13.1
13.1
13.1
5.1
3.1
9.12
12.1
4.12
7‐8.1
10.1
9.1
9.1
8.1
8‐9.1
11.12
8‐9.1
8.1
7.1
6.1
6.1
8.1
27.12
14.12
9.12
6.12
4.1
4.1
4.1
30.12
30.12
4.1
6.1
6.1
9.1
6.1
2.1
2.1
28.12
31.12
29.12
11.12
27.11
13.11
16.10
9.11
17.10
27.12
6.11
20.11
31.10
2.10
2.10
9.10
6.11
21.12
18.12
30.11
28.12
26.12
16.10
6.11
6.11
6.11
20.12
20.12
16.10
18.12
13.12
18.12
2.10
2.10
20.12
18.12
19.12
16.10
18.12
19.12
18.12
16.12
17‐18.12
16.12
13.11
14.12
15.12
11.12
10.12
16.12
11.12
11.12
15.12
11.12
12.12
12.12
16.10
4.11
12.12
11.12
10‐12.12
11.12
9.10
Tävlande: 156 (94+62)   Starter: 170 (104+66)

Män
M 100 m     

Vind: -1.6

Final A

Final

Vind: -1.6
1Adam Gemili
Adam Gemili 93, GBR
10.21
93GBR
10.21
  
2Ojie Edoburun
Ojie Edoburun 96, GBR
10.29
96GBR
10.29
  
3Chijindu Ujah
Chijindu Ujah 94, GBR
10.30
94GBR
10.30
  
4Yoshihide Kiryu
Yoshihide Kiryu 95, JPN
10.34
95JPN
10.34
  
5Sean Safo-Antwi
Sean Safo-Antwi 90, GHA
10.38
90GHA
10.38
  
6Dentarius Locke
Dentarius Locke 89, USA
10.43
89USA
10.43
  
7Kim Collins
Kim Collins 76, SKN
10.46
76SKN
10.46
  
8Jaysuma Saidy Ndure
Jaysuma Saidy Ndure 84, NOR
10.46
84NOR
10.46
  
Heat 1
Vind: +1.6
Vind: +1.6
1Sean Safo-Antwi
Sean Safo-Antwi 90, GHA
10.19
90GHA
10.19
Q
  
2Ojie Edoburun
Ojie Edoburun 96, GBR
10.25
96GBR
10.25
Q
  
3Jaysuma Saidy Ndure
Jaysuma Saidy Ndure 84, NOR
10.31
84NOR
10.31
SB
Q
  
4Kim Collins
Kim Collins 76, SKN
10.32
76SKN
10.32
q
  
5Dentarius Locke
Dentarius Locke 89, USA
10.38
89USA
10.38
q
  
6Odain Rose
Odain Rose 92, IFK Umeå
10.54
IFK Umeå
10.54
  
Heat 2
Vind: -1.1
Vind: -1.1
1Yoshihide Kiryu
Yoshihide Kiryu 95, JPN
10.20
95JPN
10.20
Q
  
2Adam Gemili
Adam Gemili 93, GBR
10.23
93GBR
10.23
Q
  
3Chijindu Ujah
Chijindu Ujah 94, GBR
10.30
94GBR
10.30
Q
  
4Karol Zalewski
Karol Zalewski 93, POL
10.47
93POL
10.47
  
5Quentin Butler
Quentin Butler 92, USA
10.50
92USA
10.50
  
6Sulayman Bah
10.59
Ullevi FK
10.59
  
M 400 m     


Final A

Final

1Rabah Yousif
Rabah Yousif 86, GBR
45.48
86GBR
45.48
SB
  
2Jarrin Solomon
Jarrin Solomon 86, TTO
45.74
86TTO
45.74
  
3Nigel Levine
Nigel Levine 89, GBR
46.04
89GBR
46.04
  
4Julian Walsh
Julian Walsh 96, JPN
46.28
96JPN
46.28
  
5Gustavo Cuesta
Gustavo Cuesta 88, DOM
46.52
88DOM
46.52
  
6Erik MartinssonGefle IF
47.93
  
7Martin Astner
48.55
Ullevi FK
48.55
  
Final B
1Joakim Andersson
48.21
IFK Trelleborg
48.21
PB
  
2Kristian Efremov
49.67
Hammarby IF
49.67
  
3Oskar Greilert
49.76
Ullevi FK
49.76
  
4Joakim Karlsson
50.38
Finspångs AIK
50.38
  
Final C
1Andreas Movin
49.45
IFK Lidingö
49.45
SB
  
2Mattias Ohlsson
49.88
Heleneholms IF
49.88
SB
  
4Robin Sterner
52.12
Malmö AI
52.12
SB
  
M 1000 m     


Final A

Final

1Mohamed Ahmed Hamada
Mohamed Ahmed Hamada 92, EGY
2:17.66
92EGY
2:17.66
PB NR
  
2Johan Rogestedt
Johan Rogestedt 93, Stenungsunds FI
2:17.67
F Stenungsunds FI
2:17.67
PB NR
  
3James Bowness
James Bowness 91, GBR
2:19.31
91GBR
2:19.31
PB
  
4Mukhtar Mohammed
Mukhtar Mohammed 90, GBR
2:22.36
90GBR
2:22.36
PB
  
5Nick Jensen
Nick Jensen 91, DEN
2:22.96
91DEN
2:22.96
PB
  
6Staffan Ek
Staffan Ek 91, Huddinge
2:23.01
Huddinge AIS
2:23.01
SB
  
7Luuk Wagenaar
Luuk Wagenaar 94, NED
2:24.27
94NED
2:24.27
PB
  
Ismael Kombich
Ismael Kombich 85, KEN
DNF
85KEN
DNF
  pace
Final B
1Tor Alfred Bredesen
Tor Alfred Bredesen 93, NOR
2:27.85
93NOR
2:27.85
PB
  
2Daniel Gleimar
Daniel Gleimar 92, Spårvägen
2:28.48
Spårvägens FK
2:28.48
PB
  
3Hauk Are Fjeld
Hauk Are Fjeld 94, NOR
2:29.39
94NOR
2:29.39
PB
  
4Jonatan Fridolfsson
2:29.48
Sävedalens AIK
2:29.48
PB
  
5Oskar Rosenlund
2:31.77
Björnstorps IF
2:31.77
PB
  
6Chris Gray
Chris Gray 92, Örgryte
2:33.74
Örgryte IS
2:33.74
SB
  
7Emil Tostrup
2:34.04
Malmö AI
2:34.04
SB
  
8Christopher NilssonUllevi FK
2:38.12
SB
  
9Dennis Forsgren
2:38.74
Malmö AI
2:38.74
SB
  
Albin Johansson
DNF
Hässelby SK
DNF
  pace
M 3000 m     


Final A

Final

1Collins Cheboi
Collins Cheboi 87, KEN
7:45.32
87KEN
7:45.32
PB
  
1Fredrik Johansson
8:31.72
IFK Växjö
8:31.72
=SB
  
1Alexander Nilsson
8:32.52
Mölndals AIK
8:32.52
PB
  
2Clement Kemboi
Clement Kemboi 92, KEN
7:51.65
92KEN
7:51.65
PB
  
2Abdullahi Rooble
9:50.92
Sävedalens AIK
9:50.92
SB
  
3Lee Emanuel
Lee Emanuel 85, GBR
7:52.41
85GBR
7:52.41
SB
  
4Marouan Razine
Marouan Razine 91, ITA
7:57.43
91ITA
7:57.43
SB
  
5Tom Væsel Wade
Tom Væsel Wade 89, GBR
8:14.17
89GBR
8:14.17
PB
  
6Gabriel Steffensen
8:22.10
Sävedalens AIK
8:22.10
PB
  
7Marcus Åberg
8:24.04
Hässelby SK
8:24.04
PB
  
8Joel Zachrisson
8:25.51
Ullevi FK
8:25.51
  
9Hussein Ibrahim
8:28.79
Ullevi FK
8:28.79
PB
  
10Fredrik Johansson
8:31.72
IFK Växjö
8:31.72
SB
  
12Simon Sundström
8:32.94
IFK Lidingö
8:32.94
  
13Markus Høgne
Markus Høgne 98, NOR
8:39.07
98NOR
8:39.07
PB
  
14Linus Hultegård
8:44.97
Sävedalens AIK
8:44.97
PB
  
15Nils Spetz
Nils Spetz 91, Spårvägen
8:46.14
Spårvägens FK
8:46.14
PB
  
16Henrik Hanssen
Henrik Hanssen 97, NOR
8:49.69
97NOR
8:49.69
PB
  
17Ahmed Abdullah
Ahmed Abdullah , NOR
8:56.98
NOR
8:56.98
PB
  
18Olle Meijer
9:05.12
Malmö AI
9:05.12
PB
  
19Sebastian Nilsson
9:07.22
Mölndals AIK
9:07.22
PB
  
20Abdullahi Rooble
9:50.92
Sävedalens AIK
9:50.92
=SB
  
Karol Konieczny
Karol Konieczny 93, POL
DNF
93POL
DNF
  pace
M Höjd     


Final A

Final

1Matt Roberts
Matt Roberts 84, GBR
2.21
84GBR
2.21
  
2Jamal Wilson
Jamal Wilson 88, BAH
2.18
88BAH
2.18
  
3Allan Smith
Allan Smith 92, GBR
2.15
92GBR
2.15
  
4Hsiang Chun-Hsien 
Hsiang Chun-Hsien  93, TPE
2.15
93TPE
2.15
  
5Andreas CarlssonIK Ymer
2.02
  
Emil Svensson
NH
Örgryte IS
NH
  
M Stav     


Final A

Final

1Jake Blankenship
Jake Blankenship 94, USA
5.53
94USA
5.53
  
2Jeff Coover
Jeff Coover 87, USA
5.37
87USA
5.37
  
3Oscar Janson
5.25
Ullevi FK
5.25
SB
  
Filip GyllenstenIF Kville
NH
  
Alessandro Sinno
Alessandro Sinno 94, ITA
NH
94ITA
NH
  
Germán Chiaraviglio
Germán Chiaraviglio 87, ARG
NH
87ARG
NH
  
M Längd     


Final A

Final

1Emiliano Lasa
Emiliano Lasa 90, URU
8.04
90URU
8.04
+1.3
  
2Ignisious Gaisah
Ignisious Gaisah 83, NED
7.73w
83NED
7.73w
+2.4
  
3Taras Neledva
Taras Neledva 92, UKR
7.52
92UKR
7.52
–0.4
  
4Johan Talèus
Johan Talèus 94, Eskilstuna FI
7.28w
Eskilstuna FI
7.28w
+2.7
  
5Kristjan Rosenberg
Kristjan Rosenberg 94, EST
7.16
94EST
7.16
+1.0
  
6Erik Olsson
6.64
Örgryte IS
6.64
0.0
  
Lasa7.70
-1.0
8.04
+1.3
7.91
+0.8
7.94
+1.9
7.88
+0.7
7.81
Gaisah7.48
-0.6
x
+1.3
7.69
-1.5
x
+2.9
7.73w
+2.4
x
+0.1
Neledva
Talèus
Rosenberg
Olsson
M Kula     


Final A

Final

1Mesud Pezer
Mesud Pezer 94, BIH
19.69
94BIH
19.69
  
2Mikhail Abramchuk
Mikhail Abramchuk 92, BLR
19.52
92BLR
19.52
  
3Arttu Kangas
Arttu Kangas 93, FIN
19.24
93FIN
19.24
  
4Scott Lincoln
Scott Lincoln 93, GBR
18.97
93GBR
18.97
  
5Arwid Koskinen
17.73
Huddinge AIS
17.73
  
Pezer19.69x19.2019.3919.54
Abramchuk19.52x19.2219.2318.98
Kangas18.4319.24xx18.93
Lincoln18.3118.1418.80x18.97
Koskinen
M Spjut     


Final A

Final

1Huang Shih-Feng 
Huang Shih-Feng  92, TPE
81.71
92TPE
81.71
  
2Kim Amb
Kim Amb 90, Bålsta
79.84
F Bålsta IK
79.84
  
3Braian Toledo
Braian Toledo 93, ARG
77.90
93ARG
77.90
  
4Gabriel Wallin
Gabriel Wallin 81, Södertälje IF
75.93
Södertälje IF
75.93
  
5Riley Dolezal
Riley Dolezal 85, USA
75.66
85USA
75.66
  
6Jiannis Smalios
Jiannis Smalios 87, KFUM Örebro
72.04
KFUM Örebro
72.04
  
Huang Shih-Feng69.2973.7374.9277.7881.7179.63
Amb75.0478.13xx79.8479.67
Toledo76.1177.9075.1175.16xx
Wallin74.1673.4970.9070.7375.93x
Dolezal75.6275.18x75.6673.64x
Smalios71.5570.6272.04x
Kvinnor
K 400 m     


Final A

Final

1Kelly Massey
Kelly Massey 85, GBR
53.21
85GBR
53.21
  
2Matilda HellqvistUllevi FK
54.64
  
3Laviai Nielsen
Laviai Nielsen 96, GBR
54.66
96GBR
54.66
  
4Magdalena Gorzkowska
Magdalena Gorzkowska 92, POL
54.83
92POL
54.83
  
5Elin Moraiti
55.81
Hässelby SK
55.81
  
6Alice SvantessonUllevi FK
56.29
SB
  
Final B
1Lisa Björklund
Lisa Björklund 98, Göteborgs KIK
57.05
Göteborgs KIK
57.05
SB
  
2Emma Söderström
Emma Söderström 98, Göteborgs KIK
57.51
Göteborgs KIK
57.51
PB
  
3Caroline Nilsson
Caroline Nilsson 99, Göteborgs KIK
58.90
Göteborgs KIK
58.90
PB
  
4Beatrice Brink
59.44
IF Kville
59.44
  
K 1000 m     


Final A

Final

1Lovisa Lindh
2:36.04
Ullevi FK
2:36.04
PB NR
  
2Anna Silvander
2:37.78
IFK Lidingö
2:37.78
PB
  
3Sanne Verstegen
Sanne Verstegen 85, NED
2:38.05
85NED
2:38.05
PB
  
4Sarah McDonald
Sarah McDonald 93, GBR
2:38.63
93GBR
2:38.63
PB
  
5Axumawit Embaye
Axumawit Embaye 94, ETH
2:40.94
94ETH
2:40.94
SB
  
6Lina Alainentalo
2:48.99
Hässelby SK
2:48.99
PB
  
7Linn Söderholm
2:49.03
Sävedalens AIK
2:49.03
PB
  
8Gaël De Coninck
2:50.31
Sävedalens AIK
2:50.31
PB
  
9Lovisa Bivstedt
2:51.09
Hässelby SK
2:51.09
PB
  
10Patricia Striner
2:52.99
Malmö AI
2:52.99
PB
  
11Emma Magnusson
3:00.48
Mölndals AIK
3:00.48
PB
  
Elin Moraiti
DNF
Hässelby SK
DNF
  pace
K 3000 m     


Final A

Final

1Margaret Kipkemboi
Margaret Kipkemboi 93, KEN
8:46.89
93KEN
8:46.89
PB
  
1Lisa Öhberg
9:39.09
Hälle IF
9:39.09
=PB
  
1Malin Strand
Malin Strand 93, Sävedalen
9:54.16
Sävedalens AIK
9:54.16
=PB
  
2Agnes Tirop
Agnes Tirop 95, KEN
8:48.64
95KEN
8:48.64
SB
  
3Alemitu Hawi
Alemitu Hawi 96, ETH
8:52.08
96ETH
8:52.08
SB
  
4Haftamnesh Tesfay
Haftamnesh Tesfay 94, ETH
8:57.79
94ETH
8:57.79
  
5Sasha Gollish
Sasha Gollish 81, CAN
9:00.42
81CAN
9:00.42
PB
  
6Jamie Cheever
Jamie Cheever 87, USA
9:11.04
87USA
9:11.04
PB
  
7Maeva Danois
Maeva Danois 93, FRA
9:16.08
93FRA
9:16.08
SB
  
8Victoria Mitchell
Victoria Mitchell 82, AUS
9:17.06
82AUS
9:17.06
SB
  
9Linn Nilsson
9:21.27
Hälle IF
9:21.27
PB
  
10Sara Holmgren
Sara Holmgren 90, Sävedalen
9:30.53
Sävedalens AIK
9:30.53
PB
  
11Frida Kristiansson
9:31.32
Örgryte IS
9:31.32
PB
  
12Amber Schultz
Amber Schultz 90, USA
9:32.94
90USA
9:32.94
PB
  
13Elin Borglund
Elin Borglund 91, Sävedalen
9:34.07
Sävedalens AIK
9:34.07
SB
  
14Lisa Öhberg
9:39.09
Hälle IF
9:39.09
PB
  
15Lena Örn
Lena Örn 88, Spårvägen
9:54.02
Spårvägens FK
9:54.02
SB
  
16Frida Aspnäs
Frida Aspnäs 87, Spårvägen
9:54.14
Spårvägens FK
9:54.14
PB
  
17Malin Strand
Malin Strand 93, Sävedalen
9:54.16
Sävedalens AIK
9:54.16
PB
  
18Louise Ringström
10:00.82
Spårvägens FK
10:00.82
PB
  
19Maria Sandström
10:15.98
Malmö AI
10:15.98
SB
  
20Zsanett Móczó
Zsanett Móczó 85, HUN
10:38.33
85HUN
10:38.33
PB
  
K 100 m häck     

Vind: 0.0

Final A

Final

Vind: 0.0
1Tenaya Jones
Tenaya Jones 89, USA
13.27
89USA
13.27
  
2Fabiana dos Santos
Fabiana dos Santos 86, BRA
13.38
86BRA
13.38
  
3Tale Ørving
Tale Ørving 89, NOR
13.58
89NOR
13.58
  
4Gemma Bennett
Gemma Bennett 84, GBR
13.97
84GBR
13.97
  
5Hanna Palmqvist
14.01
Mölndals AIK
14.01
SB
  
Isabelle Pedersen
Isabelle Pedersen 92, NOR
DNF
92NOR
DNF
  
Olibía Petsoúdi
Olibía Petsoúdi 86, GRE
DNF
86GRE
DNF
  
K Höjd     


Final A

Final

1Ellen Ekholm
1.77
Ullevi FK
1.77
  
2Ellen BjörklundIFK Lund
1.74
  
3Emma Söderström
Emma Söderström 98, Göteborgs KIK
1.66
Göteborgs KIK
1.66
  
4Lina LöfqvistUllevi FK
1.66
  
K Längd     


Final A

Final

1Khaddi Sagnia
6.70
Ullevi FK
6.70
+0.5 SB
  
2Kenyattia Hackworth
Kenyattia Hackworth 93, USA
6.50
93USA
6.50
+1.5
  
3Nadia Akpana Assa
Nadia Akpana Assa 95, NOR
6.45
95NOR
6.45
+1.7
  
4Malin Marmbrandt
Malin Marmbrandt 85, Västerås FK
6.26
Västerås FK
6.26
–0.7
  
5Háido Alexoúli
Háido Alexoúli 91, GRE
6.11w
91GRE
6.11w
+2.9
  
6Hafdís Sigurdardóttir
Hafdís Sigurdardóttir 87, ISL
6.04
87ISL
6.04
+0.9
  
Sagnia6.50
+2.0
6.38
-1.5
x6.70
+0.5
6.62
-0.3
x
Hackworthxx5.97
+1.4
6.13
-0.1
x6.50
+1.5
Akpana Assax5.93
-0.4
6.28
+1.7
6.45
+1.7
4.79
+1.1
Marmbrandt
Alexoúli
Sigurdardóttir
K Kula     


Final A

Final

1Sara Gambetta
Sara Gambetta 93, GER
17.16
93GER
17.16
  
2Alena Abramchuk
Alena Abramchuk 88, BLR
17.01
88BLR
17.01
  
3Olha Golodna
Olha Golodna 91, UKR
16.56
91UKR
16.56
  
4Josephine Terlecki
Josephine Terlecki 86, GER
16.44
86GER
16.44
  
5Fanny Roos
Fanny Roos 95, Atleticum Växjö SK
16.36
Atleticum Växjö SK
16.36
  
Gambetta17.0516.8817.1616.77x
Abramchuk17.01xxxx
Golodna16.03x15.2816.0316.34
Terlecki16.3615.9216.1315.9216.44
Roos15.4615.7216.2016.36x

© 2022 Friidrottsstatistik