24.7
29.7
29.7
28.7
26.7
7.7
28.7
27.7
28.7
28.7
28.7
28.7
27.7
27.7
28.7
28.7
28.7
24.7
25.7
27.7
24.7
27.7
26.7
25.7
21.7
21.7
19.7
27.7
25‐26.7
28.6
19.7
26.7
25.7
24.7
21.7
21.7
24.7
24‐25.7
24‐25.7
21.7
21.7
24‐25.7
25.7
25.7
25.7
24.7
24.7
23.7
22.7
24.7
24.7
24.7
24.7
22.7
20.7
17.7
24.6
24.7
22.7
22.7
19.7
22.7
21.7
20.7
16.7
21.7
21.7
20.7
17.7
10.7
3.7
20.7
17.7
14.7
17‐18.7
20.7
20.7
19.7
19.7
19.7
20.7
18.7
3.7
17‐18.7
19.7
18.7
18.7
18.7
18.7
17.7
17.7
17.7
17.7
17.7
17.7
16.7
15.7
15.7
15.7
13.7
Arena: Slottsskogsvallen   Arrangör: Göteborgs FIF
Tävlande: 169 (94+75)   Starter: 178 (100+78)

Män
M 400 m     


Final A

Final

1Carl Bengtström
46.40
Örgryte IS
46.40
PB
  
15 SWE AT
2Rabah Yousif
Rabah Yousif 86, GBR
46.56
86GBR
46.56
  
3Tobias Lange
Tobias Lange 93, GER
47.34
93GER
47.34
  
4Nick Ekelund-ArenanderMalmö AI
47.37
  
5Felix Francois
47.70
Örgryte IS
47.70
SB
  
6Gustav Lundholm Nielsen
Gustav Lundholm Nielsen 98, DEN
47.72
98DEN
47.72
  
7Torben Junker
Torben Junker 93, GER
47.87
93GER
47.87
  
8Karl WållgrenIK Lerum FI
49.11
  
M 800 m     


Final A

Final

1Daniel Rowden
Daniel Rowden 97, GBR
1:44.74
97GBR
1:44.74
PB
  
2Andreas Kramer
1:45.34
Sävedalens AIK
1:45.34
  
3Piers Copeland
Piers Copeland 98, GBR
1:46.24
98GBR
1:46.24
PB
  
4Filip Sasínek
Filip Sasínek 96, CZE
1:46.24
96CZE
1:46.24
PB
  
5Peter Bol
Peter Bol 94, AUS
1:46.25
94AUS
1:46.25
  
6Guy Learmonth
Guy Learmonth 92, GBR
1:46.32
92GBR
1:46.32
SB
  
7Craig Engels
Craig Engels 94, USA
1:47.10
94USA
1:47.10
SB
  
8Žan Rudolf
Žan Rudolf 93, SLO
1:47.64
93SLO
1:47.64
SB
  
9Johan Rogestedt
Johan Rogestedt 93, Stenungsunds FI
1:47.72
F Stenungsunds FI
1:47.72
SB
  
10Joakim Andersson
1:50.21
Spårvägens FK
1:50.21
  
Joshua Ralph
Joshua Ralph 91, AUS
DNF
91AUS
DNF
  pace
Final B
1Alexander LundskogUllevi FK
1:49.97
  
2Benjamin Åberg
1:50.75
Hälle IF
1:50.75
PB
  
3Anton Persson
1:51.02
Hässelby SK
1:51.02
  
4Gustav Bivstedt
1:51.27
Hässelby SK
1:51.27
PB
  
5Bienvenue Musore
1:54.46
Spårvägens FK
1:54.46
SB
  
6Björn Seifert
1:55.32
Upsala IF
1:55.32
  
7Victor Wahlgren
1:55.54
Mölndals AIK
1:55.54
PB
  
8Aleksej Pirgholizadeh
1:55.88
Eskilstuna FI
1:55.88
  
Felix Francois
DNF
Örgryte IS
DNF
  pace
Final C
1Axel Alness-Borg
1:54.53
IFK Lidingö
1:54.53
PB
  
2Mathias Söder
1:54.94
Ullevi FK
1:54.94
PB
  
3Sharmarke Ahmed
1:56.75
Hälle IF
1:56.75
  
4Simon Wikell
1:57.01
Mölndals AIK
1:57.01
  
5Felix Larsen Nilsson
1:57.32
Örgryte IS
1:57.32
PB
  
6Jacob Klinth
1:57.33
IFK Lidingö
1:57.33
PB
  
7Jean Yvan NtirandekuraVillstad GIF
2:11.57
SB
  
Johan Lamm
Johan Lamm 98, Mölndal
DNF
Mölndals AIK
DNF
  pace
M 1500 m     


Final A

Final

1Samuel Pihlström
3:47.75
Hälle IF
3:47.75
  
2Arvid Öhrn
3:48.81
Hälle IF
3:48.81
  
3Hampus Börjesson
3:49.36
Ullevi FK
3:49.36
PB
  
4Alexander Nilsson
3:49.99
Mölndals AIK
3:49.99
  
5Leo Magnusson
Leo Magnusson 98, Sävedalen
3:51.29
Sävedalens AIK
3:51.29
SB
  
6Gustav Berlin
3:52.67
Hässelby SK
3:52.67
  
7Olof Silvander
3:52.84
IFK Lidingö
3:52.84
  
8Anders Grahl
3:59.00
Hälle IF
3:59.00
  
9Markus Kirk Kjeldsen
Markus Kirk Kjeldsen 01, DEN
4:00.91
01DEN
4:00.91
  
Estifanos Faid
Estifanos Faid 92, Spårvägen
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Final B
1Samuel FitsumbrhanHälle IF
3:52.65
PB
  
2Olle Ahlberg
3:52.83
Hälle IF
3:52.83
PB
  
3Axel Djurberg
3:53.45
Hässelby SK
3:53.45
PB
  
4Gabriel Steffensen
3:55.74
Mölndals AIK
3:55.74
SB
  
5Estifanos Faid
Estifanos Faid 92, Spårvägen
3:55.76
Spårvägens FK
3:55.76
  
6Andreas Jansson
3:55.96
Hässelby SK
3:55.96
PB
  
7Oliver Löfqvist
4:01.91
Spårvägens FK
4:01.91
  
8Nils Bredin
4:02.51
Hälle IF
4:02.51
PB
  
9Albin Wallenius
4:06.13
Västerås FK
4:06.13
  
10Gustav Lundqvist
4:10.47
Hovslätts IK
4:10.47
  
Alexander NilssonMölndals AIK
DNF
  pace
Final C
1Julius Mördrup
4:00.80
IFK Lidingö
4:00.80
PB
  
2Tim Yngesjö
Tim Yngesjö 97, Linköpings GIF
4:02.12
Linköpings GIF
4:02.12
PB
  
3Edvin Hagberg
4:05.92
Turebergs FK
4:05.92
SB
  
4Oskar Karlsson
4:07.07
Ängelholms IF
4:07.07
  
5Arvid Backteman
4:11.29
Sävedalens AIK
4:11.29
  
6Carl Erixon
4:12.69
Mölndals AIK
4:12.69
PB
  
Johan Lamm
Johan Lamm 98, Mölndal
DNF
Mölndals AIK
DNF
  pace
M 5000 m     


Final A

Final

1Stewart McSweyn
Stewart McSweyn 95, AUS
13:09.83
95AUS
13:09.83
SB
  
2Matthew Ramsden
Matthew Ramsden 97, AUS
13:16.63
97AUS
13:16.63
PB
  
3Suldan Hassan
13:18.01
Ullevi FK
13:18.01
PB NU23R
  
2 SWE AT
4Jonas Raess
Jonas Raess 94, SUI
13:20.08
94SUI
13:20.08
PB
  
5Ryan Gregson
Ryan Gregson 90, AUS
13:25.06
90AUS
13:25.06
PB
  
6Hugo Hay
Hugo Hay 97, FRA
13:27.47
97FRA
13:27.47
PB
  
7Emil Millán de la Oliva
13:29.59
Eskilstuna FI
13:29.59
PB NU20R
  
8 SWE AT, 1 SWE P19 AT
8Matt Hughes
Matt Hughes 89, CAN
13:30.65
89CAN
13:30.65
SB
  
9Jonny Davies
Jonny Davies 94, GBR
13:31.24
94GBR
13:31.24
SB
  
10Julien Wanders
Julien Wanders 96, SUI
13:34.88
96SUI
13:34.88
SB
  
11Simon Debognies
Simon Debognies 96, BEL
13:36.68
96BEL
13:36.68
PB
  
12Maximilian Thorwirth
Maximilian Thorwirth 95, GER
13:37.33
95GER
13:37.33
  
13Emil Danielsson
13:47.65
Spårvägens FK
13:47.65
PB
  
32 SWE AT
14Samuel Tsegay
13:49.73
Hälle IF
13:49.73
SB
  
15David Nilsson
13:52.61
Högby IF
13:52.61
  
16Daniel Lundgren
13:57.21
Turebergs FK
13:57.21
  
17Vidar Johansson
13:58.05
Sävedalens AIK
13:58.05
PB
  
18Jonatan Fridolfsson
13:58.47
Sävedalens AIK
13:58.47
PB
  
19Mikael Ekvall
Mikael Ekvall 89, Strömstad LK
14:00.61
Strömstad LK
14:00.61
SB
  
20Omar Nuur
14:45.68
IFK Växjö
14:45.68
  
John Foitzik
John Foitzik 91, Spårvägen
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Hampus BörjessonUllevi FK
DNF
  pace
Mohammad Reza
Mohammad Reza 89, Spårvägen
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Arvid Öhrn
DNF
Hälle IF
DNF
  pace
Adam Czerwiński
Adam Czerwiński 88, POL
DNF
88POL
DNF
  pace
M Längd     


Final A

Final

1Thobias MontlerMalmö AI
8.11
+1.1
  
2Andreas CarlssonIK Ymer
7.79
+1.9 SB
  
3Andreas OtterlingIFK Lidingö
7.42
+2.0
  
4Christopher Ullmann
Christopher Ullmann 93, SUI
7.41w
93SUI
7.41w
+2.7
  
5Maximilian Entholzner
Maximilian Entholzner 94, GER
7.39
94GER
7.39
+1.6
  
6Benjamin Gföhler
Benjamin Gföhler 94, SUI
7.32
94SUI
7.32
+1.4
  
Montler8.00
+0.5
7.85w
+2.7
8.11
+1.1
x
+2.5
8.01w
+2.9
8.10w
+2.1
Carlsson7.79
+1.9
7.71
+1.6
7.58
+1.7
x
+2.9
x
+2.1
7.36
+1.8
Otterlingx
+4.3
7.42
+2.0
5.72
+1.5

0.0

0.0

0.0
Ullmannx
+1.3
7.17
+1.5
x
+2.2
x
+1.3
7.41w
+2.7
x
+1.7
Entholznerx
+2.1
x
+1.4
x
+2.2
7.32
+1.0
7.39
+1.6
7.22w
+2.3
Gföhler6.99w
+2.8
7.18w
+2.6
7.14w
+2.3
7.32
+1.4
7.16
+1.1

+1.8
M Tresteg     


Final A

Final

1Erik Ehrlin
15.51
Hammarby IF
15.51
+0.5
  
2Artur Engström
14.86
Örgryte IS
14.86
+1.5
  
Ehrlinx
+0.8
15.17
+1.0
15.29
+0.7
15.51
+0.5
x
+0.5
x
+0.4
Engström14.86
+1.5
14.76
+0.9
14.70
+1.0
14.77
+0.5
x
+0.7
x
+0.1
M Kula     


Final A

Final

1Wictor PeterssonMalmö AI
20.48
  
2Viktor GardenkransUpsala IF
18.65
  
3Jesper Arbinge
Jesper Arbinge 97, Spårvägen
18.55
Spårvägens FK
18.55
  
Petersson19.7019.7120.4720.4820.45x
Gardenkrans18.51x18.3818.27x18.65
Arbinge18.03x18.4718.4618.55x
Kvinnor
K 100 m     

Vind: +1.8

Final A

Final

Vind: +1.8
1Amy Hunt
Amy Hunt 02, GBR
11.39
02GBR
11.39
SB
  
2Fatou Sowe
11.57
Malmö AI
11.57
  
3Mathilde U. Kramer
Mathilde U. Kramer 93, DEN
11.71
93DEN
11.71
  
4Lisa Lilja
11.87
Ullevi FK
11.87
SB
  
K 800 m     


Final A

Final

1Raevyn Rogers
Raevyn Rogers 96, USA
2:01.24
96USA
2:01.24
  
2Keely Hodgkinson
Keely Hodgkinson 02, GBR
2:01.78
02GBR
2:01.78
PB
  
3Christina Hering
Christina Hering 94, GER
2:03.01
94GER
2:03.01
  
4Nadia Power
Nadia Power 98, IRL
2:03.15
98IRL
2:03.15
  
5Lovisa Lindh
2:03.53
Ullevi FK
2:03.53
  
6Shannon Rowbury
Shannon Rowbury 84, USA
2:04.46
84USA
2:04.46
SB
  
7Mari Smith
Mari Smith 96, GBR
2:05.65
96GBR
2:05.65
SB
  
Lovisa LindeTäby IS
DNF
  pace
Final B
1Julia Svennblad
2:11.73
Hälle IF
2:11.73
PB
  
2Ebba Wahlberg
2:14.55
IK Ymer
2:14.55
SB
  
3Madeleine Björlin-Delmar
2:15.08
IFK Göteborg
2:15.08
  
4Johanna Bülow
2:15.58
Hovslätts IK
2:15.58
  
5Sandra Åberg
Sandra Åberg 03, Göteborgs KIK
2:16.72
Göteborgs KIK
2:16.72
  
6Juni Rugland
2:17.10
Höörs IS
2:17.10
PB
  
7Nadja Rugland
2:17.28
Höörs IS
2:17.28
  
8Stina Pettersson
2:18.26
Sävedalens AIK
2:18.26
  
9Sandra Carlson
2:22.33
IFK Lund
2:22.33
  
10Lisa Wreeby
Lisa Wreeby 02, Sävedalen
2:23.08
Sävedalens AIK
2:23.08
SB
  
11Tilda Knauer
2:23.36
Hälle IF
2:23.36
  
Hanna HermanssonTurebergs FK
DNF
  pace
K 1500 m     


Final A

Final

1Melissa Courtney-Bryant
Melissa Courtney-Bryant 93, GBR
4:05.07
93GBR
4:05.07
  
2Jessica Hull
Jessica Hull 96, AUS
4:05.47
96AUS
4:05.47
  
3Katie Snowden
Katie Snowden 94, GBR
4:09.63
94GBR
4:09.63
SB
  
4Meraf Bahta
4:10.43
Hälle IF
4:10.43
SB
  
5Genevieve Gregson
Genevieve Gregson 89, AUS
4:10.76
89AUS
4:10.76
SB
  
6Hanna Hermansson
4:11.33
Turebergs FK
4:11.33
  
7Rosie Clarke
Rosie Clarke 91, GBR
4:11.42
91GBR
4:11.42
  
8Marta Pen Freitas
Marta Pen Freitas 93, POR
4:16.95
93POR
4:16.95
  
9Sarah Healy
Sarah Healy 01, IRL
4:19.34
01IRL
4:19.34
SB
  
Ellie Baker
Ellie Baker 98, GBR
DNF
98GBR
DNF
  pace
K 5000 m     


Final A

Final

1Lisa Bergdahl
Lisa Bergdahl 95, Sävedalen
16:56.07
Sävedalens AIK
16:56.07
PB
  
2Linnéa Sennström
17:03.04
Hässelby SK
17:03.04
  
3Johanna Anvell
17:06.48
Mölndals AIK
17:06.48
PB
  
4Johanna Larsson
17:15.81
Örgryte IS
17:15.81
SB
  
5Ida Tryggveson
17:55.38
Upsala IF
17:55.38
  
6Kerstin Axelsson
18:30.55
Hässelby SK
18:30.55
  
Meraf Bahta
DNF
Hälle IF
DNF
  pace
K 3000 m hinder     


Final A

Final

1Linn Söderholm
9:50.17
Sävedalens AIK
9:50.17
PB
  
7 SWE AT
2Julia Samuelsson
10:19.74
Högby IF
10:19.74
  
Emma Dahl
Emma Dahl 91, Örgryte
DNF
Örgryte IS
DNF
  
Genevieve Gregson
Genevieve Gregson 89, AUS
DNF
89AUS
DNF
  pace
K 400 m häck     


Final A

Final

1Line Kloster
Line Kloster 90, NOR
57.15
90NOR
57.15
  
2Lina Nielsen
Lina Nielsen 96, GBR
57.61
96GBR
57.61
  
3Agata Zupin
Agata Zupin 98, SLO
58.00
98SLO
58.00
  
4Hanna Palmqvist
58.03
Mölndals AIK
58.03
  
5Viivi Lehikoinen
Viivi Lehikoinen 99, FIN
59.38
99FIN
59.38
  
6Martha Danneskjold Rasmussen
Martha Danneskjold Rasmussen 02, DEN
59.82
02DEN
59.82
  
7Elise Malmberg
59.99
IFK Växjö
59.99
SB
  
8Emelie Öberg
1:03.61
Ullevi FK
1:03.61
PB
  
K Höjd     


Final A

Final

1Erika Kinsey
Erika Kinsey 88, Trångsviken
1.87
Trångsvikens IF
1.87
  
2Sofie Skoog
1.84
IF Göta Karlstad
1.84
  
3Mari Klaup
1.75
Ullevi FK
1.75
  
3Panayióta Dósi
Panayióta Dósi 01, GRE
1.75
01GRE
1.75
  
5Matilda NilssonIFK Lund
1.75
SB
  
6Ellen Ekholm
1.75
Ullevi FK
1.75
  
1.701.751.801.841.871.90
Kinsey-ooooxxx
Skoog-ooxoxxx
Klaupooxxx
Dósiooxxx
Nilssonxooxxx
Ekholmoxxoxxx
K Stav     


Final A

Final

1Angelica BengtssonHässelby SK
4.53
  
2Holly Bradshaw
Holly Bradshaw 91, GBR
4.48
91GBR
4.48
  
3Sophie Cook
Sophie Cook 94, GBR
4.13
94GBR
4.13
  
4Michaela Meijer
4.13
Örgryte IS
4.13
  
4.034.134.234.334.434.484.534.63
Bengtsson--oxxoxoxoxxoxxx
Bradshaw--xoxoxoxoxxx
Cookxoxoxxx
Meijer-xxoxxx
K Längd     


Final A

Final

1Khaddi Sagnia
6.75w
Ullevi FK
6.75w
+2.6
  
2Jazmin Sawyers
Jazmin Sawyers 94, GBR
6.59w
94GBR
6.59w
+3.3
  
3Yanis David
Yanis David 97, FRA
6.53w
97FRA
6.53w
+2.7
  
4Tilde Johansson
6.40w
Falkenbergs IK
6.40w
+2.9
  
5Malin Otterling MarmbrandtVästerås FK
6.32w
+5.3
  
6Emilia Kjellberg
6.06w
IF Göta Karlstad
6.06w
+3.2
  
Sagnia6.75w
+2.6
x
+2.1
5.30w
+2.6
6.44w
+2.2
6.49
+2.0
6.62
+2.0
Sawyersx
0.0
x
+3.7
6.59w
+3.3
x
+1.9
6.36w
+3.7
x
+1.2
David5.90
-1.7
6.17
+0.2
6.53w
+2.7
6.22
+1.7
6.28w
+2.4
6.21
+0.8
Johanssonx
+1.1
6.28
+0.5
6.37w
+2.7
x
+4.3
6.40w
+2.9
6.16w
+2.5
Otterling Marmbrandtx
+3.2
x
+2.4
6.32w
+5.3
x
+3.8
6.17
+1.7
x
+3.5
Kjellberg5.90
+1.4
5.89w
+3.2
x
+3.1
x
+2.3
6.06w
+3.2
5.86w
+2.2
K Tresteg     


Final A

Final

1Rebecka AbrahamssonÖrgryte IS
13.28
+0.5
  
2Thilda SärnevångIFK Växjö
11.91
+0.3
  
3Nora Jolbäck
Nora Jolbäck 04, Lidköpings IS
11.59
Lidköpings IS
11.59
+0.6
  
Abrahamsson12.84
+0.7
x
+0.7
13.28
+0.5
13.25
+0.3
13.05
+0.6
13.10
0.0
Särnevång11.83
+1.2
11.70
+0.9
x
+0.7
x
+0.6
11.70
+0.6
11.91
+0.3
Jolbäck11.59
+0.6
11.45
+0.8
11.43
+0.6
x
+0.7
x
+0.8
x
+0.7
K Kula     


Final A

Final

1Fanny Roos
18.19
Malmö AI
18.19
  
2Frida Åkerström
16.90
Hässelby SK
16.90
  
3Sara Lennman
Sara Lennman 96, Spårvägen
16.32
Spårvägens FK
16.32
  
4Axelina Johansson
16.14
Hässelby SK
16.14
  
5Maria Nilsson
14.45
IK Orient
14.45
  
6Emilia Malmehed
Emilia Malmehed 01, Linköpings GIF
13.36
Linköpings GIF
13.36
  
Roosx17.35x18.19x18.05
Åkerström16.0516.5716.90xx16.40
Lennman15.7715.9316.32xxx
Johansson15.52x15.9516.14x15.93
Nilsson13.4014.45x14.21xx
Malmehed13.02x13.0213.36xx