
+0.1
6.94
0.0
Wändesjö6.87
+0.5
6.80
0.0
6.82
0.0
Hirsh6.71
+0.9
6.82
0.0
x
0.0
Skomorowski6.66
+0.1
x
0.0
6.68
+0.1
Jonssonx
+1.3
6.39
+0.1
6.39
0.0
Erixonx
0.0
6.38
+0.5
x
0.0
Gustavsson6.23
+0.9
6.36
0.0
Gyhleniusx
0.0
x
0.0
x
0.0
M Tresteg     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Lukas Edqvist
15.58w
Örgryte IS
15.58w
+2.9
  
2Erik Ehrlin
15.41
Hammarby IF
15.41
+1.1
  
3Gustav Tartu
15.15w
Ullevi FK
15.15w
+2.9
  
4Oskar Weidenholm
15.08w
Mölndals AIK
15.08w
+2.2
  
5Melker Manne
15.00
Ullevi FK
15.00
+0.1
  
6Andreas CarlssonIK Ymer
14.90
+0.5
  
7Alexander Nyman
14.65
Hässelby SK
14.65
+1.5
  
Gabriel WallmarkÖrgryte IS
NM
  
Edqvistx
+0.3
x
+2.7
x
+1.4
15.03
+2.0
15.58w
+2.9
x
+0.1
Ehrlin14.83
+1.7
14.64
+1.1
14.86w
+2.8
x
+2.8
15.41
+1.1
15.15
+1.7
Tartu15.15w
+2.9
14.02w
+3.7
14.84w
+2.7
14.67w
+2.5
15.14
+1.5
15.14
+0.7
Weidenholm14.82w
+2.2
15.08w
+2.2
x
+2.1
14.72
+1.1
x
+0.4
14.68
+1.1
Manne14.83w
+2.4
14.66
+1.9
x
+2.8
14.88
+0.9
x
+3.2
15.00
+0.1
Carlssonx
+3.1
x
+3.4
x
+3.4
14.41w
+2.1
14.65w
+2.4
14.90
+0.5
Nymanx
-0.2
x
+2.1
x
+3.5
13.98
+1.4
14.65
+1.5
x
+0.4
Wallmarkx
+1.7
x
+4.0
M Kula     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Jesper Arbinge
Jesper Arbinge 97, Spårvägen
18.93
Spårvägens FK
18.93
  
2Viktor Gardenkrans
18.51
Upsala IF
18.51
  
3Wictor PeterssonMalmö AI
18.20
  
4Niklas Arrhenius
17.84
Spårvägens FK
17.84
  
5Lukas Björninger
16.52
Turebergs FK
16.52
PB
  
6Patrik Lindstedt
16.01
Hässelby SK
16.01
  
7Sebastian Löschner
15.92
Spårvägens FK
15.92
  
8Niklas Lindstedt
15.81
Hässelby SK
15.81
  
9Arvid Mägi TheorinMalmö AI
15.54
  
10Gabriel Heen
15.19
Hässelby SK
15.19
  
11Leo Frid Göransson
14.75
Sävedalens AIK
14.75
PB
  
Arbinge18.8718.83x18.93x18.49
Gardenkrans18.18x18.46x18.51x
Petersson17.5618.1918.20xxx
Arrhenius17.0317.4217.2017.41x17.84
Björningerxx16.28xx16.52
Lindstedt15.5815.53x15.7515.9716.01
Löschner15.6915.73x15.5115.6415.92
Lindstedtxx15.8115.67xx
Mägi Theorin15.4215.54x
Heen14.6115.19x
Frid Göransson13.5314.7514.34
M Diskus     
6 aug

Final A

Final
6 aug
1Simon Pettersson
70.42
Hässelby SK
70.42
PB
  
3 SWE AT
2Daniel Ståhl
Daniel Ståhl 92, Spårvägen
70.29
Spårvägens FK
70.29
  
3Niklas Arrhenius
60.32
Spårvägens FK
60.32
  
4Sebastian Löschner
55.34
Spårvägens FK
55.34
  
5Oskar Antonsson
Oskar Antonsson 98, Trångsviken
51.63
Trångsvikens IF
51.63
PB
  
6Lukas Björninger
49.62
Turebergs FK
49.62
SB
  
7Johannes Lilius
48.98
Huddinge AIS
48.98
PB
  
8Matt Brown
Matt Brown 80, Hammarby
48.47
Hammarby IF
48.47
  
9Måns Roos
Måns Roos 02, Mölndal
48.11
Mölndals AIK
48.11
  
10Gabriel Heen
46.24
Hässelby SK
46.24
  
11Teo Paganus
41.81
Turebergs FK
41.81
  
Pettersson69.8467.67x66.7970.42x
Ståhl68.6768.3768.9766.5470.2969.07
Arrhenius55.0356.22xx60.32x
Löschnerx55.34x48.2445.67x
Antonsson51.6348.6651.4550.7447.82x
Björningerx49.62xx46.0348.54
Lilius48.98xxxxx
Brown44.3048.3148.4748.2845.8847.46
Roos48.11xx
Heen45.12x46.24
Paganusx41.8141.67
M Slägga     
6 aug

Final A

Final
6 aug
1Ragnar Carlsson
74.51
Hässelby SK
74.51
  
2Hugo Sörby
Hugo Sörby 01, Upsala IF
65.09
Upsala IF
65.09
  
3Oscar Vestlund
62.63
IF Göta Karlstad
62.63
  
4Alfons Haals
Alfons Haals 02, Västerås FK
61.84
Västerås FK
61.84
  
5Karl Ludvik
60.22
Turebergs FK
60.22
  
6Johannes Nilsson
Johannes Nilsson 98, Västerås FK
55.50
Västerås FK
55.50
  
7Elias Lind
Elias Lind 03, Hässelby
53.48
Hässelby SK
53.48
PB
  
8Jonas Hansson-Bergén
52.44
KFUM Örebro
52.44
  
9Gustav Rydåker
46.90
Upsala IF
46.90
  
Albin SilénStrands IF
NM
  
Carlsson74.51xx71.4671.97x
Sörby60.3262.7162.9165.0962.5363.42
Vestlundxx60.3262.6360.8661.10
Haals58.3259.02x59.7359.6461.84
Ludvik56.2159.13x53.8858.6960.22
Nilssonx52.6455.50x54.5053.92
Lind50.7751.23x53.4851.24x
Hansson-Bergén51.1451.67xx52.44x
Rydåkerx46.90x
Silénxxx
M Spjut     
5 aug

Final A

Final
5 aug
1Jakob Samuelsson
77.49
Hässelby SK
77.49
  
2Joni Kaartinen
70.20
Örgryte IS
70.20
  
3Esa Hiltunen
68.82
Ullevi FK
68.82
  
4Jakob Rahm
Jakob Rahm 02, Sävedalen
67.77
Sävedalens AIK
67.77
  
5Jakob Eriksson
67.16
IF Göta Karlstad
67.16
  
6Sebastian Thörngren
66.78
IFK Växjö
66.78
  
7Alexander OttossonKlippans FK
65.19
  
8Theodor Thor
Theodor Thor 93, Eskilstuna FI
64.81
Eskilstuna FI
64.81
  
9Stellan Back
62.40
Turebergs FK
62.40
SB
  
10Leon Bodén
Leon Bodén 05, KFUM Örebro
54.41
KFUM Örebro
54.41
  
Samuelsson69.9376.9377.4977.11x
Kaartinen63.9263.2463.6464.9170.2065.79
Hiltunen68.2268.82x66.6763.96x
Rahm59.6167.7764.7161.4060.0061.14
Eriksson65.2765.0166.4062.5767.1664.47
Thörngren64.1157.9363.4366.1366.78x
Ottosson65.1960.93x62.1762.7963.10
Thor63.7164.8161.7762.4663.4060.75
Back59.9762.4059.01
Bodén54.4152.32x
Kvinnor
K 100 m     
5 aug
Vind: +0.6

Final A

Final
5 aug
Vind: +0.6
1Julia Henriksson
11.55
IFK Helsingborg
11.55
  
2Daniella Busk
11.71
Malmö AI
11.71
  
3Filippa SivnertMalmö AI
11.73
  
4Lisa Lilja
11.80
Ullevi FK
11.80
  
5Wilma Svenson
Wilma Svenson 03, Oskarshamn
11.82
Oskarshamns SK
11.82
  
6Ida Staafgård
11.94
Malmö AI
11.94
  
7Sara Wiss
Sara Wiss 87, Upsala IF
12.02
Upsala IF
12.02
  
8Emma Jansson
12.31
Upsala IF
12.31
  
Heat 1
5 aug Vind: +0.9
5 augVind: +0.9
1Lisa Lilja
11.71
Ullevi FK
11.71
Q
  
2Emma Jansson
12.10
Upsala IF
12.10
SB
Q
  
3Emilia Kjellberg
12.25
IF Göta Karlstad
12.25
SB
  
4Vanja Blomberg
Vanja Blomberg 98, IFK Växjö
12.58
IFK Växjö
12.58
  
5Ella Hagman
12.73
Huddinge AIS
12.73
  
Heat 2
5 aug Vind: +0.7
5 augVind: +0.7
1Daniella Busk
11.84
Malmö AI
11.84
Q
  
2Ida Staafgård
11.86
Malmö AI
11.86
=PB
Q
  
3Emelie RantzowIK Ymer
12.06
SB
  
4Emilia Franzén
12.12
Klippans FK
12.12
  
5Lina Ånstad
12.53
Motala AIF
12.53
  
6Linnéa Agefjäll
12.99
Kalmar SK
12.99
  
Heat 3
5 aug Vind: +1.0
5 augVind: +1.0
1Julia Henriksson
11.43
IFK Helsingborg
11.43
Q
  
2Filippa SivnertMalmö AI
11.60
PB
Q
  
22 SWE AT
3Wilma Svenson
Wilma Svenson 03, Oskarshamn
11.69
Oskarshamns SK
11.69
PB
q
  
39 SWE AT, 9 SWE F19 AT
4Sara Wiss
Sara Wiss 87, Upsala IF
11.81
Upsala IF
11.81
PB
q
  
5Amanda Lennartsson
12.57
IFK Växjö
12.57
=SB
  
6Elina Gunnarsson
12.79
IFK Växjö
12.79
  
K 200 m     
7 aug
Vind: +1.6

Final A

Final
7 aug
Vind: +1.6
1Lisa Lilja
23.14
Ullevi FK
23.14
PB
  
5 SWE AT
2Julia Henriksson
23.44
IFK Helsingborg
23.44
  
3Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
23.51
Spårvägens FK
23.51
  
4Denise Eriksson
23.94
Örgryte IS
23.94
PB
  
46 SWE AT
5Wilma Svenson
Wilma Svenson 03, Oskarshamn
24.27
Oskarshamns SK
24.27
PB
  
6Ida Staafgård
24.33
Malmö AI
24.33
PB
  
7Linnea KillanderMalmö AI
24.51
  
8Emelie RantzowIK Ymer
24.68
  
Heat 1
6 aug Vind: +0.9
6 augVind: +0.9
1Lisa Lilja
23.31
Ullevi FK
23.31
Q
  
2Denise Eriksson
24.11
Örgryte IS
24.11
Q
  
3Wilma Svenson
Wilma Svenson 03, Oskarshamn
24.55
Oskarshamns SK
24.55
PB
q
  
4Linnea KillanderMalmö AI
24.68
q
  
5Jonna Claesson
Jonna Claesson 00, Spårvägen
25.09
Spårvägens FK
25.09
SB
  
6Emilia Franzén
25.15
Klippans FK
25.15
  
7Ella Hagman
25.80
Huddinge AIS
25.80
  
Heat 2
6 aug Vind: +3.0
6 augVind: +3.0
1Julia Henriksson
23.55w
IFK Helsingborg
23.55w
Q
  
2Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
23.74w
Spårvägens FK
23.74w
Q
  
3Emelie RantzowIK Ymer
24.59w
q
  
4Ida Staafgård
24.95w
Malmö AI
24.95w
q
  
5Lina Ånstad
25.46w
Motala AIF
25.46w
  
Michelle De SilvaMölndals AIK
DNF
  
K 400 m     
6 aug

Final A

Final
6 aug
1Marie Kimumba
Marie Kimumba 95, Spårvägen
54.03
Spårvägens FK
54.03
  
2Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
54.49
Spårvägens FK
54.49
  
3Klara Helander
54.90
Upsala IF
54.90
  
4Linnéa Frobe
55.14
Täby IS
55.14
  
5Josephine Risberg ThoorIFK Helsingborg
55.34
  
6Matilda HellqvistUllevi FK
55.80
  
7Alice SvantessonUllevi FK
56.44
  
8Lovisa Ellström
57.14
IF Göta Karlstad
57.14
  
Heat 1
5 aug
5 aug
1Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
55.26
Spårvägens FK
55.26
Q
  
2Matilda HellqvistUllevi FK
55.43
Q
  
3Josephine Risberg ThoorIFK Helsingborg
55.57
q
  
4Alice SvantessonUllevi FK
56.14
q
  
5Elenie Carlsson
57.03
IFK Växjö
57.03
  
6Ebba Gustafsson
58.53
Mölndals AIK
58.53
  
Heat 2
5 aug
5 aug
1Klara Helander
55.62
Upsala IF
55.62
Q
  
2Linnéa Frobe
55.65
Täby IS
55.65
Q
  
3Marie Kimumba
Marie Kimumba 95, Spårvägen
56.11
Spårvägens FK
56.11
q
  
4Lovisa Ellström
56.55
IF Göta Karlstad
56.55
q
  
5Elin Joabsson
Elin Joabsson 04, IFK Växjö
57.05
IFK Växjö
57.05
=PB
  
6Jonna Claesson
Jonna Claesson 00, Spårvägen
57.42
Spårvägens FK
57.42
  
K 800 m     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Wilma Nielsen
2:09.55
Örgryte IS
2:09.55
  
2Hanna Hermansson
2:09.81
Turebergs FK
2:09.81
  
3Lovisa Lindh
2:09.98
Ullevi FK
2:09.98
  
4Maria Freij
2:11.06
Malmö AI
2:11.06
  
5Julia Nielsen
2:11.23
Örgryte IS
2:11.23
  
6Anna Silvander
2:12.42
Hässelby SK
2:12.42
  
7Elvira Bredin
2:13.06
Turebergs FK
2:13.06
  
8Ebba Kuylenstierna
2:13.40
Spårvägens FK
2:13.40
  
Heat 1
6 aug
6 aug
1Hanna Hermansson
2:09.58
Turebergs FK
2:09.58
Q
  
2Julia Nielsen
2:10.35
Örgryte IS
2:10.35
Q
  
3Anna Silvander
2:10.81
Hässelby SK
2:10.81
Q
  
4Elvira Bredin
2:11.82
Turebergs FK
2:11.82
q
  
5Ebba Kuylenstierna
2:11.95
Spårvägens FK
2:11.95
q
  
6Greta Graziani
2:13.31
Täby IS
2:13.31
  
7Ella Holmqvist
2:17.84
IF Göta Karlstad
2:17.84
  
Heat 2
6 aug
6 aug
1Lovisa Lindh
2:10.86
Ullevi FK
2:10.86
Q
  
2Maria Freij
2:10.89
Malmö AI
2:10.89
Q
  
3Wilma Nielsen
2:11.15
Örgryte IS
2:11.15
Q
  
4Ebba Cronholm
2:12.01
Ljungby FIK
2:12.01
  
5Nadja Rugland
Nadja Rugland 01, Åtvidaberg
2:12.50
Åtvidabergs IF
2:12.50
  
6Maja Sund
2:12.59
Täby IS
2:12.59
  
7Lovisa Ellström
2:16.36
IF Göta Karlstad
2:16.36
  
8Filippa Ramberg
2:17.36
Hammarby IF
2:17.36
  
K 1500 m     
6 aug

Final A

Final
6 aug
1Hanna Hermansson
4:15.97
Turebergs FK
4:15.97
  
2Yolanda Ngarambe
4:16.52
Turebergs FK
4:16.52
  
3Wilma Nielsen
4:41.54
Örgryte IS
4:41.54
  
4Julia Nielsen
4:42.34
Örgryte IS
4:42.34
  
5Anna Silvander
4:42.65
Hässelby SK
4:42.65
  
6Olivia Weslien
4:42.97
IF Göta Karlstad
4:42.97
  
7Elin Brink
Elin Brink 97, Mölndal
4:45.00
Mölndals AIK
4:45.00
  
8Julia Samuelsson
4:45.24
Högby IF
4:45.24
  
9Ebba Kuylenstierna
4:47.46
Spårvägens FK
4:47.46
  
10Elin Marcusson
4:47.89
Hässelby SK
4:47.89
  
11Elvira Bredin
4:48.02
Turebergs FK
4:48.02
  
12Saga Hagelin
4:48.23
Mölndals AIK
4:48.23
  
K 5000 m     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Samrawit Mengsteab
16:32.71
Hälle IF
16:32.71
SB
  
2Sara Christiansson
16:34.78
Sävedalens AIK
16:34.78
  
3Lovisa Modig
16:41.89
Torsby LK
16:41.89
PB
  
4Olivia Weslien
16:49.40
IF Göta Karlstad
16:49.40
PB
  
5Elin Brink
Elin Brink 97, Mölndal
17:02.75
Mölndals AIK
17:02.75
  
6Johanna Larsson
17:14.32
Örgryte IS
17:14.32
  
7Emy Thorén
17:24.85
Hälle IF
17:24.85
  
8Saga Hagelin
17:43.96
Mölndals AIK
17:43.96
PB
  
Elin Marcusson
DNF
Hässelby SK
DNF
  
K 10 000 m     
5 aug

Final A

Final
5 aug
1Samrawit Mengsteab
34:34.21
Hälle IF
34:34.21
SB
  
2Lovisa Modig
34:53.22
Torsby LK
34:53.22
PB
  
3Julia Nilsson
35:08.42
IK Pallas
35:08.42
PB
  
4Johanna Larsson
35:15.83
Örgryte IS
35:15.83
  
5Emy Thorén
35:23.64
Hälle IF
35:23.64
PB
  
6Ida Esperi
Ida Esperi 00, Haparanda SKT
36:08.13
Haparanda SKT
36:08.13
PB
  
7Pernilla Elmgren
36:13.00
Ärla IF
36:13.00
SB
  
8Sofia Hjert
37:12.88
Torsby LK
37:12.88
SB
  
Louise Ringström
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
K 3000 m hinder     
5 aug

Final A

Final
5 aug
1Linn Söderholm
9:44.25
Sävedalens AIK
9:44.25
PB
  
7 SWE AT
2Emilia Lillemo
9:48.45
Täby IS
9:48.45
  
3Amélie Svensson
9:52.49
Sävedalens AIK
9:52.49
PB
  
10 SWE AT
4Julia Samuelsson
10:04.53
Högby IF
10:04.53
  
5Angelica Strandberg
10:38.96
Spårvägens FK
10:38.96
  
6Meija Peterson
10:54.39
IF Göta Karlstad
10:54.39
PB
  
7Lowa Branth
Lowa Branth 05, Upsala IF
10:56.82
Upsala IF
10:56.82
SB
  
8Filippa Hägglund
11:12.04
Upsala IF
11:12.04
  
Linn Bengtsson
Linn Bengtsson 97, Spårvägen
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
K 100 m häck     
6 aug
Vind: +3.2

Final A

Final
6 aug
Vind: +3.2
1Hanna Palmqvist
13.27w
Mölndals AIK
13.27w
  
2Elin Lindeblad
13.51w
Kalmar SK
13.51w
  
3Alva von Gerber
13.67w
Huddinge AIS
13.67w
  
4Jonna Lindéen
13.74w
Kalmar SK
13.74w
  
5Maria SödergrenTäby IS
14.14w
  
6Amanda Holmberg
14.51w
Hässelby SK
14.51w
  
7Johanna Carlsson
15.20w
IFK Helsingborg
15.20w
  
Ebba MagnussonUllevi FK
DNF
  
Heat 1
6 aug Vind: +2.5
6 augVind: +2.5
1Elin Lindeblad
13.54w
Kalmar SK
13.54w
Q
  
2Amanda Holmberg
14.39w
Hässelby SK
14.39w
Q
  
3Johanna Carlsson
14.50w
IFK Helsingborg
14.50w
q
  
4Kajsa Engblom
14.68w
Huddinge AIS
14.68w
  
5Izabella OlofssonKA 2 IF
14.75w
  
6Lovisa Karlsson
25.14w
Högby IF
25.14w
  
Heat 2
6 aug Vind: +1.0
6 augVind: +1.0
1Hanna Palmqvist
13.45
Mölndals AIK
13.45
PB
Q
  
15 SWE AT
2Jonna Lindéen
13.73
Kalmar SK
13.73
PB
Q
  
38 SWE AT
3Alva von Gerber
13.88
Huddinge AIS
13.88
PB
q
  
4Maria SödergrenTäby IS
14.09
=PB
q
  
5Ebba Magnusson
14.41
Ullevi FK
14.41
q
  
6Sophie Reid
14.54
IK Ymer
14.54
  
7Madeleine SöderqvistHuddinge AIS
14.81
  
K 400 m häck     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Moa Granat
Moa Granat 04, Vallentuna
56.77
Vallentuna FK
56.77
PB
  
11 SWE AT, 3 SWE F19 AT
2Minna Svärd
58.42
IF Göta Karlstad
58.42
  
3Ebba Svantesson
59.38
Upsala IF
59.38
PB
  
49 SWE AT
4Hanna Palmqvist
59.46
Mölndals AIK
59.46
  
5Lathifa Afrah
1:01.09
IF Göta Karlstad
1:01.09
  
6Tilde Bjerager
1:01.71
Höörs IS
1:01.71
PB
  
7Tyra Landin
Tyra Landin 02, Västerås FK
1:02.34
Västerås FK
1:02.34
  
8Elin Joabsson
Elin Joabsson 04, IFK Växjö
1:02.36
IFK Växjö
1:02.36
PB
  
Heat 1
6 aug
6 aug
1Minna Svärd
1:00.57
IF Göta Karlstad
1:00.57
Q
  
2Hanna Palmqvist
1:01.47
Mölndals AIK
1:01.47
Q
  
3Tyra Landin
Tyra Landin 02, Västerås FK
1:02.76
Västerås FK
1:02.76
q
  
4Tilde Bjerager
1:03.28
Höörs IS
1:03.28
q
  
5Felicia Ascard
1:04.87
Malmö AI
1:04.87
  
6Laura Fodor
Laura Fodor 03, Hässelby
1:07.02
Hässelby SK
1:07.02
  
7Ioanna Motschan-Armen
1:12.01
IFK Göteborg
1:12.01
  
Heat 2
6 aug
6 aug
1Moa Granat
Moa Granat 04, Vallentuna
58.71
Vallentuna FK
58.71
Q
  
2Ebba Svantesson
1:02.62
Upsala IF
1:02.62
Q
  
3Lathifa Afrah
1:03.06
IF Göta Karlstad
1:03.06
q
  
4Elin Joabsson
Elin Joabsson 04, IFK Växjö
1:04.22
IFK Växjö
1:04.22
q
  
5Elenie Carlsson
1:04.42
IFK Växjö
1:04.42
  
6Elwira Ripsweden
1:05.82
Huddinge AIS
1:05.82
  
7Hanna Joabsson
Hanna Joabsson 04, IFK Växjö
1:06.31
IFK Växjö
1:06.31
  
K Höjd     
6 aug

Final A

Final
6 aug
1Maja Nilsson
1.87
Örgryte IS
1.87
  
2Bianca Salming
1.80
Turebergs FK
1.80
  
3Ellen Ekholm
1.77
Ullevi FK
1.77
  
4Matilda NilssonIFK Lund
1.77
  
5Linda Skantze
1.73
IFK Lidingö
1.73
SB
  
6Ingrid RongeIF Rigor
1.69
  
7Evelina ErlandssonIF Göta Karlstad
1.69
  
8Lina Bjerkestam
1.63
Huddinge AIS
1.63
  
8Kajsa Engblom
1.63
Huddinge AIS
1.63
  
10Tuvalisa Rosenquist
1.63
Tjalve FIF
1.63
  
1.571.631.691.731.771.801.831.871.91
Nilsson----o-ooxxx
Salming--oooxoxxx
Ekholm--oooxxx
Nilsson--ooxxoxxx
Skantze-oxoxoxxx
Ronge-ooxxx
Erlandsson-xooxxx
Bjerkestamooxxx
Engblom-oxxx
Rosenquist-xoxxx
K Stav     
6 aug

Final A

Final
6 aug
1Lisa Gunnarsson
4.24
Hässelby SK
4.24
  
2Gabriella Jönsson
4.09
IFK Helsingborg
4.09
  
3Michaela Meijer
4.01
Örgryte IS
4.01
  
4Malin Dahlström
3.93
Örgryte IS
3.93
SB
  
5Annika Jönsson
3.93
Spårvägens FK
3.93
SB
  
6Ella Uddenäs
3.93
Malmö AI
3.93
=PB
  
7Sandra Alvero
Sandra Alvero 01, IFK Växjö
3.82
IFK Växjö
3.82
  
8Linnea Jönsson
3.82
IFK Helsingborg
3.82
  
9Johanna Hellman
3.71
IFK Lidingö
3.71
  
10Ebba Blomstrand
Ebba Blomstrand 00, KFUM Örebro
3.56
KFUM Örebro
3.56
  
11Alva Back
Alva Back 06, Tureberg
3.41
Turebergs FK
3.41
  
12Myra Eriksson
Myra Eriksson 03, Stocksäter
3.41
Stocksäters IF
3.41
  
Alvah Lind
Alvah Lind 05, Tureberg
NH
Turebergs FK
NH
  
3.413.563.713.823.934.014.094.144.194.244.35
Gunnarsson-----oooooxxx
Jönsson---oxoxoo-xxx
Meijer---oxxooxxx
Dahlström--ooxoxxx
Jönsson-xoooxoxxx
Uddenäsxooxoxoxxoxxx
Alvero-oxooxxx
Jönsson--oxxoxxx
Hellman--oxxx
Blomstrandooxxx
Backoxxx
Erikssonxoxxx
Lindxxx
K Längd     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Maja Åskag
Maja Åskag 02, Råby-Rekarne
6.73w
Råby-Rekarne FIF
6.73w
+4.4
  
2Khaddi Sagnia
6.57w
Ullevi FK
6.57w
+2.3
  
3Tilde Johansson
6.35w
Falkenbergs IK
6.35w
+3.6
  
4Jenny Lestander
6.29
Örgryte IS
6.29
+1.4 PB
  
28 SWE AT
5Emilia HammarströmÖrgryte IS
6.11w
+4.6
  
6Sandra Törnros
6.01
Spårvägens FK
6.01
+0.9 SB
  
7Emilia Kjellberg
5.86
IF Göta Karlstad
5.86
+1.1
  
8Tuvalisa Rosenquist
5.82
Tjalve FIF
5.82
+1.3
  
9Rebecka AbrahamssonÖrgryte IS
5.76
–0.1
  
10Cajsa Augustsson
5.60
Örgryte IS
5.60
+1.4
  
11Karolina Svensson
5.55w
Upsala IF
5.55w
+3.5
  
12Ebba Hedberg
Ebba Hedberg 03, Kvarnsveden
5.38
Kvarnsvedens GoIF
5.38
+0.8
  
Åskagx
+2.6
6.37
+1.8
6.65w
+2.4
6.51w
+2.4
x
+1.6
6.73w
+4.4
Sagnia6.53
+1.8
6.57w
+2.3
x
+3.1
x
+1.4
6.21w
+3.2
6.45
+1.2
Johansson6.19w
+3.3
6.07w
+2.3
6.35w
+3.6
x
+2.6
6.16
0.0
6.25
+1.8
Lestanderx
+3.6
6.01
+1.6
6.15w
+2.3
6.15w
+2.5
6.18w
+2.2
6.29
+1.4
Hammarström5.81w
+2.5
6.11w
+4.6
6.03w
+2.1
5.85
+1.9
6.03w
+2.3
5.93
-0.6
Törnrosx
+4.6
5.98
+1.7
5.90
+1.8
6.01
+0.9
5.88w
+2.6
5.92
+1.2
Kjellbergx
+3.7
5.85w
+2.7
x
+0.2
5.86
+1.1
x
+2.0
x
+3.5
Rosenquistx
+1.7
5.78
+1.0
5.75w
+4.9
5.70w
+3.8
5.82
+1.3
x
+2.4
Abrahamsson5.76
-0.1
Augustssonx
+1.4
x
+2.6
5.60
+1.4
Svensson4.47
+1.3
5.55w
+3.5
5.06w
+2.9
Hedbergx
+2.0
5.38
+0.8
5.16
+0.8
Kval A
6 aug
6 aug
1Khaddi Sagnia
6.35w
Ullevi FK
6.35w
+3.8
Q
  
2Jenny Lestander
6.30w
Örgryte IS
6.30w
+4.6
Q
  
3Tilde Johansson
6.26w
Falkenbergs IK
6.26w
+2.6
Q
  
4Tuvalisa Rosenquist
6.00
Tjalve FIF
6.00
+1.7 PB
q
  
5Karolina Svensson
5.98w
Upsala IF
5.98w
+2.8
q
  
6Rebecka AbrahamssonÖrgryte IS
5.93
+1.3 SB
q
  
7Emilia HammarströmÖrgryte IS
5.85w
+5.0
q
  
8Ida Jexe Ek
5.65w
IFK Halmstad
5.65w
+4.2
  
9Madeleine SöderqvistHuddinge AIS
5.53w
+3.1
  
Annina Stens
Annina Stens 99, Spårvägen
NM
Spårvägens FK
NM
  
Sagnia5.94
+1.6
6.35w
+3.8
Lestander6.30w
+4.6
Johansson6.26w
+2.6
Rosenquist6.00
+1.7
x
+3.8
5.99w
+4.4
Svenssonx
+1.8
5.98w
+2.8
5.78w
+2.6
Abrahamssonx
+4.2
x
+2.6
5.93
+1.3
Hammarström5.76w
+2.2
5.70
+2.0
5.85w
+5.0
Jexe Ekx
+3.2
5.65w
+4.2
5.57w
+2.1
Söderqvist5.38
+1.5
5.53w
+3.1
x
+3.4
Stensx
+2.1
x
+3.8
x
+2.9
Kval B
6 aug
6 aug
1Maja Åskag
Maja Åskag 02, Råby-Rekarne
6.12w
Råby-Rekarne FIF
6.12w
+2.5
Q
  
2Sandra Törnros
6.07w
Spårvägens FK
6.07w
+3.6
q
  
3Emilia Kjellberg
6.07w
IF Göta Karlstad
6.07w
+3.1
q
  
4Cajsa Augustsson
5.98
Örgryte IS
5.98
+0.1
q
  
5Ebba Hedberg
Ebba Hedberg 03, Kvarnsveden
5.79w
Kvarnsvedens GoIF
5.79w
+2.9
q
  
6Lovisa KarlssonHögby IF
5.59
+1.7
  
7Emelie Eklund
5.56w
Täby IS
5.56w
+2.9
  
8Linnéa SäfströmKlippans FK
5.34
+1.1
  
9Elina Gunnarsson
5.26w
IFK Växjö
5.26w
+2.9
  
Åskagx
+2.2
6.12w
+2.5
Törnros5.93w
+2.4
6.07w
+3.6
5.63
+1.7
Kjellbergx
+1.6
x
+2.8
6.07w
+3.1
Augustsson5.69w
+4.1
5.98
+0.1
x
+1.8
Hedberg5.70
+1.7
x
+1.9
5.79w
+2.9
Karlsson4.07
+1.1
5.59
+1.7
Eklund5.23
+0.4
4.06w
+3.4
5.56w
+2.9
Säfströmx
+3.7
5.34
+1.1
x
+1.9
Gunnarsson5.26w
+2.9
5.11
+2.0
4.94
+0.8
K Tresteg     
5 aug

Final A

Final
5 aug
1Rebecka AbrahamssonÖrgryte IS
13.54
+1.2 SB
  
2Maja Åskag
Maja Åskag 02, Råby-Rekarne
13.32
Råby-Rekarne FIF
13.32
–0.1
  
3Jenny Lestander
13.31w
Örgryte IS
13.31w
+2.1
  
4Emelie Nyman Wänseth
13.01
Östersunds GIF
13.01
+0.9
  
5Alice Lindgren EngelblomIFK Lidingö
12.10
+0.7 PB
  
6Cornelia Nilsson
Cornelia Nilsson 01, Skellefteå AIK
11.94
Skellefteå AIK
11.94
+0.7
  
7Annina Stens
Annina Stens 99, Spårvägen
11.86
Spårvägens FK
11.86
+1.3 SB
  
8Emelina WirebroMotala AIF
11.80
+0.6
  
9Angelica Ström
11.73
Spårvägens FK
11.73
+0.9
  
Kajsa LindqvistUpsala IF
NM
  
Abrahamsson13.54
+1.2
x
+1.5
x
+0.7
x
+1.6
13.38
+0.9
x
+0.4
Åskag13.32
-0.1
x
+0.2
13.04
+1.3
13.26
+0.6
x
+2.1
13.18
+0.5
Lestanderx
+1.5
12.63
+1.7
12.32
+1.1
12.69
+1.5
x
+0.9
13.31w
+2.1
Nyman Wänseth12.88
+0.4
12.62w
+2.1
13.01
+0.9
12.89
+0.5
12.82
+0.9
x
+0.9
Lindgren Engelblom11.48
+0.2
11.74
+0.7
11.96
+1.6
11.54
+1.6
11.52
+0.7
12.10
+0.7
Nilssonx
0.0
x
+0.7
11.78
+1.2
x
+0.9
x
+1.0
11.94
+0.7
Stensx
+0.3
x
+0.7
11.85
+0.9
x
+0.2
11.86
+1.3
x
+1.0
Wirebrox
+0.6
x
+0.9
11.75
+1.0
11.50
+0.3
11.80
+0.6
x
+0.5
Ström11.32
-0.1
11.73
+0.9
x
+1.6
Lindqvistx
+0.8
x
+1.0
x
+1.1
K Kula     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Fanny Roos
18.47
Malmö AI
18.47
  
2Sara Lennman
Sara Lennman 96, Spårvägen
17.23
Spårvägens FK
17.23
  
3Axelina Johansson
16.72
Hässelby SK
16.72
  
4Frida Åkerström
16.42
Hässelby SK
16.42
  
5Vanessa Kamga
14.98
Hässelby SK
14.98
  
6Emilia Malmehed
14.07
IF Göta Karlstad
14.07
  
7Linn Gabrielli Gustafsson
14.02
Råby-Rekarne FIF
14.02
  
8Frida Bergvall
13.02
Högby IF
13.02
=SB
  
9Hannah Hilding
Hannah Hilding 02, Spårvägen
12.49
Spårvägens FK
12.49
  
10Jonna LundgrenSkruvs IF
12.05
  
11Natalie Nilssen ZappalàUllevi FK
11.51
  
Roos17.83x18.1818.4718.2817.99
Lennmanx17.2316.90x16.8016.61
Johansson16.5016.7216.4016.29x16.40
Åkerström15.8416.3416.0315.80x16.42
Kamgax13.0813.7814.98xx
Malmehedx13.8614.07x14.03x
Gabrielli Gustafsson14.0213.7613.7013.7413.5313.81
Bergvall12.3112.9012.4613.0212.8012.61
Hildingxx12.49
Lundgren12.0412.05x
Nilssen Zappalàxx11.51
K Diskus     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Vanessa Kamga
60.33
Hässelby SK
60.33
PB
  
2 SWE AT
2Mathilda ErikssonMalmö AI
58.42
PB
  
6 SWE AT
3Emma Ljungberg
Emma Ljungberg 94, Spårvägen
55.63
Spårvägens FK
55.63
SB
  
4Daniella Persson
55.50
Spårvägens FK
55.50
  
5Jennifer Rudberg
53.43
IFK Växjö
53.43
PB
  
17 SWE AT
6Ellen Pettersson
52.09
Upsala IF
52.09
PB
  
24 SWE AT
7Molly Broback
49.09
Upsala IF
49.09
  
8Hannah Hilding
Hannah Hilding 02, Spårvägen
47.83
Spårvägens FK
47.83
  
9Erica Larsson
47.22
IF Göta Karlstad
47.22
  
10Frida Krantz
47.14
Hammarby IF
47.14
PB
  
11Frida Åkerström
45.09
Hässelby SK
45.09
  
12Elin Rubin
Elin Rubin 95, Hovslätt
39.95
Hovslätts IK
39.95
  
Kamga54.48x54.8455.2858.2860.33
Eriksson57.3355.1358.4251.7556.88x
Ljungberg55.62x54.3053.8655.6354.68
Persson49.5853.2452.9152.8153.8655.50
Rudberg53.4351.8452.4349.6351.82x
Petterssonx48.4349.0352.09x50.46
Broback48.8447.0346.11xx49.09
Hilding46.6147.8346.7944.1946.61x
Larsson46.3547.22x
Krantzx39.8747.14
Åkerströmx45.0942.91
Rubinx39.7239.95
Kval
6 aug
6 aug
1Vanessa Kamga
59.96
Hässelby SK
59.96
SB
Q
  
2Mathilda ErikssonMalmö AI
53.33
Q
  
3Emma Ljungberg
Emma Ljungberg 94, Spårvägen
53.23
Spårvägens FK
53.23
Q
  
4Jennifer Rudberg
51.48
IFK Växjö
51.48
Q
  
5Molly Broback
50.00
Upsala IF
50.00
PB
Q
  
40 SWE AT
6Daniella Persson
48.74
Spårvägens FK
48.74
Q
  
7Ellen Pettersson
47.83
Upsala IF
47.83
Q
  
8Frida Åkerström
47.38
Hässelby SK
47.38
Q
  
9Erica Larsson
47.17
IF Göta Karlstad
47.17
Q
  
10Hannah Hilding
Hannah Hilding 02, Spårvägen
46.60
Spårvägens FK
46.60
q
  
11Elin Rubin
Elin Rubin 95, Hovslätt
44.80
Hovslätts IK
44.80
SB
q
  
12Frida Krantz
41.33
Hammarby IF
41.33
q
  
13Amanda Fridberg
40.55
IF Göta Karlstad
40.55
  
14Ida StenbäckSK Bore
37.98
SB
  
15Maria Nilsson
29.39
IK Orient
29.39
  
Nina Björkman
Nina Björkman 98, Västerås FK
NM
Västerås FK
NM
  
Kamga59.96
Eriksson53.33
Ljungberg53.23
Rudberg51.48
Broback50.00
Persson48.74
Pettersson47.83
Åkerström47.38
Larssonx47.17
Hilding39.5046.6045.37
Rubinx44.80x
Krantz41.33xx
Fridberg40.5535.94x
Stenbäckx37.3837.98
Nilsson29.39xx
Björkmanxxx
K Slägga     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Grete Ahlberg
66.50
Hammarby IF
66.50
  
2Kajsa Wennberg
64.46
Upsala IF
64.46
  
3Rebecka Hallerth
64.04
Spårvägens FK
64.04
  
4Sara Forssell
63.20
Motala AIF
63.20
  
5Eleni Larsson
Eleni Larsson 93, Spårvägen
60.65
Spårvägens FK
60.65
  
6Patricia Kamga
56.11
Upsala IF
56.11
  
7Emma Palmgren
55.72
IF Göta Karlstad
55.72
  
8Kristina Andersson
55.18
Råby-Rekarne FIF
55.18
  
9Luana Lund KlaricUllevi FK
53.41
  
10Hillevi Carlsson
53.19
Hässelby SK
53.19
  
11Isabella Wiklund
Isabella Wiklund 03, Västerås FK
52.04
Västerås FK
52.04
  
Linnéa JönssonUpsala IF
NM
  
Ahlberg65.6865.37x64.9965.2766.50
Wennberg61.8761.8864.46xxx
Hallerthx62.1462.02xx64.04
Forssell61.2961.4562.7962.6962.8763.20
Larsson59.8760.65xxxx
Kamgax51.5554.9355.2856.1153.07
Palmgren54.6655.7251.7454.6652.6554.75
Andersson55.1351.6955.1851.0552.7853.34
Lund Klaric49.4653.3853.41
Carlsson53.1952.7350.97
Wiklund52.0452.0149.83
Jönssonxxx
Kval
6 aug
6 aug
1Grete Ahlberg
63.17
Hammarby IF
63.17
Q
  
2Sara Forssell
61.49
Motala AIF
61.49
Q
  
3Rebecka Hallerth
60.77
Spårvägens FK
60.77
Q
  
4Kajsa Wennberg
59.18
Upsala IF
59.18
Q
  
5Eleni Larsson
Eleni Larsson 93, Spårvägen
56.64
Spårvägens FK
56.64
Q
  
6Linnéa Jönsson
55.47
Upsala IF
55.47
q
  
7Kristina Andersson
53.87
Råby-Rekarne FIF
53.87
q
  
7Emma Palmgren
53.87
IF Göta Karlstad
53.87
q
  
9Luana Lund KlaricUllevi FK
52.66
q
  
10Hillevi Carlsson
51.38
Hässelby SK
51.38
q
  
11Isabella Wiklund
Isabella Wiklund 03, Västerås FK
51.37
Västerås FK
51.37
q
  
12Patricia Kamga
51.22
Upsala IF
51.22
q
  
13Emma Holmgren Löf
51.11
Upsala IF
51.11
  
14Ida StenbäckSK Bore
49.08
  
15Amanda Fridberg
49.06
IF Göta Karlstad
49.06
  
16Alexandra Nilsson
47.79
IF Göta Karlstad
47.79
  
17Tilde Jönsson
44.22
Tjalve FIF
44.22
  
Ellen Forsell
NM
Hammarby IF
NM
  
Ahlberg63.17
Forssell61.49
Hallerth60.77
Wennbergx59.18
Larsson56.64
Jönssonx55.47x
Anderssonx53.87x
Palmgren53.87xx
Lund Klaric49.0952.6650.95
Carlsson51.38x
Wiklund48.0251.37x
Kamga51.22xx
Holmgren Löf46.78x51.11
Stenbäckx38.4549.08
Fridberg46.4148.7749.06
Nilssonx47.79x
Jönsson42.2443.4544.22
Forsellxxx
K Spjut     
5 aug

Final A

Final
5 aug
1Carolin Näslund
50.96
IF Göta Karlstad
50.96
  
2Bianca Salming
50.13
Turebergs FK
50.13
SB
  
3Matilda Elfgaard
48.22
IFK Växjö
48.22
  
4Beatrice Lantz
48.04
Hässelby SK
48.04
  
5Amanda Olsson
46.79
Säffle FIK
46.79
  
6Alva Back
Alva Back 06, Tureberg
45.50
Turebergs FK
45.50
PB
  
49 SWE AT
7Emelie Olsson
45.50
Säffle FIK
45.50
PB
  
49 SWE AT
8Stina Jacobson
45.34
Örgryte IS
45.34
SB
  
9Eunice Karlsson
Eunice Karlsson 98, Eskilstuna FI
44.85
Eskilstuna FI
44.85
  
10Tilda Bernhult
Tilda Bernhult 04, KFUM Örebro
43.52
KFUM Örebro
43.52
  
11Amanda Nilsson
42.63
Örgryte IS
42.63
SB
  
12Sophie Reid
41.72
IK Ymer
41.72
  
13Sofie Hammar
41.50
Ullevi FK
41.50
  
14Amanda Rask
Amanda Rask 02, IFK Umeå
41.48
IFK Umeå
41.48
  
15Klara Rådbo
38.40
Hässelby SK
38.40
  
Näslund47.8250.68x47.3448.3550.96
Salming49.7650.09x45.3650.1348.52
Elfgaard44.5147.1048.2244.72x46.32
Lantz48.0448.0145.1548.0447.93x
Olsson44.11x45.1940.5146.7943.02
Back44.0241.7245.29x44.9245.50
Olsson43.1745.5037.1643.7239.0244.14
Jacobson42.7245.3440.6539.58x42.09
Karlsson43.9044.2544.85
Bernhult43.5243.4742.27
Nilsson39.9141.4042.63
Reid38.8139.2241.72
Hammar41.0041.50x
Rask40.8841.4839.26
Rådbo38.2738.4038.35

© 2022 Friidrottsstatistik