9.10
18.9
2.10
17.10
2.10
18.9
16.10
10.10
14.10
30.9
30.9
16.10
16.10
16.10
3.10
17.10
14.10
9.10
3.10
10.10
17.10
17.10
16.10
16.10
3.10
26.9
13.10
7.10
14.10
9.10
28.8
6.10
9.10
13.10
9.10
9.10
9.10
12.10
9.10
19.9
12.10
10.10
10.10
9.10
10.10
3.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
9.10
9.10
3.10
30.9
10.10
25.9
13.9
27.9
19.9
9.10
3.10
26.9
9.10
7.10
7.10
6.10
10.10
9.10
9.10
9.10
7.10
7.10
30.9
9.10
9.10
2.10
2.10
26.9
26.9
5.10
2.10
2.10
3.10
2.10
26.9
29.9
27.9
22.9
20.9
15.9
3.10
26.9
2.10
2.10
2.10
Arena: Arena Toruń   Arrangör: Roster Athletics
Tävlande: 653 (354+299)   Starter: 998 (533+465)

Män
M 60 m     
Inne 6 mar

Final A

Final
Inne 6 mar
1Lamont Marcell Jacobs
Lamont Marcell Jacobs 94, ITA
6.47
94ITA
6.47
PB NR
  0.156
2Kevin Kranz
Kevin Kranz 98, GER
6.60
98GER
6.60
  0.149
3Ján Volko
Ján Volko 96, SVK
6.61
96SVK
6.61
  0.154
4Andrew Robertson
Andrew Robertson 90, GBR
6.63
90GBR
6.63
  0.156
5Carlos Nascimento
Carlos Nascimento 94, POR
6.65
94POR
6.65
  0.167
6Remigiusz Olszewski
Remigiusz Olszewski 92, POL
6.66
92POL
6.66
  0.117
7Karl Erik Nazarov
Karl Erik Nazarov 99, EST
6.67
99EST
6.67
  0.146
8Kojo Musah
Kojo Musah 96, DEN
6.68
96DEN
6.68
  0.132
Semi 1
6 mar
6 mar
1Andrew Robertson
Andrew Robertson 90, GBR
6.59
90GBR
6.59
SB
Q
  0.143
2Kojo Musah
Kojo Musah 96, DEN
6.63
96DEN
6.63
Q
  0.121
3Mouhamadou Fall
Mouhamadou Fall 92, FRA
6.64
92FRA
6.64
  0.161
4Michael Pohl
Michael Pohl 89, GER
6.67
89GER
6.67
  0.136
5Kobe Vleminckx
Kobe Vleminckx 98, BEL
6.68
98BEL
6.68
  0.140
6Bence Boros
Bence Boros 96, HUN
6.69
96HUN
6.69
  0.148
7Stanislav Kovalenko
Stanislav Kovalenko 97, UKR
6.69
97UKR
6.69
  0.134
8Dominik Kopeć
Dominik Kopeć 95, POL
6.69
95POL
6.69
  0.152
Semi 2
6 mar
6 mar
1Lamont Marcell Jacobs
Lamont Marcell Jacobs 94, ITA
6.56
94ITA
6.56
Q
  0.157
2Karl Erik Nazarov
Karl Erik Nazarov 99, EST
6.62
99EST
6.62
PB NR
Q
  0.140
3Oliver Bromby
Oliver Bromby 98, GBR
6.64
98GBR
6.64
SB
  0.159
4Konstadínos Zíkos
Konstadínos Zíkos 98, GRE
6.67
98GRE
6.67
  0.167
5Przemysław Słowikowski
Przemysław Słowikowski 93, POL
6.68
93POL
6.68
  0.131
6Julian Wagner
Julian Wagner 98, GER
6.68
98GER
6.68
  0.161
7Kayhan Özer
Kayhan Özer 98, TUR
6.69
98TUR
6.69
  0.133
8Erik Kostrytsya
Erik Kostrytsya 99, UKR
6.72
99UKR
6.72
  0.143
Semi 3
6 mar
6 mar
1Ján Volko
Ján Volko 96, SVK
6.57
96SVK
6.57
SB
Q
  0.151
2Kevin Kranz
Kevin Kranz 98, GER
6.58
98GER
6.58
Q
  0.156
3Remigiusz Olszewski
Remigiusz Olszewski 92, POL
6.60
92POL
6.60
q
  0.127
4Carlos Nascimento
Carlos Nascimento 94, POR
6.62
94POR
6.62
PB
q
  0.144
5Amaury Golitin
Amaury Golitin 97, FRA
6.64
97FRA
6.64
  0.171
6Harry Aikines-Aryeetey
Harry Aikines-Aryeetey 88, GBR
6.67
88GBR
6.67
=SB
  0.127
7Oleksandr Sokolov
Oleksandr Sokolov 97, UKR
6.67
97UKR
6.67
  0.126
8Chituru Ali
Chituru Ali 99, ITA
6.68
99ITA
6.68
PB
  0.153
Heat 1
6 mar
6 mar
1Lamont Marcell Jacobs
Lamont Marcell Jacobs 94, ITA
6.59
94ITA
6.59
Q
  0.140
2Oliver Bromby
Oliver Bromby 98, GBR
6.70
98GBR
6.70
Q
  0.146
3Ioánnis Nifadópoulos
Ioánnis Nifadópoulos 90, GRE
6.74
90GRE
6.74
SB
  0.140
4Daniel Rodríguez
Daniel Rodríguez 95, ESP
6.75
95ESP
6.75
  0.138
5Jan Veleba
Jan Veleba 86, CZE
6.75
86CZE
6.75
  0.135
6Yury Zabalotny
Yury Zabalotny 97, BLR
6.79
97BLR
6.79
  0.124
Heat 2
6 mar
6 mar
1Remigiusz Olszewski
Remigiusz Olszewski 92, POL
6.68
92POL
6.68
Q
  0.147
2Erik Kostrytsya
Erik Kostrytsya 99, UKR
6.71
99UKR
6.71
SB
Q
  0.127
3Luca Lai
Luca Lai 92, ITA
6.73
92ITA
6.73
  0.159
4Samuli Samuelsson
Samuli Samuelsson 95, FIN
6.75
95FIN
6.75
  0.157
5Markus Fuchs
Markus Fuchs 95, AUT
6.77
95AUT
6.77
  0.137
6Gediminas Truskauskas
Gediminas Truskauskas 98, LTU
6.80
98LTU
6.80
  0.144
7Umut Uysal
Umut Uysal 02, TUR
6.86
02TUR
6.86
  0.166
Heat 3
6 mar
6 mar
1Andrew Robertson
Andrew Robertson 90, GBR
6.60
90GBR
6.60
SB
Q
  0.151
2Bence Boros
Bence Boros 96, HUN
6.67
96HUN
6.67
Q
  0.167
3Chituru Ali
Chituru Ali 99, ITA
6.71
99ITA
6.71
q
  0.163
4Zdeněk Stromšík
Zdeněk Stromšík 94, CZE
6.77
94CZE
6.77
  0.150
5Tomas Matuscak
Tomas Matuscak 01, SVK
6.79
01SVK
6.79
  0.163
6Sergio López
Sergio López 99, ESP
6.86
99ESP
6.86
  0.154
7Dzianis Bliznets
Dzianis Bliznets 95, BLR
6.88
95BLR
6.88
  0.152
8Dorian Rostan Keletela
Dorian Rostan Keletela 99, CGO
6.91
99CGO
6.91
  0.156
Heat 4
6 mar
6 mar
1Stanislav Kovalenko
Stanislav Kovalenko 97, UKR
6.67
97UKR
6.67
PB
Q
  0.138
2Carlos Nascimento
Carlos Nascimento 94, POR
6.68
94POR
6.68
Q
  0.153
3Michael Pohl
Michael Pohl 89, GER
6.72
89GER
6.72
q
  0.132
4William Reais
William Reais 99, SUI
6.74
99SUI
6.74
  0.176
5Tamás Máté
Tamás Máté 98, HUN
6.78
98HUN
6.78
  0.165
6Odain RoseSWE
6.81
  0.142
7Maksim Bohdan
Maksim Bohdan 97, BLR
6.84
97BLR
6.84
  0.149
Heat 5
6 mar
6 mar
1Kojo Musah
Kojo Musah 96, DEN
6.65
96DEN
6.65
Q
  0.140
2Harry Aikines-Aryeetey
Harry Aikines-Aryeetey 88, GBR
6.68
88GBR
6.68
Q
  0.151
3Amaury Golitin
Amaury Golitin 97, FRA
6.70
97FRA
6.70
q
  0.169
4Mathias Hove Johansen
Mathias Hove Johansen 98, NOR
6.73
98NOR
6.73
PB
  0.136
5Leon Reid
Leon Reid 94, IRL
6.75
94IRL
6.75
  0.128
6Samuel Purola
Samuel Purola 00, FIN
6.77
00FIN
6.77
  0.142
7Denis Dimitrov
Denis Dimitrov 94, BUL
6.85
94BUL
6.85
  0.138
Heat 6
6 mar
6 mar
1Karl Erik Nazarov
Karl Erik Nazarov 99, EST
6.67
99EST
6.67
Q
  0.146
2Julian Wagner
Julian Wagner 98, GER
6.67
98GER
6.67
Q
  0.170
3Dominik Kopeć
Dominik Kopeć 95, POL
6.69
95POL
6.69
q
  0.129
4Pascal Mancini
Pascal Mancini 89, SUI
6.73
89SUI
6.73
  0.138
5Jacob Vaula
Jacob Vaula 01, NOR
6.75
01NOR
6.75
  0.141
6Gaylord Kuba Di-Vita
Gaylord Kuba Di-Vita 95, BEL
6.76
95BEL
6.76
  0.163
7Emil Mader Kjær
Emil Mader Kjær 99, DEN
6.82
99DEN
6.82
  0.148
Heat 7
6 mar
6 mar
1Konstadínos Zíkos
Konstadínos Zíkos 98, GRE
6.67
98GRE
6.67
Q
  0.158
2Kobe Vleminckx
Kobe Vleminckx 98, BEL
6.67
98BEL
6.67
Q
  0.139
3Aleksa Kijanović
Aleksa Kijanović 97, SRB
6.75
97SRB
6.75
  0.142
4Dominik Illovszky
Dominik Illovszky 02, HUN
6.80
02HUN
6.80
  0.149
5Štěpán Hampl
Štěpán Hampl 99, CZE
6.83
99CZE
6.83
  0.150
6Petre Rezmives
Petre Rezmives 97, ROU
6.99
97ROU
6.99
  0.134
Joris van Gool
Joris van Gool 98, NED
DQ
98NED
DQ
  
Heat 8
6 mar
6 mar
1Ján Volko
Ján Volko 96, SVK
6.63
96SVK
6.63
Q
  0.153
2Mouhamadou Fall
Mouhamadou Fall 92, FRA
6.66
92FRA
6.66
Q
  0.167
3Kayhan Özer
Kayhan Özer 98, TUR
6.69
98TUR
6.69
q
  0.132
4Israel Olatunde
Israel Olatunde 02, IRL
6.79
02IRL
6.79
NU20R
  0.145
5Riku Illukka
Riku Illukka 99, FIN
6.79
99FIN
6.79
  0.137
6Simon Hansen
Simon Hansen 98, DEN
6.83
98DEN
6.83
  0.145
7Vesselin Jivkov
Vesselin Jivkov 01, BUL
6.90
01BUL
6.90
  0.165
8Francesco Sansovini
Francesco Sansovini 00, SMR
6.92
00SMR
6.92
  0.170
Heat 9
6 mar
6 mar
1Kevin Kranz
Kevin Kranz 98, GER
6.61
98GER
6.61
Q
  0.147
2Oleksandr Sokolov
Oleksandr Sokolov 97, UKR
6.66
97UKR
6.66
Q
  0.131
3Przemysław Słowikowski
Przemysław Słowikowski 93, POL
6.68
93POL
6.68
q
  0.138
4Oğuz Uyar
Oğuz Uyar 01, TUR
6.78
01TUR
6.78
  0.153
5Alexander Donigian
Alexander Donigian 93, ARM
6.78
93ARM
6.78
  0.137
6Even Meinseth
Even Meinseth 96, NOR
6.80
96NOR
6.80
  0.168
7Dean Adams
Dean Adams 90, IRL
6.89
90IRL
6.89
  0.160
M 400 m     
Inne 6 mar

Final A

Final
Inne 6 mar
1Óscar Husillos
Óscar Husillos 93, ESP
46.22
93ESP
46.22
SB
  0.152
2Tony van Diepen
Tony van Diepen 96, NED
46.25
96NED
46.25
  0.153
3Liemarvin Bonevacia
Liemarvin Bonevacia 89, NED
46.30
89NED
46.30
  0.165
4Carl BengtströmSWE
46.42
  0.144
5Jochem Dobber
Jochem Dobber 97, NED
46.82
97NED
46.82
  0.210
6Luka Janežič
Luka Janežič 95, SLO
47.22
95SLO
47.22
  0.166
Semi 1
5 mar
5 mar
1Tony van Diepen
Tony van Diepen 96, NED
46.06
96NED
46.06
PB
Q
  0.152
2Óscar Husillos
Óscar Husillos 93, ESP
46.26
93ESP
46.26
SB
Q
  0.166
3Vladimir Aceti
Vladimir Aceti 98, ITA
46.55
98ITA
46.55
PB
  0.168
4Pavel Maslák
Pavel Maslák 91, CZE
46.70
91CZE
46.70
  0.183
5James Williams
James Williams 91, GBR
46.94
91GBR
46.94
  0.115
6Robert Parge
Robert Parge 97, ROU
48.35
97ROU
48.35
  0.157
Semi 2
5 mar
5 mar
1Liemarvin Bonevacia
Liemarvin Bonevacia 89, NED
46.75
89NED
46.75
Q
  0.208
2Luka Janežič
Luka Janežič 95, SLO
47.25
95SLO
47.25
Q
  0.199
3Kajetan Duszyński
Kajetan Duszyński 95, POL
47.26
95POL
47.26
  0.159
4Lee Thompson
Lee Thompson 97, GBR
47.42
97GBR
47.42
  0.189
5Franko Burraj
Franko Burraj 98, ALB
47.45
98ALB
47.45
  0.189
6Christian Iguacel
Christian Iguacel 96, BEL
47.78
96BEL
47.78
  0.190
Semi 3
5 mar
5 mar
1Jochem Dobber
Jochem Dobber 97, NED
46.56
97NED
46.56
Q
  0.197
2Carl BengtströmSWE
46.67
Q
  0.149
3Ricky Petrucciani
Ricky Petrucciani 00, SUI
46.72
00SUI
46.72
PB
  0.163
4Marvin Schlegel
Marvin Schlegel 98, GER
47.02
98GER
47.02
  0.212
5Ilyas Çanakçı
Ilyas Çanakçı 01, TUR
47.60
01TUR
47.60
  0.163
6Patrik Šorm
Patrik Šorm 93, CZE
47.69
93CZE
47.69
  0.156
Heat 1
5 mar
5 mar
1Luka Janežič
Luka Janežič 95, SLO
46.73
95SLO
46.73
SB
Q
  0.151
2Vladimir Aceti
Vladimir Aceti 98, ITA
46.82
98ITA
46.82
Q
  0.262
3Dylan Borlée
Dylan Borlée 92, BEL
46.99
92BEL
46.99
SB
  0.145
4Samuel García
Samuel García 91, ESP
47.02
91ESP
47.02
  0.142
5Mateo Ružić
Mateo Ružić 94, CRO
47.49
94CRO
47.49
SB
  0.146
6Šimon Bujna
Šimon Bujna 95, SVK
47.93
95SVK
47.93
  0.163
Heat 2
5 mar
5 mar
1Jochem Dobber
Jochem Dobber 97, NED
47.05
97NED
47.05
Q
  0.166
2Patrik Šorm
Patrik Šorm 93, CZE
47.21
93CZE
47.21
Q
  0.187
3Lovro Mesec Košir
Lovro Mesec Košir 99, SLO
47.47
99SLO
47.47
  0.168
4Lorenzo Benati
Lorenzo Benati 02, ITA
48.24
02ITA
48.24
  0.213
5Martin Kučera
Martin Kučera 90, SVK
48.44
90SVK
48.44
  0.169
6Jovan Stojoski
Jovan Stojoski 97, MKD
48.60
97MKD
48.60
  0.223
Heat 3
5 mar
5 mar
1Óscar Husillos
Óscar Husillos 93, ESP
46.83
93ESP
46.83
Q
  0.161
2Christian Iguacel
Christian Iguacel 96, BEL
47.07
96BEL
47.07
PB
Q
  0.175
3Henrik Krause
Henrik Krause 96, GER
47.39
96GER
47.39
  0.210
4Charles Devantay
Charles Devantay 98, SUI
47.77
98SUI
47.77
  0.151
5Mihai Cristian Pislaru
Mihai Cristian Pislaru 99, ROU
48.11
99ROU
48.11
  0.148
6Dániel Huller
Dániel Huller 01, HUN
48.52
01HUN
48.52
  0.186
Heat 4
5 mar
5 mar
1Carl BengtströmSWE
46.56
Q
  0.165
2James Williams
James Williams 91, GBR
46.85
91GBR
46.85
Q
  0.135
3Alexander Doom
Alexander Doom 97, BEL
47.18
97BEL
47.18
  0.149
4Boško Kijanović
Boško Kijanović 00, SRB
47.89
00SRB
47.89
  0.155
5Tony Nõu
Tony Nõu 98, EST
48.42
98EST
48.42
  0.184
6Iļja Petrušenko
Iļja Petrušenko 99, LAT
48.46
99LAT
48.46
SB
  0.135
Heat 5
5 mar
5 mar
1Franko Burraj
Franko Burraj 98, ALB
47.42
98ALB
47.42
Q
  0.181
2Robert Parge
Robert Parge 97, ROU
47.58
97ROU
47.58
Q
  0.166
3Vít Müller
Vít Müller 96, CZE
47.60
96CZE
47.60
  0.184
4Oleksandr Pohorilko
Oleksandr Pohorilko 00, UKR
47.95
00UKR
47.95
  0.200
5Ricardo Dos Santos
Ricardo Dos Santos 94, POR
48.06
94POR
48.06
  0.207
Heat 6
5 mar
5 mar
1Tony van Diepen
Tony van Diepen 96, NED
46.54
96NED
46.54
Q
  0.175
2Lee Thompson
Lee Thompson 97, GBR
46.69
97GBR
46.69
Q
  0.205
3Berke Akçam
Berke Akçam 02, TUR
47.33
02TUR
47.33
  0.162
4Mauro Pereira
Mauro Pereira 98, POR
47.69
98POR
47.69
  0.176
5Mindia Endeladze
Mindia Endeladze 98, GEO
47.85
98GEO
47.85
  0.221
Heat 7
5 mar
5 mar
1Marvin Schlegel
Marvin Schlegel 98, GER
46.77
98GER
46.77
Q
  0.167
2Ilyas Çanakçı
Ilyas Çanakçı 01, TUR
46.92
01TUR
46.92
Q
  0.180
3Gregor Grahovac
Gregor Grahovac 00, SLO
47.84
00SLO
47.84
  0.192
4Filippo Moggi
Filippo Moggi 99, SUI
47.85
99SUI
47.85
  0.168
Thomas Jordier
Thomas Jordier 94, FRA
DQ
94FRA
DQ
  
Heat 8
5 mar
5 mar
1Pavel Maslák
Pavel Maslák 91, CZE
46.88
91CZE
46.88
Q
  0.175
2Kajetan Duszyński
Kajetan Duszyński 95, POL
46.94
95POL
46.94
Q
  0.163
3Joe Brier
Joe Brier 99, GBR
47.08
99GBR
47.08
  0.198
4Mykyta Barabanov
Mykyta Barabanov 01, UKR
47.51
01UKR
47.51
  0.171
5Kubilay Ençü
Kubilay Ençü 01, TUR
48.02
01TUR
48.02
  0.174
Heat 9
5 mar
5 mar
1Liemarvin Bonevacia
Liemarvin Bonevacia 89, NED
46.69
89NED
46.69
Q
  0.185
2Ricky Petrucciani
Ricky Petrucciani 00, SUI
46.76
00SUI
46.76
PB
Q
  0.154
3Lucas Bua
Lucas Bua 94, ESP
46.92
94ESP
46.92
  0.163
4Danylo Danylenko
Danylo Danylenko 94, UKR
47.65
94UKR
47.65
  0.155
5Gustav Lundholm Nielsen
Gustav Lundholm Nielsen 98, DEN
47.65
98DEN
47.65
  0.172
M 800 m     
Inne 7 mar

Final A

Final
Inne 7 mar
1Patryk Dobek
Patryk Dobek 94, POL
1:46.81
94POL
1:46.81
PB
  
2Mateusz Borkowski
Mateusz Borkowski 97, POL
1:46.90
97POL
1:46.90
  
3Jamie Webb
Jamie Webb 94, GBR
1:46.95
94GBR
1:46.95
  
4Adam Kszczot
Adam Kszczot 89, POL
1:47.23
89POL
1:47.23
  
5Amel Tuka
Amel Tuka 91, BIH
1:47.37
91BIH
1:47.37
  
6Pierre-Ambroise Bosse
Pierre-Ambroise Bosse 92, FRA
1:50.13
92FRA
1:50.13
  
Semi 1
6 mar
6 mar
1Amel Tuka
Amel Tuka 91, BIH
1:47.55
91BIH
1:47.55
Q
  
2Patryk Dobek
Patryk Dobek 94, POL
1:47.56
94POL
1:47.56
Q
  
3Mariano Garcia
Mariano Garcia 97, ESP
1:47.63
97ESP
1:47.63
  
4Guy Learmonth
Guy Learmonth 92, GBR
1:47.92
92GBR
1:47.92
  
5Benjamin Robert
Benjamin Robert 98, FRA
1:48.25
98FRA
1:48.25
  
6Oleh Myronets
Oleh Myronets 98, UKR
1:51.19
98UKR
1:51.19
  
Semi 2
6 mar
6 mar
1Mateusz Borkowski
Mateusz Borkowski 97, POL
1:45.79
97POL
1:45.79
PB
Q
  
2Jamie Webb
Jamie Webb 94, GBR
1:45.99
94GBR
1:45.99
Q
  
3Andreas KramerSWE
1:46.87
  
4Cian McPhillips
Cian McPhillips 02, IRL
1:48.06
02IRL
1:48.06
  
5Nasredine Khatir
Nasredine Khatir 95, FRA
1:49.73
95FRA
1:49.73
  
6Pablo Sánchez-Valladares
Pablo Sánchez-Valladares 97, ESP
2:05.11
97ESP
2:05.11
  
Semi 3
6 mar
6 mar
1Pierre-Ambroise Bosse
Pierre-Ambroise Bosse 92, FRA
1:47.86
92FRA
1:47.86
Q
  
2Adam Kszczot
Adam Kszczot 89, POL
1:47.98
89POL
1:47.98
Q
  
3Eliott Crestan
Eliott Crestan 99, BEL
1:48.12
99BEL
1:48.12
  
4Mark English
Mark English 93, IRL
1:48.99
93IRL
1:48.99
  
5Christoph Kessler
Christoph Kessler 95, GER
1:49.46
95GER
1:49.46
  
6Simone Barontini
Simone Barontini 99, ITA
1:49.51
99ITA
1:49.51
  
Heat 1
5 mar
5 mar
1Amel Tuka
Amel Tuka 91, BIH
1:49.58
91BIH
1:49.58
Q
  
2Oleh Myronets
Oleh Myronets 98, UKR
1:49.76
98UKR
1:49.76
Q
  
3Benjamin Robert
Benjamin Robert 98, FRA
1:49.76
98FRA
1:49.76
Q
  
4Žan Rudolf
Žan Rudolf 93, SLO
1:49.88
93SLO
1:49.88
  
5Álvaro de Arriba
Álvaro de Arriba 94, ESP
1:49.99
94ESP
1:49.99
  
6Lukáš Hodboď
Lukáš Hodboď 96, CZE
1:51.59
96CZE
1:51.59
  
7Tamás Kazi
Tamás Kazi 85, HUN
1:51.85
85HUN
1:51.85
  
Heat 2
5 mar
5 mar
1Patryk Dobek
Patryk Dobek 94, POL
1:48.85
94POL
1:48.85
Q
  
2Pierre-Ambroise Bosse
Pierre-Ambroise Bosse 92, FRA
1:49.08
92FRA
1:49.08
Q
  
3Mark English
Mark English 93, IRL
1:49.79
93IRL
1:49.79
Q
  
4Thijmen Kupers
Thijmen Kupers 91, NED
1:50.38
91NED
1:50.38
  
5Tobias Grønstad
Tobias Grønstad 02, NOR
1:52.44
02NOR
1:52.44
  
6Tomas Vystrk
Tomas Vystrk 93, CZE
1:52.48
93CZE
1:52.48
  
Abedin Mujezinovic
Abedin Mujezinovic 93, BIH
DQ
93BIH
DQ
  
Heat 3
5 mar
5 mar
1Mariano Garcia
Mariano Garcia 97, ESP
1:49.86
97ESP
1:49.86
Q
  
2Cian McPhillips
Cian McPhillips 02, IRL
1:49.98
02IRL
1:49.98
Q
  
3Christoph Kessler
Christoph Kessler 95, GER
1:50.12
95GER
1:50.12
Q
  
4Aurele Vandeputte
Aurele Vandeputte 95, BEL
1:50.30
95BEL
1:50.30
  
5Balázs Vindics
Balázs Vindics 94, HUN
1:50.40
94HUN
1:50.40
  
6Jürgen Wielart
Jürgen Wielart 92, NED
1:50.65
92NED
1:50.65
  
7Pol Moya Betriu
Pol Moya Betriu 96, AND
1:51.97
96AND
1:51.97
SB
  
Heat 4
5 mar
5 mar
1Guy Learmonth
Guy Learmonth 92, GBR
1:49.66
92GBR
1:49.66
Q
  
2Adam Kszczot
Adam Kszczot 89, POL
1:50.53
89POL
1:50.53
Q
  
3Nasredine Khatir
Nasredine Khatir 95, FRA
1:50.97
95FRA
1:50.97
Q
  
4Marc Reuther
Marc Reuther 96, GER
1:50.98
96GER
1:50.98
  
5John Fitzsimons
John Fitzsimons 98, IRL
1:51.00
98IRL
1:51.00
  
6Felix FrancoisSWE
1:51.04
  
Heat 5
5 mar
5 mar
1Andreas KramerSWE
1:47.55
Q
  
2Mateusz Borkowski
Mateusz Borkowski 97, POL
1:47.78
97POL
1:47.78
Q
  
3Pablo Sánchez-Valladares
Pablo Sánchez-Valladares 97, ESP
1:48.43
97ESP
1:48.43
Q
  
4Gabriele Aquaro
Gabriele Aquaro 97, ITA
1:48.88
97ITA
1:48.88
  
5Yevhen Hutsol
Yevhen Hutsol 90, UKR
1:49.82
90UKR
1:49.82
  
6Djoao Lobles
Djoao Lobles 01, NED
1:50.29
01NED
1:50.29
  
Heat 6
5 mar
5 mar
1Eliott Crestan
Eliott Crestan 99, BEL
1:48.32
99BEL
1:48.32
Q
  
2Jamie Webb
Jamie Webb 94, GBR
1:48.72
94GBR
1:48.72
Q
  
3Simone Barontini
Simone Barontini 99, ITA
1:48.78
99ITA
1:48.78
Q
  
4Filip Šnejdr
Filip Šnejdr 95, CZE
1:48.87
95CZE
1:48.87
  
5Joakim AnderssonSWE
1:49.48
  
6Oskar Schwarzer
Oskar Schwarzer 99, GER
1:50.09
99GER
1:50.09
  
M 1500 m     
Inne 5 mar

Final A

Final
Inne 5 mar
1Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen 00, NOR
3:37.56
00NOR
3:37.56
  
2Marcin Lewandowski
Marcin Lewandowski 87, POL
3:38.06
87POL
3:38.06
  
3Jesús Gómez
Jesús Gómez 91, ESP
3:38.47
91ESP
3:38.47
  
4Ignacio Fontes
Ignacio Fontes 98, ESP
3:39.66
98ESP
3:39.66
  
5Piers Copeland
Piers Copeland 98, GBR
3:39.99
98GBR
3:39.99
  
6Michał Rozmys
Michał Rozmys 95, POL
3:40.11
95POL
3:40.11
  
7Andrew Coscoran
Andrew Coscoran 96, IRL
3:40.38
96IRL
3:40.38
  
8István Szögi
István Szögi 95, HUN
3:40.40
95HUN
3:40.40
  
9Filip Sasínek
Filip Sasínek 96, CZE
3:40.64
96CZE
3:40.64
  
10Paul Robinson
Paul Robinson 91, IRL
3:40.74
91IRL
3:40.74
  
11Jan Friš
Jan Friš 95, CZE
3:42.97
95CZE
3:42.97
  
12Neil Gourley
Neil Gourley 95, GBR
3:45.99
95GBR
3:45.99
  
13Stijn Baeten
Stijn Baeten 94, BEL
3:46.31
94BEL
3:46.31
  
Heat 1
4 mar
4 mar
1Jesús Gómez
Jesús Gómez 91, ESP
3:40.75
91ESP
3:40.75
Q
  
2Michał Rozmys
Michał Rozmys 95, POL
3:40.92
95POL
3:40.92
Q
  
3Charles Grethen
Charles Grethen 92, LUX
3:41.07
92LUX
3:41.07
  
4Filip Ingebrigtsen
Filip Ingebrigtsen 93, NOR
3:41.52
93NOR
3:41.52
  
5Baptiste Mischler
Baptiste Mischler 97, FRA
3:41.52
97FRA
3:41.52
  
6Simas Bertašius
Simas Bertašius 93, LTU
3:42.17
93LTU
3:42.17
SB
  
7Valentijn Weinans
Valentijn Weinans 95, NED
3:42.34
95NED
3:42.34
  
8Oussama Lonneux
Oussama Lonneux 97, BEL
3:42.68
97BEL
3:42.68
  
9Leo Magnusson
3:44.37
SWE
3:44.37
  
10Joao Capistrano M. Bussotti Neves Junior
Joao Capistrano M. Bussotti Neves Junior 93, ITA
3:44.76
93ITA
3:44.76
  
11Artem Alfimov
Artem Alfimov 98, UKR
3:46.05
98UKR
3:46.05
  
12Kristian Uldbjerg Hansen
Kristian Uldbjerg Hansen 96, DEN
3:50.18
96DEN
3:50.18
  
Heat 2
4 mar
4 mar
1Ignacio Fontes
Ignacio Fontes 98, ESP
3:38.68
98ESP
3:38.68
Q
  
2Piers Copeland
Piers Copeland 98, GBR
3:38.88
98GBR
3:38.88
Q
  
3Andrew Coscoran
Andrew Coscoran 96, IRL
3:39.00
96IRL
3:39.00
q
  
4István Szögi
István Szögi 95, HUN
3:39.10
95HUN
3:39.10
q
  
5Azeddine Habz
Azeddine Habz 93, FRA
3:41.55
93FRA
3:41.55
  
6Jacob Boutera
Jacob Boutera 96, NOR
3:41.69
96NOR
3:41.69
PB
  
7Homiyu Tesfaye
Homiyu Tesfaye 93, GER
3:42.59
93GER
3:42.59
  
8Mikael Johnsen
Mikael Johnsen 92, DEN
3:43.76
92DEN
3:43.76
  
9Isaac Nader
Isaac Nader 99, POR
3:44.15
99POR
3:44.15
  
10Adam Czerwiński
Adam Czerwiński 88, POL
3:45.13
88POL
3:45.13
  
11Johan RogestedtSWE
3:47.58
  
12Mahadi Abdi Ali
Mahadi Abdi Ali 95, NED
3:48.02
95NED
3:48.02
  
Michael Somers
Michael Somers 95, BEL
DQ
95BEL
DQ
  
Heat 3
4 mar
4 mar
1Neil Gourley
Neil Gourley 95, GBR
3:39.84
95GBR
3:39.84
Q
  
2Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen 00, NOR
3:39.89
00NOR
3:39.89
Q
  
3Jan Friš
Jan Friš 95, CZE
3:40.99
95CZE
3:40.99
  
4Andreas Holst Lindgreen
Andreas Holst Lindgreen 98, DEN
3:41.25
98DEN
3:41.25
PB
  
4Luke McCann
Luke McCann 98, IRL
3:41.25
98IRL
3:41.25
  
6Karl Bebendorf
Karl Bebendorf 96, GER
3:41.29
96GER
3:41.29
  
7Bram Anderiessen
Bram Anderiessen 99, NED
3:42.13
99NED
3:42.13
  
8Mitko Tsenov
Mitko Tsenov 93, BUL
3:42.21
93BUL
3:42.21
PB
  
9Nuno Pereira
Nuno Pereira 00, POR
3:42.38
00POR
3:42.38
  
10Pietro Arese
Pietro Arese 99, ITA
3:43.55
99ITA
3:43.55
  
11Andréas Dimitrákis
Andréas Dimitrákis 90, GRE
3:44.05
90GRE
3:44.05
  
12Samuel PihlströmSWE
3:47.66
  
13Gergő Kiss
Gergő Kiss 95, HUN
3:47.96
95HUN
3:47.96
  
Heat 4
4 mar
4 mar
1Marcin Lewandowski
Marcin Lewandowski 87, POL
3:39.78
87POL
3:39.78
Q
  
2Filip Sasínek
Filip Sasínek 96, CZE
3:40.04
96CZE
3:40.04
Q
  
3Paul Robinson
Paul Robinson 91, IRL
3:40.07
91IRL
3:40.07
q
  
4Stijn Baeten
Stijn Baeten 94, BEL
3:40.40
94BEL
3:40.40
q
  
5Joonas Rinne
Joonas Rinne 95, FIN
3:41.40
95FIN
3:41.40
PB
  
6Archie Davis
Archie Davis 98, GBR
3:41.40
98GBR
3:41.40
SB
  
7Marius Probst
Marius Probst 95, GER
3:44.63
95GER
3:44.63
  
8Simon Denissel
Simon Denissel 90, FRA
3:44.94
90FRA
3:44.94
  
9Márton Pápai
Márton Pápai 95, HUN
3:45.63
95HUN
3:45.63
  
10Federico Riva
Federico Riva 00, ITA
3:45.85
00ITA
3:45.85
  
11Abderrahman El Khayami
Abderrahman El Khayami 95, ESP
3:49.34
95ESP
3:49.34
  
12José Carlos Pinto
José Carlos Pinto 97, POR
3:56.44
97POR
3:56.44
  
13Bob Bertemes
Bob Bertemes 94, LUX
3:58.08
94LUX
3:58.08
  
M 3000 m     
Inne 7 mar

Final A

Final
Inne 7 mar
1Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen 00, NOR
7:48.20
00NOR
7:48.20
PB
  
2Isaac Kimeli
Isaac Kimeli 94, BEL
7:49.41
94BEL
7:49.41
  
3Adel Mechaal
Adel Mechaal 90, ESP
7:49.47
90ESP
7:49.47
  
4Mohamed Katir
Mohamed Katir 98, ESP
7:49.72
98ESP
7:49.72
  
5Narve Gilje Nordås
Narve Gilje Nordås 98, NOR
7:50.21
98NOR
7:50.21
PB
  
6Hugo Hay
Hugo Hay 97, FRA
7:51.82
97FRA
7:51.82
  
7Andrew Butchart
Andrew Butchart 91, GBR
7:52.15
91GBR
7:52.15
  
8Jimmy Gressier
Jimmy Gressier 97, FRA
7:52.43
97FRA
7:52.43
  
9Jack Rowe
Jack Rowe 96, GBR
7:53.47
96GBR
7:53.47
PB
  
10Marcel Fehr
Marcel Fehr 92, GER
7:54.48
92GER
7:54.48
  
11Seán Tobin
Seán Tobin 94, IRL
7:58.11
94IRL
7:58.11
  
12Robin Hendrix
Robin Hendrix 95, BEL
7:59.86
95BEL
7:59.86
  
Heat 1
6 mar
6 mar
1Mohamed Katir
Mohamed Katir 98, ESP
7:54.95
98ESP
7:54.95
Q
  
2Narve Gilje Nordås
Narve Gilje Nordås 98, NOR
7:55.03
98NOR
7:55.03
Q
  
3Jack Rowe
Jack Rowe 96, GBR
7:55.67
96GBR
7:55.67
Q
  
4Djilali Bedrani
Djilali Bedrani 93, FRA
7:55.76
93FRA
7:55.76
  
5Yassin Bouih
Yassin Bouih 96, ITA
7:56.66
96ITA
7:56.66
  
6Jonas Raess
Jonas Raess 94, SUI
7:57.37
94SUI
7:57.37
  
7John Travers
John Travers 91, IRL
8:05.96
91IRL
8:05.96
  
8Jakob Dybdal Abrahamsen
Jakob Dybdal Abrahamsen 94, DEN
8:08.04
94DEN
8:08.04
  
9Vidar JohanssonSWE
8:20.21
  
John Heymans
John Heymans 98, BEL
DQ
98BEL
DQ
  
Heat 2
6 mar
6 mar
1Andrew Butchart
Andrew Butchart 91, GBR
7:46.46
91GBR
7:46.46
Q
  
2Adel Mechaal
Adel Mechaal 90, ESP
7:46.52
90ESP
7:46.52
SB
Q
  
3Robin Hendrix
Robin Hendrix 95, BEL
7:46.76
95BEL
7:46.76
PB
Q
  
4Hugo Hay
Hugo Hay 97, FRA
7:47.30
97FRA
7:47.30
PB
q
  
5Seán Tobin
Seán Tobin 94, IRL
7:47.71
94IRL
7:47.71
PB
q
  
6Marcel Fehr
Marcel Fehr 92, GER
7:48.06
92GER
7:48.06
PB
q
  
7Andreas Vojta
Andreas Vojta 89, AUT
7:53.07
89AUT
7:53.07
  
8Joel Ibler Lillesø
Joel Ibler Lillesø 03, DEN
7:56.30
03DEN
7:56.30
  
9Isaac Nader
Isaac Nader 99, POR
7:58.10
99POR
7:58.10
  
10Bjørnar Sandnes Lillefosse
Bjørnar Sandnes Lillefosse 92, NOR
8:02.00
92NOR
8:02.00
  
11John Foitzik
8:08.63
SWE
8:08.63
  
Heat 3
6 mar
6 mar
1Jimmy Gressier
Jimmy Gressier 97, FRA
7:48.93
97FRA
7:48.93
Q
  
2Isaac Kimeli
Isaac Kimeli 94, BEL
7:49.46
94BEL
7:49.46
Q
  
3Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen 00, NOR
7:49.52
00NOR
7:49.52
PB
Q
  
4Mike Foppen
Mike Foppen 96, NED
7:49.99
96NED
7:49.99
  
5Phil Sesemann
Phil Sesemann 92, GBR
7:51.70
92GBR
7:51.70
  
6Samuel Barata
Samuel Barata 93, POR
7:53.39
93POR
7:53.39
PB
  
7Brian Fay
Brian Fay 98, IRL
7:56.13
98IRL
7:56.13
  
8Gonzalo García
Gonzalo García 95, ESP
7:59.09
95ESP
7:59.09
  
9Mikkel Dahl-Jessen
Mikkel Dahl-Jessen 94, DEN
8:03.50
94DEN
8:03.50
  
10Jonatan FridolfssonSWE
8:03.87
  
11Abdurrahman Gediklioğlu
Abdurrahman Gediklioğlu 98, TUR
8:23.82
98TUR
8:23.82
  
M 60 m häck     
Inne 7 mar

Final A

Final
Inne 7 mar
1Wilhem Belocian
Wilhem Belocian 95, FRA
7.42
95FRA
7.42
PB
  0.129
2Andy Pozzi
Andy Pozzi 92, GBR
7.43
92GBR
7.43
=PB
  0.151
3Paolo Dal Molin
Paolo Dal Molin 87, ITA
7.56
87ITA
7.56
  0.133
4Asier Martínez
Asier Martínez 00, ESP
7.60
00ESP
7.60
PB
  0.150
5Aurel Manga
Aurel Manga 92, FRA
7.63
92FRA
7.63
  0.152
6Damian Czykier
Damian Czykier 92, POL
7.63
92POL
7.63
  0.148
7Koen Smet
Koen Smet 92, NED
7.73
92NED
7.73
  0.144
8Franck Brice Koua
Franck Brice Koua 01, ITA
7.76
01ITA
7.76
  0.165
Semi 1
7 mar
7 mar
1Andy Pozzi
Andy Pozzi 92, GBR
7.53
92GBR
7.53
Q
  0.157
2Aurel Manga
Aurel Manga 92, FRA
7.62
92FRA
7.62
Q
  0.149
3Franck Brice Koua
Franck Brice Koua 01, ITA
7.70
01ITA
7.70
PB
q
  0.160
4Enrique Llopis
Enrique Llopis 00, ESP
7.74
00ESP
7.74
  0.158
5Krzysztof Kiljan
Krzysztof Kiljan 99, POL
7.84
99POL
7.84
  0.137
6Andreas Martinsen
Andreas Martinsen 90, DEN
7.87
90DEN
7.87
  0.121
7Keiso Pedriks
Keiso Pedriks 94, EST
7.93
94EST
7.93
  0.130
8Stanislav Stankov
Stanislav Stankov 99, BUL
7.94
99BUL
7.94
  0.138
Semi 2
7 mar
7 mar
1Wilhem Belocian
Wilhem Belocian 95, FRA
7.49
95FRA
7.49
Q
  0.138
2Asier Martínez
Asier Martínez 00, ESP
7.67
00ESP
7.67
Q
  0.142
3Balázs Baji
Balázs Baji 89, HUN
7.73
89HUN
7.73
  0.135
4Vladimir Vukicevic
Vladimir Vukicevic 91, NOR
7.73
91NOR
7.73
=SB
  0.119
5Mikdat Sevler
Mikdat Sevler 98, TUR
7.74
98TUR
7.74
  0.138
6Hassane Fofana
Hassane Fofana 92, ITA
7.75
92ITA
7.75
SB
  0.120
7Artur Noga
Artur Noga 88, POL
7.76
88POL
7.76
  0.100
8Brahian Peña
Brahian Peña 94, SUI
7.87
94SUI
7.87
  0.143
Semi 3
7 mar
7 mar
1Damian Czykier
Damian Czykier 92, POL
7.59
92POL
7.59
Q
  0.170
2Paolo Dal Molin
Paolo Dal Molin 87, ITA
7.64
87ITA
7.64
Q
  0.138
3Koen Smet
Koen Smet 92, NED
7.69
92NED
7.69
q
  0.137
4Elmo Lakka
Elmo Lakka 93, FIN
7.71
93FIN
7.71
  0.130
5Erik Balnuweit
Erik Balnuweit 88, GER
7.74
88GER
7.74
  0.141
6Milan Trajkovic
Milan Trajkovic 92, CYP
7.78
92CYP
7.78
  0.170
7Max HreljaSWE
7.83
  0.158
8Bohdan Chornomaz
Bohdan Chornomaz 96, UKR
7.86
96UKR
7.86
=PB
  0.143
Heat 1
6 mar
6 mar
1Andy Pozzi
Andy Pozzi 92, GBR
7.52
92GBR
7.52
Q
  0.119
2Elmo Lakka
Elmo Lakka 93, FIN
7.70
93FIN
7.70
Q
  0.137
3Vladimir Vukicevic
Vladimir Vukicevic 91, NOR
7.78
91NOR
7.78
Q
  0.125
4Brahian Peña
Brahian Peña 94, SUI
7.82
94SUI
7.82
SB
Q
  0.170
5Vitali Parakhonka
Vitali Parakhonka 93, BLR
7.87
93BLR
7.87
  0.167
6Bálint Szeles
Bálint Szeles 98, HUN
7.97
98HUN
7.97
  0.173
7Luis Salort
Luis Salort 99, ESP
7.97
99ESP
7.97
  0.160
Heat 2
6 mar
6 mar
1Aurel Manga
Aurel Manga 92, FRA
7.64
92FRA
7.64
Q
  0.154
2Erik Balnuweit
Erik Balnuweit 88, GER
7.71
88GER
7.71
Q
  0.133
3Keiso Pedriks
Keiso Pedriks 94, EST
7.79
94EST
7.79
Q
  0.166
4Koen Smet
Koen Smet 92, NED
7.80
92NED
7.80
Q
  0.139
5Hassane Fofana
Hassane Fofana 92, ITA
7.81
92ITA
7.81
q
  0.150
6Bohdan Chornomaz
Bohdan Chornomaz 96, UKR
7.86
96UKR
7.86
PB
q
  0.149
7Furkan Aktaş
Furkan Aktaş 98, TUR
7.94
98TUR
7.94
  0.156
Heat 3
6 mar
6 mar
1Damian Czykier
Damian Czykier 92, POL
7.57
92POL
7.57
SB
Q
  0.164
2Asier Martínez
Asier Martínez 00, ESP
7.67
00ESP
7.67
Q
  0.143
3Mikdat Sevler
Mikdat Sevler 98, TUR
7.78
98TUR
7.78
Q
  0.138
4Stanislav Stankov
Stanislav Stankov 99, BUL
7.85
99BUL
7.85
Q
  0.162
5Andreas Martinsen
Andreas Martinsen 90, DEN
7.85
90DEN
7.85
q
  0.136
6Viktor Solyanov
Viktor Solyanov 97, UKR
7.99
97UKR
7.99
  0.151
7Alin Ionut Anton
Alin Ionut Anton 00, ROU
8.19
00ROU
8.19
  0.165
Heat 4
6 mar
6 mar
1Wilhem Belocian
Wilhem Belocian 95, FRA
7.52
95FRA
7.52
Q
  0.140
2Enrique Llopis
Enrique Llopis 00, ESP
7.70
00ESP
7.70
Q
  0.155
3Krzysztof Kiljan
Krzysztof Kiljan 99, POL
7.73
99POL
7.73
Q
  0.148
4Franck Brice Koua
Franck Brice Koua 01, ITA
7.82
01ITA
7.82
Q
  0.148
5Milan Trajkovic
Milan Trajkovic 92, CYP
7.83
92CYP
7.83
q
  0.135
6Rapolas Saulius
Rapolas Saulius 96, LTU
7.90
96LTU
7.90
  0.136
7Cosmin Ilie Dumitrache
Cosmin Ilie Dumitrache 94, ROU
7.91
94ROU
7.91
  0.161
Heat 5
6 mar
6 mar
1Paolo Dal Molin
Paolo Dal Molin 87, ITA
7.59
87ITA
7.59
Q
  0.136
2Balázs Baji
Balázs Baji 89, HUN
7.70
89HUN
7.70
SB
Q
  0.121
3Max HreljaSWE
7.81
Q
  0.165
4Artur Noga
Artur Noga 88, POL
7.84
88POL
7.84
Q
  0.153
5Finley Gaio
Finley Gaio 99, SUI
7.86
99SUI
7.86
  0.130
6Ilari Manninen
Ilari Manninen 97, FIN
7.90
97FIN
7.90
  0.157
7Luka Trgovčević
Luka Trgovčević 92, SRB
7.91
92SRB
7.91
  0.138
M Höjd     
Inne 7 mar

Final A

Final
Inne 7 mar
1Maksim Nedasekau
Maksim Nedasekau 98, BLR
2.37
98BLR
2.37
PB NR
  
2Gianmarco Tamberi
Gianmarco Tamberi 92, ITA
2.35
92ITA
2.35
=SB
  
3Thomas Carmoy
Thomas Carmoy 00, BEL
2.26
00BEL
2.26
  
4Tobias Potye
Tobias Potye 95, GER
2.26
95GER
2.26
=PB
  
5Adrijus Glebauskas
Adrijus Glebauskas 94, LTU
2.23
94LTU
2.23
  
5Dmytro Nikitin
Dmytro Nikitin 99, UKR
2.23
99UKR
2.23
  
7Mateusz Przybylko
Mateusz Przybylko 92, GER
2.19
92GER
2.19
  
8Dániel Jankovics
Dániel Jankovics 95, HUN
2.19
95HUN
2.19
  
2.102.152.192.232.262.292.312.332.352.372.40
Nedasekau--oxooxoooxxsoxxx
Tamberi---ooooxoxoxxx
Carmoyoooxxooxxx
Potyeooxooxoxxx
Glebauskas-oooxxx
Nikitinooooxxsx
Przybylkooooxsxr
Jankovicsoxooxxx
Kval
4 mar
4 mar
1Maksim Nedasekau
Maksim Nedasekau 98, BLR
2.21
98BLR
2.21
q
  
1Gianmarco Tamberi
Gianmarco Tamberi 92, ITA
2.21
92ITA
2.21
q
  
3Mateusz Przybylko
Mateusz Przybylko 92, GER
2.21
92GER
2.21
q
  
4Dmytro Nikitin
Dmytro Nikitin 99, UKR
2.21
99UKR
2.21
q
  
4Adrijus Glebauskas
Adrijus Glebauskas 94, LTU
2.21
94LTU
2.21
q
  
6Tobias Potye
Tobias Potye 95, GER
2.21
95GER
2.21
q
  
7Thomas Carmoy
Thomas Carmoy 00, BEL
2.21
00BEL
2.21
q
  
8Dániel Jankovics
Dániel Jankovics 95, HUN
2.21
95HUN
2.21
q
  
9Tihomir Ivanov
Tihomir Ivanov 94, BUL
2.16
94BUL
2.16
  
9Oleh Doroshchuk
Oleh Doroshchuk 01, UKR
2.16
01UKR
2.16
  
11Jonas Wagner
Jonas Wagner 97, GER
2.16
97GER
2.16
  
12Daniel Kosonen
Daniel Kosonen 00, FIN
2.16
00FIN
2.16
  
13Joel Khan
Joel Khan 99, GBR
2.16
99GBR
2.16
  
14Juozas Baikštys
Juozas Baikštys 98, LTU
2.10
98LTU
2.10
  
2.042.102.162.21
Nedasekau--oo
Tamberi--oo
Przybylko-oxoo
Nikitin-ooxo
Glebauskas-ooxo
Potye-oxoxo
Carmoy-ooxxo
Jankovicsoxooxxo
Ivanov--oxxx
Doroshchukoooxxx
Wagner-xooxxx
Kosonenxxoooxxx
Khan-xxoxxoxxx
Baikštys-oxxx
M Stav     
Inne 7 mar

Final A

Final
Inne 7 mar
1Armand DuplantisSWE
6.05
  
2Valentin Lavillenie
Valentin Lavillenie 91, FRA
5.80
91FRA
5.80
=PB
  
3Piotr Lisek
Piotr Lisek 92, POL
5.80
92POL
5.80
=SB
  
4Oleg Zernikel
Oleg Zernikel 95, GER
5.70
95GER
5.70
  
5Menno Vloon
Menno Vloon 94, NED
5.70
94NED
5.70
  
5Ersu Şaşma
Ersu Şaşma 99, TUR
5.70
99TUR
5.70
  
7Robert Sobera
Robert Sobera 91, POL
5.50
91POL
5.50
  
Bo Kanda Lita Baehre
Bo Kanda Lita Baehre 99, GER
NH
99GER
NH
  
5.305.505.605.705.805.856.056.19
Duplantis--o-ooxoxxx
Lavillenie-xooxxooxxx
Lisek-o-oxxoxxx
Zernikelooooxxx
Vloonoo-xoxxx
Şaşmao-oxoxxx
Soberaooxxsx
Lita Baehre-xxx
Kval
6 mar
6 mar
1Menno Vloon
Menno Vloon 94, NED
5.70
94NED
5.70
q
  
2Oleg Zernikel
Oleg Zernikel 95, GER
5.70
95GER
5.70
q
  
3Piotr Lisek
Piotr Lisek 92, POL
5.70
92POL
5.70
q
  
4Bo Kanda Lita Baehre
Bo Kanda Lita Baehre 99, GER
5.60
99GER
5.60
q
  
4Valentin Lavillenie
Valentin Lavillenie 91, FRA
5.60
91FRA
5.60
q
  
4Ersu Şaşma
Ersu Şaşma 99, TUR
5.60
99TUR
5.60
q
  
4Armand DuplantisSWE
5.60
q
  
4Robert Sobera
Robert Sobera 91, POL
5.60
91POL
5.60
q
  
9Torben Blech
Torben Blech 95, GER
5.60
95GER
5.60
  
10Ethan Cormont
Ethan Cormont 00, FRA
5.60
00FRA
5.60
  
11Konstadínos Filippídis
Konstadínos Filippídis 86, GRE
5.50
86GRE
5.50
  
12Urho Kujanpää
Urho Kujanpää 97, FIN
5.35
97FIN
5.35
  
13Paweł Wojciechowski
Paweł Wojciechowski 89, POL
5.35
89POL
5.35
  
13Charlie Myers
Charlie Myers 97, GBR
5.35
97GBR
5.35
  
5.205.355.505.605.70
Vloon-oxooo
Zernikel-oooxo
Lisek--oxoxo
Lita Baehre--ooxxx
Lavillenie--oo
Şaşma-o-o
Duplantis---o
Sobera-oooxxx
Blech-ooxoxxx
Cormont-xxooxoxxx
Filippídisxoooxxx
Kujanpää-oxxx
Wojciechowski-xoxxx
Myers-xoxxx
M Längd     
Inne 5 mar

Final A

Final
Inne 5 mar
1Miltiádis Tentóglou
Miltiádis Tentóglou 98, GRE
8.35
98GRE
8.35
SB
  
2Thobias MontlerSWE
8.31
PB NR
  
1 SWE AT
3Kristian Pulli
Kristian Pulli 94, FIN
8.24
94FIN
8.24
PB NR
  
4Vladyslav Mazur
Vladyslav Mazur 96, UKR
8.14
96UKR
8.14
PB
  
5Maximilian Entholzner
Maximilian Entholzner 94, GER
7.87
94GER
7.87
  
6Lazar Anić
Lazar Anić 91, SRB
7.81
91SRB
7.81
  
7Jacob Fincham-Dukes
Jacob Fincham-Dukes 97, GBR
7.79
97GBR
7.79
  
8Gabriel Bitan
Gabriel Bitan 98, ROU
7.72
98ROU
7.72
  
Tentóglou8.35xx
Montler8.04x8.318.19x8.00
Pulli7.697.778.007.618.108.24
Mazur7.757.898.058.14x8.05
Entholzner7.627.58xx7.717.87
Anić7.81xx7.547.626.28
Fincham-Dukes7.297.79x7.78x7.78
Bitanxxxx7.647.72
Kval
4 mar
4 mar
1Thobias MontlerSWE
8.18
SB
Q
  
2Miltiádis Tentóglou
Miltiádis Tentóglou 98, GRE
8.04
98GRE
8.04
Q
  
3Maximilian Entholzner
Maximilian Entholzner 94, GER
7.91
94GER
7.91
q
  
4Vladyslav Mazur
Vladyslav Mazur 96, UKR
7.85
96UKR
7.85
q
  
5Kristian Pulli
Kristian Pulli 94, FIN
7.81
94FIN
7.81
SB
q
  
6Lazar Anić
Lazar Anić 91, SRB
7.79
91SRB
7.79
q
  
7Gabriel Bitan
Gabriel Bitan 98, ROU
7.78
98ROU
7.78
q
  
8Jacob Fincham-Dukes
Jacob Fincham-Dukes 97, GBR
7.74
97GBR
7.74
q
  
9Izmir Smajlaj
Izmir Smajlaj 93, ALB
7.69
93ALB
7.69
  
10Kristóf Pap
Kristóf Pap 98, HUN
7.66
98HUN
7.66
  
11Aléxandros-Víktor Peristéris
Aléxandros-Víktor Peristéris 96, GRE
7.61
96GRE
7.61
PB
  
12Antonino Trio
Antonino Trio 93, ITA
7.55
93ITA
7.55
  
13Uladzislau Bulakhau
Uladzislau Bulakhau 99, BLR
7.52
99BLR
7.52
  
14Bachana Khorava
Bachana Khorava 93, GEO
7.46
93GEO
7.46
  
Montler7.938.18
Tentóglou8.04
Entholzner7.915.55
Mazur7.737.85
Pulli7.607.767.81
Anić7.797.657.61
Bitan7.517.437.78
Fincham-Dukes7.397.747.40
Smajlaj7.487.69x
Pap7.397.497.66
Peristérisx7.497.61
Trio7.407.487.55
Bulakhau7.427.527.52
Khorava7.287.367.46
M Tresteg     
Inne 7 mar

Final A

Final
Inne 7 mar
1Pedro Pablo Pichardo
Pedro Pablo Pichardo 93, POR
17.30
93POR
17.30
  
2Alexis Copello
Alexis Copello 85, AZE
17.04
85AZE
17.04
SB
  
3Max Heß
Max Heß 96, GER
17.01
96GER
17.01
SB
  
4Tobia Bocchi
Tobia Bocchi 97, ITA
16.65
97ITA
16.65
  
5Levon Aghasyan
Levon Aghasyan 95, ARM
16.55
95ARM
16.55
SB
  
6Jesper HellströmSWE
16.45
  
7Dimítrios Tsiámis
Dimítrios Tsiámis 82, GRE
16.40
82GRE
16.40
  
8Adrian Świderski
Adrian Świderski 86, POL
16.36
86POL
16.36
  
Pichardo17.3017.09x17.0617.12
Copello16.6816.98xxx17.04
Heß16.96xxxx17.01
Bocchi16.4516.65x15.82x16.06
Aghasyan15.5416.55x16.4316.4716.52
Hellström16.45xx16.43xx
Tsiámis16.1316.4016.3516.35xx
Świderski16.2716.2716.36xxx
Kval
5 mar
5 mar
1Pedro Pablo Pichardo
Pedro Pablo Pichardo 93, POR
17.03
93POR
17.03
Q
  
2Max Heß
Max Heß 96, GER
16.86
96GER
16.86
Q
  
3Alexis Copello
Alexis Copello 85, AZE
16.84
85AZE
16.84
=SB
Q
  
4Adrian Świderski
Adrian Świderski 86, POL
16.45
86POL
16.45
q
  
5Tobia Bocchi
Tobia Bocchi 97, ITA
16.40
97ITA
16.40
q
  
6Dimítrios Tsiámis
Dimítrios Tsiámis 82, GRE
16.38
82GRE
16.38
q
  
7Levon Aghasyan
Levon Aghasyan 95, ARM
16.36
95ARM
16.36
SB
q
  
8Jesper HellströmSWE
16.28
q
  
9Maksim Niastsiarenka
Maksim Niastsiarenka 92, BLR
16.24
92BLR
16.24
  
10Necati Er
Necati Er 97, TUR
16.17
97TUR
16.17
SB
  
11Georgi Tsonov
Georgi Tsonov 93, BUL
16.16
93BUL
16.16
  
12Jan Luxa
Jan Luxa 96, SLO
15.78
96SLO
15.78
  
13Nikólaos Andrikópoulos
Nikólaos Andrikópoulos 97, GRE
15.61
97GRE
15.61
  
14Melvin Raffin
Melvin Raffin 98, FRA
15.29
98FRA
15.29
  
Pichardo17.03
Heß16.86
Copello16.84
Świderski16.27x16.45
Bocchi16.4016.3814.94
Tsiámis16.1016.0216.38
Aghasyan15.1116.3616.24
Hellströmx16.0516.28
Niastsiarenka16.1916.24x
Er15.5015.7916.17
Tsonov15.4615.5316.16
Luxax15.6615.78
Andrikópoulos15.6115.24x
Raffin15.11x15.29
M Kula     
Inne 5 mar

Final A

Final
Inne 5 mar
1Tomáš Staněk
Tomáš Staněk 91, CZE
21.62
91CZE
21.62
SB
  
2Michał Haratyk
Michał Haratyk 92, POL
21.47
92POL
21.47
  
3Filip Mihaljević
Filip Mihaljević 94, CRO
21.31
94CRO
21.31
SB
  
4Francisco Belo
Francisco Belo 91, POR
21.28
91POR
21.28
PB NR
  
5Wictor PeterssonSWE
20.75
  
6Armin Sinančević
Armin Sinančević 96, SRB
20.74
96SRB
20.74
  
7Marcus Thomsen
Marcus Thomsen 98, NOR
20.28
98NOR
20.28
  
8Mesud Pezer
Mesud Pezer 94, BIH
19.77
94BIH
19.77
  
Staněkx20.3621.24x21.62
Haratyk20.89x21.3321.1421.4721.21
Mihaljević20.6421.1721.31x21.27x
Belox21.2820.9620.82xx
Petersson20.52xx20.7520.13x
Sinančevićxx20.74xxx
Thomsen19.7420.2520.2820.16x20.19
Pezer19.77xxxxx
Kval
5 mar
5 mar
1Francisco Belo
Francisco Belo 91, POR
21.04
91POR
21.04
PB
Q
  
2Michał Haratyk
Michał Haratyk 92, POL
21.02
92POL
21.02
Q
  
3Tomáš Staněk
Tomáš Staněk 91, CZE
20.97
91CZE
20.97
q
  
4Wictor PeterssonSWE
20.60
q
  
5Filip Mihaljević
Filip Mihaljević 94, CRO
20.40
94CRO
20.40
SB
q
  
6Mesud Pezer
Mesud Pezer 94, BIH
20.30
94BIH
20.30
q
  
7Armin Sinančević
Armin Sinančević 96, SRB
20.29
96SRB
20.29
q
  
8Marcus Thomsen
Marcus Thomsen 98, NOR
20.27
98NOR
20.27
q
  
9Bob Bertemes
Bob Bertemes 93, LUX
20.16
93LUX
20.16
  
10Jakub Szyszkowski
Jakub Szyszkowski 91, POL
20.12
91POL
20.12
  
11Leonardo Fabbri
Leonardo Fabbri 97, ITA
19.96
97ITA
19.96
  
12Dzmitriy Karpuk
Dzmitriy Karpuk 99, BLR
19.40
99BLR
19.40
  
13Giorgi Mujaridze
Giorgi Mujaridze 98, GEO
19.22
98GEO
19.22
  
Belo18.6220.1721.04
Haratyk20.6421.02
Staněk20.97
Petersson19.7220.0020.60
Mihaljević20.40x
Pezer19.9920.30x
Sinančević19.9320.1120.29
Thomsen20.1320.0720.27
Bertemes19.7020.1619.96
Szyszkowski19.7419.7520.12
Fabbrix19.9619.77
Karpukx18.8319.40
Mujaridzex19.2219.18
M Sjukamp     
Inne 6 - 7 mar

Final A

Final
Inne 6 - 7 mar
1Kevin Mayer
Kevin Mayer 92, FRA
6.392
92FRA
6.392
SB
  
2Jorge Ureña
Jorge Ureña 93, ESP
6.158
93ESP
6.158
SB
  
3Paweł Wiesiołek
Paweł Wiesiołek 91, POL
6.133
91POL
6.133
PB
  
4Rik Taam
Rik Taam 97, NED
6.111
97NED
6.111
PB
  
5Risto Lillemets
Risto Lillemets 97, EST
6.055
97EST
6.055
  
6Andreas Bechmann
Andreas Bechmann 99, GER
5.995
99GER
5.995
  
7Dario Dester
Dario Dester 00, ITA
5.835
00ITA
5.835
  
8Darko Pešić
Darko Pešić 92, MNE
5.824
92MNE
5.824
SB
  
Simon Ehammer
Simon Ehammer 00, SUI
DNF
00SUI
DNF
  
Pieter Braun
Pieter Braun 93, NED
DNF
93NED
DNF
  
Kai Kazmirek
Kai Kazmirek 91, GER
DNF
91GER
DNF
  
Maksim Andraloits
Maksim Andraloits 97, BLR
DNF
97BLR
DNF
  
Mayer6.867.4716.322.047.785.202:45.72
Ureña7.037.3314.572.107.874.902:43.16
Wiesiołek6.957.3115.272.018.275.202:43.13
Taam6.947.2914.522.048.134.802:35.35
Lillemets7.047.2814.502.048.095.002:43.21
Bechmann7.027.4913.802.108.575.102:47.51
Dester6.977.6114.251.958.254.402:44.27
Pešić7.216.9515.892.018.214.602:43.43
Ehammer6.757.8914.751.957.82NH
Braun7.257.3815.401.98
Kazmirek7.156.55
Andraloits7.126.9015.072.10DNF4.80
M 4x400 m     
Inne 7 mar

Final A

Final
Inne 7 mar
1Nederländerna 
Nederländerna  
3:06.06
NED
3:06.06
NR
  0.189
  Jochem Dobber 46.68, Liemarvin Bonevacia 46.64, Ramsey Angela 46.49, Tony van Diepen 46.25
2Tjeckien 
Tjeckien  
3:06.54
CZE
3:06.54
  0.199
  Vít Müller 47.08, Pavel Maslák 46.24, Michal Desenský 46.93, Patrik Šorm 46.29
3Storbritannien 
Storbritannien  
3:06.70
GBR
3:06.70
  0.190
  Joe Brier 47.43, Owen Smith 47.05, James Williams 46.09, Lee Thompson 46.13
4Belgien 
Belgien  
3:06.96
BEL
3:06.96
  0.148
  Alexander Doom 47.45, Jonathan Borlée 47.44, Dylan Borlée 46.38, Kevin Borlée 45.69
5Italien 
Italien  
3:07.37
ITA
3:07.37
  0.186
  Edoardo Scotti 47.05, Robert Grant 47.73, Brayan Lopez 46.53, Vladimir Aceti 46.06
M 60 m sjukamp    
Inne
Inne
Heat 1
6 mar
6 mar
1Dario Dester
Dario Dester 00, ITA
6.97
00ITA
6.97
PB
  0.175
2Jorge Ureña
Jorge Ureña 93, ESP
7.03
93ESP
7.03
=SB
  0.125
3Maksim Andraloits
Maksim Andraloits 97, BLR
7.12
97BLR
7.12
  0.161
4Kai Kazmirek
Kai Kazmirek 91, GER
7.15
91GER
7.15
SB
  0.136
5Darko Pešić
Darko Pešić 92, MNE
7.21
92MNE
7.21
  0.159
6Pieter Braun
Pieter Braun 93, NED
7.25
93NED
7.25
SB
  0.134
Heat 2
6 mar
6 mar
1Simon Ehammer
Simon Ehammer 00, SUI
6.75
00SUI
6.75
PB
  0.145
2Kevin Mayer
Kevin Mayer 92, FRA
6.86
92FRA
6.86
SB
  0.157
3Rik Taam
Rik Taam 97, NED
6.94
97NED
6.94
  0.190
4Paweł Wiesiołek
Paweł Wiesiołek 91, POL
6.95
91POL
6.95
  0.149
5Andreas Bechmann
Andreas Bechmann 99, GER
7.02
99GER
7.02
=SB
  0.160
6Risto Lillemets
Risto Lillemets 97, EST
7.04
97EST
7.04
  0.137
M Längd sjukamp    
Inne 6 mar

Final A

Final
Inne 6 mar
1Simon Ehammer
Simon Ehammer 00, SUI
7.89
00SUI
7.89
PB
  
2Dario Dester
Dario Dester 00, ITA
7.61
00ITA
7.61
  
3Andreas Bechmann
Andreas Bechmann 99, GER
7.49
99GER
7.49
SB
  
4Kevin Mayer
Kevin Mayer 92, FRA
7.47
92FRA
7.47
SB
  
5Pieter Braun
Pieter Braun 93, NED
7.38
93NED
7.38
  
6Jorge Ureña
Jorge Ureña 93, ESP
7.33
93ESP
7.33
SB
  
7Paweł Wiesiołek
Paweł Wiesiołek 91, POL
7.31
91POL
7.31
  
8Rik Taam
Rik Taam 97, NED
7.29
97NED
7.29
SB
  
9Risto Lillemets
Risto Lillemets 97, EST
7.28
97EST
7.28
=PB
  
10Darko Pešić
Darko Pešić 92, MNE
6.95
92MNE
6.95
  
11Maksim Andraloits
Maksim Andraloits 97, BLR
6.90
97BLR
6.90
  
12Kai Kazmirek
Kai Kazmirek 91, GER
6.55
91GER
6.55
  
Ehammer7.617.597.89
Dester6.907.597.61
Bechmann7.197.49x
Mayer7.407.457.47
Braun7.35x7.38
Ureña7.187.336.99
Wiesiołek7.317.227.17
Taam7.067.29
Lillemets6.967.107.28
Pešićx6.956.83
Andraloits6.886.876.90
Kazmirek6.55
M Kula sjukamp    
Inne 6 mar

Final A

Final
Inne 6 mar
1Kevin Mayer
Kevin Mayer 92, FRA
16.32
92FRA
16.32
PB
  
2Darko Pešić
Darko Pešić 92, MNE
15.89
92MNE
15.89
  
3Pieter Braun
Pieter Braun 93, NED
15.40
93NED
15.40
PB
  
4Paweł Wiesiołek
Paweł Wiesiołek 91, POL
15.27
91POL
15.27
  
5Maksim Andraloits
Maksim Andraloits 97, BLR
15.07
97BLR
15.07
  
6Simon Ehammer
Simon Ehammer 00, SUI
14.75
00SUI
14.75
  
7Jorge Ureña
Jorge Ureña 93, ESP
14.57
93ESP
14.57
SB
  
8Rik Taam
Rik Taam 97, NED
14.52
97NED
14.52
SB
  
9Risto Lillemets
Risto Lillemets 97, EST
14.50
97EST
14.50
SB
  
10Dario Dester
Dario Dester 00, ITA
14.25
00ITA
14.25
PB
  
11Andreas Bechmann
Andreas Bechmann 99, GER
13.80
99GER
13.80
  
Mayer15.0315.2316.32
Pešić15.89x15.59
Braun15.40xx
Wiesiołek15.06x15.27
Andraloitsx15.07x
Ehammer14.3014.75x
Ureña14.5714.07x
Taam14.3114.2414.52
Lillemets14.4514.50x
Dester13.2513.4714.25
Bechmann13.8013.45x
M Höjd sjukamp    
Inne 6 mar

Final A

Final
Inne 6 mar
1Maksim Andraloits
Maksim Andraloits 97, BLR
2.10
97BLR
2.10
  
2Jorge Ureña
Jorge Ureña 93, ESP
2.10
93ESP
2.10
SB
  
2Andreas Bechmann
Andreas Bechmann 99, GER
2.10
99GER
2.10
=PB
  
4Kevin Mayer
Kevin Mayer 92, FRA
2.04
92FRA
2.04
SB
  
5Rik Taam
Rik Taam 97, NED
2.04
97NED
2.04
PB
  
6Risto Lillemets
Risto Lillemets 97, EST
2.04
97EST
2.04
  
7Darko Pešić
Darko Pešić 92, MNE
2.01
92MNE
2.01
  
8Paweł Wiesiołek
Paweł Wiesiołek 91, POL
2.01
91POL
2.01
SB
  
9Pieter Braun
Pieter Braun 93, NED
1.98
93NED
1.98
SB
  
10Dario Dester
Dario Dester 00, ITA
1.95
00ITA
1.95
  
10Simon Ehammer
Simon Ehammer 00, SUI
1.95
00SUI
1.95
  
1.861.891.921.951.982.012.042.072.102.13
Andraloits--ooooooxoxxx
Ureñao-o-oooxxoxoxxx
Bechmann---o-xooxoxoxxx
Mayer--xoooxooxr
Taam-oxoxxooxooxxx
Lillemets--oooxoxoxxx
Pešićo-ooxooxxx
Wiesiołeko-oooxoxxx
Braun-ooxoxoxr
Destero-xoxoxxx
Ehammero-xoxoxxx
M 60 m häck sjukamp    
Inne
Inne
Heat 1
7 mar
7 mar
1Risto Lillemets
Risto Lillemets 97, EST
8.09
97EST
8.09
  0.152
2Rik Taam
Rik Taam 97, NED
8.13
97NED
8.13
SB
  0.162
3Darko Pešić
Darko Pešić 92, MNE
8.21
92MNE
8.21
  0.173
4Dario Dester
Dario Dester 00, ITA
8.25
00ITA
8.25
  0.182
5Paweł Wiesiołek
Paweł Wiesiołek 91, POL
8.27
91POL
8.27
  0.166
6Andreas Bechmann
Andreas Bechmann 99, GER
8.57
99GER
8.57
  0.181
Heat 2
7 mar
7 mar
1Kevin Mayer
Kevin Mayer 92, FRA
7.78
92FRA
7.78
  0.196
2Simon Ehammer
Simon Ehammer 00, SUI
7.82
00SUI
7.82
  0.121
3Jorge Ureña
Jorge Ureña 93, ESP
7.87
93ESP
7.87
SB
  0.132
Maksim Andraloits
Maksim Andraloits 97, BLR
DNF
97BLR
DNF
  
M Stav sjukamp    
Inne 7 mar

Final A

Final
Inne 7 mar
1Kevin Mayer
Kevin Mayer 92, FRA
5.20
92FRA
5.20
  
2Paweł Wiesiołek
Paweł Wiesiołek 91, POL
5.20
91POL
5.20
PB
  
3Andreas Bechmann
Andreas Bechmann 99, GER
5.10
99GER
5.10
  
4Risto Lillemets
Risto Lillemets 97, EST
5.00
97EST
5.00
  
5Jorge Ureña
Jorge Ureña 93, ESP
4.90
93ESP
4.90
SB
  
6Rik Taam
Rik Taam 97, NED
4.80
97NED
4.80
SB
  
7Maksim Andraloits
Maksim Andraloits 97, BLR
4.80
97BLR
4.80
=PB
  
8Darko Pešić
Darko Pešić 92, MNE
4.60
92MNE
4.60
=SB
  
9Dario Dester
Dario Dester 00, ITA
4.40
00ITA
4.40
  
Simon Ehammer
Simon Ehammer 00, SUI
NH
00SUI
NH
  
4.404.504.604.704.804.905.005.105.205.30
Mayer------xoooxxr
Wiesiołek--ooxooxxooxxoxxx
Bechmann----o-ooxxx
Lillemets--o-oxxooxxx
Ureña--xo-ooxxx
Taamo-oooxxx
Andraloits----xoxxx
Pešićoxoxxoxxx
Destero-xxx
Ehammer-xxx
M 1000 m sjukamp    
Inne 7 mar

Final A

Final
Inne 7 mar
1Rik Taam
Rik Taam 97, NED
2:35.35
97NED
2:35.35
  
2Paweł Wiesiołek
Paweł Wiesiołek 91, POL
2:43.13
91POL
2:43.13
SB
  
3Jorge Ureña
Jorge Ureña 93, ESP
2:43.16
93ESP
2:43.16
SB
  
4Risto Lillemets
Risto Lillemets 97, EST
2:43.21
97EST
2:43.21
  
5Darko Pešić
Darko Pešić 92, MNE
2:43.43
92MNE
2:43.43
SB
  
6Dario Dester
Dario Dester 00, ITA
2:44.27
00ITA
2:44.27
SB
  
7Kevin Mayer
Kevin Mayer 92, FRA
2:45.72
92FRA
2:45.72
SB
  
8Andreas Bechmann
Andreas Bechmann 99, GER
2:47.51
99GER
2:47.51
  
Kvinnor
K 60 m     
Inne 7 mar

Final A

Final
Inne 7 mar
1Ajla Del Ponte
Ajla Del Ponte 96, SUI
7.03
96SUI
7.03
PB =NR
  0.148
2Lotta Kemppinen
Lotta Kemppinen 98, FIN
7.22
98FIN
7.22
  0.141
3Jamile Samuel
Jamile Samuel 92, NED
7.22
92NED
7.22
SB
  0.160
4Orlann Ombissa-Dzangue
Orlann Ombissa-Dzangue 91, FRA
7.23
91FRA
7.23
  0.156
5Maja Mihalinec Zidar
Maja Mihalinec Zidar 89, SLO
7.26
89SLO
7.26
  0.129
6Carolle Zahi
Carolle Zahi 94, FRA
7.26
94FRA
7.26
  0.167
7Jennifer Montag
Jennifer Montag 98, GER
7.29
98GER
7.29
  0.183
8Claudia PaytonSWE
7.32
  0.170
Semi 1
7 mar
7 mar
1Carolle Zahi
Carolle Zahi 94, FRA
7.21
94FRA
7.21
Q
  0.153
2Jennifer Montag
Jennifer Montag 98, GER
7.27
98GER
7.27
Q
  0.146
3Salomé Kora
Salomé Kora 94, SUI
7.27
94SUI
7.27
  0.141
4Rani Rosius
Rani Rosius 00, BEL
7.29
00BEL
7.29
  0.167
5Astrid Glenner-Frandsen
Astrid Glenner-Frandsen 93, DEN
7.32
93DEN
7.32
PB NR
  0.139
6Naomi Sedney
Naomi Sedney 94, NED
7.35
94NED
7.35
  0.190
7Ciara Neville
Ciara Neville 99, IRL
7.37
99IRL
7.37
  0.145
8Rosalina Santos
Rosalina Santos 98, POR
7.38
98POR
7.38
  0.166
Semi 2
7 mar
7 mar
1Ajla Del Ponte
Ajla Del Ponte 96, SUI
7.19
96SUI
7.19
Q
  0.140
2Maja Mihalinec Zidar
Maja Mihalinec Zidar 89, SLO
7.25
89SLO
7.25
Q
  0.134
3Jamile Samuel
Jamile Samuel 92, NED
7.26
92NED
7.26
SB
q
  0.151
4Rafailía Spanoudáki-Hatziríga
Rafailía Spanoudáki-Hatziríga 94, GRE
7.29
94GRE
7.29
  0.130
5Viktoriya Ratnikova
Viktoriya Ratnikova 99, UKR
7.31
99UKR
7.31
  0.174
6Marina Andreea Baboi
Marina Andreea Baboi 99, ROU
7.36
99ROU
7.36
  0.149
7Monika Weigertová
Monika Weigertová 92, SVK
7.42
92SVK
7.42
  0.191
Marcela Pírková
Marcela Pírková 96, CZE
DNS
96CZE
DNS
  
Semi 3
7 mar
7 mar
1Lotta Kemppinen
Lotta Kemppinen 98, FIN
7.24
98FIN
7.24
Q
  0.161
2Orlann Ombissa-Dzangue
Orlann Ombissa-Dzangue 91, FRA
7.26
91FRA
7.26
Q
  0.165
3Claudia PaytonSWE
7.26
PB
q
  0.146
3 SWE AT
4Vittoria Fontana
Vittoria Fontana 00, ITA
7.28
00ITA
7.28
PB
  0.151
5Amelie-Sophie Lederer
Amelie-Sophie Lederer 94, GER
7.29
94GER
7.29
  0.145
6Riccarda Dietsche
Riccarda Dietsche 96, SUI
7.32
96SUI
7.32
  0.148
7Inna Eftimova
Inna Eftimova 88, BUL
7.32
88BUL
7.32
  0.146
8Magdalena Lindner
Magdalena Lindner 00, AUT
7.47
00AUT
7.47
  0.181
Heat 1
7 mar
7 mar
1Amelie-Sophie Lederer
Amelie-Sophie Lederer 94, GER
7.30
94GER
7.30
Q
  0.152
2Viktoriya Ratnikova
Viktoriya Ratnikova 99, UKR
7.31
99UKR
7.31
Q
  0.151
3Salomé Kora
Salomé Kora 94, SUI
7.32
94SUI
7.32
Q
  0.164
4Ciara Neville
Ciara Neville 99, IRL
7.37
99IRL
7.37
Q
  0.137
5Maria Isabel Pérez
Maria Isabel Pérez 93, ESP
7.39
93ESP
7.39
  0.217
6María Gátou
María Gátou 89, GRE
7.40
89GRE
7.40
  0.155
7Lorène Dorcas Bazolo
Lorène Dorcas Bazolo 83, POR
7.40
83POR
7.40
  0.156
8Anniina Kortetmaa
Anniina Kortetmaa 95, FIN
7.48
95FIN
7.48
  0.118
Heat 2
7 mar
7 mar
1Carolle Zahi
Carolle Zahi 94, FRA
7.22
94FRA
7.22
Q
  0.155
2Naomi Sedney
Naomi Sedney 94, NED
7.27
94NED
7.27
SB
Q
  0.161
3Monika Weigertová
Monika Weigertová 92, SVK
7.37
92SVK
7.37
Q
  0.163
4Magdalena Lindner
Magdalena Lindner 00, AUT
7.40
00AUT
7.40
Q
  0.156
5Katarzyna Sokólska
Katarzyna Sokólska 93, POL
7.46
93POL
7.46
  0.136
Mathilde U. Kramer
Mathilde U. Kramer 93, DEN
DQ
93DEN
DQ
  
Krystsina Tsimanouskaya
Krystsina Tsimanouskaya 96, BLR
DQ
96BLR
DQ
  
Yasmin Kwadwo
Yasmin Kwadwo 90, GER
DQ
90GER
DQ
  
Heat 3
7 mar
7 mar
1Lotta Kemppinen
Lotta Kemppinen 98, FIN
7.25
98FIN
7.25
Q
  0.130
2Jennifer Montag
Jennifer Montag 98, GER
7.25
98GER
7.25
Q
  0.130
3Rani Rosius
Rani Rosius 00, BEL
7.30
00BEL
7.30
Q
  0.201
4Riccarda Dietsche
Riccarda Dietsche 96, SUI
7.33
96SUI
7.33
Q
  0.132
5Astrid Glenner-Frandsen
Astrid Glenner-Frandsen 93, DEN
7.36
93DEN
7.36
q
  0.146
6Irene Siragusa
Irene Siragusa 93, ITA
7.37
93ITA
7.37
  0.125
7Molly Scott
Molly Scott 99, IRL
7.37
99IRL
7.37
  0.157
8Anasztázia Nguyen
Anasztázia Nguyen 93, HUN
7.50
93HUN
7.50
  0.190
Heat 4
7 mar
7 mar
1Ajla Del Ponte
Ajla Del Ponte 96, SUI
7.26
96SUI
7.26
Q
  0.139
2Rafailía Spanoudáki-Hatziríga
Rafailía Spanoudáki-Hatziríga 94, GRE
7.33
94GRE
7.33
Q
  0.164
3Inna Eftimova
Inna Eftimova 88, BUL
7.36
88BUL
7.36
Q
  0.152
4Rosalina Santos
Rosalina Santos 98, POR
7.38
98POR
7.38
Q
  0.135
5Milana Tirnanić
Milana Tirnanić 94, SRB
7.42
94SRB
7.42
  0.145
6Olivia Fotopoulou
Olivia Fotopoulou 96, CYP
7.43
96CYP
7.43
  0.131
7Paula Sevilla
Paula Sevilla 97, ESP
7.44
97ESP
7.44
  0.161
8Joan Healy
Joan Healy 92, IRL
7.46
92IRL
7.46
  0.154
Heat 5
7 mar
7 mar
1Jamile Samuel
Jamile Samuel 92, NED
7.27
92NED
7.27
=SB
Q
  0.122
2Claudia PaytonSWE
7.28
PB
Q
  0.138
3Orlann Ombissa-Dzangue
Orlann Ombissa-Dzangue 91, FRA
7.30
91FRA
7.30
Q
  0.170
4Maja Mihalinec Zidar
Maja Mihalinec Zidar 89, SLO
7.31
89SLO
7.31
Q
  0.134
5Marina Andreea Baboi
Marina Andreea Baboi 99, ROU
7.32
99ROU
7.32
q
  0.159
6Marcela Pírková
Marcela Pírková 96, CZE
7.34
96CZE
7.34
=PB
q
  0.137
7Vittoria Fontana
Vittoria Fontana 00, ITA
7.34
00ITA
7.34
PB
q
  0.185
8Kiriakí Samáni
Kiriakí Samáni 95, GRE
7.69
95GRE
7.69
  0.180
K 400 m     
Inne 6 mar

Final A

Final
Inne 6 mar
1Femke Bol
Femke Bol 00, NED
50.63
00NED
50.63
PB NR
  0.237
2Justyna Święty-Ersetic
Justyna Święty-Ersetic 92, POL
51.41
92POL
51.41
  0.270
3Jodie Williams
Jodie Williams 93, GBR
51.73
93GBR
51.73
PB
  0.155
4Phil Healy
Phil Healy 94, IRL
51.94
94IRL
51.94
PB
  0.162
5Lieke Klaver
Lieke Klaver 98, NED
52.03
98NED
52.03
  0.183
6Andrea Miklos
Andrea Miklos 99, ROU
52.10
99ROU
52.10
  0.184
Semi 1
5 mar
5 mar
1Phil Healy
Phil Healy 94, IRL
52.41
94IRL
52.41
Q
  0.154
2Andrea Miklos
Andrea Miklos 99, ROU
52.41
99ROU
52.41
Q
  0.211
3Ama Pipi
Ama Pipi 95, GBR
52.54
95GBR
52.54
SB
  0.180
4Lisanne de Witte
Lisanne de Witte 92, NED
53.10
92NED
53.10
  0.192
5Kateryna Klymyuk
Kateryna Klymyuk 95, UKR
53.10
95UKR
53.10
  0.193
6Hanna Mikhailava
Hanna Mikhailava 98, BLR
53.10
98BLR
53.10
  0.378
Semi 2
5 mar
5 mar
1Justyna Święty-Ersetic
Justyna Święty-Ersetic 92, POL
51.34
92POL
51.34
PB NR
Q
  0.266
2Lieke Klaver
Lieke Klaver 98, NED
52.09
98NED
52.09
Q
  0.322
3Anna Ryzhykova
Anna Ryzhykova 89, UKR
52.11
89UKR
52.11
PB
  0.219
4Jessie Knight
Jessie Knight 94, GBR
52.22
94GBR
52.22
  0.178
5Agnė Šerkšnienė
Agnė Šerkšnienė 88, LTU
53.09
88LTU
53.09
  0.214
6Rebecca Borga
Rebecca Borga 98, ITA
54.23
98ITA
54.23
  0.173
Semi 3
5 mar
5 mar
1Femke Bol
Femke Bol 00, NED
51.17
00NED
51.17
Q
  0.257
2Jodie Williams
Jodie Williams 93, GBR
52.09
93GBR
52.09
PB
Q
  0.189
3Léa Sprunger
Léa Sprunger 90, SUI
52.64
90SUI
52.64
  0.212
4Modesta Morauskaitė
Modesta Morauskaitė 95, LTU
53.20
95LTU
53.20
  0.158
5Iríni Vasilíou
Iríni Vasilíou 90, GRE
53.31
90GRE
53.31
  0.175
6Cynthia Bolingo Mbongo
Cynthia Bolingo Mbongo 93, BEL
53.74
93BEL
53.74
  0.188
Heat 1
5 mar
5 mar
1Femke Bol
Femke Bol 00, NED
52.77
00NED
52.77
Q
  0.262
2Hanna Mikhailava
Hanna Mikhailava 98, BLR
52.96
98BLR
52.96
Q
  0.326
3Laura Müller
Laura Müller 95, GER
53.03
95GER
53.03
  0.195
4Tereza Petržilková
Tereza Petržilková 93, CZE
53.46
93CZE
53.46
  0.253
5Andrea Jimenez
Andrea Jimenez 01, ESP
54.34
01ESP
54.34
  0.231
6Silke Lemmens
Silke Lemmens 99, SUI
54.48
99SUI
54.48
  0.177
Heat 2
5 mar
5 mar
1Lieke Klaver
Lieke Klaver 98, NED
52.74
98NED
52.74
Q
  0.179
2Anna Ryzhykova
Anna Ryzhykova 89, UKR
52.76
89UKR
52.76
Q
  0.193
3Sophie Becker
Sophie Becker 97, IRL
53.31
97IRL
53.31
  0.169
4Camille Laus
Camille Laus 93, BEL
53.68
93BEL
53.68
  0.188
5Eleonora Marchiando
Eleonora Marchiando 97, ITA
53.70
97ITA
53.70
  0.159
6Krystsina Muliarchik
Krystsina Muliarchik 97, BLR
53.93
97BLR
53.93
  0.199
Heat 3
5 mar
5 mar
1Justyna Święty-Ersetic
Justyna Święty-Ersetic 92, POL
52.06
92POL
52.06
Q
  0.246
2Jessie Knight
Jessie Knight 94, GBR
52.17
94GBR
52.17
SB
Q
  0.167
3Cynthia Bolingo Mbongo
Cynthia Bolingo Mbongo 93, BEL
52.27
93BEL
52.27
SB
q
  0.190
4Kateryna Klymyuk
Kateryna Klymyuk 95, UKR
52.70
95UKR
52.70
PB
q
  0.146
5Cátia Azevedo
Cátia Azevedo 94, POR
53.28
94POR
53.28
SB
  0.162
6Maja Ciric
Maja Ciric 89, SRB
53.28
89SRB
53.28
SB
  0.212
Heat 4
5 mar
5 mar
1Jodie Williams
Jodie Williams 93, GBR
52.35
93GBR
52.35
Q
  0.160
2Andrea Miklos
Andrea Miklos 99, ROU
52.57
99ROU
52.57
Q
  0.238
3Alice Mangione
Alice Mangione 97, ITA
52.73
97ITA
52.73
PB
  0.221
4Susanne Walli
Susanne Walli 96, AUT
53.41
96AUT
53.41
PB
  0.215
5Aauri Lorena Bokesa
Aauri Lorena Bokesa 88, ESP
53.64
88ESP
53.64
  0.235
6Iveta Putalová
Iveta Putalová 88, SVK
53.69
88SVK
53.69
SB
  0.272
Heat 5
5 mar
5 mar
1Phil Healy
Phil Healy 94, IRL
52.00
94IRL
52.00
Q
  0.157
2Léa Sprunger
Léa Sprunger 90, SUI
52.25
90SUI
52.25
Q
  0.211
3Modesta Morauskaitė
Modesta Morauskaitė 95, LTU
52.52
95LTU
52.52
PB
q
  0.149
4Rebecca Borga
Rebecca Borga 98, ITA
52.72
98ITA
52.72
q
  0.175
5Hanne Maudens
Hanne Maudens 97, BEL
53.63
97BEL
53.63
  0.141
Heat 6
5 mar
5 mar
1Ama Pipi
Ama Pipi 95, GBR
52.63
95GBR
52.63
SB
Q
  0.158
2Lisanne de Witte
Lisanne de Witte 92, NED
52.82
92NED
52.82
=SB
Q
  0.161
3Lada Vondrová
Lada Vondrová 99, CZE
52.83
99CZE
52.83
  0.228
4Corinna Schwab
Corinna Schwab 99, GER
53.06
99GER
53.06
  0.148
5Evelin Nádházy
Evelin Nádházy 95, HUN
55.11
95HUN
55.11
  0.147
Heat 7
5 mar
5 mar
1Iríni Vasilíou
Iríni Vasilíou 90, GRE
52.76
90GRE
52.76
PB
Q
  0.194
2Agnė Šerkšnienė
Agnė Šerkšnienė 88, LTU
53.00
88LTU
53.00
Q
  0.185
3Amandine Brossier
Amandine Brossier 95, FRA
53.23
95FRA
53.23
  0.166
4Anastasiya Bryzhina
Anastasiya Bryzhina 98, UKR
53.50
98UKR
53.50
  0.270
5Sharlene Mawdsley
Sharlene Mawdsley 98, IRL
53.68
98IRL
53.68
  0.139
K 800 m     
Inne 7 mar

Final A

Final
Inne 7 mar
1Keely Hodgkinson
Keely Hodgkinson 02, GBR
2:03.88
02GBR
2:03.88
  
2Joanna Jóźwik
Joanna Jóźwik 91, POL
2:04.00
91POL
2:04.00
  
3Angelika Cichocka
Angelika Cichocka 88, POL
2:04.15
88POL
2:04.15
  
4Ellie Baker
Ellie Baker 98, GBR
2:04.40
98GBR
2:04.40
  
5Lore Hoffmann
Lore Hoffmann 96, SUI
2:04.84
96SUI
2:04.84
  
6Isabelle Boffey
Isabelle Boffey 00, GBR
2:07.26
00GBR
2:07.26
  
Semi 1
6 mar
6 mar
1Keely Hodgkinson
Keely Hodgkinson 02, GBR
2:03.11
02GBR
2:03.11
Q
  
2Lore Hoffmann
Lore Hoffmann 96, SUI
2:03.58
96SUI
2:03.58
Q
  
3Christina Hering
Christina Hering 94, GER
2:03.67
94GER
2:03.67
  
4Eleonora Vandi
Eleonora Vandi 96, ITA
2:04.97
96ITA
2:04.97
  
5Anna Wielgosz
Anna Wielgosz 93, POL
2:05.29
93POL
2:05.29
  
6Vanessa Scaunet
Vanessa Scaunet 96, BEL
2:07.71
96BEL
2:07.71
  
Semi 2
6 mar
6 mar
1Joanna Jóźwik
Joanna Jóźwik 91, POL
2:03.15
91POL
2:03.15
Q
  
2Isabelle Boffey
Isabelle Boffey 00, GBR
2:03.34
00GBR
2:03.34
Q
  
3Elena Bellò
Elena Bellò 97, ITA
2:03.61
97ITA
2:03.61
  
4Lovisa Lindh
2:04.12
SWE
2:04.12
  
5Tanja Spill
Tanja Spill 95, GER
2:04.43
95GER
2:04.43
  
6Selina Rutz-Büchel
Selina Rutz-Büchel 91, SUI
2:07.47
91SUI
2:07.47
  
Semi 3
6 mar
6 mar
1Angelika Cichocka
Angelika Cichocka 88, POL
2:03.18
88POL
2:03.18
Q
  
2Ellie Baker
Ellie Baker 98, GBR
2:03.29
98GBR
2:03.29
Q
  
3Sara Kuivisto
Sara Kuivisto 91, FIN
2:03.64
91FIN
2:03.64
  
4Nadia Power
Nadia Power 98, IRL
2:04.04
98IRL
2:04.04
  
5Daniela Garcia
Daniela Garcia 01, ESP
2:04.32
01ESP
2:04.32
  
6Irene Baldessari
Irene Baldessari 93, ITA
2:06.36
93ITA
2:06.36
  
Heat 1
5 mar
5 mar
1Keely Hodgkinson
Keely Hodgkinson 02, GBR
2:05.63
02GBR
2:05.63
Q
  
2Lovisa Lindh
2:05.78
SWE
2:05.78
Q
  
3Eleonora Vandi
Eleonora Vandi 96, ITA
2:06.02
96ITA
2:06.02
Q
  
4Līga Velvere
Līga Velvere 90, LAT
2:06.26
90LAT
2:06.26
SB
  
5Delia Sclabas
Delia Sclabas 00, SUI
2:07.04
00SUI
2:07.04
  
Heat 2
5 mar
5 mar
1Joanna Jóźwik
Joanna Jóźwik 91, POL
2:05.19
91POL
2:05.19
Q
  
2Irene Baldessari
Irene Baldessari 93, ITA
2:05.44
93ITA
2:05.44
Q
  
3Selina Rutz-Büchel
Selina Rutz-Büchel 91, SUI
2:05.62
91SUI
2:05.62
Q
  
4Mirte Fannes
Mirte Fannes 99, BEL
2:05.65
99BEL
2:05.65
  
5Bregje Sloot
Bregje Sloot 00, NED
2:07.33
00NED
2:07.33
  
6Albina Deliu
Albina Deliu 00, KOS
2:14.06
00KOS
2:14.06
  
Heat 3
5 mar
5 mar
1Elena Bellò
Elena Bellò 97, ITA
2:03.80
97ITA
2:03.80
Q
  
2Isabelle Boffey
Isabelle Boffey 00, GBR
2:04.08
00GBR
2:04.08
Q
  
3Daniela Garcia
Daniela Garcia 01, ESP
2:04.14
01ESP
2:04.14
PB
Q
  
4Síofra Cléirigh Büttner
Síofra Cléirigh Büttner 95, IRL
2:04.47
95IRL
2:04.47
  
5Svitlana Zhulzhyk
Svitlana Zhulzhyk 02, UKR
2:05.68
02UKR
2:05.68
  
6Suzanne Voorrips
Suzanne Voorrips 93, NED
2:07.78
93NED
2:07.78
  
Heat 4
5 mar
5 mar
1Ellie Baker
Ellie Baker 98, GBR
2:06.15
98GBR
2:06.15
Q
  
2Lore Hoffmann
Lore Hoffmann 96, SUI
2:06.35
96SUI
2:06.35
Q
  
3Vanessa Scaunet
Vanessa Scaunet 96, BEL
2:06.44
96BEL
2:06.44
Q
  
4Hedda Hynne
Hedda Hynne 90, NOR
2:06.46
90NOR
2:06.46
  
5Katharina Trost
Katharina Trost 95, GER
2:06.89
95GER
2:06.89
  
6Gaël De ConinckSWE
2:08.05
  
Heat 5
5 mar
5 mar
1Anna Wielgosz
Anna Wielgosz 93, POL
2:02.79
93POL
2:02.79
PB
Q
  
2Nadia Power
Nadia Power 98, IRL
2:03.16
98IRL
2:03.16
Q
  
3Tanja Spill
Tanja Spill 95, GER
2:03.22
95GER
2:03.22
Q
  
4Vendula Hluchá
Vendula Hluchá 97, CZE
2:04.87
97CZE
2:04.87
SB
  
5Jerneja Smonkar
Jerneja Smonkar 92, SLO
2:05.44
92SLO
2:05.44
  
Britt Ummels
Britt Ummels 93, NED
2:32.28DQ
93NED
2:32.28DQ
  
Heat 6
5 mar
5 mar
1Christina Hering
Christina Hering 94, GER
2:04.06
94GER
2:04.06
Q
  
2Angelika Cichocka
Angelika Cichocka 88, POL
2:04.06
88POL
2:04.06
Q
  
3Sara Kuivisto
Sara Kuivisto 91, FIN
2:04.20
91FIN
2:04.20
Q
  
4Georgie Hartigan
Georgie Hartigan 96, IRL
2:04.74
96IRL
2:04.74
  
5Anita Horvat
Anita Horvat 96, SLO
2:06.08
96SLO
2:06.08
  
6Konstadína Yiannopoúlou
Konstadína Yiannopoúlou 94, GRE
2:08.62
94GRE
2:08.62
  
K 1500 m     
Inne 6 mar

Final A

Final
Inne 6 mar
1Elise Vanderelst
Elise Vanderelst 98, BEL
4:18.44
98BEL
4:18.44
  
2Holly Archer
Holly Archer 93, GBR
4:19.91
93GBR
4:19.91
  
3Hanna Klein
Hanna Klein 93, GER
4:20.07
93GER
4:20.07
  
4Marta Pérez
Marta Pérez 93, ESP
4:20.39
93ESP
4:20.39
  
5Esther Guerrero
Esther Guerrero 90, ESP
4:20.45
90ESP
4:20.45
  
6Katie Snowden
Katie Snowden 94, GBR
4:21.81
94GBR
4:21.81
  
7Daryia Barysevich
Daryia Barysevich 90, BLR
4:22.98
90BLR
4:22.98
  
8Gesa-Felicitas Krause
Gesa-Felicitas Krause 92, GER
4:24.26
92GER
4:24.26
  
Agueda Muńoz
Agueda Muńoz 99, ESP
DQ
99ESP
DQ
  
Heat 1
5 mar
5 mar
1Holly Archer
Holly Archer 93, GBR
4:09.77
93GBR
4:09.77
PB
Q
  
2Gesa-Felicitas Krause
Gesa-Felicitas Krause 92, GER
4:09.92
92GER
4:09.92
SB
Q
  
3Elise Vanderelst
Elise Vanderelst 98, BEL
4:10.49
98BEL
4:10.49
q
  
4Marta Pérez
Marta Pérez 93, ESP
4:11.27
93ESP
4:11.27
q
  
5Diana Mezuliáníková
Diana Mezuliáníková 92, CZE
4:11.48
92CZE
4:11.48
PB
  
6Federica Del Buono
Federica Del Buono 94, ITA
4:12.79
94ITA
4:12.79
SB
  
7Orysya Demyanyuk
Orysya Demyanyuk 92, UKR
4:17.52
92UKR
4:17.52
  
Heat 2
5 mar
5 mar
1Daryia Barysevich
Daryia Barysevich 90, BLR
4:12.11
90BLR
4:12.11
SB
Q
  
2Esther Guerrero
Esther Guerrero 90, ESP
4:12.39
90ESP
4:12.39
Q
  
3Caterina Granz
Caterina Granz 94, GER
4:13.53
94GER
4:13.53
  
4Gaia Sabbatini
Gaia Sabbatini 99, ITA
4:17.21
99ITA
4:17.21
  
5Claudia Bobocea
Claudia Bobocea 92, ROU
4:18.00
92ROU
4:18.00
  
6Klaudia Kazimierska
Klaudia Kazimierska 01, POL
4:18.24
01POL
4:18.24
  
7Lindsey De Grande
Lindsey De Grande 89, BEL
4:18.45
89BEL
4:18.45
  
Heat 3
5 mar
5 mar
1Hanna Klein
Hanna Klein 93, GER
4:09.35
93GER
4:09.35
Q
  
2Agueda Muńoz
Agueda Muńoz 99, ESP
4:09.94
99ESP
4:09.94
PB
Q
  
3Katie Snowden
Katie Snowden 94, GBR
4:10.70
94GBR
4:10.70
q
  
4Martyna Galant
Martyna Galant 95, POL
4:12.08
95POL
4:12.08
  
5Marta Pen Freitas
Marta Pen Freitas 93, POR
4:12.95
93POR
4:12.95
SB
  
6Lenuta Simiuc
Lenuta Simiuc 94, ROU
4:14.94
94ROU
4:14.94
PB
  
7Anastasía-Panayióta Marinákou
Anastasía-Panayióta Marinákou 96, GRE
4:19.60
96GRE
4:19.60
SB
  
8Vera Hoffmann
Vera Hoffmann 96, LUX
4:20.50
96LUX
4:20.50
  
K 3000 m     
Inne 5 mar

Final A

Final
Inne 5 mar
1Amy-Eloise Markovc
Amy-Eloise Markovc 95, GBR
8:46.43
95GBR
8:46.43
PB
  
2Alice Finot
Alice Finot 91, FRA
8:46.54
91FRA
8:46.54
PB
  
3Verity Ockenden
Verity Ockenden 91, GBR
8:46.60
91GBR
8:46.60
PB
  
4Meraf Bahta
8:48.78
SWE
8:48.78
SB
  
5Amelia Quirk
Amelia Quirk 99, GBR
8:48.82
99GBR
8:48.82
PB
  
6Selamawit Bayoulgn
Selamawit Bayoulgn 94, ISR
8:49.13
94ISR
8:49.13
SB
  
7Elena Burkard
Elena Burkard 92, GER
8:51.09
92GER
8:51.09
PB
  
8Lucía Rodríguez
Lucía Rodríguez 98, ESP
8:53.90
98ESP
8:53.90
PB
  
9Nataliya Strebkova
Nataliya Strebkova 95, UKR
8:54.18
95UKR
8:54.18
PB
  
10Viktória Wagner-Gyürkes
Viktória Wagner-Gyürkes 92, HUN
9:02.81
92HUN
9:02.81
  
11Mariana Machado
Mariana Machado 00, POR
9:19.61
00POR
9:19.61
  
Maureen Koster
Maureen Koster 92, NED
DNF
92NED
DNF
  
Heat 1
4 mar
4 mar
1Amy-Eloise Markovc
Amy-Eloise Markovc 95, GBR
8:56.26
95GBR
8:56.26
Q
  
2Elena Burkard
Elena Burkard 92, GER
8:56.56
92GER
8:56.56
PB
Q
  
3Meraf Bahta
8:56.85
SWE
8:56.85
SB
Q
  
4Maureen Koster
Maureen Koster 92, NED
8:56.91
92NED
8:56.91
Q
  
5Selamawit Bayoulgn
Selamawit Bayoulgn 94, ISR
8:57.26
94ISR
8:57.26
SB
q
  
6Alice Finot
Alice Finot 91, FRA
8:57.28
91FRA
8:57.28
q
  
7Alberte Kjær Pedersen
Alberte Kjær Pedersen 98, DEN
9:00.80
98DEN
9:00.80
PB NR
  
8Marta García
Marta García 98, ESP
9:02.00
98ESP
9:02.00
PB
  
9Michelle Finn
Michelle Finn 89, IRL
9:05.44
89IRL
9:05.44
  
10Klara Lukan
Klara Lukan 00, SLO
9:06.82
00SLO
9:06.82
  
11Ludovica Cavalli
Ludovica Cavalli 00, ITA
9:14.85
00ITA
9:14.85
  
12Samrawit MengsteabSWE
9:15.10
  
Heat 2
4 mar
4 mar
1Verity Ockenden
Verity Ockenden 91, GBR
8:52.60
91GBR
8:52.60
Q
  
2Amelia Quirk
Amelia Quirk 99, GBR
8:53.21
99GBR
8:53.21
PB
Q
  
3Viktória Wagner-Gyürkes
Viktória Wagner-Gyürkes 92, HUN
8:55.72
92HUN
8:55.72
Q
  
4Lucía Rodríguez
Lucía Rodríguez 98, ESP
8:56.71
98ESP
8:56.71
PB
Q
  
5Nataliya Strebkova
Nataliya Strebkova 95, UKR
8:59.15
95UKR
8:59.15
PB
  
6Mariana Machado
Mariana Machado 00, POR
8:59.39
00POR
8:59.39
PB
q
  
7Lea Meyer
Lea Meyer 97, GER
9:05.13
97GER
9:05.13
  
8Linn Nilsson
9:06.55
SWE
9:06.55
  
9Blanca Fernández
Blanca Fernández 92, ESP
9:11.06
92ESP
9:11.06
  
10Giulia Aprile
Giulia Aprile 95, ITA
9:17.66
95ITA
9:17.66
  
Roxana Rotaru
Roxana Rotaru 88, ROU
DNF
88ROU
DNF
  
Maruša Mišmaš-Zrimsek
Maruša Mišmaš-Zrimsek 94, SLO
8:52.22DQ
94SLO
8:52.22DQ
  
Jip Vastenburg
Jip Vastenburg 94, NED
8:52.72DQ
94NED
8:52.72DQ
  
K 60 m häck     
Inne 7 mar

Final A

Final
Inne 7 mar
1Nadine Visser
Nadine Visser 95, NED
7.77
95NED
7.77
PB NR
  0.135
2Cindy Sember
Cindy Sember 94, GBR
7.89
94GBR
7.89
=PB
  0.165
3Tiffany Porter
Tiffany Porter 87, GBR
7.92
87GBR
7.92
  0.156
4Nooralotta Neziri
Nooralotta Neziri 92, FIN
7.93
92FIN
7.93
  0.133
5Pia Skrzyszowska
Pia Skrzyszowska 01, POL
7.95
01POL
7.95
  0.147
6Luminosa Bogliolo
Luminosa Bogliolo 95, ITA
7.99
95ITA
7.99
=PB
  0.160
7Zoë Sedney
Zoë Sedney 01, NED
8.00
01NED
8.00
  0.171
8Luca Kozák
Luca Kozák 96, HUN
8.01
96HUN
8.01
  0.195
Semi 1
7 mar
7 mar
1Nooralotta Neziri
Nooralotta Neziri 92, FIN
7.97
92FIN
7.97
Q
  0.122
2Tiffany Porter
Tiffany Porter 87, GBR
7.98
87GBR
7.98
Q
  0.149
3Elvira Herman
Elvira Herman 97, BLR
8.07
97BLR
8.07
  0.133
4Teresa Errandonea
Teresa Errandonea 94, ESP
8.10
94ESP
8.10
  0.136
5Karolina Kołeczek
Karolina Kołeczek 93, POL
8.12
93POL
8.12
  0.125
6Elisa Maria Di Lazzaro
Elisa Maria Di Lazzaro 98, ITA
8.12
98ITA
8.12
PB
  0.147
7Laeticia Bapte
Laeticia Bapte 99, FRA
8.13
99FRA
8.13
  0.192
8Karin Strametz
Karin Strametz 98, AUT
8.13
98AUT
8.13
PB
  0.145
Semi 2
7 mar
7 mar
1Nadine Visser
Nadine Visser 95, NED
7.86
95NED
7.86
Q
  0.142
2Cindy Sember
Cindy Sember 94, GBR
7.89
94GBR
7.89
=PB
Q
  0.150
3Luca Kozák
Luca Kozák 96, HUN
7.98
96HUN
7.98
SB
q
  0.171
4Anne Zagré
Anne Zagré 90, BEL
8.08
90BEL
8.08
  0.165
5Sviatlana Parakhonka
Sviatlana Parakhonka 97, BLR
8.15
97BLR
8.15
  0.175
6Noemi Zbären
Noemi Zbären 94, SUI
8.15
94SUI
8.15
  0.154
7Stanislava Škvarková
Stanislava Škvarková 96, SVK
8.23
96SVK
8.23
  0.159
8Helena Jiranová
Helena Jiranová 95, CZE
8.25
95CZE
8.25
  0.148
Semi 3
7 mar
7 mar
1Pia Skrzyszowska
Pia Skrzyszowska 01, POL
7.88
01POL
7.88
PB
Q
  0.129
2Luminosa Bogliolo
Luminosa Bogliolo 95, ITA
7.99
95ITA
7.99
PB
Q
  0.146
3Zoë Sedney
Zoë Sedney 01, NED
7.99
01NED
7.99
q
  0.167
4Sarah Lavin
Sarah Lavin 94, IRL
8.07
94IRL
8.07
  0.120
5Ditaji Kambundji
Ditaji Kambundji 02, SUI
8.07
02SUI
8.07
  0.142
6Beate Schrott
Beate Schrott 88, AUT
8.17
88AUT
8.17
=SB
  0.138
7Markéta Štolová
Markéta Štolová 00, CZE
8.20
00CZE
8.20
  0.158
Eline Berings
Eline Berings 86, BEL
DNS
86BEL
DNS
  
Heat 1
6 mar
6 mar
1Elvira Herman
Elvira Herman 97, BLR
7.99
97BLR
7.99
Q
  0.152
2Zoë Sedney
Zoë Sedney 01, NED
8.01
01NED
8.01
Q
  0.139
3Teresa Errandonea
Teresa Errandonea 94, ESP
8.09
94ESP
8.09
Q
  0.172
4Elisa Maria Di Lazzaro
Elisa Maria Di Lazzaro 98, ITA
8.13
98ITA
8.13
PB
q
  0.167
5Gréta Kerekes
Gréta Kerekes 92, HUN
8.21
92HUN
8.21
  0.139
6Ivana Lončarek
Ivana Lončarek 91, CRO
8.26
91CRO
8.26
  0.130
7Selina Von Jackowski
Selina Von Jackowski 97, SUI
8.36
97SUI
8.36
  0.132
Heat 2
6 mar
6 mar
1Luca Kozák
Luca Kozák 96, HUN
8.04
96HUN
8.04
Q
  0.168
2Tiffany Porter
Tiffany Porter 87, GBR
8.04
87GBR
8.04
Q
  0.169
3Anne Zagré
Anne Zagré 90, BEL
8.06
90BEL
8.06
Q
  0.143
4Beate Schrott
Beate Schrott 88, AUT
8.19
88AUT
8.19
q
  0.165
5Helena Jiranová
Helena Jiranová 95, CZE
8.21
95CZE
8.21
=SB
q
  0.145
6Hanna Plotitsyna
Hanna Plotitsyna 87, UKR
8.22
87UKR
8.22
  0.145
Mette Graversgaard
Mette Graversgaard 95, DEN
DNF
95DEN
DNF