21.10
10.10
9.10
10.10
27.9
3.10
9.10
18.9
2.10
17.10
2.10
18.9
16.10
10.10
14.10
30.9
30.9
16.10
16.10
16.10
3.10
17.10
14.10
9.10
3.10
10.10
17.10
17.10
16.10
16.10
3.10
26.9
13.10
7.10
14.10
9.10
28.8
6.10
9.10
13.10
9.10
9.10
9.10
12.10
9.10
19.9
12.10
10.10
10.10
9.10
10.10
3.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
9.10
9.10
3.10
30.9
10.10
25.9
13.9
27.9
19.9
9.10
3.10
26.9
9.10
7.10
7.10
6.10
10.10
9.10
9.10
9.10
7.10
7.10
30.9
9.10
9.10
2.10
2.10
26.9
26.9
5.10
2.10
2.10
3.10
2.10
26.9
29.9
27.9
22.9
20.9
Arena: Midgårdsvallen   Arrangör: IFK Märsta
Tävlande: 42 (26+16)   Starter: 123 (62+61)


select distinct results21.*, womenpbestsweden.BB AS PBwomen, womensbestsweden.BB AS SBwomen, CASE WHEN EventN IN (910, 193) THEN EventN+RealMetres/100 ELSE EventN END AS RealEventN, RealEventN AS RealEventN2, '' AS SM, countries.Countryfull, Events.Event AS eventry, results21.Ind AS Indiiy, results21.ID AS ID, results21.ID AS IDI, Events.TF AS type, results21.eventname AS en2, results21.Country AS RealCountry, IF(EndDate Is Null,'',CONCAT(DAYOFMONTH(results21.Date),' ')) AS Datti1, IF(EndDate Is Null,'',substring(Monthname(results21.Date),1,3)) AS Datti2, Round.Roundname, Events.Eventname, Pos.PosName, Sex.Sexi, CASE WHEN results21.AGO IN (12,15) THEN b.AGName ELSE a.AGName END AS AGName, CASE WHEN results21.AGO IN (12,15) THEN b.AGO ELSE a.AGO END AS agoo, `2010`.irrelagularities.Irrname, CASE WHEN results21.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.BB ELSE `2010`.womenwl.BB END AS WL, CASE WHEN results21.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.Standing ELSE `2010`.womenwl.Standing END AS Standingi, CASE WHEN results21.Date<=Club10end THEN Club10 WHEN results21.Date<=Club9end THEN Club9 WHEN results21.Date<=Club8end THEN Club8 WHEN results21.Date<=Club7end THEN Club7 WHEN results21.Date<=Club6end THEN Club6 WHEN results21.Date<=Club5end THEN Club5 WHEN results21.Date<=Club4end THEN Club4 WHEN results21.Date<=Club3end THEN Club3 WHEN results21.Date<=Club2end THEN Club2 ELSE sweclubsat.Club END AS RealClub, posswe.PosName AS posswe, combinedmen.eventno AS combM, combinedwomen.eventno AS combW FROM results21 LEFT JOIN `2010`.sweclubsat ON sweclubsat.ID=results21.ID AND CASE WHEN results21.Sex=1 and (results21.secondarypos not rlike ('K|F') or results21.secondarypos is null) THEN sweclubsat.gender='M' ELSE sweclubsat.gender='W' END LEFT JOIN (SELECT events.*, eventsext.Orderi AS RealEventN FROM events LEFT JOIN `2010`.eventsext ON events.Event=eventsext.Event) AS Events ON CAST(results21.EventN AS UNSIGNED) = Events.Orderi LEFT JOIN Sex ON results21.Sex = Sex.Sex LEFT JOIN Comp ON results21.CID = Comp.CID LEFT JOIN AG as a ON results21.AGO = a.AGO LEFT JOIN AG as b ON results21.Points = b.AgeGroup LEFT OUTER JOIN Pos ON results21.PosOrderg = Pos.Orderi LEFT OUTER JOIN Round ON results21.Round = Round.Ro LEFT JOIN `2010`.irrelagularities ON `2010`.irrelagularities.Irr = results21.Irr LEFT JOIN `2010`.menwl ON `2010`.menwl.iid = results21.iid LEFT JOIN `2010`.womenwl ON `2010`.womenwl.iid = results21.iid LEFT JOIN world.countries ON results21.Country=countries.Country LEFT JOIN results.posswe ON results21.PosOrderg = posswe.Orderi LEFT JOIN `2010`.combinedmen ON results21.IID=combinedmen.parentid AND results21.Sex=1 LEFT JOIN `2010`.combinedwomen ON results21.IID=combinedwomen.parentid AND results21.Sex=2 LEFT JOIN `2010`.womenpbestsweden ON results21.iid=womenpbestsweden.iid AND (results21.Sex=2 OR results21.secondarypos rlike ('K|F')) AND womenpbestsweden.Roundi IS NULL LEFT JOIN `2010`.womensbestsweden ON results21.iid=womensbestsweden.iid AND (results21.Sex=2 OR results21.secondarypos rlike ('K|F')) AND womensbestsweden.Roundi IS NULL WHERE results21.CID= 12995592 AND `2010`.womenwl.Roundi IS NULL AND `2010`.menwl.Roundi IS NULL ORDER BY Sex, CASE WHEN results21.AGO=15 THEN COALESCE(agoo,0)+100000 ELSE agoo END, combM, combW, RealEventN2, RealEventN, CASE WHEN results21.AGO=12 THEN 999999 ELSE results21.AGO END, results21.Round, Posorderg, CASE WHEN Remarks Is Not Null THEN CASE WHEN Pos1>0 THEN 2 ELSE 3 END ELSE CASE WHEN Pos1>0 THEN 0 ELSE 1 END END, CASE WHEN Pos1 IS NOT NULL THEN Pos1 ELSE 999999 END, SortResult, RealMetres DESC

Män
P19 Kula (6.0 kg)     


Final A

Final

Karl Ludvik
14.68
Turebergs FK
14.68
  
P19 Diskus (1.75 kg)     


Final A

Final

Karl Ludvik
44.90
Turebergs FK
44.90
  
P19 Slägga (6.0 kg)     


Final A

Final

Karl Ludvik
67.41
Turebergs FK
67.41
  
P19 Spjut     


Final A

Final

Karl Ludvik
46.90
Turebergs FK
46.90
  
P17 Kula (5.0 kg)     


Final A

Final

Sebastian RönnqvistIFK Märsta
5.69
  
P17 Diskus (1.5 kg)     


Final A

Final

Sebastian RönnqvistIFK Märsta
18.48
PB
  
P17 Slägga (5.0 kg)     


Final A

Final

Sebastian RönnqvistIFK Märsta
20.82
  
P17 Spjut (700 g)     


Final A

Final

Sebastian RönnqvistIFK Märsta
17.29
PB
  
P15 Kula (4.0 kg)     


Final A

Final

Kevin Sjöström
14.40
IFK Märsta
14.40
PB
  
Ludvig Fredman
13.34
IFK Märsta
13.34
  
Ludvig Ellgren
13.23
Turebergs FK
13.23
  
Lowe Wängelin
11.93
Upsala IF
11.93
  
Viktor Norrby
8.15
Upsala IF
8.15
  
Neo Camara CorsoIFK Märsta
6.92
  
P15 Diskus (1.0 kg)     


Final A

Final

Ludvig Fredman
49.96
IFK Märsta
49.96
  
Ludvig Ellgren
44.33
Turebergs FK
44.33
  
Lowe Wängelin
40.73
Upsala IF
40.73
  
Kevin Sjöström
37.28
IFK Märsta
37.28
PB
  
Viktor Norrby
23.92
Upsala IF
23.92
  
Neo Camara Corso
19.02
IFK Märsta
19.02
  
P15 Slägga (4.0 kg)     


Final A

Final

Lowe Wängelin
52.06
Upsala IF
52.06
PB
  
Ludvig Fredman
51.50
IFK Märsta
51.50
  
Ludvig Ellgren
40.74
Turebergs FK
40.74
  
Neo Camara Corso
17.57
IFK Märsta
17.57
PB
  
Viktor Norrby
NM
Upsala IF
NM
  
P15 Spjut (600 g)     


Final A

Final

Ludvig Ellgren
44.11
Turebergs FK
44.11
  
Lowe Wängelin
41.90
Upsala IF
41.90
  
Ludvig Fredman
33.70
IFK Märsta
33.70
PB
  
Viktor Norrby
23.10
Upsala IF
23.10
  
P13 Kula (3.0 kg)     


Final A

Final

Axel Hagman
9.50
Väsby IK
9.50
PB
  
Ludvig Engel
8.80
IFK Märsta
8.80
PB
  
Albert Feroiu
6.53
IFK Märsta
6.53
  
Silvio Tudor
5.39
IFK Märsta
5.39
PB
  
Elias Fredman
5.24
IFK Märsta
5.24
  
P13 Diskus (0.6 kg)     


Final A

Final

Axel Hagman
29.01
Väsby IK
29.01
PB
  
Ludvig Engel
19.05
IFK Märsta
19.05
PB
  
Albert Feroiu
18.69
IFK Märsta
18.69
  
Elias Fredman
11.39
IFK Märsta
11.39
  
Silvio TudorIFK Märsta
NM
  
P13 Slägga (3.0 kg)     


Final A

Final

Axel Hagman
22.67
Väsby IK
22.67
PB
  
Ludvig Engel
18.68
IFK Märsta
18.68
PB
  
Albert Feroiu
15.67
IFK Märsta
15.67
  
Silvio Tudor
14.67
IFK Märsta
14.67
PB
  
Elias FredmanIFK Märsta
NM
  
P13 Spjut (400 g)     


Final A

Final

Ludvig Engel
27.11
IFK Märsta
27.11
  
Axel Hagman
25.15
Väsby IK
25.15
  
Silvio Tudor
19.54
IFK Märsta
19.54
PB
  
Albert Feroiu
13.94
IFK Märsta
13.94
  
Elias Fredman
11.17
IFK Märsta
11.17
PB
  
M40 Kastfemkamp M40     


Final A

Final

1Lasse Ohtamaa
3.169
Strands IF
3.169
PB
  
2Palle Storm
Palle Storm 77, Ösmo Nynäs
1.620
Ösmo Nynäs FIK
1.620
  
3Anders Eriksson
1.535
F Bålsta IK
1.535
PB
  
Ohtamaa31.6613.1038.9952.6010.68
Storm20.768.6121.1524.137.22
Eriksson20.567.7123.2320.617.01
M45 Kastfemkamp M40     


Final A

Final

1Tony Karlsson
2.714
Huddinge AIS
2.714
PB
  
2Robert Thorslund
1.837
F Bålsta IK
1.837
PB
  
3Stefan Ivarsson
1.670
F Bålsta IK
1.670
PB
  
Karlsson31.799.2436.0332.859.36
Thorslund20.828.4121.5130.206.20
Ivarsson22.106.8919.8326.246.55
M50 Kastfemkamp M50-55     


Final A

Final

1Henrik Larsson
2.442
F Bålsta IK
2.442
PB
  
Larsson23.2410.8229.7037.5210.01
M55 Kastfemkamp M50-55     


Final A

Final

1Claes Littorin
2.826
Alunda SK
2.826
  
2Per-Jonas TrollsåsDanderyds SK
2.277
PB
  
3Lars Nyqvist
Lars Nyqvist 64, Sundbyberg
2.043
Sundbybergs IK
2.043
PB
  
4Thomas Eriksson
1.681
Hässelby SK
1.681
PB
  
Littorin32.1810.4632.5031.7710.10
Trollsås21.538.3531.7025.449.80
Nyqvist18.168.5924.8430.557.71
Eriksson16.168.7119.0722.246.94
M75 Kastfemkamp M70-75     


Final A

Final

1Ambjörn Martinsson
3.237
Stensjöns IF
3.237
  
2John Östlund
3.050
Hässelby SK
3.050
  
Martinsson37.367.9123.1919.4614.43
Östlund26.808.6928.4225.3410.50
M Kula     


Final A

Final

Christos SaltsidisIFK Märsta
8.22
PB
  
M Diskus     


Final A

Final

Christos SaltsidisIFK Märsta
14.52
SB
  
M Slägga     


Final A

Final

Christos SaltsidisIFK Märsta
18.53
  
M Spjut     


Final A

Final

Christos SaltsidisIFK Märsta
24.21
PB
  
M Vikt     


Final A

Final

Christos SaltsidisIFK Märsta
7.58
PB
  
Kvinnor
F17 Kula (3.0 kg)     


Final A

Final

Tindra Dahlberg
12.33
Upsala IF
12.33
  
Norah Lind
Norah Lind 05, Tureberg
11.92
Turebergs FK
11.92
  
F17 Diskus     


Final A

Final

Tindra Dahlberg
35.20
Upsala IF
35.20
  
Norah Lind
Norah Lind 05, Tureberg
34.80
Turebergs FK
34.80
  
Tindra Dahlberg
23.06
Upsala IF
23.06
  
Norah Lind
Norah Lind 05, Tureberg
22.60
Turebergs FK
22.60
  
F17 Slägga (3.0 kg)     


Final A

Final

Norah Lind
Norah Lind 05, Tureberg
57.38
Turebergs FK
57.38
  
Tindra Dahlberg
41.26
Upsala IF
41.26
  
F15 Kula (3.0 kg)     


Final A

Final

Elin Runemar
11.03
Turebergs FK
11.03
  
Tova Erlandsson
6.69
Åkersberga SK
6.69
PB
  
Elin Eriksson StockmanÅkersberga SK
5.46
PB
  
F15 Diskus (0.75 kg)     


Final A

Final

Elin Runemar
27.45
Turebergs FK
27.45
  
Tova Erlandsson
20.30
Åkersberga SK
20.30
PB
  
Elin Eriksson Stockman
16.22
Åkersberga SK
16.22
PB
  
F15 Slägga (3.0 kg)     


Final A

Final

Elin Runemar
43.26
Turebergs FK
43.26
  
Tova Erlandsson
27.78
Åkersberga SK
27.78
PB
  
Elin Eriksson Stockman
19.25
Åkersberga SK
19.25
PB
  
F15 Spjut (500 g)     


Final A

Final

Elin Runemar
23.13
Turebergs FK
23.13
  
Tova Erlandsson
16.16
Åkersberga SK
16.16
  
Elin Eriksson Stockman
15.15
Åkersberga SK
15.15
PB
  
F13 Kula (2.0 kg)     


Final A

Final

Midea Allard
Midea Allard 08, Västerås
11.30
Västerås FK
11.30
PB
  
Vida Eriksson
9.38
F Bålsta IK
9.38
  
Wilma Löf
9.37
Alunda SK
9.37
  
Maja AnderssonAlunda SK
9.33
  
Molly Eriksson
8.87
Västerås FK
8.87
  
Tyra Sternlind
8.55
Hammarby IF
8.55
  
Tuva Seveborn
8.09
Alunda SK
8.09
  
Ella Norrby
Ella Norrby 09, Upsala IF
6.62
Upsala IF
6.62
  
Jasmine GustavssonIFK Märsta
6.56
PB
  
Emilia Glans
Emilia Glans 08, Åkersberga
4.40
Åkersberga SK
4.40
PB
  
F13 Diskus (0.6 kg)     


Final A

Final

Maja Andersson
29.02
Alunda SK
29.02
  
Midea Allard
Midea Allard 08, Västerås
28.02
Västerås FK
28.02
  
Tuva Seveborn
22.63
Alunda SK
22.63
PB
  
Jasmine GustavssonIFK Märsta
20.95
PB
  
Wilma Löf
20.68
Alunda SK
20.68
  
Tyra Sternlind
20.18
Hammarby IF
20.18
  
Vida Eriksson
19.82
F Bålsta IK
19.82
  
Molly Eriksson
17.01
Västerås FK
17.01
PB
  
Ella Norrby
Ella Norrby 09, Upsala IF
16.52
Upsala IF
16.52
  
Emilia Glans
Emilia Glans 08, Åkersberga
11.72
Åkersberga SK
11.72
SB
  
F13 Slägga (2.0 kg)     


Final A

Final

Midea Allard
Midea Allard 08, Västerås
41.53
Västerås FK
41.53
  
Maja Andersson
34.23
Alunda SK
34.23
PB
  
Molly Eriksson
24.76
Västerås FK
24.76
PB
  
Tyra Sternlind
24.23
Hammarby IF
24.23
SB
  
Tuva Seveborn
22.28
Alunda SK
22.28
  
Vida Eriksson
21.38
F Bålsta IK
21.38
  
Jasmine GustavssonIFK Märsta
19.90
PB
  
Emilia Glans
Emilia Glans 08, Åkersberga
16.02
Åkersberga SK
16.02
PB
  
Ella Norrby
Ella Norrby 09, Upsala IF
13.00
Upsala IF
13.00
PB
  
Wilma Löf
NM
Alunda SK
NM
  
F13 Spjut (400 g)     


Final A

Final

Maja Andersson
33.19
Alunda SK
33.19
SB
  
Midea Allard
Midea Allard 08, Västerås
27.59
Västerås FK
27.59
  
Tyra Sternlind
25.75
Hammarby IF
25.75
  
Molly Eriksson
25.56
Västerås FK
25.56
PB
  
Jasmine GustavssonIFK Märsta
17.28
  
Tuva Seveborn
16.95
Alunda SK
16.95
PB
  
Wilma Löf
16.69
Alunda SK
16.69
  
Vida Eriksson
14.38
F Bålsta IK
14.38
PB
  
Ella Norrby
Ella Norrby 09, Upsala IF
13.92
Upsala IF
13.92
  
Emilia Glans
Emilia Glans 08, Åkersberga
8.70
Åkersberga SK
8.70
PB
  
K55 Kastfemkamp K50-55     


Final A

Final

1Britt Elleborn
1.758
IF Linnéa
1.758
PB
  
Elleborn16.536.5714.2414.685.89