24.6
23.6
20.6
23.6
23.6
23.6
21.6
19.6
12.6
20.6
15‐16.6
22.6
22.6
21.6
21.6
19.6
19.6
19.6
19.6
22.6
22.6
22.6
22.6
22.6
23.6
12.6
12.6
17.6
19.6
22.6
22.6
19.6
19.6
16.6
3.6
22.6
16.6
19‐20.6
20.6
19‐20.6
19.6
19.6
12.6
17.6
17.6
16.6
15.6
8.6
6.6
19.6
3.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
8.6
17.6
16.6
18.6
11.6
20.6
20.6
20.6
20.6
15.6
10.6
19‐20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
20.6
19‐20.6
19.6
19‐20.6
19.6
20.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
15.6
15.6
16.6
12.6
11‐13.6
17.6
17.6
17.6
16.6
17.6
16.6
17.6
Tävlande: 66 (32+34)   Starter: 74 (37+37)
Män
M 200 m     
11 jun
Vind: +0.8

Final A

Final
11 jun
Vind: +0.8
1Vidar StenqvistTäby IS
21.51
PB
  
2Linus Kapstad
21.99
Umedalens IF
21.99
PB
  
3Amadou Sussoho
22.05
Hammarby IF
22.05
SB
  
4Fritz Ekane
Fritz Ekane 90, Spårvägen
22.28
Spårvägens FK
22.28
PB
  
M 800 m     
10 jun

Final A

Final
10 jun
1Akile Mehari
1:53.59
Hammarby IF
1:53.59
PB
  
2Estifanos Faid
Estifanos Faid 92, Spårvägen
1:54.30
Spårvägens FK
1:54.30
PB
  
3Rasmus Bengtsson
1:54.72
Spårvägens FK
1:54.72
SB
  
4Yared Kidane
Yared Kidane 99, Eskilstuna
1:55.09
Eskilstuna FI
1:55.09
  
5Thobias Ekhamre
1:55.60
Huddinge AIS
1:55.60
SB
  
6Anton Persson
1:55.71
Hässelby SK
1:55.71
SB
  
7Mohammed Loukili
1:55.87
IFK Lidingö
1:55.87
PB
  
M 1500 m     
11 jun

Final A

Final
11 jun
1Abdelfath Yassin
3:53.32
Gefle IF
3:53.32
PB
  
2Oliver Löfqvist
3:53.46
Spårvägens FK
3:53.46
PB
  
3Alexander Nilsson
3:54.51
Mölndals AIK
3:54.51
SB
  
4Joel Norling
3:55.59
Turebergs FK
3:55.59
PB
  
5Rasmus Bengtsson
3:56.63
Spårvägens FK
3:56.63
SB
  
6John Kingstedt
3:57.17
Huddinge AIS
3:57.17
SB
  
M 400 m häck     
10 jun

Final A

Final
10 jun
1Joachim Sandberg
Joachim Sandberg 95, NOR
51.09
95NOR
51.09
PB
  
2Isak Andersson
51.86
Upsala IF
51.86
  
3Alexander LundskogUllevi FK
52.12
SB
  
4Ludvig HillenfjärdHuddinge AIS
53.47
  
5Anton Nilsson
54.18
Huddinge AIS
54.18
SB
  
6Anton BertilssonHabo FIF-04
54.35
  
Erik LindahlUllevi FK
DNF
  
Final B
10 jun
10 jun
1Oskar Greilert
54.11
Ullevi FK
54.11
PB
  
M Längd     
10 jun

Final A

Final
10 jun
1Rickard Willman
7.17
Västerås FK
7.17
+1.2 SB
  
2Adam Chiguer
Adam Chiguer 91, Spårvägen
7.11w
Spårvägens FK
7.11w
+2.1
  
3Max Andersson
7.00w
Upsala IF
7.00w
+2.3
  
4Tobias JonssonIK Orient
6.80
+1.6 SB
  
P19 100 m     
10 jun
Vind: +1.7

Final A

Final
10 jun
Vind: +1.7
1Linus Kapstad
10.96
Umedalens IF
10.96
  
P19 Slägga (6.0 kg)     
11 jun

Final A

Final
11 jun
1Ragnar CarlssonFalu IK
73.43
PB
  
2Patrik Lindstedt
64.96
Hässelby SK
64.96
PB
  
Carlssonxx69.5973.4371.6073.08
Lindstedt
P17 Kula (5.0 kg)     
11 jun

Final A

Final
11 jun
1Lukas Björninger
16.64
Turebergs FK
16.64
PB
  
P17 Diskus (1.5 kg)     
10 jun

Final A

Final
10 jun
1Ragnar CarlssonFalu IK
51.07
  
2Lukas Björninger
50.87
Turebergs FK
50.87
PB
  
P17 Slägga (5.0 kg)     
11 jun

Final A

Final
11 jun
1Ragnar CarlssonFalu IK
78.78
  
2Ivar Moisander
59.25
Huddinge AIS
59.25
  
Carlssonxx76.55x78.78x
Moisander
Kvinnor
K 200 m     
11 jun
Vind: +0.7

Final A

Final
11 jun
Vind: +0.7
1Elin Östlund
Elin Östlund 91, KFUM Örebro
23.76
KFUM Örebro
23.76
PB
  
2Matilda HellqvistUllevi FK
23.92
SB
  
3Malin Ström
24.26
Bollnäs FIK
24.26
SB
  
4Nikki Sjöberg
24.32
Bollnäs FIK
24.32
PB
  
5Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
24.80
Spårvägens FK
24.80
SB
  
6Caroline KihlblomTäby IS
25.22
SB
  
Final B
11 jun Vind: +1.3
11 junVind: +1.3
1Ella SjöblomAIK
24.96
PB
  
2Gabriella HolmströmUpsala IF
25.03
PB
  
3Klara Helander
25.10
Upsala IF
25.10
PB
  
4Saga Berneryd
Saga Berneryd 99, Spårvägen
25.25
Spårvägens FK
25.25
PB
  
Final C
11 jun Vind: +2.5
11 junVind: +2.5
1Linda Frödin Glad
25.11w
IFK Lidingö
25.11w
  
2Marie Sönnerfors
25.24w
Spårvägens FK
25.24w
  
K 800 m     
10 jun

Final A

Final
10 jun
1Ida Holm
2:12.38
Täby IS
2:12.38
SB
  
2Mary Malika
Mary Malika 98, KEN
2:13.29
98KEN
2:13.29
SB
  
K 1500 m     
11 jun

Final A

Final
11 jun
1Elsa Wallenius
4:42.44
Västerås FK
4:42.44
PB
  
K 400 m häck     
10 jun

Final A

Final
10 jun
1Hanna Palmqvist
58.62
Mölndals AIK
58.62
PB
  
2Johanna Holmén SvenssonUllevi FK
59.01
PB
  
3Marlen Aakre
Marlen Aakre 93, NOR
1:01.49
93NOR
1:01.49
  
K Stav     
10 jun

Final A

Final
10 jun
1Hanna Viklund
3.70
Umedalens IF
3.70
PB
  
2Alva Sundin
3.60
Täby IS
3.60
  
K Längd     
10 jun

Final A

Final
10 jun
1Linda Bergh
Linda Bergh 89, Hässelby
5.92
Hässelby SK
5.92
+1.1 SB
  
F19 100 m     
10 jun
Vind: +0.8

Final A

Final
10 jun
Vind: +0.8
1Ida Thunberg
Ida Thunberg 99, KFUM Örebro
12.37
KFUM Örebro
12.37
  
Heat 2
10 jun Vind: +2.0
10 junVind: +2.0
1Ida Thunberg
Ida Thunberg 99, KFUM Örebro
12.30
KFUM Örebro
12.30
SB
  
F19 200 m     
11 jun
Vind: +3.0

Final A

Final
11 jun
Vind: +3.0
1Amie Jammeh
25.05w
Upsala IF
25.05w
  
F19 Kula     
10 jun

Final A

Final
10 jun
1Amanda Malmehed
15.00
IF Göta Karlstad
15.00
PB
  
F19 Diskus     
10 jun

Final A

Final
10 jun
1Vanessa Kamga
50.82
Upsala IF
50.82
  
F17 100 m     
10 jun
Vind: +1.0

Final A

Final
10 jun
Vind: +1.0
1Gabriella HolmströmUpsala IF
12.29
SB
  
Heat 2
10 jun Vind: +3.2
10 junVind: +3.2
1Gabriella HolmströmUpsala IF
12.34w
  
F17 Längd     
10 jun

Final A

Final
10 jun
1Amanda Eriksson
5.61
Spårvägens FK
5.61
+0.4 PB
  
F17 Kula (3.0 kg)     
11 jun

Final A

Final
11 jun
1Julia Axtelius
14.42
Enköpings AI
14.42
PB
  
2Caisa-Marie LindforsUpsala IF
13.09
  
F17 Diskus     
10 jun

Final A

Final
10 jun
1Ida Wåhlstrand
42.10
IFK Växjö
42.10
PB
  
F17 Slägga (3.0 kg)     
11 jun

Final A

Final
11 jun
1Sara Forssell
63.82
Motala AIF
63.82
PB
  
2Anna Götberg
Anna Götberg 01, Västerås
52.23
Västerås FK
52.23
  
3Johanna EdvallGefle IF
51.94
  
4Jonna Geiryd
51.01
Huddinge AIS
51.01
  
F15 300 m     
11 jun

Final A

Final
11 jun
1Anni Nylund
Anni Nylund 02, FIN
41.18
02FIN
41.18
PB