0

24.8
16.10
11.9
13.11
12.11
27.11
26.11
26.11
27.11
26.11
19.11
5.11
19.11
23.10
5.11
15.11
12.11
16.8
19‐20.11
19‐20.11
19‐20.11
19.11
20.11
19‐20.11
29.10
15.10
6.10
12.11
11‐13.11
12.11
22.10
5.11
5.11
30.10
15.10
8.9
1.9
30.8
25.8
23.8
30.10
29.10
15.10
6.8
29.10
24.9
5.8
20.9
16.10
9.10
22.10
15.10
29.10
10.9
2.10
16.10
23.10
15.10
18.9
10.9
8‐9.10
22‐23.10
22.10
23.10
23.10
23.10
22.10
8.10
1.10
15.10
16.10
16.10
22.10
18.9
23.10
23.10
23.10
22.10
15.10
20.10
19.10
15.10
16.10
16.10
18.10
15.10
25.9
23‐25.9
18.9
15.10
15.10
8.10
19‐20.8
27.8
18.9
15.10
8.10
15.10
15.10
16.10
Arena: Ekängens Friidrottsarena   Arrangör: Råby-Rekarne FIF
Tävlande: 95 (41+54)   Starter: 142 (60+82)

Män
M 60 m     

Vind: -0.3

Final A

Final

Vind: -0.3
1Jean-Christian ZirignonMalmö AI
6.86
PB
  
2Simon Sharapo
Simon Sharapo 01, KFUM Örebro
7.05
KFUM Örebro
7.05
PB
  
3Oskar Motta
Oskar Motta 98, Upsala IF
7.13
Upsala IF
7.13
PB
  
4Tim Singmandeewised
7.29
Västerås FK
7.29
PB
  
5Stefan Franzén
Stefan Franzén 03, KFUM Örebro
7.40
KFUM Örebro
7.40
PB
  
6Linus Boyer
Linus Boyer 95, Upsala IF
7.52
Upsala IF
7.52
SB
  
7Mamool TazehnamTyresö FK
7.64
PB
  
M 80 m     

Vind: -0.9

Final A

Final

Vind: -0.9
1Simon Sharapo
Simon Sharapo 01, KFUM Örebro
9.11
KFUM Örebro
9.11
PB
  
2Stefan Franzén
Stefan Franzén 03, KFUM Örebro
9.48
KFUM Örebro
9.48
PB
  
3Linus Boyer
Linus Boyer 95, Upsala IF
9.64
Upsala IF
9.64
PB
  
4Oskar Tennhed
Oskar Tennhed 07, Råby-Rekarne
9.74
Råby-Rekarne FIF
9.74
  
5Joar Eriksson
9.79
Turebergs FK
9.79
  
6David Elander
David Elander 08, KFUM Örebro
10.08
KFUM Örebro
10.08
  
M 100 m     

Vind: +0.4

Final A

Final

Vind: +0.4
1Jean-Christian ZirignonMalmö AI
10.64
SB
  
2David Mattiasson
10.98
Turebergs FK
10.98
PB
  
3Viktor Wall
11.00
Hammarby IF
11.00
SB
  
4Oskar Motta
Oskar Motta 98, Upsala IF
11.17
Upsala IF
11.17
  
5Benjamin Tinglöf
11.28
Ärla IF
11.28
SB
  
6Paul Förnestig
11.33
Hammarby IF
11.33
  
7Amir Shaker
Amir Shaker 89, Eskilstuna FI
11.48
Eskilstuna FI
11.48
  
Final B
Vind: -0.5
Vind: -0.5
1William Brändeborn
11.37
Råby-Rekarne FIF
11.37
PB
  
2Tim Singmandeewised
11.49
Västerås FK
11.49
  
3Elias BouloussaaBromma IF
11.62
  
4Linus Boyer
Linus Boyer 95, Upsala IF
11.84
Upsala IF
11.84
SB
  
5David Elander
David Elander 08, KFUM Örebro
12.24
KFUM Örebro
12.24
  
Andrei Popa
Andrei Popa 06, Mariestads AIF
DNF
Mariestads AIF
DNF
  
Final C
Vind: -1.0
Vind: -1.0
1Preeda Tantimethakun
12.10
Eskilstuna FI
12.10
PB
  
2Mamool Tazehnam
12.19
Tyresö FK
12.19
  
3Edvin Unger
12.32
Bromma IF
12.32
  
4Anssi Lehtevä
12.40
Huddinge AIS
12.40
PB
  
M 100 m extra     

Vind: +1.1

Final A

Final

Vind: +1.1
1David Mattiasson
10.97
Turebergs FK
10.97
PB
  
2Andrei Popa
Andrei Popa 06, Mariestads AIF
11.39
Mariestads AIF
11.39
  
3Tim Singmandeewised
11.42
Västerås FK
11.42
  
M 400 m     


Final A

Final

1August Kallin
August Kallin 02, Västerås FK
50.69
Västerås FK
50.69
  
2Jesper RilegårdTäby IS
51.41
PB
  
3Max Myrin
53.16
Hellas FK
53.16
PB
  
4John Bäck
John Bäck 06, Tureberg
53.74
Turebergs FK
53.74
PB
  
5Leonardo Huayna FernándezTurebergs FK
54.81
PB
  
6Felix ÖsterbergBoo IF
56.82
  
7August Hannerstål
58.82
Sundbybergs IK
58.82
PB
  
8Oliwer Eriksson
Oliwer Eriksson 12, Råby-Rekarne
1:13.11
12Råby-Rekarne FIF
1:13.11
PB
  
M 1500 m     


Final A

Final

1Sebastian Thysell
4:13.76
Ärla IF
4:13.76
PB
  
2Tage Häggmark
4:22.25
Ärla IF
4:22.25
PB
  
3Joakim Rosendal
4:56.57
Ärla IF
4:56.57
  
Einar JohanssonÄrla IF
DNF
  
M Höjd     


Final A

Final

1Melwin Lycke HolmKils AIK
2.13
  
2Emil Petersson
1.97
Turebergs FK
1.97
PB
  
3Elias Sahlin
1.94
IFK Lidingö
1.94
SB
  
4Andrei Popa
Andrei Popa 06, Mariestads AIF
1.91
Mariestads AIF
1.91
  
1.75
2.09
1.80
2.11
1.85
2.13
1.88
2.15
1.91
1.94
1.97
2.00
2.03
2.05
2.07
Lycke Holm-
o
o
o
o
xxo
o
xxx
o
xo
o
o
o
o
xo
Petersson-
o
o
o
o
o
xxo
xxx



Sahlin-
-
o
-
xo
xxo
xxx




Popao
o
o
o
xo
xxx





M Spjut     


Final A

Final

1Theodor Thor
Theodor Thor 93, Eskilstuna FI
63.18
Eskilstuna FI
63.18
  
Thor63.1663.1862.5161.2960.3562.14
P17 Diskus (1.5 kg)     


Final A

Final

1Joel Wikström
35.52
Huddinge AIS
35.52
  
Wikström35.52xxx31.05x
P15 Spjut (600 g)     


Final A

Final

1Oskar Tennhed
Oskar Tennhed 07, Råby-Rekarne
43.86
Råby-Rekarne FIF
43.86
PB
  
2Joar Eriksson
34.92
Turebergs FK
34.92
PB
  
Tennhed40.3341.3043.8637.26xx
Eriksson32.6431.6834.9234.18
P13 Höjd     


Final A

Final

1Alexander Brändeborn
1.54
Råby-Rekarne FIF
1.54
  
1.401.451.481.511.541.57
Brändebornooooxoxxx
P13 Diskus (0.6 kg)     


Final A

Final

1Alexander Brändeborn
31.46
Råby-Rekarne FIF
31.46
  
2Jakob Lindberg
23.13
Hellas FK
23.13
PB
  
3Love Lindberg
21.20
Hellas FK
21.20
PB
  
Brändebornx28.3331.4626.98
Lindberg22.3623.13xx
Lindberg20.4321.2015.2320.12
P13 Spjut (400 g)     


Final A

Final

1Alexander Brändeborn
27.96
Råby-Rekarne FIF
27.96
  
2Jakob Lindberg
22.60
Hellas FK
22.60
  
3Love Lindberg
19.98
Hellas FK
19.98
  
Brändeborn27.9625.7926.9027.42
Lindberg22.5220.6721.3622.60
Lindberg18.1319.9814.06x
Kvinnor
K 60 m     


Final A

Final

1Virva Rylander
Virva Rylander 00, Västerås FK
7.98 nwi
Västerås FK
7.98 nwi
  
2Filippa Engström
Filippa Engström 07, Västerås FK
8.01 nwi
Västerås FK
8.01 nwi
  
3Stina Östholm
Stina Östholm 09, Eskilstuna FI
9.04 nwi
Eskilstuna FI
9.04 nwi
  
K 100 m     

Vind: -1.4

Final A

Final

Vind: -1.4
1Virva Rylander
Virva Rylander 00, Västerås FK
12.58
Västerås FK
12.58
SB
  
2Filippa Engström
Filippa Engström 07, Västerås FK
12.82
Västerås FK
12.82
  
3Ebba Hållén
Ebba Hållén 06, Eskilstuna FI
12.99
Eskilstuna FI
12.99
  
4Sarah Karlsson
Sarah Karlsson 01, Råby-Rekarne
13.02
Råby-Rekarne FIF
13.02
  
5Freja Avebäck
13.28
Malmö AI
13.28
  
6Felicia Lindberg
13.81
Hammarby IF
13.81
  
Final B
Vind: +0.9
Vind: +0.9
1Felicia Persson
13.64
Katrineholms SK
13.64
PB
  
2Emilia Stenström
13.72
Huddinge AIS
13.72
PB
  
3Alice Enetjärn
Alice Enetjärn 06, Nyköpings BIS
14.06
Nyköpings BIS
14.06
=PB
  
K 100 m extra     

Vind: +0.8

Final A

Final

Vind: +0.8
1Virva Rylander
Virva Rylander 00, Västerås FK
12.74
Västerås FK
12.74
  
2Felicia Lindberg
13.56
Hammarby IF
13.56
  
3Alice Enetjärn
Alice Enetjärn 06, Nyköpings BIS
14.15
Nyköpings BIS
14.15
  
K 400 m     


Final A

Final

1Linnéa Ericsson BäckvallTurebergs FK
1:00.85
  
2Lisa Bäckdén
1:02.37
Huddinge AIS
1:02.37
PB
  
3Alice Berg
Alice Berg 02, Tureberg
1:03.79
Turebergs FK
1:03.79
SB
  
4Albertina Brandt
1:07.32
Hammarby IF
1:07.32
PB
  
5Stina Östholm
Stina Östholm 09, Eskilstuna FI
1:08.61
Eskilstuna FI
1:08.61
PB
  
K 1500 m     


Final A

Final

1Wilma Anna Bekkemoen Torbiörnsson
Wilma Anna Bekkemoen Torbiörnsson 07, NOR
4:45.87
07NOR
4:45.87
  
2Ebba Broms
4:48.91
Brevens IF
4:48.91
PB
  
3Melissa Bentayeb
4:59.26
Täby IS
4:59.26
  
4Liv Hanell
5:03.45
IFK Tumba
5:03.45
  
5Linnea Josefsson
5:08.75
Hammarby IF
5:08.75
PB
  
6Stella Diaz Stenlund
5:17.71
Sundbybergs IK
5:17.71
PB
  
7Fredrika Nyblom
Fredrika Nyblom 09, Västerås FK
6:23.85
Västerås FK
6:23.85
PB
  
K Höjd     


Final A

Final

1Alice Enetjärn
Alice Enetjärn 06, Nyköpings BIS
1.63
Nyköpings BIS
1.63
PB
  
2Elsa Hårrskog
1.57
IFK Mora
1.57
SB
  
2Tea Noreland
Tea Noreland 07, Södertälje IF
1.57
Södertälje IF
1.57
PB
  
4Emma Walfridsson
1.54
Hanvikens SK
1.54
  
4Zelda Eckers
Zelda Eckers 08, Åkersberga
1.54
Åkersberga SK
1.54
  
4Emma Karlsson Svedestam
1.54
Råby-Rekarne FIF
1.54
=SB
  
7Anna Möller
Anna Möller 06, Södertälje IF
1.54
Södertälje IF
1.54
  
8Felicia Lindberg
1.51
Hammarby IF
1.51
  
9Emilia StenströmHuddinge AIS
1.51
SB
  
10Hilma Sevelin
Hilma Sevelin 07, Katrineholm
1.45
Katrineholms SK
1.45
SB
  
11Emma Stenman
Emma Stenman 02, KFUM Örebro
1.45
KFUM Örebro
1.45
  
12Emilia Olsson
Emilia Olsson 94, Eskilstuna FI
1.45
Eskilstuna FI
1.45
  
13Molly Eriksson
Molly Eriksson 09, Västerås FK
1.40
Västerås FK
1.40
PB
  
14Thea Englund
Thea Englund 08, Västerås FK
1.40
Västerås FK
1.40
  
15Maja Sevelin
Maja Sevelin 10, Katrineholm
1.30
Katrineholms SK
1.30
  
1.20
1.63
1.25
1.65
1.30
1.35
1.40
1.45
1.48
1.51
1.54
1.57
1.60
Enetjärn-
xxo
-
xxx
-
-
-
-
o
xo
xo
o
xxo
Hårrskog-
-
-
-
-
-
xo
o
o
xxo
xxx
Noreland-
-
-
-
xo
o
o
o
o
xxo
xxx
Walfridsson-
-
-
-
-
-
o
o
o
xxx

Eckers-
-
-
o
o
o
o
o
o
xxx

Karlsson Svedestam-
-
-
-
-
-
o
o
o
xxx

Möller-
-
-
-
-
-
xxo
o
o
xxx

Lindberg-
-
-
-
o
xxo
o
xo
xxx


Stenström-
-
-
-
o
o
xo
xxo
xxx


Sevelin-
-
-
o
xo
o
xxx




Stenman-
-
-
-
-
xo
xxx




Olsson-
-
-
-
o
xxo
xxx




Eriksson-
o
o
xxo
o
xxx





Englund-
-
-
xo
xxo
xxx





Sevelino
o
o
xxx







K Tresteg     


Final A

Final

1Annina Stens
Annina Stens 99, Spårvägen
11.73
Spårvägens FK
11.73
0.0 SB
  
2Lisa Weyhenmeyer
11.00
Upsala IF
11.00
–0.8
  
3Isabelle Malmborg
10.44
Hässelby SK
10.44
–0.6
  
4Johanna Fernberg
10.32
IK Westmannia
10.32
0.0
  
5Felicia Persson
10.30
Katrineholms SK
10.30
+0.2
  
6Stella Stenman
Stella Stenman 04, KFUM Örebro
9.72
KFUM Örebro
9.72
0.0 PB
  
7Zelda Eckers
Zelda Eckers 08, Åkersberga
9.60
Åkersberga SK
9.60
–1.3 PB
  
Stensx
0.0
x
0.0
x
0.0
11.73
0.0
x
-0.1
11.25
-1.1
Weyhenmeyerx
+0.2
10.29
-0.8
x
+0.3
10.59
0.0
10.55
-1.2
11.00
-0.8
Malmborg10.05
0.0
x
0.0
10.30
0.0
x
-0.6
9.99
-0.5
10.44
-0.6
Fernberg9.96
+0.2
9.52
-0.1
9.95
0.0
10.32
0.0
9.80
0.0
10.19
-0.4
Persson10.30
+0.2
10.18
0.0
10.12
0.0
9.92
0.0
9.57
-0.7
10.00
-0.3
Stenman9.47
0.0
x
0.0
9.44
+0.2
9.72
0.0
x
-0.1
9.34
-0.5
Eckers9.21
-0.1
9.34
0.0
9.16
-0.1
9.14
0.0
9.50
0.0
9.60
-1.3
K Kula     


Final A

Final

1Linn Gabrielli Gustafsson
14.04
Råby-Rekarne FIF
14.04
  
2Hannah Hilding
Hannah Hilding 02, Spårvägen
12.82
Spårvägens FK
12.82
  
3Felicia Lindberg
12.24
Hammarby IF
12.24
  
4Frida Krantz
10.85
Hammarby IF
10.85
  
5Rebecca Edberg
Rebecca Edberg 98, KFUM Örebro
8.99
KFUM Örebro
8.99
  
Gabrielli Gustafsson13.6213.8814.04x13.85x
Hilding12.2712.41x12.82xx
Lindberg12.2212.1112.1012.2411.92
Krantzxxxx10.1910.85
Edbergx8.42x8.998.738.72
K Diskus     


Final A

Final

1Hannah Hilding
Hannah Hilding 02, Spårvägen
45.86
Spårvägens FK
45.86
  
2Frida Krantz
37.97
Hammarby IF
37.97
  
3Tilda Bernhult
Tilda Bernhult 04, KFUM Örebro
37.68
KFUM Örebro
37.68
  
4Tindra Törnestam
34.78
Spårvägens FK
34.78
  
5Desiree Essman
Desiree Essman 06, Råby-Rekarne
30.47
Råby-Rekarne FIF
30.47
  
6Rebecca Edberg
Rebecca Edberg 98, KFUM Örebro
26.53
KFUM Örebro
26.53
  
Carolina Nyblom
Carolina Nyblom 06, Västerås FK
NM
Västerås FK
NM
  
Hilding42.8945.86x43.7142.2241.94
Krantzxxxx37.97x
Bernhult37.0936.1637.68xxx
Törnestam33.68x33.5934.7834.0934.48
Essmanx30.47x26.6029.7530.04
Edberg26.20xx26.53xx
Nyblomxxxxxx
K Spjut     


Final A

Final

1Eunice Karlsson
Eunice Karlsson 98, Eskilstuna FI
41.23
Eskilstuna FI
41.23
  
2Emilia Stenström
31.73
Huddinge AIS
31.73
SB
  
3Linnea WesterbergF Bålsta IK
30.93
  
Karlsson37.4941.2339.7138.3939.96x
Stenström28.0230.0231.7329.5331.0128.44
Westerberg30.1530.93x29.6330.3729.17
F17 Kula (3.0 kg)     


Final A

Final

1Felicia Persson
10.46
Katrineholms SK
10.46
PB
  
2Carolina Nyblom
Carolina Nyblom 06, Västerås FK
7.94
Västerås FK
7.94
PB
  
Persson9.119.049.739.9010.469.51
Nyblom6.947.40x7.587.697.94
F15 Kula (3.0 kg)     


Final A

Final

1Julia Karlsson
Julia Karlsson 07, KFUM Örebro
11.46
KFUM Örebro
11.46
  
2Beatrice LindbergHellas FK
10.03
  
3Hilma Sevelin
Hilma Sevelin 07, Katrineholm
7.84
Katrineholms SK
7.84
  
Karlsson10.2210.9311.4611.4411.0311.02
Lindberg10.009.109.639.4210.03
Sevelin7.417.847.377.277.447.23
F15 Diskus (0.75 kg)     


Final A

Final

1Julia Karlsson
Julia Karlsson 07, KFUM Örebro
32.39
KFUM Örebro
32.39
PB
  
2Beatrice LindbergHellas FK
30.72
PB
  
3Emelie Lindqvist
Emelie Lindqvist 07, Västerås FK
27.66
Västerås FK
27.66
  
4Ebba Persson
Ebba Persson 07, Södertälje IF
26.63
Södertälje IF
26.63
PB
  
5Zelda Eckers
Zelda Eckers 08, Åkersberga
24.24
Åkersberga SK
24.24
  
6Linnea Nederström
20.86
Sundbybergs IK
20.86
  
Karlsson32.39x27.0030.16xx
Lindbergxx30.72x23.6929.28
Lindqvist25.8425.5126.4027.6624.50x
Perssonx23.44xxx26.63
Eckers24.2419.3522.1822.91x19.63
Nederström19.4719.6318.6120.5619.6920.86
F13 Tresteg (zon)     


Final A

Final

1Maja Sevelin
Maja Sevelin 10, Katrineholm
8.35
Katrineholms SK
8.35
0.0 PB
  
2Vendela Dekreon
Vendela Dekreon 09, Eskilstuna FI
8.10
Eskilstuna FI
8.10
–0.1
  
Sevelin8.35
0.0
8.34
-0.2
8.22
-0.2
8.02
0.0
Dekreon8.08
+0.4
8.01
+0.2
8.10
-0.1
7.95
0.0
F13 Kula (2.0 kg)     


Final A

Final

1Molly Eriksson
Molly Eriksson 09, Västerås FK
10.78
Västerås FK
10.78
PB
  
2Vendela Dekreon
Vendela Dekreon 09, Eskilstuna FI
10.41
Eskilstuna FI
10.41
  
Eriksson10.5210.6510.7810.10
Dekreon10.4110.049.1210.09
F13 Diskus (0.6 kg)     


Final A

Final

1Vendela Dekreon
Vendela Dekreon 09, Eskilstuna FI
25.76
Eskilstuna FI
25.76
  
Dekreonxx22.5525.76
F13 Spjut (400 g)     


Final A

Final

1Molly Eriksson
Molly Eriksson 09, Västerås FK
28.39
Västerås FK
28.39
  
2Vendela Dekreon
Vendela Dekreon 09, Eskilstuna FI
25.54
Eskilstuna FI
25.54
  
Eriksson28.39x27.66x
Dekreon24.4623.7925.5422.56

© 2022 Friidrottsstatistik