24.10
24.10
24.10
21.10
17.10
23.10
23‐24.10
9.9
17.10
16.10
23.10
23.10
22.10
21.10
10.10
9.10
10.10
27.9
3.10
9.10
18.9
2.10
17.10
2.10
18.9
16.10
10.10
14.10
30.9
30.9
16.10
16.10
16.10
3.10
17.10
14.10
9.10
3.10
10.10
17.10
17.10
16.10
16.10
3.10
26.9
13.10
7.10
14.10
9.10
28.8
6.10
9.10
13.10
9.10
9.10
9.10
12.10
9.10
19.9
12.10
10.10
10.10
9.10
10.10
3.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
9.10
9.10
3.10
30.9
10.10
25.9
13.9
27.9
19.9
9.10
3.10
26.9
9.10
7.10
7.10
6.10
10.10
9.10
9.10
9.10
7.10
7.10
30.9
9.10
9.10
2.10
Arena: Källbrinks IP   Arrangör: Huddinge AIS
Tävlande: 118 (62+56)   Starter: 134 (71+63)

 Män 
1Upsala IF 55
2KFUM Örebro 45
3Huddinge AIS 40
4IFK Lidingö 38
IFK UmeåDNS
Högby IFDNS
 Kvinnor 
1Huddinge AIS 54
2Täby IS 51
3KFUM Örebro 41
4IFK Lidingö 24
Gefle IFDNS
Hovslätt IKDNS

select distinct results21.*, womenpbestsweden.BB AS PBwomen, womensbestsweden.BB AS SBwomen, CASE WHEN EventN IN (910, 193) THEN EventN+RealMetres/100 ELSE EventN END AS RealEventN, RealEventN AS RealEventN2, '' AS SM, countries.Countryfull, Events.Event AS eventry, results21.Ind AS Indiiy, results21.ID AS ID, results21.ID AS IDI, Events.TF AS type, results21.eventname AS en2, results21.Country AS RealCountry, IF(EndDate Is Null,'',CONCAT(DAYOFMONTH(results21.Date),' ')) AS Datti1, IF(EndDate Is Null,'',substring(Monthname(results21.Date),1,3)) AS Datti2, Round.Roundname, Events.Eventname, Pos.PosName, Sex.Sexi, CASE WHEN results21.AGO IN (12,15) THEN b.AGName ELSE a.AGName END AS AGName, CASE WHEN results21.AGO IN (12,15) THEN b.AGO ELSE a.AGO END AS agoo, `2010`.irrelagularities.Irrname, CASE WHEN results21.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.BB ELSE `2010`.womenwl.BB END AS WL, CASE WHEN results21.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.Standing ELSE `2010`.womenwl.Standing END AS Standingi, CASE WHEN results21.Date<=Club10end THEN Club10 WHEN results21.Date<=Club9end THEN Club9 WHEN results21.Date<=Club8end THEN Club8 WHEN results21.Date<=Club7end THEN Club7 WHEN results21.Date<=Club6end THEN Club6 WHEN results21.Date<=Club5end THEN Club5 WHEN results21.Date<=Club4end THEN Club4 WHEN results21.Date<=Club3end THEN Club3 WHEN results21.Date<=Club2end THEN Club2 ELSE sweclubsat.Club END AS RealClub, posswe.PosName AS posswe, combinedmen.eventno AS combM, combinedwomen.eventno AS combW FROM results21 LEFT JOIN `2010`.sweclubsat ON sweclubsat.ID=results21.ID AND CASE WHEN results21.Sex=1 and (results21.secondarypos not rlike ('K|F') or results21.secondarypos is null) THEN sweclubsat.gender='M' ELSE sweclubsat.gender='W' END LEFT JOIN (SELECT events.*, eventsext.Orderi AS RealEventN FROM events LEFT JOIN `2010`.eventsext ON events.Event=eventsext.Event) AS Events ON CAST(results21.EventN AS UNSIGNED) = Events.Orderi LEFT JOIN Sex ON results21.Sex = Sex.Sex LEFT JOIN Comp ON results21.CID = Comp.CID LEFT JOIN AG as a ON results21.AGO = a.AGO LEFT JOIN AG as b ON results21.Points = b.AgeGroup LEFT OUTER JOIN Pos ON results21.PosOrderg = Pos.Orderi LEFT OUTER JOIN Round ON results21.Round = Round.Ro LEFT JOIN `2010`.irrelagularities ON `2010`.irrelagularities.Irr = results21.Irr LEFT JOIN `2010`.menwl ON `2010`.menwl.iid = results21.iid LEFT JOIN `2010`.womenwl ON `2010`.womenwl.iid = results21.iid LEFT JOIN world.countries ON results21.Country=countries.Country LEFT JOIN results.posswe ON results21.PosOrderg = posswe.Orderi LEFT JOIN `2010`.combinedmen ON results21.IID=combinedmen.parentid AND results21.Sex=1 LEFT JOIN `2010`.combinedwomen ON results21.IID=combinedwomen.parentid AND results21.Sex=2 LEFT JOIN `2010`.womenpbestsweden ON results21.iid=womenpbestsweden.iid AND (results21.Sex=2 OR results21.secondarypos rlike ('K|F')) AND womenpbestsweden.Roundi IS NULL LEFT JOIN `2010`.womensbestsweden ON results21.iid=womensbestsweden.iid AND (results21.Sex=2 OR results21.secondarypos rlike ('K|F')) AND womensbestsweden.Roundi IS NULL WHERE results21.CID= 12987142 AND `2010`.womenwl.Roundi IS NULL AND `2010`.menwl.Roundi IS NULL ORDER BY Sex, CASE WHEN results21.AGO=15 THEN COALESCE(agoo,0)+100000 ELSE agoo END, combM, combW, RealEventN2, RealEventN, CASE WHEN results21.AGO=12 THEN 999999 ELSE results21.AGO END, results21.Round, Posorderg, CASE WHEN Remarks Is Not Null THEN CASE WHEN Pos1>0 THEN 2 ELSE 3 END ELSE CASE WHEN Pos1>0 THEN 0 ELSE 1 END END, CASE WHEN Pos1 IS NOT NULL THEN Pos1 ELSE 999999 END, SortResult, RealMetres DESC

Män
M 100 m     

Vind: -2.1

Final A

Final

Vind: -2.1
1Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
10.99
SB
  
2Simon Sharapo
Simon Sharapo 01, KFUM Örebro
11.02
KFUM Örebro
11.02
SB
  
3Simon Plesse
11.10
Upsala IF
11.10
  
4Adam Lindhe
21.53
IFK Lidingö
21.53
SB
  
M 200 m     

Vind: +2.9

Final A

Final

Vind: +2.9
1Desmond Rogo
21.47w
Upsala IF
21.47w
  
2Tom Kling-Baptiste
21.76w
Huddinge AIS
21.76w
  
3Robin Isaksson
22.78w
IFK Lidingö
22.78w
  
4Ludvig Molinder
Ludvig Molinder 03, KFUM Örebro
22.84w
KFUM Örebro
22.84w
  
M 400 m     


Final A

Final

1Alvin Reinebo
Alvin Reinebo 04, KFUM Örebro
48.73
KFUM Örebro
48.73
PB
  
2Andreas Movin
49.86
IFK Lidingö
49.86
SB
  
3Fredrik Kihlblom
50.18
Huddinge AIS
50.18
PB
  
4Eemeli Peura
52.25
Upsala IF
52.25
PB
  
M 800 m     


Final A

Final

1Henrik Franzén
Henrik Franzén 03, KFUM Örebro
1:58.94
KFUM Örebro
1:58.94
SB
  
2Viktor Frisk
1:59.18
Huddinge AIS
1:59.18
SB
  
3Axel Alness-Borg
1:59.20
IFK Lidingö
1:59.20
SB
  
4Björn Seifert
1:59.95
Upsala IF
1:59.95
SB
  
M 1500 m     


Final A

Final

1Jonatan Gustafsson
3:53.83
KFUM Örebro
3:53.83
SB
  
2Viktor Frisk
4:09.77
Huddinge AIS
4:09.77
SB
  
3Julius Mördrup
4:11.89
IFK Lidingö
4:11.89
SB
  
4Vidar Arvidsson
4:21.01
Upsala IF
4:21.01
PB
  
M 5000 m     


Final A

Final

1Wilhelm Bergentz
Wilhelm Bergentz 02, KFUM Örebro
15:20.92
KFUM Örebro
15:20.92
  
2Ludvig Johansson
15:53.07
IFK Lidingö
15:53.07
SB
  
3Joakim Thelin
16:03.21
Upsala IF
16:03.21
PB
  
4Henrik Brattander
16:40.41
Huddinge AIS
16:40.41
SB
  
M 3000 m hinder     


Final A

Final

1Noha Olsson
Noha Olsson 02, KFUM Örebro
9:54.55
KFUM Örebro
9:54.55
PB
  
2Johan Lindberg
10:51.78
Upsala IF
10:51.78
SB
  
3Mikael Rosengren
12:32.08
Huddinge AIS
12:32.08
PB
  
M 110 m häck     

Vind: +1.5

Final A

Final

Vind: +1.5
1Andreas Gustafsson
15.33
Upsala IF
15.33
SB
  
2David Adrian
15.74
Huddinge AIS
15.74
SB
  
3Tom Johansson
Tom Johansson 99, KFUM Örebro
16.30
KFUM Örebro
16.30
PB
  
4Melker Carlens
18.34
IFK Lidingö
18.34
PB
  
M 400 m häck     


Final A

Final

1Isak Andersson
52.47
Upsala IF
52.47
SB
  
2Ludvig HillenfjärdHuddinge AIS
52.82
  
3Linus Strand
Linus Strand 01, KFUM Örebro
55.72
KFUM Örebro
55.72
PB
  
4Melker Carlens
1:01.55
IFK Lidingö
1:01.55
PB
  
M Höjd     


Final A

Final

1Oskar Lundqvist
2.08
Upsala IF
2.08
SB
  
2Hampus Carlens
1.96
IFK Lidingö
1.96
SB
  
3Tom Johansson
Tom Johansson 99, KFUM Örebro
1.92
KFUM Örebro
1.92
SB
  
4Olle Hammarberg
1.92
Huddinge AIS
1.92
PB
  
1.651.751.821.871.921.962.002.052.082.11
Lundqvist----oooooxxx
Carlens--ooooxxx
Johansson--oooxxx
Hammarbergooooxxoxxx
M Stav     


Final A

Final

1Andreas GustafssonUpsala IF
4.56
SB
  
2Robin Isaksson
3.80
IFK Lidingö
3.80
PB
  
3Alexsander HeatonHuddinge AIS
3.80
PB
  
Rasmus Carlsson
Rasmus Carlsson 88, KFUM Örebro
NH
KFUM Örebro
NH
  
3.203.403.603.804.004.314.464.564.66
Gustafsson----oooxxoxp
Isaksson--xooxxx
Heatonooxoxxoxxx
Carlsson--------xxx
M Längd     


Final A

Final

1Andreas OtterlingIFK Lidingö
7.47
+1.8
  
2Joakim Hellbratt
6.84
Huddinge AIS
6.84
+1.1
  
3Max Andersson
6.77
Upsala IF
6.77
+0.8 SB
  
4Albin Gyhlenius
Albin Gyhlenius 05, KFUM Örebro
5.97
KFUM Örebro
5.97
+0.2 PB
  
Otterling7.47
+1.8
x
-1.3
x
+0.7
x
+1.0
3.24
-1.4
x
+0.6
Hellbrattx
+2.2
x
+1.9
6.63
+1.3
6.84
+1.1
x
-0.2
6.69
+1.2
Andersson6.51
-0.7
x
0.0
6.09
+1.8

0.0
6.73
+0.4
6.77
+0.8
Gyhlenius5.78
+1.3
5.81
+1.0
x
+1.4
5.63
+0.8
x
+0.2
5.97
+0.2
M Tresteg     


Final A

Final

1Antonis Dinopoulos
14.72
Upsala IF
14.72
–0.1 SB
  
2Albin Boestad
14.59
IFK Lidingö
14.59
–0.4 SB
  
3Josh Routh
Josh Routh 02, Huddinge
13.76
Huddinge AIS
13.76
+1.0 PB
  
4Hampus Hillding
Hampus Hillding 06, KFUM Örebro
11.40
KFUM Örebro
11.40
+1.3 PB
  
Dinopoulos14.72
-0.1
x
-0.7
14.14
+0.1
x
+0.8
14.25
+0.9
14.37
+1.2
Boestadx
+0.4
x
-0.4
x
-2.3
14.59
-0.4
x
+0.2
x
+1.1
Routhx
+0.1
13.63
-0.1
13.76
+1.0
13.32
-1.3
x
+1.3
13.57
+0.4
Hillding10.91
+0.6
10.63
+1.6
11.40
+1.3
11.16
+0.5
11.08
+0.5
x
+1.4
M Kula     


Final A

Final

1Viktor Gardenkrans
17.26
Upsala IF
17.26
  
2Rasmus Carlsson
Rasmus Carlsson 88, KFUM Örebro
13.41
KFUM Örebro
13.41
SB
  
3Fredrick Ekholm
12.39
IFK Lidingö
12.39
SB
  
4Tomas Classon
9.64
Huddinge AIS
9.64
SB
  
Gardenkransx16.5417.0517.26
Carlsson12.6913.0713.2913.0612.9513.41
Ekholm11.5712.3912.1812.3312.2512.35
Classon9.319.64
M Diskus     


Final A

Final

1Jakob Gardenkrans
56.57
Upsala IF
56.57
  
2Linus Bernhult
Linus Bernhult 75, KFUM Örebro
42.02
KFUM Örebro
42.02
SB
  
3Johannes Lilius
41.31
Huddinge AIS
41.31
SB
  
4Michael Welin
25.39
IFK Lidingö
25.39
SB
  
Gardenkrans55.58xxx56.5756.37
Bernhult40.3139.6440.4541.1442.0240.85
Liliusxxx40.77x41.31
Welin23.8224.9525.0925.3925.0824.18
M Slägga     


Final A

Final

1Hugo Sörby
Hugo Sörby 01, Upsala IF
62.10
Upsala IF
62.10
  
2Johannes Lilius
49.38
Huddinge AIS
49.38
PB
  
3Gustav Andersson
39.24
IFK Lidingö
39.24
PB
  
4Linus Bernhult
Linus Bernhult 75, KFUM Örebro
39.23
KFUM Örebro
39.23
SB
  
Sörby62.1061.97xxx61.46
Lilius49.38
Anderssonx36.01x36.51x39.24
Bernhult34.2936.54x39.23x
M Spjut     


Final A

Final

1Tim Holmberg
53.25
Upsala IF
53.25
  
2Tomas Lundberg
51.32
IFK Lidingö
51.32
SB
  
3Leon Bodén
Leon Bodén 05, KFUM Örebro
49.82
KFUM Örebro
49.82
PB
  
4Tony Karlsson
37.53
Huddinge AIS
37.53
SB
  
Holmberg53.2551.4050.4751.2853.0453.19
Lundberg49.4447.1751.3250.4750.7249.07
Bodénx48.3044.3849.8248.9947.55
Karlsson34.7336.7136.85x37.2337.53
M 4x100 m     


Final A

Final

1KFUM Örebro 
42.34
  
  Stefan Franzén  03, Ludvig Molinder  03, Simon Sharapo  01, Linus Strand  01
2Upsala IF 
42.45
  
  Simon Plesse  02, Desmond Rogo  96, Oskar Motta  98, Marcus Hagerud  01
3IFK Lidingö 
42.96
  
  Albin Boestad  97, Andreas Movin  96, Robin Isaksson  02, Erik Hermelin  96
4Huddinge AIS 
43.57
  
  Dennis Elms Jansson  95, Ludvig Hillenfjärd  97, Emil Sörqvist  03, Linus Simmerlein  02
Kvinnor
K 100 m     

Vind: -1.0

Final A

Final

Vind: -1.0
1Emma Jansson
Emma Jansson 97, KFUM Örebro
12.20
KFUM Örebro
12.20
SB
  
2Leticia BuchliTäby IS
12.99
  
3Minna LeijonhufvudHuddinge AIS
13.06
PB
  
4Elisabeth HvalgrenIFK Lidingö
13.30
SB
  
K 200 m     

Vind: -0.9

Final A

Final

Vind: -0.9
1Emma Jansson
Emma Jansson 97, KFUM Örebro
24.45
KFUM Örebro
24.45
SB
  
2Linnéa Frobe
25.61
Täby IS
25.61
SB
  
3Sarah Karlsson
26.80
Huddinge AIS
26.80
SB
  
4Elisabeth HvalgrenIFK Lidingö
27.19
SB
  
K 400 m     


Final A

Final

1Rebecca Högberg
Rebecca Högberg 84, KFUM Örebro
56.31
KFUM Örebro
56.31
SB
  
2Linnéa Frobe
56.89
Täby IS
56.89
SB
  
3Elwira Ripsweden
1:01.55
Huddinge AIS
1:01.55
SB
  
K 800 m     


Final A

Final

1Rebecca Högberg
Rebecca Högberg 84, KFUM Örebro
2:31.72
KFUM Örebro
2:31.72
SB
  
2Greta Graziani
2:32.21
Täby IS
2:32.21
SB
  
3Lisa Bäckdén
2:37.84
Huddinge AIS
2:37.84
SB
  
4Alina Vuokila
2:54.81
IFK Lidingö
2:54.81
SB
  
K 1500 m     


Final A

Final

1Hanna Lindholm
4:32.08
Huddinge AIS
4:32.08
PB NR40
  
2Elin Freed
Elin Freed 06, KFUM Örebro
4:58.20
KFUM Örebro
4:58.20
SB
  
3Elsa Lennartsson
5:24.49
Täby IS
5:24.49
PB
  
K 5000 m     


Final A

Final

1Camilla Elofsson
17:12.85
Huddinge AIS
17:12.85
SB
  
2Rebecka Öberg
18:29.90
IFK Lidingö
18:29.90
PB
  
3Karin Olsson
18:35.84
Täby IS
18:35.84
SB
  
K 3000 m hinder     


Final A

Final

1Emilia Lillemo
10:27.65
Täby IS
10:27.65
MR SB
  
2Susanne Viklund
14:40.15
Huddinge AIS
14:40.15
PB
  
K 100 m häck     

Vind: +0.5

Final A

Final

Vind: +0.5
1Alma Flygt
14.45
Täby IS
14.45
PB
  
2Alva von Gerber
14.59
Huddinge AIS
14.59
SB
  
3Lisa Fröberg
16.41
IFK Lidingö
16.41
SB
  
K 400 m häck     


Final A

Final

1Madeleine SöderqvistHuddinge AIS
1:04.60
PB
  
2Daniela Karlsson
1:07.12
Täby IS
1:07.12
SB
  
3Tilde Söberg Lager
1:12.08
KFUM Örebro
1:12.08
PB
  
4Kristina Hvalgren
1:15.87
IFK Lidingö
1:15.87
PB
  
K Höjd     


Final A

Final

1Kajsa Engblom
1.70
Huddinge AIS
1.70
=PB
  
2Karin Boestad
1.67
IFK Lidingö
1.67
PB
  
3Tasa Scheele BhatiaTäby IS
1.63
PB
  
4Emma Stenman
Emma Stenman 02, KFUM Örebro
1.54
KFUM Örebro
1.54
SB
  
1.401.471.541.591.631.671.701.73
Engblom--ooooxoxxx
Boestad-ooooxxoxxx
Scheele Bhatiaooooxxoxxx
Stenmanooxxoxxx
K Stav     


Final A

Final

1Sara WinbergTäby IS
4.00
SB
  
2Johanna Hellman
3.38
IFK Lidingö
3.38
SB
  
3Emelie Forsberg
3.28
Huddinge AIS
3.28
  
4Stella Stenman
Stella Stenman 04, KFUM Örebro
2.60
KFUM Örebro
2.60
PB
  
2.00
4.00
2.30
4.10
2.60
2.80
3.00
3.15
3.28
3.38
3.58
3.68
3.90
Winberg-
xo
-
xxx
-
-
-
-
-
-
o
xxo
xxo
Hellman-
-
-
-
o
o
-
o
xxx


Forsberg-
-
-
-
xo
xxo
o
xxx



Stenmano
o
o
xxx







K Längd     


Final A

Final

1Lisa Mårtensson
5.46
Huddinge AIS
5.46
+1.3 PB
  
2Hannah StenbeckTäby IS
5.08
+1.7 SB
  
3Olivia Österling StrömstedtKFUM Örebro
4.99
+0.6 SB
  
Mårtensson5.30
+1.3
x
+1.0
5.40
+0.9
5.42
+1.0
5.46
+1.3
5.34
+0.9
Stenbeck5.03
-1.1
5.08
+1.7
3.60
-1.4
3.65
+0.2
x
+1.7
3.62
+1.2
Österling Strömstedt4.99
+0.6
4.98
+2.0
x
-0.1
3.14
+0.9
4.95w
+2.3
x
+0.7
K Tresteg     


Final A

Final

1Maja Björk
10.98
Huddinge AIS
10.98
+0.7
  
2Louise Tilly
10.36
Täby IS
10.36
–0.4 SB
  
3Maja Bernhult
Maja Bernhult 09, KFUM Örebro
8.63
KFUM Örebro
8.63
+0.5 PB
  
Björk10.98
+0.7
10.27
-2.4
x
0.0
x
0.0
10.77
+0.8
10.63w
+3.3
Tillyx
0.0
10.36
-0.4
x
0.0
10.07
+1.2
10.03
+0.7
10.08
+1.8
Bernhult8.49
-0.6
8.53
-0.6
7.88
+1.6
7.23
+0.3
8.59w
+2.7
8.63
+0.5
K Kula     


Final A

Final

1Lovisa Linde
12.40
Täby IS
12.40
PB
  
2Emilia Stenström
11.84
Huddinge AIS
11.84
SB
  
3Linda Skantze
10.24
IFK Lidingö
10.24
PB
  
4Alva Nilsson
Alva Nilsson 04, KFUM Örebro
9.83
KFUM Örebro
9.83
PB
  
Linde12.0012.4012.12xxx
Stenström11.8411.4511.5711.5211.71x
Skantze8.6510.2410.19x7.839.34
Nilsson8.608.589.139.67x9.83
K Diskus     


Final A

Final

1Lena Björk
40.27
IFK Lidingö
40.27
SB
  
2Tilda Bernhult
Tilda Bernhult 04, KFUM Örebro
36.49
KFUM Örebro
36.49
SB
  
3Sara Gruvfält-RosénHuddinge AIS
35.88
SB
  
4Maria SödergrenTäby IS
22.21
PB
  
Björk36.7338.2739.15x40.2737.37
Bernhult35.39xxx35.5736.49
Gruvfält-Rosén35.8835.34x33.8434.8733.00
Södergren21.68xx22.2120.05x
K Slägga     


Final A

Final

1Sofie Fransson
Sofie Fransson 02, KFUM Örebro
42.32
KFUM Örebro
42.32
PB
  
2Simone Adolfsson
37.67
Huddinge AIS
37.67
PB
  
3Victoria PsilanderIFK Lidingö
23.66
PB
  
4Caroline LarssonTäby IS
23.49
PB
  
Fransson41.35x41.0340.8042.3241.83
Adolfsson35.9136.0635.1035.5837.6737.50
Psilander21.1921.5823.6620.6117.6623.11
Larssonxx22.4823.4920.61x
K Spjut     


Final A

Final

1Tilda Bernhult
Tilda Bernhult 04, KFUM Örebro
41.43
KFUM Örebro
41.43
PB
  
2Lovisa Linde
40.01
Täby IS
40.01
PB
  
3Emilia Stenström
32.83
Huddinge AIS
32.83
SB
  
4Leia Wiström RoosIFK Lidingö
19.00
PB
  
Bernhult40.2139.5337.2938.87x41.43
Linde35.5437.8640.0137.11
Stenströmx32.8331.4530.48
Wiström Roos16.3016.8016.2417.7519.0018.66
K 4x100 m     


Final A

Final

1Huddinge AIS 
48.70
  
 Kajsa Engblom  01, Sarah Karlsson  01, Alva von Gerber  00, Minna Leijonhufvud  03
2Täby IS 
49.07
  
 Daniela Karlsson  96, Leticia Buchli  02, Alma Flygt  03, Sara Winberg  04
3KFUM Örebro 
51.10
  
 Olivia Österling Strömstedt  01, Emma Jansson  97, Emma Stenman  02, Rebecca Högberg  84