27.7
24.7
27.7
26.7
25.7
21.7
21.7
19.7
27.7
25‐26.7
28.6
19.7
26.7
25.7
24.7
21.7
21.7
24.7
24‐25.7
24‐25.7
21.7
21.7
24‐25.7
25.7
25.7
25.7
24.7
24.7
23.7
22.7
24.7
24.7
24.7
24.7
22.7
20.7
17.7
24.6
24.7
22.7
22.7
19.7
22.7
21.7
20.7
16.7
21.7
21.7
20.7
17.7
10.7
3.7
20.7
17.7
14.7
17‐18.7
20.7
20.7
19.7
19.7
19.7
20.7
18.7
3.7
17‐18.7
19.7
18.7
18.7
18.7
18.7
17.7
17.7
17.7
17.7
17.7
17.7
15.7
15.7
15.7
13.7
13.7
12.7
8.7
8.7
7.7
6.7
4.7
3.7
16.7
14.7
14.7
15.7
13.7
13.7
14.7
14.7
14.7
13.7
13.7
13.7
Arena: Slottsskogsvallen   Arrangör: Sävedalens AIK
Tävlande: 93 (46+47)   Starter: 96 (47+49)

Män
M 100 m     

Vind: +3.0

Final A

Final

Vind: +3.0
1Lucas Bolin
10.81w
Ullevi FK
10.81w
  
2Rafael Tejada De LeonUllevi FK
10.84w
  
3Tarley Allison
10.90w
Mölndals AIK
10.90w
  
4Emmanuel Ogwo
11.02w
Ullevi FK
11.02w
  
M 400 m     


Final A

Final

1Rasmus Hugosson
Rasmus Hugosson 01, KFUM Örebro
49.56
KFUM Örebro
49.56
  
2Linus Strand
Linus Strand 01, KFUM Örebro
50.14
KFUM Örebro
50.14
  
M 800 m     


Final A

Final

1Samuel Pihlström
1:50.44
Hälle IF
1:50.44
PB
  
2Erik Guander
Erik Guander 02, Sävedalen
1:50.82
Sävedalens AIK
1:50.82
PB
  
3Alexander NyströmRehns BK
1:52.13
SB
  
4Henrik Franzén
Henrik Franzén 03, KFUM Örebro
1:52.67
KFUM Örebro
1:52.67
PB
  
5Kevin Bodén
Kevin Bodén 02, KFUM Örebro
1:54.56
KFUM Örebro
1:54.56
  
6Benjamin Åberg
1:54.77
Hälle IF
1:54.77
  
7Simon Wikell
1:55.48
Mölndals AIK
1:55.48
PB
  
8Mathias Söder
1:56.08
Ullevi FK
1:56.08
  
9Bienvenue Musore
1:56.19
Spårvägens FK
1:56.19
SB
  
10Robin Turan
Robin Turan 04, IFK Göteborg
1:57.24
IFK Göteborg
1:57.24
PB
  
Victor WahlgrenMölndals AIK
DNF
  
Anders Logg
DNF
Hälle IF
DNF
  
M 1500 m     


Final A

Final

1Alexander Nilsson
3:45.77
Mölndals AIK
3:45.77
PB
  
2Simon Wallenlind
3:46.92
Mölndals AIK
3:46.92
  
3Jonatan Fridolfsson
3:47.96
Sävedalens AIK
3:47.96
SB
  
4August Mollén
3:49.38
IF Tjalve
3:49.38
  
5Johan Walldén
Johan Walldén 87, Spårvägen
3:50.81
Spårvägens FK
3:50.81
  
6Jonathan Grahn
3:51.52
Mölndals AIK
3:51.52
PB
  
7Oliver Löfqvist
3:51.54
Spårvägens FK
3:51.54
  
8Albin Wallenius
3:55.84
Västerås FK
3:55.84
PB
  
9Nils Bredin
3:56.43
Hälle IF
3:56.43
PB
  
10Viktor Frisk
3:56.58
Huddinge AIS
3:56.58
  
11Daniel Gleimar
Daniel Gleimar 92, Spårvägen
3:57.95
Spårvägens FK
3:57.95
SB
  
12Wilhelm Bergentz
Wilhelm Bergentz 02, KFUM Örebro
3:59.41
KFUM Örebro
3:59.41
  
Sebastian NilssonMölndals AIK
DNF
  
Anders GrahlHälle IF
DNF
  
Final B
1Eric Källman
3:57.99
IK Ymer
3:57.99
SB
  
2Michael Rosenqvist
3:59.52
Mölndals AIK
3:59.52
PB
  
3Rickard Emilsson
3:59.96
IK Akele
3:59.96
PB
  
4Adam Sörqvist
4:01.81
Hälle IF
4:01.81
PB
  
5Carl Erixon
4:03.89
Mölndals AIK
4:03.89
PB
  
6Oscar Eliasson
4:08.92
Hässelby SK
4:08.92
PB
  
7Nils Olsson
4:14.96
IK Lerum FI
4:14.96
  
8Jesper Evervall
4:16.69
Örgryte IS
4:16.69
PB
  
9Oskar Karlsson
4:19.64
Ängelholms IF
4:19.64
SB
  
10Filip Jonsson
4:24.94
Hälle IF
4:24.94
  
Mathias SöderUllevi FK
DNF
  
M 400 m häck     


Final A

Final

1Eric Cray
Eric Cray 88, PHI
50.22
88PHI
50.22
  
2Anton Bertilsson
52.93
IFK Växjö
52.93
=SB
  
3Gustav Karlsson
53.70
Örgryte IS
53.70
  
M Spjut     


Final A

Final

1Jakob Rahm
Jakob Rahm 02, Sävedalen
64.43
Sävedalens AIK
64.43
  
Rahm60.7057.7962.3064.4361.9359.70
Kvinnor
K 800 m     


Final A

Final

1Hanna Hermansson
2:07.56
Turebergs FK
2:07.56
SB
  
2Lovisa Bivstedt
2:07.75
Hässelby SK
2:07.75
  
3Madeleine Björlin-Delmar
2:08.60
IFK Göteborg
2:08.60
  
4Nora Lundin
2:10.25
Hammarby IF
2:10.25
PB
  
5Ebba Cronholm
2:10.66
Ljungby FIK
2:10.66
PB
  
6Majken Söderlund Larsson
2:13.92
F Stenungsunds FI
2:13.92
PB
  
7Johanna Bülow
2:14.39
Hovslätts IK
2:14.39
PB
  
8Ebba Wahlberg
2:17.96
IK Ymer
2:17.96
SB
  
Hanna PalmqvistMölndals AIK
DNF
  
Final B
1Wilma Ehrnborg
2:16.69
Mölndals AIK
2:16.69
PB
  
2Paulina Hultberg
2:16.77
Alingsås IF
2:16.77
  
3Filippa Hägglund
2:17.75
Upsala IF
2:17.75
PB
  
4Maud De Coninck
2:17.80
Sävedalens AIK
2:17.80
PB
  
5Tilda Knauer
2:18.75
Hälle IF
2:18.75
SB
  
6Stina Tagesson
2:19.30
IK Ymer
2:19.30
SB
  
7Elsa Tagesson
2:24.19
IK Ymer
2:24.19
PB
  
8Nelly Elned
2:27.52
Hälle IF
2:27.52
SB
  
Ebba WahlbergIK Ymer
DNF
  
K 1500 m     


Final A

Final

1Alice Magnell Millán
4:25.92
Eskilstuna FI
4:25.92
SB
  
2Saga Provci
Saga Provci 04, IFK Göteborg
4:26.54
IFK Göteborg
4:26.54
PB
  
3Elvira Bredin
4:29.88
Turebergs FK
4:29.88
  
4Klara Ygeby
4:30.15
Upsala IF
4:30.15
  
K 3000 m     


Final A

Final

1Meija Peterson
10:13.44
IF Göta Karlstad
10:13.44
PB
  
2Louise Lund
Louise Lund 90, Alingsås
10:34.58
Alingsås IF
10:34.58
PB
  
3Stina Persson
11:05.13
Alingsås IF
11:05.13
PB
  
4Lova Möller
Lova Möller 05, IFK Göteborg
11:08.17
IFK Göteborg
11:08.17
PB
  
5Felicia Brink
11:14.87
IF Kville
11:14.87
SB
  
6Dina Cange
Dina Cange 04, Mölndal
11:16.45
Mölndals AIK
11:16.45
PB
  
Alice Greberg
DNF
Mölndals AIK
DNF
  
K 5000 m     


Final A

Final

1Sara Christiansson
15:39.58
Sävedalens AIK
15:39.58
PB
  
10 SWE AT
2Elsa Wallenius
17:30.94
Västerås FK
17:30.94
SB
  
3Fanny Andersson
23:03.00
Falkenbergs IK
23:03.00
SB
  
4Alva Malmsten NilssonUpsala IF
26:18.40
  
5Lowa Branth
26:18.70
Upsala IF
26:18.70
PB
  
6Alma Svantesson
29:34.45
Mölndals AIK
29:34.45
SB
  
7Elin Brink
Elin Brink 97, Mölndal
34:27.78
Mölndals AIK
34:27.78
  
8Malin Dahlbäck
34:30.81
Eskilstuna FI
34:30.81
PB
  
Hanna HermanssonTurebergs FK
DNF
  
K Diskus     


Final A

Final

1Emma Ljungberg
Emma Ljungberg 94, Spårvägen
56.01
Spårvägens FK
56.01
  
2Daniella Persson
53.73
Spårvägens FK
53.73
PB
  
14 SWE AT
3Jennifer Rudberg
49.62
IFK Växjö
49.62
  
4Erica Larsson
45.44
IF Göta Karlstad
45.44
  
5Elin Rubin
Elin Rubin 95, Hovslätt
44.60
Hovslätts IK
44.60
  
6Molly Broback
Molly Broback 01, Sävedalen
41.78
Sävedalens AIK
41.78
  
Ljungbergx51.0953.1951.8356.01x
Persson48.8250.0750.7348.4153.7352.07
Rudbergx45.5547.5349.6249.61x
Larssonx45.44xxx44.23
Rubin44.30xx44.60x41.22
Brobackxxxxx41.78
K Spjut     


Final A

Final

1Matilda Elfgaard
50.32
IFK Växjö
50.32
  
2Carolin Näslund
49.83
IF Göta Karlstad
49.83
SB
  
3Amanda Olsson
46.87
Säffle FIK
46.87
  
4Ida Thunberg
Ida Thunberg 99, Spårvägen
44.96
Spårvägens FK
44.96
  
5Emelie Olsson
42.71
Säffle FIK
42.71
PB
  
Elfgaard45.9148.13xx50.32
Näslund45.6849.83x46.7647.77
Olsson43.8646.8746.2442.1246.3445.81
Thunberg42.9744.2242.5844.9643.3644.49
Olsson37.7942.7042.7142.2737.4640.78
Mellantider
K 3000 m     


Final A

Final

Sara Christiansson
9:28.40
Sävedalens AIK
9:28.40
SB
  
Elin Brink
Elin Brink 97, Mölndal
9:28.49
Mölndals AIK
9:28.49
PB
  
Alva Malmsten NilssonUpsala IF
9:51.67
  
Malin Dahlbäck
10:08.30
Eskilstuna FI
10:08.30
PB
  
Alma Svantesson
10:08.61
Mölndals AIK
10:08.61
PB
  
Elsa Wallenius
10:13.65
Västerås FK
10:13.65
SB
  
Lowa Branth
10:16.25
Upsala IF
10:16.25
PB
  
Fanny Andersson
10:25.00
Falkenbergs IK
10:25.00
SB