29.6
29.6
29.6
22.6
30.6
28.5
11.6
21.6
29.6
21.6
28.6
18‐19.6
26.6
30.6
8.6
8.6
1.6
24.5
19.5
30.6
4.6
28.6
16.6
28‐29.6
28.6
28.6
28.6
28.6
27.6
22.6
21.6
20.6
14.6
27.6
24.6
26.6
21.6
26.6
26.6
19.6
26.6
26.6
26.6
22.6
20.6
23.6
26.6
25‐26.6
22.6
22.6
22.6
16.6
20.6
15.6
22.6
21.6
20.6
18.6
14.6
17‐19.6
17‐19.6
6.6
26.5
18.6
15.6
21.6
21.6
21.6
18.6
30.4
15.5
21.5
22.5
8.6
20.6
20.6
13.6
16.6
14.6
19.6
6.6
6.6
6.6
6.6
1.6
1.6
1.6
31.5‐1.6
19.6
18.6
18.6
16.6
19.6
12.6
12.6
16.6
16.6
11.6
4.6
4.6
Arena: Källbrinks IP och Jerikovallen (slägga)   Arrangör: Huddinge AIS
Tävlande: 360 (183+177)   Starter: 922 (423+499)

Män
M 100 m     
18 jun
Vind: -1.7

Final A

Final
18 jun
Vind: -1.7
1Ibrahim AbakarTäby IS
11.82
  
2Malik N´Kunu
Malik N´Kunu 99, Spårvägen
11.94
Spårvägens FK
11.94
  
3Kassim Rashid MuhammadSundbybergs IK
12.06
  
4Kenan Kuru
Kenan Kuru 04, Tullinge FI
12.08
Tullinge FI
12.08
  
5Jacob Vestman
12.18
Huddinge AIS
12.18
  
6Leo Mc Million
12.55
Vallentuna FK
12.55
  
Heat 1
18 jun Vind: -0.6
18 junVind: -0.6
1Ibrahim AbakarTäby IS
11.79
q
  
2Jacob Vestman
12.08
Huddinge AIS
12.08
SB
q
  
3Kenan Kuru
Kenan Kuru 04, Tullinge FI
12.09
Tullinge FI
12.09
q
  
4Emil Petersson
12.26
Turebergs FK
12.26
PB
q
  
5Niclas Lindholm
13.51
Mälarö SOK
13.51
PB
  
Heat 2
18 jun Vind: +0.3
18 junVind: +0.3
1Ludvig All
11.29
Täby IS
11.29
q
  
2Malik N´Kunu
Malik N´Kunu 99, Spårvägen
11.88
Spårvägens FK
11.88
SB
q
  
3Kassim Rashid MuhammadSundbybergs IK
11.97
PB
q
  
4Leo Mc Million
12.30
Vallentuna FK
12.30
q
  
M 200 m     
19 jun
Vind: -2.2

Final A

Final
19 jun
Vind: -2.2
1Oscar Niklasson
23.24
Hanvikens SK
23.24
SB
  
2Dennis Elms JanssonHuddinge AIS
23.46
SB
  
3Emil Sörqvist
23.58
Huddinge AIS
23.58
SB
  
4Edward Appelberg
Edward Appelberg 01, Linköpings GIF
23.79
Linköpings GIF
23.79
SB
  
5Filip Engström
23.90
Hammarby IF
23.90
PB
  
Final B
19 jun Vind: +0.5
19 junVind: +0.5
1Gustaf Vennerholm
23.36
Spårvägens FK
23.36
PB
  
2Kenan Kuru
Kenan Kuru 04, Tullinge FI
23.92
Tullinge FI
23.92
  
3Martin Skeppstedt
26.10
Hammarby IF
26.10
SB
  
4Mikael Busch
27.13
Danderyds SK
27.13
PB
  
5Fredrik Sandell
27.72
Danderyds SK
27.72
PB
  
M 400 m     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Mattias Waernulf
Mattias Waernulf 02, Västerås FK
48.23
Västerås FK
48.23
PB
  
2Simon MartinssonMalmö AI
49.38
  
3Christopher HalldénTurebergs FK
51.11
  
4Kenan Kuru
Kenan Kuru 04, Tullinge FI
52.59
Tullinge FI
52.59
PB
  
5Filip Engström
53.47
Hammarby IF
53.47
  
6Marcus Adrian
57.34
Huddinge AIS
57.34
  
Final B
18 jun
18 jun
1Walid Oussalah
Walid Oussalah 95, Spårvägen
51.82
Spårvägens FK
51.82
PB
  
2Edward Appelberg
Edward Appelberg 01, Linköpings GIF
52.58
Linköpings GIF
52.58
SB
  
3Jitse van Esch
54.37
Hellas FK
54.37
PB
  
4Joel Djerf
Joel Djerf 78, Tureberg
55.55
Turebergs FK
55.55
PB
  
5Bobbie Baars
1:03.80
Turebergs FK
1:03.80
SB
  
Oscar NiklassonHanvikens SK
DNF
  
M 800 m     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Albert Söderqvist
1:59.05
Tullinge FI
1:59.05
  
2Simon Sandkvist
1:59.32
Spårvägens FK
1:59.32
  
3Daniel Arvidsson
2:04.31
Spårvägens FK
2:04.31
SB
  
4Axel Månsson
2:05.10
Hanvikens SK
2:05.10
PB
  
5Theodor Broms
Theodor Broms 02, Löparnas vänner
2:07.01
Löparnas vänner IF
2:07.01
  
6Nils Gähler
2:09.12
Bromma IF
2:09.12
SB
  
Daniel Norberg
Daniel Norberg 78, Spårvägen
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Final B
18 jun
18 jun
1Noah Busch
Noah Busch 05, Danderyd
2:13.17
Danderyds SK
2:13.17
PB
  
2Daniel Musirim
2:13.22
Sundbybergs IK
2:13.22
  
3Fredrik Eckerström
2:16.43
Spårvägens FK
2:16.43
SB
  
4Anders Klockar
2:16.79
Huddinge AIS
2:16.79
SB
  
5Hugo Sundström
2:25.85
Hammarby IF
2:25.85
  
6Daniel Förberg
2:27.69
Fredrikshofs FIF
2:27.69
  
7Erik Alteskog
2:28.95
Hammarby IF
2:28.95
PB
  
M 1500 m     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Albert Söderqvist
4:12.06
Tullinge FI
4:12.06
  
2Simon Sandkvist
4:15.04
Spårvägens FK
4:15.04
PB
  
3Theodor Broms
Theodor Broms 02, Löparnas vänner
4:18.93
Löparnas vänner IF
4:18.93
PB
  
4Simon Bratt
Simon Bratt 05, Triangeln
4:23.40
IF Triangeln
4:23.40
PB
  
5Michael Negasi
Michael Negasi 06, Löparnas vänner
4:24.10
Löparnas vänner IF
4:24.10
PB
  
6Alexander Björklund
4:28.48
Hässelby SK
4:28.48
PB
  
7Noah Busch
Noah Busch 05, Danderyd
4:29.99
Danderyds SK
4:29.99
PB
  
8Håkan Eriksson
Håkan Eriksson 61, Malungs SoFK
4:30.02
Malungs SoFK
4:30.02
SB
  
9David Wide
David Wide 03, Hässelby
4:32.74
Hässelby SK
4:32.74
SB
  
10Arturs Steinbergs
4:42.82
Huddinge AIS
4:42.82
SB
  
11Daniel Förberg
4:56.48
Fredrikshofs FIF
4:56.48
PB
  
Jan Förberg
Jan Förberg 42, Löparnas vänner
DNF
Löparnas vänner IF
DNF
  
M 5000 m     
17 jun

Final A

Final
17 jun
1Damian Nevins
15:23.29
Högby IF
15:23.29
SB
  
2Luis Loucel
Luis Loucel 88, ESA
15:46.65
88ESA
15:46.65
PB
  
3Edvin Ahlgren
Edvin Ahlgren 94, Fredrikshof
16:05.14
Fredrikshofs FIF
16:05.14
PB
  
4Sylvain Glos
Sylvain Glos 87, Studenterna
16:09.81
FK Studenterna
16:09.81
SB
  
5Timmy Karlsson
Timmy Karlsson 86, Studenterna
16:55.34
FK Studenterna
16:55.34
SB
  
6Christian Smedberg
Christian Smedberg 86, Nacka Värmdö
16:55.83
Nacka Värmdö SK
16:55.83
SB
  
7Fredrik Bernsmed
17:34.06
Fredrikshofs FIF
17:34.06
PB
  
8Felix Davidsson-BerndtssonHammarby IF
17:39.46
SB
  
9Arturs Steinbergs
17:47.20
Huddinge AIS
17:47.20
SB
  
10Mikael Rosengren
17:51.31
Huddinge AIS
17:51.31
  
Daniel Förberg
DNF
Fredrikshofs FIF
DNF
  
Ulf Eriksson
DNF
Huddinge AIS
DNF
  
Final B
17 jun
17 jun
1Andreas Bylund
Andreas Bylund 77, Studenterna
18:42.82
FK Studenterna
18:42.82
SB
  
2Martin Omberg
Martin Omberg 05, Löparnas vänner
20:18.95
Löparnas vänner IF
20:18.95
  
3Bo Roger Nordström
23:51.51
Dala-Järna IK
23:51.51
SB
  
4Jan Förberg
Jan Förberg 42, Löparnas vänner
25:02.86
Löparnas vänner IF
25:02.86
  
M 110 m häck     
19 jun
Vind: -1.1

Final A

Final
19 jun
Vind: -1.1
1Marvin Tay
Marvin Tay 90, Spårvägen
14.78
Spårvägens FK
14.78
SB
  
2Gustaf Vennerholm
16.62
Spårvägens FK
16.62
  
3Jesper Nyman
17.21
Hanvikens SK
17.21
SB
  
M 400 m häck     
17 jun

Final A

Final
17 jun
1Dennis Elms JanssonHuddinge AIS
55.67
PB
  
2Emil Sörqvist
57.31
Huddinge AIS
57.31
SB
  
3Anton Ledell
58.48
Huddinge AIS
58.48
  
4Johan Ndure
Johan Ndure 81, All Stripes
1:02.15
All Stripes SC
1:02.15
SB
  
M Höjd     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Emil Petersson
1.96
Turebergs FK
1.96
PB
  
2David Östling
1.74
IF Göta Karlstad
1.74
SB
  
3Douglas Stenberg
1.36
IF Göta Karlstad
1.36
SB
  
4Anders Ekwall
Anders Ekwall 56, Sthlms FTF
1.26
Stockholms FTF
1.26
  
1.26
1.88
1.36
1.92
1.46
1.96
1.58
2.00
1.63
1.68
1.72
1.74
1.76
1.78
1.84
Petersson-
o
-
o
-
xxo
-
xxx
-
-
-
-
-
o
o
Östling-
-
o
o
o
o
o
xo
xxx


Stenbergo
o
xxx








Ekwallo
xxx









M Stav     
17 jun

Final A

Final
17 jun
1Jonathan KarlssonTäby IS
4.46
SB
  
2Oscar Niklasson
3.86
Hanvikens SK
3.86
PB
  
3Anton Johansson
2.96
Spårvägens FK
2.96
PB
  
Carl-Einar Söderström EskonniemiHellas FK
NH
  
Simon Thor
Simon Thor 00, Hässelby
NH
Hässelby SK
NH
  
2.76
4.46
2.86
4.56
2.96
4.66
3.06
3.56
3.66
3.76
3.86
4.06
4.26
4.36
Karlsson-
o
-
xxx
-
-
-
-
-
-
-
o
o
Niklasson-
-
-
-
o
o
o
xxo
xxx


Johanssono
o
xo
xxx







Söderström Eskonniemi-
-
-
xxx
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Thor-
-
-
-
-
xxx
-
-
-
-
-
-
-
-
M Längd     
17 jun

Final A

Final
17 jun
1David Axelsson
6.73
Upsala IF
6.73
+0.7
  
2Gustaf Vennerholm
6.52
Spårvägens FK
6.52
+0.9 SB
  
3Jacob Vestman
6.51
Huddinge AIS
6.51
–2.2
  
4Joel Borrman
6.09
Huddinge AIS
6.09
+0.7 SB
  
5Lukas Forss
Lukas Forss 04, Upsala IF
6.09w
Upsala IF
6.09w
+2.4
  
6Sture Holmberg
4.74
Huddinge AIS
4.74
–1.7 SB
  
Axelsson6.66
+1.6
x
+1.6
6.50
+0.2
x
+1.3
6.73
+0.7
x
+2.0
Vennerholm6.11
+1.7
5.88w
+2.1
3.88
-0.1
6.24w
+2.1
6.52
+0.9
6.15
-0.5
Vestman5.96
-0.2
6.44w
+2.1
6.51
-2.2
6.39w
+2.5
4.51
-0.3
6.45
+0.5
Borrman6.09
+0.7
5.81w
+2.2
4.116.02
+1.1
x
+2.8
5.80
+0.3
Forssx
+1.9
x
+3.0
x
+2.0
x
+1.0
3.46w
+2.8
6.09w
+2.4
Holmberg4.73
+1.5
4.74
-1.7
x
+1.7
4.71
+0.4
x
+2.3
M Kula     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Douglas Stenberg
11.95
IF Göta Karlstad
11.95
SB
  
2Tony Karlsson
10.93
Huddinge AIS
10.93
SB
  
3David Östling
10.16
IF Göta Karlstad
10.16
SB
  
Stenberg11.3911.3711.9511.36x10.93
Karlsson10.55x10.6610.4410.93x
Östling10.169.639.858.989.419.25
M Diskus     
17 jun

Final A

Final
17 jun
1Matt Brown
Matt Brown 80, Hammarby
46.91
Hammarby IF
46.91
SB
  
2Karl Ludvik
46.67
Turebergs FK
46.67
PB
  
3Johannes Lilius
46.56
Huddinge AIS
46.56
  
4Emil Holm
Emil Holm 01, Tureberg
40.74
Turebergs FK
40.74
SB
  
5Tony Karlsson
35.99
Huddinge AIS
35.99
  
6Gustaf Vennerholm
34.54
Spårvägens FK
34.54
PB
  
7Jitse van Esch
30.82
Hellas FK
30.82
PB
  
Brown46.9145.6146.56x46.4245.59
Ludvikxxx46.6744.9345.61
Lilius46.5645.2345.4543.9945.22x
Holm39.1240.7439.3239.30x37.50
Karlssonxxx35.70x35.99
Vennerholm32.7728.2530.00x31.0234.54
van Esch25.16x30.82x29.65x
M Slägga     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Karl Ludvik
57.12
Turebergs FK
57.12
  
2Tony Karlsson
36.89
Huddinge AIS
36.89
PB
  
Ludvik56.79xxx57.1157.12
Karlsson36.89x35.2535.80xx
M Spjut     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Gustaf Vennerholm
43.23
Spårvägens FK
43.23
SB
  
2Tony Karlsson
41.90
Huddinge AIS
41.90
SB
  
Vennerholm42.22x40.2639.7143.2342.08
Karlsson37.7638.7536.3938.7838.0041.90
P19 110 m häck (99.1 cm)     
19 jun
Vind: -1.1

Final A

Final
19 jun
Vind: -1.1
1Oscar Niklasson
15.25
Hanvikens SK
15.25
PB
  
P19 Diskus (1.75 kg)     
17 jun

Final A

Final
17 jun
1Teo Paganus
48.06
Turebergs FK
48.06
  
Paganus48.0647.5145.45x47.8647.70
P17 100 m     
17 jun
Vind: -0.7

Final A

Final
17 jun
Vind: -0.7
1Emil Kågström TyboniHanvikens SK
11.57
PB
  
2Oscar Heaton
11.77
Huddinge AIS
11.77
PB
  
3Valter WattmanAIK
12.07
PB
  
4Felix ÖsterbergBoo IF
12.51
PB
  
5Weijun Wang
13.08
Hellas FK
13.08
PB
  
P17 200 m     
19 jun
Vind: -0.5

Final A

Final
19 jun
Vind: -0.5
1Alfred Berglind
24.04
Hammarby IF
24.04
PB
  
2Isak Stieberth SiljedahlIF Triangeln
24.23
  
3Kim Wingren
24.52
Bromma IF
24.52
  
4David Hedrén
25.14
LK Roslagen
25.14
PB
  
5Felix ÖsterbergBoo IF
25.28
PB
  
6Oskar Carlsson
26.22
Mälarö SOK
26.22
  
P17 400 m     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Isak Stieberth SiljedahlIF Triangeln
53.49
  
2Felix ÖsterbergBoo IF
56.54
SB
  
P17 3000 m     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Milian Hentschke
9:11.00
Tullinge FI
9:11.00
  
2Otto Wendle Lindestam
10:56.63
Spårvägens FK
10:56.63
PB
  
P17 2000 m hinder (83.8 cm)     
17 jun

Final A

Final
17 jun
1Simon Bratt
Simon Bratt 05, Triangeln
6:39.78
IF Triangeln
6:39.78
PB
  
2Benjamin Grahm
7:26.97
Bromma IF
7:26.97
PB
  
P17 110 m häck (91.4 cm, 8.9 m)     
19 jun
Vind: -1.2

Final A

Final
19 jun
Vind: -1.2
1Emil Kågström TyboniHanvikens SK
15.34
PB
  
2Aron Gullberg
16.31
Hammarby IF
16.31
PB
  
P17 300 m häck (83.8 cm)     
17 jun

Final A

Final
17 jun
1Alfred Berglind
41.69
Hammarby IF
41.69
  
P17 Höjd     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Filip EkströmBromma IF
1.73
  
2Kim Wingren
1.70
Bromma IF
1.70
  
3Teodor Nyman
1.70
Hanvikens SK
1.70
PB
  
1.581.641.671.701.731.80
Ekström-oxoooxxx
Wingrenoxxpooxxx
Nymanooxxoxoxxx
P17 Stav     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Oliver Sandberg
4.06
Huddinge AIS
4.06
  
2Felix Holmqvist
3.76
Hammarby IF
3.76
PB
  
3Leo Marcus
Leo Marcus 06, Huddinge
3.16
Huddinge AIS
3.16
PB
  
2.76
4.32
2.96
3.06
3.16
3.26
3.46
3.56
3.66
3.76
3.86
4.06
Sandberg-
xxx
-
-
-
-
-
-
-
o
o
xo
Holmqvist-
-
-
-
-
xo
o
xxo
xxo
xxx

Marcuso
o
xo
xo
xxx






P17 Längd     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Kim Wingren
6.04
Bromma IF
6.04
+2.0 PB
  
2Filip EkströmBromma IF
5.59
+0.4 SB
  
3William StrandbergHanvikens SK
5.51
+0.8 PB
  
4Albin Pilheden
5.46w
Tyresö FK
5.46w
+2.4
  
5Alfred Berglind
5.44
Hammarby IF
5.44
–0.9 PB
  
Wingren5.69
+0.4
5.97
+0.9
5.92
-0.3
5.70
+0.4
6.04
+2.0
x
+1.4
Ekström5.29
-1.4
5.49
-0.6
5.59
+0.4
5.52
+0.9
Strandberg4.83
+0.9
5.51
+0.8
5.26
+0.9
5.01
+0.8
5.39w
+2.2
Pilheden5.46w
+2.4
x
+1.1
5.01
+0.7
x
+1.4
x
+0.9
x
+3.0
Berglind5.44
-0.9
5.27
+0.9
5.40
-0.5
5.30
-2.1
x
-2.4
x
+1.8
P17 Tresteg     
17 jun

Final A

Final
17 jun
1Thirachai Schröder
12.60
Spårvägens FK
12.60
–0.8 SB
  
2Tom Emfel
12.43
Hellas FK
12.43
+1.3 PB
  
3Felix Holmqvist
12.31w
Hammarby IF
12.31w
+2.4
  
4Teodor Nyman
12.30
Hanvikens SK
12.30
–0.7 SB
  
Schröder12.36w
+3.1
12.15
-1.2
12.56
+0.4
x
-0.1
12.60
-0.8
x
+2.1
Emfelx12.41
-0.1
12.43
+1.3
12.21
-0.2
x
0.0
Holmqvist12.31w
+2.4
12.13
+0.2
11.43
+1.0
x
-0.5
x
+1.4
12.24
-3.3
Nyman11.68
+1.4
x
+2.4
12.28
-1.2
11.75
-1.6
12.25
-1.4
12.30
-0.7
P17 Kula (5.0 kg)     
17 jun

Final A

Final
17 jun
1Felix Holmqvist
13.04
Hammarby IF
13.04
PB
  
2Filip Ekström
12.72
Bromma IF
12.72
  
3Weijun Wang
11.71
Hellas FK
11.71
PB
  
Holmqvist12.2212.7012.1012.9113.04
Ekström11.6411.6010.9812.6812.7211.49
Wang10.8611.6710.4110.8011.4611.71
P17 Diskus (1.5 kg)     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Felix Holmqvist
35.84
Hammarby IF
35.84
PB
  
2Adam TorbjörnssonHammarby IF
34.93
  
3Alfred Berglind
34.88
Hammarby IF
34.88
  
4Joel Wikström
34.61
Huddinge AIS
34.61
  
5Aron Gullberg
32.27
Hammarby IF
32.27
  
6Alfred Bergkvist
22.74
Huddinge AIS
22.74
PB
  
Holmqvist35.8434.9535.35xxx
Torbjörnsson32.6231.89xx34.9334.91
Berglind32.23x34.5233.07x34.88
Wikström34.6133.17xxxx
Gullberg29.3429.5028.69x29.5532.27
Bergkvist21.7322.74x22.04xx
P17 Slägga (5.0 kg)     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Oliver Sandberg
50.43
Huddinge AIS
50.43
PB
  
2Leo Marcus
Leo Marcus 06, Huddinge
30.95
Huddinge AIS
30.95
PB
  
Sandberg50.43xx48.5349.37x
Marcus30.95xxx25.16x
P17 Spjut (700 g)     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Oliver Sandberg
47.49
Huddinge AIS
47.49
  
2Mattias Nilsson
43.37
Hanvikens SK
43.37
  
3Filip Ekström
38.06
Bromma IF
38.06
  
4Kim Wingren
24.69
Bromma IF
24.69
  
Sandberg46.5244.3947.4944.29x43.00
Nilssonx43.3740.7038.7942.5337.63
Ekström33.64x35.20x38.06x
Wingren22.5924.69x
P15 80 m     
18 jun
Vind: +0.3

Final A

Final
18 jun
Vind: +0.3
1Adrian Kylington
9.73
Sundbybergs IK
9.73
  
2Anton Roslund
9.87
Hammarby IF
9.87
PB
  
3Noah Holmlund
9.98
Hammarby IF
9.98
PB
  
4Simon Ek LinteriusHammarby IF
10.19
PB
  
5Valter Åsberg
10.20
Huddinge AIS
10.20
PB
  
P15 800 m     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Leo Papinski
2:11.53
Täby IS
2:11.53
  
2Christoffer Bélec
2:23.61
Hammarby IF
2:23.61
PB
  
3Kit Fossengen
2:26.18
Huddinge AIS
2:26.18
  
4Love Rabnor
2:30.28
Huddinge AIS
2:30.28
  
5Alexander Sand
Alexander Sand 07, Tullinge FI
2:34.36
Tullinge FI
2:34.36
PB
  
P15 2000 m     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Love Rabnor
7:27.75
Huddinge AIS
7:27.75
PB
  
2Kit Fossengen
7:27.88
Huddinge AIS
7:27.88
PB
  
P15 300 m häck (76.2 cm)     
17 jun

Final A

Final
17 jun
2Anton Roslund
43.30
Hammarby IF
43.30
PB
  
P15 Höjd     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Anton Roslund
1.76
Hammarby IF
1.76
  
2Christoffer BélecHammarby IF
1.54
PB
  
3Simon Ek LinteriusHammarby IF
1.50
PB
  
1.32
1.76
1.37
1.78
1.42
1.46
1.50
1.54
1.58
1.64
1.67
1.70
1.73
Roslund-
xxo
-
xxx
-
-
-
-
-
o
o
xo
xo
Bélec-
o
o
o
o
o
xxx




Ek Linteriuso
xo
o
xo
xo
xxx





P15 Stav     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Quincy Hackett
3.76
Hammarby IF
3.76
PB
  
2Elias Ohlis
2.86
Huddinge AIS
2.86
  
2.762.862.963.563.763.90
Hackett---oxoxxx
Ohlisooxxx
P15 Längd     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Anton Roslund
6.11
Hammarby IF
6.11
+0.1 PB
  
2Teodor KlereforsBoo IF
5.46
0.0
  
3Valter Åsberg
5.37
Huddinge AIS
5.37
+1.9 PB
  
4Love Rabnor
4.85w
Huddinge AIS
4.85w
+2.5
  
Roslund5.90w
+2.3
6.04
+0.9
5.76w
+2.1
5.96
+0.5
5.86
-0.8
6.11
+0.1
Klerefors4.75
-0.9
5.18
+0.7
5.46
0.0
5.39
+0.5
5.35
+1.3
x
+3.3
Åsberg5.22
+1.7
5.37
+1.9
5.10
+1.7
4.97
+0.7
5.07
+1.0
Rabnor4.85w
+2.5
x
+1.2
x
+1.2
4.61
+0.2
4.42
+1.2
x
+2.7
P15 Tresteg     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Anton Roslund
11.72w
Hammarby IF
11.72w
+3.9
  
2Simon Ek Linterius
11.32w
Hammarby IF
11.32w
+2.3
  
3Elias Häggkvist
11.08
Huddinge AIS
11.08
0.0 PB
  
4Love Rabnor
10.43
Huddinge AIS
10.43
+1.9 PB
  
5Kit Fossengen
9.03w
Huddinge AIS
9.03w
+4.8
  
Roslund10.83
+0.2
11.66
-0.3
11.47w
+2.1
11.33
+1.3
11.72w
+3.9
11.64
+0.4
Ek Linterius11.17w
+2.3
11.18
+1.5
11.29w
+2.1
11.32w
+2.3
10.27
+1.7
10.91
+0.5
Häggkvistx
+0.2
10.70
-0.3
11.01
0.0
x
+0.1
11.08
0.0
x
0.0
Rabnorx
0.0
9.57
+0.2
10.43
+1.9
x
+2.0
Fossengen8.97
+1.6
9.01
+0.2
8.88
+0.9
9.03w
+4.8
9.00
+2.0
P15 Kula (4.0 kg)     
17 jun

Final A

Final
17 jun
1Quincy Hackett
12.09
Hammarby IF
12.09
PB
  
2Christoffer BélecHammarby IF
9.68
  
3Elias Häggkvist
7.92
Huddinge AIS
7.92
SB
  
Hackett12.0910.6011.02xx10.67
Bélec9.128.959.689.35xx
Häggkvistx7.466.457.487.397.92
P15 Diskus (1.0 kg)     
17 jun

Final A

Final
17 jun
1Christoffer BélecHammarby IF
43.23
  
Bélec43.23x42.32xx35.09
P15 Slägga (4.0 kg)     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Christoffer BélecHammarby IF
43.51
PB
  
2Lukas Karlsson
38.15
Huddinge AIS
38.15
PB
  
3Jacob Nilsson Diehl
38.04
Vallentuna FK
38.04
PB
  
Bélec40.7841.2640.77xx43.51
Karlssonx38.1536.55xxx
Nilsson Diehl24.74xxx33.3838.04
P15 Spjut (600 g)     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Christoffer BélecHammarby IF
39.81
PB
  
2Quincy Hackett
34.75
Hammarby IF
34.75
PB
  
3Jacob Nilsson Diehl
34.18
Vallentuna FK
34.18
PB
  
4Love Rabnor
27.66
Huddinge AIS
27.66
PB
  
5Elias Häggkvist
25.63
Huddinge AIS
25.63
PB
  
6Kit Fossengen
21.35
Huddinge AIS
21.35
PB
  
Bélec35.9734.8836.4336.1838.7139.81
Hackett33.2032.6629.3434.75x34.66
Nilsson Diehl34.1829.7533.8234.1228.5629.16
Rabnor27.5625.7327.6624.2726.24x
Häggkvist23.4725.6324.07x23.0821.33
Fossengenx21.2119.0321.35x20.03
P14 80 m     
18 jun
Vind: -0.2

Final A

Final
18 jun
Vind: -0.2
1William BlomquistTurebergs FK
9.98
PB
  
2William StrömbergTurebergs FK
10.40
  
3Levi Back
Levi Back 08, Tureberg
10.65
Turebergs FK
10.65
PB
  
4Hannes Lundmark
Hannes Lundmark 08, Mälarhöjden
10.68
Mälarhöjdens IK
10.68
PB
  
5Elliot Sjöberg
10.89
Huddinge AIS
10.89
=PB
  
6Algot Eriksson
11.26
IF Linden
11.26
PB
  
7Auke Brands
11.45
Hellas FK
11.45
PB
  
8Noah Öhrström
12.64
Huddinge AIS
12.64
PB
  
P14 800 m     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Hannes Lundmark
Hannes Lundmark 08, Mälarhöjden
2:19.74
Mälarhöjdens IK
2:19.74
PB
  
2Elliot Sjöberg
2:23.34
Huddinge AIS
2:23.34
  
3William Clason
2:26.10
Täby IS
2:26.10
  
P14 2000 m     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Rasmus Berglund
6:50.84
Huddinge AIS
6:50.84
  
2William Clason
6:59.43
Täby IS
6:59.43
PB
  
3Love Hedrén
7:03.68
LK Roslagen
7:03.68
PB
  
P14 80 m häck (83.8 cm)     
19 jun
Vind: -0.4

Final A

Final
19 jun
Vind: -0.4
1Alexander GranqvistHuddinge AIS
13.10
PB
  
2William StrömbergTurebergs FK
13.67
  
P14 Höjd     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Emil Svarverud SvenssonTurebergs FK
1.70
  
2Nemanja Opacic
1.67
Huddinge AIS
1.67
  
3Ricky Wahlberg
1.61
Hammarby IF
1.61
PB
  
4Hannes Lundmark
Hannes Lundmark 08, Mälarhöjden
1.58
Mälarhöjdens IK
1.58
PB
  
5Alexander GranqvistHuddinge AIS
1.54
  
5Joar Stange
1.54
Huddinge AIS
1.54
PB
  
1.32
1.73
1.37
1.42
1.46
1.50
1.54
1.58
1.61
1.64
1.67
1.70
Svarverud Svensson-
xxx
-
-
-
-
o
-
o
o
o
xo
Opacic-
-
-
o
-
o
-
o
o
xxo
xxx
Wahlberg-
-
o
o
o
o
o
xxo



Lundmark-
o
o
o
o
xo
xxo
xxx



Granqvisto
o
o
o
o
xxo
xxx




Stange-
o
o
o
o
xxo
xxx




P14 Längd     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1William StrömbergTurebergs FK
5.26
+2.0 PB
  
2Nemanja Opacic
5.15
Huddinge AIS
5.15
+1.3 PB
  
3William BlomquistTurebergs FK
4.96
+1.8
  
4Joar Stange
3.97
Huddinge AIS
3.97
–0.3 PB
  
Strömberg4.84
+0.4
5.12
+1.9
5.26
+2.0
5.19
+0.9
Opacicx
+2.0
5.06w
+2.2
x
+1.3
5.15
+1.3
Blomquistx
+0.3
3.92
+0.4
3.04
+0.3
4.96
+1.8
Stange3.97
-0.3
x
0.0
x
+1.4
3.89w
+2.3
P14 Tresteg     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Nemanja Opacic
10.31
Huddinge AIS
10.31
0.0 PB
  
2Emil Svarverud SvenssonTurebergs FK
9.81
0.0 PB
  
3Noah Öhrström
7.92
Huddinge AIS
7.92
0.0 PB
  
Opacic10.17
+1.6
10.31
0.0
9.54
-3.4
9.80
-1.6
Svarverud Svensson9.81
0.0
x
+2.7
Öhrström7.68
0.0
7.89w
+3.4
7.20
+0.6
7.92
0.0
P14 Kula (4.0 kg)     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1William StrömbergTurebergs FK
12.64
  
2Ricky Wahlberg
12.30
Hammarby IF
12.30
PB
  
3Levi Back
Levi Back 08, Tureberg
11.07
Turebergs FK
11.07
  
4William Blomquist
11.03
Turebergs FK
11.03
PB
  
5Elliot Sjöberg
9.07
Huddinge AIS
9.07
PB
  
Strömberg12.2212.6412.1711.92
Wahlberg11.5011.7612.0612.30
Backx10.8610.1011.07
Blomquist10.729.2411.0310.35
Sjöbergx7.929.078.63
P14 Diskus (1.0 kg)     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1William StrömbergTurebergs FK
36.05
  
2Ricky Wahlberg
33.10
Hammarby IF
33.10
  
3Levi Back
Levi Back 08, Tureberg
32.57
Turebergs FK
32.57
PB
  
4Rasmus Berglund
28.50
Huddinge AIS
28.50
PB
  
5Alexander GranqvistHuddinge AIS
21.33
PB
  
6Noah Öhrström
18.00
Huddinge AIS
18.00
PB
  
7Nicklas Bélec
17.97
Hammarby IF
17.97
PB
  
8Simon Solenberg SjöströmHuddinge AIS
16.22
PB
  
Strömberg36.05x29.33x
Wahlberg23.6425.4033.1032.93
Back28.4130.50x32.57
Berglundx26.2828.5027.80
Granqvist17.9020.8621.3320.70
Öhrström14.4915.7018.00x
Bélec17.9716.5013.9716.54
Solenberg Sjöströmxx16.2213.19
P14 Slägga (4.0 kg)     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1William StrömbergTurebergs FK
32.60
  
Strömbergx30.1231.5732.60
P14 Spjut (600 g)     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Rasmus Berglund
29.94
Huddinge AIS
29.94
  
2Nicklas Bélec
22.23
Hammarby IF
22.23
PB
  
3Joar Stange
19.80
Huddinge AIS
19.80
PB
  
Berglund27.3228.4329.9427.77
Bélecx17.9921.6722.23
Stange12.9118.3919.8017.25
P13 60 m     
18 jun
Vind: -1.5

Final A

Final
18 jun
Vind: -1.5
1Carl Grindange
8.40
Turebergs FK
8.40
  
2Hannes Bergkvist
8.57
Huddinge AIS
8.57
  
3Albin Rydling
8.84
Mälarö SOK
8.84
  
4Leo Sonesson
9.08
Huddinge AIS
9.08
  
5Jonathan StålgrenHellas FK
9.26
  
6Nils Andersson
9.35
Hanvikens SK
9.35
  
7Elliot Stenborg
9.43
Huddinge AIS
9.43
  
Heat 1
18 jun Vind: +0.7
18 junVind: +0.7
1Carl Grindange
8.12
Turebergs FK
8.12
PB
q
  
2Hannes Bergkvist
8.42
Huddinge AIS
8.42
PB
q
  
3Nils Andersson
8.97
Hanvikens SK
8.97
PB
q
  
4Jonathan StålgrenHellas FK
9.01
PB
q
  
5Elliot Stenborg
9.14
Huddinge AIS
9.14
PB
q
  
6Redha Gaafar
9.38
Huddinge AIS
9.38
PB
q
  
Heat 2
18 jun Vind: -1.0
18 junVind: -1.0
1Albin Rydling
8.71
Mälarö SOK
8.71
PB
q
  
2Leo Sonesson
9.03
Huddinge AIS
9.03
PB
q
  
3Ivar Olofsson
9.39
Tyresö FK
9.39
PB
  
4Samuel Oliveira
9.40
Hanvikens SK
9.40
  
5Theo Wikström
9.94
Huddinge AIS
9.94
PB
  
6Kaan Ünal
10.88
IFK Tumba
10.88
PB
  
P13 200 m     
19 jun
Vind: -2.3

Final A

Final
19 jun
Vind: -2.3
1Hannes Bergkvist
28.52
Huddinge AIS
28.52
PB
  
2Samuel Oliveira
29.55
Hanvikens SK
29.55
PB
  
3Albin Rydling
29.64
Mälarö SOK
29.64
SB
  
4Leo Sonesson
30.45
Huddinge AIS
30.45
PB
  
5Redha Gaafar
31.73
Huddinge AIS
31.73
PB
  
6Adam Andersson
32.57
IF Triangeln
32.57
PB
  
P13 600 m     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Hannes Bergkvist
1:47.15
Huddinge AIS
1:47.15
  
2Sixten Norrbo Asp
1:52.03
Huddinge AIS
1:52.03
PB
  
3Samuel Oliveira
1:53.04
Hanvikens SK
1:53.04
PB
  
4Albin Rydling
1:53.87
Mälarö SOK
1:53.87
SB
  
5Redha Gaafar
2:00.25
Huddinge AIS
2:00.25
PB
  
6Ivar Olofsson
2:05.00
Tyresö FK
2:05.00
PB
  
7Alfred Nelson
2:13.19
Huddinge AIS
2:13.19
PB
  
P13 60 m häck (76.2 cm, 7.65 m)     
19 jun
Vind: -0.5

Final A

Final
19 jun
Vind: -0.5
1Hugo Wiklund
10.78
Hanvikens SK
10.78
PB
  
2Leo Sonesson
11.02
Huddinge AIS
11.02
PB
  
P13 200 m häck (68.6 cm)     
17 jun
Vind: +0.3

Final A

Final
17 jun
Vind: +0.3
1Leo Sonesson
34.60
Huddinge AIS
34.60
PB
  
2Benjamin Karlsson
37.19
Huddinge AIS
37.19
PB
  
P13 Höjd     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Hugo Wiklund
1.63
Hanvikens SK
1.63
PB
  
1.381.421.461.501.521.541.561.581.601.631.64
Wiklundooxoooooxoxxoxxoxxx
P13 Stav     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Samuel Härkegård WulffMälarhöjdens IK
2.56
PB
  
2Jumanne Hackett
2.46
Hammarby IF
2.46
  
3Oskar Liwell
Oskar Liwell 09, Södertälje IF
2.46
Södertälje IF
2.46
PB
  
4Leo Sonesson
2.36
Huddinge AIS
2.36
PB
  
5Jonathan StålgrenHellas FK
1.46
  
6Lukas GoodbandHellas FK
1.26
  
1.26
2.56
1.36
2.66
1.46
1.56
1.86
1.96
2.06
2.16
2.26
2.36
2.46
Härkegård Wulff-
o
-
xxx
-
-
-
-
o
o
o
xo
o
Hackett-
xxx
-
-
-
-
-
-
o
-
o
o
Liwell-
xxx
-
-
-
-
o
o
o
o
o
xxo
Sonesson-
-
-
-
o
xo
xxo
o
xo
xo
xxx
Stålgreno
xo
o
xxx







Goodbando
xxx









P13 Längd (zon)     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Hugo Wiklund
4.90
Hanvikens SK
4.90
+0.1 PB
  
2Albin Rydling
4.80
Mälarö SOK
4.80
+1.2 PB
  
3Leo Sonesson
4.50
Huddinge AIS
4.50
+1.4 SB
  
4Samuel Oliveira
4.44
Hanvikens SK
4.44
+0.9 PB
  
5Redha Gaafar
4.29
Huddinge AIS
4.29
+1.2 PB
  
6Jonathan StålgrenHellas FK
4.20
0.0 PB
  
7Hannes Bergkvist
3.98
Huddinge AIS
3.98
+0.9 PB
  
8Sixten Norrbo AspHuddinge AIS
3.85
+0.2 PB
  
9Oliver Wallbom
3.80
Hanvikens SK
3.80
+1.9 PB
  
10Axel Hansson
3.52
Huddinge AIS
3.52
+0.4 PB
  
11Alfred Nelson
3.52
Huddinge AIS
3.52
+0.1 PB
  
12Ruben MetzeliusIFK Tumba
3.21
+0.1 PB
  
Wiklund4.90
+0.1
4.78
+1.0
4.67
+1.7
4.50
+0.4
Rydling4.80
+1.2
4.74w
+3.3
4.07w
+2.5
4.58
0.0
Sonesson4.50
+1.4
4.35
+0.2
x
+0.9
4.20
+1.4
Oliveira4.38
+1.3
4.44
+0.9
4.37
+0.8
3.71
0.0
Gaafar4.22
+0.9
4.29
+1.2
3.84
0.0
3.98
+0.1
Stålgrenx
+1.8
4.20
0.0
3.93
0.0
4.10
+0.4
Bergkvist3.88
+1.6
3.98
+0.9
3.62
+0.1
3.85
+0.3
Norrbo Asp3.83
+0.2
3.85
+0.2
3.72
0.0
x
+2.3
Wallbom3.80
+1.9
x
+0.7
3.44
+0.2
3.52
+0.8
Hansson3.28
+0.1
3.52
+0.4
3.44
0.0
3.12
0.0
Nelson3.52
+0.1
x
0.0
3.05
0.0
x
+0.5
Metzelius3.21
+0.1
3.08
+0.8
x
+2.4
3.16
+0.6
P13 Tresteg (zon)     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Jonathan StålgrenHellas FK
9.50
PB
  
2Samuel Oliveira
8.50
Hanvikens SK
8.50
PB
  
3Elliot Stenborg
8.23
Huddinge AIS
8.23
PB
  
Stålgren9.389.509.259.41
Oliveira8.298.508.508.28
Stenborg8.128.237.997.02
P13 Kula (3.0 kg)     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Jumanne Hackett
10.11
Hammarby IF
10.11
  
2Theo Wikström
8.68
Huddinge AIS
8.68
  
3Albin Rydling
7.90
Mälarö SOK
7.90
PB
  
4Elliot Stenborg
6.61
Huddinge AIS
6.61
PB
  
5Ruben MetzeliusIFK Tumba
5.66
PB
  
6Axel Hansson
5.65
Huddinge AIS
5.65
PB
  
Hackettxxx10.11
Wikström7.907.778.688.10
Rydling7.907.327.597.21
Stenborg6.246.546.616.46
Metzelius5.575.175.664.61
Hanssonx5.27x5.65
P13 Diskus (0.6 kg)     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Jumanne Hackett
36.59
Hammarby IF
36.59
  
2Oskar Liwell
Oskar Liwell 09, Södertälje IF
22.29
Södertälje IF
22.29
PB
  
3Theo Wikström
19.89
Huddinge AIS
19.89
  
4Elliot Stenborg
16.69
Huddinge AIS
16.69
PB
  
Hackettxx36.4236.59
Liwell18.2419.42x22.29
Wikströmx19.6119.89x
Stenborg15.5016.6911.35x
P13 Slägga (3.0 kg)     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Jumanne Hackett
24.75
Hammarby IF
24.75
  
2Theo Wikström
23.16
Huddinge AIS
23.16
  
3Jonathan StålgrenHellas FK
18.99
PB
  
4Otto Ahlerup
10.40
Huddinge AIS
10.40
PB
  
Benjamin KarlssonHuddinge AIS
NM
  
Hackettxxx24.75
Wikström13.4316.0921.1223.16
Stålgren16.4118.9914.6918.42
Ahlerup9.609.619.5310.40
Karlssonxxxx
P13 Spjut (400 g)     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Jumanne Hackett
33.42
Hammarby IF
33.42
  
2Samuel Härkegård Wulff
26.80
Mälarhöjdens IK
26.80
PB
  
3Theo Wikström
24.98
Huddinge AIS
24.98
PB
  
4Elliot Stenborg
15.15
Huddinge AIS
15.15
PB
  
Hackett33.42x30.01x
Härkegård Wulff25.5726.8026.1026.54
Wikström21.89x24.9822.41
Stenborg13.7711.55x15.15
P12 60 m     
18 jun
Vind: -0.7

Final A

Final
18 jun
Vind: -0.7
1Filip Enhörning EdholmTurebergs FK
8.71
  
2Jakob LindbergHellas FK
9.03
  
3Vincent LundvallHellas FK
9.52
  
4Cian Hogan
Cian Hogan 10, Tureberg
9.60
Turebergs FK
9.60
  
5Tristan Back
9.71
Turebergs FK
9.71
  
6David BonnevierTäby IS
9.72
  
7Benjamin KarlssonHuddinge AIS
9.73
  
8Jakob BonnevierTäby IS
9.88
  
Heat 1
18 jun Vind: -0.8
18 junVind: -0.8
1Cian Hogan
Cian Hogan 10, Tureberg
9.54
Turebergs FK
9.54
PB
q
  
2Tristan Back
9.55
Turebergs FK
9.55
q
  
3Jakob BonnevierTäby IS
9.64
q
  
4Morad Kafi
Morad Kafi 10, Huddinge
11.51
Huddinge AIS
11.51
PB
  
Heat 2
18 jun Vind: +0.2
18 junVind: +0.2
1Filip Enhörning EdholmTurebergs FK
8.81
q
  
2Jakob LindbergHellas FK
9.29
q
  
3Vincent LundvallHellas FK
9.47
PB
q
  
4David BonnevierTäby IS
9.58
q
  
5Benjamin KarlssonHuddinge AIS
9.59
PB
q
  
P12 200 m     
19 jun
Vind: -0.7

Final A

Final
19 jun
Vind: -0.7
1Filip Enhörning EdholmTurebergs FK
27.88
PB
  
2Ivar Janson
28.97
Hammarby IF
28.97
PB
  
3David BonnevierTäby IS
31.53
PB
  
4Benjamin Karlsson
32.57
Huddinge AIS
32.57
PB
  
5Vincent LundvallHellas FK
32.79
PB
  
6Jakob BonnevierTäby IS
32.95
PB
  
7Tristan Back
33.64
Turebergs FK
33.64
PB
  
P12 600 m     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Cian Hogan
Cian Hogan 10, Tureberg
1:51.99
Turebergs FK
1:51.99
  
2Dennis Ohlis
1:57.48
Huddinge AIS
1:57.48
PB
  
3Benjamin Karlsson
2:03.16
Huddinge AIS
2:03.16
  
P12 Höjd     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Jakob LindbergHellas FK
1.45
=PB
  
2Filip Enhörning EdholmTurebergs FK
1.42
  
3Love Lindberg
1.36
Hellas FK
1.36
PB
  
4Ivar Janson
1.33
Hammarby IF
1.33
PB
  
5Tristan Back
1.29
Turebergs FK
1.29
  
6Vincent LundvallHellas FK
1.20
PB
  
7Vide Tapper
1.15
Hellas FK
1.15
  
8Benjamin KarlssonHuddinge AIS
1.15
  
1.101.151.201.251.291.331.361.391.421.451.52
Lindberg-----oxooxoxxoxxx
Enhörning Edholm---oooooxoxxx
Lindberg---oxooxoxxx
Janson--xooxoxoxxx
Back-ooxxoxoxxx
Lundvall-xoxoxxx
Tapperxooxxx
Karlssonoxoxxx
P12 Stav     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Tristan Back
2.65
Turebergs FK
2.65
PB
  
2Jakob LindbergHellas FK
2.26
PB
  
3Love Lindberg
1.86
Hellas FK
1.86
PB
  
4Per Lomakka
1.76
Hellas FK
1.76
PB
  
5Benjamin KarlssonHuddinge AIS
1.66
  
6David BonnevierTäby IS
1.56
PB
  
7Vide Tapper
1.36
Hellas FK
1.36
PB
  
8Otto Ahlerup
1.26
Huddinge AIS
1.26
PB
  
9Jakob BonnevierTäby IS
1.16
PB
  
1.06
2.16
1.16
2.26
1.26
2.36
1.36
2.51
1.46
2.60
1.56
2.65
1.66
2.70
1.76
1.86
1.96
2.06
Back-
o
-
o
-
o
-
o
-
xo
-
o
-
xxx
-
-
o
-
Lindbergo
o
-
o
-
xxx
o
o
o
o
o
o
o
xo
Lindbergo
-
-
o
o
o
o
o
xo
xxx

Lomakkao
-
-
o
o
xo
o
o
xxx


Karlsson-
-
o
o
o
xxo
xxo
xxx



Bonnevier-
xo
o
xo
o
xo
xxx




Tappero
xo
o
o
xp






Ahlerup-
xo
xo
xxx







Bonnevier-
o
xxx








P12 Längd (zon)     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Ivar Janson
4.49
Hammarby IF
4.49
+0.4 PB
  
2Jakob LindbergHellas FK
4.44
+0.9 PB
  
3Filip Enhörning EdholmTurebergs FK
4.30w
+2.9
  
4Tristan Back
4.08
Turebergs FK
4.08
+1.4 SB
  
5Vincent LundvallHellas FK
4.08w
+4.1
  
6Theodor Persson
Theodor Persson 10, Nyköpings BIS
3.95
Nyköpings BIS
3.95
+1.3 PB
  
7Jakob BonnevierTäby IS
3.85
–0.1 PB
  
8Love Lindberg
3.69
Hellas FK
3.69
+0.8
  
9Otto Ahlerup
3.62
Huddinge AIS
3.62
0.0 PB
  
10David BonnevierTäby IS
3.49
  
11Benjamin KarlssonHuddinge AIS
3.47
+1.5 SB
  
12Vide Tapper
3.26
Hellas FK
3.26
–2.2 PB
  
Janson4.49
+0.4
4.10
+0.2
4.00
+0.6
4.29
+0.1
Lindberg4.35
+1.5
4.12
+1.0
4.05
+1.1
4.44
+0.9
Enhörning Edholm4.00w
+2.2
3.90
+0.1
4.30w
+2.9
3.97w
+2.4
Back4.08
+1.4
3.91
+0.4
4.06
+0.6
4.04
+0.6
Lundvall4.04
+0.1
3.92
0.0
4.08w
+4.1
3.67
-1.7
Persson3.95
+1.3
3.69
+1.3
3.77
+0.3
2.43
+1.9
Bonnevier3.85
-0.1
3.73w
+2.3
3.64
+1.3
3.71
-1.0
Lindberg3.12
+1.1
3.64
-0.3
3.69
+0.8
3.63
-0.1
Ahlerup3.60
+1.9
3.38
+2.0
3.62
0.0
3.60
0.0
Bonnevier3.493.44
+0.9
3.40
+0.9
x
+0.7
Karlsson3.47
+1.5
3.45w
+2.4
x
+3.1
2.06
-0.5
Tapper3.05
+1.2
3.22w
+2.8
3.24
0.0
3.26
-2.2
P12 Tresteg (zon)     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Jakob LindbergHellas FK
9.45
PB
  
2Cian Hogan
Cian Hogan 10, Tureberg
8.97
Turebergs FK
8.97
PB
  
3Vincent LundvallHellas FK
8.89
PB
  
4Love Lindberg
8.58
Hellas FK
8.58
PB
  
5Jakob BonnevierTäby IS
8.04
PB
  
6Benjamin KarlssonHuddinge AIS
7.81
  
7David BonnevierTäby IS
7.51
  
Lindberg9.458.748.839.32
Hogan8.978.968.928.59
Lundvall8.898.778.898.88
Lindberg8.558.478.588.24
Bonnevier8.047.587.347.73
Karlsson7.81x
Bonnevier7.517.45x7.50
P12 Kula (3.0 kg)     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1David BonnevierTäby IS
8.58
  
2Tristan Back
7.78
Turebergs FK
7.78
  
3Vincent LundvallHellas FK
7.63
PB
  
4Felix Svensson
7.60
Turebergs FK
7.60
PB
  
5Jakob BonnevierTäby IS
7.43
  
6Love Lindberg
7.33
Hellas FK
7.33
PB
  
7Benjamin KarlssonHuddinge AIS
7.24
  
8Dennis Ohlis
6.48
Huddinge AIS
6.48
  
9Vide Tapper
6.06
Hellas FK
6.06
PB
  
Bonnevier8.41xx8.58
Back6.677.787.527.37
Lundvall6.487.067.177.63
Svensson7.607.346.627.49
Bonnevier7.237.436.997.08
Lindberg7.097.336.776.89
Karlsson6.477.026.387.24
Ohlis6.476.485.826.43
Tapper5.335.555.696.06
P12 Diskus (0.6 kg)     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Theodor Persson
Theodor Persson 10, Nyköpings BIS
36.15
Nyköpings BIS
36.15
PB
  
2David BonnevierTäby IS
34.35
  
3Benjamin Karlsson
24.27
Huddinge AIS
24.27
PB
  
4Jakob BonnevierTäby IS
23.39
  
5Vincent LundvallHellas FK
23.19
PB
  
6Jakob Lindberg
21.27
Hellas FK
21.27
PB
  
7Love Lindberg
21.09
Hellas FK
21.09
PB
  
8Otto Ahlerup
20.59
Huddinge AIS
20.59
PB
  
9Per Lomakka
18.67
Hellas FK
18.67
PB
  
10Tristan Back
18.33
Turebergs FK
18.33
PB
  
11Vide Tapper
15.69
Hellas FK
15.69
PB
  
12Olle Klockar
9.31
Huddinge AIS
9.31
  
Persson36.1534.9427.8634.52
Bonnevier34.35x33.45x
Karlssonx18.9720.5424.27
Bonnevierx17.1623.3922.83
Lundvall21.94x23.1919.82
Lindberg16.8719.6121.27x
Lindberg17.0520.1121.09x
Ahlerup15.46x16.4020.59
Lomakka18.67x18.45x
Back17.9018.3316.38x
Tapper11.7215.6913.2314.79
Klockarx9.318.80x
P12 Spjut (400 g)     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1David BonnevierTäby IS
26.09
PB
  
2Jakob Lindberg
25.11
Hellas FK
25.11
PB
  
3Jakob BonnevierTäby IS
22.36
  
4Benjamin Karlsson
19.99
Huddinge AIS
19.99
PB
  
5Felix Svensson
19.86
Turebergs FK
19.86
PB
  
6Love Lindberg
17.35
Hellas FK
17.35
PB
  
7Vincent LundvallHellas FK
17.05
PB
  
8Per Lomakka
14.20
Hellas FK
14.20
PB
  
9Vide Tapper
12.84
Hellas FK
12.84
PB
  
Bonnevier24.3523.9223.3626.09
Lindberg19.5919.7022.9725.11
Bonnevier21.8921.1122.0822.36
Karlsson16.6119.9913.8619.83
Svensson14.7516.1216.7619.86
Lindberg16.0517.2116.5217.35
Lundvall14.9011.5015.5617.05
Lomakkax13.4614.208.67
Tapper12.8010.4612.8212.84
Kvinnor
K 100 m     
18 jun
Vind: -0.1

Final A

Final
18 jun
Vind: -0.1
1Maja Almgren
12.48
Täby IS
12.48
  
2Josefin Wikfeldt
Josefin Wikfeldt 02, Mälarhöjden
12.59
Mälarhöjdens IK
12.59
SB
  
3Virva Rylander
Virva Rylander 00, Västerås FK
12.73
Västerås FK
12.73
  
4Karin Bengtsson
12.74
Hanvikens SK
12.74
SB
  
5Victoria DavidssonTyresö FK
12.75
SB
  
6Marie Ebbestad
12.94
Upsala IF
12.94
SB
  
7Anelia Danielsson
13.32
Hanvikens SK
13.32
  
Heat 1
18 jun Vind: -0.8
18 junVind: -0.8
1Maja Almgren
12.66
Täby IS
12.66
q
  
2Josefin Wikfeldt
Josefin Wikfeldt 02, Mälarhöjden
12.78
Mälarhöjdens IK
12.78
q
  
3Victoria DavidssonTyresö FK
12.85
SB
q
  
4Virva Rylander
Virva Rylander 00, Västerås FK
12.87
Västerås FK
12.87
q
  
5Karin Bengtsson
12.99
Hanvikens SK
12.99
SB
q
  
6Marie Ebbestad
13.06
Upsala IF
13.06
q
  
Heat 2
18 jun Vind: -2.9
18 junVind: -2.9
1Hannah StenbeckTäby IS
13.21
SB
q
  
2Anelia Danielsson
13.51
Hanvikens SK
13.51
q
  
3Görel Manners
Görel Manners 63, Spårvägen
15.20
Spårvägens FK
15.20
  
4Maria Björkman
18.65
Turebergs FK
18.65
  
K 200 m     
19 jun
Vind: -0.4

Final A

Final
19 jun
Vind: -0.4
1Moa Granat
Moa Granat 04, Vallentuna
24.88
Vallentuna FK
24.88
  
2Virva Rylander
Virva Rylander 00, Västerås FK
26.31
Västerås FK
26.31
SB
  
3Angelica VinbergVisby IF Gute
26.85
PB
  
4Emilia Stenström
28.08
Huddinge AIS
28.08
SB
  
5Görel Manners
Görel Manners 63, Spårvägen
29.36
Spårvägens FK
29.36
SB NR55
  
6Heidi Asmanova
29.53
Huddinge AIS
29.53
PB
  
7Maria Björkman
38.78
Turebergs FK
38.78
SB
  
K 400 m     
18 jun

Final A

Final
18 jun
2Isabell Petersson
1:07.59
Huddinge AIS
1:07.59
SB
  
3Albertina Brandt
1:11.52
Hammarby IF
1:11.52
PB
  
K 800 m     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Greta Graziani
2:13.97
Täby IS
2:13.97
  
2Filippa Hägglund
2:19.63
Upsala IF
2:19.63
  
3Liv Hanell
2:20.83
IFK Tumba
2:20.83
  
4Ida Ekroth
Ida Ekroth 96, Upsala IF
2:21.92
Upsala IF
2:21.92
  
5Lykke Iacobaeus
2:23.46
Bromma IF
2:23.46
  
6Linnea Josefsson
2:27.03
Hammarby IF
2:27.03
  
7Ida Grimheden
Ida Grimheden 05, Tullinge FI
2:31.18
Tullinge FI
2:31.18
  
Liva Gustavsson
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
K 1500 m     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Filippa Ramberg
4:39.08
Hammarby IF
4:39.08
PB
  
2Elina Hellgren
4:49.53
Vallentuna FK
4:49.53
PB
  
3Ebba Broms
4:49.96
Brevens IF
4:49.96
PB
  
4Liv Hanell
5:00.65
IFK Tumba
5:00.65
PB
  
5Ida Grimheden
Ida Grimheden 05, Tullinge FI
5:15.86
Tullinge FI
5:15.86
  
K 5000 m     
17 jun

Final A

Final
17 jun
1Lisa Clark
Lisa Clark 88, Studenterna
18:22.34
FK Studenterna
18:22.34
SB
  
2Åsa Nylander
Åsa Nylander 67, Studenterna
20:13.85
FK Studenterna
20:13.85
SB
  
3Erica Smedberg
Erica Smedberg 87, Nacka Värmdö
21:39.71
Nacka Värmdö SK
21:39.71
SB
  
K 100 m häck     
19 jun
Vind: -1.9

Final A

Final
19 jun
Vind: -1.9
1Moa Granat
Moa Granat 04, Vallentuna
14.45
Vallentuna FK
14.45
  
2Karin Bengtsson
15.32
Hanvikens SK
15.32
  
3Tuvalisa Rosenquist
15.73
Tjalve FIF
15.73
  
4Emilia Stenström
16.66
Huddinge AIS
16.66
SB
  
K 400 m häck     
17 jun

Final A

Final
17 jun
1Thea Katsoulaki
1:09.83
Hanvikens SK
1:09.83
PB
  
K Höjd     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Klara Rådbo
1.70
Hässelby SK
1.70
  
2Karin Boestad
1.61
IFK Lidingö
1.61
SB
  
3Emma Walfridsson
1.58
Hanvikens SK
1.58
PB
  
4Emilia StenströmHuddinge AIS
1.50
SB
  
5Irma Dahlborn
1.50
Huddinge AIS
1.50
  
6Emilia Olsson
Emilia Olsson 94, Eskilstuna FI
1.46
Eskilstuna FI
1.46
SB
  
1.421.461.501.541.581.611.641.701.74
Rådbo------oxoxxx
Boestad---xoxoxoxxx
Walfridsson--xxoxooxxx
Stenström-oxoxxx
Dahlborn-xoxoxxx
Olssonxoxoxxx
K Stav     
17 jun

Final A

Final
17 jun
1Johanna Hellman
3.66
IFK Lidingö
3.66
SB
  
2Alvah Lind
Alvah Lind 05, Tureberg
3.46
Turebergs FK
3.46
  
3Emelie Forsberg
3.36
Huddinge AIS
3.36
SB
  
4Sophia Abdulrahim OmarIFK Lidingö
2.86
PB
  
2.36
3.66
2.46
3.71
2.56
2.66
2.86
3.06
3.16
3.26
3.36
3.46
3.56
Hellman-
o
-
xxx
-
-
-
-
-
-
-
o
o
Lind-
-
-
-
-
-
-
-
xxo
o
xxx
Forsberg-
-
-
-
-
o
o
o
xo
xxx

Abdulrahim Omaro
xo
xo
xo
xo
xxx





K Längd     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Klara Rådbo
6.00
Hässelby SK
6.00
+0.7 PB
  
2Tuvalisa Rosenquist
5.95
Tjalve FIF
5.95
+0.7 SB
  
3Bilge Kaya
5.33
Hellas FK
5.33
+1.1 SB
  
4Tilde Söderlund
5.24
Upsala IF
5.24
+0.7 SB
  
5Victoria DavidssonTyresö FK
5.23
+0.2 SB
  
6Minna Silvell
5.10
Huddinge AIS
5.10
+0.6
  
7Anelia DanielssonHanvikens SK
4.95
+0.7 PB
  
8Emilia StenströmHuddinge AIS
4.73
+0.1 SB
  
Rådbo6.00
+0.7
5.83
+0.1
5.98
-1.9
5.93
+0.7
x
+2.3
4.47
+1.4
Rosenquistx
+0.5
x
+1.0
5.75
+0.9
5.85
+0.7
5.82
+0.2
5.95
+0.7
Kaya5.18
-0.2
5.13
-1.1
5.28
-0.3
5.33
+1.1
x
+0.5
4.96
-0.5
Söderlundx
+1.7
x
-0.5
5.24
+0.7
x
0.0
x
+1.4
x
+0.6
Davidsson4.85
+1.3
5.23
+0.2
4.93
+0.4
x
+0.4
x
-0.1
x
0.0
Silvell4.75
+0.8
4.97
+1.9
5.10
+0.6
5.10
+0.1
x
+0.3
x
+1.7
Danielsson4.80
0.0
x
+1.2
3.15
+0.5
x
+1.2
4.42
-0.8
4.95
+0.7
Stenströmx
+2.4
4.73
+0.1
4.42
-0.1
x
+0.6
x
+1.4
x
+0.8
K Tresteg     
17 jun

Final A

Final
17 jun
1Angelica Ström
12.07w
Spårvägens FK
12.07w
+3.4
  
2Annina Stens
Annina Stens 99, Spårvägen
11.39
Spårvägens FK
11.39
+2.0 SB
  
3Tilde Söderlund
11.36
Upsala IF
11.36
+1.8 SB
  
4Minna Silvell
9.83
Huddinge AIS
9.83
–0.3 SB
  
Strömx
+1.0
x
+2.2
12.07w
+3.4
11.85
+1.9
x
+1.6
x
+0.5
Stens11.39
+2.0
10.79
+1.0
10.79
+0.1
11.16
+1.0
x
+1.2
11.02
-0.5
Söderlund11.10
+1.5
11.09
+0.8
x
+1.1
x
0.0
11.36
+1.8
11.13
-0.5
Silvell9.83
-0.3
x
+0.9
K Kula     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Klara Rådbo
12.38
Hässelby SK
12.38
  
2Emilia Stenström
11.98
Huddinge AIS
11.98
SB
  
3Frida Krantz
11.28
Hammarby IF
11.28
  
4Carina Lindblom
7.55
Bollnäs FIK
7.55
  
Rådbo12.3812.0912.20x12.38x
Stenström11.6311.9811.96xx11.52
Krantz9.8411.2810.89x10.96x
Lindblom7.55x7.237.247.34x
K Diskus     
17 jun

Final A

Final
17 jun
1Ebba Salomonsson LindHanvikens SK
46.54
  
2Frida Krantz
43.11
Hammarby IF
43.11
  
3Amanda Fridberg
39.21
IF Göta Karlstad
39.21
  
4Norah Lind
Norah Lind 05, Tureberg
36.48
Turebergs FK
36.48
  
5Jennie Gregestam
36.01
Huddinge AIS
36.01
PB
  
6Anna-Karin WikströmHuddinge AIS
23.87
  
Salomonsson Lindxx43.7346.54xx
Krantz42.0941.4141.6640.9843.1139.01
Fridberg38.0838.6739.21xx39.17
Lind36.48xxx34.7736.11
Gregestam31.1033.9835.5933.5932.5136.01
Wikströmx23.8722.28xxx
K Slägga     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Hillevi Carlsson
59.00
Hässelby SK
59.00
  
2Amanda Fridberg
53.71
IF Göta Karlstad
53.71
PB
  
3Molly Skugge
51.65
Turebergs FK
51.65
  
4Caroline Wallin
48.01
Spårvägens FK
48.01
PB
  
5Jonna Geiryd
Jonna Geiryd 00, Spårvägen
47.59
Spårvägens FK
47.59
  
6Amanda Jönsson
Amanda Jönsson 04, Linköpings GIF
45.05
Linköpings GIF
45.05
PB
  
7Ella Nilsson
36.16
Hanvikens SK
36.16
  
Vilma Damberg
NM
Turebergs FK
NM
  
Carlssonx56.5459.0056.5755.8358.49
Fridberg51.5153.71xx51.54x
Skugge49.53x51.65x49.75x
Wallin45.7648.0145.1246.0143.97x
Geirydxxx47.59x46.20
Jönsson43.5945.0543.57x43.27x
Nilsson36.1635.9235.89xx34.43
Dambergxxxxxx
K Spjut     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Tuvalisa Rosenquist
39.64
Tjalve FIF
39.64
SB
  
2Klara Rådbo
39.21
Hässelby SK
39.21
  
3Emilia Stenström
28.68
Huddinge AIS
28.68
SB
  
4Hanna Hentschel
24.77
IF Göta Karlstad
24.77
  
Rosenquist35.1337.0339.4738.7639.6439.12
Rådbo39.2135.2336.0936.4139.0337.44
Stenström28.6828.6428.30
Hentschel23.69x24.7723.1723.67
F17 100 m     
17 jun
Vind: +1.2

Final A

Final
17 jun
Vind: +1.2
1Emmy Wolgast
12.60
Hammarby IF
12.60
PB
  
2Ida Chrifi
Ida Chrifi 06, Tureberg
12.67
Turebergs FK
12.67
PB
  
3Elsa Kagevik
12.68
Turebergs FK
12.68
  
4Vilma Söderlund
Vilma Söderlund 05, Västerås FK
12.98
Västerås FK
12.98
PB
  
5Angelica VinbergVisby IF Gute
13.06
PB
  
6Elin Hjertzell
13.21
Huddinge AIS
13.21
  
7Emelie Melin
13.46
Tierps IF
13.46
=PB
  
8Astrid Wallman
13.52
Huddinge AIS
13.52
  
Heat 1
17 jun Vind: 0.0
17 junVind: 0.0
1Elsa Kagevik
12.80
Turebergs FK
12.80
q
  
2Angelica VinbergVisby IF Gute
13.10
PB
q
  
3Vilma Söderlund
Vilma Söderlund 05, Västerås FK
13.22
Västerås FK
13.22
PB
q
  
4Elin Hjertzell
13.44
Huddinge AIS
13.44
q
  
5Emelie Melin
13.46
Tierps IF
13.46
PB
q
  
Heat 2
17 jun Vind: +0.8
17 junVind: +0.8
1Ida Chrifi
Ida Chrifi 06, Tureberg
12.72
Turebergs FK
12.72
PB
q
  
2Emmy Wolgast
12.77
Hammarby IF
12.77
PB
q
  
3Astrid Wallman
13.61
Huddinge AIS
13.61
q
  
4Alicia Nordmark-Niska
13.97
Tullinge FI
13.97
PB
  
5Annie Sjölund
14.21
Turebergs FK
14.21
PB
  
F17 200 m     
19 jun
Vind: -1.3

Final A

Final
19 jun
Vind: -1.3
1Ida Chrifi
Ida Chrifi 06, Tureberg
26.17
Turebergs FK
26.17
PB
  
2Elsa Kagevik
26.43
Turebergs FK
26.43
  
3Emmy Wolgast
26.45
Hammarby IF
26.45
  
4Emelie Melin
27.62
Tierps IF
27.62
  
5Astrid Wallman
28.09
Huddinge AIS
28.09
  
6Elin Hjertzell
28.61
Huddinge AIS
28.61
PB
  
7Annie Sjölund
29.68
Turebergs FK
29.68
PB
  
8Julia Hansson
29.84
Huddinge AIS
29.84
SB
  
F17 400 m     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Lisa Bäckdén
1:03.53
Huddinge AIS
1:03.53
PB
  
F17 1500 m hinder     
17 jun

Final A

Final
17 jun
1Lisa Bäckdén
6:00.82
Huddinge AIS
6:00.82
SB
  
F17 100 m häck (76.2 cm, 8.5 m)     
19 jun
Vind: -1.1

Final A

Final
19 jun
Vind: -1.1
1Kajsa Cabanas AnderssonTurebergs FK
15.39
  
2Annie Grindange
15.77
Turebergs FK
15.77
  
3Elin Hjertzell
16.13
Huddinge AIS
16.13
PB
  
4Angelica VinbergVisby IF Gute
16.55
PB
  
Ida Chrifi
Ida Chrifi 06, Tureberg
DNF
Turebergs FK
DNF
  
F17 300 m häck     
17 jun

Final A

Final
17 jun
1Emelie Melin
47.10
Tierps IF
47.10
PB
  
2Annie Grindange
49.49
Turebergs FK
49.49
PB
  
3Emma Jäderberg
49.91
Hanvikens SK
49.91
PB
  
F17 Höjd     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Irma Dahlborn
1.58
Huddinge AIS
1.58
=PB
  
2Elsa Kagevik
1.54
Turebergs FK
1.54
=PB
  
3Saga Ågren LundmanDanderyds SK
1.50
  
1.371.421.461.501.541.581.60
Dahlborn---oxoxxoxxx
Kagevikoooooxxx
Ågren Lundman-ooxoxxx
F17 Stav     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Alvah Lind
Alvah Lind 05, Tureberg
3.53
Turebergs FK
3.53
  
2Emma Jäderberg
2.53
Hanvikens SK
2.53
  
3Annie Sjölund
2.53
Turebergs FK
2.53
PB
  
4Linnea SandströmTurebergs FK
2.48
PB
  
2.06
3.65
2.16
2.26
2.36
2.43
2.48
2.53
2.58
3.33
3.43
3.53
Lind-
xxx
-
-
-
-
-
-
-
o
xo
xo
Jäderberg-
-
o
o
o
o
o
xxx



Sjölund-
o
o
o
o
o
xo
xxx



Sandströmo
o
o
o
o
xo
xxx




F17 Längd     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Elin Hjertzell
5.31w
Huddinge AIS
5.31w
+2.8
  
2Annie Grindange
5.14
Turebergs FK
5.14
+1.7 PB
  
3Elsa Kagevik
5.07
Turebergs FK
5.07
+0.3 SB
  
4Emmy Wolgast
5.05
Hammarby IF
5.05
+1.1
  
5Angelica VinbergVisby IF Gute
5.02
0.0 SB
  
6Alicia Nordmark-NiskaTullinge FI
4.73
0.0 PB
  
7Astrid Wallman
4.65
Huddinge AIS
4.65
0.0
  
8Julia Hansson
4.39
Huddinge AIS
4.39
0.0 =PB
  
9Annie Sjölund
4.23
Turebergs FK
4.23
+1.4
  
Hjertzell5.14
+0.5
5.28
0.0
5.06
0.0
x
+2.4
5.31w
+2.8
x
0.0
Grindange5.02
0.0
5.01
+1.4
x
-0.6
4.73
+1.1
5.14
+1.7
5.08
+1.1
Kagevikx
+2.5
4.83
-0.1
4.79
0.0
5.07
+0.3
x
+3.3
4.24
-3.2
Wolgast4.78
+0.7
x
+1.2
5.00
+1.9
4.90
0.0
5.05
+1.1
5.00
-0.5
Vinberg4.42
+1.3
4.62
0.0
5.02
0.0
4.75
+0.9
x
+1.9
4.90w
+3.1
Nordmark-Niska4.73
0.0
x
+1.7
4.69
-0.3
x
0.0
4.46
0.0
4.53
+1.0
Wallman4.45
+0.9
4.34
0.0
4.43
+0.9
4.40
0.0
4.52
+1.2
4.65
0.0
Hansson4.32
+1.1
4.39
0.0
4.35
+0.2
4.23
+0.2
4.28
+0.9
3.90
0.0
Sjölund3.98
0.0
4.23
+1.4
4.12
-1.9
F17 Tresteg     
17 jun

Final A

Final
17 jun
1Angelica VinbergVisby IF Gute
10.36
+0.2 PB
  
2Alicia Nordmark-Niska
10.20
Tullinge FI
10.20
+1.4 SB
  
3Astrid Wallman
9.94
Huddinge AIS
9.94
+1.3 PB
  
Vinberg10.36
+0.2
10.05
-0.4
x
+0.6
9.97
+1.1
Nordmark-Niska10.20
+1.4
9.78
+0.9
10.01
+1.1
10.1110.13
+1.3
9.96
+0.2
Wallman9.94
+1.3
9.63
+0.5
9.67
+0.8
9.39
+1.0
9.55
0.0
9.49
+0.3
F17 Kula (3.0 kg)     
17 jun

Final A

Final
17 jun
1Kajsa Cabanas AnderssonTurebergs FK
14.24
  
2Norah Lind
Norah Lind 05, Tureberg
13.95
Turebergs FK
13.95
PB
  
3Norah Birgen
10.84
Huddinge AIS
10.84
PB
  
4Elsa Kagevik
10.01
Turebergs FK
10.01
SB
  
5Irene Dahl
Irene Dahl 05, Huddinge
8.96
Huddinge AIS
8.96
SB
  
6Linnea SandströmTurebergs FK
8.02
PB
  
7Annie Sjölund
7.31
Turebergs FK
7.31
PB
  
Cabanas Andersson14.24xxx13.7814.04
Lind13.9513.75xxxx
Birgen10.6810.8410.8010.579.9310.05
Kagevik10.019.509.549.15x9.52
Dahl8.667.997.558.367.888.96
Sandström7.517.697.657.647.588.02
Sjölund7.31x6.996.90x7.12
F17 Diskus     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Norah Lind
Norah Lind 05, Tureberg
35.39
Turebergs FK
35.39
  
2Ninni Dahlfors
34.45
IF Triangeln
34.45
PB
  
3Angelica VinbergVisby IF Gute
25.42
PB
  
4Linnea Sandström
19.83
Turebergs FK
19.83
  
5Annie Sjölund
17.43
Turebergs FK
17.43
PB
  
Lindx35.04xx35.3934.96
Dahlfors30.4429.8934.4527.7832.9033.44
Vinberg25.42x23.8421.20x24.14
Sandströmx19.8319.10xx16.83
Sjölund16.6416.6617.0816.8117.4317.42
F17 Slägga (3.0 kg)     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Norah Lind
Norah Lind 05, Tureberg
60.36
Turebergs FK
60.36
  
2Linnéa Lindefalk
48.09
Hammarby IF
48.09
  
3Johanna Schlyter
44.17
Huddinge AIS
44.17
PB
  
4Linnea Sandström
28.32
Turebergs FK
28.32
  
5Annie Sjölund
20.33
Turebergs FK
20.33
PB
  
Lind58.36x59.9660.36xx
Lindefalk48.09xxxxx
Schlyterx36.90x40.6844.0344.17
Sandström27.4126.5927.7722.91x28.32
Sjölundx18.3119.5520.3318.58x
F17 Spjut (500 g)     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Alva Back
Alva Back 06, Tureberg
44.49
Turebergs FK
44.49
  
2Elsa Kagevik
37.07
Turebergs FK
37.07
PB
  
3Ida Chrifi
Ida Chrifi 06, Tureberg
35.27
Turebergs FK
35.27
SB
  
4Norah Birgen
29.78
Huddinge AIS
29.78
PB
  
5Alva Bergström
25.21
Hanvikens SK
25.21
SB
  
6Isabella PetäjistöIF Triangeln
24.88
  
7Elin Hjertzell
23.35
Huddinge AIS
23.35
PB
  
8Julia Hansson
22.93
Huddinge AIS
22.93
PB
  
9Annie Sjölund
19.99
Turebergs FK
19.99
  
10Linnea Sandström
16.41
Turebergs FK
16.41
  
Back39.4742.5840.1844.49
Kagevikxx29.9932.1237.0733.97
Chrifi34.3228.15x35.2731.2530.77
Birgen28.4829.2026.7128.4128.4629.78
Bergström22.2624.8724.0725.2124.2522.29
Petäjistö23.12x21.6024.8824.70x
Hjertzell18.7323.35x20.0816.1718.22
Hanssonx18.4120.2417.8122.6722.93
Sjölund19.0218.7919.99
Sandström16.4115.86
F15 80 m     
18 jun
Vind: +0.4

Final A

Final
18 jun
Vind: +0.4
1Alba Boric
Alba Boric 07, Hanviken
10.63
Hanvikens SK
10.63
PB
  
2Alice Dahl
Alice Dahl 07, Huddinge
11.27
Huddinge AIS
11.27
PB
  
3Rose Masoudi
11.28
Bromma IF
11.28
  
4Alicia Gruvberger
11.29
Huddinge AIS
11.29
PB
  
5Norah Hamberg
11.30
Bromma IF
11.30
  
6Isabelle Dahmén KruppkeHuddinge AIS
11.51
PB
  
7Alma Lemonnier
11.73
Huddinge AIS
11.73
PB
  
8Anastasia Rozhkova
11.77
Tullinge FI
11.77
  
Heat 1
18 jun Vind: +3.6
18 junVind: +3.6
1Alba Boric
Alba Boric 07, Hanviken
10.56w
Hanvikens SK
10.56w
q
  
2Alicia Gruvberger
11.24w
Huddinge AIS
11.24w
q
  
3Alice Dahl
Alice Dahl 07, Huddinge
11.30w
Huddinge AIS
11.30w
q
  
4Alma Lemonnier
11.67w
Huddinge AIS
11.67w
q
  
5Matilda Wirén
12.29w
Huddinge AIS
12.29w
  
Heat 2
18 jun Vind: -1.3
18 junVind: -1.3
1Norah Hamberg
11.35
Bromma IF
11.35
q
  
2Rose Masoudi
11.49
Bromma IF
11.49
q
  
3Isabelle Dahmén KruppkeHuddinge AIS
11.76
PB
q
  
4Anastasia Rozhkova
11.89
Tullinge FI
11.89
q
  
5Frida Sörqvist
11.94
Huddinge AIS
11.94
  
6Mia Senaneuch
Mia Senaneuch 07, Tullinge FI
12.76
Tullinge FI
12.76
  
F15 300 m     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Anastasia Rozhkova
47.09
Tullinge FI
47.09
  
2Mia Senaneuch
Mia Senaneuch 07, Tullinge FI
51.84
Tullinge FI
51.84
PB
  
F15 800 m     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Anastasia Rozhkova
2:36.58
Tullinge FI
2:36.58
  
2Mia Senaneuch
Mia Senaneuch 07, Tullinge FI
3:11.71
Tullinge FI
3:11.71
PB
  
F15 2000 m     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Anastasia Rozhkova
8:14.35
Tullinge FI
8:14.35
SB
  
F15 80 m häck (76.2 cm, 8 m)     
19 jun
Vind: -0.1

Final A

Final
19 jun
Vind: -0.1
1Norah Hamberg
14.19
Bromma IF
14.19
PB
  
2Rose Masoudi
15.51
Bromma IF
15.51
SB
  
F15 Höjd     
17 jun

Final A

Final
17 jun
1Ellinore Sparf
Ellinore Sparf 07, Spårvägen
1.46
Spårvägens FK
1.46
  
2Rose Masoudi
1.46
Bromma IF
1.46
PB
  
3Norah Hamberg
1.32
Bromma IF
1.32
  
1.271.321.371.421.461.50
Sparf---ooxxx
Masoudiooooxoxxx
Hambergooxxx
F15 Stav     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Frida Sörqvist
2.66
Huddinge AIS
2.66
  
2.562.662.76
Sörqvistooxxx
F15 Längd     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Alba Boric
Alba Boric 07, Hanviken
5.22
Hanvikens SK
5.22
+1.7 PB
  
2Rose Masoudi
4.97w
Bromma IF
4.97w
+2.5
  
3Norah Hamberg
4.74
Bromma IF
4.74
+0.4 PB
  
4Luna Ekroth
4.47
Hanvikens SK
4.47
+1.2 PB
  
5Isabelle Dahmén KruppkeHuddinge AIS
3.97
+1.3 PB
  
6Matilda Wirén
3.92
Huddinge AIS
3.92
+1.3 SB
  
Boric4.72
+1.7
4.87
+1.0
5.22
+1.7
x
+0.4
4.84
0.0
5.01w
+3.7
Masoudix
+2.4
4.82
+1.9
x
+0.4
4.97w
+2.5
4.84
+1.8
4.80
+1.7
Hamberg4.29
+0.8
4.57
+0.7
4.40
+1.1
4.54
+0.1
4.74
+0.4
4.35
+1.0
Ekrothx
+1.7
x
+1.1
x
-0.1
3.83
+1.4
x
+1.0
4.47
+1.2
Dahmén Kruppke3.87w
+2.1
x
+1.4
x
+0.9
x
-0.3
3.97
+1.3
3.86
+1.7
Wirén3.67
+1.0
x
+1.3
3.67w
+2.2
3.41
-0.4
3.92
+1.3
3.75
+1.2
F15 Tresteg     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Norah Hamberg
10.23
Bromma IF
10.23
+1.9 PB
  
Hamberg10.02
+1.3
9.70
-1.2
9.82
-0.4
10.23
+1.9
9.81
+0.8
10.01
+1.7
F15 Kula (3.0 kg)     
17 jun

Final A

Final
17 jun
1Alicia GruvbergerHuddinge AIS
9.96
  
2Norah Hamberg
8.79
Bromma IF
8.79
  
Gruvberger8.539.548.979.969.009.75
Hamberg8.718.33x8.168.798.35
F15 Diskus (0.75 kg)     
17 jun

Final A

Final
17 jun
1Ebba Ahlerup
26.60
Huddinge AIS
26.60
SB
  
2Alicia Gruvberger
23.00
Huddinge AIS
23.00
  
3Linnea Nederström
22.73
Sundbybergs IK
22.73
PB
  
4Mia Subotic
17.49
Huddinge AIS
17.49
PB
  
Ahlerup25.6825.91x26.6026.0825.15
Gruvberger18.4622.5423.00x21.96x
Nederströmx21.17x22.7320.0421.62
Suboticxx15.5616.0015.9517.49
F15 Slägga (3.0 kg)     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Beatrice LindbergHellas FK
46.70
  
2Emma Jönsson
Emma Jönsson 07, Linköpings GIF
28.91
Linköpings GIF
28.91
PB
  
3Alicia Gruvberger
26.02
Huddinge AIS
26.02
PB
  
4Vendela Ceder
22.19
Huddinge AIS
22.19
PB
  
Lindberg46.70xxx43.85x
Jönsson26.08xx24.4428.91x
Gruvberger24.1926.02xx25.0025.65
Ceder20.1822.1921.4121.1820.53x
F15 Spjut (500 g)     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Norah Hamberg
27.99
Bromma IF
27.99
  
2Emma Ivarsson
26.31
Huddinge AIS
26.31
PB
  
3Alicia Gruvberger
22.75
Huddinge AIS
22.75
  
4Alma Lemonnier
15.39
Huddinge AIS
15.39
PB
  
5Rose Masoudi
13.93
Bromma IF
13.93
  
Hamberg26.4427.9925.3124.7523.8024.38
Ivarsson26.31xx23.88xx
Gruvberger17.4420.6922.3422.7521.23
Lemonnier14.8314.89x14.7314.7815.39
Masoudi13.12x13.2513.9313.67x
F14 80 m     
18 jun
Vind: -1.7

Final A

Final
18 jun
Vind: -1.7
1Saga Berg Ojeda
11.12
Turebergs FK
11.12
PB
  
2Julia Sandler DjerfTurebergs FK
11.18
  
3Alma Cemalovic
11.33
Hanvikens SK
11.33
  
4Ida Olsson
11.35
Hellas FK
11.35
  
5Greta Åberg-LiesahoHuddinge AIS
12.34
  
6Elsa Sandahl
12.43
Hanvikens SK
12.43
  
7Beatrice AlvesIFK Tumba
12.87
  
8Emma Edgren
13.06
Huddinge AIS
13.06
  
Heat 1
18 jun Vind: +0.8
18 junVind: +0.8
1Saga Berg Ojeda
11.13
Turebergs FK
11.13
PB
q
  
2Alma Cemalovic
11.24
Hanvikens SK
11.24
PB
q
  
3Elsa Sandahl
12.20
Hanvikens SK
12.20
PB
q
  
4Emma Edgren
12.98
Huddinge AIS
12.98
PB
q
  
Heat 2
18 jun Vind: +0.5
18 junVind: +0.5
1Julia Sandler DjerfTurebergs FK
11.12
PB
q
  
2Ida Olsson
11.19
Hellas FK
11.19
PB
q
  
3Greta Åberg-LiesahoHuddinge AIS
12.04
q
  
4Beatrice AlvesIFK Tumba
12.53
PB
q
  
5Embla Arfvidson
13.13
Huddinge AIS
13.13
PB
  
6Alva Hasselkvist
13.17
Huddinge AIS
13.17
PB
  
F14 800 m     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Ester Jordélius
Ester Jordélius 08, Mälarhöjden
2:42.83
Mälarhöjdens IK
2:42.83
  
2Julia Kirk
2:43.22
Hellas FK
2:43.22
PB
  
3Alma Cemalovic
2:47.56
Hanvikens SK
2:47.56
PB
  
4Elsa Sandahl
2:57.05
Hanvikens SK
2:57.05
PB
  
5Isabella Lundell
3:02.07
Hellas FK
3:02.07
PB
  
6Asta Nordin
3:03.36
Huddinge AIS
3:03.36
PB
  
7Elin Larsson
3:03.83
Huddinge AIS
3:03.83
  
8Maria Carlsson
3:09.07
Mälarö SOK
3:09.07
  
F14 80 m häck (76.2 cm, 8 m)     
19 jun
Vind: +0.5

Final A

Final
19 jun
Vind: +0.5
1Saga Berg Ojeda
12.94
Turebergs FK
12.94
  
2Ida Olsson
13.64
Hellas FK
13.64
PB
  
3Embla Arfvidson
15.77
Huddinge AIS
15.77
  
4Alva Hasselkvist
17.00
Huddinge AIS
17.00
PB
  
5Beatrice AlvesIFK Tumba
17.06
PB
  
6Thea Sebelius BjörnbergAIK
18.55
PB
  
F14 Höjd     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Ester Wikfeldt
Ester Wikfeldt 08, Mälarhöjden
1.38
Mälarhöjdens IK
1.38
  
2Embla Arfvidson
1.34
Huddinge AIS
1.34
PB
  
3Saga Berg Ojeda
1.25
Turebergs FK
1.25
  
4Emma Edgren
1.20
Huddinge AIS
1.20
=PB
  
5Stella Johansson
1.10
Huddinge AIS
1.10
PB
  
5Alva Hasselkvist
1.10
Huddinge AIS
1.10
SB
  
7Greta Åberg-LiesahoHuddinge AIS
1.10
SB
  
1.101.201.251.301.341.381.45
Wikfeldt---oxooxxx
Arfvidson-oxoxooxxx
Berg Ojeda-oxo
Edgrenoxxoxxx
Johanssonoxxp
Hasselkvistoxxx
Åberg-Liesahoxoxxx
F14 Stav     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Octavia Storaa LindgrenAIK
2.36
  
2.262.362.46
Storaa Lindgrenooxxx
F14 Längd     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Ester Wikfeldt
Ester Wikfeldt 08, Mälarhöjden
4.62
Mälarhöjdens IK
4.62
+0.8
  
2Leah SpiraAIK
4.14
+0.5 PB
  
3Maria Carlsson
3.98
Mälarö SOK
3.98
–0.1 PB
  
4Alva Carlsson
3.97
Mälarö SOK
3.97
+0.6 PB
  
5Beatrice AlvesIFK Tumba
3.74
+0.6 PB
  
6Thea Sebelius BjörnbergAIK
3.73
+0.2 PB
  
7Stella Johansson
3.32
Huddinge AIS
3.32
+0.2 PB
  
8Emma Edgren
3.06
Huddinge AIS
3.06
0.0 PB
  
Wikfeldt4.47
+1.3
4.47
+0.6
4.46
+0.9
4.62
+0.8
Spira4.14
+0.5
3.71
+0.5
x
+1.2
3.74
-0.6
Carlssonx
+1.4
3.92
+1.5
3.98
-0.1
3.43
-0.2
Carlssonx
+0.8
3.71
+0.1
3.97
+0.6
x
+0.3
Alves3.52
+1.0
3.51
+0.3
3.74
+0.6
3.59
+0.2
Sebelius Björnbergx
+0.9
3.53
+0.8
x
+1.4
3.73
+0.2
Johansson3.32
+0.2
x
+1.4
3.29w
+2.3
x
-0.1
Edgren3.06
0.0
x
+0.7
2.75
+0.7
2.90
+1.1
F14 Tresteg     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Julia Sandler DjerfTurebergs FK
9.54
+1.4