21.10
10.10
9.10
10.10
27.9
3.10
9.10
18.9
2.10
17.10
2.10
18.9
16.10
10.10
14.10
30.9
30.9
16.10
16.10
16.10
3.10
17.10
14.10
9.10
3.10
10.10
17.10
17.10
16.10
16.10
3.10
26.9
13.10
7.10
14.10
9.10
28.8
6.10
9.10
13.10
9.10
9.10
9.10
12.10
9.10
19.9
12.10
10.10
10.10
9.10
10.10
3.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
9.10
9.10
3.10
30.9
10.10
25.9
13.9
27.9
19.9
9.10
3.10
26.9
9.10
7.10
7.10
6.10
10.10
9.10
9.10
9.10
7.10
7.10
30.9
9.10
9.10
2.10
2.10
26.9
26.9
5.10
2.10
2.10
3.10
2.10
26.9
29.9
27.9
22.9
20.9
Arena: Sannavallen   Arrangör: Värmlands Friidrottsförbund
Tävlande: 325 (150+175)   Starter: 1177 (548+629)

1Stockholm2021
2Uppland1441.5
3Värmland1120
4Västmanland1075.5
5Närke809.5
6Dalarna780.5
7Gästrikland733.5
8Södermanland217
9Gotland161.5

select distinct results21.*, womenpbestsweden.BB AS PBwomen, womensbestsweden.BB AS SBwomen, CASE WHEN EventN IN (910, 193) THEN EventN+RealMetres/100 ELSE EventN END AS RealEventN, RealEventN AS RealEventN2, '' AS SM, countries.Countryfull, Events.Event AS eventry, results21.Ind AS Indiiy, results21.ID AS ID, results21.ID AS IDI, Events.TF AS type, results21.eventname AS en2, results21.Country AS RealCountry, IF(EndDate Is Null,'',CONCAT(DAYOFMONTH(results21.Date),' ')) AS Datti1, IF(EndDate Is Null,'',substring(Monthname(results21.Date),1,3)) AS Datti2, Round.Roundname, Events.Eventname, Pos.PosName, Sex.Sexi, CASE WHEN results21.AGO IN (12,15) THEN b.AGName ELSE a.AGName END AS AGName, CASE WHEN results21.AGO IN (12,15) THEN b.AGO ELSE a.AGO END AS agoo, `2010`.irrelagularities.Irrname, CASE WHEN results21.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.BB ELSE `2010`.womenwl.BB END AS WL, CASE WHEN results21.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.Standing ELSE `2010`.womenwl.Standing END AS Standingi, CASE WHEN results21.Date<=Club10end THEN Club10 WHEN results21.Date<=Club9end THEN Club9 WHEN results21.Date<=Club8end THEN Club8 WHEN results21.Date<=Club7end THEN Club7 WHEN results21.Date<=Club6end THEN Club6 WHEN results21.Date<=Club5end THEN Club5 WHEN results21.Date<=Club4end THEN Club4 WHEN results21.Date<=Club3end THEN Club3 WHEN results21.Date<=Club2end THEN Club2 ELSE sweclubsat.Club END AS RealClub, posswe.PosName AS posswe, combinedmen.eventno AS combM, combinedwomen.eventno AS combW FROM results21 LEFT JOIN `2010`.sweclubsat ON sweclubsat.ID=results21.ID AND CASE WHEN results21.Sex=1 and (results21.secondarypos not rlike ('K|F') or results21.secondarypos is null) THEN sweclubsat.gender='M' ELSE sweclubsat.gender='W' END LEFT JOIN (SELECT events.*, eventsext.Orderi AS RealEventN FROM events LEFT JOIN `2010`.eventsext ON events.Event=eventsext.Event) AS Events ON CAST(results21.EventN AS UNSIGNED) = Events.Orderi LEFT JOIN Sex ON results21.Sex = Sex.Sex LEFT JOIN Comp ON results21.CID = Comp.CID LEFT JOIN AG as a ON results21.AGO = a.AGO LEFT JOIN AG as b ON results21.Points = b.AgeGroup LEFT OUTER JOIN Pos ON results21.PosOrderg = Pos.Orderi LEFT OUTER JOIN Round ON results21.Round = Round.Ro LEFT JOIN `2010`.irrelagularities ON `2010`.irrelagularities.Irr = results21.Irr LEFT JOIN `2010`.menwl ON `2010`.menwl.iid = results21.iid LEFT JOIN `2010`.womenwl ON `2010`.womenwl.iid = results21.iid LEFT JOIN world.countries ON results21.Country=countries.Country LEFT JOIN results.posswe ON results21.PosOrderg = posswe.Orderi LEFT JOIN `2010`.combinedmen ON results21.IID=combinedmen.parentid AND results21.Sex=1 LEFT JOIN `2010`.combinedwomen ON results21.IID=combinedwomen.parentid AND results21.Sex=2 LEFT JOIN `2010`.womenpbestsweden ON results21.iid=womenpbestsweden.iid AND (results21.Sex=2 OR results21.secondarypos rlike ('K|F')) AND womenpbestsweden.Roundi IS NULL LEFT JOIN `2010`.womensbestsweden ON results21.iid=womensbestsweden.iid AND (results21.Sex=2 OR results21.secondarypos rlike ('K|F')) AND womensbestsweden.Roundi IS NULL WHERE results21.CID= 12995580 AND `2010`.womenwl.Roundi IS NULL AND `2010`.menwl.Roundi IS NULL ORDER BY Sex, CASE WHEN results21.AGO=15 THEN COALESCE(agoo,0)+100000 ELSE agoo END, combM, combW, RealEventN2, RealEventN, CASE WHEN results21.AGO=12 THEN 999999 ELSE results21.AGO END, results21.Round, Posorderg, CASE WHEN Remarks Is Not Null THEN CASE WHEN Pos1>0 THEN 2 ELSE 3 END ELSE CASE WHEN Pos1>0 THEN 0 ELSE 1 END END, CASE WHEN Pos1 IS NOT NULL THEN Pos1 ELSE 999999 END, SortResult, RealMetres DESC

Män
P14 80 m     
11 sep
Vind: 0.0

Final A

Final
11 sep
Vind: 0.0
1Alexander MickelsonTurebergs FK
9.78
  
2Jonas Gällstedt
9.79
Upsala IF
9.79
  
3Joar Eriksson
9.79
Turebergs FK
9.79
  
4Oskar Tennhed
Oskar Tennhed 07, Råby-Rekarne
9.86
Råby-Rekarne FIF
9.86
  
5Neo Kanedal
Neo Kanedal 07, KFUM Örebro
9.95
KFUM Örebro
9.95
=PB
  
6Leo Blomberg
9.98
IF Göta Karlstad
9.98
  
7Leon Khunsunon
10.01
Enköpings AI
10.01
  
8David BerglundAIK
10.07
  
Final B
11 sep Vind: 0.0
11 sepVind: 0.0
1Adrian Kylington
9.97
Sundbybergs IK
9.97
  
2Daniel Larsson
10.02
IFK Lidingö
10.02
  
3Elias Ekman
Elias Ekman 07, Upsala IF
10.16
Upsala IF
10.16
=PB
  
4Elias Lindén
Elias Lindén 07, Kvarnsveden
10.17
Kvarnsvedens GoIF
10.17
  
5Jakob Lennermark
10.33
Turebergs FK
10.33
  
6Ivar Sundberg
10.34
Upsala IF
10.34
PB
  
7Gustav Fabretto
10.61
Västerås FK
10.61
  
8Sebastian Norlander
10.74
KFUM Örebro
10.74
  
Heat 1
11 sep Vind: +0.1
11 sepVind: +0.1
1Joar Eriksson
9.79
Turebergs FK
9.79
q
  
2Adrian Kylington
10.07
Sundbybergs IK
10.07
q
  
3Elias Ekman
Elias Ekman 07, Upsala IF
10.16
Upsala IF
10.16
PB
q
  
4Jakob Lennermark
10.29
Turebergs FK
10.29
q
  
5Oskar Nisser
10.63
Gefle IF
10.63
PB
  
6Milton WiklundGefle IF
10.87
PB
  
7Alwe Widman
Alwe Widman 07, KFUM Örebro
11.27
KFUM Örebro
11.27
PB
  
8Viktor Lundgren
12.07
Filipstads IF
12.07
PB
  
Heat 2
11 sep Vind: +0.8
11 sepVind: +0.8
1Oskar Tennhed
Oskar Tennhed 07, Råby-Rekarne
9.73
Råby-Rekarne FIF
9.73
PB
q
  
2Alexander MickelsonTurebergs FK
9.74
PB
q
  
3David BerglundAIK
10.00
PB
q
  
4Ivar Sundberg
10.37
Upsala IF
10.37
=PB
q
  
5Lucas Ohlsson
Lucas Ohlsson 07, Västerås
10.85
Västerås FK
10.85
PB
  
6John ThålinRoma IF
11.00
PB
  
7Samuel Berglund
Samuel Berglund 07, KFUM Örebro
11.17
KFUM Örebro
11.17
PB
  
8Max Lann
Max Lann 07, KFUM Örebro
11.79
KFUM Örebro
11.79
PB
  
Heat 3
11 sep Vind: 0.0
11 sepVind: 0.0
1Jonas Gällstedt
9.80
Upsala IF
9.80
q
  
2Daniel Larsson
10.10
IFK Lidingö
10.10
q
  
3Elias Lindén
Elias Lindén 07, Kvarnsveden
10.15
Kvarnsvedens GoIF
10.15
q
  
4Gustav Fabretto
10.49
Västerås FK
10.49
PB
q
  
5Sebastian Alin
10.62
IFK Mora
10.62
  
6William Hed
William Hed 07, Westmannia
10.87
IK Westmannia
10.87
PB
  
7Elliot NeuhausGefle IF
10.97
PB
  
Elliot Smedstad
Elliot Smedstad 07, KFUM Örebro
DNF
KFUM Örebro
DNF
  
Heat 4
11 sep Vind: +1.1
11 sepVind: +1.1
1Leo Blomberg
9.69
IF Göta Karlstad
9.69
q
  
2Leon Khunsunon
9.85
Enköpings AI
9.85
PB
q
  
3Neo Kanedal
Neo Kanedal 07, KFUM Örebro
9.95
KFUM Örebro
9.95
PB
q
  
4Sebastian Norlander
10.49
KFUM Örebro
10.49
PB
q
  
5Tim Henriksson
10.62
Västerås FK
10.62
PB
  
6Daniel AsplundKils AIK
10.77
  
7Valdemar Andersson SiloIF Göta Karlstad
10.78
PB
  
P14 300 m     
12 sep

Final A

Final
12 sep
1Vilmer Karlsson
39.00
Hammarby IF
39.00
  
2Neo Kanedal
Neo Kanedal 07, KFUM Örebro
39.39
KFUM Örebro
39.39
PB
  
3Edvin Hansen TydénTurebergs FK
41.59
  
4Emil Tingård
43.82
Falu IK
43.82
PB
  
5Vidar Bergström
47.17
Enköpings AI
47.17
PB
  
Final B
12 sep
12 sep
1Sebastian Norlander
41.71
KFUM Örebro
41.71
PB
  
2Ivar Sundberg
42.45
Upsala IF
42.45
PB
  
3Alwe Widman
Alwe Widman 07, KFUM Örebro
43.85
KFUM Örebro
43.85
PB
  
4Gustav Karlén
48.63
Västerås FK
48.63
PB
  
5Mattis Fleck
Mattis Fleck 07, Kristinehamn
49.41
IFK Kristinehamn
49.41
PB
  
Final C
12 sep
12 sep
1Valdemar Andersson SiloIF Göta Karlstad
43.30
PB
  
2Max Wiman
44.43
F Bålsta IK
44.43
PB
  
3Vidar Lundin
47.15
Upsala IF
47.15
PB
  
4Viktor Lundgren
49.63
Filipstads IF
49.63
PB
  
Final D
12 sep
12 sep
1Oscar Fabretto
42.88
Västerås FK
42.88
PB
  
2William Hed
William Hed 07, Westmannia
44.50
IK Westmannia
44.50
PB
  
3Kevin Lindquist
Kevin Lindquist 07, KFUM Örebro
44.61
KFUM Örebro
44.61
PB
  
4Viktor Heinemann
45.02
Glanshammars IF
45.02
PB
  
5Samuel Wiklund
46.97
Västerås FK
46.97
PB
  
P14 800 m     
11 sep

Final A

Final
11 sep
1Vilmer Karlsson
2:05.24
Hammarby IF
2:05.24
  
2Noa Steiner
Noa Steiner 07, Upsala IF
2:08.39
Upsala IF
2:08.39
  
3Vilhelm Lood Falgén
2:09.70
Turebergs FK
2:09.70
  
4Leo Papinski
2:19.18
Täby IS
2:19.18
  
5Liam Tannlund
2:28.25
Täby IS
2:28.25
  
Final B
11 sep
11 sep
1Bill Norlin
2:18.27
Hammarby IF
2:18.27
=PB
  
2Ludvig Höglund
2:19.34
Upsala IF
2:19.34
  
3Emil Kellgren
2:21.09
Upsala IF
2:21.09
=PB
  
4Birger Viirman
2:33.49
Upsala IF
2:33.49
  
Final C
11 sep
11 sep
1Sebastian Norlander
2:27.27
KFUM Örebro
2:27.27
PB
  
2Gustav Karlén
2:40.07
Västerås FK
2:40.07
=PB
  
3Emil Henriksnäs
2:40.68
Upsala IF
2:40.68
  
4Elliot Bärgård
2:56.23
Västerås FK
2:56.23
=PB
  
P14 2000 m     
12 sep

Final A

Final
12 sep
1Noa Steiner
Noa Steiner 07, Upsala IF
6:11.67
Upsala IF
6:11.67
PB
  
2Vilhelm Lood Falgén
6:13.96
Turebergs FK
6:13.96
  
3Leo Papinski
6:40.27
Täby IS
6:40.27
  
4Iker Garcia LundströmTurebergs FK
6:43.02
  
5Ludvig Höglund
6:43.79
Upsala IF
6:43.79
  
6Emil Kellgren
6:48.18
Upsala IF
6:48.18
PB
  
7Liam Tannlund
6:52.83
Täby IS
6:52.83
  
8Emil Tingård
7:12.54
Falu IK
7:12.54
PB
  
9Albin Wallgren
7:27.55
Åsbro GoIF
7:27.55
  
10Lucas Ohlsson
Lucas Ohlsson 07, Västerås
8:27.77
Västerås FK
8:27.77
PB
  
11Elliot Bärgård
9:14.98
Västerås FK
9:14.98
PB
  
P14 1500 m hinder (76.2 cm)     
11 sep

Final A

Final
11 sep
1Noa Steiner
Noa Steiner 07, Upsala IF
4:59.91
Upsala IF
4:59.91
  
2Leo Papinski
5:08.27
Täby IS
5:08.27
PB
  
3Iker Garcia LundströmTurebergs FK
5:08.79
PB
  
4Emil Tingård
5:21.38
Falu IK
5:21.38
PB
  
5Ludvig Höglund
5:24.96
Upsala IF
5:24.96
PB
  
6Birger Viirman
5:37.43
Upsala IF
5:37.43
PB
  
7Arvid AhlstrandBoo IF
5:39.04
PB
  
8Samuel Wiklund
6:34.86
Västerås FK
6:34.86
PB
  
P14 80 m häck (83.8 cm)     
12 sep
Vind: +0.5

Final A

Final
12 sep
Vind: +0.5
1Jacob Rune
11.63
Täby IS
11.63
  
2David BerglundAIK
11.74
PB
  
3Jakob Lennermark
12.21
Turebergs FK
12.21
  
4Henrik Deresiewicz
12.61
Sundbybergs IK
12.61
  
5Elias Ekman
Elias Ekman 07, Upsala IF
12.77
Upsala IF
12.77
  
6Viktor Holm
12.78
Turebergs FK
12.78
PB
  
Final B
12 sep Vind: 0.0
12 sepVind: 0.0
1Pavel Hoffman
13.20
Upsala IF
13.20
PB
  
2Ivar Sundberg
13.33
Upsala IF
13.33
  
3Lucas Ohlsson
Lucas Ohlsson 07, Västerås
14.06
Västerås FK
14.06
PB
  
James BerglundF Bålsta IK
DNF
  
Mattis Fleck
Mattis Fleck 07, Kristinehamn
DNF
IFK Kristinehamn
DNF
  
Xanthos SakalakisKarlskoga FI
DQ
  
Heat 1
12 sep Vind: +1.8
12 sepVind: +1.8
1Jacob Rune
11.50
Täby IS
11.50
PB
q
  
2Jakob Lennermark
12.00
Turebergs FK
12.00
PB
q
  
3David BerglundAIK
12.33
q
  
4Elias Ekman
Elias Ekman 07, Upsala IF
12.41
Upsala IF
12.41
PB
q
  
5Henrik Deresiewicz
12.57
Sundbybergs IK
12.57
PB
q
  
6Viktor Holm
12.79
Turebergs FK
12.79
PB
q
  
Heat 2
12 sep Vind: +1.4
12 sepVind: +1.4
1James Berglund
13.13
F Bålsta IK
13.13
PB
q
  
2Ivar Sundberg
13.16
Upsala IF
13.16
PB
q
  
3Pavel Hoffman
13.62
Upsala IF
13.62
q
  
4Xanthos Sakalakis
14.08
Karlskoga FI
14.08
PB
q
  
5Lucas Ohlsson
Lucas Ohlsson 07, Västerås
14.09
Västerås FK
14.09
PB
q
  
6Mattis Fleck
Mattis Fleck 07, Kristinehamn
15.98
IFK Kristinehamn
15.98
PB
q
  
P14 300 m häck (76.2 cm)     
11 sep

Final A

Final
11 sep
1Jakob Lennermark
42.05
Turebergs FK
42.05
PB
  
2Hannes Berg
Hannes Berg 07, Vallentuna
43.17
Vallentuna FK
43.17
PB
  
3Jacob Rune
43.23
Täby IS
43.23
PB
  
4Ivan Nilsson
44.08
F Bålsta IK
44.08
PB
  
Final B
11 sep
11 sep
1Elias Ekman
Elias Ekman 07, Upsala IF
47.63
Upsala IF
47.63
PB
  
2Vidar Lundin
51.00
Upsala IF
51.00
PB
  
3Emil Henriksnäs
54.00
Upsala IF
54.00
  
4Gustav Karlén
54.54
Västerås FK
54.54
PB
  
P14 Höjd     
11 sep

Final A

Final
11 sep
1Anton Roslund
1.80
Hammarby IF
1.80
PB
  
2Jacob NorsellTäby IS
1.73
PB
  
3Elliot Smedstad
Elliot Smedstad 07, KFUM Örebro
1.70
KFUM Örebro
1.70
PB
  
4David BerglundAIK
1.70
  
5Albin WestlundKils AIK
1.70
  
6Sebastian Alin
1.70
IFK Mora
1.70
  
7James Berglund
1.67
F Bålsta IK
1.67
  
7Ludwig WinnhedBoo IF
1.67
PB
  
9Leo Blomberg
1.67
IF Göta Karlstad
1.67
  
9Simon Lindström
1.67
Turebergs FK
1.67
  
11Jonas Gällstedt
1.61
Upsala IF
1.61
  
12Alexander MickelsonTurebergs FK
1.61
  
13Henrik Deresiewicz
1.58
Sundbybergs IK
1.58
  
14Theodor Öhman
1.58
Enköpings AI
1.58
PB
  
15Samuel Berglund
Samuel Berglund 07, KFUM Örebro
1.55
KFUM Örebro
1.55
  
16Victor Borsch
1.55
IF Göta Karlstad
1.55
PB
  
17Samuel Wiklund
1.52
Västerås FK
1.52
  
18Valdemar Andersson SiloIF Göta Karlstad
1.49
PB
  
19Lucas Ohlsson
Lucas Ohlsson 07, Västerås
1.49
Västerås FK
1.49
PB
  
20Oscar Fabretto
1.46
Västerås FK
1.46
PB
  
21Pavel Hoffman
1.46
Upsala IF
1.46
  
22Birger Viirman
1.46
Upsala IF
1.46
PB
  
P14 Stav     
12 sep

Final A

Final
12 sep
1Alexander MickelsonTurebergs FK
3.72
PB
  
2Quincy Hackett
3.52
Hammarby IF
3.52
PB
  
3Simon Lindström
3.27
Turebergs FK
3.27
  
4Ivan Nilsson
3.27
F Bålsta IK
3.27
PB
  
5Gustav Karlén
2.82
Västerås FK
2.82
  
5Theodor Öhman
2.82
Enköpings AI
2.82
PB
  
7Sigvard Einarson
2.82
Wedevågs IF
2.82
  
8Max Lann
Max Lann 07, KFUM Örebro
2.72
KFUM Örebro
2.72
PB
  
9Samuel Wiklund
2.72
Västerås FK
2.72
  
10Hannes Johansson
2.62
Hammarby IF
2.62
  
11Max Wiman
2.62
F Bålsta IK
2.62
  
12Emil Henriksnäs
2.42
Upsala IF
2.42
  
13Daniel AsplundKils AIK
2.42
PB
  
14Albin WestlundKils AIK
2.42
  
P14 Längd     
12 sep

Final A

Final
12 sep
1Sebastian Alin
5.89
IFK Mora
5.89
+1.0 PB
  
2Alexander MickelsonTurebergs FK
5.87
+1.7
  
3Jacob Rune
5.85
Täby IS
5.85
+1.9 PB
  
4David BerglundAIK
5.81
+1.9 PB
  
5Joar Eriksson
5.72
Turebergs FK
5.72
+1.6 PB
  
6Jonas Gällstedt
5.60w
Upsala IF
5.60w
+3.0
  
7Leon Khunsunon
5.46
Enköpings AI
5.46
+1.8
  
8Elias Ekman
Elias Ekman 07, Upsala IF
5.38
Upsala IF
5.38
+1.4 PB
  
9Elliot Smedstad
Elliot Smedstad 07, KFUM Örebro
5.32w
KFUM Örebro
5.32w
+2.2
  
10Leo Blomberg
5.31
IF Göta Karlstad
5.31
+0.7
  
11Tim Henriksson
5.25w
Västerås FK
5.25w
+2.1
  
12Ludwig WinnhedBoo IF
5.24
+0.6
  
13Anton Roslund
5.21
Hammarby IF
5.21
+0.5
  
14Neo Kanedal
Neo Kanedal 07, KFUM Örebro
5.04w
KFUM Örebro
5.04w
+2.6
  
15Oskar NisserGefle IF
4.91
+1.7 PB
  
16Ivar Sundberg
4.70w
Upsala IF
4.70w
+2.4
  
17Victor Borsch
4.65
IF Göta Karlstad
4.65
+0.9
  
18Vidar Lundin
4.61
Upsala IF
4.61
+0.8
  
19Xanthos Sakalakis
4.53
Karlskoga FI
4.53
+1.2
  
20Albin Andersson
4.45w
IK Viking
4.45w
+2.2
  
21John ThålinRoma IF
4.39
+1.0 PB
  
22Viktor Heinemann
4.38
Glanshammars IF
4.38
+1.4 PB
  
23Gustav Fabretto
4.22
Västerås FK
4.22
+1.4 PB
  
24Lucas Ohlsson
Lucas Ohlsson 07, Västerås
4.09
Västerås FK
4.09
+1.7
  
25William Hed
William Hed 07, Westmannia
3.44w
IK Westmannia
3.44w
+2.4
  
26Alwe Widman
Alwe Widman 07, KFUM Örebro
3.22
KFUM Örebro
3.22
+2.0 PB
  
27Elliot Bärgård
3.09
Västerås FK
3.09
+1.7 PB
  
28Albin WallgrenÅsbro GoIF
2.58
+1.0
  
Alin5.86
+0.8
5.85
+1.7
5.89
+1.0
3.87
+2.0
x
0.0
4.33
+2.0
Mickelson5.59
+0.9
x
0.0
5.72w
+2.1
x
0.0
5.63w
+3.3
5.87
+1.7
Rune5.66
+0.8
x
0.0
5.48
+1.2
5.57w
+2.1
5.62
+1.2
5.85
+1.9
Berglundx
0.0
5.64
+1.6
x
0.0
x
0.0
x
0.0
5.81
+1.9
Eriksson5.46
+0.6
5.43
+0.3
5.55
+1.2

0.0
5.68
+1.9
5.72
+1.6
Gällstedt4.82
+0.4
4.67w
+2.1
5.35w
+2.5
5.31
+1.0
5.45w
+2.3
5.60w
+3.0
Khunsunon5.40
+1.6
x
0.0
5.23
+1.3
5.46
+1.8
5.06
+1.6
5.28
+1.1
Ekmanx
0.0
4.99
+1.0
5.37w
+2.6
5.22w
+2.2
x
0.0
5.38
+1.4
Smedstad4.99
+1.6
5.03
+1.2
5.32w
+2.2
Blomberg4.97
+1.9
5.26
+1.6
5.31
+0.7
Henriksson4.92w
+2.8
4.81
+1.9
5.25w
+2.1
Winnhed5.18w
+2.3
5.24
+0.6
x
0.0
Roslund4.79
+0.9
5.21
+0.5
x
0.0
Kanedal4.81
+1.4
5.04w
+2.6
4.92
+1.0
Nisser3.53w
+2.2
4.91
+1.7
x
0.0
Sundberg4.68
+1.1
4.68
+1.3
4.70w
+2.4
Borsch4.65
+0.9
4.36
+0.7

0.0
Lundinx
0.0
4.61
+0.8
x
0.0
Sakalakis3.64
+1.0
x
0.0
4.53
+1.2
Andersson4.29
+1.7
4.45w
+2.2
x
0.0
Thålin4.31
+1.9
4.24
+1.7
4.39
+1.0
Heinemann3.92
+0.9
4.38
+1.4
x
0.0
Fabretto4.22
+1.4

0.0

0.0
Ohlsson
0.0
4.09
+1.7

0.0
Hedx
0.0
3.44w
+2.4
x
0.0
Widman3.22
+2.0
x
0.0
x
0.0
Bärgård
0.0
3.09
+1.7

0.0
Wallgren2.58
+1.0

0.0

0.0
P14 Tresteg     
11 sep

Final A

Final
11 sep
1Olle Willner
Olle Willner 07, Mälarhöjden
12.12 nwi
Mälarhöjdens IK
12.12 nwi
  
2Leon Khunsunon
11.93 nwi
Enköpings AI
11.93 nwi
  
3Joar Eriksson
11.92 nwi
Turebergs FK
11.92 nwi
  
4Jacob Rune
11.63 nwi
Täby IS
11.63 nwi
  
5Sebastian Alin
11.48 nwi
IFK Mora
11.48 nwi
  
6Simon Lindström
11.14 nwi
Turebergs FK
11.14 nwi
  
7Leo Blomberg
10.88 nwi
IF Göta Karlstad
10.88 nwi
  
8Anton Roslund
10.63 nwi
Hammarby IF
10.63 nwi
  
9Erik Håkansson
10.59 nwi
Turebergs FK
10.59 nwi
  
10Max Wiman
10.15 nwi
F Bålsta IK
10.15 nwi
  
11Vidar Lundin
9.93 nwi
Upsala IF
9.93 nwi
  
12Valdemar Andersson SiloIF Göta Karlstad
9.88 nwi
  
13Hannes Johansson
9.86 nwi
Hammarby IF
9.86 nwi
  
14John Thålin
9.56 nwi
Roma IF
9.56 nwi
  
15Samuel Wiklund
9.56 nwi
Västerås FK
9.56 nwi
  
16Vidar Bergström
8.54 nwi
Enköpings AI
8.54 nwi
  
17Elliot Bärgård
7.65 nwi
Västerås FK
7.65 nwi
  
Willner11.83
0.0

0.0
11.83
0.0
x
0.0
11.78
0.0
12.12
0.0
Khunsunon11.67
0.0
11.28
0.0
11.17
0.0
10.91
0.0
11.22
0.0
11.93
0.0
Erikssonx
0.0
11.92
0.0

0.0
10.40
0.0

0.0
11.81
0.0
Rune11.39
0.0
11.38
0.0
11.45
0.0
11.15
0.0
11.47
0.0
11.63
0.0
Alin11.48
0.0
11.40
0.0

0.0

0.0

0.0

0.0
Lindström10.51
0.0
10.72
0.0
10.77
0.0
10.84
0.0
11.02
0.0
11.14
0.0
Blomberg10.72
0.0
10.45
0.0
10.88
0.0
9.71
0.0

0.0

0.0
Roslund10.12
0.0
10.33
0.0
10.63
0.0

0.0

0.0

0.0
Håkansson10.03
0.0
10.42
0.0
10.59
0.0
Wimanx
0.0
10.15
0.0

0.0
Lundin9.81
0.0
9.55
0.0
9.93
0.0
Andersson Silo9.74
0.0
9.88
0.0
9.70
0.0
Johansson9.86
0.0
x
0.0
9.73
0.0
Thålin9.39
0.0
9.56
0.0
9.13
0.0
Wiklund9.56
0.0
9.19
0.0
9.37
0.0
Bergström8.08
0.0
8.12
0.0
8.54
0.0
Bärgård7.28
0.0
x
0.0
7.65
0.0
P14 Kula (4.0 kg)     
12 sep

Final A

Final
12 sep
1Ludvig Ellgren
13.65
Turebergs FK
13.65
PB
  
2Gustav Fabretto
12.53
Västerås FK
12.53
PB
  
3Adrian Kylington
12.38
Sundbybergs IK
12.38
  
4Ivan Nilsson
12.25
F Bålsta IK
12.25
  
5Irving Lind
Irving Lind 07, Hässelby
12.19
Hässelby SK
12.19
  
6Casper JohanssonSäters IF
11.84
  
7Lowe Wängelin
11.69
Upsala IF
11.69
  
8Marcus Beckman
11.24
Hässelby SK
11.24
  
9Oscar Fabretto
11.06
Västerås FK
11.06
PB
  
10Filip Derezinski
11.05
IF Triangeln
11.05
  
11Leo Blomberg
10.33
IF Göta Karlstad
10.33
  
12Josef Agerhäll
10.10
Hässelby SK
10.10
  
13Daniel AsplundKils AIK
10.05
  
14Leon Khunsunon
9.60
Enköpings AI
9.60
PB
  
15Albin Andersson
9.55
IK Viking
9.55
PB
  
16Max Wiman
9.30
F Bålsta IK
9.30
  
17Valdemar Andersson SiloIF Göta Karlstad
8.95
  
18Milton WiklundGefle IF
8.74
PB
  
19Sigvard Einarson
8.72
Wedevågs IF
8.72
PB
  
20Sebastian Norlander
8.31
KFUM Örebro
8.31
PB
  
21Neo Kanedal
Neo Kanedal 07, KFUM Örebro
8.30
KFUM Örebro
8.30
PB
  
22Elliot Smedstad
Elliot Smedstad 07, KFUM Örebro
8.09
KFUM Örebro
8.09
PB
  
23Max Lann
Max Lann 07, KFUM Örebro
7.60
KFUM Örebro
7.60
PB
  
24Fredrik Jansson
7.36
IF Göta Karlstad
7.36
  
Ellgren12.5213.1013.3513.6512.9013.35
Fabretto11.8011.1911.9411.8111.8212.53
Kylington10.9012.0711.7311.6912.3812.09
Nilsson10.2511.2512.25xxx
Lind12.0111.8211.9311.6312.1911.99
Johansson11.2711.2611.1310.2711.8411.27
Wängelin11.6911.37x9.7910.5010.60
Beckman10.379.5411.14x9.4011.24
Fabretto11.0610.7810.88
Derezinski9.8711.0510.01
Blomberg10.059.4810.33
Agerhäll9.569.8910.10
Asplund8.709.8710.05
Khunsunon9.609.159.17
Andersson9.149.559.42
Wimanx9.30x
Andersson Silo8.958.808.81
Wiklund8.748.078.66
Einarson8.668.728.35
Norlander7.928.317.69
Kanedal7.748.308.16
Smedstad8.097.827.52
Lann7.60
Jansson6.606.327.36
P14 Diskus (1.0 kg)     
12 sep

Final A

Final
12 sep
1Ludvig Ellgren
43.65
Turebergs FK
43.65
  
2Lowe Wängelin
42.12
Upsala IF
42.12
PB
  
3Albin WestlundKils AIK
37.92
PB
  
4Ivan Nilsson
37.62
F Bålsta IK
37.62
PB
  
5Marcus Beckman
37.60
Hässelby SK
37.60
PB
  
6Adrian Kylington
36.32
Sundbybergs IK
36.32
  
7Casper JohanssonSäters IF
35.07
PB
  
8Christoffer BélecHammarby IF
33.04
  
9Irving Lind
Irving Lind 07, Hässelby
30.90
Hässelby SK
30.90
  
10Oscar Fabretto
29.67
Västerås FK
29.67
PB
  
11Sigvard Einarson
29.01
Wedevågs IF
29.01
PB
  
12William Hed
William Hed 07, Westmannia
28.28
IK Westmannia
28.28
PB
  
13Daniel Larsson
25.12
IFK Lidingö
25.12
  
14Milton WiklundGefle IF
22.77
  
15Tim Henriksson
21.79
Västerås FK
21.79
PB
  
16Mattis Fleck
Mattis Fleck 07, Kristinehamn
21.78
IFK Kristinehamn
21.78
PB
  
17Daniel AsplundKils AIK
20.41
  
18John ThålinRoma IF
18.25
  
19Theodor Öhman
17.63
Enköpings AI
17.63
  
20Hannes Johansson
14.05
Hammarby IF
14.05
  
Gustav Fabretto
NM
Västerås FK
NM
  
Fredrik JanssonIF Göta Karlstad
NM
  
Ellgrenxx39.7143.65x41.04
Wängelin35.8039.2836.1133.4037.8542.12
Westlund35.97x33.20x37.92x
Nilsson34.50x37.6235.63x30.46
Beckmanx32.7428.3637.38x37.60
Kylington36.3234.69xxxx
Johansson31.10x28.4528.70x35.07
Bélecx32.28x25.51x33.04
Lind30.90xx
Fabrettox29.67x
Einarson19.55x29.01
Hed27.8328.28x
Larsson25.1223.20x
Wiklundxx22.77
Henrikssonx21.79x
Fleckx20.8421.78
Asplund20.41xx
Thålin17.7217.3218.25
Öhmanx17.6316.57
Johanssonx14.05x
Fabrettoxxx
Janssonxxx
P14 Slägga (4.0 kg)     
11 sep

Final A

Final
11 sep
1Lowe Wängelin
50.73
Upsala IF
50.73
PB
  
2Ludvig Ellgren
45.67
Turebergs FK
45.67
PB
  
3Gustav Fabretto
37.77
Västerås FK
37.77
PB
  
4Marcus Beckman
35.05
Hässelby SK
35.05
  
5Sigvard Einarson
34.83
Wedevågs IF
34.83
PB
  
6Christoffer BélecHammarby IF
34.15
  
7Max Wiman
29.59
F Bålsta IK
29.59
  
8Milton WiklundGefle IF
28.33
PB
  
9Oscar Fabretto
26.56
Västerås FK
26.56
PB
  
10Daniel AsplundKils AIK
26.14
  
11Albin WestlundKils AIK
24.72
  
12Mattis Fleck
Mattis Fleck 07, Kristinehamn
22.80
IFK Kristinehamn
22.80
PB
  
13Jacob Nilsson Diehl
20.21
Vallentuna FK
20.21
  
14Josef Agerhäll
20.20
Hässelby SK
20.20
  
15Theodor Öhman
19.73
Enköpings AI
19.73
  
16John ThålinRoma IF
18.29
PB
  
17Fredrik Jansson
17.40
IF Göta Karlstad
17.40
  
Wängelin50.7348.7350.01xx49.02
Ellgrenx41.47x45.67xx
Fabrettox32.3330.8231.0234.1637.77
Beckman35.05xxxx33.57
Einarson31.41x33.06xx34.83
Bélec27.6128.3532.0531.2334.15x
Wimanx23.2329.59xxx
Wiklund23.3323.2426.6525.2928.33x
Fabretto21.1126.5622.23
Asplundxx26.14
Westlundxx24.72
Fleck22.8019.19x
Nilsson Diehlx20.21x
Agerhäll20.2018.8917.51
Öhman19.7317.9317.42
Thålin18.2916.0117.60
Jansson17.40xx
P14 Spjut (600 g)     
11 sep

Final A

Final
11 sep
1Ludvig Ellgren
42.28
Turebergs FK
42.28
  
2Irving Lind
Irving Lind 07, Hässelby
42.27
Hässelby SK
42.27
  
3Ivan Nilsson
41.64
F Bålsta IK
41.64
  
4Casper JohanssonSäters IF
41.00
PB
  
5Albin WestlundKils AIK
37.99
  
6Lowe Wängelin
37.38
Upsala IF
37.38
  
7Christoffer BélecHammarby IF
35.53
  
8Hannes Johansson
34.10
Hammarby IF
34.10
  
9Oskar Tennhed
Oskar Tennhed 07, Råby-Rekarne
32.14
Råby-Rekarne FIF
32.14
  
10Olle Willner
Olle Willner 07, Mälarhöjden
31.69
Mälarhöjdens IK
31.69
PB
  
11Quincy Hackett
30.66
Hammarby IF
30.66
PB
  
12Tim Henriksson
29.95
Västerås FK
29.95
PB
  
13Marcus Beckman
29.72
Hässelby SK
29.72
  
14William Hed
William Hed 07, Westmannia
29.60
IK Westmannia
29.60
PB
  
15Milton WiklundGefle IF
29.18
PB
  
16Jacob Norsell
28.48
Täby IS
28.48
  
17Mattis Fleck
Mattis Fleck 07, Kristinehamn
27.61
IFK Kristinehamn
27.61
PB
  
18Sigvard Einarson
27.54
Wedevågs IF
27.54
PB
  
19Albin Andersson
27.42
IK Viking
27.42
PB
  
20Xanthos Sakalakis
26.26
Karlskoga FI
26.26
PB
  
21Gustav Karlén
24.44
Västerås FK
24.44
  
22Oskar Nisser
23.53
Gefle IF
23.53
PB
  
23Samuel Berglund
Samuel Berglund 07, KFUM Örebro
22.74
KFUM Örebro
22.74
PB
  
24Emil Henriksnäs
20.74
Upsala IF
20.74
  
25Vidar Lundin
17.25
Upsala IF
17.25
  
26Victor Borsch
14.73
IF Göta Karlstad
14.73
  
Alwe Widman
Alwe Widman 07, KFUM Örebro
NM
KFUM Örebro
NM
  
Ellgren40.8038.7740.4040.2342.2840.90
Lind42.2738.95x32.2734.9736.82
Nilsson36.9639.4837.8840.4340.9041.64
Johansson34.7137.1531.1536.1241.0038.85
Westlundxx34.72x37.99x
Wängelin37.3736.1736.3234.2937.3837.09
Bélec33.6533.0535.5334.5834.9733.24
Johansson34.1027.5128.9927.03x28.68
Tennhed32.14
Willnerx30.1631.69
Hackett30.6628.29x
Henriksson29.9528.6428.28
Beckman25.6625.1829.72
Hed29.6026.6522.18
Wiklundx29.1827.70
Norsell26.3926.1028.48
Fleck27.6027.6124.79
Einarson27.5424.3525.79
Andersson27.4226.3024.87
Sakalakis23.0226.2624.55
Karlén23.8624.44
Nisser22.8223.53x
Berglund19.6920.3522.74
Henriksnäs20.74
Lundinx17.25
Borschxx14.73
Widmanxxx
P13 60 m     
11 sep
Vind: -1.1

Final A

Final
11 sep
Vind: -1.1
1Hugo Nowak
7.83
Gefle IF
7.83
  
2Evert Östlind
Evert Östlind 08, Åkersberga
8.04
Åkersberga SK
8.04
  
3Edvin AnderssonGefle IF
8.09
PB
  
4Nasim Khazimi
Nasim Khazimi 08, Råby-Rekarne
8.34
Råby-Rekarne FIF
8.34
  
5Åke Folke
8.35
Falu IK
8.35
  
6Linus Westerlund
8.44
Mälarö SOK
8.44
PB
  
7William BlomquistTurebergs FK
8.62
  
8Oscar Johansson
8.71
Hanvikens SK
8.71
  
Final B
11 sep Vind: -1.4
11 sepVind: -1.4
1Ethan Lindström
8.55
Västerås FK
8.55
PB
  
2Edvin Våhlin
8.73
Upsala IF
8.73
  
3Elias Karén
9.05
Upsala IF
9.05
  
4Leander Nygaard
9.43
Upsala IF
9.43
  
5Alpha Bill Badjie
9.53
Upsala IF
9.53
  
6Ludvig WalanKils AIK
9.87
  
7Dave Irishura
10.01
Fjugesta IF
10.01
  
Heat 1
11 sep Vind: +0.3
11 sepVind: +0.3
1Edvin AnderssonGefle IF
8.12
PB
q
  
2Åke Folke
8.26
Falu IK
8.26
=PB
q
  
3Ethan Lindström
8.59
Västerås FK
8.59
PB
q
  
4Edvin Våhlin
8.72
Upsala IF
8.72
PB
q
  
5Ludvig WalanKils AIK
9.58
PB
q
  
6Dave Irishura
10.00
Fjugesta IF
10.00
PB
q
  
Heat 2
11 sep Vind: 0.0
11 sepVind: 0.0
1William BlomquistTurebergs FK
8.15
q
  
2Linus Westerlund
8.51
Mälarö SOK
8.51
PB
q
  
3Elias Karén
8.86
Upsala IF
8.86
PB
q
  
4Gunnar WistrandÅsbro GoIF
10.17
SB
q
  
5Isak Olsson
Isak Olsson 08, Glanshammar
10.36
Glanshammars IF
10.36
PB
  
Alvin RichtnérHuddinge AIS
DQ
  
Heat 3
11 sep Vind: 0.0
11 sepVind: 0.0
1Hugo Nowak
7.71
Gefle IF
7.71
PB
q
  
2Evert Östlind
Evert Östlind 08, Åkersberga
7.92
Åkersberga SK
7.92
q
  
3Nasim Khazimi
Nasim Khazimi 08, Råby-Rekarne
8.24
Råby-Rekarne FIF
8.24
PB
q
  
4Oscar Johansson
8.51
Hanvikens SK
8.51
q
  
5Alpha Bill Badjie
9.15
Upsala IF
9.15
PB
q
  
6Leander Nygaard
9.20
Upsala IF
9.20
PB
q
  
P13 200 m     
12 sep
Vind: +1.3

Final A

Final
12 sep
Vind: +1.3
1Hugo Nowak
24.78
Gefle IF
24.78
=PB
  
2Evert Östlind
Evert Östlind 08, Åkersberga
25.63
Åkersberga SK
25.63
=PB
  
3Vilgot DidriksonBromma IF
27.29
=PB
  
4Emmanuel Eneh
Emmanuel Eneh 08, Mälarhöjden
27.54
Mälarhöjdens IK
27.54
=PB
  
5Ludwig Engde
28.09
Turebergs FK
28.09
  
Final B
12 sep Vind: -0.2
12 sepVind: -0.2
1Edvin AnderssonGefle IF
26.15
=PB
  
2Åke Folke
27.28
Falu IK
27.28
PB
  
3Edvin Våhlin
27.47
Upsala IF
27.47
=PB
  
4Elvin Rahm
27.54
Gefle IF
27.54
=PB
  
5Lucas Björfelt
27.57
IF Göta Karlstad
27.57
=PB
  
Final C
12 sep Vind: +1.2
12 sepVind: +1.2
1David Wallén
David Wallén 08, Västerås
27.67
Västerås FK
27.67
=PB
  
2Ethan Lindström
28.22
Västerås FK
28.22
=PB
  
3Oscar Johansson
28.65
Hanvikens SK
28.65
=PB
  
4Filip Olsson
28.91
Rånäs 4H
28.91
=PB
  
5Svante Jorstig
Svante Jorstig 08, KFUM Örebro
29.95
KFUM Örebro
29.95
=PB
  
Final D
12 sep Vind: +2.3
12 sepVind: +2.3
1Olle Fischer
28.54w
IK Viking
28.54w
  
2Ludvig WalanKils AIK
31.85w
  
3Dave Irishura
32.76w
Fjugesta IF
32.76w
  
4Gunnar Wistrand
34.15w
Åsbro GoIF
34.15w
  
Alpha Bill BadjieUpsala IF
DNF
  
P13 600 m     
11 sep

Final A

Final
11 sep
1Vilgot Didrikson
1:36.94
Bromma IF
1:36.94
=PB
  
2David Wallén
David Wallén 08, Västerås
1:37.16
Västerås FK
1:37.16
=PB
  
3Lucas Björfelt
1:37.84
IF Göta Karlstad
1:37.84
=PB
  
4Jonas Atlassi
1:38.99
Hammarby IF
1:38.99
=PB
  
5Nasim Khazimi
Nasim Khazimi 08, Råby-Rekarne
1:39.10
Råby-Rekarne FIF
1:39.10
=PB
  
Final B
11 sep
11 sep
1Viggo Rostmark
1:43.07
Hanvikens SK
1:43.07
  
2Svante Jorstig
Svante Jorstig 08, KFUM Örebro
1:45.02
KFUM Örebro
1:45.02
=PB
  
3Elliot Sjöberg
1:47.43
Huddinge AIS
1:47.43
  
4Rasmus Berglund
1:50.01
Huddinge AIS
1:50.01
  
5Nemanja Opacic
1:57.57
Huddinge AIS
1:57.57
  
Final C
11 sep
11 sep
1Olle Fischer
1:57.98
IK Viking
1:57.98
=PB
  
2Ludvig Walan
1:58.86
Kils AIK
1:58.86
=PB
  
3Filip Olsson
2:00.29
Rånäs 4H
2:00.29
=SB
  
4Alpha Bill Badjie
2:08.62
Upsala IF
2:08.62
=PB
  
Heat 1
11 sep
11 sep
1Vilgot Didrikson
1:36.94
Bromma IF
1:36.94
PB
  
2David Wallén
David Wallén 08, Västerås
1:37.16
Västerås FK
1:37.16
PB
  
3Lucas Björfelt
1:37.84
IF Göta Karlstad
1:37.84
PB
  
4Jonas Atlassi
1:38.99
Hammarby IF
1:38.99
PB
  
5Nasim Khazimi
Nasim Khazimi 08, Råby-Rekarne
1:39.10
Råby-Rekarne FIF
1:39.10
PB
  
Heat 2
11 sep
11 sep
1Viggo Rostmark
1:43.07
Hanvikens SK
1:43.07
  
2Svante Jorstig
Svante Jorstig 08, KFUM Örebro
1:45.02
KFUM Örebro
1:45.02
PB
  
3Elliot Sjöberg
1:47.43
Huddinge AIS
1:47.43
  
4Rasmus Berglund
1:50.01
Huddinge AIS
1:50.01
  
5Nemanja Opacic
1:57.57
Huddinge AIS
1:57.57
  
Heat 3
11 sep
11 sep
1Olle Fischer
1:57.98
IK Viking
1:57.98
PB
  
2Ludvig Walan
1:58.86
Kils AIK
1:58.86
PB
  
3Filip Olsson
2:00.29
Rånäs 4H
2:00.29
SB
  
4Alpha Bill Badjie
2:08.62
Upsala IF
2:08.62
PB
  
P13 1500 m     
12 sep

Final A

Final
12 sep
1Sebastian Lörstad
4:27.44
IFK Lidingö
4:27.44
PB
  
2Sebastian Stagh
4:29.12
IFK Lidingö
4:29.12
PB
  
3David Wallén
David Wallén 08, Västerås
4:39.51
Västerås FK
4:39.51
PB
  
4Jonas Atlassi
4:40.86
Hammarby IF
4:40.86
PB
  
5Svante Jorstig
Svante Jorstig 08, KFUM Örebro
5:03.61
KFUM Örebro
5:03.61
PB
  
6Hampus Östring
Hampus Östring 08, KFUM Örebro
5:04.75
KFUM Örebro
5:04.75
PB
  
7Viggo Rostmark
5:06.91
Hanvikens SK
5:06.91
  
8Rasmus Berglund
5:09.19
Huddinge AIS
5:09.19
  
9Elliot Sjöberg
5:11.81
Huddinge AIS
5:11.81
PB
  
10Olle Fischer
5:19.43
IK Viking
5:19.43
PB
  
11Ludvig Walan
5:20.32
Kils AIK
5:20.32
PB
  
12Ingemar Westfeldt
6:53.63
Upsala IF
6:53.63
PB
  
13Edvin Våhlin
6:53.76
Upsala IF
6:53.76
PB
  
P13 60 m häck (76.2 cm, 7.65 m)     
12 sep
Vind: +0.9

Final A

Final
12 sep
Vind: +0.9
1Levi Back
Levi Back 08, Tureberg
9.32
Turebergs FK
9.32
PB
  
2Edwin Larripa TaxellHässelby SK
9.46
PB
  
3Benjamin WilkinsonHammarby IF
9.85
PB
  
4Theodor HåkanssonHammarby IF
10.35
  
5Åke Folke
10.42
Falu IK
10.42
  
Final B
12 sep Vind: +1.0
12 sepVind: +1.0
1Alexander GranqvistHuddinge AIS
10.55
PB
  
2Emil Svensson
10.65
Turebergs FK
10.65
  
3Axel Victorin
10.79
Hammarby IF
10.79
  
4Elias Karén
12.28
Upsala IF
12.28
PB
  
Heat 1
12 sep Vind: +0.3
12 sepVind: +0.3
1Edwin Larripa TaxellHässelby SK
9.59
q
  
2Levi Back
Levi Back 08, Tureberg
9.67
Turebergs FK
9.67
q
  
3Benjamin WilkinsonHammarby IF
9.93
PB
q
  
4Theodor HåkanssonHammarby IF
10.32
PB
q
  
5Alexander GranqvistHuddinge AIS
10.86
q
  
Heat 2
12 sep Vind: +1.1
12 sepVind: +1.1
1Åke Folke
10.29
Falu IK
10.29
PB
q
  
2Emil Svensson
10.50
Turebergs FK
10.50
q
  
3Axel Victorin
10.69
Hammarby IF
10.69
PB
q
  
4Elias Karén
12.90
Upsala IF
12.90
q
  
Alpha Bill BadjieUpsala IF
DNF
  
P13 200 m häck (68.6 cm)     
11 sep
Vind: 0.0

Final A

Final
11 sep
Vind: 0.0
1Levi Back
Levi Back 08, Tureberg
29.21
Turebergs FK
29.21
  
2Benjamin WilkinsonHammarby IF
30.16
PB
  
3Viggo Rostmark
31.63
Hanvikens SK
31.63
PB
  
4Alexander GranqvistHuddinge AIS
32.20
PB
  
5Emil Ahlepil
32.28
Hanvikens SK
32.28
PB
  
6Nemanja Opacic
33.83
Huddinge AIS
33.83
  
Final B
11 sep Vind: 0.0
11 sepVind: 0.0
1Åke Folke
30.42
Falu IK
30.42
PB
  
2Karl Setthammar
32.72
Västerås FK
32.72
PB
  
3Filip Olsson
33.75
Rånäs 4H
33.75
PB
  
4Gusten Jacobsson
36.26
IK Tjelvar
36.26
PB
  
5Ingemar Westfeldt
38.53
Upsala IF
38.53
PB
  
P13 Höjd     
11 sep

Final A

Final
11 sep
1Edwin Larripa TaxellHässelby SK
1.66
PB
  
2Emil Svensson
1.54
Turebergs FK
1.54
  
3Nemanja Opacic
1.51
Huddinge AIS
1.51
  
4David Wallén
David Wallén 08, Västerås
1.48
Västerås FK
1.48
  
5Elvin Rahm
1.48
Gefle IF
1.48
  
6Theodor HåkanssonHammarby IF
1.48
  
7Edvin Våhlin
1.45
Upsala IF
1.45
PB
  
8Gusten JacobssonIK Tjelvar
1.42
PB
  
9Ethan Lindström
1.39
Västerås FK
1.39
  
9Ludvig WalanKils AIK
1.39
  
11Valter Silverhult
1.31
Västerås FK
1.31
  
12Leander Nygaard
1.31
Upsala IF
1.31
  
13Albin Björngard
1.17
Upsala IF
1.17
  
14Vilgot DidriksonBromma IF
1.12
  
P13 Stav     
12 sep

Final A

Final
12 sep
1Levi Back
Levi Back 08, Tureberg
3.40
Turebergs FK
3.40
  
2Benjamin WilkinsonHammarby IF
2.62
PB
  
3Karl Setthammar
2.52
Västerås FK
2.52
PB
  
4Marcus BjörklundHanvikens SK
2.42
PB
  
5Edwin Larripa TaxellHässelby SK
2.32
  
6Theodor HåkanssonHammarby IF
2.22
PB
  
7Gustav Höök
2.22
Säffle FIK
2.22
PB
  
7Gusten JacobssonIK Tjelvar
2.22
PB
  
9Wilmer DavidgårdBromma IF
2.22
PB
  
10Valter Silverhult
2.12
Västerås FK
2.12
PB
  
11Hugo Nowak
2.12
Gefle IF
2.12
PB
  
12Albin Wolgast
2.12
Hammarby IF
2.12
=PB
  
13Olle Höök
1.92
Säffle FIK
1.92
=PB
  
P13 Längd (zon)     
12 sep

Final A

Final
12 sep
1Hugo Nowak
5.44
Gefle IF
5.44
+0.7 PB
  
2Edvin AnderssonGefle IF
5.31
0.0 PB
  
3Alvin Richtnér
5.08
Huddinge AIS
5.08
+1.0 PB
  
4Åke Folke
5.06
Falu IK
5.06
+0.4 PB
  
5William BlomquistTurebergs FK
5.04
0.0
  
6William StrömbergTurebergs FK
4.89w
+2.5
  
7Olle Fischer
4.88
IK Viking
4.88
0.0 PB
  
8David Wallén
David Wallén 08, Västerås
4.88
Västerås FK
4.88
+1.3
  
9Oscar Johansson
4.86w
Hanvikens SK
4.86w
+2.1
  
10Elvin Rahm
4.79
Gefle IF
4.79
+0.4
  
11Yngve Findin
Yngve Findin 08, Råby-Rekarne
4.66
Råby-Rekarne FIF
4.66
+0.5
  
12Philip Antivilo LindsjööHässelby SK
4.61
+0.2
  
13Elias Karén
4.51
Upsala IF
4.51
+1.4
  
14Emil Svensson
4.48
Turebergs FK
4.48
+1.2
  
15Ethan Lindström
4.38
Västerås FK
4.38
+1.0 PB
  
16Edvin Våhlin
4.24
Upsala IF
4.24
+1.1
  
17Filip Olsson
4.19
Rånäs 4H
4.19
+0.7
  
18Christoffer Gustafsson KihlbergGefle IF
4.18
+1.2
  
19Dave Irishura
3.91
Fjugesta IF
3.91
+1.8 PB
  
20Gunnar WistrandÅsbro GoIF
3.48
+1.9
  
21Ingemar Westfeldt
3.43
Upsala IF
3.43
+1.0 PB
  
22Lucas NordlundKils AIK
2.92
0.0
  
Nowak4.94
0.0
4.62
0.0
5.44
+0.7
x
0.0
4.87
+1.3
4.71
+0.9
Andersson5.31
0.0
5.28
+1.7
5.20w
+2.1
5.21
+1.9
4.92
0.0
4.95
+0.3
Richtnér4.88
+0.8
4.76
0.0
4.97
+0.1
4.92
+1.6
5.08
+1.0
4.99
+1.6
Folke5.06
+0.4
4.87w
+2.2
5.04
+0.7
4.84
+0.4
x
0.0
4.99
+1.3
Blomquist4.98
+0.6
5.04
0.0

0.0

0.0

0.0

0.0
Strömberg4.89w
+2.5
4.20
+0.4
4.65
+0.6
4.88
+1.3

0.0

0.0
Fischer4.88
0.0
4.87
0.0
4.76
+1.7
4.71
+1.9

0.0

0.0
Wallén4.88
+1.3
4.82
+0.8

0.0

0.0

0.0

0.0
Johansson4.86w
+2.1
4.55
0.0
4.48
0.0
Rahm4.63
+0.7
4.79
+0.4
4.65
+1.0
Findin4.55
+0.8
4.66
+0.5
4.51
0.0
Antivilo Lindsjöö4.46
+1.6
x
0.0
4.61
+0.2
Karén4.51
+1.4
4.28
+1.1
4.26
+0.1
Svensson4.48
+1.2
2.92
+1.1

0.0
Lindström4.38
+1.0
3.41
+1.1
3.54
+2.0
Våhlin3.97
+1.0
4.24
+1.1
4.20
+1.8
Olsson4.12
0.0
4.19
+0.7
x
0.0
Gustafsson Kihlberg4.12
+1.3
3.59
+0.3
4.18
+1.2
Irishura3.77
+0.2
x
0.0
3.91
+1.8
Wistrand3.48
+1.9
3.33
+0.1
3.42
0.0
Westfeldt3.32
0.0
3.43
+1.0
3.39
+1.1
Nordlund2.71
+0.6
2.88
+0.5
2.92
0.0
P13 Tresteg (zon)     
11 sep

Final A

Final
11 sep
1Elvin Rahm
10.99
Gefle IF
10.99
0.0 PB
  
2Linus Westerlund
10.88
Mälarö SOK
10.88
+0.5
  
3Vilgot DidriksonBromma IF
10.78
+0.7 PB
  
4Emil Svensson
10.69
Turebergs FK
10.69
0.0 PB
  
5Nemanja Opacic
10.25
Huddinge AIS
10.25
0.0
  
6Karl Setthammar
10.21
Västerås FK
10.21
+0.3
  
7Wilmer DavidgårdBromma IF
10.15
–0.7 PB
  
8Elias Karén
10.09
Upsala IF
10.09
+1.0 PB
  
9Edvin AnderssonGefle IF
10.03
+0.7 PB
  
10Theodor HåkanssonHammarby IF
10.00
+0.6 PB
  
11Ethan Lindström
9.82
Västerås FK
9.82
–0.4
  
12Filip Olsson
9.60
Rånäs 4H
9.60
0.0
  
13William StrömbergTurebergs FK
9.47
0.0
  
14Axel Victorin
9.43
Hammarby IF
9.43
+0.8
  
15Svante Jorstig
Svante Jorstig 08, KFUM Örebro
9.43
KFUM Örebro
9.43
+0.5 PB
  
16Alpha Bill Badjie
8.55
Upsala IF
8.55
+1.4 SB
  
17Valter Silverhult
8.19
Västerås FK
8.19
–0.5 SB
  
18Ingemar Westfeldt
7.60
Upsala IF
7.60
–0.3 PB
  
Rahm10.99
0.0
10.61
0.0
10.77
0.0

0.0

0.0

0.0
Westerlund10.55
0.0
10.88
+0.5
10.46
+1.0
10.16
-1.3
x
0.0
9.73
0.0
Didrikson10.36
+1.3
10.13
-0.3
10.38
+0.6
x
0.0
10.54
0.0
10.78
+0.7
Svensson10.69
0.0
10.65
0.0
10.17
0.0
9.94
0.0
9.90
0.0
10.18
0.0
Opacic10.25
0.0
10.08
+0.4
9.77
0.0
9.83
0.0
9.98
0.0
9.82
+0.4
Setthammar9.65
0.0
10.02
+0.7
10.21
+0.3
10.09
0.0
10.00
0.0
10.15
0.0
Davidgård10.15
-0.7
9.80
-0.5
9.96
0.0
10.03
+0.2
9.79
0.0
9.72
0.0
Karén9.10
+1.0
x
0.0
10.09
+1.0
9.59
0.0
9.89
0.0
9.62
0.0
Andersson10.03
+0.7
9.77
+0.1
9.74
+1.3
Håkansson9.77
+0.8
8.50
+0.4
10.00
+0.6
Lindströmx
0.0
9.82
-0.4
9.81
+0.8
Olsson9.60
0.0
x
0.0

0.0
Strömberg9.47
0.0
9.35
0.0
9.22
0.0
Victorin9.25
-1.2
9.10
-0.7
9.43
+0.8
Jorstig9.43
+0.5
8.65
0.0
8.45
+1.1
Badjiex
0.0
x
0.0
8.55
+1.4
Silverhult8.19
-0.5
x
0.0

0.0
Westfeldt7.60
-0.3
x
0.0
7.19
0.0
P13 Kula (3.0 kg)     
12 sep

Final A

Final
12 sep
1William StrömbergTurebergs FK
12.00
  
2Karl Setthammar
11.34
Västerås FK
11.34
  
3Wilmer DavidgårdBromma IF
11.17
  
4Ludwig Engde
11.09
Turebergs FK
11.09
  
5Vincent Huselius
10.58
Hammarby IF
10.58
PB
  
6Gustav Höök
10.30
Säffle FIK
10.30
  
7Samuel Skogwik
9.10
Fjugesta IF
9.10
PB
  
8Anton Halkonen
9.09
Ludvika FFI
9.09
  
9Christoffer Gustafsson KihlbergGefle IF
8.54
  
10Isak Olsson
Isak Olsson 08, Glanshammar
8.52
Glanshammars IF
8.52
PB
  
11Edvin AnderssonGefle IF
8.27
  
12Leander Nygaard
8.12
Upsala IF
8.12
PB
  
13Albin Björngard
7.60
Upsala IF
7.60
  
14Olle Höök
7.50
Säffle FIK
7.50
  
15Elias Karén
7.43
Upsala IF
7.43
PB
  
16Lucas NordlundKils AIK
5.05
PB
  
Strömberg11.8312.0011.3411.3911.8510.99
Setthammar11.2210.3911.0211.3410.9311.34
Davidgård10.8510.2711.1710.7510.5110.99
Engde10.5310.9511.0910.2910.8210.58
Huselius9.989.8410.0310.5810.3510.01
Höök9.909.489.479.7310.0810.30
Skogwik8.218.399.108.738.829.00
Halkonen9.098.828.248.858.838.75
Gustafsson Kihlberg8.198.548.32
Olsson8.527.80x
Andersson8.27xx
Nygaard8.12x8.10
Björngard7.597.60x
Höök6.057.507.49
Karén6.846.907.43
Nordlund5.05
P13 Diskus (0.6 kg)     
12 sep

Final A

Final
12 sep
1Ludwig Engde
34.99
Turebergs FK
34.99
  
2Carl RidderstråleF Bålsta IK
33.42
PB
  
3Christoffer Gustafsson KihlbergGefle IF
32.39
PB
  
4Gusten Jacobsson
30.54
IK Tjelvar
30.54
PB
  
5Alexander GranqvistHuddinge AIS
28.83
PB
  
6Gustav Höök
27.20
Säffle FIK
27.20
  
7Isak Olsson
Isak Olsson 08, Glanshammar
27.08
Glanshammars IF
27.08
  
8Albin Wolgast
25.57
Hammarby IF
25.57
  
9Anton Halkonen
24.37
Ludvika FFI
24.37
PB
  
10Karl Setthammar
23.83
Västerås FK
23.83
  
11Rasmus Berglund
23.05
Huddinge AIS
23.05
  
12Albin Björngard
22.81
Upsala IF
22.81
  
13Samuel Skogwik
22.62
Fjugesta IF
22.62
  
14Lucas NordlundKils AIK
15.27
  
Olle Höök
NM
Säffle FIK
NM
  
Leander NygaardUpsala IF
NM
  
Engdex27.2326.9734.9933.7330.08
Ridderstråle28.27x33.42x33.2629.36
Gustafsson Kihlberg25.5832.3926.70x26.9029.80
Jacobssonx20.9927.50x26.5830.54
Granqvist21.3128.4128.8326.77xx
Höökx27.20xx26.10x
Olsson24.0027.0823.34xxx
Wolgast25.57x23.77x21.60x
Halkonenx18.1224.37
Setthammarxx23.83
Berglundxx23.05
Björngard21.9521.0722.81
Skogwikx21.7422.62
Nordlundx15.27x
Höökxxx
Nygaardxxx
P13 Slägga (3.0 kg)     
11 sep

Final A

Final
11 sep
1Isak Olsson
Isak Olsson 08, Glanshammar
31.93
Glanshammars IF
31.93
PB
  
2Wilmer DavidgårdBromma IF
31.72
PB
  
3William StrömbergTurebergs FK
28.21
PB
  
4Samuel Skogwik
27.17
Fjugesta IF
27.17
  
5Olle Ekengren
24.95
Upsala IF
24.95
PB
  
6Ludwig Engde
24.92
Turebergs FK
24.92
PB
  
7Elliot Sjöberg
19.65
Huddinge AIS
19.65
  
8Albin Björngard
15.90
Upsala IF
15.90
SB
  
9Lucas NordlundKils AIK
10.77
PB
  
Jonas Atlassi
NM
Hammarby IF
NM
  
Olsson31.2731.63x31.93xx
Davidgård29.3627.3030.3329.8230.3031.72
Strömberg26.9526.80x25.9526.5228.21
Skogwik20.7525.2522.4425.8325.3527.17
Ekengren21.4023.2024.9524.80x22.05
Engde24.5324.92xx23.23x
Sjöberg19.65x19.01
Björngard15.0514.4415.90xx13.45
Nordlund10.3510.7710.55
Atlassixx
P13 Spjut (400 g)     
11 sep

Final A

Final
11 sep
1Levi Back
Levi Back 08, Tureberg
43.06
Turebergs FK
43.06
  
2Edwin Larripa TaxellHässelby SK
41.56
  
3Olle Ekengren
37.39
Upsala IF
37.39
  
4Rasmus Berglund
34.40
Huddinge AIS
34.40
  
5Christoffer Gustafsson KihlbergGefle IF
31.63
PB
  
6Benjamin WilkinsonHammarby IF
31.12
  
7Gustav Höök
29.19
Säffle FIK
29.19
  
8Olle Höök
27.56
Säffle FIK
27.56
PB
  
9Valter Silverhult
27.43
Västerås FK
27.43
PB
  
10Jonas Atlassi
27.06
Hammarby IF
27.06
  
11Marcus Björklund
25.15
Hanvikens SK
25.15
  
12Samuel Skogwik
20.81
Fjugesta IF
20.81
PB
  
13Carl RidderstråleF Bålsta IK
19.51
  
14Albin Björngard
18.66
Upsala IF
18.66
  
Back34.3233.9738.7638.1339.7943.06
Larripa Taxell41.5640.3240.5932.9337.8040.41
Ekengren33.2535.21x34.8135.0137.39
Berglund29.9531.7932.4132.9534.4030.36
Gustafsson Kihlberg25.8926.4427.9030.1127.2331.63
Wilkinson31.1228.8828.4829.7827.1530.14
Höök29.1928.9726.7128.9326.6726.80
Höök27.5622.0626.68x26.1725.65
Silverhult19.5524.6427.43
Atlassi20.7424.4927.06
Björklund25.1521.9522.31
Skogwik17.1020.8118.92
Ridderstråle16.21x19.51
Björngard18.2218.66x
Kvinnor
F14 80 m     
11 sep
Vind: 0.0

Final A

Final
11 sep
Vind: 0.0
1Matilda Borg
10.50
Hammarby IF
10.50
  
2Wilda Runeborg
Wilda Runeborg 07, Råby-Rekarne
10.62
Råby-Rekarne FIF
10.62
  
3Isolde Väinölä
10.68
IK Westmannia
10.68
  
4Filippa Engström
10.73
Västerås FK
10.73
  
5Beate Pott
Beate Pott 07, Tureberg
10.75
Turebergs FK
10.75
  
6Ida HättestrandGefle IF
10.81
  
7Judith Nielsén
Judith Nielsén 07, Mälarhöjden
10.82
Mälarhöjdens IK
10.82
  
8Tuva Frih
10.85
Åsbro GoIF
10.85
  
Final B
11 sep Vind: -0.8
11 sepVind: -0.8
1Anna Bergin
11.03
Hammarby IF
11.03
  
2Amilia JergmarBoo IF
11.08
  
3Alba Boric
Alba Boric 07, Hanviken
11.12
Hanvikens SK
11.12
  
4Hedda MossbergGefle IF
11.21
  
5Eleonore StellansdotterÄrla IF
11.25
  
6Nova Bäckström
11.58
Upsala IF
11.58
  
7Tanasha Bergström-WeekesUpsala IF
11.62
  
8Cecilia ErikssonIFK Nora
12.40
  
Heat 1
11 sep Vind: +0.8
11 sepVind: +0.8
1Tuva Frih
10.66
Åsbro GoIF
10.66
q
  
2Judith Nielsén
Judith Nielsén 07, Mälarhöjden
10.74
Mälarhöjdens IK
10.74
q
  
3Anna Bergin
10.89
Hammarby IF
10.89
PB
q
  
4Hedda MossbergGefle IF
11.15
PB
q
  
5Cecilia ErikssonIFK Nora
11.42
PB
q
  
6Elin Rubertsson
Elin Rubertsson 07, Kristinehamn
11.82
IFK Kristinehamn
11.82
  
7Julia Karlsson
11.86
Fjugesta IF
11.86
  
8FIlippa Axelsson
12.43
Säffle FIK
12.43
PB
  
Heat 2
11 sep Vind: +1.0
11 sepVind: +1.0
1Isolde Väinölä
10.51
IK Westmannia
10.51
PB
q
  
2Wilda Runeborg
Wilda Runeborg 07, Råby-Rekarne
10.51
Råby-Rekarne FIF
10.51
q
  
3Tanasha Bergström-WeekesUpsala IF
11.40
PB
q
  
4Kayla Collin
11.49
Åsbro GoIF
11.49
SB
  
5Josefine Eriksson
11.69
KFUM Örebro
11.69
PB
  
6Amanda Karlsson
11.72
IF Göta Karlstad
11.72
PB
  
7Noomi Lewin
Noomi Lewin 07, Upsala IF
12.13
Upsala IF
12.13
  
8Lorna Gibson
12.38
IF Göta Karlstad
12.38
PB
  
Heat 3
11 sep Vind: 0.0
11 sepVind: 0.0
1Matilda Borg
10.58
Hammarby IF
10.58
q
  
2Ida HättestrandGefle IF
10.78
PB
q
  
3Amilia JergmarBoo IF
10.97
q
  
4Eleonore StellansdotterÄrla IF
11.19
PB
q
  
5Olivia Okara
Olivia Okara 07, KFUM Örebro
11.54
KFUM Örebro
11.54
PB
  
6Tea Noreland
Tea Noreland 07, Södertälje IF
11.60
Södertälje IF
11.60
  
7Aliz Halász
11.78
IF Göta Karlstad
11.78
PB
  
Heat 4
11 sep Vind: +0.5
11 sepVind: +0.5
1Filippa Engström
10.63
Västerås FK
10.63
PB
q
  
2Beate Pott
Beate Pott 07, Tureberg
10.72
Turebergs FK
10.72
q
  
3Alba Boric
Alba Boric 07, Hanviken
11.13
Hanvikens SK
11.13
q
  
4Nova Bäckström
11.37
Upsala IF
11.37
q
  
5Wilma Larsson
Wilma Larsson 07, KFUM Örebro
11.73
KFUM Örebro
11.73
PB
  
6Astrid GemzellTierps IF
12.04
  
7Amelia Schiappacase
12.42
Västerås FK
12.42
PB
  
8Vera Alton
Vera Alton 07, Fjugesta
12.51
Fjugesta IF
12.51
  
F14 300 m     
12 sep

Final A

Final
12 sep
1Matilda Borg
40.52
Hammarby IF
40.52
PB
  
2Tuva Frih
43.55
Åsbro GoIF
43.55
  
3Eleonore StellansdotterÄrla IF
44.18
PB
  
4Ottilia AlvarssonTäby IS
44.41
PB
  
5Agnes Bergström
45.48
Upsala IF
45.48
  
6Anja Ericsson
46.58
Säters IF
46.58
  
Final B
12 sep
12 sep
1Mina Hägglund
45.54
Hässelby SK
45.54
PB
  
2Ellinore Sparf
Ellinore Sparf 07, Spårvägen
45.82
Spårvägens FK
45.82
PB
  
3Ida Bonow
Ida Bonow 07, Tureberg
47.28
Turebergs FK
47.28
  
4Nova Bäckström
47.29
Upsala IF
47.29
PB
  
5Noomi Lewin
Noomi Lewin 07, Upsala IF
51.07
Upsala IF
51.07
  
Final C
12 sep
12 sep
1Hedda MossbergGefle IF
47.03
PB
  
2Alice Lundström
48.07
Stocksäters IF
48.07
PB
  
3Amanda Stropp
48.77
Gefle IF
48.77
PB
  
4Amanda Karlsson
50.30
IF Göta Karlstad
50.30
PB
  
Tea Noreland
Tea Noreland 07, Södertälje IF
DNF
Södertälje IF
DNF
  
Final D
12 sep
12 sep
1Astrid Hermansson
46.17
Kvarnsvedens GoIF
46.17
PB
  
2Olivia Okara
Olivia Okara 07, KFUM Örebro
46.59
KFUM Örebro
46.59
PB
  
3Ebba Persson
Ebba Persson 07, Södertälje IF
49.61
Södertälje IF
49.61
PB
  
4FIlippa Axelsson
53.38
Säffle FIK
53.38
PB
  
Lorna Gibson
DNF
IF Göta Karlstad
DNF
  
F14 800 m     
11 sep

Final A

Final
11 sep
1Matilda Borg
2:16.67
Hammarby IF
2:16.67
  
2Julia Wändin
2:17.19
Hammarby IF
2:17.19
  
3Ebba Holmström
2:21.33
Gefle IF
2:21.33
=PB
  
4Mina Hägglund
2:24.21
Hässelby SK
2:24.21
  
5Ottilia AlvarssonTäby IS
2:28.44
  
Final B
11 sep
11 sep
1Astrid Hermansson
2:27.53
Kvarnsvedens GoIF
2:27.53
  
2Eleonore StellansdotterÄrla IF
2:29.35
PB
  
3Alice Lundström
2:38.58
Stocksäters IF
2:38.58
=PB
  
4Wilma Blitz
2:41.95
Turebergs FK
2:41.95
  
5Isabelle Thor
2:45.98
Upsala IF
2:45.98
  
Final C
11 sep
11 sep
1Julia Silverhult
2:50.94
Västerås FK
2:50.94
  
2Evelina Lång
2:55.92
F Bålsta IK
2:55.92
=SB
  
3Amanda Karlsson
2:58.29
IF Göta Karlstad
2:58.29
  
4Agnes Kjellgren
Agnes Kjellgren 07, Kristinehamn
3:02.60
IFK Kristinehamn
3:02.60
=PB
  
5Julia Bergmark
3:18.42
F Bålsta IK
3:18.42
  
F14 2000 m     
12 sep

Final A

Final
12 sep
1Julia Wändin
6:58.16
Hammarby IF
6:58.16
  
2Venla Engström
7:03.23
Turebergs FK
7:03.23
  
3Ella Johansson
7:10.77
Hammarby IF
7:10.77
PB
  
4Ottilia AlvarssonTäby IS
7:16.06
  
5Lina Garbell
Lina Garbell 07, Östhammar
7:19.83
Östhammar FI
7:19.83
PB
  
6Ester Skoglund
Ester Skoglund 07, Östansjö SK
7:56.66
Östansjö SK
7:56.66
PB
  
7Kim Semstrand
8:00.12
IFK Nora
8:00.12
PB
  
8Julia Silverhult
8:35.14
Västerås FK
8:35.14
PB
  
Wilma Blitz
DNF
Turebergs FK
DNF
  
Nova Bäckström
DNF
Upsala IF
DNF
  
F14 1500 m hinder     
11 sep

Final A

Final
11 sep
1Venla Engström
5:27.24
Turebergs FK
5:27.24
PB
  
2Ella Johansson
5:28.88
Hammarby IF
5:28.88
PB
  
3Lina Garbell
Lina Garbell 07, Östhammar
5:34.03
Östhammar FI
5:34.03
PB
  
4Ebba Holmström
5:47.89
Gefle IF
5:47.89
PB
  
5Isabelle Thor
5:55.36
Upsala IF
5:55.36
  
6Ester Skoglund
Ester Skoglund 07, Östansjö SK
6:15.32
Östansjö SK
6:15.32
PB
  
7Majken Kjellin
7:05.49
Falu IK
7:05.49
PB
  
8Fanny Hagberg
7:29.95
Kils AIK
7:29.95
PB
  
9Aliz Halász
7:41.68
IF Göta Karlstad
7:41.68
PB
  
F14 80 m häck (76.2 cm, 8 m)     
12 sep
Vind: +1.1

Final A

Final
12 sep
Vind: +1.1
1Lia Hagström
12.54
Säters IF
12.54
PB
  
2Beate Pott
Beate Pott 07, Tureberg
12.54
Turebergs FK
12.54
  
3Ida HättestrandGefle IF
12.59
PB
  
4Judith Nielsén
Judith Nielsén 07, Mälarhöjden
12.65
Mälarhöjdens IK
12.65
PB
  
5Emmie Wedin
12.71
Turebergs FK
12.71
PB
  
6Amilia JergmarBoo IF
13.35
  
7Tilde Norrbrand
13.37
Turebergs FK
13.37
  
8Ebba HolmströmGefle IF
13.79
  
Final B
12 sep Vind: +1.6
12 sepVind: +1.6
1Vera Mattsson
13.63
Hässelby SK
13.63
  
2Agnes Kjellgren
Agnes Kjellgren 07, Kristinehamn
13.86
IFK Kristinehamn
13.86
PB
  
3Julia Silverhult
14.23
Västerås FK
14.23
PB
  
4Astrid GemzellTierps IF
14.52
  
5Evelina Lång
14.76
F Bålsta IK
14.76
  
6Julia Bergmark
16.56
F Bålsta IK
16.56
  
7Agnes ÖsterholmRoma IF
17.76
PB
  
Heat 1
12 sep Vind: +1.0
12 sepVind: +1.0
1Lia Hagström
12.82
Säters IF
12.82
PB
q
  
2Beate Pott
Beate Pott 07, Tureberg
12.89
Turebergs FK
12.89
q
  
3Judith Nielsén
Judith Nielsén 07, Mälarhöjden
12.93
Mälarhöjdens IK
12.93
q
  
4Emmie Wedin
12.98
Turebergs FK
12.98
q
  
5Amilia JergmarBoo IF
13.21
q
  
6Tilde Norrbrand
13.22
Turebergs FK
13.22
q
  
7Vera Mattsson
13.66
Hässelby SK
13.66
q
  
8Astrid GemzellTierps IF
15.33
q
  
Heat 2
12 sep Vind: +0.1
12 sepVind: +0.1
1Ebba HolmströmGefle IF
12.81
PB
q
  
2Ida HättestrandGefle IF
13.00
q
  
3Agnes Kjellgren
Agnes Kjellgren 07, Kristinehamn
14.01
IFK Kristinehamn
14.01
PB
q
  
4Julia Silverhult
14.59
Västerås FK
14.59
PB
q
  
5Evelina Lång
14.79
F Bålsta IK
14.79
q
  
6Julia Bergmark
16.46
F Bålsta IK
16.46
q
  
7Agnes ÖsterholmRoma IF
19.50
q
  
F14 300 m häck     
11 sep

Final A

Final
11 sep
1Wilda Runeborg
Wilda Runeborg 07, Råby-Rekarne
47.12
Råby-Rekarne FIF
47.12
PB
  
2Tuva Frih
48.06
Åsbro GoIF
48.06
  
3Ella Johansson
48.53
Hammarby IF
48.53
PB
  
4Judith Nielsén
Judith Nielsén 07, Mälarhöjden
49.31
Mälarhöjdens IK
49.31
  
5Ebba Inngul
50.65
Hellas FK
50.65
PB
  
6Alma Hallsten
51.19
Täby IS
51.19
PB
  
Final B
11 sep
11 sep
1Ida Bonow
Ida Bonow 07, Tureberg
53.05
Turebergs FK
53.05
PB
  
2Anja Ericsson
53.55
Säters IF
53.55
PB
  
3Evelina Lång
55.18
F Bålsta IK
55.18
  
4Julia Bergmark
1:03.15
F Bålsta IK
1:03.15
PB
  
5Fanny Hagberg
1:03.35
Kils AIK
1:03.35
  
Final C
11 sep
11 sep
1Ebba HolmströmGefle IF
48.99
PB
  
2Ida HättestrandGefle IF
50.70
PB
  
3Agnes Bergström
53.74
Upsala IF
53.74
PB
  
4Filippa Engström
53.84
Västerås FK
53.84
PB
  
5Agnes Kjellgren
Agnes Kjellgren 07, Kristinehamn
55.73
IFK Kristinehamn
55.73
PB
  
F14 Höjd     
12 sep

Final A

Final
12 sep
1Isolde Väinölä
1.63
IK Westmannia
1.63
PB
  
2Wilma Herranen
Wilma Herranen 07, Mälarhöjden
1.55
Mälarhöjdens IK
1.55
  
3Ellinore Sparf
Ellinore Sparf 07, Spårvägen
1.52
Spårvägens FK
1.52
PB
  
4Ebba Inngul
1.49
Hellas FK
1.49
SB
  
5Nova Raitis
Nova Raitis 07, Spårvägen
1.49
Spårvägens FK
1.49
  
6Vera Mattsson
1.49
Hässelby SK
1.49
PB
  
7Agnes Kjellgren
Agnes Kjellgren 07, Kristinehamn
1.49
IFK Kristinehamn
1.49
PB
  
8Anna HillmanGefle IF
1.46
  
9Ida BorglundTäby IS
1.46
SB
  
10Alma HallstenTäby IS
1.43
  
10Wilma Larsson
Wilma Larsson 07, KFUM Örebro
1.43
KFUM Örebro
1.43
PB
  
12Tanasha Bergström-WeekesUpsala IF
1.43
PB
  
13Tea Noreland
Tea Noreland 07, Södertälje IF
1.39
Södertälje IF
1.39
PB
  
14Vendela MichelsFalu IK
1.35
  
14Amanda StroppGefle IF
1.35
  
16Emelie Lindqvist
1.35
Västerås FK
1.35
  
17Ebba HolmströmGefle IF
1.35
  
18Aliz Halász
1.31
IF Göta Karlstad
1.31
  
19Engla LifvergrenF Bålsta IK
1.27
  
19Idde Kramming NerdalUpsala IF
1.27
  
F14 Stav     
11 sep

Final A

Final
11 sep
1Beate Pott
Beate Pott 07, Tureberg
2.85
Turebergs FK
2.85
  
2Ella Johansson
2.52
Hammarby IF
2.52
SB
  
3Ebba Persson
Ebba Persson 07, Södertälje IF
2.52
Södertälje IF
2.52
PB
  
4Anna HillmanGefle IF
2.42
PB
  
5Elsa Harrysson
2.32
Enköpings AI
2.32
  
6Emmie Wedin
2.32
Turebergs FK
2.32
  
7Molly Åkerblom
2.22
Västerås FK
2.22
  
7Frida Sörqvist
2.22
Huddinge AIS
2.22
  
9Idde Kramming NerdalUpsala IF
2.12
PB
  
10Tove Norgren
Tove Norgren 07, Kvarnsveden
2.12
Kvarnsvedens GoIF
2.12
PB
  
11Emma ErikssonFalu IK
2.12
PB
  
12Vendela ErikssonGefle IF
2.02
PB
  
13Amanda StroppGefle IF
1.82
PB
  
13Isabelle Thor
1.82
Upsala IF
1.82
  
1.62
2.85
1.72
2.95
1.82
1.92
2.02
2.12
2.22
2.32
2.42
2.52
2.62
Pott-
o
-
xxx
-
-
-
-
-
-
-
xxo
o
Johansson-
-
-
-
-
-
-
-
-
o

Persson-
-
-
-
o
-
-
o
xo
xo
xxx
Hillman-
o
o
o
o
o
o
o
xo
xxx

Harrysson-
-
-
-
o
o
o
o
xxx


Wedin-
-
-
-
-
xo
xo
o
xxx


Åkerblom-
o
-
o
o
o
xxo
xxx



Sörqvist-
-
-
o
o
o
xxo
xxx



Kramming Nerdal-
o
o
o
o
o
xxx




Norgren-
o
xo
o
xxo
o
xxx




Eriksson-
-
o
o
o
xo
xxx




Eriksson-
o
o
o
o
xxx





Stroppo
o
o
xxx







Thor-
-
-
xx
o
xp
-
-
-
-
-
-
-
F14 Längd     
12 sep

Final A

Final
12 sep
1Edith HolmbergHellas FK
5.29
+0.7 =PB
  
2Isolde Väinölä
5.26w
IK Westmannia
5.26w
+2.1
  
3Wilda Runeborg
Wilda Runeborg 07, Råby-Rekarne
5.17
Råby-Rekarne FIF
5.17
+0.3
  
4Anna HillmanGefle IF
5.13
+2.0 PB
  
5Beate Pott
Beate Pott 07, Tureberg
5.11
Turebergs FK
5.11
+1.0
  
6Julia Wändin
4.92
Hammarby IF
4.92
+1.3 PB
  
7Ida HättestrandGefle IF
4.88
+1.1
  
8Nova Raitis
Nova Raitis 07, Spårvägen
4.71
Spårvägens FK
4.71
+1.4
  
9Tuva Frih
4.62
Åsbro GoIF
4.62
+1.7
  
10Lia Hagström
4.55
Säters IF
4.55
+1.3
  
11Astrid GemzellTierps IF
4.53w
+2.4
  
12Ulrika Lomakka
4.47w
Hellas FK
4.47w
+2.4
  
13Emmie Wedin
4.44
Turebergs FK
4.44
+1.7
  
14Vendela ErikssonGefle IF
4.41
+0.8
  
15Amanda Karlsson
4.36
IF Göta Karlstad
4.36
+0.3 =PB
  
16Agnes Kjellgren
Agnes Kjellgren 07, Kristinehamn
4.27
IFK Kristinehamn
4.27
0.0
  
17Alba Boric
Alba Boric 07, Hanviken
4.27
Hanvikens SK
4.27
+0.6
  
18Ebba Persson
Ebba Persson 07, Södertälje IF
4.26
Södertälje IF
4.26
+0.2
  
19Olivia Okara
Olivia Okara 07, KFUM Örebro
4.22
KFUM Örebro
4.22
+0.5 PB
  
20Lina Garbell
Lina Garbell 07, Östhammar
4.19
Östhammar FI
4.19
+1.5
  
21Maja Elisson
Maja Elisson 07, Kvarnsveden
4.19
Kvarnsvedens GoIF
4.19
+1.4 PB
  
22Kayla Collin
4.18
Åsbro GoIF
4.18
0.0
  
23Molly Åkerblom
4.08
Västerås FK
4.08
0.0
  
24Tea Noreland
Tea Noreland 07, Södertälje IF
3.99w
Södertälje IF
3.99w
+2.8
  
25Aliz Halász
3.91
IF Göta Karlstad
3.91
+1.5 PB
  
26Amanda StroppGefle IF
3.89
0.0
  
27Noomi Lewin
Noomi Lewin 07, Upsala IF
3.82
Upsala IF
3.82
+1.3
  
28Wilma Larsson
Wilma Larsson 07, KFUM Örebro
3.72
KFUM Örebro
3.72
+0.8 PB
  
29Tanasha Bergström-WeekesUpsala IF
3.71
+1.3
  
30Signe SpännarIFK Nora
3.46
+0.7 PB
  
31Lorna Gibson