9.10
18.9
2.10
17.10
2.10
18.9
16.10
10.10
14.10
30.9
30.9
16.10
16.10
16.10
3.10
17.10
14.10
9.10
3.10
10.10
17.10
17.10
16.10
16.10
3.10
26.9
13.10
7.10
14.10
9.10
28.8
6.10
9.10
13.10
9.10
9.10
9.10
12.10
9.10
19.9
12.10
10.10
10.10
9.10
10.10
3.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
9.10
9.10
3.10
30.9
10.10
25.9
13.9
27.9
19.9
9.10
3.10
26.9
9.10
7.10
7.10
6.10
10.10
9.10
9.10
9.10
7.10
7.10
30.9
9.10
9.10
2.10
2.10
26.9
26.9
5.10
2.10
2.10
3.10
2.10
26.9
29.9
27.9
22.9
20.9
15.9
3.10
26.9
2.10
2.10
2.10
Arena: Transtensvallen   Arrangör: KFUM Örebro och Stocksäters IF
Tävlande: 127 (80+47)   Starter: 131 (81+50)

Män
M 800 m     


Final A

Final

1Björn Seifert
1:52.61
Upsala IF
1:52.61
SB
  
2Benjamin Åberg
1:54.34
Hälle IF
1:54.34
  
3Anton Axelsson
1:57.90
Hässelby SK
1:57.90
  
Yared Kidane
Yared Kidane 99, Eskilstuna
DNF
Eskilstuna FI
DNF
  pace
Erik Guander
Erik Guander 02, Sävedalen
DNF
Sävedalens AIK
DNF
  
Final B
1Miguel Palm
1:55.03
Mölndals AIK
1:55.03
SB
  
2Aleksej Pirgholizadeh
1:55.34
Eskilstuna FI
1:55.34
SB
  
3Johan Lamm
Johan Lamm 98, Mölndal
1:56.30
Mölndals AIK
1:56.30
SB
  
4Kevin Bodén
1:57.34
Motala AIF
1:57.34
  
Alvin Reinebo
Alvin Reinebo 04, KFUM Örebro
DNF
KFUM Örebro
DNF
  
Erik RosqvistAIK
DNF
  
Final C
1Abdul Majiid Musse
Abdul Majiid Musse 00, Linköpings LK
1:57.36
Linköpings LK
1:57.36
  
2William Wickholm
William Wickholm 98, KFUM Örebro
1:57.99
KFUM Örebro
1:57.99
SB
  
3Jonas Magnusson
1:58.48
Hälle IF
1:58.48
PB
  
4Rasmus AhlgrenAIK
1:58.73
PB
  
5Lukas Holm
2:02.53
Gefle IF
2:02.53
PB
  
Stefan Franzén
Stefan Franzén 03, KFUM Örebro
DNF
KFUM Örebro
DNF
  pace
Final D
1Joel Etienne Schmitz
Joel Etienne Schmitz 06, GER
2:02.82
06GER
2:02.82
PB
  
2Simon Öberg
Simon Öberg 03, Västerås
2:04.92
Västerås FK
2:04.92
PB
  
3Rebecca Högberg
Rebecca Högberg 84, KFUM Örebro
2:05.63
KFUM Örebro
2:05.63
PB NR35
  
K 1
4Sebastian Svedhammer
2:10.22
Spårvägens FK
2:10.22
PB
  
5Fredrik Sundvall
2:20.39
Gefle IF
2:20.39
PB
  
Axel Sandberg
Axel Sandberg 00, KFUM Örebro
DNF
KFUM Örebro
DNF
  pace
M 3000 m     


Final A

Final

1Emil Danielsson
7:56.52
Spårvägens FK
7:56.52
PB
  
2David Nilsson
7:57.55
Högby IF
7:57.55
PB
  
3Emil Blomberg
8:00.81
Hässelby SK
8:00.81
PB
  
4Daniel Lundgren
8:01.27
Turebergs FK
8:01.27
SB
  
5Jonatan Fridolfsson
8:02.68
Sävedalens AIK
8:02.68
PB
  
6John Foitzik
John Foitzik 91, Spårvägen
8:07.50
Spårvägens FK
8:07.50
PB
  
7Johan Rogestedt
Johan Rogestedt 93, Stenungsunds FI
8:10.08
F Stenungsunds FI
8:10.08
PB
  
8Alexander Nilsson
8:11.84
Mölndals AIK
8:11.84
PB
  
9John Kingstedt
8:13.44
Huddinge AIS
8:13.44
PB
  
10Arvid Öhrn
8:13.84
Hälle IF
8:13.84
PB
  
11Otto Kingstedt
8:14.19
Huddinge AIS
8:14.19
PB
  
12Oliver Löfqvist
8:15.10
Spårvägens FK
8:15.10
PB
  
13Fredrik Johansson
8:16.55
IFK Växjö
8:16.55
SB
  
14Samuel Pihlström
8:20.28
Hälle IF
8:20.28
PB
  
15Erik Djurberg
8:31.77
Hässelby SK
8:31.77
  
Yared Kidane
Yared Kidane 99, Eskilstuna
DNF
Eskilstuna FI
DNF
  pace
Tim Sundström
Tim Sundström 89, KFUM Örebro
DNF
KFUM Örebro
DNF
  
Final B
1Samuel FitsumbrhanHälle IF
8:14.31
PB
  
2Olle Ahlberg
8:18.32
Hälle IF
8:18.32
PB
  
3Jonatan Gustafsson
8:19.51
KFUM Örebro
8:19.51
PB
  
4Axel Djurberg
8:24.95
Hässelby SK
8:24.95
PB
  
5Andreas Jansson
8:25.48
Hässelby SK
8:25.48
PB
  
6Jonathan Edman
8:27.99
IFK Umeå
8:27.99
PB
  
7Daniel Gleimar
Daniel Gleimar 92, Spårvägen
8:28.84
Spårvägens FK
8:28.84
PB
  
8Merih Hagos
Merih Hagos 98, Eskilstuna
8:30.23
Eskilstuna FI
8:30.23
PB
  
9Jonathan Grahn
8:31.54
Mölndals AIK
8:31.54
PB
  
10Jack Karlsson
Jack Karlsson 99, KFUM Örebro
8:31.88
KFUM Örebro
8:31.88
PB
  
11Johan Fagerberg
8:32.00
Spårvägens FK
8:32.00
SB
  
12Wilhelm Bergentz
Wilhelm Bergentz 02, KFUM Örebro
8:32.14
KFUM Örebro
8:32.14
PB
  
13Hassan Abdiqadir
8:33.07
Västerås FK
8:33.07
PB
  
14Michael Welday
Michael Welday 99, Stocksäter
8:38.69
Stocksäters IF
8:38.69
PB
  
15Viktor Frisk
8:52.21
Huddinge AIS
8:52.21
PB
  
Markus Bohman
Markus Bohman 94, KFUM Örebro
DNF
KFUM Örebro
DNF
  
Estifanos Faid
Estifanos Faid 92, Spårvägen
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Final C
1Daniel Cullin
8:38.91
Hälle IF
8:38.91
PB
  
2Albin Wallenius
8:42.70
Västerås FK
8:42.70
PB
  
3Markus Andersson
8:44.54
Västerås FK
8:44.54
PB
  
4Mattias Östberg
Mattias Östberg 03, Borlänge LK
8:44.69
Borlänge LK
8:44.69
PB
  
5Dennis Olsson
Dennis Olsson 97, Spårvägen
8:48.65
Spårvägens FK
8:48.65
PB
  
6Noha Olsson
Noha Olsson 02, KFUM Örebro
8:52.10
KFUM Örebro
8:52.10
PB
  
7David Kjellén
8:54.24
IF Göta Karlstad
8:54.24
PB
  
8Eric Westberg
8:56.43
SK Bore
8:56.43
PB
  
9Andreas Aalberg Huse
Andreas Aalberg Huse 91, NOR
8:58.61
91NOR
8:58.61
PB
  
10Hanna Hermansson
8:59.57
Turebergs FK
8:59.57
PB
  
K 1
11Linn Nilsson
9:02.43
Hälle IF
9:02.43
SB
  
K 2
12Albin Gezelius
9:09.93
IFK Mora
9:09.93
PB
  
13Erik Framme
9:12.98
Hälle IF
9:12.98
SB
  
14Sara Christiansson
9:18.97
Sävedalens AIK
9:18.97
SB
  
K 3
15Hanna Bergström
9:37.82
Huddinge AIS
9:37.82
PB
  
K 4
16Cecilia Norrbom
9:38.23
Spårvägens FK
9:38.23
SB
  
K 5
Fredrik Uhrbom
Fredrik Uhrbom 77, Spårvägen
DNF
Spårvägens FK
DNF
  pace
Final D
1Hugo Setthagen
8:59.44
Umara SC
8:59.44
PB
  
2Linus Jansson
9:02.76
Hässelby SK
9:02.76
PB
  
3Filip Karlsson
Filip Karlsson 97, IFK Skövde
9:04.26
IFK Skövde
9:04.26
PB
  
4Fredrik Billström
9:16.65
FK Studenterna
9:16.65
PB
  
5Jonatan Lamy
Jonatan Lamy 03, Spårvägen
9:31.01
Spårvägens FK
9:31.01
PB
  
6Håkan Eriksson
Håkan Eriksson 61, Malungs SoFK
9:31.59
Malungs SoFK
9:31.59
SB
  
7Axel Johansson
9:41.78
Hälle IF
9:41.78
PB
  
8Felix Persson
Felix Persson 05, Västerås
9:50.37
Västerås FK
9:50.37
PB
  
9Karl-Martin Nordling
9:53.67
IF Göta Karlstad
9:53.67
PB
  
10Hugo Örn
9:54.76
IF Start
9:54.76
PB
  
11Joacim Carlsson
9:55.11
Åsbro GoIF
9:55.11
PB
  
12Lars Lundegård
Lars Lundegård 65, KFUM Örebro
10:40.70
KFUM Örebro
10:40.70
PB
  
Cimmie WignellIF Start
DNF
  pace
Kvinnor
K 200 m     

Vind: -0.9

Final A

Final

Vind: -0.9
1Elin Östlund
Elin Östlund 91, KFUM Örebro
24.14
KFUM Örebro
24.14
  
2Emma Jansson
Emma Jansson 97, KFUM Örebro
24.57
KFUM Örebro
24.57
  
3Emelie RantzowIK Ymer
25.27
  
4Jonna Claesson
Jonna Claesson 00, Stora Skedvi
25.70
Stora Skedvi IK
25.70
SB
  
Final B
Vind: -1.4
Vind: -1.4
1Tindra Frykholm
25.99
Glanshammars IF
25.99
PB
  
2Helmi Hjortbäck
26.03
Sävedalens AIK
26.03
  
3Hannah Eriksson
Hannah Eriksson 02, KFUM Örebro
28.21
KFUM Örebro
28.21
PB
  
K 800 m     


Final A

Final

1Senna Ohlsson
Senna Ohlsson 00, Sävedalen
2:07.45
Sävedalens AIK
2:07.45
PB
  
2Lovisa Bivstedt
2:08.65
Hässelby SK
2:08.65
SB
  
3Alice Magnell Millán
2:09.50
Eskilstuna FI
2:09.50
PB
  
4Madeleine Björlin-Delmar
2:11.74
IFK Göteborg
2:11.74
  
5Saga Provci
Saga Provci 04, IFK Göteborg
2:12.66
IFK Göteborg
2:12.66
PB
  
Rebecca Högberg
Rebecca Högberg 84, KFUM Örebro
DNF
KFUM Örebro
DNF
  pace
Final B
1Klara Frih
2:14.11
Åsbro GoIF
2:14.11
SB
  
2Greta Graziani
2:14.47
Täby IS
2:14.47
  
3Paulina Hultberg
2:15.85
Alingsås IF
2:15.85
  
4Hannah Kinane
2:17.40
Hässelby SK
2:17.40
  
5Sandra Åberg
Sandra Åberg 03, Göteborgs KIK
2:20.29
Göteborgs KIK
2:20.29
  
Senna Ohlsson
Senna Ohlsson 00, Sävedalen
DNF
Sävedalens AIK
DNF
  pace
Final C
1Stina Pettersson
2:17.02
Sävedalens AIK
2:17.02
PB
  
2Ella Holmqvist
2:22.05
IF Göta Karlstad
2:22.05
  
3Tilda Knauer
2:23.65
Hälle IF
2:23.65
  
4Tilde Adolfsson
2:23.72
Motala AIF
2:23.72
PB
  
5Hannah Hedström
2:26.39
IF Göta Karlstad
2:26.39
PB
  
Tindra Frykholm
DNF
Glanshammars IF
DNF
  pace
Final D
1Anna Ferletta
2:26.36
Karlskoga FI
2:26.36
PB
  
2Agnes Andersén
2:26.72
Istrums SK
2:26.72
PB
  
3Emma Hättestrand
2:28.25
Högbo GIF
2:28.25
  
4Linda Take
Linda Take 73, IF Göta
2:31.31
IF Göta Karlstad
2:31.31
PB
  
5Zelda Lukic
Zelda Lukic 09, Västerås
2:46.72
Västerås FK
2:46.72
PB
  
K 3000 m     


Final A

Final

1Elsa Wallenius
9:48.16
Västerås FK
9:48.16
SB
  
2Olivia Weslien
9:50.12
IF Göta Karlstad
9:50.12
PB
  
3Nora Lundin
9:52.42
Hammarby IF
9:52.42
PB
  
4Anna Jonsson
Anna Jonsson 86, Studenterna
9:54.56
FK Studenterna
9:54.56
PB
  
5Alva Malmsten NilssonIF Skade
9:57.44
  
6Lisa Bergdahl
Lisa Bergdahl 95, Sävedalen
10:03.88
Sävedalens AIK
10:03.88
SB
  
7Julia Nilsson
10:11.72
IK Pallas
10:11.72
PB
  
8Alma Svantesson
10:13.91
Mölndals AIK
10:13.91
PB
  
9Julia Svennblad
10:19.26
Bohus IF
10:19.26
PB
  
10Ida Tryggveson
10:32.29
Upsala IF
10:32.29
PB
  
11Jessica Borg
10:35.20
Huddinge AIS
10:35.20
SB
  
12Emilia Brangefält
10:39.06
Västerås FK
10:39.06
PB
  
13Alma Svennerud
10:41.81
KA 2 IF
10:41.81
PB
  
14Amanda Ekblad
Amanda Ekblad 98, Linköpings GIF
10:56.80
Linköpings GIF
10:56.80
SB