27.11
23.11
28.11
27.11
27.11
8.8
26.11
20.11
27.11
27.11
27.11
27.11
24.10
17.10
4.9
21.11
10.10
26.9
17.8
25.8
26.8
6.9
19.8
8.9
9.10
31.8
23.8
4.9
20.11
21.11
13.11
10.10
16.10
21.11
19.9
20‐21.11
18.9
21.11
24.8
19.8
16.10
4.9
13.11
6.11
12‐14.11
6.11
3.10
2.10
8.10
12.9
19.8
28.8
30.10
19.9
12.9
7.11
7.11
24.10
16.10
19.9
7.11
19.9
10.10
18.9
16.10
5‐7.11
6.11
7.11
2.10
24.10
30.10
22.10
11.9
19.9
3.10
16.10
17.10
30.10
3.10
26.9
10.10
21.8
9.10
9.10
17.10
13.9
31.10
11.9
2.10
16.10
2.10
16.10
23.10
28.8
22.10
22.10
18.8
22.10
17.10
26.8
Arena: Slottsskogsvallen
Tävlande: 205 (119+86)   Starter: 210 (122+88)

Män
M 200 m     

Vind: -1.3

Final A

Final

Vind: -1.3
1Kyle Greaux
Kyle Greaux 88, TTO
20.79
88TTO
20.79
  
2Solomon Bockarie
Solomon Bockarie 87, NED
20.91
87NED
20.91
  
3Churandy Martina
Churandy Martina 84, NED
21.07
84NED
21.07
  
4Leon Reid
Leon Reid 94, IRL
21.20
94IRL
21.20
  
5Karol Zalewski
Karol Zalewski 93, POL
21.20
93POL
21.20
  
6Aldrich Bailey
Aldrich Bailey 94, USA
21.32
94USA
21.32
  
7Dennis Otieno
21.73
Hammarby IF
21.73
  
Michael Bryan
Michael Bryan 92, GER
DQ
92GER
DQ
  
M 400 m     


Final A

Final

1Rabah Yousif
Rabah Yousif 86, GBR
45.92
86GBR
45.92
  
2Rafał Omelko
Rafał Omelko 89, POL
46.66
89POL
46.66
  
3Tobias Lange
Tobias Lange 93, GER
47.18
93GER
47.18
  
4Patryk Dobek
Patryk Dobek 94, POL
47.28
94POL
47.28
  
5Carl Bengtström
47.39
Örgryte IS
47.39
SB
  
6Erik MartinssonGefle IF
47.43
  
7Felix Francois
47.78
Örgryte IS
47.78
SB
  
8Oskar Greilert
49.29
Ullevi FK
49.29
  
M 800 m     


Final A

Final

1Andreas Kramer
1:45.27
Sävedalens AIK
1:45.27
  
2Solomon Lekuta
Solomon Lekuta 99, KEN
1:46.00
99KEN
1:46.00
SB
  
3Mateusz Borkowski
Mateusz Borkowski 97, POL
1:46.97
97POL
1:46.97
  
4Joshua Ralph
Joshua Ralph 91, AUS
1:47.65
91AUS
1:47.65
  
5Harun Abda
Harun Abda 90, USA
1:47.69
90USA
1:47.69
  
6Brad Mathas
Brad Mathas 93, NZL
1:49.89
93NZL
1:49.89
  
7Alex Botterill
Alex Botterill 00, GBR
1:49.96
00GBR
1:49.96
  
8Mohamed Aman
Mohamed Aman 94, ETH
1:50.88
94ETH
1:50.88
  
9Andreas Almgren
1:51.14
Turebergs FK
1:51.14
  
Cornelius Tuwei
Cornelius Tuwei 93, KEN
DNF
93KEN
DNF
  pace
Final B
1Stephen Knuckey
Stephen Knuckey 94, AUS
1:49.73
94AUS
1:49.73
  
2Rasmus Kisel
Rasmus Kisel 96, EST
1:50.61
96EST
1:50.61
  
3Johan Eriksson
1:50.66
Turebergs FK
1:50.66
SB
  
4Rickard Gunnarsson
1:50.97
Hässelby SK
1:50.97
  
5Mattias Ohlsson
1:51.90
Heleneholms IF
1:51.90
  
6Yared Kidane
Yared Kidane 99, Eskilstuna
1:51.94
Eskilstuna FI
1:51.94
  
7Anton Persson
1:52.23
Hässelby SK
1:52.23
  
8Benjamin Åberg
1:52.77
Hälle IF
1:52.77
  
Gustav Berlin
DNF
Hässelby SK
DNF
  
Felix Francois
DNF
Örgryte IS
DNF
  pace
Final C
1Ali Laaroubi
1:51.32
Malmö AI
1:51.32
SB
  
2Johan Lamm
Johan Lamm 98, Mölndal
1:54.62
Mölndals AIK
1:54.62
  
3Gustav Bivstedt
1:54.91
Hässelby SK
1:54.91
  
4Aleksej Pirgholizadeh
1:54.92
Eskilstuna FI
1:54.92
PB
  
5Bienvenue Musore
1:55.40
Spårvägens FK
1:55.40
  
6Mathias Söder
1:56.40
Ullevi FK
1:56.40
  
7Iyuel Ayele
1:56.44
Hammarby IF
1:56.44
  
8Frederik Fürstenberg
Frederik Fürstenberg 93, DEN
1:56.51
93DEN
1:56.51
  
9Thor Friis Skifte
Thor Friis Skifte 97, DEN
1:57.14
97DEN
1:57.14
  
Filip Wadman
DNF
Mölndals AIK
DNF
  pace
Final D
1Adrian Mehic
Adrian Mehic 94, Heleneholm
1:57.08
Heleneholms IF
1:57.08
  
2Chris Gray
Chris Gray 92, Örgryte
1:57.16
Örgryte IS
1:57.16
PB
  
3Joel Norling
1:57.43
Turebergs FK
1:57.43
SB
  
4Jonathan M. Adamsen
Jonathan M. Adamsen 95, DEN
1:58.57
95DEN
1:58.57
  
5Kevin Hermansson
Kevin Hermansson 95, Trollhättan FIK
1:59.27
Trollhättan FIK
1:59.27
SB
  
6Roble Mohamud AbdullahiMalmö AI
1:59.51
PB
  
7Andreas Nors Rebstrup
Andreas Nors Rebstrup 00, DEN
2:00.16
00DEN
2:00.16
  
8Daniel Norberg
Daniel Norberg 78, Spårvägen
2:01.43
Spårvägens FK
2:01.43
  
9Erik Guander
Erik Guander 02, Sävedalen
2:02.12
Sävedalens AIK
2:02.12
SB
  
10Nils Christian Christensen
Nils Christian Christensen 02, NOR
2:02.17
02NOR
2:02.17
PB
  
Erik MartinssonGefle IF
DNF
  pace
M 1500 m     


Final A

Final

1Ali Al-Janabi
3:50.80
Ullevi FK
3:50.80
PB
  
2Miguel Palm
3:53.95
Mölndals AIK
3:53.95
PB
  
3Hampus Börjesson
3:53.97
Ullevi FK
3:53.97
  
4Oliver Bjørslev
Oliver Bjørslev 00, DEN
3:57.35
00DEN
3:57.35
  
5Sebastian Nilsson
3:58.46
Mölndals AIK
3:58.46
  
6Andreas Davidsson
4:05.61
Högby IF
4:05.61
  
7Mads Jørgensen
Mads Jørgensen 88, DEN
4:06.87
88DEN
4:06.87
  
8Sharmarke Ahmed
4:06.96
Hälle IF
4:06.96
PB
  
9Jesper Bokefors
4:08.55
Malmö AI
4:08.55
  
10Olof Silvander
4:09.36
IFK Lidingö
4:09.36
  
Leo Magnusson
Leo Magnusson 98, Sävedalen
DNF
Sävedalens AIK
DNF
  
Vidar Johansson
DNF
Sävedalens AIK
DNF
  pace
Merhawi SeifuHälle IF
DNS
  
M 3000 m     


Final A

Final

1Yomif Kejelcha
Yomif Kejelcha 97, ETH
7:28.00
97ETH
7:28.00
PB
  
2Berihu Aregawi
Berihu Aregawi 01, ETH
7:42.12
01ETH
7:42.12
PB
  
3Brett Robinson
Brett Robinson 91, AUS
7:51.67
91AUS
7:51.67
SB
  
4Hamish Carson
Hamish Carson 88, NZL
7:54.08
88NZL
7:54.08
SB
  
5Mike Foppen
Mike Foppen 96, NED
7:54.75
96NED
7:54.75
  
6Osama Zoghlami
Osama Zoghlami 94, ITA
7:57.81
94ITA
7:57.81
PB
  
7Robbie Fitzgibbon
Robbie Fitzgibbon 96, GBR
7:59.64
96GBR
7:59.64
PB
  
8Elmar Engholm
8:04.44
Hässelby SK
8:04.44
PB
  
9Richard Douma
Richard Douma 93, NED
8:05.45
93NED
8:05.45
PB
  
10Emil Danielsson
8:05.70
Spårvägens FK
8:05.70
PB
  
11Tom Lancashire
Tom Lancashire 85, GBR
8:10.34
85GBR
8:10.34
  
12Daniel Lundgren
8:17.17
Turebergs FK
8:17.17
SB
  
Krystian Zalewski
Krystian Zalewski 89, POL
DNF
89POL
DNF
  
Vincent Letting
Vincent Letting 93, KEN
DNF
93KEN
DNF
  pace
Chris Parr
Chris Parr 84, GBR
DNF
84GBR
DNF
  
Final B
1Simon Sundström
8:09.61
IFK Lidingö
8:09.61
PB
  
2Mohammad Reza
Mohammad Reza 89, Spårvägen
8:10.06
Spårvägens FK
8:10.06
PB
  
3Ossi Kekki
Ossi Kekki 93, FIN
8:10.38
93FIN
8:10.38
SB
  
4Jaakko Piesanen
Jaakko Piesanen 93, FIN
8:11.61
93FIN
8:11.61
  
5Eero Saleva
Eero Saleva 95, FIN
8:11.65
95FIN
8:11.65
PB
  
6Staffan Ek
8:20.86
Malmö AI
8:20.86
SB
  
7Patrick Leese
Patrick Leese 88, DEN
8:29.26
88DEN
8:29.26
PB
  
8Samuel FitsumbrhanHälle IF
8:43.53
  
9Trym Tönnesen
Trym Tönnesen 00, NOR
8:48.29
00NOR
8:48.29
  
10Axel Djurberg
8:52.12
Upsala IF
8:52.12
  
11Esben Krogh Rasmussen
Esben Krogh Rasmussen 93, DEN
9:00.64
93DEN
9:00.64
  
Alexander NilssonMölndals AIK
DNF
  pace
Final C
1Oscar Carlsson
8:37.93
Hässelby SK
8:37.93
PB
  
2Daniel Gleimar
Daniel Gleimar 92, Spårvägen
8:42.60
Spårvägens FK
8:42.60
SB
  
3Jonathan Weichbrodt
8:52.96
Mölndals AIK
8:52.96
SB
  
4Alexander Bucht
8:53.62
Sävedalens AIK
8:53.62
  
5Jonathan Edman
8:54.20
Umedalens IF
8:54.20
  
6Björn Östenson
8:54.24
Malmö AI
8:54.24
PB
  
7Markus Engsner
8:55.08
Sävedalens AIK
8:55.08
PB
  
8Mohammed Loukili
8:58.43
IFK Lidingö
8:58.43
SB
  
9Henrik Nicolaisen
Henrik Nicolaisen 90, NOR
9:04.60
90NOR
9:04.60
PB
  
10Adam Månsson
9:08.70
Malmö AI
9:08.70
  
11Ludvig Johansson
9:23.18
IFK Lidingö
9:23.18
  
12Erik Karlsson
9:34.51
Högby IF
9:34.51
  
Elliot AnderstedtHöörs IS
DNF
  
Sebastian NilssonMölndals AIK
DNF
  
M Längd     


Final A

Final

1Thobias Nilsson MontlerMalmö AI
8.06
+0.7
  
2Feron Sayers
Feron Sayers 94, GBR
7.72
94GBR
7.72
+2.0
  
3Henri Väyrynen
Henri Väyrynen 91, FIN
7.66
91FIN
7.66
+1.4
  
4Michel Tornéus
7.54
Hammarby IF
7.54
+1.3
  
5Ignisious Gaisah
Ignisious Gaisah 83, NED
7.49
83NED
7.49
+0.4
  
6Sebastian Ree Pedersen
Sebastian Ree Pedersen 97, DEN
7.24w
97DEN
7.24w
+2.1
  
Nilsson Montler8.00
+1.4
8.06
+0.7
7.837.73x
+1.0
Sayersx
+1.9
7.72
+2.0
x
+0.4
x
+1.2
x
+1.5
7.47
-0.6
Väyrynen7.22
+1.3
7.66
+1.4
5.49
+1.8
7.53w
+2.3
7.53w
+2.1
5.92
-0.5
Tornéus7.54
+1.3
Gaisah7.10
+1.1
7.49
+0.4
x
+0.7
7.31w
+2.3
7.19
+1.5
Pedersen7.23
+1.5
7.17
+0.7
7.23
+1.8
7.13w
+3.7
7.24w
+2.1
7.20
+1.2
M Diskus     


Final A

Final

1Lukas Weißhaidinger
Lukas Weißhaidinger 92, AUT
65.37
92AUT
65.37
  
2Simon Pettersson
63.29
Hässelby SK
63.29
  
3Sam Mattis
Sam Mattis 94, USA
62.40
94USA
62.40
  
4Bartłomiej Stój
Bartłomiej Stój 96, POL
58.24
96POL
58.24
  
Daniel Ståhl
Daniel Ståhl 92, Spårvägen
NM
Spårvägens FK
NM
  
Weißhaidinger61.09xx65.3761.6961.55
Pettersson58.53x62.6563.29xx
Mattisxx59.6862.40xx
Stój58.24xxxxx
Ståhlxxxxxx
Kvinnor
K 100 m     

Vind: 0.0

Final A

Final

Vind: 0.0
1Jamile Samuel
Jamile Samuel 92, NED
11.55
92NED
11.55
  
2Kristal Awuah
Kristal Awuah 99, GBR
11.58
99GBR
11.58
  
3Anna Kiełbasińska
Anna Kiełbasińska 90, POL
11.58
90POL
11.58
  
4Shannon Hylton
Shannon Hylton 96, GBR
11.78
96GBR
11.78
  
5Crystal Emmanuel
Crystal Emmanuel 91, CAN
11.79
91CAN
11.79
  
6Naomi Sedney
Naomi Sedney 94, NED
11.82
94NED
11.82
  
7Fatou Sowe
12.04
Malmö AI
12.04
  
8Lisa Lilja
12.06
Ullevi FK
12.06
  
K 400 m     


Final A

Final

1Lisanne de Witte
Lisanne de Witte 92, NED
51.55
92NED
51.55
  
2Justyna Święty-Ersetic
Justyna Święty-Ersetic 92, POL
51.71
92POL
51.71
  
3Madiea Ghafoor
Madiea Ghafoor 92, NED
52.34
92NED
52.34
  
4Laviai Nielsen
Laviai Nielsen 96, GBR
52.46
96GBR
52.46
  
5Zoey Clark
Zoey Clark 94, GBR
52.49
94GBR
52.49
  
6Laura de Witte
Laura de Witte 95, NED
53.30
95NED
53.30
  
7Matilda HellqvistUllevi FK
53.31
  
8Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
53.35
Spårvägens FK
53.35
SB
  
K 800 m     


Final A

Final

1Anna Sabat
Anna Sabat 93, POL
2:01.70
93POL
2:01.70
  
2Lovisa Lindh
2:01.85
Ullevi FK
2:01.85
SB
  
3Līga Velvere
Līga Velvere 90, LAT
2:02.20
90LAT
2:02.20
  
4Hanna Hermansson
2:02.53
Turebergs FK
2:02.53
  
5Hannah England
Hannah England 87, GBR
2:02.89
87GBR
2:02.89
SB
  
6Aníta Hinriksdóttir
Aníta Hinriksdóttir 96, ISL
2:03.00
96ISL
2:03.00
  
7Claudia Bobocea
Claudia Bobocea 92, ROU
2:03.83
92ROU
2:03.83
  
8Shelayna Oskan-Clarke
Shelayna Oskan-Clarke 90, GBR
2:04.74
90GBR
2:04.74
  
9Anna Silvander
2:04.97
IFK Lidingö
2:04.97
SB
  
10Gaël De Coninck
2:07.97
Sävedalens AIK
2:07.97
  
Anna Pałys
Anna Pałys 95, POL
DNF
95POL
DNF
  pace
Final B
1Freja Wærness
Freja Wærness 00, DEN
2:08.75
00DEN
2:08.75
  
2Dagmar Olsen
Dagmar Olsen 94, DEN
2:09.82
94DEN
2:09.82
  
3Annika Faager
Annika Faager 76, Björnstorp
2:15.11
Björnstorps IF
2:15.11
PB
  
4Alicia Nilsson
Alicia Nilsson 98, Stenungsunds FI
2:16.19
F Stenungsunds FI
2:16.19
  
5Greta Graziani
2:18.94
Täby IS
2:18.94
  
6Nadja Rugland
2:19.45
Höörs IS
2:19.45
  
Ida Ekroth
Ida Ekroth 96, Upsala IF
DNF
Upsala IF
DNF
  pace
K 1500 m     


Final A

Final

1Julia Svennblad
4:35.19
Bohus IF
4:35.19
PB
  
2Lisa Bergdahl
Lisa Bergdahl 95, Sävedalen
4:35.35
Sävedalens AIK
4:35.35
PB
  
3Sara Dädeby
4:36.75
Hovslätts IK
4:36.75
PB
  
4Jessica Edlund
4:38.00
Umedalens IF
4:38.00
SB
  
5Andrea Modin Engesæth
Andrea Modin Engesæth 01, NOR
4:40.14
01NOR
4:40.14
PB
  
6Angelica Strandberg
4:41.36
IFK Umeå
4:41.36
PB
  
7Emilia Lillemo
4:42.25
Täby IS
4:42.25
  
8Olivia Brunbäck
4:45.71
Sävedalens AIK
4:45.71
PB
  
9Elin Marcusson
Elin Marcusson 99, Trångsviken
4:47.28
Trångsvikens IF
4:47.28
  
10Therese Jansson
4:47.61
Ludvika FFI
4:47.61
  
11Filippa Ramberg
4:51.24
Hammarby IF
4:51.24
PB
  
12Sandra Åberg
Sandra Åberg 03, Göteborgs KIK
4:54.07
Göteborgs KIK
4:54.07
PB
  
13Wilma Marcusson
Wilma Marcusson 99, Trångsviken
5:00.09
Trångsvikens IF
5:00.09
  
Anna Silvander
DNF
IFK Lidingö
DNF
  pace
K 3000 m     


Final A

Final

1Loice Chemnung
Loice Chemnung 97, KEN
8:50.49
97KEN
8:50.49
PB
  
1Anastasia Denisova
9:27.34
Sävedalens AIK
9:27.34
=PB
  
2Charlotta FougbergUllevi FK
8:59.17
SB
  
3Viktória Gyürkés
Viktória Gyürkés 92, HUN
9:03.16
92HUN
9:03.16
PB
  
4Matylda Kowal
Matylda Kowal 89, POL
9:04.03
89POL
9:04.03
PB
  
5Andrea Seccafien
Andrea Seccafien 90, CAN
9:05.17
90CAN
9:05.17
  
6Nada Pauer
Nada Pauer 86, AUT
9:06.52
86AUT
9:06.52
PB
  
7Paulina Kaczyńska
Paulina Kaczyńska 91, POL
9:08.39
91POL
9:08.39
  
8Erin Teschuk
Erin Teschuk 94, CAN
9:12.75
94CAN
9:12.75
PB
  
9Emelia Gorecka
Emelia Gorecka 94, GBR
9:13.00
94GBR
9:13.00
SB
  
10Lisa Havell
Lisa Havell 88, Spårvägen
9:18.52
Spårvägens FK
9:18.52
PB
  
11Anastasia Denisova
9:27.34
Sävedalens AIK
9:27.34
PB
  
12Aberash Minsewo
Aberash Minsewo 01, ETH
9:32.09
01ETH
9:32.09
  
Monika Elenska
Monika Elenska 96, LTU
DNF
96LTU
DNF
  pace
K Höjd     


Final A

Final

1Mariya Lasitskene
Mariya Lasitskene 93, RUS
1.97
93RUS
1.97
  
2Sofie Skoog
1.88
IF Göta Karlstad
1.88
  
3Erika Kinsey
Erika Kinsey 88, Trångsviken
1.84
Trångsvikens IF
1.84
  
4Morgan Lake
Morgan Lake 97, GBR
1.84
97GBR
1.84
  
5Oksana Okuneva
Oksana Okuneva 90, UKR
1.80
90UKR
1.80
  
6Maja Nilsson
1.80
Motala AIF
1.80
  
Erika Furlani
Erika Furlani 96, ITA
NH
96ITA
NH
  
Ella Junnila
Ella Junnila 98, FIN
NH
98FIN
NH
  
1.801.841.881.911.972.01
Lasitskene-oooxxoxxx
Skoogooxoxxx
Kinseyooxxx
Lakexoxoxxx
Okunevaxoxxx
Nilssonxxoxxx
Furlanixxx
Junnilaxxx
K Tresteg     


Final A

Final

1Kimberly Williams
Kimberly Williams 88, JAM
14.15
88JAM
14.15
+2.0
  
2Dovilė Dzindzaletaitė
Dovilė Dzindzaletaitė 93, LTU
13.88
93LTU
13.88
+0.7
  
3Hanna Krasutska
Hanna Krasutska 95, UKR
13.73
95UKR
13.73
+1.6
  
4Iryna Vaskouskaya
Iryna Vaskouskaya 91, BLR
13.73w
91BLR
13.73w
+2.2
  
5Laura Samuel
Laura Samuel 91, GBR
13.25
91GBR
13.25
+1.0
  
6Rebecka AbrahamssonÖrgryte IS
13.05
+0.7
  
7Diana Zagainova
Diana Zagainova 97, LTU
12.86
97LTU
12.86
–0.1
  
8Malin Marmbrandt
12.54w
Västerås FK
12.54w
+2.4
  
Williams14.15
+2.0
x
+1.7
14.11
+1.7
14.12
+1.2
13.52
+0.4
x
+1.7
Dzindzaletaitė13.77
+1.1
x
-1.0
13.82
+1.0
x
+1.1
13.88
+0.7
13.69
+0.6
Krasutska13.62
+2.0
13.67
+1.1
13.69
-0.1
13.49
+1.5
13.73
+1.6
13.65
+2.0
Vaskouskayax
+2.1
13.63
+1.1
13.73w
+2.2
13.52w
+2.1
x
+2.5
x
+1.4
Samuel12.81
+1.3
x
+2.7
13.25
+1.0
13.21w
+2.1
x
+2.0
13.13
Abrahamsson13.05
+0.7
12.84
+1.1
x
+0.8
x
+2.2
x
+2.4
12.93w
+2.7
Zagainovax
+1.0
12.86
-0.1
12.67
+0.7
12.80
+1.4
12.76
+0.9
x
+1.1
Marmbrandt11.47
+0.1
12.54w
+2.4
12.48w
+2.7
x
+2.6
12.34
+1.9
x
+3.2
K Diskus     


Final A

Final

1Shanice Craft
Shanice Craft 93, GER
58.90
93GER
58.90
  
2Liliana Cá
Liliana Cá 86, POR
58.30
86POR
58.30
  
3Jade Lally
Jade Lally 87, GBR
56.37
87GBR
56.37
  
4Daisy Osakue
Daisy Osakue 96, ITA
55.79
96ITA
55.79
  
5Vanessa Kamga
55.47
Upsala IF
55.47
  
Craft58.90xx58.0158.52x
x58.1158.3057.10xx
Lallyx56.3754.23x56.15x
Osakuexxxx55.5755.79
Kamga49.9355.47xxxx
K Spjut     


Final A

Final

1Madara Palameika
Madara Palameika 87, LAT
60.36
87LAT
60.36
  
2Tatsiana Khaladovich
Tatsiana Khaladovich 91, BLR
59.34
91BLR
59.34
  
3Sofi Flink
Sofi Flink 95, Västerås
54.65
Västerås FK
54.65
  
4Elisabeth Lithell
49.35
KFUM Örebro
49.35
  
5Mari Klaup-McCollUllevi FK
48.81
  
Palameika55.7955.0060.36x58.92x
Khaladovichx55.7357.1159.22x59.34
Flink52.0954.6553.1352.99x52.42
Lithell49.3546.47xx46.9946.09
Klaup-McColl47.07xx44.09x48.81