27.11
23.11
28.11
27.11
27.11
8.8
26.11
20.11
27.11
27.11
27.11
27.11
24.10
17.10
4.9
21.11
10.10
26.9
17.8
25.8
26.8
6.9
19.8
8.9
9.10
31.8
23.8
4.9
20.11
21.11
13.11
10.10
16.10
21.11
19.9
20‐21.11
18.9
21.11
24.8
19.8
16.10
4.9
13.11
6.11
12‐14.11
6.11
3.10
2.10
8.10
12.9
19.8
28.8
30.10
19.9
12.9
7.11
7.11
24.10
16.10
19.9
7.11
19.9
10.10
18.9
16.10
5‐7.11
6.11
7.11
2.10
24.10
30.10
22.10
11.9
19.9
3.10
16.10
17.10
30.10
3.10
26.9
10.10
21.8
9.10
9.10
17.10
13.9
31.10
11.9
2.10
16.10
2.10
16.10
23.10
28.8
22.10
22.10
18.8
22.10
17.10
26.8
Arena: Safaricom Stadium
Tävlande: 749 (396+353)   Starter: 1236 (666+570)

Män
P19 100 m     
19 aug
Vind: -0.2

Final A

Final
19 aug
Vind: -0.2
1Letsile Tebogo
Letsile Tebogo 03, BOT
10.19
03BOT
10.19
  0.110
2Benji Richardson
Benji Richardson 03, RSA
10.28
03RSA
10.28
  0.167
3Shainer Reginfo
Shainer Reginfo 02, CUB
10.32
02CUB
10.32
  0.127
4Ali Anwar Al-Balushi
Ali Anwar Al-Balushi 02, OMA
10.39
02OMA
10.39
  0.170
5Oliwer Wdowik
Oliwer Wdowik 02, POL
10.46
02POL
10.46
  0.172
6Matteo Melluzzo
Matteo Melluzzo 02, ITA
10.49
02ITA
10.49
  0.159
7Nazzio John
Nazzio John 03, GRN
10.52
03GRN
10.52
  0.165
8Brume Okeoghene
Brume Okeoghene 03, NGR
10.74
03NGR
10.74
  0.173
Semi 1
18 aug Vind: +0.5
18 augVind: +0.5
1Letsile Tebogo
Letsile Tebogo 03, BOT
10.11
03BOT
10.11
PB NR NU20R
Q
  0.176
1
2Oliwer Wdowik
Oliwer Wdowik 02, POL
10.37
02POL
10.37
PB
Q
  0.163
9
3Bradley Oliphant
Bradley Oliphant 03, RSA
10.49
03RSA
10.49
  0.236
13
4Almond Small
Almond Small 03, CAN
10.53
03CAN
10.53
  0.145
15
5Angelo Ulisse
Angelo Ulisse 03, ITA
10.56
03ITA
10.56
  0.145
19
6Bautista Diamante
Bautista Diamante 03, ARG
10.59
03ARG
10.59
  0.167
20
7Yeykell Romero
Yeykell Romero 02, NCA
10.63
02NCA
10.63
  0.146
21
8Alicke Cranston
Alicke Cranston 04, JAM
10.94
04JAM
10.94
  0.142
23
Semi 2
18 aug Vind: +0.4
18 augVind: +0.4
1Ali Anwar Al-Balushi
Ali Anwar Al-Balushi 02, OMA
10.27
02OMA
10.27
PB NU20R
Q
  0.166
3
2Matteo Melluzzo
Matteo Melluzzo 02, ITA
10.29
02ITA
10.29
Q
  0.136
4
3Benji Richardson
Benji Richardson 03, RSA
10.30
03RSA
10.30
q
  0.170
6
4Nazzio John
Nazzio John 03, GRN
10.32
03GRN
10.32
PB
q
  0.160
7
5Eino Vuori
Eino Vuori 02, FIN
10.43
02FIN
10.43
PB
  0.145
10
6Wendell Miller
Wendell Miller 03, BAH
10.45
03BAH
10.45
PB
  0.141
11
7Tomas Mondino
Tomas Mondino 05, ARG
10.53
05ARG
10.53
  0.142
16
Semi 3
18 aug Vind: +0.8
18 augVind: +0.8
1Brume Okeoghene
Brume Okeoghene 03, NGR
10.22
03NGR
10.22
Q
  0.167
2
2Shainer Reginfo
Shainer Reginfo 02, CUB
10.29
02CUB
10.29
PB
Q
  0.106
5
3Tarsis Orogot
Tarsis Orogot 02, UGA
10.37
02UGA
10.37
  0.199
8
4Carlos Brown Jr
Carlos Brown Jr 05, BAH
10.47
05BAH
10.47
PB
  0.180
12
5Dominik Illovszky
Dominik Illovszky 02, HUN
10.51
02HUN
10.51
  0.157
14
6Jason Mandoze
Jason Mandoze 02, BOT
10.54
02BOT
10.54
PB
  0.133
17
7Khaled Zakaria Mouhajer
Khaled Zakaria Mouhajer 02, QAT
10.54
02QAT
10.54
  0.147
18
8Gerardo Lomeli
Gerardo Lomeli 02, MEX
10.72
02MEX
10.72
  0.147
22
Heat 1
18 aug Vind: +0.8
18 augVind: +0.8
1Brume Okeoghene
Brume Okeoghene 03, NGR
10.35
03NGR
10.35
Q
  0.191
3
2Almond Small
Almond Small 03, CAN
10.54
03CAN
10.54
Q
  0.149
15
3Yeykell Romero
Yeykell Romero 02, NCA
10.60
02NCA
10.60
Q
  0.179
21
4Eduard Kubelík
Eduard Kubelík 02, CZE
10.66
02CZE
10.66
  0.192
25
5Falah Al-Khazaali
Falah Al-Khazaali 04, IRQ
10.75
04IRQ
10.75
  0.159
32
6Igor De Oliveira
Igor De Oliveira 02, BRA
10.77
02BRA
10.77
  0.141
33
7Clinton Muunga
Clinton Muunga 02, ZIM
10.79
02ZIM
10.79
  0.167
34
Heat 2
18 aug Vind: -1.4
18 augVind: -1.4
1Shainer Reginfo
Shainer Reginfo 02, CUB
10.40
02CUB
10.40
SB
Q
  0.136
4
2Wendell Miller
Wendell Miller 03, BAH
10.51
03BAH
10.51
PB
Q
  0.157
11
3Tomas Mondino
Tomas Mondino 05, ARG
10.53
05ARG
10.53
Q
  0.154
13
4Umut Uysal
Umut Uysal 02, TUR
10.69
02TUR
10.69
  0.147
29
5Katriel Angulo
Katriel Angulo 02, ECU
10.75
02ECU
10.75
  0.182
31
6Izaias Alves
Izaias Alves 03, BRA
10.79
03BRA
10.79
  0.159
35
7Favour Ashe
Favour Ashe 02, NGR
11.00
02NGR
11.00
  0.176
39
8Arthur Quaqua
Arthur Quaqua 05, LBR
11.37
05LBR
11.37
PB
  0.148
43
Heat 3
18 aug Vind: +0.7
18 augVind: +0.7
1Letsile Tebogo
Letsile Tebogo 03, BOT
10.22
03BOT
10.22
PB
Q
  0.129
1
2Tarsis Orogot
Tarsis Orogot 02, UGA
10.48
02UGA
10.48
Q
  0.169
9
3Bradley Oliphant
Bradley Oliphant 03, RSA
10.52
03RSA
10.52
Q
  0.216
12
4Gerardo Lomeli
Gerardo Lomeli 02, MEX
10.60
02MEX
10.60
q
  0.145
20
5Saif Raad Abdel Wahed
Saif Raad Abdel Wahed 02, IRQ
10.79
02IRQ
10.79
  0.184
36
6Ognjen Marsenić
Ognjen Marsenić 04, MNE
11.23
04MNE
11.23
  0.176
41
7Maoulida Youssouf
Maoulida Youssouf 03, COM
11.50
03COM
11.50
PB
  0.158
44
Heat 4
18 aug Vind: +1.0
18 augVind: +1.0
1Benji Richardson
Benji Richardson 03, RSA
10.28
03RSA
10.28
Q
  0.159
2
2Alicke Cranston
Alicke Cranston 04, JAM
10.45
04JAM
10.45
Q
  0.139
7
3Khaled Zakaria Mouhajer
Khaled Zakaria Mouhajer 02, QAT
10.55
02QAT
10.55
Q
  0.162
16
4Angelo Ulisse
Angelo Ulisse 03, ITA
10.57
03ITA
10.57
q
  0.183
17
5Jason Mandoze
Jason Mandoze 02, BOT
10.62
02BOT
10.62
q
  0.166
22
6Steeven Salas
Steeven Salas 02, ECU
10.67
02ECU
10.67
  0.164
28
7Georgi Khristov
Georgi Khristov 02, BUL
10.72
02BUL
10.72
  0.145
30
8Mohammed Soudd
Mohammed Soudd 03, LBA
10.95
03LBA
10.95
PB
  0.147
38
Heat 5
18 aug Vind: 0.0
18 augVind: 0.0
1Oliwer Wdowik
Oliwer Wdowik 02, POL
10.44
02POL
10.44
PB
Q
  0.157
6
2Matteo Melluzzo
Matteo Melluzzo 02, ITA
10.46
02ITA
10.46
Q
  0.155
8
3Nazzio John
Nazzio John 03, GRN
10.59
03GRN
10.59
Q
  0.217
19
4Bautista Diamante
Bautista Diamante 03, ARG
10.63
03ARG
10.63
q
  0.168
23
5Eino Vuori
Eino Vuori 02, FIN
10.66
02FIN
10.66
q
  0.163
24
6Elvis Gaseb
Elvis Gaseb 02, NAM
10.87
02NAM
10.87
  0.166
37
7Sharon Loussanga
Sharon Loussanga 03, CGO
11.37
03CGO
11.37
PB
  0.190
42
Heat 6
18 aug Vind: -0.7
18 augVind: -0.7
1Bryan Levell
Bryan Levell 03, JAM
10.43
03JAM
10.43
Q
  0.148
5
2Dominik Illovszky
Dominik Illovszky 02, HUN
10.51
02HUN
10.51
Q
  0.155
10
3Carlos Brown Jr
Carlos Brown Jr 05, BAH
10.53
05BAH
10.53
PB
Q
  0.149
13
4Ali Anwar Al-Balushi
Ali Anwar Al-Balushi 02, OMA
10.59
02OMA
10.59
q
  0.158
18
5Sylvester Simiyu
Sylvester Simiyu 03, KEN
10.66
03KEN
10.66
PB
  0.176
26
6Nikólaos Panayiotópoulos
Nikólaos Panayiotópoulos 02, GRE
10.67
02GRE
10.67
  0.175
27
7Oleksandr Sosnovenko
Oleksandr Sosnovenko 03, UKR
11.20
03UKR
11.20
  0.132
40
P19 200 m     
21 aug
Vind: +0.5

Final A

Final
21 aug
Vind: +0.5
1Udodi Onwuzurike
Udodi Onwuzurike 03, NGR
20.21
03NGR
20.21
PB
  0.151
2Letsile Tebogo
Letsile Tebogo 03, BOT
20.38
03BOT
20.38
  0.147
3Sinesipho Dambile
Sinesipho Dambile 02, RSA
20.48
02RSA
20.48
SB
  0.148
4Tarsis Orogot
Tarsis Orogot 02, UGA
20.57
02UGA
20.57
  0.185
5Tazana Kamanga-Dyrbak
Tazana Kamanga-Dyrbak 02, DEN
20.58
02DEN
20.58
  0.167
6Shainer Reginfo
Shainer Reginfo 02, CUB
21.01
02CUB
21.01
  0.136
7Blessing Afrifa
Blessing Afrifa 03, ISR
21.03
03ISR
21.03
  0.192
8Jakub Pietrusa
Jakub Pietrusa 02, POL
25.62
02POL
25.62
  0.161
Semi 1
20 aug Vind: +1.3
20 augVind: +1.3
1Letsile Tebogo
Letsile Tebogo 03, BOT
20.31
03BOT
20.31
PB
Q
  0.171
2
2Tarsis Orogot
Tarsis Orogot 02, UGA
20.37
02UGA
20.37
PB NR NU20R
Q
  0.193
3
3Shainer Reginfo
Shainer Reginfo 02, CUB
20.58
02CUB
20.58
PB
q
  0.145
6
4Wendell Miller
Wendell Miller 03, BAH
20.69
03BAH
20.69
PB
  0.144
9
5Nazzio John
Nazzio John 03, GRN
20.79
03GRN
20.79
PB
  0.142
13
6Adekalu Nicholas Fakorede
Adekalu Nicholas Fakorede 03, NGR
20.87
03NGR
20.87
PB
  0.192
14
7Benyamin Yousefi
Benyamin Yousefi 02, IRI
21.02
02IRI
21.02
PB
  0.150
17
8Jonathan Mutua
Jonathan Mutua 03, KEN
21.13
03KEN
21.13
PB
  0.137
20
Semi 2
20 aug Vind: +2.3
20 augVind: +2.3
1Udodi Onwuzurike
Udodi Onwuzurike 03, NGR
20.13w
03NGR
20.13w
Q
  0.160
1
2Sinesipho Dambile
Sinesipho Dambile 02, RSA
20.45w
02RSA
20.45w
Q
  0.156
4
3Blessing Afrifa
Blessing Afrifa 03, ISR
20.49w
03ISR
20.49w
q
  0.174
5
4Eduard Kubelík
Eduard Kubelík 02, CZE
20.65w
02CZE
20.65w
  0.163
8
5Carlos Brown Jr
Carlos Brown Jr 05, BAH
20.92w
05BAH
20.92w
  0.215
15
6Bautista Diamante
Bautista Diamante 03, ARG
20.97w
03ARG
20.97w
  0.179
16
7Almond Small
Almond Small 03, CAN
21.10w
03CAN
21.10w
  0.178
19
8Katriel Angulo
Katriel Angulo 02, ECU
21.25w
02ECU
21.25w
  0.198
21
Semi 3
20 aug Vind: +0.4
20 augVind: +0.4
1Tazana Kamanga-Dyrbak
Tazana Kamanga-Dyrbak 02, DEN
20.61
02DEN
20.61
Q
  0.158
7
2Jakub Pietrusa
Jakub Pietrusa 02, POL
20.70
02POL
20.70
PB
Q
  0.135
10
3Bryan Levell
Bryan Levell 03, JAM
20.71
03JAM
20.71
  0.161
11
4Benji Richardson
Benji Richardson 03, RSA
20.71
03RSA
20.71
  0.169
12
5Filippo Cappelletti
Filippo Cappelletti 03, ITA
21.08
03ITA
21.08
PB
  0.169
18
6Michael Roth
Michael Roth 02, CAN
21.33
02CAN
21.33
  0.181
22
7Tomas Mondino
Tomas Mondino 05, ARG
21.58
05ARG
21.58
  0.160
23
Heat 1
20 aug Vind: -1.0
20 augVind: -1.0
1Udodi Onwuzurike
Udodi Onwuzurike 03, NGR
20.47
03NGR
20.47
PB
Q
  0.170
1
2Sinesipho Dambile
Sinesipho Dambile 02, RSA
20.68
02RSA
20.68
Q
  0.143
4
3Ali Khalid Mas
Ali Khalid Mas 02, KSA
20.83
02KSA
20.83
SB
Q
  0.218
6
4Shainer Reginfo
Shainer Reginfo 02, CUB
20.95
02CUB
20.95
SB
Q
  0.139
11
5Benyamin Yousefi
Benyamin Yousefi 02, IRI
21.08
02IRI
21.08
PB
q
  0.190
15
6Michael Roth
Michael Roth 02, CAN
21.14
02CAN
21.14
PB
q
  0.211
18
7Ioánnis Granitsiótis
Ioánnis Granitsiótis 02, GRE
21.83
02GRE
21.83
  0.183
32
8Josue Hepburn
Josue Hepburn 02, HON
24.56
02HON
24.56
PB
  0.208
34
Heat 2
20 aug Vind: 0.0
20 augVind: 0.0
1Wendell Miller
Wendell Miller 03, BAH
20.72
03BAH
20.72
PB
Q
  0.169
5
2Benji Richardson
Benji Richardson 03, RSA
20.87
03RSA
20.87
Q
  0.161
7
3Filippo Cappelletti
Filippo Cappelletti 03, ITA
21.13
03ITA
21.13
PB
Q
  0.156
16
4Almond Small
Almond Small 03, CAN
21.32
03CAN
21.32
Q
  0.183
22
5Sranmuga Sreenivas Nalubothu
Sranmuga Sreenivas Nalubothu 02, IND
21.33
02IND
21.33
  0.146
23
6Shakeem McKay
Shakeem McKay 03, TTO
21.42
03TTO
21.42
  0.160
24
7Izaias Alves
Izaias Alves 03, BRA
21.52
03BRA
21.52
SB
  0.146
30
8Gregory Prince
Gregory Prince 02, JAM
21.53
02JAM
21.53
  0.196
31
Heat 3
20 aug Vind: -0.4
20 augVind: -0.4
1Bryan Levell
Bryan Levell 03, JAM
20.90
03JAM
20.90
Q
  0.208
8
2Tarsis Orogot
Tarsis Orogot 02, UGA
21.28
02UGA
21.28
Q
  0.183
20
3Jonathan Mutua
Jonathan Mutua 03, KEN
21.43
03KEN
21.43
PB
Q
  0.158
25
4Tomas Mondino
Tomas Mondino 05, ARG
21.50
05ARG
21.50
Q
  0.177
28
5Omar Hany Soliman
Omar Hany Soliman 03, EGY
22.30
03EGY
22.30
  0.184
33
Heat 4
20 aug Vind: +0.4
20 augVind: +0.4
1Tazana Kamanga-Dyrbak
Tazana Kamanga-Dyrbak 02, DEN
20.53
02DEN
20.53
Q
  0.154
2
2Eduard Kubelík
Eduard Kubelík 02, CZE
20.92
02CZE
20.92
Q
  0.148
9
3Carlos Brown Jr
Carlos Brown Jr 05, BAH
20.99
05BAH
20.99
PB
Q
  0.162
12
4Jakub Pietrusa
Jakub Pietrusa 02, POL
21.01
02POL
21.01
PB
Q
  0.140
14
5Adekalu Nicholas Fakorede
Adekalu Nicholas Fakorede 03, NGR
21.14
03NGR
21.14
q
  0.209
17
6Katriel Angulo
Katriel Angulo 02, ECU
21.31
02ECU
21.31
q
  0.176
21
Heat 5
20 aug Vind: +0.2
20 augVind: +0.2
1Letsile Tebogo
Letsile Tebogo 03, BOT
20.63
03BOT
20.63
Q
  0.163
3
2Nazzio John
Nazzio John 03, GRN
20.94
03GRN
20.94
Q
  0.141
10
3Blessing Afrifa
Blessing Afrifa 03, ISR
21.00
03ISR
21.00
Q
  0.179
13
4Bautista Diamante
Bautista Diamante 03, ARG
21.15
03ARG
21.15
PB
Q
  0.185
19
5Igor Bogaczyński
Igor Bogaczyński 03, POL
21.43
03POL
21.43
  0.161
25
6Ioánnis Kariofíllis
Ioánnis Kariofíllis 02, GRE
21.44
02GRE
21.44
  0.178
27
7Jose Figueroa
Jose Figueroa 04, PUR
21.50
04PUR
21.50
  0.187
29
P19 400 m     
21 aug

Final A

Final
21 aug
1Antony Pesela
Antony Pesela 02, BOT
44.58
02BOT
44.58
PB
  0.151
2Luis Avilés
Luis Avilés 02, MEX
44.95
02MEX
44.95
PB NU20R
  0.163
3Matt Nortje
Matt Nortje 02, RSA
45.32
02RSA
45.32
PB
  0.167
4Lythe Pillay
Lythe Pillay 03, RSA
45.53
03RSA
45.53
=PB
  0.147
5Muzala Simukonga
Muzala Simukonga 02, ZAM
45.89
02ZAM
45.89
PB
  0.162
6Lorenzo Benati
Lorenzo Benati 02, ITA
46.06
02ITA
46.06
PB
  0.186
7Michael Roth
Michael Roth 02, CAN
46.10
02CAN
46.10
PB
  0.196
8Kenneddy Kimeu
Kenneddy Kimeu 02, KEN
46.51
02KEN
46.51
SB
  0.291
Heat 1
18 aug
18 aug
1Luis Avilés
Luis Avilés 02, MEX
45.63
02MEX
45.63
PB NU20R
Q
  0.152
1
2Lorenzo Benati
Lorenzo Benati 02, ITA
46.28
02ITA
46.28
Q
  0.226
4
3Muzala Simukonga
Muzala Simukonga 02, ZAM
46.45
02ZAM
46.45
q
  0.187
5
4Michael Roth
Michael Roth 02, CAN
46.51
02CAN
46.51
PB
q
  0.266
6
5Remus Andrei Niculita
Remus Andrei Niculita 03, ROU
47.73
03ROU
47.73
  0.148
16
6Tadeáš Plaček
Tadeáš Plaček 03, CZE
47.87
03CZE
47.87
  0.159
19
7Vinicius Moura
Vinicius Moura 05, BRA
49.59
05BRA
49.59
  0.142
22
Heat 2
18 aug
18 aug
1Antony Pesela
Antony Pesela 02, BOT
45.88
02BOT
45.88
PB
Q
  0.144
2
2Matt Nortje
Matt Nortje 02, RSA
46.27
02RSA
46.27
PB
Q
  0.138
3
3Elkana Kiprotich
Elkana Kiprotich 02, KEN
46.79
02KEN
46.79
PB
  0.205
8
4David Mulenga
David Mulenga 02, ZAM
47.16
02ZAM
47.16
  0.160
10
5Dubem Amene
Dubem Amene 02, NGR
47.50
02NGR
47.50
  0.165
13
6Patryk Grzegorzewicz
Patryk Grzegorzewicz 02, POL
47.80
02POL
47.80
  0.177
18
7Isuru Bans
Isuru Bans 03, SRI
48.02
03SRI
48.02
PB
  0.233
20
8Marian Adrian Bondoc
Marian Adrian Bondoc 02, ROU
48.29
02ROU
48.29
  0.199
21
Heat 3
18 aug
18 aug
1Lythe Pillay
Lythe Pillay 03, RSA
46.55
03RSA
46.55
Q
  0.224
7
2Kenneddy Kimeu
Kenneddy Kimeu 02, KEN
47.05
02KEN
47.05
SB
Q
  0.226
9
3Raman Valodzkin
Raman Valodzkin 03, BLR
47.17
03BLR
47.17
  0.197
11
4Bamidele Ajayi
Bamidele Ajayi 03, NGR
47.44
03NGR
47.44
  0.200
12
5Revon Williams
Revon Williams 02, GUY
47.50
02GUY
47.50
  0.201
13
6Anbar Jamaan Alzahranii
Anbar Jamaan Alzahranii 02, KSA
47.51
02KSA
47.51
  0.163
15
7Tahj Hamm
Tahj Hamm 04, JAM
47.73
04JAM
47.73
  0.150
16
8Mohamed Basiru Bah
Mohamed Basiru Bah 05, SLE
49.82
05SLE
49.82
PB
  0.223
23
P19 800 m     
22 aug

Final A

Final
22 aug
1Emmanuel Wanyonyi
Emmanuel Wanyonyi 04, KEN
1:43.76
04KEN
1:43.76
PB NU18R
  
2Mohamed Ali Gouaned
Mohamed Ali Gouaned 02, ALG
1:44.45
02ALG
1:44.45
PB NU20R
  
3Noah Kibet
Noah Kibet 04, KEN
1:44.88
04KEN
1:44.88
PB
  
4Jakub Davidik
Jakub Davidik 02, CZE
1:46.07
02CZE
1:46.07
PB NU20R
  
5Daniel Welde
Daniel Welde 02, ETH
1:48.62
02ETH
1:48.62
  
6Kacper Lewalski
Kacper Lewalski 03, POL
1:49.40
03POL
1:49.40
  
7Abdullahi Hassan
Abdullahi Hassan 02, CAN
1:50.07
02CAN
1:50.07
  
8Paul Anselmini
Paul Anselmini 03, FRA
1:53.70
03FRA
1:53.70
  
Semi 1
21 aug
21 aug
1Emmanuel Wanyonyi
Emmanuel Wanyonyi 04, KEN
1:46.15
04KEN
1:46.15
Q
  
1
2Mohamed Ali Gouaned
Mohamed Ali Gouaned 02, ALG
1:47.35
02ALG
1:47.35
Q
  
6
3Daniel Welde
Daniel Welde 02, ETH
1:47.53
02ETH
1:47.53
Q
  
7
4Paul Anselmini
Paul Anselmini 03, FRA
1:47.81
03FRA
1:47.81
PB
q
  
8
5Handal Roban
Handal Roban 02, VIN
1:48.37
02VIN
1:48.37
PB NR NU20R
  
10
6Leonardo Santos
Leonardo Santos 02, BRA
1:48.78
02BRA
1:48.78
  
12
7Mahdi El Hafez
Mahdi El Hafez 02, QAT
1:49.84
02QAT
1:49.84
  
14
8Abdullah Al-Yaari
Abdullah Al-Yaari 03, YEM
1:53.24
03YEM
1:53.24
  
15
Semi 2
21 aug
21 aug
1Noah Kibet
Noah Kibet 04, KEN
1:46.47
04KEN
1:46.47
Q
  
2
2Jakub Davidik
Jakub Davidik 02, CZE
1:46.59
02CZE
1:46.59
PB NU20R
Q
  
3
3Abdullahi Hassan
Abdullahi Hassan 02, CAN
1:46.89
02CAN
1:46.89
Q
  
4
4Kacper Lewalski
Kacper Lewalski 03, POL
1:47.31
03POL
1:47.31
q
  
5
5Abednico Choba
Abednico Choba 02, RSA
1:48.23
02RSA
1:48.23
PB
  
9
6Chevonne Hall
Chevonne Hall 02, JAM
1:48.50
02JAM
1:48.50
PB
  
11
7Haithem Chenitef
Haithem Chenitef 04, ALG
1:49.57
04ALG
1:49.57
  
13
Heat 1
19 aug
19 aug
1Noah Kibet
Noah Kibet 04, KEN
1:46.70
04KEN
1:46.70
Q
  
2
2Jakub Davidik
Jakub Davidik 02, CZE
1:47.84
02CZE
1:47.84
Q
  
4
3Haithem Chenitef
Haithem Chenitef 04, ALG
1:49.19
04ALG
1:49.19
PB
Q
  
8
4Annu Kumar
Annu Kumar 02, IND
1:50.26
02IND
1:50.26
  
17
5David Garcia
David Garcia 03, POR
1:50.92
03POR
1:50.92
  
19
6Fithawi Zaid
Fithawi Zaid 04, ERI
1:52.46
04ERI
1:52.46
  
22
Heat 2
19 aug
19 aug
1Kacper Lewalski
Kacper Lewalski 03, POL
1:48.84
03POL
1:48.84
Q
  
6
2Abdullahi Hassan
Abdullahi Hassan 02, CAN
1:49.09
02CAN
1:49.09
Q
  
7
3Chevonne Hall
Chevonne Hall 02, JAM
1:49.47
02JAM
1:49.47
Q
  
11
4Abdullah Al-Yaari
Abdullah Al-Yaari 03, YEM
1:49.65
03YEM
1:49.65
PB
q
  
12
5Mahdi El Hafez
Mahdi El Hafez 02, QAT
1:49.68
02QAT
1:49.68
q
  
13
6Hussain Muhammad Mohsen
Hussain Muhammad Mohsen 03, OMA
1:50.34
03OMA
1:50.34
PB
  
18
7Masresha Costa
Masresha Costa 02, ITA
1:52.71
02ITA
1:52.71
  
24
Heat 3
19 aug
19 aug
1Emmanuel Wanyonyi
Emmanuel Wanyonyi 04, KEN
1:46.51
04KEN
1:46.51
Q
  
1
2Yanis Meziane
Yanis Meziane 02, FRA
1:47.28
02FRA
1:47.28
PB
Q
  
3
3Daniel Welde
Daniel Welde 02, ETH
1:49.20
02ETH
1:49.20
Q
  
9
4Handal Roban
Handal Roban 02, VIN
1:49.41
02VIN
1:49.41
PB NU20R
q
  
10
5Abednico Choba
Abednico Choba 02, RSA
1:50.20
02RSA
1:50.20
q
  
15
6Márk Dániel Fándly
Márk Dániel Fándly 03, ROU
1:52.81
03ROU
1:52.81
  
25
7Osaze Demund
Osaze Demund 02, ISV
1:58.50
02ISV
1:58.50
PB
  
27
8Aleksa Tomić
Aleksa Tomić 03, SRB
2:06.05
03SRB
2:06.05
  
29
Heat 4
19 aug
19 aug
1Mohamed Ali Gouaned
Mohamed Ali Gouaned 02, ALG
1:48.83
02ALG
1:48.83
Q
  
5
2Leonardo Santos
Leonardo Santos 02, BRA
1:49.76
02BRA
1:49.76
Q
  
14
3Paul Anselmini
Paul Anselmini 03, FRA
1:50.23
03FRA
1:50.23
Q
  
16
4Nikita Yegorov
Nikita Yegorov 02, RUS
1:51.80
02RUS
1:51.80
  
20
5Matti Erickson
Matti Erickson 03, CAN
1:52.38
03CAN
1:52.38
  
21
6Remmy Ng'andu
Remmy Ng'andu 02, ZAM
1:52.48
02ZAM
1:52.48
  
23
7Francesco Pernici
Francesco Pernici 03, ITA
1:53.35
03ITA
1:53.35
  
26
8Mohamed Mustafa
Mohamed Mustafa 03, SUD
1:59.55
03SUD
1:59.55
PB
  
28
P19 1500 m     
21 aug

Final A

Final
21 aug
1Vincent Keter
Vincent Keter 02, KEN
3:37.24
02KEN
3:37.24
  
2Wegene Addisu
Wegene Addisu 04, ETH
3:37.86
04ETH
3:37.86
  
3Melkeneh Azeze
Melkeneh Azeze 05, ETH
3:40.22
05ETH
3:40.22
  
4Pol Oriach
Pol Oriach 02, ESP
3:40.36
02ESP
3:40.36
  
5Peter Maru
Peter Maru 03, UGA
3:41.45
03UGA
3:41.45
  
6Abdulrezak Suleiman
Abdulrezak Suleiman 03, ERI
3:42.53
03ERI
3:42.53
  
7Hamza Bouchalikh
Hamza Bouchalikh 02, MAR
3:46.75
02MAR
3:46.75
  
8Jean De Dieu Butoyi
Jean De Dieu Butoyi 02, BDI
3:47.42
02BDI
3:47.42
PB
  
9Santtu Heikkinen
Santtu Heikkinen 02, FIN
3:49.14
02FIN
3:49.14
  
10Ylies Mihoubi
Ylies Mihoubi 03, FRA
4:00.63
03FRA
4:00.63
  
Heat 1
19 aug
19 aug
1Vincent Keter
Vincent Keter 02, KEN
3:42.35
02KEN
3:42.35
Q
  
1
2Melkeneh Azeze
Melkeneh Azeze 05, ETH
3:44.81
05ETH
3:44.81
Q
  
3
3Abdulrezak Suleiman
Abdulrezak Suleiman 03, ERI
3:47.81
03ERI
3:47.81
Q
  
5
4Peter Maru
Peter Maru 03, UGA
3:48.28
03UGA
3:48.28
Q
  
6
5Hamza Bouchalikh
Hamza Bouchalikh 02, MAR
3:51.50
02MAR
3:51.50
q
  
10
6Jean De Dieu Butoyi
Jean De Dieu Butoyi 02, BDI
3:51.70
02BDI
3:51.70
PB
q
  
11
7Devrim Kazan
Devrim Kazan 02, TUR
4:03.61
02TUR
4:03.61
  
16
8Zola Sokhela
Zola Sokhela 02, RSA
4:03.70
02RSA
4:03.70
SB
  
17
9Karim Belmahdi
Karim Belmahdi 02, ALG
4:09.06
02ALG
4:09.06
  
19
10Justin CIZA
Justin CIZA 02, COD
4:27.96
02COD
4:27.96
PB
  
20
Heat 2
19 aug
19 aug
1Kamar Etyang
Kamar Etyang 02, KEN
3:44.75
02KEN
3:44.75
Q
  
2
2Wegene Addisu
Wegene Addisu 04, ETH
3:44.86
04ETH
3:44.86
Q
  
4
3Pol Oriach
Pol Oriach 02, ESP
3:49.32
02ESP
3:49.32
Q
  
7
4Ylies Mihoubi
Ylies Mihoubi 03, FRA
3:50.22
03FRA
3:50.22
Q
  
8
5Santtu Heikkinen
Santtu Heikkinen 02, FIN
3:50.55
02FIN
3:50.55
  
9
6Seare Dawit
Seare Dawit 04, ERI
3:53.08
04ERI
3:53.08
  
12
7Ismail Loukman
Ismail Loukman 02, DJI
3:53.92
02DJI
3:53.92
  
13
8Taha Erraouy
Taha Erraouy 02, MAR
3:55.29
02MAR
3:55.29
  
14
9Achraf Abbane
Achraf Abbane 02, ITA
4:00.98
02ITA
4:00.98
  
15
10Keanu Domingo
Keanu Domingo 02, RSA
4:06.19
02RSA
4:06.19
  
18
P19 3000 m     
18 aug

Final A

Final
18 aug
1Tadese Worku
Tadese Worku 02, ETH
7:42.09
02ETH
7:42.09
  
2Ali Abdulmena
Ali Abdulmena 02, ETH
7:44.55
02ETH
7:44.55
PB
  
3Samuel Habtom
Samuel Habtom 03, ERI
7:52.69
03ERI
7:52.69
PB
  
4Merhawi Mebrahtu
Merhawi Mebrahtu 03, ERI
7:55.50
03ERI
7:55.50
PB
  
5Lionel NIHIMBAZWE
Lionel NIHIMBAZWE 05, BDI
8:04.07
05BDI
8:04.07
PB
  
6Dismas Yeko
Dismas Yeko 04, UGA
8:08.76
04UGA
8:08.76
  
7Daniel Kinyanjui
Daniel Kinyanjui 02, KEN
8:09.40
02KEN
8:09.40
  
8Dan Kibet
Dan Kibet 04, UGA
8:09.98
04UGA
8:09.98
  
9Benard Kibet Yegon
Benard Kibet Yegon 03, KEN
8:12.96
03KEN
8:12.96
  
10Yassine Laaraj
Yassine Laaraj 02, MAR
8:27.59
02MAR
8:27.59
  
11Jason Bowers
Jason Bowers 03, RSA
8:30.76
03RSA
8:30.76
  
12Devrim Kazan
Devrim Kazan 02, TUR
8:52.01
02TUR
8:52.01
  
13Vid Botolin
Vid Botolin 02, SLO
9:10.10
02SLO
9:10.10
  
14Ajit Kumar Yadav
Ajit Kumar Yadav 03, NEP
9:15.27
03NEP
9:15.27
SB
  
P19 5000 m     
19 aug

Final A

Final
19 aug
1Benson Kiplangat S.
Benson Kiplangat S. 03, KEN
13:20.37
03KEN
13:20.37
PB
  
2Tadese Worku
Tadese Worku 02, ETH
13:20.65
02ETH
13:20.65
SB
  
3Levy Kibet
Levy Kibet 02, KEN
13:26.01
02KEN
13:26.01
PB
  
4Addisu Yehune
Addisu Yehune 03, ETH
13:32.76
03ETH
13:32.76
  
5Merhawi Mebrahtu
Merhawi Mebrahtu 03, ERI
13:40.63
03ERI
13:40.63
PB
  
6Samuel Habtom
Samuel Habtom 03, ERI
13:45.65
03ERI
13:45.65
  
7Rodgers Kibet
Rodgers Kibet 05, UGA
13:57.97
05UGA
13:57.97
  
8Ajan Jacob Chol
Ajan Jacob Chol 02, SSD
14:14.37
02SSD
14:14.37
NU20R
  
9Martin Kiprotich
Martin Kiprotich 03, UGA
14:15.62
03UGA
14:15.62
  
10Jean Marie Bukuru
Jean Marie Bukuru 02, BDI
14:28.55
02BDI
14:28.55
  
P19 3000 m hinder     
22 aug

Final A

Final
22 aug
1Amos Serem
Amos Serem 02, KEN
8:30.72
02KEN
8:30.72
  
2Takele Bikila Tadese
Takele Bikila Tadese 02, ETH
8:33.15
02ETH
8:33.15
  
3Simon Kiprop Koech
Simon Kiprop Koech 03, KEN
8:34.79
03KEN
8:34.79
  
4Samuel Firewu
Samuel Firewu 04, ETH
8:46.16
04ETH
8:46.16
  
5Abel Yemane Habte
Abel Yemane Habte 02, ERI
8:49.96
02ERI
8:49.96
PB
  
6Elphas Torotich
Elphas Torotich 03, UGA
8:58.09
03UGA
8:58.09
  
7Leonard Chemutai
Leonard Chemutai 03, UGA
9:03.14
03UGA
9:03.14
  
8Simon Mebrahtu
Simon Mebrahtu 02, ERI
9:07.13
02ERI
9:07.13
  
9Marc Fernandez
Marc Fernandez 02, ESP
9:09.61
02ESP
9:09.61
  
10Tomáš Habarta
Tomáš Habarta 03, CZE
9:09.86
03CZE
9:09.86
  
11Baptiste Cartieaux
Baptiste Cartieaux 03, FRA
9:10.01
03FRA
9:10.01
  
12Dylan Uhrich
Dylan Uhrich 02, CAN
9:11.33
02CAN
9:11.33
  
13Mourad Eddafali
Mourad Eddafali 02, MAR
9:15.73
02MAR
9:15.73
  
14Abderahmane Daoud
Abderahmane Daoud 03, ALG
9:18.96
03ALG
9:18.96
  
15Eliot Bidet
Eliot Bidet 02, FRA
9:22.05
02FRA
9:22.05
  
Heat 1
20 aug
20 aug
1Simon Kiprop Koech
Simon Kiprop Koech 03, KEN
8:52.43
03KEN
8:52.43
Q
  
5
2Samuel Firewu
Samuel Firewu 04, ETH
8:52.87
04ETH
8:52.87
Q
  
6
3Simon Mebrahtu
Simon Mebrahtu 02, ERI
8:54.08
02ERI
8:54.08
Q
  
7
4Elphas Torotich
Elphas Torotich 03, UGA
9:05.41
03UGA
9:05.41
Q
  
8
5Baptiste Cartieaux
Baptiste Cartieaux 03, FRA
9:13.87
03FRA
9:13.87
Q
  
10
6Marc Fernandez
Marc Fernandez 02, ESP
9:16.97
02ESP
9:16.97
q
  
11
7Tomáš Habarta
Tomáš Habarta 03, CZE
9:18.20
03CZE
9:18.20
q
  
12
8Dylan Uhrich
Dylan Uhrich 02, CAN
9:21.56
02CAN
9:21.56
q
  
14
9Michał Zieleń
Michał Zieleń 02, POL
9:34.93
02POL
9:34.93
  
16
10Cesare Caiani
Cesare Caiani 03, ITA
9:43.53
03ITA
9:43.53
  
20
11Yazid Dallaa
Yazid Dallaa 03, ALG
9:45.95
03ALG
9:45.95
  
21
12Tomer Mualem
Tomer Mualem 03, ISR
9:51.82
03ISR
9:51.82
  
23
Heat 2
20 aug
20 aug
1Amos Serem
Amos Serem 02, KEN
8:29.98
02KEN
8:29.98
Q
  
1
2Takele Bikila Tadese
Takele Bikila Tadese 02, ETH
8:30.47
02ETH
8:30.47
Q
  
2
3Leonard Chemutai
Leonard Chemutai 03, UGA
8:42.71
03UGA
8:42.71
Q
  
3
4Abel Yemane Habte
Abel Yemane Habte 02, ERI
8:51.28
02ERI
8:51.28
PB
Q
  
4
5Eliot Bidet
Eliot Bidet 02, FRA
9:12.85
02FRA
9:12.85
Q
  
9
6Mourad Eddafali
Mourad Eddafali 02, MAR
9:19.15
02MAR
9:19.15
q
  
13
7Abderahmane Daoud
Abderahmane Daoud 03, ALG
9:29.38
03ALG
9:29.38
q
  
15
8Dylan Damián Van Der Hock
Dylan Damián Van Der Hock 02, ARG
9:37.11
02ARG
9:37.11
  
17
9Ibrahim Karateker
Ibrahim Karateker 02, TUR
9:37.36
02TUR
9:37.36
  
18
10Massimiliano Berti
Massimiliano Berti 02, ITA
9:42.39
02ITA
9:42.39
  
19
11Sunil Joliya Jinabhai
Sunil Joliya Jinabhai 02, IND
9:49.23
02IND
9:49.23
  
22
P19 110 m häck (99.1 cm)     
21 aug
Vind: +1.0

Final A

Final
21 aug
Vind: +1.0
1Sasha Zhoya
Sasha Zhoya 02, FRA
12.72
02FRA
12.72
PB WU20R
  0.138
2Vashaun Vascianna
Vashaun Vascianna 02, JAM
13.25
02JAM
13.25
SB
  0.195
3Jakub Szymański
Jakub Szymański 02, POL
13.43
02POL
13.43
=PB
  0.193
4Saeed Othman Zamzoun Al-Absi
Saeed Othman Zamzoun Al-Absi 02, QAT
13.46
02QAT
13.46
PB
  0.168
5Erwann Cinna
Erwann Cinna 03, FRA
13.50
03FRA
13.50
PB
  0.137
6John Paredes Perlaza
John Paredes Perlaza 02, COL
13.52
02COL
13.52
  0.178
7Chung Siu Hang
Chung Siu Hang 02, HKG
13.53
02HKG
13.53
PB NU20R
  0.173
8Štěpán Schubert
Štěpán Schubert 03, CZE
13.69
03CZE
13.69
  0.185
9Prosper Ekporere
Prosper Ekporere 02, NGR
21.60
02NGR
21.60
  0.143
Semi 1
20 aug Vind: +0.1
20 augVind: +0.1
1Vashaun Vascianna
Vashaun Vascianna 02, JAM
13.35
02JAM
13.35
SB
Q
  0.194
2
2Jakub Szymański
Jakub Szymański 02, POL
13.50
02POL
13.50
Q
  0.140
4
3Erwann Cinna
Erwann Cinna 03, FRA
13.51
03FRA
13.51
PB
Q
  0.153
5
4Saeed Othman Zamzoun Al-Absi
Saeed Othman Zamzoun Al-Absi 02, QAT
13.52
02QAT
13.52
PB
q
  0.179
6
5Štěpán Schubert
Štěpán Schubert 03, CZE
13.63
03CZE
13.63
PB
q
  0.152
8
6Mondray Barnard
Mondray Barnard 02, RSA
13.65
02RSA
13.65
  0.154
9
7Rian Pereira Coutinho
Rian Pereira Coutinho 02, BRA
13.78
02BRA
13.78
  0.157
10
8Olivér Almási
Olivér Almási 02, HUN
14.23
02HUN
14.23
  0.157
13
Semi 2
20 aug Vind: -0.4
20 augVind: -0.4
1Sasha Zhoya
Sasha Zhoya 02, FRA
12.93
02FRA
12.93
PB WU20R
Q
  0.160
1
2John Paredes Perlaza
John Paredes Perlaza 02, COL
13.46
02COL
13.46
PB
Q
  0.221
3
3Chung Siu Hang
Chung Siu Hang 02, HKG
13.57
02HKG
13.57
PB NU20R
Q
  0.183
7
4Marc Brian Louis
Marc Brian Louis 02, SGP
13.83
02SGP
13.83
  0.149
11
5Jorim Bangue
Jorim Bangue 03, RSA
13.92
03RSA
13.92
  0.147
12
6Prosper Ekporere
Prosper Ekporere 02, NGR
15.70
02NGR
15.70
  0.139
14
Heat 1
20 aug Vind: +0.2
20 augVind: +0.2
1Prosper Ekporere
Prosper Ekporere 02, NGR
13.71
02NGR
13.71
PB
Q
  0.138
6
2Yousuf Badawy Sayyed
Yousuf Badawy Sayyed 02, EGY
13.79
02EGY
13.79
PB
Q
  0.142
12
3Olivér Almási
Olivér Almási 02, HUN
13.82
02HUN
13.82
Q
  0.175
15
4Lorenzo Ndele Simonelli
Lorenzo Ndele Simonelli 02, ITA
13.83
02ITA
13.83
  0.162
16
5Matvey Gerasimov
Matvey Gerasimov 03, RUS
13.98
03RUS
13.98
  0.177
19
6Jovan Čanak
Jovan Čanak 02, SRB
14.05
02SRB
14.05
NU20R
  0.152
21
Heat 2
20 aug Vind: +1.0
20 augVind: +1.0
1Vashaun Vascianna
Vashaun Vascianna 02, JAM
13.37
02JAM
13.37
SB
Q
  0.227
2
2Rian Pereira Coutinho
Rian Pereira Coutinho 02, BRA
13.71
02BRA
13.71
Q
  0.147
7
3Tomáš Oberndorfer
Tomáš Oberndorfer 02, CZE
13.95
02CZE
13.95
Q
  0.174
18
4Omar Khaled Mohamed
Omar Khaled Mohamed 02, EGY
14.01
02EGY
14.01
  0.146
20
5Riccardo Berrino
Riccardo Berrino 02, ITA
14.06
02ITA
14.06
  0.165
22
6Bogdan Vidojković
Bogdan Vidojković 03, SRB
14.18
03SRB
14.18
  0.200
24
7Richárd Nagy
Richárd Nagy 02, HUN
14.27
02HUN
14.27
  0.149
26
8Patrick Mwandi
Patrick Mwandi 03, KEN
15.27
03KEN
15.27
PB
  0.207
28
Heat 3
20 aug Vind: +0.3
20 augVind: +0.3
1Sasha Zhoya
Sasha Zhoya 02, FRA
13.12
02FRA
13.12
Q
  0.175
1
2John Paredes Perlaza
John Paredes Perlaza 02, COL
13.49
02COL
13.49
PB
Q
  0.197
3
3Mondray Barnard
Mondray Barnard 02, RSA
13.76
02RSA
13.76
Q
  0.165
9
4Saeed Othman Zamzoun Al-Absi
Saeed Othman Zamzoun Al-Absi 02, QAT
13.79
02QAT
13.79
q
  0.179
12
5Shirse Tejas
Shirse Tejas 02, IND
13.87
02IND
13.87
  0.148
17
6Antone Andrews
Antone Andrews 03, BAH
14.08
03BAH
14.08
  0.150
23
7Lukas Cik
Lukas Cik 02, CRO
14.19
02CRO
14.19
  0.207
25
Heat 4
20 aug Vind: +1.5
20 augVind: +1.5
1Jakub Szymański
Jakub Szymański 02, POL
13.52
02POL
13.52
Q
  0.182
4
2Erwann Cinna
Erwann Cinna 03, FRA
13.60
03FRA
13.60
Q
  0.143
5
3Chung Siu Hang
Chung Siu Hang 02, HKG
13.72
02HKG
13.72
PB NU20R
Q
  0.196
8
4Štěpán Schubert
Štěpán Schubert 03, CZE
13.77
03CZE
13.77
q
  0.227
10
5Marc Brian Louis
Marc Brian Louis 02, SGP
13.77
02SGP
13.77
PB
q
  0.140
11
6Jorim Bangue
Jorim Bangue 03, RSA
13.80
03RSA
13.80
PB
q
  0.176
14
7Ayetullah Demir
Ayetullah Demir 04, TUR
14.54
04TUR
14.54
  0.230
27
P19 400 m häck     
22 aug

Final A

Final
22 aug
1Berke Akçam
Berke Akçam 02, TUR
49.38
02TUR
49.38
PB NU23R NU20R
  0.153
2Denis Novoseltsev
Denis Novoseltsev 03, RUS
49.62
03RUS
49.62
PB
  0.156
3Devontie Archer
Devontie Archer 02, JAM
49.78
02JAM
49.78
PB
  0.225
4Ezekiel Nathaniel
Ezekiel Nathaniel 03, NGR
49.89
03NGR
49.89
PB
  0.222
5Ian Guček Matic
Ian Guček Matic 03, SLO
50.80
03SLO
50.80
  0.161
6Peter Githome
Peter Githome 03, KEN
50.94
03KEN
50.94
  0.148
7Stjepan Jan Cik
Stjepan Jan Cik 02, CRO
52.60
02CRO
52.60
  0.177
Semi 1
21 aug
21 aug
1Berke Akçam
Berke Akçam 02, TUR
49.73
02TUR
49.73
PB NU23R NU20R
Q
  0.159
1
2Devontie Archer
Devontie Archer 02, JAM
49.93
02JAM
49.93
PB
Q
  0.216
2
3Ezekiel Nathaniel
Ezekiel Nathaniel 03, NGR
51.39
03NGR
51.39
PB
q
  0.184
7
4Marc Anthony Ibrahim
Marc Anthony Ibrahim 02, LBN
51.90
02LBN
51.90
PB NR
  0.183
10
5Neider Daniel Abello
Neider Daniel Abello 02, COL
52.34
02COL
52.34
PB
  0.159
15
6Dmitrijs Lašenko
Dmitrijs Lašenko 02, LAT
52.49
02LAT
52.49
  0.266
17
7Árpád Bánóczy
Árpád Bánóczy 02, HUN
53.47
02HUN
53.47
  0.205
19
Semi 2
21 aug
21 aug
1Denis Novoseltsev
Denis Novoseltsev 03, RUS
50.31
03RUS
50.31
PB
Q
  0.200
3
2Ian Guček Matic
Ian Guček Matic 03, SLO
50.56
03SLO
50.56
PB
Q
  0.151
4
3Peter Githome
Peter Githome 03, KEN
50.90
03KEN
50.90
PB
q
  0.158
6
4Dominik Škorjanc
Dominik Škorjanc 03, CRO
51.63
03CRO
51.63
  0.184
8
5Jakub Sobura-Durma
Jakub Sobura-Durma 02, POL
51.99
02POL
51.99
  0.201
13
6Cesar Parra
Cesar Parra 02, VEN
52.12
02VEN
52.12
PB
  0.156
14
7Rohan Gautham
Rohan Gautham 02, IND
52.88
02IND
52.88
  0.215
18
Semi 3
21 aug
21 aug
1Oskar EdlundSWE
50.70
SB
Q
  0.173
5
2Stjepan Jan Cik
Stjepan Jan Cik 02, CRO
51.83
02CRO
51.83
Q
  0.154
9
3Allocius Kipngetich
Allocius Kipngetich 04, KEN
51.93
04KEN
51.93
  0.203
11
4Roshawn Clarke
Roshawn Clarke 04, JAM
51.95
04JAM
51.95
  0.260
12
5Amir Moghadami
Amir Moghadami 02, IRI
52.40
02IRI
52.40
PB
  0.181
16
6Rostyslav Holubovych
Rostyslav Holubovych 02, UKR
54.04
02UKR
54.04
  0.222
20
7Christiaan Venter
Christiaan Venter 02, RSA
54.71
02RSA
54.71
  0.181
21
8Gabriel Dos Santos
Gabriel Dos Santos 03, BRA
56.09
03BRA
56.09
  0.163
22
Heat 1
19 aug
19 aug
1Roshawn Clarke
Roshawn Clarke 04, JAM
50.93
04JAM
50.93
=PB
Q
  0.250
2
2Ian Guček Matic
Ian Guček Matic 03, SLO
51.27
03SLO
51.27
Q
  0.145
3
3Allocius Kipngetich
Allocius Kipngetich 04, KEN
51.41
04KEN
51.41
PB
Q
  0.183
5
4Ezekiel Nathaniel
Ezekiel Nathaniel 03, NGR
51.63
03NGR
51.63
PB
Q
  0.173
6
5Hardeep Kumar
Hardeep Kumar 03, IND
1:12.80
03IND
1:12.80
  0.246
26
Heat 2
19 aug
19 aug
1Denis Novoseltsev
Denis Novoseltsev 03, RUS
50.88
03RUS
50.88
Q
  0.230
1
2Peter Githome
Peter Githome 03, KEN
51.31
03KEN
51.31
PB
Q
  0.207
4
3Christiaan Venter
Christiaan Venter 02, RSA
52.91
02RSA
52.91
Q
  0.179
17
4Stjepan Jan Cik
Stjepan Jan Cik 02, CRO
53.21
02CRO
53.21
Q
  0.182
20
5Cesar Parra
Cesar Parra 02, VEN
53.47
02VEN
53.47
q
  0.176
22
6Samuel Jose Ibañez
Samuel Jose Ibañez 03, ESA
57.03
03ESA
57.03
  0.228
25
Heat 3
19 aug
19 aug
1Berke Akçam
Berke Akçam 02, TUR
52.40
02TUR
52.40
Q
  0.173
9
2Dmitrijs Lašenko
Dmitrijs Lašenko 02, LAT
52.57
02LAT
52.57
Q
  0.274
10
3Jorge Garcia
Jorge Garcia 02, ESP
52.73
02ESP
52.73
Q
  0.150
13
4Dominik Škorjanc
Dominik Škorjanc 03, CRO
52.97
03CRO
52.97
Q
  0.179
19
5Rostyslav Holubovych
Rostyslav Holubovych 02, UKR
53.35
02UKR
53.35
q
  0.239
21
Heat 4
19 aug
19 aug
1Devontie Archer
Devontie Archer 02, JAM
52.17
02JAM
52.17
Q
  0.199
7
2Gabriel Dos Santos
Gabriel Dos Santos 03, BRA
52.25
03BRA
52.25
PB
Q
  0.182
8
3Jakub Sobura-Durma
Jakub Sobura-Durma 02, POL
52.58
02POL
52.58
Q
  0.215
11
4Amir Moghadami
Amir Moghadami 02, IRI
52.68
02IRI
52.68
PB
Q
  0.238
12
5Árpád Bánóczy
Árpád Bánóczy 02, HUN
52.79
02HUN
52.79
PB
q
  0.225
15
6Marc Anthony Ibrahim
Marc Anthony Ibrahim 02, LBN
52.95
02LBN
52.95
q
  0.225
18
Heat 5
19 aug
19 aug
1Oskar EdlundSWE
52.77
Q
  0.187
14
2Neider Daniel Abello
Neider Daniel Abello 02, COL
52.87
02COL
52.87
Q
  0.175
16
3Danial Bibak
Danial Bibak 02, IRI
54.27
02IRI
54.27
Q
  0.166
23
4Rohan Gautham
Rohan Gautham 02, IND
55.00
02IND
55.00
Q
  0.240
24
P19 Höjd     
21 aug

Final A

Final
21 aug
1Jonathan Kapitolnik
Jonathan Kapitolnik 02, ISR
2.26
02ISR
2.26
PB
  
2Massimiliano Luiu
Massimiliano Luiu 02, ITA
2.17
02ITA
2.17
PB
  
3Mateusz Kołodziejski
Mateusz Kołodziejski 02, POL
2.17
02POL
2.17
  
4Omamuoyvwi Erhire
Omamuoyvwi Erhire 02, NGR
2.14
02NGR
2.14
  
5Brian Raats
Brian Raats 04, RSA
2.14
04RSA
2.14
  
6Roman Petruk
Roman Petruk 03, UKR
2.10
03UKR
2.10
  
7Jakub Bělík
Jakub Bělík 02, CZE
2.10
02CZE
2.10
  
8David Aya
David Aya 04, NGR
2.10
04NGR
2.10
  
9Sid Markurs
Sid Markurs 02, KEN
2.06
02KEN
2.06
PB
  
9Martin Mlinarič
Martin Mlinarič 03, CRO
2.06
03CRO
2.06
  
11Sandro Jeršin Tomassini
Sandro Jeršin Tomassini 04, SLO
2.06
04SLO
2.06
SB
  
12Kristján Viggó Sigfinnsson
Kristján Viggó Sigfinnsson 03, ISL
2.06
03ISL
2.06
  
13Sámuel Hodossy-Takács
Sámuel Hodossy-Takács 02, HUN
2.00
02HUN
2.00
  
2.002.062.102.142.172.192.262.31
Kapitolnik-ooooooxxx
Luiuoooooxxx
Kołodziejskiooooxxoxxx
Erhire-oooxxx
Raats-xoxoxxoxxx
Petruk-xooxxx
Bělíkoxxooxxx
Ayaxooxoxxx
Markursooxxx
Mlinaričooxxx
Jeršin Tomassinixooxxx
Sigfinnsson-xoxxx
Hodossy-Takácsoxxx
P19 Stav     
20 aug

Final A

Final
20 aug
1Matvey Volkov
Matvey Volkov 04, BLR
5.45
04BLR
5.45
  
2Juho Alasaari
Juho Alasaari 03, FIN
5.35
03FIN
5.35
  
3Kyle Rademeyer
Kyle Rademeyer 02, RSA
5.30
02RSA
5.30
  
4Oihan Etchegaray
Oihan Etchegaray 02, FRA
5.30
02FRA
5.30
PB
  
5Nikita Strohalyev
Nikita Strohalyev 02, UKR
5.20
02UKR
5.20
PB
  
5Matteo Oliveri
Matteo Oliveri 02, ITA
5.20
02ITA
5.20
PB
  
7Aleksandr Solovyov
Aleksandr Solovyov 02, RUS
5.05
02RUS
5.05
  
8Marcell Nagy
Marcell Nagy 02, HUN
4.85
02HUN
4.85
  
9Amir Faleh Abdulwahid
Amir Faleh Abdulwahid 02, IRQ
4.85
02IRQ
4.85
  
10Sedat Cacım
Sedat Cacım 02, TUR
4.85
02TUR
4.85
  
4.855.055.205.305.355.405.455.50
Volkov---o--xxo
Alasaari-oo-xxo-xxx
Rademeyer--oo-xxx
Etchegarayoooxoxxx
Strohalyevooxoxxx
Oliveri-oxoxxx
Solovyovooxxx
Nagyoxxx
Faleh Abdulwahidxoxxx
Cacımxxoxxx
P19 Längd     
20 aug

Final A

Final
20 aug
1Erwan Konate
Erwan Konate 03, FRA
8.12
03FRA
8.12
+0.4 PB NU20R
  
2Jhon Andres Berrio
Jhon Andres Berrio 02, COL
7.97
02COL
7.97
–0.4 PB =NR NU20R
  
3Kavion Kerr
Kavion Kerr 02, JAM
7.90
02JAM
7.90
+0.9 PB
  
4Gabriel Luiz Boza
Gabriel Luiz Boza 03, BRA
7.83
03BRA
7.83
+0.8
  
5Bryan Mucret
Bryan Mucret 02, FRA
7.69
02FRA
7.69
+1.3
  
6Gor Beglaryan
Gor Beglaryan 03, ARM
7.69
03ARM
7.69
+0.5 PB
  
7Jeremy Zammit
Jeremy Zammit 04, MLT
7.42
04MLT
7.42
+1.5
  
8Tomas Kratochvil
Tomas Kratochvil 02, CZE
7.34
02CZE
7.34
+0.4
  
9Dennies Maina
Dennies Maina 05, KEN
7.27
05KEN
7.27
–0.2 PB
  
10Carlo Santaca'
Carlo Santaca' 02, ITA
7.26
02ITA
7.26
+0.1
  
11Jason Tito
Jason Tito 02, RSA
7.24
02RSA
7.24
+2.0
  
12Abdud-Daiyaan Wyngaard
Abdud-Daiyaan Wyngaard 02, RSA
7.19
02RSA
7.19
+1.6
  
13Jordan Turner
Jordan Turner 02, JAM
4.17
02JAM
4.17
+0.9
  
Konate7.75
-1.0
7.80
-0.7
7.90
-0.4
8.12
+0.4
8.00
+0.4
7.98
-0.4
Andres Berrio7.97
-0.4
7.11
+0.1
7.59
+1.4
7.38
0.0
7.64
+0.5
7.68
-0.2
Kerr7.14
-0.6
x
+1.5
7.90
+0.9
7.51
+0.5
x
+0.5
7.78
+0.5
Bozax
+0.6
7.83
+0.8
x
+0.3
5.13
+0.8
r
Mucret7.60
-0.7
7.69
+1.3
x
+0.3
x
+0.7
x
+1.2
7.38
+1.0
Beglaryan7.23
-0.9
7.60
+0.5
7.20
+1.5
x
+1.0
7.69
+0.5
x
+0.8
Zammit7.37
-0.1
7.21
-0.3
7.42
+1.5
7.21
-0.1
x
+1.3
7.19
+1.3
Kratochvil4.47
-0.6
7.34
+0.4
x
-0.4
7.29
+0.4
x
+0.7
6.94
+0.4
Maina6.71
+0.6
7.27
-0.2
6.95
+0.3
Santaca'6.72
+1.3
7.26
+0.1
x
+1.4
Titox
+0.8
x
+0.8
7.24
+2.0
Wyngaard7.19
+1.6
7.03
-0.5
7.18
+0.6
Turnerx
-0.2
x
-0.6
4.17
+0.9
P19 Tresteg     
22 aug

Final A

Final
22 aug
1Gabriel WallmarkSWE
16.43
+1.1 PB NU20R
  
9 SWE AT, 1 SWE P19 AT
2Jaydon Hibbert
Jaydon Hibbert 05, JAM
16.05
05JAM
16.05
–0.1 PB
  
3Simon Gore
Simon Gore 02, FRA
15.85
02FRA
15.85
+0.7 PB
  
4Donal Makimairaj
Donal Makimairaj 02, IND
15.82
02IND
15.82
–0.2 PB
  
5Endiorass Kingley
Endiorass Kingley 02, AUT
15.75
02AUT
15.75
–0.1
  
6Grigóris Nikolaou
Grigóris Nikolaou 03, CYP
15.74
03CYP
15.74
+0.8 PB
  
7N’zebou Attoungbre
N’zebou Attoungbre 02, CIV
15.71
02CIV
15.71
+1.5 PB
  
8Felipe Izidoro
Felipe Izidoro 03, BRA
15.69
03BRA
15.69
+0.8
  
9Graig Briquet
Graig Briquet 03, FRA
15.28
03FRA
15.28
+2.0
  
10Justin Maiyo
Justin Maiyo 04, KEN
15.13
04KEN
15.13
+0.9
  
Wallmark15.91
-1.9
x
+0.1
16.29
-0.7
16.43
+1.1
16.05
-0.9
Hibbert15.68
+0.3
16.05
-0.1
x
+1.5
14.74
-0.3
x
+0.7
Gore15.55
+0.6
15.85
+0.7
x
0.0
x
+2.0
x
+2.2
15.33
-1.7
Makimairaj15.14
-1.4
15.70
-0.2
x
-0.2
15.39
-1.1
15.82
-0.2
x
-2.4
Kingley14.34w
+2.1
14.99
0.0
15.63
+0.6
15.63
+0.1
15.75
-0.1
15.17
-2.8
Nikolaou15.34
+0.5
15.18
-1.8
x
+1.5
15.20
-0.6
15.74
+0.8
x
-0.6
Attoungbre14.94
+0.5
15.71
+1.5
15.36
-0.3
x
0.0
15.10
-2.0
15.26
-0.3
Izidoro15.69
+0.8
x
+0.5
15.54
+1.7
x
+0.1
15.38
+2.0
15.57
+1.0
Briquetx
+0.6
15.28
+2.0
x
-1.0
Maiyox
-0.3
14.95
-2.1
15.13
+0.9
P19 Kula (6.0 kg)     
19 aug

Final A

Final
19 aug
1Juan C. Vázquez
Juan C. Vázquez 02, CUB
19.73
02CUB
19.73
  
2Yauheni Brihi
Yauheni Brihi 03, BLR
19.70
03BLR
19.70
PB
  
3Jephté Vogel
Jephté Vogel 02, SUI
19.16
02SUI
19.16
NU20R
  
4Arsalan Ghashghaei
Arsalan Ghashghaei 03, IRI
19.00
03IRI
19.00
PB
  
5Semen Borodayev
Semen Borodayev 02, RUS
18.99
02RUS
18.99
  
6Ilya Misouski
Ilya Misouski 03, BLR
18.99
03BLR
18.99
  
7Muhamet Ramadani
Muhamet Ramadani 02, KOS
18.97
02KOS
18.97
  
8Kobe Lawrence
Kobe Lawrence 04, JAM
18.32
04JAM
18.32
  
9Melih Gökalp
Melih Gökalp 02, TUR
17.76
02TUR
17.76
  
10Savaş Parlak
Savaş Parlak 02, TUR
17.34
02TUR
17.34
  
11Márk Horváth
Márk Horváth 03, HUN
17.32
03HUN
17.32
  
12Amandeep Singh
Amandeep Singh 02, IND
17.08
02IND
17.08
  
Vázquez19.4719.6818.9218.85x19.73
Brihi19.70xxx18.98x
Vogel19.1616.9117.45x17.52x
Ghashghaei17.3119.0018.1317.6418.6818.87
Borodayev17.77x18.55x18.3118.99
Misouski18.99xx17.8618.4018.23
Ramadani18.97x18.4118.3918.2618.94
Lawrence17.5118.3217.9917.71xx
Gökalp17.7617.66x
Parlak17.1017.34x
Horváth16.7117.32x
Singhxx17.08
Kval
18 aug
18 aug
1Juan C. Vázquez
Juan C. Vázquez 02, CUB
19.66
02CUB
19.66
Q
  A 1
2Yauheni Brihi
Yauheni Brihi 03, BLR
19.28
03BLR
19.28
Q
  A 2
3Semen Borodayev
Semen Borodayev 02, RUS
19.22
02RUS
19.22
Q
  B 1
4Muhamet Ramadani
Muhamet Ramadani 02, KOS
18.89
02KOS
18.89
q
  A 3
5Arsalan Ghashghaei
Arsalan Ghashghaei 03, IRI
18.71
03IRI
18.71
PB
q
  A 4
6Kobe Lawrence
Kobe Lawrence 04, JAM
18.65
04JAM
18.65
q
  B 2
7Ilya Misouski
Ilya Misouski 03, BLR
18.62
03BLR
18.62
q
  B 3
8Savaş Parlak
Savaş Parlak 02, TUR
18.26
02TUR
18.26
q
  B 4
9Jephté Vogel
Jephté Vogel 02, SUI
18.22
02SUI
18.22
q
  A 5
10Márk Horváth
Márk Horváth 03, HUN
18.02
03HUN
18.02
q
  B 5
11Amandeep Singh
Amandeep Singh 02, IND
17.92
02IND
17.92
q
  B 6
12Melih Gökalp
Melih Gökalp 02, TUR
17.84
02TUR
17.84
q
  A 6
13Dj Liebenberg
Dj Liebenberg 03, RSA
17.69
03RSA
17.69
  A 7
14A.Hossein Mamaghani
A.Hossein Mamaghani 02, IRI
17.62
02IRI
17.62
  B 7
15Aiden Smith
Aiden Smith 04, RSA
16.94
04RSA
16.94
  B 8
16Konstadínos Yenníkis
Konstadínos Yenníkis 02, GRE
16.92
02GRE
16.92
  A 8
17Karel Šula
Karel Šula 03, SVK
16.90
03SVK
16.90
  B 9
18Konstantinos Alexiadis
Konstantinos Alexiadis 02, CYP
16.65
02CYP
16.65
  A 9
19Giorgi Keinashvili
Giorgi Keinashvili 02, GEO
16.48
02GEO
16.48
  B 10
20Dominic Kiprotich
Dominic Kiprotich 03, KEN
13.80
03KEN
13.80
PB
  A 10
Vázquez18.8218.6019.66
Brihi19.0719.28
Borodayev17.9619.22
Ramadani18.8918.35x
Ghashghaei17.1318.71x
Lawrence18.2118.6518.55
Misouski18.4918.1518.62
Parlak16.5018.26x
Vogel17.96x18.22
Horváth16.8518.0216.62
Singh17.9217.7517.90
Gökalp17.84x17.19
Liebenberg15.0017.6917.06
Mamaghani16.8717.2817.62
Smith16.9416.64x
Yenníkis16.9216.4813.07
Šula16.6916.90x
Alexiadis16.48x16.65
Keinashvili16.0215.7616.48
Kiprotich13.8013.06x
P19 Diskus (1.75 kg)     
22 aug

Final A

Final
22 aug
1Mykolas Alekna
Mykolas Alekna 02, LTU
69.81
02LTU
69.81
PB NU20R
  
2Ralford Mullings
Ralford Mullings 02, JAM
66.68
02JAM
66.68
PB AU20R
  
3Raman Khartanovich
Raman Khartanovich 02, BLR
62.19
02BLR
62.19
PB
  
4Sadegh Samimi
Sadegh Samimi 02, IRI
61.07
02IRI
61.07
  
5Mohammad Reza Rahmanifar
Mohammad Reza Rahmanifar 02, IRI
59.13
02IRI
59.13
PB
  
6Trevor Gunzell
Trevor Gunzell 02, JAM
58.32
02JAM
58.32
  
7Enes Çankaya
Enes Çankaya 02, TUR
58.10
02TUR
58.10
NU20R
  
8Semen Borodayev
Semen Borodayev 02, RUS
58.03
02RUS
58.03
  
9Marcos Moreno
Marcos Moreno 03, ESP
54.49
03ESP
54.49
  
10Dimítrios Pavlídis
Dimítrios Pavlídis 03, GRE
52.83
03GRE
52.83
  
11Juan Oosthuyzen
Juan Oosthuyzen 02, RSA
51.01
02RSA
51.01
  
Alekna69.81x68.5267.6767.1066.46
Mullings64.7466.6863.7560.90x64.90
Khartanovich54.6158.0862.1959.25x58.41
Samimi59.6559.9158.09x58.0661.07
Rahmanifar49.6551.3259.1356.8158.8458.80
Gunzell56.30x57.7658.3257.8357.12
Çankaya56.1456.62xx58.1057.80
Borodayev56.4255.05x58.0357.5156.97
Morenox54.49x
Pavlídisx52.83x
Oosthuyzenx50.4551.01
Kval
21 aug
21 aug
1Mykolas Alekna
Mykolas Alekna 02, LTU
64.04
02LTU
64.04
Q
  A 1
2Ralford Mullings
Ralford Mullings 02, JAM
62.49
02JAM
62.49
Q
  B 1
3Uladzislau Puchko
Uladzislau Puchko 02, BLR
61.08
02BLR
61.08
Q
  A 2
4Sadegh Samimi
Sadegh Samimi 02, IRI
61.01
02IRI
61.01
Q
  B 2
5Raman Khartanovich
Raman Khartanovich 02, BLR
58.37
02BLR
58.37
Q
  B 3
6Semen Borodayev
Semen Borodayev 02, RUS
58.18
02RUS
58.18
Q
  A 3
7Marcos Moreno
Marcos Moreno 03, ESP
58.04
03ESP
58.04
Q
  B 4
8Mohammad Reza Rahmanifar
Mohammad Reza Rahmanifar 02, IRI
57.93
02IRI
57.93
q
  A 4
9Enes Çankaya
Enes Çankaya 02, TUR
57.28
02TUR
57.28
q
  A 5
10Dimítrios Pavlídis
Dimítrios Pavlídis 03, GRE
52.64
03GRE
52.64
q
  B 5
11Trevor Gunzell
Trevor Gunzell 02, JAM
51.37
02JAM
51.37
q
  A 6
12Juan Oosthuyzen
Juan Oosthuyzen 02, RSA
50.19
02RSA
50.19
q
  B 6
13Titus Kiptoo Limo
Titus Kiptoo Limo 02, KEN
45.05
02KEN
45.05
PB
  B 7
Alekna64.04
Mullings55.0162.49
Puchko61.08
Samimi61.01
Khartanovich57.2158.37
Borodayev58.18
Moreno58.04
Rahmanifar53.35x57.93
Çankaya47.0455.4957.28
Pavlídisx52.64x
Gunzell51.37xx
Oosthuyzenxx50.19
Limo43.8345.0541.01
P19 Slägga (6.0 kg)     
20 aug

Final A

Final
20 aug
1Jan Doležálek
Jan Doležálek 02, CZE
77.83
02CZE
77.83
PB NU20R NU20R
  
2Oréstis Dousákis
Oréstis Dousákis 02, GRE
77.78
02GRE
77.78
  
3Jean-Baptiste Bruxelle
Jean-Baptiste Bruxelle 02, FRA
77.70
02FRA
77.70
  
4Dawid Piłat
Dawid Piłat 02, POL
77.09
02POL
77.09
  
5Oleg Yakushkin
Oleg Yakushkin 02, RUS
73.31
02RUS
73.31
  
6Theódoros Ziógas
Theódoros Ziógas 02, GRE
72.24
02GRE
72.24
  
7Ronald A. Mencia
Ronald A. Mencia 02, CUB
71.60
02CUB
71.60
  
8Davide Costa
Davide Costa 02, ITA
70.62
02ITA
70.62
  
9Valentin Andreev
Valentin Andreev 02, BUL
69.42
02BUL
69.42
  
10Juan Jimenez
Juan Jimenez 02, ESP
68.63
02ESP
68.63
  
11Arttu Härkönen
Arttu Härkönen 03, FIN
68.34
03FIN
68.34
  
Doležálekx77.35x73.8777.83x
Dousákisx75.6977.78xx73.54
Bruxelle75.8677.70xx73.8874.07
Piłat72.1475.95x72.1477.0972.00
Yakushkin68.84x71.4173.20x73.31
Ziógas69.0270.4471.39x70.9172.24
A. Menciaxx69.8468.8371.60x
Costa67.5668.6770.62xxr
Andreev68.8969.4267.29
Jimenezx67.9068.63
Härkönenx67.2368.34
Kval
18 aug
18 aug
1Jan Doležálek
Jan Doležálek 02, CZE
77.58
02CZE
77.58
PB NU20R
Q
  B 1
2Oréstis Dousákis
Oréstis Dousákis 02, GRE
76.25
02GRE
76.25
Q
  A 1
3Ronald A. Mencia
Ronald A. Mencia 02, CUB
74.98
02CUB
74.98
Q
  B 2
4Ethan Katzberg
Ethan Katzberg 02, CAN
74.39
02CAN
74.39
NU20R
Q
  A 2
5Jean-Baptiste Bruxelle
Jean-Baptiste Bruxelle 02, FRA
74.06
02FRA
74.06
Q
  A 3
6Dawid Piłat
Dawid Piłat 02, POL
72.85
02POL
72.85
q
  B 3
7Theódoros Ziógas
Theódoros Ziógas 02, GRE
72.61
02GRE
72.61
q
  B 4
8Juan Jimenez
Juan Jimenez 02, ESP
71.05
02ESP
71.05
q
  A 4
9Arttu Härkönen
Arttu Härkönen 03, FIN
70.63
03FIN
70.63
PB
q
  B 5
10Valentin Andreev
Valentin Andreev 02, BUL
70.54
02BUL
70.54
q
  B 6
11Davide Costa
Davide Costa 02, ITA
70.31
02ITA
70.31
q
  B 7
12Oleg Yakushkin
Oleg Yakushkin 02, RUS
70.29
02RUS
70.29
q
  A 5
13Tomasz Ratajczyk
Tomasz Ratajczyk 02, POL
69.43
02POL
69.43
  A 6
14Jan Emberšič
Jan Emberšič 03, SLO
67.78
03SLO
67.78
  A 7
15Emirhan Şipşak
Emirhan Şipşak 02, TUR
67.11
02TUR
67.11
  A 8
16Sebastián Tommasi
Sebastián Tommasi 02, ARG
65.73
02ARG
65.73
  A 9
17Aldo Zavala
Aldo Zavala 02, MEX
65.65
02MEX
65.65
  B 8
18Krisztián Méhes
Krisztián Méhes 02, ROU
65.08
02ROU
65.08
  A 10
19Balázs Katavics
Balázs Katavics 02, HUN
64.06
02HUN
64.06
  B 9
20Vipin Kumar
Vipin Kumar 03, IND
63.17
03IND
63.17
  B 10
21Makars Korotkovs
Makars Korotkovs 02, LAT
62.47
02LAT
62.47
  A 11
Doležálek77.58
Dousákis76.25
A. Mencia73.5974.98
Katzberg74.39
Bruxellex74.06
Piłat72.44x72.85
Ziógasx72.61x
Jimenez71.0569.4468.23
Härkönen70.63x69.74
Andreevxx70.54
Costa65.5070.3167.31
Yakushkin70.29xx
Ratajczykx69.43x
Emberšičx67.78x
Şipşakx64.3567.11
Tommasix65.7363.53
Zavalaxx65.65
Méhesxx65.08
Katavicsx64.06x
Kumarx62.2463.17
Korotkovs62.36x62.47
P19 Spjut     
20 aug

Final A

Final
20 aug
1Janne Läspä
Janne Läspä 02, FIN
76.46
02FIN
76.46
  
2Artur Felfner
Artur Felfner 03, UKR
76.32
03UKR
76.32
  
3Nnadi Chinecherem
Nnadi Chinecherem 02, NGR
74.48
02NGR
74.48
  
4Eryk Kołodziejczak
Eryk Kołodziejczak 02, POL
74.06
02POL
74.06
  
5Kunwer Ajairaj Singh Rana
Kunwer Ajairaj Singh Rana 02, IND
73.68
02IND
73.68
  
6Jay Kumar
Jay Kumar 02, IND
70.74
02IND
70.74
  
7Keyshawn Strachan
Keyshawn Strachan 03, BAH
70.30
03BAH
70.30
  
8Zander Van Der Merwe
Zander Van Der Merwe 02, RSA
69.34
02RSA
69.34
  
9Lenny Brisseault
Lenny Brisseault 02, FRA
68.37
02FRA
68.37
  
10Marius Rudzevičius
Marius Rudzevičius 03, LTU
64.08
03LTU
64.08
  
11Filip Dominković
Filip Dominković 02, SLO
64.03
02SLO
64.03
  
12Onni Ruokangas
Onni Ruokangas 03, FIN
63.42
03FIN
63.42
  
Läspäx73.2576.4674.03x
Felfner76.31x73.4976.3274.21x
Chinecherem70.5772.6373.4974.4873.7268.18
Kołodziejczak70.0972.0670.7271.7974.0673.23
Ajairaj Singh Rana69.4470.3670.0973.6871.96x
Kumar67.6069.0270.2869.4165.1670.74
Strachan64.9770.3068.3570.0069.4568.21
Van Der Merwe63.28x69.3463.4059.4661.49
Brisseault64.7965.8568.37
Rudzevičius64.0862.4363.49
Dominkovićxx64.03
Ruokangasxx63.42
Kval
18 aug
18 aug
1Nnadi Chinecherem
Nnadi Chinecherem 02, NGR
78.02
02NGR
78.02
PB NU20R
Q
  A 1
2Artur Felfner
Artur Felfner 03, UKR
77.15
03UKR
77.15
Q
  B 1
3Janne Läspä
Janne Läspä 02, FIN
77.10
02FIN
77.10
PB
Q
  B 2
4Filip Dominković
Filip Dominković 02, SLO
73.82
02SLO
73.82
PB
Q
  A 2
5Eryk Kołodziejczak
Eryk Kołodziejczak 02, POL
71.73
02POL
71.73
q
  A 3
6Kunwer Ajairaj Singh Rana
Kunwer Ajairaj Singh Rana 02, IND
71.05
02IND
71.05
q
  A 4
7Jay Kumar
Jay Kumar 02, IND
70.34
02IND
70.34
q
  B 3
8Keyshawn Strachan
Keyshawn Strachan 03, BAH
68.85
03BAH
68.85
q
  A 5
9Zander Van Der Merwe
Zander Van Der Merwe 02, RSA
68.56
02RSA
68.56
q
  B 4
10Lenny Brisseault
Lenny Brisseault 02, FRA
68.39
02FRA
68.39
q
  B 5
11Marius Rudzevičius
Marius Rudzevičius 03, LTU
67.51
03LTU
67.51
q
  B 6
12Onni Ruokangas
Onni Ruokangas 03, FIN
67.15
03FIN
67.15
q
  A 6
13Wilson Letungei
Wilson Letungei 02, KEN
66.71
02KEN
66.71
PB
  B 7
14Giovanni Frattini
Giovanni Frattini 02, ITA
66.52
02ITA
66.52
  B 8
15Michele Fina
Michele Fina 02, ITA
65.61
02ITA
65.61
  A 7
16Armant Van Der Linden
Armant Van Der Linden 03, RSA
64.39
03RSA
64.39
  A 8
17Oğuzhan Usta
Oğuzhan Usta 02, TUR
62.20
02TUR
62.20
  B 9
18Callan Saldutto
Callan Saldutto 02, CAN
58.41
02CAN
58.41
  A 9
Chinecheremx69.3978.02
Felfner72.8977.15
Läspä69.8877.10
Dominković65.8073.82
Kołodziejczak71.7366.70x
Ajairaj Singh Rana70.6971.0570.48
Kumar70.3463.1170.11
Strachan68.1168.85x
Van Der Merwe68.5665.1363.40
Brisseault68.3965.6766.62
Rudzevičius60.48x67.51
Ruokangas67.15x66.33
Letungei62.2466.7159.16
Frattini65.5366.5263.81
Fina65.61x63.89
Van Der Linden59.2463.0264.39
Usta62.20x61.73
Saldutto54.87x58.41
P19 Tiokamp (P19)     
20 - 21 aug

Final A

Final
20 - 21 aug
1František Doubek
František Doubek 02, CZE
8.169
02CZE
8.169
PB NU20R
  
2Jente Hauttekeete
Jente Hauttekeete 02, BEL
8.053
02BEL
8.053
NU20R
  
3José San Pastor
José San Pastor 02, ESP
7.430
02ESP
7.430
PB
  
4Ville Toivonen
Ville Toivonen 02, FIN
7.275
02FIN
7.275
  
5Aleksi Savolainen
Aleksi Savolainen 02, FIN
7.183
02FIN
7.183
  
6Jef Misplon
Jef Misplon 02, BEL
6.873
02BEL
6.873
  
7Alessandro Sion
Alessandro Sion 02, ITA
6.492
02ITA
6.492
  
8Nikolaj Grønbech
Nikolaj Grønbech 02, DEN
6.489
02DEN
6.489
  
Doubek10.93/+0.47.19/+0.814.961.9748.7214.10/+0.645.744.8064.034:52.39
Hauttekeete10.89/+0.47.44/0.015.612.0948.9913.95/+0.641.474.5051.244:48.18
San Pastor11.32/+0.46.96/+0.615.971.8550.4814.51/+0.645.644.3051.165:06.13
Toivonen11.45/+0.47.08/-0.513.561.8552.1314.44/+0.641.174.0066.255:04.56
Savolainen11.22/+0.47.04/-0.613.911.8850.9514.72/+0.638.394.4049.365:04.91
Misplon11.76/+0.46.19/+0.214.191.8551.9314.76/+0.638.314.4045.794:46.33
Sion11.41/+0.46.94/+0.912.851.9452.0414.59/+0.638.71NH59.385:06.14
Grønbech11.36/+0.46.77/+1.113.681.8850.84DQ36.975.0059.255:06.03
P19 4x100 m     
22 aug

Final A

Final
22 aug
1Sydafrika 
Sydafrika  
38.51
RSA
38.51
WU20R
  0.145
  Mihlali Xotyeni, Sinesipho Dambile, Lucky Moleyane, Benji Richardson
2Jamaica 
Jamaica  
38.61
JAM
38.61
AU20R
  0.161
  Alexavier Monfries, Bryan Levell, Andrew Gilipps, Sandrey Davison
3Polen 
Polen  
38.90
POL
38.90
AU20R
  0.164
  Dominik Łuczyński, Patryk Krupa, Jakub Pietrusa, Oliwer Wdowik
4Italien 
Italien  
39.28
ITA
39.28
NU20R
  0.175
  Angelo Ulisse, Matteo Melluzzo, Filippo Cappelletti, Lorenzo Ndele Simonelli
5Colombia 
Colombia  
40.00
COL
40.00
  0.150
  Neider Daniel Abello, John Paredes Perlaza, Jhon Andres Berrio, Carlos Florez
6Grekland 
Grekland  
40.07
GRE
40.07
NU20R
  0.151
  Konstadínos Miliós, Ioánnis Kariofíllis, Ioánnis Granitsiótis, Nikólaos Panayiotópoulos
Heat 1
21 aug
21 aug
1Polen 
Polen  
38.93
POL
38.93
AU20R
Q
  0.157
1
  Dominik Łuczyński, Patryk Krupa, Jakub Pietrusa, Oliwer Wdowik
2Jamaica 
Jamaica  
39.00
JAM
39.00
Q
  0.185
2
  Alexavier Monfries, Bryan Levell, Andrew Gilipps, Sandrey Davison
3Nigeria 
Nigeria  
39.33
NGR
39.33
Q
  0.203
4
  Kingsley Unorji, Nicolas Ogheneovo Mabilo, Adekalu Nicholas Fakorede, Brume Okeoghene
4Colombia 
Colombia  
40.04
COL
40.04
q
  0.166
6
  Neider Daniel Abello, John Paredes Perlaza, Jhon Andres Berrio, Carlos Florez
5Swaziland 
Swaziland  
41.34
SWZ
41.34
  0.189
9
  Lihle Ginnindza, Ayanda Malaza, Bongumenzi Mbingo, Menziwokuhle Msibi
6Finland 
Finland  
50.88
FIN
50.88
  0.135
10
  Eino Vuori, Arttu Peltola, Niko Kangasoja, Alexander Björkgren
Heat 2
21 aug
21 aug
1Sydafrika 
Sydafrika  
39.33
RSA
39.33
=NU20R
Q
  0.166
3
  Mihlali Xotyeni, Henru Olivier, Lucky Moleyane, Bradley Oliphant
2Italien 
Italien  
39.56
ITA
39.56
Q
  0.174
5
  Angelo Ulisse, Matteo Melluzzo, Filippo Cappelletti, Lorenzo Ndele Simonelli
3Grekland 
Grekland  
40.13
GRE
40.13
NU20R
Q
  0.211
7
  Konstadínos Miliós, Ioánnis Kariofíllis, Ioánnis Granitsiótis, Nikólaos Panayiotópoulos
4Saudiarabien 
Saudiarabien  
40.40
KSA
40.40
q
  0.312
8
  Nasser Mahmoud, Ali Ahmed Ali, Sultan Ali Salim Kaabi Alwatan, Anbar Jamaan Alzahranii
P19 4x400 m     
22 aug

Final A

Final
22 aug
1Botswana 
Botswana  
3:05.22
BOT
3:05.22
  0.248
  Collen Kebinatshipi, Antony Pesela, Oreeditse Masede, Phenyo Majama
2Jamaica 
Jamaica  
3:05.76
JAM
3:05.76
  0.197
  Malachi Johnson, Jeremy Bembridge, Tahj Hamm, Devontie Archer
3Kenya 
Kenya  
3:05.94
KEN
3:05.94
  0.296
  Joshua Wanyonyi, Elkana Kiprotich, Kenneddy Kimeu, Peter Githome
4Nigeria 
Nigeria  
3:07.19
NGR
3:07.19
  0.210
  Chidera Johnson, Dubem Amene, Ezekiel Nathaniel, Bamidele Ajayi
5Ecuador 
Ecuador  
3:09.32
ECU
3:09.32
  0.184
  Katriel Angulo, Miguel Maldonado, Steeven Salas, Alan Minda
6Polen 
Polen  
3:09.74
POL
3:09.74
  0.191
  Michał Wróbel, Jakub Sobura-Durma, Jakub Kozacki, Patryk Grzegorzewicz
7Rumänien 
Rumänien  
3:10.07
ROU
3:10.07
  0.137
  Denis Simon Toma, Márk Dániel Fándly, Marian Adrian Bondoc, Remus Andrei Niculita
8Italien 
Italien  
3:12.16
ITA
3:12.16
  0.155
  Stefano Grendene, Tommaso Boninti, Francesco Pernici, Lorenzo Benati
Heat 1
21 aug
21 aug
1Nigeria 
Nigeria  
3:06.70
NGR
3:06.70
Q
  0.179
4
  Chidera Johnson, Dubem Amene, Ezekiel Nathaniel, Bamidele Ajayi
2Ecuador 
Ecuador  
3:06.94
ECU
3:06.94
NR NU20R
Q
  0.162
5
  Katriel Angulo, Miguel Maldonado, Steeven Salas, Alan Minda
3Polen 
Polen  
3:09.59
POL
3:09.59
Q
  0.195
6
  Mateusz Matera, Michał Wróbel, Jakub Kozacki, Patryk Grzegorzewicz
4Italien 
Italien  
3:09.71
ITA
3:09.71
q
  0.146
7
  Stefano Grendene, Francesco Pernici, Masresha Costa, Tommaso Boninti
5Sydafrika 
Sydafrika  
3:10.45
RSA
3:10.45
  0.151
9
  Divan Vlok, Adrian Swarts, Keanu Domingo, Ryan Jordan
Heat 2
21 aug
21 aug
1Kenya 
Kenya  
3:05.77
KEN
3:05.77
Q
  0.232
1
  Joshua Wanyonyi, Elkana Kiprotich, Kenneddy Kimeu, Peter Githome
2Jamaica 
Jamaica  
3:05.82
JAM
3:05.82
Q
  0.189
2
  Antonio Hanson, Tahj Hamm, Malachi Johnson, Jeremy Bembridge
3Botswana 
Botswana  
3:06.33
BOT
3:06.33
Q
  0.228
3
  Collen Kebinatshipi, Phenyo Majama, Thusoyaone Gabanatlhon, Oreeditse Masede
4Rumänien 
Rumänien  
3:10.22
ROU
3:10.22
q
  0.157
8
  Denis Simon Toma, Márk Dániel Fándly, Marian Adrian Bondoc, Remus Andrei Niculita
5Brasilien 
Brasilien  
3:10.53
BRA
3:10.53
  0.182
10
  Izaias Alves, Joao Barros, Gabriel Dos Santos, Vinicius Moura
6Indien 
Indien  
3:10.62
IND
3:10.62
  0.193
11
  C.R. Abdul Razak, Sumit Chahal, Kapil, S. Barath
P19 4x400 m Mixed relay     
18 aug

Final A

Final
18 aug
1Nigeria 
Nigeria  
3:19.70
NGR
3:19.70
  0.204
  Chidera Johnson, Imeobong Nse Uko, Opeyemi Oke, Bamidele Ajayi
2Polen 
Polen  
3:19.80
POL
3:19.80
  0.188
  Michał Wróbel, Kornelia Lesiewicz, Alicja Kaczmarek, Patryk Grzegorzewicz
3Indien 
Indien  
3:20.60
IND
3:20.60
  0.199
  S. Barath, Priya H. Mohan, Summy, Kapil
4Jamaica 
Jamaica  
3:23.04
JAM
3:23.04
  0.206
  Shaemar Uter, Alliah Baker, Aalliyah Francis, Malachi Johnson
5Sydafrika 
Sydafrika  
3:23.98
RSA
3:23.98
  0.126
  Matt Nortje, Precious Molepo, Angelique Strijdom, Lythe Pillay
6Italien 
Italien  
3:24.26
ITA
3:24.26
  0.162
  Stefano Grendene, Alexandra Almici, Alessandra Iezzi, Tommaso Boninti
7Sri Lanka 
Sri Lanka  
3:26.39
SRI
3:26.39
  0.189
  U.B.M.R. Dilshan Bandara, Tharushi Dilsara Karunarathna Dissanayaka Mudiyans, B.Sayuri Lakshima, Isuru Bans
8Tjeckien 
Tjeckien  
3:28.51
CZE
3:28.51
  0.180
  Tadeáš Plaček, Nikola Bisová, Lucie Zavadilová, David Bix
Heat 1
18 aug
18 aug
1Indien 
Indien  
3:23.36
IND
3:23.36
Q
  0.196
2
  C.R. Abdul Razak, Priya H. Mohan, Summy, Kapil
2Tjeckien 
Tjeckien  
3:24.15
CZE
3:24.15
Q
  0.184
3
  Tadeáš Plaček, Nikola Bisová, Lucie Zavadilová, David Bix
3Jamaica 
Jamaica  
3:24.65
JAM
3:24.65
Q
  0.198
4
  Antonio Hanson, Alliah Baker, Dejanea Oakley, Shaemar Uter
4Polen 
Polen  
3:24.69
POL
3:24.69
q
  0.192
5
  Mateusz Matera, Olga Rzeszewska, Alicja Kaczmarek, Michał Wróbel
5Sri Lanka 
Sri Lanka  
3:26.62
SRI
3:26.62
q
  0.220
6
  Isuru Kaushalya Abaywardana, Tharushi Dilsara Karunarathna Dissanayaka Mudiyans, B.Sayuri Lakshima, U.B.M.R. Dilshan Bandara
Heat 2
18 aug
18 aug
1Nigeria 
Nigeria  
3:21.66
NGR
3:21.66
Q
  0.218
1
  Chidera Johnson, Ella Onojuvwewo, Opeyemi Oke, Bamidele Ajayi
2Italien 
Italien  
3:28.00
ITA
3:28.00
Q
  0.144
7
  Stefano Grendene, Federica Pansini, Angelica Ghergo, Francesco Pernici
3Sydafrika 
Sydafrika  
3:30.43
RSA
3:30.43
Q
  0.205
8
  Ryan Jordan, Angelique Strijdom, Charlize Eilerd, Adrian Swarts
4Ecuador 
Ecuador  
3:31.90
ECU
3:31.90
  0.175
9
  Freddy Vasquez, Evelin Mercado, Xiomara Ibarra, Alan Minda
P19 Gång 10 000 m     
21 aug

Final A

Final
21 aug
1Heristone Wanyonyi
Heristone Wanyonyi 03, KEN
42:10.84
03KEN
42:10.84
PB
  
2Amit ??
Amit ?? 03, IND
42:17.94
03IND
42:17.94
  
3Paul McGrath
Paul McGrath 02, ESP
42:26.11
02ESP
42:26.11
PB
  
4Dimitri Durand
Dimitri Durand 02, FRA
42:47.58
02FRA
42:47.58
PB
  
5Dmitriy Gramachkov
Dmitriy Gramachkov 03, RUS
42:54.14
03RUS
42:54.14
  
6Mazlum Demir
Mazlum Demir 03, TUR
43:01.33
03TUR
43:01.33
  
7Mert Kahraman
Mert Kahraman 03, TUR
43:27.96
03TUR
43:27.96
  
8Bryan Alexander Matías Ortíz
Bryan Alexander Matías Ortíz 05, GUA
43:34.02
05GUA
43:34.02
  
9Aloui Sohail Abderrahmane
Aloui Sohail Abderrahmane 02, ALG
43:42.87
02ALG
43:42.87
  
10Abdennour Ameur
Abdennour Ameur 02, ALG
43:45.95
02ALG
43:45.95
  
11Mateo Romero Blanco
Mateo Romero Blanco 03, COL
44:03.97
03COL
44:03.97
  
12Wilson Arratia Quispe
Wilson Arratia Quispe 02, BOL
44:13.18
02BOL
44:13.18
  
13Saul Wamputsrik
Saul Wamputsrik 04, ECU
44:38.04
04ECU
44:38.04
  
14Francis Erick Soto
Francis Erick Soto 02, PER
44:47.69
02PER
44:47.69
  
15Ahmed Chikhaoui
Ahmed Chikhaoui 02, TUN
44:50.83
02TUN
44:50.83
  
16Jose Luis Hidalgo
Jose Luis Hidalgo 02, ESP
45:26.59
02ESP
45:26.59
  
17Taras Koretskyy
Taras Koretskyy 02, UKR
45:34.78
02UKR
45:34.78
  
18Jaromír Morávek
Jaromír Morávek 03, CZE
45:44.72
03CZE
45:44.72
  
19Mykola Rushchak
Mykola Rushchak 03, UKR
45:49.78
03UKR
45:49.78
  
20Pedro Dias
Pedro Dias 03, POR
46:12.47
03POR
46:12.47
  
21Oussama Farhat
Oussama Farhat 04, TUN
46:45.39
04TUN
46:45.39
  
P19 100 m tiokamp (P19)    
20 aug
Vind: +0.4

Final A

Final
20 aug
Vind: +0.4
1Jente Hauttekeete
Jente Hauttekeete 02, BEL
10.89
02BEL
10.89
  0.129
2František Doubek
František Doubek 02, CZE
10.93
02CZE
10.93
  0.176
3Aleksi Savolainen
Aleksi Savolainen 02, FIN
11.22
02FIN
11.22
PB
  0.164
4José San Pastor
José San Pastor 02, ESP
11.32
02ESP
11.32
  0.150
5Nikolaj Grønbech
Nikolaj Grønbech 02, DEN
11.36
02DEN
11.36
SB
  0.175
6Alessandro Sion
Alessandro Sion 02, ITA
11.41
02ITA
11.41
=PB
  0.182
7Ville Toivonen
Ville Toivonen 02, FIN
11.45
02FIN
11.45
  0.170
8Jef Misplon
Jef Misplon 02, BEL
11.76
02BEL
11.76
  0.156
P19 Längd tiokamp (P19)    
20 aug

Final A

Final
20 aug
1Jente Hauttekeete
Jente Hauttekeete 02, BEL
7.44
02BEL
7.44
0.0
  
2František Doubek
František Doubek 02, CZE
7.19
02CZE
7.19
+0.8
  
3Ville Toivonen
Ville Toivonen 02, FIN
7.08
02FIN
7.08
–0.5
  
4Aleksi Savolainen
Aleksi Savolainen 02, FIN
7.04
02FIN
7.04
–0.6 PB
  
5José San Pastor
José San Pastor 02, ESP
6.96
02ESP
6.96
+0.6
  
6Alessandro Sion
Alessandro Sion 02, ITA
6.94
02ITA
6.94
+0.9 PB
  
7Nikolaj Grønbech
Nikolaj Grønbech 02, DEN
6.77
02DEN
6.77
+1.1
  
8Jef Misplon
Jef Misplon 02, BEL
6.19
02BEL
6.19
+0.2
  
Hauttekeete6.90
-0.2
7.44
0.0
7.01
+0.3
Doubek7.07
+0.1
7.03
+1.4
7.19
+0.8
Toivonen7.08
-0.5
x
+0.1
6.83
+0.2
Savolainen6.81
-0.7
6.89
+0.3
7.04
-0.6
San Pastor6.84
-0.2
6.96
+0.6
x
-0.7
Sion5.94
-0.3
6.82
+0.5
6.94
+0.9
Grønbech6.34
-0.2
6.77
+1.1
x
+1.2
Misplon6.15
0.0
4.60
+1.2
6.19
+0.2
P19 Kula (6.0 kg) tiokamp (P19)    
20 aug

Final A

Final
20 aug
1José San Pastor
José San Pastor 02, ESP
15.97
02ESP
15.97
  
2Jente Hauttekeete
Jente Hauttekeete 02, BEL
15.61
02BEL
15.61
  
3František Doubek
František Doubek 02, CZE
14.96
02CZE
14.96
  
4Jef Misplon
Jef Misplon 02, BEL
14.19
02BEL
14.19
  
5Aleksi Savolainen
Aleksi Savolainen 02, FIN
13.91
02FIN
13.91
  
6Nikolaj Grønbech
Nikolaj Grønbech 02, DEN
13.68
02DEN
13.68
  
7Ville Toivonen
Ville Toivonen 02, FIN
13.56
02FIN
13.56
  
8Alessandro Sion
Alessandro Sion 02, ITA
12.85
02ITA
12.85
  
San Pastor15.97xx
Hauttekeete15.1815.3615.61
Doubek13.8414.96x
Misplon12.6514.19x
Savolainen12.9513.9113.81
Grønbech13.6813.50x
Toivonen12.6213.5613.26
Sion12.7012.85x
P19 Höjd tiokamp (P19)    
20 aug

Final A

Final
20 aug
1Jente Hauttekeete
Jente Hauttekeete 02, BEL
2.09
02BEL
2.09
  
2František Doubek
František Doubek 02, CZE
1.97
02CZE
1.97
PB
  
3Alessandro Sion
Alessandro Sion 02, ITA
1.94
02ITA
1.94
  
4Nikolaj Grønbech
Nikolaj Grønbech 02, DEN
1.88
02DEN
1.88
=PB
  
5Aleksi Savolainen
Aleksi Savolainen 02, FIN
1.88
02FIN
1.88
  
6Ville Toivonen
Ville Toivonen 02, FIN
1.85
02FIN
1.85
  
7José San Pastor
José San Pastor 02, ESP
1.85
02ESP
1.85
  
8Jef Misplon
Jef Misplon 02, BEL
1.85
02BEL
1.85
  
1.70
2.06
1.76
2.09
1.79
2.12
1.82
1.85
1.88
1.91
1.94
1.97
2.00
2.03
Hauttekeete-
o
-
o
-
xxx
-
-
-
o
-
o
o
xo
Doubek-
-
-
o
-
o
o
xo
xo
xxx

Sion-
-
-
o
-
o
o
o
xxx


Grønbecho
o
o
o
xo
o
xxx




Savolainen-
o
-
xo
xo
o
xxx




Toivonen-
o
-
o
o
xxx





San Pastoro
xo
o
xxo
o
xxx





Misplon-
o
xo
xxo
xo
xxx





P19 400 m tiokamp (P19)    
20 aug

Final A

Final
20 aug
1František Doubek
František Doubek 02, CZE
48.72
02CZE
48.72
PB
  0.163
2Jente Hauttekeete
Jente Hauttekeete 02, BEL
48.99
02BEL
48.99
PB
  0.150
3José San Pastor
José San Pastor 02, ESP
50.48
02ESP
50.48
PB
  0.174
4Nikolaj Grønbech
Nikolaj Grønbech 02, DEN
50.84
02DEN
50.84
PB
  0.178
5Aleksi Savolainen
Aleksi Savolainen 02, FIN
50.95
02FIN
50.95
  0.156
6Jef Misplon
Jef Misplon 02, BEL
51.93
02BEL
51.93
  0.172
7Alessandro Sion
Alessandro Sion 02, ITA
52.04
02ITA
52.04
  0.203
8Ville Toivonen
Ville Toivonen 02, FIN
52.13
02FIN
52.13
PB
  0.185
P19 110 m häck (99.1 cm) tiokamp (P19)    
21 aug
Vind: +0.6

Final A

Final
21 aug
Vind: +0.6
1Jente Hauttekeete
Jente Hauttekeete 02, BEL
13.95
02BEL
13.95
PB
  0.152
2František Doubek
František Doubek 02, CZE
14.10
02CZE
14.10
SB
  0.161
3Ville Toivonen
Ville Toivonen 02, FIN
14.44
02FIN
14.44
PB
  0.166
4José San Pastor
José San Pastor 02, ESP
14.51
02ESP
14.51
PB
  0.153
5Alessandro Sion
Alessandro Sion 02, ITA
14.59
02ITA
14.59
  0.225
6Aleksi Savolainen
Aleksi Savolainen 02, FIN
14.72
02FIN
14.72
PB
  0.226
7Jef Misplon
Jef Misplon 02, BEL
14.76
02BEL
14.76
  0.161
Nikolaj Grønbech
Nikolaj Grønbech 02, DEN
DQ
02DEN
DQ
  0.171
P19 Diskus (1.75 kg) tiokamp (P19)    
21 aug

Final A

Final
21 aug
1František Doubek
František Doubek 02, CZE
45.74
02CZE
45.74
PB
  
2José San Pastor
José San Pastor 02, ESP
45.64
02ESP
45.64
  
3Jente Hauttekeete
Jente Hauttekeete 02, BEL
41.47
02BEL
41.47
  
4Ville Toivonen
Ville Toivonen 02, FIN
41.17
02FIN
41.17
  
5Alessandro Sion
Alessandro Sion 02, ITA
38.71
02ITA
38.71
  
6Aleksi Savolainen
Aleksi Savolainen 02, FIN
38.39
02FIN
38.39
PB
  
7Jef Misplon
Jef Misplon 02, BEL
38.31
02BEL
38.31
  
8Nikolaj Grønbech
Nikolaj Grønbech 02, DEN
36.97
02DEN
36.97
  
Doubek45.74xx
San Pastor40.8543.1645.64
Hauttekeete41.4641.47x
Toivonenx41.17x
Sion30.2535.9238.71
Savolainen35.86x38.39
Misplonx36.5138.31
Grønbechxx36.97
P19 Stav tiokamp (P19)    
21 aug

Final A

Final
21 aug
1Nikolaj Grønbech
Nikolaj Grønbech 02, DEN
5.00
02DEN
5.00
PB
  
2František Doubek
František Doubek 02, CZE
4.80
02CZE
4.80
=PB
  
3Jente Hauttekeete
Jente Hauttekeete 02, BEL
4.50
02BEL
4.50
  
4Aleksi Savolainen
Aleksi Savolainen 02, FIN
4.40
02FIN
4.40
  
5Jef Misplon
Jef Misplon 02, BEL
4.40
02BEL
4.40
  
6José San Pastor
José San Pastor 02, ESP
4.30
02ESP
4.30
  
7Ville Toivonen
Ville Toivonen 02, FIN
4.00
02FIN
4.00
  
Alessandro Sion
Alessandro Sion 02, ITA
NH
02ITA
NH
  
3.70
4.80
3.80
4.90
3.90
5.00
4.00
5.10
4.10
4.20
4.30
4.40
4.50
4.60
4.70
Grønbech-
xxo
-
o
-
xo
-
xxx
-
-
-
-
-
xo
o
Doubek-
o
-
xxx
-
-
-
o
-
o
o
xxo
xxo
Hauttekeete-
-
-
-
-
-
-
o
xo
xxx

Savolainen-
-
o
-
o
o
o
xo
xxx


Misplon-
-
-
xo
o
xo
xxo
xxo
xxx


San Pastoro
-
o
xxo
o
xxo
o
xxx



Toivonen-
o
-
o
xxx






Sion-
-
-
xxx







P19 Spjut tiokamp (P19)    
21 aug

Final A

Final
21 aug
1Ville Toivonen
Ville Toivonen 02, FIN
66.25
02FIN
66.25
SB
  
2František Doubek
František Doubek 02, CZE
64.03
02CZE
64.03
PB
  
3Alessandro Sion
Alessandro Sion 02, ITA
59.38
02ITA
59.38
  
4Nikolaj Grønbech
Nikolaj Grønbech 02, DEN
59.25
02DEN
59.25
PB
  
5Jente Hauttekeete
Jente Hauttekeete 02, BEL
51.24
02BEL
51.24
  
6José San Pastor
José San Pastor 02, ESP
51.16
02ESP
51.16
  
7Aleksi Savolainen
Aleksi Savolainen 02, FIN
49.36
02FIN
49.36
  
8Jef Misplon
Jef Misplon 02, BEL
45.79
02BEL
45.79
  
Toivonen58.7059.2366.25
Doubek57.3457.7164.03
Sion57.1257.9859.38
Grønbech59.25xx
Hauttekeete49.10x51.24
San Pastor50.3446.6551.16
Savolainen49.2849.36x
Misplon45.7944.11x
P19 1500 m tiokamp (P19)    
21 aug

Final A

Final
21 aug
1Jef Misplon
Jef Misplon 02, BEL
4:46.33
02BEL
4:46.33
  
2Jente Hauttekeete
Jente Hauttekeete 02, BEL
4:48.18
02BEL
4:48.18
  
3František Doubek
František Doubek 02, CZE
4:52.39
02CZE
4:52.39
  
4Ville Toivonen
Ville Toivonen 02, FIN
5:04.56
02FIN
5:04.56
  
5Aleksi Savolainen
Aleksi Savolainen 02, FIN
5:04.91
02FIN
5:04.91
  
6Nikolaj Grønbech
Nikolaj Grønbech 02, DEN
5:06.03
02DEN
5:06.03
  
7José San Pastor
José San Pastor 02, ESP
5:06.13
02ESP
5:06.13
  
8Alessandro Sion
Alessandro Sion 02, ITA
5:06.14
02ITA
5:06.14
  
Kvinnor
F19 100 m     
19 aug
Vind: -0.6

Final A

Final
19 aug
Vind: -0.6
1Tina Clayton
Tina Clayton 04, JAM
11.09
04JAM
11.09
PB
  0.167
2Beatrice Masilingi
Beatrice Masilingi 03, NAM
11.39
03NAM
11.39
  0.170
3Mélissa Gutschmidt
Mélissa Gutschmidt 02, SUI
11.51
02SUI
11.51
  0.147
4Praise Ofoku
Praise Ofoku 03, NGR
11.53
03NGR
11.53
  0.245
5Ivana Ilić
Ivana Ilić 02, SRB
11.54
02SRB
11.54
  0.177
6Viktória Forster
Viktória Forster 02, SVK
11.54
02SVK
11.54
=PB
  0.151
7Kerrica Hill
Kerrica Hill 05, JAM
11.67
05JAM
11.67
  0.165
8Eva Kubícková
Eva Kubícková 03, CZE
11.76
03CZE
11.76
  0.171
Semi 1
18 aug Vind: 0.0
18 augVind: 0.0
1Tina Clayton
Tina Clayton 04, JAM
11.34
04JAM
11.34
Q
  0.204
1
2Ivana Ilić
Ivana Ilić 02, SRB
11.50
02SRB
11.50
Q
  0.172
4
3Maria Mihalache
Maria Mihalache 03, ROU
11.64
03ROU
11.64
  0.124
10
4Johanna Kylmänen
Johanna Kylmänen 02, FIN
11.70
02FIN
11.70
  0.137
11
5Lirangi Alonzo Tejada
Lirangi Alonzo Tejada 05, DOM
11.73
05DOM
11.73
  0.135
13
6Lucie Mičunková
Lucie Mičunková 02, CZE
11.90
02CZE
11.90
  0.164
18
7B.I.M. Jayamanne
B.I.M. Jayamanne 02, SRI
11.96
02SRI
11.96
  0.143
21
8Magdalena Niemczyk
Magdalena Niemczyk 03, POL
12.10
03POL
12.10
  0.182
24
Semi 2
18 aug Vind: +0.3
18 augVind: +0.3
1Beatrice Masilingi
Beatrice Masilingi 03, NAM
11.35
03NAM
11.35
Q
  0.187
2
2Mélissa Gutschmidt
Mélissa Gutschmidt 02, SUI
11.50
02SUI
11.50
Q
  0.169
3
3Viktória Forster
Viktória Forster 02, SVK
11.54
02SVK
11.54
PB
q
  0.165
5
4Kerrica Hill
Kerrica Hill 05, JAM
11.60
05JAM
11.60
q
  0.168
7
5Tima S Godbless
Tima S Godbless 04, NGR
11.61
04NGR
11.61
  0.165
8
6Andrė Ožechauskaitė
Andrė Ožechauskaitė 03, LTU
11.79
03LTU
11.79
  0.158
14
7Gaya Bertello
Gaya Bertello 03, ITA
11.88
03ITA
11.88
  0.166
17
8Monika Romaszko
Monika Romaszko 02, POL
11.91
02POL
11.91
  0.146
20
Semi 3
18 aug Vind: -0.5
18 augVind: -0.5
1Praise Ofoku
Praise Ofoku 03, NGR
11.57
03NGR
11.57
Q
  0.195
6
2Eva Kubícková
Eva Kubícková 03, CZE
11.64
03CZE
11.64
SB
Q
  0.153
9
3Camille Rutherford
Camille Rutherford 02, USA
11.72
02USA
11.72
  0.147
12
4Leah Bertrand
Leah Bertrand 02, TTO
11.80
02TTO
11.80
  0.150
15
5Izzy Goudros
Izzy Goudros 03, CAN
11.87
03CAN
11.87
  0.144
16
6Anna Pursiainen
Anna Pursiainen 03, FIN
11.90
03FIN
11.90
  0.164
19
7Charlize Eilerd
Charlize Eilerd 02, RSA
11.97
02RSA
11.97
  0.149
22
8Mariandre Chacón
Mariandre Chacón 04, GUA
11.99
04GUA
11.99
  0.214
23
Heat 1
18 aug Vind: +0.5
18 augVind: +0.5
1Camille Rutherford
Camille Rutherford 02, USA
11.59
02USA
11.59
Q
  0.213
3
2Maria Mihalache
Maria Mihalache 03, ROU
11.71
03ROU
11.71
Q
  0.174
7
3Lirangi Alonzo Tejada
Lirangi Alonzo Tejada 05, DOM
11.75
05DOM
11.75
Q
  0.194
10
4Andrė Ožechauskaitė
Andrė Ožechauskaitė 03, LTU
11.88
03LTU
11.88
Q
  0.166
18
5Kayla La Grange
Kayla La Grange 04, RSA
12.02
04RSA
12.02
  0.203
25
6Zulha Armutcu
Zulha Armutcu 02, TUR
12.14
02TUR
12.14
  0.213
29
7Boitshepiso Kelapile
Boitshepiso Kelapile 02, BOT
12.16
02BOT
12.16
SB
  0.191
31
Heat 2
18 aug Vind: +0.5
18 augVind: +0.5
1Praise Ofoku
Praise Ofoku 03, NGR
11.65
03NGR
11.65
Q
  0.194
5
2Kerrica Hill
Kerrica Hill 05, JAM
11.65
05JAM
11.65
Q
  0.174
6
3Johanna Kylmänen
Johanna Kylmänen 02, FIN
11.80
02FIN
11.80
Q
  0.213
13
4Mariandre Chacón
Mariandre Chacón 04, GUA
11.86
04GUA
11.86
Q
  0.166
16
5Monika Romaszko
Monika Romaszko 02, POL
12.00
02POL
12.00
q
  0.203
23
6Simay Özçiftçi
Simay Özçiftçi 03, TUR
12.04
03TUR
12.04
  0.191
26
7Maysaa Mouawad
Maysaa Mouawad 03, LBN
12.19
03LBN
12.19
=PB
  0.213
32
Heat 3
18 aug Vind: +1.0
18 augVind: +1.0
1Beatrice Masilingi
Beatrice Masilingi 03, NAM
11.20
03NAM
11.20
PB NR
Q
  0.172
1
2Tima S Godbless
Tima S Godbless 04, NGR
11.59
04NGR
11.59
Q
  0.157
4
3Mélissa Gutschmidt
Mélissa Gutschmidt 02, SUI
11.80
02SUI
11.80
Q
  0.137
12
4Charlize Eilerd
Charlize Eilerd 02, RSA
11.84
02RSA
11.84
Q
  0.153
14
5Anna Pursiainen
Anna Pursiainen 03, FIN
11.85
03FIN
11.85
q
  0.188
15
6Yanina Yurchenko
Yanina Yurchenko 03, UKR
12.05
03UKR
12.05
  0.165
27
7Mercy Chebet
Mercy Chebet 02, KEN
12.39
02KEN
12.39
PB
  0.238
34
8Sumaya Dewan
Sumaya Dewan 04, BAN
12.91
04BAN
12.91
PB
  0.139
36
Heat 4
18 aug Vind: -0.1
18 augVind: -0.1
1Tina Clayton
Tina Clayton 04, JAM
11.50
04JAM
11.50
Q
  0.186
2
2Eva Kubícková
Eva Kubícková 03, CZE
11.75
03CZE
11.75
SB
Q
  0.180
8
3Viktória Forster
Viktória Forster 02, SVK
11.75
02SVK
11.75
Q
  0.183
11
4Gaya Bertello
Gaya Bertello 03, ITA
11.86
03ITA
11.86
Q
  0.190
16
5Izzy Goudros
Izzy Goudros 03, CAN
11.91
03CAN
11.91
q
  0.154
20
6B.I.M. Jayamanne
B.I.M. Jayamanne 02, SRI
12.01
02SRI
12.01
q
  0.173
24
7Lacarthea Cooper
Lacarthea Cooper 04, BAH
12.30
04BAH
12.30
  0.196
33
Heat 5
18 aug Vind: -0.9
18 augVind: -0.9
1Ivana Ilić
Ivana Ilić 02, SRB
11.75
02SRB
11.75
Q
  0.183
8
2Leah Bertrand
Leah Bertrand 02, TTO
11.88
02TTO
11.88
Q
  0.188
19
3Lucie Mičunková
Lucie Mičunková 02, CZE
11.93
02CZE
11.93
Q
  0.161
21
4Magdalena Niemczyk
Magdalena Niemczyk 03, POL
11.98
03POL
11.98
Q
  0.166
22
5Nemata Nikiema
Nemata Nikiema 03, BUR
12.10
03BUR
12.10
  0.220
28
6Antonella Todisco
Antonella Todisco 02, ITA
12.15
02ITA
12.15
  0.211
30
7Charlotte Afriat
Charlotte Afriat 02, MON
12.66
02MON
12.66
  0.161
35
F19 200 m     
21 aug
Vind: +1.1

Final A

Final
21 aug
Vind: +1.1
1Christine Mboma
Christine Mboma 03, NAM
21.84
03NAM
21.84
  0.274
2Beatrice Masilingi
Beatrice Masilingi 03, NAM
22.18
03NAM
22.18
PB
  0.152
3Favour Ofili
Favour Ofili 02, NGR
22.23
02NGR
22.23
PB
  0.220
4Lucía Carrillo
Lucía Carrillo 02, ESP
23.51
02ESP
23.51
  0.176
5Barbora Šplechtnová
Barbora Šplechtnová 02, CZE
23.79
02CZE
23.79
  0.154
6Marta Zimna
Marta Zimna 02, POL
23.85
02POL
23.85
  0.175
7Aalliyah Francis
Aalliyah Francis 02, JAM
23.96
02JAM
23.96
  0.191
Semi 1
20 aug Vind: +0.9
20 augVind: +0.9
1Christine Mboma
Christine Mboma 03, NAM
22.41
03NAM
22.41
Q
  0.297
3
2Brianna Lyston
Brianna Lyston 04, JAM
23.18
04JAM
23.18
=PB
Q
  0.190
4
3Barbora Šplechtnová
Barbora Šplechtnová 02, CZE
23.64
02CZE
23.64
PB
  0.170
7
4B.I.M. Jayamanne
B.I.M. Jayamanne 02, SRI
23.95
02SRI
23.95
PB
  0.162
13
5Izzy Goudros
Izzy Goudros 03, CAN
23.98
03CAN
23.98
  0.166
14
6Alessandra Iezzi
Alessandra Iezzi 02, ITA
24.03
02ITA
24.03
  0.173
15
7Simay Özçiftçi
Simay Özçiftçi 03, TUR
24.38
03TUR
24.38
  0.172
22
8Erica Cavalheiro
Erica Cavalheiro 02, BRA
24.54
02BRA
24.54
  0.162
23
Semi 2
20 aug Vind: +1.3
20 augVind: +1.3
1Beatrice Masilingi
Beatrice Masilingi 03, NAM
22.19
03NAM
22.19
PB
Q
  0.173
1
2Lucía Carrillo
Lucía Carrillo 02, ESP
23.32
02ESP
23.32
PB
Q
  0.181
5
3Marta Zimna
Marta Zimna 02, POL
23.57
02POL
23.57
PB
q
  0.200
6
4Camille Rutherford
Camille Rutherford 02, USA
23.76
02USA
23.76
  0.184
9
5Elisa Visentin
Elisa Visentin 02, ITA
23.81
02ITA
23.81
PB
  0.136
11
6Kayla La Grange
Kayla La Grange 04, RSA
24.26
04RSA
24.26
  0.180
18
7Mariandre Chacón
Mariandre Chacón 04, GUA
24.36
04GUA
24.36
  0.189
20
8Anita Taviore
Anita Taviore 02, NGR
24.37
02NGR
24.37
  0.183
21
Semi 3
20 aug Vind: -0.1
20 augVind: -0.1
1Favour Ofili
Favour Ofili 02, NGR
22.37
02NGR
22.37
Q
  0.237
2
2Aalliyah Francis
Aalliyah Francis 02, JAM
23.70
02JAM
23.70
PB
Q
  0.177
8
3Poliníki Emmanouilídou
Poliníki Emmanouilídou 03, GRE
23.77
03GRE
23.77
PB
  0.168
10
4Maria Mihalache
Maria Mihalache 03, ROU
23.82
03ROU
23.82
  0.135
12
5Viwe Sinqe
Viwe Sinqe 05, RSA
24.04
05RSA
24.04
  0.223
16
6Tereza Lamačová
Tereza Lamačová 04, CZE
24.11
04CZE
24.11
  0.181
17
7Lukrecija Sabaitytė
Lukrecija Sabaitytė 02, LTU
24.28
02LTU
24.28
  0.217
19
Heat 1
20 aug Vind: +0.2
20 augVind: +0.2
1Christine Mboma
Christine Mboma 03, NAM
23.23
03NAM
23.23
Q
  0.260
4
2Barbora Šplechtnová
Barbora Šplechtnová 02, CZE
23.92
02CZE
23.92
Q
  0.150
10
3Maria Mihalache
Maria Mihalache 03, ROU
23.98
03ROU
23.98
Q
  0.142
14
4Kayla La Grange
Kayla La Grange 04, RSA
24.31
04RSA
24.31
Q
  0.167
20
5Mariandre Chacón
Mariandre Chacón 04, GUA
24.42
04GUA
24.42
q
  0.182
24
6Edmarie Alma
Edmarie Alma 02, PUR
24.56
02PUR
24.56
PB
  0.215
25
7Loice Morara
Loice Morara 02, KEN
25.17
02KEN
25.17
=PB
  0.181
29
Heat 2
20 aug Vind: +0.2
20 augVind: +0.2
1Beatrice Masilingi
Beatrice Masilingi 03, NAM
22.65
03NAM
22.65
Q
  0.190
1
2Ivana Ilić
Ivana Ilić 02, SRB
23.71
02SRB
23.71
Q
  0.184
7
3Marta Zimna
Marta Zimna 02, POL
23.95
02POL
23.95
Q
  0.193
12
4B.I.M. Jayamanne
B.I.M. Jayamanne 02, SRI
24.01
02SRI
24.01
PB
Q
  0.192
16
5Tereza Lamačová
Tereza Lamačová 04, CZE
24.23
04CZE
24.23
q
  0.212
19
Heat 3
20 aug Vind: -0.1
20 augVind: -0.1
1Viwe Sinqe
Viwe Sinqe 05, RSA
23.84
05RSA
23.84
PB
Q
  0.236
8
2Izzy Goudros
Izzy Goudros 03, CAN
23.95
03CAN
23.95
Q
  0.156
11
3Anita Taviore
Anita Taviore 02, NGR
23.97
02NGR
23.97
Q
  0.158
13
4Lukrecija Sabaitytė
Lukrecija Sabaitytė 02, LTU
24.35
02LTU
24.35
Q
  0.201
21
5Simay Özçiftçi
Simay Özçiftçi 03, TUR
24.36
03TUR
24.36
q
  0.146
22
6Sofya Provotorova
Sofya Provotorova 02, RUS
24.72
02RUS
24.72
  0.273
26
Heat 4
20 aug Vind: +0.4
20 augVind: +0.4
1Brianna Lyston
Brianna Lyston 04, JAM
23.18
04JAM
23.18
PB
Q
  0.153
3
2Camille Rutherford
Camille Rutherford 02, USA
23.62
02USA
23.62
Q
  0.158
6
3Poliníki Emmanouilídou
Poliníki Emmanouilídou 03, GRE
23.87
03GRE
23.87
Q
  0.183
9
4Alessandra Iezzi
Alessandra Iezzi 02, ITA
23.99
02ITA
23.99
Q
  0.180
15
5Erica Cavalheiro
Erica Cavalheiro 02, BRA
24.37
02BRA
24.37
q
  0.172
23
6Zulha Armutcu
Zulha Armutcu 02, TUR
25.15
02TUR
25.15
  0.162
28
Heat 5
20 aug Vind: +0.1
20 augVind: +0.1
1Favour Ofili
Favour Ofili 02, NGR
22.74
02NGR
22.74
Q
  0.218
2
2Lucía Carrillo
Lucía Carrillo 02, ESP
23.62
02ESP
23.62
Q
  0.166
5
3Aalliyah Francis
Aalliyah Francis 02, JAM
24.06
02JAM
24.06
Q
  0.185
17
4Elisa Visentin
Elisa Visentin 02, ITA
24.14
02ITA
24.14
Q
  0.142
18
5Maram Mahmoud Ahmed
Maram Mahmoud Ahmed 02, EGY
24.78
02EGY
24.78
  0.161
27
6Emmaculate NAPEYOK
Emmaculate NAPEYOK , ART
29.50
ART
29.50
PB
  0.199
30
F19 400 m     
21 aug

Final A

Final
21 aug
1Imeobong Nse Uko
Imeobong Nse Uko 04, NGR
51.55
04NGR
51.55
PB
  0.244
2Kornelia Lesiewicz
Kornelia Lesiewicz 03, POL
51.97
03POL
51.97
PB
  0.233
3Sylvia Chelangat
Sylvia Chelangat 04, KEN
52.23
04KEN
52.23
PB
  0.320
4Priya H. Mohan
Priya H. Mohan 03, IND
52.77
03IND
52.77
PB
  0.245
5Precious Molepo
Precious Molepo 05, RSA
53.98
05RSA
53.98
  0.258
6Ella Clayton
Ella Clayton 03, CAN
54.10
03CAN
54.10
PB
  0.224
7Tetyana Kharashchuk
Tetyana Kharashchuk 02, UKR
54.59
02UKR
54.59
  0.209
Heat 1
18 aug
18 aug
1Kornelia Lesiewicz
Kornelia Lesiewicz 03, POL
52.63
03POL
52.63
Q
  0.219
2
2Ella Clayton
Ella Clayton 03, CAN
54.51
03CAN
54.51
Q
  0.213
7
3Tetyana Kharashchuk
Tetyana Kharashchuk 02, UKR
54.65
02UKR
54.65
q
  0.196
8
4Mathilde Descoux
Mathilde Descoux 03, FRA
55.54
03FRA
55.54
  0.188
13
5Annalee Robinson
Annalee Robinson 02, JAM
56.56
02JAM
56.56
  0.204
16
6Opeyemi Oke
Opeyemi Oke 03, NGR
57.30
03NGR
57.30
  0.195
17
Heat 2
18 aug
18 aug
1Oneika McAnnuff
Oneika McAnnuff 03, JAM
54.13
03JAM
54.13
Q
  0.279
5
2Precious Molepo
Precious Molepo 05, RSA
54.41
05RSA
54.41
Q
  0.176
6
3Anna Orlova
Anna Orlova 02, UKR
54.68
02UKR
54.68
  0.207
9
4Veronika Arkhipova
Veronika Arkhipova 02, RUS
54.87
02RUS
54.87
  0.199
10
5 Summy
 Summy 03, IND
55.43
03IND
55.43
  0.296
12
6Alexandra Almici
Alexandra Almici 02, ITA
55.70
02ITA
55.70
  0.198
14
7Aishath Himna Hassan
Aishath Himna Hassan 02, MDV
58.90
02MDV
58.90
PB NR
  0.214
18
Heat 3
18 aug
18 aug
1Imeobong Nse Uko
Imeobong Nse Uko 04, NGR
52.33
04NGR
52.33
Q
  0.235
1
2Sylvia Chelangat
Sylvia Chelangat 04, KEN
53.49
04KEN
53.49
PB
Q
  0.000
3
3Priya H. Mohan
Priya H. Mohan 03, IND
53.79
03IND
53.79
q
  0.280
4
4Erica Cavalheiro
Erica Cavalheiro 02, BRA
54.94
02BRA
54.94
  0.167
11
5Koumba Sidibe
Koumba Sidibe 02, MLI
56.49
02MLI
56.49
SB
  0.190
15
F19 800 m     
21 aug

Final A

Final
21 aug
1Ayal Dagnachew
Ayal Dagnachew 02, ETH
2:02.96
02ETH
2:02.96
  
2Valentina Rosamilia
Valentina Rosamilia 03, SUI
2:04.29
03SUI
2:04.29
  
3Élli-Eftihía Deliyiánni