17.9
15.9
15.9
11.9
16.9
16.9
16.9
13.9
7.9
15.9
12.9
12.9
15.9
15.9
15.9
14.9
12.9
12.9
15.9
13.9
12.9
5.9
4.9
14.9
13.9
13.9
12.9
12.9
10.9
9.9
13.9
10.9
12.9
12.9
10.9
12.9
9.9
8.9
11‐12.9
12.9
5.9
3.9
11.9
12.9
11.9
11.9
8.9
11.9
9.9
2.9
11.9
11.9
8.9
8.9
8.9
8.9
11.9
11‐12.9
8.9
11.9
30.8
11‐12.9
12.9
13.9
11.9
19.6
21.8
8.9
11.9
4.9
7.9
9.9
9.9
8.9
4.9
7.9
10.9
11.9
10.9
8.9
5.9
11.9
11.9
11.7
20.6
4.9
8.9
8.9
28‐29.8
8.9
8.9
4‐5.9
4‐5.9
28.8
6.9
8.9
7.9
22.8
21.8
7.9
Arena: Campus Valla   Arrangör: Linköpings GIF
Tävlande: 336 (199+137)   Starter: 637 (350+287)

Män
M22 100 m     
22 aug
Vind: -0.4

Final A

Final
22 aug
Vind: -0.4
1Filip Schwartz
10.74
Mölndals AIK
10.74
  
2William Thor
10.82
Strands IF
10.82
  
3Anders Pihlblad
Anders Pihlblad 98, KFUM Örebro
10.88
KFUM Örebro
10.88
=PB
  
4Viktor Thor
10.95
Strands IF
10.95
  
5Omar Chaaban
Omar Chaaban 00, Helsingborg
10.98
IFK Helsingborg
10.98
  
6Jonatan Hirsh
11.15
Örgryte IS
11.15
  
Kasper KadestålMalmö AI
DQ
  
Alexander AndreassonÖrgryte IS
DNS
  
Heat 1
22 aug Vind: -0.4
22 augVind: -0.4
1Anders Pihlblad
Anders Pihlblad 98, KFUM Örebro
10.88
KFUM Örebro
10.88
=PB
Q
  
2William Thor
10.91
Strands IF
10.91
Q
  
3Alexander AndreassonÖrgryte IS
10.96
q
  
4Jonatan Hirsh
10.98
Örgryte IS
10.98
SB
q
  
5Oskar Motta
11.06
Upsala IF
11.06
  
6Isak KristensenUllevi FK
11.40
  
Heat 2
22 aug Vind: +0.2
22 augVind: +0.2
1Filip Schwartz
10.65
Mölndals AIK
10.65
PB
Q
  
2Kasper KadestålMalmö AI
10.72
SB
Q
  
3Viktor Thor
10.80
Strands IF
10.80
q
  
4Omar Chaaban
Omar Chaaban 00, Helsingborg
10.91
IFK Helsingborg
10.91
q
  
5Lukas Nordèn
Lukas Nordèn 98, Västerås
10.99
Västerås FK
10.99
SB
  
6Adam Elhendy GunnarssonKarlskoga FI
11.24
SB
  
M22 200 m     
23 aug
Vind: +2.9

Final A

Final
23 aug
Vind: +2.9
1Anders Pihlblad
Anders Pihlblad 98, KFUM Örebro
21.10w
KFUM Örebro
21.10w
  
2Kasper Kadestål
21.43w
Malmö AI
21.43w
  
3Filip Schwartz
21.54w
Mölndals AIK
21.54w
  
4Omar Chaaban
Omar Chaaban 00, Helsingborg
21.80w
IFK Helsingborg
21.80w
  
5William Thor
22.01w
Strands IF
22.01w
  
6Oskar Motta
22.16w
Upsala IF
22.16w
  
7Arvid Gustafsson
22.41w
Upsala IF
22.41w
  
8Lukas Nordèn
Lukas Nordèn 98, Västerås
22.43w
Västerås FK
22.43w
  
Heat 1
23 aug Vind: +0.9
23 augVind: +0.9
1Kasper KadestålMalmö AI
21.58
Q
  
2Omar Chaaban
Omar Chaaban 00, Helsingborg
21.92
IFK Helsingborg
21.92
PB
Q
  
3Filip Schwartz
22.19
Mölndals AIK
22.19
q
  
4Jacob Helsing
22.62
IK Orient
22.62
  
5Isak KristensenUllevi FK
22.91
SB
  
6Jonathan Johansson
23.72
Sävedalens AIK
23.72
  
Heat 2
23 aug Vind: -0.9
23 augVind: -0.9
1Anders Pihlblad
Anders Pihlblad 98, KFUM Örebro
22.05
KFUM Örebro
22.05
Q
  
2William Thor
22.28
Strands IF
22.28
Q
  
3Oskar Motta
22.37
Upsala IF
22.37
q
  
4Lukas Nordèn
Lukas Nordèn 98, Västerås
22.57
Västerås FK
22.57
SB
q
  
5Arvid GustafssonUpsala IF
22.59
q
  
6Adam Elhendy GunnarssonKarlskoga FI
22.96
  
M22 400 m     
22 aug

Final A

Final
22 aug
1Kasper KadestålMalmö AI
48.61
  
1
2Samuel Wiik
50.03
Örgryte IS
50.03
  
2
3Anton Bertilsson
50.06
IFK Växjö
50.06
PB
  
3
4Samuel Andreasson
Samuel Andreasson 99, IFK Göteborg
50.13
IFK Göteborg
50.13
PB
  
4
5Markus Ögren
50.18
IF Göta Karlstad
50.18
PB
  
6
6Fredrik Kihlblom
50.41
Huddinge AIS
50.41
SB
  
7
7Anton BengtssonUllevi FK
53.50
  
17
Final B
22 aug
22 aug
1Edvin Hagberg
50.15
Turebergs FK
50.15
SB
  
5
2Aaron Ladestam
Aaron Ladestam 00, IFK Göteborg
50.78
IFK Göteborg
50.78
SB
  
8
3Arvid GustafssonUpsala IF
51.13
SB
  
9
4Daniel Sjölin
51.39
Höörs IS
51.39
=PB
  
10
5Viktor Bergkvist
Viktor Bergkvist 00, Linköpings GIF
51.73
Linköpings GIF
51.73
  
11
6Mathias Söder
52.02
Ullevi FK
52.02
  
12
Final C
22 aug
22 aug
1Noah Lacayo
52.14
IFK Lund
52.14
  
13
2Kevin Duvert
52.26
Turebergs FK
52.26
SB
  
14
3Felix Larsen NilssonÖrgryte IS
53.23
  
15
4Adam Westermark
53.73
Turebergs FK
53.73
  
17
M22 800 m     
23 aug

Final A

Final
23 aug
1Yared Kidane
Yared Kidane 99, Eskilstuna
1:53.58
Eskilstuna FI
1:53.58
  
1
2Henry Jacobson
Henry Jacobson 99, Spårvägen
1:55.94
Spårvägens FK
1:55.94
  
2
3Johan Lamm
Johan Lamm 98, Mölndal
1:56.89
Mölndals AIK
1:56.89
  
3
4Abdul Majiid Musse
Abdul Majiid Musse 00, Linköpings LK
1:57.05
Linköpings LK
1:57.05
  
4
5Tobias Eknor
Tobias Eknor 00, Spårvägen
1:58.37
Spårvägens FK
1:58.37
  
6
6Faustin Mugabo
2:06.39
Väsby IK
2:06.39
  
11
Leo Magnusson
Leo Magnusson 98, Sävedalen
DNF
Sävedalens AIK
DNF
  
Final B
23 aug
23 aug
1Mathias Söder
1:57.96
Ullevi FK
1:57.96
  
5
2Axel Alness-Borg
2:00.00
IFK Lidingö
2:00.00
  
7
3Rasmus AhlgrenAIK
2:00.37
  
8
4William Wickholm
William Wickholm 98, KFUM Örebro
2:01.40
KFUM Örebro
2:01.40
  
9
5Erik Jälknäs
2:03.06
Sävedalens AIK
2:03.06
SB
  
10
M22 1500 m     
22 aug

Final A

Final
22 aug
1Oliver Löfqvist
4:02.43
Spårvägens FK
4:02.43
  
2Jonatan Gustafsson
4:03.12
KFUM Örebro
4:03.12
  
3Abdul Majiid Musse
Abdul Majiid Musse 00, Linköpings LK
4:03.67
Linköpings LK
4:03.67
  
4Michael Welday
Michael Welday 99, Stocksäter
4:05.37
Stocksäters IF
4:05.37
SB
  
5Edvin Hagberg
4:08.33
Turebergs FK
4:08.33
  
6Erik Jälknäs
4:10.01
Sävedalens AIK
4:10.01
  
7Faustin Mugabo
4:14.92
Väsby IK
4:14.92
  
M22 5000 m     
23 aug

Final A

Final
23 aug
1Miguel Palm
15:10.63
Mölndals AIK
15:10.63
  
2Samuel Fitsumbrhan
15:11.48
Hälle IF
15:11.48
  
3Axel Djurberg
15:12.34
Hässelby SK
15:12.34
  
4Oliver Löfqvist
15:15.10
Spårvägens FK
15:15.10
  
5Hussein Ibrahim
15:22.99
Ullevi FK
15:22.99
  
6Samuel Eriksson Lidbrink
15:32.12
Spårvägens FK
15:32.12
SB
  
7Erik Karlsson
15:54.81
Högby IF
15:54.81
  
8Kristoffer Tengroth
16:03.17
Hässelby SK
16:03.17
  
9Axel Sandberg
Axel Sandberg 00, KFUM Örebro
16:26.14
KFUM Örebro
16:26.14
  
10Hjalmar Selskog
Hjalmar Selskog 00, IK Hakarpspojkarna
16:42.27
IK Hakarpspojkarna
16:42.27
  
Timor Sandberg
DNF
IS Göta
DNF
  
M22 2000 m hinder     
22 aug

Final A

Final
22 aug
1Leo Magnusson
Leo Magnusson 98, Sävedalen
5:56.08
Sävedalens AIK
5:56.08
SB
  
2Axel Djurberg
5:58.65
Hässelby SK
5:58.65
SB
  
3Miguel Palm
6:03.15
Mölndals AIK
6:03.15
  
4Olof Silvander
6:08.03
IFK Lidingö
6:08.03
SB
  
M22 110 m häck     
23 aug
Vind: +0.7

Final A

Final
23 aug
Vind: +0.7
1Max Hrelja
13.88
Malmö AI
13.88
=SB
  
2Staffan Risberg
14.90
Turebergs FK
14.90
  
3Philip StömneValbo AIF
15.03
PB
  
4David Adrian
15.50
Huddinge AIS
15.50
  
M22 400 m häck     
23 aug

Final A

Final
23 aug
1Anton Bertilsson
52.56
IFK Växjö
52.56
  
1
2Fredrik Kihlblom
53.31
Huddinge AIS
53.31
=PB
  
2
3Viktor BondessonMalmö AI
54.72
  
3
4Gustav Karlsson
Gustav Karlsson 00, KFUM Örebro
55.34
KFUM Örebro
55.34
  
4
5Samuel Wiik
55.48
Örgryte IS
55.48
  
5
6Jesper RilegårdTäby IS
58.22
  
8
Final B
23 aug
23 aug
1Philip StömneValbo AIF
56.76
SB
  
6
2Felix Larsen NilssonÖrgryte IS
57.71
  
7
3Kevin Duvert
58.39
Turebergs FK
58.39
SB
  
9
4Jonathan Borg
Jonathan Borg 99, Trollhättan FIK
59.84
Trollhättan FIK
59.84
SB
  
10
P19 100 m     
22 aug
Vind: +1.9

Final A

Final
22 aug
Vind: +1.9
1Thomas Jones
10.51
IFK Växjö
10.51
PB
  
8 SWE P19 AT
2Emil Johansson
10.61
Turebergs FK
10.61
PB
  
3Zion Eriksson
10.65
Täby IS
10.65
  
4Oliwer DanielssonUllevi FK
10.79
PB
  
5Simon Sharapo
Simon Sharapo 01, KFUM Örebro
10.83
KFUM Örebro
10.83
PB
  
6Rafael Tejada De LeonUllevi FK
10.89
  
7Caleb Conable
10.92
Malmö AI
10.92
PB
  
8Carl af Forselles
11.03
Hässelby SK
11.03
  
Heat 1
22 aug Vind: +1.2
22 augVind: +1.2
1Zion Eriksson
10.71
Täby IS
10.71
Q
  
2Emil Johansson
10.76
Turebergs FK
10.76
SB
Q
  
3Rafael Tejada De LeonUllevi FK
10.85
q
  
4Carl af Forselles
10.90
Hässelby SK
10.90
PB
q
  
5Simon Sharapo
Simon Sharapo 01, KFUM Örebro
10.95
KFUM Örebro
10.95
q
  
6Caleb Conable
11.07
Malmö AI
11.07
SB
q
  
7Ludvig All
11.08
Täby IS
11.08
  
8Oskar BengtssonIF Udd
11.12
  
Heat 2
22 aug Vind: -1.6
22 augVind: -1.6
1Thomas Jones
10.88
IFK Växjö
10.88
Q
  
2Oliwer DanielssonUllevi FK
10.91
Q
  
3Simon Plesse
11.15
Upsala IF
11.15
  
4Emmanuel Ogwo
11.17
Ullevi FK
11.17
  
5Lucas Bolin
11.17
Ullevi FK
11.17
  
6Bimo Soenarso
Bimo Soenarso 01, KFUM Örebro
11.21
KFUM Örebro
11.21
  
7Max Rosquist-LarssonMalmö AI
11.25
  
P19 200 m     
23 aug
Vind: +0.6

Final A

Final
23 aug
Vind: +0.6
1Zion Eriksson
21.28
Täby IS
21.28
PB
  
2Simon Sharapo
Simon Sharapo 01, KFUM Örebro
21.63
KFUM Örebro
21.63
PB
  
3Rafael Tejada De LeonUllevi FK
21.71
PB
  
4Paul Förnestig
21.86
Hammarby IF
21.86
PB
  
5Caleb Conable
21.96
Malmö AI
21.96
PB
  
6Simon Plesse
22.73
Upsala IF
22.73
PB
  
Lucas Bolin
DNF
Ullevi FK
DNF
  
Rasmus Hugosson
Rasmus Hugosson 01, KFUM Örebro
DNS
KFUM Örebro
DNS
  
Heat 1
23 aug Vind: +1.7
23 augVind: +1.7
1Simon Sharapo
Simon Sharapo 01, KFUM Örebro
22.24
KFUM Örebro
22.24
Q
  
2Rasmus Hugosson
Rasmus Hugosson 01, KFUM Örebro
22.55
KFUM Örebro
22.55
Q
  
3Lucas Bolin
22.68
Ullevi FK
22.68
q
  
4Simon Plesse
22.86
Upsala IF
22.86
PB
q
  
5Emmanuel Ogwo
23.03
Ullevi FK
23.03
  
6Edvin Andersson
23.18
Varbergs GIF
23.18
PB
  
Heat 2
23 aug Vind: -0.7
23 augVind: -0.7
1Zion Eriksson
22.02
Täby IS
22.02
Q
  
2Rafael Tejada De LeonUllevi FK
22.13
Q
  
3Paul Förnestig
22.22
Hammarby IF
22.22
PB
q
  
4Caleb Conable
22.37
Malmö AI
22.37
SB
q
  
5Elias Hedner
23.02
Malmö AI
23.02
=PB
  
P19 400 m     
22 aug

Final A

Final
22 aug
1Emil Johansson
47.73
Turebergs FK
47.73
  
1
2Karl WållgrenIK Lerum FI
48.58
PB
  
2
3Johan Claeson
Johan Claeson 01, Linköpings GIF
49.03
Linköpings GIF
49.03
SB
  
3
4Mattias Waernulf
49.09
Västerås FK
49.09
PB
  
4
5Robin Isaksson
50.71
IFK Lidingö
50.71
  
5
6Jakob Zäll
Jakob Zäll 01, Ängelholm
51.10
Ängelholms IF
51.10
=PB
  
6
7Linus Simmerlein
52.56
Huddinge AIS
52.56
  
9
8David Mattiasson
53.24
Turebergs FK
53.24
  
13
Final B
22 aug
22 aug
1Edward Appelberg
Edward Appelberg 01, Lidköpings IS
51.89
Lidköpings IS
51.89
  
7
2Axel Glavare KarlssonTäby IS
52.42
  
8
3Tor Ekström
Tor Ekström 02, Spårvägen
52.61
Spårvägens FK
52.61
  
10
4Edvin Habermann
52.79
Spårvägens FK
52.79
  
11
5Albert Nurmi
53.20
Malmö AI
53.20
  
12
6Lukas Sällström
54.50
IFK Umeå
54.50
  
14
P19 800 m     
23 aug

Final A

Final
23 aug
1Erik Guander
Erik Guander 02, Sävedalen
1:56.25
Sävedalens AIK
1:56.25
  
1
2Victor Wahlgren
1:56.94
Mölndals AIK
1:56.94
  
2
3Elias Brink
1:57.57
IF Kville
1:57.57
  
3
4Kevin Bodén
1:57.71
Motala AIF
1:57.71
  
4
5Max Bechtel
Max Bechtel 01, Hässelby
1:58.23
Hässelby SK
1:58.23
  
5
6Julius Mördrup
1:59.11
IFK Lidingö
1:59.11
  
6
7Jimmy Öhman
2:00.02
Gefle IF
2:00.02
  
7
8Gustav Harning
2:06.30
Upsala IF
2:06.30
  
12
Final B
23 aug
23 aug
1Jacob Klinth
2:00.74
IFK Lidingö
2:00.74
  
8
2Simon Sandkvist
2:01.17
IF Triangeln
2:01.17
PB
  
9
3Gustav Lundqvist
2:02.28
Hovslätts IK
2:02.28
  
10
4Andreas Carlsson
Andreas Carlsson 02, Stenungsunds FI
2:03.25
F Stenungsunds FI
2:03.25
  
11
Axel HagerudBromma IF
DQ
  
P19 1500 m     
22 aug

Final A

Final
22 aug
1Samuel Pihlström
3:54.30
Hälle IF
3:54.30
  
1
2Omar Nuur
3:57.26
IFK Växjö
3:57.26
  
2
3Sharmarke Ahmed
4:01.67
Hälle IF
4:01.67
  
3
4Jonathan Edman
4:06.25
IFK Umeå
4:06.25
  
4
5Julius Mördrup
4:07.30
IFK Lidingö
4:07.30
  
5
6Jimmy Öhman
4:07.68
Gefle IF
4:07.68
  
6
7Oskar Karlsson
4:08.09
Ängelholms IF
4:08.09
  
7
8Gustav Lundqvist
4:12.46
Hovslätts IK
4:12.46
  
9
Final B
22 aug
22 aug
1Jacob Klinth
4:10.83
IFK Lidingö
4:10.83
  
8
2Noha Olsson
Noha Olsson 02, KFUM Örebro
4:13.73
KFUM Örebro
4:13.73
  
10
3Anders Danielson Frost
4:15.87
Dala-Järna IK
4:15.87
SB
  
11
4Axel Hagerud
4:17.40
Bromma IF
4:17.40
  
12
5Emil Ellervik
Emil Ellervik 02, Tjalve IF Norrköping
4:40.14
Tjalve IF Norrköping
4:40.14
  
13
P19 5000 m     
23 aug

Final A

Final
23 aug
1Emil Millán de la Oliva
13:56.57
Eskilstuna FI
13:56.57
PB NU20R
  
2Sharmarke Ahmed
15:24.93
Hälle IF
15:24.93
  
3Wilhelm Bergentz
Wilhelm Bergentz 02, KFUM Örebro
15:26.48
KFUM Örebro
15:26.48
  
4Nils Bredin
15:27.20
Hälle IF
15:27.20
  
5Arvid Backteman
15:34.31
Sävedalens AIK
15:34.31
  
6Anders Danielson Frost
15:37.79
Dala-Järna IK
15:37.79
PB
  
7Hugo Setthagen
16:11.11
Umara SC
16:11.11
  
8Hampus Månsson
16:17.94
Väsby IK
16:17.94
PB
  
9Emil Ellervik
Emil Ellervik 02, Tjalve IF Norrköping
17:03.25
Tjalve IF Norrköping
17:03.25
PB
  
10Elias Vitell
Elias Vitell 01, Fredrikshof
17:14.13
Fredrikshofs FIF
17:14.13
  
Jonathan Edman
DNF
IFK Umeå
DNF
  
P19 2000 m hinder     
22 aug

Final A

Final
22 aug
1Omar Nuur
5:53.16
IFK Växjö
5:53.16
SB
  
2Nils Bredin
6:05.26
Hälle IF
6:05.26
PB
  
3Hassan Abdiqadir
6:08.56
Västerås FK
6:08.56
SB
  
4Eric Westberg
6:23.06
SK Bore
6:23.06
PB
  
Max Bechtel
Max Bechtel 01, Hässelby
DNF
Hässelby SK
DNF
  
Arvid Backteman
DNF
Sävedalens AIK
DNF
  
P19 110 m häck (99.1 cm)     
23 aug
Vind: +1.1

Final A

Final
23 aug
Vind: +1.1
1Benjamin TinglöfÄrla IF
13.90
PB
  
5 SWE P19 AT
2Thomas Jones
14.11
IFK Växjö
14.11
PB
  
3Carl af Forselles
14.19
Hässelby SK
14.19
  
4Sidrak Afework
Sidrak Afework 01, Spårvägen
14.28
Spårvägens FK
14.28
PB
  
5Jonatan Håkansson
14.65
Hässelby SK
14.65
  
6Max Rosquist-LarssonMalmö AI
14.75
  
7Fred ÖsterblomTäby IS
14.87
PB
  
8Ludvig All
21.86
Täby IS
21.86
  
Heat 1
23 aug Vind: +0.8
23 augVind: +0.8
1Thomas Jones
14.16
IFK Växjö
14.16
PB
Q
  
2Ludvig All
14.32
Täby IS
14.32
PB
Q
  
3Carl af Forselles
14.34
Hässelby SK
14.34
q
  
4Jonatan Håkansson
14.44
Hässelby SK
14.44
q
  
5Fred ÖsterblomTäby IS
15.23
q
  
6Teodor Sobczyk
15.39
Hovslätts IK
15.39
SB
  
7Måns Boshuis
15.48
IFK Lidingö
15.48
PB
  
Heat 2
23 aug Vind: +0.7
23 augVind: +0.7
1Benjamin TinglöfÄrla IF
14.11
SB
Q
  
2Sidrak Afework
Sidrak Afework 01, Spårvägen
14.48
Spårvägens FK
14.48
Q
  
3Max Rosquist-LarssonMalmö AI
14.84
q
  
4Marcus Blixt
15.23
Mölndals AIK
15.23
  
5Edvin Månsson
15.46
IFK Växjö
15.46
  
6Theodor Duvert
15.92
Turebergs FK
15.92
PB
  
7Gustaf VennerholmGefle IF
16.25
  
P19 400 m häck     
23 aug

Final A

Final
23 aug
1Oskar Edlund
52.23
Täby IS
52.23
  
2Johan Claeson
Johan Claeson 01, Linköpings GIF
52.44
Linköpings GIF
52.44
  
3Karl WållgrenIK Lerum FI
53.94
  
4Linus Strand
Linus Strand 01, KFUM Örebro
58.38
KFUM Örebro
58.38
SB
  
5Viktor HedlundFalu IK
59.42
  
6Herman Forsberg
1:01.16
Ullevi FK
1:01.16
  
P17 100 m     
22 aug
Vind: +1.2

Final A

Final
22 aug
Vind: +1.2
1Viktor Wall
10.94
Hammarby IF
10.94
PB
  
2Oliver Ellström
11.00
IF Göta Karlstad
11.00
PB
  
3Jonatan Borg
11.06
Hammarby IF
11.06
=PB
  
4Vilmer Vännman
11.30
IFK Umeå
11.30
  
5Lucas Lorentzon
Lucas Lorentzon 03, IFK Göteborg
11.36
IFK Göteborg
11.36
  
6Petter LundbergBromma IF
11.41
  
7Moltas StrömbergIFK Växjö
11.45
  
Elias WennolfIFK Lund
DQ
  
Heat 1
22 aug Vind: +0.7
22 augVind: +0.7
1Oliver Ellström
11.07
IF Göta Karlstad
11.07
PB
Q
  
2Elias WennolfIFK Lund
11.16
Q
  
3Petter LundbergBromma IF
11.35
SB
q
  
4Moltas StrömbergIFK Växjö
11.37
PB
q
  
5Linus Pihl
11.38
IK Lerum FI
11.38
PB
  
6Stefan Franzén
Stefan Franzén 03, KFUM Örebro
11.48
KFUM Örebro
11.48
  
7Josef Berggren
11.54
Umedalens IF
11.54
=PB
  
8Erik Gustafsson
11.55
Södra Vi IF
11.55
PB
  
Heat 2
22 aug Vind: 0.0
22 augVind: 0.0
1Viktor Wall
10.95
Hammarby IF
10.95
PB
Q
  
2Jonatan Borg
11.06
Hammarby IF
11.06
PB
Q
  
3Vilmer Vännman
11.16
IFK Umeå
11.16
PB
q
  
4Lucas Lorentzon
Lucas Lorentzon 03, IFK Göteborg
11.31
IFK Göteborg
11.31
PB
q
  
5David Thid
David Thid 03, Hammarby
11.44
Hammarby IF
11.44
PB
  
6Kalle Nilsson
11.47
Varbergs GIF
11.47
PB
  
7Anton Essén
11.76
IK Orient
11.76
  
P17 200 m     
23 aug
Vind: -0.4

Final A

Final
23 aug
Vind: -0.4
1Viktor Wall
21.69
Hammarby IF
21.69
PB
  
2Oliver Ellström
21.92
IF Göta Karlstad
21.92
PB
  
3Jonatan Borg
22.21
Hammarby IF
22.21
PB
  
4Linus Pihl
22.72
IK Lerum FI
22.72
PB
  
5Adam Svensson
23.03
Malmö AI
23.03
  
6Vilmer Vännman
23.21
IFK Umeå
23.21
  
7Stefan Franzén
Stefan Franzén 03, KFUM Örebro
23.21
KFUM Örebro
23.21
  
Lucas Lorentzon
Lucas Lorentzon 03, IFK Göteborg
DNS
IFK Göteborg
DNS
  
Heat 1
23 aug Vind: +0.1
23 augVind: +0.1
1Jonatan Borg
22.46
Hammarby IF
22.46
PB
Q
  
2Lucas Lorentzon
Lucas Lorentzon 03, IFK Göteborg
22.90
IFK Göteborg
22.90
PB
Q
  
3Stefan Franzén
Stefan Franzén 03, KFUM Örebro
22.90
KFUM Örebro
22.90
q
  
4Adam Svensson
22.98
Malmö AI
22.98
PB
q
  
5Ville MakslahtiLuleå FIF
23.45
  
6Esbjörn Eriksson
23.53
Turebergs FK
23.53
PB
  
7Oskari Peura
24.12
Upsala IF
24.12
  
Heat 2
23 aug Vind: 0.0
23 augVind: 0.0
1Viktor Wall
22.23
Hammarby IF
22.23
Q
  
2Oliver Ellström
22.42
IF Göta Karlstad
22.42
PB
Q
  
3Vilmer Vännman
22.82
IFK Umeå
22.82
PB
q
  
4Linus Pihl
22.83
IK Lerum FI
22.83
PB
q
  
5Petter LundbergBromma IF
23.33
PB
  
6Hugo Holmlund
23.48
Hammarby IF
23.48
  
7Joakim Hellbratt
23.49
Huddinge AIS
23.49
PB
  
P17 400 m     
22 aug

Final A

Final
22 aug
1Markus Moberg
49.73
Hammarby IF
49.73
  
1
2Alexander Pilgrim
50.96
Mölndals AIK
50.96
  
2
3Nils Ekström
Nils Ekström 03, Trollhättan FIK
51.54
Trollhättan FIK
51.54
  
3
4Noah Bucht WesslénHammarby IF
52.52
  
5
5Esbjörn Eriksson
54.09
Turebergs FK
54.09
  
8
Final B
22 aug
22 aug
1Lucas Lorentzon
Lucas Lorentzon 03, IFK Göteborg
52.48
IFK Göteborg
52.48
PB
  
4
2Simon Rosenquist
52.71
KA 2 IF
52.71
PB
  
6
3Tadesse Johansson
53.71
Spårvägens FK
53.71
  
7
4Eemeli Peura
54.83
Upsala IF
54.83
  
9
P17 800 m     
23 aug

Final A

Final
23 aug
1Alexander Nyström
1:59.26
Bollnäs FIK
1:59.26
  
1
2Henrik Franzén
Henrik Franzén 03, KFUM Örebro
2:00.18
KFUM Örebro
2:00.18
  
2
3Simon Wikell
2:00.99
Mölndals AIK
2:00.99
  
3
4Elias Liljestrand
2:04.05
Upsala IF
2:04.05
PB
  
4
5Lukas Holm
2:04.08
Gefle IF
2:04.08
  
5
6Mårten Nystrand
2:04.49
Hässelby SK
2:04.49
  
6
7Johan Olsson
2:05.43
Upsala IF
2:05.43
  
7
8Tadesse Johansson
2:09.83
Spårvägens FK
2:09.83
  
13
Final B
23 aug
23 aug
1Simon Rosenquist
2:06.06
KA 2 IF
2:06.06
  
8
2Alexander CarlssonHälle IF
2:06.73
  
9
3Pelle Nilsson
2:07.74
Upsala IF
2:07.74
  
10
4Alfred Ramhult
2:07.99
IK Ymer
2:07.99
SB
  
11
5Simon Öberg
Simon Öberg 03, Västerås
2:08.09
Västerås FK
2:08.09
  
12
6Love Ramhult
2:10.43
IK Ymer
2:10.43
  
14
7Rasmus Karlsson
2:13.26
Falkenbergs IK
2:13.26
PB
  
15
P17 1500 m     
22 aug

Final A

Final
22 aug
1Albin Wallenius
4:16.26
Västerås FK
4:16.26
  
2Mattias Östberg
Mattias Östberg 03, Borlänge LK
4:18.88
Borlänge LK
4:18.88
  
3Filip Svahn
Filip Svahn 03, Sundsvall
4:20.52
Sundsvalls FI
4:20.52
PB
  
4Nils Ekroth
4:22.79
Upsala IF
4:22.79
  
5Alexander CarlssonHälle IF
4:27.45
  
6Jonatan Lamy
Jonatan Lamy 03, Spårvägen
4:29.72
Spårvägens FK
4:29.72
  
7Axel Johansson
4:34.11
Hälle IF
4:34.11
  
8Pelle Nilsson
4:34.79
Upsala IF
4:34.79
  
9Rasmus Karlsson
4:48.33
Falkenbergs IK
4:48.33
  
P17 3000 m     
23 aug

Final A

Final
23 aug
1Viktor Frisk
8:55.05
Huddinge AIS
8:55.05
  
2Albin Wallenius
8:59.63
Västerås FK
8:59.63
  
3Mattias Östberg
Mattias Östberg 03, Borlänge LK
9:01.73
Borlänge LK
9:01.73
  
4Albin Gezelius
9:14.44
IFK Mora
9:14.44
  
5Carl Erixon
9:23.76
Mölndals AIK
9:23.76
PB
  
6Hugo Unosson
9:27.89
Kalmar OK
9:27.89
PB
  
7Filip Svahn
Filip Svahn 03, Sundsvall
9:31.43
Sundsvalls FI
9:31.43
  
8Axel Johansson
9:31.95
Hälle IF
9:31.95
PB
  
9Jonatan Lamy
Jonatan Lamy 03, Spårvägen
9:35.11
Spårvägens FK
9:35.11
  
P17 2000 m hinder (83.8 cm)     
22 aug

Final A

Final
22 aug
1Carl Erixon
6:23.33
Mölndals AIK
6:23.33
PB
  
2Albin Gezelius
6:24.80
IFK Mora
6:24.80
PB
  
P17 110 m häck (91.4 cm, 8.9 m)     
22 aug
Vind: +3.0

Final A

Final
22 aug
Vind: +3.0
1Markus Moberg
13.71w
Hammarby IF
13.71w
  
2Hannes Egonsson
13.99w
IFK Växjö
13.99w
  
3Nils Thorin
14.30w
Örgryte IS
14.30w
  
4Oliver Nilsson
Oliver Nilsson 03, Linköpings GIF
14.47w
Linköpings GIF
14.47w
  
5Nils Ekström
Nils Ekström 03, Trollhättan FIK
14.48w
Trollhättan FIK
14.48w
  
6Oskari Peura
14.67w
Upsala IF
14.67w
  
7Malte Fuchs EdbergBromma IF
14.87w
  
Noa Skomorowski
DNF
Kvarnsvedens GoIF
DNF
  
Heat 1
22 aug Vind: 0.0
22 augVind: 0.0
1Markus Moberg
13.89
Hammarby IF
13.89
Q
  
2Oliver Nilsson
Oliver Nilsson 03, Linköpings GIF
14.41
Linköpings GIF
14.41
PB
Q
  
3Nils Ekström
Nils Ekström 03, Trollhättan FIK
14.78
Trollhättan FIK
14.78
q
  
4Noa Skomorowski
15.28
Kvarnsvedens GoIF
15.28
q
  
5Lukas Holm
15.59
Gefle IF
15.59
=PB
  
Heat 2
22 aug Vind: +1.0
22 augVind: +1.0
1Hannes Egonsson
14.23
IFK Växjö
14.23
Q
  
2Nils Thorin
14.71
Örgryte IS
14.71
Q
  
3Malte Fuchs EdbergBromma IF
14.72
PB
q
  
4Oskari Peura
14.85
Upsala IF
14.85
=SB
q
  
5Moltas StrömbergIFK Växjö
15.54
SB
  
P17 300 m häck (83.8 cm)     
23 aug

Final A

Final
23 aug
1Markus Moberg
37.10
Hammarby IF
37.10
  
1
2Moltas StrömbergIFK Växjö
39.04
PB
  
2
3Nils Ekström
Nils Ekström 03, Trollhättan FIK
39.28
Trollhättan FIK
39.28
PB
  
3
4Nils Thorin
40.60
Örgryte IS
40.60
SB
  
6
5Noah Bucht WesslénHammarby IF
41.33
  
7
6Emil Sörqvist
41.88
Huddinge AIS
41.88
  
8
Final B
23 aug
23 aug
2Hugo Wallberg
Hugo Wallberg 03, Östersunds GIF
40.03
Östersunds GIF
40.03
SB
  
5
3Sebastian ErikssonAlunda SK
42.02
  
9
4Casper Elliot
43.79
Huddinge AIS
43.79
  
10
5Joakim Hellbratt
44.36
Huddinge AIS
44.36
  
11
Heat 1
23 aug
23 aug
1Noa Skomorowski
39.30
Kvarnsvedens GoIF
39.30
PB
  
4
Kvinnor
K22 100 m     
22 aug
Vind: +1.6

Final A

Final
22 aug
Vind: +1.6
1Julia Henriksson
11.80
IFK Helsingborg
11.80
PB
  
2Emelie RantzowIK Ymer
11.81
SB
  
3Nikki Sjöberg
11.94
Bollnäs FIK
11.94
  
4Greta Deltin
11.97
Hässelby SK
11.97
  
5Amanda Holmberg
Amanda Holmberg 98, Lidköpings IS
12.16
Lidköpings IS
12.16
PB
  
6Karolina SvenssonMarieby GIF
12.27
PB
  
7Vanja Blomberg
12.39
Klippans FK
12.39
  
8Jenny Lestander
12.47
Örgryte IS
12.47
  
Heat 1
22 aug Vind: +1.9
22 augVind: +1.9
1Nikki Sjöberg
11.86
Bollnäs FIK
11.86
=PB
Q
  
2Greta Deltin
11.95
Hässelby SK
11.95
PB
Q
  
3Karolina SvenssonMarieby GIF
12.32
q
  
4Jenny Lestander
12.35
Örgryte IS
12.35
SB
q
  
5Clara AugustssonIK Ymer
12.55
  
Heat 2
22 aug Vind: +2.6
22 augVind: +2.6
1Julia Henriksson
11.87w
IFK Helsingborg
11.87w
Q
  
2Emelie RantzowIK Ymer
11.98w
Q
  
3Amanda Holmberg
Amanda Holmberg 98, Lidköpings IS
12.19w
Lidköpings IS
12.19w
q
  
4Vanja Blomberg
12.46w
Klippans FK
12.46w
q
  
5Felicia Sjöblom
12.57w
IK Orient
12.57w
  
6Josefin Persson
12.62w
Sävedalens AIK
12.62w
  
K22 200 m     
23 aug
Vind: +3.3

Final A

Final
23 aug
Vind: +3.3
1Julia Henriksson
23.87w
IFK Helsingborg
23.87w
  
2Nikki Sjöberg
23.98w
Bollnäs FIK
23.98w
  
3Emelie RantzowIK Ymer
24.50w
  
4Linnéa Frobe
24.83w
Täby IS
24.83w
  
5Virva Rylander
24.98w
Västerås FK
24.98w
  
6Clara AugustssonIK Ymer
25.06w
  
7Madeleine Winberg
25.37w
Mölndals AIK
25.37w
  
8Felicia Sjöblom
25.88w
IK Orient
25.88w
  
Heat 1
23 aug Vind: +1.0
23 augVind: +1.0
1Nikki Sjöberg
24.53
Bollnäs FIK
24.53
Q
  
2Linnéa Frobe
25.31
Täby IS
25.31
Q
  
3Clara AugustssonIK Ymer
25.33
PB
q
  
4Madeleine Winberg
25.43
Mölndals AIK
25.43
q
  
5Felicia SjöblomIK Orient
25.96
q
  
Heat 2
23 aug Vind: -0.5
23 augVind: -0.5
1Emelie RantzowIK Ymer
24.89
SB
Q
  
2Julia Henriksson
25.18
IFK Helsingborg
25.18
Q
  
3Virva Rylander
25.65
Västerås FK
25.65
q
  
4Vanja Blomberg
26.11
Klippans FK
26.11
  
5Ide Ileso
26.61
Ullevi FK
26.61
  
K22 400 m     
22 aug

Final A

Final
22 aug
1Amanda Holmberg
Amanda Holmberg 98, Lidköpings IS
55.20
Lidköpings IS
55.20
PB
  
1
2Lovisa Linde
55.88
Täby IS
55.88
  
2
3Jonna Claesson
Jonna Claesson 00, Stora Skedvi
56.43
Stora Skedvi IK
56.43
  
3
4Celina Reichardt
56.92
Spårvägens FK
56.92
PB
  
4
5Linnéa Frobe
57.34
Täby IS
57.34
  
5
6Virva Rylander
58.58
Västerås FK
58.58
  
6
Final B
22 aug
22 aug
1Lovisa Ellström
59.77
IF Göta Karlstad
59.77
  
7
2Judith Wagersten
1:01.12
Örgryte IS
1:01.12
  
8
3Vilma Snygg
1:04.16
IK Ymer
1:04.16
  
9
K22 800 m     
23 aug

Final A

Final
23 aug
1Maria Freij
2:11.80
Malmö AI
2:11.80
  
2Thea Norlund
Thea Norlund 00, Skellefteå
2:12.86
Skellefteå AIK
2:12.86
PB
  
3Alicia Nilsson
2:13.75
Ullevi FK
2:13.75
  
4Amanda Holmberg
Amanda Holmberg 98, Lidköpings IS
2:18.07
Lidköpings IS
2:18.07
  
5Malin Dahlbäck
2:21.23
Eskilstuna FI
2:21.23
  
K22 1500 m     
22 aug

Final A

Final
22 aug
1Emilia Lillemo
4:36.26
Täby IS
4:36.26
  
2Thea Norlund
Thea Norlund 00, Skellefteå
4:37.39
Skellefteå AIK
4:37.39
PB
  
3Malin Dahlbäck
4:44.31
Eskilstuna FI
4:44.31
  
4Alicia Nilsson
4:44.55
Ullevi FK
4:44.55
  
5Jessica Borg
Jessica Borg 98, Spårvägen
4:47.27
Spårvägens FK
4:47.27
SB
  
6Ida Esperi
Ida Esperi 00, Haparanda SKT
4:49.97
Haparanda SKT
4:49.97
  
7Alice Greberg
4:54.04
Mölndals AIK
4:54.04
  
K22 5000 m     
23 aug

Final A

Final
23 aug
1Linnéa Sennström
17:00.85
Hässelby SK
17:00.85
  
2Kristina AxelssonSya SK
17:05.25
  
3Julia Samuelsson
17:38.82
Högby IF
17:38.82
PB
  
4Alice Greberg
18:06.65
Mölndals AIK
18:06.65
PB
  
K22 2000 m hinder     
22 aug

Final A

Final
22 aug
1Julia Samuelsson
6:49.84
Högby IF
6:49.84
SB
  
2Emilia Lillemo
6:58.46
Täby IS
6:58.46
  
3Kristina AxelssonSya SK
7:11.46
PB
  
4Amanda Ekblad
Amanda Ekblad 98, Linköpings GIF
7:38.65
Linköpings GIF
7:38.65
  
5Julia Johansson
8:07.76
IK Lerum FI
8:07.76
PB
  
K22 100 m häck     
23 aug
Vind: +2.0

Final A

Final
23 aug
Vind: +2.0
1Amanda Holmberg
Amanda Holmberg 98, Lidköpings IS
13.67
Lidköpings IS
13.67
=PB
  
2Maria SödergrenTäby IS
14.46
  
3Tess Hertz Saebbö
Tess Hertz Saebbö 98, Göteborgs KIK
14.49
Göteborgs KIK
14.49
SB
  
4Sofia Lindh
14.64
Upsala IF
14.64
SB
  
5Emelie RantzowIK Ymer
15.10
PB
  
6Levina Ahlgren
16.17
Upsala IF
16.17
  
7Alva von Gerber
24.82
Huddinge AIS
24.82
  
K22 400 m häck     
23 aug

Final A

Final
23 aug
1Amanda Holmberg
Amanda Holmberg 98, Lidköpings IS
58.42
Lidköpings IS
58.42
PB
  
2Lovisa Linde
59.19
Täby IS
59.19
  
3Emma Söderström
Emma Söderström 98, Göteborgs KIK
1:02.98
Göteborgs KIK
1:02.98
  
4Lovisa Ellström
1:04.20
IF Göta Karlstad
1:04.20
  
Celina Reichardt
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
F19 100 m     
22 aug
Vind: +1.9

Final A

Final
22 aug
Vind: +1.9
1Nikki AnderbergMalmö AI
11.46
PB
  
7 SWE AT, 3 SWE F19 AT
2Wilma RosenquistMalmö AI
11.70
PB
  
3Filippa SivnertMalmö AI
11.97
  
4Ella Hagman
12.01
Huddinge AIS
12.01
PB
  
5Maja MaunsbachIFK Lund
12.07
PB
  
6Elise Legzdins
Elise Legzdins 02, Mälarhöjden
12.17
Mälarhöjdens IK
12.17
PB
  
7Freja AndersdotterMalmö AI
12.21
PB
  
8Maja Åskag
Maja Åskag 02, Råby-Rekarne
12.33
Råby-Rekarne FIF
12.33
  
Heat 1
22 aug Vind: +1.0
22 augVind: +1.0
1Nikki AnderbergMalmö AI
11.78
Q
  
2Ella Hagman
12.12
Huddinge AIS
12.12
PB
Q
  
3Maja Åskag
Maja Åskag 02, Råby-Rekarne
12.24
Råby-Rekarne FIF
12.24
PB
q
  
4Josefin Wikfeldt
Josefin Wikfeldt 02, Mälarhöjden
12.31
Mälarhöjdens IK
12.31
  
5Elin HallbjörnerUllevi FK
12.49
  
6Ida Bäckman
12.91
Varbergs GIF
12.91
  
7Tuva Lindqvist
12.93
Finspångs AIK
12.93
  
Heat 2
22 aug Vind: +2.8
22 augVind: +2.8
1Wilma Rosenquist
11.83w
Malmö AI
11.83w
Q
  
2Maja MaunsbachIFK Lund
12.04w
Q
  
3Filippa Sivnert
12.05w
Malmö AI
12.05w
q
  
4Freja AndersdotterMalmö AI
12.20w
q
  
5Elise Legzdins
Elise Legzdins 02, Mälarhöjden
12.23w
Mälarhöjdens IK
12.23w
q
  
6Olivia Stridh
12.47w
Malmö AI
12.47w
  
7Ronja Chrifi
13.19w
Turebergs FK
13.19w
  
F19 200 m     
23 aug
Vind: +0.3

Final A

Final
23 aug
Vind: +0.3
1Wilma RosenquistMalmö AI
23.83
PB
  
32 SWE AT, 9 SWE F19 AT
2Nikki AnderbergMalmö AI
23.95
PB
  
44 SWE AT
3Elise Legzdins
Elise Legzdins 02, Mälarhöjden
24.87
Mälarhöjdens IK
24.87
PB
  
4Ebba Gustafsson
25.04
Mölndals AIK
25.04
PB
  
5Maja Åskag
Maja Åskag 02, Råby-Rekarne
25.25
Råby-Rekarne FIF
25.25
SB
  
6Cecilia NybleusBromma IF
25.37
  
7Josefin Wikfeldt
Josefin Wikfeldt 02, Mälarhöjden
25.71
Mälarhöjdens IK
25.71
  
Freja AndersdotterMalmö AI
DQ
  
Heat 1
23 aug Vind: +0.6
23 augVind: +0.6
1Nikki AnderbergMalmö AI
24.98
SB
Q
  
2Freja AndersdotterMalmö AI
25.23
SB
Q
  
3Ebba Gustafsson
25.38
Mölndals AIK
25.38
q
  
4Cecilia NybleusBromma IF
25.63
q
  
5Tuva Lindqvist
26.76
Finspångs AIK
26.76
  
Heat 2
23 aug Vind: +2.8
23 augVind: +2.8
1Wilma Rosenquist
25.12w
Malmö AI
25.12w
Q
  
2Elise Legzdins
Elise Legzdins 02, Mälarhöjden
25.33w
Mälarhöjdens IK
25.33w
Q
  
3Maja Åskag
Maja Åskag 02, Råby-Rekarne
25.40w
Råby-Rekarne FIF
25.40w
q
  
4Josefin Wikfeldt
Josefin Wikfeldt 02, Mälarhöjden
25.58w
Mälarhöjdens IK
25.58w
q
  
5Ida Bäckman
26.73w
Varbergs GIF
26.73w
  
F19 400 m     
22 aug

Final A

Final
22 aug
1Tuvalisa Rosenquist
Tuvalisa Rosenquist 02, Tjalve IF Norrköping
56.51
Tjalve IF Norrköping
56.51
PB
  
1
2Lovisa Bivstedt
56.95
Hässelby SK
56.95
  
2
3Caroline LarssonTäby IS
57.43
  
3
4Ebba Gustafsson
58.17
Mölndals AIK
58.17
  
4
5Tyra Landin
Tyra Landin 02, Västerås
58.65
Västerås FK
58.65
PB
  
6
6Lovisa SkoglundHöörs IS
58.71
SB
  
7
Final B
22 aug
22 aug
1Johanna Bülow
58.53
Hovslätts IK
58.53
PB
  
5
2Ellinor Aurell
59.19
Ängelholms IF
59.19
SB
  
8
3Elvira CarlénIK Lerum FI
59.33
PB
  
9
4Linnea Borrman
1:00.02
Hälle IF
1:00.02
  
10
F19 800 m     
23 aug

Final A

Final
23 aug
1Lovisa Bivstedt
2:13.25
Hässelby SK
2:13.25
  
1
2Wilma Nielsen
Wilma Nielsen 01, Göteborgs KIK
2:14.15
Göteborgs KIK
2:14.15
  
2
3Julia Nielsen
Julia Nielsen 01, Göteborgs KIK
2:14.73
Göteborgs KIK
2:14.73
  
3
4Klara Frih
2:15.89
Åsbro GoIF
2:15.89
  
4
5Ellinor Aurell
2:16.47
Ängelholms IF
2:16.47
  
5
6Johanna Bülow
2:19.13
Hovslätts IK
2:19.13
  
8
Final B
23 aug
23 aug
1Ebba Wahlberg
2:16.67
IK Ymer
2:16.67
  
6
2Nadja Rugland
2:18.22
Höörs IS
2:18.22
  
7
3Stina Pettersson
2:19.83
Sävedalens AIK
2:19.83
  
9
4Linnea Josefsson
2:30.99
Spårvägens FK
2:30.99
  
10
F19 1500 m     
22 aug

Final A

Final
22 aug
1Wilma Nielsen
Wilma Nielsen 01, Göteborgs KIK
4:30.45
Göteborgs KIK
4:30.45
PB
  
2Elsa Wallenius
4:30.62
Västerås FK
4:30.62
PB
  
3Julia Nielsen
Julia Nielsen 01, Göteborgs KIK
4:30.89
Göteborgs KIK
4:30.89
  
4Lovisa Bivstedt
4:31.30
Hässelby SK
4:31.30
SB
  
5Klara Frih
4:39.81
Åsbro GoIF
4:39.81
SB
  
6Ebba Wahlberg
4:57.59
IK Ymer
4:57.59
  
7Ida Blom
Ida Blom 02, Hässelby
5:11.18
Hässelby SK
5:11.18
  
F19 3000 m     
23 aug

Final A

Final
23 aug
1Wilma Nielsen
Wilma Nielsen 01, Göteborgs KIK
11:58.28
Göteborgs KIK
11:58.28
SB
  
2Elsa Wallenius
11:58.73
Västerås FK
11:58.73
  
3Vera Sjöberg
11:59.28
Täby IS
11:59.28
SB
  
4Julia Nielsen
Julia Nielsen 01, Göteborgs KIK
12:01.10
Göteborgs KIK
12:01.10
SB
  
5Lisa Wreeby
Lisa Wreeby 02, Sävedalen
12:06.53
Sävedalens AIK
12:06.53
PB
  
6Emilia Brangefält
12:17.93
Västerås FK
12:17.93
  
7Josefine Jonsson
12:18.76
Eskilstuna FI
12:18.76
SB
  
8Ida Blom
Ida Blom 02, Hässelby
12:25.80
Hässelby SK
12:25.80
  
9Alina Vuokila
12:48.48
IFK Lidingö
12:48.48
  
F19 2000 m hinder     
22 aug

Final A

Final
22 aug
1Wilma Nielsen
Wilma Nielsen 01, Göteborgs KIK
7:22.66
Göteborgs KIK
7:22.66
PB
  
2Julia Nielsen
Julia Nielsen 01, Göteborgs KIK
7:24.54
Göteborgs KIK
7:24.54
PB
  
3Stina Pettersson
7:30.51
Sävedalens AIK
7:30.51
PB
  
4Alina Vuokila
8:10.99
IFK Lidingö
8:10.99
PB
  
F19 100 m häck     
23 aug
Vind: +0.8

Final A

Final
23 aug
Vind: +0.8
1Ebba Åhman
14.05
IK Ymer
14.05
  
2Maja MaunsbachIFK Lund
14.05
  
3Freja AndersdotterMalmö AI
14.35
SB
  
4Ebba Magnusson
14.87
Ullevi FK
14.87
  
5Clara Billing
14.88
Turebergs FK
14.88
PB
  
6Kajsa Engblom
15.14
Huddinge AIS
15.14
  
F19 400 m häck     
23 aug

Final A

Final
23 aug
1Ebba Åhman
1:00.47
IK Ymer
1:00.47
PB
  
1
2Caroline Larsson
1:01.79
Täby IS
1:01.79
  
2
3Ella Hagman
1:03.31
Huddinge AIS
1:03.31
  
3
4Tyra Landin
Tyra Landin 02, Västerås
1:06.96
Västerås FK
1:06.96
  
7
5Wendela Yhlen GrafUllevi FK
1:07.35
PB
  
8
Final B
23 aug
23 aug
1Lovisa Skoglund
1:03.84
Höörs IS
1:03.84
SB
  
4
2Elvira Carlén
1:05.07
IK Lerum FI
1:05.07
PB
  
5
3Cecilia Nybleus
1:06.53
Bromma IF
1:06.53
PB
  
6
4Ellen Holmberg
1:10.46
UF Contact
1:10.46
SB
  
9
F17 100 m     
22 aug
Vind: -0.3

Final A

Final
22 aug
Vind: -0.3
1Katharina GråmanTyresö FK
12.06
  
2Ida Staafgård
12.16
Malmö AI
12.16
PB
  
3Wilma Svenson
Wilma Svenson 03, Oskarshamn
12.43
Oskarshamns SK
12.43
=SB
  
4Daga IndebetouIFK Lund
12.59
PB
  
5Justina Esangbedo
12.60
Kvarnsvedens GoIF
12.60
  
6Lisen Rignell
12.64
Bromma IF
12.64
SB
  
7Joy Thulin
12.79
Malmö AI
12.79
  
8Annie NorströmAlunda SK
12.89
  
Heat 1
22 aug Vind: +0.3
22 augVind: +0.3
1Ida Staafgård
12.39
Malmö AI
12.39
Q
  
2Wilma Svenson
Wilma Svenson 03, Oskarshamn
12.55
Oskarshamns SK
12.55
Q
  
3Daga IndebetouIFK Lund
12.61
PB
q
  
4Lisen Rignell
12.66
Bromma IF
12.66
SB
q
  
5Thea Ädling Ring
12.96
IFK Mora
12.96
SB
  
6Moa Nyström
13.18
Turebergs FK
13.18
  
Heat 2
22 aug Vind: +1.1
22 augVind: +1.1
1Katharina GråmanTyresö FK
12.19
Q
  
2Justina Esangbedo
12.66
Kvarnsvedens GoIF
12.66
Q
  
3Joy Thulin
12.76
Malmö AI
12.76
q
  
4Annie NorströmAlunda SK
12.78
q
  
5Sara Lundqvist
Sara Lundqvist 03, Linköpings GIF
13.07
Linköpings GIF
13.07
  
6Ella Feldthusen
Ella Feldthusen 03, Trollhättan FIK
13.23
Trollhättan FIK
13.23
  
F17 200 m     
23 aug
Vind: +1.1

Final A

Final
23 aug
Vind: +1.1
1Katharina GråmanTyresö FK
24.61
=PB
  
2Ida Staafgård
24.63
Malmö AI
24.63
PB
  
3Lova Perman
24.66
IF Göta Karlstad
24.66
PB
  
4Wilma Svenson
Wilma Svenson 03, Oskarshamn
25.39
Oskarshamns SK
25.39
  
5Daga IndebetouIFK Lund
25.51
  
6Thea Ädling Ring
25.75
IFK Mora
25.75
PB
  
7Joy Thulin
25.83
Malmö AI
25.83
  
Clara Fallenius
DNS
Hässelby SK
DNS
  
Heat 1
23 aug Vind: +1.6
23 augVind: +1.6
1Katharina GråmanTyresö FK
25.16
Q
  
2Wilma Svenson
Wilma Svenson 03, Oskarshamn
25.21
Oskarshamns SK
25.21
SB
Q
  
3Daga IndebetouIFK Lund
25.40
PB
q
  
4Annie NorströmAlunda SK
25.83
PB
  
5Elin Pettersson
Elin Pettersson 03, IFK Göteborg
26.02
IFK Göteborg
26.02
SB
  
Heat 2
23 aug Vind: +2.0
23 augVind: +2.0
1Lova Perman
24.92
IF Göta Karlstad
24.92
PB
Q
  
2Ida Staafgård
25.22
Malmö AI
25.22
PB
Q
  
3Clara Fallenius
25.59
Hässelby SK
25.59
q
  
4Joy Thulin
25.60
Malmö AI
25.60
PB
q
  
5Thea Ädling Ring
25.81
IFK Mora
25.81
PB
q
  
6Ella Feldthusen
Ella Feldthusen 03, Trollhättan FIK
26.93
Trollhättan FIK
26.93
PB
  
F17 400 m     
22 aug

Final A

Final
22 aug
1Lova Perman
55.36
IF Göta Karlstad
55.36
  
1
2Hanna Karlsson
57.06
IF Göta Karlstad
57.06
PB
  
2
3Lisen Rignell
58.13
Bromma IF
58.13
PB
  
3
4Elin Pettersson
Elin Pettersson 03, IFK Göteborg
59.34
IFK Göteborg
59.34
  
4
5Vanna Ullén
1:00.56
Turebergs FK
1:00.56
  
5
6Filippa Zäll
Filippa Zäll 03, Ängelholm
1:01.44
Ängelholms IF
1:01.44
  
7
Final B
22 aug
22 aug
1Tindra Frykholm
1:00.62
Glanshammars IF
1:00.62
PB
  
6
2Alva Skjelseth
1:01.94
IK Ymer
1:01.94
PB
  
8
3Maja Björnsson
1:02.12
Upsala IF
1:02.12
PB
  
9
4Isabell Petersson
1:02.47
Huddinge AIS
1:02.47
PB
  
10
5Tova Möllerström
1:03.76
Eslövs AI
1:03.76
  
11
F17 800 m     
23 aug

Final A

Final
23 aug
1Julia Svennblad
2:13.87
Hälle IF
2:13.87
  
1
2Nora Lundin
2:15.06
Hammarby IF
2:15.06
  
2
3Sandra Åberg
Sandra Åberg 03, Göteborgs KIK
2:17.27
Göteborgs KIK
2:17.27
  
3
4Juni Rugland
2:18.36
Höörs IS
2:18.36
  
5
5Tilda Knauer
2:20.68
Hälle IF
2:20.68
  
6
6Maja Björnsson
2:20.94
Upsala IF
2:20.94
  
7
Final B
23 aug
23 aug
1Lova Perman
2:17.97
IF Göta Karlstad
2:17.97
SB
  
4
2Filippa Hägglund
2:25.63
Upsala IF
2:25.63
  
8
3Nicole Ljungström
2:26.36
Ängelholms IF
2:26.36
SB
  
9
4Wilma Holmén
2:27.25
Mölndals AIK
2:27.25
  
10
5Elvira Fredin
Elvira Fredin 03, Spårvägen
2:28.39
Spårvägens FK
2:28.39
  
11
F17 1500 m     
22 aug

Final A

Final
22 aug
1Nora Lundin
4:30.91
Hammarby IF
4:30.91
  
2Alva Malmsten NilssonIF Skade
4:40.20
  
3Elvira Bredin
4:42.03
Turebergs FK
4:42.03
PB
  
4Sandra Åberg
Sandra Åberg 03, Göteborgs KIK
4:42.96
Göteborgs KIK
4:42.96
PB
  
5Lykke Sjöbeck
4:49.81
Ystads IF
4:49.81
PB
  
6Sofia Amini
4:54.04
Upsala IF
4:54.04
  
7My Rundgren
4:57.56
Luleå FIF
4:57.56
  
8Elvira Fredin
Elvira Fredin 03, Spårvägen
5:00.95
Spårvägens FK
5:00.95
PB
  
9Tilda Knauer
5:04.59
Hälle IF
5:04.59
  
F17 3000 m     
23 aug

Final A

Final
23 aug
1Nora Lundin
10:14.58
Hammarby IF
10:14.58
  
2Alva Malmsten NilssonIF Skade
10:20.80
  
3Elvira Bredin
10:25.35
Turebergs FK
10:25.35
PB
  
4Lykke Sjöbeck
10:30.62
Ystads IF
10:30.62
PB
  
5Wilma Karlsson
10:38.24
IF Göta Karlstad
10:38.24
PB
  
6Sofia Amini
10:40.26
Upsala IF
10:40.26
PB
  
7Fanny Andersson
10:42.09
Falkenbergs IK
10:42.09
SB
  
8My Rundgren
10:46.07
Luleå FIF
10:46.07
  
9Nelly Össmar
10:52.23
Högby IF
10:52.23
  
10Saga Hagelin
10:55.86
Mölndals AIK
10:55.86
PB
  
11Josefine Jerner
11:41.60
IFK Lidingö
11:41.60
PB
  
12Filippa Lonhage
11:48.84
Höörs IS
11:48.84
PB
  
F17 1500 m hinder     
22 aug

Final A

Final
22 aug
1Julia Svennblad
4:59.46
Hälle IF
4:59.46
SB
  
2Alva Malmsten NilssonIF Skade
5:02.19
  
3Wilma Karlsson
5:11.62
IF Göta Karlstad
5:11.62
PB
  
4Filippa Hägglund
5:14.74
Upsala IF
5:14.74
  
5Saga Hagelin
5:22.18
Mölndals AIK
5:22.18
  
6Nelly Össmar
5:25.54
Högby IF
5:25.54
  
F17 100 m häck (76.2 cm, 8.5 m)     
22 aug
Vind: +1.7

Final A

Final
22 aug
Vind: +1.7
1Katharina GråmanTyresö FK
13.69
  
2Clara Fallenius
14.06
Hässelby SK
14.06
  
3Alma Flygt
14.16
Täby IS
14.16
  
4Thea Ädling Ring
14.99
IFK Mora
14.99
  
5Laura Fodor
Laura Fodor 03, Hässelby
15.17
Hässelby SK
15.17
SB
  
6Julia Håkansson
15.36
Spårvägens FK
15.36
  
7Silvia Popa
Silvia Popa 03, Mariestads AIF
15.42
Mariestads AIF
15.42
  
8Julia Nilsson
Julia Nilsson 03, Sundbyberg
15.59
Sundbybergs IK
15.59
PB
  
Heat 1
22 aug Vind: +0.7
22 augVind: +0.7
1Clara Fallenius
13.86
Hässelby SK
13.86
PB
Q
  
2Alma Flygt
14.00
Täby IS
14.00
PB
Q
  
3Thea Ädling Ring
14.72
IFK Mora
14.72
PB
q
  
4Laura Fodor
Laura Fodor 03, Hässelby
15.28
Hässelby SK
15.28
SB
q
  
Heat 2
22 aug Vind: +2.1
22 augVind: +2.1
1Katharina Gråman
14.29w
Tyresö FK
14.29w
Q
  
2Silvia Popa
Silvia Popa 03, Mariestads AIF
15.12w
Mariestads AIF
15.12w
Q
  
3Julia Håkansson
15.44w
Spårvägens FK
15.44w
q
  
4Julia Nilsson
Julia Nilsson 03, Sundbyberg
15.71w
Sundbybergs IK
15.71w
q
  
5Myra Eriksson
Myra Eriksson 03, Stocksäter
15.97w
Stocksäters IF
15.97w
  
F17 300 m häck     
23 aug

Final A

Final
23 aug
1Hanna Karlsson
43.82
IF Göta Karlstad
43.82
  
2Lisen Rignell
44.67
Bromma IF
44.67
PB
  
3Milla Svanberg
44.68
Malmö AI
44.68
SB
  
4Vanna Ullén
46.30
Turebergs FK
46.30
PB
  
5Madeleine SöderqvistHuddinge AIS
46.50
PB
  
6Silvia Popa
Silvia Popa 03, Mariestads AIF
46.73
Mariestads AIF
46.73
PB
  
7Filippa Zäll
Filippa Zäll 03, Ängelholm
48.28
Ängelholms IF
48.28
PB
  
8Filippa SvenssonÅhus FIK
49.15