8.8
26.11
20.11
27.11
27.11
27.11
27.11
24.10
17.10
4.9
21.11
10.10
26.9
17.8
25.8
26.8
6.9
19.8
8.9
9.10
31.8
23.8
4.9
20.11
21.11
13.11
10.10
16.10
21.11
19.9
20‐21.11
18.9
21.11
24.8
19.8
16.10
4.9
13.11
6.11
12‐14.11
6.11
3.10
2.10
8.10
12.9
19.8
28.8
30.10
19.9
12.9
7.11
7.11
24.10
16.10
19.9
7.11
19.9
10.10
18.9
16.10
5‐7.11
6.11
7.11
2.10
24.10
30.10
22.10
11.9
19.9
3.10
16.10
17.10
30.10
3.10
26.9
10.10
21.8
9.10
9.10
5.8
17.10
13.9
31.10
11.9
2.10
16.10
2.10
16.10
23.10
28.8
22.10
22.10
18.8
22.10
17.10
26.8
21‐22.9
24.10
24.10
9.10
Arena: Terräng   Arrangör: IFK Lidingö och IFK Lidingö SOK


select distinct results20.*, womenpbestsweden.BB AS PBwomen, womensbestsweden.BB AS SBwomen, CASE WHEN EventN IN (910, 193, 9998, 9999) THEN EventN+RealMetres/100 ELSE EventN END AS RealEventN, RealEventN AS RealEventN2, '' AS SM, countries.Countryfull, Events.Event AS eventry, results20.Ind AS Indiiy, results20.ID AS ID, results20.ID AS IDI, Events.TF AS type, results20.eventname AS en2, results20.Country AS RealCountry, IF(EndDate Is Null,'',CONCAT(DAYOFMONTH(results20.Date),' ')) AS Datti1, IF(EndDate Is Null,'',substring(Monthname(results20.Date),1,3)) AS Datti2, Round.Roundname, Events.Eventname, Pos.PosName, Sex.Sexi, CASE WHEN results20.AGO IN (12,15) THEN b.AGName ELSE a.AGName END AS AGName, CASE WHEN results20.AGO IN (12,15) THEN b.AGO ELSE a.AGO END AS agoo, `2010`.irrelagularities.Irrname, CASE WHEN results20.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.BB ELSE `2010`.womenwl.BB END AS WL, CASE WHEN results20.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.Standing ELSE `2010`.womenwl.Standing END AS Standingi, CASE WHEN results20.Date<=Club10end THEN Club10 WHEN results20.Date<=Club9end THEN Club9 WHEN results20.Date<=Club8end THEN Club8 WHEN results20.Date<=Club7end THEN Club7 WHEN results20.Date<=Club6end THEN Club6 WHEN results20.Date<=Club5end THEN Club5 WHEN results20.Date<=Club4end THEN Club4 WHEN results20.Date<=Club3end THEN Club3 WHEN results20.Date<=Club2end THEN Club2 ELSE sweclubsat.Club END AS RealClub, posswe.PosName AS posswe, combinedmen.eventno AS combM, combinedwomen.eventno AS combW FROM results20 LEFT JOIN `2010`.sweclubsat ON sweclubsat.ID=results20.ID AND CASE WHEN results20.Sex=1 and (results20.secondarypos not rlike ('K|F') or results20.secondarypos is null) THEN sweclubsat.gender='M' ELSE sweclubsat.gender='W' END LEFT JOIN (SELECT events.*, eventsext.Orderi AS RealEventN FROM events LEFT JOIN `2010`.eventsext ON events.Event=eventsext.Event) AS Events ON CAST(results20.EventN AS UNSIGNED) = Events.Orderi LEFT JOIN Sex ON results20.Sex = Sex.Sex LEFT JOIN Comp ON results20.CID = Comp.CID LEFT JOIN AG as a ON results20.AGO = a.AGO LEFT JOIN AG as b ON results20.Points = b.AgeGroup LEFT OUTER JOIN Pos ON results20.PosOrderg = Pos.Orderi LEFT OUTER JOIN Round ON results20.Round = Round.Ro LEFT JOIN `2010`.irrelagularities ON `2010`.irrelagularities.Irr = results20.Irr LEFT JOIN `2010`.menwl ON `2010`.menwl.iid = results20.iid LEFT JOIN `2010`.womenwl ON `2010`.womenwl.iid = results20.iid LEFT JOIN world.countries ON results20.Country=countries.Country LEFT JOIN results.posswe ON results20.PosOrderg = posswe.Orderi LEFT JOIN `2010`.combinedmen ON results20.IID=combinedmen.parentid AND results20.Sex=1 LEFT JOIN `2010`.combinedwomen ON results20.IID=combinedwomen.parentid AND results20.Sex=2 LEFT JOIN `2010`.womenpbestsweden ON results20.iid=womenpbestsweden.iid AND (results20.Sex=2 OR results20.secondarypos rlike ('K|F')) AND womenpbestsweden.Roundi IS NULL LEFT JOIN `2010`.womensbestsweden ON results20.iid=womensbestsweden.iid AND (results20.Sex=2 OR results20.secondarypos rlike ('K|F')) AND womensbestsweden.Roundi IS NULL WHERE results20.CID= 12971314 AND `2010`.womenwl.Roundi IS NULL AND `2010`.menwl.Roundi IS NULL ORDER BY Sex, CASE WHEN results20.AGO=15 THEN COALESCE(agoo,0)+100000 ELSE agoo END, combM, combW, RealEventN2, RealEventN, CASE WHEN results20.AGO=12 THEN 999999 ELSE results20.AGO END, results20.Round, Posorderg, CASE WHEN Remarks Is Not Null THEN CASE WHEN Pos1>0 THEN 2 ELSE 3 END ELSE CASE WHEN Pos1>0 THEN 0 ELSE 1 END END, CASE WHEN Pos1 IS NOT NULL THEN Pos1 ELSE 999999 END, SortResult, RealMetres DESC

Män
M 15 km terräng     


Final A

Final

1Samuel Russom
45:38
IS Göta
45:38
  
2Samuel Tsegay
45:45
Hälle IF
45:45
  
3Jonas Leandersson
46:11
IF Göta Karlstad
46:11
  
4Napoleon Solomon
46:14
Turebergs FK
46:14
  
5Adhanom Abraha
46:40
Eskilstuna FI
46:40
  
6Mikael Ekvall
Mikael Ekvall 89, Strömstad LK
46:42
Strömstad LK
46:42
  
7Olle Walleräng
46:54
Spårvägens FK
46:54
  
8Martin Regborn
Martin Regborn 92, KFUM Örebro
47:05
KFUM Örebro
47:05
  
9Otto Kingstedt
47:05
Huddinge AIS
47:05
  
10Emil Svensk
Emil Svensk 93, Tjalve IF Norrköping
47:09
Tjalve IF Norrköping
47:09
  
11John Foitzik
John Foitzik 91, Spårvägen
47:41
Spårvägens FK
47:41
  
12Gustav Bergman
48:14
OK Ravinen
48:14
  
13Emil Danielsson
48:21
Spårvägens FK
48:21
  
14Mohammad Reza
Mohammad Reza 89, Spårvägen
48:24
Spårvägens FK
48:24
  
15Oscar Claesson
Oscar Claesson 95, IK Hakarpspojkarna
48:31
IK Hakarpspojkarna
48:31
  
16Robin Rohlén
48:37
IFK Umeå
48:37
  
17Max Peter Bejmer
Max Peter Bejmer 92, IFK Göteborg
48:38
IFK Göteborg
48:38
  
18John Kingstedt
48:55
Huddinge AIS
48:55
  
19Gabriel SteffensenMölndals AIK
49:07
  
20Karsten Meier
49:09
IFK Umeå
49:09
  
21Efrem Brhane
Efrem Brhane 94, Västerås
49:11
Västerås FK
49:11
  
22Albin Ridefelt
49:22
OK Linné
49:22
  
23Heshlu Andemariam
49:29
IFK Lidingö
49:29
  
24Isak Hellström
49:32
FK Studenterna
49:32
  
25Nils Spetz
Nils Spetz 91, Spårvägen
49:53
Spårvägens FK
49:53
  
26Johan Falk
Johan Falk 87, Studenterna
50:27
FK Studenterna
50:27
  
27Erik Djurberg
51:45
Hässelby SK
51:45
  
28Simon Hector
54:53
Huddinge AIS
54:53
  
M 30 km terräng     


Final A

Final

1Linus Hultegård
1:43:46
Sävedalens AIK
1:43:46
  
2Kristofer Låås
1:43:48
Fredrikshofs FIF
1:43:48
  
3Mårten Boström
Mårten Boström 82, Lidingö SOK
1:44:10
IFK Lidingö SOK
1:44:10
  
4Joacim Lantz
1:49:17
Ockelbo SK
1:49:17
  
5Niklas Sjöblom
Niklas Sjöblom 84, Terrible Tuesdays TC
1:49:30
Terrible Tuesdays TC
1:49:30
  
6Erik Lagerlöf
1:49:48
IFK Lidingö
1:49:48
  
7Markus Vall
Markus Vall 92, Fredrikshof
1:51:12
Fredrikshofs FIF
1:51:12
  
8Andreas Lundegård
1:51:52
FK Studenterna
1:51:52
  
9Linus Wirén
1:52:00
Hälle IF
1:52:00
  
10Elov Olsson
1:52:09
Ockelbo SK
1:52:09
  
11Love Berzell
1:52:29
OK Ravinen
1:52:29
  
12Anders Österlund
Anders Österlund 73, Västerås SOK
1:52:58
Västerås SOK
1:52:58
  
13Maximilian Lohm Isberg
1:53:32
FK Studenterna
1:53:32
  
14Alexander Berg Rendahl
1:54:25
FK Studenterna
1:54:25
  
15Mirza Nalic
Mirza Nalic 80, Eskilstuna
1:56:18
Eskilstuna FI
1:56:18
  
16Axel Smith
Axel Smith 86, Björnstorp
1:56:42
Björnstorps IF
1:56:42
  
17David Kasselstrand
1:57:21
Gamleby OK
1:57:21
  
18Mattias Westerlund
1:58:02
Junsele IF
1:58:02
  
19Joel Kronborg
1:58:25
Hässelby SK
1:58:25
  
20Daniel Parheden
1:58:26
SOK Knallen
1:58:26
  
21Patrik Lindqvist
Patrik Lindqvist 84, Terrible Tuesdays TC
1:58:28
Terrible Tuesdays TC
1:58:28
  
22Adam Treschow
Adam Treschow 79, Terrible Tuesdays TC
1:58:29
Terrible Tuesdays TC
1:58:29
  
23Fredrick Lee Ohlsson
1:58:37
FK Studenterna
1:58:37
  
24Björn Wärn
Björn Wärn 77, Terrible Tuesdays TC
1:58:50
Terrible Tuesdays TC
1:58:50
  
25Linus Emilsson
Linus Emilsson 85, Terrible Tuesdays TC
2:00:03
Terrible Tuesdays TC
2:00:03
  
26Adam Stenman
Adam Stenman 86, Terrible Tuesdays TC
2:00:55
Terrible Tuesdays TC
2:00:55
  
27Hannes Bjernhagen
2:01:08
Pite Runners LDK
2:01:08
  
28David Kjellén
2:02:03
IF Göta Karlstad
2:02:03
  
29Patrik Gustafsson
2:05:20
Wärnamo SK
2:05:20
  
30Joakim Svederman
2:09:28
  
31John Kumlin
2:10:10
IK Ymer
2:10:10
  
32Nick Bundle
Nick Bundle , GBR
2:12:17
GBR
2:12:17
  
Mikael Nelker
Mikael Nelker 78, Terrible Tuesdays TC
DNF
Terrible Tuesdays TC
DNF
  
Fredrik Johnsson
DNF
Örebro AIK
DNF
  
Niklas HenningssonSundbybergs IK
DNF
  
Jesper LundbergHunflens LS
DNF
  
Martin Holm
Martin Holm 84, Studenterna
DNF
FK Studenterna
DNF
  
M22 15 km terräng     


Final A

Final

1Oliver Löfqvist
47:47
Spårvägens FK
47:47
  
2Samuel FitsumbrhanHälle IF
48:08
  
3Isac von Krusenstierna
48:30
  
4Axel Granqvist
50:08
OK Ravinen
50:08
  
5Omar Nuur
Omar Nuur 01, IFK Växjö
51:30
IFK Växjö
51:30
  
6Gustav Runefors
53:16
IFK Växjö
53:16
  
Simon Imark
Simon Imark 98, Tullinge SK
DNF
Tullinge SK
DNF
  
Axel Djurberg
DNF
Hässelby SK
DNF
  
P19 15 km terräng     


Final A

Final

1Jonathan Edman
32:20
IFK Umeå
32:20
  
2Sharmarke AhmedHälle IF
32:58
  
3Hampus MånssonVäsby IK
33:00
  
4Wilhelm Bergentz
Wilhelm Bergentz 02, KFUM Örebro
33:23
KFUM Örebro
33:23
  
5Nils Bredin
33:43
Hälle IF
33:43
  
6Anders Danielson Frost
33:46
Dala-Järna IK
33:46
  
7Yohannes Kiflay
34:00
Hässelby SK
34:00
  
8Andreas Carlsson
34:00
Hässelby SK
34:00
  
9Viktor Svensk
34:35
  
10Jimmy Öhman
35:15
Gefle IF
35:15
  
11Hugo SetthagenUmara SC
35:18
  
12Simon Lindblom
35:33
  
13Benjamin Claesson
Benjamin Claesson 02, Jönköpings OK
35:41
Jönköpings OK
35:41
  
14Eelis Murto
35:46
OK Sarven
35:46
  
15Julius Mördrup
35:46
IFK Lidingö
35:46
  
16Jacob Klinth
35:49
IFK Lidingö
35:49
  
17Philip Carlsson
36:17
  
18Jakob Tapani
Jakob Tapani 01, Kiruna Skidor
38:49
Kiruna Skidor
38:49
  
P17 15 km terräng     


Final A

Final

1Viktor Frisk
35:10
Huddinge AIS
35:10
  
2Linus Jansson
35:10
Hässelby SK
35:10
  
3Gabriel ClaessonIF Hallby
35:30
  
4Jonatan Lamy
Jonatan Lamy 03, Spårvägen
35:39
Spårvägens FK
35:39
  
5Carl Erixon
35:57
Mölndals AIK
35:57
  
6Hannes Mogensen
36:02
OK Ravinen
36:02
  
7Markus Andersson
36:14
Västerås FK
36:14
  
8Albin Gezelius
36:27
IFK Mora
36:27
  
9Felix Persson
Felix Persson 05, Västerås
37:51
Västerås FK
37:51
  
10Edvin Forsberg
39:30
OK Ravinen
39:30
  
11Mattias Östberg
Mattias Östberg 03, Borlänge LK
41:42
Borlänge LK
41:42
  
12Alexander CarlssonHälle IF
42:08
  
Kvinnor
K 15 km terräng     


Final A

Final

1Charlotta FougbergUllevi FK
52:11
  
2Meraf Bahta
53:25
Hälle IF
53:25
  
3Anastasia Denisova
54:43
Sävedalens AIK
54:43
  
4Hanna Lindholm
55:19
Huddinge AIS
55:19
  
5Johanna Salminen
56:00
FK Studenterna
56:00
  
6Johanna ErikssonMotala AIF
56:02
  
7Sanna Mustonen
56:10
Hässelby SK
56:10
  
8Lovisa Modig
57:10
  
9Emma Bjessmo
57:26
IFK Lidingö
57:26
  
10Louise Wiker
57:37
Hässelby SK
57:37
  
11Leonie Balter
Leonie Balter 91, Studenterna
57:44
FK Studenterna
57:44
  
12Alva Olsson
58:21
IK Akele
58:21
  
13Sara Holmgren
58:26
Örgryte IS
58:26
  
14Sara Hagström
58:59
  
15Annika Faager
Annika Faager 76, Björnstorp
59:16
Björnstorps IF
59:16
  
16Liduina van Sitteren
59:47
Örebro AIK
59:47
  
17Johanna Öberg
1:00:28
OK Linné
1:00:28
  
18Lisa Bergdahl
Lisa Bergdahl 95, Sävedalen
1:01:05
Sävedalens AIK
1:01:05
  
19Ida Tryggveson
1:01:12
Upsala IF
1:01:12
  
20Louise Wanemark
1:01:18
Apladalens LK
1:01:18
  
21Kerstin Axelsson
1:01:57
Hässelby SK
1:01:57
  
Alice Hugosson
Alice Hugosson 94, Studenterna
DNF
FK Studenterna
DNF
  
Anna Jonsson
Anna Jonsson 86, Studenterna
DNF
FK Studenterna
DNF
  
Elin Månsson
Elin Månsson , IFK Göteborg
DNF
IFK Göteborg
DNF
  
K 30 km terräng     


Final A

Final

1Hanna Kumlin
2:04:43
Örgryte IS
2:04:43
  
2Erica Lech
Erica Lech 77, Örebro AIK
2:05:42
Örebro AIK
2:05:42
  
3Anja Tjärdal
Anja Tjärdal 76, Spårvägen
2:06:38
Spårvägens FK
2:06:38
  
4Malin Gibrand
Malin Gibrand 81, Studenterna
2:07:12
FK Studenterna
2:07:12
  
5Jenny Björnberg
2:07:37
Falu IK
2:07:37
  
6Bonnie Tran
Bonnie Tran 85, Löparakademin
2:09:54
Löparakademin IF
2:09:54
  
7Elmina Saksi
Elmina Saksi 80, Tjalve IF Norrköping
2:10:43
Tjalve IF Norrköping
2:10:43
  
8Åsa Wiklund
Åsa Wiklund 88, Trångsviken
2:12:18
Trångsvikens IF
2:12:18
  
9Nikita Steiner
2:14:05
Hässelby SK
2:14:05
  
10Sarah Vallin
2:14:55
  
11Erika Svanborg
Erika Svanborg 91, Spårvägen
2:15:55
Spårvägens FK
2:15:55
  
12Carin Brink
Carin Brink 71, Studenterna
2:19:38
FK Studenterna
2:19:38
  
13Mia Havinder
Mia Havinder 69, Björnstorp
2:20:26
Björnstorps IF
2:20:26
  
14Viktoria Norberg
2:21:29
Hemlingby LK
2:21:29
  
15Sofia Norgren
2:23:15
Ludvika FFI
2:23:15
  
16Kristalina Smårs
2:26:20
Örebro AIK
2:26:20
  
17Lydia Kahn
Lydia Kahn 77, F&S Stockholm
2:28:09
F&S Stockholm
2:28:09
  
18Magdalena Grunder
Magdalena Grunder 73, Järfälla OK
2:31:32
Järfälla OK
2:31:32
  
Kajsa Lutti
Kajsa Lutti 86, Uppsala LK
DNF
Uppsala LK
DNF
  
Karin NilssonUllevi FK
DNF
  
K22 15 km terräng     


Final A

Final

1Linnéa Sennström
54:51
Hässelby SK
54:51
  
2Vilma von KrusenstiernaIS Göta
58:46
  
3Ebba Ganslandt
Ebba Ganslandt 99, Lidingö SOK
59:51
IFK Lidingö SOK
59:51
  
4Emelie Eriksson
Emelie Eriksson 00, Stora Skedvi
1:01:53
Stora Skedvi IK
1:01:53
  
5Ella Olsson
1:03:24
Sågmyra SK
1:03:24
  
F19 15 km terräng     


Final A

Final

1Hanna LundbergOK Renen
39:29
  
2Wilma Nielsen
Wilma Nielsen 01, Göteborgs KIK
39:39
Göteborgs KIK
39:39
  
3Josefine Jonsson
39:47
Eskilstuna FI
39:47
  
4Emilia Brangefält
39:47
Västerås FK
39:47
  
5Julia Nielsen
Julia Nielsen 01, Göteborgs KIK
40:09
Göteborgs KIK
40:09
  
6Alva Sonesson
40:26
  
7Elin Andersson
Elin Andersson 07, Kvarnsveden
40:55
Kvarnsvedens GoIF
40:55
  
8Elsa Wallenius
41:19
Västerås FK
41:19
  
9Petrina CostermansJärla IF
44:21
  
10Tilde Backlund
Tilde Backlund 01, OK Södertörn
46:01
OK Södertörn
46:01
  
11Alina Vuokila
46:20
IFK Lidingö
46:20
  
Linn Tapani
Linn Tapani 01, Kiruna Skidor
DNF
Kiruna Skidor
DNF
  
F17 15 km terräng     


Final A

Final

1Alice Magnell MillánEskilstuna FI
38:06
  
2Alva Malmsten NilssonIF Skade
38:20
  
3Nora Lundin
38:24
Hammarby IF
38:24
  
4Johanna HofvendahlIS Göta
40:23
  
5Nelly Össmar
41:40
Högby IF
41:40
  
6Elvira Bredin
41:50
Turebergs FK
41:50
  
7My Rundgren
42:07
Luleå FIF
42:07
  
8Filippa Bergsman
43:04
Spårvägens FK
43:04
  
9Wilma Karlsson
43:49
IF Göta Karlstad
43:49
  
10Josefine Jerner
45:43
IFK Lidingö
45:43
  
11Liv Berglöf
46:47
IFK Lidingö
46:47