24.10
24.10
24.10
21.10
17.10
23.10
23‐24.10
9.9
17.10
16.10
23.10
23.10
22.10
21.10
10.10
9.10
10.10
27.9
3.10
9.10
18.9
2.10
17.10
2.10
18.9
16.10
10.10
14.10
30.9
30.9
16.10
16.10
16.10
3.10
17.10
14.10
9.10
3.10
10.10
17.10
17.10
16.10
16.10
3.10
26.9
13.10
7.10
14.10
9.10
28.8
6.10
9.10
13.10
9.10
9.10
9.10
12.10
9.10
19.9
12.10
10.10
10.10
9.10
10.10
3.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
9.10
9.10
3.10
30.9
10.10
25.9
13.9
27.9
19.9
9.10
3.10
26.9
9.10
7.10
7.10
6.10
10.10
9.10
9.10
9.10
7.10
7.10
30.9
9.10
9.10
2.10
Tävlande: 671 (333+338)   Starter: 1293 (644+649)


select distinct results19.*, womenpbestsweden.BB AS PBwomen, womensbestsweden.BB AS SBwomen, CASE WHEN EventN IN (910, 193) THEN EventN+RealMetres/100 ELSE EventN END AS RealEventN, RealEventN AS RealEventN2, '' AS SM, countries.Countryfull, Events.Event AS eventry, results19.Ind AS Indiiy, results19.ID AS ID, results19.ID AS IDI, Events.TF AS type, results19.eventname AS en2, results19.Country AS RealCountry, IF(EndDate Is Null,'',CONCAT(DAYOFMONTH(results19.Date),' ')) AS Datti1, IF(EndDate Is Null,'',substring(Monthname(results19.Date),1,3)) AS Datti2, Round.Roundname, Events.Eventname, Pos.PosName, Sex.Sexi, CASE WHEN results19.AGO IN (12,15) THEN b.AGName ELSE a.AGName END AS AGName, CASE WHEN results19.AGO IN (12,15) THEN b.AGO ELSE a.AGO END AS agoo, `2010`.irrelagularities.Irrname, CASE WHEN results19.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.BB ELSE `2010`.womenwl.BB END AS WL, CASE WHEN results19.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.Standing ELSE `2010`.womenwl.Standing END AS Standingi, CASE WHEN results19.Date<=Club10end THEN Club10 WHEN results19.Date<=Club9end THEN Club9 WHEN results19.Date<=Club8end THEN Club8 WHEN results19.Date<=Club7end THEN Club7 WHEN results19.Date<=Club6end THEN Club6 WHEN results19.Date<=Club5end THEN Club5 WHEN results19.Date<=Club4end THEN Club4 WHEN results19.Date<=Club3end THEN Club3 WHEN results19.Date<=Club2end THEN Club2 ELSE sweclubsat.Club END AS RealClub, posswe.PosName AS posswe, combinedmen.eventno AS combM, combinedwomen.eventno AS combW FROM results19 LEFT JOIN `2010`.sweclubsat ON sweclubsat.ID=results19.ID AND CASE WHEN results19.Sex=1 and (results19.secondarypos not rlike ('K|F') or results19.secondarypos is null) THEN sweclubsat.gender='M' ELSE sweclubsat.gender='W' END LEFT JOIN (SELECT events.*, eventsext.Orderi AS RealEventN FROM events LEFT JOIN `2010`.eventsext ON events.Event=eventsext.Event) AS Events ON CAST(results19.EventN AS UNSIGNED) = Events.Orderi LEFT JOIN Sex ON results19.Sex = Sex.Sex LEFT JOIN Comp ON results19.CID = Comp.CID LEFT JOIN AG as a ON results19.AGO = a.AGO LEFT JOIN AG as b ON results19.Points = b.AgeGroup LEFT OUTER JOIN Pos ON results19.PosOrderg = Pos.Orderi LEFT OUTER JOIN Round ON results19.Round = Round.Ro LEFT JOIN `2010`.irrelagularities ON `2010`.irrelagularities.Irr = results19.Irr LEFT JOIN `2010`.menwl ON `2010`.menwl.iid = results19.iid LEFT JOIN `2010`.womenwl ON `2010`.womenwl.iid = results19.iid LEFT JOIN world.countries ON results19.Country=countries.Country LEFT JOIN results.posswe ON results19.PosOrderg = posswe.Orderi LEFT JOIN `2010`.combinedmen ON results19.IID=combinedmen.parentid AND results19.Sex=1 LEFT JOIN `2010`.combinedwomen ON results19.IID=combinedwomen.parentid AND results19.Sex=2 LEFT JOIN `2010`.womenpbestsweden ON results19.iid=womenpbestsweden.iid AND (results19.Sex=2 OR results19.secondarypos rlike ('K|F')) AND womenpbestsweden.Roundi IS NULL LEFT JOIN `2010`.womensbestsweden ON results19.iid=womensbestsweden.iid AND (results19.Sex=2 OR results19.secondarypos rlike ('K|F')) AND womensbestsweden.Roundi IS NULL WHERE results19.CID= 12961468 AND `2010`.womenwl.Roundi IS NULL AND `2010`.menwl.Roundi IS NULL ORDER BY Sex, CASE WHEN results19.AGO=15 THEN COALESCE(agoo,0)+100000 ELSE agoo END, combM, combW, RealEventN2, RealEventN, CASE WHEN results19.AGO=12 THEN 999999 ELSE results19.AGO END, results19.Round, Posorderg, CASE WHEN Remarks Is Not Null THEN CASE WHEN Pos1>0 THEN 2 ELSE 3 END ELSE CASE WHEN Pos1>0 THEN 0 ELSE 1 END END, CASE WHEN Pos1 IS NOT NULL THEN Pos1 ELSE 999999 END, SortResult, RealMetres DESC

Män
M22 100 m     
9 aug
Vind: +1.5

Final A

Final
9 aug
Vind: +1.5
1Alexander AndreassonÖrgryte IS
10.70
PB
  
2Jonatan Hirsh
Jonatan Hirsh 98, KFUM Örebro
10.71
KFUM Örebro
10.71
PB
  
3Joel Bengtsson
Joel Bengtsson 99, Helsingborg
10.79
IFK Helsingborg
10.79
PB
  
3Grigorios KyriakoudisHässelby SK
10.79
PB
  
5Tarley Allison
10.80
Mölndals AIK
10.80
  
6Raymond Solomon MpangaMalmö AI
10.91
PB
  
7Carl Narup
10.98
Ullevi FK
10.98
  
8Chidozie Abika
11.11
IF Kville
11.11
  
Heat 1
9 aug Vind: -1.8
9 augVind: -1.8
1Jonatan Hirsh
Jonatan Hirsh 98, KFUM Örebro
10.99
KFUM Örebro
10.99
Q
  
2Joel Bengtsson
Joel Bengtsson 99, Helsingborg
11.12
IFK Helsingborg
11.12
Q
  
3Carl Narup
11.15
Ullevi FK
11.15
q
  
4Grigorios KyriakoudisHässelby SK
11.16
q
  
5Filip Schwartz
11.20
Mölndals AIK
11.20
  
Heat 2
9 aug Vind: 0.0
9 augVind: 0.0
1Alexander AndreassonÖrgryte IS
10.87
Q
  
2Tarley Allison
10.90
Mölndals AIK
10.90
Q
  
3Raymond Solomon MpangaMalmö AI
11.02
PB
q
  
4Chidozie Abika
11.16
IF Kville
11.16
q
  
5Oskar Motta
Oskar Motta 98, Upsala IF
11.19
Upsala IF
11.19
  
M22 200 m     
Heat 1
10 aug Vind: -1.8
10 augVind: -1.8
1Anders Pihlblad
Anders Pihlblad 98, KFUM Örebro
21.72
KFUM Örebro
21.72
Q
  
2Grigorios KyriakoudisHässelby SK
22.48
Q
  
3Tarley Allison
22.55
Mölndals AIK
22.55
SB
q
  
4Oskar Motta
Oskar Motta 98, Upsala IF
22.57
Upsala IF
22.57
q
  
5Anton BengtssonUllevi FK
22.64
q
  
Heat 2
10 aug Vind: -2.5
10 augVind: -2.5
1Felix Svensson
22.01
Mölndals AIK
22.01
SB
Q
  
2Filip Schwartz
22.29
Mölndals AIK
22.29
Q
  
3Chidozie Abika
22.65
IF Kville
22.65
q
  
4Arvid Gustafsson
22.93
Upsala IF
22.93
  
5Carl Narup
23.23
Ullevi FK
23.23
  
M22 400 m     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Yared Kidane
48.50
Ärla IF
48.50
PB
  
2Ludvig HillenfjärdHuddinge AIS
50.05
SB
  
3Anton BengtssonUllevi FK
50.49
SB
  
4Villiam Olsson
50.77
Ljungby FIK
50.77
PB
  
5Andreas GustafssonFalu IK
50.77
  
6Fredrik Kihlblom
50.95
Huddinge AIS
50.95
  
7Kevin Duvert
51.89
Turebergs FK
51.89
  
8Markus Ögren
52.12
Malmö AI
52.12
  
Heat 1
9 aug
9 aug
1Ludvig HillenfjärdHuddinge AIS
50.47
SB
Q
  
2Anton BengtssonUllevi FK
51.23
Q
  
3Andreas GustafssonFalu IK
52.12
q
  
4Markus Ögren
53.11
Malmö AI
53.11
q
  
5Victor Koch
54.85
Örgryte IS
54.85
SB
  
Heat 2
9 aug
9 aug
1Yared Kidane
49.15
Ärla IF
49.15
Q
  
2Fredrik Kihlblom
50.71
Huddinge AIS
50.71
Q
  
3Villiam Olsson
50.87
Ljungby FIK
50.87
PB
q
  
4Kevin Duvert
50.98
Turebergs FK
50.98
q
  
5Jesper Sjölund
53.62
Spårvägens FK
53.62
SB
  
M22 800 m     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Yared Kidane
1:50.13
Ärla IF
1:50.13
  
2Abubakar AbdullahiMalmö AI
1:51.21
PB
  
3Warsame Doley
1:53.13
Malmö AI
1:53.13
  
4Simon Wallenlind
1:53.39
Mölndals AIK
1:53.39
  
5Johan Lamm
Johan Lamm 98, Mölndal
1:55.18
Mölndals AIK
1:55.18
  
6Henry Jacobson
1:55.56
Hammarby IF
1:55.56
  
7Erik Rosqvist
1:57.33
AIK
1:57.33
  
8Axel Alness-Borg
1:58.43
IFK Lidingö
1:58.43
  
Heat 1
10 aug
10 aug
1Abubakar AbdullahiMalmö AI
1:58.04
Q
  
2Simon Wallenlind
1:58.12
Mölndals AIK
1:58.12
Q
  
3Henry Jacobson
1:58.33
Hammarby IF
1:58.33
Q
  
4Erik Rosqvist
1:58.92
AIK
1:58.92
q
  
5Jesper Sjölund
2:05.56
Spårvägens FK
2:05.56
  
6Adel Araya
2:05.74
AIK
2:05.74
  
Heat 2
10 aug
10 aug
1Warsame Doley
1:59.62
Malmö AI
1:59.62
Q
  
2Yared Kidane
1:59.68
Ärla IF
1:59.68
Q
  
3Johan Lamm
Johan Lamm 98, Mölndal
1:59.77
Mölndals AIK
1:59.77
Q
  
4Axel Alness-Borg
2:00.41
IFK Lidingö
2:00.41
q
  
5Michael Welday
Michael Welday 99, Stocksäter
2:02.61
Stocksäters IF
2:02.61
  
6Niklas Johansson
2:20.23
Sävedalens AIK
2:20.23
  
M22 1500 m     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Abubakar AbdullahiMalmö AI
3:56.02
  
2Leo Magnusson
Leo Magnusson 98, Sävedalen
3:56.38
Sävedalens AIK
3:56.38
  
3Simon Wallenlind
3:57.03
Mölndals AIK
3:57.03
  
4Jonatan Gustafsson
3:58.04
KFUM Örebro
3:58.04
  
5Gustav Nordling
3:58.42
Spårvägens FK
3:58.42
  
6Olof Silvander
4:00.70
IFK Lidingö
4:00.70
  
7Michael Welday
Michael Welday 99, Stocksäter
4:02.53
Stocksäters IF
4:02.53
PB
  
8William Wickholm
William Wickholm 98, KFUM Örebro
4:06.00
KFUM Örebro
4:06.00
SB
  
9Erik Djurberg
4:06.61
Hässelby SK
4:06.61
  
10Samuel Eriksson Lidbrink
4:08.64
Spårvägens FK
4:08.64
  
M22 5000 m     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Sebastian Nilsson
14:51.14
Mölndals AIK
14:51.14
  
2Miguel Palm
14:54.61
Mölndals AIK
14:54.61
  
3Erik Djurberg
14:55.60
Hässelby SK
14:55.60
PB
  
4Olle Ahlberg
14:58.44
Hälle IF
14:58.44
PB
  
5Erik Karlsson
15:02.26
Högby IF
15:02.26
PB
  
6Jonatan Gustafsson
15:03.12
KFUM Örebro
15:03.12
PB
  
7Olle Meijer
15:07.17
Malmö AI
15:07.17
PB
  
8Axel Djurberg
15:08.62
Hässelby SK
15:08.62
PB
  
9Merih Hagos
Merih Hagos 98, Eskilstuna
15:13.13
Eskilstuna FI
15:13.13
  
10August Mollén
August Mollén 99, Tjalve IF Norrköping
15:13.36
Tjalve IF Norrköping
15:13.36
  
11Samuel Eriksson Lidbrink
15:14.96
Spårvägens FK
15:14.96
PB
  
12Oliver Löfqvist
15:15.79
Spårvägens FK
15:15.79
SB
  
13Dennis Olsson
Dennis Olsson 97, Spårvägen
15:17.18
Spårvägens FK
15:17.18
PB
  
14Heshlu Andemariam
15:18.14
IFK Lidingö
15:18.14
PB
  
15Gustav Nordling
15:35.16
Spårvägens FK
15:35.16
  
16Medhane Tumzghi
15:35.38
IK Lerum FI
15:35.38
PB
  
17Filip Helmroth
15:35.40
IK Lerum FI
15:35.40
PB
  
18Jack Karlsson
Jack Karlsson 99, KFUM Örebro
15:36.83
KFUM Örebro
15:36.83
PB
  
19Daniel Cullin
15:39.17
Hälle IF
15:39.17
  
20Ludvig Johansson
15:56.83
IFK Lidingö
15:56.83
  
21Filmon Fshseayen
15:57.36
Tidaholm SOK Sisu
15:57.36
SB
  
22Nils Hammaräng GripHögby IF
15:58.01
PB
  
23Timor Sandberg
Timor Sandberg 99, Trångsviken
16:10.85
Trångsvikens IF
16:10.85
PB
  
24Daniel Alemu
Daniel Alemu 97, Spårvägen
16:40.11
Spårvägens FK
16:40.11
SB
  
M22 2000 m hinder     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Simon Sundström
5:41.93
IFK Lidingö
5:41.93
SB
  
2Leo Magnusson
Leo Magnusson 98, Sävedalen
5:45.41
Sävedalens AIK
5:45.41
PB
  
3Miguel Palm
5:51.50
Mölndals AIK
5:51.50
PB
  
4Axel Djurberg
5:53.16
Hässelby SK
5:53.16
PB
  
5Olof Silvander
5:58.21
IFK Lidingö
5:58.21
PB
  
6Henry Jacobson
6:04.67
Hammarby IF
6:04.67
PB
  
7Erik Djurberg
6:09.63
Hässelby SK
6:09.63
SB
  
8August Mollén
August Mollén 99, Tjalve IF Norrköping
6:13.27
Tjalve IF Norrköping
6:13.27
PB
  
9Simon Hector
6:21.83
Huddinge AIS
6:21.83
PB
  
10Heshlu Andemariam
6:39.80
IFK Lidingö
6:39.80
PB
  
M22 110 m häck     
11 aug
Vind: +2.0

Final A

Final
11 aug
Vind: +2.0
1Max Hrelja
14.09
Malmö AI
14.09
  
2Filip Björklund
14.17
Örgryte IS
14.17
PB
  
32 SWE AT
3Joel Bengtsson
Joel Bengtsson 99, Helsingborg
14.42
IFK Helsingborg
14.42
  
4Andreas GustafssonFalu IK
15.06
  
5David Adrian
15.62
Huddinge AIS
15.62
PB
  
6Jesper Nyman
17.03
Hanvikens SK
17.03
SB
  
M22 400 m häck     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Ludvig HillenfjärdHuddinge AIS
52.84
  
2Viktor BondessonMalmö AI
53.42
SB
  
3Fredrik Kihlblom
54.45
Huddinge AIS
54.45
SB
  
4Samuel Wiik
54.49
Örgryte IS
54.49
  
5Jesper Rilegård
56.60
IFK Lidingö
56.60
SB
  
6Kevin Duvert
57.81
Turebergs FK
57.81
  
7Jonathan Borg
Jonathan Borg 99, Trollhättan FIK
1:00.33
Trollhättan FIK
1:00.33
SB
  
M22 Höjd     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Robin JacobssonUllevi FK
2.01
SB
  
2Oskar Lundqvist
1.99
Upsala IF
1.99
  
3Simon LarssonIK Ymer
1.99
SB
  
4Mattias Green
1.94
Säffle FIK
1.94
  
5Markus Asplund
1.94
IF Göta Karlstad
1.94
  
6Simon Throgen
1.82
IF Göta Karlstad
1.82
  
M22 Stav     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Robin JacobssonUllevi FK
4.80
  
2Tom Johansson
Tom Johansson 99, KFUM Örebro
4.58
KFUM Örebro
4.58
  
3Anton Olsson
Anton Olsson 99, Färjestaden
4.53
FIK Färjestaden
4.53
  
4Magnus HerstedtMalmö AI
4.53
  
5Chakkrit Chanprakhon
4.41
FIK Färjestaden
4.41
PB
  
6Jonathan KarlssonTäby IS
4.34
PB
  
7Anton Sjöström
4.25
IFK Umeå
4.25
SB
  
M22 Längd     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Jonatan Hirsh
Jonatan Hirsh 98, KFUM Örebro
7.39
KFUM Örebro
7.39
–0.5 PB
  
2Victor Pettersson
7.34w
IF Göta Karlstad
7.34w
+4.6
  
3David Svensson
7.13w
Hammarby IF
7.13w
+3.4
  
4Oskar Erixon
7.10
IF Göta Karlstad
7.10
+1.9 PB
  
5Alexander AndreassonÖrgryte IS
7.05w
+2.5
  
6Henning André
6.94
Nyköpings BIS
6.94
+1.3 SB
  
7Daniel ÖrevikVisby IF Gute
6.82
–1.5
  
8Albin Månsson
Albin Månsson 99, IFK Växjö
6.71
IFK Växjö
6.71
+1.6 SB
  
9Andreas GustafssonFalu IK
6.70
+1.6
  
10Carl-Einar Söderström EskonniemiHellas FK
6.47
+1.6
  
11Albin Boestad
6.41
IFK Lidingö
6.41
+1.5
  
12Otto HammarströmÖrgryte IS
6.40
+1.5
  
13Johan NordströmFalu IK
6.12
+1.4
  
M22 Tresteg     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Gustaf BålströmUllevi FK
15.29
0.0
  
2Marcus Nyberg
15.14
Malmö AI
15.14
+0.9 SB
  
3Markus LundborgUllevi FK
14.70
0.0 SB
  
4Henning André
14.00
Nyköpings BIS
14.00
+1.6 SB
  
5Albin Boestad
13.89
IFK Lidingö
13.89
+0.5
  
M22 Kula     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Jesper Arbinge
Jesper Arbinge 97, Spårvägen
18.09
Spårvägens FK
18.09
  
2Patrik Lindstedt
15.74
Hässelby SK
15.74
  
3Jakob Samuelsson
14.48
Hässelby SK
14.48
SB
  
4Carl Narup
12.93
Ullevi FK
12.93
PB
  
M22 Diskus     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Jakob Gardenkrans
Jakob Gardenkrans 97, Athletics 24Seven
57.82
Athletics 24Seven SK
57.82
  
2Jesper Arbinge
Jesper Arbinge 97, Spårvägen
52.36
Spårvägens FK
52.36
PB
  
3Lukas Hamrin
50.51
Timrå AIF
50.51
PB
  
4Alexander Sjögren
49.09
Kalmar SK
49.09
PB
  
5Mattias EklundIK Ymer
27.88
PB
  
M22 Slägga     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Patrik Lindstedt
57.65
Hässelby SK
57.65
  
2Johannes Nilsson
54.75
Västerås FK
54.75
PB
  
3Jesper Arbinge
Jesper Arbinge 97, Spårvägen
54.23
Spårvägens FK
54.23
PB
  
4August BergstrandUllevi FK
51.75
  
5William Lindberg
William Lindberg 99, Skellefteå AIK
47.84
Skellefteå AIK
47.84
  
M22 Spjut     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Jakob Samuelsson
71.83
Hässelby SK
71.83
  
2Jakob Eriksson
69.24
IF Göta Karlstad
69.24
=PB
  
3Rasmus ErikssonKils AIK
64.56
SB
  
4Abbas Taheri Nilsson
47.93
IFK Växjö
47.93
  
P19 100 m     
9 aug
Vind: +0.7

Final A

Final
9 aug
Vind: +0.7
1Vidar StenqvistTäby IS
10.76
SB
  
2Viktor Thor
10.79
Strands IF
10.79
PB
  
3Caleb Conable
10.94
Malmö AI
10.94
PB
  
4William Thor
10.98
Strands IF
10.98
  
5Max Rosquist-LarssonMalmö AI
11.08
=PB
  
6Isak KristensenUllevi FK
11.17
PB
  
7Benjamin TinglöfÄrla IF
11.17
SB
  
Semi 1
9 aug Vind: -0.3
9 augVind: -0.3
1Viktor Thor
11.07
Strands IF
11.07
Q
  
2William Thor
11.19
Strands IF
11.19
Q
  
3Tobias Carlryd
11.21
Örgryte IS
11.21
PB
Q
  
4Isak KristensenUllevi FK
11.21
PB
q
  
5William Gardell
11.24
Spårvägens FK
11.24
  
6Adam Elhendy GunnarssonKarlskoga FI
11.61
  
Semi 2
9 aug Vind: -0.5
9 augVind: -0.5
1Vidar StenqvistTäby IS
11.05
Q
  
2Max Rosquist-LarssonMalmö AI
11.19
Q
  
3Caleb Conable
11.21
Malmö AI
11.21
Q
  
4Benjamin TinglöfÄrla IF
11.21
q
  
5Melker Gustavsson
11.30
IF Göta Karlstad
11.30
  
6Glody Ngoma
Glody Ngoma 00, IFK Göteborg
11.46
IFK Göteborg
11.46
  
7Teodor Sobczyk
11.73
Hovslätts IK
11.73
  
Heat 1
9 aug Vind: +0.6
9 augVind: +0.6
1William Gardell
11.18
Spårvägens FK
11.18
Q
  
2Tobias Carlryd
11.25
Örgryte IS
11.25
PB
Q
  
3Caleb Conable
11.28
Malmö AI
11.28
Q
  
4Glody Ngoma
Glody Ngoma 00, IFK Göteborg
11.37
IFK Göteborg
11.37
q
  
5Simon WennolfIFK Lund
11.66
  
6Marcus Andersson
11.72
Öresund FK
11.72
  
Heat 2
9 aug Vind: 0.0
9 augVind: 0.0
1Simon Sharapo
Simon Sharapo 01, KFUM Örebro
11.22
KFUM Örebro
11.22
SB
Q
  
2Melker Gustavsson
11.30
IF Göta Karlstad
11.30
Q
  
3Viktor Thor
11.32
Strands IF
11.32
Q
  
4Teodor Sobczyk
11.60
Hovslätts IK
11.60
q
  
5Victor Thunström
12.15
IF Göta Karlstad
12.15
  
Heat 3
9 aug Vind: -1.7
9 augVind: -1.7
1Vidar StenqvistTäby IS
11.13
Q
  
2Benjamin TinglöfÄrla IF
11.19
SB
Q
  
3Max Rosquist-LarssonMalmö AI
11.19
Q
  
4Isak KristensenUllevi FK
11.42
SB
q
  
5Jonatan HåkanssonHammarby IF
11.65
  
6Patrick AlainIK Ymer
11.75
PB
  
7Leon Johansson
11.80
Hammarby IF
11.80
  
Heat 4
9 aug Vind: -0.5
9 augVind: -0.5
1William Thor
11.17
Strands IF
11.17
Q
  
2Marcus HagerudAIK
11.37
Q
  
3Lucas Bolin
11.40
Ullevi FK
11.40
Q
  
4Adam Elhendy GunnarssonKarlskoga FI
11.55
q
  
5Erik Pålsson
Erik Pålsson 01, IFK Göteborg
11.68
IFK Göteborg
11.68
  
6William Hagman
11.69
Huddinge AIS
11.69
  
7Albin Enbacker
12.33
IF Göta Karlstad
12.33
  
P19 200 m     
11 aug
Vind: -1.6

Final A

Final
11 aug
Vind: -1.6
1Rasmus Hugosson
Rasmus Hugosson 01, KFUM Örebro
22.02
KFUM Örebro
22.02
SB
  
2Caleb Conable
22.13
Malmö AI
22.13
PB
  
3William Gardell
22.37
Spårvägens FK
22.37
  
4Simon Sharapo
Simon Sharapo 01, KFUM Örebro
22.63
KFUM Örebro
22.63
  
5Gabriel GunnarssonIF Göta Karlstad
22.65
  
6Adam Elhendy GunnarssonKarlskoga FI
22.79
  
7Isak KristensenUllevi FK
23.42
  
8Aaron Ladestam
Aaron Ladestam 00, IFK Göteborg
23.66
IFK Göteborg
23.66
  
Heat 1
10 aug Vind: -1.0
10 augVind: -1.0
1Rasmus Hugosson
Rasmus Hugosson 01, KFUM Örebro
22.54
KFUM Örebro
22.54
Q
  
2Caleb Conable
23.03
Malmö AI
23.03
Q
  
3Glody Ngoma
Glody Ngoma 00, IFK Göteborg
23.62
IFK Göteborg
23.62
  
4Erik Pålsson
Erik Pålsson 01, IFK Göteborg
23.88
IFK Göteborg
23.88
  
5Victor Thunström
23.96
IF Göta Karlstad
23.96
PB
  
6Christoffer WockatsIF Kville
24.85
PB
  
Heat 2
10 aug Vind: -2.7
10 augVind: -2.7
1Simon Sharapo
Simon Sharapo 01, KFUM Örebro
22.70
KFUM Örebro
22.70
Q
  
2Gabriel GunnarssonIF Göta Karlstad
23.13
Q
  
3Isak KristensenUllevi FK
23.23
SB
q
  
4William Hagman
23.83
Huddinge AIS
23.83
  
5Samuel Lestander
Samuel Lestander 00, IFK Göteborg
24.17
IFK Göteborg
24.17
SB
  
6Leon Johansson
24.39
Hammarby IF
24.39
  
Heat 3
10 aug Vind: -0.4
10 augVind: -0.4
1William Gardell
22.76
Spårvägens FK
22.76
Q
  
2Adam Elhendy GunnarssonKarlskoga FI
22.99
Q
  
3Aaron Ladestam
Aaron Ladestam 00, IFK Göteborg
23.43
IFK Göteborg
23.43
SB
q
  
4Lucas Bolin
23.50
Ullevi FK
23.50
  
5Albin Enbacker
25.14
IF Göta Karlstad
25.14
  
P19 400 m     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Johan Claeson
Johan Claeson 01, Linköpings GIF
49.53
Linköpings GIF
49.53
  
2Jacob Helsing
49.90
IK Orient
49.90
  
3Karl WållgrenIK Lerum FI
49.96
  
4Anton Sjölund
Anton Sjölund 01, Spårvägen
50.80
Spårvägens FK
50.80
PB
  
5Jakob Zäll
Jakob Zäll 01, Ängelholm
51.80
Ängelholms IF
51.80
  
6Viktor Bergkvist
Viktor Bergkvist 00, Linköpings GIF
52.05
Linköpings GIF
52.05
  
7Albert Nurmi
52.57
Malmö AI
52.57
  
8Adam Elhendy GunnarssonKarlskoga FI
54.80
  
Heat 1
9 aug
9 aug
1Johan Claeson
Johan Claeson 01, Linköpings GIF
51.35
Linköpings GIF
51.35
Q
  
2Jacob Helsing
51.85
IK Orient
51.85
Q
  
3Jakob Zäll
Jakob Zäll 01, Ängelholm
52.11
Ängelholms IF
52.11
q
  
4Linus Strand
Linus Strand 01, KFUM Örebro
52.25
KFUM Örebro
52.25
PB
  
5Imran LerneboAIK
52.62
PB
  
6Felix Larsen NilssonÖrgryte IS
53.00
SB
  
Heat 2
9 aug
9 aug
1Karl WållgrenIK Lerum FI
50.55
Q
  
2Anton Sjölund
Anton Sjölund 01, Spårvägen
51.01
Spårvägens FK
51.01
PB
Q
  
3Viktor Bergkvist
Viktor Bergkvist 00, Linköpings GIF
51.43
Linköpings GIF
51.43
SB
q
  
4Adam Elhendy GunnarssonKarlskoga FI
51.71
q
  
5Albert Nurmi
51.93
Malmö AI
51.93
PB
q
  
P19 800 m     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Omar Ismail
1:56.43
Högby IF
1:56.43
SB
  
2Anton Axelsson
1:57.17
Hässelby SK
1:57.17
  
3Albert Nygren
1:57.25
Upsala IF
1:57.25
  
4Max Bechtel
Max Bechtel 01, Hässelby
1:57.85
Hässelby SK
1:57.85
  
5Abdul Majiid Musse
Abdul Majiid Musse 00, Linköpings LK
1:59.25
Linköpings LK
1:59.25
  
6Tobias Eknor
Tobias Eknor 00, Spårvägen
2:01.0m
Spårvägens FK
2:01.0m
  
7Jacob Klinth
2:01.83
IFK Lidingö
2:01.83
  
8Faustin Mugabo
2:01.95
Väsby IK
2:01.95
  
Heat 1
10 aug
10 aug
1Abdul Majiid Musse
Abdul Majiid Musse 00, Linköpings LK
2:01.06
Linköpings LK
2:01.06
Q
  
2Albert Nygren
2:01.08
Upsala IF
2:01.08
Q
  
3Max Bechtel
Max Bechtel 01, Hässelby
2:01.13
Hässelby SK
2:01.13
Q
  
4Erik Jälknäs
2:01.94
Sävedalens AIK
2:01.94
SB
  
5Abdisamed Khader
2:02.74
Högby IF
2:02.74
PB
  
6Biniam Habtom
2:05.41
Åhus FIK
2:05.41
  
Heat 2
10 aug
10 aug
1Anton Axelsson
1:59.32
Hässelby SK
1:59.32
Q
  
2Omar Ismail
1:59.70
Högby IF
1:59.70
SB
Q
  
3Faustin Mugabo
1:59.97
Väsby IK
1:59.97
PB
Q
  
4Jacob Klinth
2:00.34
IFK Lidingö
2:00.34
PB
q
  
5Tobias Eknor
Tobias Eknor 00, Spårvägen
2:00.45
Spårvägens FK
2:00.45
q
  
6Emil Renholm
Emil Renholm 01, Linköpings GIF
2:10.87
Linköpings GIF
2:10.87
SB
  
P19 1500 m     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Omar Ismail
3:53.06
Högby IF
3:53.06
SB
  
2Emil Millán de la OlivaEskilstuna FI
3:53.96
PB
  
3Erik Jälknäs
4:03.96
Sävedalens AIK
4:03.96
  
4Faustin Mugabo
4:07.55
Väsby IK
4:07.55
  
5Anton Axelsson
4:08.46
Hässelby SK
4:08.46
  
6Elias Brink
4:09.93
IF Kville
4:09.93
PB
  
7Alexander Larsson
4:10.31
KFUM Örebro
4:10.31
  
8Jimmy Öhman
4:10.44
Gefle IF
4:10.44
PB
  
9Hannes HejdebäckGefle IF
4:11.28
PB
  
10Abdisamed Khader
4:19.02
Högby IF
4:19.02
PB
  
11Abdinur Aden
Abdinur Aden 00, IFK Växjö
4:24.88
IFK Växjö
4:24.88
SB
  
12Fabian Berntsson
4:43.32
Sävedalens AIK
4:43.32
PB
  
P19 5000 m     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Omar Nuur
Omar Nuur 01, IFK Växjö
14:40.83
IFK Växjö
14:40.83
  
2Emil Millán de la Oliva
14:45.19
Eskilstuna FI
14:45.19
  
3Merhawi Seifu
15:14.23
Hälle IF
15:14.23
PB
  
4Jonathan Edman
15:15.91
Umedalens IF
15:15.91
PB
  
5Hassan Abdiqadir
15:47.23
Västerås FK
15:47.23
PB
  
6Alexander Larsson
15:59.65
KFUM Örebro
15:59.65
PB
  
7Jimmy Öhman
16:06.81
Gefle IF
16:06.81
PB
  
8Hannes Hejdebäck
16:11.11
Gefle IF
16:11.11
PB
  
9Oskar Palm
Oskar Palm 01, Spårvägen
16:14.53
Spårvägens FK
16:14.53
PB
  
10Abdinur Aden
Abdinur Aden 00, IFK Växjö
16:16.80
IFK Växjö
16:16.80
PB
  
11Melker Tillenius
16:57.30
Sävedalens AIK
16:57.30
PB
  
12Michael Nordahl
17:10.72
Ystads IF
17:10.72
  
P19 2000 m hinder     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Omar Nuur
Omar Nuur 01, IFK Växjö
5:43.01
IFK Växjö
5:43.01
PB
  
2Hassan Abdiqadir
6:04.88
Västerås FK
6:04.88
PB
  
3Max Bechtel
Max Bechtel 01, Hässelby
6:21.77
Hässelby SK
6:21.77
  
4Jacob Klinth
6:35.74
IFK Lidingö
6:35.74
PB
  
5Biniam Habtom
6:51.35
Åhus FIK
6:51.35
PB
  
P19 110 m häck (99.1 cm)     
11 aug
Vind: +1.6

Final A

Final
11 aug
Vind: +1.6
1Carl af Forselles
14.33
Hässelby SK
14.33
PB
  
2Philip StömneValbo AIF
14.46
PB
  
3Emil Uhlin
14.78
Falu IK
14.78
PB
  
4Max Rosquist-LarssonMalmö AI
14.93
PB
  
5Mikael Lundkvist
15.31
Huddinge AIS
15.31
  
6Jonatan HåkanssonHammarby IF
16.15
  
Heat 1
11 aug Vind: +0.6
11 augVind: +0.6
1Benjamin TinglöfÄrla IF
14.46
Q
  
2Jonatan HåkanssonHammarby IF
14.87
Q
  
3Philip StömneValbo AIF
15.02
SB
q
  
4Mikael Lundkvist
15.32
Huddinge AIS
15.32
q
  
5Henrik Renz
Henrik Renz 01, Tjalve IF Norrköping
15.43
Tjalve IF Norrköping
15.43
  
Heat 2
11 aug Vind: +1.2
11 augVind: +1.2
1Carl af Forselles
14.60
Hässelby SK
14.60
PB
Q
  
2Sidrak Afework
Sidrak Afework 01, Spårvägen
14.78
Spårvägens FK
14.78
Q
  
3Emil Uhlin
15.02
Falu IK
15.02
PB
q
  
4Max Rosquist-LarssonMalmö AI
15.29
q
  
5Teodor Sobczyk
15.38
Hovslätts IK
15.38
  
6Alfred BerglöfStrands IF
16.14
PB
  
P19 400 m häck     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Johan Claeson
Johan Claeson 01, Linköpings GIF
51.89
Linköpings GIF
51.89
PB
  
2Gustav Karlsson
Gustav Karlsson 00, KFUM Örebro
53.36
KFUM Örebro
53.36
  
3Karl WållgrenIK Lerum FI
53.80
PB
  
4Mikael Lundkvist
57.01
Huddinge AIS
57.01
PB
  
5Felix Larsen NilssonÖrgryte IS
57.13
SB
  
6Linus Strand
Linus Strand 01, KFUM Örebro
57.80
KFUM Örebro
57.80
PB
  
7Lucas Kristenson
59.03
Varbergs GIF
59.03
PB
  
P19 Höjd     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Oliver Ericsson-SottermanUpsala IF
2.04
  
2Emil Uhlin
2.04
Falu IK
2.04
  
3Joakim Wadstein
Joakim Wadstein 00, Tjalve IF Norrköping
2.02
Tjalve IF Norrköping
2.02
  
4Samuel FranssonMalmö AI
2.00
  
5Carl Windmar
Carl Windmar 00, Spårvägen
1.96
Spårvägens FK
1.96
PB
  
6Philip StömneValbo AIF
1.93
=SB
  
7Theodor Duvert
1.90
Turebergs FK
1.90
PB
  
8Melker Manne
1.90
Ullevi FK
1.90
PB
  
9Olle Hammarberg
1.86
Huddinge AIS
1.86
  
10Sören Simonson PauliUllevi FK
1.81
  
P19 Stav     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Simon Thor
4.93
IFK Märsta
4.93
PB
  
2Gustav Magnusson
4.83
Nyköpings BIS
4.83
PB
  
3Oliver Edman ChrantzÖrgryte IS
4.38
PB
  
4Emil Uhlin
4.33
Falu IK
4.33
  
5Tobias Solberg
4.23
Hässelby SK
4.23
  
6Harald Gemmel
4.04
Hammarby IF
4.04
  
7Henrik Renz
Henrik Renz 01, Tjalve IF Norrköping
3.95
Tjalve IF Norrköping
3.95
SB
  
8Karl Johansson
Karl Johansson 01, Stocksäter
3.75
Stocksäters IF
3.75
  
9Albin Andersson
3.47
IFK Lidingö
3.47
  
P19 Längd     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Carl af Forselles
7.36
Hässelby SK
7.36
+1.5 PB
  
2Erik Johansson
7.23w
Ullevi FK
7.23w
+3.0
  
3Alexander Nyman
7.08
Hanvikens SK
7.08
+0.9 PB
  
4Samuel Lestander
Samuel Lestander 00, IFK Göteborg
6.91w
IFK Göteborg
6.91w
+4.1
  
5Melker GustavssonIF Göta Karlstad
6.88
+2.0
  
6Elias Sahlin
6.78
Hellas FK
6.78
+1.6 PB
  
7Oskar Weidenholm
6.73w
Mölndals AIK
6.73w
+2.4
  
8Adam Elhendy GunnarssonKarlskoga FI
6.62
+0.8 SB
  
9Teodor Sobczyk
6.40
Hovslätts IK
6.40
+0.1 SB
  
10Filip Nyström
6.37
Turebergs FK
6.37
+1.8
  
11Hampus Helamb
6.17
Ullevi FK
6.17
+2.0
  
Kval
9 aug
9 aug
1Carl af Forselles
7.06w
Hässelby SK
7.06w
+2.1
Q
  
2Caleb Conable
6.71
Malmö AI
6.71
0.0 SB
Q
  
3Erik JohanssonUllevi FK
6.67
0.0
Q
  
4Elias Sahlin
6.62w
Hellas FK
6.62w
+3.1
Q
  
5Melker GustavssonIF Göta Karlstad
6.56
+0.2
q
  
6Adam Elhendy GunnarssonKarlskoga FI
6.48
0.0 SB
q
  
7Hampus Helamb
6.48
Ullevi FK
6.48
0.0
q
  
8Oskar Weidenholm
6.45
Mölndals AIK
6.45
+1.4
q
  
9Alexander Nyman
6.43
Hanvikens SK
6.43
0.0 SB
q
  
10Samuel Lestander
Samuel Lestander 00, IFK Göteborg
6.42
IFK Göteborg
6.42
+1.1
q
  
11Filip Nyström
6.40
Turebergs FK
6.40
+0.4
q
  
12Teodor Sobczyk
6.39
Hovslätts IK
6.39
+1.2 SB
q
  
13Ludwig GustafssonFalu IK
6.21
+1.4 =PB
  
14Jonatan HåkanssonHammarby IF
5.92
+1.5 PB
  
15Philip Wilhelmsson
5.78
KFUM Örebro
5.78
+1.2
  
16Alfred BerglöfStrands IF
5.68
+0.6
  
17Albin Enbacker
5.40w
IF Göta Karlstad
5.40w
+2.2
  
P19 Tresteg     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Alexander Nyman
14.49
Hanvikens SK
14.49
+2.0 PB
  
2Oskar Weidenholm
14.45
Mölndals AIK
14.45
+1.7 PB
  
3Melker Manne
13.94
Ullevi FK
13.94
+0.7 PB
  
4Caleb Conable
13.47
Malmö AI
13.47
+0.5 SB
  
5Theodor Duvert
13.39
Turebergs FK
13.39
+0.6 PB
  
6Olle Hammarberg
12.81
Huddinge AIS
12.81
+1.0 PB
  
7Philip Wilhelmsson
12.48
KFUM Örebro
12.48
+1.6 PB
  
8Oskar Palmén
12.39
Karlskoga FI
12.39
+1.4 PB
  
P19 Kula (6.0 kg)     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Arvid Mägi TheorinIF Kville
17.70
  
2Sebastian Löschner
16.97
Spårvägens FK
16.97
PB
  
3Victor Wisén
16.46
Upsala IF
16.46
PB
  
4Simon Lanngren
15.67
Sävedalens AIK
15.67
  
5Simon Thor
13.65
IFK Märsta
13.65
  
6Johannes Lilius
12.99
Huddinge AIS
12.99
  
P19 Diskus (1.75 kg)     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Victor Wisén
54.19
Upsala IF
54.19
PB
  
2Sebastian Löschner
51.99
Spårvägens FK
51.99
  
3Danijel MilenkovicFIF Gnistan
51.27
  
4Arvid Mägi TheorinIF Kville
50.24
PB
  
5Johannes Lilius
46.17
Huddinge AIS
46.17
  
6Emil Holm
Emil Holm 01, Tureberg
45.41
Turebergs FK
45.41
  
7Simon Lanngren
44.37
Sävedalens AIK
44.37
  
8Simon Thor
43.85
IFK Märsta
43.85
SB
  
P19 Slägga (6.0 kg)     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Ragnar CarlssonFalu IK
72.15
SB
  
2Ivar Moisander
Ivar Moisander 00, Spårvägen
68.00
Spårvägens FK
68.00
  
3Hugo Sörby
Hugo Sörby 01, Upsala IF
60.89
Upsala IF
60.89
  
4James Ericsson-Nicholls
56.98
KFUM Örebro
56.98
  
5David Sahi
David Sahi 00, Enköping
56.01
Enköpings AI
56.01
  
6William LanndalenIF Kville
55.26
  
7Rasmus Hellberg
48.85
Piteå IF
48.85
PB
  
8Simon Bjärnlöf SegerlindEksjö Södra IK
44.45
  
Carlsson69.09x72.1571.4771.08x
Moisander
Sörby
Ericsson-Nicholls
Sahi
Lanndalen
Hellberg
Bjärnlöf Segerlind
P19 Spjut     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Carl Widenholm
64.75
Hellas FK
64.75
  
2Otto Sundell
Otto Sundell 00, Söderhamn
63.24
Söderhamns IF
63.24
PB
  
3Simon Thor
57.40
IFK Märsta
57.40
PB
  
4Albert OttanderEstuna IF
53.27
  
5Ozzie Hinshaw
49.08
Motala AIF
49.08
SB
  
6Daniel RihtnesbergHammarby IF
48.63
PB
  
P17 100 m     
9 aug
Vind: +0.4

Final A

Final
9 aug
Vind: +0.4
1Zion Eriksson
10.52
Täby IS
10.52
PB
  
2Emil Johansson
10.69
Turebergs FK
10.69
PB
  
3Milo WahlgrenAIK
10.83
  
4Erik Isaksson
11.22
IF Kville
11.22
PB
  
5Edvin Månsson
Edvin Månsson 02, IFK Växjö
11.26
IFK Växjö
11.26
PB
  
6Elias Hedner
11.28
Malmö AI
11.28
PB
  
6Anton Runemar
11.28
Turebergs FK
11.28
PB
  
8Oliver PapinskiTäby IS
11.39
  
Heat 1
9 aug Vind: +1.2
9 augVind: +1.2
1Milo WahlgrenAIK
11.04
Q
  
2Anton Runemar
11.32
Turebergs FK
11.32
PB
Q
  
3Elias Hedner
11.34
Malmö AI
11.34
PB
q
  
4Oliver PapinskiTäby IS
11.49
q
  
5Victor Akande
11.49
Hovslätts IK
11.49
PB
  
6Viktor Palmén
11.51
Karlskoga FI
11.51
  
7Linus Simmerlein
11.84
Huddinge AIS
11.84
  
8Herman ForsbergUllevi FK
11.90
  
Heat 2
9 aug Vind: -1.7
9 augVind: -1.7
1Emil Johansson
11.25
Turebergs FK
11.25
Q
  
2Erik Isaksson
11.51
IF Kville
11.51
Q
  
3Rafael Tejada De LeonUllevi FK
11.76
  
4Malte WilhelmssonFalu IK
11.79
  
5Edvin Andersson
11.85
Varbergs GIF
11.85
  
6André Barroso JohanssonHammarby IF
11.90
SB
  
7Michael JohanssonIK Ymer
11.91
  
8Julian Swanberg Roscher
Julian Swanberg Roscher 02, Tjalve IF Norrköping
12.10
Tjalve IF Norrköping
12.10
  
Heat 3
9 aug Vind: -0.2
9 augVind: -0.2
1Zion Eriksson
11.34
Täby IS
11.34
Q
  
2Edvin Månsson
Edvin Månsson 02, IFK Växjö
11.38
IFK Växjö
11.38
Q
  
3Mikael Agge
11.62
Hammarby IF
11.62
  
4Tim Singmandeewised
11.67
Västerås FK
11.67
  
5Fredrik Grund
11.76
IF Kville
11.76
  
6Hugo Olsson
11.93
Turebergs FK
11.93
  
P17 200 m     
11 aug
Vind: -0.7

Final A

Final
11 aug
Vind: -0.7
1Emil Johansson
21.49
Turebergs FK
21.49
PB
  
1Felix Svensson
21.69
Mölndals AIK
21.69
SB
  
2Anders Pihlblad
Anders Pihlblad 98, KFUM Örebro
21.75
KFUM Örebro
21.75
  
2Oskar Edlund
22.10
Täby IS
22.10
  
3Filip Schwartz
22.22
Mölndals AIK
22.22
  
3Milo WahlgrenAIK
22.37
  
4Grigorios KyriakoudisHässelby SK
22.42
  
4Adam Landén
Adam Landén 02, Helsingborg
22.86
IFK Helsingborg
22.86
  
5Chidozie Abika
22.68
IF Kville
22.68
  
5Anton Runemar
22.91
Turebergs FK
22.91
  
6Oskar Motta
Oskar Motta 98, Upsala IF
22.82
Upsala IF
22.82
  
6Elias Hedner
23.02
Malmö AI
23.02
PB
  
7Tarley Allison
22.85
Mölndals AIK
22.85
  
7Ludvig All
23.23
Täby IS
23.23
  
8Anton BengtssonUllevi FK
22.88
  
8Erik Isaksson
23.39
IF Kville
23.39
  
Heat 1
10 aug Vind: 0.0
10 augVind: 0.0
1Oskar Edlund
22.09
Täby IS
22.09
Q
  
2Milo WahlgrenAIK
22.14
Q
  
3Anton Runemar
22.70
Turebergs FK
22.70
PB
q
  
4Erik Isaksson
22.94
IF Kville
22.94
PB
q
  
5Adam Landén
Adam Landén 02, Helsingborg
23.24
IFK Helsingborg
23.24
q
  
6Rafael Tejada De LeonUllevi FK
23.27
PB
  
7Victor Akande
24.01
Hovslätts IK
24.01
PB
  
8Malte WilhelmssonFalu IK
24.28
  
Heat 2
10 aug Vind: +1.3
10 augVind: +1.3
1Emil Johansson
22.00
Turebergs FK
22.00
PB
Q
  
2Ludvig All
22.90
Täby IS
22.90
Q
  
3Elias Hedner
23.13
Malmö AI
23.13
PB
q
  
4Edvard Hansson
23.35
Hässelby SK
23.35
  
5Gabriel Vikic
23.73
Visby IF Gute
23.73
  
6Lukas Sällström
23.77
IFK Umeå
23.77
  
7Tim Singmandeewised
23.81
Västerås FK
23.81
  
8Emil Bengtsson
24.53
IF Kville
24.53
  
P17 400 m     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Gabriel Vikic
50.80
Visby IF Gute
50.80
SB
  
2Gustav Harning
51.33
Upsala IF
51.33
  
3Adam Landén
Adam Landén 02, Helsingborg
51.66
IFK Helsingborg
51.66
  
4Andreas JönssonMalmö AI
51.97
PB
  
5Lukas Sällström
53.26
IFK Umeå
53.26
  
6Victor Wahlgren
53.27
Mölndals AIK
53.27
  
7Carl AnderbergIK Ymer
54.39
  
8Emil Bengtsson
55.88
IF Kville
55.88
  
Heat 1
9 aug
9 aug
1Gustav Harning
51.82
Upsala IF
51.82
Q
  
2Adam Landén
Adam Landén 02, Helsingborg
52.60
IFK Helsingborg
52.60
Q
  
3Carl AnderbergIK Ymer
53.70
q
  
4Lukas Sällström
53.99
IFK Umeå
53.99
q
  
5Kevin Bodén
54.89
Motala AIF
54.89
  
Heat 2
9 aug
9 aug
1Gabriel Vikic
51.71
Visby IF Gute
51.71
Q
  
2Andreas JönssonMalmö AI
52.25
PB
Q
  
3Victor Wahlgren
52.60
Mölndals AIK
52.60
q
  
4Emil Bengtsson
54.25
IF Kville
54.25
PB
q
  
P17 800 m     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Erik Guander
Erik Guander 02, Sävedalen
1:56.14
Sävedalens AIK
1:56.14
  
2Sharmarke Ahmed
1:56.14
Hälle IF
1:56.14
PB
  
3Gustav Harning
1:57.98
Upsala IF
1:57.98
PB
  
4Victor Wahlgren
1:58.20
Mölndals AIK
1:58.20
PB
  
5Gustav Lundqvist
2:00.86
Hovslätts IK
2:00.86
PB
  
6Kevin Bodén
2:01.32
Motala AIF
2:01.32
  
7Dennis Holmstedt
2:02.22
IK Westmannia
2:02.22
  
8Truls Månsson
2:06.70
Åhus FIK
2:06.70
  
9Marcus Adrian
2:11.84
Huddinge AIS
2:11.84
  
P17 1500 m     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Sharmarke Ahmed
4:04.68
Hälle IF
4:04.68
  
2Wilhelm Bergentz
Wilhelm Bergentz 02, KFUM Örebro
4:05.21
KFUM Örebro
4:05.21
  
3Noha Olsson
Noha Olsson 02, KFUM Örebro
4:09.54
KFUM Örebro
4:09.54
PB
  
4Michael Rosenqvist
4:09.93
Mölndals AIK
4:09.93
  
5Eric Westberg
4:11.81
SK Bore
4:11.81
PB
  
6Anders Danielson Frost
4:17.63
Dala-Järna IK
4:17.63
  
7Gustav Lundqvist
4:17.74
Hovslätts IK
4:17.74
=PB
  
8Andreas Carlsson
Andreas Carlsson 02, Stenungsunds FI
4:22.41
F Stenungsunds FI
4:22.41
PB
  
9Oskar Karlsson
4:24.07
SK Graal
4:24.07
  
10Morgan Åkerblom
4:25.97
Ystads IF
4:25.97
  
11Ivan Magnusson
4:36.72
Sävedalens AIK
4:36.72
PB
  
P17 3000 m     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Sharmarke Ahmed
9:11.53
Hälle IF
9:11.53
  
2Wilhelm Bergentz
Wilhelm Bergentz 02, KFUM Örebro
9:14.50
KFUM Örebro
9:14.50
  
3Anders Danielson Frost
9:17.64
Dala-Järna IK
9:17.64
PB
  
4Julius Mördrup
9:19.60
IFK Lidingö
9:19.60
  
5Eric Westberg
9:20.19
SK Bore
9:20.19
  
6Nils Bredin
9:20.81
Hälle IF
9:20.81
PB
  
7Arvid Backteman
9:30.23
Sävedalens AIK
9:30.23
  
8Abdale Omar
Abdale Omar 02, Haparanda SKT
10:04.31
Haparanda SKT
10:04.31
PB
  
P17 2000 m hinder (83.8 cm)     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Eric Westberg
6:20.45
SK Bore
6:20.45
PB
  
2Wilhelm Bergentz
Wilhelm Bergentz 02, KFUM Örebro
6:20.89
KFUM Örebro
6:20.89
PB
  
3Noha Olsson
Noha Olsson 02, KFUM Örebro
6:23.66
KFUM Örebro
6:23.66
PB
  
4Julius Mördrup
6:23.88
IFK Lidingö
6:23.88
PB
  
5Abdale Omar
Abdale Omar 02, Haparanda SKT
6:54.21
Haparanda SKT
6:54.21
SB
  
6Morgan Åkerblom
7:15.53
Ystads IF
7:15.53
PB
  
P17 110 m häck (91.4 cm, 8.9 m)     
10 aug
Vind: -1.9

Final A

Final
10 aug
Vind: -1.9
1Ludvig All
14.60
Täby IS
14.60
  
2Edvin Månsson
Edvin Månsson 02, IFK Växjö
14.67
IFK Växjö
14.67
  
3Marcus Blixt
15.00
Mölndals AIK
15.00
  
4Fred ÖsterblomTäby IS
15.15
  
5Viktor HedlundFalu IK
15.22
  
6Edvin Andersson
15.68
Varbergs GIF
15.68
  
7Jesper NordströmIF Kville
16.28
  
8Fredrik Grund
16.31
IF Kville
16.31
  
P17 300 m häck (83.8 cm)     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Oskar Edlund
37.10
Täby IS
37.10
PB
  
2Fred ÖsterblomTäby IS
38.37
  
3Anton HermanssonHögby IF
39.34
PB
  
4Viktor HedlundFalu IK
40.11
PB
  
5Amrullah StanikzaiIF Kville
40.19
  
6Jesper NordströmIF Kville
40.79
  
7Olof Hedin
Olof Hedin 02, Eksjö Södra
40.82
Eksjö Södra IK
40.82
  
8Marcus Blixt
40.93
Mölndals AIK
40.93
PB
  
Heat 1
10 aug
10 aug
1Fred ÖsterblomTäby IS
39.35
Q
  
2Anton HermanssonHögby IF
39.90
Q
  
3Amrullah StanikzaiIF Kville
40.15
PB
q
  
4Viktor HedlundFalu IK
41.55
q
  
Heat 2
10 aug
10 aug
1Oskar Edlund
38.76
Täby IS
38.76
Q
  
2Jesper NordströmIF Kville
41.76
Q
  
3Olof Hedin
Olof Hedin 02, Eksjö Södra
42.03
Eksjö Södra IK
42.03
q
  
4Marcus Blixt
42.24
Mölndals AIK
42.24
PB
q
  
5Melker Tingberg
44.02
Hässelby SK
44.02
  
P17 Höjd     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Olle Bång
Olle Bång 02, Umedalen
1.94
Umedalens IF
1.94
  
2Erik Dahlberg
1.88
Turebergs FK
1.88
=SB
  
3Johan BurvallVisby IF Gute
1.85
SB
  
3Emil Petersson
1.85
Turebergs FK
1.85
=PB
  
5Victor Kruse
Victor Kruse 02, IFK Göteborg
1.78
IFK Göteborg
1.78
PB
  
6Lukas Edqvist
1.73
Örgryte IS
1.73
  
7Elmer Evanson
1.67
Örgryte IS
1.67
SB
  
7Johan Lennvik
Johan Lennvik 02, Kongahälla
1.67
Kongahälla AIK
1.67
  
P17 Stav     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Emil Carlsson
Emil Carlsson 02, IFK Växjö
4.90
IFK Växjö
4.90
PB
  
2Jonathan HowserTäby IS
4.13
PB
  
3Joel Andersson
Joel Andersson 02, Kvarnsveden
3.91
Kvarnsvedens GoIF
3.91
  
4Peter SvenssonIF Rigor
3.91
SB
  
5Robin Isaksson
3.75
IFK Lidingö
3.75
PB
  
6Erik Dahlberg
3.75
Turebergs FK
3.75
  
7Johannes Jansson
3.66
Östhammar FI
3.66
  
8Malte Rosvall
Malte Rosvall 02, Sävedalen
3.10
Sävedalens AIK
3.10
  
P17 Längd     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1David Århammar
7.02w
IFK Lidingö
7.02w
+3.5
  
2André Barroso JohanssonHammarby IF
6.59
+1.4
  
3Josh Routh
Josh Routh 02, Huddinge
6.55w
Huddinge AIS
6.55w
+2.4
  
4Ludvig All
6.52
Täby IS
6.52
+1.3 PB
  
5Hugo Olsson
6.43
Turebergs FK
6.43
+1.9
  
6Julian Swanberg Roscher
Julian Swanberg Roscher 02, Tjalve IF Norrköping
6.40
Tjalve IF Norrköping
6.40
+0.1 PB
  
7Jesper HermanssonMölndals AIK
6.24
+0.8
  
8Olle Bång
Olle Bång 02, Umedalen
6.14w
Umedalens IF
6.14w
+2.4
  
9Oliver PapinskiTäby IS
6.10
–0.9
  
10Oliver Gao
Oliver Gao 02, Hässelby
5.99
Hässelby SK
5.99
+1.7
  
11Karl-William EinarsonWedevågs IF
5.77
+2.0
  
12Johannes Jansson
5.72
Östhammar FI
5.72
+0.7
  
Kval
10 aug
10 aug
1David Århammar
6.54
IFK Lidingö
6.54
+0.4
Q
  
2André Barroso JohanssonHammarby IF
6.53
+1.6
Q
  
3Oliver Gao
Oliver Gao 02, Hässelby
6.36
Hässelby SK
6.36
+1.1 PB
Q
  
4Oliver PapinskiTäby IS
6.32
+1.3
Q
  
5Karl-William EinarsonWedevågs IF
6.30w
+2.5
Q
  
6Josh Routh
Josh Routh 02, Huddinge
6.30w
Huddinge AIS
6.30w
+2.9
Q
  
7Hugo Olsson
6.28
Turebergs FK
6.28
+1.5
Q
  
8Jesper HermanssonMölndals AIK
6.28
+1.5 PB
Q
  
9Ludvig All
6.25w
Täby IS
6.25w
+2.2
Q
  
10Julian Swanberg Roscher
Julian Swanberg Roscher 02, Tjalve IF Norrköping
6.14
Tjalve IF Norrköping
6.14
+0.9 PB
q
  
11Johannes Jansson
6.11
Östhammar FI
6.11
+1.0
q
  
12Olle Bång
Olle Bång 02, Umedalen
6.11w
Umedalens IF
6.11w
+2.7
q
  
13Gabriel Axelsson
6.08
Upsala IF
6.08
+0.9
  
14Fredrik Grund
6.08w
IF Kville
6.08w
+3.8
  
15Herman ForsbergUllevi FK
6.00w
+3.3
  
16Olle Ek
Olle Ek 02, Råby-Rekarne
5.86
Råby-Rekarne FIF
5.86
+0.2 PB
  
17Johan WahlgrenUllevi FK
5.84
+1.0 PB
  
18Hugo Schoug
5.78
Wärnamo SK
5.78
+1.2 PB
  
P17 Tresteg     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1David Århammar
14.34w
IFK Lidingö
14.34w
+2.9
  
2Gustav Tartu
13.80
IF Kville
13.80
+1.5 PB
  
3Josh Routh
Josh Routh 02, Huddinge
13.71
Huddinge AIS
13.71
+2.0 PB
  
4Jesper NordströmIF Kville
13.62
+0.9 PB
  
5Lukas Edqvist
13.33
Örgryte IS
13.33
+0.8
  
6Karl-William EinarsonWedevågs IF
13.01
+0.3 PB
  
7Johan Burvall
12.74
Visby IF Gute
12.74
+1.3
  
8Lukas Bertilsson
12.33
Örgryte IS
12.33
+1.0 PB
  
9William Frisk
12.16
Örgryte IS
12.16
+0.9
  
10Olle Ek
Olle Ek 02, Råby-Rekarne
11.59
Råby-Rekarne FIF
11.59
+0.6
  
11Ansgar StephanHabo FIF-04
11.30w
+2.1
  
12Elmer Evanson
11.26
Örgryte IS
11.26
–0.4
  
P17 Kula (5.0 kg)     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Måns Roos
Måns Roos 02, Mölndal
16.69
Mölndals AIK
16.69
  
2Caspar Larsson
16.36
Huddinge AIS
16.36
PB
  
3Leo Frid Göransson
15.85
Sävedalens AIK
15.85
  
4Andreas HenrikssonMalmö AI
15.23
SB
  
5Leo Janén
Leo Janén 02, IFK Växjö
14.71
IFK Växjö
14.71
  
6Daniel Adolfsson
14.50
Tingbergs AIS
14.50
  
7Gabriel Axelsson
12.93
Upsala IF
12.93
  
8Fredrik Grund
11.86
IF Kville
11.86
  
P17 Diskus (1.5 kg)     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Leo Janén
Leo Janén 02, IFK Växjö
53.38
IFK Växjö
53.38
  
2Karl Ludvik
51.79
Turebergs FK
51.79
  
3Måns Roos
Måns Roos 02, Mölndal
49.65
Mölndals AIK
49.65
  
4Andreas HenrikssonMalmö AI
48.70
  
5Caspar Larsson
48.22
Huddinge AIS
48.22
PB
  
6Hampus Wallin
41.68
Hovslätts IK
41.68
  
7Erik Lindberg
36.76
Åhus FIK
36.76
PB
  
8Daniel Adolfsson
36.06
Tingbergs AIS
36.06
  
9Mert Affan
Mert Affan 02, Mälarhöjden
28.81
Mälarhöjdens IK
28.81
  
P17 Slägga (5.0 kg)     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Alfons Haals
Alfons Haals 02, Västerås
67.53
Västerås FK
67.53
  
2Hampus Wallin
63.71
Hovslätts IK
63.71
  
3Karl Ludvik
62.38
Turebergs FK
62.38
  
4Erik Nordin
47.57
Timrå AIF
47.57
  
5Gustav Andersson
47.00
IFK Lidingö
47.00
  
6Anton Harrysson
Anton Harrysson 02, Mälarhöjden
44.72
Mälarhöjdens IK
44.72
  
P17 Spjut (700 g)     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Jakob Rahm
Jakob Rahm 02, Sävedalen
61.11
Sävedalens AIK
61.11
PB
  
2Karl Ludvik
55.20
Turebergs FK
55.20
SB
  
3Robin Isaksson
51.72
IFK Lidingö
51.72
SB
  
4Johannes Jansson
47.16
Östhammar FI
47.16
  
5Gabriel Axelsson
46.48
Upsala IF
46.48
  
6Pontus Gustavsson
45.50
Västerås FK
45.50
  
7Fredrik Grund
43.09
IF Kville
43.09
  
8Rasmus SamuelssonUllevi FK
38.57
  
Kvinnor
K22 100 m     
9 aug
Vind: +0.6

Final A

Final
9 aug
Vind: +0.6
1Maja Almgren
11.76
Visby IF Gute
11.76
PB
  
47 SWE AT
2Emelie RantzowIK Ymer
11.80
PB
  
3Nikki Sjöberg
11.86
Bollnäs FIK
11.86
PB
  
4Emma Jansson
Emma Jansson 97, KFUM Örebro
12.07
KFUM Örebro
12.07
  
5Jenny Lestander
Jenny Lestander 98, Linköpings GIF
12.30
Linköpings GIF
12.30
  
6Binai AhmadKA 2 IF
12.38
SB
  
7Hanna Axelsson
12.61
Upsala IF
12.61
  
8Therese Bjureby
Therese Bjureby 97, Linköpings GIF
12.65
Linköpings GIF
12.65
  
Heat 1
9 aug Vind: -1.9
9 augVind: -1.9
1Maja Almgren
12.15
Visby IF Gute
12.15
Q
  
2Jenny Lestander
Jenny Lestander 98, Linköpings GIF
12.56
Linköpings GIF
12.56
Q
  
3Binai AhmadKA 2 IF
12.66
SB
q
  
4Hanna Axelsson
12.78
Upsala IF
12.78
q
  
5Hanna Hoff
Hanna Hoff 97, IFK Växjö
12.97
IFK Växjö
12.97
  
6Louise AnderssonGefle IF
13.04
  
7Hanna Aabakken
Hanna Aabakken 98, KFUM Örebro
13.44
KFUM Örebro
13.44
  
Heat 2
9 aug Vind: -1.1
9 augVind: -1.1
1Emelie RantzowIK Ymer
12.03
Q
  
2Nikki Sjöberg
12.18
Bollnäs FIK
12.18
Q
  
3Emma Jansson
Emma Jansson 97, KFUM Örebro
12.31
KFUM Örebro
12.31
q
  
4Charlotte Andersson
12.55
Hässelby SK
12.55
  
5Therese Bjureby
Therese Bjureby 97, Linköpings GIF
12.92
Linköpings GIF
12.92
q
  
6Rebecca Strand
12.96
Ullevi FK
12.96
  
7Ellen Olsson
13.13
Wärnamo SK
13.13
  
K22 200 m     
11 aug
Vind: -0.8

Final A

Final
11 aug
Vind: -0.8
1Irene Ekelund
Irene Ekelund 97, Spårvägen
24.01
Spårvägens FK
24.01
  
2Emelie RantzowIK Ymer
24.45
  
3Nikki Sjöberg
24.64
Bollnäs FIK
24.64
SB
  
4Emma Jansson
Emma Jansson 97, KFUM Örebro
24.69
KFUM Örebro
24.69
  
5Vendela Rydbäck
Vendela Rydbäck 97, Göteborgs KIK
25.28
Göteborgs KIK
25.28
  
6Carolina SöderbomÄrla IF
25.59
SB
  
7Hanna Hoff
Hanna Hoff 97, IFK Växjö
26.39
IFK Växjö
26.39
  
Heat 1
10 aug Vind: -0.2
10 augVind: -0.2
1Irene Ekelund
Irene Ekelund 97, Spårvägen
24.02
Spårvägens FK
24.02
Q
  
2Nikki Sjöberg
24.84
Bollnäs FIK
24.84
SB
Q
  
3Vendela Rydbäck
Vendela Rydbäck 97, Göteborgs KIK
25.21
Göteborgs KIK
25.21
q
  
4Hanna Aabakken
Hanna Aabakken 98, KFUM Örebro
26.92
KFUM Örebro
26.92
  
Heat 2
10 aug Vind: -2.5
10 augVind: -2.5
1Emelie RantzowIK Ymer
25.20
Q
  
2Emma Jansson
Emma Jansson 97, KFUM Örebro
25.48
KFUM Örebro
25.48
Q
  
3Amanda Holmberg
Amanda Holmberg 98, Lidköpings IS
25.96
Lidköpings IS
25.96
SB
q
  
4Carolina SöderbomÄrla IF
26.11
q
  
5Hanna Hoff
Hanna Hoff 97, IFK Växjö
26.82
IFK Växjö
26.82
q
  
K22 400 m     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Lovisa Linde
56.51
Täby IS
56.51
  
2Ebba Svantesson
57.03
Upsala IF
57.03
  
3Vendela Rydbäck
Vendela Rydbäck 97, Göteborgs KIK
57.06
Göteborgs KIK
57.06
  
4Carolina SöderbomÄrla IF
57.22
PB
  
5Sofia HultgrenTäby IS
58.76
  
6Alicia Nilsson
Alicia Nilsson 98, Stenungsunds FI
59.72
F Stenungsunds FI
59.72
  
7Linnea Volmerdal
1:03.46
Hovslätts IK
1:03.46
  
K22 800 m     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Elin Brink
Elin Brink 97, Mölndal
2:15.76
Mölndals AIK
2:15.76
  
2Wilma Marcusson
Wilma Marcusson 99, Trångsviken
2:16.22
Trångsvikens IF
2:16.22
  
3Hanna Bergström
2:16.61
Huddinge AIS
2:16.61
  
4Alicia Nilsson
Alicia Nilsson 98, Stenungsunds FI
2:17.15
F Stenungsunds FI
2:17.15
  
5Malin Persson
2:17.77
Bollnäs FIK
2:17.77
  
6Mika Söderström
2:18.33
IFK Lidingö
2:18.33
SB
  
7Vilma Jonsson
2:19.85
IFK Lidingö
2:19.85
SB
  
8Filippa Ramberg
2:19.92
Hammarby IF
2:19.92
  
9Elin Marcusson
Elin Marcusson 99, Trångsviken
2:20.81
Trångsvikens IF
2:20.81
  
K22 1500 m     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Elin Brink
Elin Brink 97, Mölndal
4:52.98
Mölndals AIK
4:52.98
  
2Hanna Bergström
4:54.03
Huddinge AIS
4:54.03
  
3Olivia Weslien
4:55.23
IF Göta Karlstad
4:55.23
  
4Julia Samuelsson
4:56.99
Högby IF
4:56.99
  
5Sofia Johansson
Sofia Johansson 98, Linköpings GIF
4:57.16
Linköpings GIF
4:57.16
  
6Sara Dädeby
4:57.64
Hovslätts IK
4:57.64
  
7Elin Marcusson
Elin Marcusson 99, Trångsviken
5:01.99
Trångsvikens IF
5:01.99
  
8Filippa Ramberg
5:09.40
Hammarby IF
5:09.40
  
9Sofia Hjert
5:21.68
Torsby LK
5:21.68
PB
  
K22 5000 m     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Hanna Bergström
17:06.35
Huddinge AIS
17:06.35
PB
  
2Elin Brink
Elin Brink 97, Mölndal
17:29.17
Mölndals AIK
17:29.17
  
3Olivia Weslien
17:33.03
IF Göta Karlstad
17:33.03
PB
  
4Sara Dädeby
17:40.99
Hovslätts IK
17:40.99
PB
  
5Evelina Henriksson
17:42.92
IFK Umeå
17:42.92
PB
  
6Ellen Persson
17:50.79
Högby IF
17:50.79
SB
  
7Sofia Hjert
18:16.79
Torsby LK
18:16.79
PB
  
8Eleonora Olsmats
18:49.72
Turebergs FK
18:49.72
SB
  
K22 2000 m hinder     
9 aug

Final A

Final
9 aug
1Elin Brink
Elin Brink 97, Mölndal
6:45.81
Mölndals AIK
6:45.81
PB
  
2Julia Samuelsson
6:45.84
Högby IF
6:45.84
PB
  
3Olivia Weslien
6:49.05
IF Göta Karlstad
6:49.05
PB
  
4Mika Söderström
7:21.54
IFK Lidingö
7:21.54
SB
  
5Malin Dahlbäck
7:25.02
Eskilstuna FI
7:25.02
SB
  
K22 100 m häck     
11 aug
Vind: +1.9

Final A

Final
11 aug
Vind: +1.9
1Amanda Hansson
13.73
Hässelby SK
13.73
SB
  
2Amanda Holmberg
Amanda Holmberg 98, Lidköpings IS
14.11
Lidköpings IS
14.11
PB
  
3Lovisa Östervall
14.29
Upsala IF
14.29
  
4Sofia Lindh
Sofia Lindh 98, Upsala IF
14.46
Upsala IF
14.46
PB
  
5Maria SödergrenTäby IS
14.68
  
6Filippa Rodrigues
14.76
Mölndals AIK
14.76
PB
  
7Helena Kolte
15.12
Täby IS
15.12
  
8Bianca Salming
15.16
Turebergs FK
15.16
  
Heat 1
11 aug Vind: +1.6
11 augVind: +1.6
1Amanda Hansson
13.96
Hässelby SK
13.96
Q
  
2Filippa Rodrigues
14.81
Mölndals AIK
14.81
PB
Q
  
3Helena Kolte
15.10
Täby IS
15.10
q
  
4Bianca Salming
15.25
Turebergs FK
15.25
q
  
5Levina Ahlgren
15.41
Upsala IF
15.41
  
6Emilia Stenström
15.91
Huddinge AIS
15.91
  
Heat 2
11 aug Vind: +1.5
11 augVind: +1.5
1Amanda Holmberg
Amanda Holmberg 98, Lidköpings IS
14.37
Lidköpings IS
14.37
SB
Q
  
2Lovisa Östervall
14.39
Upsala IF
14.39
Q
  
3Maria SödergrenTäby IS
14.63
PB
q
  
4Sofia Lindh
Sofia Lindh 98, Upsala IF
14.71
Upsala IF
14.71
PB
q
  
5Astrid Lees
15.29
Mölndals AIK
15.29
  
K22 400 m häck     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Lovisa Linde
59.83
Täby IS
59.83
PB
  
2Ebba Svantesson
1:00.99
Upsala IF
1:00.99
PB
  
3Amanda Holmberg
Amanda Holmberg 98, Lidköpings IS
1:01.04
Lidköpings IS
1:01.04
  
4Ellen Eklund
1:04.84
Piteå IF
1:04.84
  
5Maria Södergren
1:05.37
Täby IS
1:05.37
  
6Emelie Öberg
1:05.45
Ullevi FK
1:05.45
  
7Sara Hermansson
1:05.47
Täby IS
1:05.47
PB
  
8Frida Hansson
Frida Hansson 97, Stenungsunds FI
1:06.53
F Stenungsunds FI
1:06.53
  
Heat 1
10 aug
10 aug
1Lovisa Linde
1:02.94
Täby IS
1:02.94
Q
  
2Ebba Svantesson
1:04.62
Upsala IF
1:04.62
Q
  
3Emelie Öberg
1:05.27
Ullevi FK
1:05.27
q
  
4Sara Hermansson
1:05.90
Täby IS
1:05.90
PB
q
  
Heat 2
10 aug
10 aug
1Ellen Eklund
1:05.56
Piteå IF
1:05.56
Q
  
2Maria Södergren
1:06.97
Täby IS
1:06.97
Q
  
3Frida Hansson
Frida Hansson 97, Stenungsunds FI
1:08.73
F Stenungsunds FI
1:08.73
q
  
4Amanda Holmberg
Amanda Holmberg 98, Lidköpings IS
1:10.09
Lidköpings IS
1:10.09
q
  
5Linnea Volmerdal
1:10.79
Hovslätts IK
1:10.79
  
K22 Höjd     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Maja Nilsson
1.82
Örgryte IS
1.82
  
2Louise EkmanGefle IF
1.80
  
2Bianca Salming
1.80
Turebergs FK
1.80
  
4Emma Söderström
Emma Söderström 98, Göteborgs KIK
1.75
Göteborgs KIK
1.75
SB
  
5Lovisa Östervall
1.68
Upsala IF
1.68
  
6Karin Boestad
1.63
IFK Lidingö
1.63
PB
  
7Sanna Pettersson
1.63
Upsala IF
1.63
  
K22 Stav     
10 aug

Final A

Final
10 aug
1Linnea Jönsson
4.07
IFK Helsingborg
4.07
PB
  
2Klara MattssonIK Orient
3.90
SB
  
3Filippa Miller
3.78
Hovslätts IK
3.78
  
4Johanna Hellman
3.18
IFK Lidingö
3.18
  
5Sophie Ohlsson
Sophie Ohlsson 99, IFK Växjö
3.00
IFK Växjö
3.00
  
K22 Längd     
11 aug

Final A

Final
11 aug
1Kaiza Karlén
6.23w
IF Göta Karlstad
6.23w
+2.2
  
2Amanda Hansson
6.14
Hässelby SK
6.14
+1.3
  
3Fanny Runheim
Fanny Runheim 99, Thorengruppen
6.03w
Thorengruppen TFC
6.03w
+2.3
  
4Jenny Lestander
Jenny Lestander 98, Linköpings GIF
6.01w
Linköpings GIF
6.01w
+2.7
  
5Filippa Rodrigues
5.85w
Mölndals AIK
5.85w
+2.5
  
6Judith Wagersten
5.81
Örgryte IS
5.81
+1.4
  
7Lisa Warfvinge
5.73
Varbergs GIF
5.73
+1.4
  
8Judith Sjöman
5.53
Örgryte IS
5.53
+0.4 =PB
  
9Anna LennmanFalu IK
5.41
+1.2
  
9Ellen Olsson
5.41
Wärnamo SK
5.41
+1.9 PB
  
11Karolina SvenssonMarieby GIF
5.38
+1.4 SB
  
12Annina Stens
Annina Stens 99, Spårvägen
5.32
Spårvägens FK
5.32
+1.1 PB
  
13Helena Kolte