11.9
16.9
16.9
16.9
7.9
15.9
12.9
12.9
15.9
15.9
15.9
14.9
12.9
12.9
15.9
13.9
12.9
5.9
4.9
14.9
13.9
13.9
12.9
12.9
10.9
9.9
13.9
10.9
12.9
12.9
10.9
12.9
9.9
8.9
11‐12.9
12.9
5.9
3.9
11.9
12.9
11.9
11.9
8.9
11.9
9.9
2.9
11.9
11.9
8.9
8.9
8.9
8.9
11.9
11‐12.9
8.9
11.9
30.8
11‐12.9
12.9
13.9
11.9
19.6
21.8
8.9
11.9
4.9
7.9
9.9
9.9
8.9
4.9
7.9
10.9
11.9
10.9
8.9
5.9
11.9
11.9
11.7
20.6
4.9
8.9
8.9
28‐29.8
8.9
8.9
4‐5.9
4‐5.9
28.8
6.9
8.9
7.9
22.8
21.8
7.9
7.9
6.9
5.9
6.9
Arena: Arosvallen   Arrangör: Västerås FK
Tävlande: 49 (32+17)   Starter: 51 (34+17)

Män
M 1500 m     


Final A

Final

1Oliver Löfqvist
3:49.51
Spårvägens FK
3:49.51
  
2Olle Ahlberg
3:49.81
Hälle IF
3:49.81
PB
  
3Sharmarke Ahmed
3:49.87
Hälle IF
3:49.87
PB
  
4Johan Walldén
Johan Walldén 87, Spårvägen
3:50.21
Spårvägens FK
3:50.21
  
5Efrem Brhane
Efrem Brhane 94, Västerås
3:50.45
Västerås FK
3:50.45
SB
  
6Miguel Palm
3:50.53
Mölndals AIK
3:50.53
PB
  
7Olof Silvander
3:51.14
IFK Lidingö
3:51.14
  
8Hampus Börjesson
3:52.30
Ullevi FK
3:52.30
SB
  
9Daniel Gleimar
Daniel Gleimar 92, Spårvägen
3:55.27
Spårvägens FK
3:55.27
SB
  
10Yared Kidane
Yared Kidane 99, Eskilstuna
3:55.41
Eskilstuna FI
3:55.41
  
11Fredrik JohanssonIK Akele
3:55.58
SB
  
12Albin Wallenius
4:05.77
Västerås FK
4:05.77
  
Abdul Majiid Musse
Abdul Majiid Musse 00, Linköpings LK
DNF
Linköpings LK
DNF
  
Final B
1Tobias Eknor
Tobias Eknor 00, Spårvägen
3:55.10
Spårvägens FK
3:55.10
PB
  
2Rickard Emilsson
3:55.78
IK Akele
3:55.78
PB
  
3Kevin Bodén
Kevin Bodén 02, KFUM Örebro
3:57.86
KFUM Örebro
3:57.86
PB
  
4Markus Andersson
3:58.07
Västerås FK
3:58.07
PB
  
5Jimmy Öhman
3:58.14
Gefle IF
3:58.14
PB
  
6Jacob Klinth
4:02.36
IFK Lidingö
4:02.36
PB
  
7Jonas Magnusson
4:07.43
Hälle IF
4:07.43
  
8Albin Öberg
4:08.81
Malmö AI
4:08.81
PB
  
Anton Persson
DNF
Hässelby SK
DNF
  
Brice Metzinger
Brice Metzinger 98, FRA
DNF
98FRA
DNF
  
Final C
1Samuel Eriksson Lidbrink
4:06.69
Spårvägens FK
4:06.69
SB
  
2Samuel Berhane
4:08.98
Hässelby SK
4:08.98
PB
  
3Sara Christiansson
4:09.59
Sävedalens AIK
4:09.59
PB
  
K 1
4Hanna Hermansson
4:10.95
Turebergs FK
4:10.95
SB
  
K 2
5Elias Rapp
Elias Rapp 99, Västerås
4:12.91
Västerås FK
4:12.91
PB
  
6Felix Persson
Felix Persson 05, Västerås
4:18.37
Västerås FK
4:18.37
PB
  
7Dennis Olsson
Dennis Olsson 97, Spårvägen
4:19.60
Spårvägens FK
4:19.60
SB
  
Einar JohanssonÄrla IF
DNF
  
Final D
1Julia Svennblad
4:21.78
Hälle IF
4:21.78
PB
  
K 1
2Olivia Weslien
4:22.99
IF Göta Karlstad
4:22.99
PB
  
K 2
3Saga Provci
Saga Provci 04, IFK Göteborg
4:28.17
IFK Göteborg
4:28.17
  
K 3
4Fanny Szalkai
Fanny Szalkai 08, Spårvägen
4:36.57
Spårvägens FK
4:36.57
PB
  
K 4
5Tova Eurén Magnusson
4:36.66
Göteborgs KIK
4:36.66
SB
  
K 5
6Carmen Cernjul
Carmen Cernjul 07, Spårvägen
4:37.95
Spårvägens FK
4:37.95
PB
  
K 6
7Joakim Rosendal
4:43.90
Ärla IF
4:43.90
  
8Edith Blomqvist
4:46.82
Västerås FK
4:46.82
  
K 7
9Wilma Marcusson
4:47.23
Hässelby SK
4:47.23
PB
  
K 8
10Weronika Brzuchalska
4:56.31
FK Studenterna
4:56.31
PB
  
K 9
11Ida Knutsson
4:57.04
Upsala IF
4:57.04
SB
  
K 10
Abdul Majiid Musse
Abdul Majiid Musse 00, Linköpings LK
DNF
Linköpings LK
DNF
  
Håkan Eriksson
Håkan Eriksson 61, Malungs SoFK
DNF
Malungs SoFK
DNF
  
M 3000 m hinder     


Final A

Final

1Brice Metzinger
Brice Metzinger 98, FRA
9:23.30
98FRA
9:23.30
  
2Eric Westberg
Eric Westberg 02, KFUM Örebro
9:44.54
KFUM Örebro
9:44.54
PB
  
Kvinnor
K 3000 m hinder     


Final A

Final

1Wilma Karlsson
10:54.94
IF Göta Karlstad
10:54.94
PB
  
2Angelica Strandberg
11:11.87
Spårvägens FK
11:11.87
PB
  
3Anna Ferletta
11:35.41
Karlskoga FI
11:35.41
PB
  
Sara GunnarssonMölndals AIK
DNF
  
Elin Brink
Elin Brink 97, Mölndal
DNF
Mölndals AIK
DNF