19.7
22.7
21.7
20.7
16.7
21.7
21.7
20.7
17.7
10.7
3.7
20.7
17.7
14.7
17‐18.7
20.7
20.7
19.7
19.7
19.7
20.7
18.7
3.7
17‐18.7
19.7
18.7
18.7
18.7
18.7
17.7
17.7
17.7
17.7
17.7
17.7
16.7
15.7
15.7
15.7
13.7
13.7
12.7
8.7
8.7
7.7
6.7
4.7
3.7
16.7
14.7
14.7
15.7
13.7
13.7
14.7
14.7
14.7
13.7
13.7
13.7
13.7
12.7
12.7
12.7
7.7
6.7
3.7
14.7
4.7
4.7
9‐11.7
11.7
12.7
11.7
11.7
11.7
11.7
10.7
10.7
10.7
10.7
8.7
8.7
7.7
7.7
6.7
4.7
1.7
30.6
11.7
10‐11.7
30.6
8.7
7.7
7.7
5.7
3.7
8.7
8.7
8.7
Arena: Danderyd Arena   Arrangör: Danderyds SK
Tävlande: 297 (146+151)   Starter: 574 (264+310)

Män
M 100 m     
20 jun
Vind: 0.0

Final A

Final
20 jun
Vind: 0.0
1Jonatan Borg
11.01
Hammarby IF
11.01
  
2Mattias Waernulf
11.27
Västerås FK
11.27
SB
  
3Ludvig All
11.38
Täby IS
11.38
SB
  
4Adam Elhendy GunnarssonKarlskoga FI
11.41
SB
  
5David Århammar
11.49
IFK Lidingö
11.49
SB
  
6Rodi Kay
11.89
Täby IS
11.89
  
Final B
20 jun Vind: -0.6
20 junVind: -0.6
1Alexander Pilgrim
11.10
Hammarby IF
11.10
PB
  
2Kidus Yohannes GetahunMalmö AI
11.49
SB
  
3Hugo Olsson
11.52
Turebergs FK
11.52
PB
  
4Malik N´Kunu
Malik N´Kunu 99, Spårvägen
11.76
Spårvägens FK
11.76
  
5Sabiti Nahimana
11.81
Hammarby IF
11.81
SB
  
6Malte Lundman
12.16
Hammarby IF
12.16
PB
  
M 800 m     
20 jun

Final A

Final
20 jun
1Lukas Holm
2:06.08
Gefle IF
2:06.08
  
2Didrik Lindhe NilssonBromma IF
2:09.38
PB
  
3Fredrik Eckerström
2:13.80
Spårvägens FK
2:13.80
PB
  
4Simon Wernersson
2:15.13
Bromma IF
2:15.13
SB
  
5Björn Axelsson
2:25.03
Turebergs FK
2:25.03
SB
  
6Fredrik Sundvall
2:30.13
Gefle IF
2:30.13
SB
  
M 2000 m hinder     
20 jun

Final A

Final
20 jun
1Henry Jacobson
Henry Jacobson 99, Spårvägen
6:11.16
Spårvägens FK
6:11.16
SB
  
2Tomas Jennerstål
6:31.42
LK Roslagen
6:31.42
PB
  
M Höjd     
20 jun

Final A

Final
20 jun
1Erik Dahlberg
2.00
Turebergs FK
2.00
PB
  
2Carl Windmar
Carl Windmar 00, Spårvägen
1.92
Spårvägens FK
1.92
SB
  
3Malte Fuchs EdbergBromma IF
1.80
  
4William Peiro
1.77
Turebergs FK
1.77
SB
  
1.681.711.741.771.801.831.861.921.952.002.02
Dahlberg-----ooooxxoxxx
Windmar----o-ooxxx
Fuchs Edberg---xooxxx
Peiroxoxooxxoxxx
M Stav     
20 jun

Final A

Final
20 jun
1Elliot Duvert
4.40
Turebergs FK
4.40
PB
  
2Gustav Kullman
4.20
Turebergs FK
4.20
=PB
  
3.904.004.104.204.304.404.54
Duvert-oxooooxxx
Kullmanxo-oxoxxx
M Längd     
20 jun

Final A

Final
20 jun
1Niklas Wall
6.96
Hammarby IF
6.96
0.0 PB
  
2Adam Elhendy GunnarssonKarlskoga FI
6.73
–1.2 SB
  
3Alexander Nyman
6.65
Hässelby SK
6.65
–0.6 SB
  
4Joakim Hellbratt
6.65
Huddinge AIS
6.65
–1.3
  
5Wilhelm EidenstedtHässelby SK
6.53
–2.5 SB
  
6Robin Isaksson
6.47
IFK Lidingö
6.47
–0.8
  
7Malte Fuchs EdbergBromma IF
6.33
–1.1 PB
  
8Fredrik SundvallGefle IF
5.01
–0.8 SB
  
Felix Prins
NM
Hammarby IF
NM
  
Wall6.96
0.0
6.59
-1.3
x
0.0
6.38
0.0
1.72
-0.2
6.85
-1.6
Elhendy Gunnarsson6.33
+0.6
x
0.0
6.39
-3.2
6.49
-0.9
6.55
-0.8
6.73
-1.2
Nyman6.65
-0.6
x
0.0
x
0.0
4.64
-1.7
4.91
-1.4
x
0.0
Hellbrattx
0.0
x
0.0
6.65
-1.3
x
0.0
x
0.0
x
0.0
Eidenstedt6.23
-0.8
x
0.0
6.41
-0.7
6.36
-0.5
6.41
-2.2
6.53
-2.5
Isakssonx
0.0
x
0.0
6.19
-0.1
6.34
-1.2
6.47
-0.8
6.41
-0.7
Fuchs Edberg6.09
-0.9
6.18
-0.3
x
0.0
x
0.0
6.33
-1.1
6.11
-1.3
Sundvall4.75
-1.9
5.01
-0.8
4.82
-1.5
4.97
-1.1
4.93
-0.4
4.43
-1.6
Prinsx
0.0
x
0.0
x
0.0
M Spjut     
20 jun

Final A

Final
20 jun
1Stellan Back
64.54
Turebergs FK
64.54
PB
  
2Carl Widenholm
61.34
Hellas FK
61.34
SB
  
3Robin Isaksson
43.88
IFK Lidingö
43.88
  
Back60.7658.0060.9358.6564.5461.53
Widenholmxx53.8061.3459.0259.94
Isaksson43.88
P19 110 m häck (99.1 cm)     
20 jun
Vind: +1.0

Final A

Final
20 jun
Vind: +1.0
1Markus Moberg
14.27
Hammarby IF
14.27
PB
  
2Malte Fuchs EdbergBromma IF
14.55
PB
  
3Robin Isaksson
16.14
IFK Lidingö
16.14
SB
  
Ludvig All
DNF
Täby IS
DNF
  
P17 100 m     
20 jun
Vind: +0.1

Final A

Final
20 jun
Vind: +0.1
1Linus Jonsson
11.40
Hässelby SK
11.40
  
2Måns Cyrén
11.60
Gefle IF
11.60
PB
  
3Joel Enander
11.73
Täby IS
11.73
  
4Konrad Sundbom KopparbergSpårvägens FK
11.87
  
5Noel Rudberg
Noel Rudberg 04, Linköpings GIF
11.88
Linköpings GIF
11.88
PB
  
6Viggo Stridh
12.30
Täby IS
12.30
  
Final B
20 jun Vind: 0.0
20 junVind: 0.0
1Gustav Hellsten
11.77
Spårvägens FK
11.77
PB
  
2Elias BouloussaaTäby IS
11.88
PB
  
3Anton Hellstrand HellebergIFK Lidingö
11.90
PB
  
4Aaryaman SachdevaMalmö AI
12.13
PB
  
5Nils Nilsson
12.30
Hellas FK
12.30
PB
  
6Victor Johnson
12.76
Bromma IF
12.76
PB
  
P17 800 m     
20 jun

Final A

Final
20 jun
1Viktor Skoglund
1:56.04
Danderyds SK
1:56.04
  
2Valter Kjellberg
1:56.58
Turebergs FK
1:56.58
PB
  
3Robin Turan
Robin Turan 04, IFK Göteborg
1:57.59
IFK Göteborg
1:57.59
PB
  
4Markus Brodin
1:57.99
Danderyds SK
1:57.99
PB
  
5Erik Skoglund
1:59.04
Danderyds SK
1:59.04
SB
  
6Lucas Törnström
1:59.27
Danderyds SK
1:59.27
PB
  
7Alexander Davidsson ErikssonDanderyds SK
2:01.58
SB
  
8Samuel Berhane
2:09.29
Hässelby SK
2:09.29
  
Final B
20 jun
20 jun
1Conor Hogan
2:05.77
Turebergs FK
2:05.77
PB
  
2Nils Holm
Nils Holm 04, Hammarby
2:06.01
Hammarby IF
2:06.01
PB
  
3Isak Stieberth SiljedahlIF Triangeln
2:07.02
PB
  
4Simon Bratt
Simon Bratt 05, Triangeln
2:07.32
IF Triangeln
2:07.32
PB
  
5Nils Gähler
2:08.75
Bromma IF
2:08.75
PB
  
6Leonardo Huayna FernándezTurebergs FK
2:09.30
PB
  
7Linus Fondin
2:09.61
Hanvikens SK
2:09.61
PB
  
8Simon Johansson
2:11.73
Bromma IF
2:11.73
PB
  
P17 110 m häck (91.4 cm, 8.9 m)     
20 jun
Vind: +0.4

Final A

Final
20 jun
Vind: +0.4
1Albin Edgert
14.60
Täby IS
14.60
PB
  
2David SteinbergBromma IF
15.15
SB
  
P17 Höjd     
20 jun

Final A

Final
20 jun
1Simon JohannessonIFK Lidingö
1.80
PB
  
2Anton Hellstrand HellebergIFK Lidingö
1.77
  
3Gustav Hellsten
1.74
Spårvägens FK
1.74
PB
  
4Noel Rudberg
Noel Rudberg 04, Linköpings GIF
1.71
Linköpings GIF
1.71
PB
  
5Teodor Nyman
1.65
Hanvikens SK
1.65
PB
  
6Noah Busch
Noah Busch 05, Danderyd
1.56
Danderyds SK
1.56
  
1.521.561.601.621.651.681.711.741.771.801.83
Johannesson--o-xoooooxxoxxx
Hellstrand Helleberg----oooooxxx
Hellstenoooooxoooxxx
Rudberg------o-xxx
Nyman-oxo-xxoxxx
Buschooxxx
P17 Stav     
20 jun

Final A

Final
20 jun
1Viktor Rahm
Viktor Rahm 05, Västerås
4.30
Västerås FK
4.30
SB
  
2Victor TörnströmDanderyds SK
4.20
PB
  
3Joel EnanderTäby IS
4.10
  
3.703.803.904.004.104.204.304.40
Rahm---o-ooxxx
Törnströmo-ooxxooxxx
Enanderxoxxo-xooxxx
P17 Längd     
20 jun

Final A

Final
20 jun
1Noel Rudberg
Noel Rudberg 04, Linköpings GIF
6.61
Linköpings GIF
6.61
+0.8 PB
  
2Linus Jonsson
6.49
Hässelby SK
6.49
+1.5
  
3Jacob Vestman
6.16
Huddinge AIS
6.16
+1.2
  
4Joel EnanderTäby IS
6.06
+1.6 SB
  
Rudberg6.61
+0.8
6.54
+1.7
x
0.0
6.08
+1.5
x
0.0
x
0.0
Jonssonx
0.0
x
0.0
x
0.0
6.49
+1.5
x
0.0
x
0.0
Vestmanx
0.0
x
0.0
6.13
+0.9
6.01
+1.6
6.16
+1.2
x
0.0
Enander5.86
+1.4
x
0.0
5.79
+1.8
6.06
+1.6
x
0.0
x
0.0
P17 Spjut (700 g)     
20 jun

Final A

Final
20 jun
1André FällströmTyresö FK
45.12
PB
  
2Joel Enander
42.29
Täby IS
42.29
PB
  
3Jens Kervefors
39.47
Hässelby SK
39.47
  
4Anton Hellstrand HellebergIFK Lidingö
36.21
PB
  
5Victor Johnson
32.47
Bromma IF
32.47
PB
  
Fällström39.9544.0641.5845.1230.91x
Enander37.8534.2735.4640.7942.29x
Kervefors31.03x37.3439.4738.9739.25
Hellstrand Helleberg36.2130.38x26.5135.9734.95
Johnson28.7227.4731.6230.13x32.47
P15 80 m     
20 jun
Vind: +1.3

Final A

Final
20 jun
Vind: +1.3
1Edvin Sidwall
9.55
Danderyds SK
9.55
  
2Alexander MickelsonTurebergs FK
9.84
  
3Erik Andersson
Erik Andersson 06, Spårvägen
9.89
Spårvägens FK
9.89
PB
  
4Jacob Rune
10.25
Täby IS
10.25
  
5Jakob Lennermark
10.61
Turebergs FK
10.61
  
Final B
20 jun Vind: +0.8
20 junVind: +0.8
1Oskar Sterner
10.21
Täby IS
10.21
PB
  
2Victor Gil
Victor Gil 07, Hanviken
10.44
Hanvikens SK
10.44
PB
  
3William WellstedtBromma IF
10.48
PB
  
4Victor SvedbergGefle IF
10.52
PB
  
5Victor Lidén
10.56
Turebergs FK
10.56
  
P15 800 m     
20 jun

Final A

Final
20 jun
1Alexander Hägg
2:09.57
Hässelby SK
2:09.57
  
2Neo Hall
Neo Hall 06, Hammarby
2:10.67
Hammarby IF
2:10.67
PB
  
3Anton Petersson
2:11.87
Hässelby SK
2:11.87
  
4Hannes Berg
Hannes Berg 07, Vallentuna
2:12.28
Vallentuna FK
2:12.28
PB
  
5Leo Papinski
2:13.51
Täby IS
2:13.51
  
6August Humeur
August Humeur 06, Spårvägen
2:13.91
Spårvägens FK
2:13.91
PB
  
7David Hedrén
2:13.97
LK Roslagen
2:13.97
PB
  
8Biedu Teklu
Biedu Teklu 06, Hässelby
2:24.62
Hässelby SK
2:24.62
  
9Erik Andersson
Erik Andersson 06, Spårvägen
2:26.22
Spårvägens FK
2:26.22
  
10Victor Svedberg
2:37.86
Gefle IF
2:37.86
  
P15 1500 m hinder (76.2 cm)     
20 jun

Final A

Final
20 jun
1Iker Garcia LundströmTurebergs FK
5:20.12
PB
  
2Hugo Sundström
5:22.69
Hammarby IF
5:22.69
PB
  
P15 80 m häck (83.8 cm)     
20 jun
Vind: 0.0

Final A

Final
20 jun
Vind: 0.0
1Elias Kapell
11.48
Hammarby IF
11.48
PB
  
2Gustav KällströmTurebergs FK
11.92
PB
  
3Oskar Sterner
11.98
Täby IS
11.98
  
Final B
20 jun Vind: 0.0
20 junVind: 0.0
1Jacob Rune
11.83
Täby IS
11.83
PB
  
2David BerglundAIK
12.49
PB
  
3Neo Hall
Neo Hall 06, Hammarby
13.15
Hammarby IF
13.15
PB
  
Final C
20 jun Vind: -0.4
20 junVind: -0.4
1Jakob Lennermark
12.94
Turebergs FK
12.94
PB
  
2Henrik Deresiewicz
13.15
Sundbybergs IK
13.15
PB
  
P15 Höjd     
20 jun

Final A

Final
20 jun
1Gustav KällströmTurebergs FK
1.80
  
2Henrik Deresiewicz
1.59
Sundbybergs IK
1.59
PB
  
3Alexander MickelsonTurebergs FK
1.59
  
4Jacob NorsellTäby IS
1.52
  
5Jacob Rune
1.52
Täby IS
1.52
  
6William WellstedtBromma IF
1.43
  
1.331.381.431.481.521.561.591.621.741.801.86
Källström--------ooxxx
Deresiewicz--ooxoooxxx
Mickelson----xoxxoxoxxx
Norsello-oxoxoxxx
Runeoxoooxxoxxx
Wellstedtooxxoxxx
P15 Stav     
20 jun

Final A

Final
20 jun
1Aron Gullberg
3.60
Hammarby IF
3.60
PB
  
2Levi Back
Levi Back 08, Tureberg
3.50
Turebergs FK
3.50
PB
  
3Quincy Hackett
3.40
Hammarby IF
3.40
PB
  
4Alexander MickelsonTurebergs FK
3.30
=PB
  
5Alfred Berglind
3.10
Hammarby IF
3.10
  
6David BerglundAIK
3.10
PB
  
7Simon Lindström
2.90
Turebergs FK
2.90
SB
  
8Gabriel Öhrner
2.70
Hammarby IF
2.70
  
9Hugo Aronsson
Hugo Aronsson 06, Åkersberga
2.50
Åkersberga SK
2.50
PB
  
10Philip Persson
2.40
Danderyds SK
2.40
PB
  
11Oliver Persson
2.30
Danderyds SK
2.30
SB
  
2.10
3.30
2.30
3.40
2.40
3.50
2.50
3.60
2.60
3.70
2.70
2.80
2.90
3.00
3.10
3.20
Gullberg-
o
-
o
-
o
-
o
-
xxx
-
-
-
o
o
o
Back-
o
-
xxo
-
xxo
-
xxx
-
-
-
o
-
-
o
Hackett-
o
-
xo
-
xxx
-
-
-
o
-
o
-
xo
Mickelson-
o
-
xxx
-
-
-
-
xo
-
xo
-
xo
Berglind-
-
-
-
-
-
o
o
o
o
xxx
Berglund-
-
-
-
-
-
-
-
o
xo
xxx
Lindström-
-
-
-
-
xxo
-
xo
-
xxx

Öhrner-
-
-
o
xo
xo
xxx




Aronsson-
o
o
o
xxx






Perssono
o
xo
xxx







Perssono
xo
xxx








P15 Längd     
20 jun

Final A

Final
20 jun
1Elias Kapell
5.88
Hammarby IF
5.88
–0.3 PB
  
2Alexander MickelsonTurebergs FK
5.88
0.0 PB
  
3Jacob Rune
5.65
Täby IS
5.65
0.0
  
4David BerglundAIK
5.60
+0.8
  
5Tom Emfel
5.18
Hellas FK
5.18
+2.0
  
6Aron Gullberg
5.01
Hammarby IF
5.01
–1.0
  
7Hugo Aronsson
Hugo Aronsson 06, Åkersberga
4.99
Åkersberga SK
4.99
–1.4 SB
  
8William WellstedtBromma IF
4.80
+0.9 PB
  
Kapell5.88
-0.3
x
0.0
5.85
+1.5
Mickelson5.88
0.0
3.38
-1.7
5.76
+1.2
Rune5.64
+1.1
5.65
0.0
5.50
-1.0
Berglund5.60
+0.8
3.81
-1.0
5.45
-1.1
Emfel5.18
+2.0
x
0.0
5.04
-1.6
Gullbergx
0.0
5.01
-1.0
5.01
-1.3
Aronssonx
0.0
4.84
0.0
4.99
-1.4
Wellstedt4.80
+0.9
x
0.0
4.16
-0.7
P15 Spjut (600 g)     
20 jun

Final A

Final
20 jun
1Elias Kapell
45.17
Hammarby IF
45.17
PB
  
2Levi Back
Levi Back 08, Tureberg
39.55
Turebergs FK
39.55
  
3August Humeur
August Humeur 06, Spårvägen
35.06
Spårvägens FK
35.06
PB
  
4Tom Emfel
32.11
Hellas FK
32.11
  
Kapell45.1741.5341.01
Back35.4538.2639.55
Humeur34.5234.2535.06
Emfel32.11x28.84
P13 60 m     
Heat 1
19 jun Vind: -0.8
19 junVind: -0.8
1Evert Östlind
Evert Östlind 08, Åkersberga
8.22
Åkersberga SK
8.22
  
2Emil Svensson
8.59
Turebergs FK
8.59
PB
  
3Axel Victorin
8.71
Hammarby IF
8.71
=PB
  
4Benjamin WilkinsonHammarby IF
8.81
PB
  
5Theodor HåkanssonHammarby IF
9.02
PB
  
Heat 2
19 jun Vind: -0.7
19 junVind: -0.7
1Ricky Wahlberg
8.68
Hammarby IF
8.68
PB
  
2Jonas Atlassi
8.85
Hammarby IF
8.85
PB
  
3Erik Rosenquist
9.18
Vallentuna FK
9.18
  
4Sebastian Simon
9.31
Hammarby IF
9.31
PB
  
5William ClasonTäby IS
9.39
PB
  
P13 600 m     
Heat 1
19 jun
19 jun
1Vilgot Didrikson
1:41.44
Bromma IF
1:41.44
PB
  
2Jonas Atlassi
1:41.49
Hammarby IF
1:41.49
  
3Levi Back
Levi Back 08, Tureberg
1:46.09
Turebergs FK
1:46.09
  
4Sebastian Simon
1:53.61
Hammarby IF
1:53.61
  
5Lowe Eriksson
Lowe Eriksson 08, Vallentuna
1:54.89
Vallentuna FK
1:54.89
PB
  
6Maximilian Läufer
1:57.46
Danderyds SK
1:57.46
PB
  
P13 60 m häck (76.2 cm, 7.65 m)     
1Levi Back
Levi Back 08, Tureberg
9.81
Turebergs FK
9.81
PB
  
2Benjamin WilkinsonHammarby IF
10.00
PB
  
3Theodor HåkanssonHammarby IF
10.34
PB
  
4Emil Svensson
10.44
Turebergs FK
10.44
PB
  
Heat 2
19 jun Vind: +0.2
19 junVind: +0.2
1Maximilian LäuferDanderyds SK
11.70
PB
  
2William ClasonTäby IS
12.21
PB
  
3Sebastian Simon
12.52
Hammarby IF
12.52
  
P13 Höjd     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Emil Svensson
1.60
Turebergs FK
1.60
PB
  
2Theodor HåkanssonHammarby IF
1.51
  
3Sebastian Simon
1.42
Hammarby IF
1.42
PB
  
4Erik Rosenquist
1.38
Vallentuna FK
1.38
PB
  
5William ClasonTäby IS
1.34
PB
  
6Maximilian LäuferDanderyds SK
1.25
PB
  
1.10
1.54
1.15
1.57
1.20
1.60
1.25
1.63
1.30
1.34
1.38
1.42
1.45
1.48
1.51
Svensson-
o
-
o
-
o
-
xxx
-
-
o
o
o
o
o
Håkansson-
xxx
-
-
-
o
o
o
o
o
o
o
Simon-
-
-
o
o
o
xo
xo
xxx


Rosenquist-
o
-
o
xo
xo
xxo
xxx



Clason-
-
o
o
xo
o
xxx




Läufero
o
o
o
xxx






P13 Längd (zon)     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Ricky Wahlberg
5.03
Hammarby IF
5.03
0.0 PB
  
2Emil Svensson
4.97
Turebergs FK
4.97
+1.2 PB
  
3Levi Back
Levi Back 08, Tureberg
4.93
Turebergs FK
4.93
+1.8
  
4Theodor HåkanssonHammarby IF
4.86
+0.7 PB
  
5Benjamin WilkinsonHammarby IF
4.67
+1.2 PB
  
6Axel Victorin
4.57
Hammarby IF
4.57
0.0
  
7Jonas Atlassi
4.46
Hammarby IF
4.46
0.0
  
8Sebastian Simon
4.39
Hammarby IF
4.39
0.0
  
9William ClasonTäby IS
3.94
0.0
  
Wahlberg4.88
+1.7
4.78
0.0
5.03
0.0
Svensson4.87
-0.4
4.97
+1.2
4.97
+1.9
Back4.93
+1.8
4.84
+0.7
4.80
Håkansson4.72
0.0
4.82
+0.2
4.86
+0.7
Wilkinson4.65
+0.3
4.47
0.0
4.67
+1.2
Victorin4.37
+0.7
4.42
0.0
4.57
0.0
Atlassi4.46
0.0
3.17
0.0
4.42
+1.0
Simon4.39
0.0
3.82
0.0
4.28
0.0
Clason3.93
0.0
3.94
0.0
x
0.0
P13 Kula (3.0 kg)     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Ricky Wahlberg
11.49
Hammarby IF
11.49
PB
  
2Levi Back
Levi Back 08, Tureberg
10.19
Turebergs FK
10.19
  
3Vilgot DidriksonBromma IF
9.60
  
4Sebastian Simon
8.42
Hammarby IF
8.42
  
5Emil Svensson
8.39
Turebergs FK
8.39
PB
  
6William ClasonTäby IS
7.28
  
Wahlberg11.4911.0410.30
Back10.189.9010.19
Didrikson9.479.289.60
Simonxx8.42
Svensson8.397.447.68
Clason6.957.286.90
P12 60 m     
Heat 1
19 jun Vind: 0.0
19 junVind: 0.0
1Ivar Olsson
8.30
Bromma IF
8.30
  
2Jonatan Borg
8.69
Hammarby IF
8.69
PB
  
3William Daun
William Daun 09, Katrineholm
8.73
Katrineholms SK
8.73
  
4Carl Grindange
8.78
Turebergs FK
8.78
  
5Trausti Mar DagssonTurebergs FK
8.87
  
6Theodor Gutke
8.89
Hammarby IF
8.89
  
Heat 2
19 jun Vind: -0.2
19 junVind: -0.2
1Filip Söderlund
8.92
Turebergs FK
8.92
  
2Oskar Ahlstrand
8.92
Turebergs FK
8.92
PB
  
3Filip Svanehav
9.48
Hammarby IF
9.48
PB
  
4Axel Stolt
Axel Stolt 09, Danderyd
9.75
Danderyds SK
9.75
  
5Morgan Källqvist
10.44
Hammarby IF
10.44
PB
  
Heat 3
19 jun Vind: -0.1
19 junVind: -0.1
1Sasha Nyoni
8.61
IFK Lidingö
8.61
PB
  
2Axel Jonell
9.10
Täby IS
9.10
PB
  
3Magnus Dahlborg
9.35
Danderyds SK
9.35
PB
  
4Arvid Lambourne
9.42
Danderyds SK
9.42
PB
  
5Luca NordertgaardDanderyds SK
9.76
PB
  
6David Dorph
9.93
Danderyds SK
9.93
PB
  
P12 600 m     
Heat 1
19 jun
19 jun
1Theodor Gutke
1:49.33
Hammarby IF
1:49.33
  
2Filip Söderlund
1:50.64
Turebergs FK
1:50.64
  
3Wilmer Hägg
1:55.46
Hässelby SK
1:55.46
  
4Folke Duhlin
1:55.95
Tullinge FI
1:55.95
  
5Axel Stolt
Axel Stolt 09, Danderyd
1:58.06
Danderyds SK
1:58.06
  
Trausti Mar DagssonTurebergs FK
DQ
  
Heat 2
19 jun
19 jun
1Love Willén HolgerssonIFK Lidingö
1:52.74
PB
  
2Morgan Källqvist
1:56.22
Hammarby IF
1:56.22
PB
  
3Thomas Moussay
2:00.82
Sundbybergs IK
2:00.82
PB
  
4Luca Garavini
2:02.22
IFK Lidingö
2:02.22
PB
  
Axel JonellTäby IS
DNF
  
P12 60 m häck (76.2 cm, 7.65 m)     
Heat 1
19 jun Vind: +0.6
19 junVind: +0.6
1Ivar Olsson
10.15
Bromma IF
10.15
  
2Theodor Gutke
10.47
Hammarby IF
10.47
  
3Sasha Nyoni
10.75
IFK Lidingö
10.75
PB
  
4Trausti Mar DagssonTurebergs FK
10.77
PB
  
5William Daun
William Daun 09, Katrineholm
10.89
Katrineholms SK
10.89
PB
  
Heat 2
19 jun Vind: 0.0
19 junVind: 0.0
1Carl Grindange
10.94
Turebergs FK
10.94
PB
  
2Filip Söderlund
11.48
Turebergs FK
11.48
PB
  
3Axel Jonell
12.48
Täby IS
12.48
PB
  
4Filip Svanehav
12.58
Hammarby IF
12.58
PB
  
5Axel Stolt
Axel Stolt 09, Danderyd
13.32
Danderyds SK
13.32
PB
  
Heat 3
19 jun Vind: +0.1
19 junVind: +0.1
1Oskar Ahlstrand
10.75
Turebergs FK
10.75
PB
  
2Tage Lood Falgén
Tage Lood Falgén 10, Tureberg
11.94
10Turebergs FK
11.94
PB
  
3Luca Garavini
12.89
IFK Lidingö
12.89
PB
  
4Morgan Källqvist
14.30
Hammarby IF
14.30
PB
  
P12 Höjd     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Theodor Gutke
1.45
Hammarby IF
1.45
  
2Oskar Ahlstrand
1.38
Turebergs FK
1.38
PB
  
3Carl Grindange
1.34
Turebergs FK
1.34
  
4Love Willén HolgerssonIFK Lidingö
1.30
  
5Folke Duhlin
1.30
Tullinge FI
1.30
SB
  
6Axel Stolt
Axel Stolt 09, Danderyd
1.20
Danderyds SK
1.20
PB
  
7Jonatan Borg
1.15
Hammarby IF
1.15
  
8Luca NordertgaardDanderyds SK
1.15
PB
  
9Arvid Lambourne
1.10
Danderyds SK
1.10
PB
  
1.101.151.201.251.301.341.381.421.451.48
Gutke---ooooxoxxoxxx
Ahlstrand--oxooooxxx
Grindange--xooxooxxx
Willén Holgersson-o-ooxxx
Duhlin-oooxoxxx
Stoltoxooxxx
Borg-oxxx
Nordertgaardxoxoxxx
Lambourneoxxx
P12 Längd (zon)     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1William Daun
William Daun 09, Katrineholm
4.90
Katrineholms SK
4.90
+1.8 PB
  
2Theodor Gutke
4.80
Hammarby IF
4.80
0.0
  
3Jonatan Borg
4.66
Hammarby IF
4.66
+0.3 PB
  
4Oskar Ahlstrand
4.65
Turebergs FK
4.65
0.0 PB
  
5Filip Söderlund
4.31
Turebergs FK
4.31
–1.4 =PB
  
6Folke Duhlin
4.30
Tullinge FI
4.30
–0.2 PB
  
7Axel Jonell
4.27
Täby IS
4.27
+1.2 PB
  
8Axel Stolt
Axel Stolt 09, Danderyd
4.13
Danderyds SK
4.13
–0.9 PB
  
9Trausti Mar DagssonTurebergs FK
4.05
+2.0 SB
  
10Magnus Dahlborg
3.98
Danderyds SK
3.98
–0.4 PB
  
11Arvid Lambourne
3.92
Danderyds SK
3.92
–1.0 PB
  
Daun4.76
+1.8
4.90
+1.8
4.81
-1.3
Gutke4.79
+1.3
4.80
0.0
4.80
0.0
Borg4.56
+1.4
4.46
-1.1
4.66
+0.3
Ahlstrand4.65
0.0
4.58
-0.6
4.54
-0.7
Söderlund4.10
+1.1
4.27
+1.8
4.31
-1.4
Duhlin4.30
-0.2
4.09
-1.0
3.92
-0.9
Jonellx
0.0
3.83
0.0
4.27
+1.2
Stolt3.94
+0.9
4.01
-0.7
4.13
-0.9
Dagsson4.05
+2.0
3.74
+0.7
3.88
-1.3
Dahlborg3.86
+0.1
3.98
-0.4
3.82
-1.4
Lambourne3.86
-1.0
3.92
-1.0
3.91
0.0
P12 Kula (3.0 kg)     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Jumanne Hackett
8.63
Hammarby IF
8.63
  
2Axel Stolt
Axel Stolt 09, Danderyd
8.43
Danderyds SK
8.43
PB
  
3Carl Grindange
7.45
Turebergs FK
7.45
  
4Wilmer Hägg
7.41
Hässelby SK
7.41
PB
  
5Jonatan Borg
7.27
Hammarby IF
7.27
PB
  
6Love Willén HolgerssonIFK Lidingö
7.15
  
7William Daun
William Daun 09, Katrineholm
6.32
Katrineholms SK
6.32
PB
  
8Oskar Ahlstrand
6.29
Turebergs FK
6.29
PB
  
9Benjamin Karlsson
Benjamin Karlsson 10, Huddinge
6.01
10Huddinge AIS
6.01
PB
  
Hackett8.588.638.60
Stolt8.108.438.19
Grindange7.176.957.45
Hägg6.756.987.41
Borg7.077.276.59
Willén Holgerssonx7.027.15
Daun6.325.125.42
Ahlstrand5.676.296.10
Karlsson6.015.73x
Kvinnor
K 100 m     
20 jun
Vind: 0.0

Final A

Final
20 jun
Vind: 0.0
1Lisen Rignell
12.48
Bromma IF
12.48
PB
  
2Leticia BuchliTäby IS
12.81
SB
  
3Freja Avebäck
13.03
Malmö AI
13.03
=PB
  
4Molly Freeman
13.24
Hammarby IF
13.24
=PB
  
Final B
20 jun Vind: 0.0
20 junVind: 0.0
1Mathilda Hellevik
13.21
Hanvikens SK
13.21
PB
  
2Fredrika PetterssonHammarby IF
13.23
SB
  
3Ylva Jakobsson
14.12
Hammarby IF
14.12
  
4Isa Schulz Slotte
15.62
Hammarby IF
15.62
PB
  
K 800 m     
20 jun

Final A

Final
20 jun
1Elsa Lennartsson
2:28.71
Täby IS
2:28.71
  
2Nina Willén HolgerssonIFK Lidingö
2:44.91
PB
  
3Ulla Karnebäck
2:56.38
Turebergs FK
2:56.38
PB
  
K 100 m häck     
20 jun
Vind: 0.0

Final A

Final
20 jun
Vind: 0.0
1Clara Fallenius
14.38
Hässelby SK
14.38
PB
  
2Alma Flygt
14.68
Täby IS
14.68
  
3Maria SödergrenTäby IS
14.74
SB
  
Clara Billing
DNF
Turebergs FK
DNF
  
K Höjd     
20 jun

Final A

Final
20 jun
1Alice Lind
Alice Lind 03, Hanviken
1.52
Hanvikens SK
1.52
  
1.481.521.56
Lindooxxx
K Stav     
20 jun

Final A

Final
20 jun
1Johanna DuplantisUpsala IF
3.70
  
2Tilda Kapell
3.60
Hammarby IF
3.60
SB
  
3Clara Billing
3.40
Turebergs FK
3.40
  
3.303.403.503.603.703.80
Duplantis--o-oxxx
Kapellxxooxxooxxx
Billingooxxx
K Längd     
20 jun

Final A

Final
20 jun
1Katharina GråmanTyresö FK
6.03
0.0 PB
  
2Lisen Rignell
5.79
Bromma IF
5.79
+1.9 PB
  
3Clara Fallenius
5.69
Hässelby SK
5.69
+1.3
  
4Hannah StenbeckTäby IS
5.24
+0.9 PB
  
5Josefine LundvallTäby IS
5.10
0.0 SB
  
6Emilia SjöstrandHellas FK
4.94
–1.0 SB
  
7Jessica Holmberg
4.74
Hässelby SK
4.74
–1.7 SB
  
8Fredrika PetterssonHammarby IF
4.56
0.0 SB
  
Gråman5.82
-0.8
x
0.0
5.73
-1.6
x
0.0
6.03
0.0
x
0.0
Rignellx
0.0
5.51
0.0
5.44
-1.3
5.41
0.0
5.79
+1.9
5.52
-0.2
Fallenius5.61
-0.6
5.52
-1.2
5.46
-1.7
x
0.0
5.69
+1.3
5.62
0.0
Stenbeck4.94
-0.8
5.18
-1.0
x
0.0
4.98
0.0
5.24
+0.9
5.09
0.0
Lundvall4.93
0.0
4.95
0.0
4.91
-1.1
x
0.0
5.03
+1.1
5.10
0.0
Sjöstrand4.94
-1.0
x
0.0
x
0.0
4.92
-1.1
x
0.0
x
0.0
Holmberg4.64
-0.6
4.74
-1.7
4.72
-1.7
x
0.0
x
0.0
4.37
-0.9
Pettersson4.49
-0.9
4.56
0.0
4.21
-0.9
4.45
0.0
4.46
+0.6
x
0.0
F17 100 m     
20 jun
Vind: 0.0

Final A

Final
20 jun
Vind: 0.0
1Moa Granat
Moa Granat 04, Vallentuna
12.27
Vallentuna FK
12.27
PB
  
2Evelina Hamos
12.91
Täby IS
12.91
PB
  
3Sophie Okejeme
12.98
Hässelby SK
12.98
PB
  
4Edda Chin NygårdsBromma IF
13.07
  
5Anelia Danielsson
13.10
Tullinge FI
13.10
  
Final B
20 jun Vind: 0.0
20 junVind: 0.0
1Felicia Johansson
12.88
Hanvikens SK
12.88
PB
  
2Mellanie Neudinger NellmerBromma IF
13.24
  
3Ophelia ViirmanBromma IF
13.30
  
4Sara Johansson
Sara Johansson 05, Åkersberga
13.76
Åkersberga SK
13.76
PB
  
5Lara Johnsson
13.76
Turebergs FK
13.76
  
Final C
20 jun Vind: -0.5
20 junVind: -0.5
1Emma Walfridsson
13.59
Hanvikens SK
13.59
PB
  
2Lovisa Keil
13.75
Hellas FK
13.75
PB
  
3Anja Lalander
14.22
Täby IS
14.22
PB
  
4Rebecka SjöbergTäby IS
14.47
  
F17 800 m     
20 jun

Final A

Final
20 jun
1Julia Wändin
2:15.88
Hammarby IF
2:15.88
  
2Matilda Borg
2:16.23
Hammarby IF
2:16.23
PB
  
3Louise Eliasson
2:17.92
IFK Växjö
2:17.92
SB
  
4Lykke Iacobaeus
2:19.61
Värmdö IF
2:19.61
PB
  
5Ottilia AlvarssonTäby IS
2:23.20
PB
  
6Mina Hägglund
2:24.35
Hässelby SK
2:24.35
PB
  
7Lia Cederberg
2:25.75
Hässelby SK
2:25.75
SB
  
8Emma HättestrandGefle IF
2:36.44
SB
  
9Karolina Nivenius
2:39.46
Hässelby SK
2:39.46
PB
  
10Agnes Olsson
2:44.80
Turebergs FK
2:44.80
SB
  
F17 1500 m hinder     
20 jun

Final A

Final
20 jun
1Tyra Hedin
Tyra Hedin 05, Lidingö
5:56.60
IFK Lidingö
5:56.60
  
F17 100 m häck (76.2 cm, 8.5 m)     
20 jun
Vind: 0.0

Final A

Final
20 jun
Vind: 0.0
1Moa Granat
Moa Granat 04, Vallentuna
14.29
Vallentuna FK
14.29
  
2Karin Bengtsson
14.63
Hanvikens SK
14.63
PB
  
3Agnes Jansson
14.86
Hammarby IF
14.86
PB
  
4Lizette Carlsson
15.27
Vallentuna FK
15.27
PB
  
Final B
20 jun Vind: 0.0
20 junVind: 0.0
1Thea Katsoulaki
16.73
Hanvikens SK
16.73
  
2Suzanne Lesage
17.01
Bromma IF
17.01
PB
  
3Lisa AppelquistBromma IF
17.48
  
Lara Johnsson
DNF
Turebergs FK
DNF
  
Final C
20 jun Vind: 0.0
20 junVind: 0.0
1Edda Chin NygårdsBromma IF
15.53
PB
  
2Ebba Hasselgren SvenssonSpårvägens FK
15.93
PB
  
3Linnéa Lindefalk
16.28
Hammarby IF
16.28
PB
  
4Elisabeth Larsson
18.22
Hammarby IF
18.22
PB
  
F17 Höjd     
20 jun

Final A

Final
20 jun
1Lina Bjerkestam
1.68
Huddinge AIS
1.68
=PB
  
2Tasa Scheele BhatiaTäby IS
1.62
  
3Moa Ringqvist
1.56
Hanvikens SK
1.56
PB
  
4Ophelia ViirmanBromma IF
1.48
  
5Ella Bennett
1.33
Hanvikens SK
1.33
PB
  
5Mellanie Neudinger NellmerBromma IF
1.33
  
5Kharma SarenbrantBromma IF
1.33
  
5Rebecka SjöbergTäby IS
1.33
  
1.331.381.431.481.521.561.591.621.651.681.70
Bjerkestam----oooooxoxxx
Scheele Bhatia---oooxoxoxxx
Ringqvist--oxoxoxoxxx
Viirman--oxxoxxp
Bennettoxxx
Neudinger Nellmeroxxx
Sarenbrantoxxx
Sjöbergoxxx
F17 Stav     
20 jun

Final A

Final
20 jun
1Lisa AppelquistBromma IF
2.80
PB
  
2Alice Arbestål
2.20
Hanvikens SK
2.20
PB
  
Sara Johansson
Sara Johansson 05, Åkersberga
NH
Åkersberga SK
NH
  
2.002.102.202.302.402.502.602.702.802.90
Appelquist----xoooooxxx
Arbeståloooxxx
Johansson------xxx
F17 Längd     
20 jun

Final A

Final
20 jun
1Lara Johnsson
5.06
Turebergs FK
5.06
+1.1 PB
  
2Lykke Iacobaeus
5.05
Värmdö IF
5.05
+1.2 PB
  
3Kharma SarenbrantBromma IF
4.72
+1.5 PB
  
4Suzanne LesageBromma IF
4.61
0.0
  
5Rebecka SjöbergTäby IS
4.57
+0.2
  
6Evelina HamosTäby IS
4.46
–0.4
  
7Alice Ivarsson
Alice Ivarsson 05, Spårvägen
4.37
Spårvägens FK
4.37
0.0
  
Agnes Jansson
NM
Hammarby IF
NM
  
Johnsson5.06
+1.1
x
0.0
4.58
+0.4
4.95
+1.7
4.77
0.0
4.63
-1.3
Iacobaeusx
0.0
5.05
+1.2
x
0.0
x
0.0
x
0.0
x
0.0
Sarenbrant4.484.59
+1.1
4.54
0.0
4.72
+1.5
4.43
0.0
4.52
-0.9
Lesage4.34
+0.2
4.06
+0.1
x
0.0
4.59
+0.7
4.61
0.0
4.39
0.0
Sjöberg4.32
0.0
3.64
0.0
x
0.0
4.57
+0.2
4.26
-1.5
4.34
+0.3
Hamos4.15
0.0
x
0.0
4.40
+0.9
4.23
+1.4
4.27
0.0
4.46
-0.4
Ivarsson4.25
+0.4
4.29
+0.4
4.36
0.0
4.36
0.0
4.37
0.0
4.24
-1.1
Janssonx
0.0
x
0.0
x
0.0
x
0.0
x
0.0
x
0.0
F17 Spjut (500 g)     
20 jun

Final A

Final
20 jun
1Elisabeth Larsson
28.01
Hammarby IF
28.01
PB
  
2Suzanne Lesage
27.61
Bromma IF
27.61
  
3Ida Bonow
Ida Bonow 07, Tureberg
24.87
Turebergs FK
24.87
PB
  
4Kharma SarenbrantBromma IF
23.30
PB
  
5Lisa AppelquistBromma IF
22.04
SB
  
Larsson28.0124.6824.9527.1419.65
Lesage23.6820.4625.4027.6126.6026.87
Bonow24.8717.3821.6422.5520.00
Sarenbrant21.1022.7519.4923.2322.0823.30
Appelquist18.4022.0418.93
F15 80 m     
20 jun
Vind: 0.0

Final A

Final
20 jun
Vind: 0.0
1Ayla Hallberg HossainTurebergs FK
10.05
  
2Elsa Kagevik
10.57
Turebergs FK
10.57
  
3Matilda Borg
10.59
Hammarby IF
10.59
  
4Edith Holmberg
10.75
Hellas FK
10.75
  
5Judith Nielsén
Judith Nielsén 07, Mälarhöjden
10.93
Mälarhöjdens IK
10.93
  
6Emilia Nielsen
11.01
Turebergs FK
11.01
  
Final B
20 jun Vind: +0.5
20 junVind: +0.5
1Agnes Lind
10.58
Bromma IF
10.58
PB
  
2Johanna Pihl
10.82
Hässelby SK
10.82
PB
  
3Alva Back
Alva Back 06, Tureberg
11.11
Turebergs FK
11.11
  
4Amanda Cederberg
11.14
Åkersberga SK
11.14
  
5Eleonora WahlinTäby IS
11.14
  
6Alva Levin
11.29
Bromma IF
11.29
  
Final C
20 jun Vind: +1.2
20 junVind: +1.2
1Alice Helge
11.08
Täby IS
11.08
PB
  
2Rose Masoudi
11.36
Bromma IF
11.36
PB
  
3Annie Grindange
11.43
Turebergs FK
11.43
SB
  
4Evelina Larsson
11.48
Turebergs FK
11.48
PB
  
5Molly Lindell
11.86
Bromma IF
11.86
PB
  
6Ida Borglund
11.90
Täby IS
11.90
PB
  
Final D
20 jun Vind: 0.0
20 junVind: 0.0
1Ulrika Lomakka
11.06
Hellas FK
11.06
PB
  
2Ella Nilsson
11.09
Täby IS
11.09
PB
  
3Clara Aldskogius
11.16
Hammarby IF
11.16
PB
  
4Ida Bonow
Ida Bonow 07, Tureberg
11.16
Turebergs FK
11.16
PB
  
5Tilde Norrbrand
11.29
Turebergs FK
11.29
PB
  
6Hilja LundbergGefle IF
11.32
PB
  
F15 800 m     
20 jun

Final A

Final
20 jun
1Elsa Kagevik
2:25.29
Turebergs FK
2:25.29
SB
  
2Alva Back
Alva Back 06, Tureberg
2:26.09
Turebergs FK
2:26.09
PB
  
3Hilja Lundberg
2:32.46
Gefle IF
2:32.46
PB
  
F15 1500 m hinder     
20 jun

Final A

Final
20 jun
1Venla Engström
5:31.78
Turebergs FK
5:31.78
PB
  
2Ella Johansson
5:41.50
Hammarby IF
5:41.50
PB
  
F15 80 m häck (76.2 cm, 8 m)     
20 jun
Vind: +0.1

Final A

Final
20 jun
Vind: +0.1
1Esther Sahlqvist
11.62
Hammarby IF
11.62
PB
  
2Emmie Wedin
12.83
Turebergs FK
12.83
=PB
  
3Beate Pott
Beate Pott 07, Tureberg
12.92
Turebergs FK
12.92
SB
  
4Annie Grindange
13.25
Turebergs FK
13.25
  
Final B
20 jun Vind: 0.0
20 junVind: 0.0
1Rut Grufman
12.95
Täby IS
12.95
  
2Judith Nielsén
Judith Nielsén 07, Mälarhöjden
12.96
Mälarhöjdens IK
12.96
PB
  
3Tilde Norrbrand
13.49
Turebergs FK
13.49
  
Maggie DahllöfHammarby IF
DNF
  
Final C
20 jun Vind: 0.0
20 junVind: 0.0
1Agnes Lind
13.43
Bromma IF
13.43
PB
  
2Alice Helge
13.44
Täby IS
13.44
PB
  
3Tyra Hedberg
14.36
Hammarby IF
14.36
  
4Ebba Inngul
14.84
Hellas FK
14.84
PB
  
Final D
20 jun Vind: +0.2
20 junVind: +0.2
1Ida Bonow
Ida Bonow 07, Tureberg
13.82
Turebergs FK
13.82
PB
  
2Tyra Holst
13.92
AIK
13.92
PB
  
3Rose Masoudi
14.98
Bromma IF
14.98
PB
  
F15 Höjd     
20 jun

Final A

Final
20 jun
1Emilia Nielsen
1.56
Turebergs FK
1.56
  
2Saga Ågren LundmanDanderyds SK
1.52
PB
  
3Alma HallstenTäby IS
1.48
  
4Johanna Pihl
1.48
Hässelby SK
1.48
  
5Ebba Wennebjer
1.48
Hammarby IF
1.48
  
6Ida BorglundTäby IS
1.43
SB
  
7Annie Grindange
1.38
Turebergs FK
1.38
  
8Ida Bonow
Ida Bonow 07, Tureberg
1.28
Turebergs FK
1.28
  
1.281.331.381.431.481.521.561.60
Nielsen---ooooxxx
Ågren Lundman--ooxooxxx
Hallstenoooooxxx
Pihl--ooxoxxx
Wennebjer--oxxoxoxxx
Borglund-ooxoxxx
Grindange--oxxx
Bonowoxxp
F15 Stav     
20 jun

Final A

Final
20 jun
1Alva Back
Alva Back 06, Tureberg
3.40
Turebergs FK
3.40
  
2Norah EdströmAIK
3.00
PB
  
3Beate Pott
Beate Pott 07, Tureberg
2.80
Turebergs FK
2.80
  
4Rut Grufman
2.70
Täby IS
2.70
  
5Agnes Lind
2.60
Bromma IF
2.60
  
6Molly Lindell
2.20
Bromma IF
2.20
  
2.00
3.10
2.10
3.20
2.20
3.40
2.30
3.50
2.40
2.50
2.60
2.70
2.80
2.90
3.00
Back-
-
-
xo
-
o
-
xxx
-
-
-
-
-
-
-
Edström-
xxx
-
-
-
-
-
-
o
o
o
xo
Pott-
-
-
-
-
-
-
-
o
-
xxx
Grufman-
-
-
-
-
-
xo
o
xxx


Lind-
-
-
o
o
o
o
xxx



Lindello
o
o
xxx







F15 Längd     
20 jun

Final A

Final
20 jun
1Ayla Hallberg HossainTurebergs FK
5.81
+1.8 PB
  
2Elsa Kagevik
5.15
Turebergs FK
5.15
+1.1 PB
  
3Alva Back
Alva Back 06, Tureberg
5.10
Turebergs FK
5.10
0.0
  
4Edith HolmbergHellas FK
4.98
+0.8
  
5Johanna Pihl
4.81
Hässelby SK
4.81
–0.3
  
6Agnes Lind
4.77
Bromma IF
4.77
0.0
  
7Emmie Wedin
4.76
Turebergs FK
4.76
–1.6
  
8Matilda Borg
4.53
Hammarby IF
4.53
+1.2
  
9Tilde Norrbrand
4.53
Turebergs FK
4.53
+0.9 PB
  
10Clara Aldskogius
4.42
Hammarby IF
4.42
0.0
  
11Ida Bonow
Ida Bonow 07, Tureberg
4.41
Turebergs FK
4.41
+1.7 PB
  
12Emilia Nielsen
4.32
Turebergs FK
4.32
+0.6
  
13Molly Lindell
3.71
Bromma IF
3.71
–0.1
  
14Evelina Larsson
3.08
Turebergs FK
3.08
0.0
  
Hallberg Hossainx
0.0
x
0.0
5.81
+1.8
Kagevikx
0.0
4.10
0.0
5.15
+1.1
Back4.59
-0.6
5.09
+0.8
5.10
0.0
Holmberg4.92
0.0
4.81
0.0
4.98
+0.8
Pihl4.58
-0.5
4.81
-0.3
4.77
-0.3
Lind3.83
0.0
4.40
-0.1
4.77
0.0
Wedin4.68
-1.5
4.76
-1.6
4.10w
+2.1
Borg4.41
0.0
4.53
+1.2
4.42
+0.3
Norrbrand4.18
-0.3
4.20
0.0
4.53
+0.9
Aldskogius4.13
-1.4
4.30
-0.4
4.42
0.0
Bonow4.16
0.0
4.31
+1.0
4.41
+1.7
Nielsen3.81
0.0
4.32
+0.6
4.25
+0.3
Lindell3.71
-0.1
3.31
+0.1
3.71
0.0
Larsson3.08
0.0
2.96
-1.0
2.63
-0.7
F15 Spjut (500 g)     
20 jun

Final A

Final
20 jun
1Alva Back
Alva Back 06, Tureberg
40.21
Turebergs FK
40.21
  
2Maggie Dahllöf
32.13
Hammarby IF
32.13
  
3Elsa Kagevik
29.49
Turebergs FK
29.49
  
4Tilde Norrbrand
29.25
Turebergs FK
29.25
PB
  
5Ella Johansson
27.50
Hammarby IF
27.50
  
6Matilda Borg
25.19
Hammarby IF
25.19
  
7Evelina Larsson
24.53
Turebergs FK
24.53
  
8Ida Borglund
14.73
Täby IS
14.73
  
Back40.2135.2836.86
Dahllöf29.2029.8032.13
Kagevik27.6928.2329.49
Norrbrand24.7726.8629.25
Johansson27.50x26.52
Borg25.1925.1923.90
Larssonx24.5322.19
Borglundx14.0414.73
F13 60 m     
Heat 1
19 jun Vind: 0.0
19 junVind: 0.0
1Ebba BorglundTäby IS
8.37
PB
  
2My Lindberg
8.68
Hellas FK
8.68
  
3Olivia Pihl
Olivia Pihl 08, Hässelby
8.78
Hässelby SK
8.78
PB
  
4Saga Berg Ojeda
8.97
Turebergs FK
8.97
  
5Elin Sjöberg
9.05
Danderyds SK
9.05
PB
  
Heat 2
19 jun Vind: 0.0
19 junVind: 0.0
1Elisabeth Teearu
8.46
Turebergs FK
8.46
PB
  
2Ellinor Wendel Haak
8.82
Sundbybergs IK
8.82
PB
  
3Julia Kjellmodin-HansenDanderyds SK
8.94
PB
  
4Elsa Eriksson
9.15
Rånäs 4H
9.15
PB
  
5Emilie EkmanTäby IS
9.26
  
6Zelda Eckers
Zelda Eckers 08, Åkersberga
9.27
Åkersberga SK
9.27
PB
  
Heat 3
19 jun Vind: 0.0
19 junVind: 0.0
1Emelie Lundqvist
8.62
Kungsängen FK
8.62
PB
  
2Elsa RudströmTäby IS
9.31
PB
  
3Lova SvärdhammarEstuna IF
9.39
SB
  
4Charlotta JohanssonTäby IS
9.81
PB
  
5Angelina Wikmark
10.27
Danderyds SK
10.27
PB
  
6Stephanie Thorén
10.34
Åkersberga SK
10.34
PB
  
F13 600 m     
Heat 1
19 jun
19 jun
1Noomi Öhlund KarboubBromma IF
1:51.02
SB
  
2Elsa Rudström
1:56.61
Täby IS
1:56.61
PB
  
3Elsa Eriksson
2:00.78
Rånäs 4H
2:00.78
PB
  
F13 60 m häck (68.6 cm, 7.65 m)     
1Ebba BorglundTäby IS
9.97
PB
  
2Saga Berg Ojeda
10.20
Turebergs FK
10.20
PB
  
3My Lindberg
10.38
Hellas FK
10.38
  
4Olivia Pihl
Olivia Pihl 08, Hässelby
10.96
Hässelby SK
10.96
  
5Angelina Wikmark
13.46
Danderyds SK
13.46
PB
  
Heat 2
19 jun Vind: 0.0
19 junVind: 0.0
1Elsa Eriksson
10.74
Rånäs 4H
10.74
PB
  
2My Nilsson
11.61
Täby IS
11.61
PB
  
3Zelda Eckers
Zelda Eckers 08, Åkersberga
11.91
Åkersberga SK
11.91
PB
  
F13 Höjd     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Ebba BorglundTäby IS
1.48
=PB
  
2Zelda Eckers
Zelda Eckers 08, Åkersberga
1.48
Åkersberga SK
1.48
SB
  
3Elsa Eriksson
1.45
Rånäs 4H
1.45
PB
  
4Lova SvärdhammarEstuna IF
1.42
PB
  
5Emilie EkmanTäby IS
1.32
SB
  
6Vera Kjellgren
1.28
Turebergs FK
1.28
PB
  
6My Nilsson
1.28
Täby IS
1.28
=PB
  
8Arwen PameliusTäby IS
1.28
SB
  
1.131.181.231.281.321.361.391.421.451.481.51
Borglund----oooooxoxxx
Eckers---ooooooxxoxxx
Erikssonoooooooooxxx
Svärdhammar-oooxooooxxx
Ekman-oooxoxxx
Kjellgrenooooxxx
Nilsson-oooxxx
Pamelius-xoooxxx
F13 Längd (zon)     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Ebba BorglundTäby IS
4.83
–1.4
  
2Olivia Pihl
Olivia Pihl 08, Hässelby
4.77
Hässelby SK
4.77
–2.2 PB
  
3Ellinor Wendel Haak
4.44
Sundbybergs IK
4.44
+1.1 PB
  
4Julia Kjellmodin-HansenDanderyds SK
4.36
–1.6 PB
  
5Elin Sjöberg
4.35
Danderyds SK
4.35
–0.6 PB
  
6Elsa Eriksson
4.28
Rånäs 4H
4.28
–0.4 PB
  
7Zelda Eckers
Zelda Eckers 08, Åkersberga
4.20
Åkersberga SK
4.20
+2.0 PB
  
8Emilie EkmanTäby IS
4.09
+0.3 PB
  
9Amanda JörbeckTäby IS
4.06
+1.2
  
10Stephanie Thorén
3.42
Åkersberga SK
3.42
–1.0 PB
  
Borglund4.64
+0.3
4.83
-1.4
4.77
0.0
Pihl4.58
+1.1
4.65
-1.5
4.77
-2.2
Wendel Haak4.17
+1.3
4.35
-1.3
4.44
+1.1
Kjellmodin-Hansen4.36
-1.6
4.12
-1.6
4.14
-1.1
Sjöberg4.33
-1.9
4.33
-1.6
4.35
-0.6
Eriksson4.28
-0.4
4.24
0.0
4.26
-1.0
Eckers3.84
+1.0
3.64
-0.3
4.20
+2.0
Ekman3.94
+1.6
4.09
+0.3
4.07
+0.4
Jörbeck4.06
+1.2
3.40
-1.5
3.77
-0.3
Thorén3.39
-1.8
3.42
-1.0
3.38
+0.2
F13 Kula (2.0 kg)     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Ebba Borglund
10.49
Täby IS
10.49
  
2Lova SvärdhammarEstuna IF
9.57
PB
  
3Emelie Lundqvist
9.20
Kungsängen FK
9.20
  
4Stephanie Rimer
8.94
Turebergs FK
8.94
  
5Charlotta JohanssonTäby IS
8.62
PB
  
6Elsa Eriksson
8.20
Rånäs 4H
8.20
PB
  
7Emilie EkmanTäby IS
7.52
  
8Julia Kjellmodin-HansenDanderyds SK
7.25
PB
  
9Elsa RudströmTäby IS
6.95
PB
  
Borglund10.4910.0510.03
Svärdhammar9.419.279.57
Lundqvist9.208.839.02
Rimer7.668.947.99
Johansson7.328.498.62
Eriksson7.537.668.20
Ekman7.057.527.48
Kjellmodin-Hansen6.957.256.72
Rudström6.826.956.64
F12 60 m     
Heat 1
19 jun Vind: -1.0
19 junVind: -1.0
1Malva Lönn
8.35
Hammarby IF
8.35
PB
  
2Tuva EckerbergTäby IS
8.42
PB
  
3Molly Envall
8.42
Turebergs FK
8.42
PB
  
4Stephanie Rimer
8.48
Turebergs FK
8.48
PB
  
5Nova Hedlund CarlsonBromma IF
8.81
PB
  
6Vera StolpenTäby IS
9.17
  
Heat 2
19 jun Vind: 0.0
19 junVind: 0.0
1Miranda Nordmark-NiskaTullinge FI
9.08
PB
  
2Moa Kjöraas
9.09
F Bålsta IK
9.09
PB
  
3Tyra Sternlind
9.28
Hammarby IF
9.28
PB
  
4Stina Östholm
9.29
Eskilstuna FI
9.29
  
5Lily Dymling
Lily Dymling 09, Vallentuna
9.38
Vallentuna FK
9.38
PB
  
6Matilda DanielssonTullinge FI
9.43
PB
  
Heat 3
19 jun Vind: -0.9
19 junVind: -0.9
1Julie GrevforsTäby IS
9.34
  
2Maya Purmonen
9.41
Rånäs 4H
9.41
PB
  
3Freja Kagevik
9.43
Turebergs FK
9.43
PB
  
4Amanda JörbeckTäby IS
9.56
PB
  
5Astrid Bengtsson
9.75
Sundbybergs IK
9.75
PB
  
6Elvira LarssonAlunda SK
9.81
PB
  
Heat 4
19 jun Vind: -1.4
19 junVind: -1.4
1Elin Strandberg
Elin Strandberg 09, Ösmo Nynäs
9.79
Ösmo Nynäs FIK
9.79
PB
  
2Emelie Elvin
9.83
IF Triangeln
9.83
PB
  
3Sejla Dacic
Sejla Dacic 09, Spårvägen
9.90
Spårvägens FK
9.90
PB
  
4Yana Halubouskaya
9.93
Spårvägens FK
9.93
PB
  
5Freja Ahlepil
10.13
Turebergs FK
10.13
PB
  
6Emma Wiman
Emma Wiman 09, Sundbyberg
10.50
Sundbybergs IK
10.50
PB
  
Heat 5
19 jun Vind: 0.0
19 junVind: 0.0
1Ester Wadström
9.62
Danderyds SK
9.62
PB
  
2Maia Persson
9.96
IF Triangeln
9.96
PB
  
3Tyra Dahlin
Tyra Dahlin 09, Sundbyberg
10.07
Sundbybergs IK
10.07
PB
  
F12 600 m     
Heat 1
19 jun
19 jun
1Malva Lönn
1:51.67
Hammarby IF
1:51.67
  
2Freja Kagevik
1:51.79
Turebergs FK
1:51.79
  
3Freja Ahlepil
1:53.28
Turebergs FK
1:53.28
  
4Moa Kjöraas
1:54.88
F Bålsta IK
1:54.88
PB
  
5Elvira Larsson
2:03.06
Alunda SK
2:03.06
SB
  
6Elin Strandberg
Elin Strandberg 09, Ösmo Nynäs
2:16.41
Ösmo Nynäs FIK
2:16.41
PB
  
Heat 2
19 jun
19 jun
1Stina Östholm
2:00.23
Eskilstuna FI
2:00.23
PB
  
2Lily Dymling
Lily Dymling 09, Vallentuna
2:02.35
Vallentuna FK
2:02.35
SB
  
3Miranda Nordmark-NiskaTullinge FI
2:14.62
PB
  
4Tyra Dahlin
Tyra Dahlin 09, Sundbyberg
2:22.10
Sundbybergs IK
2:22.10
PB
  
5Maya Purmonen
2:46.77
Rånäs 4H
2:46.77
  
F12 60 m häck (68.6 cm, 7.65 m)     
Heat 1
19 jun Vind: -0.6
19 junVind: -0.6
1Malva Lönn
10.09
Hammarby IF
10.09
PB
  
2Tuva EckerbergTäby IS
10.21
PB
  
3Molly Envall
10.48
Turebergs FK
10.48
PB
  
4Vera Stolpen
10.99
Täby IS
10.99
  
5Elise Wiklund
11.05
Turebergs FK
11.05
PB
  
6Freja Kagevik
11.51
Turebergs FK
11.51
PB
  
Heat 2
19 jun Vind: -0.6
19 junVind: -0.6
1Elvira Larsson
11.78
Alunda SK
11.78
PB
  
2Freja Ahlepil
12.42
Turebergs FK
12.42
PB
  
3Amanda JörbeckTäby IS
12.89
  
4Maya Purmonen
14.59
Rånäs 4H
14.59
PB
  
5Julie GrevforsTäby IS
15.55
  
Heat 3
19 jun Vind: 0.0
19 junVind: 0.0
1Sejla Dacic
Sejla Dacic 09, Spårvägen
12.55
Spårvägens FK
12.55
PB
  
2Ester Wadström
12.94
Danderyds SK
12.94
PB
  
3Maia Persson
13.05
IF Triangeln
13.05
PB
  
4Emelie Elvin
13.09
IF Triangeln
13.09
PB
  
5Sofia Deresiewicz
13.37
Sundbybergs IK
13.37
PB
  
F12 Höjd     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Stephanie Rimer
1.52
Turebergs FK
1.52
=PB
  
2Elin Strandberg
Elin Strandberg 09, Ösmo Nynäs
1.42
Ösmo Nynäs FIK
1.42
PB
  
3Elvira LarssonAlunda SK
1.36
  
4Vera StolpenTäby IS
1.36
=PB
  
5Moa Kjöraas
1.32
F Bålsta IK
1.32
PB
  
6Molly Envall
1.32
Turebergs FK
1.32
=PB
  
7Maia Persson
1.23
IF Triangeln
1.23
PB
  
8Astrid Bengtsson
1.23
Sundbybergs IK
1.23
PB
  
9Freja Kagevik
1.13
Turebergs FK
1.13
  
1.08
1.55
1.13
1.18
1.23
1.28
1.32
1.36
1.39
1.42
1.45
1.52
Rimer-
xxx
-
-
o
-
o
o
o
o
o
xo
Strandberg-
-
o
xo
o
xxo
xo
xxo
xxo
xxx

Larsson-
o
o
o
o
xo
o
xxx



Stolpen-
o
o
o
o
o
xo
xxx



Kjöraaso
o
o
o
o
o
xxx




Envall-
o
o
o
o
xo
xxx




Persson-
o
o
xo
xxx






Bengtssono
o
xo
xxo
xxx






Kagevik-
o
xxx








F12 Längd (zon)     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Malva Lönn
5.11
Hammarby IF
5.11
+0.5
  
2Tuva EckerbergTäby IS
4.79
+0.5 PB
  
3Stephanie Rimer
4.63
Turebergs FK
4.63
–1.5 =PB
  
4Molly Envall
4.52
Turebergs FK
4.52
+0.3
  
5Tyra Sternlind
4.47
Hammarby IF
4.47
+0.4
  
6Vera StolpenTäby IS
4.35
+0.5
  
7Moa Kjöraas
4.17
F Bålsta IK
4.17
–0.2 SB
  
8Miranda Nordmark-NiskaTullinge FI
4.08
–1.3 PB
  
9Stina Östholm
4.06
Eskilstuna FI
4.06
–0.2
  
10Elvira LarssonAlunda SK
4.06
+1.1 SB
  
11Julie GrevforsTäby IS
4.00
0.0
  
12Freja Kagevik
3.86
Turebergs FK
3.86
+0.7
  
13Maya Purmonen
3.83
Rånäs 4H
3.83
+0.1 PB
  
14Emelie Elvin
3.71
IF Triangeln
3.71
+0.9 PB
  
15Maia Persson
3.59
IF Triangeln
3.59
+0.3 PB
  
Lönn5.11
+0.5
4.90
+0.1
4.66
-1.0
Eckerberg4.79
+0.5
4.72
-2.2
4.79
-0.2
Rimer4.33
-0.3
4.54
0.0
4.63
-1.5
Envall4.52
+0.3
4.08
0.0
4.49
-1.1
Sternlind4.29
-1.2
4.47
+0.4
4.37
-2.0
Stolpen4.31
-0.1
4.35
+0.5
4.30
-0.8
Kjöraas3.94
-0.3
4.17
-0.2
4.07
-0.1
Nordmark-Niska3.87
+0.4
4.08
-1.3
4.02
-0.9
Östholm3.95
+0.7
4.00
+0.8
4.06
-0.2
Larsson3.86
0.0
4.06
+1.1
3.86
+0.5
Grevfors4.00
0.0
3.67
-0.7
3.94
0.0
Kagevik3.69
-0.6
3.86
+0.7
3.76
-1.1
Purmonen3.75
0.0
3.83
+0.1
3.59
-0.4
Elvin3.71
+0.9
3.56
+0.5
3.53
+0.3
Persson3.59
+0.3
x
0.0

0.0
F12 Kula (2.0 kg)     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Malva Lönn
10.72
Hammarby IF
10.72
PB
  
2Tyra Sternlind
9.07
Hammarby IF
9.07
  
3Tuva EckerbergTäby IS
8.90
  
4Maya Purmonen
8.50
Rånäs 4H
8.50
PB
  
5Elin Strandberg
Elin Strandberg 09, Ösmo Nynäs
8.38
Ösmo Nynäs FIK
8.38
PB
  
6Julie GrevforsTäby IS
7.82
  
7Freja Kagevik
7.28
Turebergs FK
7.28
  
8Astrid Bengtsson
6.74
Sundbybergs IK
6.74
PB
  
9Elvira LarssonAlunda SK
5.75
  
Lönn10.0810.5310.72
Sternlind9.069.078.88
Eckerberg8.508.338.90
Purmonen8.508.448.49
Strandberg6.988.388.31
Grevfors7.327.267.82
Kagevik7.117.28x
Bengtsson6.706.745.92
Larsson5.735.755.56