11.9
16.9
16.9
16.9
7.9
15.9
12.9
12.9
15.9
15.9
15.9
14.9
12.9
12.9
15.9
13.9
12.9
5.9
4.9
14.9
13.9
13.9
12.9
12.9
10.9
9.9
13.9
10.9
12.9
12.9
10.9
12.9
9.9
8.9
11‐12.9
12.9
5.9
3.9
11.9
12.9
11.9
11.9
8.9
11.9
9.9
2.9
11.9
11.9
8.9
8.9
8.9
8.9
11.9
11‐12.9
8.9
11.9
30.8
11‐12.9
12.9
13.9
11.9
19.6
21.8
8.9
11.9
4.9
7.9
9.9
9.9
8.9
4.9
7.9
10.9
11.9
10.9
8.9
5.9
11.9
11.9
11.7
20.6
4.9
8.9
8.9
28‐29.8
8.9
8.9
4‐5.9
4‐5.9
28.8
6.9
8.9
7.9
22.8
21.8
7.9
7.9
6.9
5.9
6.9
Arena: Ekängens Friidrottsarena   Arrangör: Råby-Rekarne FIF
Tävlande: 229 (100+129)   Starter: 404 (159+245)

Män
M 100 m     

Vind: +2.1

Final A

Final

Vind: +2.1
1Jonatan Borg
10.82w
Hammarby IF
10.82w
  
2Lion Martinez
11.02w
Upsala IF
11.02w
  
3Oliver Smidskog
11.59w
Västerås FK
11.59w
  
4Anton Östebo
Anton Östebo 96, Linköpings GIF
12.16w
Linköpings GIF
12.16w
  
5Peder Berge
12.53w
Upsala IF
12.53w
  
6Albin Melin
Albin Melin 00, Katrineholm
12.97w
Katrineholms SK
12.97w
  
Final B
Vind: +2.5
Vind: +2.5
1Oliver Ellström
10.86w
IF Göta Karlstad
10.86w
  
2Adam Elhendy GunnarssonKarlskoga FI
11.12w
  
3Benjamin TinglöfÄrla IF
11.23w
  
4Gustav Magnusson
11.35w
IF Tjalve
11.35w
  
5Tim Singmandeewised
11.58w
Västerås FK
11.58w
  
M 100 m extra     

Vind: +2.0

Final A

Final

Vind: +2.0
1Jonatan Borg
10.80
Hammarby IF
10.80
PB
  
2Lion Martinez
11.01
Upsala IF
11.01
SB
  
M 200 m     

Vind: +2.1

Final A

Final

Vind: +2.1
1Ludvig Molinder
Ludvig Molinder 03, KFUM Örebro
22.27w
KFUM Örebro
22.27w
  
2Adam Elhendy GunnarssonKarlskoga FI
22.79w
  
3Stefan Franzén
Stefan Franzén 03, KFUM Örebro
22.82w
KFUM Örebro
22.82w
  
4Albin Jakobsson
22.87w
Huddinge AIS
22.87w
  
5Esbjörn Eriksson
23.15w
Turebergs FK
23.15w
  
6Pierre Nordkvist
Pierre Nordkvist 83, Linköpings GIF
24.21w
Linköpings GIF
24.21w
  
David Mörck
David Mörck 02, Västerås
DQ
Västerås FK
DQ
  
Peder BergeUpsala IF
DQ
  
Final B
Vind: +2.5
Vind: +2.5
1Imran Lernebo
22.86w
Turebergs FK
22.86w
  
2Wilhelm Eidenstedt
23.23w
Hässelby SK
23.23w
  
3August Kallin
August Kallin 02, Västerås
24.13w
Västerås FK
24.13w
  
4William Larsson SvenssonGefle IF
24.18w
  
5Mårten Nystrand
24.19w
Hässelby SK
24.19w
  
6Tim Singmandeewised
24.51w
Västerås FK
24.51w
  
7Adam Westermark
24.72w
Turebergs FK
24.72w
  
M 800 m     


Final A

Final

1Abdelfath Yassin
1:52.24
Spårvägens FK
1:52.24
PB
  
2Jimmy Öhman
1:55.14
Gefle IF
1:55.14
PB
  
3Markus Brodin
1:58.84
Danderyds SK
1:58.84
  
4Max Bechtel
Max Bechtel 01, Hässelby
1:59.10
Hässelby SK
1:59.10
SB
  
5Zeth Söderlund
2:02.16
Malmö AI
2:02.16
  
6Lukas Holm
2:02.34
Gefle IF
2:02.34
  
7Dennis Holmstedt
2:03.05
IK Westmannia
2:03.05
SB
  
Erik RosqvistUpsala IF
DNF
  
Final B
1Linus Jansson
2:05.36
Hässelby SK
2:05.36
PB
  
2Simon Öberg
Simon Öberg 03, Västerås
2:05.72
Västerås FK
2:05.72
  
3Viggo Olsson
Viggo Olsson 06, KFUM Örebro
2:06.68
KFUM Örebro
2:06.68
SB
  
4Evert Jonsson
Evert Jonsson 03, Eskilstuna
2:07.90
Eskilstuna FI
2:07.90
PB
  
5Sebastian ChristensonTurebergs FK
2:08.12
SB
  
6David Wide
David Wide 03, Hässelby
2:11.76
Hässelby SK
2:11.76
  
7Sebastian Svedhammer
2:14.67
Spårvägens FK
2:14.67
SB
  
8Axel Månsson
2:22.89
Hässelby SK
2:22.89
  
Final C
1Lucas Asplund
Lucas Asplund 06, KFUM Örebro
2:14.41
KFUM Örebro
2:14.41
PB
  
2Joakim Rosendal
2:15.42
Ärla IF
2:15.42
  
3Rasmus SundströmÄrla IF
2:23.20
PB
  
4Sebastian Bohman
2:27.35
Ärla IF
2:27.35
PB
  
5Fredrik Sundvall
2:30.41
Gefle IF
2:30.41
  
M Höjd     


Final A

Final

1Oliver Ericsson-SottermanUpsala IF
2.04
  
2Carl Windmar
Carl Windmar 00, Spårvägen
1.93
Spårvägens FK
1.93
SB
  
3William Peiro
1.80
Turebergs FK
1.80
PB
  
4Gustaf Vennerholm
1.70
Spårvägens FK
1.70
=PB
  
Gustav Malmkvist
NH
Katrineholms SK
NH
  
1.60
2.08
1.65
1.70
1.75
1.80
1.85
1.90
1.93
1.96
2.00
2.04
Ericsson-Sotterman-
xxx
-
-
-
-
-
xo
-
o
o
xo
Windmar-
-
-
-
-
o
o
o
xxx


Peiro-
-
o
o
xxo
xxx





Vennerholmo
o
xxo
xxx







Malmkvist-
-
xxx








M Längd     


Final A

Final

1Noel Rudberg
Noel Rudberg 04, Linköpings GIF
6.82w
Linköpings GIF
6.82w
+2.9
  
2Oliver Ellström
6.78
IF Göta Karlstad
6.78
+1.7
  
3Hugo Olsson
6.52
Turebergs FK
6.52
+1.7 PB
  
4Anton Östebo
Anton Östebo 96, Linköpings GIF
6.40
Linköpings GIF
6.40
+2.0 SB
  
5David Axelsson
6.28w
Upsala IF
6.28w
+2.2
  
6Gustav Magnusson
5.09
IF Tjalve
5.09
+1.1
  
Rudberg6.65
+1.9
6.64w
+3.0
6.82w
+2.9
6.60
+1.7

0.0
6.67
+1.1
Ellström5.11w
+2.4
x
+1.0
x
+1.9
4.85
0.0
6.78
+1.7
x
+1.8
Olssonx
+2.2
6.52
+1.7
x
+1.8

0.0
6.47
+1.7

0.0
Östebo6.40
+2.0
6.08w
+2.1
6.31w
+2.2
6.15w
+2.8

0.0
x
+2.0
Axelsson6.19w
+2.2
4.32w
+3.1
4.48w
+2.6
5.82w
+3.7

0.0
6.28w
+2.2
Magnussonx
+1.7
x
+1.7
x
+1.9
5.09
+1.1

0.0

0.0
Final B
1Oliver Smidskog
6.44
Västerås FK
6.44
+0.7 PB
  
2Daniel Berr
Daniel Berr 75, Västerås
6.25
Västerås FK
6.25
+1.5 SB
  
3Alex Eriksson
5.71w
Alunda SK
5.71w
+3.1
  
4Fredrik SundvallGefle IF
5.24
+1.5 PB
  
5William Klacksell
William Klacksell 05, Råby-Rekarne
5.22
Råby-Rekarne FIF
5.22
+1.4
  
6Mikael Tsegaye
Mikael Tsegaye 06, Katrineholm
4.81
Katrineholms SK
4.81
+2.0
  
Smidskog6.32w
+2.2
6.37
+1.1
6.44
+0.7
6.42
+0.7
6.34w
+2.8
6.33
+1.0
Berr5.80
+2.0
x
+0.9
5.98
+1.4

0.0
6.25
+1.5
x
+2.0
Eriksson5.61
+1.3
5.71w
+3.1
3.47
+1.8
3.54w
+3.0
x
+1.0
x
+2.4
Sundvall5.03
+1.9
5.03
+1.7
5.24
+1.5
5.05
+1.7
5.09
+1.2
4.99
+2.0
Klacksell5.22
+1.4
5.12
+1.4
x
+1.5
x
+1.5
2.37
+1.8
x
+3.0
Tsegaye4.74
+2.0
x
+3.4
x
+1.1
4.77w
+2.2
3.47w
+2.2
4.81
+2.0
Final C
1Valter Löwkvist
5.37w
Västerås FK
5.37w
+2.1
  
2Albin Melin
Albin Melin 00, Katrineholm
5.24w
Katrineholms SK
5.24w
+3.5
  
3Isac Karlsson
Isac Karlsson 07, Katrineholm
5.10
Katrineholms SK
5.10
+1.6 PB
  
4Oskar Tennhed
Oskar Tennhed 07, Råby-Rekarne
5.03w
Råby-Rekarne FIF
5.03w
+2.5
  
5Gustav Malmkvist
5.02w
Katrineholms SK
5.02w
+2.1
  
6Max Holm
Max Holm 06, Råby-Rekarne
4.73
Råby-Rekarne FIF
4.73
+1.8 PB
  
7Michel Muhindo
4.66w
Eskilstuna FI
4.66w
+2.1
  
8Jack Forsberg
Jack Forsberg 06, Västerås
4.55
Västerås FK
4.55
+2.0
  
9Ebbe Abrahamsson
4.22w
Eskilstuna FI
4.22w
+2.4
  
Löwkvist5.37w
+2.1
5.32w
+2.3
4.98
+1.6
x
+3.1
5.21w
+2.7
x
+2.6
Melin5.07w
+2.1
5.15w
+2.2
5.24w
+3.5
5.08w
+2.6
4.92
+1.9
5.01
+1.2
Karlsson4.97w
+2.2
4.98
+0.8
5.10
+1.6
4.88w
+2.1
4.91w
+4.0
4.85
+2.0
Tennhedx
+1.7
5.03w
+2.5
4.93
+1.9
2.89
+1.8
x
+4.0

0.0
Malmkvist4.88w
+2.1
x
+2.5
5.02w
+2.1
x
+2.4
4.76w
+2.8
2.66w
+2.7
Holm4.73
+1.8
4.27w
+2.4
4.28
+1.7
x
+2.6
4.40w
+3.2
x
+2.8
Muhindo4.66w
+2.1
4.55
+1.5
x
+2.4
x
+3.4
3.40w
+2.4
4.11
+2.0
Forsbergx
+0.1
x
+2.4
4.55
+2.0
x
+1.4
3.00w
+2.2
x
+2.3
Abrahamsson4.16
+1.8
3.94w
+2.4
4.17w
+2.5
3.99
+1.8
4.17w
+2.6
4.22w
+2.4
M Tresteg     


Final A

Final

1Thirachai SchröderGefle IF
13.29w
+2.9
  
2Adam Elhendy GunnarssonKarlskoga FI
13.20
+1.2
  
Schröder13.25
+1.3
13.26w
+3.1
13.18w
+2.4
x
+2.1
x
+1.8
13.29w
+2.9
Elhendy Gunnarsson12.87w
+2.5
12.92
+1.9
13.20
+1.2
12.96
+1.8

0.0

0.0
M Kula     


Final A

Final

1Bengt Petersson
12.76
Spårvägens FK
12.76
  
Peterssonx12.76xx12.67x
M Slägga     


Final A

Final

1Hugo Sörby
61.02
Upsala IF
61.02
  
2Ivar Moisander
Ivar Moisander 00, Spårvägen
60.28
Spårvägens FK
60.28
  
3Johannes Nilsson
55.37
Västerås FK
55.37
  
4Henrik Arnerdal
Henrik Arnerdal 74, Råby-Rekarne
37.02
Råby-Rekarne FIF
37.02
SB
  
Sörbyxx61.0259.27x60.29
Moisanderx57.5160.28xx58.32
Nilsson54.5655.00x54.5855.3755.19
Arnerdalx37.02x36.58xx
P19 110 m häck (99.1 cm)     

Vind: +1.4

Final A

Final

Vind: +1.4
1Markus Moberg
13.91
Hammarby IF
13.91
PB
  
6 SWE P19 AT
2Malte Fuchs EdbergBromma IF
14.53
PB
  
3Lukas Holm
15.69
Gefle IF
15.69
PB
  
P19 Slägga (6.0 kg)     


Final A

Final

1Karl Ludvik
69.48
Turebergs FK
69.48
PB
  
8 SWE P19 AT
2Leo Bystedt
Leo Bystedt 03, Västerås
65.96
Västerås FK
65.96
  
3Alfons Haals
Alfons Haals 02, Västerås
64.48
Västerås FK
64.48
  
4Fredrik Frunck
57.78
Turebergs FK
57.78
PB
  
Ludvik69.48x64.95xx64.89
Bystedtxx65.9265.8565.9664.43
Haals60.6064.48xx62.29x
Frunckxx56.57x54.9657.78
P17 100 m     

Vind: +1.8

Final A

Final

Vind: +1.8
1Max Holmberg
Max Holmberg 05, Linköpings GIF
10.95
Linköpings GIF
10.95
PB
  
2Henrik Silva Skoog
11.19
Västerås FK
11.19
PB
  
3Arvid Borg
Arvid Borg 04, Nyköping
11.23
Nyköpings BIS
11.23
PB
  
4Philip Tennhed
Philip Tennhed 04, Råby-Rekarne
11.39
Råby-Rekarne FIF
11.39
PB
  
5Måns Cyrén
11.43
Gefle IF
11.43
PB
  
6Lukas Söderlund
11.51
Västerås FK
11.51
PB
  
7David Axelsson
11.53
Upsala IF
11.53
PB
  
8Noel Rudberg
Noel Rudberg 04, Linköpings GIF
11.59
Linköpings GIF
11.59
PB
  
P17 200 m     

Vind: +2.7

Final A

Final

Vind: +2.7
1Max Holmberg
Max Holmberg 05, Linköpings GIF
22.00w
Linköpings GIF
22.00w
  
2William Brändeborn
22.86w
Råby-Rekarne FIF
22.86w
  
3Arvid Borg
Arvid Borg 04, Nyköping
23.10w
Nyköpings BIS
23.10w
  
4Jonathan Appel
Jonathan Appel 04, Linköpings GIF
23.31w
Linköpings GIF
23.31w
  
5Måns Cyrén
23.35w
Gefle IF
23.35w
  
P17 Tresteg     


Final A

Final

1Alex Eriksson
12.04w
Alunda SK
12.04w
+3.2
  
2William Brändeborn
11.49w
Råby-Rekarne FIF
11.49w
+2.3
  
3William Klacksell
William Klacksell 05, Råby-Rekarne
11.08w
Råby-Rekarne FIF
11.08w
+3.5
  
Eriksson11.62w
+2.2
x
+1.5
12.04w
+3.2
x
+2.4
x
+2.8
x
+1.6
Brändeborn11.32w
+2.4
x
+1.7
11.49w
+2.3
11.23
+1.4

0.0

0.0
Klacksell11.08w
+3.5
x
+1.8
x
+2.2
10.76w
+2.9
x
+3.0
x
+1.7
P17 Kula (5.0 kg)     


Final A

Final

1Viktor Lögdahl
Viktor Lögdahl 05, Råby-Rekarne
15.62
Råby-Rekarne FIF
15.62
  
2Noel Rudberg
Noel Rudberg 04, Linköpings GIF
14.28
Linköpings GIF
14.28
PB
  
Lögdahl14.1815.62x14.58xx
Rudberg13.4913.1713.3914.2813.92x
P17 Spjut (700 g)     


Final A

Final

1Leon Bodén
Leon Bodén 05, KFUM Örebro
62.08
KFUM Örebro
62.08
PB
  
2Viktor Lögdahl
Viktor Lögdahl 05, Råby-Rekarne
55.72
Råby-Rekarne FIF
55.72
  
Bodénxx59.3359.0462.0858.70
Lögdahl52.58x53.7454.1350.5455.72
P15 80 m     

Vind: +1.7

Final A

Final

Vind: +1.7
1Adrian Kylington
9.91
Sundbybergs IK
9.91
PB
  
2Valter Löwkvist
10.00
Västerås FK
10.00
PB
  
3Michel Muhindo
10.37
Eskilstuna FI
10.37
PB
  
4Daniel AsplundKils AIK
10.48
PB
  
Final B
Vind: +2.5
Vind: +2.5
1Oskar Tennhed
Oskar Tennhed 07, Råby-Rekarne
9.70w
Råby-Rekarne FIF
9.70w
  
2Folke Eriksson
Folke Eriksson 06, KFUM Örebro
10.09w
KFUM Örebro
10.09w
  
3Jack Forsberg
Jack Forsberg 06, Västerås
10.29w
Västerås FK
10.29w
  
4Isac Karlsson
Isac Karlsson 07, Katrineholm
10.49w
Katrineholms SK
10.49w
  
5Max Holm
Max Holm 06, Råby-Rekarne
10.73w
Råby-Rekarne FIF
10.73w
  
P15 Tresteg     


Final A

Final

1Mikael Tsegaye
Mikael Tsegaye 06, Katrineholm
11.50w
Katrineholms SK
11.50w
+3.3
  
2Isac Karlsson
Isac Karlsson 07, Katrineholm
10.52w
Katrineholms SK
10.52w
+2.5
  
3Gustav Malmkvist
10.34w
Katrineholms SK
10.34w
+2.2
  
4Daniel AsplundKils AIK
9.32
+1.8
  
Tsegaye11.50w
+3.3
11.32
+1.6
x
+3.0
10.57
+1.5
x
+3.2
10.98
+2.0
Karlssonx
+3.6
x
+1.6
10.52w
+2.5
10.09
+1.5
x
+3.2
x
+1.6
Malmkvist10.34w
+2.2
x
+1.1

0.0

0.0

0.0

0.0
Asplund9.32
+1.8
9.07
+1.4
9.13
+1.4
7.38w
+2.2

0.0

0.0
P15 Kula (4.0 kg)     


Final A

Final

1Adrian Kylington
12.62
Sundbybergs IK
12.62
  
2Neo Jansson
Neo Jansson 06, Råby-Rekarne
12.04
Råby-Rekarne FIF
12.04
PB
  
3Daniel AsplundKils AIK
10.99
PB
  
4Jack Forsberg
Jack Forsberg 06, Västerås
9.67
Västerås FK
9.67
  
Kylington10.9112.0811.1712.0011.8012.62
Jansson11.2311.6012.0411.94x11.84
Asplund9.328.9710.3810.5610.6610.99
Forsberg9.509.55x9.67x9.49
P15 Spjut (600 g)     


Final A

Final

1Daniel Birgersson
45.88
Nyköpings BIS
45.88
  
2Daniel Opdahl
40.03
Turebergs FK
40.03
PB
  
3Oskar Tennhed
Oskar Tennhed 07, Råby-Rekarne
36.37
Råby-Rekarne FIF
36.37
  
Birgersson45.8845.8443.5143.9744.5843.98
Opdahl36.4340.0335.4437.1736.6036.70
Tennhed35.5836.3735.4034.5833.0635.37
P13 60 m     

Vind: +1.6

Final A

Final

Vind: +1.6
1Yngve Findin
Yngve Findin 08, Råby-Rekarne
8.46
Råby-Rekarne FIF
8.46
PB
  
2Nasim Khazimi
Nasim Khazimi 08, Råby-Rekarne
8.53
Råby-Rekarne FIF
8.53
PB
  
3Loke Salberg
Loke Salberg 08, Linköpings GIF
8.55
Linköpings GIF
8.55
PB
  
4Wilmer Åkerlund
8.61
Västerås FK
8.61
PB
  
5Kalle Löf
9.04
Gefle IF
9.04
PB
  
6Sebastian Simon
9.16
Hammarby IF
9.16
PB
  
7Isak Winnerstam
Isak Winnerstam 08, Råby-Rekarne
9.39
Råby-Rekarne FIF
9.39
PB
  
P13 600 m     


Final A

Final

1David Wallén
David Wallén 08, Västerås
1:41.04
Västerås FK
1:41.04
PB
  
2Nasim Khazimi
Nasim Khazimi 08, Råby-Rekarne
1:42.12
Råby-Rekarne FIF
1:42.12
PB
  
3Sebastian Simon
1:56.03
Hammarby IF
1:56.03
  
P13 Höjd     


Final A

Final

1David Wallén
David Wallén 08, Västerås
1.48
Västerås FK
1.48
PB
  
2Sebastian Simon
1.42
Hammarby IF
1.42
=PB
  
3Wilmer Åkerlund
1.36
Västerås FK
1.36
  
4Loke Salberg
Loke Salberg 08, Linköpings GIF
1.30
Linköpings GIF
1.30
  
5Yngve Findin
Yngve Findin 08, Råby-Rekarne
1.30
Råby-Rekarne FIF
1.30
  
6Kalle Löf
1.25
Gefle IF
1.25
  
1.201.251.301.331.361.391.421.451.481.51
Wallén-ooooooxoxxoxxx
Simon-oooxooxoxxx
Åkerlund-ooxoxoxxx
Salberg-oo
Findinoxoo-xxx
Löfooxxx
P13 Längd (zon)     


Final A

Final

1David Wallén
David Wallén 08, Västerås
4.87
Västerås FK
4.87
+0.2 PB
  
2Yngve Findin
Yngve Findin 08, Råby-Rekarne
4.87
Råby-Rekarne FIF
4.87
+2.0 PB
  
3Loke Salberg
Loke Salberg 08, Linköpings GIF
4.81
Linköpings GIF
4.81
+1.4 PB
  
4Kalle Löf
4.59w
Gefle IF
4.59w
+2.5
  
5Sebastian Simon
4.42
Hammarby IF
4.42
+1.3
  
6Isak Winnerstam
Isak Winnerstam 08, Råby-Rekarne
3.88w
Råby-Rekarne FIF
3.88w
+2.2
  
Wilmer Åkerlund
NM
Västerås FK
NM
  
Wallén4.87
+0.2
4.68w
+2.6
4.60
+1.5
4.70w
+2.1
Findin4.70
+0.7
x
+2.9
4.87
+2.0
x
+1.4
Salberg4.78
+1.9
4.81
+1.4
4.59
+1.7
4.48w
+2.6
Löf4.50
+1.9
4.59w
+2.5
4.52w
+2.4
4.54
+1.6
Simon4.22
+1.2
4.20w
+3.0
4.42
+1.3
4.23w
+2.2
Winnerstam3.74
+0.2
3.78
+2.0
3.86
+1.3
3.88w
+2.2
Åkerlundx
+1.4
x
+2.5
x
+2.4
x
+1.5
P13 Kula (3.0 kg)     


Final A

Final

1Loke Salberg
Loke Salberg 08, Linköpings GIF
9.09
Linköpings GIF
9.09
PB
  
2Sebastian Simon
8.44
Hammarby IF
8.44
  
3Isak Winnerstam
Isak Winnerstam 08, Råby-Rekarne
6.08
Råby-Rekarne FIF
6.08
PB
  
Salberg8.318.60x9.09
Simon8.448.148.237.70
Winnerstam5.926.016.006.08
P13 Spjut (400 g)     


Final A

Final

1Sebastian Simon
25.37
Hammarby IF
25.37
PB
  
2Loke Salberg
Loke Salberg 08, Linköpings GIF
24.49
Linköpings GIF
24.49
SB
  
3Yngve Findin
Yngve Findin 08, Råby-Rekarne
19.20
Råby-Rekarne FIF
19.20
PB
  
4Alexander Brändeborn
18.60
Råby-Rekarne FIF
18.60
PB
  
Simon20.9725.3724.4021.96
Salbergx24.4922.2122.06
Findin17.4015.6918.4619.20
Brändeborn18.6016.0817.7815.88
Kvinnor
K 100 m     

Vind: +3.1

Final A

Final

Vind: +3.1
1Sara Wiss
11.97w
Upsala IF
11.97w
  
2Virva Rylander
12.35w
Västerås FK
12.35w
  
3Elise Legzdins
Elise Legzdins 02, Mälarhöjden
12.81w
Mälarhöjdens IK
12.81w
  
4Ebba Melin
Ebba Melin 02, Katrineholm
13.05w
Katrineholms SK
13.05w
  
5Sarah Karlsson
13.09w
Huddinge AIS
13.09w
  
6Anna Back Nilsson
13.22w
IF Göta Karlstad
13.22w
  
7Matilda Junkrans
14.23w
Västerås FK
14.23w
  
8Momo Marqvardsen
Momo Marqvardsen 03, KFUM Örebro
14.66w
KFUM Örebro
14.66w
  
Final B
Vind: +1.1
Vind: +1.1
1Maja Åskag
Maja Åskag 02, Råby-Rekarne
11.96
Råby-Rekarne FIF
11.96
PB
  
2Gabriella HolmströmUpsala IF
12.19
  
3Fanny Runheim
12.20
Örgryte IS
12.20
SB
  
4Carolina Söderbom
12.48
Västerås FK
12.48
  
5Tiffanie MagnussonUpsala IF
12.79
PB
  
6Emma Nilsson
13.24
Gefle IF
13.24
=PB
  
7Ida Palmqvist
Ida Palmqvist 03, Västerås
13.43
Västerås FK
13.43
  
K 100 m extra     

Vind: +1.6

Final A

Final

Vind: +1.6
1Sara Wiss
12.17
Upsala IF
12.17
SB
  
2Anna Back Nilsson
13.43
IF Göta Karlstad
13.43
  
K 200 m     

Vind: +2.9

Final A

Final

Vind: +2.9
1Virva Rylander
24.84w
Västerås FK
24.84w
  
2Ida Hansen
Ida Hansen 93, IF Göta
25.41w
IF Göta Karlstad
25.41w
  
3Carolina Söderbom
25.42w
Västerås FK
25.42w
  
4Sara HermanssonTäby IS
26.43w
  
5Elise Legzdins
Elise Legzdins 02, Mälarhöjden
26.50w
Mälarhöjdens IK
26.50w
  
6Tiffanie MagnussonUpsala IF
27.16w
  
Final B
Vind: +2.8
Vind: +2.8
1Cecilia Nybleus
25.53w
Bromma IF
25.53w
  
2Klara Frih
26.35w
Åsbro GoIF
26.35w
  
3Ida Palmqvist
Ida Palmqvist 03, Västerås
27.49w
Västerås FK
27.49w
  
4Rebecka Essman
Rebecka Essman 03, Råby-Rekarne
28.81w
Råby-Rekarne FIF
28.81w
  
5Matilda Junkrans
28.91w
Västerås FK
28.91w
  
K 800 m     


Final A

Final

1Maja Sund
Maja Sund 01, Tureberg
2:16.24
Turebergs FK
2:16.24
  
2Elin Freed
Elin Freed 06, KFUM Örebro
2:17.05
KFUM Örebro
2:17.05
  
3Felicia Jansson
2:24.56
Upsala IF
2:24.56
SB
  
4Hilja Lundberg
2:32.38
Gefle IF
2:32.38
PB
  
5Amanda Cleréus
2:35.19
Spårvägens FK
2:35.19
SB
  
6Tiffanie MagnussonUpsala IF
2:41.30
SB
  
7Tilde Adolfsson
2:42.71
Motala AIF
2:42.71
  
8Agnes Olsson
2:43.48
Turebergs FK
2:43.48
PB
  
Final B
1Klara Frih
2:22.15
Åsbro GoIF
2:22.15
SB
  
2Sofia Wallén
2:28.12
Ärla IF
2:28.12
PB
  
3Anna Ferletta
2:28.58
Karlskoga FI
2:28.58
SB
  
4Linnea Josefsson
2:35.67
Spårvägens FK
2:35.67
SB
  
5Izabella Lukic
2:36.74
Västerås FK
2:36.74
SB
  
K Höjd     


Final A

Final

1Elvira Jonsson
1.62
Västerås FK
1.62
=SB
  
2Emma HäggblomUpsala IF
1.62
  
3Ida Kindbom
1.59
Motala AIF
1.59
  
4Emma Stenman
Emma Stenman 02, KFUM Örebro
1.50
KFUM Örebro
1.50
  
5Ebba Wennebjer
1.50
Hammarby IF
1.50
  
6Emilia Olsson
Emilia Olsson 94, Eskilstuna
1.45
Eskilstuna FI
1.45
PB
  
7Hilma Sevelin
Hilma Sevelin 07, Katrineholm
1.40
Katrineholms SK
1.40
SB
  
8Emma Hjelm
1.40
Motala AIF
1.40
=SB
  
1.301.351.401.451.501.531.561.591.621.65
Jonsson-----ooooxxx
Häggblom-----oooxoxxx
Kindbom----oooxoxxx
Stenman---ooxxx
Wennebjer--xoxooxxx
Olssonoooxxoxxx
Sevelinoooxxx
Hjelm-oxxoxxx
K Längd     


Final A

Final

1Maja Åskag
Maja Åskag 02, Råby-Rekarne
6.38
Råby-Rekarne FIF
6.38
+1.8 PB
  
2Emilia Kjellberg
6.01
IF Göta Karlstad
6.01
+1.8
  
3Katharina GråmanTyresö FK
5.99w
+2.7
  
4Moa Gustafsson
Moa Gustafsson 04, Råby-Rekarne
5.57w
Råby-Rekarne FIF
5.57w
+2.8
  
5Ebba Vold JohannessonIFK Sunne
5.35
+1.4
  
6Alva Nordvarg
5.30w
Upsala IF
5.30w
+2.1
  
7Ellen Forsell
4.95w
Hammarby IF
4.95w
+3.3
  
Åskag6.24w
+2.8
6.38
+1.8
6.35
+1.2
3.53w
+3.4

0.0
4.58
+2.0
Kjellbergx
+2.3
6.01
+1.8
x
+1.9
5.89
+2.0
x
+1.8
x
+2.6
Gråmanx
+3.4
5.89
+2.0
x
+2.9
5.97
+1.3
x
+1.2
5.99w
+2.7
Gustafsson5.39w
+2.1
5.52w
+2.2
5.57w
+2.8
5.55
+1.5
5.37
+2.0
5.48w
+3.4
Vold Johannesson5.29w
+3.0
5.28w
+2.4
5.35
+1.4
5.30
+1.8
5.11
+1.9
x
+1.1
Nordvarg5.17
+1.3
5.28w
+2.8
5.30w
+2.1
5.11
0.0
5.03
+1.4
5.24
+1.3
Forsell4.88
+1.5
4.82w
+2.4
4.85w
+2.2
3.45
+1.9

0.0
4.95w
+3.3
Final B
1Izabella RipswedenHuddinge AIS
5.32w
+3.1
  
2Wilda Runeborg
Wilda Runeborg 07, Råby-Rekarne
5.31w
Råby-Rekarne FIF
5.31w
+3.0
  
3Johanna Fernberg
5.17w
IK Westmannia
5.17w
+2.5
  
4Emily Capobianco
Emily Capobianco 01, KFUM Örebro
5.14
KFUM Örebro
5.14
+2.0 SB
  
5Anelia Danielsson
4.96w
Tullinge FI
4.96w
+2.3
  
6Maja Karlsson
4.74w
IF Göta Karlstad
4.74w
+2.1
  
Ripswedenx
+2.7
5.32w
+3.1
5.29
+1.7

0.0
2.75
+1.6
3.73w
+3.0
Runeborg5.17
+1.1
5.20
+1.4
5.18
+1.7
5.31w
+3.0
5.20w
+3.4
5.22w
+3.1
Fernberg4.84w
+2.3
4.80w
+2.1
5.00w
+2.6
x
+1.7
4.91
+1.3
5.17w
+2.5
Capobiancox
+2.5
4.77
+2.0
x
+1.8
x
+2.3
5.14
+2.0

0.0
Danielsson4.87w
+2.8
4.96w
+2.3
4.87
+1.4
4.90w
+2.5
4.77
+1.6
x
+3.0
Karlsson4.57w
+2.2
4.59
+1.8
4.74w
+2.1
x
+2.8
4.58
+1.8
4.54w
+2.7
Final C
1Tilde SöderlundAlunda SK
5.41
+2.0 PB
  
2Ida Fogdeson
5.22w
IF Tjalve
5.22w
+2.4
  
3Sophie SäweKils AIK
5.16
+1.9 PB
  
4Nova FogelkvistMotala AIF
5.07w
+2.2
  
5Emmy Nyström JanssonIF Göta Karlstad
5.04
+1.1
  
6Malva Axén
4.76
Motala AIF
4.76
+1.9 SB
  
7Ebba Wennebjer
4.76
Hammarby IF
4.76
+1.9 SB
  
8Emma Hjelm
4.60w
Motala AIF
4.60w
+2.4
  
Söderlundx
+1.7
5.37
+1.2
x
+2.6
5.24
+1.6
5.28
+1.5
5.41
+2.0
Fogdeson4.67w
+2.2
4.91
+1.4
4.84w
+2.3
4.91w
+2.7
5.17
+2.0
5.22w
+2.4
Säwe5.00w
+2.5
5.12w
+2.3
5.16
+1.9
5.10
+1.9
4.79
+1.7
5.11w
+2.2
Fogelkvist4.98
+1.8
5.07w
+2.2
4.86
+1.5
4.87w
+2.6
x
+2.2
4.89
+1.8
Nyström Jansson4.90
+1.5
5.04
+1.1
4.82
+1.6
4.74w
+2.1
4.83w
+2.1
4.93
+1.2
Axén4.63w
+2.3
4.69
+1.8
4.71
+1.8
x
+2.6
x
+1.8
4.76
+1.9
Wennebjer3.20
+2.0
4.76
+1.9
4.52w
+3.1
x
+2.2
4.51
+2.0
4.51
+1.6
Hjelmx
+1.5
x
+2.2
x
+3.1
4.59w
+3.4
4.51w
+2.4
4.60w
+2.4
Final D
1Liv Andersson
5.26w
Alunda SK
5.26w
+4.8
  
2Felicia Lindberg
5.19w
Hammarby IF
5.19w
+2.3
  
3Victoria DavidssonTyresö FK
5.16
+1.8 PB
  
4Ebba Melin
Ebba Melin 02, Katrineholm
5.10w
Katrineholms SK
5.10w
+2.2
  
5Elvira Jonsson
4.99
Västerås FK
4.99
+1.8 PB
  
6Alice Enetjärn
4.73w
Nyköpings BIS
4.73w
+3.1
  
7Maja Matsson
Maja Matsson 04, Västerås
4.70w
Västerås FK
4.70w
+2.2
  
Andersson5.26w
+4.8
x
+3.2
4.97
+1.9
5.23w
+2.3
3.79w
+2.5
5.04w
+2.9
Lindberg4.95w
+2.9
5.04w
+3.6
x
+2.9
5.19w
+2.3
1.84
+1.8
5.13
+1.9
Davidssonx
+3.3
4.59w
+2.2
5.16
+1.8
x
+2.8
x
+2.2
x
+1.4
Melinx
+2.6
x
+2.8
5.00
+2.0
5.10w
+2.2
x
+2.0
x
+1.7
Jonsson3.28
+1.8
x
+2.3
3.49w
+2.2
4.96
+1.4
x
+3.4
4.99
+1.8
Enetjärn4.73w
+3.1
x
+1.7
x
+2.4
4.67w
+2.8
4.66w
+3.3
4.46
+1.2
Matsson4.70
+1.9

0.0
4.70w
+2.2

0.0

0.0

0.0
Final E
1Johanna Pihl
5.16w
Hässelby SK
5.16w
+2.8
  
2Isolde Väinölä
5.01
IK Westmannia
5.01
+1.7 PB
  
3Edith HillmanGefle IF
4.52
+1.0 PB
  
4Ebba Hållén
Ebba Hållén 06, Eskilstuna
4.52
Eskilstuna FI
4.52
+1.6 PB
  
5Klara Löf
4.33
Gefle IF
4.33
+1.6
  
6Ebba Persson
Ebba Persson 07, Södertälje IF
4.28
Södertälje IF
4.28
+1.9 PB
  
7Tea Noreland
Tea Noreland 07, Södertälje IF
4.19
Södertälje IF
4.19
+1.7 PB
  
8Leticha Lopes XimanesEskilstuna FI
3.89
+1.8 PB
  
9Rashel Yousef
Rashel Yousef 06, Eskilstuna
3.58w
Eskilstuna FI
3.58w
+3.1
  
Pihl4.98w
+2.3
5.16w
+2.8
5.15
+1.8
4.96
+1.7

0.0
x
+1.7
Väinölä4.74
+1.1
4.92w
+2.1
5.01
+1.7
4.82
+2.0
4.69w
+2.7
4.58
+2.0
Hillmanx
+1.9
4.52
+1.0
4.39
+1.1
x
+1.9
4.48w
+2.9
4.51
+1.9
Hållénx
+2.4
4.52
+1.6
4.21w
+2.2
x
+1.5
4.31
+1.9
4.46w
+2.2
Löf4.10
+1.2
4.17
+1.3
4.33
+1.6
x
+2.3
4.03
+1.6
4.07w
+2.4
Persson4.22w
+2.1
4.26
+1.4
4.28
+1.9
3.95w
+2.1
x
+1.9
4.06
+0.1
Noreland3.91
+1.8
4.16w
+2.4
4.19
+1.7
4.06
+1.9
2.32
+1.8
3.81w
+3.3
Lopes Ximanes3.12
+1.7
3.89
+1.8
3.77
+1.9
3.29
+2.0
x
+3.2
3.37w
+2.3
Yousefx
+1.7
2.83
+1.6
2.63
+0.6
x
+1.8
3.58w
+3.1
x
+1.8
K Tresteg     


Final A

Final

1Maja Åskag
Maja Åskag 02, Råby-Rekarne
13.32w
Råby-Rekarne FIF
13.32w
+3.3
  
2Kajsa Lindqvist
12.03w
Upsala IF
12.03w
+2.6
  
3Tilde Söderlund
11.64w
Alunda SK
11.64w
+2.7
  
4Annina Stens
Annina Stens 99, Spårvägen
11.62w
Spårvägens FK
11.62w
+4.2
  
5Linnea VillskogGefle IF
11.09w
+2.7
  
6Maja Karlsson
10.24w
IF Göta Karlstad
10.24w
+3.3
  
7Felicia Persson
10.16w
Katrineholms SK
10.16w
+2.9
  
Åskag13.32w
+3.3
13.16w
+3.0
13.15
+1.0

0.0
x
+2.7

0.0
Lindqvistx
+2.2
x
+3.1
x
+2.7
x
+3.2
12.03w
+2.6
11.84
+1.6
Söderlundx
+2.3
x
+1.8
x
+2.1
11.64w
+2.7
11.55
+1.3
x
+2.2
Stensx
+3.1
11.62w
+4.2
11.29w
+2.6
11.51w
+2.2
x
+2.5
x
+2.8
Villskog10.81
0.0
11.09w
+2.7
10.79
+1.4
10.62
+2.0
x
+2.4
x
+2.3
Karlssonx
+2.4
10.13w
+2.2
10.05w
+2.9
10.08w
+2.3
10.24w
+3.3
10.08
+1.7
Perssonx
+3.2
10.16w
+2.9
9.97w
+3.8
x
+2.1
9.65w
+2.6

+2.2
K Kula     


Final A

Final

1Emilia Malmehed
14.15
IF Göta Karlstad
14.15
  
2Linn Gabrielli Gustafsson
13.29
Råby-Rekarne FIF
13.29
  
3Felicia Lindberg
11.88
Hammarby IF
11.88
SB
  
4Embla Wihk
Embla Wihk 02, Hammarby
10.87
Hammarby IF
10.87
PB
  
5Natalie Persson
9.25
Katrineholms SK
9.25
PB
  
6Elina Erlandsson
8.68
Hedesunda IF
8.68
PB
  
Malmehed14.15xxx14.12x
Gabrielli Gustafsson13.1713.2113.17x13.2913.16
Lindberg11.8811.5911.5211.71x11.88
Wihk10.8710.23xxxx
Persson8.878.838.979.25xx
Erlandsson8.198.628.368.608.688.05
K Diskus     


Final A

Final

1Hillevi Carlsson
43.98
Hässelby SK
43.98
  
2Linn Gabrielli Gustafsson
43.30
Råby-Rekarne FIF
43.30
  
3Tilda Bernhult
Tilda Bernhult 04, KFUM Örebro
42.09
KFUM Örebro
42.09
PB
  
4Amanda Fridberg
40.56
IF Göta Karlstad
40.56
  
5Edvina Norberg
39.98
Ransäters AIS
39.98
  
6Embla Wihk
Embla Wihk 02, Hammarby
34.83
Hammarby IF
34.83
  
7Elvira HögmanKils AIK
32.73
SB
  
8Emma LarssonKils AIK
32.67
PB
  
9Bea Vold JohannessonIFK Sunne
28.29
  
10Natalie Persson
27.56
Katrineholms SK
27.56
SB
  
11Elina Erlandsson
25.08
Hedesunda IF
25.08
SB
  
Frida Krantz
NM
Hammarby IF
NM
  
Carlsson42.2041.6543.43x43.2243.98
Gabrielli Gustafsson43.3042.33x42.6842.7842.93
Bernhultxx37.5036.7942.0939.71
Fridbergxx39.0036.71x40.56
Norberg39.9836.9538.3838.7937.9239.85
Wihk31.3634.1434.8331.86x31.47
Högman29.9532.7332.70x29.49x
Larsson26.9730.9528.9829.8329.3732.67
Vold Johannesson24.5928.2925.43
Perssonx27.56x
Erlandsson18.97x25.08
Krantzxxx
K Slägga     


Final A

Final

1Grete Ahlberg
68.12
Hammarby IF
68.12
  
2Sara Forssell
62.17
Motala AIF
62.17
  
3Kristina Andersson
56.96
Råby-Rekarne FIF
56.96
SB
  
4Hillevi Carlsson
56.76
Hässelby SK
56.76
  
5Rebecka Hallerth
55.87
Spårvägens FK
55.87
  
6Jennifer Andersson
53.69
Västerås FK
53.69
  
7Amanda Fridberg
51.81
IF Göta Karlstad
51.81
  
Eleni Larsson
Eleni Larsson 93, Spårvägen
NM
Spårvägens FK
NM
  
Ahlberg67.23x67.1767.9268.1266.87
Forssell62.17xx60.96xx
Andersson56.9654.2255.3354.74x53.64
Carlssonx55.98x56.5655.0756.76
Hallerth54.3353.1655.8754.1353.9354.02
Andersson53.6950.5148.90x51.5850.52
Fridberg50.1851.81x49.0449.89x
Larssonxxxxxx
Final B
1Molly Skugge
50.43
Turebergs FK
50.43
  
2Caroline Wallin
47.32
Spårvägens FK
47.32
SB
  
3Vilma Damberg
47.16
Turebergs FK
47.16
=PB
  
4Jonna Geiryd
Jonna Geiryd 00, Spårvägen
47.03
Spårvägens FK
47.03
SB
  
5Alexandra Nilsson
44.66
Götlunda IF
44.66
  
6Sofie Fransson
Sofie Fransson 02, KFUM Örebro
44.14
KFUM Örebro
44.14
PB
  
7Rebecka Essman
Rebecka Essman 03, Råby-Rekarne
40.55
Råby-Rekarne FIF
40.55
PB
  
8Natalie Persson
26.17
Katrineholms SK
26.17
PB
  
Skuggexx50.43xx48.71
Wallin43.2644.6546.1047.32x45.25
Dambergxx42.9345.3647.1643.63
Geirydx42.2239.2347.0344.1142.19
Nilssonxx41.70x43.6944.66
Fransson41.3042.7440.9641.9140.1444.14
Essman38.18x38.1640.55x40.24
Perssonxx23.5826.17
F17 100 m     

Vind: +1.6

Final A

Final

Vind: +1.6
1Alva Nordvarg
12.56
Upsala IF
12.56
PB
  
2Moa Gustafsson
Moa Gustafsson 04, Råby-Rekarne
12.65
Råby-Rekarne FIF
12.65
PB
  
3Stella Andersson
13.09
Nyköpings BIS
13.09
  
4Klara Löf
14.23
Gefle IF
14.23
PB
  
5Edvina Norberg
14.42
Ransäters AIS
14.42
  
Final B
Vind: +2.1
Vind: +2.1
1Nova Fogelkvist
12.65w
Motala AIF
12.65w
  
2Lina Ånstad
12.81w
Motala AIF
12.81w
  
3Maja Matsson
Maja Matsson 04, Västerås
13.08w
Västerås FK
13.08w
  
4Linnea VillskogGefle IF
13.15w
  
5Emma Häggblom
13.41w
Upsala IF
13.41w
  
6Emma Hjelm
14.00w
Motala AIF
14.00w
  
F17 200 m     

Vind: +1.9

Final A

Final

Vind: +1.9
1Lina Ånstad
26.18
Motala AIF
26.18
PB
  
2Anelia Danielsson
26.61
Tullinge FI
26.61
PB
  
3Alice Boné
Alice Boné 04, Westmannia
28.15
IK Westmannia
28.15
PB
  
4Edith Hillman
28.71
Gefle IF
28.71
PB
  
5Edvina Norberg
29.18
Ransäters AIS
29.18
SB
  
6Salma Khazimi
Salma Khazimi 05, Råby-Rekarne
30.43
Råby-Rekarne FIF
30.43
PB
  
F17 Tresteg     


Final A

Final

1Sophie SäweKils AIK
11.18w
+2.9
  
Tilde SöderlundAlunda SK
NM
  
Säwe11.18w
+2.9
10.94
0.0
10.99w
+2.9
x
+0.5
x
+3.0
10.85w
+3.7
Söderlundx
+2.3
x
+2.0
x
+2.4
x
+2.1
x
+1.8
x
+3.1
F17 Kula (3.0 kg)     


Final A

Final

1Tilda Bernhult
Tilda Bernhult 04, KFUM Örebro
13.90
KFUM Örebro
13.90
  
2Bea Vold JohannessonIFK Sunne
12.54
  
3Frida Krantz
12.01
Hammarby IF
12.01
  
4Malva Axén
11.03
Motala AIF
11.03
  
5Edvina Norberg
11.03
Ransäters AIS
11.03
  
6Edith Hillman
10.96
Gefle IF
10.96
PB
  
Bernhult13.45x13.9013.53xx
Vold Johannesson10.3011.3712.5411.3010.9012.46
Krantz12.01xxxxx
Axén10.8911.038.6410.3510.6111.03
Norberg10.4910.4011.0211.0010.9211.03
Hillman10.4410.7910.7810.7410.1010.96
F17 Slägga (3.0 kg)     


Final A

Final

1Emma Krantz
54.66
Ullevi FK
54.66
  
2Sofie Moroni
Sofie Moroni 04, Råby-Rekarne
44.75
Råby-Rekarne FIF
44.75
SB
  
3Emma LarssonKils AIK
42.48
  
4Edvina Norberg
36.33
Ransäters AIS
36.33
  
Elvira HögmanKils AIK
NM
  
Krantz54.66xxx49.3653.35
Moronixx43.0640.8344.3944.75
Larssonx34.44x42.48xx
Norberg30.95x36.33xx34.59
Högmanxxxxxx
F15 80 m     

Vind: +1.8

Final A

Final

Vind: +1.8
1Ebba Vold JohannessonIFK Sunne
10.25
SB
  
2Isolde Väinölä
10.69
IK Westmannia
10.69
PB
  
3Ebba Hållén
Ebba Hållén 06, Eskilstuna
10.70
Eskilstuna FI
10.70
PB
  
4Ida Fogdeson
10.76
IF Tjalve
10.76
PB
  
5Hilja LundbergGefle IF
11.26
PB
  
6Alice Enetjärn
11.99
Nyköpings BIS
11.99
SB
  
7Rashel Yousef
Rashel Yousef 06, Eskilstuna
13.11
Eskilstuna FI
13.11
  
Final B
Vind: +1.8
Vind: +1.8
1Wilda Runeborg
Wilda Runeborg 07, Råby-Rekarne
10.37
Råby-Rekarne FIF
10.37
PB
  
2Johanna Pihl
10.62
Hässelby SK
10.62
PB
  
3Tuva Frih
10.64
Åsbro GoIF
10.64
PB
  
4Tea Noreland
Tea Noreland 07, Södertälje IF
11.52
Södertälje IF
11.52
PB
  
5Ebba Persson
Ebba Persson 07, Södertälje IF
11.99
Södertälje IF
11.99
PB
  
6Leticha Lopes XimanesEskilstuna FI
12.45
PB
  
F15 200 m     

Vind: +2.5

Final A

Final

Vind: +2.5
1Wilda Runeborg
Wilda Runeborg 07, Råby-Rekarne
26.17w
Råby-Rekarne FIF
26.17w
  
2Tuva Frih
26.93w
Åsbro GoIF
26.93w
  
3Johanna Pihl
26.95w
Hässelby SK
26.95w
  
4Johanna Fernberg
27.43w
IK Westmannia
27.43w
  
5Isolde Väinölä
27.61w
IK Westmannia
27.61w
  
6Alice Enetjärn
30.62w
Nyköpings BIS
30.62w
  
7Tea Noreland
Tea Noreland 07, Södertälje IF
30.73w
Södertälje IF
30.73w
  
8Ebba Persson
Ebba Persson 07, Södertälje IF
30.74w
Södertälje IF
30.74w
  
F15 Tresteg     


Final A

Final

1Ida Fogdeson
10.63w
IF Tjalve
10.63w
+3.0
  
2Tuva Frih
10.17w
Åsbro GoIF
10.17w
+2.2
  
Fogdeson10.35w
+2.7
10.40w
+2.1
x
+1.4
10.41
+1.8
10.63w
+3.0
9.92w
+3.2
Frih10.17w
+2.2
9.98
+2.0
9.76w
+2.5
9.33
+1.3
9.89w
+2.1
x
+2.2
F15 Kula (3.0 kg)     


Final A

Final

1Linnea Fohlén Gladh
Linnea Fohlén Gladh 06, Trollhättan FIK
13.29
Trollhättan FIK
13.29
PB
  
2Ellen Forsell
13.27
Hammarby IF
13.27
PB
  
3Elin Runemar
13.11
Turebergs FK
13.11
PB
  
4Desiree Essman
Desiree Essman 06, Råby-Rekarne
11.88
Råby-Rekarne FIF
11.88
  
5Wilda Runeborg
Wilda Runeborg 07, Råby-Rekarne
11.05
Råby-Rekarne FIF
11.05
  
6Ebba Wennebjer
9.99
Hammarby IF
9.99
PB
  
7Felicia Persson
9.97
Katrineholms SK
9.97
PB
  
8Hilma Sevelin
Hilma Sevelin 07, Katrineholm
8.26
Katrineholms SK
8.26
PB
  
9Beatrice LindbergHellas FK
8.06
PB
  
10Tea Noreland
Tea Noreland 07, Södertälje IF
7.89
Södertälje IF
7.89
PB
  
Fohlén Gladh12.8011.7012.5513.2912.1612.52
Forsell11.4412.4313.2712.67x12.74
Runemarx12.9112.09x12.9313.11
Essman11.23xxx11.0511.88
Runeborg10.7410.2711.0510.7810.2211.01
Wennebjer9.99x9.75x9.74x
Persson9.699.219.449.979.519.69
Sevelin7.887.938.198.267.468.00
Lindberg8.067.787.63
Noreland6.866.667.89
F15 Slägga (3.0 kg)     


Final A

Final

1Hanna Gabrielli GustafssonRåby-Rekarne FIF
55.65
  
2Ellen Forsell
52.46
Hammarby IF
52.46
  
3Tindra Törnestam
52.12
Spårvägens FK
52.12
  
4Linnea Fohlén Gladh
Linnea Fohlén Gladh 06, Trollhättan FIK
50.79
Trollhättan FIK
50.79
  
5Elin Runemar
43.91
Turebergs FK
43.91
  
6Desiree Essman
Desiree Essman 06, Råby-Rekarne
43.81
Råby-Rekarne FIF
43.81
  
7Altea Mellberg
37.29
Västerås FK
37.29
  
8Beatrice LindbergHellas FK
30.18
PB
  
9Felicia Persson
24.68
Katrineholms SK
24.68
PB
  
10Hilma Sevelin
Hilma Sevelin 07, Katrineholm
15.53
Katrineholms SK
15.53
PB
  
Gabrielli Gustafsson55.02x53.6053.8455.65x
Forsell51.0651.2852.46x52.12x
Törnestam48.1452.1250.9951.74xx
Fohlén Gladhx42.44x50.7947.8249.51
Runemar43.54x41.7743.91xx
Essman43.81xx43.7440.78x
Mellberg37.29xx31.70x36.27
Lindbergx25.75x30.1826.5225.50
Persson24.5724.6823.9222.5022.92x
Sevelinxx15.53
F13 60 m     

Vind: +2.0

Final A

Final

Vind: +2.0
1Nora Forsberg
Nora Forsberg 09, Västerås
8.35
Västerås FK
8.35
  
2Nellie Garmland
8.62
Katrineholms SK
8.62
PB
  
3Emilie EkmanTäby IS
9.13
  
4Stina Östholm
9.31
Eskilstuna FI
9.31
  
5Alma Gunnarsson
9.31
Västerås FK
9.31
PB
  
6Vendela Dekreon
10.65
Eskilstuna FI
10.65
  
Final B
Vind: +2.0
Vind: +2.0
1Evelina OlssonIFK Sunne
8.34
  
2Emelie Lundqvist
8.49
Kungsängen FK
8.49
PB
  
3Olivia Pihl
Olivia Pihl 08, Hässelby
8.78
Hässelby SK
8.78
=PB
  
4Ida Lindgren
Ida Lindgren 08, Eskilstuna
8.90
Eskilstuna FI
8.90
SB
  
5Esmeralda Karlsson EvertssonRåby-Rekarne FIF
9.09
PB
  
6Matilda DanielssonTullinge FI
9.43
=PB
  
F13 600 m     


Final A

Final

1Stina Östholm
2:02.03
Eskilstuna FI
2:02.03
  
2Nelly Boquist
2:10.51
IF Tjalve
2:10.51
PB
  
3Alma Gunnarsson
2:17.56
Västerås FK
2:17.56
  
4Vendela Dekreon
2:26.97
Eskilstuna FI
2:26.97
PB
  
F13 Höjd     


Final A

Final

1Evelina OlssonIFK Sunne
1.48
PB
  
2Emilie EkmanTäby IS
1.39
PB
  
3Nelly Boquist
1.33
IF Tjalve
1.33
PB
  
4Maja Bernhult
Maja Bernhult 09, KFUM Örebro
1.33
KFUM Örebro
1.33
  
5Maja Sevelin
Maja Sevelin 10, Katrineholm
1.25
10Katrineholms SK
1.25
  
6Vendela Dekreon
1.15
Eskilstuna FI
1.15
PB
  
1.10
1.51
1.15
1.20
1.25
1.30
1.33
1.36
1.39
1.42
1.45
1.48
Olsson-
xxx
-
-
-
o
-
o
o
o
o
o
Ekman-
o
o
o
o
o
o
o
xxx


Boquist-
-
o
o
o
o
xxx




Bernhult-
xo
o
o
xo
o
xxx




Sevelin-
o
o
o







Dekreono
o
xxx








F13 Längd (zon)     


Final A

Final

1Evelina OlssonIFK Sunne
4.97
+1.7 SB
  
2Nellie Garmland
4.89
Katrineholms SK
4.89
+1.7 PB
  
3Nora Forsberg
Nora Forsberg 09, Västerås
4.87
Västerås FK
4.87
+1.7
  
4Olivia Pihl
Olivia Pihl 08, Hässelby
4.57
Hässelby SK
4.57
+1.2
  
5Emilie Ekman
4.22w
Täby IS
4.22w
+2.1
  
6Nelly Boquist
4.05
IF Tjalve
4.05
+0.8 PB
  
7Stina Östholm
4.01
Eskilstuna FI
4.01
+1.6
  
8Maja Bernhult
Maja Bernhult 09, KFUM Örebro
4.01w
KFUM Örebro
4.01w
+2.2
  
9Alma Gunnarsson
3.75
Västerås FK
3.75
+1.1 PB
  
10Vendela Dekreon
3.55
Eskilstuna FI
3.55
+0.1
  
Olsson4.79
+1.8
4.65
+1.9
4.64w
+3.1
4.97
+1.7
Garmland4.89
+1.7
4.60w
+2.4
x
+1.4
4.68
+1.0
Forsberg4.59w
+2.4
4.87
+1.7
x
+1.2
4.80
+1.8
Pihl4.57
+1.2
4.01
+1.7
4.46w
+2.1
4.55w
+2.4
Ekman4.22w
+2.1
4.08
+1.4
3.92
+1.9
3.36w
+2.3
Boquist3.95w
+2.5
3.96
+1.8
4.02
+1.9
4.05
+0.8
Östholm4.00
+1.6
3.90
+1.3
3.94
+1.5
4.01
+1.6
Bernhult3.99
+0.7
3.89
+1.9
4.01w
+2.2
3.87
+1.3
Gunnarsson3.48w
+2.2
3.67
+1.6
3.72w
+2.4
3.75
+1.1
Dekreon3.53
+1.8
3.55
+0.1
3.35
+1.3
3.27
+1.8
F13 Kula (2.0 kg)     


Final A

Final

1Evelina OlssonIFK Sunne
10.30
  
2Emelie Lundqvist
9.29
Kungsängen FK
9.29
PB
  
3Vendela Dekreon
8.86
Eskilstuna FI
8.86
  
4Nelly Boquist
8.62
IF Tjalve
8.62
PB
  
5Esmeralda Karlsson EvertssonRåby-Rekarne FIF
8.20
  
6Matilda DanielssonTullinge FI
7.87
PB
  
7Maja Bernhult
Maja Bernhult 09, KFUM Örebro
7.69
KFUM Örebro
7.69
PB
  
8Alma Gunnarsson
7.16
Västerås FK
7.16
  
Olsson10.309.6910.2210.03
Lundqvist8.858.759.298.75
Dekreonx8.868.638.70
Boquist7.858.628.268.16
Karlsson Evertsson7.818.207.868.04
Danielsson7.867.377.877.43
Bernhult7.167.697.047.49
Gunnarsson6.426.477.166.48
F13 Spjut (400 g)     


Final A

Final

1Evelina OlssonIFK Sunne
26.64
PB
  
2Vendela Dekreon
25.95
Eskilstuna FI
25.95
PB
  
3Nora Forsberg
Nora Forsberg 09, Västerås
23.85
Västerås FK
23.85
  
4Olivia Pihl
Olivia Pihl 08, Hässelby
23.44
Hässelby SK
23.44
PB
  
5Nelly Boquist
19.91
IF Tjalve
19.91
PB
  
Olssonx26.4926.2426.64
Dekreon22.3622.9225.9524.04
Forsberg22.4423.8523.1922.00
Pihlx20.5122.2823.44
Boquist19.2719.9119.18x