0

13.11
19.11
5.11
19.11
23.10
5.11
15.11
12.11
16.8
19‐20.11
19‐20.11
19‐20.11
19.11
20.11
19‐20.11
29.10
15.10
6.10
12.11
11‐13.11
12.11
22.10
5.11
5.11
30.10
15.10
8.9
1.9
30.8
25.8
23.8
30.10
29.10
15.10
6.8
29.10
24.9
5.8
20.9
16.10
9.10
22.10
15.10
29.10
10.9
2.10
16.10
23.10
15.10
18.9
10.9
8‐9.10
22‐23.10
22.10
23.10
23.10
23.10
22.10
8.10
1.10
15.10
16.10
16.10
22.10
18.9
23.10
23.10
23.10
22.10
15.10
20.10
19.10
15.10
16.10
16.10
18.10
15.10
25.9
23‐25.9
18.9
15.10
15.10
8.10
19‐20.8
27.8
18.9
15.10
8.10
8.10
15.10
15.10
16.10
16.10
16.10
15.10
15.10
15.10
15.10
9.10
19.9
Arena: Østerbro Stadion
Tävlande: 146 (71+75)   Starter: 175 (80+95)

Män
M 100 m     

Vind: +2.1

Final A

Final

Vind: +2.1
1Emile Erasmus
Emile Erasmus 92, RSA
10.05w
92RSA
10.05w
  
2Przemysław Słowikowski
Przemysław Słowikowski 93, POL
10.26w
93POL
10.26w
  
3Frederik Schou-Nielsen
Frederik Schou-Nielsen 96, DEN
10.28w
96DEN
10.28w
  
3Karl Erik Nazarov
Karl Erik Nazarov 99, EST
10.28w
99EST
10.28w
  
5Emil Mader Kjær
Emil Mader Kjær 99, DEN
10.38w
99DEN
10.38w
  
6Tobias Gorgone Larsen
Tobias Gorgone Larsen 00, DEN
10.52w
00DEN
10.52w
  
7Rasmus Thornbjerg Klausen
Rasmus Thornbjerg Klausen 00, DEN
10.62w
00DEN
10.62w
  
8Emmanuel DawlsonSWE
10.67w
  
Heat 1
Vind: -0.5
Vind: -0.5
1Przemysław Słowikowski
Przemysław Słowikowski 93, POL
10.38
93POL
10.38
Q
  
2Frederik Schou-Nielsen
Frederik Schou-Nielsen 96, DEN
10.41
96DEN
10.41
Q
  
3Karl Erik Nazarov
Karl Erik Nazarov 99, EST
10.52
99EST
10.52
Q
  
4Kasper Andersson
Kasper Andersson 97, DEN
10.78
97DEN
10.78
  
5Jakub Sikorski
Jakub Sikorski 01, POL
10.80
01POL
10.80
SB
  
6Rasmus Søsted Andersen
Rasmus Søsted Andersen 02, DEN
11.14
02DEN
11.14
  
Heat 2
Vind: +0.6
Vind: +0.6
1Emile Erasmus
Emile Erasmus 92, RSA
10.20
92RSA
10.20
Q
  
2Emil Mader Kjær
Emil Mader Kjær 99, DEN
10.47
99DEN
10.47
Q
  
3Tobias Gorgone Larsen
Tobias Gorgone Larsen 00, DEN
10.60
00DEN
10.60
Q
  
4Rasmus Thornbjerg Klausen
Rasmus Thornbjerg Klausen 00, DEN
10.70
00DEN
10.70
q
  
5Emmanuel DawlsonSWE
10.72
q
  
6Rinalds Valts Zarins
Rinalds Valts Zarins 00, LAT
10.91
00LAT
10.91
  
M 200 m     

Vind: +2.2

Final A

Final

Vind: +2.2
1Simon Hansen
Simon Hansen 98, DEN
20.56w
98DEN
20.56w
  
2Tazana Kamanga-Dyrbak
Tazana Kamanga-Dyrbak 02, DEN
20.78w
02DEN
20.78w
  
3Gediminas Truskauskas
Gediminas Truskauskas 98, LTU
20.78w
98LTU
20.78w
  
4Albert Komański
Albert Komański 00, POL
20.94w
00POL
20.94w
  
5Alex Haydock-Wilson
Alex Haydock-Wilson 99, GBR
20.98w
99GBR
20.98w
  
6Viljami Kaasalainen
Viljami Kaasalainen 95, FIN
21.22w
95FIN
21.22w
  
7Jacob Hvorup
Jacob Hvorup 99, DEN
21.54w
99DEN
21.54w
  
M 400 m     


Final A

Final

1Alex Haydock-Wilson
Alex Haydock-Wilson 99, GBR
45.69
99GBR
45.69
SB
  
2Gustav Lundholm Nielsen
Gustav Lundholm Nielsen 98, DEN
46.33
98DEN
46.33
SB
  
3Danylo Danylenko
Danylo Danylenko 94, UKR
46.48
94UKR
46.48
SB
  
4Rabah Yousif
Rabah Yousif 86, GBR
46.75
86GBR
46.75
SB
  
5Kasper KadestålSWE
47.20
  
6Andreas Haara Bakketun
Andreas Haara Bakketun 01, NOR
48.35
01NOR
48.35
SB
  
7Luis F. Maillet
Luis F. Maillet 04, DEN
48.72
04DEN
48.72
PB
  
M 800 m     


Final A

Final

1Tibo De Smet
Tibo De Smet 99, BEL
1:46.54
99BEL
1:46.54
PB
  
2Eduardo Moreira
Eduardo Moreira 01, BRA
1:47.18
01BRA
1:47.18
SB
  
3Felix FrancoisSWE
1:47.43
SB
  
4Alexander LundskogSWE
1:48.66
  
5Joakim AnderssonSWE
1:48.68
  
6Ville Lampinen
Ville Lampinen 94, FIN
1:48.87
94FIN
1:48.87
  
7Nicolai Trock Hartling
Nicolai Trock Hartling 94, DEN
1:53.87
94DEN
1:53.87
SB
  
Frederik Fürstenberg
Frederik Fürstenberg 93, DEN
DNF
93DEN
DNF
  
M 1500 m     


Final A

Final

1Ossama Meslek
Ossama Meslek 97, ITA
3:37.25
97ITA
3:37.25
PB
  
2Darragh McElhinney
Darragh McElhinney 00, IRL
3:37.72
00IRL
3:37.72
PB
  
3Callum Davies
Callum Davies 99, AUS
3:37.86
99AUS
3:37.86
PB
  
4Emil DanielssonSWE
3:38.96
  
5Jonathan GrahnSWE
3:41.20
PB NU20R
  
6Andreas Holst Lindgreen
Andreas Holst Lindgreen 98, DEN
3:41.73
98DEN
3:41.73
=SB
  
7Joel Ibler Lillesø
Joel Ibler Lillesø 03, DEN
3:42.65
03DEN
3:42.65
PB NU20R DUR-19
  
8Jan Friš
Jan Friš 95, CZE
3:42.76
95CZE
3:42.76
  
9David Nikolli
David Nikolli 94, ITA
3:43.31
94ITA
3:43.31
  
10Jacob Ejby Stengaard
Jacob Ejby Stengaard 94, DEN
3:43.51
94DEN
3:43.51
PB
  
11Mikael Johnsen
Mikael Johnsen 92, DEN
3:44.31
92DEN
3:44.31
  
12Alexander NilssonSWE
3:45.13
PB
  
13Nick Jensen
Nick Jensen 91, DEN
3:49.01
91DEN
3:49.01
  
14Peter Gerner Ejersbo
Peter Gerner Ejersbo 95, DEN
3:51.06
95DEN
3:51.06
SB
  
Mikkel Dahl-Jessen
Mikkel Dahl-Jessen 94, DEN
DNF
94DEN
DNF
  
Kristian Uldbjerg Hansen
Kristian Uldbjerg Hansen 96, DEN
DNF
96DEN
DNF
  
M Längd     


Final A

Final

1Liam Adcock
Liam Adcock 96, AUS
7.87
96AUS
7.87
+1.0 SB
  
2Sebastian Ree Pedersen
Sebastian Ree Pedersen 97, DEN
7.61
97DEN
7.61
–0.3
  
3Andreas Trajkovski
Andreas Trajkovski 93, MKD
7.33
93MKD
7.33
+1.6
  
4Bertram Costa
Bertram Costa 02, DEN
7.31
02DEN
7.31
+0.1 PB
  
5Benjamin Gabrielsen
Benjamin Gabrielsen 95, DEN
7.23
95DEN
7.23
–0.1 =SB
  
Adcock7.47
0.0
x7.35
0.0
7.47
+2.0
7.68
-0.1
7.87
+1.0
Pedersen7.35
0.0
x7.61
-0.3
x7.45
+1.3
7.09
-0.7
Trajkovskix7.33
+1.6
7.20
0.0
7.19
+0.7
7.19
+1.1
x
Costax7.31
+0.1
x7.13
+1.0
x7.21
+1.1
Gabrielsen7.23
-0.1
xx7.17
0.0
x6.92
0.0
M Kula     


Final A

Final

1Kenneth Mertz
Kenneth Mertz 89, DEN
16.23
89DEN
16.23
SB
  
2Christopher Holmbjerg Jensen
Christopher Holmbjerg Jensen 97, DEN
15.13
97DEN
15.13
  
Mertz15.6415.8816.2316.0016.15x
Jensen14.74x15.08xx15.13
M Spjut     


Final A

Final

1Arthur Wiborg Petersen
Arthur Wiborg Petersen 99, DEN
75.72
99DEN
75.72
  
2Waldo Smith
Waldo Smith 99, RSA
73.57
99RSA
73.57
  
3Dagbjartur Dadi Jónsson
Dagbjartur Dadi Jónsson 97, ISL
71.40
97ISL
71.40
  
4Eric Frank
Eric Frank 02, GER
69.35
02GER
69.35
  
5Theodor ThorSWE
66.11
  
6Sebastian R. Suurballe
Sebastian R. Suurballe 02, DEN
62.40
02DEN
62.40
  
7Andreas Bertelsen
Andreas Bertelsen 94, DEN
61.64
94DEN
61.64
  
8Nikolaj Grønbech
Nikolaj Grønbech 02, DEN
57.66
02DEN
57.66
  
9Mikkel Simonsen
Mikkel Simonsen 02, DEN
55.82
02DEN
55.82
  
Petersen75.72x70.5568.54
Smith67.1066.4473.02x73.57x
Jónssonx70.8368.93x71.40x
Frank67.3669.2266.2566.6069.3567.02
Thor64.8566.1164.3764.9663.75x
Suurballe61.3761.00xx62.4062.33
Bertelsen61.64xx56.8859.90
Grønbech57.66x53.56xxx
Simonsen55.0755.8251.85
P17 Kula (5.0 kg)     


Final A

Final

1Frederik Degn Pedersen
Frederik Degn Pedersen 05, DEN
16.01
05DEN
16.01
PB
  
2Emil Degn Pedersen
Emil Degn Pedersen 05, DEN
14.35
05DEN
14.35
  
Pedersen15.7616.0115.0014.6414.6615.61
Pedersenxx13.32x14.3014.35
P11 60 m     

Vind: +0.4

Final A

Final

Vind: +0.4
1Asger Lund-Bretlau
Asger Lund-Bretlau 11, DEN
8.61
11DEN
8.61
PB
  
2Ellen Vincentsen
Ellen Vincentsen 11, DEN
8.80
11DEN
8.80
  
K
3Holger Vitus Flensborg
Holger Vitus Flensborg 12, DEN
9.18
12DEN
9.18
PB
  
4Lilje Mai Birkelund Thomsen
Lilje Mai Birkelund Thomsen 11, DEN
9.22
11DEN
9.22
  
K
5Albert Arrey Sørensen
Albert Arrey Sørensen 12, DEN
9.30
12DEN
9.30
PB
  
6Mariana Vargas
Mariana Vargas 12, DEN
9.91
12DEN
9.91
  
K
7Alfred Hartung
Alfred Hartung 12, DEN
10.57
12DEN
10.57
PB
  
Kvinnor
K 100 m     

Vind: +0.7

Final A

Final

Vind: +0.7
1Magdalena Stefanowicz
Magdalena Stefanowicz 00, POL
11.35
00POL
11.35
PB
  
2Gloria Hooper
Gloria Hooper 92, ITA
11.53
92ITA
11.53
  
3Daniella BuskSWE
11.70
  
4Tiana Ósk Whitworth
Tiana Ósk Whitworth 00, ISL
11.71
00ISL
11.71
SB
  
5Astrid Glenner-Frandsen
Astrid Glenner-Frandsen 93, DEN
11.77
93DEN
11.77
  
6Klara Skriver Loessl
Klara Skriver Loessl 02, DEN
11.82
02DEN
11.82
PB
  
7Line Holm Jensen
Line Holm Jensen 00, DEN
11.89
00DEN
11.89
=PB
  
8Emma Beiter Bomme
Emma Beiter Bomme 98, DEN
11.96
98DEN
11.96
SB
  
Heat 1
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1Magdalena Stefanowicz
Magdalena Stefanowicz 00, POL
11.49
00POL
11.49
Q
  
2Gloria Hooper
Gloria Hooper 92, ITA
11.66
92ITA
11.66
Q
  
3Tiana Ósk Whitworth
Tiana Ósk Whitworth 00, ISL
11.84
00ISL
11.84
Q
  
4Astrid Glenner-Frandsen
Astrid Glenner-Frandsen 93, DEN
11.85
93DEN
11.85
q
  
5Klara Skriver Loessl
Klara Skriver Loessl 02, DEN
11.90
02DEN
11.90
q
  
6Camilla Motzkus
Camilla Motzkus 97, DEN
12.35
97DEN
12.35
  
7Alma Søby Witt
Alma Søby Witt 04, DEN
12.56
04DEN
12.56
  
Heat 2
Vind: +0.7
Vind: +0.7
1Daniella BuskSWE
11.75
Q
  
2Line Holm Jensen
Line Holm Jensen 00, DEN
11.97
00DEN
11.97
SB
Q
  
3Emma Beiter Bomme
Emma Beiter Bomme 98, DEN
11.97
98DEN
11.97
SB
Q
  
4Cecilie Gedsø Færge
Cecilie Gedsø Færge 03, DEN
12.11
03DEN
12.11
  
5Louise Østergård
Louise Østergård 94, DEN
12.13
94DEN
12.13
  
6Alicia Barrett
Alicia Barrett 98, GBR
12.34
98GBR
12.34
  
K 200 m     

Vind: -0.2

Final A

Final

Vind: -0.2
1Jessica-Bianca Wessolly
Jessica-Bianca Wessolly 96, GER
23.39
96GER
23.39
SB
  
2Julia HenrikssonSWE
23.51
PB
  
3Lisa Lilja
23.91
SWE
23.91
  
4Elvira TanderudSWE
24.02
SB
  
5Cecilie Gedsø Færge
Cecilie Gedsø Færge 03, DEN
24.72
03DEN
24.72
  
6Anna Øbakke Lange
Anna Øbakke Lange 99, DEN
24.90
99DEN
24.90
  
Gudbjörg Jóna Bjarnadóttir
Gudbjörg Jóna Bjarnadóttir 01, ISL
DNF
01ISL
DNF
  
K 3000 m     


Final A

Final

1Viktória Wagner-Gyürkes
Viktória Wagner-Gyürkes 92, HUN
8:52.37
92HUN
8:52.37
PB
  
2Isobel Batt-Doyle
Isobel Batt-Doyle 95, AUS
8:57.75
95AUS
8:57.75
SB
  
3Izzy Fry
Izzy Fry 00, GBR
8:58.66
00GBR
8:58.66
PB
  
4Micol Majori
Micol Majori 98, ITA
9:08.06
98ITA
9:08.06
PB
  
5Sigrid Jervell Våg
Sigrid Jervell Våg 92, NOR
9:13.55
92NOR
9:13.55
SB
  
6Ina Halle Haugen
Ina Halle Haugen 03, NOR
9:14.51
03NOR
9:14.51
SB
  
7Nicole Egger
Nicole Egger 85, SUI
9:16.94
85SUI
9:16.94
PB
  
8Nanna Bové
Nanna Bové 95, DEN
9:17.11
95DEN
9:17.11
PB
  
9Maria Sagnes Wågan
Maria Sagnes Wågan 92, NOR
9:18.39
92NOR
9:18.39
PB
  
10Sofia Thøgersen
Sofia Thøgersen 05, DEN
9:19.65
05DEN
9:19.65
SB DUR-17
  
Mia Helene Mørck
Mia Helene Mørck 99, DEN
DNF
99DEN
DNF
  
K 100 m häck     

Vind: +1.2

Final A

Final

Vind: +1.2
1Mette Graversgaard
Mette Graversgaard 95, DEN
12.96
95DEN
12.96
  
2Klaudia Siciarz
Klaudia Siciarz 98, POL
12.98
98POL
12.98
  
3Klaudia Wojtunik
Klaudia Wojtunik 99, POL
13.16
99POL
13.16
  
4Giada Carmassi
Giada Carmassi 94, ITA
13.34
94ITA
13.34
  
5Andrea Rooth
Andrea Rooth 02, NOR
13.50
02NOR
13.50
  
6Alicia Barrett
Alicia Barrett 98, GBR
13.69
98GBR
13.69
  
7Julia WennerstenSWE
13.83
  
8Ivana Lončarek
Ivana Lončarek 91, CRO
13.88
91CRO
13.88
  
Heat 1
Vind: +2.3
Vind: +2.3
1Klaudia Wojtunik
Klaudia Wojtunik 99, POL
13.12w
99POL
13.12w
Q
  
2Giada Carmassi
Giada Carmassi 94, ITA
13.20w
94ITA
13.20w
Q
  
3Ivana Lončarek
Ivana Lončarek 91, CRO
13.55w
91CRO
13.55w
Q
  
4Ida Beiter Bomme
Ida Beiter Bomme 01, DEN
13.85w
01DEN
13.85w
  
5Ida Boel
Ida Boel 00, DEN
13.97w
00DEN
13.97w
  
6Johanna CarlssonSWE
14.25w
  
Heat 2
Vind: +1.1
Vind: +1.1
1Mette Graversgaard
Mette Graversgaard 95, DEN
13.03
95DEN
13.03
Q
  
2Klaudia Siciarz
Klaudia Siciarz 98, POL
13.27
98POL
13.27
Q
  
3Andrea Rooth
Andrea Rooth 02, NOR
13.49
02NOR
13.49
Q
  
4Julia WennerstenSWE
13.60
SB
q
  
5Alicia Barrett
Alicia Barrett 98, GBR
13.65
98GBR
13.65
q
  
6Annika Baun Haldbo
Annika Baun Haldbo 03, DEN
13.98
03DEN
13.98
  
7Ida Boe Rasmussen
Ida Boe Rasmussen 03, DEN
14.00
03DEN
14.00
PB
  
K 400 m häck     


Final A

Final

1Eileen Demes
Eileen Demes 97, GER
56.84
97GER
56.84
  
2Nora Kollerød Wold
Nora Kollerød Wold 97, NOR
57.54
97NOR
57.54
  
3Annemarie Nissen
Annemarie Nissen 94, DEN
58.07
94DEN
58.07
  
4Hanna PalmqvistSWE
58.39
  
5Andrea Rooth
Andrea Rooth 02, NOR
59.17
02NOR
59.17
  
6Martha Danneskjold Rasmussen
Martha Danneskjold Rasmussen 02, DEN
59.30
02DEN
59.30
  
7Amanda Sondrup Henriques
Amanda Sondrup Henriques 04, DEN
1:00.42
04DEN
1:00.42
SB
  
K Stav     


Final A

Final

1Caroline Bonde Holm
Caroline Bonde Holm 90, DEN
4.45
90DEN
4.45
PB NR
  
2Gabriella JönssonSWE
4.26
PB
  
3Andrea San José
Andrea San José 97, ESP
4.26
97ESP
4.26
  
4Linnea JönssonSWE
4.01
SB
  
5Line Renée Hyde
Line Renée Hyde 92, DEN
4.01
92DEN
4.01
  
5Klara Skriver Loessl
Klara Skriver Loessl 02, DEN
4.01
02DEN
4.01
PB
  
Freyja Leni Wildgrube
Freyja Leni Wildgrube 01, GER
NH
01GER
NH
  
3.804.014.144.264.374.454.51
Holm-oxoooxxoxxx
Jönssonoxoxxooxxx
San José-xoxxoxoxxx
Jönssonooxxx
Hydexoxxoxxx
Loesslxoxxoxxx
Wildgrube-xxx
K Kula     


Final A

Final

1Thea Jensen
Thea Jensen 99, DEN
16.02
99DEN
16.02
  
2Maria Sløk
Maria Sløk 83, DEN
14.77
83DEN
14.77
SB
  
3Nickoline Skifter Andersen
Nickoline Skifter Andersen 98, DEN
14.50
98DEN
14.50
  
Jensenx16.02xx15.4315.64
Sløk14.3514.7714.3514.3913.9114.19
Andersen12.9512.6813.1412.8613.6714.50
K Diskus     


Final A

Final

1Salla Sipponen
Salla Sipponen 95, FIN
60.58
95FIN
60.58
PB
  
2Jade Lally
Jade Lally 87, GBR
59.40
87GBR
59.40
  
3Ieva Zarankaitė
Ieva Zarankaitė 94, LTU
58.03
94LTU
58.03
  
4Daniella PerssonSWE
53.91
  
5Kathrine Bebe
Kathrine Bebe 91, DEN
53.88
91DEN
53.88
  
6Annesofie Hartmann Nielsen
Annesofie Hartmann Nielsen 00, DEN
53.20
00DEN
53.20
  
7Jennifer RudbergSWE
48.90
  
Sipponen56.7259.7457.17xx60.58
Lally57.6057.3557.3559.40x59.38
Zarankaitėxx55.7158.03xx
Persson48.1250.6651.3949.5153.91x
Bebe52.6449.7153.4753.3453.8852.88
Nielsenx53.2052.02x51.9353.03
Rudberg47.40x47.8047.43x48.90
K Slägga     


Final A

Final

1Bianca Ghelber
Bianca Ghelber 90, ROU
69.69
90ROU
69.69
  
2Katrine Koch Jacobsen
Katrine Koch Jacobsen 99, DEN
68.49
99DEN
68.49
  
3Grete AhlbergSWE
68.38
  
4Kajsa WennbergSWE
64.93
  
5Sara ForssellSWE
64.26
  
6Kiira Väänänen
Kiira Väänänen 99, FIN
63.11
99FIN
63.11
  
7Elísabet Rut Rúnarsdóttir
Elísabet Rut Rúnarsdóttir 02, ISL
60.56
02ISL
60.56
  
8Liv Nedergaard
Liv Nedergaard 02, DEN
56.46
02DEN
56.46
  
Ghelberx67.8569.69xx67.51
Jacobsenxx67.2766.6368.49x
Ahlberg68.3868.1163.84xx66.40
Wennberg63.98x61.4961.05x64.93
Forssellxx63.16x63.7664.26
Väänänen61.2960.9362.1863.1159.8463.03
Rúnarsdóttirx60.2060.56
Nedergaard56.46xxxxx

© 2022 Friidrottsstatistik