19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
15.6
15.6
16.6
12.6
11‐13.6
17.6
17.6
17.6
16.6
17.6
16.6
17.6
12.6
15.6
16.6
16.6
16.6
15.6
30.5
16.6
16.6
11.6
1.6
13.6
11.6
7.6
5.6
2.6
5.6
13.6
16.6
13.6
16.6
12.6
14.6
15.6
8.6
8.6
6.6
15.6
3.6
11.6
13.6
13.6
13.6
13.6
12.6
13.6
14.6
13.6
13.6
13.6
13.6
12.6
10.6
10.6
8.6
13.6
13.6
13.6
8.6
13.6
13.6
6.6
6.6
10.6
10.6
12.6
10.6
12.6
12.6
12.6
10.6
10.6
10.6
10.6
9.6
3.6
1.6
30.5
12‐13.6
13.6
12‐13.6
3.6
5.6
2.6
2.6
5‐6.6
11.6
10.6
29.5
6.6
Arena: Slottsskogsvallen   Arrangör: Göteborgs FIF
Tävlande: 194 (122+72)   Starter: 199 (125+74)
Män
M 200 m     

Vind: +0.3

Final A

Final

Vind: +0.3
1Anders Pihlblad
21.51
Örgryte IS
21.51
SB
  
2Kasper KadestålMalmö AI
21.59
  
3Desmond Rogo
21.61
Upsala IF
21.61
SB
  
4Marcus Tornée
Marcus Tornée 98, Helsingborg
21.78
IFK Helsingborg
21.78
SB
  
5Alexander AndreassonÖrgryte IS
21.93
SB
  
6Omar Chaaban
Omar Chaaban 00, Helsingborg
22.19
IFK Helsingborg
22.19
SB
  
M 400 m     


Final A

Final

1Emil Johansson
47.47
Turebergs FK
47.47
SB
  
2Anton SigurdssonMalmö AI
48.32
SB
  
3Gustav Gahne
48.45
Hässelby SK
48.45
PB
  
4Isak Helgesson
49.41
Örgryte IS
49.41
PB
  
5Samuel Wiik
49.94
Örgryte IS
49.94
SB
  
6Anders Logg
50.54
Hälle IF
50.54
SB
  
7Kevin Bodén
Kevin Bodén 02, KFUM Örebro
51.34
KFUM Örebro
51.34
PB
  
M 800 m     


Final A

Final

1Daniel Rowden
Daniel Rowden 97, GBR
1:45.64
97GBR
1:45.64
  
2Robert Farken
Robert Farken 97, GER
1:45.80
97GER
1:45.80
PB
  
3Tony van Diepen
Tony van Diepen 96, NED
1:46.45
96NED
1:46.45
  
4Žan Rudolf
Žan Rudolf 93, SLO
1:46.80
93SLO
1:46.80
SB
  
5Johan Rogestedt
Johan Rogestedt 93, Stenungsunds FI
1:46.89
F Stenungsunds FI
1:46.89
SB
  
6Christoph Kessler
Christoph Kessler 95, GER
1:47.02
95GER
1:47.02
  
7Alexander LundskogUllevi FK
1:47.90
PB
  
8Jeremiah Mutai
Jeremiah Mutai 92, KEN
1:48.10
92KEN
1:48.10
  
Andreas KramerUllevi FK
DNF
  
Joakim Andersson
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Julian Ranc
Julian Ranc 96, FRA
DNF
96FRA
DNF
  
Final B
1Joakim Andersson
1:48.80
Spårvägens FK
1:48.80
SB
  
2Christoffer Frost Johansen
Christoffer Frost Johansen 97, DEN
1:50.21
97DEN
1:50.21
SB
  
3Victor Wahlgren
1:51.07
Mölndals AIK
1:51.07
PB
  
4Emil Danielsson
1:51.32
Spårvägens FK
1:51.32
PB
  
5Benjamin Åberg
1:52.23
Hälle IF
1:52.23
SB
  
6Axel Alness-Borg
1:52.99
IFK Lidingö
1:52.99
PB
  
7Michael Hansson
1:55.28
IS Göta
1:55.28
PB
  
8Mathias Söder
1:55.64
Ullevi FK
1:55.64
SB
  
9Simon Wikell
1:56.26
Mölndals AIK
1:56.26
PB
  
10Hassan Jirrabey
1:58.46
Malmö AI
1:58.46
PB
  
Felix Francois
DNF
Örgryte IS
DNF
  
M 1500 m     


Final A

Final

1Samuel Pihlström
3:42.70
Hälle IF
3:42.70
PB
  
2Gustav Berlin
3:42.82
Hässelby SK
3:42.82
PB
  
3Abdelfath Yassin
3:43.75
Spårvägens FK
3:43.75
PB
  
4Abubakar AbdullahiMalmö AI
3:45.49
SB
  
5Markus Kirk Kjeldsen
Markus Kirk Kjeldsen 01, DEN
3:45.52
01DEN
3:45.52
PB
  
6Estifanos Faid
Estifanos Faid 92, Spårvägen
3:45.80
Spårvägens FK
3:45.80
PB
  
7Alexander Nilsson
3:46.11
Mölndals AIK
3:46.11
PB
  
8Olof Silvander
3:47.56
IFK Lidingö
3:47.56
PB
  
9August Mollén
3:48.16
IF Tjalve
3:48.16
PB
  
Simon WallenlindMölndals AIK
DNF
  
Final B
1Albin Wallenius
3:56.02
Västerås FK
3:56.02
PB
  
2Johan Lamm
Johan Lamm 98, Mölndal
3:59.86
Mölndals AIK
3:59.86
PB
  
3Carl Erixon
4:03.91
Mölndals AIK
4:03.91
PB
  
4Adam Sörqvist
4:06.01
Hälle IF
4:06.01
PB
  
5Jonas Magnusson
4:07.05
Hälle IF
4:07.05
PB
  
6Fabian Haeffler
4:08.93
Mölndals AIK
4:08.93
PB
  
7Axel Johansson
4:15.60
Hälle IF
4:15.60
PB
  
8Filip Jonsson
4:23.41
Hälle IF
4:23.41
PB
  
9Lukas Jakobsson
4:29.31
Sävedalens AIK
4:29.31
PB
  
10Anders Soovik
Anders Soovik 76, Kongahälla
4:45.09
Kongahälla AIK
4:45.09
SB
  
Simon WallenlindMölndals AIK
DNF
  
M 5000 m     


Final A

Final

1Hugo Hay
Hugo Hay 97, FRA
13:10.95
97FRA
13:10.95
PB
  
2Emmanuel Kibet Kiprop
Emmanuel Kibet Kiprop 99, KEN
13:11.02
99KEN
13:11.02
PB
  
3Hillary Kipkoech
Hillary Kipkoech 98, KEN
13:20.62
98KEN
13:20.62
PB
  
4Soufiane Bouchikhi
Soufiane Bouchikhi 90, BEL
13:26.57
90BEL
13:26.57
SB
  
5Matthew Ramsden
Matthew Ramsden 97, AUS
13:31.45
97AUS
13:31.45
  
6Alfred Mukche
Alfred Mukche 94, KEN
13:32.81
94KEN
13:32.81
PB
  
7Simon Debognies
Simon Debognies 96, BEL
13:33.29
96BEL
13:33.29
PB
  
8Seán Tobin
Seán Tobin 94, IRL
13:36.39
94IRL
13:36.39
  
9Adam Clarke
Adam Clarke 91, GBR
13:46.64
91GBR
13:46.64
SB
  
10Mohammad Reza
Mohammad Reza 89, Spårvägen
13:46.74
Spårvägens FK
13:46.74
PB NR
  
11Thijs Nijhuis
Thijs Nijhuis 92, DEN
13:52.60
92DEN
13:52.60
SB
  
12Enock Onchari
Enock Onchari 99, KEN
13:54.30
99KEN
13:54.30
PB
  
13Napoleon Solomon
13:55.09
Turebergs FK
13:55.09
SB
  
Kalle Berglund
Kalle Berglund 96, Spårvägen
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Stewart McSweyn
Stewart McSweyn 95, AUS
DNF
95AUS
DNF
  
Andreas Holst Lindgreen
Andreas Holst Lindgreen 98, DEN
DNF
98DEN
DNF
  
Final B
1Linus Rosdal
13:53.19
IK Akele
13:53.19
PB
  
45 SWE AT
2Jonatan Fridolfsson
13:53.28
Sävedalens AIK
13:53.28
PB
  
46 SWE AT
3Jacob Sommer Simonsen
Jacob Sommer Simonsen 95, DEN
13:55.59
95DEN
13:55.59
PB
  
4Jonatan Gustafsson
14:08.04
KFUM Örebro
14:08.04
PB
  
5Omar Ismail
14:08.14
Högby IF
14:08.14
PB
  
6Anders Grahl
14:37.74
Hälle IF
14:37.74
SB
  
7Wilhelm Bergentz
Wilhelm Bergentz 02, KFUM Örebro
14:38.90
KFUM Örebro
14:38.90
  
8Andreas Jansson
14:39.81
Hässelby SK
14:39.81
SB
  
9Andreas Davidsson
14:49.46
Högby IF
14:49.46
PB
  
10Anders Bergman
14:49.71
Hälle IF
14:49.71
PB
  
11Daniel Cullin
14:50.00
Hälle IF
14:50.00
PB
  
12Oscar Wanemark
14:53.23
Hälle IF
14:53.23
SB
  
13Sharmarke Ahmed
15:00.53
Hälle IF
15:00.53
SB
  
14Robert AlexanderssonHälle IF
15:28.38
SB
  
Samuel TsegayHälle IF
DNF
  
Alexander NilssonMölndals AIK
DNF
  
Gabriel SteffensenUllevi FK
DNF
  
Rickard EmilssonIK Akele
DNF
  
Omar Nuur
DNF
IFK Växjö
DNF
  
Axel Djurberg
DNF
Hässelby SK
DNF
  
M 400 m häck     


Final A

Final

1Thomas Barr
Thomas Barr 92, IRL
49.02
92IRL
49.02
SB
  
2Carl Bengtström
49.85
Örgryte IS
49.85
SB
  
3Johan Claeson
51.76
IFK Växjö
51.76
SB
  
4Ludvig HillenfjärdHuddinge AIS
52.21
PB
  
5Anton Bertilsson
53.29
IFK Växjö
53.29
  
M Stav     


Final A

Final

1Ernest John Obiena
Ernest John Obiena 95, PHI
5.70
95PHI
5.70
SB
  
2Thiago Braz
Thiago Braz 93, BRA
5.65
93BRA
5.65
SB
  
3Pål Haugen Lillefosse
Pål Haugen Lillefosse 01, NOR
5.60
01NOR
5.60
=SB
  
4Cole Walsh
Cole Walsh 95, USA
5.60
95USA
5.60
SB
  
5Adrián Valles
Adrián Valles 95, ESP
5.10
95ESP
5.10
  
6Robin JacobssonUllevi FK
4.90
SB
  
Melker Svärd JacobssonÖrgryte IS
NH
  
4.70
5.80
4.90
5.10
5.20
5.30
5.40
5.50
5.60
5.65
5.70
5.75
Obiena-
xxx
-
-
-
-
-
-
xo
-
o
-
Braz-
-
-
-
-
-
o
-
o
-
xxx
Lillefosse-
-
-
-
o
-
o
o
-
xxx

Walsh-
-
-
-
o
xo
xxp
o
-
xxx

Valles-
-
o
-
xxx






Jacobssono
xxo
xxx








Svärd Jacobsson-
-
-
xp
xx






M Tresteg     


Final A

Final

1Isak Persson
15.39
Örgryte IS
15.39
–0.7
  
2Gustaf BålströmUllevi FK
14.62
–0.8 SB
  
3Oskar Weidenholm
14.48
Mölndals AIK
14.48
+0.1 SB
  
Persson15.01
-0.6
x
-0.9
15.39
-0.7
x
0.0
15.19
-0.4
x
0.0
Bålströmx
-0.8
x
-0.8
14.62
-0.8
x
-0.5
x
-0.4
13.88
-0.2
Weidenholmx
-1.2
13.89
-0.6
x
-0.7
14.20
-0.1
14.34
-0.4
14.48
+0.1
M Kula     


Final A

Final

1Scott Lincoln
Scott Lincoln 93, GBR
20.81
93GBR
20.81
PB
  
2Jesper Arbinge
Jesper Arbinge 97, Spårvägen
18.78
Spårvägens FK
18.78
SB
  
3Arwid Koskinen
16.57
Ullevi FK
16.57
SB
  
4Leo Zikovic
15.02
Örgryte IS
15.02
PB
  
Marcus Thomsen
Marcus Thomsen 98, NOR
NM
98NOR
NM
  
Lincoln20.2419.7920.18x20.8120.70
Arbingex18.2518.4318.60x18.78
Koskinen16.57xxx16.39x
Zikovicx14.4914.9715.02xx
Thomsenxxxxx
M Diskus     


Final A

Final

1Daniel Ståhl
Daniel Ståhl 92, Spårvägen
66.81
Spårvägens FK
66.81
  
2Simon Pettersson
65.26
Hässelby SK
65.26
  
3Gudni Valur Gudnason
Gudni Valur Gudnason 95, ISL
64.92
95ISL
64.92
  
4Lawrence Okoye
Lawrence Okoye 91, GBR
62.61
91GBR
62.61
  
5Philip Milanov
Philip Milanov 91, BEL
61.67
91BEL
61.67
  
6Sven Martin Skagestad
Sven Martin Skagestad 95, NOR
60.05
95NOR
60.05
  
7Jakob GardenkransUpsala IF
57.04
  
Ståhlx66.81xxxx
Pettersson65.2664.23xx63.49x
Gudnason62.04x64.3862.4760.7764.92
Okoyexxx62.61xx
Milanovxxx58.08x61.67
Skagestad60.0559.90x59.88xx
Gardenkransx57.04xxxx
M Slägga     


Final A

Final

1Chris Bennett
Chris Bennett 89, GBR
75.79
89GBR
75.79
SB
  
2Taylor Campbell
Taylor Campbell 96, GBR
74.30
96GBR
74.30
  
3Ragnar Carlsson
72.11
Hässelby SK
72.11
  
4Krisztián Pars
Krisztián Pars 82, HUN
70.11
82HUN
70.11
  
5Oscar Vestlund
68.12
IF Göta Karlstad
68.12
  
6Hugo Sörby
62.52
Upsala IF
62.52
  
Bennett75.7974.8674.7475.6874.3474.24
Campbell74.2272.9474.0873.28x74.30
Carlssonx71.28xx72.11x
Pars69.75xx70.1169.34x
Vestlund68.1266.42
Sörby60.6060.71x59.8762.52x
Kvinnor
K 200 m     

Vind: +0.3

Final A

Final

Vind: +0.3
1Ama Pipi
Ama Pipi 95, GBR
23.40
95GBR
23.40
  
2Imke Vervaet
Imke Vervaet 93, BEL
23.44
93BEL
23.44
  
3Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
23.48
Spårvägens FK
23.48
  
4Phil Healy
Phil Healy 94, IRL
23.65
94IRL
23.65
  
5Lisa Lilja
23.81
Ullevi FK
23.81
SB
  
6Wilma RosenquistMalmö AI
23.87
SB
  
7Irene Ekelund
Irene Ekelund 97, Spårvägen
24.22
Spårvägens FK
24.22
  
Final B
Vind: -1.1
Vind: -1.1
1Julia Henriksson
23.91
IFK Helsingborg
23.91
PB
  
2Emma Jansson
Emma Jansson 97, KFUM Örebro
24.29
KFUM Örebro
24.29
SB
  
3Emelie RantzowIK Ymer
24.82
  
4Tilde Dahlberg
25.30
Hälle IF
25.30
PB
  
5Amanda Hansson
25.84
Hässelby SK
25.84
SB
  
K 400 m     


Final A

Final

1Lova Perman
54.61
IF Göta Karlstad
54.61
PB
  
2Vendela Rydbäck
55.15
IFK Växjö
55.15
PB
  
3Hanna Karlsson
55.89
IF Göta Karlstad
55.89
PB
  
4Josephine Risberg ThoorIFK Helsingborg
56.96
SB
  
5Amanda Holmberg
57.55
Hässelby SK
57.55
SB
  
6Linnea Borrman
1:00.22
Hälle IF
1:00.22
SB
  
7Nelly Elned
1:01.08
Hälle IF
1:01.08
SB
  
K 1500 m     


Final A

Final

1Sarah Healy
Sarah Healy 01, IRL
4:07.78
01IRL
4:07.78
PB
  
2Revee Walcott-Nolan
Revee Walcott-Nolan 95, GBR
4:08.28
95GBR
4:08.28
PB
  
3Axumawit Embaye
Axumawit Embaye 94, ETH
4:10.74
94ETH
4:10.74
SB
  
4Linn Söderholm
4:13.79
Sävedalens AIK
4:13.79
SB
  
5Caroline Högardh
4:18.96
Hässelby SK
4:18.96
SB
  
6Anna Silvander
4:19.82
Hässelby SK
4:19.82
SB
  
7Nora Lundin
4:21.73
Hammarby IF
4:21.73
PB
  
8Natalia Evangelidou
Natalia Evangelidou 91, CYP
4:22.35
91CYP
4:22.35
SB
  
9Andrea Claeson
4:23.98
Turebergs FK
4:23.98
  
10Saga Provci
Saga Provci 04, IFK Göteborg
4:30.78
IFK Göteborg
4:30.78
PB
  
11Olivia Weslien
4:31.86
IF Göta Karlstad
4:31.86
SB
  
Linn NilssonHälle IF
DNF
  
Elin Brink
Elin Brink 97, Mölndal
DNF
Mölndals AIK
DNF
  
Final B
1Elvira Bredin
4:27.59
Turebergs FK
4:27.59
PB
  
2Agnes Thundal
Agnes Thundal 05, IFK Göteborg
4:28.23
IFK Göteborg
4:28.23
PB
  
3Saga Hagelin
4:36.25
Mölndals AIK
4:36.25
PB
  
4Maud De Coninck
4:37.84
Sävedalens AIK
4:37.84
PB
  
5Wilma Ehrnborg
4:39.79
Mölndals AIK
4:39.79
PB
  
6Elin Hagelin
4:41.46
Mölndals AIK
4:41.46
PB
  
7Fanny Andersson
4:41.94
Falkenbergs IK
4:41.94
PB
  
8Paulina Hultberg
4:42.30
Alingsås IF
4:42.30
SB
  
9Tilda Knauer
4:49.98
Hälle IF
4:49.98
SB
  
10Wilma Holmén
5:15.82
Mölndals AIK
5:15.82
PB
  
Elin Brink
Elin Brink 97, Mölndal
DNF
Mölndals AIK
DNF
  
K 5000 m     


Final A

Final

1Sara Christiansson
15:53.27
Sävedalens AIK
15:53.27
SB
  
2Anastasia Denisova
16:21.57
Sävedalens AIK
16:21.57
SB
  
3Alva Malmsten NilssonUpsala IF
17:09.01
PB
  
4Johanna Larsson
17:11.16
Örgryte IS
17:11.16
PB
  
5Malin Strand
Malin Strand 93, Sävedalen
18:13.50
Sävedalens AIK
18:13.50
SB
  
Linn NilssonHälle IF
DNF
  
K Höjd     


Final A

Final

1Maja Nilsson
1.90
Örgryte IS
1.90
  
2Mirela Demireva
Mirela Demireva 89, BUL
1.86
89BUL
1.86
SB
  
3Sofie Skoog
1.78
IF Göta Karlstad
1.78
  
4Barbara Szabó
Barbara Szabó 90, HUN
1.78
90HUN
1.78
  
1.781.821.861.901.93
Nilssonooxoxoxxx
Demireva--xoxxx
Skoogoxxx
Szabóxxoxxx
K Längd     


Final A

Final

1Tilde Johansson
6.54
Falkenbergs IK
6.54
+0.2 SB
  
2Shara Proctor
Shara Proctor 88, GBR
6.40
88GBR
6.40
+0.9
  
3Kaiza Karlén
6.23
IF Göta Karlstad
6.23
0.0
  
4Malin Otterling MarmbrandtVästerås FK
6.16
+0.2
  
5Māra Grīva
Māra Grīva 89, LAT
5.98
89LAT
5.98
–0.8
  
Johansson6.38
-0.5
x
+0.2
6.54
+0.2
5.85
-0.6
x
-1.2
x
-0.1
Proctorx
-0.6
5.96
-0.8
6.40
+0.9
6.15
-0.4
6.09
-1.3
x
-0.1
Karlén5.95
-0.2
6.07
+0.3
6.23
0.0
6.18
-0.5
6.10
-1.1
x
-0.1
Otterling Marmbrandtx
+0.1
6.16
+0.2
6.15
-0.7
6.11
+0.1
6.03
-0.9
x
-0.5
Grīvax
-0.5
5.79
-0.6
x
-0.4
x
+1.2
x
-0.1
5.98
-0.8
K Tresteg     


Final A

Final

1Rebecka AbrahamssonÖrgryte IS
12.97
–1.0
  
Amanda HjalmarssonIFK Växjö
NM
–0.7
  
Lisa WeyhenmeyerUpsala IF
NM
–0.7
  
Abrahamsson12.97
-1.0
x
-0.5
12.66
-0.4
x
+0.1
x
+0.2
12.84
0.0
Hjalmarssonx
-0.7
x
-0.6
x
-0.6
x
-0.8
x
+0.1
x
0.0
Weyhenmeyerx
-0.7
x
-0.6
x
-0.3
x
-0.3
x
+0.4
x
0.0
K Kula     


Final A

Final

1Fanny Roos
18.56
Malmö AI
18.56
  
2Paulina Guba
Paulina Guba 91, POL
17.50
91POL
17.50
SB
  
3Axelina Johansson
17.29
Hässelby SK
17.29
  
4Sara Lennman
Sara Lennman 96, Spårvägen
17.13
Spårvägens FK
17.13
  
5Frida Åkerström
16.70
Hässelby SK
16.70
SB
  
6Maria Nilsson
14.72
IK Orient
14.72
SB
  
Roosx17.9918.56xx18.44
Guba17.3417.50x17.49xx
Johansson15.8916.6717.29xx16.55
Lennmanx16.2716.6717.1017.1317.12
Åkerström16.4216.5116.6916.70x16.70
Nilsson12.8114.2014.4314.72x14.71
K Slägga     


Final A

Final

1Katarzyna Furmanek
Katarzyna Furmanek 96, POL
70.27
96POL
70.27
  
2Grete Ahlberg
67.58
Hammarby IF
67.58
  
3Vanessa Sterckendries
Vanessa Sterckendries 95, BEL
66.80
95BEL
66.80
  
4Tracey AnderssonUllevi FK
65.15
  
5Jessica Mayho
Jessica Mayho 93, GBR
64.49
93GBR
64.49
  
6Sara Forssell
60.71
Motala AIF
60.71
  
7Rebecka Hallerth
57.30
Spårvägens FK
57.30
SB
  
Furmanek68.8068.1970.27x67.9768.56
Ahlberg65.85xxx67.58x
Sterckendriesx65.8065.6866.8066.7165.03
Andersson65.15xxx63.1064.30
Mayhoxx64.49x63.84x
Forssellx58.2760.71x59.0559.83
Hallerth56.07x57.3056.60x53.83