9.10
18.9
2.10
17.10
2.10
18.9
16.10
10.10
14.10
30.9
30.9
16.10
16.10
16.10
3.10
17.10
14.10
9.10
3.10
10.10
17.10
17.10
16.10
16.10
3.10
26.9
13.10
7.10
14.10
9.10
28.8
6.10
9.10
13.10
9.10
9.10
9.10
12.10
9.10
19.9
12.10
10.10
10.10
9.10
10.10
3.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
9.10
9.10
3.10
30.9
10.10
25.9
13.9
27.9
19.9
9.10
3.10
26.9
9.10
7.10
7.10
6.10
10.10
9.10
9.10
9.10
7.10
7.10
30.9
9.10
9.10
2.10
2.10
26.9
26.9
5.10
2.10
2.10
3.10
2.10
26.9
29.9
27.9
22.9
20.9
15.9
3.10
26.9
2.10
2.10
2.10
Arena: Scandinavian Raceway   Arrangör: Hälle IF och Villstad GIF

Män
M 10 km     


Final A

Final

1Samuel Tsegay
28:31
Hälle IF
28:31
SB
  
2Samuel Russom
28:38
IS Göta
28:38
PB
  
3David Nilsson
28:49
Högby IF
28:49
  
4Kalle Berglund
Kalle Berglund 96, Spårvägen
29:08
Spårvägens FK
29:08
PB
  
5Mohammad Reza
Mohammad Reza 89, Spårvägen
29:09
Spårvägens FK
29:09
SB
  
6Oscar Claesson
Oscar Claesson 95, IK Hakarpspojkarna
29:15
IK Hakarpspojkarna
29:15
PB
  
7Archibald Casteel
29:16
Spårvägens FK
29:16
PB
  
8Napoleon Solomon
29:31
Turebergs FK
29:31
SB
  
9Anders Grahl
29:32
Hälle IF
29:32
PB
  
10Jonatan Fridolfsson
29:34
Sävedalens AIK
29:34
PB
  
11John Foitzik
John Foitzik 91, Spårvägen
29:36
Spårvägens FK
29:36
=PB
  
12Samuel FitsumbrhanHälle IF
29:37
PB
  
13Arvid Öhrn
29:37
Hälle IF
29:37
PB
  
14Oliver Löfqvist
29:38
Spårvägens FK
29:38
PB
  
15Elmar Engholm
29:41
Hässelby SK
29:41
PB
  
16Robin Rohlén
29:44
IFK Umeå
29:44
PB
  
17Mustafa MohamedHälle IF
29:47
SB
  
18John Börjesson
29:49
Spårvägens FK
29:49
PB
  
19Jonathan Edman
29:51
IFK Umeå
29:51
PB
  
20Hussein IbrahimUllevi FK
29:56
PB
  
21Andreas Åhwall
30:15
Hässelby SK
30:15
PB
  
22Gabriel SteffensenMölndals AIK
30:16
PB
  
23Johan Fagerberg
30:21
Spårvägens FK
30:21
PB
  
24Heshlu Andemariam
30:22
IFK Lidingö
30:22
PB
  
25Marcus Åberg
Marcus Åberg 88, Tjalve IF Norrköping
30:23
Tjalve IF Norrköping
30:23
PB
  
26Erik Karlsson
30:23
Högby IF
30:23
PB
  
27Andreas Jansson
30:28
Hässelby SK
30:28
PB
  
28Nils Spetz
Nils Spetz 91, Spårvägen
30:31
Spårvägens FK
30:31
PB
  
29Victor Smångs
Victor Smångs 86, Fredrikshof
30:44
Fredrikshofs FIF
30:44
PB
  
30Merih Hagos
Merih Hagos 98, Eskilstuna
30:46
Eskilstuna FI
30:46
PB
  
31Daniel Berggren
Daniel Berggren 87, Strömstad LK
30:50
Strömstad LK
30:50
PB
  
32Yassin Abdi
Yassin Abdi 99, Hässelby
30:52
Hässelby SK
30:52
PB
  
33Isak Hellström
30:58
FK Studenterna
30:58
PB
  
34Klas Johansson
Klas Johansson 80, Vegan Runners
31:02
Vegan Runners IK
31:02
PB
  
35Sharmarke AhmedHälle IF
31:12
PB
  
36Daniel Gleimar
Daniel Gleimar 92, Spårvägen
31:21
Spårvägens FK
31:21
  
37Fredrik Uhrbom
Fredrik Uhrbom 77, Spårvägen
31:24
Spårvägens FK
31:24
SB
  
38Daniel Cullin
31:29
Hälle IF
31:29
PB
  
39Martin Holm
Martin Holm 84, Studenterna
31:37
FK Studenterna
31:37
PB
  
40Andreas DavidssonHögby IF
32:03
PB
  
Olle Walleräng
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Daniel LundgrenTurebergs FK
DNF
  
Final B
1Wilhelm Bergentz
Wilhelm Bergentz 02, KFUM Örebro
31:17
KFUM Örebro
31:17
PB
  
2Petter SvenssonRoma IF
31:22
PB
  
3Chris Gray
Chris Gray 92, Örgryte
31:30
Örgryte IS
31:30
PB
  
4Samuel Eriksson LidbrinkSpårvägens FK
31:33
PB
  
5Robert AlexanderssonHälle IF
31:43
SB
  
6Hugo Lindell
31:50
IK Akele
31:50
PB
  
7Dennis Olsson
Dennis Olsson 97, Spårvägen
31:55
Spårvägens FK
31:55
PB
  
8Nils Bredin
31:57
Hälle IF
31:57
PB
  
9Viktor Zackrisson
32:25
Enhörna IF
32:25
PB
  
10Ted Armgren
32:35
Dalasjö IK Framåt
32:35
PB
  
11Elias Rapp
Elias Rapp 99, Västerås
32:39
Västerås FK
32:39
PB
  
12Jonathan Flod
Jonathan Flod 87, Triathlon Väst
32:43
F Triathlon Väst
32:43
PB
  
13Christofer Salmén
32:48
Spårvägens FK
32:48
PB
  
14Daniel Parheden
32:49
SOK Knallen
32:49
PB
  
15Andreas Lundegård
32:49
FK Studenterna
32:49
PB
  
16Joakim Frisk
Joakim Frisk 90, Västerås
32:50
Västerås FK
32:50
PB
  
17Henrik Engström
32:52
Fredrikshofs FIF
32:52
PB
  
18Joel Kronborg
33:23
Hässelby SK
33:23
PB
  
19Jesper Evervall
33:32
Örgryte IS
33:32
PB
  
20Christoffer Hiding
33:49
Fredrikshofs FIF
33:49
SB
  
Final C
1Axel Sandberg
Axel Sandberg 00, KFUM Örebro
32:42
KFUM Örebro
32:42
PB
  
2Martin Jarbeck
Martin Jarbeck 87, Åkersberga
32:44
Åkersberga SK
32:44
PB
  
3Markus BengtssonUmara SC
32:50
PB
  
4Daniel Ekholm
32:52
IS Göta
32:52
PB
  
5Jonas Örarbäck
Jonas Örarbäck 90, Triathlon Väst
32:56
F Triathlon Väst
32:56
PB
  
6Albin CarlssonIK Akele
33:06
PB
  
7Johannes Bogren
33:13
Majornas IK
33:13
PB
  
8Pontus Albertsson
Pontus Albertsson 90, Solvikingarna
33:19
Solvikingarna
33:19
PB
  
9Sebastian Stenman
Sebastian Stenman 91, IFK Göteborg
33:21
IFK Göteborg
33:21
PB
  
10Ragnar Crona
33:23
IK Granit
33:23
PB
  
11Daniel Överfjord
Daniel Överfjord 77, Västerås LK
33:28
Västerås LK
33:28
PB
  
12Erik Framme
33:30
Hälle IF
33:30
PB
  
13Patrik GustavssonTranemo IF
33:32
PB
  
14Markus Candell
33:35
IS Göta
33:35
PB
  
15Johan Alfvén
Johan Alfvén 74, Björnstorp
33:38
Björnstorps IF
33:38
PB
  
16Kristofer TilderkvistApladalens LK
33:39
PB
  
17Medhane TumzghiIK Lerum FI
33:43
PB
  
18Andreas Carlborg
33:44
Spårvägens FK
33:44
PB
  
19Mikael Nordmark
33:51
Sävedalens AIK
33:51
PB
  
20Ola Grauers
33:59
Habo FIF-04
33:59
PB
  
21Fredrik Bolmstam
34:00
Apladalens LK
34:00
PB
  
22Göran Jonsson
34:03
IFK Umeå
34:03
  
23Lukas Segersten
34:15
Enköpings AI
34:15
PB
  
24Claes Ivenborg
34:16
IK Nocout.se
34:16
PB
  
25Martin BäckströmHälle IF
34:17
PB
  
26Jens Halvarsson
Jens Halvarsson 82, Göteborgs SK
34:18
Göteborgs SK
34:18
PB
  
27Karl Wilenius
Karl Wilenius 85, Lidköpings VSK
34:31
Lidköpings VSK
34:31
SB
  
28Nuray Yassin
34:42
Hälle IF
34:42
PB
  
29Jens Wicksén
Jens Wicksén 83, Studenterna
34:45
FK Studenterna
34:45
PB
  
30Filip Ainouz
Filip Ainouz 84, Fredrikshof
35:55
Fredrikshofs FIF
35:55
  
Final D
1Kalle WanngårdHälle IF
34:18
PB
  
2Daniel Oltegen
Daniel Oltegen 77, Lidköpings VSK
34:34
Lidköpings VSK
34:34
PB
  
3Magnus Åhsberg
34:40
Apladalens LK
34:40
PB
  
4Antero Vieira Da Silva
34:55
Fredrikshofs FIF
34:55
PB
  
5Per Orestig
35:14
Habo FIF-04
35:14
PB
  
6Simon Wikstrand
35:22
IS Göta
35:22
PB
  
7Martin Syk
Martin Syk 83, Göteborgs SK
35:22
Göteborgs SK
35:22
PB
  
8Mathias Viktorsson
35:37
LK Gränslöst
35:37
PB
  
9Ashkan Fivrin
35:51
Hälle IF
35:51
PB
  
10Björn Engqvist
36:00
Örebro AIK
36:00
PB
  
11Henrik Sahl
Henrik Sahl 73, Lidköpings VSK
36:05
Lidköpings VSK
36:05
PB
  
12Sava Iancovici
Sava Iancovici 74, Solvikingarna
36:19
Solvikingarna
36:19
PB
  
13Mattias Ekman
36:22
Apladalens LK
36:22
PB
  
14Mike Bakker
36:29
IS Göta
36:29
PB
  
15Börje Holst
Börje Holst 66, Borlänge LK
36:34
Borlänge LK
36:34
PB
  
16Bo-Göran NilensjöIS Göta
36:40
PB
  
17Henric HöglindÅhus FIK
36:41
PB
  
18Toni Niskanen
36:43
Umara SC
36:43
PB
  
19Simon Sköld
Simon Sköld 83, Västerås LK
36:44
Västerås LK
36:44
PB
  
20Lorenzo Nesi
Lorenzo Nesi 65, Studenterna
36:52
FK Studenterna
36:52
PB
  
21Oskar Simann Ax
36:53
Örgryte IS
36:53
PB
  
22Andreas Ottestig
36:58
IK NocOut.se
36:58
PB
  
23Micael Lindqvist
37:01
Apladalens LK
37:01
PB
  
24Magnus Hultquist
37:14
Sävedalens AIK
37:14
PB
  
25Jörgen Lindwall
37:19
Team Ultrasweden LK
37:19
PB
  
26Niklas Rung
37:24
IK Lerum FI
37:24
PB
  
27Jean Yvan NtirandekuraVillstad GIF
37:38
PB
  
28Christian Bengtzelius
37:46
FK Studenterna
37:46
PB
  
29Olle Alm Ekblom
38:06
Enköpings AI
38:06
PB
  
30Tomas Bengtsson
Tomas Bengtsson 63, Stenungsunds FI
39:29
F Stenungsunds FI
39:29
PB
  
31Ulf Eriksson
39:41
Huddinge AIS
39:41
PB
  
Sebastian Fannon
DNF
Eslövs IF
DNF
  
Final E
1Axel Johansson
35:01
Hälle IF
35:01
PB
  
2Vilhelm Öström
37:12
FK Studenterna
37:12
PB
  
3Ulf ZetterströmAxa SC
37:16
PB
  
4Thorbjörn Evertsson
Thorbjörn Evertsson 79, Lidköpings VSK
37:44
Lidköpings VSK
37:44
PB
  
5Viggo Stenvard
37:51
SOK Knallen
37:51
PB
  
6Jan Johansson
Jan Johansson 68, LK Nyköping
37:54
LK Nyköpings Runners
37:54
PB
  
7Johan Engholm
38:11
Hässelby SK
38:11
PB
  
8Andreas Bylund
Andreas Bylund 77, Studenterna
38:17
FK Studenterna
38:17
PB
  
9Richard Thyr
38:47
Hälle IF
38:47
PB
  
10Bjarne Koning
38:48
Hälle IF
38:48
PB
  
11Jakob Ringblom
Jakob Ringblom 79, Fredrikshof
38:53
Fredrikshofs FIF
38:53
PB
  
12Jonas Hermansson
38:59
Enköpings AI
38:59
PB
  
13Kai Karjalainen
39:11
Sävedalens AIK
39:11
PB
  
14Sven-Inge LindebergIS Göta
39:16
PB
  
15Javier Cabello ErenoTurebergs FK
39:31
PB
  
16Håkan Ekfors
Håkan Ekfors 68, Björnstorp
40:31
Björnstorps IF
40:31
PB
  
17Mikael ZachrissonIK Lerum FI
40:38
PB
  
18Ulf Palmér
Ulf Palmér 56, Ulricehamns OK
40:44
Ulricehamns OK
40:44
PB
  
19Erik MichaëlssonMajornas IK
41:12
PB
  
20Björn SandströmSOK Knallen
41:47
PB
  
21Gunnar Bengtsson
42:03
Majornas IK
42:03
PB
  
22Bernt Mattsson
42:33
Hässelby SK
42:33
PB
  
23Henrik Segersten
42:58
Enköpings AI
42:58
PB
  
24Lars LundqvistIK Sisu
43:22
PB
  
25Anders Eriksson
44:11
Majornas IK
44:11
PB
  
26Tony Elias CamprubiIK Lerum FI
44:15
PB
  
27Johan Färemo
44:29
Malmö AI
44:29
PB
  
28Leif Ohlsson
Leif Ohlsson 60, Studenterna
44:44
FK Studenterna
44:44
PB
  
29Henrik Markhede
45:03
Majornas IK
45:03
PB
  
30Per Gysing
Per Gysing 60, Studenterna
45:12
FK Studenterna
45:12
PB
  
Daniel Förberg
DNF
Fredrikshofs FIF
DNF
  
Kvinnor
K 10 km     


Final A

Final

1Meraf Bahta
32:02
Hälle IF
32:02
SB
  
2Carolina WikströmLK Roslagen
32:38
PB
  
3Hanna Lindholm
33:07
Huddinge AIS
33:07
PB
  
4Sanna Mustonen
33:55
Hässelby SK
33:55
SB
  
5Charlotte Andersson
33:58
IFK Umeå
33:58
PB
  
6Johanna ErikssonMotala AIF
34:00
PB
  
7Linnéa Sennström
34:17
Hässelby SK
34:17
PB
  
8Johanna Salminen
35:02
FK Studenterna
35:02
PB
  
9Louise Ringström
35:13
Spårvägens FK
35:13
PB
  
10Liduina van Sitteren
35:15
Örebro AIK
35:15
PB
  
11Erica Lech
Erica Lech 77, Örebro AIK
35:18
Örebro AIK
35:18
PB
  
12Cecilia Norrbom
35:20
Spårvägens FK
35:20
  
13Johanna Anvell
35:35
Mölndals AIK
35:35
PB
  
14Johanna Larsson
35:36
Örgryte IS
35:36
PB
  
15Anna Bjurman
36:31
IS Göta
36:31
PB
  
16Angelica Strandberg
36:32
Spårvägens FK
36:32
PB
  
17Sara Trané
Sara Trané 85, Fredrikshof
37:15
Fredrikshofs FIF
37:15
PB
  
18Weronika Brzuchalska
38:11
FK Studenterna
38:11
PB
  
Final B
1Jenny Johannesson
35:52
Mullsjö SOK
35:52
PB
  
2Hanna Kumlin
35:53
Örgryte IS
35:53
PB
  
3Cecilia KleistIK Akele
35:56
SB
  
4Jessie Ross SkärvadTäby IS
35:58
PB
  
5Michelle SchnellbacherSOK Knallen
36:47
PB
  
6Louise Wanemark
36:53
Apladalens LK
36:53
PB
  
7Malin Gibrand
Malin Gibrand 81, Studenterna
37:00
FK Studenterna
37:00
PB
  
8Emy Thorén
37:07
Hälle IF
37:07
PB
  
9Nikita Steiner
37:19
Hässelby SK
37:19
PB
  
10Josefine Jonsson
37:49
Eskilstuna FI
37:49
PB
  
11Emilia Brangefält
37:54
Västerås FK
37:54
PB
  
12Camilla Lindholm-Borg
38:10
Björnstorps IF
38:10
PB
  
13Sara Liljegren
38:32
IS Göta
38:32
PB
  
14Nina Hagman
Nina Hagman 81, Team Minos
38:36
Team Minos SC
38:36
PB
  
15Tilda Knauer
38:44
Hälle IF
38:44
PB
  
16Petra Klevmar
39:01
Umara SC
39:01
PB
  
17Katarina ÅströmUllevi FK
39:07
PB
  
18Karin Schön
39:31
IF Kville
39:31
PB
  
19Jennie Lorentzon
39:39
IS Göta
39:39
PB
  
20Jessica Borg
Jessica Borg 98, Spårvägen
39:54
Spårvägens FK
39:54
PB
  
21Mia Havinder
Mia Havinder 69, Björnstorp
40:11
Björnstorps IF
40:11
PB
  
22Karin GustafssonHälle IF
40:49
PB
  
23Marie Dasler
41:09
IF Start
41:09
PB
  
24Linnea Smalström
41:12
Sävedalens AIK
41:12
PB
  
25Anki SennströmAxa SC
41:53
PB
  
26Madelaine Örtengren
42:00
FK Studenterna
42:00
PB
  
27Ulrika GrönérusMajornas IK
42:16
PB
  
28Johanna MichaëlssonMajornas IK
42:46
PB
  
29Maria ErikssonIF Start
43:35
PB
  
30Christina JohanssonIF Kville
43:52
PB
  
31Karima Makrof
43:56
Majornas IK
43:56
PB
  
32Anette Kroon
Anette Kroon 67, Simlångsdalen
44:17
Simlångsdalens IF
44:17
PB
  
33Paula Wass
45:38
IF Kville
45:38
PB
  
34Ann-Katrin LundqvistIK Sisu
46:23
PB
  
35Ulla Karnebäck
52:47
Turebergs FK
52:47
PB
  
Marielle Ahlin
DNF
Enköpings AI
DNF
  
Karin SwensonIF Kville
DNF